Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

اکسیژن ساز

اکسیژن ساز

اکسیژن ساز دستگاهی است که توسط پمپ مخصوص هوای داخل محیط را به درون خود مکیده و با جداسازی اکسیژن درون هوا نسبت به تولید اکسیژن اقدام می نماید. در حقیقت پس از مکیده شدن هوا درون دستگاه تولید اکسیژن، این هوا از محفظه های پودر زئولیت عبور داده میشود. پودر زئولیت ، اکسیژن 21 درصدی موجود در هوای ورودی را از گازهای دیگر هوا جدا کرده و به سمت محفظه های دیگر هدایت می نماید.

به تعریف دیگر دستگاه اکسیژن ساز وسیله ای است که اکسیژن را از منبع گاز (به طور معمول هوای محیط) متمرکز می کند و با از بین بردن انتخابی نیتروژن برای تهیه یک جریان گاز غنی از اکسیژن ، استفاده می شود.

 

اکسیژن ساز

ژنراتورهای اکسیژن، اکسیژن گازی را از هوای فشرده در محل تولید می کنند و یک جایگزین مقرون به صرفه ، مطمئن و ایمن را برای منابع سنتی گاز اکسیژن مانند سیلندرها یا مایع کریوژنیک ارائه می دهند. کمپرسور بعنوان یکی از مهمترین تجیهزات درون دستگاه مولد اکسیژن موجود، فشار و درصد اکسیژن را در محفظه ها بالا برده و خلوص اکسیژن داخل دستگاه را به 94 درصد و فشار آن را به شدت بالا می برد.

اکسیژن ساز اصطلاحی است که به جای کلمه ی لاتین oxygen Concentrator استفاده میشود. اما معنای لغوی این واژه “ تغلیظ اکسیژن ” است که بدلیل رایج بودن اکسیژن ساز از این واژه استفاده میشود.

فرآیند تولید اکسیژن در دستگاه اکسیژن ساز

فرایند تولید اکسیژن توسط این دستگاه مطابق تصویر زیر در 5 مرحله انجام می شود:

 1. هوا را از محیط می گیرد.
 2. اکسیژن را فشرده می کند.
 3. نیتروژن هوا را از آن خارج می کند.
 4. نحوه تحویل هوا را تنظیم می کند.
 5. اکسیژن خالص را تأمین می کند.

تولید اکسیژه در اکسیژن ساز

شرکت ناب زیست بعنوان طراح و تولید کننده دستگاه اکسیژن ساز صنعتی ؛ نیمه صنعتی و خانگی در ایران فعالیت میکند.

مزایای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

 • اطمینان از خلوص اکسیژن
 • دستگاهی ایمن و بی خطر برای محیط زیست
 • فراهم کردن اکسیژن کافی برای دستگاه های تولید ازن
 • استفاده درصنایعی مانند: فولاد، شیشه و سرامیک، کاغذ سازی، پزشکی و …
 • کمک به تصفیه آب آشامیدنی و آب استخر ها
 • در حوضچه های پرورش ماهی
 • در مراکز پژوهشی و آزمایشگاه ها

موارد پزشکی و سلامت مانند:

 • تنظیم و تصفیه گردش خون برای سالمندان و کودکان
 • کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی
 • جلوگیری از افزایش فشار خون
 •  مبارزه با بیماری‌های آسمی یا هر مشکل تنفسی
 • رساندن جریان خون کافی به بافت بدن و تنظیم آن
 • ایجاد شفافیت و زیبایی بخشیدن به پوست
 • جلوگیری از استرس و تنش‌های روزمره و تاخیر در روند پیری
 • مورد استفاده برای خانم‌های باردار جهت کمک به رشد و سلامت سیستم عصبی جنین
 • تقویت حافظه و افزایش طول عمر
 • بازگرداندن عملکرد نرمال به ریه‌های آسیب دیده اشخاص سیگاری.

اکسیژن ساز بیمارستانی

اجزای دستگاه اکسیژن ساز

فیلترها

این دستگاهها با فیلترهای متفاوتی تولید و عرضه میشوند. جذب گرد و غبار و آنتی باکتریالهای موجود در هوا و دیگر آلودگیها، از جمله وظایف این فیلترها است. بسیاری از این فیلترها قابل شستشو و استفاده مجدد هستند و شما پس از خرید دستگاه باید با توجه به دستورالعملها و زمانهایی که از طرف شرکت سازنده پیشنهاد شده است به تعویض فیلترها بپردازید.

کمپرسور هوا

کمپرسورها وظیفه مکیدن هوای محیط به داخل دستگاه را دارند. دانستن این نکته خالی از لطف نیست که کمپرسورها بعد از فیلترهای تصفیه گرد و غبار و آلودگی قرار دارند و وظیفه آنها از این نقطه شروع میشود. در هنگام خرید دستگاه اکسیژن ساز باید به میزان صدایی که کمپرسور تولید میکند دقت کنید. هیچ کس دوست ندارد در کنار دستگاهی که سر و صدای بالایی تولید میکند زندگی کند یا بخوابد حتی اگر این دستگاه اکسیژن صد درصد را به سمت شما بفرستد.

سیلندرهای زئولیت

این سیلندرها با تکنولوژی خاصی که در آنها به کار رفته، عمل خلوص بخشیدن به هوا و ساخت اکسیژن را انجام میدهند.

مخزن اکسیژن

اکسیژنی که در این فرایند ساخته میشود به صورت مستقیم به بیرون پمپ نمیشود. این اکسیژن در مخزنی ذخیره میشود تا میزان خروجی مشخص شود و سپس این عمل انجام شود.

فلومتر

فلومتر در واقع ابزاری است که در اختیار شما قرار میگیرد تا میزان خروجی اکسیژن را مشخص کنید. شما میتوانید بر اساس نیازی که به خلوص اکسیژن و مساحت محل نصب دارید این فشار را بالا و پایین ببرید. دستگاههای اکسیژن ساز بر اساس حداکثر میزان خروجی اکسیژن و بر مبنای لیتر در دقیقه طبقه بندی میشوند.

مخزن مرطوب کننده

اکسیژن خروجی از دستگاه از آبی که درون لیوان مرطوب کننده قرار دارد میگذرد. شما باید به طور منظم و هر چند روز یکبار شلنگ داخل لیوان را بشویید و تمیز کنید. همچنین آبی که داخل مخزن است حتما باید آب مقطر یا آبی که با دستگاه تصفیه خانگی تصفیه شده باشد، باشد. توجه کنید که ریختن آب معمولی و شیر خانگی درون مخزن مرطوب کننده علاوه بر آسیب رساندن به آن کارایی دستگاه را هم پایین می‌آورد.

اکسیژن ساز بیمارستانی

اکسیژن ساز بیمارستانی یک دستگاه پزشکی است که به منظور متمرکز کردن اکسیژن موجود در هوای محیط طراحی شده تا گاز اکسیژن غنی شده را به صورت مستمر برای بیمارانی که سطح اکسیژن خونشان پایین است، تامین کند. بسیاری از افراد از جمله بیماران حاد ریوی ، آسمی ، پونومونی ، قلبی و نیز در برخی موارد افراد سالم نیز جهت رفع خستگی روزانه می توانند از این دستگاه استفاده کنند .

هوای محیط اطراف ما از ترکیب حدود ۷۸‎٪ نیتروژن، ۲۱‎٪ اکسیژن و ۱‎٪ آرگون تشکیل شده است. دستگاه تولید اکسیژن  برای جدا کردن اکسیژن از نیتروژن و آرگون و ارائه ی تا ۹۶‎٪ اکسیژن خالص طراحی شده است . این جداسازی توسط یک کمپرسور هوا به همراه دو مخزن پر شده از زئولایت انجام میشود.

اکسیژن ساز بیمارستانی

کمپرسور هوای محیط را به داخل دستگاه می مکد و مواد معدنی متخلخل زئولایت مولکول های نیتروژن را از هوای تحت فشار جذب میکنند و به گاز اکسیژن اجازه عبور میدهند. هنگامی که اکسیژن استخراج شد ، فشار هوا کم میشود و نیتروژن از مخازن زئولایت به هوا بازگردانده میشود. این فرایند آرام به دستگاه اجازه میدهد تا دوز بالایی از اکسیژن(۹۶‎٪) را به عنوان خروجی ارائه دهد که تقریبا پنج برابر بیشتر از درصد اکسیژن موجود درهوا است.

باید دقت کنید که در محیطهای بیمارستانی که امکان نصب کپسول اکسیژن برای بیماران وجود ندارد (و یا نصب آن باعث خطراتی میشود) بهتر است که از دستگاههای اکسیژن ساز استفاده شود. همچنین بیمارانی هستند که احتیاج به فشار اکسیژن بالاتر از حد معمولی به صورت مداوم دارند. برای رفاه حال آنها و همچنین برای کم کردن هزینه ها بهتر است که از دستگاههای بیمارستانی اکسیژن ساز استفاده شود.

انواع اکسیژن سازهای تولیدی ناب زیست

اکسیژن سازها برای کاربرد های مختلف طراحی و ساخته میشوند. آنها احتیاج به مواد خاص و اضافه‌ای ندارند و تنها با یک منبع برقی میتواند اکسیژن مورد نیاز را تامین کنند. دستگاههای تولید اکسیژن معمولا در دو مدل پرتابل و ثابت و با حجمهای مختلف ساخته میشوند. مزیت مدلهای پرتابل یا متحرک این است که میتوانید آن را در اتاقهای مختلف قرار دهید و با هزینه یک دستگاه، چندین اتاق را اکسیژن رسانی کنید.

ژنراتور اکسیژن


اکسیژن ساز خانگی قابل حمل ( پرتابل)

 اکسیژن سازهای خانگی با ظرفیت های مختلفی تولید میشوند که عبارتند از ۳ لیتری، ۵،۸ و ۱۰ لیتر در دقیقه. این دستگاه ها عموما دارای لوازم جانبی از جمله : فیلترها ، مرطوب کننده ، سوند نازل و… هستند.

اگر در شهرهای بزرگ و صنعتی زندگی میکنید حتما تجربه روزهای آلوده و خطرناک را دارید. روزهای زیادی که بخاطر مشکلات وارونگی و آلودگی هوا، بسیاری از فعالیتهای شهری تعطیل میشود. بیشتر ما چنین روزهایی را در تهران تجربه کردیم و همه به دنبال راه حلی برای این مشکل میگردیم.

شاید راه حل دم دستی و ساده این باشد که به دستگاه اکسیژن ساز پناه ببریم. امکان تغییر شرایط و بهبود هوای شهر چندان در دسترس شهروندان نیست و احتیاج به سیاست گذاری دارد اما ما میتوانیم در خانه یا محل کارمان (اگر اتاق یا فضای کوچک باشد) از دستگاههای تولید اکسیژن پرتابل و خانگی استفاده کنیم.

البته باید بدانیم که هوای اطراف ما در شرایط نرمال هم از اکسیژن خالص انباشته نیست و بیشترین درصد هوا را نیتروژن با 78 درصد تشکیل میدهد و تنها در جنگلها و فضای سبز وسیع است که این درصد تغییر میکند. پس استفاده از دستگاه اکسیژن ساز خانگی شما را به تجربه‌ای فراتر از شرایط عادی خواهد رساند.

این دستگاهها همانند یک فیلتر که بر روی هوای اطرافمان قرار گرفته باشند کار میکنند. آنها هوای اطراف را به درون خود میمکند و با تغییراتی که در آن شکل میدهند، درصد اکسیژن را در هوای خروجی بالا میبرند.

اکسیژن ساز صنعتی

شرکت ناب زیست تولید کننده برتر انواع اکسیژن ساز صنعتی برای استفاده در بسیاری از صنایع مانند پرورش ماهی، مراکز درمانی و بیمارستان ها، برشکاری اکسیژن، مشعل های هیدروژن – اکسیژن در صنعت شیشه سازی، مراکز پژوهشی و آزمایشگاه ها …و … فعالیت دارد.

مولد اکسیژن برای ازن ژنراتور

ازن روشی بسیار مؤثر برای تصفیه باکتریولوژیکی می باشد و در انواع شرایط روزمره مانند از بین بردن بو تا اطمینان از آب آشامیدنی تمیز و با کیفیت خروجی از شیر مفید میباشد. ازن همچنین از نظر محیطی بی خطر است و این باعث می شود آن را برای تصفیه آب در مقادیر بسیار زیاد برای آب آشامیدنی و هم فاضلاب صنعتی ، یعنی به طور مثال در کشتارگاههای صنعتی، مناسب باشد. اکسیژن خالص در فرآیند ساخت ازن استفاده می شود. به همین منظور و برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید صفحه ازن ساز را مطالعه کنید.

قیمت اکسیژن ساز

اکسیژن ساز برای آب آشامیدنی

پس از بازیابی آب از زیرزمین به طور معمول فیلتر و اکسیده می شود و مستقیماً به کاربر نهایی پمپاژ می شود. در دستگاه های آب شیرین کن مدرن ، آب در سیستم های بسته لوله کشی و فیلتراسیون، تصفیه می شود. به این معنی که آب هیچ گونه تماسی با هوای اطراف ندارد و بنابراین در مقابل آلودگی هوا، کیفیت آب تغییری نمی کند. اکسیژن با استفاده از سیستم های بسته، 95٪ اکسیژن خالص در سطح 7 ppm در لیتر در آب مخلوط می شود و قبل از توزیع آن به کاربر نهایی ، اکسیژن کامل آب را فراهم میکند.

مولد اکسیژن برای تصفیه فاضلاب

تصفیه و تمیز کردن فاضلاب فرایندی پیچیده است ، که در آن اکسیژن نقش مهمی ایفا می کند. پساب را می توان با استفاده از فیلترهای زیستی تصفیه کرد. فیلترهای زیستی به اکسیژن خالص نیاز دارند تا در حد امکان کارآمد شوند. ضافه کردن اکسیژن به طور مستقیم در فاضلاب باعث افزایش اثرات حذف آلاینده ها می شود.

قیمت اکسیژن ساز

نخستین موردی که باید به آن توجه کنید این است که دستگاه اکسیژن ساز را برای چه محیطی و به چه منظوری میخواهید تهیه کنید؟ آیا تنها برای تغییر هوای خانه میخواهید یکی از این دستگاهها را داشته باشید یا بیمار و فرد مریضی در خانه است که احتیاج به اکسیژن بیشتری دارد؟

قیمت اکسیژن ساز خانگی

با توجه به شرایط مختلف میتوانید تصمیم درست و بصرفه‌ای بگیرید. قیمت و برند دستگاههای اکسیژن ساز متغیر و گوناگون است و شما میتوانید با صرف هزینه‌ای از چهار میلیون تومان تا 36 میلیون تومان، یک دستگاه خوب مناسب برای کاربردی که دارید تهیه کنید. کارشناسان فروش ما در خدمت شما هستند تا برای خرید و نصب این دستگاه کمکتان کنند.

چند نکته درباره استفاده از ژنراتورهای اکسیژن

استفاده از این دستگاهها به راحتی و سهولت استفاده از هر وسیله برقی دیگری است. تنها کافی است آنها را به برق بزنید و روشن کنید تا تجربه متفاوتی را داشته باشید. اما رعایت چند نکته میتواند شما را به کارایی بهتری از دستگاهتان برساند.

 • هرگز دستگاه را در کنار وسایلی همچون جارو برقی که گرد و خاک و پرز زیادی را در خود دارند قرار ندهید.
 • دستگاه را در نزدیکی وسایل گرمازا قرار ندهید.
 • نور مستقیم خورشید کارایی دستگاه را کاهش میدهد.
 • هرگز دستگاه روشن را تکان ندهید.
رای کاربران
[امتیاز کلی: 15 میانگین: 4.9]
2 دیگاه
 1. سلام لطفا قیمت سیستم صنعتی دارای توجیه اقتصادی برای تولیدوپرکردن کپسول در فضای کارگاه 150 متری را اعلام فرمایید.ضمنا اگر کارگاه در داخل شهر باشد آیا مجوز میشه گرفت؟واتساپ وتلگرام 09155101095