انواع سپتیک تانک

انواع سپتیک تانک

دسته بندی های مختلفی برای انواع سپتیک تانک وجود دارد بطور مثال آنها از لحاظ نوع کاربری که در این صورت گند انبار به انواع زیر قابل تقسیم بندی است .

 1. سپتیک فاضلاب خانگی : دستگاهی است که بعنوان پیش تصفیه تمامی جامدات و چربی های خروجی از مجتمع های مسکونی را می گیرد و از کور شدن سورخ های چاه جذبی جلوگیری می کند.
 2. سپتیک تانک صنعتی : به کمک این سیستم پسابی که از واحد های صنعتی دفع می شود را می توان جدا سازی نمود . در پساب صنعنی مقدار بسیار زیادی روغن موجود است لذا جنس انباره تعفن  صنعتی بدلیل چربی گیریز بودن جی آر پی از فایبرگلاس خواهد بود.
 3. مخزن سپتیک دامداری و مرغداریها : در سیستم تصفیه فاضلاب خروجی از دامداری ها و مرغداری ها نیز می توان از گندانبار استفاده نمود. مکانیزم عملکرد سیستم تصفیه فاضلاب دامداری ها به این صورت است که گند انبار بسیار بزرگی از جنس اصولا پلی اتیلن نصب می شود تا تمامی پساب حاوی فضولات دام ها به درون آن منتقل شود و بعد از ته نشینی اولیه، پساب حاوی بوی بد به درون چاه جذبی یا اگوی شهری جریان می باشد.
 4. سپتیک فاضلاب کمپ اعم از کمپ های کارگری و کمپ های مهندسی و …
 5. مخازن سپتیک مجتمع های تجاری
 6. سپتیک فاضلاب مجتمع های بین راهی : در مجتمع های بین راهی استفاده از این مخزن ها صرفا به منزله پیش تصفیه خواهد بود . بدلیل فضای نامحدود بمنظور حفر چاه می بایست بعد از سپتیک های فاضلاب مجتمع های بین راهی، حتما چاه جذبی حفر گردد.
 7. مخزن سپتیک مجتمع های اداری : در این حالت سیستم سپتیک نقش ایستگاه پمپاژ را خواهد داشت . در این مجتمع ها بدلیل هزینه بالایی که برای ساخت زیربنا و تجهیزات بکار رفته است احتمالا کارفرما به این نتیجه برسد تا از دستگاه تصفیه فاضلاب پیشرفته استفاده نماید.
 8. مخزن سپتیک فاضلاب بیمارستان : این سیستم همانطور که از نام آن پیداست سر راه پساب خروجی از بیمارستان قرار گرفته و با فراهم کردن محیط بی هوازی بمنظور تجزیه دترجنت ها کار دستگاه تصفیه فاضلاب هوازی را راحت تر می نماید.

در تقسیم بندی دیگری ، مخازن سپتیک از لحاظ جنس بدنه به انواع مختلف پلی اتیلن، بتنی و فایبرگلاس …. تقسیم میشود که در ادامه به آن پرداخته ایم.

انواع سپتیک تانک از لحاظ جنس بدنه

تمامی اجزای سیستمهای سپتیک که در صفحات مختلف این وب سایت در مورد آنها صحبت شد درون بدنه اصلی تعبیه شده اند. بدنه اصلی مخزن سپتیک می تواند از جنس فایبرگلاس ، بتنی و پلی اتیلن و حتی سنگی ساخته شود.

دستگاه سپتیک با جنس بدنه فایبرگلاس خود به دو نوع تقسیم می شود :

سپتیک کامپوزیتی که در حقیقت بصورت پیش ساخته تولید و در اختیار کارفرما قرار می گیرد. از حجم 3 تا 150 مترمکعب نیز می توان سپتیک را تولید و در اختیار خریدار قرار داد.

سپتیک فایبرگلاس SMC که با پنل های پیش ساخته 1*1 یا 1*2 تولید می شوند و بصورت حمل پنل ها به محل پروژه و نصب در مکان هایی که امکان انتقال سپتیک پیش ساخته میسر نیست تولید می گردد.

انواع سپتیک تانک

مخازن سپتیک با جنس بدنه بتنی نیزخود به دو صورت تولید میگردد : مدل بتنی پیش ساخته و مدل بتنی درجا.
مدل درجا همان سپتیکی است که با آجر دیواره های آن ساخته می شود و سپس روی این آجرها با سیمان تیپ 5 پوشیده خواهد شد و در نهایت با استفاده از ایزوگام می توان نسبت به آب بندی کامل بتن پرداخت.
سپتیک بتنی پیش ساخته نیز در کارگاهی با میلگرد و بتن ضد سولفات از طریق قالب های آماده تولید می شود و تا حجم 15 مترمکعب بدلیل قابل حمل بودن با تریلی قابل تولید است. . وزن بسیار بالای این مدل بدترین ایراد آن می باشد.

 

ساخت انواع سپتیک تانک

در نهایت مخزن های سپتیک با جنس بدنه پلی اتیلن نیز به دو نوع پلی اتیلن دولایه و دوجداره تقسیم می شود.
با توجه به اینکه مدل پلی اتیلن دولایه با مواد اولیه 3840 پتروشیمی تبریز تولید می گردد امکان دفن کردن زیر خاک بدون سازه نگهدارنده وجود ندارد. لذا باید از مدل پلی اتیلنی دوجداره استفاده نمود. در مدل پلی اتیلنی دوجداره از مواد اولیه پتروشیمی مارون ، امیرکبیر ، اراک یا جم استفاده می شود.

ضخامت بدنه انواع سپتیک تانک

ضخامت بدنه اصلی مخازن سپتیک که بمنظور تصفیه فاضلاب استفاده می شود بستگی به میزان خاکی دارد که قرار است روی آن ریخته شود.

عمودی یا افقی بودن بدنه اصلی انواع سپتیک تانک بستگی به فضایی دارد که خریدار ، پیمانکار ، کارفرما و یا مشاوری که قصد استفاده از آن را دارد، می تواند در اختیار تیم نصب قرار دهد.

چنانچه فضای کمی در اختیار تیم نصب یا تولید باشد بدنه اصلی دستگاه به شرط عدم بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی عمودی طراحی می گردد و چنانچه فضای کافی در اختیار تیم باشد (علی القاعده) سیستم به صورت افقی نصب می گردد و ضخامت بدنه اصلی محصول بر این اساس طراحی و تولید می گردد.

در اغلب کشورهای جهان بدلیل مزایای زیاد پلی اتیلن نسبت به انواع دیگر متریالی که گندانبار می تواند با آنها تولید شود، سپتیک تانک پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای اصلی استفاده از پلاستیک سنگین (HDPE) در بدنه اصلی عبارتند از:

 1.  سرعت بالای تولید بدلیل استفاده از دستگاههای پیشرفته و اکسترودرهای جوش.
 2. سبک بودن پلی اتیلن و سپتیک تانک پلی اتیلنی نسبت به سایر انواع دیگر.
 3. عدم درز بوی بد گازهای درون مخزن به بیرون بدلیل هوابند بودن درب و مجاری.
 4. عدم واکنش به هیچ یک از مواد شیمیایی که درون فاضلاب می تواند وجود داشته باشد اعم از مواد قلیایی و اسیدی.
 5. قیمت مناسب مدل پلی اتیلنی نسبت به مدل فایبرگلاس.
 6. طراحی پیشرفته و دقیق نسبت به مدلهای دیگر.
 7. قابلیت تحمل بارهای مرده بدون استفاده از سازه نگهبان و بالا رفتن سرعت نصب و اجرا.
 8. قابلیت حمل و نقل بالاتر بعد از بهره برداری از پروژه.

تقسیم بندی انواع سپتیک تانک بر اساس فرآیند تصفیه

در یک تقسیم بندی دیگر انواع سپتیک تانک به دو نوع سپتیک بی هوازی و سپتیک هوازی تقسیم می شود.

 • سپتیک های هوازی بدلیل استفاده از تجهیزات الکترومکانیکال دارای قیمت زیادی است لذا کارفرمایان ترجیح می دهند بجای استفاده از این محصول از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده نمایند.
 • اما مدل بی هوازی همان است که در بخش سپتیک تانک اجزاء اصلی آن کاملا تشریح شد.

یک نوع دیگر از سپتیک فاضلاب نیز تحت عنوان سپتیک تانک پیشرفته یا پکیج تصفیه فاضلاب ABR در جهان مطرح است که نقشه آن ذیلا، ارائه خواهد شد. در حقیقت نوع طراحی پکیج ABR پیشرفته تر از سیستم سپتیک بوده و باعث می شود درصد آلایندگی تا مقدار زیادی کاهش یابد.

نقشه سپتیک تانک پیشرفته

نقشه سپتیک تانک

در برخی از تقسیم بندی ها پکیج تصفیه فاضلاب را نیز جزئی از انواع سپتیک تانک قلمداد می نمایند که بنظر ما این موضوع صحیح نیست چرا که این مخازن بصورت بی هوازی کار میکند و پکیج های تصفیه فاضلاب دارای سیستمی هوازی درون خود می باشند.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 4 میانگین: 5]