Search
Generic filters
Exact matches only

ورق ژئو ممبران – عایق ژئو ممبران – ورق استخر

ورق ژئو ممبران ورق هایی هستند که برای عایق کاری مورد استفاده قرار می گیرند. بر روی سطح خاکی نصب می شود که معمولا به نام ورق استخر معروف هستند. جنس این ورقه هااز مواد پلیمری پلی اتیلن یا پی وی سی هست که بعنوان عایق نیازی به زیرساخت ندارند. این عایق ها در برابر خورشید مقاوم هست و در سرما و گرما بسیار مقاوم تر از بتن هست و از عمر بالاتری نسبت به بتن برخودار هستند. عایق بندی با این ورقها نسبتا قوی هست و نفوذ ناپذیری عایق ژئو ممبران تقریبا 100 درصد می باشد در حالیکه بتن و سنگ و سیمان نفوذ ناپذیری اندکی دارند .

انواع ورق ژئو ممبران

ژئو ممبران سنگین hdpe برای ساخت استخرهای ذخیره آب به کار می رود و نسبت به ژئوممبران های دیگر انعطاف پذیری بالایی دارد. این ورقه های سبک برای ایزوالسیون فونداسیون ، ایزوالسیون بام سبز ، ایزوالسیون تونل به کار می رود و از انعطاف نسبتا خوبی برخودار هست.

ژئوممبران pvc میزان انعطاف پذیری این نوع مابین نوع سبک و سنگین است. به همین دلیل علاوه بر کاربردهای انواع  سبک و سنگین بیشترین کاربرد آن در معدن میباشد. ژئوممبران vldpe جدیدترین نوع این ورق ها است که از ترکیب وینیل و ژئو ممبران سنگین ساخته شده است و به تازگی به بازار عرضه شده است.

این عایقها همچنین در دو نوع مختلف صاف و مضرس و در رنگهای متفاوت و در ضخامت های 5.0 الی 2 میلیمتر تولید می شود. عایق ژئوممبران hdpe شامل 97 %پلی اتیلن ، 5.2 % کربن سیاه و 5.0 % آنتی اکسیدان هست.

کاربرد عایق ژئوممبران

ژئوممبران به دلیل کیفیت مناسب و اقتصادی و مقرون صرفه بودن استفاده از آن روز به روز در حال افزایش هست . درعایق بندی انواع استخرهای بزرگ خاکی و سیمانی ، مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی و سدسازی از این ورق استفاده می شود.  همچنین این عایقها نفوذ ناپذیر در ایزوالسیون جایگزین روش های قدیمی مانند سنگ و سیمان و بتن می باشد.

شرح بعضی از کاربردهای عایق ژئو ممبران بصورت ذیل می باشد :

 1. در صنعت کشاورزی و دامپروری معمولا از عایق ژئو ممبران hdpe استفاده می شود. این ورقه ها در عایق بندی استخرهای خاکی جهت ذخیره کردن آب برای مصارف کشاورزی و دام و طیور بسیار زیاد کاربرد دارد .
 2. ورق ژئو ممبران به ترکیبات شیمیایی که در ساخت آن بکار رفته ماده ای خنثی هست که با هیچ ماده ای ترکیب نمی شود و هیچ ماده ای به آن نمی چسبد. به همین جهت از آن برای عایق بندی استخرهای پرورش ماهی و میگو و سایر آبزیان هست که هیچ خزه ای به آن نمی چسبد.
 3. در ساخت حوضچه های ذخیره اسید و هیپ لیچ می توان از این عایقها که به دلیل وجود آنتی اکسیدان در آن که موجب می شود با اسید واکنش ندهد، استفاده کرد.
 4. در ایزوالسیون فونداسیون ، نوع سنگین این اوراق به دلیل اینکه از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هست و راحت نصب می شود جایگزین بتن می باشد.
 5. در ایزوالسیون بام ها ، عایق ژئوممبران سنگین و pvc ، vlpde به دلیل سبکی و مقرون به صرفه بودن در هزینه ها جایگزین ایزوگام می باشد.
 6. ایزوالسیون معدن و تونل که باز به دلیل سبکی و انعطاف پذیر بودن این محصول بهترین گزینه برای استفاده میباشد.
 7. ایزوله سازی سازه های زیرزمینی در برابر نفوذ آبهای سطحی و زیرزمینی مانند ایزوله دیوارهای متروهای شهری.
 8. برای حفظ محیط زیست ، نگهداری مواد آلاینده برای جلوگیری از آلودگی آب های زیرزمینی و همچنین جلوگیری از ورود آب های ناشی از باران به سایت دفن زباله ، حبس گازهای حاصل از تجزیه زباله ها برای تولید انرژی و کاهش گازهای گلخانه ای.
 9. موارد دیگری از قبیل عایق بندی تالاب ها وحوضچه ها ، دریاچه های مصنوعی ، کانال انتقال آب ، فاضلاب و زه آب ، مخازن آب روستایی ، مخازن آب شرب ، آب انبار مرغداری و غیره که استفاده از عایق ژئوممبران باعث افزایش راندمان می شود.

قیمت ورق ژئو ممبران

قیمت عایق ژئوممبران بر اساس متر مربع قیمت گذاری می شود . قیمت هر متر مربع این ورق با ضخامت 1 میلی متر با توجه به حجم مورد نیاز که به کاخانه سفارش داده می شود تعیین می شود. چون ورق هایی با این ضخامت معمولا کاربرد زیادی ندارند پر مصرف ترین و پرکاربردترین نوع این عایق با ضخامت 5.1 میلیمتر هست. که باز هم بسته به نوع موادی که در ساخت ورق استفاده شده و کیفیت و دوامی که تولید می شود قیمت های متفاوتی دارد. با ارجاع به عرضه کننده می توانید اطلاعات کامل را در رابطه با قیمت آن کسب نمائید.

به این نکته توجه داشته باشید یکی از دلایل اصلی ثابت نبودن قیمت ژئوممبران ، نوسانات قیمت مواد پلی اتیلنی هست که در ساخت آن به کار برده میشود. قیمت این ورقه ها با ضخامت 2 میلی متر که کاربردهای تخصصی دارند و معمولا در استخرهای با عمق بیش از 15 متر استفاده می شوند ، سفارشی می باشد و بروز قیمت دهی می شود.

مزایای استفاده از عایق ژئوممبران

 1. نصب سریع و آسان ژئوممبران که موجب صرفه جویی در زمان اجرای پروژه می گردد.
 2. به مقرون به صرفه بودن در هزینه ها در مقایسه با بتن و سنگ و سیمان می شود ، که بصورت تقریبی هزینه ها یک چهارم کاهش می یابد.
 3. عمر طولانی که به بیش از 80 سال میرسد.
 4. مقاومت در برابر حرارت ، یخ زدگی و سایر عوامل محیطی و بیولوژیکی .
 5. مقاومت در برابر فشار آب.
 6. خنثی بودن عایق ژئو ممبران در برابر آلودگی ها و مواد افزودنی.
 7. عدم چسبیدن خزه و جلبک و باکتری به دیواره و کف استخر.
 8. مقاوم در برابر سوراخ شدگی ناشی از حمله جوندگان.
 9. نفوذ ناپذیری بسیار بالای با عایق بندی تقریبی 100 درصد.
 10. مقاوم در برابر زلزله بخاطر خاصیت ارتجاعی ورق ژئوممبران.
رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]