اکسیژن ساز

اکسیژن ساز

اکسیژن ساز دستگاهی است که توسط پمپ مخصوص هوای داخل محیط را به درون خود مکیده و با جداسازی اکسیژن درون هوا نسبت به تولید اکسیژن اقدام می‌نماید. در حقیقت پس از مکیده شدن هوا درون دستگاه تولید اکسیژن، این هوا از محفظه‌های پودر زئولیت عبور داده میشود. پودر زئولیت، اکسیژن 21 درصدی موجود در هوای ورودی را از گازهای دیگر هوا جدا کرده و به سمت محفظه‌های دیگر هدایت می‌نماید.

به تعریف دیگر دستگاه اکسیژن ساز وسیله‌ای است که اکسیژن را از منبع گاز (به طور معمول هوای محیط) متمرکز می‌کند و با از بین بردن انتخابی نیتروژن برای تهیه یک جریان گاز غنی از اکسیژن، استفاده می‌شود.

اکسیژن‌ساز

ژنراتورهای اکسیژن، اکسیژن گازی را از هوای فشرده در محل تولید می‌کنند و یک جایگزین مقرون به صرفه، مطمئن و ایمن برای منابع سنتی گاز اکسیژن مانند سیلندرها یا مایع کریوژنیک ارائه می‌دهند.

کمپرسور بعنوان یکی از مهمترین تجهیزات درون دستگاه مولد اکسیژن، فشار و درصد اکسیژن را در محفظه‌ها بالا برده و خلوص اکسیژن داخل دستگاه را به 94 درصد و فشار آن را به شدت بالا می‌برد.

اکسیژن ساز اصطلاحی است که به جای کلمه لاتین oxygen Concentrator استفاده میشود. اما معنای لغوی این واژه “ تغلیظ اکسیژن ” است که بدلیل رایج بودن اکسیژن‌ساز از این واژه استفاده میشود.

اکسیژن سازها، اکسیژن را از هوا جدا می‌کنند تا بتوانند گاز را در زمان واقعی وارد فرآیندهای صنعتی نموده یا در مخازن تحت فشار ذخیره کنند. ژنراتورهای اکسیژن در ده‌ها کاربرد صنعتی از معدن طلا گرفته تا آبزی پروری و حتی پشتیبانی زندگی استفاده می‌شوند.

هوای معمولی محیط از 78٪ نیتروژن، 21٪ اکسیژن و سایر گازهای کمیاب مانند آرگون و CO2 تشکیل شده است. به منظور حذف نیتروژن و گازهای کمیاب، از ژنراتور اکسیژن استفاده می‌شود.

مکانیزم عملکرد دستگاه اکسیژن‌ساز

کوچکترین ژنراتورهای اکسیژن از یک قوطی نوشابه بزرگتر نیستند، در حالی که اکسیژن سازهای صنعتی می‌توانند یک اتاق را پر کنند. با این حال، همه ژنراتورهای اکسیژن یک هدف دارند: تهیه یک منبع ایمن از گاز اکسیژن متمرکز.

مشاغلی که به گاز اکسیژن فله نیاز دارند اغلب با خرید مخازن گاز از شرکتهای دیگر که با استفاده از ژنراتور اکسیژن صنعتی این مخازن را پر می‌کنند، شروع به کار می‌نمایند. اگر نیاز آنها به اکسیژن خالص زیاد و مداوم باشد، خرید سیستم تولید اکسیژن در محل مقرون به صرفه تر است.

یکی از نمونه‌های آن بیمارستانهایی هستند که اکسیژن را به اتاق بیماران منتقل میکنند. به جای استفاده از اکسیژن کپسولی، اکثر بیمارستانها دارای یک یا چند ژنراتور اکسیژن صنعتی در ساختمان هستند. از سیستم لوله‌های تحت فشار برای انتقال اکسیژن به هر اتاق استفاده می‌شود.

فرآیند تولید اکسیژن در دستگاه اکسیژن ساز

فرایند تولید اکسیژن توسط این دستگاه مطابق تصویر زیر در 5 مرحله انجام می‌شود:

 1. هوا را از محیط می‌گیرد.
 2. اکسیژن را فشرده می‌کند.
 3. نیتروژن هوا را از آن خارج می‌کند.
 4. نحوه تحویل هوا را تنظیم می‌کند.
 5. اکسیژن خالص را تأمین می‌کند.

تولید اکسیژه در اکسیژن ساز

شرکت ناب زیست بعنوان طراح و تولید کننده دستگاه اکسیژن ساز صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی در ایران فعالیت میکند.

مزایای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

 • اطمینان از خلوص اکسیژن
 • دستگاهی ایمن و بی خطر برای محیط زیست
 • فراهم کردن اکسیژن کافی برای دستگاه‌های تولید ازن
 • استفاده در صنایعی مانند: فولاد، شیشه و سرامیک، کاغذ سازی، پزشکی و…
 • کمک به تصفیه آب آشامیدنی و آب استخرها
 • در حوضچه‌های پرورش ماهی
 • در مراکز پژوهشی و آزمایشگاه‌ها

موارد پزشکی و سلامت مانند:

 • تنظیم و تصفیه گردش خون برای سالمندان و کودکان
 • کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی
 • جلوگیری از افزایش فشار خون
 •  مبارزه با بیماری‌های آسمی یا هر مشکل تنفسی
 • رساندن جریان خون کافی به بافت بدن و تنظیم آن
 • ایجاد شفافیت و زیبایی بخشیدن به پوست
 • جلوگیری از استرس و تنش‌های روزمره و تاخیر در روند پیری
 • مورد استفاده برای خانم‌های باردار جهت کمک به رشد و سلامت سیستم عصبی جنین
 • تقویت حافظه و افزایش طول عمر
 • بازگرداندن عملکرد نرمال به ریه‌های آسیب دیده اشخاص سیگاری.

اکسیژن ساز بیمارستانی

انواع ژنراتورهای اکسیژن

در ادامه به معرفی انواع مختلف اکسیژن‌سازها به لحاظ نوع کاربری و محل استفاده آنها می‌پردازیم.

ژنراتور اکسیژن جذب نوسان فشار

اکسیژن‌ساز جذب نوسان فشاری (PSA) متداول‌ترین روش تولید اکسیژن در مقیاس صنعتی است. ژنراتورهای PSA نیتروژن را از هوای محیط داخل یک مخزن تحت فشار پر از زئولیت جدا میکنند. زئولیت یک ماده معدنی طبیعی یا مصنوعی است که به عنوان “غربال مولکولی” عمل می‌کند. این توانایی در “مرتب سازی” مولکولها بر اساس اندازه است که باعث می‌شود زئولیت بسیار مفید باشد.

اکسیژن ساز PSA

مولکولهای نیتروژن بزرگتر توسط مواد غربال جذب می‌شوند در حالی که مولکولهای اکسیژن کوچکتر از آن عبور کرده و جمع آوری می‌شوند. سپس با فشار آزاد می‌شود، مولکولهای نیتروژن به جو منتقل می‌شوند و مخزن دوباره تحت فشار قرار می‌گیرد.

استفاده از PSA 90 تا 95% گاز اکسیژن ایجاد می‌کند. با تکرار این فرآیند تصفیه میتوان تا بیش از 99٪ اکسیژن “خالص” دست یافت.
به عنوان یک نکته جانبی، میتوان از فرآیند PSA برای تولید نیتروژن با جمع آوری مولکولهای نیتروژن و تخلیه اکسیژن استفاده کرد. PSA همچنین در سنتز تجاری بزرگ هیدروژن مورد استفاده در پالایشگاه‌های نفت و در تولید آمونیاک برای کود استفاده می‌شود.

اکسیژن‌ساز ممبرانی

اکسیژن ساز ممبرانی یک جریان هوای فشرده را برای ما ایجاد می‌کند که از طریق مواد نیمه تراوا عبور می‌کند و اجازه عبور مولکولهای خاص را میدهد. تحت فشار، مولکولهای اکسیژن کوچکتر از غشا عبور میکنند، فیلتر شده و جمع آوری می‌شوند و جریان نیتروژن از انتهای مخالف غشا خارج می‌شود. در حالی که ژنراتورهای نوع ممبرانی چندان رایج نیستند، اما قابل اطمینان تر هستند زیرا هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد که بتواند خراب شود.

اکسیژن ساز شیمیایی

اکسیژن ساز شیمیایی دستگاهی است که با واکنش شیمیایی اکسیژن را آزاد می‌کند. محفظه‌ای از نمکهای معدنی به نام “سوپراکسید” یا کلرات سدیم مشتعل می‌شود. با گرم شدن، تا زمانی که ترکیب مصرف نشود، اکسیژن می‌دهند.
به دلیل ماندگاری طولانی، پایداری و اندازه کوچک (به اندازه یک قوطی نوشابه) از ژنراتورهای شیمیایی اکسیژن در هواپیماهای تجاری استفاده می‌شود. هر ژنراتور روی صندلیها نصب شده است و می‌تواند اکسیژن کافی را برای 2-3 ماسک به مدت 10-20 دقیقه تولید کند.

یک دستگاه مشابه شمع اکسیژن نامیده می‌شود. این دستگاه با استفاده از همان اصل آزادسازی اکسیژن با گرما کار می‌کند و به عنوان منبع اکسیژن ایمنی شخصی در معادن، زیردریایی‌ها و ایستگاه فضایی استفاده می‌شود.

اجزای دستگاه اکسیژن ساز

فیلترها

این دستگاهها با فیلترهای متفاوتی تولید و عرضه میشوند. جذب گرد و غبار و آنتی باکتریالهای موجود در هوا و دیگر آلودگیها، از جمله وظایف این فیلترها است. بسیاری از این فیلترها قابل شستشو و استفاده مجدد هستند و شما پس از خرید دستگاه باید با توجه به دستورالعملها و زمانهایی که از طرف شرکت سازنده پیشنهاد شده است به تعویض فیلترها بپردازید.

کمپرسور هوا

کمپرسورها وظیفه مکیدن هوای محیط به داخل دستگاه را دارند. دانستن این نکته خالی از لطف نیست که کمپرسورها بعد از فیلترهای تصفیه گرد و غبار و آلودگی قرار دارند و وظیفه آنها از این نقطه شروع میشود. در هنگام خرید دستگاه اکسیژن ساز باید به میزان صدایی که کمپرسور تولید میکند دقت کنید. هیچ کس دوست ندارد در کنار دستگاهی که سر و صدای بالایی تولید میکند زندگی کند یا بخوابد حتی اگر این دستگاه اکسیژن صد درصد را به سمت شما بفرستد.

سیلندرهای زئولیت

این سیلندرها با تکنولوژی خاصی که در آنها به کار رفته، عمل خلوص بخشیدن به هوا و ساخت اکسیژن را انجام میدهند.

مخزن اکسیژن

اکسیژنی که در این فرایند ساخته میشود به صورت مستقیم به بیرون پمپ نمیشود. این اکسیژن در مخزنی ذخیره میشود تا میزان خروجی مشخص شود و سپس این عمل انجام شود.

فلومتر

فلومتر در واقع ابزاری است که در اختیار شما قرار میگیرد تا میزان خروجی اکسیژن را مشخص کنید. شما میتوانید بر اساس نیازی که به خلوص اکسیژن و مساحت محل نصب دارید این فشار را بالا و پایین ببرید. دستگاههای اکسیژن ساز بر اساس حداکثر میزان خروجی اکسیژن و بر مبنای لیتر در دقیقه طبقه بندی میشوند.

مخزن مرطوب کننده

اکسیژن خروجی از دستگاه از آبی که درون لیوان مرطوب کننده قرار دارد میگذرد. شما باید به طور منظم و هر چند روز یکبار شلنگ داخل لیوان را بشویید و تمیز کنید. همچنین آبی که داخل مخزن است حتما باید آب مقطر یا آبی که با دستگاه تصفیه خانگی تصفیه شده باشد، باشد. توجه کنید که ریختن آب معمولی و شیر خانگی درون مخزن مرطوب کننده علاوه بر آسیب رساندن به آن کارایی دستگاه را هم پایین می‌آورد.

اکسیژن ساز بیمارستانی

اکسیژن ساز بیمارستانی یک دستگاه پزشکی است که به منظور متمرکز کردن اکسیژن موجود در هوای محیط طراحی شده تا گاز اکسیژن غنی شده را به صورت مستمر برای بیمارانی که سطح اکسیژن خونشان پایین است، تامین کند. بسیاری از افراد از جمله بیماران حاد ریوی، آسمی، پونومونی، قلبی و نیز در برخی موارد افراد سالم نیز جهت رفع خستگی روزانه می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند.

هوای محیط اطراف ما از ترکیب حدود ۷۸‎٪ نیتروژن، ۲۱‎٪ اکسیژن و ۱‎٪ آرگون تشکیل شده است. دستگاه تولید اکسیژن برای جدا کردن اکسیژن از نیتروژن و آرگون و ارائه ی تا ۹۶‎٪ اکسیژن خالص طراحی شده است. این جداسازی توسط یک کمپرسور هوا به همراه دو مخزن پر شده از زئولایت انجام میشود.

اکسیژن ساز بیمارستانی

کمپرسور هوای محیط را به داخل دستگاه می‌مکد و مواد معدنی متخلخل زئولایت مولکولهای نیتروژن را از هوای تحت فشار جذب میکنند و به گاز اکسیژن اجازه عبور میدهند. هنگامی که اکسیژن استخراج شد، فشار هوا کم میشود و نیتروژن از مخازن زئولایت به هوا بازگردانده میشود. این فرایند آرام به دستگاه اجازه میدهد تا دوز بالایی از اکسیژن (۹۶‎٪) را به عنوان خروجی ارائه دهد که تقریبا پنج برابر بیشتر از درصد اکسیژن موجود درهوا است.

باید دقت کنید که در محیطهای بیمارستانی که امکان نصب کپسول اکسیژن برای بیماران وجود ندارد (و یا نصب آن باعث خطراتی میشود) بهتر است که از دستگاههای اکسیژن ساز استفاده شود. همچنین بیمارانی هستند که احتیاج به فشار اکسیژن بالاتر از حد معمولی به صورت مداوم دارند. برای رفاه حال آنها و همچنین برای کم کردن هزینه‌ها بهتر است که از دستگاههای بیمارستانی اکسیژن ساز استفاده شود.

چند مثال از شرایط حاد که در آن برای استفاده کوتاه مدت از اکسیژن درمانی نیاز به استفاده از دستگاه اکسیژن ساز می‌باشد:

 • آسم: این وضعیت جایی است که مجاری تنفسی شما ملتهب شده و شروع به تولید مخاط زیاد می‌کند، که این امر تنفس را دشوار می‌کند.
  در حالی که تعدادی دارو وجود دارد که می‌توانند آسم را درمان و کنترل کنند، یک دستگاه اکسیژن ساز می‌تواند سطح بالایی از اکسیژن را در جریان خون بیمار در حالی که مبتلا به حمله آسم بوده یا قبلا داشته اند پمپاژ کند.
 • پنومونی: ذات الریه یک عفونت است که در آن یکی از کیسه‌های هوایی ریه‌ها و یا هر دو آنها دچار التهاب می‌شوند و در بسیاری از موارد آنها را با مایع پر می‌کنند. اکسیژن درمانی برای بسیاری از بیماران مبتلا به ذات الریه تجویز شده است و نتایج بالینی خوبی را مشاهده کرده اند.
 • سندرم پریشانی تنفسی (RDS): RDS یک اختلال تنفسی است که بیشتر نوزادان را متاثر می‌کند، به ویژه نوزادانی که شش هفته یا بیشتر زودتر از تاریخ زایمان متولد می‌شوند. نوزادانی که از RDS رنج میبرند، سورفکتانت کافی (مایع پوشش دهنده ریه) ایجاد نمی‌کنند و باعث می‌شوند ریه‌های آنها سقوط کرده و تنفس آنها سخت تر شود. اکسیژن درمانی با استفاده از اکسیژن ساز به پمپ اکسیژن در جریان خون و ریه نوزادان کمک می‌کند تا عوارض بعدی را کاهش دهد.
 • دیسپلازی ریوی (BPD): نوزادان مبتلا به RDS نیز بیشتر در معرض ابتلا به BPD هستند. این یک بیماری شدید ریه است که نیاز به حمایت طولانی مدت از تنفس دارد.
  در برخی موارد، پس از جراحی، ممکن است برای مدت کوتاهی به اکسیژن نیاز داشته باشید..

ژنراتور اکسیژن
برخی از بیماریهای مزمن که نیاز به استفاده طولانی مدت از غلظت اکسیژن دارند عبارتند از:

 • بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD): COPD حدود 16 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار میدهد، اما اکسیژن ساز می‌تواند درمان موثری باشد. وقتی COPD دارید، آسیب مزمن ریه دارید که جذب اکسیژن کافی را برای ریه‌ها دشوار می‌کند. در نتیجه، شما میتوانید در تنفس مشکل داشته باشید و اکسیژن درمانی از طریق دستگاه اکسیژن‌ساز می‌تواند به شما کمک کند.
 • فیبروز کیستیک: این بیماری جزو بیماریهای ارثی می‌باشد و باعث آسیب دستگاه گوارش و ریه می‌شود. این یک بیماری نادر است که بر سلولهای بدن مسئول تولید مخاط، عرق و آب گوارشی تأثیر میگذارد. مایعات تغییر می‌کنند که منجر به محلول چسبناک تر و ضخیم تری می‌شود که مجاری، لوله‌ها و گذرگاه‌های فرد مبتلا را می‌بندد.
 • آپنه (Apnea) خواب: آپنه خواب یک اختلال خواب است که می‌تواند جدی باشد و باعث شود که تنفس فرد بطور پراکنده در طول خواب متوقف و شروع شود. معمولاً درمان این بیماری فشار مداوم مثبت راه هوایی (CPAP)، کاهش وزن و ورزش فیزیکی است، اگرچه برخی از افراد مبتلا به آپنه خواب ممکن است به اکسیژن درمانی نیاز داشته باشند.

انواع اکسیژن ساز

اکسیژن سازها برای کاربردهای مختلف طراحی و ساخته میشوند. آنها احتیاج به مواد خاص و اضافه‌ای ندارند و تنها با یک منبع برقی میتواند اکسیژن مورد نیاز را تامین کنند. دستگاههای تولید اکسیژن معمولا در دو مدل پرتابل و ثابت و با حجمهای مختلف ساخته می‌شوند. مزیت مدلهای پرتابل یا متحرک این است که میتوانید آن را در اتاقهای مختلف قرار دهید و با هزینه یک دستگاه، چندین اتاق را اکسیژن رسانی کنید.

ژنراتور اکسیژن

اکسیژن ساز خانگی قابل حمل (پرتابل)

به لطف پیشرفتهای چشمگیر حوزه پزشکی، اکسیژن سازهای امروزی جمع و جور، کوچک، بی صدا و سبک هستند، اما هنوز هم حداکثر مطابقت و عملکرد بالا را ارائه می‌دهند. متراکم کننده‌های قدیمی اکسیژن حجیم و سنگین هستند، این امر برای بیمارانی که در مسافرت یا خارج از خانه نیاز به اکسیژن درمانی دارند مشکل است.

شما به طور کلی خروجی غلظت اکسیژن را بر حسب LPM (لیتر در دقیقه) اندازه گیری میکنید. پزشک شما تعیین می‌کند که چه میزان اکسیژن نیاز دارید، که ممکن است در حالت استراحت، هنگام خواب و هنگام ورزش متفاوت باشد.

اکسیژن سازهای خانگی با ظرفیتهای مختلفی تولید میشوند که عبارتند از ۳ لیتری، ۵،۸ و ۱۰ لیتر در دقیقه. این دستگاه‌ها عموما دارای لوازم جانبی از جمله: فیلترها، مرطوب کننده، سوند نازل و… هستند.

دلایل زیادی برای استفاده از اکسیژن ساز وجود دارد و پزشکان می‌توانند اکسیژن درمانی را در شرایط مختلف پزشکی به بیماران خود توصیه کنند. به طور معمول، ریه‌های انسان اکسیژن هوا را جذب کرده و آن را به جریان خون منتقل می‌کنند.

اگر در شهرهای بزرگ و صنعتی زندگی میکنید حتما تجربه روزهای آلوده و خطرناک را دارید. روزهای زیادی که بخاطر مشکلات وارونگی و آلودگی هوا، بسیاری از فعالیتهای شهری تعطیل میشود. بیشتر ما چنین روزهایی را در تهران تجربه کردیم و همه به دنبال راه حلی برای این مشکل میگردیم.

شاید راه حل دم دستی و ساده این باشد که به دستگاه اکسیژن ساز پناه ببریم. امکان تغییر شرایط و بهبود هوای شهر چندان در دسترس شهروندان نیست و احتیاج به سیاست گذاری دارد اما ما میتوانیم در خانه یا محل کارمان (اگر اتاق یا فضای کوچک باشد) از دستگاههای تولید اکسیژن پرتابل و خانگی استفاده کنیم.

البته باید بدانیم که هوای اطراف ما در شرایط نرمال هم از اکسیژن خالص انباشته نیست و بیشترین درصد هوا را نیتروژن با 78 درصد تشکیل میدهد و تنها در جنگلها و فضای سبز وسیع است که این درصد تغییر میکند. پس استفاده از دستگاه اکسیژن ساز خانگی شما را به تجربه‌ای فراتر از شرایط عادی خواهد رساند.

این دستگاهها همانند یک فیلتر که بر روی هوای اطرافمان قرار گرفته باشند کار میکنند. آنها هوای اطراف را به درون خود میمکند و با تغییراتی که در آن شکل میدهند، درصد اکسیژن را در هوای خروجی بالا میبرند.

اکسیژن ساز صنعتی

اکسیژن ساز صنعتی

شرکت ناب زیست تولید کننده برتر انواع اکسیژن ساز صنعتی برای استفاده در بسیاری از صنایع مانند پرورش ماهی، مراکز درمانی و بیمارستانها، برشکاری اکسیژن، مشعلهای هیدروژن – اکسیژن در صنعت شیشه سازی، مراکز پژوهشی و آزمایشگاه‌ها و… فعالیت دارد.

مولد اکسیژن برای ازن ژنراتور

ازن روشی بسیار مؤثر برای تصفیه باکتریولوژیکی می‌باشد و در انواع شرایط روزمره مانند از بین بردن بو تا اطمینان از آب آشامیدنی تمیز و با کیفیت خروجی از شیر مفید میباشد.

ازن همچنین از نظر محیطی بی خطر است و این باعث می‌شود آن را برای تصفیه آب در مقادیر بسیار زیاد برای آب آشامیدنی و هم فاضلاب صنعتی، یعنی به طور مثال در کشتارگاههای صنعتی، مناسب باشد. اکسیژن خالص در فرآیند ساخت ازن استفاده می‌شود. به همین منظور و برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید صفحه ازن ساز را مطالعه کنید.

قیمت اکسیژن ساز

اکسیژن ساز گرید پزشکی

اکسیژن‌ساز گرید پزشکی مورد استفاده در بیمارستانها یا مراقبتهای بهداشتی خانگی دارای مجوز فارماکوپه ایالات متحده است. الزامات USP این است که سطح اکسیژن بین 90 تا 96 خالص باشد و بقیه آن از آرگون و هیدروژن تشکیل شده است. بیش از 300 پی پی ام CO2 یا هر گونه گاز یا مولکول دیگر مجاز نیست.

اکسیژن ساز برای تنفس اکسیژن

ایستگاه فضایی بین المللی، زیردریایی‌ها و غواصان SCUBA همگی برای تولید هوای تنفس به ژنراتورهای اکسیژن تکیه می‌کنند. از آنجا که آنها سیستمهای بسته‌ای هستند، هر کدام در ترکیب با “اسکرابرهای دی اکسید کربن” برای حذف CO2 عمل می‌کنند و سطح اکسیژن را به 20.9 درصد هوای اکسیژن دار بر می‌گردانند.

اکسیژن ساز برای مزارع پرورش ماهی و آبزی پروری

ماهیها و دیگر حیوانات دریایی مانند انسانها برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند. با رواج مزارع پرورش ماهی، “پرورش دهندگان ماهی” باید مطمئن شوند که آبزی‌هایشان اکسیژن مناسب برای زنده ماندن را دریافت می‌کنند. قبل از اینکه پرورش ماهی در مقیاس صنعتی انجام شود، پرورش دهندگان منطقه‌ای از آب را در حاشیه دریاچه حصار کشی می‌کردند تا صید خود را افزایش دهند. با استفاده از اکسیژن سازهای صنعتی، پرورش دهندگان اکنون این توانایی را دارند که در استخرهای آب اکسیژنه ساخته شده توسط انسان ماهی پرورش دهند. منفعت برای پرورش دهندگان تراکم بیشتر موجودی در منطقه کوچکتر و رشد سریعتر ماهی است.

اکسیژن ساز برای آب آشامیدنی

پس از بازیابی آب از زیرزمین به طور معمول فیلتر و اکسیده می‌شود و مستقیماً به کاربر نهایی پمپاژ می‌شود. در دستگاه‌های آب شیرین کن مدرن، آب در سیستمهای بسته لوله کشی و فیلتراسیون، تصفیه می‌شود. به این معنی که آب هیچ گونه تماسی با هوای اطراف ندارد و بنابراین در مقابل آلودگی هوا، کیفیت آب تغییری نمی‌کند. اکسیژن با استفاده از سیستم‌های بسته، 95٪ اکسیژن خالص در سطح 7ppm در لیتر در آب مخلوط می‌شود و قبل از توزیع آن به کاربر نهایی، اکسیژن کامل آب را فراهم میکند.

مولد اکسیژن برای تصفیه فاضلاب

تصفیه و تمیز کردن فاضلاب فرایندی پیچیده است، که در آن اکسیژن نقش مهمی ایفا می‌کند. پساب را میتوان با استفاده از فیلترهای زیستی تصفیه کرد. فیلترهای زیستی به اکسیژن خالص نیاز دارند تا در حد امکان کارآمد شوند. اضافه کردن اکسیژن به طور مستقیم در فاضلاب باعث افزایش اثرات حذف آلاینده‌ها می‌شود.

در تصفیه خانه‌های فاضلاب از ژنراتورهای اکسیژن برای تأمین اکسیژن اضافی به باکتریها استفاده می‌شود که باعث تجزیه بیولوژیکی می‌شود. اگر اکسیژن اضافی در طول فرآیند اضافه شود، باکتریها لجن را به CO2 و آب سریعتر تجزیه می‌کنند.

اکسیژن ساز برای صنعت فولاد

ژنراتورهای اکسیژن صنعتی به چند روش در فرآیند تولید فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. کوره‌های اکسیژن برای کربن زدایی، فرایند کاهش کربن در فلزات در حالت مذاب استفاده می‌شود. اکسیژن همچنین برای افزایش نرخ ذوب در کوره‌ها و کاهش پوسته پوسته شدن هنگام گرم کردن مجدد کوره‌ها استفاده می‌شود.

اکسیژن ساز برای استخراج طلا

معادن استخراج طلا در مقیاس صنعتی از ژنراتور اکسیژن در طی فرآیند شستشوی سیانور استفاده می‌کنند. محلول سدیم-سیانید در سنگهای خرد شده با طلا با اکسیژن مخلوط می‌شود تا طلا از سنگ خارج شود.

اکسیژن ساز برای جوشکاری

برش و جوشکاری اکسی استیلن فلزات از سوخت مایع و اکسیژن برای افزایش دمای شعله استفاده می‌کند تا فلز در نقطه نوک جوش ذوب شود. از این ذوب میتوان برای جوشکاری یا برش فلز استفاده کرد.

استفاده از اکسیژن ساز در جوشکاری

اکسیژن ساز برای شیشه سازی

مانند جوشکاری، شیشه سازی نیز نیاز به گرمای بالایی برای ذوب شیشه دارد. اکسیژن‌ساز برای افزایش دمای شعله در کوره‌ها و مشعلهایی که برای شکل دادن به قطعات شیشه استفاده می‌شود، مورد استفاده قرار میگیرد.

اکسیژن‌ساز برای تولید خمیر و کاغذ

Delignification فرآیند استخراج لیگنین از مواد گیاهی در یکی از مراحل مورد نیاز برای ساخت کاغذ از درختان است. مقدار زیادی اکسیژن در این فرایند مورد نیاز است و همچنین چندین مرحله بعدی در تولید خمیر کاغذ

قیمت اکسیژن ساز

اکسیژن سازهای ناب زیست (چه آنها که وارد میکنیم و با نام اکسیژن‌ساز چینی و آمریکایی به بازار عرضه می‌نمائیم و چه آنها که خود تولید نموده و با نام اکسیژن‌ساز ایرانی تقدیم حضور شما می گردد) به دلیل مزایای قابل توجه، مورد علاقه اکثر کاربران است. این ژنراتورهای اکسیژن به طور گسترده‌ای در پشتیبانی احتراق متالورژی، صنایع شیمیایی، حفاظت از محیط زیست، مصالح ساختمانی، صنایع سبک، درمان پزشکی، آبزی پروری، بیوتکنولوژی، تصفیه فاضلاب و سایر زمینه‌ها استفاده می‌شود.

قیمت اکسیژن ساز خانگی

با توجه به شرایط مختلف میتوانید تصمیم درست و بصرفه‌ای بگیرید. قیمت و برند دستگاه‌های اکسیژن ساز متغیر و گوناگون است و شما میتوانید با صرف هزینه‌ای از 15 میلیون تومان تا 86 میلیون تومان، یک دستگاه خوب خانگی مناسب برای کاربردی که دارید تهیه کنید.

اگر رنج قیمتی برای مدلهای صنعتی بخواهید به جرات میتوان گفت به هیچ عنوان ارائه قیمت اکسیژن‌ساز صنعتی و بیمارستانی میسر نیست. چرا که پارامترهای بسیاری در قیمت نمونه‌های صنعتی و بیمارستانی موثر هستند. علی‌ای‌حال کارشناسان فروش ما در خدمت شما هستند تا برای خرید و نصب این دستگاه کمکتان کنند.

چند نکته درباره استفاده از ژنراتورهای اکسیژن

استفاده از این دستگاهها به راحتی و سهولت استفاده از هر وسیله برقی دیگری است. تنها کافی است آنها را به برق بزنید و روشن کنید تا تجربه متفاوتی را داشته باشید. اما رعایت چند نکته میتواند شما را به کارایی بهتری از دستگاهتان برساند.

 • هرگز دستگاه را در کنار وسایلی همچون جارو برقی که گرد و خاک و پرز زیادی را در خود دارند قرار ندهید.
 • دستگاه را در نزدیکی وسایل گرمازا قرار ندهید.
 • نور مستقیم خورشید کارایی دستگاه را کاهش میدهد.
 • هرگز دستگاه اکسیژن ساز را وقتی روشن است تکان ندهید.
رای کاربران
[امتیاز کلی: 20 میانگین: 5]
12 دیگاه
 1. avatar رضازاده

  سلام لطفا قیمت سیستم صنعتی دارای توجیه اقتصادی برای تولیدوپرکردن کپسول در فضای کارگاه ۱۵۰ متری را اعلام فرمایید.ضمنا اگر کارگاه در داخل شهر باشد آیا مجوز میشه گرفت؟واتساپ وتلگرام ۰۹۱۵۵۱۰۱۰۹۵

  • avatar ناب زیست.م

   سلام همکاران تماس می گیرن خدمت تون

 2. avatar محمد مهدی

  سلام
  من نیازمند یک دستگاه اکسیژن ساز با میانگین پانزده لیتر در دقیقه هستم، برای استفاده در دستگاه ازن در پرورش ماهی، میشه بنده را راهنمایی بفرمایید

  • avatar ناب زیست.م

   سلام. هم چینی و ایرانی موجود هستش لطفا برای استعلام قیمت و خرید تماس بگیرید.

 3. avatar صمد

  با سلام جهت خرید یک پکیج تولید اکسیژن تمام صنعتی (اکسیژن خالص ۹۹،۹۹%) برای کشور ترکیه شهر انکارا نیاز به اطلاعات بیشتر دارم. در صورت امکان تماس واتسابی شما رو درخواست میکنم. ۰۹۱۷۴۱۷۲۸۳۵

  • avatar ناب زیست.م

   سلام . چشم همکاران تماس خواهند گرفت. ممنون از اینکه ناب زیست را برای دریافت مشاوره انتخاب کرده اید.

 4. avatar علی میرزائی

  سلام
  جهت خرید و دریافت اطلاعات در زمینه پکیج تولید اکسیژن صنعتی برای مصارف پزشکی نیاز به کمک دارم
  ۰۹۱۰۱۹۸۳۱۶۰

  • avatar ناب زیست.م

   سلام. حتما تماس خواهند گرفت واحد فنی. ممنون که ما را برای مشاوره انتخاب نموده اید.

 5. avatar مهدی

  سلام
  دستگاه صنعتیی که توجیح اقتصادی داشته باشه برای پرکردن کپسولهای اکسیژن شرکت شما موجود داره

  • avatar ناب زیست.م

   سلام. این کار صرفه اقتصادی نداره.

 6. avatar صمدی

  سلام ۰۹۱۰۹۶۴۴۴۴۸
  خط تولید اکسیژن برای جوشکاری میخوام

  • avatar ناب زیست.م

   سلام نداریم قربان.

۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید