ازن ژنراتور استخر

ازن ژنراتور استخر

وقتی به مواد شیمیایی تصفیه استخر فکر می کنید ، احتمالاً ذهن شما به سمت کلر می رود. با این حال ، بسیاری از استخرها به دلیل سایر مواد ضد عفونی کننده مانند ازن ، از کلر دور می شوند. استفاده از یک ازن ژنراتور استخر یک گزینه مناسب برای ضد عفونی آب استخر محسوب میشود.

ازن یک آلوتروپ ناپایدار اکسیژن است. این ساختار مولکولی ناپایدار باعث می شود که آن را به هر چیزی که با آن در تماس باشد چسبیده و اکثر باکتری ها را در هنگام اکسیداسیون تقریباً بلافاصله می میرند.

لزوم استفاده از ازن ژنراتور استخر

ازن فقط باکتری ها را از بین نمی برد. همچنین ویروس ها ، قالب ها ، قارچ ها و روغن های بدن را از بین می برد و آب شما را تقریباً کاملاً ضد عفونی می کند. کلر نیز این کار را انجام می دهد ، اما ازن 3000 بار سریعتر کار می کند، و برای تأثیرگذاری نیاز به غلظت های پایین تر دارد. استفاده از مواد شیمیایی کمتری می تواند در زمان صرفه جویی کند ، بدون آنکه  ایمنی آب به خطر بیفتد.

ازن ژنراتور استخر
بر خلاف کلر ، ازن بر تعادل pH آب شما تأثیر نمی گذارد ، ظریف و نگهداری آن دشوار است و همچنین خط کشی استخر شما از بین نمی رود. این باعث می شود که نسبت به بسیاری از گزینه های دیگر تمیز کردن ، هزینه کمتری داشته باشد.

لازم به ذکر است که حتی اگر یک ازن ژنراتور برای استخر نصب کنید ، این احتمال وجود دارد که شما همچنان نیاز به افزودن کلر ، برم یا شکل دیگری از مواد پاک کننده داشته باشید. اگر ژنراتور شما از بازده بالایی برخوردار نیست ، انتظار داشته باشید برخی از ضد عفونی کننده های دیگر را نیز اضافه کنید.

نصب ازن ساز به این معنی نیست که نگهداری استخر شما کاملاً راحت خواهد بود. بلکه باید مدت زمانی را که باید برای کار بر روی آن صرف کنید کاهش می دهد. این بدان معنی است که می توانید زمان بیشتری را برای بهره بردن از آن صرف کنید.

 نحوه عملکرد ازن ساز استخر

ازن اکسید کننده است. این یک مولکول ناپایدار O3 است و سعی می کند با اتصال به مواد آلی و اکسیداسیون آن در طی این فرایند ، خود را تثبیت کند. یک اکسید کننده مانند ازن نیز با اکسید کلرامین در آب استخر واکنش نشان می دهد. ازن به عنوان روشی برای محافظت از استفاده کننده یا شناگر در برابر خطرات احتمالی در آب ، تقریباً تمام معیارهای اصلی را برآورده می کند.

ازن در آب ته نشین نمی شود. کلر آزاد فقط در آب شناور است ، و در آب منتظر است تا چیزی مشاهده شود. اگر بقایای آلی ، پوست ، عرق ، روغن یا هرگونه آلاینده دیگر به آب معرفی شود ، کلر آماده و منتظر است. تقریباً تمام تهدیدات احتمالی موجود در آب استخرهای شنا در کمتر از 60 ثانیه وقتی در معرض بیش از 1 ppm کلر آزاد قرار دارند از بین می روند. این نکته مهمی است که باید درک کنیم. زیرا این مقدار دلیل خاصی است که ازن ژنراتور استخر به عنوان یک راه حل مستقل برای تصفیه آب استخر نیست بلکه در کنار کلر و یا سایر ضدعفونی کننده ها استفاده می شود.

کاربرد ازن ژنراتور استخر

 

نکاتی درباره کارکرد ازن در تصفیه آب استخر

ازن مدت طولانی باقی نمی ماند. ماهیت ناپایدار مولکول ازن ، چیزی که باعث می شود در تصفیه آب استخر شنا مؤثر باشد ، دلیل عدم توانایی ماندگاری در آب استخر است. طی حدود 20 ثانیه ازن به تبدیل به اکسیژن می شود، بنابراین باید در مدت زمان کوتاهی برای اثربخشی ایجاد و به استخر اضافه شود.

چون ازن در آب ته نشین نمی شود و یا باقی نمی ماند این باعث نگرانی های زیادی از جمله نور خورشید می شود که باعث رشد جلبک ها در سطوح استخر می شود. نگرانی اصلی این است که هرگونه آلودگی وارد شده به استخر ، تا زمانی که از سیستم تصفیه عبور کند و یا با حباب ازن در استخر برخورد کند ، در آب بدون محدودیت زندگی می کند.

برای اینکه ازن ژنراتور استخر به طور مؤثر کار کند ، چند فاکتور باید در نظر گرفته شود. اولین فاکتور زمان تماس با آب است. ازن در آب “ایجاد نمی شود” اما در عوض قبل از بازگشت به اکسیژن چرخه عمر كوتاهی دارد. ازن در اتاق پمپ ایجاد می شود ، به کف استخر هدایت می شود ، و سپس به سطح استخر بالا می رود و وارد هوا می شود.

اگر ازن با آلودگی یا کلرامین مواجه نشود، هدر رفته و هیچ فایده ای برای محافظت از آب استخر فراهم نمی کند ، این یکی از دلایلی است که استخرهای طراحی شده برای کار خوب با سیستم های ازن معمولاً دارای خط برگشتی به کف استخر هستند. از این طریق ازن از طریق سیستم لوله کشی بیشتر عبور می کند و پیش از رسیدن به سطح آب ، در نقاط بیشتری از آب شناور می شود. در نتیجه احتمال بسیار بیشتری  دارد که ازن با یک آلاینده مواجه شده و آن را اکسید کند.

عامل دیگری که باید در نظر گرفته شود اندازه حباب ازن و میزان آن است. هر چقدر میزان ازن و پراکندگی آن بیشتر باشد احتمال برخورد با باکتری و آلودگی ها هم بیشتر می شود.

روشهای ساخت ازن

دو راه اصلی برای ساخت ازن برای استفاده در استخرها وجود دارد. اول عبور مولکول های اکسیژن از طریق نور ماوراء بنفش (UV) و دوم قرار گرفتن در معرض سطح بالای جریان الکتریکی است. این دو روش از روشهای ایجاد شده ازن در طبیعت تقلید می کنند که اشعه ماوراء بنفش خورشید ازن ایجاد می کند و صاعقه ناشی از طوفان نیز ازن را ایجاد می کند. همانطور که در استخرهای شنا کاربرد دارد این فن آوری ها هر دو با وجود پیشرفت تکنولوژی ، معایب خود را نیز دارند. بنابراین استفاده از ازن ساز در استخرها هم اکنون بیش از گذشته رواج یافته است.

نکاتی برای نگه داشتن استخر ایده آل

استخر یک تجمل فوق العاده است. برای تمیز و شفاف نگه داشتن آب ، مواردی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. اما خوشبختانه اگر ازن ساز استخر دارید خیالتان راحت است.

  • اطمینان حاصل کنید که همیشه استخر از سطح آب مناسب برخوردار است. اگر خیلی کم شود ، می تواند به پمپ آسیب برساند ، در حالی که اگر بیش از حد زیاد شود ، می تواند باعث عدم کارکرد درب اسکیمر شود. سعی کنید اطمینان حاصل کنید که آب هم سطح با اسکیمر است.
  • سبد اسکیمر را تمیز نگه دارید. این چیزی است که زباله های قابل رویت را از آب دور نگه می دارد ، اما اگر خیلی پر شود ، تمام این آشغال ها در نهایت به عقب شناور می شوند. حداقل هفته ای یکبار آن را تمیز کنید.ازن ساز استخر
  • مهم نیست که چقدر آب را تمیز نگه دارید ، با این وجود ، ایده خوبی است که هر 5 سال یکبار کل مواد را تخلیه و دوباره پر کنید.
  • خطرات آب استخر ضد عفونی نشده قابل درک نیست، باید اهمیت امنیت آب استخر را درک کنید. اگر می خواهید استخر خود را کاملاً عاری از هر نوع ضد عفونی کننده شیمیایی به کار گیرید ، باید هر روز لباسی پوشیده و کار کنید ، زیرا اگر اینگونه نباشد ، بدون هیچ دلیل خود را در معرض خطر قرار می دهید.
رای کاربران
[امتیاز کلی: 3 میانگین: 5]