اکسیژن ساز

اکسیژن ساز

اکسیژن ساز دستگاهی است که توسط پمپ مخصوص هوای درون اتاق را به درون خود مکیده و با جداسازی اکسیژن درون هوا نسبت به تولید اکسیژن اقدام می نماید. در حقیقت پس از مکیده شدن هوا درون دستگاه تولید اکسیژن این هوا از محفظه های پودر زئولیت عبور می دهد و پودر زئولیت ، اکسیژن 21 درصدی موجود در هوای ورودی را از گازهای دیگر هوا جدا کرده و به سمت محفظه های دیگر هدایت می نماید.

به تعریف دیگر دستگاه اکسیژن ساز وسیله ای است که اکسیژن را از منبع گاز (به طور معمول هوای محیط) متمرکز می کند و با از بین بردن انتخابی نیتروژن برای تهیه یک جریان گاز غنی از اکسیژن ، استفاده می شود . اضافه کردن اکسیژن به طور مستقیم در فاضلاب باعث افزایش اثرات حذف آلاینده ها می شود.

دستگاه تولید اکسیژن

ژنراتورهای اکسیژن، اکسیژن گازی را از هوای فشرده در محل تولید می کنند و یک جایگزین مقرون به صرفه ، مطمئن و ایمن را برای منابع سنتی گاز اکسیژن مانند سیلندرها یا مایع کریوژنیک ارائه می دهند. کمپرسور بعنوان یکی از مهمترین تجیهزات درون دستگاه اکسیژن ساز موجود، فشار و درصد اکسیژن را در محفظه ها بالا برده و خلوص اکسیژن داخل دستگاه را به 94 درصد و فشار آن را به شدت بالا می برد.

فرایند تولید اکسیژن توسط دستگاه اکسیژن ساز مطابق تصویر زیر در 5 مرحله انجام می شود:

 1. هوا را از اتاق می گیرد.
 2. اکسیژن را فشرده می کند.
 3. نیتروژن هوا را از آن خارج می کند.
 4. نحوه تحویل هوا را تنظیم می کند.
 5. اکسیژن خالص را تأمین می کند.

اکسیژن ساز

شرکت ناب زیست بعنوان اولین طراح و تولید کننده دستگاه اکسیژن ساز صنعتی ؛ نیمه صنعتی و خانگی در ایران فعالیت میکند.

مزایای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

 • اطمینان از خلوص اکسیژن
 • دستگاهی ایمن و بی خطر برای محیط زیست
 • فراهم کردن اکسیژن کافی برای دستگاه های تولید ازن
 • استفاده درصنایعی مانند: فولاد، شیشه و سرامیک، کاغذ سازی، پزشکی و …
 • کمک به تصفیه آب آشامیدنی و آب استخر ها
 • در حوضچه های پرورش ماهی
 • در مراکز پژوهشی و آزمایشگاه ها

موارد پزشکی و سلامت مانند:

 • تنظیم و تصفیه گردش خون برای سالمندان و کودکان
 • کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی
 • جلوگیری از افزایش فشار خون
 •  مبارزه با بیماری‌های آسمی یا هر مشکل تنفسی
 • رساندن جریان خون کافی به بافت بدن و تنظیم آن
 • ایجاد شفافیت و زیبایی بخشیدن به پوست
 • جلوگیری از استرس و تنش‌های روزمره و تاخیر در روند پیری
 • مورد استفاده برای خانم‌های باردار جهت کمک به رشد و سلامت سیستم عصبی جنین
 • تقویت حافظه و افزایش طول عمر
 • بازگرداندن عملکرد نرمال به ریه‌های آسیب دیده اشخاص سیگاری.

اکسیژن ساز بیمارستانی

اکسیژن ساز بیمارستانی

اکسیژن ساز بیمارستانی یک دستگاه پزشکی است که به منظور متمرکز کردن اکسیژن موجود در هوای محیط طراحی شده تا گاز اکسیژن غنی شده را به صورت مستمر برای بیمارانی که سطح اکسیژن خونشان پایین است، تامین کند. بسیاری از افراد از جمله بیماران حاد ریوی ، آسمی ، پونومونی ، قلبی و نیز در برخی موارد افراد سالم نیز جهت رفع خستگی روزانه می توانند از این دستگاه استفاده کنند .

هوای محیط اطراف ما از ترکیب حدود ۷۸‎٪ نیتروژن، ۲۱‎٪ اکسیژن و ۱‎٪ آرگون تشکیل شده است. دستگاه تولید اکسیژن  برای جدا کردن اکسیژن از نیتروژن و آرگون و ارائه ی تا ۹۶‎٪ اکسیژن خالص طراحی شده است . این جداسازی توسط یک کمپرسور هوا به همراه دو مخزن پر شده از زئولایت انجام میشود .

کمپرسور هوای محیط را به داخل دستگاه می اورد و مواد معدنی متخلخل زئولایت مولکول های نیتروژن را از هوای تحت فشار جذب میکنند و به گاز اکسیژن اجازه عبور میدهند. هنگامی که اکسیژن استخراج شد ، فشار هوا کم میشود و نیتروژن از مخازن زئولایت به هوا بازگردانده میشود. این فرایند آرام به دستگاه اجازه میدهد تا دوز بالایی از اکسیژن(۹۶‎٪) را به عنوان خروجی ارائه دهد که تقریبا پنج برابر بیشتر از درصد اکسیژن موجود درهوا است.

دو نوع اصلی از اکسیژن سازهای تولیدی ناب زیست:

ژنراتور اکسیژن


اکسیژن ساز ثابت و قابل حمل ( پرتابل)

اکسیژن سازها برای کاربرد های مختلف موجودند. اکسیژن ساز های خانگی با ظرفیت های مختلفی تولید میشوند . اکسیژن ساز ۳ لیتری، ۵،۸و ۱۰ لیتری در دقیقه موجودند.

این دستگاه ها عموما دارای لوازم جانبی از جمله : فیلترها ، مرطوب کننده ، سوند نازل و… هستند. از یک دستگاه پالس اکسیمتر به منظور بررسی سطح واقعی اکسیژن خون بیمار استفاده میشود. اکسیژن ساز اصطلاحی است که به جای کلمه ی لاتین oxygen Concentrator استفاده میشود. اما معنای لغوی این واژه “ تغلیظ اکسیژن ” است که بدلیل رایج بودن اکسیژن ساز از این واژه استفاده میشود.

اکسیژن ساز صنعتی

شرکت ناب زیست تولید کننده برتر انواع اکسیژن ساز صنعتی برای استفاده در بسیاری از صنایع مانند پرورش ماهی، مراکز درمانی و بیمارستان ها، برشکاری اکسیژن، مشعل های هیدروژن – اکسیژن در صنعت شیشه سازی، مراکز پژوهشی و آزمایشگاه ها …و … فعالیت دارد.

اکسیژن ساز برای ازن

ازن روشی بسیار مؤثر برای تصفیه باکتریولوژیکی می باشد و در انواع شرایط روزمره مانند از بین بردن بو تا اطمینان از آب آشامیدنی تمیز و با کیفیت خروجی از شیر مفید میباشد. ازن همچنین از نظر محیطی بی خطر است و این باعث می شود آن را برای تصفیه آب در مقادیر بسیار زیاد برای آب آشامیدنی و هم فاضلاب صنعتی ، یعنی به طور مثال در کشتارگاههای صنعتی، مناسب باشد. اکسیژن خالص در فرآیند ساخت ازن استفاده می شود. به همین منظور و برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید صفحه ازن ساز را مطالعه کنید.

قیمت اکسیژن ساز

مولد اکسیژن برای آب آشامیدنی

پس از بازیابی آب از زیرزمین به طور معمول فیلتر و اکسیده می شود و مستقیماً به کاربر نهایی پمپاژ می شود. در دستگاه های آب شیرین کن مدرن ، آب در سیستم های بسته لوله کشی و فیلتراسیون، تصفیه می شود ، به این معنی که آب هیچ گونه تماسی با هوای اطراف ندارد و بنابراین در مقابل آلودگی هوا، کیفیت آب تغییری نمی کند. اکسیژن با استفاده از سیستم های بسته، 95٪ اکسیژن خالص در سطح 7 ppm در لیتر در آب مخلوط می شود و قبل از توزیع آن به کاربر نهایی ، اکسیژن کامل آب را فراهم میکند.

اکسیژن ژنراتور برای تصفیه فاضلاب

تصفیه و تمیز کردن فاضلاب فرایندی پیچیده است ، که در آن اکسیژن نقش مهمی ایفا می کند. پساب را می توان با استفاده از فیلترهای زیستی تصفیه کرد. فیلترهای زیستی به اکسیژن خالص نیاز دارند تا در حد امکان کارآمد شوند.

لینکهای مفید و مرتبط:

ازن ژنراتور
لوله پلی اتیلن
سپتیک تانک مازندران

رای کاربران
[امتیاز کلی: 14 میانگین: 4.9]