دیگ بخار

دیگ بخار

به دستگاه هایی كه بخار را به آب تبدیل می كنند، اصطلاحاً دیگ بخار می گویند. انواع دیگ بخار یا همان بویلر، انـرژی لازم برای تبدیل فاز آب به بخار را از انواع سوخت های فسیلی، تشعشعی و یا الكتریكی فراهم می كنند. با توجه به دما و فشاری كه بخارات تولید می شوند، تجهیزات بویلر انواع متفاوت و كاربردهای مختلفی دارند.

به مجموعه ای كه بویلر بخار جزئی از آن می باشد، مولد بخار گویند. اكثـر مولـدهای بخـار امـروزی، بخارهایی داغ با فشار بالا  3500 Pisa تا 2400 ،240 و 165 بار تولید می كنند. باستثناء مولدهای بخـار هسته ای كه به علـت اسـتفاده از آب فـشرده بخـار اشـباع، بـا فـشار پـایین 1000 PISA و 70 bar تولید می نمایند.

دیگ بخار چیست؟

دیگ‌های بخار یا بویلر بخار دستگاهی برای انتقال حرارت به سیال مورد نظر است. معمولاَ در پر کاربردترین حالت، سیال موردنظری که نیاز به گرمادهی دارد، «آب» است. همچنین رساندن دمای آب به نقطه تبخیر و جوش که باعث تولید بخار شود، توسط دیگ بخار انجام میگردد. هدف از تولید بخار، فشرده کردن بخار یا آب تولید شده برای گرمایش یا تولید توان هست.

انواع دیگ بخار

بطورکلی این دیگها یک مخزن بسته به شمار میروند که در آن آب یا سیالات دیگر، قرار میگیرد. با سوزاندن سوختهای احتراقی در کوره های بویلرها، حرارت ایجاد شده و گرما نیز به سطح مخزن برخورد میکند. نهایتاَ بر اثر گرمای ایجاده شده، آب درون مخزن دیگ گرم میشود. مشخصاَ با رسیدن دمای آب به نقطه‌ی جوش، بخارهای داغی تولید میشود که از آن در صنایع مختلف استفاده میشود. سپس بخارها یک حرکت نسبی خواهند داشت و در فضایی دورتر از آبهای درون مخزن، آرام میگیرند.

مزیت استفاده از بخار این است که:

 • یک انرژی قابل توزیع
 • غیر سمی
 • با راندمان بالا
 • قیمت پایین
 • و انتقال آسان نسبت به سایر انرژی ها

می باشد و حتی امروزه در انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. بطوریکه دستگاه هایی که با سیستم بخارپز به طبخ غذا مشغولند، بسیار پرطرفدار می باشند.

کاربردهای بویلر بخار (دیگ بخار)

کاربردهای دیگ بخار

مولدهای بخار به عنوان بزرگترین منبع انرژی برای صنعت در جهان امروزی بـه شـمار مـی رونـد. برای ایجاد حرارت در انواع دیگ بخار از سوختهایی مانند ذغال سـنگ پـودر شـده یـا سـوخت مـایع (مشتقات نفتی) و یا گاز طبیعی استفاده می كننـد. نفـت بـه عنـوان سـوخت تـدریجاً كنـار گذاشـته می شود و جای خود را به گاز طبیعی كه دارای احتراق تمیز و آلودگی نسبتاً پایینی است، می دهد. حتی در بعضی مواقع ممكن است از منابع برقی و یا حرارت اتلافـی حاصـل از فرآینـدهای صنعتی به عنوان منبع حرارتی استفاده كرد. برخی از مهمترین موارد کاربرد بویلر بخار میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. پالایشگاه‌ها
 2. کارخانجات تولید قطعات صنعتی
 3. کارخانجات خودروسازی
 4. تولید بتن
 5. رنگرزی نخ فرش و پارچه
 6. تولید رب گوجه‌فرنگی
 7. صنایع شیر و فرآورده‌های لبنی
 8. استفاده از دیگ بخار در تولید نبات، آب نبات و شکلات
 9. تولید کیک، کلوچه و نان
 10. کیورتینگ بتن
 11. صنایع سلولزی و تولید کاغذ
 12. مرغداری و دامداری‌ها
 13. سالن‌های پرورش قارچ
 14. صنایع لاستیک‌سازی
 15. صنعت شستشو از جمله کارواش‌ها، معابر شهری، ناوگان ترابری عمومی (هواپیما، قطار، مترو، اتوبوس و …)
 16. بکارگیری و بهره برداری از انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی و دستگاه پاستوریزاتور

بخشهای مختلف دیگ بخار

 • بخش تغذیه آب
 • بخش بخار
 • بخش سوخت رسانی

سیستم تغذیه آب بویلر

سیستم تغذیه آب بویلر

این سیستم آب مورد نیاز برای فرآیند بخارسازی را تأمین می نماید. بایستی بدانید که تمامی فرآیند تأمین آب مورد نیاز توسط سیستم تغذیه، به صورت اتوماتیک صورت میگیرد. در این مسیر تعداد زیادی شیر های کنترل برای نشان دادن اطلاعات در هر لحظه از این فرآیند وجود دارند تا سیستم دچار مشکل نشود. بمنظور پیش گرمایش سیستم، گرمکن های تغذیه آب از گرمای خروجی و اضافی بخار استفاده میکنند. این عمل باعث کاهش مصرف و افزایش راندمان سیستم تغذیه آب دیگ بخار میشود.

آب تغذیه بویلر معمولا دارای اکسیژن است و در گذر زمان باعث ایجاد خوردگی میشود. برای رفع این مشکل از دی اریتور استفاده می شود. «دی اریتور» به صورت مکانیکی و با عبور بخار از گرمکن آب تغذیه، اکسیژن را خالی میکند.

بخش دیگری از سیستم تغذیه آب اکونومایزر است. مهمترین هدف بکارگیری دی اریتور، استفاده حداکثری از گرمای خروجی از دود است. درحقیقت میتوان بخار را با آن گرم کرد که باعث افزایش بازدهی سیستم میشود. همچنین بطور قابل توجهی در کاهش مصرف دیگ بخار، موثر خواهد بود. مکانیزم عملکردی این بخش بدین صورت است که ابتدا آب تغذیه وارد اکونومایزر میشود. از آنجا به شکل بخار وارد درام بخار شده و درام، آب و بخار را از هم جدا میکند.

بخش بخار بویلر

این بخش باید به سیستم تغذیه آب حرارت برساند و تولید بخار کند. کنترل بخارهای تولید شده در سیستم، دیگر وظیفه‌ی این بخش بشمار میرود. بطور کلی بخار تولید شده از یک سیستم پایپینگ عبور کرده و وارد این بخش میشود. میزان فشار بخارهای ورودی به این بخش، توسط یکسری فشارسنج تعبیه شده کنترل میگردد.

بخش سوخت دیگ بخار

بخش سوخت دیگ بخار

بخش سوخت دیگ بخار، به تمامی وسایل و تجهیزاتی که وظیفه تولید انرژی را بر عهده دارند اطلاق میشود. دیگهای بخار دارای تجهیزات و لوازم کنترلی متنوعی می باشند. مجهز بودن بویلر بخار به این تجهیزات و عملکرد صحیح آنها، موجب کارکرد صحیح و ایمن آن می شود. تعداد تجهیزات و لوازم کنترلی بستگی به نوع وجنس دیگ دارد. در زیر تعدادی از تجهیزاتی که باید در هر دیگ بخار وجود داشته باشند ذکر شده است. بسته به تعدد این تجهیزات قیمت و کارایی و ایمنی هر دیگ متفاوت خواهد بود.

اجزای بویلر بخار

قطعات دیگ بخار

 • کوره: یکی از مهمترین بخش های بویلرها محسوی میشود که از فولادهای آلیاژی آتشخوار ساخته میشود. غالباَ به دلیل حساسیت کوره دیگ بخار، بایستی از ورقعه‌های ضخیم‌تری در بدنه خارجی این تجهیزات استفاده نمود.
 • مشعل: تمامی گرمای BOILER را فراهم میکند. (بیش از سه چهارم از ظرفیت کلی بویلرها را پوشش میدهد).
 • شیر تغذیه: گاهاَ دارای پمپهای مجزایی بوده و انتقال آب به مخزن را پشتیبانی میکنند.
 • پمپ: بیشتر در دیگ بخار با سیکل جریان اجباری مورد استفاده قرار می گیرد.
 • محفظه احتراق: با نام رپر نیز شناخته میشود. توصیه میشود که ساخت این محفظه‌ها با استفاده از متریال فولاد آتشخوار صورت پذیرد.
 • نشان دهنده سطح: با نام آب نما نیز شناخته میشوند و سطح آب موجود در مخزن یا دیگ را نشان میدهد.
 • لوله‌های انتقال آتش
 • شیر تخلیه کنترل سطح
 • کنترل کننده سطح: مقدار آب ورودی به دیگها و مخزن را کنترل میکنند.
 • پرشر سوییچ: نقش کنترل کننده فشار داخلی دیگها را ایفا نموده و میتواند مکانیکی یا هوشمند باشد.
 • سوپاپ اطمینان: مانع از افزایش بیش از حد فشار داخلی بویلر بخار میشود.
 • سنسور دمای آب و اگزوز
 • مانومتر
 • شبکه‌های جلو و پشتی: لوله‌های بویلر در این قسمت دستگاه جای می گیرند.
 • بافل: چنانچه در پی طراحی دیگهایی با ظرفیت 7 تن و بیشتر باشیم، بایستی بخش بافل پیش بینی شود. وظیفه بافل جلوگیری از وارد آمدن لرزش ها به لوله‌های دستگاه است.
 • شیر اطمینان
 • شیر تخلیه
 • شیر نمونه گیری
 • سوپر هیتر

انواع دیگ بخار از لحاظ نوع کارکرد

در ادامه به تشریح دسته‌بندی های دیگهای بخار بر اساس نحوه کارکرد و تعداد شعله ها می پردازیم.

دیگ بخار دو پاس

ایـن بویلر بخـار دارای كـوره دوگـذر بـوده و دارای سـطوح انتقـال حـرارت نظیـر لولـه هـای آبـی، SuperHeater های دمای بالا در پـاس اول و SuperHeater هـای دمـای پـایین و Deheater هـا و اكونومایزر در پاس دوم خواهند بود.

منظور از پاس، تعداد شعله‌ها یا همان برنرهای تعبیه شده در محفظه احتراق است. بعنوان مثال دیگهای بخار دو پاس، دارای دو شعله رفت و برگشتی در محفظه احتراق خود می باشند. همچنین غالباَ در فشارهای عملکردی زیر 10 بار طراحی و تولید میشوند. (عمدتاَ 8 بار)

بویلر سه پاس و چهار پاس

تفاوت بویلر 3 پارس و 4 پاس

دارای مکانیزمی شبیه به بویلرهای دو پاس رفت و برگشتی هستند. فقط بلحاظ توان و میزان گرمسازی سیال در وضعیت پیشرفته تری قرار دارند. همچنین شرایط قیمتی بالاتری نیز خواهند داشت.

دیگ بخار برنجی

در دیگ بخار برنجی، تمام تجهیـزات انتقـال حـرارت نظیـر دیوارهـای آبـی ، SuperHeater هـای و اكونومایزر، همگی در یك پاس و پشت سر هم از پایین به بالا نصب می شوند.

بویلر بخار جعبه ای

بویلر بخار جعبه ای

بویلر بخار بزرگ فولادی از این نوع می باشند. نام این تجهیزات از این جهت به بویلرهای جعبه ای مشهور است که تمام تجهیـزات انتقـال حرارتـی، درون سـاختمانی شبیه یك جعبه سازماندهی شده اند.

دسته‌بندی دیگ بخار بر اساس مسیر جریان آب

در ادامه این صفحه از سایت ناب زیست به تشریح دسته‌بندی های بویلرهای بخار بر اساس مسیر جریان آب می پردازیم.

گردش طبیعی

گردش و جریان آب در بویلرهای گردش طبیعی، به این صورت است که:

آب، سیال غالب در دیگ بخار است. وقتی حرارت میگیرد، چگالی آب تفاوت پیدا میکند. این تفاوت باعث گردش آب در سیستم میشود. بنابراین بصورت طبیعی و بدون مکانیزم‌های مکانیکی، سیال به گردش در می‌آید.

به‌عبارت دیگر، اختلاف دانسیته سیالات در قبل و بعد از حرارت گیری، نیرویی را برای چرخش ایجاد میکند.

گردش اجباری (سیكل اجباری)

مدلهای گردش اجباری دارای یک پمپ مکانیکی یا الکتریکی هستند که باعث ایجاد جریان میشود. درنتیجه نرخ تولید بخار افزایش می یابد. پمپ آب، فشار آب تغذیه را افزایش می دهد. بنابراین در ایـن سیركولاسـیون محدودیت فشار برای سیال منتفی می شـود. (بطورکلی مولد خارجی بکاررفته در این سیستم، «Pump Circulating Boiler» خواهد بود).

سیكل مختلط دیگ بخار

ایــن دیگها معمــولاً بــرای تولیــد بخــار داغ در دو حــوزه فــشار بــالا و پــایین كــار می كنند. به طوری كه در فشارهای پایین، نیـروی حاصـل از اخـتلاف دانـسیته بـرای سیركولاسـیون كافی طبیعی می باشد. ولی در فشار بالا سیركولاسیون اجباری است.

انواع دیگ بخار از نظر ظرفیت

دیگ بخار

منظور از ظرفیت در طبقه بندی دیگ بخار این است كه به عنوان مثال: بویلر بخـار قطـاعی بـا ظرفیتهای پایین آب گرم را برای مصارف خانگی تولید می كنند. درمقابل دیگ‌های بخار پوسته ای با ظرفیت های متوسط در كارگاهها و كارخانجاتی كه مصرف بخار در آنها كم می باشد، مورد استفاده قرار می گیرند. درنهایت دیگ های لوله ای بـا ظرفیت هـای بـالا در مجتمـع پتروشـیمی یـا نیروگاه هـا اسـتفاده می شوند.

دیگ بخار لوله آبی (واتر تیوب)

بویلر بخار واترتیوب

بویلر واترتیوب یا همان لوله آبی، از ظروفی (Drums) با قطرهای نسبتاً كوچك ساخته شده اند كه توسط لولـه هـایی به یكدیگر متصل شده اند تا در فشار های بالا كارایی داشته باشند. آب در این دیگ ها به این صورت جریان دارد كه از Drum بخار بالایی از طریقComer Down كه از قسمت سرد دیگ بخار عبور كـرده و بـه  Drum آب واقـع در قـسمت پـائین دیـگ بخـار هـدایت می شود.

قطعاتی به نام رایزر در قـسمت داغ بویلر، بخـار چرخـه آب را از Drum آب بـه Drum بخار فراهم می كنند. حباب های بخار بالای رایزر موجب مكش آب به درون لوله ها مـی شـود. سپس آب پس از رسیدن به Drum بخار و جدا شدن بخارات، مجدداً چرخه را طی می كند. ظرفیت این دیگ بخار از 5200KW   تا مقادیر مـورد نیـاز نیروگاههـا 2000MW مـی باشـد. بـرای بدست آوردن این محدوده وسیع از ظرفیت، لازم است از 2 الی 4 درام بـا لولـه هـای مـستقیم یـا خمیده استفاده شود.

مزایای بویلر واتر تیوب

 • هدر رفت آب در این نوع بویلرها کمتر است.
 • در مدت زمان کمتری نسبت به فایرتیوب ها، افزایش فشار را می توانند تولید کنند.
 • توانایی رسیدن به دما های بالا را دارند.
 • اندازه و سایز بزرگتری نسبت به فایر تیوب ها را دارند.

معایب بویلرهای واتر تیوب

 • چون ابعاد بزرگتری دارند فضای زیادی را اشغال می کنند.
 • هزینه بالای نصب و راه اندازی.
 • با توجه به طراحی و ابعاد، تمیز کاری و نظافت و رسوب زدایی سختی دارند.

بویلر بخار لوله آتشی

دیگ بخار فایرتیوب

در دیگ بخار لوله آتشی، آتش و گاز حاصل از احتراق از درون لوله ها جریان می یابند و باعـث جوشش سیال انرژی گیرنده (آب) در خارج محیط لوله می گردند. انواع متنوعی از دیگهای آتش تیوب برای تولید بخار در صنعت استفاده می شود كه قدمت آن به حدود 80 سال مـی رسـد.

بویلرهای بخار لوله آتش هنوز در صنایعی كه تولید بخار اشباع می كنند. همچنین در فشارهایی درحـدود و بالاتر از 250psig و دبـی hr/m 500001b بـه كـار مـی رونـد. گرچـه در ایـن صـورت اندازه‌شان افزایش می‌یابد؛ ولی طرح عمومیشان در طی 25 سال گذشته تغییر نكرده است. دیگ بخار فایر تیوب حالت ویژه ای از پوسته لوله با مخزنی حاوی آب مـی باشـد. پوسـته كـه بخش تحتانی دیگ بخار است، توسط گازهای حاصل از احتراق حرارت احاطه می باشد.

انواع دیگ بخار آتش لوله

 1. Fire-Box
 2. The Scotch Martine

بویلرهای فایرباکس دارای لوله‌های آتشی و کوره هایی هستند که در پوسته جای گرفته است. درحالیکه در مدلهای «Martine Scotch»، کوره معمولاَ زیر پوسته، جانمایی میگرد. طراحی مدلهای «Martine Scotch» بگونه‌ای است که گازهای حاصل از احتراق، از انتهـای عقبـی محفظه خارج میشوند. سپس با گذر از میان Tube-Fire ها، به دودكش می روند.

مزایای دیگ بخار فایر تیوب

مزایای بویلر بخار فایرتیوب

 • قیمت مناسب و‌اقتصادی
 • تمیز کردن راحت
 • تعمیرات و جایگزینی راحت لوله ها
 • راه اندازی آسان

معایب بویلرهای آتش لوله

 • هدر رفت آب در این نوع بویلر ها بالا میباشد.
 • مدت زمان برای تولید بخار نسبتا بالا میباشد.
 • برای تولید بخار در مقیاس بالا دچار مشکل هستند.

دیگ بخار پوسته ای

آب در داخل پوسته استوانه ای این دیگ بخار جریـان دارد. كـوره و همچنـین لولـه هـای حامـل گازهای حاصل از احتراق  كه از میان آب می گذرند نیز در داخل پوسته واقع شده انـد. قطر لوله های حامل گاز بر روی راندمان و اندازه فیزیكی بویلر پوسته ای تأثیر گـذار اسـت. بنـابراین در اكثر مواقع ترجیح داده می شود كه از تعداد زیادی لوله با قطر كم استفاده شود تا راندمان دیگهای پوسته ای بالا بماند.

این مدل بویلرها در دو دسته افقی و عمودی، تقسیم بندی می شوند:

دیگ بخار پوسته افقی معمـولاً بـه صورت یك واحد كامل ساخته می شود. یعنی تمامی تجهیزات لازم از جمله پمـپ خوراك، شیرهای مختلف اتصالات، سیستم الكتریكی و … را به همراه دارند. نوع عمودی بویلر بخار پوسته ای نیز وجود دارد كه در مقایسه با مدل افقـی از ظرفیـت كمتری برخوردار است. بنابراین به اشغال فضای كمتری نیز نیاز دارد.

در بویلرهای بخار آتش لوله كه اكنون ساخته می شوند گازهای داغ، به جای بخار از میان لولـه هـا عبور می كند و باعث افزایش انتقال حرارت در دیگ بخار می شود. با توجـه بـه كاربردشـان آتش لوله به صورت افقی، عمودی و یا مایل قرارمی گیرند.

دیگ بخار قطاعی

این دیگ بخار، آبهای داغ با فشار پایین را برای سیستم های مركزی تولید مـی كننـد. تعـداد قطاع هـای آنها با توجه به ظرفیت مورد نیاز می تواند از 30KW تا 750 KW تغییر كند. شعله حاصل از مشعل این نوع دیگها، در میان قطاعها و جریان آب (از حفره های واقع در دیواره قطاعها) عبور می كند.

دسته بندی بویلرهای بخار بر اساس کاربرد

و اما آخرین دسته بندی برای انواع دیگ بخار بر اساس نوع کاربری است که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

بویلر بخار قابل حمل

این بویلر ها اندازه کوچکی دارند و به صورت سیار و قابل حمل هستند. بیاد داشته باشید که این مدلها در کارگاه ها و محل های نیمه صنعتی قابل استفاده هستند.

بویلرهای لوکوموتیو

این نوع بویلر بخار عموما برای تولید حرکت و نیرو محرکه استفاده می شوند.

بویلر های دریایی

این نوع بویلرها به صورت رایج در کشتی‌ها استفاده می‌شوند. آنها با توجه به نوع خاص و کاربردی که دارند، به بویلرهای دریایی معروف هستند.

برای اطلاعات کامل و مطالعه محصولات مشابه پیشنهاد میشود دیگ روغن داغ و دیگ آب گرم را نیز مطالعه نمایید.

جنس دیگ بخار

بویلرها از ترکیب چندین متریال مختلف ساخته میشوند. بطوریکه غالباَ جنس بدنه و کوره ها از آلیاژهای خاص فولاد خواهد بود. این درحالیست که ساخت این دیگها با استفاده از چدن نیز رواج دارد. اما به هیچ عنوان مزایای چدن به پای آلیاژهای فولادی نخواهد رسید. ضمناَ تیوب یا همان لوله‌های این تجهیزات نیز از لوله های آتشخوار بی‌درز تولید میگردد. چهارعامل اصلی، موجب آن شده که کارفرمایان استفاده از دیگ بخار فولادی را به بویلرهای چدنی ترجیح دهند:

 • هدایت حرارت بسیار چشمگیرتر
 • پوششدهی نیازهای ظرفیتی گسترده تر
 • قابلیت تحمل فشارهای کاری بیشتر
 • و هزینه های پایین آب‌بندی دیگ. (مدلهای فولادی نیاز چندانی به آب بندی ندارند)

محاسبه ضخامت بدنه دیگ بخار

جهت محاسبه کمترین مقدار ضخامت ورقها (دیواره بویلر بخار) میتوانید از فرمول زیر استفاده نمایید:

 1. تنش طراحی (F)
 2. حد مجاز خوردگی 0.75 MM(C)
 3. شعاع داخلی بدنه بویلر (R)
 4. فشار طراحی بر مبنای مگاپاسکال (P)
 5. ضریب کاهش تنش (Z)
 • نکته 1: چنانچه بدنه ای با قطر بیرونی بیشتر از 1 متر (100 سانتیمتر) داشته باشیم، حداقل مقدار ضخامت 6 میلیمتر می‌باشد.
 • نکته 2: چنانچه قطر بیرونی بدنه دیگ بخار کمتر از 1 متر (100 سانتیمتر) باشد، حداقل مقدار ضخامت 4 میلیمتر می‌باشد.

سرویس و نگهداری دیگ بخار

سرویس و نگهداری دیگهای بخار

اصول نگهداری از بویلر بخار را میتوان در موارد زیر خلاصه نمود:

 1. کاپ برنر دیگ بخار را ماهی یکبار پاک کنید.
 2. دو الی 3 بار در روز را به امر شیرهای زیر سطحی کنترل کننده اختصاص دهید.
 3. هر زمان که نیاز باشد، به بررسی نشتی های دستگاه بپردازید.
 4. شیرهای تخلیه را نیز در طی یک شبانه روز، 2 الی مرتبه باز کند. (هربار در حدود 10 الی 15 ثانیه آنها را باز نمایید)
 5. ماهی یکبار انواع شیر اطمینان را به دقت چک نمایید.
 6. سالی یکبار به شستشو و تمیزسازی دریچه‌های بازدید و مخزن دیگ بخار اقدام نمایید. ممکن است انواع رسوب سخت یا نرمتر در کف دیگها تشکیل شده و موجب کاهش بازدهی سیستم گردد.
 7. آبهای در گردش مخزن را هرروزه آنالیز کنید تا سختی آنها بیش از حد نشود. عدد سطح PH این آبها باید حدود 10 تا 11 باشد.
 8. صافی یا همان فیلتر عبوری را بطور ماهانه مورد بررسی قرار دهید. یک بار برای سوختهای گازی و دو مرتبه بمنظور عملکرد صحیح سوختهای مایع.

ناب زیست؛ بزرگترین تولید کننده دیگ بخار

شرکت معتبر ناب زیست از برترین تولید کنندگان انواع بویلر بخار در سطح خاورمیانه بشمار می‌آید. مهندسین شرکت ناب زیست همواره در ساخت کوره های این دستگاه‌ها از ورقه‌های قدرتمند و با ضخامت بالا استفاده میکنند. همچنین از لوله‌های آتشخوار بدون درز در بسیاری از اجزای بویلرها استفاده میشود تا استحکام ساختاری این تجهیزات حفظ گردد. دیگر ویژگی مهمی که در ساخت دیگهای بخار این شرکت مشاهده میشود، استفاده از آلیاژهای فولادی قدرتمندی است که شدیداَ راندمان بالاتری نسبت به مدلهای چدنی دارند.

البته مولفه‌های کیفیت و رعایت استانداردهای داخلی و بین المللی در تمامی محصولات شرکت ناب زیست دیده میشود. بطوریکه انواع محصولات صنعتی این مجموعه با بالاترین کیفیت ممکن خود، توانسته تا لبخند رضایت را بر لبان کارفرمایان گرامی سراسر کشور بنشاند.

در راستای کسب اطلاع از شرایط قیمتی و خرید بی واسطه انواع محصولات ناب زیست، میتوانید با کارشناسان واحدهای مشاوره و فروش این شرکت ارتباط برقرار نمایید.

سوالات متداول دیگ بخار

 1. بهترین جنس بدنه برای بویلرها کدام است؟

انواع دیگ بخار که از جنس فولاد آلیاژی ساخته میشوند، قویتر و کارآمدتر از مدلهای چدنی هستند.

 1. نحوه دسترسی به برخی از دیگهای پرظرفیت به چه شکل است؟

دسترسی به چنین مواردی با استفاده هندهول، منهول و هندهول فراهم خواهد بود.

 1. نوع انتقال حرارت در کوره های بویلر چگونه می باشد؟

انتقال حرارت در کوره های به صورت تشعشعی خواهد بود. به‌علت گرمای زیاد این بخش، چنانچه طول کوره بیشتر از 300 سانتیمتر باشد، باید به شکل خط خط برجسته (شبیه به لوله کاروگیت) ساخته شود. دلیل این امر، افزایش مقاومت و فشار پذیری بیشتر است.

 1. رایج ترین مدلهای دیگهای بخار صنعتی کدامند؟

استفاده از مدلهای فایرتیوب (fire tube boiler) و واترتیوب (water tube boiler) در صنعت بسیار رایج می باشد.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 5 میانگین: 5]
2 دیگاه
  • دیگ بخار خشکشویی ظرفیت های متفاوتی دارد. لطفا با همکاران من با شماره 02188721092 تماس بگیرید.