آب شیرین کن صنعتی | دستگاه تصفیه آب صنعتی

آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن صنعتی یا دستگاه تصفیه آب صنعتی سیستمی است که با تکنولوژی اسمز معکوس (reverse osmosis) کیفیت آب را در حجم بیشتر از 2.5 مترمکعب در روز بهبود می بخشد تا برای استفاده کننده نهایی قابل قبول تر باشد.

چنانچه مقدار آب تصفیه شده در روز بین 500 لیتر تا 2.5 مترمکعب باشد به دستگاه مزبور آب شیرین کن نیمه صنعتی گفته می شود.

استفاده نهایی ممکن است نوشیدن (آشامیدن)، تأمین آب صنعتی، آبیاری درختان و کشاورزی، جلوگیری از آلودگی رودخانه، تامین آب برای تفریحات و استخرهای آبی و یا بسیاری موارد دیگر از جمله بازگشت بی‌خطر آب تصفیه شده به محیط زیست باشد.

تصفیه آب آلودگی ها و اجزای نامطلوب را از بین می برد یا غلظت آنها را کاهش می دهد تا آب تصفیه شده برای استفاده ای خاص مناسب شود. در علم مهندسی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس سیستمی است که با استفاده از برخی تجهیزات قابلیت حذف پارامترهای تشکیل دهنده TDS و تولید آبی شیرین و قابل استفاده توسط انسان و سایر موجودات زنده را دارد.

طراحی مشخصات سیستم تصفیه آب صنعتی (نمک زدایی) توسط کارشناسان متخصص با استفاده از نرم افزار ROSA یا WAVE تولید شده توسط کمپانی DOW، انجام میشود.

آب شیرین کن صنعتی چیست؟

آب شیرین کن صنعتی دستگاهی است که بمنظور تصفیه و شیرین سازی آب در مقیاس بزرگ و صنعتی استفاده میشود. سیستم تصفیه آب اسمز معکوس آب شور و دارای املاح را از دریا، چاه آب، نهرهای زیر زمینی و قنات ها می گیرد و با اعمال فشار اسمزی تمامی املاح از جمله کلسیم، منیزیم، ذرات معلق، سدیم و… را با عبور آب از ممبران‌ها بعنوان غشاء نیمه تراوا حذف نموده و آبی شیرین در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.

آب شیرین کن صنعتی

این دستگاه با عناوینی همچون پکیج اسمز معکوس، پکیج RO صنعتی، دستگاه تصفیه آب صنعتی و… در بخشهای مختلف نام برده می شود. در ادامه به تجهیزات مورد استفاده در تولید و یا به عبارت بهتر ساخت دستگاه تصفیه اسمز معکوس می پردازیم.

آبهای ورودی به دستگاه‌های آب شیرین کن از منابع مختلفی میتواند تامین شود. در زیر به این موارد اشاره می شود:

 • آبهای زیر زمینی مثل چاه‌ها و قنات
 • آبهای زیر زمین بسته به موقعیت چاه و عوامل دیگر میتوانند هر رنج TDS و TH داشته باشد (اصطلاحا شیرین یا شور و با سختی پائین یا بالا)
 • آبهای سطحی مثل رودخانه‌ها و چشمه‌ها
 • آبهای سطحی معمولا شیرین هستند (به عبارتی رنج TDS در آن ها پائین می باشد) ولی میتواند سختی بالایی باشد (TH می تواند به نسبت بالا باشد)
 • آب دریاچه‌ها، دریاها و اقیانوس ها بسیار شور هستند (یعنی رنج TDS بسیار بالاست)

دستگاه تصفیه اسمز معکوس

مراحل تصفیه در دستگاه تصفیه آب صنعتی

در ادامه به تشریح مراحل مختلف تصفیه آب درون دستگاه تصفیه آب صنعتی می پردازیم.

پیش ‌تصفیه آب

در آبها آلودگیهای مختلفی وجود دارد، برخی از این آلودگی ها بهتر است قبل از ورود به سیستم اسمز معکوس حدف شوند تا علاوه بر اثر گذاری بر کیفیت نهایی آب، باعث افزایش طول و کیفیت عملکرد فیلترهای اسمز معکوس شوند. این آلودگی ها میتواند شامل: ذرات جامد معلق، انواع گازها و فلزات سنگین باشد. این آلودگی ها در مرحله پیش تصفیه توسط فیلترهایی مانند فیلتر شنی، فیلتر کربنی و فیلترهای رسوب گیر حذف شوند.

انتخاب پمپ‌های فشار بالا

در مرحله پیش تصفیه، املاح معلق توسط فیلتر شنی و رنگ، بو، مزه و کلر آزاد موجود در آب توسط فیلتر کربنی حدف میشوند. اما این عملیات در مرحله پیش تصقیه یون ها و نمکهای موجود در آب را حدف نمی کند. پس با روش اسمز معکوس باید برای حذف آنها اقدام کرد. در این مرحله باید فشاری بیشتر از فشار اسمزی ایجاد کرد. این فشار توسط پمپهای مخصوص (پمپ‌های طبقاتی و در برخی موارد پمپ‌های پیستونی) تامین می شوند.

برای انتخاب پمپ مناسب باید پارامترهای مانند میزان آلودگی آب ورودی، کیفیت آب خروجی و دبی آب را در نظر گرفت. انتخاب پمپهای مناسب بر قیمت دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی تاثیر گذار خواهد بود. امروزه در بازار انواع پمپهای اروپایی، چینی و ایرانی در دستگاه‌های آب شیرین کن استفاده می شود.

فیلترهای اسمز معکوس (RO)

تصفیه نهایی آب و حذف یون‌ها با روش اسمز معکوس انجام می شود. اساس روش اسمز معکوس ایجاد فشار بالاتر از فشار اسمزی توسط پمپ ها و حرکت معکوس آب از درون فیلترهای نیمه‌تراوای اسمز معکوس از فشار اسمزی بالاتر به فشار اسمزی پایین‌تر می باشد. انتخاب فیلترهای با طراحی و چیدمان مناسب سبب افزایش بازده دستگاه آب شیرین کن، افزایش بازیابی آب، کاهش پساب می شود.

گندزدایی آب خروجی

علاوه بر حذف مواد معلق، رنگ، بو، مزه، یون ها و نمک ها، منابع آبهای مختلف میتوانند حاوی انواع ویروس ها و باکتری ها نیز باشد. حدف این ویروس ها و باکتری ها در سیستمهای تصفیه آب صنعتی و آب شیرین کن ها توسط روش گند زدایی مانند فیلترهای اشعه فرابنفش (UV) انجام میشود.

سازنده دستگاه آب شیرین کن صنعتی

تجهیزات مورد استفاده در دستگاه اسمز معکوس RO

 1. بوستر پمپ پکیج RO: پمپهای تقویت کننده برای افزایش فشار آب به سطح ایده آل طراحی شده اند.
 2. فيلتر شنی: باعث از بین رفتن ذرات معلق موجود در آب مانند موادآلی، باکتری‌ ها، رنگ، پلانکتون و… می شود.
 3. فيلتر کربن دستگاه RO: فیلتر کربن برای از بین بردن کلر و سایر آلاینده‌های موثر بر عملکرد و عمر غشای RO و همچنین بهبود طعم و بوی آب طراحی شده است.
 4. فيلتر كارتريج دستگاه تصفیه آب صنعتی: برای کاربردهای آلودگی سنگین، کارتریج ها به عنوان فیلترهای پولیش نهایی استفاده میشوند.
 5. سيستم تزريق ضد رسوب (آنتي اسكالانت): یک ماده افزودنی آب برای سیستم اسمز معکوس است که در جلوگیری از پوسته پوسته شدن غشاها بسیار مؤثر است.
 6. پمپ فشار بالا: فراهم کردن جریان یکنواخت برای المنت ها.
 7. ممبران RO: ممبران ها برای تصفیه آب شور و آب دریا، و نیز بازیابی پسابهای صنعتی و شهری استفاده میشوند.
 8. محفظه تحت فشار: امروزه بیشتر غشاهای RO در مخازن تحت فشار تقویت شده با فایبرگلاس (FRP) قرار دارند که بطور خاص برای مهار غشاها ساخته شده و در برابر فشارهای زیاد مورد نیاز غشاهای RO امروزی ساخته شده اند.
 9. گيج فشار: برای نظارت بر فشار در یک خط آب استفاده می شوند. می توان مستقیماً بر روی هر خط آب نصب کرد یا روی صفحه کنترل یک سیستم RO تجاری نصب کرد.
 10. فلومتر (جريان سنج): برای اندازه گیری سرعت جریان یا مقدار گاز و سیال داخل لوله استفاده می شود.
 11. TDS متر: کل مواد جامد محلول یا در واقع مقدار شفافیت آب را مشخص می کند.
 12. سوييچ فشار پايين: زمانیکه سطح آب مخزن کم شده باشد دستور روشن شدن سیستم را میدهد.
 13. سوييچ فشار بالا: برای زمانیکه آب مخزن فول شده باشد دستور خاموش کردن دستگاه را میدهد.
 14. پمپ تقویت کننده (Booster pump): هدف از پمپ تقویت کننده اسمز معکوس افزایش فشار آب به داخل واحد RO است.

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

بدلیل اینکه مکانیزم تصفیه آب درون دستگاه تصفیه آب صنعتی بر پایه مفهوم اسمز معکوس بنا شده است به این سیستم، دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نیز گفته می شود.

در ادامه خواهیم آموخت پدیده اسمز معکوس چیست و چگونه آب درون این دستگاه بواسطه پدیده اسمز معکوس تصفیه می شود.

تعریف اسمز معکوس

اسمز معکوس یک فرآیند فشار محور است که طی این فرآیند، بواسطه اعمال فشار در یک سمت غشاء نیمه تراوا ضمن عبور آب فاقد ناخالصی، از عبور ناخالصیهای بسیار ریز جلوگیری بعمل می آید. طبق گفته برخی سازندگان غشاها، واحدهای کوچک آب شیرین کن صنعتی از نظر تئوری با فشار بسیار کم کار می کنند – (تا 35 psi).

اما واقعیت این است که اگر آب شیرین کن صنعتی با فشاری کمتر از 45 psi کار کند آب زیادی دریافت نخواهید کرد و کیفیت آب خروجی از دستگاه به خطر می افتد.

فشار پایین آب ورودی باعث می شود واحد تولید کننده آب آشامیدنی کمتری تولید کند، مخزن ذخیره را کندتر پر کند و آب با کیفیت پایین تری تولید کند.

عملیات تصفیه آب درون پکیج آب شیرین کن صنعتی با فشار آب معمولی 60psi به خوبی اجرا می شوند، اما با یک پمپ کوچک حتی بهتر عمل می کنند تا فشار را تا 80psi یا بالاتر افزایش دهند. جسم سفید در سمت چپ ترانسفورماتور است. به یک پریز برق دیواری استاندارد وصل می شود و به ولتاژ (معمولاً 24 ولت) مورد نیاز پمپ تبدیل می شود. جسم بزرگ خود پمپ است.

دستگاه سوم سوئیچ فشار است که فشار آب را در مخزن ذخیره سازی تصفیه اسمز معکوس نظارت می کند و در پاسخ به فشار مخزن، پمپ را خاموش و روشن می کند. متداول ترین فشار خاموش شدن برای واحدهای RO زیر آب، 40 ps است. تصویر پایین سه عنصر اساسی پمپ تقویت کننده آب شیرین کن صنعتی را نشان می دهد.

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

کاربردهای دستگاه آب شیرین کن صنعتی

 1. تصفیه آب در مقیاس بیشتر از 5 متر مکعب در روز قبل از ورود به منابع کویل دار، دیگ‌های بخار، کولینگ تاور ها و تمامی تجهیزات حرارتی و برودتی.
 2. تصفیه آب شور دریا در مقیاس بسیار بزرگ برای مقاصدی نظیر تامین آب شرب، شست‌وشو در حمام ها و آشپزخانه بمنظور پخت و پز و…
 3. تصفیه آب مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بمنظور جلوگیری از ورود آب سخت و شور به سیستم ها و ضررهای ناشی از تاثیرات آب شور در تاسیسات نفتی.
 4. تصفیه نهایی آب پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و در حقیقت استفاده مجدد از پسابهای صنعتی.
 5. تصفیه آب کشاورزی برای آبیاری درختان، تامین آب شیرین جهت پرورش آبزیان و تامین آب شیرین برای تولید محصولات غذایی و دارویی.
 6. تصفیه آبهای خروجی از چاه‌ها در کارواش‌ها و صنایع وابسته. استفاده مجدد آب بعد از دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش.
 7. تصفیه آب در حد تولید آب مقطر برای انجام دیالیز در مراکز درمانی. در حقیقت تامین آب ورودی به دیونایزر از طریق دستگاه تصفیه آب صنعتی می تواند انجام گیرد.
 8. استفاده از پکیج اسمز معکوس در صنایع تولید آب معدنی، کارخانه‌های تولید آب میوه، ساندیس و…

فرآیند تصفیه در دستگاه اسمز معکوس صنعتی

سیستم تصفیه اسمز معکوس صنعتی شامل بخشهای مختلفی میباشد. 

 • پیش فیلتر چند رسانه ای
 • سختی گیر آب یا سیستم دوزینگ ضد انعقاد
 • سیستم دوزینگ کلرزدایی
 • واحد اسمز معکوس با غشاهای نیمه تراوا
 • استریلایزر UV یا کلر زنی پس از تصفیه.

این دستگاه‌ها تکنولوژی اسمز معکوس با فیلترهای چند رسانه ای، برای انتقال آب ورودی و حذف ذرات بزرگتر از 10 میکرون را فراهم می کنند. در ادامه آب توسط یک ماده شیمیایی ضد انعقاد تزریق می شود تا سختی آب کنترل شود. این امر باعث میشود غشاهای داخل سیستم دچار آسیب نشود. تجهیزات استفاده شده در پیش تصفیه میتوانند سختی، کلر، رنگ و بو، آهن و گوگرد را از بین ببرند.

در ادامه فرآیند آب به قسمت اسمز معکوس منتقل میشود. در این بخش یک پمپ فشار بالا فشار بسیار زیادی را به محلول بسیار متمرکز وارد میکند. با این کار نمکهای باقیمانده، مواد معدنی و ناخالصیهایی که نمیتوانند توسط پیش فیلتر حذف شوند در این مرحله جدا میشوند.

آب تمیز قابل شرب از انتهای کم فشار غشا خارج می شود. در عین حال نمک ها، مواد معدنی و سایر ناخالصی ها از سمت دیگر تخلیه می شوند. در انتها آب از طریق یک استریلایزر UV عبور داده می شود. این باعث از بین رفتن هر نوع باکتری و میکروب باقی مانده در آب میشود.

فیلتر کربن دستگاه تصفیه آب صنعتی

یک دستگاه آب شیرین کن صنعتی با سیستم تصفیه آب اسمز معکوس از یک فیلتر کربن با کیفیت بالا استفاده می کند. این فیلترها اغلب فیلتر “طعم و بو” نامیده می شوند.

فیلتر کربن آب شیرین کن صنعتی

فیلتر شنی دستگاه RO

فيلتر شنی تحت فشار يك فيلتر چند منظوره است. این دستگاه ذرات معلق تا 50 ميكرون را حذف مي كند. اختلاف دانسيته بين لايه‌هاي مختلف شن باعث مي شود كه بعد از backwash لايه‌های مختلف از هم جدا شوند.

فيلتراسيون ميكرونی (فيلتر كارتريج)

فيلتر كارتريج هاي رسوبگير براي حذف ذرات رسوب، شن، خاك و گل ولاي تا اندازه 5 ميكرون برای یک سیستم اسمز معکوس طراحی شده است.

فیلتر اسمز معکوس

اولترافیلتراسیون

یک اولترافیلتر دارای اندازه منافذ در حدود 0.01 میکرون است. یک فیلتر میکروفیلتراسیون دارای اندازه منافذ در حدود 0.1 میکرون است، بنابراین وقتی آب تحت میکروفیلتراسیون قرار می گیرد، بسیاری از میکروارگانیسم ها برداشته می شوند، اما ویروس ها در آب باقی می مانند.

اولترافیلتراسیون این ذرات بزرگتر و برخی ویروس ها را از بین می برد. نه ميكروفيلتراسيون و نه اولترافيلتراسيون نمي توانند مواد محلول را حذف كنند مگر اينكه در ابتدا جذب شوند (با كربن فعال) يا منعقد شوند (با نمك هاي آلوم يا آهن).

نانو فیلتراسیون

یک فیلتر نانو فیلتراسیون دارای اندازه منافذ در حدود 0.001 میکرون است. نانو فیلتراسیون بیشتر مولکولهای آلی، تقریباً همه ویروس ها، بیشتر مواد آلی طبیعی و طیف وسیعی از نمک ها را از بین می برد. نانو فیلتراسیون یونهای دو ظرفیتی را که آب را سخت می کنند از بین می برد، بنابراین نانوالیت اغلب برای نرم کردن آب سخت استفاده می شود.

سيستم تزريق ضد رسوب (آنتی اسکالانت)

مواد شيميايي ضد رسوب براي جلوگيري از گرفتگي و ايجاد رسوب روی ممبرانهای آب شیرین کن صنعتی استفاده مي شوند. اين كار باعث افزايش طول عمر ممبرانها می شود. برای مطالعه بیشتر در مورد آنتی اسکالانت کلیک کنید.

پمپ فشار بالا (High Pressure Pump)

پمپ فشار بالا یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم اسمز معکوس است. بطور معمول هر چه قدرت پمپ بیشتر باشد، کیفیت و درصد بازیابی آب تصفیه شده توسط سیستم بیشتر خواهد بود.

پرکاربردترین پمپ فشار قوی مورد استفاده در ساخت آب شیرین کن‌های صنعتی، پمپ فشار قوی پیستون موری دانفوس می باشد. نوع دیگر پمپ فشار قوی مورد استفاده در ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی پمپهای گریز ار مرکز هستند که نتایج آزمایشها نشان میدهد عملکرد نمونه پیستون محوری بهتر است و بدلیل وزن کمتر دارای قابلیت چیدمان در تمامی سایزهای کوچک تا حتی کارخانه‌های آب شیرین کن بسیار بزرگ می باشد.

پمپ دستگاه RO

محفظه‌ فشار (Pressure Vessel) دستگاه تصفیه آب صنعتی

مخزن تحت فشار یا پرشر وسل یک وسیله لوله ای است که شامل عناصر غشایی اسمز معکوس است. برای عناصر مارپیچ، مخزن تحت فشار اغلب به عنوان لوله فشار معرفی می شود و می تواند تا شش عنصر غشایی دستگاه RO را شامل شود.

دستگاه تصفیه RO

ممبران (memberane) آب شیرین کن صنعتی

ممبران ها (غشاهای نیمه تراوا) قسمت اصلی دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی می باشند که میزان جامدات محلول در آب را تا 6/99 %حذف می نمایند. ممبران اسمز معکوس از سه لایه ساخته شده است که بر روی سطح آن کشیده شده است.

 • لایه محافظتی پلی استری نگه دارنده رطوبت
 • لایه داخلی از جنس پلی سولفون بسیار ریز
 • لایه بسیار نازک پلی آمید

ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی

تمیزکاری در محل (cleaning in place)

فرایند CIP آب شیرین کن صنعتی شامل مراحل مختلفی از جمله این توالیهای اصلی است:

 1. شستشوی اولیه تجهیزات با آب گرم تمیز برای از بین بردن بیشتر ذرات یا طعم دهنده‌ها و قندها.
 2. مرحله دوم گردش آب گرم در دمای 80 درجه سانتیگراد با محلول سود سوز آور با بخار تحت فشار 1.5٪ یا 120C.
 3. شستشوی نهایی آب گرم.
 4. ضدعفونی مجدد دستگاه با بخار در دمای 120 درجه سانتیگراد یا محلول آب سرد ضد عفونی کننده محیطی با 1.5٪

نصب و راه اندازی دستگاه تصفیه آب صنعتی

نصب و راه اندازی دقیق و با کیفیت دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی، یکی از مهم ترین فاکتورها در بهره برداری از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس می باشد. تبحر و تخصص و مجرب بودن شرکت تولید کننده دستگاه RO و دانش فنی کارشناسان با بالا بردن بهره وری دستگاه، رابطه مستقیم دارد.

دستورالعمل بهره برداری و آموزش مناسب به اپراتور بهره بردار باید به درستی انجام شود. همچنین پر کردن مداوم چک لیست نگهداری دستگاه RO توسط خریدار و ارائه آن به صورت مداوم و منظم به شرکت تولید کننده ضروری است. این کار جهت چکاپ دوره ای سیستم میباشد و از نکات مهم در بهره برداری و افزایش دوام و عمر مفید سیستم محسوب میگردد.

آب شیرین کن


حجم و ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی به طور معمول از ظرفیت 5 مترمکعب در شبانه روز شروع می شوند. ظرفیت ممبرانهای صنعتی به طور معمول 5 مترمکعب تا 25 مترمکعب در شبانه روز می باشند.

دستگاه‌های نیمه صنعتی از 1400 لیتر تا 5000 لیتر آب شیرین و تصفیه شده در روز را برای شما تامین می کنند.

غالبا برای دستگاه‌های بالای 25 مترمکعب (50، 75، 100، 200 و…) از چند ممبران با ظرفیت 25 مترمکعب در شبانه روز استفاده میشود. ظرفیت تولید این دستگاه‌ها تا بالاتر از 2000 متر مکعب در شبانه روز نیز بوده و در ظرفیتهای بسیار بالاتر، مدولار شده و در رنج کارخانه تصفیه آب صنعتی قرار می گیرند.

زمان تعویض فیلترهای دستگاه RO

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی دارای دو نوع فیلتر می باشند. در ادامه به تشریح این فیلترها میپردازیم.

فیلتر حذف املاح معلق (فیلتر شنی، کربنی و کارتریجی)

 این فیلترها، قبل از ورود آب به فیلترهای ممبران (فیلترهای اصلی) قرار دارند و وظیفه حذف املاح معلق آب را دارند. علت استفاده از این فیلترها این است که املاح معلق موجود در آب قبل از ورود آب به ممبران آب شیرین کن صنعتی حذف شود تا فشار مازاد به ممبران ها وارد نشود. بهتر است کربن و سیلیسهای موجود در فیلترهای شنی و کربنی به صورت سالیانه، تعویض شوند. هرچند که با استفاده از بکواش (شستشو) دوره ای، به عمر مفید این مواد افزوده می شود پ.

درباره فیلترهای کارتریجی نیز زمانی که رنگ فیلترهای داخلی، از سفید به قهوه ای روشن و در نهایت قهوه ای کدر، تغییر رنگ پیدا کرد، باید این فیلترها تعویض شود. زمان معمول این تعویض ماهیانه می باشد که بسته به کدورت آب، این زمان کاهش یا افزایش می یابد.

فیلترهای ممبران

این فیلترها، فیلترهای اصلی سیستم تصفیه آب صنعتی می باشند که در حکم غشای نیمه تراوا جهت انجام پدیده اسمز معکوس عمل می کنند. عمر مفید این غشاها 2 الی 3 سال می باشد.

چیدمان ممبران ها درون دستگاه RO

با نگهداری درست (استفاده از آنتی اسکالانت و تعویض به موقع فیلترهای حذف املاح معلق) و شرایط بهره برداری مناسب (طراحی درست دستگاه و نصب صحیح آن) و همچنین شستشو اسید شویی ممبران (استفاده از CIP در طرح) در زمانهای تعیین شده و به صورت درست، به عمر مفید آنها افزوده می شود.

خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

برای جستجوی تولید کننده‌های دستگاه آب شیرین کن صنعتی، باید با شرکتهای متخصص تولید کننده با رزومه کاری قوی و تخصص کافی وارد مذاکره شد. بازدید از کارخانه تولید کننده و همچنین بازدید از کیفیت دستگاه‌های RO تولید شده در حال کار توسط شرکتهای مجرب، یکی از فاکتورهای اصلی انتخاب تولید کننده مناسب می باشد.

همچنین مطالعه با دقت پروپوزال ارائه شده توسط شرکت تولید کننده پکیج تصفیه آب صنعتی و استفاده از ممبرانهای با کیفیت و پمپهای اروپایی در طرح، می تواند نشانگر کیفیت بالای ساخت و تولید این دستگاه‌ها باشد.

برای خرید آب شیرین کن صنعتی با کارشناسان ما تماس بگیرید مشاوره کنید و محصول خود را سفارش دهید. محصول شما تولید و آماده و برایتان ارسال میشود. در خصوص نحوه تسویه حساب نیز طی تماس شما و ارتباط با بخش مالی شرکت، مراحل مالی نیز برای شما توضیح داده خواهد شد.

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

طراحی آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن صنعتی یک سیستم کامل است، با ورودی آب خوراک و لوله‌های تخلیه جداگانه. مشخصات لوله‌های ورودی و خروجی همیشه باید با آنالیز آب، فشار آب خوراک و احتباس نمک مقایسه شود.

طراح یک سیستم اسمز معکوس با کمترین هزینه ممکن برای فشار غشایی و نصب، حداکثر بازیابی و احتباس نمک را انجام می دهد. بهبود نمک زدایی آب دریا بستگی به فشار اسمزی آب خوراک و انواع غشای کاربردی در طی فرآیند شیرین سازی آب دارد.

برای طراحی سیستم اسمز معکوس RO باید حداقل پارامترهای زیر مشخص باشد:

 • فشار جریان آب ورودی به دستگاه
 • فشار جریان خروجی از سیستم
 • دبی جریان آب ورودی
 • دبی آب تصفیه‌ شده توسط پکیج RO
 • فشار جریان پساب خروجی از آب شیرین کن صنعتی
 • هدایت الکتریکی (EC) آب ورودی
 • هدایت الکتریکی آب خروجی از دستگاه اسمز معکوس
 • دمای محیط و دمای آب ورودی به سیستم

یک سیستم فیلتراسیون غشایی معمولاً برای شرکت در یک فرآیند مداوم طراحی شده است، زیرا شرایط فرآیند، مانند جریان آب خوراک و جریان نفوذ، مداوم است. این مورد در سیستمهای Reverse Osmosis نیز صدق می کند.

دستگاه‌های اسمز معکوس برای شرکت در یک فرایند مداوم با یک جریان مداوم نفوذ و بازیابی سیستم که پایدار است، طراحی شده اند. تغییرات در دمای آب و میزان رسوبگذاری آب خوراک با تنظیم فشار خوراک جبران می شود.

یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس که به صورت بهینه طراحی شده باشد باید حداقل بین ۹۵٪ تا ۹۹٪ ناخالصی‌های موجود در آب ورودی را از آن حذف کند. یکی از عواملی که باید پکیج RO در انجام آن دارای توانایی باشد حذف نمک آب می باشد.

طراحی فرآیندهای آب شیرین کن با توجه به پارامترهای مانند دبی آب مورد نیاز، کیفیت آب ورودی و خروجی و…. صورت میگیرد. این شبیه سازی توسط نرم افزارهایی که توسط تولید کنندگان ممبران ها توسعه یافته اند انجام می شود. از جمله این نرم افزارها میتوان به نرم افزارهای ROSA و WAVE شرکت DOW اشاره کرد.

نرم افزار Reverse Osmosis System Analysis که به اختصار ROSA نامیده میشود یک نرم افزار شبیه سازی برای طراحی آب شیرین کن با فرایند اسمز معکوس براساس مشخصات فنی ممبرانهای ™FilmTec آمریکا می باشد. این برنامه تنها شبیه سازی روش اسمز معکوس را در دستگاه تصفیه آب صنعتی انجام میدهد و فرایندهای مثل واحد پیش تصفیه آب و… را پاسخگو نمی باشد.

نرم افزار دیگری به نام WAVE توسعه یافته توسط شرکت DOW این نیاز را برطرف ساخته است و طراحی بخشهای مختلف یک تصفیه آب صنعتی اعم از مراحل پیش تصفیه، اسمز معکوس، تبادل یون بخشهای سه گانه و تصفیه نهایی انواع آبهای شهری، چاه، دریا و… را محقق می سازد. در واقع نرم افزار WAVE جهت تکامل و یکپارچه سازی نرم افزارهای پیشین ایجاد شده است.

سیستم چند مرحله ای

سیستمهایی که از بیش از یک مرحله تشکیل شده اند، سیستمهای چند مرحله ای نامیده می شوند. برای به دست آوردن بهبودی حداکثر 70٪، باید دو مرحله تصفیه در سیستم تصفیه آب خوراک انجام شود.

طراحی سیستم آب شیرین کن صنعتی

درصد حذف نمک در سیستم آب شیرین کن صنعتی

یک سیستم اسمز معکوس بهینه باید حداقل بین ۹۵٪ تا ۹۹٪ ناخالصی‌های موجود در آب را از آن حذف کند. هرچه درصد حذف نمک بیشتر باشد، دستگاه آب شیرین کن در تصفیه آب بهتر عمل میکند. مقدار کم این پارامتر نشان میدهد زمان شست‌وشو و یا تعویض فیلترهای ممبران رسیده است. رابطه زیر برای به دست آوردن میزان حذف ناخالصی‌ها استفاده می‌شود.

محاسبات آب شیرین کن

درصد نمک عبوری، بیانگر میزان ناخالصی‌هایی است که توانسته‌اند از سطح فیلتر ممبران عبور کنند. درصد بازیابی یک آب شیرین کن بیانگر درصدی از آب ورودی است که توسط دستگاه اسمز معکوس به شکل آب تصفیه‌ شده از سیستم خارج شده است. هرچه این میزان بیشتر باشد نشانگر آن است که مقدار آب کمتری به شکل پساب از دستگاه تصفیه آب خارج شده است. درصد بازیابی مناسب زمانی تعیین می‌شود که مشخص شود دستگاه با چه هدفی طراحی و ساخته شده است.

طراحی سیستم اسمز معکوس

انواع آب شیرین کن‌های صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای کاربردهای زیادی می باشد که ذیلا به برخی از آنها اشاره می نمائیم. چنانچه در خصوص هر یک از این سیستم ها نیاز به اطلاعات بیشتری دارید با همکاران ما در دفتر فنی شرکت ناب زیست تماس بگیرید.

انواع آب شیرین کن صنعتی را شاید در یک دسته بندی کلی بتوان اینگونه دسته بندی کرد:

 • دستگاه تصفیه آب بیمارستان (دقت شود این مدل آب شیرین کن صنعتی دستگاهی متفاوت از دستگاه تولید آب مقطر، دابل آر او یا دیونایزر می باشد.)
 • آب شیرین کن صنعتی
 • آب شیرین کن کشاورزی
 • دستگاه تصفیه آب دامداری و گاوداری
 • آب شیرین کن هتل
 • دستگاه تصفیه آب مرغداری
 • آب شیرین کن دریایی

آب شیرین کن کشاورزی

آب شیرین کن کشاورزی یکی از انواع آب شیرین کن‌های صنعتی است که وظیفه تصفیه آب بدون حذف کلسیم را بر عهده دارد چرا که کلسیم موجود در آب برای گیاهان مفید است.

با توجه به کم آبی (آب شیرین) ایران و اکثر نقاط جهان، آب خروجی از چاه‌ها و قنات‌ها روز به روز شورتر و غیرقابل استفاده تر می گردد.

کشاورزی یکی از صنایعی است که آب فراوانی در آن مصرف می شود و تجهیزات استفاده شده درون این سیستم می بایست از آبی صاف و فاقد پارامترهای آلایندگی استفاده کنند. بطور مثال آب پاشهای آبیاری قطره ای چنانچه از آب تصفیه شده استفاده ننمایند بعد از مدتی دچار افت شدید و گرفتگی خواهد شد و کارایی خود را از دست می دهند.

در این راستا آب شیرین کن‌های کشاورزی ضمن مراقبت از تجهیزات این صنعت بزرگ به گیاهان و درختان کمک می کنند آبی فاقد شوری استفاده نموده و محصولی با کیفیت به بار بیاورند.

انواع آب شیرین کن صنعتی

تصفیه آب در صنعت کشاورزی

سیستمهای آب شیرین کن کشاورزی دارای حساسیت کمتری نسبت به سیستمهای آب شیرین کن آشامیدنی می باشند. زیرا می توان مقداری از آب خام را با آب تصفیه شده ترکیب نمود و از این بابت مشکلی وجود نخواهد داشت. در سیستمهای تصفیه آب کشاورزی معمولا آب خام ورودی، آب چاه یا آب دریا می باشد که میزان جامدات محلول در آب بالای ۵۰۰۰ میلی گرم بر لیتر می باشد. لذا به منظور رفع شوری و تلخ مزگی این آب نیاز به تصفیه و شیرین سازی می باشد.

آب شیرین کن‌های کشاورزی همانند دستگاه‌های تصفیه آب آشامیدنی دارای واحد پیش تصفیه مشتمل بر فیلتر شنی بمنظور حذف املاح، فیلتر کربنی بمنظور حذف بو و مزه، فیلتر میکرونی، تزریق آنتی اسکالانت و در صورتی که آب حاوی کلیفرم باشد از واحدهای ضد عفونی مثل ازن ژنراتور و کلریناتور استفاده می شود. در نهایت بمنظور تصفیه نهایی وارد ممبرانهای اسمز معکوس می شود.

آب شیرین کن دریایی یا دستگاه تصفیه آب دریایی

دستگاه تصفیه آب دریا معروف به آب شیرین کن دریایی و در جامعه مهندسین ملقب به سی واتر (seawater) شامل مجموعه تجهیزاتی که آب خام ورودی از دریا را تصفیه نموده و با شیرین سازی و حذف املاح آبی قابل استفاده برای کاربری خاص در اختیار یوزر نهایی بمنظوری خاص قرار می دهد.

با توجه به اینکه در آب دریا میزان جامدات محلول بیش از 10 هزار تا 45000 میلی گرم در لیتر است چند بخش به آب شیرین کن های صنعتی باید اضافه شود تا بتوان از آن برای شیرین سازی آب دریا استفاده نمود.

کلراید آب دریا بسیار بالاست لذا تمامی استانداردهای جوش IWW باید رعایت شود تا خورندگی کلراید باعث ایجاد اختلال در فرآیند عملیاتی آب شیرین کن دریایی بعد از مدتی نگردد.

واحدهای دستگاه تصفیه آب دریایی

 1. سیستمهای فیلتر شنی، کربنی، سیستمهای اولترا فیلتر و فیلترهای دیسکی
 2. سیستم کلرزنی و تزریق اسید
 3. دستگاه‌های تصفیه میکرونی بمنظور جلوگیری از عبور ذرات بزرگتر از 5 میکرون
 4. پمپ فشار قوی داپلکس و یا سانتریفیوژی
 5. ممبرانهای ملقب به ممبران seawater  از جنس پلی آمید TFC
 6. تجهیزات اندازه گیری کلر و نمک باقیمانده TDS Meter – Ec meter – Ph meter – Orp Meter درون یک تابلو برف و پی ال سی
 7. فلومتر روتاری، مغناطیسی و ونتوری جهت اندازه گیری دبی آب عبوری
 8. واحد شستشو در محل دستگاه تصفیه آب صنعتی تحت عنوان واحد CIP که فوقا تشریح گردید و بمنظور شستشوی اسیدی و قلیایی ممبران ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 9. شاسی فلزی اعم از گالوانیزه گرم یا استیل درون یا بیرون کانتینر طبق درخواست مشتری

سازنده آب شیرین کن‌های صنعتی در تمام شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ شامل صفهان، تبریز، شیراز، اهواز، تهران و کرج پراکنده شده اند لیکن در مقطع فعلی تقاضای بالایی برای آب شیرین کن صنعتی اصفهان و اهواز وجود دارد. از این رو ما تلاش نموده ایم تا با ایجاد نمایندگی در این دو شهر بخش زیادی از نیازهای این دو استان کم آب کشور را پاسخ دهیم.

احداث مغازه فروش آب شیرین در مقیاس 10 مترمکعب در روز در تابستان‌ها بسیار رایج است. به همین دلیل ما پکیج‌های پرتال و دستگاه‌های خودکار فروش آب شیرین طراحی و تولید نموده ایم که درون کانتینر جاسازی شده اند.

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

قیمت آب شیرین کن صنعتی پارامتری وابسته به کیفیت تجهیزات مورد استفاده در ساخت دستگاه، مقدار آب مورد نیاز در شبانه روز، میزان آلایندگی یا سختی و هدایت الکتریکی آب ورودی به دستگاه و درصد آب پرت سیستم می باشد.

چانچه بخواهیم از دبی آب معین وروردی، مقدار بیشتری آب تمیز و شیرین استحصال نمائیم باید تعداد ممبران‌ها و قدرت پمپ تامین فشار را بالاتر ببریم لذا قیمت دستگاه بالاتر می رود.

همچنین بطور مثال استفاده از پمپ فشار قوی پمپیران بجای دانفوس باعث کاهش قیمت آب شیرین کن صنعتی می گردد.

میزان افزایش قیمت وقتی شما ظرفیت پکیج RO را بطور مثال از 10 مترمکعب در روز به 20 مترمکعب در روز افزایش میدهید بصورت متناسب با ظرفیت نیست. قیمت آب شیرین کن صنعتی 10 مترمکعب با آب ورودی با tds نزدیک 2000ppm معادل 75 میلیون تومان و قیمت دستگاه بمنظور تصفیه همان آب با دبی 20 مترمکعب حدودا 110 میلیون تومان خواهد بود.

جهت دریافت لیست قیمت بروز و خرید دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی ایرانی و وارداتی می توانید با همکاران در واحد فروش ناب زیست تماس بگیرید.

محصولات مرتبط:

سپتیک تانک

رای کاربران
[امتیاز کلی: 26 میانگین: 5]
12 دیگاه
 1. سلام من محتشم هستم از شهر کابل کشور افغانستان
  اگر ممکن است برای من لیست قیمت اب شیرین کن های نیمه صنعتی و نقشه آب شیرین کن صنعتی خودتان را بفرستید.
  متشکر هستم از شما. بطور کامل فهمیدم مطالب را.
  آدرس ایمیلم را در پایین برایتان می نویسم.

  • سلام . جناب محتشم نقشه رو ما به کسی نمیدیم چون جزء اسرار شرکت هستش نقشه آب شیرین کن های صنعتی . اما لیست قیمت بروز دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی رو براتون ایمیل میکنیم . با شماره شرکت ناب زیست در واتس اپ 09101717554 میتونید ارتباط داشته باشید و اگر سوالی هست تماس بگیرید.

 2. سلام میشه لطفا لیست قیمت های دستگاه های تصفیه آب صنعتی شرکت با حجم بالاتر از ۵۰ متر مکعب الی ۱۰۰ متر مکعب را برایم بفرستین . تشکر

 3. سلام مهندس محتشم احوال شما بنده صمدی هستم وارده کننده انواع پروفیل های استنلس استیل در سایز های ۴۰×۴۰
  ۲۰×۲۰ ۳۰×۳۰ ۵۰×۵۰ ۴۰×۲۰ از ضخامت های ۱میل تا ۳میل با گرید ۳۰۴و ۳۱۶
  تامین کننده انواع فلنج های نازک ایرانی با قیمت های مناسب
  خیلی خوشحالم میشم از ما قیمت بگیرید برای تهیه پروفیل استیل
  ۰۲۱۶۶۳۹۱۳۸۶

 4. سلام علیرضا هستم از استان فارس میخواستم لیست قیمت آب تصفیه کن های صنعتی رو بگیرم از 2500 لیتر تا 5000رو درروز ممنونم

  • سلام قیمت ظرفیت هایی که شما فرمودید حدودا از 14 میلیون تومان واسه 2500 لیتر که در حقیقت نیمه صنعتی حساب میشه، شروع و تا 60 میلیون تومان واسه 5000 لیتری البته بصورت سیستم تصفیه آب غیر دریایی ادامه دارد.

 5. سلام و عرض ادب .
  می خاستم قیمت این دستگاه رو ازتون سوال کنم
  دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت ۵۰۰۰ لیتر در ۲۴ ساعت
  شاسی از جنس استنلس استیل ۳۰۴‌‎ باشد.
  دارای فیلتر شنی و کربن با مخزن frp باشد حتما‎.‎
  پمپ طبقاتی ‎ CDFL‏2-15 تکفاز استفاده شده باشه.
  مدار شستشوی خودکار ممبران با آب مقطر‎ CIP ‎با دستور تایمر در هر ۲۴ ساعت کاری دستگاه‎.‎
  لوله های فشار قوی از جنس استنلس استیل با جوشکاری آرگون و بدون رزوه‎ .‎
  ‏۴ عدد گیج نشان دهنده فشار به صورت ارتباط مستقیم با آب، نه با لوله روی تابلو‎.‎
  ‏۲ عدد فلومتر جهت نشان دادن آب تولیدی و آب دور ریز در روی تابلوی آلبوند‎.‎
  ‏۱ عدد وسل ۴ اینچ فایبر گلاس ساید پورت‎.‎
  ‏۱ عدد ممبران ۴ اینچ برند‎ VONTERON
  مخزن ۹۰ لیتری ذخیره آب مقطر جهت‎ CIP ‎
  دستگاه فاقد هر گونه اتصالات گالوانیزه باشد
  دستگاه دارای لوله کشی‎ PVC ‎و اتصالات ‎ UPVCمی باشد‎.‎
  ‏۱ عدد پمپ ۱ اسب جهت عبور آب از فیلتر شنی
  ‏۲عدد جامبو جهت حذف گل و لای بعد از فیلتر شنی و قبل از ممبران‎.‎
  دو عدد شیر برقی ۱ اینچ جهت قطع آب بعد از‎ FRPو‎ CIP ‎
  کلیدهای اطمینان های ولو، جهت قطع بموقع و عدم وکیوم اتصالات‎…‎
  سختی آب شهری ورودی ۱۳۰۰‏ پی پی ام می باشد.‎
  سختی آب بعد از تصفیه توسط دستگاه RO قابل تنظیم تا ۱۲۰ppm‏ ‎ باشد.

 6. سلام دستگاه داریم در خرمشهر تنظیماتش خوب نمی‌دانیم یا آب تلخ میشه یا بوی پلاستیک میده لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم ۰۹۱۶۹۵۰۹۹۶۹ رضایی خرمشهر

  • سلام حتما باید ممبران ها رو تعویض کنید. یا احتمالا فشار پمپ پشت ممبران خیلی زیاد هستش

 7. سلام برای ایجاد یک ایستگاه تصفیه اب برای فروش روزانه برای مصرف شهروندان حداقل چندتا دستگاه لازمه با چه مقدار هزینه؟

  • بستگی به میران آبی داره که در روز میخاید تامین کنید از 5000 لیتر در روز تا 100هزار لیتر میشه دستگاه عابر آب ساخت و نصب نمود.