Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

برج خنک کننده

برج خنک کننده

برج خنک کننده (در اصطلاح عامیانه برج خنک‌کن) یا کولینگ تاور (cooling tower)، استوانه ای گرد بصورت مخروطی و یا مکعبی است شبیه به یک برج که وظیفه دریافت گرما از سیال فرآیندی به روش طبیعی و یا مکانیکی از طریق مکش یا دمش با فن و خنک کاری تا نزدیک دمای مرطوب هوا بصورت تر یا خشک و در دو مدل مدار بسته یا باز و انتقال گرمای زائد به اتمسفر یا جو را بر عهده دارد.

برجهای خنک کننده به دستگاه‌های خنک کننده آب به یکی از دو منظور تهویه مطبوع و یا گرفتن گرمای تجهیزات صنعتی کارخانجات صنعتی گفته می شود. وظیفه برج‌های خنک کن کاهش دمای آب یا هر سیالی است که ظرفیت گرمای ویژه بالایی دارد، همچون روغن، اسید و غیره. این سیستم یکی از مهمترین تجهیزات در مبحث تهویه مطبوع می باشد و براساس نحوه کارکرد و جنس بدنه و قطعات دارای تقسیم بندی های متفاوتی است.

برج خنک کننده چیست؟

برج خنک کننده مشتمل بر تجهیزاتی است با جنس بدنه گالوانیزه، چوبی، بتنی و فایبرگلاس گاه بصورت منفرد و گاه همراه با چیلر با تقسیم بندی هایی بصورت گرد، مدور و مکعبی، تر و خشک، مدار بسته و مدار باز هیبریدی، جریان مخالف و جریان متقاطع، جریان طبیعی و جریان مکانیکی که بمنظور ایجاد برودت و انتقال گرما از سیال فرآیندی به اتمسفر در پالایشگاه، نیروگاه، مجتمع‌های مسکونی، تجاری، اداری، ورزشی، کارخانجات تزریق پلاستیک و … مورد استفاده قرار می گیرد.

برج خنک کننده

به طور خلاصه هدف از استفاده این سیستم، خنک کردن آب می باشد.

خنک سازی آب با اهداف مختلف در کاربردهای صنعتی، تهویه مطبوع و… توسط برج‌های خنک کن انجام میشود. عملکرد آن نیز در واقع مشابه عملکرد کولر آبی می باشد. کولر آب با پاشش آب سبب افزایش رطوبت هوا و کاهش دمای خشک هوا در تابستان می گردد. این سیستم نیز با پاشش آب و تماس با هوا موجب تبخیر بخش کوچکی از آب، در نتیجه سبب کاهش دمای آب می گردد.

ظرفیت برج خنک کننده اصطلاحا با تن تبرید یا کیلو وات نمایش داده می شود. این عدد بیانگر میزان گرمایی است که این دستگاه در واحد زمان از آب دریافت می کند. ظرفیت های برج خنک کن تولیدی شرکت ناب زیست در انواع مختلف از 5 تن برودتی یا تن تبرید آغاز و تا 5000 تن تبرید (به صورت چندسلولی و صنعتی) ادامه دارد.

نحوه کار برج خنک کننده

نحوه کار برج خنک کننده بر اساس شرایط سایکرومتریک محیط در شرایط فصلی مختلف (زمستان یا تابستان) متفاوت است.

آب، این سیال ارزان قیمت بعنوان سیال فرآیندی ابتدا وارد لوله کشی قسمت بالایی برج خنک کننده گردیده و از طریق نازل‌ها با قدرت به سمت پایین پاشیده می شود.

در بخش نازل در برج خنک کننده سرعت آب افزایش می یابد و بخشی از فشار جریان صرف گذر از نازل می گردد. آب که هم اکنون از سرعت بالا و فشار نسبی کمتری برخوردار است بر روی سطوحی به نام پکینگ مدیا پاشش می نماید.

عملکرد برج خنک کن

در این مرحله همزمان با گذر آب از سطح پکینگ مدیا در تماس با هوا قرار گرفته و بخشی از فلو (دبی – جریان) اصلی آب تبخیر و وارد هوا می گردد.

به این ترتیب آب ورودی به برج، بواسطه عبور از پکینگ برج خنک کننده و تبخیر سطحی (فرآیندی گرماده) دمای خود را از دست می دهد و با دمایی نزدیک به دمای مرطوب محیط وارد بیسین برج خنک کن می گردد. آب از طریق لوله کشی بمنظور خنک کاری سیستم هایی که بواسطه کار زیاد گرم شده اند حرکت می نماید و آب بعنوان سیال فرآیندی با قرار گرفتن در مجاورت این دستگاه ها گرمای زائد تجهیزات رو گرفته و مجددا به سمت کولینگ تاور حرکت می نماید.

سپس یک بار دیگر همانند آنچه در بالا اتفاق افتاد، نحوه کار برج خنک کننده تکرار می شود تا کارفرما یا به سطح خاصی از دما برسد و یا در سیستم های تهویه مطبوع، هوای مورد نظر به دمای 29 درجه سانتی گراد رسیده و وارد چیلرها و فن کویل ها گردد.

تاریخچه استفاده از برج خنک کن

سیستم های خنک سازی در گذر زمان در انواع مختلفی طراحی و تولید گردیده و سیستم نهایی این دستگاه دستخوش تغییرات بسیاری بوده است. نسل ابتدایی این دستگاه به صورت رسمی بعد از انقلاب کبیر فرانسه به صورت برج خنک کن اتمسفریک و یا برج دست ساز معرفی شد. این سیستمها با پاشش جریان طبیعی آب بر روی چوب عموما آب را خنک می کردند.

بعد از یک سری تغییرات کلی این سیستمها به حالت بتنی تغییر پیدا کردند و سازه‌های بزرگ هذلولی با یک سیستم هوادهی دمنده تحت عنوان برج خنک کننده بتنی مورد استفاده قرار گرفت. به دلیل هزینه‌های عمرانی بالای این مدل از نسل بعدی تحت عنوان برج‌های گالوانیزه معرفی گردید .

 • بدنه این دستگاه از ورق گالوانیزه گرم تشکیل می شد.
 • سیستم هوادهی این مدل به صورت سانتریفوژ بود.
 • مصرف انرژی و میزان صدای تولیدی بالایی نیز داشتند.

به دلایل رسوب و خوردگی و تعمیر و نگهداری سخت مدل گالوانیزه این مدل نیز همانند رقبای خود منسوخ گردید. به طوری که هم اکنون تولیدکننده‌های بسیار کمی این مدل را تولید می کنند. آخرین نسل از این تجهیز، برج خنک کن فایبرگلاس با سیستم فن محوری بسیار کم مصرف و کم صدا می باشد. این مدل از برج خنک کننده اگر با استانداردهای جهانی تولید و طراحی گردد دیگر هیچ یک از محدودیت های انواع برج‌های قبلی را نخواهد داشت.

دستگاه خنک سازی صنایع

قطعات برج خنک کننده

هر برج خنک کننده دارای قطعات و تجهیزاتی هستند که در عملکرد درست و راندمان بالای آنها تاثیرگذار می باشند. یک برج خنک کن به کمک قطعات و اجزای داخلی خود می تواند به خوبی کار کند و عملیات خنک سازی را انجام دهد و این تجهیزات در هر نوع و مدلی از برج متفاوت می باشند. این قطعات براساس نوع برج، عملکرد آن، ظرفیت آن، محل نصب آن و بودجه مشتری انتخاب می شوند و روی برج نصب می گردند. مهم ترین پارامتر در تعیین قیمت برج خنک کن همین قطعات داخلی و نوع و جنس آنها می باشد.

کولینگ تاورها تجهیزات و قطعات مختلفی دارند که هر کدام از آنها نیز دارای جنس و مدل های متنوعی می باشند و براساس طراحی و عملکرد برج انتخاب می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به اصلی ترین و مهم ترین تجهیزات کولینگ تاور اشاره می کنیم و کاربرد و وظیفه هر یک را شرح می دهیم.

 • بدنه : بدنه در واقع استراکچر نگهدارنده کلیه تجهیزات داخلی و خارجی می باشد. بدنه برج خنک کننده خود شامل بخشهای مختلفی می باشد. از جمله اجزا میتوان تشتک، پنل، لوور یا کرکره ورودی هوا، فن استک و ستونی را نام برد.
  بدنه برج خنک کننده باعث حرکت جریان هوا و تماس هوا با آب می شود و نگهدارنده پوشش کلی برج می باشد. کولینگ تاورهای بزرگ معمولا از جنس بتنی هستند. پلاستیک، آهن گالوانیزه، استیل، فلز و فایبرگلاس نیز از دیگر موادی هستند که در ساخت انواع برج‌های خنک کن از آنها استفاده می شود و انتخاب هر یک از این مواد به نوع استفاده از برج و نیاز کاربر بستگی دارد. بیشتر برج ها از چوب های شیمیایی شده و ترکیب شده با بتن و سیمان تقویت شده یا از فیبرهای تقویت شده با پلاستیک ساخته می شوند.
  بدنه یا اسکلت کولینگ تاور می تواند از فلز نیز ساخته شده باشد.امروزه فایبرگلاس طرفداران زیادی پیدا کرده است و به شدت مورد استفاده قرار می گیرد زیرا هم استحکام و دوام بالایی دارد، هم در برابر مواد شیمیایی و تابش مستقیم نور خورشید مقاوم است و هم هر 4 تا 5 سال به تعویض نیاز دارد. برج‌های دارای بدنه فایبرگلاس در ابعاد و اندازه‌های مختلفی وجود دارند و به طور وسیعی در سراسر دنیا تولید و به بازار عرضه می شوند. برج خنک کن فایبرگلاس به طور معمول دارای ضخامت بین 5 الی 10 میلی متر می باشد و تعداد لایه‌های متفاوتی از الیاف و رزین دارد.
 • اسکلت یا استراکچر داخلی و زیرین :  این بخش در واقع جهت تقویت استحکام مقاومت نهایی برج خنک کن طراحی و به کار برده می شود. درقسمت زیرین برج نیز از یک سری ناودانی جهت تقسیم و توزیع بار بر روی فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد.
 • گیربکس : به علت سرعت بالای دوران شفت استفاده میشود که باعث کاهش سرعت بالای دور الکترو موتور می شود.گیربکس
  گیربکس برج خنک کننده دارای چرخ دنده‌های بزرگ و کوچک می باشد و وظیفه کاهش دور تسمه ای برج را بر عهده دارد. این قطعه دور الکترو موتور را کاهش می دهد و انرژی را به فن منتقل می کند زیرا اگر دور الکترو موتور کاهش پیدا نکند، نمی توان انرژی را به خوبی و درستی به پروانه انتقال داد.

قطعات کولینگ تاور

 • شفت: شفت وظیفه انتقال نیرو از موتور به جعبه دنده را بر عهده دارد و محوری گردانی است. این قطعه عموما از جنس فولاد یا کامپوزیت است و در برابر خوردگی و شکستگی به شدت مقاوم می باشد. جنس شفت باید به گونه ای باشد که در مقابل تمام تنش ها وارده به برج مقاوم باشد و خواص مکانیکی مناسب داشته باشد.
 • فن یا پروانه برج خنک کننده: که با دوران و قدرتی که از الکترو موتور می گیرد سبب به جریان افتادن جریان هوا به داخل برج میشود. فن از تجهیزات اصلی کولینگ تاور است که باید سبک و مقاوم در برابر تنش و سختی گیر باشد. جنس آن معمولا از استیل، آلومینیوم، پلاستیک، فایبرگلاس و پلی آمید است.
  فن برج خنک کننده که به آن پروانه کولینگ تاور نیز گفته می شود، وظیفه هدایت هوا به داخل برج خنک کننده را بر عهده دارد و استفاده از آن باعث می شود راندمان و بازدهی دستگاه افزایش پیدا کند. فن ها یک عیب بزرگ دارند و آن این است که دارای مصرف برق بالایی می باشند و صدای زیادی تولید می کنند. امروزه تلاش تولید کنندگان این است که فن هایی با صدای کم و بازدهی بالا تولید کنند. فن ها از نظر شکل و ظاهر به سه دسته ضربی، کامپوزیت و پروفیل تقسیم می شوند.اجزای برج خنک کنندهفن ضربی دارای قطری بین 0.5 تا 1.2 متر می باشد و از ورقه‌های فولادی ساخته می شود. از مزایای این نوع فن می توان به‌ قیمت مناسب آن اشاره کرد اما دارای وزن زیادی می باشد. فن کامپوزیت جریان یکنواخت تری از هوا را تولید می کند زیرا می تواند با چرخش پروفیل، شعاع فن را تغییر دهد.از مهم ترین مزایای این نوع پروانه برج خنک کننده می توان به وزن پایین، تولید صدای کم، هوادهی بیشتر و مصرف انرژی کمتر اشاره کرد.
  فن پروفیل دارای پروفیل ایرفویل است و ابعاد و فرم آن ثابت می باشد. این مدل فن برج خنک کننده از جنس آلومینیوم ساخته شده است و همین باعث می شود وزن و لرزش کمتری داشته باشد و در مقابل شکستگی و خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار باشد.
 • فن استک : که نقش هدایت مسیر جریان هوا را دارد و مانند دودکش عمل میکند که در قسمت فوقانی قرار میگیرد و به هوای خروجی نظم می بخشد. این فن باید طوری باشد اصطحکاک و اتلاف انرژی را به حداقل برساند و معمولا از جنس فایبرگلاس است که بسیار دقیق و سبک است.
 • کویل : آب از سیستم وارد این کویل ها میشود و گرمای خود را به داخل برج خنک کننده میدهند که توسط نازل آب بر روی آنها پاشیده میشود تا خنک کاری صورت پذیرد. به دلیل اینکه مس رسانای بسیار قوی میباشد معمولا جنس کویل ها از جنس مس میباشد. مگر به جهت کاهش قیمت از گالوانیره و استیل نیز استفاده میشود. ولی استفاده از این متریال ها سبب کاهش راندمان کولینگ تاور میشود.
  کویلی مسی کولینگ تاور
 • نازل : آب خنک موجود در حوضچه برج خنک کن را بر روی کویل های که از جنس مس است برای گرفتن حرارت آنها و خنک کاری آب گرم ورودی به سیستم و تبدیل به آب سرد پاشش می کند.
  نازل برج خنک کننده که به آن افشانک نیز گفته می شود، به صورت رزوه ‌ای در سیستم پاشش آب نصب می شود و وظیفه توزیع و پخش کردن آب بر روی پکینگ‌ ها را بر عهده دارد. توزیع و پخش یکنواخت آب توسط نازل با عملکرد و راندمان کولینگ تاور ارتباط مستقیم دارد، به همین دلیل باید به طور مرتب چک شود و در صورت بروز رسوب و گرفتگی برای رفع آن اقدام کرد. نازل ها عموما از جنس پلی پروپیلن هستند و به راحتی با اسید شویی رسوب زدایی می شوند.
 • سیستم کاهش دور : این قسمت در واقع به واسطه کاهش دور خروجی موتور و انتقال گشتاور موتور به فن تعبیه و طراحی می گردد. سیستم کاهش دور گاه میتواند از نوع گیربکسی و گاه میتواند از نوع تسمه و پولی طراحی گردد.
 • الکتروموتور : این قسمت در واقع وظیفه تامین انرژی مکانیکی مورد نیاز جهت چرخش فن و مکش هوا به سمت بالا را برعهده دارد. میزان توان موتور عموما براساس میزان دبی حجمی هوای تاور و قطر فن محاسبه می گردد. محاسبه متراژ سطح ویژه کویل های مدار بسته به محاسبه ظرفیت کلی انتقال حرارت (U) و با توجه به پارامتر های مختلف زیر بستگی دارد. دمای محیط، نوع سیال در تماس با کویل، میزان هوا دهی، دمای ورودی و خروجی سیالی که با کویل بر خورد میکند.الکتروموتور کولینگ تاور
  الکترو موتور برج خنک کننده که یکی از مهم ترین قطعات می باشد که باعث می شود انرژی الکتریکی به انرژی جنبشی تبدیل شود و پروانه برج خنک کننده یا همان فن کولینگ تاور به حرکت در بیاید. این قطعه باید کاملا عایق باشد تا بتواند در برابر شرایط جوی نامناسب و تابش مستقیم نور خورشید مقاوم باشد. در هنگام وصل کابل به الکترو موتور باید حتما از گلند کابل استفاده شود تا از ورود آب به جعبه تقسیم الکترو موتور جلوگیری شود زیرا اگر آب وارد این قسمت شود، الکترو موتور می سوزد.
 • توری فن گارد : این بخش در واقع شامل تعدادی مش سبک گالوانیزه بوده و جهت محافظت فن و تجهیزات داخلی در قسمت بالای برج مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تشتک توزیع آب : در برج خنک کننده جریان مخالف (کانتر فلو) این قسمت جایگزین سیستم پاشش آب و جهت پاشش آب بر روی پکینگ مدیا مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دریچه ورود هوا (لوور) :  این بخش در واقع وظیفه تامین هوای ورودی را برعهده دارد. دریچه ورودی هوا در این سیستم براساس میزان حجم هوای مکش شده ممکن است دارای ابعاد متفاوت و تعداد متفاوتی باشد.
  لوور که به آن کرکره ورودی هوا نیز گفته می شود، وظیفه کنترل هوای ورودی به برج را بر عهده دارد. ابعاد لوور باید به شکلی باشد که بتواند با توجه به دمای هوا، حجم مناسبی از هوا را به داخل برج هدایت کند. لوورها به دو دسته تیغه ‌ای و لانه زنبوری تقسیم می‌ شوند.
  لوور تیغه ‌ای معمولا از جنس فایبرگلاس می باشد و دارای تعداد زیادی تیغه است که از فضای بین آنها، هوا به کولینگ تاور وارد می شود. از این مدل بیشتر در کولینگ تاورهای فایبرگلاس مکعبی و مخروطی استفاده می شود. لوور لانه زنبوری معمولا از جنس PVC می باشد و دارای محفظه‌هایی شبیه به لانه زنبور است. از این مدل بیشتر در کولینگ تاورهای مکعبی و از نوع جریان مخالف استفاده می شود.
  مزیت لوور لانه زنبوری نسبت به لوور تیغه ‌ای این است که محفظه‌های آن از ورود ذرات ریز، آلاینده‌های محیطی و گرد و غبار به داخل برج جلوگیری می کنند.فروش اجزای کولینگ تاور
 • پکینگ برج خنک کننده : اصلی ترین و مهم ترین قطعه در بین قطعات کولینگ تاور، پکینگ می باشد که به آن سطوح تبادل حرارتی نیز گفته می شود. این قطعه وظیفه افزایش سطح انتقال حرارت را بر عهده دارد و با این کار نرخ تبادل گرما را افزایش می دهد.
  پکینگ برج خنک کننده
  به گونه ای طراحی شده است که آب وارد شده را تا حد امکان در سطوح گسترده پخش می کند و معمولا از جنس PVC، سرامیک، پلی اتیلن و یا پلی پروپیلن می باشد.پکینگ ها به دو دسته فیلم و اسپلش تقسیم می شوند. پکینگ فیلم دارای عملکرد آبشاری می باشد و پکینگ اسپلش به شکل پاششی عمل می‌کند. متداول ترین و رایج ترین نوع پکینگ، لانه زنبوری و از جنس PVC می باشد.
 • آب پخش کن برج خنک کننده : آب پخش کن برج خنک‌کننده (cooling tower sprinkler) که به آن اسپرینکلر هد گفته می شود، وظیفه توزیع و پاشش آب را به صورت چرخشی بر عهده دارد. این قطعه معمولا از مواد پلیمری ساخته می شود و از جنس آلومینیوم یا برنج تولید می شود.
  اسپرینکلر یا همان آب گردان، شامل 2 قسمت ثابت و دوار می باشد. قسمت ثابت به لوله ورودی وصل می شود و با فشار آب، قسمت دوار شروع به چرخیدن می کند. قسمت دوار بر روی قسمت ثابت به طور دائم می چرخد و همین باعث می شود آب پخش کن دچار رسوب و گرفتگی شود و به طور صحیح نچرخد. به همین دلیل باید به طور مرتب و دوره ای اسپرینکلر روغن کاری، سرویس و یا تعویض شود.
 • قطره گیر (المیناتور) : قطعه ای از برج خنک کننده میباشد که از پرتاب قطرات آب به بیرون جلوگیری میکند. چون که قطراتی به همراه جریان هوا خارج میشود که به انها دریفت می گویند .قطره گیر
  قطره گیر برج خنک کننده یا همان شبنم گیر، از پرتاب و پاشش قطرات آبی که با هوا در حال خارج شدن از برج هستند، جلوگیری می کند. قطره گیرها به شکلی طراحی شده اند که قطرات نسبتا درشت آب را به دام می اندازند و به آنها اجازه خارج شدن از کولینگ تاور را نمی دهند و به این صورت از هدر رفتن آب جلوگیری می کنند. استفاده از این قطعه باعث می شود مصرف آب کاهش پیدا کند. قطره‌ گیرها به دو دسته لانه زنبوری و تیغه ‌ای تقسیم می‌شوند.
  قطره گیر لانه زنبوری معمولا از جنس PVC می باشد و این توانایی را دارد که قطرات آب زیادی را جذب کند و در نهایت باعث افت فشار می شود. قطره گیر تیغه ‌ای که به آن قطره گیر پروفیلی نیز گفته می شود، پروفیل ‌هایی به شکل V و یا S هستند که به یکدیگر وصل شده اند. مزیت این مدل این است که افت فشار کمی دارد اما از راندمان پایینی برخوردار است.
 • شناور پرکن آب جبرانی : این قسمت در واقع شامل یک شناور مکانیکی به منظور تعیین سطح آب در تشتک و تامین آب جبرانی حاصل از تبخیر مورد استفاده قرار می گیرد .
  کنترل‌کننده سطح آب با استفاده از دریچه ‌ها یا سوییچ شناور، سطح مناسب آب درون برج را حفظ می کند و آن را به طور مرتب تنظیم می کند. هنگامی که سطح آب حوضچه از حد مشخص شده کمتر یا بیشتر باشد، سوپاپ های دستگاه متناسب با آن باز و بسته می شوند تا بتوانند عملکرد دستگاه را در حالت مطلوب نگه دارند.
  کنترل‌کننده سطح آب معمولا دارای سیستم هشدار می باشد و اگر سطح آب بیش از اندازه کم یا زیاد شود، به کاربر هشدار می دهد.
 • فلنج ورودی و خروجی : آب ورودی و خروجی توسط این قطعات از سیستم خارج و یا به آن وارد می گردد . عموما برای اتصال لوله ورودی و خروجی از فلنچ دوبل استفاده می شود .
 • فلنچ تخیله و  شیر تخلیه : این قسمت در واقع به منظور تخیله زیرآب در انتهایی ترین قسمت تشتک برج خنک کننده نصب می گردد .
 • فیلتر هوای ورودی : این قسمت در واقع در پشت قسمت دریچه ورودی هوا نصب می گردد و از ورود هرگونه گرد و غبار و آلاینده به از هوای خشک بیرون به داخل خودداری می نماید .
 • فیلتر آشغال گیر پمپ مکش : این توری و فیلتر در قسمت پشت فلنچ خروجی آب نصب می گردد و از ورود ذرات معلق به داخل پمپ سیرکولاتور جلوگیری می نماید .
 • چوب اشباع: چوب اشباع یکی از قطعاتی است که در کولینگ تاور قرار دارد و میزان تماس آب و هوا را افزایش می دهد و باعث خنک شدن بیشتر و سریعتر آب می شود. چوب اشباع چوبی است که طی فرآیندی خاص اشباع می گردد و این اشباع سازی باعث افزایش عمر آن می شود. اشباع کردن چوب با استفاده از مقدار مشخصی اسید کرومات مس صورت می گیرد.
 • پنل دسترسی : این بخش شامل یک پنل یا دیواره دسترسی در یک جهت برج می باشد که وظیفه دسترسی به اجزا داخلی را برعهده دارد .
 • حوضچه : در قسمت پایینی برج خنک کننده قرار دارد و آب خنک توسط پمپ به نازلها انتقال پیدا میکند و برای پاشش روی کویل ها استفاده میشود.
  حوضچه برج خنک کن که به آن تشت کولینگ تاور نیز گفته می شود، در بخش زیرین برج و پایین ترین قسمت مسیر گردش آب قرار می گیرد و آب سرد در آنجا جمع می شود. سپس آب از داخل آن مکیده می شود و به سمت مبدل ها و ماشین آلات روانه می گردد.
  گاهی اوقات در برخی از کولینگ تاورها، حوضچه آب سرد و حوضچه مکش از هم جدا هستند و دارای مخازن جداگانه می باشند. آب اول در حوضچه آب سرد جمع می شود و سپس به حوضچه مکش منتقل می گردد و در نهایت به سمت ماشین آلات هدایت می شود. جنس این قطعه معمولا از بتن، فایبرگلاس یا فلز می باشد.

تعویض تجهیزات کولینگ تاور

پیشتر یاد گرفتیم، کولینگ تاور یک منبع برودتی است که دستگاه‌های تولید کننده گرما را خنک نموده و می‌تواند به صورت دائم کار کند. این دستگاه مرتب با آب و هوا سر و کار دارد و به صورت یکسره فرآیند تبخیر را انجام می‌دهد.

این روند و روال کاری برج خنک کن باعث می شود قطعات و تجهیزات آن مانند افشانک، پکینگ و دیگر اجزای داخلی آن دچار رسوب و گرفتگی شوند. از سوی دیگر گرد و غبار و آلاینده‌های محیطی باعث مستهلک شدن قطعات و تجهیزات دستگاه می شوند. تابش مستقیم نور خورشید نیز باعث خرابی فن، قطره گیر و لوور می‌شود.

بنابراین تعویض قطعات برج خنک کننده و سرویس دوره ای و تعمیر آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. این کار باعث می شود از تخریب و استهلاک اجزای داخلی برج جلوگیری شود و عملکرد و راندمان دستگاه حفظ گردد.

سرویس کولینگ تاور بهتر است به صورت دائمی و دوره ای انجام شود و هر 6 الی 12 ماه صورت پذیرد تا در هر شرایطی یک عملکرد مطلوب و ایده آل داشته باشد. بهتر است بدانید بررسی دوره‌ ای، تعمیر و نگهداری نادرست باعث رسوب شدید، رشد باکتری ها و آلاینده‌های محیطی در داخل برج خنک کن می گردد.

سرویس اجزای برج خنک کن

* قطعات داخلی و جانبی برج‌های خنک کن با توجه به نوع و نحوه عملکرد آن، متفاوت هستند. بنابراین اولین کار هنگام تعویض قطعات این است که ظرفیت و نوع برج خنک کن تشخیص داده شود.

* هنگام خرید برج خنک کن لوازم یدکی آن به شما داده می شود. این لوازم یدکی شامل یک ست کامل از نازل، پکینگ، فن، قطره گیر و لوور می باشد تا در صورت نیاز به تعویض قطعات داخلی کولینگ تاور از آنها استفاده کنید.

مزایای سرویس دوره ای برج خنک کننده و تعویض قطعات کولینگ تاور

سرویس دوره ای کولینگ تاور و تعویض قطعات آن دارای مزایای زیادی می باشد که در زیر به آنها اشاره شده است. این مزایا عبارتند از:

 • کاهش رسوب و گرفتگی لوله ها
 • افزایش طول عمر قطعات داخلی
 • افزایش راندمان سیستم
 • افزایش کیفیت آب خروجی
 • کاهش سر و صدا و لرزش تولیدی
 • کاهش دمای آب خروجی از برج خنک کننده

کاربردهای کولینگ تاور

دستگاه خنک کاری در صنایع بزرگ کشور، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها کاربرد فراوانی دارد. همچنین از آنها میتوان در سیستمهای تهویه مطبوع بیمارستان ها، مجتمع‌های مسکونی، تجاری و اداری نیز استفاده کرد.

کاربرد برج خنک کننده

کاربرد برجهای خنک کن در صنعت

اکثر ماشین‌آلات صنعتی همانند کوره‌ها، بویلرها و توربین‌ها در چرخه‌کاری خود مقداری حرارت اضافی تولید می‌کنند. وظیفه برج خنک کننده صنعتی در چرخه این ماشین‌آلات و تجهیزات، جذب و دفع گرمای اضافی ایجاد شده می‌باشد.

توربین‌های گازی در پالایشگاه‌ها، کمپرسورهای هوا در نیروگاه‌ها و دیگ‌های بخار در صنایع از مهمترین تجهیزات سرد شده با کولینگ تاور به شمار می‌آید. وظیفه استخراج این انرژی حرارتی به عهده سیال هوا است.

برج خنک کن صنعتی

کاربری ماشین‌های برودتی دیگر همچون چیلر نیز در صنایع کوچک و بزرگ رایج می‌باشد. هزینه‌های بالا در مصرف انرژی، تعمیر و نگهداری دشوار چیلرها، موجب استقبال صنعت از برج خنک کننده گردیده است.

در صنایع سیمان و فولاد و ذوب فلزات نیز در راستای خنک کاری کوره و بویلر یکی از اساسی ترین دستگاه‌های سیستم تبرید محسوب می گردد. به عنوان مثال دیگر در صنعت تزریق پلاستیک از این تجهیز به عنوان سیستم خنک کاری سیکل روغن مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد برج خنک کننده در سیستم تهویه مطبوع (چیلر)

اکثر ساختمان‌ها و برج‌های بزرگ، ادارات، بانک‌ها و مراکز خرید دارای سیستم تهویه مطبوع مرکزی (HVAC) می‌باشند. در سیستم‌های سرمایش مرکزی از چیلرهای تراکمی یا جذبی جهت خنک کردن هوای داخلی محیط استفاده می‌کنند.

گرمای جذب شده از یک منطقه ساختمان توسط چیلر سبب افزایش دمای این ماشین برودتی می‌شود. برج خنک کننده با تولید آب سرد و هدایت آن به کندانسور، موجب تعادل دمایی چیلر می‌شود. در سیستم های تهویه مطبوع از آنجایی که این دستگاه وظیفه خنک کردن چیلر را دارد، از این رو به آن برج خنک کننده چیلر نیز گفته می شود.

برج خنک کننده خانگی نامی دیگر برای سیستم های تهویه مطبوع غیرصنعتی است. اغلب برج‌های مسکونی، اداری و تجازی که با سیستم چیلر و فن کویل اعم از سقفی و یا دیواری و شامل مدل‌های توکار و روکار خنک کاری و هوای آنها تهویه می شود از برج خنک کننده خانگی استفاده می نمایند.

کولینگ تاور چیلر

توجه داشته باشد که فقط چیلرهایی که دارای کندانسور آبی می‌باشند از برج خنک‌کننده در مدار کندانسور خود استفاده می‌نمایند. امروزه بیشتر چیلرهای تراکمی و تمامی چیلرهای جذبی دارای کندانسور آبی می‌باشند.

دمای برج خنک کننده

منظور از دمای برج خنک کننده همان دمایی است که توسط یک دماسنج نصب شده بر روی خروجی تشتک برج خنک کن بدون هیچ مداخله دیگری به ثبت می رسد. مقصود از دمای مرطوب کولینگ تاور همان دمایی می باشد که با بخار آب تغلیظ شده مخلوط گشته و به هوای اشباع (رطوبت 100) نیز معروف می باشد.

در طراحی برج خنک کننده از نوع مدار باز و یا مدار بسته باید به این دو دسترسی داشته باشیم تا سیستم کولینگ  مناسب کاربری شما را طراحی و تولید نماییم. دمای برج خنک کننده شامل دمای خشک و دمای مرطوب از اهمیت بالایی برخوردار است. اختلاف فشار بین بخار موجود در هوا و هوای خشک، نیرو محرکه خنک سازی درون برج به حساب می آید. به اختلاف دمای آب سرد خروجی از کولینگ تاور و دمای هوای مرطوب درون برج خنک کننده دمای approach گفته می شود.

محاسبه آب جبرانی در برج خنک کننده

آب جبرانی (Make Up) میزان آبی است که باید به درون برج خنک کننده تزریق گردد تا مانع از رسوب گرفتگی درون کولینگ تاور شود و همچنین موجب افزایش راندمان حرارتی گردد. چنانچه این مقدار به درستی محاسبه نگردد آب گرم شده به درستی خنک سازی نمی گردد و عمر تجهیزات صنعتی کاهش یافته و به آن نتیجه دلخواه نخواهید رسید و عملا برجهای خنک کننده جهت کاهش دما هزینه مازاد بر دوش کارفرما تحمیل می نمایند.

آب جبرانی کمبود آب حاصل از سه فرآیند تبخیر آب درون برج خنک کننده جهت تبرید، دریفت قطرات آب و بلودان آب درون تشتک را تامین می نماید بنابراین برای محاسبه دقیق آب جبرانی کارشناسان ما به بررسی موارد زیر می پردازند:

 1. دمای آب ورودی به نازل‌ها
 2. دمای آب خروجی از تشتک یا بیسین
 3. میزان تبخیر آب درون برج خنک کن
 4. میزان پرتاب قطرات آب به اطراف برج و خارج از آن
 5. میزان تخلیه آب درون تشتک که دارای TDS بالاست، به این فرآیند بلودان تشتک گویند.

در این قسمت فیلمی کوتاه از عملکرد برج خنک کننده 2500 تن تبرید فایبرگلاس نصب شده در شرکت فولاد گیلان جهت خنک کاری ماشین آلات صنعتی توسط شرکت ناب زیست پخش خواهد شد. علت کیفیت پایین تصاویر کمک به شما عزیزان برای دانلود سریع آن بوده است.

نحوه محاسبه ظرفیت برج خنک کننده

به منظور محاسبه ظرفیت برج خنک کننده باید ابتدا ظرفیت برودتی سیستم را برآورد نمود. بدین منظور نیاز داریم حجم یا دبی آب در گردش، دمای آب یا سیال ورودی و دمای مورد نیاز خروجی دستگاه را داشته باشیم . رعایت دو نکته اساسی در تخمین دمای خروجی کولینگ تاور ضروری می باشد:

 • اول اینکه دمای خروجی تابع دمای مرطوب محیط محل نصب برج خنک کن می باشد.
 • نکته دوم این است که اختلاف دمای ورودی و خروجی از یک حد مشخص نمی تواند تخطی کند.

با رعایت این دو نکته و طراحی ایده آل، ظرفیت برودتی براساس این سه فاکتور اساسی معین می گردد. البته عوامل دیگری در طراحی و تعیین ظرفیت دخیل می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

انواع برج خنک کننده

کولینگ تاور انواع مختلفی دارد که در یک دسته بندی کلی در دو دسته میتوان آنها را قرار داد.

 • کولینگ تاور مدار باز
 • برج خنک کننده مدار بسته

برج خنک کننده مدار باز

برج خنک کن مدار باز به سیستمی گفته می شود که آب را توسط یک سیکل باز (به لحاظ انتقال جرم ) خنک می کند. آب در این نوع از سیستمها توسط یک سری نازل بر روی سطوح خنک کننده یا پکینگ ها پاشش می کند و در اثر افت دما از خروجی تشتک آن خارج می گردد. هوا نیز از قسمت لوور یا کرکره‌های ورودی هوا وارد می گردد. بعد از تماس با آب و رطوبت زنی به صورت اشباع از قسمت دیگر (فن استک) خارج می گردد.

مزایای کولینگ تاور مدار باز

 1. راندمان بالای حرارتی.
 2. کاهش دمای آب تا نزدیکی دمای مرطوب محیط.
 3. بهای تمام شده پایین نسبت به برج‌های مدار بسته.

معایب برج خنک کننده مدار باز

 1. رسوب و گرفتگی در قسمت های مختلف.
 2. رسوب و گرفتگی شدید در لوله‌های کندانسور دستگاه‌های خنک شونده.
 3. رسوب و گرفتگی در لوله‌های ارتباطی بین کولینگ واتر و کندانسور.
 4. قابلیت نصب فقط در محیط بیرون.
 5. تعمیر و نگهداری سخت مدل مدار باز به لحاظ تامین آب جبرانی، رسوب زدایی و غیره.

بدنه فایبرگلاس

انواع برج خنک کن مدار باز به لحاظ شکل ظاهری

1- برج خنک کننده مکعبی دارای سیستم پاشش آب ثابت و سیستم هوادهی مکش القایی می باشد. شکل ظاهری این دستگاه دقیقا مکعب یا مکعب مستطیل می باشد. قیمت این دستگاه نسبت به نمونه گرد آن گران تر است. در عمل کارایی کولینگ تاور مکعبی نسبت به برج‌های گرد بیشتر است.

جدول ابعاد برجهای خنک کن مکعبی

2- برج خنک کننده مخروطی یا گرد مدور دارای سیستم پاشش آب چرخشی و هوادهی مکش القایی می باشد. قیمت این سیستم پایین تر است در عمل کارایی این برجها نیز پایین تر می باشد.

جدول مشخصات فنی برجهای خنک کننده گرد

برج خنک کننده مدار بسته

برج خنک کننده مدار بسته به سیستمی گفته می شود که آب یا هر نوع سیال فرآیندی دیگر درون مدار بسته خود را توسط یک سیکل بسته خنک می کند. همانطور که از تعریف فوق مشخص می باشد در مدل مدار بسته هیچ گونه انتقال جرمی بین سیال فرآیندی و هوا صورت نمی پذیرد.

دقت کنید کولینگ تاور مدار بسته با برج خنک کننده خشک تفاوتی اساسی دارد.

بطور خلاصه اینکه در مدل خشک، هیچ گونه مصرف آبی حتی بمنظور خنک کاری کویل ها استفاده نمی شود لیکن در مدل مدار بسته، سیال فرآیندی داخل کویل های مسی می تواند با پاشش آب روی کویل ها خنک کاری شود.

البته همچون هر تجهیز صنعتی در سراسر جهان هم برج خنک کننده مدار بسته و کولینگ تاور خشک محدودیتهایی نیز وجود دارند.

به عنوان مثال کولینگ تاور مدار بسته توانایی کاهش آب تا دمای مرطوب محیط را ندارد. بلکه آب تا نزدیکی دمای خشک محیط کاهش دما پیدا می کند. بنابراین این سیستم در حالت مدار بسته دارای راندمان حرارتی پایین تری نسبت به برج خنک کننده مدار باز می باشد.

موضوع راندمان حرارتی سیستم در تابستان بیشتر حائز اهمیت می باشد. زیرا که در فصل تابستان با توجه به افزایش شدید دمای خشک محیط عملا کاهش دمای آب به زیر دمای 40 الی 45 درجه سانتی گراد امکان پذیر نمی باشد.

کولینگ تاور مکعبی

نحوه عملکرد برج خنک کننده مدار بسته

عملکرد این برج نیز همانند نوع مدار باز میباشد. اما با این تفاوت که در برج خنک کننده مدار باز آب با هوا ارتباط مستقیم دارد ولی در این مدل ارتباط غیر مستقیم دارد. به این صورت که ابتدا آبی که از سیستم می آید از طریق فلنچ ورودی به درون کویل ها وارد شده و در داخل مسیر پر پیچ وخم کویل حرکت می کند. سپس توسط آبی که از بالا بر روی سطح کویل پاشیده می شود حرارت خود را از دست داده و به سیستم برای خنک کاری کندانسور باز می گردد.

با توجه به این که در این نوع برج خنک کن به دلیل تبخیر نشدن آب درون کویل می توان یک بار از آب نرم استفاده کرد که رسوبی هم در سیستم ایجاد نشود. اما در قسمت بعدی برج آب دائما در حال گردش و پاشیده شدن بر روی کویل ها می باشد. به این صورت که آب از تشتک برج به وسیله پمپ مکش می شود و بر روی کویل ها پاشیده می شود. همزمان هوا به وسیله فن در جریان است و هنگام برخورد به آب سبب تبخیر آب از روی کویل ها می شود.

برج خنک کننده مدار بسته

جنس کویل های برج را میتوان از مس یا برای کاهش هزینه از گالوانیزه استفاده کرد. موارد استفاده از برج خنک کننده مدار بسته در مناطق گرمسیر که در آنجا مشکل تا مین آب و کمبود آب هست و استفاده از چیلر تراکمی هوا خنک به دلیل گرمی هوا و کاهش راندمان این نوع از سیستم عملا مقدور نیست استفاده می شود.

مزایای کولینگ تاور مدار بسته

 1. کاهش مصرف انرژی و بهینه بودن عملکرد مصرف آب.
 2. کاهش رسوب و خوردگی ناشی از تبخیر آب در برج خنک کن مدار باز و ایجاد گرفتگی در مسیر ناشی از افزایش املاح محلول آب بر اثر تبخیر.
 3. حذف تجهیزات مورد نیاز جهت تامین آب جبرانی کولینگ تاور از جمله منبع آب جبرانی یا استخر ، سختی گیر رزینی و …
 4. عملکرد قوی در فصول سرد همچون اواخر پاییز و زمستان و اوایل فصل بهار.
 5. قابلیت نصب در محیط بسته و باز (محیط بیرون).

معایب کولینگ تاور مدار بسته

 1. راندمان حرارتی پایین.
 2. قیمت اولیه بالاتر نسبت به انواع برج‌های مدار باز.
 3. کاهش دمای آب تا نزدیکی دمای خشک محیط.
 4. عملکرد ضعیف در فصل تابستان.

برج خنک کننده هیبریدی

دسته ای دیگری از برج خنک کننده با پیشرفت دانش  و تکنولوژی وارد صنعت تبرید کولینگ تاورها گردید که از هر دو برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته بصورت ترکیبی استفاده می کند. برج خنک کننده هیبریدی خود به دو نوع تقسیم می گردد.

در نوع اول در بخش بالایی آن برج خنک کننده مدار بسته قرار دارد و در پایین برج مدار باز. عملکرد این برج بدین گونه است که آب گرم بعد از ورود به درون کویل های مسی با هوای ورودی که توسط فن و از دریچه ورود هوا به درون برج خنک کننده نفوذ کرده است تماس یافته و گرمای آب درون کویل تا دمای خشک کویل کاهش پیدا نموده است و سپس همین آب وارد برج خنک کننده مدار باز در پایین شده و توسط نازلها بر سطح پکینگ ها پاشش می شود و گرمای خود را تا چند درجه بیش از دمای اشباع از دست داده و وارد تشت آب شده و از آنجا وارد لوله‌های خروجی می گردد.

برج خنک کننده هیبریدی

در نوع دوم از برج خنک کننده هیبریدی در حقیقت ما با دو نوع کویل روبرو هستیم . یک کویل به کویل ناحیه خشک معروف است که آب گرم بعد از ورود به آن دمای خود تا دمای خشک کویل خشک از دست می دهد و سپس همین آب وارد کویل تر ناحیه تر می گردد و بعد از اینکه آب توسط نازلها بر سطح این کویل ها پاشیده شد و دمای آب تا حد محسوس کاهش یافت وارد تشتک یا حوضچه آب می گردد و از آنجا توسط پمپ به چرخه فرآیند صنایع بر می گردد.

در این نوع از برج خنک کننده هوا همزمان از پایین برج وارد شده و بعد از برخورد با سطح دو کویل از بالا خراج می گردد. نکته قابل توجه در این نوع از برجها ارتفاع برج خنک کننده هیبریدی در مقایسه با انواع دیگر می باشد که ارتفاع برج هیبریدی به سبب برخورداری از هر دومدار باز و بسته گردش آب درون برج خنک کن ، خیلی بیشتر از مدلهای دیگر می باشد. سیستم لوله کشی این برجها بسیار دقیق اجرا می گردد.

قطعات برج خنک کننده هیبریدی

 • بدنه و پوسته بیرونی که معمولا از نوع FRP یا فولاد ضد زنگ یا بتن می باشد.
 • فریم جانبی و اصلی
 • حوضچه آب
 • حوضچه خنک کننده
 • فن استک
 • قطره گیر
 • فن درایو
 • نازل پاشش آب
 • کویل های مسی
 • پکینگ مدیا
 • ماژول های مخلوط

کاربرد برج خنک کننده هیبریدی

در کل از برج خنک کننده هیبرید در صنایعی که دمای آب ورودی بالاتر از دمای خشک محیط می باشد و یا نیازمند آب سرد با دمای پایین از دمای خشک دارند استفاده می گردد و مهمترین کاربری هایی که از این نوع برج خنک کننده استفاده می کنند عبارتند از :

 1. صنایع انرژی
 2. صنعت پتروشیمی
 3. صنایع شیمیایی
 4. صنایع مواد و متالوژی
 5. صنعت تزریق پلاستیک ولاستیک سازی
 6. صنایع پردازش موادغذایی و پالایش شکر
 7. صنعت کاغذسازی

انواع کولینگ تاور مدار باز به لحاظ جهت جریان هوا

برج خنک‌کن مدار باز در یک دسته بندی کلی به دو نوع جریان متقاطع و جریان مخالف تقسیم بندی میشود. در ادامه به بررسی آنها پرداخته ایم.

برج خنک کن مدار باز جریان متقاطع (Cross Flow Cooling Tower)

این مدل از کولینگ تاور مدار باز عموما در مکان هایی استفاده می شود که به دلیل شرایط محیطی دارای رطوبت نسبی بالایی در فصول گرم تابستان می باشد. در ایران از کولینگ تاور جریان متقاطع یا همان کراس فلو بیشتر در مناطق شمال و جنوب کشور مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل استفاده از این مدل در این مناطق بیشتر به نحوه عملکرد این مدل از سیستمهای مدار باز وابسته می باشد.

برج خنک کننده مدار باز جریان متقاطع به دلیل نوع عملکرد مخصوص آن ها با ساختار مکعبی قابل تولید می باشد . نوع کراس فلو یا جریان متقاطع اولین بار توسط یک شرکت ژاپنی به نام ابارا (EBARA) تولید و عرضه گردید . به همین دلیل به این دستگاه ساخته شده در داخل کشور جریان متقاطع ابارایی نیز گفته می شود .

سازنده کولینگ تاور

مزایای برج خنک کننده جریان متقاطع (کراس فلو)

 1. هزینه بهره برداری از این برج ها پایین می باشد و علت آن نیز به فقدان هد پمپ می باشد.
 2. از نگهداری بسیار ساده و آسانی برخوردارند.
 3. مصرف انرژی کمی دارند.
 4. آب به دلیل ارتفاع زیاد ریزش بهتر و بیشتر خنک کاری می گردد.
 5. امکان پرتاب قطرات آب به اطراف برج به سبب مسیر جریان آب و هوا در پایین ترین حد می باشد.
 6. سیستم توزیع آب در این برج خنک کننده بیشترمی باشد بنابراین طول عمر بیشتری دارند.
 7. درمدل چند سلولی آن تعمیرات و سرویس به راحتی صورت می پذیرد.

معایب برج خنک کننده جریان متقاطع

 1. در مناطق گرم و خشک ازبازده پایینی برخوردار است.
 2. توزیع آب نامناسب توسط نازلها
 3. فضای بسیار زیادی را اشغال می کنند و به سختی نصب و جانمایی می شوند.
 4. افت فشار زیادی ایجاد می نمایند و توان ممصرفی موتور افزایش می یابد.
 5. نسبت به مدل جریان مخالف میزان رسوب پذیری و گرفتگی بالاتری دارند.
 6. احتمال یخ زدگی درمدار چرخشی آب در زمستان

کاربرد برج خنک کننده جریان متقاطع

از برجهای خنک کننده کراس فلو در کاربری زیر استفاده می گردد:

 1. صنایع گرمابر در پتروشیمی
 2. صنعت آلومینیوم و فشرده سازی هوا.

برج خنک کننده مدار باز جریان مخالف (Counter Flow Cooling Tower)

این مدل از کولینگ تاورها در کلیه مناطق مورد کاربرد می باشد. راندمان حرارتی این سیستمها جریان مخالف عموما در مکان هایی با رطوبت نسبی پایین، بالاتر از مدل جریان متقاطع یا کراس فلو می باشد.

کولینگ تاور جریان مخالف همانطور که از اسم این دستگاه مشخص می باشد در قیاس با همتای خود، جریان بین آب و هوا در اختلاف فاز 180 درجه ای تماس پیدا می کند. برج جریان مخالف بر اساس شکل ظاهری انواع مختلفی دارد که در زیر به شرح مفصل آن ها می پردازیم.

مزایای برج خنک کننده جریان مخالف (کانترفو)

 1. از راندمان حرارتی بالاتری برخوردار هستند.
 2. کاهش مصرف وهدر رفت اب به سبب استفاده از قطره گیر و لوور
 3. استفاده پکینگ اسپلش در کاربری های خاص
 4. استفاده از نازلهای تحت فشار
 5. سیستم توزیع آب دارای نظم بهتر در نتیجه سطوح پکینگ بهتر و بیشتر خیس می شوند.
 6. به سبب ارتفاع بلند این نوع از برجها سطح تماس آب و هوا بیشتر است.
 7. دارای حد تقارب خوب و ایجاد اختلاف دمای دقیق تر و بهتر

معایب برج خنک کننده جریان مخالف

 1. تعمیر و سرویس دوره ای در آن به سختی صورت می پذیرد علی الخصوص دسترسی به آب پخش کن
 2. توان مصرفی بالتری دارند به سبب هد استایک فن برج خنک کننده
 3. نفوذ آشغال به درون تشتک برج خنک کننده به سبب سرعت بالای هوای ورودی
 4. دارای عرض بیشتری نسبت به مدل جریان متقاطع دارند.
 5. استفاده از پمپ با هد بالاتر
 6. تولید صدای بیش از اندازه ب سبب اسپری و ریزش آب

کاربرد برج خنک کننده جریان مخالف

از این نوع برج خنک کننده در صنایع زیر بیشتر استفاده می گردد :

 1. پالایشگاه‌های نفتی
 2. پالایشگاه گاز
 3. صنایع پتروشیمی
 4. نیروگاهها

انواع برج خنک کن جریان مخالف مدار باز به لحاظ شکل ظاهری

 • کولینگ تاور مدار باز مکعبی (Cubic Counter Flow Cooling Tower)

مدل مکعبی دارای سیستم پاشش آب ثابت و سیستم هوادهی مکش القایی می باشد. در کولینگ تاور مکعبی آب یک تعداد معینی ورودی وارد نازل های پاشش آب (Nozzle) می گردد. پس از خروج از نازل جریان آب به صورت منظم بر روی سطوح پکینگ مدیا (Packing Media) همپوشانی می شود.

جریان آب پس از گذر از لایه‌های پکینگ مدیا در مدل مکعبی  از قسمت های زیرین لایه آخر سطوح خنک کننده (پکینگ مدیا) در تشتک (Cooling Tower Basin ) جمع آوری می گردد.

برج خنک کننده مکعبی

از طرف دیگر، هوا از بخش لوور یا کرکره‌های ورودی هوا (Louver) به داخل برج خنک کننده مکعبی مکش می شود. در مرحله بعد، هوا از ما بین منافذ پکینگ مدیا در برج خنک کن عبور کرده و در تماس مستقیم با جریان آب ریزشی در تمامی لایه‌های پکینگ برج خنک کننده قرار می گیرد. بعد از این مرحله هوا با افزایش رطوبت نسبی به حالت اشباع می رسد و از قسمت فن استک یا فن دک (Fan Deck) خارج می گردد .

1-2- مزایای برج خنک کننده مکعبی جریان مخالف

 1. کاهش دمای آب تا نزدیکی دمای مرطوب محیط با آپروچ بسیار کم (low Approach).
 2. پاشش آب منظم و ایجاد فضای خالی بسیار کم (Void Space) بر روی سطوح خنک کننده یا پکینگ برج خنک کن.
 3. سیستم پاشش آب ثابت و رسوب پذیری کمتر نسبت به مدل مخروطی.
 4. افت فشار کم در مدل مکعبی نسبت به کولینگ تاور مخروطی (نیاز به فشار کمتری از جانب پمپ جهت پاشش صحیح نازل ها می باشد).
 5. امکان تولید چند سلولی (Multi Cell COOING TOWER) مدل مکعبی و کنترل میزان ظرفیت هوادهی و مصرف انرژی در فصول مختلف.
 6. تعمیر و نگهداری آسان تر در مقایسه با کولینگ تاور مخروطی.
 7. اشغال فضای سطحی کمتر نسبت به نوع مخروطی و جریان متقاطع.
 8. امکان مونتاژ در محل کارخانه مدل مکعبی در ظرفیت های بالا به صورت چندسلولی و در نتیجه حذف هزینه‌های حمل ترافیکی و هزینه مونتاژ در محل.
 • کولینگ تاور جریان مخالف مخروطی (Conic Counter Flow Cooling Tower)

برج خنک کننده مخروطی، گرد و یا مدور جریان مخالف دارای یک سیستم پاشش آب چرخشی و تحت فشار می باشد. در این مدل آب از ورودی در قسمت پایین وارد برج خنک کننده می شود و در اولین مرحله بعد از گذر از یک لوله عمودی به قطعه ای تحت عنوان اسپرینکلرهد یا آب پخش کن یا کلگی می رسد.

در این قسمت آب تحت فشار با برخورد به این قطعه سبب چرخش آن می شود و پس از چرخش آب به صورت فواره ای شکل بر روی سطوح خنک کننده پاشش می کند. جریان هوا نیز همانند مدلهای مکعبی از قسمت لوورهای مکش هوا وارد برج خنک کن شده و از قسمت انتهایی Fan Deck نیز خارج می گردد.

انواع برجهای خنک کن

2-2- مزایای برجهای مخروطی جریان مخالف

 1. راندمان بسیار بالای برج خنک کن مخروطی در مقایسه با انواع جریان متقاطع در مناطق خشک همانند شهرهای یزد، شیراز، سمنان و غیره.
 2. ارتفاع پایین دستگاه و جانمایی راحت دستگاه به لحاظ ارتفاعی.
 3. به دلیل داشتن بدنه فایبرگلاس، دارای رسوب گذاری بسیاری کمی در مقایسه با انواع بتنی و گالوانیزه می باشد.
 4. دارای وزن کمتری نسبت به انواع گالوانیزه و بتنی می باشد.
 5. مقاومت بالا در برابر شرایط بد جوی همچون بادهای شدید و تکان های غیر متعارف (همانند زلزله).

برج خنک کننده جریان طبیعی

در برج خنک کننده طبیعی (Natural draft) در واقع جریان هوا بواسطه اختلاف چگالی بین دمای هوای گرم داخل برج و دمای هوای خنک بیرون بصورت طبیعی بوجود آمده و از پایین برج وارد شده و از بالای کولینگ تاور خارج می گردد بعبارتی در این برج خنک کننده نیازی به استفاده فن وجود ندارد و در نیروگاهها و واحدهای بزرگ صنعتی با راندمان بالا و مطمئن عمل می نماید.

از این برج خنک کننده با عنوان کولینگ تاور نیروگاه و همچنین برج خنک کن ایترسون نیز یاد می گردد. برج خنک کننده هلر نیز یکی از انواع برجهای خنک کننده مکش طبیعی می باشد. این نوع از برجهای خنک کن براساس نیاز مصرفی واحد مصرف کننده طراحی و ساخته می شود.

مزایای برج خنک کننده جریان طبیعی

 1. نگهداری و بهره برداری از آنها بسیار کم هزینه می باشد.
 2. بسیار ایمن و مطمن فعالیت می نمایند.
 3. از راندمان بالایی برخوردار است.
 4. سروصدای بسیار کم
 5. مصرف انرژی و برق بسیار کم
 6. مناسب محیط زیست می باشد.
 7. عدم چرخش مجدد هوا به درون برج خنک کننده
 8. دارای طول عمر بالا می باشد.
 9. مورد استفاده در نیروگاه‌های برق و کاربری های فرآیندی

معایب کولینگ تاور جریان طبیعی

 1. با تمام شرایط جوی و اتمسفری سازگار نمی شود.
 2. فضای زیادی جهت نصب نیار دارد.
 3. هزینه‌های اولیه بالایی دارد.

برج خنک کننده جریان مکانیکی

در این نوع از برجها از یک یا چند فن جهت تزریق هوا به داخل و یا بیرون از برج خنک کننده استفاده می شود. در کولینگ تاور جریان مکانیکی می توان شرایط جوی و بار حرارتی را تغییر یا خنثی نمود و عملکرد تقریبا مطمئنی دارند. اندازه آنها نسبت به برج جریان طبیعی کوچکتر و دارای عملکرد پایدارتر می باشد.

برج خنک کننده جریان مکانیکی خود به دو دسته جریان القایی و جریان اجباری تقسیم می گردند. در کولینگ تاور جریان القایی (forced draf) فن در قسمت پایین برج قرار دارد و جریان هوا را از پایین به درون برج می دمد و آن را به سمت بالا هل می دهد. میزان سرمایش در این دسته از برجهای جریان مکانیکی کم می باشد و همچنین احتمال ورود مجدد هوای گرم شده به داخل برج وجود دارد. اما از مزایای آن می توان به بهره برداری و تعمیرآسان و دسترسی ساده به فن، موتور و قطعلات، مناسب در برابر مقاومت هوا اشاره نمود.

برج خنک کننده جریان طبیعی و جریان مخالف

از این برج در صنایع شیمیایی و انرژی استفاده می گردد. در برج خنک کننده جریان اجباری فن در قسمت بالای برج خنک کننده قرار دارد و هوا را از پایین برج مکش نموده و بعد از تبادل حرارتی به بیرون از برج خنک کننده پرت می کند. در برج خنک کننده جریان اجباری هوای گرم شده مجدد به داخل برج برنمی گردد، به دلیل افزایش سطح تماس آب با هوا دارای بازده بالایی می باشد.

جهت نصب این نوع برج خنک کننده نیاز به فضای زیادی نمی باشد. اما دارای معایبی همچون نیازمندی به تعمیرات و نگهداری بالابه دلیل رطوبت بالا درون آن، احتمال خوردگی و پوسیدگی بالا نیز می باشند. از آنها می توان در صنایع شیمیایی، واحدهای خنک کننده و صنایع غذایی استفاده نمود.

برج خنک کننده بتنی

برج خنک کننده بتنی برای کاربرد های صنعتی سنگین کاربرد دارد که از جمله آن می توان به نیروگاه ها، پالایشگاه‌های پتروشیمی و …اشاره نمود. ساخت نوع بتنی این سیستم یک فعالیت عمرانی و صنعتی عظیم است که لازمه آن تهیه و تنظیم انواع نقشه کشی ها در 2 بعد و 3 بعد می باشد. محل فن ها و ورودی و خروجی ها باید کاملا مشخص شود و برنامه ساخت با یک شرکت بتن ریز هماهنگ شود. نوع بتنی تک سلول از ابعاد 6*6 تا 15*15 توسط گروه صنعتی ناب زیست قابل تولید هستند.

برج خنک کننده بتنی

از ایرادات اصلی کولینگ تاور بتنی می توان به کند بودن انجام پروژه به دلیل بتن ریزی مرحله به مرحله و همچنین وزن بالای بتن و لزوم استفاده از پایه ها و استراکچر عظیم در قسمت پایینی برج اشاره نمود. البته نوع بتنی دارای مزایایی نیز می باشد که از جمله آن به کارکرد در دماهای بسیار بالا به دلیل استفاده از پکینگ های توربو اسپلش و همچنین ایجاد صدای کم و همچنین سیستم توزیع جوی اشاره نمود.

برج خنک کننده فلزی

برج خنک کننده فلزی به آن دسته از کولینگ تاورهایی گفته می شود که تمام یا بیشتر اجزاء بدنه آن ها از فلز ساخته شده باشد.  به دلیل ارتباط مستقیم آن با رطوبت و آب آن هم با سختی های مختلف بدنه این برج ها را باید از فلزی استفاده نمود که زنگ نزند و مقاومت بالایی نسبت به اکسایش داشته باشد.

بهترین گزینه استفاده از استنلس استیل با گرید های مختلف اعم از 304 یا 316 است که به اصطلاح به استیل ضد زنگ و ضد اسید معروف هستند. ولی به دلیل قیمت بالای این نوع از آلیاژ آهن فقط در موارد خاص و در مکان هایی که هیچ گزینه دیگری برای کارفرما وجود نداشته باشد این آلیاژ استفاده می شود.  ولی به صورت گسترده برای ساخت این مدل از گالوانیزه گرم (hot galvanized) استفاده می شود.

کولینگ تاور فلزی

کولینگ تاور گالوانیزه برای مدت زیادی در حدود 50 سال در ظرفیت های پایین ساخته می شدند و در شرایط ایده آل آب و هوایی تقریبا تا 20 سال نیز عمر داشتند. در مناطقی که رطوبت هوا بالا بود و آب ورودی نیز خورندگی داشت خیلی زود با ایجاد زنگ سفید روی گالوانیزه این برج ها به سمت فرسایش پیش می رفت.

برجهای گالوانیزه معمولا مجهز به فن سانتریفیوژ بوده و جریان هوا به صورت اجباری به داخل آن ها فرستاده می شد. در برخی موارد نیز از کربن استیل برای ساخت آن استفاده می شد که برای جلوگیری از مسئله زنگ زدگی توسط رنگ یا پی وی سی (PVC) روی فلز پوشانده می شد.

لازم به ذکر است که برج خنک کننده گالوانیزه و به طور کل فلزی به دلیل خاصیت تبادل حرارتی فلز دارای راندمان خوبی نیز بودن ولی به دلیل هزینه نگهداری بالا و خرابی زیاد جای خود را به مدل فایبرگلاس دادند.

کولینگ تاور فایبرگلاس

به برج خنک کننده ای که بدنه اصلی مخزن از فایبرگلاس ، کامپوزیت یا ورقهای grp تشکیل شده از الیاف سوزنی و حصیری ، رزین پلی استر ، ژلکت آنتی باکتریال و … ساخته شده باشد کولینگ تاور فایبرگلاس گفته می شود.

مزایای بسیار زیاد برج خنک کننده فایبرگلاس از جمله عدم پوسیدگی و زنگ زدگی بدلیل تماس مداوم با آب ، شکل پذیری عالی و تطابق با فضای محل نصب ، رنگ پذیری و کمک به معماری نمای مجتمع ها ، عایق حرارتی صد در صد بودن و کمک به خنک کاری با راندمان بیشتر دستگاه باعث گردیده است روز به روز به تقاضای خرید این مدل از برجهای خنک کن افزوده شود.

کولینگ تاور فایبرگلاس

این مدل سیستم های خنک کننده که حقیقتا امروزه بیش از 95 درصد از بازار کولینگ تاورها را در اختیار گرفته اند تا ظرفیت 500 تن تبرید بصورت تولید و مونتاژ در کارخانه و بیش از آن بصورت مونتاز در محل نصب در دو قالب مکعبی و مخروطی تولید و جهت فروش به تامین کننگان تجهیزات برودتی عرضه می شود.

پر فروش ترین ظرفیت برج خنک کننده فایبرگلاس 100 تا 250 تن تبرید است که ناب زیست همواره تلاش کرده است در هر دو مدل کولینگ تاور فایبرگلاس مدار باز و مدار بسته حداقل یک دستگاه در ظرفیتهای 100 تن ، 125 ، 150 ، 200 ، 225 و 250 تن تبرید در محل کارگاه تولید و بصورت آماده جهت تحویل فوری در انبار کارخانه نگهداری نماید.

برج خنک کننده چیلر

به کولینگ تاوری که سر راه چیلر قرار گرفته و با خنک کاری اولیه آب باعث کاهش فشار به چیلر تراکمی یا جذبی می گردد برج خنک کننده چیلر گفته می شود. مکانیزم عملکرد این دستگاه در زیر تشریح می گردد.

اصول کار کولینگ تاور چیلر تراکمی

اصول عملکرد خنک کنندگی چیلر تراکمی به این صورت است که سیالی که در کمپرسور چیلر متراکم شده وارد کندانسور می شود. درون کندانسور گاز مبرد که از نوع R22 ، R134 ، R407 می باشد گرمای خود را به آبی که وارد کندانسور می شود می دهد.

بنابر این با انتقال گرما از گاز مبرد به آب درون کندانسور، گاز مبرد خنک شده و وارد سیکل گردش درون چیلر می شود. آب نسبتا گرم با گرمایی که از ماده مبرد گرفته به سمت برج خنک کننده چیلر تراکمی حرکت می کند تا گرمای خود را از دست بدهد.

 

برج خنک کننده چیلر تراکمی

اصول کار برج خنک کن چیلر جذبی

اصول عملکرد کولینگ تاور چیلر جذبی به این صورت است که در چیلر های جذبی محلول رقیق شده در ژنراتور گرم می شود و این فرآیند باعث غلیظ شدن مایع مبرد میشود. در ادامه بخار مبردی که از ژنراتور خارج می شود وارد کندانسور می شود و حرارت خود را در کندانسور به آب ورودی می دهد. سپس این آب که گرمای ماده مبرد را گرفته به درون برج خنک کننده چیلر جذبی انتقال داده میشود و سپس داخل تاور، گرما توسط هوا گرفته شده و به محیط انتقال پیدا می کند.

قیمت برج خنک کننده

قیمت برج خنک کننده از عوامل مختلفی تاثیر می پذیرد. از جمله مهمترین عوامل تاثیرگذار در قیمت برج خنک کننده، می توان به مدار باز بودن یا بسته بودن ، ظرفیت برودتی و جنس متریال مورد استفاده در ساخت بدنه و تجهیزات داخلی کولینگ تاور اشاره نمود. یک کارخانه تولید کننده یا سازنده به منظور برآورد قیمت نهایی تولید با ظرفیت معین عموما در تیپ های تولیدی مختلف دستگاه‌های تولیدی خود را دسته بندی می نماید.

در حقیقت شرکت سازنده برج خنک ‌کن این توانایی را برای خود محفوظ می داند که نیاز هر خریداری با هر بودجه ای را بتواند تامین نماید. شرکت ناب زیست در تامین قطعات همواره تلاش می نماید با کیفیت ترین الکتروموتور ها، پمپ ها، رزین و پلی استر و پکینگ های اسپلش با جنس پلی پروپیلن را در تولید کولینگ تاور خود مورد استفاده قرار دهد.

قیمت برج خنک کننده

ملاحظات تعیین قیمت کولینگ تاور

برخی از مشتریان با توجه به محدودیت بودجه و یا غیر دائم بودن پروژه خود قصد خرید آن را با بالاترین کیفیت را ندارند. چرا که بطور مثال برج در تجهیز کارگاه مورد استفاده قرار خواهد گرفت و بعد از اتمام پروژه میتوان برج خنک کننده را از مدار خارج نمود. از این رو ما نیز به هنگام ارائه پیش فاکتور فروش در چندین مدل پیشنهاد فنی و قیمت برج را ارائه می نمائیم تا بتوانیم نظر تمامی مشتریان با سطح بودجه‌های متفاوت را تامین نمائیم .

از جمله دسته بندی های مورد استفاده در تعیین قیمت برج خنک کننده می توان به تقسیم بندی متریال مورد کاربرد در زمینه نازل ، پکینگ و فن اشاره نمود. با توجه به موضوع بیان شده در تعیین بهای تمام شده برج ها، توصیه می شود به منظور تخمین دقیق تر قیمت کولینگ تاور به نوع قطعات به کار رفته در تولید آن دقت نمود .

سازنده برج خنک کننده

عوامل تاثیر گذار در ظرفیت برج خنک کن که در نهایت در قیمت آن تاثیر می گذارد عبارتند از :

 1. دمای خشک محیطی که قرار است برج در آنجا نصب شود.
 2. دبی ، جریان یا فلوی آب در گردش.
 3. مدار باز یا بسته بوده دستگاه.
 4. نوع سیالی که قرار است توسط برج خنک کاری شود.
 5. دمای آبی که وارد دستگاه می گردد.
 6. میزان کاهش دما بواسطه کارکرد کولینگ تاور، و در حقیقت دمای خروجی از دستگاه.
 7. شکل ظاهری سیستم. اعم از مکعبی یا مخروطی بودن که این عامل نیز تقریبا از بودجه مورد نظر کارفرما تاثیر می پذیرد . بدین معنی که هر چه کارفرما بودجه بیشتر تعیین نماید میتوان به سمت برج مکعبی یا صنعتی گام برداشت.

به منظور طراحی و استعلام قیمت دقیق و مشاوره پیشنهاد می گردد با واحد فروش شرکت ارتباط حاصل نمایید . بدلیل نوسانات قیمت شدید قطعات مورد استفاده در تولید برج خنک کننده می بایست لیست قیمت بروز کولینگ تاورها را از دفتر فروش شرکت ناب زیست دریافت نمائید.

کاتالوگ برج خنک کننده

یک دستگاه صنعتی در بخش های مختلف شامل تجهیزات و بخشهای گوناگونی است. کسب اطلاعات کافی در زمینه این بخشها و تجهیزات، برای خرید و انتخاب سیستم مورد نظر بسیار مفید خواهد بود.

کاتالوگ برج خنک کننده در برگیرنده اطلاعات جامعی از محدوده توانمندی های یک شرکت تولید کننده دستگاه‌های تهویه مطبوع در این حوزه می باشد. گروه صنعتی ناب زیست، با تجربه ی چندین ساله در این زمینه کاتالوگ جامعی از انواع کولینگ تاور، ظرفیت های مختلف این دستگاه و قطعات جانبی آن را به کاربران گرامی ارائه میکند که از لینک زیر قابل دانلود است.

حل مشکل رسوب گرفتگی درون کولینگ تاور

برج خنک کننده بر اساس تبخیر آب فرآیند خنک سازی سیال ورودی را انجام می دهد. آب گرم ورودی به برج خنک کننده دارای املاح می باشد که این املاح به مرور زمان سبب آسیب رساندن به قسمتهای مختلف آن می گردد. تجهیزاتی همچون تشتک، نازل، لوله‌های ورودی، پکینگ برج خنک کننده در معرض رسوب گرفتگی قرار دارند که ممکن است موجب کاهش راندمان برج خنک کننده گردد و یا سبب فشار به موتور و خرابی و از کار افتادن کل برج گردد. بدین منظور باید از روشهای زیر جهت رسوب زدایی درون برج خنک کننده استفاده نمود.

 1. سختی آب قبل از ورود به کولینگ تاور اندازه گیری شود و در صورت بالا بودن مقدار آن حتما از سختی گیر در کنار برج خنک کننده استفاده شود
 2. پکینگها و تشتک و نازل ها بصورت دوره ای بازدید شوند و در صورت وجود رسوب از مواد شیمیایی رسوب زدا استفاده گردد.
 3. در صورت مشاهده رسوب درون حوضچه حتما باید آب درون تشتک در مدت زمان کارکرد مشخص تخلیه یا بلودان گردد.

نگهداری برج خنک کننده در زمستان

یکی از چالش های مهم تکنسین های تاسیسات در شرکت ها و ساختمان های بزرگ نگهداری کولینگ تاور ها در فصل زمستان است. در هر برج خنک کن بسته به دمای هوای شهری که نصب می گردد باید شرایط دمایی زمستان نیز مورد توجه قرار می گیرد.

برج خنک کننده مدار باز به شکلی است که اگر دمای مرطوب محیط به مدت 24 ساعت به کمتر از صفر درجه برسد یخ می زند که به آن یخ زدگی پایدار می گویند. ولی به طور کلی برج هایی وجود دارند که حتی در دمای منفی 15 درجه نیز به کار خود بدون هیچ مشکلی ادامه می دهند.

فروش برج خنک کننده

به این نکته باید توجه نمود که برج خنک کننده با توجه به دمای مرطوب در پیک گرما طراحی شده است. پس عملکرد آن در فصل زمستان بسیار بیشتر از ظرفیت مورد نیاز است ولی با این حال در تمام دنیا این سیستمها در فصل زمستان بدون هیچ مشکلی کار می کنند.

نکاتی برای جلوگیری از یخ زدگی برج خنک کن

فعالیت هایی وجود دارد که می توان با انجام آن ها از پایین آمدن بیش از اندازه دما و یخ زدگی در این دستگاه ها جلوگیری کرد. در زیر به شرح آنها پرداخته ایم.

  • با خاموش کردن فن برج خنک کننده در فصول سرد سال می توان از پایین آمدن بیش از اندازه دما جلوگیری کرد. در واقع با این کار هوای گرمی که از سیال گرفته می شود به خارج از برج انتقال نیافته و داخل برج را تا مقدار زیادی گرم نگه می دارد.
  • اضافه نمودن ضد یخ به سیکل کولینگ تاور با اضافه کردن اتیلن گلیکول به تشتک دستگاه امکان تشکیل بلور های یخ تا حد زیادی کاهش یافته و در دماهای منفی نزدیک به صفر دیگر برج یخ نمی زند.
  • راه حل دیگر استفاده از منبع آب گرم جبرانی برای ایجاد تعادل دمایی در دستگاه می باشد.
  • اصولی ترین و مطمئن ترین راه برای جلوگیری از یخ زدن برج خنک کن در زمستان تعبیه هیتر در داخل تشتک دستگاه است. هیتر خودکار معمولا در برج خنک کننده به عنوان آپشن اضافی در نظر گرفته می شود. ولی باید گفت که یکی از اصلی ترین تجهیزات درون کولینگ تاوریست که در مناطق سردسیر نصب می شود.

هیتر جهت جلوگیری از یخ زدگی

  • با قراردادن سنسور دما یا ترموستات هیتر شما می توانید از یخ نزدن دستگاه در فصل زمستان اطمینان حاصل کنید. این تجهیزات می تواند طوری تنظیم شود تا به محض کاهش بیش از اندازه آب در تشتک هیتر عمل کرده و به دمای دلخواه برسد. این هیتر ها فقط در فصول خاصی استفاده می شوند و ممکن است به طور دائم قطع و وصل شوند. پس بهتر است از هیترهای با کیفیت ایتالیایی و آلمانی استفاده نمایید تا با یک بار عمل نکردن هیتر خسارت سنگینی را بابت تخریب کلی در برج خنک کننده متحمل شوید.
  • وجود گرد و غبار در برج خنک کن نیز می تواند عاملی باشد که سیال داخل کولینگ تاور تمایل بیشتری به انجماد داشته باشد. به این منظور قرادادن فیلتر های استیل یا آلومینیومی مناسب ترین گزینه می باشد. زیرا که هر چه ذرات خارجی داخل برج بیشتر شود امکان شکل گیری بلور های یخ نیز بیشتر می شود.

نصب و راه اندازی کولینگ تاور

یکی از موارد اصلی در بهره برداری مناسب از برج خنک کننده رعایت اصول استاندارد در زمان نصب و راه اندازی این دستگاه می باشد. نصب کولینگ تاور عبارت است از مجموعه اقداماتی که شامل جانمایی، آماده سازی قطعات و اتصالات، استارت اولیه و تست دستگاه و راه اندازی نهایی می باشد.

باید توجه داشته باشید که نصب کولینگ تاور از اهمیت بالای برخوردار می باشد و حتما بایست توسط تکنسین های ماهر و کار بلد انجام شود. رعایت مواردی از قبیل انتخاب محل درست برای نصب، اجرای فوندانسیون مناسب با توجه به وزن و ابعاد سازه، دقت در زمان مونتاژ برج خنک کننده و… در عملکرد مناسب دستگاه تاثیر مستقیم دارد.

معمولا ساختار برج خنک کن به صورتی طراحی می شود که یا در محل کارخانه مونتاژ می شود یا بعد از ارسال به مکان نصب مونتاژ میگردد. البته در بعضی موارد بصورت ترکیبی عمل می شود یعنی قسمتی از دستگاه در کارخانه مونتاژ می گردد و قسمتی از قطعات در محل نصب دستگاه توسط مونتاژ کار به برج اضافه می گردد.

همان طور که اشاره شد، به غیر از نحوه نصب صحیح، انتخاب محل مناسب برای نصب برج خنک کننده از اهمیت بالای برخوردارست، محل نصب باید به گونه ای باشد که هوای تازه به مقدار کافی برای خنک سازی آب تامین شود، همچنین باید توجه داشت در اطراف دستگاه فضای کافی در نظر گرفته شود تا در زمان تعمیرات و نگهداری، سرویس کاران با مشکل کمبود فضا مواجه نشوند.

معرفی شرکتهای سازنده برج خنک کننده

باور کنید صنعت تهویه مطبوع و خنک سازی در صنایع آنقدر بازار داغی دارد که اگر در هر استان 10 شرکت سازنده برج خنک کننده به شرکت های موجود اضافه شود و با تمام ظرفیت کار کند هیچ لطمه ای به کار تولیدکنندگان فعلی وارد نمی شود.

سازنده برج خنک کننده در اصفهان

استان اصفهان بدلیل قرار گرفتن در مرکز کشور و برخورداری از بیش از 70 شهرک صنعتی فعال، دارای شرکت های سازنده برج خنک کن بسیاری می باشد. علاوه بر شرکت ناب زیست بعنوان بزرگ ترین تامین کننده کولینگ تاور در اصفهان، شرکت های سازآب در شهرک صنعتی فولاد مبارکه، شرکت صافیاد در شهرک صنعتی جی، شرکت مهتاب گستر در شهرک صنعتی اشترجان و شرکت تنام سپاهان در شهرک صنعتی سجزی بهمراه صنایع برودتی نصر در شهرک صنعتی منظریه را می توان بزرگ ترین رقیب های ناب زیست در تولید چیلر، هواساز، مبدل های حرارتی و ساخت برج خنک کننده در استان اصفهان نامید.

سازنده برج خنک در اصفهان

بدلیل تراکم بالای کارخانجات در استان اصفهان و البته غولهای صنعتی ایران یعنی فولاد مبارکه و ذوب آهن در کنار مصائبی همچون خشک شدن 33 پل و فرونشست زمین در اصفهان، بمنظور صرفه جویی در مصرف آب ما پیشنهاد می نمائیم چنانچه قصد خرید برج خنک کن دارید حتما به سراغ کولینگ تاور هیبریدی بروید تا حداقل در نیمه سرد سال نیازی به استفاده از آب بمنظور خنک سازی سیستم ها در کارخانه و کارگاه یتان نداشته باشید.

معرفی شرکتهای سازنده برج خنک کننده در تهران

نقش «تهران، پایتخت ایران» را نمیتوان در صنعت ساخت برجهای خنک کننده نادیده گرفت. در حقیقت استان تهران با بیش از «14 شهرک صنعتی فعال» و همچنین «12 شهرک صنعتی در حال ساخت و یا راکد»، یکی از شهرهای کلیدی صنعت کشور محسوب میشود. جالب است بدانید که در حال حاضر بیش از 12 هزار هکتار زمین در تهران، مربوط به شهرک های صنعتی این استان می باشد که نشان از اهمیت صنعتی تهران دارد.
باید گفت که مهمترین شهرک‌های صنعتی تهران عبارتند از:
شهرک صنعتی شمس آباد، عباس آباد، نصيرآباد، خاوران، فيروزكوه، خوارزمی، پرند، شهرک صنعتی پیشوا، سالاريه، چرمشهر، قرچك، دماوند و نهایتا «شهرك صنعتي پایتخت (علي آباد)». در هر یک از این شهرکهای صنعتی، حداقل یک شرکت سازنده برج خنک کننده به تولید تولید کولینگ مشغول است. البته که هیچگاه تنها به دلیل نزدیکی مکانی، به سراغ شرکتهای سازنده برج خنک کننده نروید!!. بلکه همواره اعتبار شرکت سازنده و کیفیت ساخت برج های خنک کننده را مدنظر قرار دهید.
از معتبرترین شرکت‌های سازنده کولینگ تاور میتوان به:
• ابارای ژاپن با نمایندگی شرکت مهتاب گستر در جاده خاوران
• پرتو آبگردان واقع در خیابان هدایت محله قلهک
• پارس گردان ریزش در شهرک صنعتی رباط کرم یا پرند
• ماخ در شهرک صنعتی صفادشت و
• شرکت هایی همچون توچال تهویه، دلتا تجهیز، مجموعه معتبر ناب زیست و البته دماگستر
اشاره نمود. تولیدکننده برج خنک کن در تهران

شرکتهای معتبری که قادرند نیازهای برجهای بلند مرتبه و البته اکثر صنایع کشور را بمنظور خنک کاری ماشین آلات و سیستمهای فرآیند تولید، برطرف نمایند. انواع برج خنک کننده در تهران، اکثراَ به منظور خنکسازی ساختمانها و برجهای بلند مرتبه مورد استفاده قرار میگیرد. بنابراین کاربرد برج خنک کننده خانگی در تهران بسیار بیشتر از برج خنک کن صنعتی می باشد

 

رای کاربران
[امتیاز کلی: 27 میانگین: 4.9]
11 دیگاه
 1. سلام راشدی هستم شرکت شیمی سازان پارسیان.
  ما برج خنک کننده نیاز داریم ۷۰۰۰ تن تبرید از همکاران پرسیدم گویا شما قبلا کولینگ تاور طرح مارلی کار کردید برای شرکت های همکار لطفا با من تماس بگیرید برای طراحی و مذاکره تلفنی.
  ضمنا با توجه به اینکه برج خنک کن طرح مارلی عملیات عمرانی سنگین داره و ما اکیپ عمرانی داریم آیا امکان داره فقط طرح رو شما بدید به کا و پیمانکار عمرانی ما خودش اجرا کنه؟

  • سلام . بله ما برای چند تا شرکت همچون شیمی کاران نینوا در عراق و شیمی سازان پاسارگاد در خوزستان برج های خنک کن بالای 10 هزار تن تبرید اجرا کردیم . لطفا با توجه به اهمیت موضوع با شماره های دفتر تماس بگیرید . 02188721092
   برج خنک کننده بتنی اغلب برای نیروگاه ها و شرکت های پتروشیمی اجرا میشه و کار بسار سنگینه و مارلی هم که بسیار خاص هستش .

 2. سلام اساتید.
  من برج خنک کن چیلر میخام چه دیتایی باید در اختیارتون بزارم؟
  شاهین مرادی هستم از شرکت شهرک های صنعتی البرز.
  موبایل ندارم.
  02833899021 داخلی 179
  حتما تماس بگیرید.

  • سلام . میگم همکاران تماس بگیرن تا بتونن با همکاری شما نسبت به محاسبه ظرفیت برج خنک کن چیلر اقدام کنن .

 3. سلام بنده دنبال برج خنک کننده می گردم ‘ ولی نمی‌دونم که از چه نوعی از برج را باید از شما خرید کنم ؟ چون مقدار فشار آب در مکان من بسیار کم هست و جای برای گزاشتن مخزن آب را هم ندارم
  دستگاه بستنی با موتور ۳۰ اسب دارم با ورودی و خروجی آب ۲ اینچ
  از چه نوعی باید خریداری کنم ؟
  ممنون

 4. سلام . شما فروش برج خنک کننده دست دوم هم دارید ؟ من واسه کارگاه مون میخام تا یک سال هم جمع میشه این کارگاه .

  • سلام نه خانم مهندس. ما نداریم کولینگ تاور دست دوم. سخته تو شرکت های سازنده برج خنک کننده بتونی دست دوم پیدا کنی باید سایت دیوار و شیپور و اینها رو بگردید.

 5. سلام من مینایی هستم مدیر فنی کارخانه شیشه مینای قزوین. دنبال سازنده برج خنک کننده خشک در مقیاس صنعتی بودم و می خاستم کارگاه سازنده برج خنک کن نزدیک خودمون باشه که به شرکت شما رسیدم
  کاتالوگ سیستم کولینگ تاور مدار بسته رو اگر برام بفرستید ممنون میشم تا بتونم طراحی رو انجام بدم ظرفیت رو محاسبه کنم بعد مزاحم شما بشم برای ساخت دستگاه.

 6. سلام، روز بخیر.
  برج خنک کننده هلر چیه و مشخصات فنی این مدل برج رو واسه تحقیقات دانشجویی اگر ممکنه برای من بفرستید.

  • به برج خنک کننده نیروگاه ها و کارخانه های بزرگ و نیروگاه های برق که بصورت هذلولی ساخته میشه کولینگ تاور هلر میگن .