سپتیک تانک پلی اتیلن

ما در این نوشته سعی در معرفی سپتیک تانک پلی اتیلن نموده ایم.

حدس ما بر این است که شما ابتدا نسبت به مطالعه صفحه مربوط به سپتیک تانک، مکانیزم عملکرد، انواع و … این سایت اقدام نموده اید.
لذا از تشریح مجدد آنها پرهیز نموده و با بیان مزیت های سپتیک پلی اتیلن بعنوان یکی از انواع مدلهای انباره های تعفن که امروزه تقاضای بسیار زیادی دارد، در ادامه به معرفی کامل تر مخزن سپتیک پلی اتیلن می پردازیم.

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن سازه ای افقی در 95 درصد موارد و عمودی در 5 درصد موارد و یکی از انواع مختلف انباره های تعفن یا مخازن نگهداری و تصفیه فاضلاب است.

سپتیک پلی اتیلنی توانایی دارد جامدات خروجی از سیستم فاضلاب ساختمان ها را گرفته و تبدیل به مایعی کدر و بدبو نماید که البته بدلیل عاری از جامدات بودن پساب خروجی از منبع سپتیک پلی اتیلنی براحتی قابل جذب توسط چاه های جذبی می باشد.

سپتینگ پلی اتیلن دارای ساختمان ساده ای است. مهمترین اجزاء سپتیگ تانک پلی اتیلن که در 95 درصد موارد بصورت افقی تولید می شود همچون سایر انواع مختلف انباره های تعفن می باشد.

سپتیک تانک پلی اتیلن در حالت کلی دارای یک بدنه از جنس لوله کاروگیت پلی اتیلن، لوله اسپیرال دوجداره و یا لوله پلی اتیلن کورتیوب می باشد.

جوش عدسی به بدنه در دستگاه سپتیک پلی اتیلنی از اهمیت زیادی برخوردار است. نوع موادی که در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره استفاده می شود می تواند از پتروشیمی مارون ، جم ، امیرکبیر ، شازند اراک و پتروشیمی ایلام باشد.

تصویر سپتیک تانک پلی اتیلنی 60 مترمکعب در حال بارگیری برای شرکت سایپای کاشان در شکا زیر نمایش داده شده است.

سپتیک تانک پلی اتیلن

برتری های سپتیک تانک پلی اتیلن

• بهره برداری آسان و کارایی بالا بعد از راه اندازی 
• مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی اسیدها و مواد شیمیایی و تحمل شرایط نامناسب محیطی
• آب بندی کامل در زیر زمین و عدم انتشار آلودگی به فضای اطراف در صورت استفاده از متریال مناسب در تولید سپتیک پلی اتیلن
• جداره بیرونی و درونی بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف بدون استفاده از سازه نگهبان
• سرعت بسیار بالا در ساخت نسبت به انباره تعفن بتنی پیش ساخته، و نصب و راه اندازی آسان
• امکان دفن در زیر زمین تا عمق های بسیار زیاد با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید درون پروژه
• سبکی وزن سپتیک تانک پلی اتیلن و سهولت در حمل و نصب
• امکان جابجایی دستگاه سپتیک پلی اتیلن چندین سال پس از نصب و راه اندازی اولیه و انتقال به پروژه های در دست اجرای دیگر کارفرما
• سهولت تخلیه لجن از سپتیک پلی اتیلنی  به سبب دارا بودن دریچه های بازدید و تخلیه لجن
• دارا بودن پوشش ضد اشعه ماورا بنفش Anti UV
• ایزولاسیون کامل و بدون بو درون خاک 

فیلم زیر نحوه تولید بدنه سیستم سپتیک پلی اتیلن را نشان می دهد.

بمنظور کسب اطاعات بیشتر در خصوص نحوه تولید مخزن سپتیک پلی اتیلن و ازجا ء داخلی دستگاه سپتیک پلاستیکی می توانید کاتالوگ سپتیک تانک پلی اتیلن را از همکاران ما دریافت نمائید.

در کاتالوگ مربوطه مواردی همچون نحوه محاسبه حجم سپتیک بر اساس تعداد نفراتی که در یک مجتمع زندگی میکنند، ظرفیت های مختلف تولیدی دستگاه سپتیک پلی اتیلنی و …. را می توانید بیابید.

مواد اولیه منبع سپتینگ پلی اتیلن می تواند دارای گرید 100 یا 80 باشد که با آرم تجاری EX3 – HDPE100 و یا EX3 -HDPE80 نشان داده می شود . مشخصات فنی مواد اولیه مصرفی در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن در جدول زیر آورده شده است.

اطلاعات فنی پلی اتیلن سنگین (HDPE EX3) بعنوان مواد اولیه مصرفی در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن:

EX3 پلی اتیلنی با چگالی بالا به همراه 1- بوتن (Butene-1 ) بعنوان کومنومر آن معرفی می­شود. این ماده بصورت PE 100 طبقه بندی می شود و از خصوصیات مقاومت در برابر رشد ترک (ESCR)  مناسبی برخورداربوده که با استحکام ضربه­ای خوبی همراه شده­ است.

خصوصیات پلی اتیلن سنگین مصرفی در تولید مخزن سپتیک پلی اتیلن ناب زیست واحد معیار روش آزمون
نرخ جریان مذاب (در دمای 190 درجه سانتیگراد
توسط وزنه 5 کیلوگرمی)
گرم بر 10 دقیقه 0.45±0.05 ISO 1133
نرخ جریان مذاب در دمای 190 درجه سانتیگراد توسط وزنه 21.6 کیلوگرمی) 12 ± 3 ISO 1133
چگالی گرم بر سانتیمتر مکعب 0.945 ± 0.002 ISO 1133
خصوصیات مکانیکی
حداقل استحکام موردنیاز مگاپاسکال 10 ISO/TR9080
مقاومت هیدرواستاتیکی (اعمال نیروی 5 نیوتن بر میلیمتر مربع در دمای 80 درجه سانتیگراد) ساعت >1000 ISO 1167, DIN8074, DIN8075
مدول کششی (با سرعت یک میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد) مگاپاسکال 850 ISO 527-1,2type 5A
تنش تسلیم (سرعت انجام آزمایش 50 میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد) مگاپاسکال >22 ISO 527-1,2type 5A
افزایش طول در نقطه تسلیم (سرعت انجام آزمایش 50 میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد) درصد >8 ISO 527-1,2type 5A
تنش شکست (سرعت انجام آزمایش 50 میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد) مگاپاسکال >35 ISO 527-1,2type 5A
میزان افزایش طول در نقطه ی شکست ((سرعت انجام آزمایش 50 میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد) درصد 850 ISO 527-1,2type 5A
استحکام ضربه ای (به روش شیار چارپی) در دمای 23 درجه سانتیگراد میلی ژول بر میلیمتر مربع >12 ISO 179/1eA
سختی (به روش آزمون Shore D) —– >60 ISO 868
ویژگی های حرارتی
دمای نرم شدگی ویکات سانتیگراد >67 ISO 306/B50
زمان القا اکسایش (در دمای 210) درجه سانتیگراد) دقیقه >20 EN 728
نقطه ذوب سانتیگراد 129 DIN 53765-06
  • شرایط فرآیندی مواد اولیه مورد استفاده در تولید بدنه سپتیک تانک پلی اتیلن:

دمای ذوب پیشنهادی : 190 تا 220 درجه سانتیگراد

اکسترودر برایی تولید لوله : Dr.Collin E 45 M

دمای مذاب چرخشی درون اکسترودر : 180 – 200 – 200

دمای هد (گلگی) اکسترودر : 200 – 200

دمای دهانه خروجی : 200 – 210

سرعت چرخش ماردون از 60 تا 80 دور بر دقیقه

پروفیل خروجی از اکسترودر با آب با دمای 35 تا 45 درجه  با سیستم (Cooling Water Supply/ CWS ) و (Cooling Water Return/CWR ) سرد شود.

استفاده از مواد اولیه درجه یک در تولید سپتیک پلی اتیلن کمک شایانی به عمر طولانی مدت سپتیک خواهد نمود.

همانطور که همه ما میدانیم سپتیک ماهیتا زیر خاک دفن می شود از این رو خرید سپتیک تانک پلی اتیلنی که بتواند سال های متمادی بدون هیچگونه درد سری درون خاک مدفون گردد مطمئنا یکی از آرزوهای هر کارفرمایی خواهد بود.

بازدید از خط تولید سپتیک پلی اتیلنی می تواند تا حد زیادی دغدغه های شما را در کاهش ریسک خرید دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن کاهش دهد .

سپتیک تانک پلی اتیلن

خط تولید سپتیک تانک پلی اتیلن شرکت ناب زیست از نوع اسپیرال پیوسته است. تصاویر فوق و ادامه به شما کمک میکند تا حد زیادی بتوانید موارد مهم در تولید سپتیک پلی اتیلن را درک کنید.

سپتیک تانک پلی اتیلن

سیستم سپتیک پلی اتیلن ناب زیست در ظرفیت های 3 تا 145 مترمکعب در قطر های 1.2 متر تا 3.5 متر و طول 2 متر تا 18.5 متر تولید و جهت اجرا به پروژه های پیمانکاران در سراسر کشور ارسال می گردد.  دستگاه سپتیک پلی اتیلن بدلیل کاربرد زیاد در پروژه های عمرانی امروزه مورد توجه بسیاری از کارفرمایان قرار گرفته است.

قیمت پایین سپتیک پلی اتیلنی در سازه کورتیوب و کاروگیت امکان پذیرتر از سپتیک تانک پلی اتیلن اسپیرال می باشد.

ولی در بحث دوجداره بودن گند انبار پلی اتیلن می توان به وضوح گفت انباره تعفن پلی اتیلن اسپیرال تولید شده از مواد اولیه پتروشیمی امیر کبیر EX3 و HDPٍٍE100 در تمامی سطوح دوجداره می باشد ولی بدنه اصلی سپتیک کورتیوب و سپتیک تانک کاروگیت پلی اتیلن بین شیارها دوجداره نیست .

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن اسپیرال تا اندازه ای از قیمت دستگاه سپتیک پلی اتیلن کاروگیت و کورتیوب بیشتر است علت این موضوع مواد بیشتری است که در بدنه بدنه سیستم سپتیک اسپیرال استفاده شده است.

ذیلا بمنظور درک مطلب فوق دو برش از سطح مقطع سپتیک پلی اتیلن کورتیوب و سپتیک پلی اتیلن اسپیرال آورده خواهد شد.

سپتیک تانک پلی اتیلن اسپیرال
سپتیک تانک پلی اتیلن کورتیوب

ابعاد سپتیک تانک پلی اتیلن

برخی از ظرفیت ها و ابعاد در سپتیک تانک پلی اتیلن بسیار پر کاربرد هستند .

شرکت ناب زیست این سپتیک تانک ها را سعی میکند بصورت آماده همواره در کارخانه داشته باشد مهمترین ظرفیت های پرکاربرد سیستم سپتیک پلی اتیلن عبارتند از :

سپتیک تانک پلی اتیلن 5 مترمکعب با قطر 1.4 و طول 3.5 متر – یک دیواره میانی از جنس پلی اتیلن دوجداره با فاصله 2.5 متر از عدسی ورودی

سپتیک پلی اتیلن 10 مترمکعب با قطر 1.6 و طول 5 متر – دو عدسی در دو طرف دستگاه و یک بافل میانی با فاصله 3.5 متر از عدسی ورودی ، میزان خاکبرداری برای نصب سپتیک پلی اتیلن 10 مترمکعب در طول 6 متر و در عرض 2 متر می باشد . ارتفاع خاکی که روی آن خواهد امد در وحله اول بستگی به لول (سطح) خروجی از ساختمان دارد و در وحله دوم نوع دیزاین که در بدنه سپتیک تانک پلی اتیلن انجام میگیرد.

سپتیک پلی اتیلن 15 مترمکعب با قطر 1.6 متر ، 1.8 متر و 2 متر و در شرایطی که فضای کافی برای نصب وجود نداشته باشد با قطر 2.2 متر تولید می گردد. در این صورت طول سپتیک پلی اتیلن 15 مترمکعب معادل خواهد بود با 7.5 متر ، 5.9 متر ، 4.77 متر و یا نهایتا 4 متر .
این دستگاه برای ساختمانی با تعداد 25 واحد مسکونی تا حداکثر 30 واحد نرمال و قابل استفاده می باشد. چنانچه از این سیستم در تصفیه فاضلاب واحدهای تجاری استفاده کنید می تواند پساب تعداد 40تا 50 مغازه با 5 سرویس بهداشتی را تصفیه و تحویل اگوی شهری و یا چاه جذبی دهد.

در ادامه جدول ابعاد سپتیک تانک های پلی اتیلن دوجداره ناب زییست جهت آگاهی شما به تصویر کشیده خواهد شد.

بررسی تنش های وارد بر سپتیک تانک پلی اتیلن دفنی تحت بار ترافیکی

مخزن سپتیک پلی اتیلن با قطر داخلی 2.5 و طول 6 متر با روش اسپیرال کاروگیت با استفاده از مواد پلی اتیلن چگالی بالا تولید می شود. در مطالعه ای که انجام شده است، مخزن سپتیک با ظرفیت 30 مترمکعب بصورت نمونه مورد نظر با در نظر گرفتن ابعاد قالب و پروفیل مورد نظر و با فرض پر بودن مخزن نیروی هیدرواستاتیک روی جداره داخلی مخزن اعمال شده است و در نرم افزار آباکوس مورد تحلیل قرار گرفته است.

بستر از نوع خاک در اطراف مخزن سپتیک پلی اتیلن مدلسازی شده و در عمق یک متری زمین در نظر گرفته شده است. همچنین بتن با ضخامت 30 سانتیمتر در سطح زمین در نظر گرفته شده و خاک موجود در اطراف دستگاه سپتیک از نوع خاک ماسه ای با تراکم 80% ماسه اعمال شده است. بار ترافیکی بر اساس استاندارد طراحی مخازن دفنی در شبیه سازی اعمال شده است. نتایج شامل نتایج مربوط به جابجایی و تنش های موجود در سپتیک تانک پلی اتیلن می باشد.

تنش ها با در نظر گرفتن یک ضریب اطمینان بر اساس استاندارد موجود با تنش تسلیم سیستم مقایسه شده و همچنین میزان تغییر قطر مخزن در اثر عبور بارهای ترافیکی محاسبه شده و با تغییر قطر مجاز موجود در استاندارد طراحی مقایسه شده است.

مش بندی روی مدل با بالاترین چگالی مش ممکن برای دستیابی به دقیق ترین نتایج اعمال شده است. تنش ها از نوع Von-Mises  در نظر گرفته شده است. شرایط شبیه سازی با فرض پر شدن کامل سپتیک تانک پلی اتیلن از پساب و همچنین با در نظر گرفتن بالاترین چگالی ممکن برای آب که در دمای 4 درجه سیلیسیوس رخ می دهد در نظر گرفته شده است.

مدلسازی تنش سپتیک پلی اتیلن بر اساس پروفیلی با ابعاد زیر در نظر گرفته شده است:

سپتیک تانک پلی اتیلن شبیه سازی در نرم افزار آباکوس

خواص مکانیکی پلی اتیلن صلب یا سنگین مورد استفاده در بدنه سپتیک تانک ، خاک و بتن به شکل زیر در نطر گرفته شده است :

جدول1.خواص مکانیکی HDPE

1070000000 Elastic Modulus
0.4101 Poissons Ratio
377200000 Shear modulus
952 Mass Density
22100000 Tensile Strength

جدول2. خواص مکانیکی خاک ماسه اطراف سپتیک تانک پلی اتیلن با تراکم 80%

75E+6 Elastic Modulus
0.3 Poissons Ratio
1900 Mass Density
40 Angle of Friction
0.1 Dilation Angle
0.788 Flow stress Ratio
100 Yeild stress
0 Abs plastic strain

جدول3. خواص مکانیکی بتن

30E+9 Elastic Modulus
0.2 Poissons Ratio
2400 Mass Density

نحوه بارگذاری رو بتن

بار ترافیکی بر اساس استاندارد Din 1072 (جدول 4) در نظر گرفته شده است:

جدول4. نیروها و ناحیه تماس لاستیک برای استاندارد وسایل نقلیه

تنش های ژئواستاتیک اعمالی در خاک اطراف سپتیک تانک پلی اتیلن :

برای سطح بالایی خاک که فاصله قائم آن از محورهای مختصاتی برابر یک متر می باشد مقدار تنش ژئواستاتیک برابر صفر و برای سطح پایینی خاک که فاصله آن از محورهای مختصاتی برابر صفر متر می باشد مقدار تنش ژئواستاتیک به صورت زیر محاسبه می شود:

۱۷۰۰ × 9.81 + 0 = 16677 Pa

فشار جانبی خاک گودال سپتیک پلی اتیلن نیز برای خاک ماسه ای از رابطه زیر محاسبه می شود:

Ko = 1 – sin 40 = 0.255

جدول5. تنش ژئواستاتیک ، نسبت تخلخل خاک

Geostatic stress Ratio
Height=0 16677 Pa
Height=1m 0
Void 0.4

نتایج

با توجه به عبور وسایل نقلیه در محل قرارگیری سپتیک تانک پلی اتیلن برای دستیابی به نتایج مطوب و مطابق با استاندارد در محل اتصال عدسی به بدنه از داخل 4 تقویت کننده مثلثی با زاویه 90 نسبت به یکدیگر در نظر گرفته شده است.

نتایج مربوط به تنش های وارده به بدنه سپتیک پلی اتیلنی :

نتایج مربوط به جابجایی ها:
1. جابجایی در راستای عمودی

حداکثر جابجایی عمودی سپتیک پلی اتیلن

حداکثر جابجایی افقی سپتیک پلی اتیلن

بررسی نتایج

طبق نتایج مربوط به تنش حداکثر تنش اعمالی به سپتیک پلی اتیلن ، به میزان 6.312 مگاپاسکال می رسد.

با در نظر گرفتن ضریب اطمینان 2.5 برای تنش ها طبق استاندارد DVS2205-1 جدول 4 داریم:

n=3.5>2.5

از طرفی طبق استاندارد میزان تغییرات قطر سپتیک تانک پلی اتیلن دفنی حداکثر می تواند به 3% برسد:

حداکثر تغییر قطر:   34.5mm

درصد اوالیته: 1.38% – لازم به یادآوری است اوالیتی تا 2.5 درصد در نصب سپتیک تانک پلی اتیلن غیردفنی و تا 5% در سپتیک تانک پلی اتیلن دفنی طبق استاندارد مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

بررسی کمانش و پس کمانش سپتیک تانک پلی اتیلن عمودی با ارتفاع 9 متر و قطر 2.5 متر و تاثیر زلزله روی آن

سپتیک پلی اتیلن عمودی با قطر داخلی 2.5 و طول 9 متر با روش اسپیرال کاروگیت با استفاده از مواد پلی اتیلن چگالی بالا ((HDPE تولید می شود. در مطالعه ای که انجام شده است، سپتیک تانک پلی اتیلن با در نظر گرفتن ابعاد قالب و پروفیل مورد نظر مدلسازی شده و با فرض پر بودن سپتیک تانک پلی اتیلن نیروی هیدرواستاتیک روی جداره داخلی سپتیک تانک پلی اتیلن اعمال شده است. نتایج شامل نتایج مربوط به جابجایی و تنش های موجود در سپتیک تانک پلی اتیلن می باشد.

تنش ها با در نظر گرفتن یک ضریب اطمینان بر اساس استاندارد موجود با تنش تسلیم سیستم مقایسه شده. مش بندی روی مدل با بالاترین چگالی مش ممکن برای دستیابی به دقیق ترین نتایج اعمال شده است.

تنش ها از نوع Von-Mises  در نظر گرفته شده است. شرایط شبیه سازی با فرض پر شدن کامل سپتیک پلی اتیلن از آب و همچنین با در نظر گرفتن بالاترین چگالی ممکن برای آب که در دمای 4 درجه سیلیسیوس رخ می دهد در نظر گرفته شده است همچنین بار زلزله روی سپتیک پلی اتیلن اعمال شده است و انالیز کمانش با وجود نیروهای هیدرواستاتیک و وزن مخرن و همچنین با اعمال شتاب مورد نظر برای زلزله انجام شده است. از سوی دیگر کمانش با در نظر گرفتن نیروی وزن یک شخص در لبه ی کناری عدسی بالایی که بحرانی ترین حالت قرار گیری نیرو برای ایجاد کمانش در سیستم است محاسبه شده است.

پروفیل پلی اتیلن

خواص مکانیکی پلی اتیلن مورد استفاده در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن :

خواص پلی اتیلن

نحوه مدلسازی:

برای انجام انالیز ابتدا مود های کمانش سیستم در 5 مود متوالی محاسبه شده سپس در انالیز static Riks اعمال شده اند و نتایج بدست امده اند.

در این تحلیل سه شکل مود اولیه که ممکن است منجربه ایجاد پدیده باکلینگ شوند در نظر گرفته شده و ضریب مربوط به شکل مود اول بیشتر از سایر شکل مود ها در نظر گرفته شده به دلیل اینکه همواره تابعیت باکلینگ از شکل مود اول بیشتر از سایر مودها است. همچنین در نظر گرفتن مود اول ضروری است.

شکل مودهایی که برای تحلیل بدست امده اند به شکل زیر هستند:

مود پلی اتیلن

حال با استفاده از مقادیر ویژه بدست آمده برای کمانش می توان باکلینگ را با اعمال سه مود اول آن محاسبه کرد.

حال با استفاده از مقادیر ویژه بدست آمده برای کمانش می توان باکلینگ را با اعمال سه مود اول آن محاسبه کرد.

نتایج تنش:

شکل6. تنشها

حداکثر تنش ایجاد شده برابر با 5.36 مگاپاسکال میباشد که با توجه به حداکثر استحکام کششی پلی اتیلن با توجه به استاندارد ASTM D638 برابر با 31.7  مگاپاسکال است در نتیجه هیچگونه شکست و فروپاشی در سیستم سپتیک تانک پلی اتیلن رخ نخواهد داد.

ضریب اطمینان برابر با مقدار زیر خواهد بود:

n=31.7/5.36=5.91

نتایج مربوط به جابجایی سیستم:

شکل7. نمای جلو جابجایی افقی

شکل8. نمای پشت جابجایی های افقی

حال با در نظر گرفتن قرار گیری شخصی به وزن 80 کیلوگرم در لبه ی عدسی بالایی که بحرانی ترین مکان قرار گیری نیرو برای ایجاد کمانش است انالیز را تکرار می کنیم:

شکل9. نیروی 800 نیوتون در لبه بالایی سپتیک تانک پلی اتیلن

نتایج تنش

شکل10. تنش ها در پایه سپتیک پلی اتیلن

شکل11. تنش داخلی سپتیک تانک پلی اتیلن

حداکثر تنش ایجاد شده در سپتیک تانک پلی اتیلنی 6.621 مگاپاسکال می باشد و با توجه به استحکام کشش پلی اتیلن که 31.7 مگاپاسکال است پس سپتیک پلی اتیلن با ضریب اطمینان زیر دچار شکست نخواهد شد:

n=31.7/6.62=4.78

نتایج مربوط به جابجایی افقی

شکل12. نمای جلویی جابجایی افقی سپتیک پلی اتیلن

شکل13. نمای پشت جابجایی افقی تانک سپتیک پلی اتیلن

آنالیز اثر زلزله روی سپتیک پلی اتیلن عمودی

زلزله ای با مدت زمان 3.5 ثانیه به شکل زیر برای شبیه سازی در نظر گرفته شده است.

تحلیل زلزله به صورت دینامیکی صورت گرفته و نتایج در بحرانی ترین حالت ارائه شده اند.

شکل14. نمودار شتاب زلزله بر حسب زمان وقوع

نتایج تنش زلزله در بحرانی ترین حالت ها:

همانطور که مشخص است حداکثر تنش ایجاد شده در اثر زلزله در سپتیک پلی اتیلن به میزان 7.9 مگاپاسکال می رسد و با توجه به اینکه تنش تسلیم پلی اتیلن 31.7 مگاپاسکال است پس مخزن سپتیک پلی اتیلن با ضریب اطمینان زیر از شکست فاصله دارد:

n=31.7/6.62=4.78

نتیجه گیری:

در هیچ یک از حالت های بررسی شده سیستم سپتیک پلی اتیلن عمودی وارد فاز کمانش نخواهد شد.

سپتیک تانک
سپتیک تانک مازندران
سپتیک تانک بتنی