طراحی و ساخت مخزن همزن به سفارش پژوهشگاه صنعت نفت

طراحی و ساخت مخزن همزن به سفارش پژوهشگاه صنعت نفت

طراحی و ساخت مخزن همزن جهت پروژه تحقیقاتی تزریق نانو ذرات به منظور ازدیاد برداشت نفت در سکوی نفتی بلال به سفارش پژوهشگاه صنعت نفت.

بیشتر مخازن نفتی دنیا به نیمه دوم عمر خود رسیده اند و به همین خاطر میزان برداشت نفت از آن ها به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. به همین خاطر شرکت های نفتی از روش های ازدیاد برداشت (Enhance Oil Recovery- EOR) برای افزایش راندمان در برداشت از ذخایر نفتی استفاده می کنند.

در حال حاضر درصد بالایی از نفت تولید شده در جهان با روش های اولیه و ثانویه برداشت می شود. در روش بازیافت اولیه به طور متوسط تنها 10 درصد از نفت درجا تولید می شود. بازیافت ثانوبه که شامل تزریق غیرامتزاجی آب یا گاز به منظور تامین فشار یا جا به جایی نفت به سمت چاه های تولید می شود می تواند مجموع بازیافت را به 15 تا 40 درصد برساند. با افزایش تقاضای جهانی برای انرژی، محققین به روش های ثالثیه بازیافت (روش های ازدیاد برداشت) روی آورده اند.

طبق تعریف ازدیاد برداشت نفت شامل روش هایی است که با هدف افزایش برداشت نهایی نفت با تزریق موادی که به طور طبیعی در مخزن حضور ندارند، مانند مواد شیمیایی، حلال ها، اکسید کننده ها و حامل های حرارتی که  در نهایت منجر به مکانیزم های جدید برای جابه جایی نفت می شود. در سال های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی نانو و شناخت بیشتر ویژگی های این مواد، استفاده از نانو ذرات در بخش های مختلف صنعت نفت نیز مورد توجه قرار گرفته است.

در این بین استفاده از نانو ذرات به عنوان عامل ازدیاد برداشت توجه پژوهشگران این عرصه را به خود جلب کرده است. از مهمترین دلایل این امر می توان به خواص منحصر به فرد نانو ذرات از جمله خواص سطحی قابل اصلاح، قابلیت هدایت گرمایی، سینتیک جذب بالا، مساحت سطح ویژه زیاد و اندازه بسیار کوچک این ذرات نسبت به ابعاد حفره های سنگ مخزن اشاره کرد. این مواد با ایجاد خواص بین سطحی، رئولوژیکی و گرمایی دلخواه باعث آزاد شدن نفت به دام افتاده در محیط متخلل سنگ مخزن می شوند.

پژوهشگاه صنعت نفت بعنوان پیشگام در توسعه فناوری و ارائه دهنده راهکارهای فناورانه در صنعت نفت مطالعات گسترده ای را بر روی پروژه های ازدیاد برداشت به کمک تزریق نانو ذرات انجام داه است. بر طبق مطالعات انجام شده افزایش بازیافت قابل توجهی در اثر تزریق این سیالات تحت مکانیزم های تغییر ترشوندگی به سمت آب دوستی، کاهش کشش بین سطحی و ایجاد فشار جدایش با ایجاد فیلم گوه ای، مشاهده شده است.

با توجه به مطالعات انجام شده و بررسی های صورت گرفته پروژه پایلوت” تزریق نانو ذرات در سکوی نفتی بلال” در دستور کار پژوهشگاه قرار گرفت. قرار است تا تجهیزات لازم برای تزریق این مواد بر روی یک اسکید فولادی نصب شده و به محل سکو ارسال شود. یکی از بخش های این پکیج شامل مخزن میکسر نانو ذرات به ظرفیت 2000 لیتر است.

با توجه به شرایط عملیاتی و عوامل محیطی همچون رطوبت و دمای بالا در سکوی بلال، طرح مخزن پلی اتیلن عمودی دوجداره با دیواره ساختمند بعنوان بهترین گزینه هم از نظر استحکام و مقاومت مکانیکی و هم به لحاظ مقاوم بودن در برابر خوردگی از جانب شرکت ناب زیست ارئه گردید. طی جلسات برگزار شده میان متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت و واحد تحقیق و توسعه شرکت ناب زیست در نهایت مخزن با طراحی ارائه شده در تصاویر زیر از لحاظ فنی مورد تایید واقع شد.

 

رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]

دستور العمل نصب لوله های فاضلابی

دستور العمل نصب لوله های فاضلابی

در این مقاله به تشریح نکات ضروری و مهم جهت نصب انواع لوله های فاضلابی پرداخته ایم. در واقع این مطلب را میتوانید به عنوان یک دستور العمل نصب انواع لوله های فاضلاب ، به طور خاص از جنس پلی اتیلن، در نظر بگیرید.
برای نمونه لوله کاروگیت فاضلابی یکی از پرکاربردترین این لوله ها محسوب میشود که مواردی که ذکر میشود برای نصب آنها نیز صدق میکند.

نکات عمومی درباره نصب لوله های فاضلابی

لوله های پلی اتیلن جزء لوله های انعطاف پذیر محسوب می گردد. لوله های انعطاف پذیر لوله هایی می باشند که تحت اثر بارهای وارد دچار تغییر شکل می شوند. شکل زیر به صورت شماتیک قابلیت تغییر شکل لوله های پلاستیکی را در اثر بارهای وارد نشان می دهند.

دستورالعمل نصب لوله فاضلابی

باید توجه نمود سهم کوچکی از بارهای وارده توسط لوله های انعطاف پذیر تحمل میشود و عمده نیروهای وارده می بایست توسط بستر اطراف لوله منتقل گردد. بنابراین نقش ایجاد یک بستر مناسب جهت نصب و کارکرد صحیح لوله های انعطاف پذیر بسیار با اهمیت می باشد.

مهمترین مساله در کارگذاری لوله های مدفون رفتار متقابل لوله و خاک در ارتباط با یکدیگر است. با انتخاب مناسب جنس و درصد کوبش خاک اطراف لوله میتوان از ایمن بودن و عمر طولانی خط لوله اطمینان لازم را حاصل نمود.

توان تحمل بار لوله های انعطاف پذیر به شکل چشمگیری بوسیله اجرای لایه های خاک (مطابق ضوابط فنی) در اطراف لوله افزایش می یابد. نیروهای وارده به لوله از طریق دیواره های جانبی به خاک اطراف منتقل می شود.

مقاومت خاک اطراف لوله به شکل موثری از تغییر شکل بیشتر لوله جلوگیری و همچنین نیروهای قائم را تحمل می نماید. میزان این مقاومت بستگی به نوع مصالح و چگونگی اجرای لایه پوشا دارد. اجرای لایه مستحکم تر در اطراف لوله تغییر شکل کمتر را در پی خواهد داشت. به این تعامل بین لوله و اطراف آن سیستم خاک- لوله اطلاق می شود.

نصب لوله های پلی اتیلن

ترانشه حفاری شده می بایست جهت کارگذاری لوله مقاومت کافی را دارا باشد. در غیر اینصورت می توان بوسیله کوبیدن استفاده از مصالح مرغوب بتن ریزی یا طرق دیگر آنرا پایدار نمود (بستر سازی). به طور کلی اگر بتوان بر روی کف ترانشه راه رفت بدون اینکه اثر پا مشخص شود کف ترانشه بطور قابل ملاحظه ای پایدار است.

همچنین کف ترانشه می بایست همواره عاری از خاکهای نامرغوب لجن سنگهای بزرگ خاکهای کلوخه ای مصالح یخ زده و هر گونه وضعیتی که برای نصب لوله نامناسب است باشد و در هنگام نصب لوله و اجرای لایه پوشا خشک باشد.

بستر سازی

بستر باید به روی شالوده برای توزیع یکنواخت بار در طول لوله پلی اتیلن آماده سازی و متراکم گردد. لوله بر روی بستر قرار می گیرد و سپس خاکریزی و پر کردن نقاط خالی اطراف و کناره های لوله انجام می پذیرد.

آماده سازی کف ترانشه

قبل از نصب و خواباندن لوله در ترانشه کف ترانشه باید با شیب کاملا یکنواخت و مناسب آماده و در شرایط خشک باشد.
لوله باید کاملا به صورت یکنواخت بر روی بستر قرار گیرد. برای محل اتصالی ها باید خاکبرداری اضافی به نحوی انجام شود که از قرار گرفتن لوله بر روی دو انتهای آن جدا خودداری شود. ابعاد خاکبرداری اضافی در محل اتصالی ها با توجه به نوع و قطر لوله خواهد بود. نحوه قرار گرفتن صحیح لوله در کف ترانشه در شکل نشان داده شده است.

نحوه نصب لوله فاضلاب

عرض ترانشه باید در حداقل میزان مجاز انتخاب شود. بنابراین از هر گونه تعویض بی مورد باید جدا خودداری گردد. زیرا هرچه عرض ترانشه بیشتر باشد فشار خاک روی لوله نیز بیشتر خواهد شد. حداقل عرض ترانشه یک و نیم برابر قطر خارجی لوله است. از مرطوب شدن ترانشه حین عملیات نصب لوله ها باید به شدت جلوگیری شود.

چگونگی تهیه بستر ترانشه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. کف ترانشه باید صاف و عاری از هرگونه سنگ و کلوخه باشد. پیشنهاد می شود در صورتی که خاک کف ترانشه مناسب نیست برای بسترسازی از خاکهای با کیفیت بالاتر که از محل دیگر تامین می شود استفاده شود.

خاک پشتبند باید به خوبی کوبیده شود تا سختی خاک بالاتر رود.هرچه کوبش خاک کنار لوله بهتر انجام شود رفتار لوله تحت فشارهای خارجی بهتر و مناسب تر خواهد بود.

بدنه لوله باید در تمام طول لوله با کف ترانشه تماس کامل داشته و تحت هیچ شرایط نباید وزن لوله توسط اتصالی ها به بستر منتقل شود.

خاکریزی اطراف و روی لوله به منظور تامین سه شرط اساسی زیر باید صورت گیرد :

 • تامین جایگاه و بستر مناسب برای لوله
 • تامین ایستایی ثانویه لازم بین لوله و دیوار ترانشه
 • انتقال بارهای روی لوله به دیوار ترانشه و پی

به طور کلی خاکریزی روی لوله از نقطه نظر نوع مصالح مصرفی به دو ناحیه مجزا تقسم می شود.

ناحیه خاکریزی مرحله اول (مقدماتی):خاکریزی این مرحله شامل خاکریزی اطراف و روی تاج لوله تا ارتفاع مشخص است. این قسمت از خاکریزی عموما با استفاده ازخاک انتخابی یا مصالح مناسب دیگر مورد تایید و به منظور حداقل خاکریزی روی لوله است.

اجرای لایه کناری

لایه کناری لوله می بایست با استفاده از مصالح مناسب اجرا و متراکم گردد بطوریکه باعث انحراف لوله نشده و با سطوح زیرین بخوبی تماس یابد. برای این منظور استفاده از متراکم کننده های ارزه ای نسبت متراکم کننده ای ضربه ای ارجحیت دارد.

خاکریزی مقدماتی به منظور حفاظت لوله در هنگام اجرای خاکریز نهایی استفاده می شود. و همچنین بعنوان یک پوشش نگهدارنده برای قسمت فوقانی لوله برده می شود.ضخامت این لایه برای اقطار تا 600 میلیمتر حداقل 15 سلانتیمتر و برای اقطار بزرگتر حداقل30 سانتیمتر بالاتر از تاج لوله می باشد. البته ضخامت این لایه با توجه به عمق ترانشه سطح آب زیرزمینی ونوع خاک محل می تواند اندکی تغییر نمایید.

خاکریزی اولین لایه باید به صورت آرام و یکنواخت و همزمان در دو طرف لوله انجام گیرد. پس از پخش خاک کوبش خاک با روشهای دستی و با احتیاط کامل به نحوی باید انجام شود که از صدمه زدن به لوله و اتصال خودداری شده و با موجب حرکت و جابه جایی اتصال ها و لوله نشود. کوبش این قسمت از خاک با وسایل سبک ماشینی صورت گرفت.

عدم دقت در اجرای این بخش از کار باعث صدمه زدن به لوله خارج شدن لوله از محل اتصالی ها و در نهایت از آب بندی افتادن لوله خواهد گردید.

اجرای خاکریز نهایی

این لایه بعنوان یکی از مهمترین لایه هاکه با بارهای ترافیکی در تماس می باشد اهمیت دارد.لذا مصالح مصرفی آن می توان شامل مصالح رسازی راهها باشد. مصالح مصرفی می باشد عاری از کلوخه های رس موادآلی نخاله های ساختمانی و سنگهای با ابعاد بزرگتر از 20 سانتیمتر باشد.اولین لایه باید با ضخامت حداقل 30سانتیمتر اجرا و متراکم شود و میزان تراکم حداقل 95%دانسته ااستاندارد می باشد.

خاکریزی این مرحله در لایه های 30سانتیمتری و با کوبش به وسیله دست یا ماشین آلات مورد تایید مهندس مشاور بسته به محل و نوع لوله انجام خواهد شد. ریختن یکباره خاک با لودر یا موارد مشابه به داخل کانال مجاز نیست.

استاندارد کوبش خاک: روش و مقدار کوبش خاک ومصالح خاکریزی ترانشه لوله گذاری در مشخصات طرح داده شده است.

نکته 1 : بایستی بطور کلی دقت گردد در هیچ یک از قسمت های بستر بخصوص زیر لوله خلل و فرجی نداشته باشد و تراکم مطلوب انجام گیرد.
نکته 2: کف بتنی مگر بمنظور ایجاد شیب مناسب و تراز لوله پیشنهاد می گردد.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 0 میانگین: 0]

مشعل | مشعل موتورخانه

مشعل | مشعل موتورخانه

مشعل وسیله‌ای است که سبب گرمایش آب یا هر سیال دیگر درون دیگ موتورخانه می‌شود. حال این آب می‌تواند برای گرمایش ساختمان استفاده شده  یا برای گرمایش موارد مصرفی افراد، در هر صورت این وسیله یکی از کاربردی‌ترین موارد مورد استفاده در زندگی شهری است.

مشعل‌ها در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. مشعل گازی، گازوئیلی، مشعل‌های مازوت سوز و مشعل‌های دوگانه‌سوز.  این دستگاه عنصر اصلی سیستم احتراق است و برای تهیه سوخت، توزیع سوخت و کنترل احتراق مورد استفاده قرار می‌گیرد، مکانیزم مکانیکی دارد و سبب ترکیب مقدار مورد نیاز سوخت و هوا شود.

مشعل

مشعل موجب اختلاط سریع و تولید شعله شده و در نهایت به صورت انتشار شعله نمایان می‌شود. میزان ترکیب هوا و سوخت در راندمان نهایی این محصول تاثیر زیادی دارد. مشعلها بر پایه هوا و سوخت و همین‌طور نوع پاشش طبقه‌بندی می‌شوند و در سبک‌های پیش مخلوط و یا پخش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

دسته‌بندی این محصول بر اساس میزان فشار نیز صورت می‌گیرد و در شرایط جوی و فشار بالا اغلب از 7 الی 70 کیلو پاسکال استفاده می‌شود و در فشارهای پایین نیز بین 1 الی 4 کیلو پاسکال استفاده می‌شود.

در این صفحه اطلاعات دقیقی در خصوص انواع مشعل بر اساس شکل ظاهری و نحوه عملکرد دیده می‌شود. همین‌طور ظرفیت و فشار این دستگاه نیز بررسی می‌شود. همین‌طور پارامترهای قیمت‌گذاری محصول مشخص شده و اطلاعات کاملی در زمینه خرید هوشمندانه آن داده می‌شود. دقت کنید که محصول مورد نظر در محیط‌های موتورخانه‌ای بسیار مورد توجه بوده و از نظر قیمت نیز شرایط خوبی دارند. با ما همراه باشید.

معرفی مشعل و طرز کار آن

مشعل‌ها بر اساس سوخت مصرفی و میزان ظرفیت گرمایشی خود انتخاب می‌شوند. همین‌طور نوع مصرف مشعل نیز در طراحی آن تأثیرگذار است. این دستگاه‌ها اغلب برای ایجاد حرارت و گرما از سیستم‌هایی مانند دیگ بخار و ظرفیت گرمایشی استفاده می‌کنند. همین‌طور دیگ‌های فولادی و چدنی نیز در این محصول به کار می‌روند. در دیگ‌ها ظرفیت مشعل بر اساس ظرفیت دیگ مشخص می‌شود و به طور کلی این دو قسمت باهم ارتباط مستقیمی دارند.

طرز کار مشعل گازی به این صورت است که سوخت از طریق نازل مخصوص وارد محفظه احتراق می‌شود. در این نقطه با استفاده از فندک جرقه ایجاد شده و حرارت مورد نظر به داخل کوره به صورت شعله هدایت می‌شود.

کارکرد مشعل

از اجزای مهم مشعل می‌توان به شیر برقی، سوئیچ گیر، پرشر سوئیچ هوا و فن و الکتروموتور اشاره کرد. در طراحی مشعل گازی از سیستم جرقه زن، یون کنترل شعله و همین‌طور رله کنترل نیز استفاده می‌شود. انتخاب این دستگاه بر اساس ظرفیت و نوع سوخت آن است. همین‌طور قطعات مصرفی که در بخش‌های مختلف این دستگاه استفاده می‌شود بر اساس برندهای مختلف خود قیمت‌گذاری می‌شود.

از این دستگاه‌ها در موتورخانه‌ها برای گرمایش آبگرم مصرفی و همین‌طور در دیگ‌ها برای ایجاد سیستم گرمایشی استفاده می‌شود. این محصول در کارخانه‌ها برای دیگ‌های بخار و دیگ ذوب مواد استفاده می‌شود. از دیگر مصارف خانگی این محصول گرمایش محیطی با شعله مستقیم و همین‌طور در خشک‌کن‌ها است.

مشعل گازی

مشعل گازی به دو مدل بدون فن یا اتمسفریک و مشعل گازی فن دار تقسیم می‌شود. این‌طور که آمارها نشان می‌دهد کاربرد این دستگاه در مدل گازی فن دار وسیع‌تر است.

زمانی که درجه حرارت آب تنظیم شده بر روی ترموستات دیگ کم شود، ترموستات با توجه به فاز ورودی وارد رله دستگاه شده و فرمان روشن شدن مشعل داده می‌شود. در چنین شرایطی فن هوا به محفظه احتراق هدایت می‌شود.

مشعل گازی

در این دوره، زمانی در نظر گرفته می‌شود که به آن زمان پرچ گفته می‌شود و در این زمان گازهای اضافی داخل دیگ تخلیه شده و سبب انتقال بهتر سوخت می‌شود. دقت کنید که این زمان در رله‌های مختلف باهم فرق دارد. وقتی که جریان برق به ترانسفورماتور جرقه رسید، سر الکترودها جرقه می‌زنند.

ولتاژ مورد نیاز برای ترانسفورماتورهای جرقه‌ای بیش از 10 هزار ولت است. پس از طی شدن زمان مناسب، شرایط باز شدن شیر برقی گاز فراهم می‌شود و در محفظه احتراق شاهد ترکیب هوا و گاز مشتعل خواهیم بود. پس از مدتی جرقه زن در شرایط توقف قرار می‌گیرد. زمانی که درجه حرارت آب به حد مشخصی رسید (حدی که ترموستات اعلام کرده است) موتور فن خاموش می‌شود و از سوی دیگر راه ورود جریان گاز توسط شیر مغناطیسی بسته می‌شود.

تجهیزات ایمنی مشعل گازی

یکی از تجهیزات ایمنی جانبی بسیار مهم برای مشعل گازی، کنترل‌کننده فشار گاز ورودی است. در صورتی که شاهد کاهش فشار گاز باشیم، این کنترل‌کننده سبب می‌شود که شیر مغناطیسی گاز ورودی بسته شود.

مشعل گازی می‌بایست کنترل‌کننده فشار هوای ورودی نیز داشته باشد تا در صورتی که هوای کافی به این دستگاه نرسد شرایط برای مسدود کردن راه ورود گاز باز باشد.

از دیگر تجهیزات مهم برای ایمنی مشعل گازی می‌توان به میله یونیزاسیون اشاره نمود. در مشعل گازی برای اینکه شعله آبی باشد نیاز است که کنترل توسط میله یونیزاسیون صورت گیرد. در صورتی که شعله خاموش باشد نیاز است که موتور خاموش شود و رله این دستگاه نیز در وضعیت ریست reset قرار گیرد.

مشعل گازوئیلی

مشعل گازوئیلی از بدنه آلیاژ محکم با وزن سبک ساخته می‌شود. اجزای مشعل گازوئیلی به نسبت مدل‌های دیگر کمی باهم فرق دارد.

مشعل گازوئیلی دارای بخش الکتروموتور است. این بخش با بادزن و پمپ این دستگاه حرکت می‌کند. باد زن‌ها هم‌محور با الکتروموتور هستند به طوری که هوای لازم برای مخلوط کردن سوخت توسط این مشعل‌ها تأمین می‌شود. از سوی دیگر این دستگاه دارای دریچه‌ای مخصوص تنظیم هوای ورودی است که کنترل لازم در این زمینه را دارد.

مشعل گازوئیلی

مشعل گازوئیلی از شعله‌پخش‌کن استفاده می‌کند به طوری که وقتی هوایی داخل آن دمیده می‌شود حالت دورانی دستگاه آغاز شده و باعث مخلوط شدن سوخت و هوا می‌شود.  مشعل گازوئیلی دارای ترانسفورماتور فشار قوی است به طوری که برای تولید جرقه با ولتاژ بیش از 12 هزار ولت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله‌های سوخت به کار رفته در مشعل گازوئیلی با انواع شیرهای الکترومغناطیسی برای انتقال سوخت به پمپ استفاده می‌شوند. پمپ‌های سوخت از نوع چرخ دنده‌ای هستند و شرایط دواری دارند به طوری که سوخت از منبع سوخت دمیده شده و با فشار به اندازه 20 اتمسفر به نازل می‌رسد. این کار از طریق لوله‌های ناقل صورت می‌گیرد.

مشعل گازوئیلی دارای نازل است. نازل سوخت اغلب به صورت مخلوط است که در انواع کامل، توخالی، تلفیقی و … دسته‌بندی می‌شود. در نازل‌ها آنچه اهمیت زیادی دارد زاویه رأس مخلوط است که به آن زاویه پاشش نیز گفته می‌شود. در واقع هرچه طول دیگ بیشتر باشد زاویه نازل به میزان کوچک‌تر در نظر گرفته می‌شود به صورتی که شعله به جداره دیگ برخورد نکند و تمام طول دیگ را پوشش دهد.

اگر به بسته‌بندی مخروط دقت کنید مقدار سوخت و همین‌طور زاویه مورد نظر نوشته شده است. در صورتی سوخت مورد نظر برای این دستگاه انتخاب می‌شود که نازل مناسبی انتخاب شود.

مشعل گازوئیلی دارای بخشی به عنوان رله کنترل است. رله نقش مغز مشعل گازوئیلی را دارد و به طور کلی زمانبندی آغاز و پایان عملیات این دستگاه را شامل می‌شود. این بخش نیز دارای فرمان خاموش یا روشن است و این هشدار توسط دمای دیگ منتقل می‌شود. کیفیت احتراق سوخت نیز توسط فتوسل صادر می‌شود.

مشعل گازوئیلی دارای بخشی به نام فتوسل است. فتوسل در مشعل گازی نیز دیده می‌شود و هدف آن جلوگیری از انباشت سوخت در داخل کوره دیگ است به طوری که اگر چنین اتفاقی رخ دهد انفجار صورت خواهد گرفت.

چشم الکتریکی نام دیگری است که بر روی فتوسل گذاشته می‌شود. این قطعه در داخل محفظه در بدنه این دستگاه قرار دارد تا بتواند اتفاقات و فعل و انفعالات داخل دیگ و شعله را به خوبی مورد بازدید قرار دهد. خاصیت هدایت‌پذیری این قطعه زیاد است.

آشنایی بیشتر با مشعل موتورخانه

مشعل وسیله‌ای است که سبب گرمایش آب درون دیگ موتورخانه می‌شود. حال این آب می‌تواند برای گرمایش ساختمان استفاده شده  یا برای گرمایش موارد مصرفی افراد، در هر صورت این وسیله یکی از کاربردی‌ترین موارد مورد استفاده در زندگی شهری است.

در منازل مسکونی اغلب صدای موتورخانه مشکل‌ساز است به این ترتیب نوع مشعل استفاده شده می‌بایست دمنده دار و یا بدون دمنده باشد. مدل هایی که که دمنده دار هستند راندمان بالایی دارند و به نسبت مدل‌های دیگر از حرارت بالاتری نیز برخوردار هستند.

مشعل‌های بدون دمنده در ساختمان‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه  در مدل بدون دمنده اغلب دارای ساختار معمولی تر است و از نظر قیمت نیز ارزان‌تر است. این دستگاه برای موتورخانه به صورت  گازسوز طراحی شده است و از گاز طبیعی برای آن استفاده می‌شود. در این مشعل‌ها از دبی سوخت گازی استفاده می‌شود و کنترل لازم توسط شیر برقی صورت می‌گیرد.

اجزای مشعل

همین‌طور یک دمنده بر روی محور موتور وجود دارد که وظیفه تامین هوای لازم برای احتراق را به عهده می‌گیرد. کنترل دبی این هوا توسط دمپر هوا صورت می‌گیرد.

مشعل موتورخانه به این صورت کار می‌کند که جریان گاز از یک فیلتر عبور می‌کند و هنگام ترکیب با هوا، احتراق صورت می‌پذیرد. سنسورهای فشار تعبیه وجود دارد تا در صورتی که فشار هوای احتراق از حدی کمتر شده و یا دبی سوخت استاندارد مورد نظر نباشد، ارزیابی دقیق صورت بگیرد و توسط رله کنترلی عملیات خاموشی انجام شود. در صورتی که همه موارد گفته شده درست باشد، جرقه صورت گرفته و شعله در مسیر خروجی جریان قرار می‌گیرد و محترق می‌شود.

 مشعل بدون دمنده گازسوز (مشعل اتمسفریک)

نام دیگر مشعل بدون دمنده، مشعل اتمسفریک است. طراحی این مشعل‌ها به صورتی است که نیاز به دمیدن هوای اجباری توسط فن ندارند. از خوبی‌های این سری از دستگاه کم‌صدا بودن آن است.

تامین اکسیژن لازم برای احتراق با مکش دودکش صورت می‌گیرد. در این دستگاه نیاز به دودکش مناسب است به طوری که مکش کافی برای ایجاد عملکرد صحیح در نظر گرفته می‌شود. در جریان کار مشعل بدون دمنده اکسیژن مورد نظر با گاز ترکیب می‌شود و در نهایت راندمان بالایی را فراهم می‌سازد به طوری که میزان صرفه‌جویی آن در مصرف سوخت بسیار زیاد است.

مشعل اتمسفریک

استاندارد بالای انرژی این دستگاه بسیار ارزشمند است. در این دستگاه از شیر کنترل‌کننده گاز برای کاهش مصرف سوخت استفاده می‌شود و جرقه زن اتوماتیک داشته و می‌تواند در شروع راه‌اندازی افزایش تدریجی شعله داشته باشد. از سوی دیگر این محصول دارای سیستم نظارت بر شعله است که اگر شعله پیلوت خاموش شود، جریان گاز قطع می‌شود. در چنین شرایطی مصرف برق بسیار کم بوده و هزینه سرویس و نگهداری نیز کاهش می‌یابد.

مزایا و معایب مشعل اتمسفریک

مشعل اتمسفریک کاملاً بی‌صدا است و اصطکاک کمتری دارد. این وسیله نیاز به سرویس دوره‌ای ندارد. میزان ایمنی این وسیله به نسبت مشعل‌های فن دار کمتر است. میزان مصرف برق این وسیله نیز کمتر است.

موتورخانه‌هایی که از مدل اتمسفریک استفاده می‌کنند نیاز به فضای خوب دارند تا هوای عبوری به طور دقیق فراهم شود. از سوی دیگر امروزه عرضه این نوع مشعل‌ها در بازار کمتر است و لوازم یدکی آن کمیاب یا گران است. تنوع ظرفیت این مشعل‌ها به نسبت مشعل فن دار کمتر است.

مزایا و معایب مشعل فن دار

مشعل فن دار در تنوع بیشتری عرضه می‌شود و ظرفیت بیشتری نیز برای آن در نظر گرفته شده است. مشعل فن دار گاز کمتری مصرف می‌کند و در آن از پرشر هوا استفاده شده و از ایمنی بالاتری برخوردار است. قطعات و لوازم یدکی فراوانی از این مشعل در بازار وجود دارد. در این نوع از الکتروموتور برای ایجاد شرایط دمنده استفاده می‌شود و شرایط برای نصب آن در اغلب موتورخانه‌ها فراهم شده است.

معایب مشعل فن دار صدای آزار دهنده آن است. این محصول مصرف برق بالایی دارد. مشعل فن دار به نسبت مشعل‌های بی‌صدا گران‌تر است و نیاز به سرویس دوره‌ای دارد. از سوی دیگر این دستگاه از نظر اصطکاک نیز بالاتر است.

 مشعل مازوت سوز

مشعل مازوت سوز که نام دیگر آن نفت سیاه یا نفت کوره است در لیست ارزان‌ترین مشتقات نفت قرار دارد. قیمت پایینی دارد به طوری که در لیست به صرفه ترین حامل انرژی برای کوره‌ها و بویلرها قرار می‌گیرد. بر اساس قوانین مشخص موجود این مدل در شهرها و مصارف خانگی استفاده نمی‌شود و برای مصرف صنعتی مناسب است.

در مشعل مازوت سوز فرآیند پودر کردن سوخت توسط نازل صورت می‌گیرد. نازل می‌بایست قطرات را با الگوی خاصی ایجاد سازد. جریان سوخت پودر بر اساس زاویه خاص از نازل خارج می‌شود و قطرات سوخت در مسیری یکنواخت توزیع می‌شوند.

مشعل مازوت سوز

الگوی به کار گرفته شده در این دستگاه به صورت مخروطی است. فرایند پودر سازی نیز به انرژی استانداردی نیاز دارد. انرژی مورد نظر در ابتدا از طریق پمپ سوخت این دستگاه صورت گرفته و در نهایت به سرعت تبدیل می‌شود.

در صورتی که این نوع انتخاب شود با توجه به شرایط انجماد مازوت در هوای سرد نیاز است که نصب پیش گرم‌کن هم صورت گیرد.

 مکانیزم مشعل سوخت مایع

مشعل سوخت مایع با استفاده از فشار پمپ گازوئیل یا مازوت و بر اساس ظرفیت آن است که تبدیل به پودر می‌شود. در این جریان احتراق به خوبی صورت می‌گیرد. سوخت مایع در وضعیت پودر شده با استفاده از نازل‌ها با هوا ترکیب می‌شود. گاه یک نازل نیز کفایت می‌کند.

سوخت و هوای آماده با جرقه تولید می‌شود و توسط ترانس جرقه زن در وضعیت محترق قرار می‌گیرد. محصولات احتراق می‌بایست از محفظه احتراق خارج شود و این کار پس از تبادل حرارت صورت می‌گیرد.

مشعل‌های سوخت مایع همگی نیاز به “اتمایزه کردن” سوخت دارند و همین‌طور می‌بایست ترکیب سوخت با هوای احتراق نیز صورت گیرد. در واقع چون بیشتر سوخت‌ها در حالت مایع محترق نمی‌شود نیاز به “اتمایزه کردن” سوخت است و این موضوع به دلیل پایین بودن عدد اکتان صورت می‌گیرد.

در مشعل‌های پرشر جت مایع سوز، پاشش سوخت توسط نازل صورت می‌گیرد. نازل‌ها انواع مختلفی دارند و بر اساس دبی سوخت و زاویه پاشش دسته‌بندی می‌شود. برای اینکه سوخت تحت فشار به داخل نازل پمپ شود از پمپ گازوئیل استفاده می‌شود. سوخت به صورت یک لایه نازک با سرعت زیاد حرکت می‌کند. نازل‌ها اغلب به صورت پاششی بوده و از سه الگو در آن استفاده شده است.

انتخاب نازل بر اساس زاویه پخش و الگوی آن صورت می‌گیرد. زاویه پاشش سوخت اغلب بین 30 الی 90 درجه بوده و به 6 صورت دسته‌بندی می‌شود.

نیاز است که نسبت سوخت و هوا به طور دقیق تنظیم شود به این ترتیب احتراق کامل سوخت فراهم می‌شود. هرچه این میزان بیشتر باشد راندمان بیشتری نیز فراهم می‌شود و سوخت کمتری مورد نیاز است.

هوای مورد نظر برای احتراق در مشعل‌های کوچک توسط دمپر دستی انجام می‌شود. در صورتی که دستگاه بزرگ باشد این تنظیم توسط دمپر اتوماتیک هوا تأمین می‌شود. دقت کنید که برای دیگ‌های بزرگ با توجه به شرایط دمایی و رطوبت هر فصل نیاز است که دمپر هوا مجدداً تنظیم شود. دستگاه‌های مدرن اغلب دارای یک سیستم کنترل هوشمند PLC هستند و به صورت اتوماتیک تنظیم می‌شوند. این تنظیم در تمام طول شبانه‌روز صورت می‌گیرد.

مشعل دوگانه‌سوز و سه‌گانه سوز

مشعلی که بیش از یک نوع سوخت دارد و عملکرد آن به‌واسطه بیش از یک نوع سوخت باشد به آن مدل دوگانه‌سوز و گاه سه‌گانه سوز گفته می‌شود. مدل‌های دوگانه‌سوز اغلب دارای سوخت‌های گاز و گازوئیلی هستند. این مشعل‌ها می‌توانند با سوخت مازوت نیز کار کنند و در مدل‌های سه‌گانه سوز مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

مشعل‌های سه‌گانه سوز مانند مدل مازوت سوز دارای فضای پیش گرم‌کن مازوت هستند و هر سه نوع سوخت گاز و گازوئیل و مازوت را در نظر می‌گیرند.

مشعل دوگانه سوز

قیمت انواع مشعل

عوامل مختلفی در قیمت انواع مشعل تأثیر می‌گذارند. به این ترتیب بسیار مهم است که در خرید این محصول دقت ویژه‌ای صورت گیرد. این دستگاه در لیست تجهیزاتی قرار دارد که بر اساس اختلاط سوخت و هوا و همین‌طور شعله‌ور سازی کار می‌کند و انرژی سوخت فسیلی را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند.

انرژی تولید شده مشعل در محفظه احتراق قرار دارد و دو روش جابجایی و تشعشع فراهم می‌شود و انتقال در سیستم حرارت مرکزی ساختمان صورت می‌گیرد. این دستگاه انواع مختلفی دارند که هر یک از نظر قیمت با مدل دیگر فرق دارد. مشعل‌ها از نظر انواع دیگر به هیترها و پکیج‌های گرمایشی دسته‌بندی می‌شود.

به طور کلی مشعل‌ها قلب هر سیستم گرمایشی محسوب می‌شوند. این دستگاه‌ها دارای پاشش سوخت به صورت گاز و گازوئیل و مازوت هستند و اختلاط با هوا و همین‌طور عبور مخلوط سوخت را شامل می‌شود. حرارت مورد نیاز در داخل محفظه احتراق دیگ صورت می‌گیرد.

قیمت مشعل

همه موارد گفته شده در قیمت نهایی این دستگاه تأثیر می‌گذارد. از سوی دیگر قیمت محصول بر اساس تعداد کنترل‌کننده به کار رفته، ترموستات و فتوسل بررسی می‌شود. مقدار و زمان در هر کدام دارای قیمت مخصوص به خود است.

دقت کنید که یکی از موارد مهم در تعیین قیمت دستگاه بررسی ظرفیت آن است. با توجه به اینکه راندمان احتراق سوخت در این دستگاه کامل نیست، نیاز است که تلفات حرارتی در نظر گرفته شود. به این ترتیب دستگاه به درستی انتخاب می‌شود. ظرفیت دستگاه انتخابی می‌بایست 20 درصد بیشتر از ظرفیت دیگ باشد.

در قیمت نهایی این محصول مسائلی مانند افزایش ارتفاع و غلظت هوا نیز در نظر گرفته می‌شود. این دستگاه اغلب از نظر ارزش حرارتی قیمت‌گذاری می‌شود. قطر لوله شعله پوش نیز می‌تواند در قیمت نهایی تاثیر بگذارد. قیمت مشعل موتورخانه نیز بر همین اساس مشخص می‌شود.

 راهنمای خرید مشعل

در خرید این محصول باید مقدار دبی گازوئیل بررسی شود. مشخص است که عدد گالن تعیین شده بر روی نازل از موارد پر اهمیت محسوب می‌شود. زاویه پاشش گازوئیل بسیار پر اهمیت است. این رقم نیز روی نازل قید شده است.

از سوی دیگر شکل پاشش گازوئیل مهم است که می‌تواند بر اساس حروف S، H و یا هر مدل دیگری که بر روی نازل تعیین شده است بررسی شود.

نیاز است اطلاعات مربوط به بویلر و کاربرد آن مشخص شود. ظرفیت و راندمان بویلر نیز می‌بایست مشخص باشد. از سوی دیگر فشار برگشت کوره بررسی می‌شود و سوخت مورد استفاده و فشار ورودی سوخت به این دستگاه نیز بررسی می‌شود.

خرید مشعل

عملکرد پایدار و مناسب این دستگاه در محدوده پارامترهای طراحی بررسی می‌شود. مشخص است که این دستگاه می‌بایست آلودگی کمتری داشته باشد و از نظر سر و صدا نیز در وضعیت خوبی قرار گیرد. طول عمر این دستگاه می‌بایست زیاد در نظر گرفته شود. ایمنی بالا در خصوص خرید این دستگاه بسیار مهم است.

محاسبه ظرفیت مشعل بر اساس فرمول زیر است:

ظرفیت گرمایی مشعل، ظرفیت گرمایی بویلر و راندمان که طبق این سه پارامتر محاسبه می‌شود:

ظرفیت گرمایی مشعل حاصل تقسیم ظرفیت گرمایی بویلر به راندمان است. مدل‌های گازی بر اساس کیلووات و کیلوکالری و یا بی تو یو دسته‌بندی می‌شوند.

سفارش خرید مشعل

دقت کنید که در زمان خرید اینترنتی مشعل نیاز است که از قیمت به روز آن اطلاع داشته باشید. بهتر است که تضمین دقیقی در خصوص محصول انتخاب شده فراهم شود. مشخص است که تجهیزات دمایی برای این دستگاه مهم است و نیاز است که این موارد بررسی شود.

از سوی دیگر برخی از این دستگاه‌ها دارای گارانتی هستند. گارانتی مورد نیاز برای این دستگاه خود سهم مشخصی از قیمت‌گذاری‌ها را شامل می‌شود. مدل‌هایی که اغلب از نظر قیمت‌گذاری شرایط گرانی دارند بسیار هوشمند طراحی شده‌اند. قیمت مشعل گازوئیلی به طور کلی می‌تواند در وضعیت بهینه‌ای مورد بررسی قرار بگیرد.

امیدواریم این مطلب به شما دید گسترده و همه‌جانبه‌ای درباره انواع مشعل و قیمت‌های آن داده باشد. در صورتی که احتیاج به خرید و نصب مشعل داشته باشید می‌توانید از مشاوره متخصصان ما استفاده کنید.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 0 میانگین: 0]

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن مخزنی است حداقل دو قسمته یا دو انباره از جنس پلاستیکی دوجداره (HDPE) با عنوان حوضچه آرامش یا گندانبار که فاضلاب را تصفیه می کند و زمینه فعالیت باکتریهای بی هوازی را درون خود فراهم می کند.

این سیستم وظیفه دارد با نگه داشتن گرمای حاصل از خودخوری باکتریهای بی هوازی در محیطی نسبتا گرم زمینه زاد و ولد آنها را فراهم نماید تا این موجودات بتوانند تمامی جامدات خروجی از ساختمان ها را به مایع تبدیل نمایند . در حقیقت وظیفه سپتیک تانک پلی اتیلن تصفیه فاضلاب و حل مشکل گرفتگی چاه های فاضلاب می باشد چرا که وقتی جامدی وارد چاه جذبی نگردد قطعا گرفتگی وجود نخواهد داشت.

سپتیک تانک پلی اتیلن

این مخزن از جنس EX3-HDPE100 پلی اتیلن ساخته شده است و به عنوان جایگزینی برای مخازن بتنی با هزینه کمتر می باشد. مخازن سپتیک پلی اتیلنی توسط مواد شیمیایی، خاک و گازهای موجود در فاضلاب تحت تأثیر قرار نمی گیرند و در نتیجه دچار خوردگی نمی شوند و در دو نوع تک جداره و دوجداره در دسترس می باشند.

ساختمان سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن دارای ساختمان ساده ای است . اجزاء مورد استفاده در ساخت آن که در 95 درصد موارد بصورت افقی تولید می شود همچون سایر انواع مختلف انباره های تعفن می باشد. منظور از سپتیک پلی اتیلنی همانطور که در بالا ذکر شد نوع دوجداره آن است و مدل تکجداره (مخازن سفید پلی اتیلنی) به هیچ عنوان قابلیت استفاده بعنوان سپتیک یا انباره تعفن را ندارند.

هر دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در ادامه به معرفی مختصر هر بخش پرداخته ایم.

 • فلنچ ورودی: به عنوان اولین بخش اصلی سپتیک تانک پلی اتیلنی می باشد و شامل لوله ورودی به سپتیک است.
 • مخزن اولیه: این قسمت از مخزن سپتیک به عنوان فعال ترین قسمت این مخزن به شمار می رود که با استفاده از بافل از قسمت دوم مخزن جدا شده است. این بخش بیشترین حجم مربوط به دستگاه را به خود اختصاص می دهد که بصورت تقریبی حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد حجم کل آن را شامل می شود.
 • دیوارۀ جدا کننده داخلی: این قسمت به جهت جلوگیری از ورود چربی، روغن شناور شده و معلق و همچنین لجن موجود به مخزن دوم یعنی مخزن زلال ساز طراحی و ساخته میشود.
 • مخزن زلال ساز فاضلاب: تعبیه این مخزن برای ذخیره و نگه داری آب زلال شده و عاری از فاضلاب و لجن شناور می باشد که تقریباً حدود ۳۰ درصد از حجم مخزن سپتیک تانک را شامل میشود.
 • قسمت مربوط به تهویه هوا: ساخت این بخش برای ایجاد فضای مناسب برای تبادل گازهای تولید شده ( گازهایی که از فرآیند های بی هوازی فاضلاب به دست می آید ) به بیرون از مخزن در نظر گرفته می شود. گاز موجود در این قسمت معمولا گاز متان و گاز سولفید هیدروژن است که باید از مخزن خارج شود.
 • قسمت خروجی فاضلاب: این قسمت تشکیل شده از بافل و لوله خروجی مربوط به سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلنی می باشد.
 • سیفون ورودی که بصورت زانویی 90 درجه و شترگلویی در ادامه لوله ورودی به سپتیک تانک پلی اتیلن نصب می گردد و باعث جلوگیری از برگشت بوی بد گاز متان ، حشرات و موجودات موذی به درون سرویس های بهداشتی در زمان هایی می شود که بدلیل عدم استفاده طولانی مدت سیفون کاسه توالت خشک شده است و فاقد اب می باشد
 • سیفون خروجی که بصورت یک زانویی 90 درجه به سمت پایین درون آب در قسمت دوم سپتیک تانک پلی اتیلنی در ابتدای لوله خروجی نصب می گردد و وظیفه دارد از خروج چربی ها و فاضلاب های سبک که توسط صعود حباب های گاز متان به سطح مخزن آمده اند جلوگیری می نماید.
 • عدسی اولیه و ثانویه که می توانند تخت یا بصورت محدب تولید شوند . زمانی که سپتیک پلی اتیلنی دفن می گردد وجود یا عدم وجود عدسی محدب بهیچ عنوان تاثیری در امنیت انباره تعفن ندارد لیکن بهنگامی که مخزن سپتیک پلاستیکی قرار است بصورت غیر دفنی و بعنوان ایستگاه پمپاژ یا متعادل ساز فاضلاب مورد استفاده قرار گیرد عدسی محدب باعث تقویت سازه و جلوگیری از صدمه خوردن به ساختمان سپتیک تانک پلی اتیلن در اثر نیروی حاصل از گشتاوری سطح دوم خواهد شد.
 • پایه هایی که با لوله کاروگیت با قطر 315 میلیمتر در دو طرف دستگاه جوشکاری می گردد و وظیفه جلوگیری از غلطیدن مخزن بهنگام جابجایی و نصب روی فنداسیون را بر عهده دارند.

اجزای سپتیک پلی اتیلن

کاتالوگ سپتیک پلی اتیلن

توصیه میشود ابتدا نسبت به مطالعه صفحه مربوط به سپتیک تانک یا گند انبار ، ایمهاف تانک ، چربی گیر ، مکانیزم عملکرد، انواع و … اقدام نمایید. لذا از تشریح مجدد آنها پرهیز نموده و با بیان مشخصات فنی، فرمول محاسبه ظرفیت و مزیت های سپتیک تانک پلی اتیلن بعنوان یکی از انواع مدلهای انباره های تعفن که امروزه تقاضای بسیار زیادی دارد، در ادامه به معرفی کامل تر این محصول می پردازیم. بمنظور کسب اطاعات بیشتر در خصوص نحوه تولید و اجزای داخلی آن می توانید کاتالوگ سپتیک تانک پلی اتیلن را از لینک زیر دریافت نمائید. در کاتالوگ مربوطه مواردی همچون نحوه محاسبه حجم سپتیک بر اساس تعداد نفراتی که در یک مجتمع زندگی میکنند، ظرفیت های مختلف تولیدی و ابعاد مخزن را می توانید بیابید.

 

مکانیزم کارکرد سپتیک تانک پلی اتیلن

در مرحله اول فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد اولین بخش سپتیک می شود. این قسمت با استفاده از  یک دیواره جدا کننده از بخش دوم مخزن تفکیک شده است. میزان حجم آن تقریبا برابر با دو سوم از کل حجم مخزن میباشد. با وارد شدن فاضلاب به این قسمت، مواد معلق و ذرات خارجی موجود در آن به دلیل وزن بیشتر به سمت پایین مخزن حرکت میکنند و در آنجا ته نشین می شوند. انواع روغن و چربی ها هم که دارای وزن کمتری هستند، به سمت بالا حرکت میکنند و بر روی سطح شناور می شوند. رسوب  و  ته نشین شدن مواد سنگینتر در کف مخزن باعث میشود حجمی  از لجن ایجاد شود. میکروارگانیسم ها و باکتری ها در این لجن تکثیر میشوند و رشد میکنند . واکنش های بیولوژیکی که در جریان تکثیر و رشد آنها اتفاق می افتد باعث تجزیه شدن مواد آلی آلاینده و تصفیه فاضلاب میشود. علاوه بر این، انجام این واکنش ها باعث میشود حجم زیادی از لجن به بیوگاز تبدیل شده حجم لجن نیز کاهش پیدا کند. در انتهای این فرآیند بیوگاز تولید شده، که بیشتر آن گاز متان است، بوسیله لوله خروج بیوگاز از سپتیک تانک پلی اتیلن خارج می شود. شماتیک سپتیک پلی اتیلن در ادامه فرآیند فاضلاب موجود در بخش اول مخزن از مسیر طراحی شده در دیواره جداکننده، وارد بخش دوم سپتیک می شود. در این مرحله اگر ذرات بسیار ریز چربی و روغنی همچنان در پساب موجود باشد، بر روی سطح شناور می شود. در انتها پسابی که اکنون بسیار زلال تر شده از طریق لوله خروجی از مخزن سپتیک خارج می شود.

باید متذکر شد لجنی که در مخزن سپتیک جمع و انباشه میشود تقریبا هر دو سال  یکبار نیاز دارد که تخلیه و پاکسازی شود. همچنین توصیه میشود در زمان تخلیه مقدار کمی از لجن در آن باقی بماند. دلیل این کار این است که این لجن حاوی میکروارگانیسم ها و باکتری های موثر در تصفیه فاضلاب است. تخلیه کامل آنها باعث خواهد شد زمان راه اندازی مجدد بخش بیولوژیکی سپتیک تانک پلی اتیلن طولانی تر شود.

کاربرد سپتیک تانک پلی اتیلن

مهمترین کاربرد سپتیک تانک پلی اتیلن، تصفیه مقدماتی فاضلاب های انسانی و خانگی می باشد. این مخزن در حالت کلی دارای یک بدنه از جنس لوله کاروگیت پلی اتیلن، لوله اسپیرال دوجداره و یا لوله پلی اتیلن کورتیوب می باشد. جوش عدسی به بدنه در این دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است. نوع موادی که در تولید مخزن دوجداره استفاده می شود می تواند از مواد اولیه تهیه شده از پتروشیمی مارون ، جم ، امیرکبیر ، شازند اراک و پتروشیمی ایلام باشد.

سپتیک تانک

سپتیک تانک پلی اتیلن سازه ای افقی در 95 درصد و عمودی در 5 درصد موارد و یکی از انواع مختلف انباره های تعفن یا مخازن نگهداری و تصفیه فاضلاب است. این مخزن توانایی دارد جامدات خروجی از سیستم فاضلاب ساختمان ها را گرفته و تبدیل به مایعی کدر و بدبو نماید که البته بدلیل عاری از جامدات بودن پساب خروجی به راحتی قابل جذب توسط چاه های جذبی می باشد.

سپتیک تانک پلی اتیلن در کجا قابل استفاده است؟

بدلیل افزایش روز افزودن جمعیت جهان و در راستای دسترسی به آب بهداشتی و حداکثر استفاده از آب باید تصفیه فاضلا جدی گرفته شود. در هر مکانی که فاضلاب تولید می شود و بدون تصفیه وارد خاک ، آب ، رودخانه ، اگوی شهری می شود بدون شک باید از انواع سپتیک تانک مخصوصا سپتیک تانک پلی اتیلن استفاده نمود.

برخی از مکان هایی که سپتیک پیش ساخته پلی اتیلنی در آنها کاربرد دارد به شرح ذیل می باشند: رستوران ها ، فاضلاب خانگی ، مخزن سپتیک فاضلاب های صنعتی ، مخزن سپتیک فاضلاب کارخانجات ، ساختمانهای مسکونی و اداری.

تولید کننده سپتیک تانک پلی اتیلن

تصفیه فاضلاب کمپ های کارگری ، پالایشگاه ها ،  مجتمع های ورزشی ،گاوداری ها ، هتل ها ، جهت ساخت ایستگاه پمپاژ فاضلاب ، در تصفیه فاضلاب صنایع لبنی، تصفیه پساب خروجی از ویلاهای شخصی. پایانه های مسافربری ، سرویس های بهداشتی عمومی ، جهت پیش تصفیه و کمک به اگوی شهری ، به عنوان مخزن ذخیره و تخلیه با ماشین های تخلیه فاضلاب از دیگر استفاده کنندگان مخازن سپتینگ پلی اتیلنی هستند.

استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن در شهرک های صنعتی ، تصفیه فاضلاب شهرکهای مسکونی ، مسکن مهر ، در کمپ های کارگری ، جایگاههای نفتی ، کافی شاپ ها ، فود کورتها  و پاساژهای تجاری نیز بسیار پرکاربرد است. برای نمونه سپتیک 60 مترمکعب پلی اتیلنی در حال بارگیری برای شرکت سایپای کاشان در تصویر زیر نمایش داده شده است.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

فواید زیاد پلی اتیلن باعث گردیده است که استفاده از مخازن سپتیک با جنس بدنه پلاستیک فشرده روز به روز افزایش یابد. از جمله ویژگی های سپتیک تانک پلی اتیلن میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • سرعت بالا و سهولت ساخت و نصب مخازن .
 • دارای رنگ و ابعاد استاندارد و سفارشی.
 • مقاومت در برابر ترک خوردن، خوردگی و شرایط محیطی.
 • پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش.
 • سیلینگ کامل و عدم انتشار هرگونه آلودگی در خارج از آن.
 • جدار بسیار مقاوم در برابر فشارهای خاک اطراف .
 • برای مخزن سپتیک پلی اتیلن نیازی به حفره های بزرگ نیست. حفر یک حفره کوچکتر به معنای زمان کمتر برای حفر خاکی ، زمان کمتری برای پوشاندن ، نصب سریعتر و صرفه جویی در هزینه است.
 • از آنجا که این مخزن متخلخل نیست ، ریشه های درخت از بین دیواره ها به داخل مخزن نفوذ نمی­کنند. این مخازن کاملاً در برابر آسیب ریشه درخت مصون نیستند ، اما احتمال بروز چنین صدماتی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
 • این مخزن ها در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض فاضلاب ها آسیب نمی بینند.
 • برخلاف اتصالات با ملات ، که نیاز به زمان خشک شدن طولانی دارند ، اتصالات داخل و خارج مخزن در عرض چند دقیقه خشک می شوند ، بنابراین زمان نصب کوتاه تر می شود.
 • بهره برداری آسان و کارایی بالا بعد از راه اندازی.
 • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی اسیدها و مواد شیمیایی و تحمل شرایط نامناسب محیطی.
 • آب بندی کامل در زیر زمین و عدم انتشار آلودگی به فضای اطراف در صورت استفاده از متریال مناسب در هنگام تولید.
 • جداره بیرونی و درونی بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف بدون استفاده از سازه نگهبان.
 • سرعت بسیار بالا در ساخت نسبت به انباره تعفن بتنی پیش ساخته، و نصب و راه اندازی آسان.
 • امکان دفن در زیر زمین تا عمق های بسیار زیاد با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک پلی اتیلنی و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید درون پروژه.
 • سبکی وزن و سهولت در حمل و نقل و نصب دستگاه.
 • امکان جابجایی سپتیک پلی اتیلنی چندین سال پس از نصب و راه اندازی اولیه و انتقال به پروژه های در دست اجرای دیگر کارفرما.
 • سهولت تخلیه لجن از محزن به سبب دارا بودن دریچه های بازدید و تخلیه لجن
 • دارا بودن پوشش ضد اشعه ماورا بنفش Anti UV
 • ایزولاسیون کامل و بدون بو درون خاک.
 • مقاومت مکانیکی بالا در مقابل نیروهای وارده حاصل از فشار آب زیر زمینی در مناطقی همچون مناطق شمالی کشور و شهرهای ساحلی.

تولید سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلن

فیلم زیر نحوه تولید بدنه این محصول را نشان می دهد. تولید سپتیک تانک پلی اتیلنی در کارخانه به این صورت است که لوله های تکجداره پلی اتیلنی با شکلی که قالب پروفیل به آن میدهد به صورت دورانی به دور مندریل می چرخد تونلی با قطر مخزن مورد نظر را می سازد. در این هنگام دو عدد دستگاه جوش اکستروژن از درون و بیرون بین این لوله های تکجداره را به صورت همزمان جوش می زنند . این موضوع انقدر ادامه پیدا میکند تا طول مخزن مورد استفاده در تولید بدنه سپتیک مورد نظر تامین گردد و در این لحظه با خاموش کردن خط و یا قطع و وصل کردن سیستم نسبت به تولید بدنه سپتیک پلی اتیلن بعدی اقدام می گردد.  

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک آماده پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین انواع مدل های مخازن سپتیک آماده می باشد. این مدل حوضچه آرامش در ظرفیت های 3 تا 150 مترمکعب بصورت آماده قابل تولید می باشد. قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن یکی از مهم ترین فاکتور ها در انتخاب این دستگاه توسط کارفرمایان می باشد. با توجه به محدوده وسیع ظرفیت مخازن و همچنین جنس متفاوت بدنه سپتیک ها که نتیجه آن متمایز بودن قیمت بین تولیدکنندگان مختلف می باشد، داشتن دید مناسب نسبت به نحوه تعیین قیمت حائز اهمیت می باشد.

در حالت کلی در بین انواع سپتیک فاضلاب خانگی این قاعده در خصوص مقایسه قیمت حکمفرما می باشد. قیمت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته < قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس < قیمت سپتیک تانک پلی اتیلنی. قیمت سپتیک تانک پیش ساخته پلی اتیلن و آماده از جنس پلاستیک فشرده با فرمول زیر محاسبه میشود.

وزن سپتیک پلاستیکی * قیمت مواد اولیه EX3 در بازار بر حسب کیلو + سود کارخانه تولید کننده سپتیک تانک آماده + هزینه حمل تا مقصد.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

با توجه به نصب بسیار راحت سپتیک تانک‌های آماده اصولا در بهای تمام شده این هزینه را مد نظر قرار نمی دهند. لیکن هزینه های خاکبرداری ، رگلاژ و خاکریزی اطراف سپتیک می تواند توسط پیمانکار مورد ارزیابی قرار گیرد. لیست قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن با جنس بدنه پلاستیک فشرده یا صلب را در جدول زیر قابل مشاهده است.

این جدول با توجه به میزان مقاومت مکانیکی لوله مورد استفاده در ساخت بدنه مخزن ایجاد شده است. اینکه شما به چه ظرفیتی از سپتیک نیاز دارید و کدام مقاومت مکانیکی به کار شما خواهد آمد را با همکاران ما در میان بگذارید. سپس میتوانید بهترین نوع مدل دوجداره نمودن بدنه دستگاه اعم از کورتیوب، کاروگیت، اسپیرال و یا اسپیرال کاروگیت را انتخاب کنید. در نهایت بهترین قیمت را انتخاب و نسبت به خرید اقدام نمائید. قیمت مخزن سپتیک آماده

در ادامه لیست قیمت مخازن سپتیک دوجداره پلی اتیلنی که در ساخت بدنه آن از لوله اسپیرال استفاده شده است نمایش داده می شود. به جرات می توان گفت بهترین نوع سازه مورد استفاده در ساخت مخزن فاضلاب همین سازه های اسپیرال هستند. آنها هم به لحاظ قیمت مقرون به صرفه هستند و هم دارای استحکام بسیار بالا می باشند.

لیست قیمت مخزن سپتیک قیمت سپتیک تانک کاروگیت

عوامل مؤثر در تعیین قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

• ظرفیت

• ابعاد دستگاه

• جنس بدنه

• مقاومت مورد نیاز بدنه

• نوع، سایز و تعداد ورودی و خروجی.

برای تولید بدنه سپتیک تانک پلی اتیلن می توان از روش هایی همچون استفاده از لوله کاروگیت، لوله اسپیرال و یا لوله کورتیوب بهره جست. استفاده از هرکدام از روش های فوق در قیمت تمام شده این محصول تاثیر خواهند داشت. قیمت سپتیک اسپیرال تا اندازه ای از قیمت نوع کاروگیت و کورتیوب بیشتر است. علت این موضوع مواد بیشتری است که در بدنه مدل اسپیرال استفاده شده است.

از آنجایی که در تولید لوله های ساختمان اصلی منبع سپتیک ، قطر لوله و مقاومت حلقوی در تعیین قیمت حائز اهمیت است، در نتیجه ابعاد طراحی عاملی تاثیر گذار در قیمت نهایی خواهد بود. برای مثال برای تولید یک مخزن دوجداره 5 متر مکعبی میتوان از لوله کاروگیت با قطرهای 1.2 ، 1.4 و یا 1.6 متر استفاده نمود که هر کدام دارای قیمت تمام شده منحصر بفردی خواهد بود.

لازم به ذکر است قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در یک جمع بندی در حدود 90 درصد وابسته است به بدنه مخزن و دو عدسی ابتدایی و انتهایی. سایر مشخصات فنی ارائه شده توسط خریدار شامل تعداد ورودی و خروجی ، قطر ولوهای ابتدایی و انتهایی و … تنها 10 درصد در قیمت دستگاه تاثیر گذار خواهند بود.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن نسبت به سپتیک بتنی

مخزن سپتیک پلی اتیلن مزایای بسیاری نسبت به سپتیک تانک بتنی فاضلاب دارد. هزینه پایین و نصب بسیار آسانتر و کم هزینه تر از جمله مزایایی است که با مخازن سپتیک پلاستیکی حاصل می شود. به جای استفاده از یک بالابر گرانقیمت که به طور معمول برای بتن مورد نیاز است، مدل پلی اتیلنی توسط چند نفر بلند شده و به قسمت نصب منتقل می شود.

مزایای بسیاری برای نصب سپتیک تانک پلی اتیلن وجود دارد. چه شما صاحب زمین باشید و چه نصب کننده ، پلی اتیلن انتخاب برتر برای نصب آسان ، طول عمر و عمر مفید بدون حادثه است. همچنین ، مزایای مخزن با جنس پلی اتیلن همیشه به نسبت ، مقرون به صرفه تر خواهد بود. بنابراین همواره توصیه می شود که در صورت نیاز به سپتیک تانک ، نوع پلی اتیلن آن را خریداری و نصب کنید. مخزن سپتیک پلی اتیلنی

مواد اولیه منبع سپتیک پلی اتیلن (Polyethylene Septic Tank) می تواند دارای گرید 100 یا 80 باشد که با آرم تجاری EX3 – HDPE100 و یا EX3 -HDPE80 نشان داده می شود . مشخصات فنی مواد اولیه مصرفی در تولید این محصول در جدول زیر آورده شده است.

سازنده سپتیک تانک پلی اتیلن

خط تولید سپتیک تانک پلی اتیلن

خط تولید سپتیک تانک پلی اتیلن کارخانه ناب زیست از نوع اسپیرال پیوسته است. تصاویر فوق و ادامه به شما کمک میکند تا حد زیادی بتوانید موارد مهم در تولید این محصول را درک کنید. برای تولید سپتیک تانک پلی اتیلن ابتدا باید مواد اولیه را درون اکسترودرها ریخت تا به دمای 200 درجه سانتی گراد رسیده و ذوب گردد. در ادامه با چرخیدن مندریل لوله ای تکجداره به دور آن می چرخد و تونلی پلی اتیلنی تولید می شود که دستگاه جوش این لوله های تکجداره رو به هم جوش می دهد.

این تونل در حقیقت همان بدنه سپتیک خواهد بود که می بایست توسط دو عدسی سر و ته آن بسته شود تا بصورت مخزن افقی در آید. در ادامه با اخذ نقشه دستگاه از مشتری شروع به سوراخ کاری ورودی و خروجی و دریچه های بازدید می نماییم.  نصب دیواره درون تانک کار دشواری است که حتما می باید توسط دستگاه خاص بنام سی ان سی انجام پذیرد. این دستگاه را می توان از کشور لهستان و آلمان وارد نمود و قیمت این دستگاه حدودا 120 هزار دلار می باشد.

نصب پایه ها و پله و ونت و … روی سپتیک تانک پلی اتیلنی کار سختی نیست ولی تعداد و سایز هر یک از این پارامترها باعث تغییر در قیمت نهایی محصول تولید شده در کارخانه سپتیک تانک پلی اتیلن خواهد شد.

خواص شیمیایی پلی اتیلن سنگین (HDPE100 - EX3)

EX3 پلی اتیلنی با چگالی بالا به همراه 1- بوتن (Butene -1 ) بعنوان کومنومر آن معرفی می شود. این ماده بصورت PE 100 و PE 80 طبقه بندی می شود و از خصوصیات مقاومت در برابر رشد ترک (ESCR) مناسبی برخوردار بوده که با استحکام ضربه­ ای خوبی همراه شده است.  

خصوصیات پلی اتیلن سنگینواحدمعیارروش آزمون
نرخ جریان مذاب (در دمای 190 درجه سانتیگراد توسط وزنه 5 کیلوگرمی)گرم بر 10 دقیقه0.45±0.05ISO 1133
نرخ جریان مذاب در دمای 190 درجه سانتیگراد توسط وزنه 21.6 کیلوگرمی)12 ± 3ISO 1133
چگالیg/cm30.945 ± 0.002ISO 1133
خصوصیات مکانیکی پلی اتیلن سنگین
حداقل استحکام موردنیازمگاپاسکال10ISO/TR9080
مقاومت هیدرواستاتیکی (اعمال نیروی 5 نیوتن بر میلیمتر مربع در دمای 80 درجه سانتیگراد)ساعت>1000ISO 1167, DIN8074, DIN8075
مدول کششی (با سرعت یک میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد)مگاپاسکال850ISO 527-1,2type 5A
تنش تسلیم (سرعت انجام آزمایش 50 میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد)مگاپاسکال>22ISO 527-1,2type 5A
افزایش طول در نقطه تسلیم (سرعت انجام آزمایش 50 میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد)درصد>8ISO 527-1,2type 5A
تنش شکست (سرعت انجام آزمایش 50 میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد)مگاپاسکال>35ISO 527-1,2type 5A
میزان افزایش طول در نقطه ی شکست (سرعت انجام آزمایش 50 میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد)درصد850ISO 527-1,2type 5A
استحکام ضربه ای (به روش شیار چارپی) در دمای 23 درجه سانتیگرادمیلی ژول بر میلیمتر مربع>12ISO 179/1eA
سختی (به روش آزمون Shore D)—–>60ISO 868
ویژگی های حرارتی پلی اتیلن دوجداره (RIGID PE)
دمای نرم شدگی ویکاتسانتیگراد>67ISO 306/B50
زمان القا اکسایش (در دمای 210) درجه سانتیگراد)دقیقه>20EN 728
نقطه ذوبسانتیگراد129DIN 53765-06

شرایط فرآیندی پلی اتیلن صلب (Rigid Polyethylene)

 • دمای ذوب پیشنهادی : 190 تا 220 درجه سانتیگراد
 • اکسترودر برایی تولید لوله : Dr.Collin E 45 M
 • دمای مذاب چرخشی درون اکسترودر : 180 – 200 – 200
 • دمای هد (کلگی) اکسترودر : 200 – 200
 • دمای دهانه خروجی : 200 – 210
 • سرعت چرخش ماردون از 60 تا 80 دور بر دقیقه
 • پروفیل خروجی از اکسترودر با آب با دمای 35 تا 45 درجه با سیستم (Cooling Water Supply/ CWS ) و (Cooling Water Return/CWR ) سرد شود.

استفاده از مواد اولیه درجه یک کمک شایانی به عمر طولانی مدت سپتیک تانک پلی اتیلن دو قسمته خواهد نمود. همانطور که همه ما میدانیم گندانبار ماهیتا زیر خاک دفن می شود. از این رو خرید سیستمی که بتواند سال های متمادی بدون هیچگونه دردسری درون خاک مدفون گردد مطمئنا بزرگترین خواسته ی هر کارفرمایی خواهد بود. در این راستا بازدید از خط تولید این محصول می تواند تا حد زیادی دغدغه های شما را در کاهش ریسک خرید آن کاهش دهد .

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن تولیدی ناب زیست

سیستم سپتیک پلی اتیلنی ناب زیست در ظرفیت های 3 تا 145 مترمکعب در قطر های 1.2 متر تا 3.5 متر و طول 2 متر تا 18.5 متر تولید و جهت اجرا به پروژه های پیمانکاران در سراسر کشور ارسال می گردد. این سیستم بدلیل کاربرد زیاد در پروژه های عمرانی امروزه مورد توجه بسیاری از کارفرمایان قرار گرفته است.

قیمت پایین این مخازن در سازه کورتیوب و کاروگیت امکان پذیرتر از نوع اسپیرال می باشد. ولی در بحث دو جداره بودن گند انبار پلی اتیلن می توان به وضوح گفت مدل اسپیرال تولید شده از مواد اولیه پتروشیمی امیر کبیر EX3 و HDPE 100 در تمامی سطوح دوجداره می باشد ولی بدنه اصلی سپتیک کورتیوب و نوع کاروگیت پلی اتیلن بین شیارها دوجداره نیست . ذیلا بمنظور درک مطلب فوق دو برش از سطح مقطع سپتیک پکورتیوب و اسپیرال آورده خواهد شد.

الف – برش بدنه سازه اسپیرال مورد استفاده در ساخت مخزن سپتیک پلی اتیلن :

همانطور که مشاهده می فرمائید در سراسر بدنه دوجداره می باشد. این سازه در حقیقت تونلی است از یک لوله پلی اتیلن تحت فشار که بصورت خرطومی به دور خود پیچیده است و بوسیله دستگاه جوش اکستروژن بین این لوله ها جوش خورده است. سازه اسپیرال مورد استفاده در ساخت بدنه و عدسی سپتیک تانک پلی اتیلنی همانطور که ملاحظه می کنید در سراسر سطح دستگاه دوجداره است و حتی در صورتی که لایه یا جداره بیرون دچار سوراخ شدگی بوسیله اشیا و سنگ های نوک تیز گردد هیچ مشکلی در عملکرد سیستم بوجود نخواهد آمد و نشتی دیده نخواهد شد.

همچنین در صورت استفاده از سازه اسپیرال در ساخت بدنه مخازن سپتیک در صورت ترد شدن جداره داخل بدلیل وجود فاضلاب های اسیدی بدلیل عدم دسترسی انسان و سنگ های اطراف به جداره داخل نگرانی از بابت تخریب سپتیک تانک پلی اتیلن وجود نخواهد داشت.

برش لوله اسپیرال پلی اتیلنی

ب – برشی از سطح مقطع یک لوله پلی اتیلن با سازه کورتیوب و کاروگیت :

کاملا مشهود است که مقاومت مکانیکی تامین شده در بدنه دستگاه در این حالت بدلیل استفاده از لوله های شیاردار دور بدنه می باشد و سازه لوله در تمامی بدنه مخزن دوجداره نیست. در حقیقت این سپتیک کورتیوب بواسطه علم مهندسی صرفا به منظور بالا بردن مقاومت مکانیکی مخازن سپتیک پلی اتیلن در مقابل بارهای مرده وارده از سطح خاک اختراع شده اند. عملکرد این نوع از سپتیک ها در 90 درصد موارد فاقد هیچگونه مشکلی خواهد بود ولی در حالت کلی این دستگاه دوجداره در تمامی سطح بیرون محسوب نمی شود .

ایراد بزرگ دیگر سپتیک تانک پلی اتیلن کورتیوب عدم تولید این نوه سازه بیشتر از 6 متر بصورت یکپارچه است و در صورت نیاز به بدنه مخزنی با قطر به فرض مثال 2.5 و طول 8 متر می بایست یک لوله 6 متری و یک لوله 2 متری به هم جوش بخورند تا تا بتوان سازه ای 8 متری در اختیار داشت و مخزنی پلی اتیلنی با ظرفیت 40 مترمکعب تولید نمود.

برش مقطعی لوله کورتیوب پلی اتیلنی

 

 شرکت ناب زیست بواسطه وجود نرم افزار محاسبه میزان مقاومت مکانیکی مورد نیاز در بدنه مخزن سپتیک – خریداری شده از شرکت وهولیت لهستان – با فرض دانستن میزان خاک روی سطح دستگاه، سطح آب زیر زمینی و ظرفیت سپتیک تانک پلی اتیلنی ، آمادگی خود را برای تولید انوع مخازن سپتیک اعلام می نماید. 

طراحی سپتیک پلی اتیلنی

ابعاد سپتیک تانک پلی اتیلن

برخی از ظرفیت ها و ابعاد در سپتیک پلی اتیلن بسیار پر کاربرد هستند . شرکت ناب زیست این ظرفیت ها را سعی میکند بصورت آماده همواره در کارخانه داشته باشد . مهمترین ظرفیت های پرکاربرد این سیستم عبارتند از :

 • سپتیک تانک پلی اتیلنی 5 مترمکعب : با قطر 1.4 و طول 3.5 متر – یک دیواره میانی از جنس پلی اتیلن دوجداره با فاصله 2.5 متر از عدسی ورودی. از این دستگاه برای تصفیه فاضلاب واحدهای ویلایی با زیربنای 200 متر به بالا ، مجتمع های مسکونی دارای حداکثر 5 واحد قابل استفاده خواهد بود. در صورت درخواست می توان ابعاد دیفالت این مخازن را تغییر داد و به صورت اختصاصی متناسب با ابعاد و فضای موجود در محل پروژه کارفرما ان را طراحی و تولید نمود.
 • مخزن سپتیک پلی اتیلن 10 مترمکعب : با قطر 1.6 و طول 5 متر – دو عدسی در دو طرف دستگاه و یک بافل میانی با فاصله 3.5 متر از عدسی ورودی ، میزان خاکبرداری برای نصب سپتیک 10 مترمکعب در طول 6 متر و در عرض 2 متر می باشد. ارتفاع خاکی که روی آن خواهد امد در وحله اول بستگی به لول (سطح) خروجی از ساختمان دارد و در وحله دوم نوع دیزاین که در بدنه گندانبار انجام میگیرد.
 • سپتیک تانک پلی اتیلن 15 مترمکعب : با قطر 1.6 متر ، 1.8 متر و 2 متر و در شرایطی که فضای کافی برای نصب وجود نداشته باشد با قطر 2.2 متر تولید می گردد. در این صورت طول مخزن 15 مترمکعب معادل خواهد بود با 7.5 متر ، 5.9 متر ، 4.77 متر و یا نهایتا 4 متر .
 • سپتیک تانک پلی اتیلنی 20 مترمکعب که در حالت طراحی اکونومی دارای قطر 2 متر و طول 6.36 متر می باشد. وجود 4 پایه در اطراف مخزن، دو دریچه بازدید با قطر 600 میلیمتر در تاج دستگاه ، لوله ورودی و خروجی 6 اینچ در دو سر مخزن و یک ونت با قطر 3 اینچ از پیش فرضهای شرکت ناب زیست در تولید سپتیک تانک پلی اتیلنی 20 مترمکعب می باشد. در صورت نیاز به تغییرات در طول، قطر، تعداد دریچه های بازدید، سایز لوله های ورودی و خروجی و … می توان به راحتی با ارائه نقشه نسبت به این موضوع اقدام نمود. این دستگاه برای ساختمانی با تعداد 25 واحد مسکونی تا حداکثر 30 واحد نرمال و قابل استفاده می باشد. چنانچه از این سیستم در تصفیه فاضلاب واحدهای تجاری استفاده کنید می تواند پساب تعداد 40 تا 50 مغازه با 5 سرویس بهداشتی را تصفیه و تحویل اگوی شهری و یا چاه جذبی دهد.
 • مخزن سپتیک پلی اتیلن 30 مترمکعب : که برای تصفیه فاضلاب تا 60 واحد مسکونی بصورت ناقص با قدرت تصفیه تا 63 درصد کفایت میکند. مهمترین مشخصه های این دستگاه ضخامت بدنه 10 سانتی متر ، ضخامت عدسی 6 سانتی متر و قدرت تحمل خاک تا عمق 75 سانتیمتر بدون سازه نگهبان می باشد. وجود دو عدسی در دو طرف و یک بافل میانی ، یک ورودی با قطر 160 و یک خروجی با همین سایز بصورت رینگ و فلنج و ونت هوا با قطر دهانه 63 میلیمتر ، دیگر ویژگی های سپتیک پلی اتیلنی 30 مترمکعب می باشند.
 • سپتیک تانک پلی اتیلن 40 مترمکعب : از این دستگاه برای تصفیه فاضلاب خانگی حداکثر 80 واحد مسکونی با میانگین هر واحد 4 نفر و سرانه مصرف آب هر نفر 150 لیتر می توان استفاده نمود. قطر این دستگاه در حالت اقتصادی یعنی ابعاد اکونومی یا دیفالت 2.5 متر در طول 8.2 متر می باشد. مقاومت مکانیکی لوله کاروگیت پلی اتیلنی مورد استفاده در این دستگاه حداقل 12 کیلو نیوتن خواهد بود و حتما می بایست بصورت سپتیک دو قسمته ساخته شود. چنانچه از این دستگاه در تصفیه فاضلاب رستوران و یا مجتمع های بین راهی استفاده می شود باید دقت نمود با کنترل کردن قبض آب دوره ای نباید دبی روزانه بیش از 35 مترمکعب مصرف داشته باشید. در غیر اینصورت بدلیل عملکرد ناقص سپتیک تانک 40 مترمکعب سوراخهای چاه جذبی شما قطعا کور خواهد شد هر چند تا اندازه ای با تاخیر.

ابعاد سپتیک تانک پلی اتیلن ناب زیست

معایب مخزن سپتیک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن بدلیل استفاده روز افزون دارای حاشیه های زیادی است. برخی از تخریب آن توسط جوندگان صحبت می کنند و برخی عدم مقاومت آن در مقابل پساب های اسیدی را مطرح می کنند. ولی واقعیت به شکل دیگری است. چنانچه شما در تولید گند انبار پلی اتیلنی از HDPE 100 – EX3 استفاده نمائید مطمئنا هیچ یک از مواردی که در بالا به آن اشاره شد شما را تهدید نخواهد نمود .

بافت های هیدروژن و کربن درون پلی اتیلن صلب آنقدر محکم است که تنها عاملی همچون دمای بالاتر از 80 درجه قادر خواهد بود باعث کاهش مقاومت آن شود. در هر صورت تقاضای ما بر این است بمنظور جلوگیری از اتفاقات احتمالی موارد زیر بهنگام استفاده از حوضچه آرامش پلی اتیلنی رعایت گردد . حتما در هنگام نصب تمامی شرایط قبل از نصب مخزن سپتیک پلی اتیلن از جمله تراکم بالای خاک زیر دستگاه ، تراکم بالای خاک اطراف مخزن ، آب ریختن همزمان با خاکریزی اطراف آن و … رعایت گردد. 

دقت نمائید در حد امکان از تردد وسائط نقلیه روی سیستم ممانعت بعمل آورید. در صورت ضرورت بر قرار گرفتن مخزن زیر محل تردد ماشین های سنگین رعایت دستورالعمل نصب سپتیک در زیر معابر عمومی الزامی است . تولید کننده محصول باید دقت نماید در حد امکان در این مواقع مقاومت مکانیکی دستگاه را بالا ببرد تا در هنگام وارد شدن نیروهای نقطه ای باعث دفرمه شدن مخزن نگردد .

تولید کننده سپتیک تانک پلی اتیلن رقیب اصلی این مخازن، سپتیک تانک فایبرگلاس می باشد که بدلیل قیمت بالاتر و کارایی تقریبا مشابه سازه پلی اتیلنی، ما هیچ مزیتی برای استفاده از آن را به شما پیشنهاد نمی کنیم. لیکن در برخی موارد که شما مجبور به اجرای سپتیک بصورت مونتاژ در محل هستید به اجبار نیاز خواهد شد با سازه حوضچه آرامش فایبرگلاس یا گند انبار کامپوزیت آشنا شوید. ناب زیست در زمینه تکنولوژی تولید و بهینه کردن قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس جزء پیشرفته ترین کارخانه های کشور می باشد.

اجرا و نصب سپتیک تانک پلی اتیلنی

در هنگام انتخاب محل نصب باید از مراقبت ویژه ای اطمینان حاصل شود. برای شروع نصب در محل ، یک گام مهم بررسی سایت محل نصب سپتیک تانک پلی اتیلن است. نصب کننده باید سایت پیشنهادی را با توجه به شرایط محیطی – زمین شناسی موجود ، قبل از استفاده از زمین ، دامنه ها ، جاهای گود و مرطوب ، تالاب ها ، مناطق بالقوه سیل ، چشم انداز ، پوشش گیاهی ، ریشه ها ، چاه های آب ، خطوط آب و برق سایت سپتیک تانک پلی اتیلنی ارزیابی کند.

سپتیک تانک های پلی اتیلنی تولیدی گروه صنعتی ناب زیست امکان نصب به حالت دفنی و غیر دفنی را دارند. در این قسمت به نحوه اجرای سپتیک فاضلاب خانگی پلاستیکی البته از نوع پلی اتیلن فشرده می پردازیم. نصب سپتیک تانک پلی اتیلن   شکل 1: نصب بصورت دفنی ( 1- زیراساس (خاکریز زیرین) 2- خاکریز اصلی 3- خاکریز بالایی 4- خاک روباره 5- خاک دست نخورده (بکر) )   اجرای سپتیک پلی اتیلنشکل 2: نصب بصورت نیمه دفنی ( 1- زیراساس 2- خاکریز اصلی 5- خاک دست نخورده (بکر) ) با توجه به جدول زیر که خاک­ها را در 6 گروه طبقه بندی می­کند ، خاک­های متعلق به گروه 1 تا 3 را می توان برای زیر اساس ، خاکریز و روباره بکار برد. استفاده از خاک­های گروه 4 تا 6 (خاک­های چسبنده و خاک­های آلی) برای ناحیه­ ی خاکریز توصیه نمی شوند. در مواردی که خاک دست نخورده (موجود در محل) متعلق به یکی از گروه­های 4 تا 6 باشد، برای خاکریزی، این خاک باید با یکی از خاک­های گروه 1 تا 3 تعویض گردد.

جدول 1: طبقه­ بندی خاک

نوع خاکگروهنمونه خاک
سست (نامتراکم)1شن با فضای خالی میان دانه­ ها – شن­های ساحلی و دره­ای
سست (نامتراکم)2ماسه با فضای خالی میان دانه ­ها – ماسه های بادی – ماسه های توده ­ای – ماسه­ های دره ­ای
سست (نامتراکم)3ماسه رسی – ترکیب ماسه و رس با فضای خالی میان دانه­ ها – ماسه های خیس
چسبنده4خاک کشاورزی غیرآلی – ماسه­ های ریزدانه – گردهای سنگ – رسهای بشدت پلاستیکی
آلی5خاک­های نامتراکم چند بخشی به همراه گیاه خاک (خاک دارای مواد گیاهی و حیوانی پوسیده)
آلی6خاک نباتی و دیگر خاک­های بشدت آلی

نصب سپتیک تانک پلی اتیلن در خاک­های با توان نگهداری کم (خاک­های گروه 4 تا 6) بعد از اینکه خاک جایگزین می­شود، خاک جدید باید در مقابل ریزیش یا جابجایی دانه­ های خاک دست نخورده محل به داخل آن محافظت گردد. بطور مثال می توان خاک را بوسیله­ حصیرهای ژئوتکستایل (زمین پارچه) تقویت کرد. اگر آب زیرزمینی در جریان و یا راکد وجود داشته باشد، در زمان نصب باید سطح آب زیرزمینی با استفاده از چاه­های پمپاژ و لوله­ های زهکشی پایین آورده شود.

نمونه­ هایی از راه­ حل­های تقویتی برای خاک با توان نگهداری کم

جایگذاری سپتیک پلاستیکی درون بتنشکل 3: کاهش سطح ناهموار پی ( 1- ژئوتکستایل 2- ناحیه خاکریزی 3 – ناحیه خاک روباره ) شکل 4: نگهداری ترکیبی شامل زیراساس، قالب بتن و خاک نقویت شده ( 1- ژئوتکستایل 2- ناحیه خاکریزی 3 – ناحیه خاک روباره ) چیدمان خاک اطراف مخزن سپتیک پلی اتیلنیشکل 5 : حفاظت در مقابل ریزش بخش های ریزدانه خاک ( 1- ژئوتکستایل 2- ناحیه خاکریزی 3 – ناحیه خاک روباره )

تراکم خاک

خاک پی (فنداسیون) سپتیک تانک پلی اتیلن باید بنحوی در لایه­ هایی به ضخامت 15 تا 20 سانتیمتر متراکم شود که به کلاس w برسد. که این بستگی به نوع خاک مورد استفاده برای زون خاکریز دارد (جدول 2). چگالی خاک باید در محدوده ­ی 93 تا 100 درصد در روش اندازه گیری چگالی پروکتور استاندارد (SPD) باشد. جدول 2: طبقه بندی تراکم بر اساس روش چگالی پروکتور استاندارد در شهر Wysoka لهستان

طبقه چگالی1 SPD (%) 2 SPD (%)3 SPD (%)
W (Wysoka)98-10096-10093-96

عمق پی (فونداسیون) سپتیک تانک پلی اتیلنی

اگر آب زیرزمینی وجود نداشته باشد (خاک خشک) هیچ محدودیت خاصی برای عمق پی مخزن سپتیک وجود ندارد ( تا 6 متر پوشش امکان­پذیر می­باشد). در مکان­هایی که سطح آب زیر زمینی بیش از دو متر از تاج دستگاه باشد عمق و روش اجرای پی مخزن باید مطابق با نظر مهندس طراح باشد. عمق پی سپتیک پلی اتیلن فاضلاب در زیر 6 متر خاک عمق پی سپتیک تانک پلی اتیلنی شکل 6 : زمین در معرض آب زیر زمینی (شکل سمت راست) – زمین خشک (بدون آب زیرزمینی)

نصب مخزن در حالت وجود آب زیرزمینی

برای اینکه عملیات نصب بتواند در شرایط خشک انجام گیرد، آب زیرزمینی باید به بیرون پمپ شود. بمنظور پایداری، مخزن سپتیک پلی اتیلنی باید همزمان با پیشرفت کار بصورت پیوسته با آب پر شود تا از بالا آمدن آن حین متراکم سازی خاک جلوگیری شود. علاوه براین می توان مقداری سیمان بصورت افزودنی برای پایداری خاک اطراف مخزن دوجداره استفاده کرد. اگر آب زیر زمینی تا سطح ¾ ارتفاع مخزن رسیده باشد باید از بارهای اضافی بمنظور مهار مخزن استفاده گردد. نمونه ­هایی از بارهای اضافی در زیر آمده ­است. در پروژه­ های با جزئیات بیشتر در ارتباط با بار اضافی برای مهار مخزن باید با مهندس طراح مشورت شود. نصب سپتیک تانک پلی اتیلن در حالت وجود آب زیرزمینی   شکل 7 : نمای طولی از یک مخزن که با لنگراندازی نصب شده است. مخزن با استفاده از قطعات (دال) بتنی تقویت شده مهار شده است. ( 1 – دال بتنی تقویت شده 2- کمربند پلی اتیلنی یا استیل 3- جداکننده لاستیکی)   لنگراندازی جهت غلبه بر نیروی لیفت آپ شکل 8 : بار اضافی دو مخزن که بصورت موازی نصب شده ­اند. میزان b به عرض لنگر (مهار) و شرایط تراکم خاک بستگی دارد. ( 1 – دال بتنی تقویت شده 2- کمربند پلی اتیلنی یا استیل 3- جداکننده لاستیکی)

محافظت از سپتیک پلی اتیلن در مقابل بار ترافیکی

زمانی که سپتیک تانک پلی اتیلن در زیر معابر نصب می­گردد ( میادین، پارکینگ ها و انبارهای محلی، تقاطع­ ها) بار ناشی از ترافیک باید کاسته شود. لازم است برای تعین قطعه­ ی بتنی و اندازه­ ­آن از نظر مهندس طراح استفاده گردد. شکل زیر نمونه ­ای از کاهنده بار که قطعه ­ی بتنی تقویت شده می­باشد را نشان می­دهد. اجرای دال بتنی روی سپتیک آماده پلاستیکیشکل 9 : حفاظت از مخزن در مقابل بار ترافیکی با استفاده از قطعات بتنی. همانطور که بالاتر ذکر شد در مقایسه بین سپتیک ها بدلیل معایب بیش از حدی که وجود دارد سپتیک تانک بتنی فاضلاب  کم کاربردترین مدل می باشد. مهمترین عیب آن نیز به وزن بسیار سنگین و نیز به تجهیزات و ماشین آلان فوق سنگین برای جایگذاری آن می باشد.

از سوی دیگر چنانچه شما تقاضای سپتیک بتنی 50 مترمکعب داشته باشید بدلیل عدم توانایی تولید این نوع سپتیک در ظرفیت های بیشتر از 10 مترمکعب، و ضرورت اجرای سری دستگاه ها بهمراه استفاده از منهول توزیع فاضلاب، قطعا در چند سال آینده می بایست 5 دستگاه سپتیک بتنی را از درون خاک بیرون کشیده و به جای آنها از یک سپتیک پلی اتیلنی 50 متر مکعب استفاده نمائید.

خرید سپتیک تانک پلی اتیلن

پروسه احساس نیاز تا خرید دستگاهی به منظور تصفیه فاضلاب در هر یک از مکان هایی که در بالا به آنها اشاره شد موضوعی تخصصی و نیازمند تجربه فراوان می باشد. بدین منظور پیشنهاد ما مشاوره با کارشناسان ناب زیست جهت خرید سپتیک تانک پلی اتیلن می باشد. برای راهنمایی شما در این قسمت به بیان تجربیات خود در این زمینه می پردازیم.

در ابتدای پروسه خرید سپتیک پلی اتیلن باید ظرفیت دستگاه تشخیص داده شود. در ادامه میزان بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته شده است مورد بحث قرار گیرد. چرا که نمونه بتنی بدلیل قیمت پایین در صورت وجود بودجه کم می بایست مورد انتخاب شما جهت خرید باشد. هر چند ایرادات بسیاری هم دارد. در ادامه این روند بعد از استعلام قیمت از کارخانه های تولید کننده و تامین کنندگان در شهرهای مختلف ایران نسبت به پایین ترین قیمت در مقابل بالاترین کیفیت مطمئن شد . خرید سپتیک تانک پلی اتیلن

اطمینان از کیفیت را لطفا در سرلوحه انتخاب خود جهت خرید سپتیک تانک پلی اتیلن قرار دهید. چرا که این دستگاه قرار است زیر زمین دفن گردد و چنانچه بعد از مثلا یک سال استفاده بهنگام تردد یک انسان یا وسیله نقیه از محل دفن سپتیک  اتفاقی برای آن بیفتد و تخریب گردد، قطعا باعث بروز خطرات جدی خواهد شد. بمنظور حصول اطمینان از کیفیت تولید سپتیک پلی اتیلنی آماده ما پیشنهاد میکنیم حتما از کارخانه تولید کننده بازدید کنید. پس از بازدید از تمامی کارخانه های تولید کننده شما قطعا براحتی می توانید در خصوص خرید آن از کارخانه یا فروشنده یا تامین کننده تصمیم بگیرید.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]

بویلر | دیگ

بویلر | دیگ

بویلر چیست

بویلر (Boiler) در لغت به معنی جوشاننده می باشد. در واقع سیستم بویلر، که در کشور ما با نام دیگ نیز شناخته میشود، فرآیند بویلینگ (Boiling) را انجام میدهد. در واقع وظیفه بویلرها رساندن دمای یك سیال به نقطه جوش آن می باشد. به طور کلی در صنایع گرمایشی، عموماً دیگ یا بویلر به دستگاهی گفته می شود كه فرآیند جوش آوردن یا گرم كردن یك سیال را انجام میدهد.

بویلر - دیگ

بویلر یک مخزن پرفشار است که سطح انتقال حرارت را بین احتراق و سیال فراهم می کند. داخل بویلر دو بخش وجود دارد، یک طرف حرارت و طرف دیگر یک سیال است. بویلر یا دیگ معمولا با سیستم های مختلفی ادغام می شود. تمام بخش‌ های داخلی یک بویلر از آلیاژ آهنی ساخته شده است. بویلرها از نظر جنس به دو دسته چدنی و فولادی تقسیم‌ می‌شوند. بویلر چدنی برای تولید بخار کم فشار ساخته می شود و بقیه بویلرها از جنس فولاد هستند.

استفاده و کاربرد بویلر

از بویلرها به صورت عمومی برای تولید بخار استفاده می شود. بخش تولید بخار از بویلر استفاده می کند تا انرژی لازم را به منبع آب شیرین و تولید بخار اضافه کند. این انرژی از احتراق سوخت های فسیلی یا از گرمای زباله ها طی یک فرآیند آزاد ایجاد می شود.

دیگ آب گرم ، دیگ بخار و دیگ روغن داغ از انواع مختلف بویلرها محسوب می شوند . دیگ هایی که برای مصارف خانگی و ساختمانی (غیر از بیمارستان ها و برخی صنایع) ساخته میشوند به طور معمول از نوع آب گرم می باشد. آنها ظرفیتی ازچند کیلووات (Kw) تا حداکثر یک مگاوات (Mw) دارند و ظرفیت آن بیانگر مقدار انرژی حرارتی است که به آب منتقل می شود.

کاربرد بویلر

در هر جایی که نیاز به ایجاد بخار است، احتمالا یک بویلر پیدا خواهید کرد. بویلرها برای بخش های تجاری، صنعتی، ابزار و سایر محصولات تولید می شوند. از بویلر و دیگ بخار برای ایجاد خمیر کاغذ، تولید برق و فرآوری مواد غذایی استفاده می شود. با افزایش اندازه و نیاز به عملکرد بیشتر بویلر، پیچیدگی آن به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

اجزای اصلی بویلر چیست؟

بویلر یکی از مولفه های اصلی سیستم تولید بخار می باشد که از سه بخش اصلی تشکیل شده است. این سه بخش اصلی عبارتند از:

 • سیستم آب تغذیه
 • سیستم بخار
 • سیستم سوخت

اگر بخواهیم جزئی تر و دقیق تر اجزای اصلی سیستم بویلر را به شما معرفی کنیم، دیگ‌ها از بخشهای زیر تشکیل میشوند

 1. گرم کننده آب تغذیه: آب دیگ بخار را قبل از گرمایش توزیع می کند. این کار هم کارایی سیستم را بالا می برد و هم از وارد شدن شوک حرارتی به دیگ بخار جلوگیری می کند.
 2. دی اریتر: اکسیژن و سایر گازهای حل شده در آب را از بین می برد. اکسیژن باعث خوردگی و آسیب به لوله ها و بویلر می شود.
 3. پمپ تغذیه: آب تغذیه را به دیگ بخار پمپاژ می کند.
 4. اکونومایزر: یک مبدل حرارتی می باشد که به دیگ بخار متصل می شود و آب را گرم می کند، اما از نقطه جوش فراتر نمی رود.
 5. سوپرهیتر: یک مبدل حرارتی است که دما را تا بیشترین حالت ممکن بالا می برد.
 6. کندانسور: کار خنک سازی و سرد کردن را بر عهده دارد.
 7. مخزن زیر آب: املاح موجود در آب در این مخزن جمع آوری می شوند تا از خرابی و آسیب رسیدن به بویلر جلوگیری شود.
 8. کنترل کننده ها: در مسیر جریان بویلر قرار دارند و جریان آب و بخار را نمایش می دهند. همچنین جریان سوخت و ترکیبات شیمیایی سوخت و هوا را نیز نشان می دهند

انواع بویلر یا دیگ

بویلرها دارای انواع مختلفی هستند که توسط تولید کنندگان زیادی و با ساختارهای متفاوتی تولید می شوند. نمونه های جدیدتر بویلر باعث شده تا مدل های قدیمی از دسترس خارج شوند و دیگ های بخار جدید جای خود را در بین صنعت گران باز کنند. سه نوع بسیار کاربردی و پر طرفدار بویلرها عبارتند از دیگ آب گرم، دیگ روغن داغ و دیگ بخار. در ادامه هر سه نوع را کامل توضیح می دهیم و کاربرد هر یک را می گوییم.

انواع دیگ یا بویلر

دیگ آب گرم | بویلر آب گرم

دیگ آب گرم یا بویلر آب گرم بسیار ارزشمند هستند و گرمای زیادی را تولید می کنند. دیگ آب گرم با جاسازی در موتورخانه و با چرخش آب گرم به تجهیزات حرارتی مانند رادیاتورها، بخاری های پایه و سیستم های گرمایشی و انتقال حرارت به آنها گرمای محیط را تامین می کند. این بویلرها ممکن است با برخی دیگر از سیستم های گرمایشی مطابقت نداشته باشند.

دیگ آب گرم وسیله ای برای گرم کردن آب مورد استفاده در سیستم های گرمایشی، تهویه و سیستم های تامین آب گرم ساختمان ها و انواع دیگر سازه ها است. دیگ های آب گرم چدنی، که آب را تا دمای بالاتر از 115 درجه سانتیگراد گرم نمی کنند، برای گرم کردن ساختمان های مسکونی و عمومی استفاده می شوند.

بویلرهای آب

چندین مدل دیگ آب گرم چدنی وجود دارد که همه آنها از بخش های جداگانه و مخصوص لوله ای شکل ساخته شده اند. محفظه های داخلی هر بخش، که در آن آب گرم شده گردش می کند، در هنگام مونتاژ بویلر، با بازوهایی در بالا و پایین به هم وصل می شوند. همچنین یک کوره و محفظه احتراق در زیر دو مجموعه به صورت متقارن مونتاژ شده است. ممکن است از سوخت های مختلفی در دیگ آب گرم چدنی استفاده شود.

اگرچه بسیاری از افراد فکر می کنند که دیگ های آب گرم بسیار پر مصرف هستند اما اینگونه نیست زیرا این دیگ ها، آب گرم شده را به طور مکرر بازیافت و استفاده می کنند و نسبت به دیگر سیستم های گرمایشی موجود، انرژی بیشتری استفاده نمی کنند. اکثر بویلرهای آب گرم در واقع سازگار با محیط زیست هستند و راندمان بالایی دارند.

دیگ های آب گرم بسیار پایدارتر از پمپ های حرارتی و کوره ها هستند زیرا از اجزای متحرک بیشتری تشکیل شده اند.

دیگ روغن داغ | بویلر روغن داغ

به طور معمول، آب به عنوان یک حامل گرما برای سیستم های گرمایش صنعتی عمل می کند. در دماهای بالاتر، آب نیاز به فشار زیاد دارد که ممکن است همیشه از نظر نصب یا ایمنی مطلوب نباشد. دیگ روغن داغ یا بویلر روغن داغ برای سیستم های گرمایشی صنعتی بسیار مناسب هستند و درجه حرارت بالایی را با فشار کم و ایمن تامین می کنند.

بویلرهای روغن

در بویلرهای روغن، از مایعات حرارتی مصنوعی و روغن پایه استفاده می شود. این مایعات و روغن در فشارهای بالا کار می کنند، تا 300 درجه سانتیگراد می رسند و هنگام عبور از سیستم گرمایشی گرما تولید می کنند.

از دیگ یا بویلر روغن داغ در صنایع زیر استفاده می شود:

 • صنایع غذایی
 • صنایع نساجی
 • صنعت قیر و ایزوگام
 • صنعت چوب
 • تولید چرم
 • ساخت بتن و سیمان

دیگ بخار | بویلر بخار

یکی از آسان ترین راه های انتقال گرما و حرارت استفاده از بخار آب است. آب به دلیل ظرفیت حرارتی بالایی که دارد و همچنین ارزان و در دسترس بودنش به عنوان یک انتقال دهنده حرارت عالی مورد استفاده قرار می گیرد.

دیگ بخار یا بویلر بخار نوعی سیستم تبادل گرما است که با استفاده از آن آب از طریق احتراق یک سوخت و لوله ای که در آب فرو رفته است، تا دمای جوشش گرم می شود. سپس گرمای تولید شده در این دیگ به عنوان بخار وارد سیستم می شود. این بخار از طریق سیستم های لوله ای در تجهیزاتی که گرم می شوند، اعم از کویل های آب گرم در واحد های انتقال هوا یا سایر تجهیزات گرمایشی، جریان می یابد.

بویلر یا دیگ بخار

دیگ بخار از طریق احتراق بین سوخت و هوا عمل می کند و شعله را به درون لوله هایی که در آب غوطه ور هستند، هدایت می کند. سپس گرمای حاصل از احتراق از لوله به آب منتقل شده و آب تبخیر می شود. در نهایت این بخار به لوله کشی منتقل می شود تا در برنامه گرمایشی خاص مورد استفاده قرار گیرد.

برای داشتن یک بویلر بخار کارآمد، تصفیه مناسب آب از اهمیت زیادی برخوردار است. این به دلیل وجود مواد جامد محلول در آب است که می تواند باعث ایجاد ترک در پوسته یا خوردگی دیگ بخار شود. یک ترک یا خوردگی نازک در پوسته دیگ بخار می تواند باعث کاهش چشمگیر راندمان فرایند انتقال حرارت و افزایش هزینه سوخت شود.

بخار در طیف گسترده ای از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال در نیروگاه ها، کارخانه ها و توربین های تحت فشار بخار در نیروگاه های برقی استفاده می شود.

همچنین از دیگ بخار برای گرمایش، پیشرانه، اتمی سازی، تامین رطوبت، استریلیزه کردن، نیروی محرکه و شستشو و تمیز کردن استفاده می شود.

از بویلر بخار در صنایع زیر نیز استفاده می شود:

 • نیروگاه های حرارتی
 • صنایع غذایی
 • صنایع داروسازی
 • صنایع نفت و پتروشیمی
 • تهویه هوای گرمایشی و سرمایشی
 • صنایع نساجی
 • بیمارستان ها
 • خشک شویی ها
 • صنایع کاغذ سازی
 • صنایع پلاستیک سازی

طریقه محاسبه حجم و ظرفیت بویلر

برای انتخاب درست بویلر باید ظرفیت و حجم آن را بدانید تا بتوانید بویلر مناسب و مورد نیاز خود را تهیه کنید. منظور از تعیین ظرفیت بویلر مشخص کردن میزان خروجی بخار مورد نیاز شما است.

اکثر مشتریان نمی دانند که چگونه باید ظرفیت بویلر و دیگ بخار مورد نیاز خود را محاسبه کنند. زیرا این محاسبه کردن بسیار زمانبر و پیچیده است.

اولین راه برای محاسبه دقیق ظرفیت و حجم بویلر کمک گرفتن و راهنمایی خواستن از مشاوران فروش است. اما اگر تمایلی به مشاوره گرفتن ندارید، می توانید خودتان از طریق زیر ظرفیت مورد نیاز خود را پیدا کنید.

محاسبه ظرفیت بویلر و دیگ

به طور متوسط هر تن بخار 500 تا 600 هزار کیلو کالری قدرت ایجاد می کند. حال شما باید میزان حجم بخار مورد نیاز خود را محاسبه کنید، البته باید به میزان گرمایش تولیدی، اتلاف حرارتی و طراحی خطوط انتقال توجه داشته باشید. بعد از محاسبه حجم بخار باید فشار کار دستگاه را حساب کنید. به این نکته توجه داشته باشید که بخار در فشارهای مختلف دمای مشخصی دارد.

با محاسبه حجم بخار و فشار کار دیگ بخار و همچنین نوع سوخت مصرفی دستگاه می توانید ظرفیت بویلر مورد نیاز خود را پیدا کرده و آن را خریداری کنید.

روش دیگری برای محاسبه ظرفیت دیگ بخار وجود دارد که عبارت است از:
ظرفیت حرارتی =  * 1.2بار حرارتی کل ساختمان
بار حرارتی کل ساختمان = بار گرمایش ساختمان + بار آبگرم مصرفی

همچنین در زیر جدولی آورده شده است که با استفاده از آن می توانید ظرفیت و حجم بویلر و دیگ بخار مورد نیاز خود را محاسبه کنید.

محاسبات ظرفیت بویلر

بویلرها به مخزن آب سرد نیاز ندارند. آنها از سیلندرهای تحت فشار استفاده می کنند. این کار باعث صرفه جویی در هزینه ها و سوخت می شود.

بویلرها نصب آسانی دارند. دیگ های بخار معمولا خیلی راحت تر و سریعتر از سایر دیگ ها نصب می شوند.

همچنین بویلرها دارای شیرهای چندگانه هستند و می توانند از چندین شیر آب یا دوش به طور همزمان و بدون کاهش فشار آب استفاده کنند.

تولید کننده بویلر و دیگ

معایب بویلر ها

بویلرها به فضای زیادی نیاز دارند. آنها به یک استوانه آب گرم احتیاج دارند که می تواند فضای زیادی را به خود اختصاص دهد.

بویلرها میزان آب گرم محدودی تولید می کنند. مقدار آب گرم تولیدی به میزان حجم مخزن شما بستگی دارد. وقتی آب گرم تمام شود باید منتظر بمانید تا مخزن دوباره گرم شود.

آنها همچنین گرما را از دست می دهند. یک مخزن آب گرم در صورت عایق بندی نشدن صحیح می تواند گرما را از بین ببرد و ناکارآمد باشد.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 0 میانگین: 0]

چیلر ، معرفی و بررسی انواع چیلر

چیلر ، معرفی و بررسی انواع چیلر

چیلر سیستمی است که وظیفه جذب گرما از مایع را دارد و از طریق سیکل تبرید تراکمی این کار را انجام می‌دهد. مایعی که سرد شده است می‌تواند برای تجهیزات تهویه مطبوع مورد استفاده قرار بگیرد. از این مایع، که معمولا منظور آب است، در هواسازها و فن‌کوئل‌ها استفاده می‌شود. گرمایی که از آب‌ گرفته شده به محیط داده می‌شود و یا برای جلوگیری از مصرف انرژی در فرآیندهای گرمایشی به کار رود.

خنک کاری در چیلر توسط سه روش آب خنک، هوای خنک و روش تبخیری صورت می‌گیرد. کاربرد چیلر در دو حوزه مطبوع و صنعتی دیده می‌شود. چیلر تهویه مطبوع آب سرد سبب کاهش رطوبت هوا در واحدهای اداری شده و همین‌طور محیطی مطبوع و خُنک برای فضای تجاری فراهم می‌سازد.

انواع چیلر

چیلرهای صنعتی هستند که آب سرد شده برای خنک کردن مکانیسم‌ها و ماشین‌آلات را تولید می­کنند. چیلرهای صنعتی اغلب برای بخش صنایع پلاستیک، قالب‌سازی و ریخته‌گری مورد استفاده قرار می‌گیرد همین‌طور از این دستگاه در صنعت غذایی، دارویی و شیمیایی نیز استفاده می‌شود.

چیلرها در مدل تراکمی نیز طراحی می‌شوند که بر اساس تراکم گاز مبرد می‌تواند روند سرمایش را فراهم کنند. در این روش در ابتدا فشار گاز توسط کمپرسورها افزایش می‌یابد. سپس ورود به کندانسور صورت می‌گیرد و در نهایت حرارت از دست رفته و تبدیل به مایع می‌شود. پس از این بخش وارد اپراتورها می‌شود و میزان گرمای آبی که در مجاورت اپراتور قرار دارد گرفته می‌شود در نهایت آب سرد در چیلر فراهم می‌شود.

چیلرها در واقع سیستمی هستند که از فرآیند تقطیر و تبخیر یک مبرد استفاده می‌کنند تا حرارت از یک قسمت دستگاه به قسمت دیگر منتقل شود و چرخه سیکل صورت بگیرد.

در این مقاله سعی خواهیم کرد که نمایی کلی و دقیق از صنعت ساخت و فروش چیلر را در اختیار شما قرار دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

 نحوه کار چیلر

چیلر به صورت کاملاً تخصصی کار می‌کند. کار چیلر به این صورت است که آب را برای سرمایش هوای ساختمان و یا برای مصارف صنعتی به درجه سرد می‌رساند. آب سرد شده در دستگاه توسط پمپ و از طریق لوله‌کشی به واحدهای توزیع ‌کننده هوای سرد ارسال می‌شود. توزیع‌ کننده هوای سرد می‌تواند فن کویل‌های تعبیه شده در داخل فضا باشد، همین‌طور دستگاه‌های هواساز نیز در این دسته قرار می‌گیرد.

لوله‌هایی که آب سرد را منتقل می‌کنند نیاز به عایق‌کاری قوی دارند. این کار برای حفظ سرمای آب صورت می‌گیرد. چیلرها علاوه بر اینکه باعث سرمایش ساختمان‌ها می‌شوند سبب می‌شود که در فرآیند صنعتی نیز به‌ عنوان یک خنک‌کننده مورداستفاده قرار بگیرد. آب سرد چیلرها درون یک مدار بسته در جریان است. مدار بسته به فضایی گفته می‌شود که راهی برای تبخیر در آن وجود نداشته باشد، مانند لوله‌ها و کویل‌های مخصوص این کار که عایق‌بندی دقیقی شده‌اند.

کارکرد چیلر

چیلرهای سرمایشی و پکیج های گرمایشی می‌توانند در کنار یکدیگر یک سیستم سرمایش و گرمایشی را شکل دهند، به این ترتیب آب سرد و گرم به فن کویل ها ارسال می‌شود. فن کویل ها اغلب در داخل اتاق‌ها و سالن‌ها قرار دارند. به این ترتیب عمل سرمایش و گرمایش هوا به درستی صورت می‌گیرد. این عمل توسط فن کویل ها انجام می‌شود.

در فصل تابستان با ورود آب سرد به داخل لوله‌های مسی دستگاه هواساز، شاهد کاهش دمای محسوس هستیم و هوای دمیده شده به وسیله فن خنک می‌شود و در محیط بسته مانند اتاق‌ها یا سالن‌ها به گردش در خواهد آمد. این روند برای فصل زمستان نیز صورت می‌گیرد و این بار دیگر چیلر خاموش بوده و پکیج روشن می‌شود و آب گرم وارد فن کویل شده و عمل گرمایش به درستی صورت می‌گیرد.

انواع چیلر

چیلرها به دو نوع اصلی چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم می‌شوند. هر کدام از این چیلرها دارای نوع مختلفی هستند. به‌عنوان مثال نوع تراکمی بر اساس نوع کندانسور به دو نوع “آب خنک” و “هوا خنک” تقسیم شده است. نوع آب خنک کندانسور پوسته و لوله بوده که گرمای اضافی مبرد توسط آب گرفته می‌شود و در مدل هوا خنک کندانسور فن دار گرمای اضافی را توسط هوا از بین می‌برد. کمپرسورها از نظر نوع در مدل‌های پیستونی، اسکرو و اسکرال تقسیم‌بندی می‌شوند.

بررسی چیلرها

 

 چیلر تراکمی

چیلرهای تراکمی دارای دو مدل اصلی هوا خنک و آب خنک بوده و شامل 6 مدل مختلف هستند. دسته‌بندی این محصول بر اساس نوع کندانسور و نوع کمپرسور صورت می‌گیرد.  کندانسور نوع تراکمی می‌تواند به صورت آب خنک و هوا خنک باشد و این دو سبک در ساختمان و همین‌طور در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. توصیه میکنیم برای اطلاعات کامل صفحه اختصاصی مربوط به چیلر تراکمی را مطالعه کنید.

در صورتی که کندانسورها به صورت آب خنک باشند راندمان سیستم بالاتر خواهد رفت این موضوع در مقایسه با هوا خنک صورت می‌گیرد. مدل آب خنک برای فضاهای بسته یعنی موتورخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد به این دلیل که سبب می‌شود کندانسور توسط لوله‌کشی به برج خنک‌کننده‌ای که در فضای آزاد نصب هستند منتقل شود.

در صورتی که کندانسورها هوا خنک باشد راندمان به نسبت کمتری نسبت به آب خنک دارند اما وجه تمایز این مورد این است که نیازی به برج خنک‌ کننده در آن نبوده و به واسطه فن‌های موجود کندانسور خنک می‌شود. فن‌ها اغلب در بالای دستگاه قرار دارد و برای فضای باز پشت بام و محیط باز و … استفاده می‌شود.

چیلر های تراکمی

برای فشرده‌سازی مبرد و راه‌اندازی سیکل، 4 نوع کمپرسور وجود دارد که شامل کمپرسور پیستونی، اسکرو، اسکرال و گریز از مرکز است. کمپرسورها به وسیله موتور الکترونیکی و همین‌طور موتور احتراق داخلی پیستونی به گردش در می‌آید البته برای گردش می‌توان از توربین گاز نیز استفاده شود. اما بهترین مورد همان موتور الکتریکی است. قسمت اصلی چیلر تراکمی شامل کمپرسور و موتور الکتریکی مربوط به آن، مبرد سیکل، شیر انبساط، مبدل حرارتی اپراتور و مبدل حرارتی کندانسور است. مبرد یا گاز فریون می‌تواند از مدل‌های R407C باشد.

 چیلر جذبی

چیلر جذبی دارای 6 مدل و سه شکل هستند. دسته اول به صورت شعله مستقیم یا شعله غیرمستقیم شناسایی می‌شود که این تقسیم بر اساس انرژی سیکل مورد نیاز ارزیابی می‌شود. شعله غیر مستقیم بر اساس حرارت اضافه یک کوره دسته‌بندی می‌شود. دسته دوم بر اساس سیستم آب و آمونیاک بوده و به‌عنوان سیستم جاذب و مبرد دسته‌بندی می‌شود. در این دسته از آب و لیتیوم بروماید نیز استفاده می‌شود. دسته سوم نیز بر اساس سیستم تک اثره عمل می‌کند که گاه نیز به صورت دو اثره دسته‌بندی می‌شود. چیزی که در مدل جذبی مطرح است ضریب عملکرد COP چیلر جذبی است که نسبت به مدل تراکمی بسیار کمتر بوده و رقم اعلام شده برای آن، ضریبی بین 0.5 الی 1 است.

چیلرهای جذبی

در مدل تراکمی ضریب عملکرد حداقل 3 است. کم بودن ضریب عملکرد مدل جذبی یکی از بزرگ‌ترین معایب آن محسوب می‌شود. چیلر در زمانی استفاده می‌شود که از یک منبع حرارتی بدون تلف شدن استفاده کنیم و راه‌اندازی سیکل صورت بگیرد. این نوع از منبع حرارتی بر اساس آب گرم یا بخار و طبق حرارت دفع شده از توربین‌های گاز در نظر گرفته می‌شود.

همین‌طور گرمای دودکش کوره‌ها، بویلرها و یا حرارت‌های مستقیم در این زمینه نیز قابل قبول هستند و سبب می‌شود که سیکل جذبی بازیافت شود. سپس سردسازی آب صورت می‌گیرد. این محصول در مدل‌های تک اثره و دو اثره دسته‌بندی شده است به‌طوری که در نوع تک اثره آب به‌عنوان مبرد و همین‌طور ماده لیتیوم برماید به‌عنوان جاذب استفاده می‌شوند. برای انتخاب چیلر جذبی یک سری عوامل مطرح است. مثلن می‌بایست شرایط محیطی بررسی شود، منابع انرژی موجود و همین‌طور نیازهای هر پروژه نیز توسط متخصص ارزیابی و مشخص شود.

اجزای چیلر تراکمی

چیلر تراکمی از دو مبدل حرارتی تشکیل شده است که عبارت است از: آب خنک و هوای خنک که مبدل حرارتی هوای خنک با عنوان کندانسور شناسایی می‌شود. همین‌طور در این سیستم یک یا چند کمپرسور نیز وجود دارد که در مدل‌های اسکرال، اسکرو و یا پیستونی هستند. از دیگر اجزای به کار رفته نیز شیر انبساط و مقداری ماده سیال است.

اولین اجزائی که برای چیلر در نظر گرفته می‌شود مبرد است که در حالت گازی استفاده می‌شود. وظیفه این بخش فشرده کردن مبرد گازی است به‌طوری که فشار و دمای آن به شدت افزایش یابد. سپس از لوله استفاده می‌شود تا ارسال به یک مبدل حرارتی آب خنک و یا هوای خنک صورت بگیرد. مثلن کندانسور یک مبدل هوای خنک محسوب می‌شود. کندانسورهای چیلر تراکمی خود در دو سبک آب خنک یعنی آبی و هوای خنک یعنی هوایی تقسیم‌بندی می‌شوند.

نوع مبدل حرارتی آبی خنک از نوع مبدل پوسته و لوله است به‌طوری که از داخل لوله‌های آن مبرد و از اطراف آن نیز آب عبور می‌کند. آب سبب می‌شود که حرارت بالای مبرد گرفته شود و تغییر فاز مبرد از حالت گاز به مایع صورت بگیرد. دقت کنید که در این وضعیت، آبی که حرارت بالای را مبرد را از بین می‌برد نیاز به خنک کاری دارد. برای این کار نیاز است که آب با استفاده از پمپ به دستگاه کولینگ تاور ارسال شود و در برج خنک شود و به مبدل حرارتی بازگردد.

این نوع دستگاه، تراکمی آب نامیده می‌شود. کندانسور در این شرایط نوع آب خنک است. در صورتی که مبدل حرارتی کندانسور از نوع هوا خنک باشد هوا به واسطه فن از اطراف لوله‌های کندانسور دمیده می‌شود و حرارت از مبرد گرفته می‌شود. به این ترتیب مبرد از حالت گاز به مایع تغییر فاز می‌گیرد.

چیلر تراکمی دارای یک بخش به‌عنوان شیر انبساط است. این شیر پس از کندانسور بر سر راه مبرد قرار می‌گیرد تا فشار را از روی مبرد بردارد. این کار توسط منبسط سازی صورت می‌گیرد. سپس مجدداً شرایط از حالت مایع به گاز بازگردد. در این شرایط در حدود 25 درصد از مبرد از حالت مایع به گاز تغییر فاز می‌دهد و مخلوطی از مبرد مایع و گازی وارد مبدل حرارتی می‌شود که اپراتور دمیده می‌شود.

اپراتورها از نوع پوسته و لوله آب خنک هستند و عبور از درون لوله‌های مبرد و اطراف لوله‌ها صورت می‌گیرد. وقتی مبردهای مایع و گاز ترکیب می‌شوند تمایل به تبخیر دارند و این بار با دریافت حرارت از آب، روند سرد شدن آب صورت می‌گیرد. این آب سرد شده در مصارف سرمایش درون ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد و یا به منظور مصارف صنعتی با پمپ ارسال می‌شود. مبردهایی که به‌طور کامل تبخیر شده‌اند دوباره وارد کمپرسور می‌شود و شرایط تکرار برای سیکل چیلر فراهم می‌شود.

اجزای چیلر جذبی

چیلر جذبی با عنوان دیگر Absorption نیز شناخته می‌شود و دارای 4 جز اصلی است. دسته اول اواپراتور نامیده می‌شود که وظیفه اصلی آن سرد کردن آب است. این آب برای مصارف سرمایشی و ساختمانی و یا صنعتی با پمپ ارسال می‌شود.

بخش دوم جاذب است که وظیفه اصلی آن نگهداری فشار اواپراتور در شرایط خلأ است به‌طوری که این کار از طریق جذب بخار مبرد صورت می‌گیرد. سومین جز ژنراتور نامیده می‌شود و وظیفه اصلی آن غلیظ کردن محلول لیتیوم بروماید به حالت غلظت اولیه است و چهارمین جز نیز کندانسور نامیده می‌شود و بخار مبردی است که از ژنراتور آزاد می‌شود و به مایع تبدیل می‌شود.

اجزای چیلر جذبی

در چیلر جذبی ژنراتورها یک موتور دیزل طراحی و تعیبیه شده است به‌طوری که حرارت اتلافی موتور با استفاده از یک مبدل گرمایی به دستگاه داده می‌شود و بر اساس یک سیکل پیچیده، آب وارد اپراتورهای سرد می‌شود. این آب سرد بوده و توسط پمپ به فن کویل درون ساختمان پمپاژ می‌شود. در فن کویل‌ها نیز عمل سرمایش هوا ارزیابی می‌شود. در این شرایط برج خنک‌کننده وظیفه دارد گرمای اضافی را از سیکل دریافت نماید.

چیلر جذبی برای راه‌اندازی نیاز به یک سری موارد دارد. نیاز است که گرمای اضافی یا دفعی از یک توربین گاز گرفته شود. نیاز به منبع حرارتی شعله مستقیم گاز یا گازوئیل هم وجود دارد.

مقایسه دقیق چیلر تراکمی و جذبی

چیلر جذبی و تراکمی دارای یک سری مزایا و معایب است که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

ضریب عملکرد چیلر جذبی پایین است و این موضوع سبب می‌شود که راندمان کافی دریافت نشود. مدل جذبی نیاز به برج خنک‌کننده دارد و مصرف آب در آن دیده می‌شود. اما در مدل تراکمی هوا خنک دیگر نیازی به برج خنک‌کننده نیست. به این ترتیب مصرف آب و هزینه‌های مرتبط با آن نیز صورت نمی‌گیرد. در مناطقی که کم آب هستند استفاده از برج خنک‌ کننده صورت نمی‌گیرد. این موضوع به دلیلی افت راندمان برج است و چیلر تراکمی انتخاب بهتری خواهد بود.

مقایسه چیلرهای جذبی و تراکمی

مدل­های جذبی برای پمپ محلول و مبرد تخلیه نیاز به برق کمی دارند و همین‌طور نیازی به برق اضطراری ندارند. قیمت اولیه که برای نوع جذبی در نظر گرفته می‌شود 50 درصد بیشتر از تراکمی است و البته که میزان صدای کارکرد نوع تراکمی کمتر است. در صورتی که ظرفیت برابر باشد مدل جذبی به نسبت تراکمی نیاز به 40 الی 60 درصد مساحت بیشتر دارد و البته که ارتفاع آن بین 1 و نیم تا 3 متر بیشتر خواهد بود.

وزن نوع جذبی تقریباً دو برابر نوع تراکمی است و همچنین موقعیت زیرسازی برای این محصول مستحکم‌تر و پر هزینه‌تر است. برای مدل جذبی نیاز به فضای موتورخانه است اما مدل تراکمی نیازی به موتورخانه ندارد و تنها وجود فضای آزاد مثل بام یا حیاط برای آن کفایت می‌کند.

عوامل تأثیرگذار در تعیین قیمت چیلر

چیلرها بر اساس عوامل مختلفی قیمت‌گذاری می‌شوند. مثلن چیلرهای آب خنک از مدل هوا خنک کوچک‌تر هستند. موضوعی که مطرح است این است که چیلر آب خنک به نسبت مدل هوا خنک کارآمدتر است. این موضوع بستگی به هزینه کمپرسور دارد و در صورتی که فقط بخواهیم هزینه کمپرسور را در نظر بگیریم این واقعیت درست است اما ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که بر اساس استفاده از فناوری‌های پیشرفته، چیلر هوا خنک انتخاب بهتری محسوب می‌شود.

مهم است که کلیه هزینه‌های عملیاتی دستگاه هوا خنک و آب خنک بررسی شود. کل هزینه‌های عملیاتی شامل هزینه چیلرها و کمپرسورها می‌شود. در واقع در محاسبه قیمت نهایی چیلر نیاز است که هزینه عملیاتی برج خنک کننده به هزینه‌های عملیاتی دستگاه اضافه شود.

همین‌طور نیاز است که هزینه‌های برج خنک‌کننده، فن برج، آب و فاضلاب و همین‌طور هزینه‌های شیمیایی و پمپاژ نیز بررسی شود. سیستم‌های برنج اغلب دارای پمپ‌های فرآیند و پمپ‌های خروجی هستند و می‌تواند هزینه‌های قابل توجهی را به شما متحمل شوند. شرایط بر این اساس است که چیلر هوا خنک نیاز به کنترل فشار شناور دارد و از نظر هزینه انرژی کمپرسور کمتر از هزینه چیلر آب خنک است.

قیمت چیلر

قیمت چیلر در زمان خرید وابسته به مسائل مختلفی است. مثلاً برای خرید چیلر در صورتی که مدل اسکرو را انتخاب کرده باشید بهتر است بار حرارتی انتخاب کنید. در واقع باید بدانید که دقیقن نیاز به چه میزان بار حرارتی دارید. نیاز است سرعت جریان به همراه نوع خنک‌کننده و شرایط دمایی بررسی شود.

پیش از اینکه چیلر خریداری کنید بهتر است که نوع خنک‌کننده و شرایط دمایی و سرعت بررسی شود. چیلر اسکرویی که انتخاب می‌شود می‌بایست نیاز خنک‌کنندگی را برطرف سازد. در زمان خرید باید مشخص شود که دستگاه قرار است کجا نصب شود. استاندارد نصب گاه بسیار هزینه در بر دارد و باید همه این موارد ارزیابی شود.

شرایط دمایی مورد نیاز در عملکرد چیلر اسکرو به صورتی است که افراد باید بررسی کنند که دستگاه مورد نظر در چه شرایط دمایی کار می‌کند و حداقل و حداکثر تغییرات دمایی به چه میزان است.  قیمت نهایی چیلر بر اساس ظرفیت مورد نظر، نوع کندانسور به کار رفته، نوع برند سازنده و میزان نوسانات ارزی ارزیابی می‌شود.

بهتر است در زمان خرید چیلر ظرفیت بهینه ارزیابی شود و در نهایت مشاوره با متخصصان برای انتخاب بهتر، گزینه هوشمندانه‌ای خواهد بود. مثلن اگر چیلر جذبی انتخاب کرده باشید ظرفیت برودتی نامی و تناژ واقعی تبرید دستگاه در تعیین نهایی قیمت بسیار تأثیر دارد و البته که گارانتی‌دار بودن محصول و خدمات پس از فروش نیز در تعیین قیمت نهایی آن نقش مهمی دارد.

از یاد نبرید که ظرفیت دستگاه با توجه به مدل مختلفی ارزیابی می‌شود. ظرفیت‌سازی در این زمینه می‌تواند تعیین‌کننده نهایی باشد. مثلاً برخی از مدل چیلرهایی که دارای ظرفیت 50 الی 2000 تن تبرید هستند اغلب از تکنولوژی روز دنیا بهره‌مند می‌شوند و تحت لیسانس برندهای بین‌المللی هستند و این موضوع نیز قیمت‌هایی چیلر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

برخی از چیلرها هستند که علاوه بر سامانه تهویه مطبوع در سردخانه‌ها و پالایشگاه‌ها نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. این محصول به نوبه خود سبب می‌شود که موقعیت قیمت‌گذاری نهایی تحت تأثیر قرار گیرد. چیلرهای تک اثره در مدل‌های آب داغ و بخار و همین‌طور در مدل‌های خورشیدی طراحی شده‌اند و دارای روند قیمت‌گذاری مختلفی هستند که نیاز به بررسی بیشتر از سوی کارشناسان فروش چیلر دارد. در خرید اینترنتی چیلر هزینه واسطه به حداقل رسیده و موقعیت قیمت‌گذاری واقعی‌تر خواهد بود. البته که کیفیت نهایی محصول بیشتر دخالت در قیمت آن دارد.

محاسبه ظرفیت چیلر

تشخیص و اندازه‌گیری این متغییرها برای انتخاب چیلر، فرآیندی تخصصی و محاسباتی است و باید دقت داشته باشید که انتخاب درست و بهینه آن کمک بزرگی به کاهش هزینه‌ها و همچنین بهبود کارایی چیلر خواهد داشت.

مبنای متریک یکی از روش‌های عام و پرکاربرد محاسبه ظرفیت چیلر است. اگر با محاسبات پیچیده این روش آشنا نیستید می‌توانید از یک نرم افزار انتخاب چیلر به صورت آنلاین یا آفلاین استفاده کنید.

برای محاسبه ظرفیت چیلر در ابتدا نیاز است که سه متغیر کلی در نظر گرفته شود که عبارت است از:

 • دمای آب ورودی به ساختمان
 • دمای آب خروجی از ساختمان
 • شدت جریان آب در ساختمان

در صورتی که دمای آب بر اساس درجه فارنهایت بیان شود و شدت جریان آب بر اساس گالن بر دقیقه ارزیابی شود. فرمول کلی تعیین و محاسبه ظرفیت چیلر از قرار زیر خواهد بود:

Q=Cp*p*V*dT

Q= ظرفیت چیلر
Cp= ظرفیت گرمایی ویژه آب بر حسب واحد Btu/lb.F
P= چگالی آب با استفاده از واحد پوند بر گالن
V= حجم آب بر حسب گالن
dT= اختلاف دمای آب یا سیال

در تصویر زیر ساده سازی فرمول به زبان نوشتاری وجود دارد:

در روش متریک برای محاسبه روال مانند بالاست با این تفاوت که واحد محاسبه برای ورود و خروج آب بر حسب کلوین است. چگالی بر اساس کیلوگرم بر متر مکعب ارزیابی می شود. ظرفیت گرمایی آب نیز به صورت کیلوژول بر کیلوگرم کلوین است. در نهایت ظرفیت چیلر نیز بر حسب کیلووات محاسبه می شود.

نکاتی درباره محاسبه ظرفیت چیلر

ظرفیت اسمی چیلر استاندارد و معیاری است که در تمام دنیا و بر روی تمام انواع چیلرها اجرا می‌شود. اگر شما چیلر را بر اساس نیازهایی که بر مبنای آن استانداردها تعریف شده است انتخاب کنید هرگز مشکلی درباره کارکرد آن نخواهید داشت ولی مشکل از زمانی آغاز می‌شود که چیلر را برای محیطی با شرایطی متفاوت از استاندارد تعریف شده انتخاب کنید. این شرایط می‌تواند موضوعاتی همچون قرار گرفتن دستگاه در معرض هوا، خشکی یا نمناکی و رطوبت محیط و سرما یا گرمای محیط نصب آن را شامل شود.

ظرفیت چیلر

تعیین ظرفیت چیلر بر مبنای شدت و دمای آب ساختمانی که در آن نصب می‌شود باید محاسبه شود. دمای آب ورودی به محل نصب، دمای خروجی آب و همچنین شدت جریان آب عوامل متغییری هستند که باید بر اساس آن اقدام به تهیه و خرید دستگاه چیلر کرد.

تولید کننده چیلر

تولیدکنندگان چیلر در واقع شرکت‌هایی هستند که انواع چیلرها را با بروزترین تکنولوژی روز دنیا ساخته و بر اساس دانش تخصصی مهندسان روند تأیید نهایی پروژه را پیش می‌برند. در واقع شرکت سازنده چیلر یک واحد تولیدی صنعتی است که توانسته امکانات کافی را برای تولید همه ملزومات فراهم سازد و در لیست بزرگ‌ترین واحدهای صنعتی قرار می‌گیرند.

از دیگر تولیدکنندگان چیلر نیز شرکت‌هایی هستند که قطعات مورد نیاز برای ساخت را از طریق شرکت‌های قطعه‌سازی خریداری می‌کنند. این نوع از تولیدکنندگان در سطح کوچک‌تری فعالیت دارند. واحدهای سازنده دستگاه اغلب مونتاژ کننده یک محصول خارجی هستند. در واقع محصولات و قطعات اولیه خارجی وارد شرکت شده و توسط نیروی متخصص قطعات سرهم شده و محصول نهایی تولید می‌شود.

تولید کننده چیلر

برای خرید چیلر بهتر است در ابتدا ظرفیت مورد نیاز سرمایشی ارزیابی شود. نوع کاربری به‌طور دقیق برآورد شود. همین‌طور نوع و مواد اپراتور مشخص شود. دمایی که در محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد مشخص شود. همین‌طور نیاز به نوع کمپرسور بوده و نیاز است که نوع کندانسور بررسی شود. نیاز است که عملکرد مورد نیز ارزیابی شود و البته که بودجه لازم در این زمینه باید در نظر گرفته شود.

منبع تغذیه بر اساس نوع مشخص شود و میزان نویز دستگاه نیز بررسی شود. همه موارد گرفته می‌بایست از سوی شرکت تولیدکننده دستگاه و یا سامانه فروش محصول به مشتری اعلام شود. از یاد نبرید که دستگاه­ها به‌طور کلی دارای شرایط مخصوصی هستند و می‌تواند موقعیت قیمت‌گذاری متنوعی داشته باشد.

اهداف شرکت تولیدکننده چیلر

اهداف شرکت تولیدکننده چیلر این است که ظرفیت بالای تبرید را فراهم سازد به‌طوری که حجم زیادی از آب خنک برای واحدهای مختلف ایجاد شود. آب خنک ایجاد شده در چیلرهای صنعتی به صورت مستقیم در بخش‌های مختلف استفاده می‌شوند. مدل‌های غیرمستقیم نیز برای بخش پردازش و همین‌طور سیستم های گرمایش و سرمایش وجود دارد.

مهم‌ترین هدفی که این شرکت‌ها دارند تولید چیلر با راندمان بالا است به‌طوری که خنک‌سازی آب به شکل دقیق و واقعی صورت بگیرد و همین‌طور محصول از ثبات و پایداری خوبی برخوردار باشد. چیلرهای صنعتی برای صنایع داروسازی، غذایی، پزشکی، صنایع فلزی و آهن و فولاد و همین‌طور ساخت پلاستیک مورداستفاده قرار می‌گیرند.

تولید انواع چیلر

طراحی قطعات چیلر باید به درستی صورت بگیرد و تست راندمان در همه ابعاد رخ دهد. مشخص است که این کارخانه‌ها دارای الزامات ساخت واقعی هستند و می‌بایست طراحی در مسیر صحیح خود قرار بگیرد. استاندارد طراحی چیلر از سال‌های گذشته تا به امروز بسیار بیشتر شده است و می‌تواند درجه‌بندی مخصوص به خود داشته باشد.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که بتوانید تصمیم و برنامه درست و بهینه‌ای برای خرید و استفاده از چیلر داشته باشید. در صورتی که احتیاج به مشاوره دارید متخصصان ناب زیست در کنار شما هستند تا راهنمایی‌های لازم را به شما بدهند.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 1 میانگین: 5]

لوله زهکش

لوله زهکش

لوله زهکش نوعی لوله با سوراخ های ریز است که در سطح و یا زیر زمین نصب شده و رطوبت اضافی را به خود جذب می کند. لوله زهکشی یکی از انواع لوله‌های پرکاربرد برای مزارع کشاورزی، اطراف ساختمانها، پل ها، جاده ها ، زمین های ورزشی و … است. با نصب این لوله ها در داخل خاک یا در سطح زمین می توان آب اضافی را خارج کرده و آسیب های ثانویه وارد شده به زمین به دلیل خیس ماندن طولانی مدت را کاهش داد.

لوله های زهکش معمولا از جنس پی وی سی و پلی اتیلن تولید می شوند و بصورت مشبک و یا نیمه مشبک هستند.
لوله زهکشی در مدل‌های مختلف بر اساس نیاز مشتری و محیط پروژه تولید و عرضه می‌شود. لوله زهکشی اغلب به‌صورت کلاف تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بین انواع لوله زهکشی می‌توان 4 دسته اصلی را نام برد: ساده، مشبک، نیم مشبک و الیاف دار است.

لوله زهکشی

همین ابتدا باید بگوییم که نحوه سوراخ‌کاری لوله زهکشی اهمیت زیادی دارد. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی در خصوص انواع لوله زهکشی به‌ صورت جامع داشته باشیم، کاربرد هر یک را بررسی کنیم و در نهایت نحوه قیمت‌گذاری لوله زهکشی بر اساس عوامل مختلف را بازگو کنیم. نحوه سوراخ‌کاری لوله زهکشی از دیگر موارد بررسی در مقاله زیر است که مطالعه آن سبب می‌شود تا انتخابی هوشمندانه‌تر باشید.

کاربرد لوله زهکشی

لوله زهکشی در اراضی کشاورزی کاربرد زیادی دارد. در اراضی کشاورزی برای خروج آب اضافه که اغلب حاصل از آبیاری یا بارندگی شدید است از لوله های زهکشی استفاده می‌شود. سیستم زهکشی اغلب به‌صورت زیرزمینی طراحی می‌شود و هدف اصلی از طراحی این سیستم توازن بین آب و اکسیژن خاک است.

در کشاورزی بهبود رشد گیاهان اهمیت زیادی دارد به این ترتیب محصولات نیز با تولیدات بالاتری همراه هستند و سیستم لوله زهکشی سبب شده تا این هدف به دست آید. موضوع دیگری که در اراضی دیده می‌شود خاک‌های شور و قلیایی است. زمانی که فرآیند آبشویی صورت گرفت نیاز است که آب حاوی املاح مضر برای خاک و گیاه بیرون کشیده شود. لوله های زهکشی برای این کار اغلب از نوع مشبک هستند و طراحی لوله زهکشی مشبک به نوبه خود می‌تواند ارزش زیادی داشته باشد.

کاربرد لوله زهکشی

لوله زهکشی برای خروج آب‌هایی که در طول دوره طولانی در اطراف ساختمان‌ها جمع می‌شود نیز مورد استفاده قرار بگیرد. اگر دقت کنید در اطراف ساختمان‌ها و یا پل‌ها جمع شدگی آب بسیار زیاد است. به این ترتیب نیاز است که در یک زمان کوتاه این روند به‌طور دقیق دنبال شود و آب از اطراف ساختمان جمع شود، لوله‌های زهکشی می‌توانند یک یاری‌رسان قوی باشند.

در مناطق مرطوب و پر از بارندگی کشور آب‌های زیادی بر روی سطح خیابان جمع می‌شود. این رویکرد برای مناطق خشک که بدون رودخانه و سد هستند بیشتر خطرساز است و عامل تخریب سطح جاده‌ها شده و موارد زیرسطحی را در معرض خطر قرار می‌دهند. مشخص است که این موضوع در زمستان سبب یخ‌زدگی سطح جاده نیز می‌شود و در صورتی که یخ‌زدگی طولانی مدت باشد قطعاً سطح جاده تخریب می‌شود.

لوله زهکشی در محیط‌های ورزشی و تفریحی برای خروج سریع آب باران و یا آب جمع شده بر اساس آبیاری استفاده می‌شود. لوله‌های زهکشی سریع می‌توانند از آسیب به زمین‌های تفریحی تا حد زیادی جلوگیری نمایند و در نهایت هزینه‌های مصرفی و استهلاکی را کاهش دهند.

انواع لوله زهکشی

لوله زهکشی مشبک

لوله زهکشی مشبک در مدل‌هایی که دارای پوشش مصنوعی هستند تقاضای بالایی داشته و قطعاً از کیفیت خوبی نیز برخوردار هستند. یکی از بهترین سبک‌های لوله زهکشی مشبک خرطومی است. این محصول در سال 1960 و در کشور آلمان تولید و وارد بازار شد و امروزه در فضای زیرزمینی بسیار مورد حمایت قرار می‌گیرد.

استفاده از تکنولوژی‌های خاص مانند ترکیب فیبرهای مصنوعی می‌تواند ضخامت مناسبی ایجاد کند. لوله های زهکشی اغلب برای بسیاری از انواع خاک مناسب است و طبق استاندارد komo طراحی شده است. طول عمر لوله زهکشی مشبک زیاد است و بازدهی بالایی را فراهم می‌سازد.

لوله زهکشی که دارای پوشش مصنوعی از نوع pp است می‌تواند شرایط نفوذپذیری را فراهم سازد به‌طوری که با هر نوع شرایط خاص سازگار است. این نوع از پوشش‌ها دارای شرایط طراحی ویژه‌ای هستند به‌طوری که سبب می‌شود میزان جمع‌آوری آب اضافه تا حد زیادی فراهم شود.

لوله زهکش مشبک

قابلیت کارگزاری لوله‌های زهکشی با پوشش مصنوعی بسیار سریع است و نیاز به بسترسازی خاصی نخواهد بود. برای کارگزاری برخی از مدل‌های لوله زهکشی نیاز است که شن و ماسه دانه‌بندی شده در نظر گرفته شود که خوشبختانه لوله های زهکشی مشبک با پوشش مصنوعی PP از هزینه زیاد مربوط به این بخش در امان است.

نفوذ ریشه گیاهان مقاوم به لوله زهکشی از مشکلات همیشگی آن محسوب می‌شود، خوشبختانه لوله های زهکشی به صورتی است که سوراخ‌های آن به‌راحتی مسدود نمی‌شود و از بازدهی کار کاسته نمی‌شود.

لوله زهکشی پلی‌اتیلن

لوله زهکشی پلی‌اتیلن در سیستم‌های لوله‌گذاری فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد استفاده از این محصول به 50 سال گذشته بر می‌گردد. لوله های زهکشی پلی‌اتیلن در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند.

می‌دانیم که یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در فضای فاضلابی دیده می‌شود خوردگی است. این موضوع در گذشته برای زهکشی آب توسط لوله‌های فلزی نیز بسیار دیده می‌شد. خوردگی هم در داخل و هم خارج از لوله‌ها رخ می‌دهد. در گذشته از حفاظت کاتدی برای کندی زنگ‌زدگی استفاده می‌شد و یا پوشش‌های پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گرفت که بسیار هزینه‌بر بود. لوله های زهکشی پلی‌اتیلن برخلاف محصولات فلزی مشکل زنگ‌زدگی ندارند و میزان پوسیدگی این محصول بسیار کم است.

لوله زهکش پلی اتیلن

لوله زهکش پلی‌اتیلن در برابر فرسودگی بسیار مقاوم است. میزان انعطاف‌پذیری و چکش‌خواری این محصول خوب است و بر اثر فشار ناگهانی از بین نمی‌رود.

لوله زهکشی پلی‌اتیلن دارای طول عمر بالایی است و در فضای زیرساختی یک انتخاب خوب محسوب می‌شود. البته که طول عمر لوله زهکشی پلی‌اتیلن بر اساس کاربرد و نوع نصب تعیین می‌شود اما تخمین طول عمر آن بین 50 الی 100 سال است. لوله زهکشی پلی‌اتیلن دارای اتصالات “بون نشت” است به ‌طوری که می‌تواند در برابر تلف شدن زه بسیار ایمن باشد.

لوله زهکش پلی‌اتیلن با محیط سازگاری زیادی دارد به‌طوری که انرژی کمتری به نسبت مدل‌های دیگر برای ساخت آن صرف می‌شود. اتصالات لوله زهکشی پلی‌اتیلن به صورتی است که میزان نشتی به حداقل می‌رسد. در زمان تولید لوله زهکشی پلی‌اتیلن مواد سمی در هوا منتشر نمی‌شود. این محصول برای شرایطی که نیاز به بازیافت دارد بسیار ارزشمند است.

لوله زهکشی پی وی سی

لوله زهکشی پی وی سی یکی از بهترین لوله‌های مناسب زه آب محسوب می‌شود. لوله زهکشی پی وی سی در مدل‌های ساده و مشبک و گاه به ‌صورت نیمه مشبک در بازار عرضه می‌شود. این محصول به‌صورت کلاف‌هایی که سایزبندی دارند توزیع شده است.

در بین انواع لوله زهکشی، این سبک توانسته مقاومت 16 کیلو نیوتن را تحمل کند و در لیست ماندگارترین و پرمصرف‌ترین نوع لوله محسوب می‌شود. مقاومت لوله زهکشی پی وی سی بسیار بالا است به‌طوری که احتمال گرفتگی سوراخ‌های لوله بسیار کم بوده و ابعاد شیارهای این محصول نیز بدون تغییر باقی می‌ماند.

لوله زهکشی پی وی سی

عمر مفید لوله زهکشی پی وی سی طولانی است و وزن سبکی هم دارد. حمل ‌و نقل لوله زهکشی پی وی سی بسیار آسان‌تر از سایر موارد مشابه است. از سوی دیگر نصب و کارگزاری لوله زهکشی پی وی سی بسیار آسان است. منافذ ورودی این سبک از لوله‌ها یکنواخت بوده و سبب می‌شود که تغییرات طول و عرض بسیار نادرتر از مدل‌های مشابه به نظر برسد.

لوله زهکشی پی وی سی الیاف دار

لوله زهکشی پی وی سی در مدل‌های پوشش‌دار نیز عرضه شده است و با هدف ایجاد یک حائل بین لوله و خاک استفاده می‌شود. این پوشش‌ها از ورود ذرات به درون لوله جلوگیری می‌کند. برای این پوشش از تراشه‌های کوچک‌تری استفاده می‌شود و در نهایت هزینه نصب بسیار پایین می‌آید. دوام لوله زهکشی پی وی سی زیاد است و یکنواختی جالبی دارد.

لوله زهکش الیاف دار

لوله زهکش پی وی سی که دارای پوشش فیلتر هستند می‌بایست دور از تماس خورشید قرار بگیرند. این سبک از لوله‌ها نیاز به در نظر گرفتن زمانی برای انبارداری دارند و دوره سه ماه برای این عمل در نظر گرفته شده است. باید دقت شود که لوله زهکشی پی وی سی اغلب به‌صورت افقی در انبار نگهداری می‌شود تا میزان آسیب به حداقل برسد.

لوله زهکشی خرطومی

لوله زهکشی خرطومی اغلب از جنس یو پی وی سی هستند که با افزودنی‌ها ترکیب شده‌اند. این لوله‌ها توسط دستگاه سوراخ‌کن سوراخ شده و محصول نهایی لوله مشبک نامیده می‌شود. افزودنی‌هایی که برای تولید این سبک از لوله دیده می‌شود اغلب شامل روان کننده‌ها، رنگ و همین‌طور پایدارکننده حرارتی است.

لوله زهکش خرطومی

لوله‌های خرطومی در سایز 100 و 120 میلی‌متر اغلب دارای طول 100 متر هستند و در صورتی که سایز لوله 160 میلی‌متر باشد طول 70 متر را پوشش می‌دهد. انواعی که سایز 200 میلی‌متر دارند برای طول 40 متر استفاده می‌شوند.
این سبک از لوله‌ها اغلب دارای رنگ شفافی هستند به‌طوری که حالت مات به خود نمی‌گیرند. مقاومت لوله خرطومی در برابر اشعه یو وی زیاد است و سطح آن نیز صیقلی طراحی شده است.

لوله زهکش کاروگیت دوجداره

لوله زهکش مدل‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها لوله زهکشی کاروگیت نامیده می‌شود. لوله‌های کاروگیت در مدل‌های دوجداره که از نوع PVCU هستند با توجه به شیارهای خاصی که دارند در لیست نیازهای روز قرار می‌گیرند.

لوله‌ کاروگیت دوجداره نسل جدیدی از لوله‌های زهکشی هستند که در مقایسه با سایر لوله‌های پلیمری از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند به‌ طوری که مقاومت بار خارجی این محصول به مراتب زیاد است.

از سوی دیگر طول عمر بهره‌برداری لوله‌های زهکشی کاروگیت نیز بالا است. این سبک از لوله‌ها در بر انواع املاح شیمیایی و همین‌طور مواد ناسالم زه آب‌ها دارای مقاومت بالایی هستند. لوله زهکشی کاروگیت مسطح است و این موضوع سبب می‌شود که زه آب به‌ سادگی از آن عبور نماید. هزینه تعمیر لوله‌های زهکشی و همین‌طور نگهداری از آن نیز ارزان بوده و سبب می‌شود که محبوبیت این مدل از لوله‌های زهکشی بسیار بیشتر شود.

لولوه زهکشی کاروگیت

لوله زهکشی کاروگیت کاربرد زیادی دارد به عنوان مثال: این محصول سبب افزایش پایداری زمین شده و برای فونداسیون انواع سازه و همین‌طور در بخش راه‌سازی مورد استفاده و اعتماد قرار می‌گیرد. در جاهایی که نیاز به پایین آوردن سطح آب نیاز است، استفاده از لوله زهکشی کاروگیت سبب می‌شود که هدف محقق شود. این محصول برای کاهش فشار آب زمینی کارایی بسیار بالایی دارد.

لوله زهکش کاروگیت برای مقاوم‌سازی خاک در مکان‌هایی که نیاز به راه‌سازی دارد بسیار قابل‌قبول بوده و این موضوع در ساختمان‌سازی نیز مورد تأیید قرار گرفته است. در باندهای فرودگاهی و یا فضای باغ و زمین‌های کشاورزی نیز استفاده از لوله کاروگیت می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای محسوب شود.

در طراحی لوله نیاز است سطح زمین و فاصله‌بندی دقیق تا سطح بررسی شود. مشخص است که گاه لوله در منطقه دقیق خود نصب نمی‌شود. در سال‌های اخیر استفاده از هر بخش لوله سبب شده تا بخش دیگر به صورت جداگانه بررسی شود. برخی از لوله‌ها هستند که می‌توانند در سطح عمیق استفاده شود و برخی دیگر نیز در سایز استانداردی استفاده می‌شود.

دلایل محبوبیت لوله زهکش پلی‌اتیلن

لوله زهکشی در انواع مختلفی طراحی و عرضه می‌شود که یکی از این موارد در خانواده لوله پلی‌اتیلن قرار دارد. البته که لوله پلی‌اتیلن تنها برای زهکشی استفاده نمی‌شود و موارد استفاده گسترده‌ای دارد. لوله پلی‌اتیلن اغلب به رنگ سیاه شناخته می‌شود به‌طوری که یک سری خطوط آبی رنگ را شامل می‌شود که برای آب‌رسانی هستند.

لوله پلی‌اتیلن که برای گازرسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد با خطوط زرد نمایش داده شده و برای موارد مربوط به فاضلاب نیز اغلب از رنگ قهوه‌ای برای خطوط لوله استفاده می‌شود. برای تولید لوله پلی‌اتیلن از نوعی پلیمر مصنوعی استفاده می‌شود و دارای ساختار شیمیایی مخصوصی است.

مقاومت بالای لوله پلی‌اتیلن سبب شده تا وارد دنیای لوله های زهکشی شود. طراحی لوله پلی‌اتیلن به صورتی است که در برابر مواد خورنده و همین‌طور فشار، بسیار مقاومت است. این محصول در برابر سایش و دما دارای مقاومت ویژه‌ای است. مشخص است که لوله پلی‌اتیلن می‌تواند زاویه خمش مناسبی ایجاد نماید و البته که مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشار، حتی در دمای بسیار پایین از خود نشان می‌دهد.

لوله پلی اتیلن زهکشی

لوله پلی‌اتیلن با عنوان اختصاری PE شناخته می‌شود و طبق واکنش پلیمریزاسیون دسته‌بندی می‌شود. استفاده از این جنس در محصولات پلاستیکی بسیار دیده می‌شود. لوله پلی‌اتیلن در مدل‌های یک جداره و دوجداره دسته‌بندی می‌شود. در عرضه بازار مدل تک جداره آن شناخته شده است و لوله پلی‌اتیلن دوجداره اغلب با عنوان کاروگیت شناخته می‌شود.
لوله پلی‌اتیلن در مدل‌هایی که دارای دانسیته بالایی هستند نیز به فروش می‌رسند.

این محصولات دارای مقاومت شیمیایی عالی هستند و در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت به خوبی مقاومت می‌کنند. همین‌طور این لوله‌ها در برابر پارگی و فشار بسیار مقاوم هستند و در راستای ترک‌خوردگی ناشی از تنش نیز می‌توانند تحمل بالایی داشته باشند.

میزان اصطکاک این لوله‌ها کم است و می‌توانند به عنوان عایق گرما و الکتریسیته مورد استفاده قرار گیرند. در طراحی لوله زهکشی نیاز است در ابتدا جنس لوله مشخص باشد و با شرایط محیطی بررسی شود. مقاومت لوله نیز اهمیت خاصی دارد.

تفاوت لوله کاروگیت با لوله اسپیرال کاروگیت

سؤالی که بارها در خصوص تفاوت لوله کاروگیت با نوع اسپیرال آن پرسیده می‌شود با این پاسخ همراه است. لوله کاروگیت نیاز به استفاده از قالب‌های از پیش ساخته دارد به‌طوری که مواد اولیه مخصوص در قالب ریخته می‌شود و روند خنک کاری فوری بر اساس سایز قالب‌ها صورت می‌گیرد.

این موضوع در خصوص لوله کاروگیت اسپیرال با تفاوت‌هایی همراه است. مثلاً نیاز است که مواد اولیه اکسترود شود و از ” گالوانیزه” در این امر استفاده می‌شود. سپس نیاز به قالب‌های از پیش ساخته شده است تا میزان سفتی حلقوی مشخص شود. سایزهای تولید لوله کاروگیت نهایتاً به 1200 میلی‌متر می‌رسد اما برای لوله کاروگیت اسپیرال تا سایز 4000 بر اساس سرعت پایین تولید صورت می‌گیرد و از نظر هزینه ارزان‌تر از نوع لوله کاروگیت هستند.

آزمون ضریب اطمینان لوله زهکشی

لوله زهکشی از جهات مختلف تست می‌شوند تا ضریب اطمینان‌شان مشخص شود. یکی از آزمون‌هایی که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد آزمون مقاومت به ضربه است. این آزمون در دو بخش صورت می‌گیرد و مقاومت محصول مشخص می‌شود.

نیاز است که میزان سفتی لوله زهکشی با در نظر گرفتن مقاومت آن در برابر دو پهن شدن بررسی شود و شامل آزمون مخصوص به خود است. از دیگر آزمون‌های مهم برای لوله زهکشی تست منافذ آبکش است تا میزان کشش شیار لوله بررسی شود. همین‌طور لوله از نظر کشش با اتصالات دیگر ارزیابی می‌شود و می‌بایست سطح ابعاد لوله نیز مورد بررسی قرار بگیرد. از یاد نبرید که برای لوله زهکشی از آزمون وضعیت ظاهری نیز استفاده می‌شود تا شناسایی این لوله در عمق زمین قابل‌قبول باشد.

لوله زهکشی کنگره‌دار دارای عمر مفید و طولانی‌تر نسبت به لوله‌های سیمانی و سفالی قدیمی دارد و دارای دسته‌بندی مناسبی است. این محصول نیز می‌تواند بر طبق آزمون ضریب اطمینان ارزیابی شود.

نحوه سوراخ‌کاری لوله زهکشی

لوله زهکشی در مدل‌های پی وی سی برای جلوگیری از ماندگاری آب در سطح زیر خاک استفاده می‌شود. لوله‌های خرطومی زهکشی شده دارای انعطاف‌پذیری زیادی بوده و اغلب بر اساس فرایند سوراخ‌کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. سوراخ‌ها در جداره‌ها اعمال می‌شود به‌طوری که به عنوان محل ورود آب به داخل لوله می‌شود.

سوراخ‌ها باید در ابعاد متناسب بر اساس سایز لوله مشخص شود و در نهایت نحوه اندازه‌گیری سوراخ‌ها بر مبنای پانچ است. سوراخ‌کاری لوله زهکشی می‌تواند به‌صورت 180 درجه یا 360 درجه صورت بگیرد. طول کلاف‌ها و تعداد سوراخی که برای هر ردیف استفاده می‌شود برحسب سفارش مشتری قابلیت تغییر دارد اما نباید از وضعیت استاندارد محصول دور شود.

برای سوراخ‌کاری لوله زهکشی نیاز است که شرایط محیطی بررسی شود. از سوی دیگر شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که قرار است نصب لوله در آن صورت بگیرد بسیار مهم است. این سبک از لوله‌های پلیمری به ‌طور کلی بر اساس طول لوله نیز سوراخ گذاری می‌شود. نحوه سوراخ‌کاری لوله زهکشی بسیار مهم است و توسط شخص کاربلد صورت می‌گیرد. برای سوراخ‌کاری نیاز است یک سری تست های اولیه صورت بگیرد. مثلاً تست آبکش، تست استحکام، تست فشار، وضعیت ابعاد و همین طور میزان ضریب اطمینان نیز بررسی می‌شود.

سوراخکاری لوله زهکش

به عنوان مثال یک لوله زهکش به قطر 200 میلی‌متر نیاز به 6 سوراخ برای هر ردیف دارد. این در حالی است که اگر قطر لوله 160 ، 125 و یا 100 میلی‌متر هم باشد 6 سوراخ برای هر ردیف استاندارد است. در این شرایط یکی از ابعاد مناسب برای هر سوراخ 3.1 *8 میلی‌متر است.

برای لوله زهکش به قطر 200 میلی‌متر سطح آبکشی هر سوراخ 10/4 میلی‌متر است و سطح آبکشی در هر یک متر نیز 3806 میلی‌متر اعلام شده است. این تنها یک مثال برای شفاف‌سازی مقوله سوراخ‌کاری لوله زهکشی است.
وزنی که برای یک متر طول در نظر گرفته می‌شود 1400 گرم است. ضخامت لوله به‌طور میانگین 0.65 میلی‌متر است.

میزان متراژی که برای قطر 200 میلی‌متر لوله زهکشی در نظر گرفته می‌شود 40 متر است. البته که لوله های زهکشی برای غلاف کابل‌های برق نیز استفاده می‌شود.

نصب و کارگزاری لوله زهکشی

در ابتدا باید خصوصیات خاک بررسی شود، ریخت‌شناسی و موقعیت‌شناسی از موارد مهمی است که برای نصب بررسی می‌شود. نیاز است که حفر ترانشه با توجه به ابعاد درخواست شده ارزیابی شود. میزان شیب زمین و همین‌طور میزان ریخته‌گری بستر بتنی در گودال بسیار مهم است.

نصب لوله زهکشی

این‌طور که مشخص است مهندسان در طراحی و پردازش لوله‌های زهکشی رضایت بالایی اعلام کرده و معتقد هستند این محصول می‌تواند قابلیت پردازش بسیار قوی‌تری داشته باشد. قطر لوله‌های زهکش بر اساس محیط پروژه دسته‌بندی می‌شود. میزان مقاومت استاتیکی و دینامیکی لوله های زهکشی به‌منظور برخورد با شوک جریان‌های آبی بسیار خوب است و این محصول در وضعیت گسترش قرار دارد. استاندارد لوله‌های زهکشی نیز هرساله بر اساس روند بازبینی مشخصی دنبال می‌شود.

قیمت‌ لوله زهکشی

لوله زهکشی در انواع مختلف و در قیمت بندی متفاوتی دیده می‌شود. در بین لوله زهکشی موجود در بازار نوع پلی‌اتیلن بیشتر از سایر موارد کاربرد و فروش دارد که این موضوع به دلیلی کیفیت بالا و قیمت مناسب این محصول است. قیمت‌گذاری لوله زهکشی بر اساس عوامل مختلفی ارزیابی می‌شود.

یکی از موارد، کیفیت لوله است که بر اساس مواد اولیه ساخته شده و یا شامل مواد درجه دوم است. طول عمر لوله از دیگر مواردی است که به نوعی تضمین محصول نیز محسوب می‌شود. از یاد نبرید که هرچه طول عمر محصول خریداری شده بالاتر اعلام شود به این معنی است که محصول از بهترین کیفیت استفاده کرده است.

قیمت لوله زهکش

وزن سَبُک لوله‌های زهکشی سبب می‌شود که قیمت نهایی کمی گران‌تر باشد. لوله‌هایی که بسیار سنگین هستند از نظر وزن اغلب دچار مشکل هستند. میزان انعطاف‌پذیری لوله زهکشی از دیگر موارد بسیار مهم در تعیین قیمت نهایی محصول است. میزان متراژی که برای لوله سفارش داده می‌شود در تعیین نرخ نهایی تأثیر دارد. برخی از انواع لوله زهکشی دارای مقاومت مکانیکی بالایی هستند و البته که از نظر شیمیایی نیز بسیار شکست‌ناپذیر هستند.

به این ترتیب در هزینه نهایی برای این محصولات نیز شرایط خاصی در نظر گرفته می‌شود. این‌طور که آمارها نشان داده است قیمت نهایی لوله زهکشی بر اساس کیفیت، گرید، سایز، متراژ و همین‌طور به میزان کیفیت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]

آب شیرین کن صنعتی یا سختی گیر آب؟ کدامیک؟

آب شیرین کن صنعتی یا سختی گیر آب؟ کدامیک؟

آیا در تصمیم گیری در مورد اینکه آب شیرین کن صنعتی (دستگاه تصفیه اسمز معکوس) بخرید یا سختی گیر آب مشکل دارید؟ قطعا تصمیم گیری می تواند مشکل باشد، اما ما در این مقاله به سوالات شما پاسخ می دهیم و به شما در خرید بهترین سیستم برای رفع نیازهای خود کمک می کنیم.

تفاوت بین آب شیرین کن صنعتی و سختی گیر آب چیست؟

آب شیرین کن صنعتی آب را تصفیه می کند و سختی گیر آب باعث کاهش سختی و رسوبات در آب شما می شود. سیستم آب شیرین کن از یک غشای نیمه نفوذ پذیر برای فیلتر کردن آب استفاده می کند، تقریباً تمام آلودگی ها و مواد معدنی مضر آب را از بین می برد، کدری آب را کاهش می دهد و در نهایت آب شفاف و خوش طعم می شود.

استفاده از سیستم تصفیه اسمز معکوس باعث کاهش نمک، مواد معدنی و هر ناخالصی دیگر در آب می شود. سختی گیر آب سدیم یا پتاسیم موجود در آب را از طریق تبادل یونی از بین می برد و باعث می شود آب شما نرم شود. آب شیرین کن های خانگی نسبت به نرم کننده های آب کارایی کمتری دارند، بنابراین معمولاً در یک نقطه مانند سینک آشپزخانه نصب می شوند تا در کل خانه. البته درباره کارخانجات این موضوع بسیار متفاوت است و دستگاه های آب شیرین کن در ابعاد بزرگ تری طراحی و ساخته میشوند.

 

دستگاه تصفیه آب صنعتی
دستگاه تصفیه آب صنعتی

کدام یک بهتر است؟ آب شیرین کن صنعتی یا سختی گیر آب؟

جواب این سوال کاملا به نیازهای شما بستگی دارد. دستگاه تصفیه آب با روش RO علاوه بر فیلتر کردن آب، آن را نرم می کند، اما به دلیل فیلتر مداوم آب غشاء آن سریعتر از بین می رود. این سیستم تصفیه آب می تواند جایگزین نرم کننده آب شود اما ممکن است آب زیادی را مصرف کند. بنابراین سختی گیر آب تنها در صورت سخت بودن آب، اغلب یک راه حل اقتصادی تر است.

اگر آب شما به دلیل آلاینده های فراتر از مواد معدنی، طعم و بوی عجیبی دارد، ممکن است برای تصفیه کامل آن به سیستم آب شیرین کن صنعتی یا سیستم تصفیه دیگر احتیاج داشته باشید.

آیا می توانم از هر دو سیستم استفاده کنم؟

بله. در حقیقت، سختی گیر آب از غشای آب شیرین کن صنعتی محافظت می کند و باعث ماندگاری بیشتر آن می شود. سختی گیر آب، آب کل محل مورد استفاده شما را نرم می کند و برای لوله ها، تجهیزات، وسایل، پوست و موی شما مزایایی دارد.

آب شیرین کن های کوچک و خانگی را می توان در زیر سینک نصب کرد تا آب تصفیه شده از طریق یک شیر آب مجزا برای آشامیدن و پخت و پز در دسترس شما قرار بگیرد. بسته به مشکل موجود در آب، شما ممکن است به یک سیستم اضافی برای حل سایر آلاینده ها نیاز داشته باشید.

مزایای استفاده از سختی گیر آب چیست؟

– آب را روشن و شفاف می کند.
– عمر مفید وسایل و تجهیزات را بالاتر می برد.
– ظروف تمیزتر هستند.
– پوست و مو نرم و ابریشمی است.
– در پول و زمان شما صرفه جویی می شود.
– عملا لکه های آب را از بین می برد.
– مواد غذایی و نوشیدنی ها طعم بهتری دارند.

سختی گیر آب
سختی گیر آب

مزایای استفاده از آب شیرین کن صنعتی چیست؟

1 – طعم بهتر آب: آب شیرین کن باعث کاهش آلودگی های موجود در آب که می توانند طعم یا بوی آب شما را نامطبوع کنند، می شود.

2 – سازگار با محیط زیست: از کیفیت بالای آب بدون تولید پلاستیک اضافی لذت ببرید.

3 – آب شفاف کریستالی: دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس باعث کاهش نمک، مواد معدنی و بسیاری از آلاینده های دیگر موجود در آب می شود و به شما آب خالص، سالم و باکیفیت تحویل می دهد.

4 – آب سالم تر: سیستم تصفیه آب باعث کاهش آلودگی ها و آلاینده های آب می شود و شما را از شر مشکلات گوارشی و سلامتی و همچنین فرسایش تجهیزات نجات می دهد.

شما با استفاده از دستگاه تصفیه اسمز معکوس می توانید علاوه بر نرم کردن آب، خالص ترین آب آشامیدنی ممکن را به بدست آورید. این سیستم تصفیه ناخالصی های موجود در آب را از بین می برد و در نهایت باعث می شود آب آشامیدنی شما بهتر، سالم تر و خوش طعم تر شود. با داشتن این سیستم تصفیه آب می توانید مطمئن باشید که آب سالم و تمیز در دسترس خود دارید که برای مصارف شخصی و صنعتی بسیار مناسب است.

آب در آب شیرین کن صنعتی نرم می شود؟

همانطور که گفته شد، فیلترهایی در آب شیرین کن صنعتی وجود دارد که آب را نرم می کنند. به دلیل اینکه آب تصفیه شده با این سیستم نرم و خوش طعم است، بسیاری از مالکان خانه ها آن را در یک نقطه از خانه نصب می کنند. آب در آب شیرین کن فیلتر می شود و در نهایت تمیز، خوش طعم و سالم از شیر آب مجزا خارج می شود و در دسترس افراد قرار می گیرد.

چگونه می توانم یک سیستم مناسب خریداری کنم؟

اگر دقیق می دانید چه سیستمی را می خواهید، می توانید از طریق شرکت ناب زیست اقدام به خرید کنید. اگر هنوز مطمئن نیستید، می توانید از ما یک مشاوره رایگان در مورد تصفیه آب بخواهید و سپس تصمیم بگیرید.

اگر در خانه خود سختی گیر آب دارید، ممکن است نسبت به مزه آب خود احساس خوبی داشته باشید؛ اما در حقیقت، امکان دارد حتی پس از پردازش آب توسط سختی گیر آب هنوز ناخالصی ها در آبی که می نوشید و غذایی که طبخ کنید، وجود داشته باشد. دستگاه های آب شیرین کن می تواند تمام ناخالصی ها و آلودگی ها را از آب آشامیدنی جدا کند (حدودا 98 درصد سدیم موجود در آب را از بین می برد.)

چرا آب شیرین کن صنعتی و سختی گیر آب با هم خوب کار می کنند؟

1. سختی گیر آب از سیستم تصفیه آب محافظت می کند.

غشاهای سیستم تصفیه آب صنعتی شکننده هستند. اگر یک رسوب کوچک در این غشاها به وجود بیاید، مواد معدنی مضر موجود در آب از بین نمی روند و آب سخت می شود. بنابراین با نصب یک سختی گیر آب، آب سخت شده تصفیه می شود و سختی آن کاهش می یابد. سختی گیر آب همچنین به عنوان یک محافظ برای آب شیرین کن صنعتی عمل می کند و در نهایت باعث افزایش عمر غشاهای آن می شود.

2.آب با کیفیت تر می شود.

بسیاری از افرادی که تصمیم می گیرند سیستم سختی گیر آب خانگی را نصب کنند، همچنین تصمیم به نصب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نیز می گیرند و آن را زیر سینک آشپزخانه خود نصب می کنند. اینکار باعث می شود آب آشامیدنی و مورد استفاده در پخت و پز نرم و سالم شود و هم خالص تر و باکیفیت تر باشد.

امروزه، میلیون ها خانه به لطف واحدهای کوچک آب شیرین کن و سختی گیر آب که در آشپزخانه های خود نصب شده اند، از آب آشامیدنی باکیفیت و سالم برخوردار هستند. نرم کننده آب و تصفیه اسمز معکوس ترکیبی عالی هستند زیرا هم مواد معدنی که باعث سختی آب می شوند را از بین می برند و هم آب مصرفی شما را خوش طعم، سالم و خالص می کنند.

یک آب شیرین کن صنعتی با از بین بردن اکثر ناخالصی ها (از جمله هیدروکربن ها، سولفات ها، کادمیوم و سموم دفع آفات) به بهتر شدن کیفیت آب آشامیدنی شما کمک می کند و از سلامت شما محافظت می کند.

مقایسه آب شیرین کن صنعتی و سختی گیر

3. صرفه جویی در هزینه ها بیشتر می شود.

اکثر صاحبان نرم کننده آب دریافته اند که با صرفه جویی در هزینه ها و انرژی، طول عمر وسایل و تجهیزات بیشتر و استفاده از مواد پاک کننده کمتر می شود. شما با استفاده از دستگاه های تصفیه آب صنعتی و خانگی می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کرده و حتی پس انداز کنید.

بنابراین، سختی گیر آب و آب شیرین کن صنعتی با هم یک ترکیب عالی هستند و هزینه های شما را به شکل چشم گیری کاهش می دهند، به علاوه آب خارق العاده و با کیفیتی برای شما فراهم می کنند.

ملاحظات هنگام انتخاب آب شیرین کن صنعتی

اگر در حال حاضر یک سیستم نرم کننده آب دارید و می خواهید یک سیستم آب شیرین کن صنعتی نیز انتخاب کنید، بهتر است بدانید این دو سیستم به هیچ وجه با یکدیگر تداخل ندارند و عملکرد یکدیگر را به خطر نمی اندازند.

هنگام خرید دستگاه تصفیه آب ضمانت هایی که برای آن وجود دارد را ارزیابی کنید تا دقیقاً بدانید برای چه چیزی استفاده می شود و تا چه مدت گارانتی دارد. باید بدانید که سیستم شما چه میزان صدا تولید می کند و نحوه نگهداری از آن و فیلترهای ساده یا پیچیده را یاد بگیرید.

در انتها باید بگوییم که استفاده از سختی گیر آب یا آب شیرین کن صنعتی کاملا بستگی به نیاز محل یا صنعت شما دارد. شما با توجه به مشکل آب خود و مزایای هر دو سیستم می توانید تصمیم بگیرید که محل شما به کدام یک نیاز دارد و همان را تهیه کنید.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 1 میانگین: 5]

دلایل برتری مخازن ذخیره سازی آب فایبرگلاس

دلایل برتری مخازن ذخیره سازی آب فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس چه به صورت مخزن زیرزمینی و چه به صورت سطحی و روی زمین برای ذخیره آب مورد استفاده قرار گیرد و طیف کاملی از مزایایی را که خریدار به دنبال آن است ارائه می دهد. یک طراحی ساختاری قوی ، در عین حال سبک ، نصب آسان ، مقاوم در برابر خوردگی و قیمت مناسب در مقایسه با گزینه های دیگر.

به عنوان یک ماده پرکاربرد ، کامپوزیت های رزین ترموست تقویت شده با الیاف، فایبرگلاس یا FRP ، برای ده ها سال حتی در محیط های بسیار خورنده میتواند استفاده شود. نه تنها برای مخازن ذخیره سازی آب بلکه برای لوله کشی و داکت کشی و …میتوان از این کامپوزیت ها استفاده کرد.

به عنوان یکی از مقیاسهای داشتن ساختار قوی در مخازن زیرزمینی فایبرگلاس ، آنها برای شرایط فشار بارگیری H-20 طراحی شده و برای نصب در زیر پارکینگ ها و مکان های پر رفت و آمد ایده آل هستند.

در ادامه به مقایسه استفاده از مخازن ذخیره سازی از جنس فایبرگلاس و مخازن بتنی و پلی اتیلن پرداخته ایم.

fibreglass water tank

 • مخازن فایبرگلاس دارای سابقه طولانی در کاربردهایی است که تمامیت طراحی ضد آب بسیار مهم است ، از جمله استفاده گسترده برای مخازن ذخیره سوخت. عملکرد بدون نشتی برای ذخیره سازی آب و سوخت در مخازن نگهداری سیالات بسیار حیاتی و ضروری است.
 • مراحل و هزینه های نصب با توجه به سبک وزن فایبرگلاس به حداقل می رسد زیرا تجهیزات سنگین برای بالا کشیدن و نصب معمولاً لازم نیست. این مسئله همچنین در نقاطی که دسترسی به محل نصب مخزن مشکل باشد ، موضوع بسیار مهمی است.
 • قابلیت ساخت مخازن با ظرفیت بزرگ ، تا 60،000 گالن اندازه هایی هستند که معمولاً در سیستم های ضد حریق مورد نیاز هستند. فرآیندهای کنترل کیفیت محصولات تولیدی در کارخانه همواره رعایت میشود. در مقابل، در حالت ساخت مخزن در محل پروژه، که در آن شرایط مختلف آب و هوایی ثابت نیست و کنترل های کیفی وجود ندارد، کیفیت مخازن میتواند متفاوت باشد.
 • یک مخزن فایبرگلاس می تواند برای مصارف دو منظوره طراحی شود که یک نمونه معمول آن آماده باش در برابر آتش سوزی و همچنین آب آشامیدنی است. یک مخزن فایبرگلاس می تواند با استانداردهای سازمان ملی بهداشت برای ذخیره آب آشامیدنی طراحی و ساخته شود.

مقایسه فایبرگلاس و بتن

بتن ماده ای است که ده ها سال است که در ساخت مخازن ذخیره سازی سیالات و جامدات، چه در مدلهای زیرزمینی و چه در روی زمین، استفاده می شود . اما بتن به عنوان یک مصالح ساخت و ساز ، محدودیت های خاصی را ارائه می دهد.

 • بتن یک ماده بسیار سنگین است که امکان حمل و نقل و حمل آسان آن را در محل های کار را محدود می کند و در عین حال اغلب هزینه ساخت و نصب بالایی دارد.
 • در حالی که بتن یک ماده قوی است ، اما طراحی بالای مخزن بتونی دفنی معمولاً برای شرایط بار ترافیکی مناسب نیست و نیاز به یک طراحی اضافه و پشتیبان دارد که به هزینه های آن اضافه میکند.
 • بتن می تواند در معرض حملات خوردگی تهاجمی باشد ، که اغلب به عنوان راه حلی برای محافظت در برابر این آسیب پذیری در برابر خوردگی به یک عایق بندی گران قیمت نیاز دارند. ترک خوردگی بتن به طور کلی آرماتور فولاد را در معرض خوردگی قرار داده و سازه را به خطر می اندازد.
 • بسیاری از طراحان در مورد ترک و نشت مخازن بتونی نگرانی دارند. مخازن آب مورد استفاده در سیستم ضد حریق باید از یک طراحی ضد آب مطمئن برخوردار باشد و این اطمینان را به صاحب آن بدهد که در صورت لزوم منابع آب حتما در دسترس خواهد بود.
 • مخازن بتونی در مدلهای پیش ساخته کارخانه و در ظرفیتهای بیشتر از 4000 گالن موجود می باشد که معمولاً در مزرعه اسمبل و ساخته می شوند و شرایط تولید کنترل شده در کارخانه را ندارند. مخزن فایبرگلاس یک تکه که در کارخانه تولید می شود در زمان و هزینه بسیار صرفه جویی می کند.

فایبرگلاس در مقابل پلی اتیلن

پلی اتیلن در مقایسه با فلزات یا بتن سابقه ی طولانی در ساخت مخازن ذخیره سازی ندارد، اما خاصیت مقاومت در برابر خوردگی را فراهم می کند. با این وجود ، محدودیت های دیگری در مقایسه با فایبرگلاس وجود دارد.

 • بر خلاف مخازن پلی اتیلنی، مخازن فایبرگلاس زیرزمینی محدودیت های زیادی برای شرایط نصب معمول مانند عمق دفن و بارهای ترافیکی را ندارند.
 • با توجه به ملاحظات طراحی ساختاری ، مخزن پلی اتیلن به طور کلی از نظر ظرفیت محدود هستند. به عنوان مثال ، مدل های مخزن زیرزمینی معمولاً به ظرفیت های بسیار کمتری نسبت به آنچه برای نصب های معمولی مخزن ذخیره آب برای آتش نشانی مورد نیاز است محدود می شوند. بنابراین برای بدست آوردن ظرفیت ذخیره سازی لازم در برخی موارد نیاز است تعدادی از مخازن کوچک به یکدیگر متصل شوند. این کار باعث افزایش هزینه ها خواهد شد و همچنین در مقایسه با مخازن بزرگ، دلخواه برخی افراد نخواهد بود.

چند نمونه از پروژه های عملی مخازن ذخیره سازی آب

مخازن ذخیره سازی فایبرگلاس سالهاست که در کاربردهای تأمین آب به صورت مستقل و مخازن پشتیبان برای حفاظت در برابر آتش سوزی مورد استفاده قرار گرفته است. در اینجا فقط نمونه هایی از چند پروژه را  بیان میکنیم که مخازن فایبرگلاس به دلیل مزایایی که نسبت به سایر مخازن ذخیره سازی ارائه می دهند ، استفاده میشوند.

توسعه یک منطقه مسکونی در یک منطقه دور افتاده از مناطق کوهستانی نیاز به یک منبع آب مستقل برای آب آشامیدنی و ذخیره آب آتش نشانی دارد. به دلیل نگرانی از انجماد آب با سیستم مخزن فولادی زیرزمینی مخازن ذخیره سازی فایبرگلاس زیرزمینی برای انجام پروژه انتخاب شدند.

علاوه بر این ، دسترسی به محل نصب با تجهیزات اضافی لازم برای تحمل وزن سنگین مخازن فولادی دشوار بود. مخازن فایبرگلاس را می توان به صورت ماژولار و جداگانه حمل کرد و در محل پروژه نصب کرد.

تأمین آب کافی توسط شهرداری برای سیستم مهار آتش در یک شهر در کالیفرنیای شمالی ، نیاز به نصب یک مخزن با ظرفیت 240،000 گالن دارد. آب جایگزینی که در صورت بروز آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مخزن ذخیره سازی مانند مخزن پلی اتیلن در نظر گرفته شد. با این حال ، مخازن پلی اتیلن در میزان ظرفیت ذخیره سازی محدود هستند مگر اینکه چندین مخزن به هم وصل شوند ، که این کار هم منجر به هزینه های اضافی می شود.

fibreglass- anks

مخازن ذخیره سازی فایبرگلاس یک راه حل اقتصادی تر برای این کاربرد بود، زیرا ظرفیت کل هر مخزن به طور قابل توجهی بیشتر از یک مخزن پلی اتیلن است ، در نتیجه نیاز به مخازن کمتری بود . از آنجا که مخازن فایبرگلاس نیز برای بارهای ترافیکی H-20 طراحی شده اند ، و از آنجا که قرار است مخازن زیر پارکینگ دفن شوند ، انتخاب کاملا مناسبی بود.

مخازن ذخیره سازی فایبرگلاس در روی زمین و زیرزمینی یک انتخاب مطمئن برای کاربردهایی نظیر ذخیره آب آتش نشانی است. ایستگاه های آتش نشانی به طور فزاینده ، اغلب نیاز به منبع آب آماده به کار دارند که در اختیار آتش نشانان قرار گیرد تا جایگزین منبع آب اصلی که غیرقابل اطمینان و یا خیلی دور است ، بشود. همچنین ، الزامات جدید اداره های بیمه موجب نیاز به منبع اختصاصی و قابل اطمینان برای تأمین نیازهای آتش نشانی می شود.

اینها نمونه های کاربردهایی هستند که فقط باید از مخزن هایی قابل اعتماد ، ضد آب ، مقاوم در برابر خوردگی و از نظر ساختاری قوی استفاده شود ، به خصوص در مورد مخازن دفنی که نشتی ممکن است فاجعه بار باشد.

انتخاب یک مخزن نامرغوب در هنگام نیاز ضروری به آب میتواند می تواند بسیار ریسک بالایی داشته باشد.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 1 میانگین: 5]

10 دلیل برای محبوبیت زیاد لوله های پلی اتیلن

10 دلیل برای محبوبیت زیاد لوله های پلی اتیلن

برای انتقال سیالات در مصارف صنعتی و غیر صنعتی، کشاورزی و … از لوله پلی اتیلن بسیار زیاد استفاده میشود. در این مطلب 10 دلیلی که این لوله ها را بسیار محبوب کرده است بررسی کرده ایم.

1 – وزن کم

لوله های پلی اتیلن بسیار سبک و دارای چگالی بین 93/0 تا 96/0 گرم در سانتی متر مکعب هستند ، بنابراین میتوانند بر روی آب شناور باشند و حمل و نقل آسان و راحتی دارند. برای نصب به منابع مکانیکی کمتری نسبت به سایر لوله های سنگین تر نیاز است که نصب آن را را ارزان‌تر می کند.

2 – بدون پوسیدگی

لوله های پلی اتیلن دارای پلی الیفین های مولکولی بالا هستند ، بنابراین از ساختار غیر قطبی برخوردار هستند که مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد شیمیایی ایجاد می کند. به لطف عدم داشتن واکنش شیمیایی ، آنها در برابر اسیدهای آلی (هیدروکلریک ، سولفوریک و غیره) ، مواد قلیایی، مواد شوینده ، روغن های معدنی و فرآورده های تخمیری مقاوم هستند.

مزایای لوله های پلی اتیلن

3 – عدم خوردگی

خصوصیات لوله های PE در حضور خاک های خورنده ، خاک اسیدی با pH پایین و میزان سولفات زیاد تغییر نمی کند. آنها مشکل پوسیدگی ، خوردگی، کپک زدگی ندارند و  جلبک ها ، باکتری ها و قارچ ها نیز  به آنها آسیب نمی رسانند. ضعف بزرگ لوله های فلزی خوردگی است که پیش بینی زمان این اتفاق غیرممکن است.

4 – نصب آسان

لوله های PE در رول های 50 یا 100 متر با قطر تا 110 میلی متر تهیه می شوند، که طول آن ها در شرایط حمل و نقل مختلف میتواند متفاوت باشد. این بدان معنی است که اتصالات کمتری نسبت به سایر انواع لوله های کوتاهتر خواهیم داشت. اگرچه نصب و راه اندازی لوله PE آسان است ، اما نصب کنندگان نیاز دارند آموزش های مناسب را در این زمینه دیده باشند.

5 – نصب اقتصادی

لوله های پلی اتیلن انعطاف پذیر هستند. آنها میتوانند در سرما هم خم شوند ، که این امر باعث تسریع و ارزان شدن نصب می شود ، که در غیر این صورت بی نظمی های زیادی ممکن است در هنگام نصب اتفاق بیفتد. همیشه باید قیمت لوله های مختلف مواد به علاوه هزینه نصب مقایسه شود. نصب لوله هاب PE به طور کلی ارزان تر است.

6.- عمر طولانی (50 تا 100 سال)

لوله های PE به گونه ای طراحی شده اند که حداقل 20 سال در زیر دمای 20 درجه سانتیگراد کار کنند ، با حداقل ضریب ایمنی برای لوله های آب 1،25 و حداقل برای شبکه های گاز حداقل 2. با توجه عمق دفن شدن و شرایط دمای محیط ، می توان گفت که دوره کل عمر آنها میتواند به 100 سال هم برسد.

7 – هزینه تعمیر و نگهداری کم

لوله های پلی اتیلنی نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند . در واقع پس از نصب آنها می توانیم آنها را فراموش کنیم! از طرف دیگر ، سختی و مقاومت لوله مسئله بسیار مهمی است ، زیرا در مصرف انرژی در بلند مدت تاثیرگذار است. به عنوان مثال ، از آنجا که برای خرید و نصب لوله ها یک بار هزینه میشود، هزینه صرفه جویی در انرژی در بلند مدت مقرون به صرفه خواهد بود.

8 – عدم ایجاد افت فشار

سطح صیقلی داخلی که باعث میشود افت فشار بطور قابل توجهی پایین تر از لوله های سنتی باشد. این سطح داخلی با کیفیت همچنین مانع از ایجاد رسوب کربناتها یا سایر مواد داخل لوله می شود.

9 – قابلیت پیوند و اتصال آسان

لوله های PE که با جوش با لبه یا الکتروفیوژن به هم وصل می شوند ، در نقطه اتصال هر دو سمت لوله از نزدیک در سطح مولکولی یکسان قرار می گیرند. سایر سیستمهای اتصال از طریق اتصالات مکانیکی یا فلنج هستند. لوله های PE نباید پیچ خورده و چسبانده شوند.

10 – پلاستیک ها قابل بازیافت هستند

لوله های پلی اتیلن پس از اتمام عمر مفیدشان با استفاده از فرآیند تریاژ قابل بازیافت و تبدیل به یک ماده اولیه جدید هستند که می تواند برای سایر محصولات تولیدی نیز مورد استفاده قرار گیرد و بدین ترتیب عمر مفید جدیدی پیدا میکنند.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل ها نوعی نمد صنعتی هستند که از الیاف های بسیار ریز پلی استر پروپیلن ها تشکیل شده اند و عمده کاربرد آنها برای جداسازی لایه های خاک و افزایش مقاومت می باشد . این نوع ژئوتکستایل ها در خاک به دلیل استفاده از مواد پلی اتیلن به هیچ عنوان تجزیه نمیشوند از همین رو مورد توجه بسیاری از پیمانکاران در رابطه با پروژه های خود مثل : راهسازی ، سدسازی ، اجرای مخازن ذخیره آب و. … می باشد.

گروه تولیدی ناب زیست ، اولین محصول ژئوسنتتیک خودر را بنام ژئوتکستایل ناب از سال 1378 تولید کرد ه است . تولید با کیفیت ترین نوع ژئوتکستایل در ایران با گراژهای متفاوت باعث شده است که مشتریان ما در خرید ژئوتکستایل همراهی همیشگی با ما داشته باشند .

کاربرد ژئوتکستایل

در حال حاضر شرکت ناب زیست ، تمام محصولات ژئوتکستایل را با استفاده از تکنولوژی و تجهیزات مدرن اروپایی و مطابق با تمام استاندارداهای معتبر دنیا ( وابسته به درخواست مشتری)، تولید میکند.

ژئوتکستایل ها به دو نوع بافته شده (Woven) و بافته نشده (Nonwoven) تقسیم می شوند و عموما باعث تقویت خاک در کاربردهای مختلف می شوند.

ویژگی ها ژئوتکستایل

 • هدایت و عبور آب زیرزمینی بر روی ژئوتکستایل
 • زهکشی راحت و عدم نفوذ لایه های ریز و درشت و عدم نفوذ این دولایه در همدیگر و جداسازی لایه های مختلف خاک توسط ژئوتکستایل
 • کاهش ضخامت لایه های گوناگون خاک در مصارف عمرانی
 • جلوگیری از ایجاد ترک در روکشهای آسفالت
 • استفاده به عنوان فیلتراسیون در کاربردهای مختلف
 • مقاومت و طول عمر زیاد آن در خاک و افزایش عمر بنای عمرانی یا راهسازی
 • باعث افزایش مقاومت ژئوممبران در سطوح ناهموار میشود .

نحوه اجرای ژئوتکستایل

نحوه ی اجرای ژئوتکستایل با توجه به نوع پروژه متفاوت است اما یکی از روش های رایج اجرا و نصب ژئوتکستایل پهن کردن آن و استفاده از سشوارهای صنعتی در جوش و اتصال ورق های ژئوتسکتایل به همدیگر می باشد .

ژئوتکستایل
ژئوتکستایل

تولید کنندگان ژئوتکستایل

ناب زیست در ایران یکی از تولید کنندگان ورق های ژئوتکستایل می باشد که با بیش از 20 سال سابقه در زمینه پلیمر و وارد شدن به عرصه ی تولیدات محصولات ژئوسنتتیک یکی از قطب های اصلی تولیدکنندگان ژئوتکستایل می باشد.

استفاده از بروزترین تجهیزات و ماشین آلات صنعتی در کارخانه ناب زیست با استفاده از بهترین مواد اولیه کشور اقدام به تولید ژئوتکستایل می کند. تولید و فروش مستقیم ژئوتسکتایل از استراتژی های شرکت ناب زیست در رساندن محصولات خود به دست مشتریان می باشد.

تولیدات زیرزمینی و بی کیفیت با قیمت پایین قطعا مشکلات فراوانی را برای پروژه ی شما به ارمغان خواهد آورد لذا خریداری از تولیدکنندگان معتبر ژئوتسکتایل را به شما توصیه میکنیم و با تحقیق و مطالعه اقدام به خرید ژئوتسکتایل کنید .

قیمت ژئوتکستایل

در رابطه با قیمت ژئوتسکتایل با توجه به نوسانات بازار مواد اولیه و نرخ دلار قرار دادن قیمت های ثابت ژئوتکستایل در وب سایت صحیح نیست چرا که قیمت پایانی این محصول با توجه به این شرایط فرق می کند . اما از معیار های دیگر قیمت ژئوتکستایل مشخصات فنی این محصول میباشد . ژئوتکستایل ها برخلاف ژئوممبران ها که براساس متراژ قیمت گزاری می شوند ؛ این محصول براساس وزن قیمت گزاری می شد.

ژئوتکستایل با گراژ های 300 گرم ، 400 گرم ، 500 گرم و 600 گرم تولید میشوند . که اگر بخواهیم یک بازه ی قیمتی برای ژئوتکستایل بیان کنیم یکی چیزی در حدود 4 هزار تومان تا 12 هزار تومان می باشد که باز تاکیید میکنم این قیمت با توجه به شرایط بالا ممکن است متفاوت باشد .

قیمت ژئوتکستایل
قیمت ژئوتکستایل

کاربردهای ژئوتکستایل

 • راهسازی و جاده سازی خصوصا باند فرودگاه
 • زیرسازی خط آهن جهت ثبات و استحکام خط های آهن
 • سد سازی
 • پروژه های عمرانی خصوصا در فوندانسیون ساختمان
 • فیلتراسیون
 • زهکشی زیرزمینی و کانالهای آب رسانی
 • کنترل و نگهداری ضایعات
 • حفاظت ژئوممبران
 • زیرسازی چمن مصنوعی
 • دفن زباله ها
رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]

مقایسه ترکیبات فرآیند تصفیه آب آشامیدنی برای به حداقل رساندن تشکیل فرآورده‎های جانبی گندزدایی در طول کلرزنی و کلرآمیناسیون

مقایسه ترکیبات فرآیند تصفیه آب آشامیدنی برای به حداقل رساندن تشکیل فرآورده‎های جانبی گندزدایی در طول کلرزنی و کلرآمیناسیون

چکیده

میکرو ازن، پرمنگنات، فرات و دی اکسید کلر به‌عنوان پیش اکسنده‌ برای پاسخگویی به نیازهای معمول کیفیت آب و کنترل جلبک استفاده می‌شدند. تشکیل فرآورده‎های جانبی کربن‌دار(C-DBPs) و نیتروژن‌دار (N-DBPs) از فرآیند گندزدایی در طول کلرزنی و کلرآمیناسیون با ترکیبی از فرآیندهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت:

1) انعقاد- ته‌نشینی- فیلتراسیون (CSF) ، 2) پیش اکسیداسیون KMnO4 /O3/K2FeO4/ClO2 همراه با CSF، و 3) پیش اکسیداسیون KMnO4/O3 / K2FeO4/ClO2 همراه با CSF و پس از آن تصفیه پیشرفته با گرانول‌های کربن فعال (GAC)/O3-GAC.

زمانی که سیستم تحت بهره‌برداري پایدار بود، تمام شاخص‌هاي كيفي آب استانداردهاي ملي كيفيت آب آشاميدني چين (GB5749 – 2006) را برآورده كردند؛ فقطNH4+-N ، که فقط با پیش اکسیداسیون یا پس ازن زنی نیاز را برآورده می‌کرد، نتوانست شاخص استاندارد را تامین کند. پیش تصفیه میکرو ازن همراه با CSF و O3-GAC بهترین عملکرد را در از بین بردن پیش سازهای کلروفرم (CF) و دی کلرواستونیتریل (DCAN) نشان داد. پیش اکسیداسیون تأثیر منفی بر کلروپیکرین (TCNM) و تشکیل هیدرات کلرال، اما اثر مثبت بر DCAN داشت.

تحلیل پایاپای بر اساس سمیتDBP های انتخابی نشان داد که پیش اکسیداسیون (KMnO4 /O3/K2FeO4/ClO2) تأثیر مثبتی در کنترل سمیت سلولی کلی دارد و پیش اکسیداسیون با O3 به‌همراهCSF و پس از O3-GAC بهترین عملکرد را دارد. با وجود این، برای کنترل سمیت ژنی، پیش تصفیه ClO2 بهترین نتایج را نشان داد، خواه GAC یا O3-GAC درگیر باشد، خواه نباشند. این نتایج برای بهینه‎سازی طراحی فرآیندهای تصفیه در تصفیه‌خانه‌های آب آشامیدنی با استفاده از مواد مغذی آب دریاچه که در آن تشکیل پیش سازهای تنظیم شدهC-DBP و غیرمجاز N-DBP ، مهم هستند.

1- مقدمه

گندزدایی آب آشامیدنی از اوایل قرن بیستم فرآیندی ضروری بوده است، زیرا باعث کاهش شیوع بیماری‌های ناشی از آب از جمله وبا، تب حصبه و اسهال خونی می‌شود ]2- 1[. با وجود این، بسیاری مواد آلی (برای مثال گیاه‌خاک، اسیدهای آمینه، پروتئین، آلاینده‌های زیست محیطی) در آب طبیعی وجود دارد که می‌توانند با کلر آزاد واکنش دهند و مواد آلی هالوژن‌دار تولید کنند ]4- 3[.

از اوایل دهه 1970 [5] فراورده‌های جانبی گندزدایی ابتدا مربوط به بیماری‌های مزمن بوده است تا اثرات حاد، تقریبا صدها DBP در مقالات گزارش شده‌اند ]4، 8- 6[. توجه بیشتر بهDBP های حاوی نیتروژن(N-DBP) ، ازجمله هالواستونیتریل‌ها(HAN) ، هالونیترومتان‌ها (HNM) و هالواستامیدها (HAcAm) معطوف شده است، زیرا نسبت به DBPهای کربنی(C-DBP) ، مانند تری هالومتان‎ها (THM)، اسیدهای هالواستیک (HAA) ، و هیدرات کلرال (CH)، سمیت سلولی و سمیت ژنی بیشتری در سنجش سلول‌های پستانداران دارند ]10- 8[. وقتی آب تصفیه نشده حاوی برم و/یا ید، برم‌دار و یددار شوند، ممکن است همسان‎هایی با سمیت سلولی و ژنی بسیار بالاتر ازDBP های کلردار شده حاصل شود ]3[.

حذف پیش سازهای DBP با استفاده از تکنیک‌های پیش تصفیه یا پس تصفیه پیشرفته قبل از گندزدایی، روشی نسبتا مؤثر برای کنترل تشکیل DBP است ]12- 11[. نیتروژن آلی محلول (DON) پیش ساز اصلی N-DBP است. در مقایسه با کربن آلی محلول (DOC) که پیش سازهای اصلی C-DBP هستند ]15-13[،DON تا حد زیادی تحت تأثیر توده‌های جلبکی و روان‌آب کود قرار دارند ]16-12[. غلظت متوسط DON mg/L 37/0 نیتروژن در آب‌های سطحی و mg/L 24/0 نیتروژن در آب‌های زیرزمینی کم عمق گزارش شده است ]14[. غلظت DOC معمولا بسیار بیشتر از DON است، و در مطالعات اولیه میانگین DOC/DON 18 میلی‌گرم DOC در هر میلی‌گرم DON بود ]17-14[.

مطالعات قبلی نشان می‌دهد که نمک‌های Al و Fe که به‌عنوان منعقدکننده استفاده می‌شوند به طور مؤثر ترکیبات نیتروژن آلی یا پروتئین‌ها را منعقد نمی‌کنند [17-19]. به‌طور خاص، حذفDOC مشتق از جلبک غنی در نیتروژن، در طول انعقاد دشوار است ]20[. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از ازن، پرمنگنات، فرات یا دی اکسید کلر به‌عنوان پیش اکسنده‌ می‌تواند حذف جلبک‌ها را افزایش دهد [21-22]. جدا از کاربرد آن به‌عنوان ماده گندزدا، ازن به‌دلیل پتانسیل اکسیداسیون بالا به‌عنوان پیش اکسنده یا در تصفیه پیشرفته استفاده شده است [23-24]. ازن می‌تواند طیف وسیعی از مزاحمت‌ها یا سموم بالقوه از جمله مواد با رنگ طبیعی و ترکیبات مربوط به مزه یا بوهای نامطبوع را اکسید کند ]28- 25، 32[. ازن در تلفیق با فیلتراسیون کربن فعال گرانولی (GAC) ، معمولا برای تخریب میکرو آلاینده‌های سمی، حذف پیش‌سازهای THM و افزایش تجزیه‌پذیری زیستی در فیلتراسیون GAC استفاده می‌شود ]26، 31- 29[. با در نظر گرفتن هزینه و عملی بودن، از مقادیر پایین ازن (میکرو ازن) به‌عنوان پیش اکسنده استفاده می‌شود.

پیش اکسیداسیون با پرمنگنات پتاسیم، با وجود اینکه یک فنآوری درمانی نیست، از مدتها پیش جایگزینی برای پیش کلریناسیون محسوب می‌شود، نه فقط برای کاهش غلظت THM بلکه همچنین برای حذف ترکیباتی که باعث ایجاد مزه و بو می‌شوند [32-33]. فرات یک اکسنده قوی است؛ پتانسیل کاهش آن می‌تواند در محیط اسیدی به 2/2 ولت برسد، که باعث می‌شود حتی قوی‌تر از ازن و پرمنگنات پتاسیم باشد ]34[. مطالعات همچنین نشان داده‌اند كه پیش تصفیه با فرات پتاسیم می‌تواند کارایی انعقاد و حذف جلبك‌ها را افزایش دهد [35-37[. دی اکسید کلر به یک عامل متداول در تصفیه آب آشامیدنی تبدیل شده است. همانطور که قبلا گزارش شد، دی اکسید کلر به‌عنوان پیش اکسنده می‌تواند تشکیل THM و HAA را کاهش دهد ]39- 38[.

با توجه به تأثیرات محیطی، مصرف و هزینه عملیاتی کم، مقدار کم این اکسنده‌ها برای فرآیندهای پیش اکسیداسیون در بسیاری از نیروگاه‎های تصفیه آب آشامیدنی (DWTP) چین توصیه می‌شود، به‌علاوه کیفیت آب آشامیدنی باید مطابق با الزامات استاندارد ملی کیفیت آب آشامیدنی چین باشد (GB5749-2006). با وجود این، در مورد تشکیل C-DBP و N-DBP در طول کلرزنی و کلرآمیناسیون با دستگاه کلرزن ، پس از این مراحل پیش تصفیه و تصفیه مرسوم به تنهایی یا به‌دنبال آنها O3-GAC ، اطلاعات کمی وجود دارد.

بنابراین، در مطالعه حاضر تشکیل C-DBP و ظهور N-DBP در طول کلرزنی و کلرآمیناسیون با ترکیب سه فرآیند مختلف مورد بررسی قرار گرفت: 1) انعقاد- ته‌نشینی- فیلتراسیون (CSF) ، 2) پیش اکسیداسیون KMnO4 /O3/K2FeO4/ClO2 همراه با CSF، و 3) پیش اکسیداسیون KMnO4/O3 / K2FeO4/ClO2 همراه با CSF و پس از آن تصفیه پیشرفته با گرانول‌های کربن فعال (GAC)/O3-GAC. شاخص‌های مرسوم کیفیت آب (کدورت، شاخص پرمنگنات(CODMn) ،UV254 و TOC)، پتانسیل‌های تشکیل (FP) DBP (THM،CH ، HAN ، HNM و HAcAm) و کاهش FP DBP همه‌گی مورد بررسی قرار گرفتند.

2- مواد و روش‌ها
2- 1- مواد

آزمایش مقدماتی در اکتبر سال 2016 انجام شد. کل آب تصفیه نشده از یک واحد آب آشامیدنی واقع در استان هفی (چین) که آب را از دریاچه چائو تامین می‌کند، نمونه‌برداری شد. این دریاچه از دیرباز یکی از پنج دریاچه بزرگ آب شیرین در چین (با حداکثر ظرفیت 81/4 بیلیون متر مکعب و عمق متوسط 3 متر) در نظر گرفته شده است و منبع اصلی آب قابل شرب مورد استفاده در استان هفی است.

با وجود این، این دریاچه ساله‌ است که به‌دلیل غنی‌سازی با نیتروژن و فسفر موجود در دریاچه چائو از فاضلاب تصفیه نشده ساکنان، منبع آلودگی غیرنقطه‌ای کشاورزی و فاضلاب کارخانه در معرض اتروفیکاسیون و توده‌های جلبکی قرار گرفته است ]42- 40[. به‌منظور مقابله با مشکلات کیفیت آب ناشی از جلبک‌ها، DWTP ها با استفاده از آب مغذی دریاچه معمولا تحت پیش تصفیه و یا تصفیه پیشرفته (برای مثال O3-GAC) مازاد قرار می‌گیرند تا از سلامت آب آشامیدنی اطمینان حاصل شود.

این مطالعهTHM ،CH ،HAN ،HNM و HAM را اندازه‌گیری کرد. استانداردهای DCAcAm (5/98 %) و TCAcAm (5/98 %) از شرکت آلفا ایسر (Alfa Aesar، آلمان) خریداری شدند. محلول ذخیره کلر آزاد با استفاده از محلول هیپوکلریت سدیم (کلر فعال بیش از 5%، شرکت معرف شیمیایی سینوفارم (Sinopharm)، چین) تهیه شد. تمام معرف‌های شیمیایی دیگر حداقل با گرید آنالیزی و از شركت معرفي شیمیایی سینوفارم (شانگهای، چین) تهیه شد. آب فوق خالص از سیستم تصفیه آب Millipore Milli-Q Gradient (MΩ·cm 18، بیلریکا،MA ، آمریکا) تهیه شد.

2- 2- جریان فرآیند واحد آزمایش صنعتی

واحد آزمایش صنعتی در یک DWTP در نزدیکی دریاچه چائو واقع شده است. جریان فرآیند شامل پیش تصفیه، انعقاد، ته‌نشینی، فیلتراسیون ماسه، پس ازن زنی و فیلتراسیون GAC است. پیش تصفیه شامل چهار اکسنده مختلف است: پیش اکسیداسیون KMnO4، O3،K2FeO4 و ClO2. سرعت جریان طراحی واحد آزمایش صنعتی مورد استفاده در این مطالعه m3/h 1 بود.

2- 2- 1- پیش تصفیه

پیش تصفیه به‌طور عمده شامل ازن، پرمنگنات پتاسیم، فرات و دی اکسید کلر است. ازن توسط یک ازن ساز خانگی (GuoLin, Qingdao، چین) تولید می‌شود. برای اطمینان از تماس کافی و انحلال ازن در آب از ستون واکنش پیش ازن (0.16m [Φ] × 2.75m [H]) استفاده شد. مدت زمان ماند هيدروليكی (HRT) 10 دقيقه و محيط جریان مشترک ازن و آب انتخاب شد. به جز ازن، هر اکسنده (پرمنگنات پتاسیم، فرات یا دی اکسید کلر) به‌طور اتوماتیک از بشکه تحت کنترل یک پمپ اندازه‌گیری اضافه شد و در حدود mg/L 1 در آب کنترل شد.

انعقاد – ته‌نشینی-فیلتراسیون (CSF) با سولفات آهن پلی آلومینیوم در mg/L 10 مقداردهی شد، فرآیند انعقاد در محفظه لخته‌سازی سری سه مرحله‌ای انجام شد (1.25 m [L], 0.4 m [W], 0.6 m [H]). گرادیان سرعت متوسط در سه محفظه دارای همزن تنظیم کننده سرعت، به‌ترتیب s-1 50، 20 و 8 بود.

مخزن ته‌نشینی (1.25 m [L], 0.73 m [W], 1.65 m [H]) با لوله شیب‌دار جریان بالادستی (up-flow inclined-tube settler) در جلوی فیلتر بود. ستون تصفیه (0.4 m [Φ] × 1.7 m [H]) با شن کوارتز (عمق بستر 2/1 متر- قطر دانه 2/1- 8/0 میلی‌متر) پر شد، که ضریب یکنواختی آن کمتر از 5/1 بود. سرعت فیلتراسیون m/h 8 بود در حالی‌که HRT محفظه انعقاد، مخزن ته‌نشینی، و ستون فیلتراسیون به‌ترتیب 18، 90 و 9 دقیقه بود.

2-2- 3- تصفیه پیشرفته (O3-GAC)

سه ستون واکنش فولاد ضد زنگ به‌صورت سری برای ازن زنی استفاده شد. جزئیات ستون‌های ازن زنی مانند ستون‌های پیش- ازن زنی است که قبلا بیان شد. از ژنراتور برای فراهم کردن ازن استفاده شد. پس از ا ازن زنی، از فیلتر کربن فعال گرانولی (GAC) استفاده شد (0.4 m [Φ] × 2.5 m [H]، عمق بستر 85/1 متر، HRT 8 دقیقه). ذغالGAC به‌عنوان ماده پرکننده مورد استفاده قرار گرفت و مشخصات آن در جدول SM1 نشان داده شده است.

2- 2- 4- گندزدایی

محلول ذخیره کلر آزاد با استفاده از محلول هیپوکلریت سدیم (کلر فعال بیش از 5%، شرکت معرف شیمیایی سینوفارم، چین) تهیه شد. بخشی از نمونه‌های آب در بطری‌های شیشه کهربایی 40 میلی‌لیتری در 0C 25، در تاریکی، به مدت 24 ساعت کلرزنی و یا کلرآمیناسیون شدند. قبل از گندزدایی، محلول‌ها با استفاده از سدیم دی هیدروژن فسفات و سدیم منو هیدروژن فسفات برای رسیدن به شرایط واکنش 5/7- 5/6= pH بافر شدند. آزمون‌های DBP FP بر اساس روش توسعه یافته توسط کراسنر و همکاران [43] انجام شد، و مقدار کلر/ کلرآمین توسطDOC و NH+4 تعیین شد. جزئیات مربوط به آزمون‌های DBP FP در جای دیگر ارائه شده است ]3[.

2- 3- نمونه‌گیری و روش‌های تحلیلی

به محض جمع‌آوری پس از هر فرآیند (شکل 1)، تمام نمونه‌های آب بلافاصله از طریق حمل و نقل سرد به آزمایشگاه فرستاده شدند و تا زمان استفاده در 0C 4 نگهداری شدند. برخی از پارامترهاي كيفي آب از جمله كدورت، UV254، CODMn ، NH+4-N ، pH و دما بلافاصله پس از جمع‌آوري اندازه‌گيري شدند.

از اسپکتروفتومترUV/Vis دو پرتویی (Unico4802، آمریکا) برای تعیین UV254 استفاده شد. کدورت با استفاده از کدورت‌سنج قابل حمل (HACH 2100N، آمریکا) اندازه‌گیری شد. روش پرمنگنات پتاسیم اسیدی (GB11892-1989) برای تحلیل CODMn استفاده شد. NH+4-N با استفاده از اسپکتروفتومتر (HACH DR6000، آمریکا) تعیین شد. DOC با استفاده از آنالیزور TOC (Shimadzu TOC-VCPH، ژاپن) اندازه‌گیری شد. جزئیات اندازه گیری و تحلیل کدورت،pH ، دما، اکسیژن محلول و کربن آلی محلول (DOC) در جای دیگر موجود است ]44[.

THM، از جمله کلروفرم (CF) و برمو دی کلرو متان (BDCM)، با استفاده از کروماتوگرافی گازی-طیف سنجی جرمی (GC/MS، Shimadzu-QP2010، ژاپن)، مجهز به متمرکز کننده purge & Trap (تخلیه و جذب) (eclipse4660, OI, USA) بر اساس روش 524.2 آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده تحلیل شدند ]45[. HAN و CH با استفاده از GC/MS دیگر (GCMS-QP2020, Shimadzu Corporation, Japan) با استخراج مایع مایع با استفاده از متیل ترشیو بوتیل اتر انجام شد. HAcAm توسط یک کروماتوگرافی گازی با آشکارساز ربایش الکترون (Shimadzu-QP2010plus, Japan) شناسایی شد؛ جزئیات خاص در مورد تشخیص HAcAm را می‌توان در مطالعه قبلی یافت ]46[. جزئیات بیشتر در مورد تحلیل DBP در جای دیگر ارائه شده است ]6، 46[.

میله های خطا در تمام شکل‌ها نشان‌دهنده انحراف استاندارد نسبی سه تکرار است.

3- نتایج و بحث
3- 1- نتایج برای کدورت، UV254، DOC ، NH+4-N و CODMn

میزان کدورت متوسط به 55 واحد اندازه‌گیری کدورت Nefhelometric و UV254 اولیه و DOC به‌ترتیب در حدود cm-1 54/0 و mg/L 6/0 بود (جدولSM2). همانطور که در شکل SM1 نشان داده شده است، پس از تصفیه معمولی (انعقاد- ته‌نشینی –فیلتراسیون (CSF))، بازده حذف به‌ترتیب به 8/98%، 7/85% و 2/31% (نمونه گیری 2) رسید، که نشان می‌دهد تصفیه ترکیبیCSF درجه نسبتا بالایی از رفع کدورت را به‌همراه دارد. وقتی فرآیندهای پیش تصفیه (KMnO4، O3،K2FeO4 و ClO2) ارائه شد، کدورت پساب کاهش جزئی داشت.

بازده حذف UV254 روند مشابهی نشان داد. ازن به‌راحتی با پیوندهای الفینی یا کربونیلی واکنش داد و حلقه‌های بنزن را از بین برد؛ بنابراین، ترکیبات آلی آروماتیک، متعلق به ماده آلی اشباع نشده با جذب قوی در 254 نانومتر (بخشی که توسط UV254 نشان داده شد)، با بازده قابل توجهی حذف شدند. همانطور که در شکل SM1b نشان داده شده است، پیش ازن زنی همراه با فرآیندهایCSF وO3-GAC بهترین عملکرد را انجام داد (میزان حذف 5/95%). به‌طور مشابه، پیش اکسیداسیون ازن با فرآیندهای CSF و O3-GAC متعاقب آن(pre-O3 + CSF + O3 + GAC) ، و پس از آن پیش تصفیه با فرات همراه با CSF و O3-GAC (pre-K2FeO4 + CSF + O3 + GAC) بالاترین بازده حذف DOC را داشت.

ازن با افزایش غلظت گروه‌های عاملی اکسیژن‌دار یا از طریق واکنش‌های پل زدن، انعقاد را تسهیل می‎کند ]46[، و فرات با القاء اجزای سلولی و افزایش غلظت ذرات از طریق گونه‌های آهن غیرمحلول، بازده انعقاد را افزایش می‌دهد ]35[. جزئیات حذف NH+4-N و تغییر در مقادیر CODMn در مطالب تکمیلی موجود است (شکل SM2). مقادیر CODMn پسآب همگی کمتر از MG/L 2/2 بود، و به استانداردهای ملی کیفیت آب آشامیدنی چین (جدول SM3) رسید. با وجود این، وقتی مرحله پیش اکسیداسیون و پسا ازن زنی انجام نشد، غلظت NH+4-NN بالاتر از MG/L 5/0 بود، اما اگر هر یک از آنها در فرآیند تصفیه گنجانده شود، الزامات را برآورده می‌کند.

3- 2- تأثیر بر FP THM

CF گونه غالب THM بود که در نمونه‌های آب شناسایی شد. از آنجا که آب تصفیه نشده غنی از برومید نبود، فقط غلظت کم BDCM بالاتر از حد تشخیص بود (شکل SM3). به دلایلی، روش‌های تصفیه مرسوم (CSF) در کاهش THP FP کارآمد نبودند. وقتی پیش اکسیداسیون انجام نشده بود، فقط 1/11% کاهش CF FP حاصل شد (جدول SM4). به‌طور کلی، پیش اکسیداسیون تأثیر مثبتی در کاهش CF FP (شکل 2) دارد، که با نتایج مطالعات قبلی مطابقت دارد ]11، 42، 47[. وقتی O3،K2FeO4 و ClO2 قبل از CSF استفاده شدند، تشکیل CF در مقایسه با CSF افزایش یافت.

از بین کلیه فرآیندها، بالاترین بازدهی کاهش CF FP (تقریبا 56%) ناشی از ترکیب مقدار کم ازن برای پیش اکسیداسیون، همراه با تصفیه مرسوم و پسا ازن زنی (Pre-O3 + CSF + O3 + GAC ، شکل 2) است. مطالعه‌ای ]11[ نشان داده است که ترکیب ازن زنی و کربن فعال بیولوژیکی (BAC) منجر به کاهش کارآمدتر (حدود 89%) در تشکیل CF می‌شود. این نتایج نشان داد که عملکرد میکروبی (برای مثال تجزیه بیولوژیکی پیش سازهایCF ) نقش مهمی در فرآیند O3-BAC دارد، درحالی‌که O3-GAC بدون عمل بیولوژیکی تنها تاثیر محدودی در کاهش تشکیل CF داشت. به‌طور کلی، وقتی کلرآمیناسیون برای گندزدایی به‎کار می‌رود، بازده CF به شدت کاهش می‌یابد، و تمام فرآیندهای پیش اکسیداسیون، وقتی باO3-GAC همراه است، کاهش FP نسبتا خوبی (50% <) به‌دست می‌آید (جدول SM4).

شکل 1- نمودار جریان فرآیند در واحد تصفیه آب نیمه صنعتی

شکل 2- پتانسیل‌های تشکیل (FP) CF نمونه‌های آب حاصل از فرآیندهای مختلف پیش اکسیداسیون. (Pre-KMnO4، Pre-O3، Pre-K2FeO4 و Pre-ClO2) به‌ترتیب بیانگر پیش اکسیداسیون با KMnO4، O3، K2FeO4 و ClO2 هستند. CSF به تصفیه مرسوم (انعقاد- ته‌نشینی- فیلتراسیون) اشاره دارد؛ pH همه نمونه‌ها با استفاده از محلول بافر فسفات در مقدار 2/0 ± 5/6 تنظیم شد. زمان واکنش = 24 ساعت.

3- 3- تاثیر برFP CH

سومین طبقه بزرگDBP ها، هالوآلدئیدها(HAL) ، معمولا به غلظت‌های بالایی می‌رسند [6]. هیدرات کلرال (CH) رایج‌ترین شکل HAL است و به‌عنوان گونه غالب شناخته شده است. شکل 3 نشان می‌دهد که غلظت متوسط CH در آب تصفیه نشده کلردار در محیط اسیدی ضعیف پس از 24 ساعت به μg/L 19 رسید.

صرف‌نظر از کلرزنی و کلرآمیناسیون، اگرچه که میزان CHP پس از CSF کاهش قابل توجهی نشان می‌دهد، به نظر می‌رسد پیش اکسیداسیون با KMnO4، O3،K2FeO4 و ClO2 تشکیلCH را تقویت می‌کند، که از آنها پیش ازن زنی همراه با CSF بیشترین تشدید را ایجاد می‌کند (Pre-O3 + CSF ، شکل 3). پس از جذبGAC ،FP های CH کاهش یافته است. با وجود این، وقتی پیش ازن زنی قبل از GAC انجام شود،FP هایCH بهبود قابل توجهی به‌ویژه با فرآیند پیش KMnO4 نشان دادند (pre-KMnO4 + CSF + O3 + GAC ، شکل 3).

یانگ و همکاران [22] دریافتند که وقتی مقدار دی اکسید کلر و فرات، هر دو mg/L 1 بود، تشکیل CH افزایش یافت، اما با افزایش مقدار فرات تا mg/L 20، نتایج عکس حاصل شد. با پیش اکسیداسیون ClO2، تشکیل CH از برهمکنش بین اثر اکسیداسیون ClO2 برای تولید آلدهیدها که پیش سازهای CH هستند، و اثر مخرب آن بر مواد آلی آب‌گریز که آنها نیز پیش ساز اصلی CH هستند، ناشی می‌شود ]48[. CH FP در طول کلرآمیناسیون بسیار پایین‌تر از زمان کلر زنی بود، اگرچه روند مشابه در در تنوع، مشاهده شد.

3- 4- تأثیر بر HAN و TCNM

به‌طوری که در شکل 4 نشان داده شده است،TCNM و DCAN شناسایی شدند. KMnO4، O3،K2FeO4 و ClO2، به‎‌عنوان پیش اکسنده، توانایی کاهش تشکیل HAN را دارند ]11، 42، 44، 52-49[. شکل 4الف،DCAN شناسایی شده در نمونه‌های آب حاصل از فرآیندهای مختلف را نشان می‌دهد. فرآیند تصفیه مرسوم (CSF) به تنهایی نرخ کاهش پایین‎تری در تشکیلDCAN (حدود 9/11%) داشت (جدول SM5). بر این اساس، پیش تصفیه با KMnO4، O3،K2FeO4 و ClO2 به همراه فرآیند مرسوم (CSF) به نرخ کاهش به‌ترتیب 6/17%، 6/23%، 6/19% و 5/14% دست یافت و این میزان به 3/45%، 1/51%، 3/49% و 1/46% افزایش یافت.

وقتی فرآیند تصفیهO3-GAC (+ CSF + O3 + GAC پیش اکسیداسیون، شکل 4الف) اتخاذ شد. روند مشابه در طول کلرآمیناسیون مشاهده شد. FP های DCAN در طول کلرزنی کمی بالاتر از زمان کلرآمیناسیون بودند. به‌طور خلاصه، پیش تصفیه با میکرو ازن، در ترکیب با فرآیندهایCSF-O3-GAC ، برای کاهش DCAN FP بهترین روش بود.

برخی مطالعات نشان می‌دهند كه استفاده از O3 به‌عنوان پیش اکسنده به‌طور قابل توجه باعث افزایش TCNM می‌شود [51، 53]. میچ و همکاران [54] دریافت که وقتی پیش ازن زنی و متعاقب آن به‌ترتیب کلر زنی و کلرآمیناسیون انجام شود، افزایش تشکیل TCNM FP به 226% و 133% می‌رسد. همانطور که در شکل 4ب نشان داده شده است، وقتی پیش ازن زنی به فرآیند تصفیه مرسوم (Pre-O3 + CSF) اضافه شد، افزایش فزاینده‌ای در TCNM FP پس از تصفیه وجود داشت، که حتی بیشتر از تشکیل TCNM در آب تصفیه نشده است.

به‌طور مشابه، فرات (مانند ازن) تشکیل TCNM را در طول کلرزنی/ کلرآمیناسیون متعاقب، افزایش می‌دهد ]51[. پیش اکسیداسیون با ClO2 و متعاقبا Cl2/NH2Cl باعث افزایشFP های TCNM می‌شود (Pre-ClO2 + CSF ، شکل 4ب). با وجود این، پیش تصفیه با دی اکسید کلر همراه با O3-GAC (Pre-ClO2 + CSF + O3 + GAC ، شکل 4ب)، کاهش تشکیل TCNM را به همراه داشت. یانگ و همکاران [22 ،39] دریافتند که پیش تصفیه با ClO2 آب آلوده به‌دلیل تفاوت در کیفیت، نتایج متفاوتی به‌دست آورد. به‌علاوه، نیتروژن موجود در TCNM می‌تواند از هر دو نیتروژن آلی و معدنی (NH2Cl) ناشی شود.

در این مطالعه، غلظت TCNM تشکیل شده در طول کلرزنی و کلرآمیناسیون تقریبا یکسان بود، که مطابق با مطالعات قبلی است [53 ،54[.

شکل 3- پتانسیل‌های تشکیل (FP) CH نمونه‌های آب حاصل از فرآیندهای مختلف پیش اکسیداسیون. (Pre-KMnO4، Pre-O3، Pre-K2FeO4 و Pre-ClO2) به‌ترتیب بیانگر پیش اکسیداسیون با KMnO4، O3، K2FeO4 و ClO2 هستند. CSF به تصفیه مرسوم (انعقاد- ته‌نشینی- فیلتراسیون) اشاره دارد؛ pH همه نمونه‌ها با استفاده از محلول بافر فسفات در مقدار 2/0 ± 5/6 تنظیم شد. زمان واکنش = 24 ساعت.

3- 5- تاثیر بر HAM

دی کلرواستامید (DCAcAm) و تری کلرواستامید (TCAcAm) شناسایی شدند، در حالی‌که غلظت مونوکلرواستامید زیر حد تشخیص بود. مطالعات قبلی نشان می‌دهد که ماده آلی پروتئین مانند در بخش‌های آب‌دوست خاص نقش مهمی در تشکیل DCAcAm دارند [10 ،55]. آب تصفیه نشده دریاچه چائو غنی از ماده مترشحه جلبک و مواد آلی پروتئین مانند بود، که در فرآیندهای پیش اکسیداسیون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود. برخی فرآیندهای پیش اکسیداسیون می‌توانند منجر به گسستن سلول‌های جلبک و افزایش آزادسازی مواد درون سلولی شوند.

برای مثال، پیش اکسیداسیون با پرمنگنات نمی‌تواند منجر به زوال سلولی جلبک شود، اما در مورد پیش اکسیداسیون با ازن چنین نبود [56 ،57[ .احتمالا اختلاف قابلیت اکسایش می‌تواند توضیح دهد که چرا پیش تصفیه با برخی اکسنده‌ها تشکیل DCAcAm را بلافاصله و بسیار زیاد افزایش داد. همزمان با اثر حذفCSF ،DCAcAm FP در مقایسه با مقدار آن در آب تصفیه نشده کاهش یافت (شکل 5الف). در بین چهار فرآیند پیش تصفیه، پیش تصفیه با ClO2 به همراه CSF بهترین عملکرد را داشت.

به‌علاوه، وقتی فرآیندهای پیش تصفیه با O3-GAC مطابقت داشت، افزایش در FP های DCAcAm و TCAcAm مشاهده شد (شکل 5). در مورد کلرآمیناسیون، از آنجاکه کلروآمین می‌تواند با پیش سازهای آلی برای تشکیل DCAcAm واکنش دهد و همچنین می‎تواند به‌عنوان منبع نیتروژن در تشکیل DCAcAm خدمت کنند، بنابراین سطح بالاتری از DCAcAm در اینجا مشاهده شد (شکل 5الف).

3- 6- تحلیل تعاملی بر اساس سمیت و تشکیلDBP های انتخابی

براساس تحقیق و تحلیل فوق، افزایش و کاهشDBP های مختلف نشان داد که برای ارزیابی جامع سمیت براساس کلیه DBP های تشکیل شده از فرآیندهای فوق‌الذکر، باید یک تحلیل تعاملی اضافه شود. بنابراین، شاخص سمیت سلولی (CTI) و شاخص سمیت ژنی (GTI) که برای ارزیابی سمیت مصنوعی یک فرآیند در ارتباط با چندین گونه DBP آزموده شدند، و با جمع هر مقدار به‌دست آمده از حاصل ضرب سمیت هرDBP در FP آن، محاسبه شدند. محاسبه از طریق معادله 1 و 2 در زیر نشان داده شده است. مقادیر سمیت شامل مقدار سمیت سلولی (%C1/2x) و مقدار سمیت ژنی (قدرت ژنتیکی) DBP های مختلف است، که توسط پلوا و سایر محققان مطرح شده است ]6، 8، 58[.

%C1/2x و Genotoxic potencyx فرم بیان سمیت سلولی و سمیت ژنی هستند ]8[؛ Cx پتانسیل تشکیل (nM-1) هر DBP، X CF، BDCM، CH، DCAN، TCNM، DCAcAm و TCAcAm است.

همانطور که در شکل 6الف نشان داده شده است،CTI برای همه فرآیندها (که از کلر به‌عنوان گندزدا استفاده می‌کردند) محاسبه شد. به‌طور کلی، پیش اکسیداسیون (شاملKMnO4 ، O3، K2FeO4، ClO2) همراه باCSF ، همه تا حدی به کاهش CTI دست یافتند. وقتی GAC ارائه شد، به‌دلیل جذب پیش سازها توسط آن، کاهش کلی CTI مشاهده شد. این امر نشان داد كه تمام این فرآیندها تأثیر مثبت در كنترل خطر سمیت سلولی دارند. فرآیندهای پس ازن زنی و GAC بیشتر در کاهش CTI نقش داشتند.

در بین تمام فرآیندهای مورد بررسی، پیش اکسیداسیون میکرو ازن، همراه با CSF وO3- GAC ، بهترین عملکرد را داشت. نتایج GTI در شکل 6ب نشان داده شده است. قابل توجه ترین میله مربوط به فرآیندهای پیش ازن زنی و CSF است که دارای GTI بسیار بیشتر از آب تصفیه نشده است. از طریق تحلیل داده‌ها روش محاسباتی (جداول SM6 و SM7)، مشخص شد که این پدیده به‌طور عمده می‌تواند به TCNM نسبت داده شود، که نقش اصلی را بین کلیهDBP های مورد بررسی در محاسبات GTI این مطالعه ایفا کرد. با در نظر گرفتن تمام فرآیندها، پیش ClO2 ارجح‌ترین روش برای کنترل سمیت ژنی بود، خواه همراه GAC یا O3-GAC خواه بدون آنها. نتایج CTI و GTI کلیه فرآیندهایی که از کلرآمین به‌عنوان گندزدا استفاده می‌کنند نیز در شکل 6 ارائه شده است. کاهش آشکار خطر سمیت سلولی و سمیت ژنی در طول کلرآمیناسیون در مقایسه با کلر زنی قابل مشاهده است.

شکل 4- پتانسیل‌های تشکیل (FP) الف) DCAN و ب) TCNM نمونه‌های آب حاصل از فرآیندهای مختلف پیش اکسیداسیون. (Pre-KMnO4، Pre-O3، Pre-K2FeO4 و Pre-ClO2) به‌ترتیب بیانگر پیش اکسیداسیون با KMnO4، O3، K2FeO4 و ClO2 هستند. CSF به تصفیه مرسوم (انعقاد- ته‌نشینی- فیلتراسیون) اشاره دارد؛ pH همه نمونه‌ها با استفاده از محلول بافر فسفات در مقدار 2/0 ± 5/6 تنظیم شد. زمان واکنش = 24 ساعت.

شکل 5- پتانسیل‌های تشکیل (FP) الف) DCAcAm و ب) TCAcAm نمونه‌های آب حاصل از فرآیندهای مختلف پیش اکسیداسیون. (Pre-KMnO4، Pre-O3، Pre-K2FeO4 و Pre-ClO2) به‌ترتیب بیانگر پیش اکسیداسیون با KMnO4، O3، K2FeO4 و ClO2 هستند. CSF به تصفیه مرسوم (انعقاد- ته‌نشینی- فیلتراسیون) اشاره دارد؛ pH همه نمونه‌ها با استفاده از محلول بافر فسفات در مقدار 2/0 ± 5/6 تنظیم شد. زمان واکنش = 24 ساعت.

شکل 6- شاخص سمیت سلولی (CTI، الف) و شاخص سمیت ژنی (GTI، ب) محصولات جانبی گندزدایی (DBP) که طی فرآیندهای مختلف تشکیل می‌شوند.

4- نتیجه‌گیری

استفاده از چهار اکسنده مختلف (KMnO4، O3، K2FeO4، ClO2)، با بالاترین بازدهی با فرآیند پیش اکسیداسیون K2FeO4 ، تاحدی کدورت را کاهش داد. فرآیندهایUV254 و DOC روند مشابهی داشتند، در حالی‌که پیش تصفیه میکرو ازن با پس ازن زنی بهترین عملکرد را نشان داد. از میان 13 جریان فرآیند، پیش اکسیداسیون با مقدار کم ازن به‌همراه تصفیه مرسوم و پس ازن زنی در کاهش CF FP کارآمدتر بود. روش O3-GAC مورد بررسی بدون فعالیت بیولوژیکی قابل توجه تأثیر محدودی در کاهش CF داشت، زیرا حذف پیش سازهای CF با جذب GAC (به جای تخریب زیستی) بسیار محدود است.

پیش اکسیداسیون اثر منفی در حذف پیش سازهای TCNM و CH داشت. فرآیندهای تصفیه مرسوم (CSF) اثر کمی در کاهشDCAN FP داشت (9/13%). وقتی پیش تصفیه KMnO4، O3،K2FeO4 و ClO2 با فرآیندهای CSF همراه بود، به‌ترتیب بازده حذف 8/26%، 9/31%، 2/30% و 24% حاصل شد، که با افزودن پس ازن زنی و GAC به جریان فرآیند، بازدهی به 6/48%، 53%، 51% و 5/48% افزایش یافت. DCAcAm FP تا حد زیادی به اکسایش پذیری اکسنده‌های مختلف بستگی دارد.

از طریق تحلیل تبادلی فرآیندهای مختلف تصفیه آب بر اساس سمیت و تشکیل DBP انتخابی، نتیجه گرفته شد که پیش اکسیداسیون تأثیر مثبتی در کنترل سمیت سلولی کلیDBP های مورد بررسی دارد. در بین کلیه فرآیندها، پیش اکسیداسیون میکرو ازن همراه با تصفیه مرسوم (CSF) و O3-GAC در کنترل سمیت سلولیDBP های مورد بررسی بهترین عملکرد را داشتند. با وجود این، پیش اکسیداسیون با دی اکسید کلر، همراه با GAC یا O3-GAC انتخاب برتر در کنترل سمیت سلولیDBP های مورد بررسی بود. به‌علاوه، کاهش آشکار خطر سمیت سلولی و سمیت ژنی را می‌توان در طول کلرآمیناسیون در مقایسه با کلر زنی مشاهده کرد. تحقیقات آینده به ارزیابی دامنهDBP های کنترل شده با این فرآیندهای پیش تصفیه، روش‌های تصفیه مرسوم و پیشرفته در طیف وسیعی از ماتریس‌های آبی و پیامدهای انرژی برای انتخاب مقادیر اکسنده، نیاز دارد.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]

ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺁﺏﺑﻨﺪی ﻣﺠﺎﺭی و ﻟﻮﻟﻪﻫﺎی ﻓﺎﺿﻼﺏﺭو خطوط آب و فاضلاب

ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺁﺏﺑﻨﺪی ﻣﺠﺎﺭی و ﻟﻮﻟﻪﻫﺎی ﻓﺎﺿﻼﺏﺭو خطوط آب و فاضلاب

ﻣﺠﺎﺭی ﻓﺎﺿﻼﺏﺭو ﮐﻪ ﺩﺭ ﻣﺤﻞ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﺑﺎﯾﺪ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﺠﺎﺭی ﺁﺟﺮی، ﺳﯿﻤﺎﻧﯽ ﯾﺎ ﺑﺘﻨﯽ ﻧﯿﺰ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺁﺑﺒﻨﺪی ﮔﺮﺩﻧﺪ.
ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺁﺑﺒﻨﺪی ﺣﺘﯽ ﺍﻻﻣﮑﺎﻥ ﺑﺎﯾﺪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺧﺎﮐﺮﯾﺰی ﺭوی ﻟﻮﻟﻪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﻮﺩ. ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﻧﮕﻬﺪﺍﺭی ﻟﻮﻟﻪ ﺩﺭ ﺟﺎی ﺧﻮﺩ ﺩﺭ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺁﺑﺒﻨﺪی ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﺑﺮ ﺭوی ﻗﺴﻤﺘﻬﺎﯾﯽ ﺍﺯ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﻮﺿﻌﯽ ﺧﺎﮐﺮﯾﺰی ﻧﻤﻮﺩ، وﻟﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﻗﺖ ﺷﻮﺩ ﺍﺗﺼﺎﻟﯽﻫﺎ ﻣﺪﻓﻮﻥ ﻧﮕﺮﺩﻧﺪ. ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻧﯿﺎﺯ ﺑﺎﯾﺪ ﺗﺪﺍﺑﯿﺮ ﻻﺯﻡ ﺑﺮﺍی ﻣﻬﺎﺭ ﻟﻮﻟﻪ کاروگیت ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻧﯿﺮوی ﺷﻨﺎوﺭ ﺳﺎﺯی ﺩﺭﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﻮﺩ.

ﺁﺑﺒﻨﺪی ﺍﺗﺼﺎﻟﯽﻫﺎ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ ﻓﺎﺿﻼﺑﺮو ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺑﺎ ﺁﺏ ﯾﺎ ﻫﻮﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﻮﺩ. ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺣﺎﻟﺖ ﺍﻓﺖ ﻓﺸﺎﺭ ﺟﺰﺋﯽ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﻓﺮﺍﺭ ﻣﺸﻬﻮﺩ ﺁﺏ ﯾﺎ ﻫﻮﺍ ﺍﺯ ﻣﺤﻞ ﺍﺗﺼﺎﻝ ﻗﺎﺑﻞ ﻗﺒﻮﻝ ﺍﺳﺖ. ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺁﺏﺑﻨﺪی ﺍﺗﺼﺎﻟﯽﻫﺎ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ ﺑﺎ ﺁﺏ ﯾﺎ ﻫﻮﺍ ﺑﻪ ﺷﺮﺡ ﺗﻮﺿﯿﺤﺎﺕ ﺯﯾﺮ ﺍﯾﻦ ﻗﺴﻤﺖ، ﺳﺎﯾﺮ ﻓﺼﻮﻝ ﺍﯾﻦ ﻣﺸﺨﺼﺎﺕ ﻓﻨﯽ ﯾﺎ ﻣﺸﺨﺼﺎﺕ ﻃﺮﺡ ﺻﻮﺭﺕ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮔﺮﻓﺖ.

شماتیک انجام تست آب بندی با هوا درون لوله های کاروگیت فاضلاب رو

ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺁﺏﺑﻨﺪی (ﺑﺎ ﺁﺏ)

ﺑﺮﺍی ﺁﻣﺎﺩﻩﺳﺎﺯی ﺑﺮﺍی ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﮐﻠﯿﻪ ﺭوﺯﻧﻪﻫﺎ، ﺍﻧﺸﻌﺎﺑﺎﺕ و وﺭوﺩﯾﻬﺎی ﻗﻄﻌﻪ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻈﺮ ﺑﺮﺍی ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺑﺎﯾﺪ ﻣﺴﺪوﺩ ﮔﺮﺩﯾﺪﻩ و ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻟﺰوﻡ ﺑﻪ وﺳﯿﻠﻪ ﭘﺸﺖ ﺑﻨﺪﻫﺎی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻓﺸﺎﺭ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﮔﺮﺩﻧﺪ. ﺍﺗﺼﺎﻟﯽﻫﺎ ﻟﻮﻟﻪ ﻧﯿﺰ ﺑﺮﺍی ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی ﺍﺯ ﺟﺎﺑﺠﺎﯾﯽ و ﺍﺯ ﺁﺑﺒﻨﺪی ﺧﺎﺭﺝ ﺷﺪﻥ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎ ﺭوﺵ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻣﻬﺎﺭ ﮔﺮﺩﻧﺪ. ﺩﺭﺳﺖ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﭘﺮ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﻟﻮﻟﻪ ﺑﺎ ﺁﺏ ﺑﺎﯾﺪ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ ﺑﺮﺍی ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﺍﺯ ﻧﯿﺮوی ﺷﻨﺎوﺭ ﺳﺎﺯی ﻧﮕﻬﺪﺍﺭی و ﻣﻬﺎﺭ ﺷﻮﺩ.

ﭘﺮ ﮐﺮﺩﻥ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ ﺑﺎ ﺁﺏ

ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ کاروگیت ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺗﯽ ﺍﺯ ﺁﺏ ﭘﺮ ﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﻫﻮﺍی ﺩﺍﺧﻞ ﻟﻮﻟﻪ ﺧﺎﺭﺝ ﺷﻮﺩ. ﺑﺮﺍی ﺍﯾﻦ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺑﺎﯾﺪ ﻟﻮﻟﻪ ﺍﺯ ﻃﺮﻑ ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺩﺳﺖ و ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺁﺭﺍﻡ ﭘﺮﮔﺸﺘﻪ ﺗﺎ ﻓﺮﺻﺖ ﺧﺮوﺝ ﻫﻮﺍ ﺍﺯ ﺑﺎﻻ ﺩﺳﺖ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ ﻣﯿﺴﺮ ﺷﻮﺩ. ﭘﺲ ﺍﺯ ﭘﺮﺷﺪﻥ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﻣﺪﺗﯽ ﺑﻌﺪ ﮐﺎﺭ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺁﺏﺑﻨﺪی ﺭﺍ ﺷﺮوﻉ ﻧﻤﻮﺩ ﺗﺎ ﻓﺮﺻﺖ ﮐﺎﻓﯽ ﺑﺮﺍی ﺣﺒﺎﺑﻬﺎی ﻫﻮﺍ ﮐﻪ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﺩﺭ ﻟﻮﻟﻪ ﻣﺤﺒﻮﺱ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺑﺮﺍی ﺧﺮوﺝ ﺍﺯ ﻟﻮﻟﻪ وﺟﻮﺩ ﺩﺍﺷﺘﻪ و ﻧﯿﺰ ﮐﻠﯿﻪ ﺩﯾﻮﺍﺭﻩ ﻫﺎی ﺩﺍﺧﻠﯽ ﻟﻮﻟﻪ ﮐﺎﻣﻼً ﺗﺮ و ﺍﺷﺒﺎﻉ ﺷﺪﻩ ﺑﺎﺷﺪ.

ﻓﺸﺎﺭ و ﺯﻣﺎﻥ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ

ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﻫﯿﺪﺭوﻟﯿﮑﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﯾﮏ ﻟﻮﻟﻪ ﻋﻤﻮﺩی و ﯾﺎ ﺍﺭﺗﻔﺎﻉ ﺳﻨﺞ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻧﻤﻮﺩ. ﻣﺒﻨﺎی ﻗﺮﺍﺋﺖ ﻓﺸﺎﺭ ﺑﺮ ﺍﺳﺎﺱ ﭘﺎﯾﯿﻦﺗﺮﯾﻦ ﻧﻘﻄﻪ ﻗﻄﻌﻪ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺍﺳﺖ. ﺩﺭ ﺧﻄﻮﻁ ﻟﻮﻟﻪ ﺑﺎ ﺟﺮﯾﺎﻥ ﺛﻘﻠﯽ ﺍﺭﺗﻔﺎﻉ ﻓﺸﺎﺭی 5 ﻣﺘﺮ 0/5) ﺑﺎﺭ) ﺍﺯ ﭘﺎﯾﯿﻦﺗﺮﯾﻦ ﻧﻘﻄﻪ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﻣﺒﻨﺎی ﮐﺎﺭ ﺍﺳﺖ.

ﺑﺮﺍی ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺩو ﻃﺮﻑ ﻟﻮﻟﻪ کاروگیت ﺩﺭ ﺣﺪ ﻓﺎﺻﻞ ﺩو ﺁﺩﻡﺭو ﺑﺎ وﺳﯿﻠﻪ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺴﺘﻪ و ﺁﺏﺑﻨﺪی ﻣﯽﺷﻮﺩ ﺳﭙﺲ ﻟﻮﻟﻪ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﭘﺮ ﺍﺯ ﺁﺏ ﺷﻮﺩ و ﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ ﻧﻮﻉ ﻟﻮﻟﻪ و ﻗﻄﺮ ﺁﻥ ﺑﺎ ﻧﻈﺮ ﻣﻬﻨﺪﺱ ﻣﺸﺎوﺭ ﺑﯿﻦ ﯾﮏ ﺗﺎ 24 ﺳﺎﻋﺖ ﻟﻮﻟﻪ ﭘﺮﺁﺏ ﻧﮕﻬﺪﺍﺭی ﺷﻮﺩ. ﭘﺲ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﻓﺸﺎﺭ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺑﺮﺍی ﻗﻄﻌﻪ ﻟﻮﻟﻪ ﺍﻋﻤﺎﻝ و ﺑﻪ ﻣﺪﺕ 15 ﺩﻗﯿﻘﻪ ﺑﺎ ﺗﺰﺭﯾﻖ ﺁﺏ ﺍﺿﺎﻓﯽ ﻓﺸﺎﺭ ﮐﺎﺭ ﺛﺎﺑﺖ ﻧﮕﻬﺪﺍﺷﺘﻪ ﻣﯿﺸﻮﺩ. ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺁﺏ ﺗﺰﺭﯾﻖ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﻣﺪﺕ ﻓﻮﻕ ﺍﻟﺬﮐﺮ ﺑﺮﺍی ﺛﺎﺑﺖ ﻧﮕﻬﺪﺍﺷﺘﻦ ﻓﺸﺎﺭ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﻧﺒﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﺍﺭﻗﺎﻡ ﻣﻨﺪﺭﺝ ﺩﺭﻓﺼﻠﻬﺎی ﺑﻌﺪی ﺍﯾﻦ ﻣﺸﺨﺼﺎﺕ ﻓﻨﯽ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑﺎﺷﺪ.

ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ، ﻧﺸﺘﯽ ﯾﺎ ﺗﺮﮐﯽ ﺭﺅﯾﺖ ﺷﻮﺩ، ﺑﺎﯾﺪ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﻣﺘﻮﻗﻒ ﮔﺮﺩﯾﺪﻩ و ﭘﺲ ﺍﺯ ﻣﺮﻣﺖ ﻣﺤﻞ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻈﺮ ﻣﺒﺎﺩﺭﺕ ﺑﻪ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﻣﺠﺪﺩ ﺷﻮﺩ. ﺑﺎﯾﺪ ﺩﻗﺖ ﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺧﻄﻮﻁ ﻟﻮﻟﻪ کاروگیت ﺑﺎ ﺷﯿﺐ ﺗﻨﺪ ﯾﺎ ﻣﺠﺎﺭی ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﻣﺤﻞ ﮐﻪ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺍﻋﻤﺎﻝ ﻓﺸﺎﺭ 5 ﻣﺘﺮ ﺳﺘﻮﻥ ﺁﺏ وﺟﻮﺩ ﻧﺪﺍﺭﺩ، ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺁﺑﺒﻨﺪی ﺭﺍ ﺩﺭ ﻓﺸﺎﺭﻫﺎی ﮐﻤﺘﺮ (ﺗﺎ ﯾﮏ ﻣﺘﺮ ﺳﺘﻮﻥ ﺁﺏ) ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﺍﺩ.

ﺷﺮﺍﯾﻂ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺁﺏﺑﻨﺪی ﺑﻪ وﺳﯿﻠﻪ ﺁﺏ ﯾﺎ ﺑﻪ وﺳﯿﻠﻪ ﻫﻮﺍ ﺑﺮﺍی ﻟﻮﻟﻪﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻓﺎﺿﻼﺏﺭو ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺘﻬﺎی ﺩﯾﮕﺮ ﺍﯾﻦ ﻣﺸﺨﺼﺎﺕ ﻓﻨﯽ و ﻣﺸﺨﺼﺎﺕ ﻃﺮﺡ ﺩﺭﺝ ﮔﺮﺩﯾﺪﻩ ﺍﺳﺖ.

ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺑﻪ ﺭوﺵ ﻫﻮﺍ

ﺑﺮﺍی ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺑﻪ ﺭوﺵ ﻫﻮﺍ، ﻓﺸﺎﺭ ﺩﺍﺧﻞ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪکاروگیت ﺗﻮﺳﻂ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﯾﺎﻓﺘﻪ و ﭘﺲ ﺍﺯ ﻣﺪﺕ ﺯﻣﺎﻥ ﻻﺯﻡ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﺷﺮﺍﯾﻂ ﯾﮑﺴﺎﻥ ﺑﯿﻦ ﺩﻣﺎی ﻫﻮﺍی وﺭوﺩی و ﺩﻣﺎی ﺟﺪﺍﺭ ﻟﻮﻟﻪ، ﻓﺸﺎﺭ ﺧﻂ ﺛﺎﺑﺖ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﺳﭙﺲ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺍﻓﺖ ﻓﺸﺎﺭ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ ﺩﺭ ﻓﻮﺍﺻﻞ ﻣﻌﯿﻨﯽ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩﮔﯿﺮی ﻣﯽﺷﻮﺩ.

توپک یا Test Plug
توپک یا Test Plug

ﻻﺯﻡ ﺑﻪ ﺫﮐﺮ ﺍﺳﺖ ﺍﯾﻦ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺑﺮﺍی ﻣﺸﺨﺺ ﺷﺪﻥ ﻧﺸﺘﯽ ﻟﻮﻟﻪ و ﺍﺗﺼﺎﻟﯽﻫﺎ ﺑﻮﺩﻩ و ﻧﻤﯽﺗﻮﺍﻧﺪ ﻣﻘﺎﺩﯾﺮ ﻧﺸﺖ و ﯾﺎ ﻧﻔﻮﺫ ﺁﺏ ﺭﺍ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩﮔﯿﺮی ﮐﻨﺪ.

ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﮐﻨﺘﺮﻝ ﻧﺸﺘﯽ ﺑﻪ ﺭوﺵ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻫﻮﺍ ﺑﺮ ﺍﺳﺎﺱ ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﺩ (ASTM C924) و ﺑﺎ ﺳﺎﯾﺮ ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﺩﻫﺎی ﻣﻌﺘﺒﺮ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ. ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭوﺵ ﺑﺎ ﻟﻮﻟﻪ کاروگیت نهایتا تا ﻗﻄﺮ 600 ﻣﯿﻠﯿﻤﺘﺮ ﺗﻮﺻﯿﻪ ﻣﯽﺷﻮﺩ.

نحوه ی قرار گیری توپک در لوله

رای کاربران
[امتیاز کلی: 1 میانگین: 5]

دانستنی هایی درباره لوله های پلی اتیلن

دانستنی هایی درباره لوله های پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن نوعی لوله انعطاف پذیر از جنس مواد پلی اتیلنی است. از آن برای انتقال مایعات و گاز استفاده میشود و کاربردهای زیادی در همه کشورها دارد.

اتصالات پلی اتینی با خاصیت های بی نظیرش بهترین انتخاب برای استفاده در اموری مانند استفاده در آبرسانی، شبکه های گاز، شبکه فاضلاب، خطوط انتقال دوغاب، آبیاری روستایی، خطوط تأمین سیستم آتش نشانی، مجرای برق، ارتباطات و لوله های فاضلاب و زهکشی می باشد.

در این مقاله تلاش کرده ایم اطلاعات تکمیلی درباره این لوله ها ارائه دهیم.

تفاوت گرید یا درجه

این گرید ها نشان دهنده کیفیت لوله نیست. این صحیح نیست که لوله گرید A با کیفیت تر از گرید C باشد. این گرید ها نشان دهنده این هست که یک تولید کننده تا چه میزان میتواند در مناقصات شرکت کند. یعنی بیشتر نشان دهنده کمیت هست تا کیفیت. شما میتوانید لیست کامل تولید کنندگان مجاز این محصول را در سایت انجمن صنفی لوله و اتصالات مشاهده بفرمایید.

بعضی از فروشندگان لوله های پلی اتیلنی براین باور هستند که لوله های گرید دار را اگر روی زمین قرار دهید و با پتک بر روی آنها بکوبید لوله ها، سالم میمانند. بنابراین سعی می کنند به خریدار اینطور القا کنند که چون این لوله در برابر ضربات پتک دوام می آورد پس در حد لوله های گرید دار هست. خوب اگر اینطور بود چرا تولید کنندگان هزینه های زیادی برای تجهیزات آزمایشگاه میپردازند؟

 

به جای آن همه خرید تجهیزات جهت تست لوله پلی اتیلن یک پتک بخرند و در کارخانه تولید کننده تست انجام دهند. منظور این نیست که این آزمایش چیزی را اثبات نمیکند اما قطعا راه نشان دادن کیفیت لوله نیست.

آزمایش کیفیت

آزمایش قرار دادن لوله زیر لاستیک اتومبیل و عبور از آن صحیح نیست و کیفیت را اثبات نمیکند. افراد حرفه ای با انداختن لوله روی سطح زمین و گوش دادن به صدای آن میتوانند در مورد کیفیت لوله اظهار نظر کنند. این لوله ها  باید چند سال زیر نور مستقیم آفتاب دوام بیاورد. یکی از مهمترین نشانه های کیفیت لوله این هست که درست جوش بخورد و دوام جوش آن تا سالیان سال حفظ شود. سطح صاف و صیقلی داخل لوله نیز نشان دهنده کیفیت آن هست. همچنین لوله پلی اتیلن هرگز نباید شکننده و خشک باشد.

لوله های پلی اتیلنی درجه ذو

کاربرد لوله های درجه 2 اغلب جهت انتقال کابل برق و فیبر نوری میباشد. همچنین در کشاورزی جهت پوشش رایزر و آبپاش و جمع آوری آب های زمین کشاورزی به عنوان زهکش استفاده می شود. راه ساده تشخیص کیفیت این گونه لوله این هست که گوشت لوله را زیر نور با دقت نگاه کنید. هرچه حباب های ریز هوا در گوشت لوله کمتر باشد کیفیت این لوله ها بالاتر است. لوله پلی اتیلنی که یکدست باشد استحکام بالاتری دارد.

کاربرد لوله های درجه دو

بهتر است برای آبیاری تحت فشار از لوله های پلی اتیلن دارای مهر استاندارد استفاده بفرمایید. لوله های درجه دو غیر استاندارد جایگزین بسیار مناسبی برای جوی آب می باشند. همچنین برای پروژه های شیلات و لوله های تخلیه استخر و فاضلاب بسیار مناسب می باشند. این لوله ها از سایز 125 به بالا نیاز به جوش دارند و برای پایین تر از این سایز اتصالات پیچی در بازار موجود می باشد.

لوله های درجه دو با ضمانت جوش

جوش خوردن لوله پلی اتیلن یکی از نشانه های کیفیت لوله پلی اتیلن است. لوله های درجه دو دارای مهر استاندارد نیستند اما ضمانت نامه معتبر 5 ساله جوش از تولید کننده لوله را دارند. این لوله ها طبق جدول وزنی 63PE تولید می شوند. البته بسیاری از تولید کنندگان لوله های درجه 2 جهت افزایش کیفیت لوله ضخامت لوله را بالا می برند و نمی توان گفت که دقیقا از کدام جدول وزنی پیروی می کنند. مثلا یک کلاف لوله پلی اتیلن درجه دو با فشار 6 اتمسفر از 58 کیلو تا 68 کیلو تولید می شود.

مقاومت بیولوژیکی لوله ای

حمله بیولوژیکی عبارت است از تجزیه شدن توسط فعالیت های میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها و قارچ ها، از نظر تئوری همه مواد پلاستیکی در برابر چنین حمله هایی مقاوم هستند. لوله های پلی اتیلن بعد از نصب، از میکروارگانسیم هایی مانند آنچه به طور معمول در سیستم های آب و فاضلاب یافت می شود، تاثیر نمی پذیرند.

پلی اتیلن ماده مغذی برای تغذیه باکتری ها، قارچ ها، هاگ ها و غیره نیست. بعلاوه برای محافظت از لوله های پلاستیکی در برابر جوندگان مانند موش ها، امروزه از افزودنیهای ضد جونده استفاده می شود.
رسوب کربنات کلسیم در لوله آب دقیقا کاری که نمک با رگهای بدن ما می کند.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 0 میانگین: 0]

تفاوت بین سختی گیر آب و دستگاه تصفیه آب صنعتی

تفاوت بین سختی گیر آب و دستگاه تصفیه آب صنعتی

برخی افراد معتقدند که در صورت استفاده از سیستم سختی گیر ، علاوه بر دست‌یابی به آبی سختی‌گیری شده، آبی فاقد سایر محتویات خطرناک نظیر مواد شیمیایی، کلر و … خواهند داشت؛ اما حقیقت این است که این سیستم از نظر خلوص هیچ‌گونه تاثیری بر کیفیت آب نخواهد داشت.

برخی دیگر معتقدند که استفاده از فیلتر تصفیه آب انتخاب بسیار مناسبی برای حل مشکلات ناشی از سختی آب است. این دیدگاه نیز به صورت کامل موردقبول نیست.

همانطور که از جملات فوق به نظر می‌رسد، انتخاب میان فیلتر تصفیه آب و سختی‌گیر موضوعی است که نیاز به بررسی بیشتر دارد. بنابراین در این مقاله سعی داریم تفاوت میان فیلتر تصفیه آب و سختی گیر را بیان کرده و ببینیم در چه شرایطی، کدام یک از این سیستم‌های تصفیه آب انتخاب هوشمندانه‌تری است.

سختی‌گیر آب توسط فرآیند تبادل یونی، یون‌های کلسیم و منیزیم (یون‌های اصلی ایجادکننده سختی آب) را از آب حذف می‌کند. وقتی آب وارد مخزن حاوی املاح معدنی می‌شود، از بستر دانه‌های کروی شکلی به نام رزین عبور می‌کند. رزین عموما از مواد پلیمری به نام پلی‌استایرن ساخته شده که توسط یون سدیم، باردار شده‌اند. دانه‌های رزین بار منفی داشته و یون‌های کلسیم و منیزیم حاوی بار مثبتند. چون بارهای مخالف یکدیگر را جذب می‌کنند، بخش منفی مواد معدنی موجود در آب به بخش مثبت رزین جذب می‌شود.

با عبور آب سخت از بستر رزین، عوامل سختی آب به رزین جذب شده و بدین شکل از آب حذف می‌شوند. با جذب این یون‌ها، یون‌های سدیم موجود در سطح رزین در آب آزاد می‌شوند. بنابراین با این فرآیند آب به طور کامل سختی‌گیری شده و آب نرم در لوله‌ها جریان می‌یابد.

اجزای دستگاه سختی گیر

یک سیستم سختی‌گیر رزینی از سه بخش اصلی تشکیل می‌شود؛ یک شیر کنترلی، یک مخزن برای نگهداری رزین و یک مخزن آب نمک. این سه جز در کنار هم به حذف عوامل سختی آب پرداخته، جریان آب عبوری را کنترل کرده و به صورت دوره‌ای طی فرآیند احیا، سیستم را تمیز می‌کنند.

مخزن نگهداری رزین و شیر

در دستگاه تصفیه آب رزینی، سختی آب در این مخزن از بین می‌رود. آب با ورود به این مخزن از بستر رزین‌های موجود در آن عبور کرده، سختی‌گیری شده و یون‌های کلسیم و منیزیم حذف شده در آن باقی می‌مانند.

شیر وظیفه اندازه‌گیری میزان جریان عبور آب از مخزن را به عهده دارد. این شیر بسته به مدل آن می‌تواند بر اساس حجم عبور آب و یا زمان عبور آب کار کند. با عبور آب سخت از بستر رزین، رفته رفته رزین‌های موجود در بستر از یون‌های منیزیم و کلسیم اشباع شده و سختی‌گیری از آب دشوارتر و در مدت زمان بیشتری صورت می‌گیرد.

شیر سختی‌گیر با اندازه گیری میزان عبور آب و یا زمان کارکرد دستگاه، زمان شروع عملیات احیا را تشخیص داده و این فرآیند را آغاز می‌کند. با توجه به نحوه کارکرد شیر ، این شیر بر اساس پارامترهای مختلفی مانند میزان سختی آب ورودی، حجم آب عبوری از بستر ، تعداد افراد استفاده‌کننده از آب تصفیه‌شده و … قابل برنامه‌ریزی است که این عمل باید توسط اپراتور تصفیه آب و در هنگام نصب سیستم انجام شود.

مخزن آب نمک

مخزن آب نمک معمولا یک مخزن پلی اتیلنی است که نسبت به مخزن نگهداری رزین ارتفاع کمتری داشته و در آن محلول بسیار غلیظی از آب و نمک قرار می‌گیرد. شیر دستگاه با شروع عملیات احیا از این محلول بسیار غلیظ استفاده کرده و رزین‌ها را احیا می‌کند تا مجددا توانایی آنها در حذف سختی آب افزایش یابد.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه آب شیرین کن

یک دستگاه تصفیه آب میتواند از نوع دستگاه آب شیرین کن صنعتی یا نوع خانگی آن باشد. در این بخش نوع خانگی آن مورد بررسی قرار داده شده است.

1- فیلتر رسوب‌گیر الیافی PP

این فیلتر ذرات معلق موجود در آب نظیر گل‌ولای را تا ابعاد ۱ میکرون از آب جدا می‌کند و از الیاف پلیمری پلی‌پروپیلن ساخته شده است.

2- فیلتر کربن اکتیو گرانوله (GAC)

فیلتر کربن اکتیو (UDF) وظیفه حذف فلزات سنگین و گازهای محلول در آب نظیر کلر را بر عهده دارد و از زغال پوسته نارگیل ساخته شده است.

3- فیلتر کربن بلاک (CTO)

سومین فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی PRO مکمل فیلتر مرحله دوم دستگاه بوده که رنگ، بو و طعم نامطبوع آب را از بین می‌برد. این فیلتر نیز از زغال پوسته نارگیل ساخته شده است.

4- فیلتر ممبران اسمز معکوس (RO)

فیلتر ممبران اسمز معکوس (RO) دستگاه تصفیه آب خانگی PRO، ذراتی با ابعاد حداقل ۰٫۰۰۰۱ میکرون را از آب حذف می‌کند و بنابراین قادر است انواع یون‌های چند ظرفیتی و تک ظرفیتی نظیر نمک‌ها و همچنین نیترات و نیتریت را از آب حذف کند. آلودگی‌های باکتریایی نیز توسط این فیلتر از آب حذف می‌شوند.

5-فیلتر پست کربن (T33)

این فیلتر وظیفه تصفیه نهایی آب با دقت بالاتر برای حذف آلودگی‌های آلی باقیمانده احتمالی و نیز اصلاح تغییر احتمالی مزه آب در صورت ذخیره طولانی‌مدت در مخزن ذخیره را بر عهده داشته و از زغال پوسته نارگیل ساخته شده است.

6- فیلتر آلکالاین (ORP)

فیلتر قلیایی دستگاه تصفیه آب خانگی شش مرحله‌ای ، املاح مورد نیاز بدن انسان را با نسبت‌های مناسب به آب افزوده و میزان اکسیژن محلول در آن را افزایش داده که منجر به افزایش خاصیت قلیایی آب شده و خواص آب خروجی از دستگاه را مشابه آب‌های معدنی چشمه‌های طبیعی می‌کند.

آیا سختی‌گیر، آب را فیلتر و تصفیه می‌کند؟

استفاده از آب سخت خطر چندانی برای سلامتی افراد ندارد و چه بسا به دلیل وجود مواد معدنی در آن می‌تواند برای بدن مفید نیز باشد. به همین دلیل هدف استفاده از سختی‌گیر حذف آلودگی‌های موجود در آب لوله‌کشی شهری نیست. می‌توان گفت که تنها دلیل استفاده از آن جلوگیری از ایجاد رسوب در سیستم لوله‌کشی است.

در مطالب گذشته نیز بیان شد که سیستم سختی‌گیر با استفاده از یک بستر از جنس رزین کاتیونی که به وسیله آب نمک احیا می‌شود می‌تواند کلسیم، منیزیم و سایر یون‌های ایجادکننده سختی آب را از بین ببرد. استفاده از این سیستم ضمن کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری باعث افزایش طول عمر و بازدهی بیشتر سیستم لوله‌کشی، آبگرمکن‌ها، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و … می‌شود.

سختی‌گیری یک سیستم تصفیه آب ورودی ساختمان محسوب می‌شود که در ورودی ساختمان نصب شده و سختی تمام آب ورودی به ساختمان را از بین می‌برد. برای پاسخ به سوالی که در ابتدا مطرح شد باید گفت که “بله” سختی‌گیر آب را فیلتر و تصفیه می‌کند، اما تنها چیزی که از آب حذف می‌کند، سختی آب است و بر روی سایر محتویات موجود در آب نظیر میکروارگانیسم‌ها، فلزات سنگین، کلر و سایر مواد شیمیایی تاثیری ندارد. خلاصه مطالب بیان‌شده در جدول زیر آمده است:

محتویات آب              حذف می شود یا خیر ؟

ذرات معلق                تاثیر اندکی دارد اما ممکن است سبب آسیب رساندن به سیستم شود

سختی آب                   بله

بو و مزه                      خیر

کلر                           خیر

مواد شیمیایی             خیر

فلزات سنگین               خیر

میکروارگانیسم‌ها          خیر

آهن               تاثیر اندکی دارد اما ممکن است سبب آسیب رساندن به سیستم شود.

 

آیا فیلتر تصفیه آب، سختی آب را از بین می‌برد؟

در پاسخ به سوال فوق باید گفت که فیلتر تصفیه آب بسته به انواع آن می‌تواند بر روی سختی آب تاثیر داشته و یا نداشته باشد. برای مثال هنگامی که راجع به ناخالصی‌هایی نظیر مواد شیمیایی، فلزات سنگین، آفت‌کش‌ها و … نگرانی وجود داشته باشد، انتخاب یک فیلتر تصفیه آب، انتخاب هوشمندانه‌تری است.

فیلتر تصفیه آب انواع مختلفی دارد که می‌توان به فیلتر ممبران اسمز معکوس ، فیلتر کربن اکتیو ، فیلترهای میکرونی و … اشاره کرد. بسته به نوع فیلتری که انتخاب می‌شود، ناخالصی‌ها طی فرآیندهای مختلفی نظیر جذب سطحی، تبادل یونی و یا بر اساس اندازه ذرات و … از آب حذف می‌شوند و پس از مدتی با انجام عملیات احیای فیلتر، تعویض فیلتر ،از طریق مسیر پساب به صورت کامل از دستگاه تصفیه آب خارج می‌شوند. در جدول زیر خلاصه مطالب بیان‌شده راجع به فیلتر تصفیه آب آمده است:

محتویات آب        حذف می‌شود یا خیر؟

ذرات معلق                 بله

سختی آب                  تقریبا حذف می‌شود اما سبب گرفتگی فیلتر می‌شود.

بو و مزه                    بله (فیلتر کربن اکتیو)

کلر                          بله (فیلتر کربن اکتیو)

مواد شیمیایی           بله (فیلتر کربن اکتیو یا اسمز معکوس)

فلزات سنگین            بله (فیلتر کربن اکتیو یا اسمز معکوس)

میکروارگانیسم‌ها       بله (فیلتر UV یا اسمز معکوس)

آهن                         بله

انتخاب میان فیلتر تصفیه آب یا سختی‌گیر آب

برخلاف سیستم سختی‌گیر آب که عمدتا در ورودی ساختمان نصب می‌شود، سیستم‌های فیلتراسیون آب در محل استفاده نصب می‌شوند نظیر زیر سینک آشپزخانه و یا روی شیر برداشت آب. هدف از این کار این است که آب برای استفاده مشخصی که مربوط به همان مکان استفاده است، تصفیه شود.

این موضوع سبب می‌شود که عموما فیلتر تصفیه آب قیمت و ابعاد کمتری نسبت به سختی‌گیر داشته باشد. باید گفت که هر سختی‌گیر یک سیستم فیلتراسیون و تصفیه آب محسوب می‌شود اما هر فیلتر تصفیه آب یک سختی‌گیر نیست.

انتخاب صحیح فیلتر تصفیه آب یا سیستم سختی‌گیر بستگی به کیفیت آبی که قرار است تصفیه شود و نیز هدف ما از تصفیه آب دارد. اگر آب محتوی مقادیر زیادی کلسیم و منیزیم باشد قطعا با مشکل سختی آب روبرو خواهیم بود و نیاز به خرید سختی‌گیر وجود خواهد داشت.

اگر آب حاوی مواد شیمیایی و یا آلودگی‌های میکروبی باشد بهتر است که از یک فیلتر تصفیه آب استفاده شود. بنابراین می‌توان گفت که سختی‌گیر آب از تاسیسات شما مراقبت می‌کند و فیلتر تصفیه آب از سلامتی شما.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]