اگزاست فن تهویه

اگزاست فن

تهویه مطبوع به فرآیندی گفته میشود که روی هوا صورت میگیرد تا بتوانیم شرایط هوای محل مورد نظر را برای زندگی مطلوب، کار کردن نیروهای انسانی یا عملیات صنعتی و تجهیزات معین، مطلوب و بهداشتی نماییم. تهویه مطبوع که بوسیله تجهیزات و دستگاههای مختلف صورت می پذیرد، شرایط هوای محیط را طبق روشهای خاصی به دما و رطوبت مد نظر ما میرسانند. در این میان انواع فن دمنده و اگزاست فن تهویه به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات و دستگاه‌های تهویه مطبوع نقش بسزایی را ایفا میکنند و به نوعی قلب تپنده تجهیزات تهویه مطبوع به‌شمار می‌روند.

معمولا در طراحی ها، هوای محیط ساختمان پس از طی مراحل مختلف فیلتراسیون از هواسازها تامین می شود و از سوی دیگر از طریق درب و پنجره ها  بصورت طبیعی وارد محیط می گردد و از سوی دیگر توسط فن تخلیه از محیط خارج می شود. حال این هوا گاه به طور کامل توسط اگزاست فن تهویه به محیط بیرون منتقل می شود و یا با توجه به طراحی و کاهش مصرف انرژی هوای خروجی توسط آن به سوی هواساز باز می گردد. معمولا در اینگونه موارد از فن تخلیه که خود دارای سیستم فیلتراسیون باشد استفاده میگردد. در ادامه به بررسی انواع این محصول می پردازیم.

اگزاست فن تهویه اکسیال یا محوری

اگزاست فن تهویه محوری یا اکسیال به فن هایی گفته می شود که جریان خروجی هوا یا گاز در راستای محورگردش فن می باشد. از این مدل فن تهویه معمولا برای کاربری های تک جهته همانند ورود و خروج هوا یا گاز از یک محیط به محیط دیگر و جهت جابجای حجم بالای هوا زمانی که فشار استاتیکی کمتر ی وجود داشته باشد استفاده میگردد. این فن تخلیه عموما به دلیل فشار استاتیک پایین در مکانهایی که آلودگی بالا میباشد کاربرد ندارد. بنابراین در سیستم ها هوادهی با مسیر ها یا کانال ها طولانی به هیچ وجه توصیه نمی شود. پیشنهاد میگردد درچنین مواردی از فن تهویه سانتریفیوژ استفاده گردد.

کاربردهای فن تهویه اکسیال :

اگزاست فن تهویه اکسیال (محوری) در سطح وسیعی در کندانسورها ، اواپراتورها و خشک کن مورد استفاده قرار میگیرد. درضمن از این فن می توان برای خنک سازی محیط های مختلف از جمله کارگاه های تولیدی ، پرورش طیور، گلخانه ها و صنایع کشاورزی استفاده نمود. البته این فن تهویه محوری کاربردهای دیگری نیز دارد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برج خنک کننده
 • تونل های باد
 • صنایع کشتی سازی

از ویژگی های این فن ها میتوان موارد زیر را نام برد:

 • کارایی بالا
 • هزینه کم تامین و نگهداری
 • وزن کم
 • نصب آسان
 • عمر نسبتا بالا
اگزاست فن

اجزای تشکیل دهنده  اگزاست فن تهویه اکسیال :

 1. هاب :  قسمتی از اگزاست فن تهویه میباشد که از یک سو به شفت انتقال قدرت متصل به الکتروموتور، متصل می گردد و از سو ی دیگر پره های فن در این بخش ثابت می شوند .
 2. پره :  این قسمت وظیفه جریان دادن هوا را بر عهده  دارد و معمولا این تیغه ها با مقطع ایرودینامیکی ایروفویل تولید می شوند .
 3. الکتروموتور : قسمتی از فن تخلیه که وظیفه انتقال قدرت وبه حرکت درآورن پره ها را به عهده دارد. انتقال قدرت در فن به دو صورت کوبل مستقیم و پولی تسمه میباشد.
 4. توری یا سبد محافظ : قسمتی از اگزاست فن تهویه اکسیال ، که جهت محافظت از پره ها و جلوگیری از ورود اجسام بزرگ به دهنه ورودی و خروجی فن میباشد.
 5. قاب : بدنه اصلی دستگاه میباشد که قطعات دیگر برروی آن سوار میشوند و از طریق آن اگزاست فن را میتوان در محل مورد نظر نصب کرد.

ویژگی های اگزاست تهویه اکسیال :

 1. کلاس عایق حرارتی موتور اگزاست فن تهویه محوری از نوع F ,B میباشد و کلاس حفاظتی آن IP54 ,IP55 میباشد.
 2. حرارت محیطی فن تهویه محوری از 30 درجه سانتیگراد تا 60 درجه سانتیگراد میباشد.
 3. اگزاست محوری توانایی جابجایی هوا در جهت محور موتور رادارا میباشد.
 4. در مواقعی که فشار استاتیک خیلی کم باشد بهترین انتخاب جهت تخلیه هوا فن تهویه محوری میباشد.
 5. جهت صدای کمتر و مصرف پایین تر برق از موتور های با دور 1400و900 در اگزاست تهویه محوری استفاده میگردد.
 6. فن تهویه محوری در دو دسته صنعتی و خانگی تقسیم میشوند. قطعات اگزاست فن تهویه صنعتی از ورق فولاد و آلومینیم درست میشود و در کارخانه ها و کارگاههای بزرگ کاربرد دارد.

میزان تخلیه هوا در فن تهویه اکسیال به موارد زیر بستگی دارد:

 • دور موتور
 • شکل پروانه و زاویه پره
 • قطر پروانه
 • تعداد پره ها

اگزاست فن سانتریفیوژ یا گریز از مرکز

 1. اگزاست فن با پروانه فوروارد (خم به جلو) :
  در نوع سانتریفیوژ، پره‌ها رو به جلو و در جهت چرخش پروانه هستند. تعداد پره‌های آن در مقایسه با پره های  سانتریفیوژ خم به عقب و شعاعی بیشتر است. توان واقعی در این فن‌ تهویه به‌ علت ساختار پروانه آن، از توان محاسبه شده برای فن‌ بیشتر است. اگزاست فن‌ سانتریفیوژ با پره های فوروارد بیشتر در صنایع تهویه مطبوع و تهویه در ساختمان‌ها و برج‌های اداری و مسکونی استفاده میشود.

 2. اگزاست فن با پروانه بکوارد (خم به عقب) :
  در این نوع فن سانتریفیوژ،پره ها روبه عقب ودر جهت مخالف چرخش پروانه میباشد. تعداد پره های اگزاست فن سانتریفیوژ بکوارد کمتر از فن سانتریفیژ فوروارد میباشد. اما بازدهی این نوع فن ها از فن‌های با پروانه خم به جلو بیشتر است و صدای کمتری نیز تولید می‌کنند. همچنین توان واقعی اگزاست فن سانتریفیوژ بکوارد با توان محاسباتی آن تقریباً برابر است.

اگزاست فن تهویه با پروانه سانتریفیوژ :

اگزاست فن تهویه سانتریفیوژ یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها و اجزای سیستم مدیریت هوای هر ساختمان است. این دستگاه‌ها حجم و سرعت هوای دریافتی را افزایش می‌دهند و بیشترین میزان کنترل را درساختمان و تأسیسات چه کم ظرفیت و چه با ظرفیت  بالا، برایتان فراهم می‌کند. فن تهویه سانتریفیوژ رایج‌ترین نوع اگزاست فن در صنعت HVAC است که در بیشتر اوقات از نوع سانتریفیوژ برای جابجایی یا تخلیه گازها، آلاینده ها محیطی ،گرد و غبار و سایر انواع مواد و ذرات موجود در محیط استفاده میگردد.

البته باید توجه داشته باشيد که فن تهویه اکسيال يا محوری امکان جابجايي حجم بيش‌تر هوا نسبت به فن سانتریفیوژ را دارا میباشد. البته برای مواقعی که نیاز به رانش هوا نباشد و همچنین فشار استاتیکی کمتری وجود داشته باشد از اگزاست فن اکسیال استفاده می گردد. انواع فن سانتریفیوژ يا استوانه ای برای تأمين فشار رانش هوا در کانال‌های هوا رسانی به کار می روند، اما نسبت به نوع اکسیال قدرت جابجايی حجم هوای کم‌تری دارند. هنگامی که هوارسانی از طریق کانال انجام می‌شود، بهتر است از اگزاست فن تهویه با پروانه سانتریفیوژ استفاده گردد.

محصولات دیگر:

اکسیژن ساز صنعتی

مخزن استیل

رای کاربران
[امتیاز کلی: 4 میانگین: 5]