روفتاپ پکیج چیست؟ قیمت و خرید پکیج یونیت پشت بامی

پکیج یونیت چیست

روفتاپ پکیج که با نام پکیج یونیت نیز شناخته می شود یک سیستم برای گرمایش ، سرمایش و تهویه در ساختمان ها است. باید بدانید که این سیستم به شکل یک واحد سازگار و کامل و نصب آن بر روی پشت بام است. روفتاپ پکیج از یک سری تجهیزات مثل انواع فن، کمپرسور، سیستم برای مدیریت دما و سایر بخش های لازم برای فراهم کردن نیازهای تهویه مطبوع در اماکن است. به طور معمول از یونیت پکیج پشت بامی در ساختمان های تجاری، اداری و مسکونی استفاده می شود.

 مزیتی که این سیستم دارد این است که به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع کاربری دارد. باید بدانید که با بهره گیری از روفتاپ پکیج دیگر نیازی به نصب کردن بخش های جداگانه درون ساختمان ها نیست. همچنین نصب این سیستم به علت قرار گرفتن روی پشت بام سبب اشغال فضای ساختمان نمی شود. در این مقاله بیشتر در مورد این سیستم تهویه مطبوع با شما صحبت می کنیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با روفتاپ پکیج

روفتاپ پکیج

روفتاپ پکیج ها که با نام پکیج های پشت بامی معروف هستند از دستگاه های مرسوم تهویه مطبوع در ساختمان ها هستند. دستگاه روفتاپ پکیج به شکل منبسط کردن مستقیم DX تولید سرما می کنند. به عبارت دیگر این دستگاه از یک دستگاه هواساز و یک دستگاه چیلر ساخته شده است که به صورت یکپارچه با هم کار می کنند. مثل اغلب سیستم های تهویه مطبوع که از بخشی به اسم سیکل تبرید تشکیل شده است روفتاپ پکیج نیز دارای همین بخش است. سیکل تبرید برای خنک کردن محیط کاربرد دارد. این دستگاه ها از راه سیکل تبرید برای تولید سرما به کار می روند. روفتاپ پکیج ها به طور معمول از سه دریچه هوا تشکیل شده اند که در زیر می آوریم :

 • دریچه اول برای دمش هوای مطبوع به محیط است.
 • دریچه دوم برای بازگشت هوا از محیط به دستگاه است.
 • دریچه سوم برای مکش هوای تازه به دستگاه است.

از این صفحه بازدید کنید :‌ هواساز

 باید بدانید که در صورت حذف کردن دریچه دوم و دریافت همه هوا از خارج به شکل هوای تازه دستگاه را Full Fresh می گویند. در صورتی که روفتاپ پکیج ها هوای تازه را از خارج نکشند و همه هوا در محیط را به جریان درآورند دستگاه را Full Return می گویند.

مزایای روفتاپ پکیج

انواع روفتاپ پکیج

روفتاپ پکیج مثل دیگر سیستم های تهویه مطبوع دارای یک سری مزیت ها است. در زیر به این مزایا اشاره می کنیم:

 • صرفه جویی کردن در فضای اشغال شده : به علت این که روفتاپ پکیج بر روی پشت بام در ساختمان نصب می شود، لذا فضای داخل ساختمان اشغال نمی شود. همان طور که گفتیم این سیستم به صورت یک واحد بسیار کامل کاربرد دارد. به همین دلیل دیگر احتیاجی به نصب کردن قسمت های جداگانه در درون ساختمان ندارد.
 • آسانی در نصب کردن : نصب کردن پکیج یونیت در قیاس با دیگر سیستم های تهویه مطبوع پر قدرت راحت تر است. این سیستم در زمانی اندک قابل نصب است و نیازی نیست که تغییرات زیاد در ساختمان انجام شود.
 • بهره وری و کارایی : روفتاپ پکیج ها دارای بهره وری و کاربری بسیار بالایی است. این سیستم ها با بهره گیری از فن آوری های مدرن و سیستم های هوشمند الکتریکی بسیار موثر هستند. یونیت پکیج ها به خوبی عمل تهویه مطبوع و تنظیم کردن دما را در فضا انجام می دهند. همچنین این سیستم ها به طور معمول می توانند رطوبت محیط را کنترل کنند. بنابراین این اجازه را به شما می دهند تا بتوانید مدیریت کامل تر و دقیق تری در مصرف انرژی داشته باشید.
 • کمترین نیاز به اشغال فضا : با بهره گیری و نصب پکیج یونیت ، نیاز شما به اشغال فضاهای داخلی برای دیگر تجهیزات مربوط به تهویه مطبوع کمتر می شود. این موضوع برای ساختمان هایی که دارای فضاهای بسیار کم هستند می تواند بسیار مفید باشد.
 • لرزش و صدای کمتر: با نصب کردن روفتاپ پکیج برروی پشت بام احتمال منتقل شدن صداها و لرزش ها به مراتب کمتر می شود. چون تجهیزات تهویه مطبوع در فاصله ای میان ساختمان و سقف قرار می گیرد. به علت همین فاصله منتقل شدن لرزش و صدا به فضاهای داخلی ساختمان کم می شود.

این مزیت ها را به طور معمول به عنوان مزایا و فایده های سیستم های روفتاپ پکیج می شناسند. ولی باید بدانید که هر سیستم تهویه مطبوع دارای یک سری مزایا و برخی معایب است. پیش از انتخاب کردن و نصب روفتاپ پکیج لازم است که با کارشناسان شرکت های معتبر در این زمینه مشورت کنید.

معایب پکیج یونیت 

روفتاپ پکیج ها دارای معایبی نیز هستند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • وزن زیاد : برای مشخص کردن میزان نیروی اعمال شده به وسیله دستگه بر روی ساختمان و برای تیین محل دقیق برای نصب رفتاپ پکیج بایستی از مهندس سازه مشاوره گرفت.
 • کانال کشی کردن افقی بر روی پشت بام : ممکن است در برخی مواقع لازم باشد که واحد روفتاپ نیاز به کانال کشی افقی داشته باشد.

بخش های اصلی روفتاپ پکیج ها

روفتاپ پکیج یا پکیج یونیت

بعضی از بخش های اصلی روفتاپ پکیج ها از موارد زیر تشکیل می شود:

 • واحد تهویه مطبوع : در نظر داشته باشید که این واحد از فن ها، کمپرسور، کوئل های گرم و سرد، سیستم کنترل و مبدل حرارتی تشکیل می شود. واحد تهویه مطبوع را می توان قلب سیستم دانست و برای فراهم کردن هوای گرم و سرد در فضاهای درونی قابل استفاده است.
 • کانال یا مجراهای هوا : کانال های هوا برای منتقل کردن هوای گرم و سرد از واحد تهویه مطبوع به فضاهای داخلی و اتاق ها کاربری دارد. باید بدانید که این کانال ها از فلزات مختلفی مانند آلومینیوم یا فولاد گالوانیزه ساخته می شوند . هوا از طریق این کانال ها به فضاهای درونی هدایت می شود.
 • رگولاتورها : رگولاتورها در نقطه های بیرونی کانال های هوا قرار دارند. آن ها به صورت دیفیوزر و یا گریل هستند و هوا را در فضاهای درونی به بهترین شکل ممکن توزیع می کنند. این بخش ها در سبک ها و طرح های گوناگون طراحی میشوند تا بتوانند با ظاهر ساختمان هماهنگی و انطباق داشته باشند.
 • سیستم کنترل : سیستم کنترل را می توان مغز سیستم قلمداد کرد. در واقع سیستم کنترل برای مدیریت و تنظیم کارکرد سیستم تهویه مطبوع کاربرد دارد. این سیستم از سنسورها، ترموستات ها، دستگاه های کنترل الکترونیکی و کنترلرها تشکیل می شود که میزان سرما، گرما، رطوبت و هوادهی را مدیریت و کنترل می کند.
 • سیستم تخلیه آب : سیستم های تخلیه آب برای جمع کردن و دفع آبی که در واحد تهویه مطبوع تولید می شود به کار می رود. سیستم تهویه مطبوع از رطوبت بالا در فضاهای درونی ساختمان ها جلوگیری می کند.
خرید روفتاپ پکیج

در نظر داشته باشید که بخش های بالا فقط بخش های اصلی روفتاپ پکیج ها هستند. امکان دارد که با توجه به نوع سیستم، بعضی دیگر از اجزا مثل فیلترها، اتصالات و سیستم های تصفیه هوا نیز از اجزای روفتاپ پکیج ها باشند.

محصول پیشنهادی ما به شما : چیلر و چیلر تراکمی

روش کار روفتاپ پکیج ها

روفتاپ پکیج ها به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع با دیگر سیستم های تهویه کارکردی مشابه دارند. از این سیستم برای فراهم کردن هوای گرم یا سرد برای فضاهای درونی ساختمان ها بهره می برند. در زیر چگونگی عملکرد این سیستم را شرح می دهیم :

 • منتقل ساختن هوا : هوا از خارج به واحد تهویه مطبوع وارد می شود. اگر نیاز به سرمایش باشد هوا به وسیله قطعه ای به اسم کمپرسور به واحد سرد داخل می شود. در صورتی که نیاز به هوای گرم باشد دمای هوا به وسیله سیستم گرمایشی بالا می رود.
 • تصفیه کردن هوا : پیش از وارد شدن هوا به فضاهای درونی، بخش تصفیه هوا آن را به خوبی تصفیه می کند. فیلترهای هوا که در واحد تهویه مطبوع قرار دارند سبب حذف شدن ذره های معلق موجود در هوا می شوند. لازم است بدانید که این ذرات معلق در هوا شامل گرد و غبار و ذره های آلوده دیگر هستند.
 • پخش یا توزیع هوا : هوا بعد از تصفیه به وسیله کانال های هوا به فضاهای داخلی در ساختمان راه می یابد. در نظر داشته باشید که رگولاتورها در نقطه های بیرونی مجراها نصب شده اند. در این صورت می توانند هوا را به طرز مناسب در فضاهای درونی توزیع کنند.
 • کنترل رطوبت و دما : سیستم کنترل برای مدیریت متغیرهای رطوبت و دما کاربری دارد. سنسورها و ترموستات ها اطلاعاتی را درباره رطوبت و دمای محیط به سیستم کنترل می فرستند. پس سیستم با تنظیم کارکرد واحد تهویه مطبوع می تواند رطوبت و دمای محیط را به میزانی مناسب کنترل و تنظیم کند.
 • تخلیه کردن آب : آبی که در واحد تهویه مطبوع تولید می شود که نتیجه تبخیر و چرخیدن در هوا است از راه سیستم تخلیه آب به شکل منظم و مرتب دفع می شود. در نتیجه از ایجاد رطوبت زیاد در محیط جلوگیری می شود. باید بدانید که این پروسه به طور مکرر انجام می گیرد و توسط سیستم کنترل به طرز هوشمندانه ای مدیریت می شود تا بازدهی و کارایی بالا رود.

گرمایش روفتاپ پکیج

روفتاپ پکیج ۲۰۲۴

روفتاپ پکیج برای گرم کردن فضاهای درونی در ساختمان ها از یک سیستم گرمایشی بهره می برد. این سیستم از یک کویل گرم که در واحد تهویه مطبوع قرار دارد تشکیل می شود. چگونگی کارکرد سیستم گرمایشی را در زیر توضیح می دهیم:

 • تولید کردن گرما : در سیستم گرمایشی روفتاپ پکیج ها، یک کویل گرم موجود است که در آن سیال گرمایشی مثل آب سرد و یا آب گرم مورد استفاده قرار می گیرد. باید بدانید که این آب گرم به وسیله یک سیستم گرمایشی مثل یک کوره و یا یک دستگاه گرمکن ایجاد می شود. سیال گرم از راه لوله های پخش وارد کویل گرم می شود.
 • منتقل شدن گرما : در کویل گرم، آب سرد یا سیال گرم در تماس هستند. منتقل شدن گرما از سیال با حرارت بالا به آب سرد صورت می پذیرد. بدین ترتیب دمای آب سرد بالا می رود و گرم می شود. در این پروسه، گرما به هوا انتقال می یابد و هوای گرم به وسیله فن های یونیت پکیج به فضاهای درونی انتقال می یابند.
 • پخش هوای گرم : در نظر داشته باشید که هوای گرم به وسیله کانال های هوا به فضاهای درونی در ساختمان ها راه می یابند.
 • کنترل و مدیریت دما : سیستمی که مسئول کنترل دما است به عنوان قسمتی از سیستم کنترل کارکرد دارد. سیستم کنترل بر مبنای اطلاعاتی که از سنسورها و ترموستات ها می گیرد مقدار گرمای تولید شده به وسیله سیستم گرمایشی را کنترل می کند. در این صورت دمای مناسب در فضای داخلی پخش می شود.

حتما از این صفحه مراجعه کنید : اگزاست فن

 در حالت کلی می توان اذعان داشت که سیستم گرمایشی در روفتاپ پکیج با بهره گیری از کویل گرم و تولید گرما کار می کند. در نتیجه با منتقل کردن گرما به هوا و پخش هوای گرم و مدیریت دما برای گرم کردن فضاهای داخلی در ساختمان ها کاربری دارد.

کاربردهای روفتاپ پکیج ها

روفتاپ پکیج پشت بامی

روفتاپ پکیج به عنوان سیستم تهویه مطبوع کوچک و مستقل کاربری های زیادی دارد. بعضی از کاربردهای این سیستم شامل موارد زیر است :

 • خانه ها و واحدهای مسکونی : روفتاپ پکیج ها برای سرمایش و گرمایش خانه ها و واحدهای مسکونی که دارای فضاهای محدودی هستند کاربری دارند. این سیستم که می تواند به صورت هم زمان گرما و سرما را تامین کند برای کنترل دما و ایجاد راحتی در فضاهای گوناگون قابل استفاده است.
 • دفاتر اداری : روفتاپ پکیج ها به علت این که دارای طراحی کوچکی هستند و نصب راحتی دارند برای تهویه مطبوع در دفاتر ادراری کاربری دارند. این سیستم ها در هر اتاق به صورت مستقل قابلیت نصب دارند و امکان کنترل و مدیریت رطوبت و دما را به صورت جداگانه دارا هستند.
 • مغازه ها و فروشگاه ها : یونیت پکیج در مغازه ها و فروشگاه ها که دارای فضای محدودی دارند برای کنترل رطوبت و دمای محیط مفید هستند.
 • کافی شاپ ها و رستوران ها : روفتاپ پکیج ها می توانند به عنوان سیستم تهویه مطبوع در کافی شاپ ها، رستوران ها کاربرد دارند. این سیستم ها توانایی دارند که به شکل هم زمان سرما و گرما در مکان های سرپوشیده و باز را تامین کنند و راحتی مشتریان را فراهم کنند.

سخن آخر

قیمت روفتاپ پکیج

روفتاپ پکیج ها از سیستم های یکپارچه بسیار کاربردی برای گرمایش و سرمایش ساختمان ها هستند. در این مقاله در مورد چگونگی کارکرد و بخش های این دستگاه توضیحاتی را ارائه دادیم. به علت گنجایش بالای برودتی و هوادهی که در این سیستم وجود دارد از آن به طور معمول در پروژه های مخصوص استفاده می کنند. هر چه بهتر بتوانید این دستگاه را بشناسید می توانید در انتخاب هر چه بهتر این دستگاه موفق تر عمل کنید.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 0 میانگین: 0]
۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید