دیونایزر – دیونایزر آب مقطرگیری

دیونایزر آزمایشگاهی

دیونایزر دستگاهی است که جهت تولید آب فوق خالص از آن استفاده می شود. آب فوق خالص، آبی است خالص تر از آب مقطر، بدون یون، که کلیه مواد جامد محلول در آن گرفته شده است. آب دیونایزه، هدایت الکتریکی بسیار کم در حدود 0.056 میکرو زیمنس خواهد داشت.

دیونایزر آب مقطرگیری نیز همانند مدل آزمایشگاهی ناخالصی ها را از آب حذف می کند ولی شدت دیونایزه نمودن آن پایین تر است. مدل آب مقطرگیری آبی با هدایت الکتریکی را زیر 1 میکرو زیمنس، TDS آب را زیر 1 پی پی ام تولید خواهد نمود.

دیونایزر آزمایشگاهی

کاربرد دیونایزر

عمده ترین محل مصرف آب دیونایز شده، آزمایشگاه می باشد که با عنوان دیونایزر آزمایشگاهی شناخته می شود. بیشترین تیراژ تولید دیونایزر آزمایشگاه های صنایع غذایی، آزمایشگاه پزشکی، آزمایشگاه های صنعتی، آزمایشگاه های مطالعاتی و پژوهشی مانند آزمایشگاه دانشگاه می باشد.

دومین مصرف کننده عمده آب دیونایزه، صنایع داروسازی می باشد. علاوه بر تولید آب مقطر که خود یکی از محصولات داروسازی است، آب فوق خالص به عنوان یک حلال در تولید بسیاری از دارو ها و سرم ها کاربرد دارد. کارخانه های تولید آب مقطر، آب رادیاتور، شیشه پاک کن و …. از دیگر خریداران این دستگاه می باشند.

ظرفیت دیونایزر

این سیستم ها بر حسب دبی آب خروجی دستگاه، تقسیم بندی و نام گذاری میگردند. دیونایزر های تولید گروه ناب زیست از ظرفیت 5 لیتر بر ساعت یا 100 لیتر در شبانه روز تولید می شوند. حداکثر ظرفیت این دستگاه در حالت کلی نامحدود است اما پکیج های آزمایشگاهی ناب زیست تا ظرفیت 2000 لیتر در شبانه روز یا 2 متر مکعب در روز قابل تولید می باشند.

ردیف ظرفیت دیونایزر ظرفیت خروجی بر حسب لیتر در ساعت ظرفیت خروجی بر حسب لیتر در شبانه روز
1 200 لیتر در شبانه روز 10 200
2 400 لیتر در شبانه روز 20 400
3 1000 لیتر در شبانه روز 40 1000
4 2000 لیتر در شبانه روز 80 2000

تمامی دیونایزر های فوق قابل تولید با لامپ UV می باشند. لامپ یو وی در مصارفی که حذف آلودگی میکروبی آب مد نظر است مورد استفاده قرار می گیرد.

دیونایزر آب مقطر گیری

مکانیزم کار دیونایزر آب مقطرگیری

اساس کار این سیستم بر پایه دو روش تصفیه زیر می باشد.

  1. اسمز معکوس یا RO
  2. تبادل یون ها

دستگاه دیونایزر با استفاده از هر دو روش فوق آب فوق خالص تولید می نماید. بدین ترتیب که در مرحله اول آب از فیلتر های موحود در دستگاه که به ممبران معروف می باشند عبور می کند و بدین ترتیب عملیات اسمز معکوس بروی آب انجام می گیرد. سپس آب وارد دو عدد ستون رزینی جهت انحام تبادل یون خواهد شد. یکی از این ستون ها حاوی رزین کاتیونی و دیگر ستون حاوی رزین آنیونی می باشد.

همانطور که می دانید رزین کاتیونی برای حذف کاتیون های آب همچون کلسیم و منیزیم و …. و رزین آنیونی برای حذف آنیون های موجود در آب همچون نیترات ، فسفات و …. کاربرد دارد. بدین ترتیب کلیه ناخالصی های آب از بین خواهد رفت و محصول نهایی با عنوان آب فوق خالص تولید خواهد شد.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 1 میانگین: 5]