Search
Generic filters
Exact matches only

دستگاه تصفیه اسمز معکوس – آب شیرین کن صنعتی – پکیج تصفیه آب صنعتی

آب شیرین کن

آب شیرین کن صنعتی ، سیستمی است که با استفاده از برخی تجهیزات که ذیلا به معرفی آنها خواهیم پرداخت قابلیت حذف پارامترهای تشکیل دهنده TDS و تولید آبی شیرین و قابل استفاده توسط انسان و سایر موجودات زنده را دارد. طراحی مشخصات دستگاه تصفیه اسمز معکوس ( نمک زدایی ) توسط کارشناسان متخصص با استفاده از نرم افزار ROSA یا WAVE تولید شده توسط کمپانی DOW، انجام میشود.

آب شیرین کن صنعتی | دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

آب شیرین کن صنعتی دستگاهی است بمنظور تصفیه و شیرین سازی آب در مقیاس بزرگ و صنعتی استفاده میشود. دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس آب شور و دارای املاح را از دریا ، چاه آب ، نهر های زیر زمینی و قنات ها می گیرد و با اعمال فشار اسمزی تمامی املاح از جمله کلسیم ، منیزیم ، ذرات معلق ، سدیم و … را با عبور آب از ممبران ها بعنوان غشاء نیمه تراوا می گیرد و آبی شیرین در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.

این دستگاه با عناوینی همچون پکیج اسمز معکوس ، پکیج RO ، دستگاه تصفیه آب صنعتی و … در بخش های مختلف نام برده می شود. در ادامه به تجهیزات مورد استفاده در تولید و یا به عبارت بهتر ساخت دستگاه تصفیه اسمز معکوس می پردازیم .

آب شیرین کن صنعتی - تصفیه اسمز معکوس

تجهیزات مورد استفاده در دستگاه RO

بوستر پمپ پکیج RO

پمپ های تقویت کننده برای افزایش فشار آب به سطح ایده آل طراحی شده اند.

فيلتر شنی

باعث از بین رفتن ذرات معلق موجود در آب مانند موادآلی، باکتری‌ ها، رنگ، پلانکتون و … می شود .

فيلتر کربن دستگاه RO

فیلتر کربن برای از بین بردن کلر و سایر آلاینده های موثر بر عملکرد و عمر غشای RO و همچنین بهبود طعم و بوی آب طراحی شده است .

فيلتر كارتريج دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای کاربردهای آلودگی سنگین، کارتریج ها به عنوان فیلترهای پولیش نهایی استفاده میشوند .

سيستم تزريق ضد رسوب (آنتي اسكالانت)

یک ماده افزودنی آب برای سیستم اسمز معکوس است که در جلوگیری از پوسته پوسته شدن غشاها بسیار مؤثر است .

پمپ فشار بالا

فراهم کردن جریان یکنواخت برای المنت های سیستم اسمز معکوس.

ممبران RO

ممبران ها برای تصفیه آب شور و آب دریا، و نیز بازیابی پساب های صنعتی و شهری استفاده میشوند .

محفظه تحت فشار

امروزه بیشتر غشاهای RO در مخازن تحت فشار تقویت شده با فایبرگلاس (FRP) قرار دارند که بطور خاص برای مهار غشاها ساخته شده و در برابر فشارهای زیاد مورد نیاز غشاهای RO امروزی ساخته شده اند .

گيج فشار

برای نظارت بر فشار در یک خط آب استفاده می شوند. می توان مستقیماً بر روی هر خط آب نصب کرد یا روی صفحه کنترل یک سیستم RO تجاری نصب کرد .

فلومتر (جريان سنج)

برای اندازه گیری سرعت جریان یا مقدار گاز و سیال داخل لوله استفاده می شود .

TDS متر

کل مواد جامد محلول یا در واقع مقدار شفافیت آب را مشخص می کند .

سوييچ فشار پايين

زمانیکه سطح آب مخزن کم شده باشد دستور روشن شدن سیستم را میدهد .

سوييچ فشار بالا

برای زمانیکه آب مخزن فول شده باشد دستور خاموش کردن دستگاه را میدهد .

پمپ تقویت کننده (Booster pumpe)

هدف از پمپ تقویت کننده اسمز معکوس افزایش فشار آب به داخل واحد RO است.

تعریف اسمز معکوس :

اسمز معکوس یک فرآیند فشار محور است که طی این فرآیند، بواسطه اعمال فشار در یک سمت غشاء نیمه تراوا ضمن عبور آب فاقد ناخالصی، از عبور ناخالصی های بسیار ریز جلوگیری بعمل می آید. طبق گفته برخی سازندگان غشاها ، واحدهای کوچک آب شیرین کن صنعتی از نظر تئوری با فشار بسیار کم کار می کنند – (تا 35 psi ). اما واقعیت این است که اگر دستگاه با فشار زیر 45 psi کار کند آب زیادی دریافت نخواهید کرد و کیفیت آب محصول به خطر می افتد. فشار ورودی پایین باعث می شود واحد تولید کننده آب آشامیدنی کمتری تولید کند ، مخزن ذخیره را کندتر پر کند و آب با کیفیت پایین تری تولید کند.

واحدهای محتلف پکیج آب شیرین کن صنعتی با فشار آب معمولی 60 psi به خوبی اجرا می شوند ، اما با یک پمپ کوچک حتی بهتر عمل می کنند تا فشار را تا 80 psi یا بالاتر افزایش دهند. جسم سفید در سمت چپ ترانسفورماتور است. به یک پریز برق دیواری استاندارد وصل می شود و به ولتاژ (معمولاً 24 ولت) مورد نیاز پمپ تبدیل می شود. جسم بزرگ خود پمپ است.

دستگاه سوم سوئیچ فشار است که فشار آب را در مخزن ذخیره سازی تصفیه اسمز معکوس نظارت می کند و در پاسخ به فشار مخزن ، پمپ را خاموش و روشن می کند. متداول ترین فشار خاموش شدن برای واحدهای RO زیر آب ، 40 ps است. تصویر پایین سه عنصر اساسی پمپ تقویت کننده آب شیرین کن صنعتی را نشان می دهد.

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

فیلتر کربن تصفیه اسمز معکوس

یک دستگاه آب شیرین کن صنعتی با سیستم اسمز معکوس از یک فیلتر کربن با کیفیت بالا استفاده می کند. این فیلترها اغلب فیلتر “طعم و بو” نامیده می شوند.

فیلتر کربن آب شیرین کن صنعتی

فیلتر شنی دستگاه RO

فيلتر شنی تحت فشار يك فيلتر چند منظوره است. این دستگاه ذرات معلق تا 50 ميكرون را حذف مي كند. اختلاف دانسيته بين لايه هاي مختلف شن باعث مي شود كه بعد از backwash لايه های مختلف از هم جدا شوند.

فيلتراسيون ميكرونی (فيلتر كارتريج)

فيلتر كارتريج هاي رسوبگير براي حذف ذرات رسوب ، شن ، خاك و گل ولاي تا اندازه 5 ميكرون برای یک سیستم اسمز معکوس طراحی شده است .

اولترافیلتراسیون چیست ؟

یک اولترافیلتر دارای اندازه منافذ در حدود 0.01 میکرون است. یک فیلتر میکروفیلتراسیون دارای اندازه منافذ در حدود 0.1 میکرون است ، بنابراین وقتی آب تحت میکروفیلتراسیون قرار می گیرد ، بسیاری از میکروارگانیسم ها برداشته می شوند ، اما ویروس ها در آب باقی می مانند.

اولترافیلتراسیون این ذرات بزرگتر و برخی ویروس ها را از بین می برد. نه ميكروفيلتراسيون و نه اولترافيلتراسيون نمي توانند مواد محلول را حذف كنند مگر اينكه در ابتدا جذب شوند (با كربن فعال) يا منعقد شوند (با نمك هاي آلوم يا آهن).

نانو فیلتراسیون چیست ؟

یک فیلتر نانو فیلتراسیون دارای اندازه منافذ در حدود 0.001 میکرون است. نانوفیلتراسیون بیشتر مولکولهای آلی ، تقریباً همه ویروس ها ، بیشتر مواد آلی طبیعی و طیف وسیعی از نمک ها را از بین می برد. نانوفیلتراسیون یون های دو ظرفیتی را که آب را سخت می کنند از بین می برد ، بنابراین نانوالیت اغلب برای نرم کردن آب سخت استفاده می شود.

سيستم تزريق ضد رسوب (آنتی اسکالانت)

مواد شيميايي ضد رسوب براي جلوگيري از گرفتگي و ايجاد رسوب روي ممبرانها استفاده مي شوند. اين كار باعث افزايش طول عمر ممبرانها می شود.

پمپ فشار بالا (High Pressure Pump )

پمپ فشار بالا یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم اسمز معکوس است. بطور معمول هر چه قدرت پمپ بیشتر باشد، کیفیت و درصد بازیابی آب تصفیه شده توسط سیستم بیشتر خواهد بود.

پمپ دستگاه RO

محفظه‌ فشار (Pressure Vessel) دستگاه تصفیه آب صنعتی

مخزن تحت فشار یا پرشر وسل یک وسیله لوله ای است که شامل عناصر غشایی اسمز معکوس است. برای عناصر مارپیچ ، مخزن تحت فشار اغلب به عنوان لوله فشار معرفی می شود و می تواند تا شش عنصر غشایی RO را شامل شود.

دستگاه تصفیه RO

ممبران (memberane) دستگاه RO

ممبران ها (غشاهای نیمه تراوا) قسمت اصلی دستگاه اسمز معکوس می باشند که میزان جامدات محلول در آب را تا 6/99 %حذف می نمایند. ممبران اسمز معکوس از سه لایه ساخته شده است که بر روی سطح آن کشیده شده است .

• لایه محافظتی پلی استری نگه دارنده رطوبت
• لایه داخلی از جنس پلی سولفون بسیار ریز
• لایه بسیار نازک پلی آمید

ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی

تمیزکاری در محل (cleaning in place)

فرایند CIP آب شیرین کن صنعتی شامل مراحل مختلفی از جمله این توالی های اصلی است:

  1. شستشوی اولیه تجهیزات با آب گرم تمیز برای از بین بردن بیشتر ذرات یا طعم دهنده ها و قندها.
  2. مرحله دوم گردش آب گرم در دمای 80 درجه سانتیگراد با محلول سود سوز آور با بخار تحت فشار 1.5٪ یا 120C.
  3. شستشوی نهایی آب گرم.
  4. ضدعفونی مجدد دستگاه با بخار در دمای 120 درجه سانتیگراد یا محلول آب سرد ضد عفونی کننده محیطی با 1.5٪

نصب و راه اندازی آب شیرین کن صنعتی

نصب و راه اندازی دقیق و با کیفیت دستگاه های آب شیرین کن صنعتی، یکی از مهم ترین فاکتورها در بهره برداری از دستگاه تصفیه اسمز معکوس می باشد. تبحر و تخصص و مجرب بودن شرکت تولید کننده دستگاه RO و دانش فنی کارشناسان آن، رابطه مستقیم دارد.

دستورالعمل بهره برداری و آموزش به اپراتور بهره بردار و همچنین پر کردن مداوم چک لیست نگهداری دستگاه RO توسط خریدار و ارائه آن به صورت مداوم و منظم به شرکت تولید کننده دستگاه جهت چکاب دوره ای دستگاه، از نکات مهم در بهره برداری و افزایش دوام و عمر مفید دستگاه آب شیرین کن صنعتی می باشد .

آب شیرین کن


حجم و ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی به طور معمول از ظرفیت 5 مترمکعب در شبانه روز شروع می شوند. ظرفیت ممبران های صنعتی به طور معمول 5 مترمکعب تا 25 مترمکعب در شبانه روز می باشند. غالبا برای دستگاه های بالای 25 مترمکعب (50، 75، 100، 200 و …) از چند ممبران با ظرفیت 25 مترمکعب در شبانه روز استفاده میشود .

ظرفیت تولید این دستگاه ها تا بالاتر از 2000 مترمکعب در شبانه روز نیز بوده و در ظرفیت های بسیار بالاتر، مدولار شده و در رنج کارخانه آب شیرین کن صنعتی قرار می گیرند .

زمان تعویض فیلترهای دستگاه RO

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی دارای دو نوع فیلتر می باشند :

فیلتر حذف املاح معلق (فیلتر شنی، کربنی و کارتریجی)

 این فیلترها، قبل از ورود آب به فیلترهای ممبران (فیلترهای اصلی) قرار دارند و وظیفه حذف املاح معلق آب را دارند . علت استفاده از این فیلترها این است که املاح معلق موجود در آب قبل از ورود آب به ممبران آب شیرین کن صنعتی حذف شود تا فشار مازاد به ممبران ها وارد نشود. بهتر است کربن و سیلیس های موجود در فیلترهای شنی و کربنی به صورت سالیانه ، تعویض شوند . هرچند که با استفاده از بکواش (شستشو) دوره ای، به عمر مفید این مواد افزوده می شود .

درباره فیلترهای کارتریجی نیز زمانی که رنگ فیلترهای داخلی، از سفید به قهوه ای روشن و در نهایت قهوه ای کدر، تغییر رنگ پیدا کرد، باید این فیلترها تعویض شود . زمان معمول این تعویض ماهیانه می باشد که بسته به کدورت آب، این زمان کاهش یا افزایش می یابد.

فیلترهای ممبران

این فیلترها ، فیلترهای اصلی سیستم تصفیه آب صنعتی می باشند که در حکم غشای نیمه تراوا جهت انجام پدیده اسمز معکوس عمل می کنند. عمر مفید این غشاها 2 الی 3 سال می باشد.

با نگهداری درست (استفاده از آنتی اسکالانت و تعویض به موقع فیلترهای حذف املاح معلق) و شرایط بهره برداری مناسب (طراحی درست دستگاه و نصب صحیح آن) و همچنین شستشو اسید شویی ممبران (استفاده ازCIP در طرح) در زمان های تعیین شده و به صورت درست، به عمر مفید آنها افزوده می شود .

خرید دستگاه تصفیه اسمز معکوس

برای جستجوی تولید کننده های دستگاه آب شیرین کن صنعتی ، باید با شرکت های متخصص تولید کننده با رزومه کاری قوی و تخصص کافی وارد مذاکره شد. بازدید از کارخانه تولید کننده و همچنین بازدید از کیفیت دستگاه های RO تولید شده در حال کار توسط شرکت های مجرب، یکی از فاکتورهای اصلی انتخاب تولید کننده مناسب می باشد. همچنین مطالعه با دقت پروپوزال ارائه شده توسط شرکت تولید کننده پکیج تصفیه آب صنعتی و استفاده از ممبران های با کیفیت و پمپ های اروپایی در طرح، می تواند نشانگر کیفیت بالای ساخت و تولید این دستگاه ها باشد .

برای خرید آب شیرین کن صنعتی با کارشناسان ما تماس بگیرید مشاوره کنید و محصول خود را سفارش دهید. محصول شما تولید و آماده و برایتان ارسال میشود. در خصوص نحوه تسویه حساب نیز طی تماس شما و ارتباط با بخش مالی شرکت ، مراحل مالی نیز برای شما توضیح داده خواهد شد . 

پکیج تصفیه فاضلاب
سپتیک تانک

رای کاربران
[امتیاز کلی: 7 میانگین: 5]