Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

دیگ بخار

دیگ بخار

به دستگاه هایی كه بخار را به آب تبدیل می كنند اصطلاحاً دیگ بخار می گویند. این تجهیزات انـرژی لازم برای تبدیل فاز آب به بخار را از انواع سوخت های فسیلی، تشعشعی و یا الكتریكی فراهم می كنند. با توجه به دما و فشاری كه بخارات تولید می شوند، انواع متفاوت و كاربردهای مختلفی دارند.

به مجموعه ای كه بویلر بخار جزئی از آن می باشد مولد بخار گویند. اكثـر مولـدهای بخـار امـروزی بخار داغ با فشار بالا  3500  Pisa تا 2400 ،240bar تا  165 تولید می كنند. باستثناء مولدهای بخـار هسته ای كه به علـت اسـتفاده از آب فـشرده بخـار اشـباع، بـا فـشار پـایین (70bar ،Pisa (1000 تولید می نمایند.

دیگ بخار یا بویلر بخار دستگاهی برای انتقال حرارت به سیال مورد نظر که در پر کاربردترین حالت آب است. همچنین رساندن دمای آب به نقطه تبخیر و جوش آب که باعث تولید بخار شود که هدف از این امر فشرده کردن بخار یا آب تولید شده برای گرمایش یا تولید توان هست. مزیت استفاده از بخار این است که یک انرژی قابل توزیع ، غیر سمی ، با راندمان بالا ، قیمت پایین و انتقال آسان نسبت به سایر انرژی ها است.
دیگ بخار

کاربردهای بویلر بخار

مولدهای بخار به عنوان بزرگترین منبع انرژی برای صنعت در جهان امروزی بـه شـمار مـی رونـد. برای ایجاد حرارت در دیگهای بخار از سوختهایی مانند ذغال سـنگ پـودر شـده یـا سـوخت مـایع (مشتقات نفتی) و یا گاز طبیعی استفاده می كننـد. نفـت بـه عنـوان سـوخت تـدریجاً كنـار گذاشـته می شود و جای خود را به گاز طبیعی كه دارای احتراق تمیز و آلودگی نسبتاً پایینی است . می دهند حتی در بعضی مواقع ممكن است از های برقی و یا حرارت اتلافـی حاصـل از فرآینـدهای صنعتی به عنوان منبع حرارتی استفاده كرد.

 1. پالایشگاه‌ها
 2. کارخانجات تولید قطعات صنعتی
 3. کارخانجات خودروسازی
 4. تولید بتن
 5. رنگرزی نخ فرش و پارچه
 6. تولید رب گوجه‌فرنگی
 7. صنایع شیر و فرآورده‌های لبنی
 8. تولید نبات، آب نبات و شکلات
 9. تولید کیک، کلوچه و نان
 10. کیورتینگ بتن
 11. صنایع سلولزی و تولید کاغذ
 12. مرغداری و دامداری‌ها
 13. سالن‌های پرورش قارچ
 14. صنایع لاستیک‌سازی
 15. صنعت شستشو از جمله کارواش‌ها، معابر شهری، ناوگان ترابری عمومی (هواپیما، قطار، مترو، اتوبوس و …)

بخشهای مختلف دیگ بخار

 • بخش تغذیه آب
 • بخش بخار
 • بخش سوخت رسانی

سیستم تغذیه آب

این سیستم آب مورد نیاز برای فرآیند تامین بخار را بر عهده دارد و به صورت اتوماتیک این فرآیند را صورت میگیرد. در این مسیر تعداد زیادی شیر های کنترل برای نشان دادن اطلاعات در هر لحظه از این فرآیند وجود دارند تا سیستم دچار مشکل نشود.  برای پیش گرمایش گرمکن های تغذیه آب گرمای خروجی و اضافی بخار را استفاده میکنند.  این عمل باعث کاهش مصرف و افزایش راندمان سیستم میشود.

آب تغذیه بویلر معمولا دارای اکسیژن است و در گذر زمان باعث ایجاد خوردگی میشود. برای رفع این مشکل از دی اریتور که به صورت مکانیکی با عبور بخار از گرمکن آب تغذیه اکسیژن را خالی میکند.

بخش دیگری از سیستم تغذیه آب اکونومایزر که هدف از آن استفاده حداکثری از گرمای خروجی از دود است. میتوان بخار را با آن گرم کرد که باعث افزایش بازدهی سیستم میشود. به طور خلاصه آب تغذیه وارد اکونومایزر از آنجا به شکل بخار وارد درام بخار شده و درام بخار، آب و بخار را از هم جدا میکند.

بویلر بخار

بخش بخار

این بخش باید به سیستم تغذیه آب حرارت برساند و تولید بخار کند کنترل بخار تولید شده در سیستم وظیفه دیگر این بخش میباشد. و بخار تولید شده از یک سیستم پایپینگ عبور کرده ودر این سیستم یک سری فشار سنج برای کنترل وجود دارند.

بخش سوخت

به تمامی وسایل و تجهیزات که وظیفه تولید انرژی را بر عهده دارند اطلاق میشود. یک دیگ بخار دارای تجهیزات و لوازم کنترلی متنوعی می باشد. مجهز بودن بویلر بخار به این تجهیزات و عملکرد صحیح آن ها، موجب کارکرد صحیح و ایمن آن می شود. تعداد تجهیزات و لوازم کنترلی بستگی به نوع وجنس دیگ دارد. در زیر تعدادی از تجهیزاتی که باید در هر دیگ بخار وجود داشته باشند ذکر شده است. بسته به تعدد این تجهیزات قیمت و کارایی و ایمنی هر دیگ متفاوت خواهد بود.

بویلر بخار

تجهزات لوازم کنترلی بویلر بخار

 • مشعل
 • شیر تغذیه
 • پمپ
 • نشان دهنده ی سطح
 • شیر تخلیه کنترل سطح
 • کنترل کننده ی سطح
 • پرشر سوییچ
 • سنسور دمای آب و اگزوز
 • مانومتر
 • شیر اطمینان
 • شیر تخلیه
 • شیر نمونه گیری

انواع دیگ بخار از لحاظ نوع کارکرد

 1. دیگ های بخار دو پاس :

ایـن بویلر بخـار دارای كـوره دوگـذر بـوده و سـطوح انتقـال حـرارت نظیـر لولـه هـای آبـی، SuperHeater های دمای بالا در پـاس اول و SuperHeater هـای دمـای پـایین و Deheater هـا و اكونومایزر در پاس دوم خواهند بود.

 1. دیگ بخار برنجی :

در دیگ بخار برجی تمام تجهیـزات انتقـال حـرارت نظیـر دیوارهـای آبـی ، SuperHeater هـای و اكونومایزر، همگی در یك پاس و پشت سر هم از پایین به بالا نصب می شوند.

 1. دیگ های بخار جعبه ای :

بویلر بخار بزرگ فولادی از این نوع می باشند، تمام تجهیـزات انتقـال حرارتـی درون سـاختمانی شبیه یك جعبه سازماندهی شده اند.

 

قیمت دیگ بخار

دسته‌بندی دیگ بخار بر اساس مسیر جریان آب

گردش طبیعی

گردش و جریان آب در بویلرهای گردش طبیعی، به این صورت است که آب، سیال غالب در دیگ بخار است وقتی حرارت میگیرد چگالی آب تفاوت پیدا میکند. این تفاوت باعث گردش آب در سیستم میشود.

گردش اجباری

در این نوع جریان یک پمپ وجود دارد که باعث ایجاد جریان میشود. در نتیجه نرخ تولید بخار افزایش می یابد.  پمپ آب فشار آب تغذیه را افزایش می دهد.

انواع دیگ بخار از نظر ظرفیت

منظور از ظرفیت در طبقه بندی دیگ بخار این است كه به عنوان مثال بویلر بخـار قطـاعی بـا ظرفیتهای پایین آب گرم را برای مصارف خانگی تولید می كنند. در مقابل دیگ بخار پوسته ای با ظرفیت های متوسط در كارگاهها و كارخانجاتی كه مصرف بخار در آنها كم می باشد مورد استفاده قرار می گیرند.در نهایت دیگ های لوله ای بـا ظرفیت هـای بـالا در مجتمـع پتروشـیمی یـا نیروگاه هـا اسـتفاده می شوند.

دیگ بخار

دیگ بخار لوله آبی :

این بویلر بخار از ظروفی (Drums) با قطرهای نسبتاً كوچك ساخته شده اند كه توسط لولـه هـای به یكدیگر متصل شده تا در فشار های بالا كارایی داشته باشند. آب در این دیگ ها به این صورت جریان دارد كه از Drum بخار بالایی از طریق Comer Down كه از قسمت سرد دیگ بخار عبور كـرده بـه  Drum آب واقـع در قـسمت پـائین دیـگ بخـار هـدایت می شود.

قطعاتی به نام رایزر در قـسمت داغ بویلر بخـار چرخـه آب را از Drum آب بـه Drum بخار فراهم می كنند. حباب های بخار بالای رایزر موجب مكش آب به درون لوله ها مـی شـود و آب پس از رسیدن به Drum بخار و جدا شدن بخار، مجدداً فوق چرخه را طی می كند. ظرفیت این دیگ بخار از 5200KW  تا مقادیر مـورد نیـاز نیروگاههـا 2000MW مـی باشـد. بـرای بدست آوردن این محدوده وسیع از ظرفیت، 2 لازم است از 4 تا Drum بـا لولـه هـای مـستقیم یـا خمیده استفاده شود.

مزایای بویلر واتر تیوب

 • هدر رفت آب کمتر در این نوع بویلرها کمتر است.
 • در مدت زمان کمتری نسبت به فایرتیوب ها افزایش فشار را می توانند تولید کنند.
 • توانایی رسیدن به دما های بالا را دارند.
 • اندازه و سایز بزرگتری نسبت به فایر تیوب ها را دارند.

معایب بویلرهای واتر تیوب

 • چون ابعاد بزرگتری دارند فضای زیادی را اشغال می کنند.
 • هزینه ی بالای نصب و راه اندازی.
 • با توجه به طراحی و ابعاد، تمیز کاری و نظافت و رسوب زدایی سختی دارند.

انواع دیگ بخار

بویلر بخار لوله آتشی

در دیگ بخار لوله آتشی ، آتش و گاز حاصل از احتراق از درون لوله ها جریان می یابند و باعـث جوشش سیال انرژی گیرنده ( آب) در خارج محیط لوله می گردند. انواع متنوعی از دیگ های آتش تیوب برای تولید بخار در صنعت استفاده می شود كه قدمت آن به حدود 80 سال مـی رسـد.

بویلرهای بخار لوله آتش هنوز در صنایعی كه تولید بخار اشباع می كنند و فـشارشان در حـدود و بالاتر از 250psig و دبـی hr/m 500001b مـی باشـد بـه كـار مـی رونـد . گرچـه در ایـن صـورت اندازه شان افزایش می یابد ولی طرح عمومیشان در طی 25 سال گذشته تغییر نكرده است. دیگ بخار فایر تیوب حالت ویژه ای از پوسته لوله با مخزنی حاوی آب مـی باشـد . پوسـته كـه بخش تحتانی دیگ بخار است توسط گازهای حاصل از احتراق حرارت می باشد.

انواع دیگ بخار آتش لوله

 1. Fire-Box
 2. The Scotch Martine

در Boiler Fire – Box ، كوره یا Box-Fire و  Tube-Fireها در پوسته قرار دارند . در صورتی كـه در Martine Scotch كوره معمولاً در زیر پوسته قرار دارد و گازها حاصل از احتراق از انتهـای عقبـی محفظه خارج شده و از میان Tube-Fire ها گذشته، سپس به دودكش می روند

مزایای بویلر فایر تیوب

 • قیمت مناسب و‌اقتصادی
 • تمیز کردن راحت
 • تعمیرات و جایگزینی راحت لوله ها
 • راه اندازی آسان

معایب بویلر های فایر تیوب

 • هدر رفت آب در این نوع بویلر ها بالا میباشد.
 • مدت زمان برای تولید بخار نسبتا بالا میباشد.
 • برای تولید بخار در مقیاس بالا دچار مشکل هستند.

دیگ بخار پوسته ای

آب در داخل پوسته استوانه ای این دیگ بخار جریـان دارد، كـوره و همچنـین لولـه هـای حامـل گازهای حاصل از احتراق  كه از میان آب می گذرند در داخل پوسته واقع شده انـد . قطر لوله های حامل گاز بر روی راندمان و اندازه فیزیكی دیگ بخار تأثیر گـذار اسـت. بنـابراین در اكثر مواقع ترجیح داده می شود كه از تعداد زیادی لوله با قطر كم استفاده شود تا راندمان دیگ بخار بالا بماند.

این نوع دیگ بخار در دو دسته افقی و عمودی قرار می گیرد. دیگ های پوسته افقی معمـولاً بـه صورت یك واحد كامل ساخته می شوند و تمامی تجهیزات لازم از جمله پمـپ خوراك، شیرهای مختلف اتصالات، سیستم الكتریكی و … را به همراه دارند. نوع عمودی دیگ بخار پوسته ای نیز وجود دارد كه در مقایسه با مدل افقـی از ظرفیـت كمتری برخوردار بوده و جای كمتری نیز نیاز دارند.

در بویلرهای بخار آتش لوله كه اكنون ساخته می شوند گازهای داغ، به جای بخار از میان لولـه هـا عبور می كند و باعث افزایش انتقال حرارت در دیگ بخار می شود. با توجـه بـه كاربردشـان آتش لوله به صورت افقی، عمودی و یا مایل قرارمی گیرند.

دیگ بخار قطاعی

این دیگ بخار آب داغ با فشار پایین برای سیستم های مركزی تولید مـی كننـد. تعـداد قطاع هـای آنها با توجه به ظرفیت مورد نیاز می تواند از 30KW  تا 750 KW  تغییر كند. شعله حاصل از مشعل این دیگ بخار در میان قطاعها و جریان آب از حفرهای واقع در دیواره قطاعها عبور می كند.

انواع بویلر بخار از نظر سیکل عملکرد

 1. سیكل طبیعی:

در این دیگ بخار نیروی ایجاد شده جهت چرخش سیال عامل از اختلاف دانسیته سیا تلا قبـل و بعد از انتقال حرارت حاصل می شود.

 1. سیكل اجباری :

در این بویلر بخار عامل حركت سیال، مولـدهای خـارجی خواهنـد بـود. در ایـن سیركولاسـیون محدودیت فشار برای سیال منتفی می شـود. در ایـن دیگ ها مولـد حركـت سـیال پمپ هـایPump Circulating Boiler می باشند.

 1. سیكل مختلط :

ایــن دیگ بخــار معمــولاً بــرای تولیــد بخــار داغ در دو حــوزه فــشار بــالا و پــایین كــار می كنند. به طوری كه در فشارهای پایین، نیـروی حاصـل از اخـتلاف دانـسیته بـرای سیركولاسـیون كافی طبیعی بوده ولی در فشار بالا سیركولاسیون اجباری است.

دسته بندی بویلرهای بخار بر اساس کاربرد

 بویلر های قابل حمل

این بویلر ها اندازه کوچکی دارند و به صورت سیار و قابل حمل هستند و در کارگاه ها و محل های نیمه صنعتی قابل استفاده هستند .

بویلرهای لوکوموتیو

این نوع بویلر بخار عموما برای تولید حرکت و نیرو محرکه استفاده می شوند.

بویلر های دریایی

این نوع بویلرها به صورت رایج در کشتی‌ها استفاده می‌شوند. آنها با توجه به نوع خاص و کاربردی که دارند، به بویلرهای دریایی معروف هستند.

برای اطلاعات کامل و مطالعه محصولات مشابه پیشنهاد میشود دیگ روغن داغ و دیگ آب گرم را نیز مطالعه نمایید.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 3 میانگین: 5]
2 دیگاه
  • دیگ بخار خشکشویی ظرفیت های متفاوتی دارد. لطفا با همکاران من با شماره 02188721092 تماس بگیرید.