اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم یک ترکیب طبیعی و ماده سرامیکی است که کاربردهای متنوعی دارد و در زمینه های مختلفی از آن استفاده می شود. فرمول شیمیایی این ماده Al2O3 است و با نام های آلومینا، آلوندوم و بوکسیت نیز شناخته می شود. از اکسید آلومینیوم به عنوان ساینده و یک ماده دیر ذوب شونده استفاده می شود و بیشترین استفاده از آن در تولید فلز آلومینیوم است.

آلومینا یک ترکیب غیر آلی است که یکی از مواد مهم مورد استفاده در آزمایشگاه ها، صنایع و مشاغل گوناگون می باشد. از بارزترین ویژگی های این ماده می توان به استحکام و سختی بالا و دمای ذوب بالای آن اشاره کرد.

اکسید آلومینیوم به شکل های مختلفی مانند بلوری و غیر کریستالی وجود دارد. جالب است بدانید از نظر سختی بالا، آلومینا رتبه دوم بعد از الماس را دارد.

انواع اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم انواع مختلفی دارد و به 5 دسته کلی تقسیم می شود:

کلسینه:
زمانی که هیدروکسید آلومینیوم در دمای بالا حرارت داده می شود، آلومینا تشکیل می شود. از اکسید آلومینیوم کلسینه در محصولات سرامیکی و صنعت هایی که نیاز به ماده دارای دمای ذوب بالا دارند، استفاده می شود.

فعال:
اکسید آلومینیوم فعال به ماده ای گفته می شود که سایز کریستال های آن کوچک است و خالصی بالایی دارد. این نوع از آلومینا فعالیت شیمیایی بالایی دارد و برای تولید کاتالیزورها بسیار مناسب است.

از این نوع اکسید آلومینیوم در فرآیندهایی استفاده می شود که به استحکام و مقاومت بالا نیاز دارند. همچنین در تولید بدنه هایی مقاوم به دمای بالا و مقاوم به واکنش های شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

تبولار


با رسوب دادن آلومینای کلسینه شده، ماده ای به دست می آید که به آن اکسید آلومینیوم تبولار گفته می شود. تخلخل این نوع از آلومینا پایین است و از نظر شیمیایی پایداری بالایی دارد. برای ساخت کامپوزیت ها و بدنه های محکم و دارای استحکام از این نوع استفاده می شود.

ذوبی:
برای تولید مواد ساینده و دیرگداز از اکسید آلومینیوم ذوبی استفاده می شود. این نوع از آلومینا تخلخل پایینی دارد و دارای چگالی بالایی می باشد. این ماده همچنین نفوذ پذیری پایینی دارد.

متخلخل:
اکسید آلومینیوم متخلخل تخلخل بالایی دارد و بسیار سبک است و عایق می باشد. از این نوع از آلومینا در ساخت بدنه های عایق استفاده می شود.

انواع آلومینا

ممکن است به سولفات مس نیز علاقمند باشید.

خصوصیات اکسید آلومینیوم

آلومینا دارای خصوصیات فیزیکی و شیمیایی است که باعث شده در صنایع مختلف و زمینه های زیادی از آن استفاده شود.

 • درصد خالصی شیمیایی اکسید آلومینیوم 99 درصد است.
 • دارای خلوص فازی 100 درصد می باشد.
 • دمای ذوب آن 2072 درجه سانتیگراد است.
 • دمای جوش آن 2977 درجه سانتیگراد می باشد.
 • به شکل ماده جامد سفید رنگ است.

مزایای اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم مزایای زیادی دارد و دارای ویژگی های خاصی است. به همین دلیل به یک ماده پرمصرف و پرکاربرد تبدیل شده است.

در زیر به چند مورد از مهم ترین مزایا و ویژگی های این ماده اشاره کرده ایم:

 • استحکام و سختی بالایی دارد.
 • در برابر سایش و خوردگی مقاوم است.
 • در برابر حملات و واکنش های شیمیایی مقاومت دارد.
 • در دماهای بالا مقاوم است و رسانای گرما می باشد.
 • در برابر شوک حرارتی مقاومت دارد.
 • دمای ذوب بالایی دارد و دیرگداز می باشد.
 • دارای مقاومت دی الکتریک بالایی است.
 • مقاومت الکتریکی بالایی دارد و عایق الکتریکی است.
 • در برابر فرکانس های اشعه مادون قرمز شفاف است.
 • از نظر قیمت بسیار مناسب و به صرفه است.
 • می توان آن را در سایزها و خالصی های مختلف تولید کرد.

ساختار اکسید آلومینیوم

یون های اکسیژن و آلومینیوم در ساختار اکسید آلومینیوم به صورت متراکم قرار گرفته اند. شکل ساختار این ماده شبیه یک 8 ضلعی است و یون های آلومینیوم دو سوم این ساختار را در برگرفته اند. در واقع هر سلول از اکسید آلومینیوم دارای 1 واحد اکسیژن و 2 واحد آلومینیوم است.

آلومینا دارای فازهای مختلفی نیز می باشد که با حروف یونانی نامگذاری شده اند. هر یک از این فازها دارای ویژگی های خاص خود هستند و ساختار کریستالی مختص خود را دارند. ناپایداری برخی از این فازها این امکان را فراهم می کند تا از آنها در فعالیت های شیمیایی استفاده شود. این فازها با حرارت دادن آلومینا تشکیل می شوند.

کاربردهای اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم به دلیل دارا بودن ویژگی ها و خصوصیات خاص و فوق العاده خود، کاربردهای زیادی دارد و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به چند مورد از این کاربردها اشاره می کنیم:

تولید فلز آلومینیوم، صنایع کاشی و سرامیک، ساخت چینی آلات بهداشتی، صنایع قطعات سرامیکی، ساخت لعاب، صنعت لاستیک و پلیمر، صنعت نساجی، زمینه های پزشکی و دندانپزشکی، تولید ابزارهای برشی و سمباده، رنگ سازی، تولید پوشش های مقاوم در برابر فرسایش، ساخت آلیاژهای آهنی، ساخت آجر نسوز، ساخت لوله های نسوز و بلوک، ساخت قوطی نوشابه، تولید فویل های آلومینیومی، تولید خمیردندان، پلاستیک سازی، ساخت پولیش سطح، تولید پروتزهای مصنوعی، تراش الماس، صنعت خودرو سازی، تصفیه آب، صیقل دادن،- عایق کردن سطوح خارجی شاتل های فضایی و … .

نکات ایمنی هنگام استفاده از اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم و به طور کلی مواد شیمیایی به راحتی وارد چشم می شوند و به آن آسیب می زنند. هنگام کار با این محصول حتما از عینک ایمنی مخصوص و ماسک پوشاننده صورت استفاده نمایید. استفاده از تجهیزات ایمنی هنگام کار با آلومینا الزامی و ضروری است، هرچند این ماده غیر سمی و کم خطر می باشد.

قیمت اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم از نظر قیمتی بسیار مناسب است و خیلی گران نمی باشد. این ماده پرمصرف و بی نظیر با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت موجود است. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد قیمت و نحوه خرید آلومینا با مشاورین و بخش فروش ما تماس بگیرید.

این ماده شیمیایی پرکاربرد یکی از پرمصرف ترین و پرکاربرد ترین مواد سرامیکی و غیر آلی است. از این ماده در صنایع زیادی استفاده می شود و کاربردهای فراوانی دارد.

قیمت اکسید آلومینیوم

بیشترین و عمده ترین استفاده از آلومینا برای تولید فلز آلومینیوم است و این مقدار تقریبا 90 درصد از کل اکسید آلومینیوم تولیدی می باشد. کیفیت بالا و ویژگی های خاص این ماده، آن را به یکی از بهترین و پر استفاده ترین محصولات تبدیل کرده است.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 4 میانگین: 4.3]
۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید