ژئوممبران – قیمت ژئوممبران

ژئوممبران ورق هایی هستند که برای عایق کاری مورد استفاده قرار می گیرند، بر روی سطح خاکی نصب می شود که معموال به نام ورق استخر معروف هستند. جنس ورقه های ژئوممبران از مواد پلیمری پلی اتیلن یا پی وی سی هست که بعنوان عایق نیازی به زیرساخت ندارند. عایق ژئوممبران در برابر خورشید مقاوم هست و در سرما و گرما بسیار مقاوم تر از بتن هست و از عمر بالاتری نسبت به بتن برخودار هستند . عایق بندی با ورق ژئو ممبران نسبتا قوی هست و نفوذ ناپذیری عایق ژئوممبران تقریبا 100 درصد می باشد در حالیکه بتن و سنگ و سیمان نفوذ ناپذیری اندکی دارند .

انواع ورق ژئوممبران

ژئوممبران سنگین hdpe برای ساخت استخرهای ذخیره آب به کار می رود و نسبت به ژئوممبران های دیگر انعطاف پذیری بالایی دارد. ژئو ممبران سبک برای ایزوالسیون فونداسیون ، ایزوالسیون بم سبز ، ایزوالسیون تونل به کار می رود و از انعطاف نسبتا خوبی برخودار هست. ژئوممبران pvc میزان انعطاف پذیری این نوع ما بین ژئوممبران سبک و سنگین هست به همین دلیل علاوه بر کاربردهای ژئوممبران سبک و سنگین بیشترین کاربرد آن در معدن هست. ژئوممبران vldpe جدیدترین نوع ژئوممبران ها هست که از ترکیب وینیل و ژئو ممبران سنگین ساخته شده است و به تازگی به بازار عرضه شده است. ورق ژئوممبران همچنین در دو نوع مختلف صاف و مضرس و در رنگهای متفاوت و در ضخامت های 5.0 الی 2 میلیمتر تولید می شود. عایق ژئوممبران hdpe شامل 97 %پلی اتیلن ، 5.2 % کربن سیاه و 5.0 % آنتی اکسیدان هست.

کاربرد ورق ژئوممبران

ژئوممبران به دلیل کیفیت مناسب و اقتصادی ,و مقرون صرفه بودن استفاده ازعایق ژئوممبران روز به روز در حال افزایش هست . درعایق بندی انواع استخرهای بزرگ خاکی و سیمانی ، مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی و سدسازی از ورق ژئو ممبران استفاده می شود. همچنین این ورق نفوذناپذر در ایزوالسیون جایگزین روش های قدیمی مانند سنگ و سیمان و بتن می باشد.
شرح بعضی از کاربردهای عایق ژئو ممبران بصورت ذیل می باشدد :
1 .در صنعت کشاورزی و دامپروری معموال از عایق ژئوممبران hdpe استفاده می شود ، ورق ژئوممبران در عایق بندی استخرهای خاکی جهت ذخیره کردن آب برای مصارف کشاورزی و دام و طیور بسیار زیاد کاربرد دارد .
2 .ورق ژئوممبران به ترکیبات شیمیایی که در ساخت آن بکار رفته ماده ای خنثی هست که با هیچ ماده ای ترکیب نمی شود و هیچ ماده ای به ان نمی چسبد به همین جهت از عایق ژئوممبران برای عایق بندی استخرهای پرورش ماهی و میگو و سایر آبزیان هست که هیچ خزه ای به آن نمی چسبد.
3 .در ساخت حوضچه های ذخیره اسید و هیپ لیچ می توان از عایق ژئوممبران که به د لیل وجود آنتی اکسیدان در ژئوممبران که موجب می شود با اسید واکنش ندهد، استفاده کرد.
4 .در ایزوالسیون فونداسیون ، ورق ژئوممبران سنگین به دلیل اینکه از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هست و راحت نصب می شود جایگزین بتن می باشد.
5 .در ایزوالسیون بام ها ،عایق ژئوممبران سنگین و pvc ، vlpde به دلیل سبکی و مقرون به صرفه بودن در هزینه ها جایگزین ایزوگام می باشد.
6 .ایزوالسیون معدن و تونل که باز به دلیل سبکی و انعطاف پذیر بودن عایق ژئوممبران بهترین گزینه استفاده از ورق ژئو ممبران هست.
7 .ایزوله سازی سازه های زیرزمینی در برابر نفوذ آبهای سطحی و زیرزمینی مانند ایزوله دیوارهای متروهای شهری
8 .برای حفظ محیط زیست ، نگهداری مواد آالینده برای جلوگیری از آلودگی آب های زیرزمینی و همچنین جلوگیری از ورود آب های ناشی از باران به سایت دفن زباله ، حبس گازهای حاصل از تجزیه زباله ها برای تولید انرژی و کاهش گازهای گلخانه ای و موارد دیگری از قبیل عایق بندی تالاب ها وحوضچه ها ، دریاچه های مصنوعی ، کانال انتقال آب ، فاضلاب و زه آب ، مخازن آب روستایی ، مخازن آب شرب ، آب انبار مرغداری و غیره که استفاده از عایق ژئوممبران باعث افزایش راندمان می شود.

قیمت ژئو ممبران

عایق ژئوممبران بر اساس متر مربع قیمت گذاری می شود . قیمت هر متر مربع ورق ژئو ممبران با ضخامت 1 میلی متر با توجه به حجم مورد نیاز که به کاخانه سفارش داده می شود تعیین می شود چون ورق های ژئوممبران با این ضخامت معمولا کاربرد زیادی ندارند. پر مصرف ترین و پرکاربردترین نوع عایق ژئو ممبران با ضخامت 5.1 میلیمتر هست که بازهم بسته به نوع موادی که در ساخت ورق ژئوممبران استفاده شده و کیفیت و دوامی که تولید می شود قیمت های متفاوتی دارد که با ارجاع به عرضه کننده می توانید اطلاعات کامل را در رابطه با قیمت ژئوممبران کسب نمائید. به این نکته توجه داشته باشید یکی از دلایل اصلی ثابت نبودن قیمت ژئوممبران ، نوسانات قیمت مواد پلی اتیلنی هست که در ساخت عیق ژئوممبران به کار برده میشود. قیمت ژئوممبران با ضخامت 2 میلی متر که کاربردهای تخصصی دارند و معموال در استخرهای با عمق بیش از 15 متر استفاده می شوند ، سفارشی می باشد و به روز قیمت دهی می شود.

مزایای استفاده از عایق ژئوممبران

1 .نصب سریع و آسان ژئوممبران که موجب صرفه جویی در زمان اجرای پروژه می گردد.
2 .به مقرون به صرف بودن ژئوممبران در هزینه ها در مقایسه با بتن و سنگ و سیمان می شود ، که بصورت تقریبی هزینه ها یک چهارم کاهش می یابد.
3 .عمر طولانی که به بیش از 80 سال میرسد.
4 .مقاومت در برابر حرارت ، یخ زدگی و سایر عوامل محیطی و بیولوژیکی
5 .مقاومت در برابر فشار آب
6 .خنثی بودن ورق های ژئوممبران در برابر آلودگی ها و مواد افزودنی
7 .عدم چسبیدن خزه و جلبک و باکتری به دیواره و کف استخر ژئو ممبران
8 .مقاوم در برابر سوراخ شدگی ناشی از حمله جوندگان
9 .نفوذ ناپذیری بسیار بالای با عایق بندی تقریبی 100 درصد
10.مقاوم در برابر زلزله بخاطر خاصیت ارتجاعی ورق ژئوممبران