Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

آب شیرین کن صنعتی | دستگاه تصفیه آب صنعتی

آب شیرین کن

آب شیرین کن صنعتی یا دستگاه تصفیه آب صنعتی سیستمی است که با تکنولوژی اسمز معکوس (reverse osmosis) کیفیت آب را در حجم بیشتر از 2.5 مترمکعب در روز بهبود می بخشد تا برای استفاده کننده نهایی قابل قبول تر باشد. استفاده نهایی ممکن است نوشیدن (آشامیدن) ، تأمین آب صنعتی ، آبیاری و کشاورزی ، نگهداری از رودخانه ، تامین آب برای تفریحات و استخرهای آبی و یا بسیاری موارد دیگر از جمله بازگشت بی خطر آب تصفیه شده به محیط زیست باشد.

تصفیه آب آلودگی ها و اجزای نامطلوب را از بین می برد یا غلظت آنها را کاهش می دهد تا آب تصفیه شده برای استفاده ای خاص مناسب شود. در علم مهندسی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس سیستمی است که با استفاده از برخی تجهیزات قابلیت حذف پارامترهای تشکیل دهنده TDS و تولید آبی شیرین و قابل استفاده توسط انسان و سایر موجودات زنده را دارد. طراحی مشخصات سیستم تصفیه آب صنعتی (نمک زدایی) توسط کارشناسان متخصص با استفاده از نرم افزار ROSA یا WAVE تولید شده توسط کمپانی DOW، انجام میشود.

آب شیرین کن صنعتی

تعریف آب شیرین کن صنعتی | دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

آب شیرین کن صنعتی دستگاهی است بمنظور تصفیه و شیرین سازی آب در مقیاس بزرگ و صنعتی استفاده میشود. سیستم تصفیه آب اسمز معکوس آب شور و دارای املاح را از دریا ، چاه آب ، نهر های زیر زمینی و قنات ها می گیرد و با اعمال فشار اسمزی تمامی املاح از جمله کلسیم ، منیزیم ، ذرات معلق ، سدیم و … را با عبور آب از ممبران ها بعنوان غشاء نیمه تراوا می گیرد و آبی شیرین در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.

این دستگاه با عناوینی همچون پکیج اسمز معکوس ، پکیج RO ، دستگاه تصفیه آب صنعتی و … در بخش های مختلف نام برده می شود. در ادامه به تجهیزات مورد استفاده در تولید و یا به عبارت بهتر ساخت دستگاه تصفیه اسمز معکوس می پردازیم.

آبهای ورودی به دستگاه های آب شیرین کن از منابع مختلفی میتواند تامین شود . در زیر به این موارد اشاره می شود:

 • آب های زیر زمینی مثل چاه ها و قنات
 • آب های زیر زمین بسته به موقعیت چاه و عوامل دیگر میتوانند هر رنج TDS و TH داشته باشد ( اصطلاحا شیرین یا شور و با سختی پائین یا بالا)
 • آب های سطحی مثل رودخانه ها و چشمه ها
 • آبهای سطحی معمولا شیرین هستند (به عبارتی رنج TDS در آن ها پائین می باشد) ولی میتواند سختی بالایی باشد (TH می تواند به نسبت بالا باشد)
 • آب دریاچه ها ، دریاها و اقیانوس ها بسیار شور هستند ( یعنی رنج TDS بسیار بالاست )

آب شیرین کن صنعتی - تصفیه اسمز معکوس

مراحل تصفیه در دستگاه تصفیه آب صنعتی

1- پیش ‌تصفیه آب

در آبها آلودگی های مختلفی وجود دارد، برخی از این آلودگی ها بهتر است قبل از ورود به سیستم اسمز معکوس حدف شوند تا علاوه بر اثر گذاری بر کیفیت نهایی آب، باعث افزایش طول و کیفیت عملکرد فیلتر های اسمز معکوس شوند. این آلودگی ها میتواند شامل: ذرات جامد معلق، انواع گازها و فلزات سنگین باشد. این آلودگی ها در مرحله پیش تصفیه توسط فیلترهایی مانند فیلتر شنی، فیلتر کربنی و فیلتر های رسوب گیر حذف شوند.

2- انتخاب پمپ‌های فشار بالا

در مرحله پیش تصفیه، املاح معلق توسط فیلتر شنی و رنگ، بو، مزه و کلر آزاد موجود در آب توسط فیلتر کربنی حدف میشوند. اما این عملیات در مرحله پیش تصقیه یون ها و نمک های موجود در آب را حدف نمی کند. پس با روش اسمز معکوس باید برای حذف آنها اقدام کرد . در این مرحله باید فشاری بیشتر از فشار اسمزی ایجاد کرد. این فشار توسط پمپ های مخصوص (پمپ‌های طبقاتی و در برخی موارد پمپ‌های پیستونی) تامین می شوند.

برای انتخاب پمپ مناسب باید پارامتر های مانند میزان آلودگی آب ورودی، کیفیت آب خروجی و دبی آب را در نظر گرفت. انتخاب پمپ های مناسب بر قیمت دستگاه های آب شیرین کن صنعتی تاثیر گذار خواهد بود. امروزه در بازار انواع پمپ های اروپایی، چینی و ایرانی در دستگاه های آب شیرین کن استفاده می شود.

3- فیلترهای اسمز معکوس (RO)

تصفیه نهایی آب و حذف یون‌ها با روش اسمز معکوس انجام می شود. اساس روش اسمز معکوس ایجاد فشار بالاتر از فشار اسمزی توسط پمپ ها و حرکت معکوس آب از درون فیلترهای نیمه‌تراوای اسمز معکوس از فشار اسمزی بالاتر به فشار اسمزی پایین‌تر می باشد. انتخاب فیلتر های با طراحی و چیدمان مناسب سبب افزایش بازده دستگاه آب شیرین کن، افزایش بازیابی آب، کاهش پساب می شود.

4- گندزدایی آب خروجی

علاوه بر حذف مواد معلق ، رنگ، بو، مزه، یون ها و نمک ها، منابع آب های مختلف میتوانند حاوی انواع ویروس ها و باکتری ها نیز باشد. حدف این ویروس ها و باکتری ها در سیستم های تصفیه آب صنعتی و آب شیرین کن ها توسط روش گند زدایی مانند فیلترهای اشعه فرابنفش (UV) انجام میشود.

سازنده دستگاه آب شیرین کن صنعتی

تجهیزات مورد استفاده در دستگاه اسمز معکوس RO

 1. بوستر پمپ پکیج RO : پمپ های تقویت کننده برای افزایش فشار آب به سطح ایده آل طراحی شده اند.
 2. فيلتر شنی : باعث از بین رفتن ذرات معلق موجود در آب مانند موادآلی، باکتری‌ ها، رنگ، پلانکتون و … می شود .
 3. فيلتر کربن دستگاه RO : فیلتر کربن برای از بین بردن کلر و سایر آلاینده های موثر بر عملکرد و عمر غشای RO و همچنین بهبود طعم و بوی آب طراحی شده است.
 4. فيلتر كارتريج دستگاه تصفیه آب صنعتی : برای کاربردهای آلودگی سنگین، کارتریج ها به عنوان فیلترهای پولیش نهایی استفاده میشوند .
 5. سيستم تزريق ضد رسوب (آنتي اسكالانت) : یک ماده افزودنی آب برای سیستم اسمز معکوس است که در جلوگیری از پوسته پوسته شدن غشاها بسیار مؤثر است .
 6. پمپ فشار بالا : فراهم کردن جریان یکنواخت برای المنت ها.
 7. ممبران RO : ممبران ها برای تصفیه آب شور و آب دریا، و نیز بازیابی پساب های صنعتی و شهری استفاده میشوند .
 8. محفظه تحت فشار : امروزه بیشتر غشاهای RO در مخازن تحت فشار تقویت شده با فایبرگلاس (FRP) قرار دارند که بطور خاص برای مهار غشاها ساخته شده و در برابر فشارهای زیاد مورد نیاز غشاهای RO امروزی ساخته شده اند .
 9. گيج فشار : برای نظارت بر فشار در یک خط آب استفاده می شوند. می توان مستقیماً بر روی هر خط آب نصب کرد یا روی صفحه کنترل یک سیستم RO تجاری نصب کرد .
 10. فلومتر (جريان سنج): برای اندازه گیری سرعت جریان یا مقدار گاز و سیال داخل لوله استفاده می شود .
 11. TDS متر : کل مواد جامد محلول یا در واقع مقدار شفافیت آب را مشخص می کند .
 12. سوييچ فشار پايين : زمانیکه سطح آب مخزن کم شده باشد دستور روشن شدن سیستم را میدهد.
 13. سوييچ فشار بالا : برای زمانیکه آب مخزن فول شده باشد دستور خاموش کردن دستگاه را میدهد.
 14. پمپ تقویت کننده (Booster pump) : هدف از پمپ تقویت کننده اسمز معکوس افزایش فشار آب به داخل واحد RO است.

تعریف اسمز معکوس

اسمز معکوس یک فرآیند فشار محور است که طی این فرآیند، بواسطه اعمال فشار در یک سمت غشاء نیمه تراوا ضمن عبور آب فاقد ناخالصی، از عبور ناخالصی های بسیار ریز جلوگیری بعمل می آید. طبق گفته برخی سازندگان غشاها ، واحدهای کوچک آب شیرین کن صنعتی از نظر تئوری با فشار بسیار کم کار می کنند – (تا 35 psi ). اما واقعیت این است که اگر دستگاه با فشار زیر 45 psi کار کند آب زیادی دریافت نخواهید کرد و کیفیت آب محصول به خطر می افتد. فشار ورودی پایین باعث می شود واحد تولید کننده آب آشامیدنی کمتری تولید کند ، مخزن ذخیره را کندتر پر کند و آب با کیفیت پایین تری تولید کند.

واحدهای مختلف پکیج آب شیرین کن صنعتی با فشار آب معمولی 60 psi به خوبی اجرا می شوند ، اما با یک پمپ کوچک حتی بهتر عمل می کنند تا فشار را تا 80 psi یا بالاتر افزایش دهند. جسم سفید در سمت چپ ترانسفورماتور است. به یک پریز برق دیواری استاندارد وصل می شود و به ولتاژ (معمولاً 24 ولت) مورد نیاز پمپ تبدیل می شود. جسم بزرگ خود پمپ است.

دستگاه سوم سوئیچ فشار است که فشار آب را در مخزن ذخیره سازی تصفیه اسمز معکوس نظارت می کند و در پاسخ به فشار مخزن ، پمپ را خاموش و روشن می کند. متداول ترین فشار خاموش شدن برای واحدهای RO زیر آب ، 40 ps است. تصویر پایین سه عنصر اساسی پمپ تقویت کننده آب شیرین کن صنعتی را نشان می دهد.

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

 

کاربردهای دستگاه آب شیرین کن صنعتی ناب زیست

 1. تصفیه آب در مقیاس بیشتر از 5 متر مکعب در روز قبل از ورود به منابع کویل دار، دیگ‌های بخار، کولینگ تاور ها و تمامی تجهیزات حرارتی و برودتی.
 2. تصفیه آب شور دریا در مقیاس بسیار بزرگ برای مقاصدی نظیر تامین آب شرب، شست‌وشو در حمام ها و آشپزخانه بمنظور پخت و پز و …
 3. تصفیه آب مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بمنظور جلوگیری از ورود آب سخت و شور به سیستم ها و ضررهای ناشی از تاثیرات آب شور در تاسیسات نفتی.
 4. تصفیه نهایی آب پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و در حقیقت استفاده مجدد از پساب های صنعتی.
 5. تصفیه آب کشاورزی برای آبیاری درختان، تامین آب شیرین جهت پرورش آبزیان و تامین آب شیرین برای تولید محصولات غذایی و دارویی.
 6. تصفیه آبهای خروجی از چاه ها در کارواش‌ها و صنایع وابسته. استفاده مجدد آب بعد از دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش.
 7. تصفیه آب در حد تولید آب مقطر برای انجام دیالیز در مراکز درمانی. در حقیقت تامین آب ورودی به دیونایزر از طریق دستگاه تصفیه آب صنعتی می تواند انجام گیرد.
 8. استفاده از پکیج اسمز معکوس در صنایع تولید آب معدنی ، کارخانه های تولید آب میوه ، ساندیس و …

فرآیند تصفیه در اسمز معکوس صنعتی

سیستم تصفیه اسمز معکوس صنعتی شامل بخشهای مختلفی میباشد. 

 • پیش فیلتر چند رسانه ای
 • سختی گیر آب یا سیستم دوزینگ ضد انعقاد
 • سیستم دوزینگ کلرزدایی
 • واحد اسمز معکوس با غشاهای نیمه تراوا
 • استریلایزر UV یا کلر زنی پس از تصفیه.

این دستگاه ها تکنولوژی اسمز معکوس با فیلترهای چند رسانه ای، برای انتقال آب ورودی و حذف ذرات بزرگتر از 10 میکرون را فراهم می کنند. در ادامه آب توسط یک ماده شیمیایی ضد انعقاد تزریق می شود تا سختی آب کنترل شود. این امر باعث میشود غشاهای داخل سیستم دچار آسیب نشود. تجهیزات استفاده شده در پیش تصفیه میتوانند سختی، کلر، رنگ و بو، آهن و گوگرد را از بین ببرند.

در ادامه فرآیند آب به قسمت اسمز معکوس منتقل میشود. در این بخش یک پمپ فشار بالا فشار بسیار زیادی را به محلول بسیار متمرکز وارد میکند. با این کار نمکهای باقیمانده ، مواد معدنی و ناخالصی هایی که نمیتوانند توسط پیش فیلتر حذف شوند در این مرحله جدا میشوند. آب تمیز قابل شرب از انتهای کم فشار غشا خارج می شود. در عین حال نمک ها، مواد معدنی و سایر ناخالصی ها از سمت دیگر تخلیه می شوند. در انتها آب از طریق یک استریلایزر UV عبور داده می شود. این باعث از بین رفتن هر نوع باکتری و میکروب باقی مانده در آب میشود.

طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای طراحی سیستم اسمز معکوس RO باید حداقل پارامترهای زیر مشخص باشد :

 • فشار جریان آب ورودی به دستگاه
 • فشار جریان خروجی از سیستم
 • دبی جریان آب ورودی
 • دبی آب تصفیه‌ شده توسط پکیج RO
 • فشار جریان پساب خروجی از آب شیرین کن صنعتی
 • هدایت الکتریکی (EC ) آب ورودی
 • هدایت الکتریکی آب خروجی از دستگاه اسمز معکوس
 • دمای محیط و دمای آب ورودی به سیستم

یک سیستم تصفیه آب که به صورت بهینه طراحی شده باشد باید حداقل بین ۹۵٪ تا ۹۹٪ ناخالصی‌های موجود در آب ورودی را از آن حذف کند. یکی از عواملی که باید پکیج RO در انجام آن دارای توانایی باشد حذف نمک آب می باشد.

طراحی فرآیندهای آب شیرین کن با توجه به پارامتر های مانند دبی آب مورد نیاز ، کیفیت آب ورودی و خروجی و …. صورت میگیرد. این شبیه سازی توسط نرم افزارهایی که توسط تولید کنندگان ممبران ها توسعه یافته اند انجام می شود. از جمله این نرم افزارها میتوان به نرم افزارهای ROSA و WAVE شرکت DOW اشاره کرد.

نرم افزار Reverse Osmosis System Analysis که به اختصار ROSA نامیده میشود یک نرم افزار شبیه سازی برای طراحی آب شیرین کن با فرایند اسمز معکوس براساس مشخصات فنی ممبرانهای Filmtec آمریکا می باشد . این برنامه تنها شبیه سازی روش اسمز معکوس را در دستگاه تصفیه آب صنعتی انجام میدهد و فرایندهای مثل واحد پیش تصفیه آب و … را پاسخگو نمی باشد.

نرم افزار دیگری به نام WAVE توسعه یافته توسط شرکت DOW این نیاز را برطرف ساخته است و طراحی بخش های مختلف یک تصفیه آب صنعتی اعم از مراحل پیش تصفیه، اسمز معکوس، تبادل یون بخشهای سه گانه و تصفیه نهایی انواع آب های شهری، چاه ، دریا و … را محقق می سازد. در واقع نرم افزار WAVE جهت تکامل و یکپارچه سازی نرم افزارهای پیشین ایجاد شده است

فیلتر کربن دستگاه تصفیه آب صنعتی

یک دستگاه آب شیرین کن صنعتی با سیستم تصفیه آب اسمز معکوس از یک فیلتر کربن با کیفیت بالا استفاده می کند. این فیلترها اغلب فیلتر “طعم و بو” نامیده می شوند.

فیلتر کربن آب شیرین کن صنعتی

فیلتر شنی دستگاه RO

فيلتر شنی تحت فشار يك فيلتر چند منظوره است. این دستگاه ذرات معلق تا 50 ميكرون را حذف مي كند. اختلاف دانسيته بين لايه هاي مختلف شن باعث مي شود كه بعد از backwash لايه های مختلف از هم جدا شوند.

فيلتراسيون ميكرونی (فيلتر كارتريج)

فيلتر كارتريج هاي رسوبگير براي حذف ذرات رسوب ، شن ، خاك و گل ولاي تا اندازه 5 ميكرون برای یک سیستم اسمز معکوس طراحی شده است.

فیلتر اسمز معکوس

اولترافیلتراسیون چیست ؟

یک اولترافیلتر دارای اندازه منافذ در حدود 0.01 میکرون است. یک فیلتر میکروفیلتراسیون دارای اندازه منافذ در حدود 0.1 میکرون است ، بنابراین وقتی آب تحت میکروفیلتراسیون قرار می گیرد ، بسیاری از میکروارگانیسم ها برداشته می شوند ، اما ویروس ها در آب باقی می مانند.

اولترافیلتراسیون این ذرات بزرگتر و برخی ویروس ها را از بین می برد. نه ميكروفيلتراسيون و نه اولترافيلتراسيون نمي توانند مواد محلول را حذف كنند مگر اينكه در ابتدا جذب شوند (با كربن فعال) يا منعقد شوند (با نمك هاي آلوم يا آهن).

نانو فیلتراسیون چیست ؟

یک فیلتر نانو فیلتراسیون دارای اندازه منافذ در حدود 0.001 میکرون است. نانو فیلتراسیون بیشتر مولکولهای آلی ، تقریباً همه ویروس ها ، بیشتر مواد آلی طبیعی و طیف وسیعی از نمک ها را از بین می برد. نانو فیلتراسیون یون های دو ظرفیتی را که آب را سخت می کنند از بین می برد ، بنابراین نانوالیت اغلب برای نرم کردن آب سخت استفاده می شود.

سيستم تزريق ضد رسوب (آنتی اسکالانت)

مواد شيميايي ضد رسوب براي جلوگيري از گرفتگي و ايجاد رسوب روی ممبرانهای آب شیرین کن صنعتی استفاده مي شوند. اين كار باعث افزايش طول عمر ممبرانها می شود.

پمپ فشار بالا (High Pressure Pump )

پمپ فشار بالا یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم اسمز معکوس است. بطور معمول هر چه قدرت پمپ بیشتر باشد، کیفیت و درصد بازیابی آب تصفیه شده توسط سیستم بیشتر خواهد بود.

پمپ دستگاه RO

محفظه‌ فشار (Pressure Vessel) دستگاه تصفیه آب صنعتی

مخزن تحت فشار یا پرشر وسل یک وسیله لوله ای است که شامل عناصر غشایی اسمز معکوس است. برای عناصر مارپیچ ، مخزن تحت فشار اغلب به عنوان لوله فشار معرفی می شود و می تواند تا شش عنصر غشایی دستگاه RO را شامل شود.

دستگاه تصفیه RO

ممبران (memberane) آب شیرین کن صنعتی

ممبران ها (غشاهای نیمه تراوا) قسمت اصلی دستگاه های تصفیه آب صنعتی می باشند که میزان جامدات محلول در آب را تا 6/99 %حذف می نمایند. ممبران اسمز معکوس از سه لایه ساخته شده است که بر روی سطح آن کشیده شده است .

 • لایه محافظتی پلی استری نگه دارنده رطوبت
 • لایه داخلی از جنس پلی سولفون بسیار ریز
 • لایه بسیار نازک پلی آمید

ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی

تمیزکاری در محل (cleaning in place)

فرایند CIP آب شیرین کن صنعتی شامل مراحل مختلفی از جمله این توالی های اصلی است:

 1. شستشوی اولیه تجهیزات با آب گرم تمیز برای از بین بردن بیشتر ذرات یا طعم دهنده ها و قندها.
 2. مرحله دوم گردش آب گرم در دمای 80 درجه سانتیگراد با محلول سود سوز آور با بخار تحت فشار 1.5٪ یا 120C.
 3. شستشوی نهایی آب گرم.
 4. ضدعفونی مجدد دستگاه با بخار در دمای 120 درجه سانتیگراد یا محلول آب سرد ضد عفونی کننده محیطی با 1.5٪

نصب و راه اندازی دستگاه تصفیه آب صنعتی

نصب و راه اندازی دقیق و با کیفیت دستگاه های آب شیرین کن صنعتی، یکی از مهم ترین فاکتورها در بهره برداری از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس می باشد. تبحر و تخصص و مجرب بودن شرکت تولید کننده دستگاه RO و دانش فنی کارشناسان با بالا بردن بهره وری دستگاه، رابطه مستقیم دارد.

دستورالعمل بهره برداری و آموزش مناسب به اپراتور بهره بردار باید به درستی انجام شود. همچنین پر کردن مداوم چک لیست نگهداری دستگاه RO توسط خریدار و ارائه آن به صورت مداوم و منظم به شرکت تولید کننده ضروری است. این کار جهت چکاپ دوره ای سیستم میباشد و از نکات مهم در بهره برداری و افزایش دوام و عمر مفید سیستم محسوب میگردد.

آب شیرین کن


حجم و ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی به طور معمول از ظرفیت 5 مترمکعب در شبانه روز شروع می شوند. ظرفیت ممبران های صنعتی به طور معمول 5 مترمکعب تا 25 مترمکعب در شبانه روز می باشند.

دستگاه های نیمه صنعتی از 1400 لیتر تا 5000 لیتر آب شیرین و تصفیه شده در روز را برای شما تامین می کنند.

غالبا برای دستگاه های بالای 25 مترمکعب (50، 75، 100، 200 و …) از چند ممبران با ظرفیت 25 مترمکعب در شبانه روز استفاده میشود . ظرفیت تولید این دستگاه ها تا بالاتر از 2000 متر مکعب در شبانه روز نیز بوده و در ظرفیت های بسیار بالاتر، مدولار شده و در رنج کارخانه تصفیه آب صنعتی قرار می گیرند .

زمان تعویض فیلترهای دستگاه RO

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی دارای دو نوع فیلتر می باشند. در ادامه به تشریح این فیلترها میپردازیم.

فیلتر حذف املاح معلق (فیلتر شنی، کربنی و کارتریجی)

 این فیلترها، قبل از ورود آب به فیلترهای ممبران (فیلترهای اصلی) قرار دارند و وظیفه حذف املاح معلق آب را دارند . علت استفاده از این فیلترها این است که املاح معلق موجود در آب قبل از ورود آب به ممبران آب شیرین کن صنعتی حذف شود تا فشار مازاد به ممبران ها وارد نشود. بهتر است کربن و سیلیس های موجود در فیلترهای شنی و کربنی به صورت سالیانه ، تعویض شوند . هرچند که با استفاده از بکواش (شستشو) دوره ای، به عمر مفید این مواد افزوده می شود .

درباره فیلترهای کارتریجی نیز زمانی که رنگ فیلترهای داخلی، از سفید به قهوه ای روشن و در نهایت قهوه ای کدر، تغییر رنگ پیدا کرد، باید این فیلترها تعویض شود . زمان معمول این تعویض ماهیانه می باشد که بسته به کدورت آب، این زمان کاهش یا افزایش می یابد.

فیلترهای ممبران

این فیلترها ، فیلترهای اصلی سیستم تصفیه آب صنعتی می باشند که در حکم غشای نیمه تراوا جهت انجام پدیده اسمز معکوس عمل می کنند. عمر مفید این غشاها 2 الی 3 سال می باشد.

با نگهداری درست (استفاده از آنتی اسکالانت و تعویض به موقع فیلترهای حذف املاح معلق) و شرایط بهره برداری مناسب (طراحی درست دستگاه و نصب صحیح آن) و همچنین شستشو اسید شویی ممبران (استفاده از CIP در طرح) در زمان های تعیین شده و به صورت درست، به عمر مفید آنها افزوده می شود .

خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

برای جستجوی تولید کننده های دستگاه آب شیرین کن صنعتی ، باید با شرکت های متخصص تولید کننده با رزومه کاری قوی و تخصص کافی وارد مذاکره شد. بازدید از کارخانه تولید کننده و همچنین بازدید از کیفیت دستگاه های RO تولید شده در حال کار توسط شرکت های مجرب، یکی از فاکتورهای اصلی انتخاب تولید کننده مناسب می باشد. همچنین مطالعه با دقت پروپوزال ارائه شده توسط شرکت تولید کننده پکیج تصفیه آب صنعتی و استفاده از ممبران های با کیفیت و پمپ های اروپایی در طرح، می تواند نشانگر کیفیت بالای ساخت و تولید این دستگاه ها باشد .

برای خرید آب شیرین کن صنعتی با کارشناسان ما تماس بگیرید مشاوره کنید و محصول خود را سفارش دهید. محصول شما تولید و آماده و برایتان ارسال میشود. در خصوص نحوه تسویه حساب نیز طی تماس شما و ارتباط با بخش مالی شرکت ، مراحل مالی نیز برای شما توضیح داده خواهد شد . 

طراحی سیستم آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن یک سیستم کامل است ، با ورودی آب خوراک و لوله های تخلیه جداگانه. مشخصات لوله های ورودی و خروجی همیشه باید با آنالیز آب ، فشار آب خوراک و احتباس نمک مقایسه شود. طراح یک سیستم اسمز معکوس با کمترین هزینه ممکن برای فشار غشایی و نصب، حداکثر بازیابی و احتباس نمک را انجام می دهد. بهبود نمک زدایی آب دریا بستگی به فشار اسمزی آب خوراک و انواع غشای کاربردی در طی فرآیند آب شیرین کنی دارد.

یک سیستم فیلتراسیون غشایی معمولاً برای شرکت در یک فرآیند مداوم طراحی شده است، زیرا شرایط فرآیند، مانند جریان آب خوراک و جریان نفوذ، مداوم است. این مورد در سیستم های Reverse Osmosis نیز صدق می کند. دستگاه های اسمز معکوس برای شرکت در یک فرایند مداوم با یک جریان مداوم نفوذ و بازیابی سیستم که پایدار است ، طراحی شده اند. تغییرات در دمای آب و میزان رسوبگذاری آب خوراک با تنظیم فشار خوراک جبران می شود.

سیستم چند مرحله ای

سیستم هایی که از بیش از یک مرحله تشکیل شده اند ، سیستم های چند مرحله ای نامیده می شوند. برای به دست آوردن بهبودی حداکثر 70٪ ، باید دو مرحله تصفیه در سیستم تصفیه آب خوراک انجام شود.

طراحی سیستم آب شیرین کن صنعتی

محاسبات و پارامترهای طراحی و دستگاه آب شیرین کن صنعتی

برای سنجش عملکرد صحیح یک دستگاه آب شیرین کن در مقیاس صنعتی لازم است که پارامترهای زیر مشخص باشد:

 • دبی جریان ورودی
 • دبی آب تصفیه‌شده
 • فشار جریان ورودی
 • فشار جریان خروجی
 • فشار جریان پساب
 • هدایت الکتریکی آب در جریان ورودی
 • هدایت الکتریکی آب در جریان آب تصفیه‌شده
 • دما

درصد حذف نمک در سیستم آب شیرین کن صنعتی

یک سیستم اسمز معکوس بهینه باید حداقل بین ۹۵٪ تا ۹۹٪ ناخالصی‌های موجود در آب را از آن حذف کند. هرچه درصد حذف نمک بیشتر باشد، دستگاه آب شیرین کن در تصفیه آب بهتر عمل میکند. مقدار کم این پارامتر نشان میدهد زمان شست‌وشو و یا تعویض فیلترهای ممبران رسیده است. رابطه زیر برای به دست آوردن میزان حذف ناخالصی‌ها استفاده می‌شود.

محاسبات آب شیرین کن

درصد نمک عبوری ، بیانگر میزان ناخالصی‌هایی است که توانسته‌اند از سطح فیلتر ممبران عبور کنند. درصد بازیابی یک آب شیرین کن بیانگر درصدی از آب ورودی است که توسط دستگاه اسمز معکوس به شکل آب تصفیه‌ شده از سیستم خارج شده است. هرچه این میزان بیشتر باشد نشانگر آن است که مقدار آب کمتری به شکل پساب از دستگاه تصفیه آب خارج شده است. درصد بازیابی مناسب زمانی تعیین می‌شود که مشخص شود دستگاه با چه هدفی طراحی و ساخته شده است.

طراحی سیستم اسمز معکوس

انواع آب شیرین کن صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای کاربردهای زیادی می باشد که ذیلا به برخی از آنها اشاره می نمائیم. چناچه در خصوص هر یک از این سیستم ها نیاز به اطلاعات بیشتری دارید با همکاران ما در دفتر فنی شرکت ناب زیست تماس بگیرید.

آب شیرین کن کشاورزی

آب شیرین کن کشاورزی یکی از انواع آب شیرین کن های صنعتی است که وطیفه تصفیه آب بدون حذف کلسیم را بر عهده دارد چرا که کلسیم موجود در آب برای گیاهان مفید است.

با توحه به کم آبی (آب شیرین) ایران و اکثر نقاط جهان، آب خروجی از چاه ها و قنات ها روز به روز شورتر و غیرقابل استفاده تر می گردد.

کشاورزی یکی از صنایعی است که آب فراوانی در آن مصرف می شود و تجهیزات استفاده شده درون این سیستم می بایست از آبی صاف و فاقد پارامترهای آلایندگی استفاده کنند. بطور مثال آب پاش های آبیاری قطره ای چنانچه از آب تصفیه شده استفاده ننمایند بعد از مدتی دچار افت شدید و گرفتگی خواهد شد و کارایی خود را از دست می دهند.

در این راستا آب شیرین کن های کشاورزی ضمن مراقبت از تجهیزات این صنعت بزرگ به گیاهان و درختان کمک می کنند آبی فاقد شوری استفاده نموده و محصولی با کیفیت به بار بیاورند.

انواع آب شیرین کن صنعتی

تصفیه آب در صنعت کشاورزی

سیستم های آب شیرین کن کشاورزی دارای حساسیت کمتری نسبت به سیستم های آب شیرین کن آشامیدنی می باشند. زیرا می توان مقداری از آب خام را با آب تصفیه شده ترکیب نمود و از این بابت مشکلی وجود نخواهد داشت. در سیستم های تصفیه آب کشاورزی معمولا آب خام ورودی ، آب چاه یا آب دریا می باشد که میزان جامدات محلول در آب بالای ۵۰۰۰ میلی گرم بر لیتر می باشد. لذا به منظور رفع شوری و تلخ مزگی این آب نیاز به تصفیه و شیرین سازی می باشد.

آب شیرین کن های کشاورزی همانند دستگاه های تصفیه آب آشامیدنی دارای واحد پیش تصفیه مشتمل بر فیلتر شنی بمنظور حذف املاح، فیلتر کربنی بمنظور حذف بو و مزه، فیلتر میکرونی، تزریق آنتی اسکالانت و در صورتی که آب حاوی کلیفرم باشد از واحدهای ضد عفونی مثل ازن ژنراتور و کلریناتور استفاده می شود. در نهایت بمنظور تصفیه نهایی وارد ممبران های اسمز معکوس می شود.

آب شیرین کن دریایی یا دستگاه تصفیه آب دریایی

دستگاه تصفیه آب دریا معروف به آب شیرین کن دریایی و در جامعه مهندسین ملقب به سی واتر (seawater) شامل مجموعه تجهیزاتی که آب خام ورودی از دریا را تصفیه نموده و با شیرین سازی و حذف املاح آبی قابل استفاده برای کاربری خاص در اختیار یوزر نهایی بمنظوری خاص قرار می دهد.

با توجه به اینکه در آب دریا میزان جامدات محلول بیش از 10 هزار تا 45000 میلی گرم در لیتر است چند بخش به آب شیرین کن های صنعتی باید اضافه شود تا بتوان از آن برای شیرین سازی آب دریا استفاده نمود.

کلراید آب دریا بسیار بالاست لذا تمامی استانداردهای جوش IWW باید رعایت شود تا خورندگی کلراید باعث ایجاد اختلال در فرآیند عملیاتی آب شیرین کن دریایی بعد از مدتی نگردد.

واحدهای دستگاه تصفیه آب دریایی

 1. سیستم های فیلتر شنی ، کربنی ، سیستم های اولترا فیلتر و فیلترهای دیسکی
 2. سیستم کلرزنی و تزریق اسید
 3. دستگاه های تصفیه میکرونی بمنظور جلوگیری از عبور ذرات بزرگتر از 5 میکرون
 4. پمپ فشار قوی داپلکس و یا سانتریفیوژی
 5. ممبران های ملقب به ممبران seawater  از جنس پلی آمید TFC
 6. تجهیزات اندازه گیری کلر و نمک باقیمانده TDS Meter – Ec meter – Ph meter – Orp Meter درون یک تابلو برف و پی ال سی
 7. فلومتر روتاری ، مغناطیسی و ونتوری جهت اندازه گیری دبی آب عبوری
 8. واحد شستشو در محل دستگاه تصفیه آب صنعتی تحت عنوان واحد CIP که فوقا تشریح گردید و بمنظور شستشوی اسیدی و قلیایی ممبران ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 9. شاسی فلزی اعم از گالوانیزه گرم یا استیل درون یا بیرون کانتینر طبق درخواست مشتری

محصولات مرتبط :

پکیج تصفیه فاضلاب
سپتیک تانک

رای کاربران
[امتیاز کلی: 18 میانگین: 5]
3 دیگاه
 1. سلام من محتشم هستم از شهر کابل کشور افغانستان
  اگر ممکن است برای من لیست قیمت اب شیرین کن های نیمه صنعتی و نقشه آب شیرین کن صنعتی خودتان را بفرستید.
  متشکر هستم از شما. بطور کامل فهمیدم مطالب را.
  آدرس ایمیلم را در پایین برایتان می نویسم.

  • سلام . جناب محتشم نقشه رو ما به کسی نمیدیم چون جزء اسرار شرکت هستش نقشه آب شیرین کن های صنعتی . اما لیست قیمت بروز دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی رو براتون ایمیل میکنیم . با شماره شرکت ناب زیست در واتس اپ 09101717554 میتونید ارتباط داشته باشید و اگر سوالی هست تماس بگیرید.

 2. سلام میشه لطفا لیست قیمت های دستگاه های تصفیه آب صنعتی شرکت با حجم بالاتر از ۵۰ متر مکعب الی ۱۰۰ متر مکعب را برایم بفرستین . تشکر