فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی استخر

یکی از پرکاربرد ترین مصارف فیلتر های شنی، استفاده از آن به عنوان فیلتراسیون استخر ها می باشد. فیلتر شنی استخر یکی از مناسب ترین و بهینه ترین انتخاب ها در زمینه تصفیه آب استخر می باشد. کلیه استخر ها اعم از عمومی ، خصوصی ، روباز ، سر پوشیده و …. جهت نظافت و زیبایی هر چه بیشتر به فیتراسیون احتیاج دارد. برای درک بهتر موضوع شما خود را به عنوان یک شناگر حتی آماتور در نظر بگیرید. طبیعتا شما به شنا در یک استخر تمیز و عاری از هرگونه آلودگی رغبت بیشتری خواهید داشت.

 گروه صنعتی ناب زیست آمادگی مشاوره، طراحی ساخت و اجرای فیلتر شنی برای هر نوع استخر با هر ابعادی را دارد که بسته به مشخصات آب و ابعاد استخر و موتور خانه بهترین و ایده آل ترین گزینه را به شما پیشنهاد خواهد داد.  فیلتر شنی استخر

طراحی فیلتر شنی استخر

جهت طراحی بهینه و مهندسی جهت فیلتراسیون آب استخر چند عامل مورد بررسی قرار می گیرد. اولین فاکتور مشخصات آب استخر می باشد که بهترین گزینه برای آن آزمایش آب می باشد. مورد بعدی و مهم در طراحی ، حجم کلی آب استخر است. زیرا صافی شنی بر اساس دبی آب در واحد زمان طراحی می گردد.

برای مثال فیلتر 5 متر مکعب در ساعت. سرعت جریان فاکتور اساسی دیگر در طراحی سند فیلتر تند محسوب می شود. سرعت جریان یا به عبارت بهتر سرعت خطی آب استخر عامل مهم در کیفیت آب خروجی فیلتراسیون ما می باشد. برای استخرها به طور عمومی سرعت خطی آب مقدار 20 متر در ساعت در نظر گرفته می شود. مگر در کارهایی که کاربری خاصی مد نظر باشد . که در این حالت از آیین نامه ها و دستورالعمل های معتبر بین المللی و داخلی همچون BS و ASME و … برای طراحی فیلتر شنی استفاده می شود.

اما معنای این سرعت جریان چیست؟ در یک استخر بصورت کلی می توان گفت فیلتر طراحی شده بایستی کل حجم آب استخر را در بازه زمانی 8 الی 10 ساعته یک بار بطور کامل از خود عبور دهد. برای مثال برای یک استخر با حجم آب 80 متر مکعب ، یک سند فیلتر با ظرفیت گذر 8 متر مکعب در ساعت مناسب می باشد. این فیلتر می تواند کل آب استخر را در مدت زمان 10 ساعته فیلتر کند.

مزایای استفاده از فیلتر شنی در استخر

سیستم فیلتراسیون بخش مهمی از تاسیسات استخر شما است. انتخاب صافی مناسب براساس تجربیات سالهلی متمادی ، ناب زیست همیشه به کارفرمایان خود، فیلتر های شنی جهت فیلتر آب استخر پیشنهاد میدهد. زیرا این فیلتر ها عملکرد خود را طی سال ها استفاده اثبات نموده اند.

فیلتر شنی استخر یک سیستم فیلتراسیون با کیفیت بالا است. برخلاف دیگر سیستم های فیلتراسیون ، این نوع فیلتر هر دو نوع ذرات بزرگدانه و ریزدانه را به خود جلب می کند. ذرات بزرگ شامل کدوراتی مانند مو ، حشرات و برگها است. اغلب فیلتر شنی ها این بقایای درشت دانه را کاملاً خوب جذب می کنند. تفاوت در ذرات خاک کوچکتر ، آلاینده های واقعی استخر شنا نهفته است. این دسته شامل جلبک ها و فسفاتها است. صافی شنی تنها راه برای حذف آلودگی های کوچک نامرئی از استخر است.

با انتخاب فیلتر شنی مناسب برای استخر خود می توانید از رشد بی رویه جلبک ها به مقدار زیادی جلوگیری نمایید. اگر استخر شما مجهز به پمپ آب نباشد، صافی شنی کار نخواهد کرد. برای اطمینان از اینکه آب استخر شما دوباره شفاف شود ، به هر دو مؤلفه سیستم نیاز دارید. وظیفه این پمپ هدایت جریان آب از استخر به محفظه سیستم فیلتراسیون شما می باشد. آب استخر از طریق اسکیمرها ، سرریز یا زیر جریان به سمت صافی شنی استخر حرکت می کند. این آب، آبی سطحی می باشد.

اگر استخر شما اسکیمر داشته باشد، سیستم اسکیمر به احتمال زیاد دارای سبد پیش فیلتر یا فیلتر است. در این مرحله اغلب ذرات بزرگ جذب و حذف می شوند. حذف اولیه مواد بزرگ، سبب افزایش عمر سیستم فیلتراسیون اصلی شما خواهد شد.

هنگامی که آب به فیلتر شنی استخر برسد ، از طریق دریچه از بالا به پایین پمپ می شود. این صافی با یک بستر تصفیه پر شده است. ما همیشه علی رغم در دسترس بودن بستر های دیگر ، به عنوان مثال گرانول های شیشه ای ، شن سیلیس را انتخاب می کنیم.

آب در بالای شن قرار دارد و از طریق آن نفوذ کرده و به سمت پایین حرکت می کند. ناخالصی ها جذب شن و ماسه بستر شده و آب تمیز و تازه از فیلتر استخر خارج می شود. سپس آب به استخر شنا هدایت می شود و گاهی اوقات بسته به نیاز مصرف کننده آب ابتدا به تاسیسات گرمایشی رفته و سپس وارد استخر اصلی می گردد.

تعمیر و نگهداری فیلتر استخر

فیلتر شنی استخر به طور کلی نیاز به نگهداری بسیار کمی دارد. شما باید هر هفته با انجام یک بکواش برای حدود 5 دقیقه فیلتر را تمیز کنید. برای اینکار شما باید سیستم شیر کنترلی آن را بروی حالت شست و شو قرار دهید.

بعد از 5 سال شما نیاز به تعویض شن و ماسه در بستر فیلتر خود دارید. این امر هنگامی مورد نیاز است که فشار داخلی مخزن افزایش داشته و سرعت حرکت آب به علت انسداد منافذ بستر کاهش پیدا کرده است. بنابراین منافذ فیلتر استخر می تواند مسدود شود و با افزایش فشار داخل، سرعت جریان کاهش پیدا خواهد کرد. عدم تعویض به موقع بستر می تواند سبب خرابی کامل فیلتر شنی شما گردد.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 1 میانگین: 5]