سولفات مس | کاربرد سولفات | قیمت سولفات مس

قیمت سولفات مس

سولفات مس که به آن مس سولفات و کات کبود نیز گفته می شود، نمک سولفات ترکیب شده با مس است. فرمول این ماده شیمیایی CuSO4 است و آبی رنگ و بدون بو می باشد. از سولفات مس در زمینه های مختلفی مانند کشاورزی، شیمی، صنعتی و طبی استفاده می شود.

کات کبود که نوعی نمک محسوب می شود، بسیار کاربردهای گسترده ای دارد و میزان خالصی آن از 18 درصد تا 24 درصد می باشد. مشخصات فیزیکی و شیمیایی این ماده به گونه ای است که باید در دمای 5 الی 30 درجه سانتیگراد نگهداری شود. سولفات مس به شکل پودر وجود دارد.

بیشترین استفاده از مس سولفات در صنعت کشاورزی و مسائل مربوط به آن است.

انواع سولفات مس

سولفات مس بسته به میزان آبپوشی خود، انواع مختلفی دارد. یک نوع از این ماده شیمیایی بدون آب وجود دارد که بسیار کمیاب است و رنگ آن سبز کمرنگ و یا سفید مایل به خاکستری می باشد.

سولفات مس دارای آب در 3 نوع زیر موجود است:

 • سه آبه
 • پنج آبه: متداول ترین و رایج ترین نوع این نمک می باشد و رنگ آن آبی روشن است. این رنگ آبی به دلیل وجود آب متبلور است. سولفات مس پنج آبه به راحتی در آب حل می شود و تا حدودی قابل حل در متانول و اتانول است. اگر این نوع از سولفات مس را گرما و حرارت بدهید، آب آن خشک می شود و به رنگ سفید مایل به خاکستری در می آید.
 • هفت آبه: شما می توانید به راحتی از روی رنگ مس سولفات بدون آب بودن و آبپوشیده بودن آن را تشخیص دهید.
انواع سولفات مس

نحوه تولید سولفات مس

سولفات مس به عنوان یک ماده پرمصرف و پرکاربرد شناخته می شود و به 2 روش طبیعی و صنعتی تولید می شود.

روش طبیعی:
سنگ معدن مس به دلیل مجاورت با هوا و شست و شو به نوع سولفاته خود تبدیل می شود. باکتری ها به این فرآیند سرعت می بخشند و به سریع تر شدن آن کمک می کنند.

روش صنعتی:
سولفات مس به روش صنعتی در آزمایشگاه ها تولید می شود. ابتدا سنگ معدن مس در اسید سولفوریک رقیق قرار داده می شود و با اکسیژن و آب حرارت داده می شود تا به کات کبود تبدیل شود. با تبخیر و تبلور می توان مس سولفات را به نوع جامد آن تبدیل کرد.

ویژگی های سولفات مس

مس سولفات دارای چند ویژگی کلی است که شما باید حتما آنها را بدانید.

 • سمی و مضر است.
 • استیل را می خورد.
 • با فلزاتی که پودر شده اند، سازگار نیست.
 • پایدار در دمای طبیعی است.
 • قابل حل در اسید می باشد.

قیمت سولفات مس

برای اطلاع از قیمت دقیق سولفات مس و خرید آن، هم اکنون با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. دقت کنید حتما محصولی باکیفیت و فوق العاده خریداری کنید.

این ماده شیمیایی پرکاربرد ترین و پراستفاده ترین ماده شیمیایی در صنعت کشاورزی و پزشکی است. این ماده بی نظیر کاربردهای زیادی دارد و به شکل های مختلفی از آن استفاده می شود. به دلیل ویژگی های کات کبود هنگام کار با آن بهتر است نکات ایمنی را رعایت کنید و تجهیزات لازم را فراهم نمایید.

سولفات مس

فراوان ترین نوع این ماده شیمیایی سولفات مس 5 آبه است که رنگ آبی روشن دارد و قابل حل شدن در آب نیز می باشد. با حرارت دادن این نوع می توان به سولفات مس بدون آب که رنگی سفید دارد، دست یافت.

کاربردهای سولفات مس

سولفات مس کاربردهای فراوانی دارد و در صنایع و زمینه های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به چند مورد از این کاربردها اشاره کرده ایم:

کشاورزی: برای از بین بردن آفت ها، حشره ها و نرم تنان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان کنترل کننده ویروس ها و باکتری های محصولات، سبزی ها و میوه ها کاربرد دارد. این ماده پر استفاده از خشک شدن نهال ها و درخت های تازه کاشته شده جلوگیری می کند و علف های هرز را از بین می برد.

شیمی صنعتی: برای واکنش های مختلف و در فرآیندهای متنوع کاربرد دارد و استفاده می شود.

طبی و پزشکی: به عنوان ضدعفونی کننده و برای مقابله با عفونت های قارچی در انسان ها استفاده می گردد.

استخرهای شنا: برای جلوگیری از رشد جلبک ها و لجن ها و همچنین ضدعفونی کردن آب استفاده می شود.

مخازن آب: به عنوان گند زدا و ضدعفونی کننده کاربرد دارد.

صنعت نساجی: به عنوان تثبیت کننده رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

نگهداری چوب: برای حفظ چوب و خمیر تولید شده از چوب استفاده می شود. همچنین به عنوان محافظ برای جلوگیری از پوسیدن و کرم خوردن چوب ها کاربرد دارد.

تولید چسب: به عنوان ماده افزایشی استفاده می گردد.

تولید رنگدانه: معروف ترین رنگدانه تولید شده با استفاده از سولفات مس، مس کرینات است.

در ترکیبات آلی به عنوان کاتالیزور استفاده می شود.

مقاومت بتن را در برابر آب افزایش می دهد.

برای قلم زنی روی صفحات مس استفاده می گردد.

از دیگر کاربردهای سولفات مس میتوان به مواردی نظیر آزمایش های علمی مدارس، صنایع آبکاری، ساخت فولاد، تولید لاستیک مصنوعی، تولید ابریشم مصنوعی، تولید حشره کش و محلول های ضد قارچ، آزمایشگاه ها، تصفیه نفت، تولید مواد آتش بازی، رنگرزی، نقاشی و دباغی و چرم اشاره کرد.

نکات ایمنی هنگام استفاده از سولفات مس

مس سولفات محرک و سمی است و برای کسی که دائم با آن سر و کار دارد، مضر می باشد. هنگام استفاده از سولفات مس باید یک سری نکات ایمنی را رعایت کنید تا دچار مشکل در کار و سلامتی خود نشوید:

 • کات کبود قابل اشتعال است و در صورت آتش سوزی دچار حریق می شود.
 • اگر با چشم تماس پیدا کند، باعث نابودی چشم و ایجاد حساسیت می شود پس حتما هنگام کار با آن از عینک ایمنی و محافظ صورت استفاده کنید.
 • برای دستگاه گوارش به شدت مضر است. هنگام کار از خوردن و آشامیدن بپرهیزید و در صورت بلعیدن آن بلافاصله دهان را با آب بشویید و به پزشک مراجعه کنید.
 • هنگام تماس با پوست ایجاد حساسیت می کند و برای کبد و کلیه مضر است. سعی کنید حتما از لباس ایمنی، چکمه و دستکش استفاده کنید. در صورت تماس با پوست با صابون و آب فراوان ناحیه مورد نظر را بشویید.
 • اگر گرد و غبار سولفات مس را استنشاق کنید، دچار مشکل تنفسی و آلرژی می شوید. سعی کنید هنگام کار با آن از ماسک استفاده کنید و مطمئن شوید محیط کارتان حتما دستگاه تهویه مناسب داشته باشد. در صورت تنفس کات کبود سریعا از اکسیژن و تنفس مصنوعی استفاده نمایید و در معرض هوای آزاد قرار بگیرید.
 • سولفات مس به حرارت و هوای آزاد حساسیت دارد و باید در جای خشک و خنک نگهداری شود.
 • بعد از استفاده از آن، حتما درب ظرف حاوی مس سولفات را محکم ببندید.

تاریخچه سولفات مس

بیشتر از 10 هزار سال است که مس کشف شده و مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته از مس برای درمان گلودرد و زخم ها استفاده می شده است. مس به شکل طبیعی در محیط زیست وجود دارد و تا حدودی برای انسان، حیوانات و گیاهان لازم است.

در حال حاضر روسیه بزرگترین صادر کننده سولفات مس در جهان است و این ماده پرمصرف ترین ماده شیمیایی می باشد.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 5 میانگین: 4.2]
۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید