Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

اگزاست فن

اگزاست فن

اگزاست فن، دستگاهی است که با همکاری پروانه، موتور، تسمه پولی، فلنچ موتور و چندین قطعه دیگر عملیات مکندگی و دمندگی و نهایتا تهویه هوای محیط را انجام میدهد. از این تجهیز در اماکن مختلف اعم از کارخانجات، کشتارگاه ها، رستوران ها، مجتمع های مسکونی، بیمارستان ها، سالن های ورزشی و پارکینگ های عمومی میتوان استفاده کرد.

اگزاست فن چیست؟

اگزاست فن یک نوع هواکش صنعتی است که می تواند علاوه بر تخلیه هوای مرده و تزریق هوای تازه که به اصطلاح fresh air گفته می شود، بمنظور تنظیم فشار هوای داخل سالن مورد استفاده قرار گیرد. متداول ترین دسته بندی هواکش‌های صنعتی مربوط به نوع مصرف این مدل از هواکش های صنعتی می باشد که شامل اگزاست فن خانگی و صنعتی می گردد.

همانطور که می‌دانید در منزل شما مکان‌های خاصی وجود دارد که مستعد مشکلات ناشی از رطوبت موضعی هستند. از جمله آشپزخانه، حمام، اتاق لباسشویی و سونا (در صورت وجود). بخار ایجاد شده در اثر پخت و پز، آب گرم و خشک کن لباس می‌تواند تأثیر چشمگیری بر آب و هوای منزلتان بگذارد.

این رطوبت در صورت انباشته شدن، می‌تواند با ایجاد مشکلاتی مانند کپک روی دیوارها و سقف تأثیر خود را نشان دهد. اگزاست فن یا هواکش صنعتی راهکاری ساده برای حل این مشکل است.اگزاست فن

نحوه‌ کار اگزاست فن

اگزاست فن با مکش هوای گرم یا مرطوب از یک محیط اجازه میدهد هوای تازه از جای دیگر (شاید از یک درب یا دریچه) وارد محیط شده و جایگزین هوای کهنه شود. هوای گرمی‌ که با استفاده از فن خروجی خارج می‌شود از طریق سیستم کانال کشی کشیده شده و به بیرون رانده می‌شود. به دلیل تجمع بخار و رطوبت در حمام، آشپزخانه و محل حضور لباسشویی، این فن‌ها معمولاً در آن مناطق مورد استفاده قرار می گیرند . هودهای موجود در بالای اجاق گازها یکی از انواع اگزاست فن‌ها هستند.

برخی از هواکش های صنعتی از سنسورهایی استفاده می‌کنند که دارای امکان فعال شدن خودکار در صورت احساس بخار و رطوبت در اتاق هستند.

تهویه مطبوع و کاربرد اگزاست فن

تهویه مطبوع به فرآیندی گفته میشود که روی هوا صورت میگیرد تا بتوانیم شرایط هوای محل مورد نظر را برای زندگی مطلوب، کار کردن نیروهای انسانی یا عملیات صنعتی و تجهیزات معین، مطلوب و بهداشتی نماییم. تهویه مطبوع که بوسیله تجهیزات و دستگاههای مختلف صورت می پذیرد، شرایط هوای محیط را طبق روشهای خاصی به دما و رطوبت مد نظر ما میرسانند.

در این میان انواع فن دمنده و اگزاست فن تهویه به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات و دستگاه‌های تهویه مطبوع نقش بسزایی را ایفا میکنند و به نوعی قلب تپنده تجهیزات تهویه مطبوع به‌شمار می‌روند.

از آنجایی که این فن‌ها در مکان‌های کوچکتر مؤثرتر هستند، فنی که توانایی جابه جایی و حرکت هوای تقریباً 2 متر مکعب در ثانیه را دارد، معمولاً تهویه کافی را فراهم می‌کند. برای مناطق بزرگتر، سیستم تهویه بزرگتر می‌تواند مناسب تر باشد.
اثربخشی فن‌های اگزاست یا همان فن های مکنده، به اندازه اتاق یا مکان مورد نظر و میزان جریان هوای لازم برای آن منطقه بستگی دارد.

به عنوان مثال، حمام بدون دوش تقریباً به هشت بار تهویه و تغییر هوا در یک ساعت نیاز دارد. اما حمام با دوش ممکن است به 20 بار تهویه و تغییر هوا در ساعت نیاز داشته باشد.

انواع هواکش صنعتی

هواکش های صنعتی در سه تیپ سقفی، آکسیال و یوتیلیتی موجود است. از لحاظ فن، اگزاست فن‌ها می‌توانند دارای فن آکسیال و یا سانتریفیوژ باشند. فن‌ها معمولاً یک طرفه یا فوروارد هستند.

به طور خلاصه انواع اگزاست فن‌ها به لحاظ شکل تولید عبارتند از :

 • اگزاست فن سانتریفیوژ
 • هواکش صنعتی آکسیال
 • فن سانتریفیوژ بکوارد
 • اگزاست فن سانتریفیوژ فوروارد
 • هواکش صنعتی پنجره‌ای
 • فن سانتریفیوژ حلزونی

در دسته بندی دیگری

هواکش های صنعتی خود به شش دسته اصلی تقسیم بندی می شود. 

 • اگزاست فن ضد انفجار که در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه های نفت مورد استفاده قرار می گیرد. به این مدل از هواکش های صنعتی فن اف 300 (F300) گفته می شود.
 • اگزاست فن‌های گلخانه ای که همانطور که از نامشان پیداست جهت تهویه هوای گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد و بواسطه استفاده از یک فیلتر هپا مانع از تخلیه کامل دی اکسید کربن می گردد. قیمت اگزاست فن گلخانه ای به همین دلیل خیلی بالاست. به ازای هر 100 مترمکعب از فضای گلخانه نیاز به نصب 4 عدد از این مدل فن ها می باشد.
  دقت نمائید برای فن گلخانه ای استفاده از رنگ اپوکسی ضروری نمی باشد چرا که پره آن از آلومید می باشد و اکسید نمی شود.
 • اگزاست فن آتش نشانی که تنها فنی است که فشار مثبت می باشد به این مفهوم که فشار هوای وردی به هوای خروجی غلبه می کند و بیش از 0/58 پاسکال نمی باشد.
 • اگزاست فن مخصول فارم قارچ که به آن در اصطلاح عامیانه هواساز فارم قارچ گفته میشود. میزان فن مورد نیاز برای این نوع از کاربرد 1 دستگاه به ازای هر 100 مترمکعب خواهد بود.
  در این مدل از فن ها باید حتما پروانه دستگاه را با سه لایه رنگ اپوکسی رنگ آمیزی نمود چرا که درصد رطوبت در سالن قارچ بالای 70 درصد می باشد.
 • اگزاست فن بیمارستانی که در بخش های CPR و سردخانه بیمارستان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • فن مکنده پارکینگ عمومی (شوتینگ رادیالی) 

معمولا در طراحی ها، هوای محیط ساختمان پس از طی مراحل مختلف فیلتراسیون از هواسازها تامین می شود و از سوی دیگر از طریق درب و پنجره ها  بصورت طبیعی وارد محیط می گردد و از سوی دیگر توسط فن تخلیه از محیط خارج می شود.

حال این هوا گاه به طور کامل توسط اگزاست فن تهویه به محیط بیرون منتقل می شود و یا با توجه به طراحی و کاهش مصرف انرژی هوای خروجی توسط آن به سوی هواساز باز می گردد. معمولا در اینگونه موارد از فن تخلیه که خود دارای سیستم فیلتراسیون باشد استفاده میگردد. در ادامه به بررسی انواع این محصول می پردازیم.

اگزاست فن تهویه اکسیال یا محوری

اگزاست فن تهویه محوری یا اکسیال به فن هایی گفته می شود که جریان خروجی هوا یا گاز در راستای محورگردش فن می باشد. از این مدل فن تهویه معمولا برای کاربری های تک جهته همانند ورود و خروج هوا یا گاز از یک محیط به محیط دیگر و جهت جابجای حجم بالای هوا زمانی که فشار استاتیکی کمتر ی وجود داشته باشد استفاده میگردد.

این فن تخلیه عموما به دلیل فشار استاتیک پایین در مکانهایی که آلودگی بالا میباشد کاربرد ندارد. بنابراین در سیستم ها هوادهی با مسیر ها یا کانال ها طولانی به هیچ وجه توصیه نمی شود. پیشنهاد میگردد درچنین مواردی از فن تهویه سانتریفیوژ استفاده گردد.

کاربردهای فن تهویه اکسیال

اگزاست فن تهویه اکسیال (محوری) در سطح وسیعی در کندانسورها، اواپراتورها و خشک کن مورد استفاده قرار میگیرد. درضمن از این فن می توان برای خنک سازی محیط های مختلف از جمله کارگاه های تولیدی، پرورش طیور، گلخانه ها و صنایع کشاورزی استفاده نمود. البته این فن تهویه محوری کاربردهای دیگری نیز دارد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

از ویژگی های این فن ها میتوان موارد زیر را نام برد:

 • کارایی بالا
 • هزینه کم تامین و نگهداری
 • وزن کم
 • نصب آسان
 • عمر نسبتا بالا
اگزاست فن آکسیال

اجزای تشکیل دهنده  اگزاست فن تهویه اکسیال

 1. هاب :  قسمتی از اگزاست فن تهویه میباشد که از یک سو به شفت انتقال قدرت متصل به الکتروموتور، متصل می گردد و از سو ی دیگر پره های فن در این بخش ثابت می شوند .
 2. پره :  این قسمت وظیفه جریان دادن هوا را بر عهده  دارد و معمولا این تیغه ها با مقطع ایرودینامیکی ایروفویل تولید می شوند .
 3. الکتروموتور : قسمتی از فن تخلیه که وظیفه انتقال قدرت وبه حرکت درآورن پره ها را به عهده دارد. انتقال قدرت در فن به دو صورت کوبل مستقیم و پولی تسمه میباشد.
 4. توری یا سبد محافظ : قسمتی از اگزاست فن تهویه اکسیال ، که جهت محافظت از پره ها و جلوگیری از ورود اجسام بزرگ به دهنه ورودی و خروجی فن میباشد.
 5. قاب : بدنه اصلی دستگاه میباشد که قطعات دیگر برروی آن سوار میشوند و از طریق آن اگزاست فن را میتوان در محل مورد نظر نصب کرد.

ویژگی های اگزاست تهویه اکسیال

 1. کلاس عایق حرارتی موتور فن تهویه محوری از نوع F ,B میباشد و کلاس حفاظتی آن IP54 ,IP55 میباشد.
 2. حرارت محیطی فن تهویه محوری از 30 درجه سانتیگراد تا 60 درجه سانتیگراد میباشد.
 3. اگزاست محوری توانایی جابجایی هوا در جهت محور موتور رادارا میباشد.
 4. در مواقعی که فشار استاتیک خیلی کم باشد بهترین انتخاب جهت تخلیه هوا فن تهویه محوری میباشد.
 5. جهت صدای کمتر و مصرف پایین تر برق از موتور های با دور 1400و900 در اگزاست تهویه محوری استفاده میگردد.
 6. فن تهویه محوری در دو دسته صنعتی و خانگی تقسیم میشوند. قطعات اگزاست فن تهویه صنعتی از ورق فولاد و آلومینیم درست میشود و در کارخانه ها و کارگاههای بزرگ کاربرد دارد.

میزان تخلیه هوا در فن تهویه اکسیال به موارد زیر بستگی دارد:

 • دور موتور
 • شکل پروانه و زاویه پره
 • قطر پروانه
 • تعداد پره ها

اگزاست فن سانتریفیوژ یا گریز از مرکز

 1. اگزاست فن با پروانه فوروارد (خم به جلو) :
  در نوع سانتریفیوژ، پره‌ها رو به جلو و در جهت چرخش پروانه هستند. تعداد پره‌های آن در مقایسه با پره های  سانتریفیوژ خم به عقب و شعاعی بیشتر است. توان واقعی در این فن‌ تهویه به‌ علت ساختار پروانه آن، از توان محاسبه شده برای فن‌ بیشتر است. اگزاست فن‌ سانتریفیوژ با پره های فوروارد بیشتر در صنایع تهویه مطبوع و تهویه در ساختمان‌ها و برج‌های اداری و مسکونی استفاده میشود.

 2. اگزاست فن با پروانه بکوارد (خم به عقب) :
  در این نوع فن سانتریفیوژ، پره ها رو به عقب ودر جهت مخالف چرخش پروانه میباشد. تعداد پره های اگزاست فن سانتریفیوژ بکوارد کمتر از فن سانتریفیژ فوروارد میباشد. اما بازدهی این نوع فن ها از فن‌های با پروانه خم به جلو بیشتر است و صدای کمتری نیز تولید می‌کنند. همچنین توان واقعی اگزاست فن سانتریفیوژ بکوارد با توان محاسباتی آن تقریباً برابر است.

اگزاست فن تهویه با پروانه سانتریفیوژ

اگزاست فن تهویه سانتریفیوژ یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها و اجزای سیستم مدیریت هوای هر ساختمان است. این دستگاه‌ها حجم و سرعت هوای دریافتی را افزایش می‌دهند و بیشترین میزان کنترل را درساختمان و تأسیسات چه کم ظرفیت و چه با ظرفیت  بالا، برایتان فراهم می‌کند.

فن تهویه سانتریفیوژ رایج‌ترین نوع هواکش های صنعتی در صنعت HVAC است که در بیشتر اوقات از نوع سانتریفیوژ برای جابجایی یا تخلیه گازها، آلاینده ها محیطی ، گرد و غبار و سایر انواع مواد و ذرات موجود در محیط استفاده میگردد.

البته باید توجه داشته باشيد که فن تهویه اکسيال يا محوری امکان جابجايي حجم بيش‌تر هوا نسبت به فن سانتریفیوژ را دارا میباشد. البته برای مواقعی که نیاز به رانش هوا نباشد و همچنین فشار استاتیکی کمتری وجود داشته باشد از مدل اکسیال استفاده می گردد. انواع فن سانتریفیوژ يا استوانه ای برای تأمين فشار رانش هوا در کانال‌های هوا رسانی به کار می روند، اما نسبت به نوع اکسیال قدرت جابجايی حجم هوای کم‌تری دارند. هنگامی که هوارسانی از طریق کانال انجام می‌شود، بهتر است از فن تهویه با پروانه سانتریفیوژ استفاده گردد.

قیمت اگزاست فن

قیمت اگزاست فن می‌تواند به عوامل متعددی بستگی دارد. یک دستگاه اگزاست فن اعم از اگزاست فن دمنده یا اگزاست فن پشت بامی ‌که می‌تواند از نوع محوری یا سانتریفیوژ باشد، دارای قطعاتی است که با توجه به متریال بکار رفته در ساخت آن، هریک از این قطعات و اجزای می‌تواند تأثیر مستقیم بر قیمت اگزاست فن داشته باشد. موارد زیر عوامل اصلی تأثیر گذار در قیمت اگزاست فن ‌هستند:

 • جنس ورق بدنه و حلزونی که بالاترین قیمت آن مربوط با جنس استیل می باشد.
 • جنس و نوع پروانه که وابسته به محل نصب می تواند پلی اتیلن ، PVC ویا استیل باشد.
 • برند الکترموتور بکاررفته
 • آپشن‌های به کار رفته در تولید اگزاست فن

قیمت اگزاست فن

 

رای کاربران
[امتیاز کلی: 5 میانگین: 5]
0 دیگاه