سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک مخزنی است دفنی، عمودی یا افقی از جنس فایبرگلاس، پلی اتیلن و بتنی که بمنظور تصفیه فاضلاب در حدی که چاه فاضلاب در جذب پساب دچار اختلال نگردد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه به یکی از اشکال استوانه یا مکعبی در کارخانه تولید میشود و با نگهداری فاضلاب جامد درون خود به عنوان مفیدترین سیستم در پیش تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی محسوب می‌شود. برخی سپتیک تانک را بعنوان اقتصادی ترین وسیله تصفیه فاضلاب می‌نامند و برخی دیگر بدلیل کارآیی پایین آن سعی در استفاده از راکتور بیهوازی یا پکیج تصفیه فاضلاب هوازی بجای این دستگاه می نمایند.

به علت آلودگی بالای محیط زیست بواسطه استفاده از مواد شوینده بسیار قوی، جرم گیرها و…، رشد جمعیت و در مقابل کاهش قدرت خاک در جذب پساب خروجی از مجتمع‌های مسکونی، تجاری، اداری و کمپ‌ها، امروزه ادارات محیط زیست توجه خاصی به استفاده از سپتیک تانک قبل از ورود پساب فاضلاب به درون زمین یا اگوی شهری می‌نمایند. این دلیل محکمی است برای علت اهمیت بالای مخزن سپتیک فاضلاب در این مقطع زمانی در ایران و سراسر جهان.

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک بعنوان ساده ترین و البته پرکاربردترین واحد تصفیه فاضلاب مقدماتی، دستگاه یا مخزن زیر زمینی است که به واسطه طراحی خاصش با فراهم نمودن محیط مساعد بمنظور رشد باکتریهای بیهوازی و استفاده از فرآیندهای آرام سازی، ته نشینی و شناورسازی موجبات کاهش 35 درصدی BOD5 پساب گردیده و تمامی جامدات را به مایع رقیق و البته بدبو تبدیل میکند. وجود سپتیک مانند سطل آشغال از پراکندگی جامدات درون خاک و گرفتگی سوراخ‌های چاه جذبی جلوگیری می‌نماید.

سپتیک تانک پلی اتیلن

یعنی پس از استفاده از مخزن سپتیک تمامی جامدات درون پساب فاضلاب خروجی از ساختمان تجمیع میشود. سپس از طریق فعالیت باکتری‌های بی هوازی، که درون لایه‌های مختلف لجن کف سپتیک فاضلاب موجود بوده و در حال رشد و تکثیر هستند، به مایعی روان تبدیل میشود. این مایع براحتی درون سوراخهای چاه فاضلاب جذب خواهد شد.

مشخص است که فعل و انفعال شیمیایی که درون این مخزن رخ میدهد. این انفعلات ضمن تجزیه جامدات به مایع، گازهایی همچون سولفید هیدروژن و گاز متان تولید می‌کند. این گازها چنانچه به درستی تخلیه نگردد باعث انفجارهای شدیدی خواهد گردید. لذا وجود ونت هدایت گازهای فوق یکی از اجزاء مهم در ساختمان گند انبار خواهد بود که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت.

تاریخچه سپتیک تانک

حدودا 140 سال از کشف سپتیک تانک فاضلاب می‌گذرد. در ابتدا این مخازن بصورت سنگی ساخته می‌شدند و بیشتر شبیه حوضچه ای بودند که جامدات فاضلاب درون آن رسوب می‌کرد. سپس قسمت مایع پساب خروجی از مجتمع‌ها به قسمت خروجی آن هدایت می‌شد. در آن زمان به این دستگاه انباره تعفن، حوضچه آرامش فاضلاب و یا گند انبار می گفتند.

به مرور زمان و با پیشرفت علم مهندسی آجر جای سنگ را در ساخت سپتیک تانک گرفت. مهندسین به تولید مدل آجری با نقشه ای خاص بصورت مکعبی پرداختند. در ابتدای تولید یعنی ابتدای قرن بیستم هنوز استفاده از دیواره میانی در آن نوع خاص از مخزن سپتیک فاضلاب مرسوم نشده بود.

بدلیل خوردگیهای زیادی که در دیواره آجری مشاهده شد مهندسین به این فکر افتادند از ماده ای بعنوان عایق سازی استفاده نمایند. لذا استفاده از قیر و گونی در بدنه سیمانی یا آجری سپتیک تانک باعث بالا رفتن عمر مخازن آن زمان گردید.

در ادامه پیشرفت علم و دانش بشر و کشف پلی اتیلن که در مقابل تمامی مواد اسیدی و قلیایی از خود مقاومت نشان می‌داد کارشناسان به فکر استفاده از این ماده در ساخت آن افتادند. لذا سپتیک پلاستیکی در اوایل سالهای 1970 در اروپا رواج پیدا کرد. در فایل صوتی زیر خلاصه مطالبی که شما باید در مورد سپتیک تانک فاضلاب بدانید را تشریح نموده ایم.

انواع سپتیک تانک از لحاظ کاربرد

دسته بندی‌های مختلفی برای انواع سپتیک تانک وجود دارد بطور مثال آنها از لحاظ نوع کاربری که در این صورت گند انبار به انواع زیر قابل تقسیم بندی است.

 1. سپتیک فاضلاب خانگی: دستگاهی است که بعنوان پیش تصفیه تمامی جامدات و چربی‌های خروجی از مجتمع‌های مسکونی را می‌گیرد و از کور شدن سورخ‌های چاه جذبی جلوگیری می‌کند.
 2. سپتیک تانک صنعتی: به کمک این سیستم پسابی که از واحد‌های صنعتی دفع می‌شود را می‌توان جدا سازی نمود. در پساب صنعنی مقدار بسیار زیادی روغن موجود است لذا جنس انباره تعفن صنعتی بدلیل چربی گریز بودن جی آر پی از فایبرگلاس خواهد بود.
 3. مخزن سپتیک دامداری و مرغداریها: در سیستم تصفیه فاضلاب خروجی از دامداری‌ها و مرغداری‌ها نیز می‌توان از گندانبار استفاده نمود. مکانیزم عملکرد سیستم تصفیه فاضلاب دامداری‌ها به این صورت است که گند انبار بسیار بزرگی از جنس اصولا پلی اتیلن نصب می‌شود تا تمامی پساب حاوی فضولات دام‌ها به درون آن منتقل شود و بعد از ته نشینی اولیه، پساب حاوی بوی بد به درون چاه جذبی یا اگوی شهری جریان می‌باشد.
 4. سپتیک فاضلاب کمپ: اعم از کمپ‌های کارگری و کمپ‌های مهندسی و…
 5. مخازن سپتیک مجتمع‌های تجاری
 6. سپتیک فاضلاب مجتمع‌های بین راهی: در مجتمع‌های بین راهی استفاده از این مخزن‌ها صرفا به منزله پیش تصفیه خواهد بود. بدلیل فضای نامحدود بمنظور حفر چاه می‌بایست بعد از سپتیک‌های فاضلاب مجتمع‌های بین راهی، حتما چاه جذبی حفر گردد.
 7. سپتیک تانک مجتمع‌های اداری: در این حالت سیستم سپتیک نقش ایستگاه پمپاژ را خواهد داشت. در این مجتمع‌ها بدلیل هزینه بالایی که برای ساخت زیربنا و تجهیزات بکار رفته است احتمالا کارفرما به این نتیجه برسد تا از دستگاه تصفیه فاضلاب پیشرفته استفاده نماید.
 8. مخزن سپتیک فاضلاب بیمارستان: این سیستم همانطور که از نام آن پیداست سر راه پساب خروجی از بیمارستان قرار گرفته و با فراهم کردن محیط بی هوازی بمنظور تجزیه دترجنت‌ها کار دستگاه تصفیه فاضلاب هوازی را راحت تر می‌نماید.

مکانیزم کارکرد سپتیک تانک

در مرحله اول فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد اولین بخش سپتیک می‌شود. این قسمت با استفاده از یک دیواره جدا کننده از بخش دوم مخزن تفکیک شده است. میزان حجم آن تقریبا برابر با دو سوم از کل حجم مخزن میباشد. با وارد شدن فاضلاب به این قسمت، مواد معلق و ذرات خارجی موجود در آن به دلیل وزن بیشتر به سمت پایین مخزن حرکت میکنند و در آنجا ته نشین می‌شوند. انواع روغن و چربی‌ها هم که دارای وزن کمتری هستند، به سمت بالا حرکت میکنند و بر روی سطح شناور می‌شوند.

مکانیزم عملکرد سپتیک تانک

رسوب و ته نشین شدن مواد سنگینتر در کف مخزن باعث میشود حجمی از لجن ایجاد شود. میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌ها در این لجن تکثیر میشوند و رشد میکنند. واکنش‌های بیولوژیکی که در جریان تکثیر و رشد آنها اتفاق می‌افتد باعث تجزیه شدن مواد آلی آلاینده و تصفیه فاضلاب میشود. علاوه بر این، انجام این واکنش‌ها باعث میشود حجم زیادی از لجن به بیوگاز تبدیل شده حجم لجن نیز کاهش پیدا کند. در انتهای این فرآیند بیوگاز تولید شده، که بیشتر آن گاز متان است، بوسیله لوله خروج بیوگاز از سپتیک تانک خارج می‌شود. شماتیک سپتیک پلی اتیلن در ادامه فرآیند فاضلاب موجود در بخش اول مخزن از مسیر طراحی شده در دیواره جداکننده، وارد بخش دوم سپتیک می‌شود. در این مرحله اگر ذرات بسیار ریز چربی و روغنی همچنان در پساب موجود باشد، بر روی سطح شناور می‌شود. در انتها پسابی که اکنون بسیار زلال تر شده از طریق لوله خروجی از مخزن سپتیک خارج می‌شود.

باید متذکر شد لجنی که در مخزن سپتیک جمع و انباشته میشود تقریبا هر دو سال یکبار نیاز دارد که تخلیه و پاکسازی شود. همچنین توصیه میشود در زمان تخلیه مقدار کمی از لجن در آن باقی بماند. دلیل این کار این است که این لجن حاوی میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های موثر در تصفیه فاضلاب است. تخلیه کامل آنها باعث خواهد شد زمان راه اندازی مجدد بخش بیولوژیکی سپتیک تانک طولانی تر شود. فیلم زیر بصورت ساده و سریع به معرفی مکانیزم عملکرد سپتیک تانک می‌پردازد.

انواع سپتیک تانک از لحاظ جنس بدنه

تمامی اجزای سیستمهای سپتیک که در مورد آنها صحبت شد درون بدنه اصلی تعبیه شده اند. بدنه اصلی مخزن سپتیک می‌تواند از جنس فایبرگلاس، بتنی و پلی اتیلن و حتی سنگی ساخته شود.

انواع سپیتک تانک

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک فایبرگلاس یا کامپوزیت، نوع دیگری از انواع گندانبار می‌باشد. در برخی کشورها به دلیل برخی موارد از جمله عدم امکان نصب سپتیک فاضلاب آماده در مکان‌هایی همچون زیرزمین‌های مجتمع‌های تجاری، اداری و یا ساختمانهای مسکونی یا نبود تکنولوژی تولید مخزن HDPE و گران بودن مواد PE در این کشور‌ها و همچنین ضرورت استفاده از سطح مقطع مکعبی در تولید به استفاده از فایبرگلاس یا کامپوزیت روی می‌آورند. این نوع سیستم تصفیه فاضلاب دارای مزایا و معایبی نیز می‌باشد.

سپتیک تانک با جنس بدنه فایبرگلاس خود به دو نوع تقسیم می‌شود:

 1. سپتیک کامپوزیتی که در حقیقت بصورت پیش ساخته تولید و در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد. از حجم 3 تا 150 مترمکعب نیز می‌توان سپتیک را تولید و در اختیار خریدار قرار داد.
 2. سپتیک فایبرگلاس SMC که با پنل‌های پیش ساخته 1*1 یا 1*2 تولید می‌شوند و بصورت حمل پنل‌ها به محل پروژه و نصب در مکان‌هایی که امکان انتقال سپتیک پیش ساخته میسر نیست تولید می‌گردد.

سپتیک کامپوزیت فایبرگلاس

مزایای سپتیک تانک کامپوزیتی

بزرگترین مزیت سپتیک تانک فایبرگلاس همانطور که ذکر شد تولید مخازن بصورت دمونتاژ در کارخانه و مونتاژ در محل می‌باشد. این موضوع باعث می‌شود هزینه حمل شدیدا کاهش یابد و در عوض هزینه مونتاژ بالا رود. استفاده از حداکثر فضا در سپتیک تانک کامپوزیت بهترین مزیت آن می‌باشد.

معایب سپتیک تانک کامپوزیتی

بزرگترین ایراد این نوع سپتیک تانک، ضرورت به استفاده از دیواره نگهدارنده (نگهبان) جهت بالا بردن ایمنی سپتیک فایبرگلاس می‌باشد. ضخامت بدنه سپتیک کامپوزیت اصولا کمتر از 10 میلیمتر می‌باشد. لذا امکان بارگزاری روی این سیستم تصفیه فاضلاب وجود نخواهد داشت. این موضوع علاوه بر اینکه خود دستگاه قیمت بالایی دارد باعث می‌شود قیمت تمام شده را بالاتر ببرد.

ضخامت بدنه مخزن سپتیک فایبرگلاس در بالاترین قسمت آن یعنی قسمت پایین دیواره مخزن به 12 میلیمتر می‌رسد. نیاز به صاف بودن داخل مخزن نیست. لذا استفاده از ورقهای SMC در تولید سپتیک کامپوزیت اساسا هدر دادن منابع مالی می‌باشد. در حقیقت به این نوع متریال که در ساخت سپتیکهای فایبرگلاس استفاده می‌شود frp (اف آر پی) می گویند.

برخی از مشاوران و مهندسان به هنگام جستجوی کلمه سپتیک تانک کامپوزیت صرفا دارای این هدف نیستند که از مخزنی با جنس فایبرگلاس استفاده نمایند. کامپوزیت در معنی لغوی به معنای ماده مرکب می‌باشد. لذا ما پیش بینی می‌نمائیم هدف این دسته از متقاضیان استفاده از ماده ترکیبی در بدنه سپتیک می‌باشد که هم مقاومت بالایی در برابر فاضلاب و خوردگی آن داشته باشد و هم سریع آماده استفاده شود. لذا شاید بتوان گفت مدل کامپوزیتی دارای دسته بندی به شرح زیر است.

سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی آماده یا پیش ساخته نیز از انواع مختلف سپتیک تانک‌ها می‌باشد. البته بدلیل برخی مشکلات امروزه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما بدلیل هزینه پایین و قیمت تمام شده کم همچنان در برخی از کشور‌ها همچون افغانستان و پاکستان و برخی نقاط ایران در حال استفاده است.

سپتیک تانک بتنی به دو صورت “درجا” و “آماده” قابل تولید است. سپتیک تانک بتنی درجا به سپتیکی گفته می‌شود که با مصالح بنایی طبق نقشه ای که ذیلا آورده خواهد شد توسط کارگر و بنا ساخته می‌شود. آجر، سیمان تیپ 5 یعنی سیمان ضد سولفات و ایزوگام در این نوع مورد استفاده قرار میگیرند. استفاده یا عدم استفاده از میلگرد بستگی به حجم سپتیک بتنی درجا دارد.

سازنده سپتیک تانک پیش ساخته بتنی

اگر حجم سپتیک مورد نیاز کمتر از 10 مترمکعب و بعضا 20 مترمکعب باشد قاعدتا با دیوارچینی آجری و ماله کشی سیمانی و نهایتا ایزوگام از داخل مخزن می‌توان یک دستگاه سپتیک بتنی درجا ساخت. ولی چنانچه حجم مخزن مورد نیاز بیش از 20 مترمکعب باشد حتما می‌باید از طریق بستن قالب و میلگرد و سیمان تیپ 5 یعنی سیمان ضد سولفات و ایزوگام به ساخت سپتیک بتنی درجا البته طبق نقشه شماتیک زیر ممارست ورزید.

قیمت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته

محاسبه قیمت سپتیک تانک بتنی درجا از طریق جدول آنالیز قیمتی شبیه تصویر زیر قابل استخراج است که در آن، با محاسبه احجام مصرفی بتن و میلگرد و… و ضرب قیمت ارائه شده در فهرست بهای سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این احجام منتج به استخراج قیمت این محصول می‌گردد.

آنالیز قیمت سپتیک تانک بتنی

بمنظور تسهیل کار شما مراجعه کننده گرامی به این سایت ذیلا فایل اکسل محاسبه قیمت سپتیک تانک بتنی درجا بر اساس قیمت‌های فهرست بها آپلود گردیده است.

دانلود فایل اکسل محاسبه قیمت بر اساس قیمت‌های فهرست بها

با توجه به تغییر قیمت‌های فهرست بهای مورد تائید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بصورت سالانه، بمنظور استخراج قیمت سپتیک‌های درجا و پیش ساخته و یا حتی سپتیکهای پلی اتیلن کافی است نسبت به جایگزینی قیمت‌ها طبق فهرست بهای بروز اقدام نمائید.

سپتیک تانک بتنی آماده

ایمهاف تانک بتنی پیش ساخته

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته بصورت استوانه عمودی تولید می‌گردد. حجم مخازن پیش ساخته بدلیل بسیار سنگین بودن نهایتا تا 15 مترمکعب قابل تولید در کارخانه است. برای حجم 50 مترمکعبی بتنی می‌بایست 3 دستگاه مخزن 15 مترمکعب در کنار 1 دستگاه سپتیک پیش ساخته قرار گیرد و به هم پارالل گردد. قطر سپتیک بتنی پیش ساخته از 1.2 متر آغاز و تا 2 متر ادامه دارد. ارتفاع مدل پیش ساخته از 1.5 متر آغاز و تا نهایتا 5 متر ادامه خواهد داشت.

همین محدودیت‌های بسیار زیاد و متاسفانه خوردگی بتن حتی تیپ 5 در مقابل فاضلاب اسیدی باعث شده است امروزه کسی از سپتیک بتنی چه بصورت درجا و چه بصورت اماده استقبال نکند.

مزایای سپتیک تانک بتنی آماده

شاید بتوان بزرگترین مزیت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته را قیمت مناسب آن و بزرگ ترین عیب آن را همین موضوع خوردگی مخزن و نفوذ فاضلاب به درون خاک اطراف نام برد.

تولید کننده انباره تعفن بتنی

نقشه مخزن سپتیک بتنی پیش ساخته

به دلیل زمان بر بودن ساخت سپتیک تانک بتنی درجا در کل جهان از جمله ایران پیمانکاران و کارفرمایان به استفاده از مخزن سپتیک بتنی پیش ساخته روی آورده اند. ما نیز در ادامه ضمن ارائه نقشه ساخت مدل بتنی آماده و عکس و فیلم از مراحل تولید مخزن بتنی آماده ارائه نموده ایم.

نقشه سپتیک بتنی آماده

انواع مخزن سپتیک بر اساس فرآیند تصفیه

در یک تقسیم بندی دیگر انواع سپتیک تانک به دو نوع سپتیک بی هوازی و سپتیک هوازی تقسیم می‌شود.

 • سپتیک‌های هوازی بدلیل استفاده از تجهیزات الکترومکانیکال دارای قیمت زیادی است لذا کارفرمایان ترجیح می‌دهند بجای استفاده از این محصول از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده نمایند.
 • اما مدل بی هوازی همان است که در بخش سپتیک تانک اجزاء اصلی آن کاملا تشریح شد.

یک نوع دیگر از سپتیک فاضلاب نیز تحت عنوان سپتیک تانک پیشرفته یا پکیج تصفیه فاضلاب ABR در جهان مطرح است که نقشه آن ذیلا، ارائه خواهد شد. در حقیقت نوع طراحی پکیج ABR پیشرفته تر از سیستم سپتیک بوده و باعث می‌شود درصد آلایندگی تا مقدار زیادی کاهش یابد.

نقشه سپتیک تانک پیشرفته

نقشه سپتیک تانک

در برخی از تقسیم بندی‌ها پکیج تصفیه فاضلاب را نیز جزئی از انواع سپتیک تانک قلمداد می‌نمایند که بنظر ما این موضوع صحیح نیست چرا که این مخازن بصورت بی هوازی کار میکند و پکیج‌های تصفیه فاضلاب دارای سیستمی هوازی درون خود می‌باشند.

سپتیک تانک بتنی

ساختمان سپتیک تانک

در پاسخ به این که سپتیک فاضلاب چیست باید اول با ساختمان آن آشنا شوید و بدانید ساختمان درون آن چگونه است. اینکه برای اولین بار این سیستم چگونه طراحی شده است مقوله ای متفاوت از ساختمان مخزنهای حال حاضر می‌باشد. همواره علم مهندسی در حال پیشرفت است لذا ساختمان گند انبار نیز دچار تغییراتیشده است. از جمله از حالت عمودی به حالت افقی تبدیل شده است.

سیستم سپتیک فاضلاب عمودی به صورت استوانه ای طراحی می‌گردد. بواسطه وجود چهارپر درون این دستگاه جامدات از مایع جدا شده و زمینه فعالیت باکتری‌های بی هوازی فراهم می‌گردد.

سپتیک تانک های حال حاضر که اغلب استوانه و به صورت افقی طراحی می‌گردند. وجود دیواره میانی باعث ته نشینی فاضلاب جامد در قسمت اول می‌گردد. انباشت لجن در قسمت اول مخزن افقی باعث تجزیه 55 درصد آلایندگی موجود در پساب فاضلاب می‌گردد.

لوله ورودی: شامل لوله ای با سایز دلخواه که به صورت عمود بر عدسی اول سیستم سپتیک و در بالاترین نقطه ممکن تعبیه گردیده است. تعبیه فلنج سر لوله ورودی به گند انبار بستگی به جنس لوله ای دارد که از ساختمان خارج می‌شود. چنانچه لوله ورودی به مخزن لوله کاروگیت باشد می‌بایست از مادگی یا کوپلر در عدسی ورودی مخزن سپتیک استفاده نمود.


نقشه ورودی سپتیک تانک

عدسی اولیه (مخصوص سپتیک تانک افقی): این عدسی وظیفه نگهداری لوله ورودی رو بالاترین نقطه خود و کنترل نیروهای سطحی و زیرخاکی را بر عهده دارد.

عدسی مخزن سپتیک

واحد ته نشینی (67% اولیه): در این قسمت کل فاضلاب جامد ته نشین می‌شود و لایه لجن باعث رشد باکتری‌های بی هوازی می‌گردد. این قسمت 67 درصد از ظرفیت سپتیک را به خود اختصاص می‌دهد.

مخزن ته نشینی

سیفون ورودی عدم برگشت بو: این سیفون باعث می‌شود زمان‌هایی که شترگلویی کاسه توالت خشک شده است بوی بد فاضلاب به داخل لوله ورودی برنگردد.

نقشه سیفون ورودی سپتیک تانک

دیواره یا بافل میانی: در طول 2/3 از بدنه اصلی وجود دیواره ای با ارتفاعی بیشتر و بالاتر از قسمت بالایی ورودی گند انبار تعبیه می‌شود. وجود آبرویی به قطر حدودا 300 میلیمتر جهت عبور پساب زلال شده به قسمت دوم سیستم سپتیک تانک باعث جلوگیری از عبور فاضلاب جامد می‌گردد. در قسمت بالایی این دیواره (بافل میانی) وجود راهرویی بسیار کوچک موجب راه یافتن گازهای سمی به سمت ونت هوا میگردد.

زمانی که بخواهیم از گند انبار بعنوان ایستگاه پمپاژ استفاده کنیم می‌توانیم زیر این دیواره را نیز در حدود 30 سانتی متر باز نگه داریم. بدین ترتیب فاضلاب جامدی که بصورت آرام درون لیفت استیشن تجمیع شده است از طریق پمپ خورد کننده ای به بیرون هدایت گردد.

ضخامت دیواره میانی بدلیل فشار برابر سیال دو طرف این بافل پارامتر قابل اهمیتی نیست. لیکن جوش دو طرف بافل به دلیل تکانه‌های ناشی حرکت سیال درون آن بسیار مهم است.نقشه دیواره یا بافل میانی سپتیک

واحد زلال سازی (33% ثانویه): این این قسمت از مخزن سپتیک اندک فاضلابی که اصولا چربی‌های نامحلول می‌باشد از پساب جدا می‌گردد تا سوراخ‌های چاه جذبی کور نشود.


طراحی واحد زلال سازی پساب سپتیک پلی اتیلن

ونت تخلیه گاز: ونت هوای سپتیک فاضلاب باعث فراهم شدن مسیری جهت عبور گازهای حاصل از فعالیت باکتری‌های بی هوازی همچون هیدروسولفور و گاز متان درون آن به بالاترین نقطه ساختمان می‌گردد. در بعضی از پروژه‌ها سپتیک تانک در وسط محوطه نصب می‌گردد.

در این مکانها ضرورت دارد ونت گازها از طریق لوله ای تکجداره زیر خاک به سمت کناره‌های ساختمان هدایت گردد. و نهایتا بهمراه سایر ونت‌های سرویس‌های بهداشتی به سمت بالاترین نقطه ساختمان منتقل می‌گردد. ونت هوا اصولا در قسمت بدنه اصلی و در بالاترین نقطه تعبیه می‌شود.

برخی از شرکت‌های تولید کننده، ونت هوا را در دیواره یا عدسی خروجی مخزن سپتیک و بالاتر از لوله خروجی (سطح لوله خروجی) تعبیه می‌کنند. علت عصایی بودن ونت جلوگیری از بسته شدن مجرای آن بواسطه ساختن لانه توسط پرندگان روی دهانه ونت از یک سو و جلوگیری از جریان پیدا کردن آب باران به درون منبع می‌باشد. 

به هیچ عنوان نباید آب باران به درون مخزن سپتیک فاضلاب راه یابد. چرا که اکسیژن فراوان موجود در آب باران باعث بهم خوردن مکانیزم سیستم بواسطه کشته شدن باکتری‌های بی هوازی می‌گردد. لذا می‌بایست آب باران بصورت مستقیم به درون جوی یا چاه آب باران هدایت گردد.


نقشه ونت انتقال هوای انواع سپتیک

سیفون خروجی جلوگیری از خروج چربی: که با نصب زانویی 90 درجه در طرف دیگر عدسی ورودی تعبیه می‌گردد. این سیفون باعث جلوگیری از برگشتن بوی بد درون سیستم بهنگام عدم استفاده طولانی مدت و خشک شدن سیفون و شترگلویی چشمه سرویس بهداشتی به درون واحد می‌گردد. سر این لوله 90 درجه همواره داخل آب است و گاز متان حاصل از فعالیت باکتری‌های بی هوازی نمی‌تواند به مجاری ورودی مخزن سپتیک برگردد.

همانطور که می‌دانیم در پساب خروجی از دستشویی‌ها همواره مقدار زیادی چربی موجود است که به درون سپتیک تانک منتقل می‌شوند. این چربی‌ها بدلیل دانسیته کم در روی سطح فاضلاب تجمع می‌نمایند. بمنظور جلوگیری از خروج این چربی‌ها به سمت چاه فاضلاب و گرفتگی سوراخهای چاه جذبی استفاده از سیفون خروجی ضروری می‌باشد. سیفون خروجی بصورت لوله و زانویی که به سمت پایین دیواره (عدسی) کشیده میشود. این ابزار باعث روغن زدایی می‌شود و مکانیزم عملکرد سپتیک فاضلاب را تکمیل می‌نماید.


سیفون خروجی در سپتیک تانک

عدسی ثانویه (مخصوص سپتیکهای افقی): این عدسی وضعیتی دقیقا مشابه وضعیت عدسی اولیه دارد و لوله خروجی به آن نصب می‌شود.

نمای خروجی سپتیک تانک پلی اتیلن

لوله خروجی هدایت پساب تصفیه شده به درون چاه جاذب: بمنظور خروج پساب زلال شده درون گند انبار و هدایت آن به سمت چاه جذبی مجرایی تعبیه شده است به نام خروجی سپتیک. سایز لوله خروجی مخزن سپتیک اصولا به دلخواه مشتری و مطابق با سایز لوله خروجی ساختمان به سمت گند انبار نصب می‌گردد. نصب یا عدم نصب فلنج درانتهای لوله خروجی بستگی به جنس لوله ای دارد که خریدار در نظر دارد از آن برای انتقال پساب خروجی از دستگاه به سمت چاه جذبی استفاده نماید.
خروجی مخزن سپتیک

بدنه اصلی: تمامی اجزاء فوق که در مورد آنها صحبت شد درون بدنه اصلی تعبیه شده اند. بدنه اصلی سپتیک تانک می‌تواند از جنس فایبرگلاس، بتنی و PE و حتی سنگی ساخته شود. ضخامت بدنه اصلی که بمنظور تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود بستگی به میزان خاکی دارد که قرار است روی گندانبار ریخته شود.

عمودی یا افقی بودن بدنه اصلی بستگی به فضایی دارد که خریدار , پیمانکار , کارفرما و یا مشاوری که قصد استفاده از مخزن را دارد. چنانچه فضای کمی در اختیار تیم نصب یا تولید باشد بدنه اصلی دستگاه به شرط عدم بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی عمودی طراحی می‌گردد.

چنانچه فضای کافی در اختیار تیم باشد (علی القاعده) انباره نگهداری فاضلاب به صورت افقی نصب می‌گردد. ضخامت بدنه اصلی سپتیک فاضلاب براین اساس طراحی و تولید می‌گردد. درتمامی جهان بدلیل مزایای زیاد hdpe نسبت به انواع دیگر متریالی که این مخازن می‌تواند با آنها تولید شود، نوع hdpe بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.بدنه اصلی مخزن سپتیک

پایه‌ها (مخصوص مدلهای افقی): پایه‌های سپتیک تانک در واقع نقشی در خنثی نمودن نیروهای وارده از سمت سیال درون مخزن ندارند و تنها باعث می‌شوند بهنگام حمل و نقل و نصب روی بتنی مگر مخزن سپتیک متعادل بایستد. 

پایه‌هایی که در پایین ترین نقطه مخزن تعبیه می‌گردد صرفا بدلیل کمک به حمل و نقل می‌باشد. این پایه‌ها در مدل آماده پلی اتیلنی بیشتر مشاهده می‌شود. چرا که در تانکهای پیش ساخته با جنس بدنه PE که از لوله اسپیرال، کاروگیت و… PE تولید میگردد.

خاصیت حلقوی بودن این لوله‌ها باعث غلتیدن سپتیک تانک و افتادن از روی تریلی و یا حتی درون چاله بهنگام نصب خواهد بود. لذا باید گفت این پایه‌ها بهیچ عنوان خاصیت مقاوم سازی و استحکام دهی به دستگاه را ندارد.
پایه‌های نگهدارنده سپتیک تانک

منهول آدم رو: دریچه دسترسی به درون حوضچه آرامش قاعدتا یک منهول است که قطر آن حداقل می‌بایست 60 سانتیمتر باشد تا یک انسان براحتی بتواند درون آن رفت و آمد نماید. جنس منهول سپتیک می‌تواند پلاستیکی، جی آر پی و یا بتنی باشد لیکن طبق سفارش مشتری می‌توان برای این دریچه دسترسی از پله استفاده نمود.

نقشه منهول سپتیک تانک

قیمت سپتیک تانک

قیمت سپتیک تانک به پارامترهایی مانند ظرفیت مخزن سپتیک، جنس بدنه، تعداد پارتیشن‌های یا بافل‌های درون مخزن و مقدار خاکی که روی سپتیک خواهد آمد بستگی دارد. همچنین سپتیک تانک آماده اصطلاحی است که برای حالتی بکار میرود که این محصول به صورت پیش ساخته تولید شده و برای نصب به محل پروژه منتقل میگردد.

همانطور که میدانید سپتیک تانک دستگاهی است بمنظور تصفیه مقدماتی فاضلاب‌های انسانی بهداشتی و بعضا صنعتی بکار میرود. جنس بدنه آن میتواند پلاستیک فشرده، جی آر پی، بتنی درجا و پیش ساخته و سایر پلیمرها باشد. در این بخش سعی شده است اطلاعات کاملی در خصوص استعلام قیمت این محصول در اختیار شما قرار بگیرد. بدین منظور در ابتدا اطلاعات خلاصه ای از انواع مختلف آن و حجم‌هایی که برای هر یک از روش‌های تولید قابل تصور است در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

قیمت سپتیک تانک پارامتری است وابسته به:

 • جنس مواد اولیه ای که در تولید بدنه دستگاه سپتیک استفاده شده است. بتنی از همه ارزان تر، پلاستیکی دوجداره در رده دوم و کامپوزیت از همه گرانتر می‌باشد.
 • کیفیت مواد اولیه اعم از بتن، پلاستیک و کامپوزیت. بیشترین قیمت مربوط به کامپوزیت، سپس پلاستیک سخت یا HDPE و نهایتا کمترین قیمت مربوط به نوع بتنی خواهد بود.
 • حجم مخزن سپتیک که در حقیقت ظرفیت دستگاه را بیان می‌نماید. هر مقدار ظرفیت سپتیک بالاتر رود نه با همان نرخ ولی با نرخی آهسته تر قیمت محصول بالاتر می‌رود.
 • محدودیت‌های فضای نصب که باعث می‌شود در برخی موارد، تولید سپتیک از حالت دیفالت یا اکونومی خارج شود. هر مقدار محدویت فضای نصب بیشتر باشد با توجه به اینکه ابعاد تولید از حالت اکونومی خارج می‌شود قیمت سپتیک تانک بالاتر می‌رود.
 • عمودی یا افقی بودن گند انبار. مخزن سپتیک عمودی قابلیت تحمل نیروی بیشتری دارد لذا متریال کمتری در تولید نیاز خواهد بود. در نتیجه قیمت مخزن عمودی از افقی کمتر خواهد بود.
 • دفنی یا غیر دفنی بودن حوضچه آرامش نیز پارامتر‌های مهمی در تعیین بهای مخزن سپتیک می‌باشند. متریالی که در تولید سپتیک دفنی بکار می‌رود بخاطر برابری نیروی خاک و سیال درون مخزن کمتر خواهد بود. لذا قیمت سپتیک تانک دفنی از غیردفنی کمتر می‌باشد.
 • میران خاکی که روی بدنه سپتیک تانک خواهد آمد نیز عاملی تاثیر گذار در قیمت مخزن سپتیک می‌باشد. هر مقدار ضرورت ایجاب نماید تا دستگاه سپتیک در ارتفاعی پایین تری از سطح زمین قرار گیرد، بدلیل بالا رفتن بار مرده روی دستگاه، نیاز به سازه بدنه محکم تر و در نتیجه قیمت محصول بیشتر خواهد شد.
 • ترافیکی که روی بدنه سپتیک خواهد آمد. طبق دستورالعمل نصب، مخزن سپتیک نباید زیر مسیر ترافیک سنگین قرار گیرد مگر در شرایطی که تمامی استانداردهای نصب تامین شده باشد. تانکی که زیر ترافیک بیشتر قرار می‌گیرد قطعا نیاز به رینگ استیفنس بیشتری در بدنه دارد. لذا قیمت سپتیکی که زیر ترافیک قرار می‌گیرد از قیمت مدلی که در معابر فاقد تردد قرار می‌گیرد بیشتر خواهد بود.

نمی‌توان قاطعانه گفت هر چقدر قیمت سیستم سپتیک فاضلاب بالاتر باشد حتما کیفیت تولید دستگاه سپتیک بالاتر بوده است. ولی می‌توان گفت دستگاه سپتیک تانک آماده با کیفیت بالا قطعا دارای قیمت بالاتری خواهد بود.

لیست قیمت سپتیک تانک

عوامل موثر در تعیین قیمت مخزن سپتیک

یکی از نکته‌های حائز اهمیت در قیمت گندانبار، تکنولوژی تولید می‌باشد. هر چه تکنولوژی تولید تانک بالاتر برود و تامین مقاومت مکانیکی بالاتر با مواد کمتری انجام پذیرد قیمت مخزن سپتیک فاضلاب پایین تر خواهد آمد. گندانبار با جنس بدنه پلاستیک فشرده (HDPE) سنگین که امروزه جا افتاده ترین نوع سپتیک بین تمامی کارفرمایان و مشاوران می‌باشد.

این محصول از ظرفیت 2 مترمکعب تا 144 مترمکعب بصورت یکپارچه در کارخانه تولید میگردد. محدودیت اصلی در تولید سپتیک با جنس بدنه hdpe آماده عدم وجود وسیله ترافیکی در تردد جاده ای می‌باشد که این محدودیت در تمامی تجهیزات وجود دارد. لذا بمنظور خرید سپتیکهای آماده HDPE با ظرفیت به فرض مثال 400 مترمکعب می‌بایست دو دستگاه مخزن سپتیک 144 مترمکعب و یک دستگاه سپتیک 112 مترمکعبی سفارش داد و توسط ماشین ترافیکی به محل پروژه منتقل نمود.

قطر سپتیک تانک 144 مترمکعبی 3.2 متر و طول آن 18.5 متر می‌باشد. این قطر زیاد بدلیل ضرورت استفاده از متریال بیشتر در تامین مقاومت مکانیکی دستگاه تاثیر بسیاری روی قیمت تمام شده سپتیک تانک آماده میگذارد. مخزنهای سپتیک فایبرگلاس بدلیل نوع سازه آن بصورت پنلی تولید می‌شود.

این مدل در پروژه‌هایی استفاده می‌شود که محدودیت انتقال یکپارچه وجود دارد. یعنی مثلا در طبقه منفی 2 ساختمان که امکان انتقال یکپارچه مخزن فراهم نیست قرار است مورد استفاده قرارگیرد. در این حالت سیستم بصورت مونتاژ در محل ساخته خواهد شد و می‌بایست از سپتیک آماده فایبرگلاس استفاده نمود.

قیمت سپتیک تانک کامپوزیت

مخزن سپتیک فایبرگلاس بصورت پنلی ساخته می‌شود و در مواقعی که امکان انتقال سپتیک تانک آماده بصورت یکپارچه میسر نیست مورد تقاضا خواهد بود.

قیمت سپتیک فایبرگلاس = قیمت هر متر مربع پنل فایبرگلاس * متراژ مورد استفاده در سقف و کف و دیواره‌ها + هزینه مونتاژ در محل + هزینه حمل تا مقصد + سود کارخانه تولید کننده با جنس بدنه فایبرگلاس.

فروش سپتیک تانک آماده

قیمت سپتیک تانک بتنی

گندانبار بتنی آماده از ظرفیت 3 مترمکعب آغاز و تا ظرفیت 15 مترمکعب بصورت تولید در کارخانه و انتقال مستقیم به محل پروژه تولید می‌گردد. برای حجم‌های بیشتر بطور مثال 100 مترمکعب تعداد چندین دستگاه 10 و 15 مترمکعب کنار هم قرار گرفته و با هم پارالل خواهند شد.

وزن بالای سپتیک تانک بتنی پیش ساخته بزرگترین مانع سر راه تولید این محصول میباشد. بخصوص هنگامی که تولید حجم‌های بالاتر از 15 مترمکعب مد نظر باشد. از طرفی قیمت نسبتا بالای سپتیکهای پلی اتیلنی نیز عاملی بازدارنده بمنظور حذف سپتیک‌های بتنی می‌باشد. لذا این موانع و مشکلات در کنار هم ما را بر آن داشته است تا همه انواع این مخازن را در کارخانه تولید کنیم.

قیمت مخزن سپتیک بتنی پیش ساخته نسبت به مدلهای دیگر مناسبتر است و در پروژه‌های زیادی مورد تقاضاست. هر چند بدلیل معایب بسیاری که دارد بعد از 5 سال می‌بایست با سپتیک تانک‌های فوق جایگزین گردد.

قیمت سپتیک بتنی پیش ساخته = قیمت میلگرد مورد استفاده + قیمت بتن مورد استفاده + قیمت ایزوگام مورد استفاده + هزینه دستمزد تولید + هزینه حمل به محل پروژه.

قیمت سپتیک تانک آماده و پیش ساخته

برای دسترسی سریعتر در زیر قیمت انواع سپتیک تانک آماده در سایزهای پر کاربرد بیان میشود.

 • دو متر مکعب قیمت حدودا 75 میلیون ریال.
 • سه مترمکعب قیمت حدودا 85 میلیون ریال.
 • چهارمترمکعب قیمت حدودا 95 میلیون ریال.
 • پنج مترمکعب حدودا 105 میلیون ریال.
 • شش متر مکعب حدودا 125 میلیون ریال.
 • هفت مترمکعب حدودا 135 میلیون ریال.
 • قیمت سپتیک تانک آماده هشت مترمکعب بتنی حدودا 145 میلیون ریال.
 • نه متر مکعب بتنی 170 میلیون ریال.
 • ده مترمکعب معادل 180 میلیون ریال می‌باشد.
 • قیمت سپتیک تانک آماده با جنس بدنه سیمان و ظرفیت ۱۲ هزار لیتر در مقطع فعلی 190 میلیون ریال است.
 • سپتیک تانک آماده بتنی 15 مترمکعب بدلیل بیش از حد سنگین بودن کمتر مورد درخواست مشتریان می‌باشد و قیمت آن 200 میلیون ریال می باشد.

قیمت سپتیک تانک آماده با جنس بدنه HDPE

در ادامه بصورت حدودی قیمت سپتیک تانک‌های HDPE ناب زیست بیان می‌شود.

 • 5 مترمکعب محدوده قیمتی 22.5 میلیون تومان تا 45 میلیون تومان.
 • قیمت سپتیک تانک آماده 10 مترمکعب HDPE محدوده قیمتی 37 میلیون تومان تا 75 میلیون تومان.
 • 20 مترمکعب محدوده قیمتی 65 تا 120 میلیون تومان.
 • 30 مترمکعب محدوده قیمتی 75 تا 140 ملیون تومان.
 • 40 مترمکعب از قیمت 900 میلیون ریال تا 1.650.000.000 ریال.
 • 50 مترمکعب محدوده قیمتی 120 تا 198 میلیون تومان.
 • 60 مترمکعب از محدوده $3500 تا $5750 با دلار 45 هزار تومان.

برای کسب اطلاعات کامل در این زمینه لطفا با کارشناسان شرکت ناب زیست تماس بگیرید.

قیمت سپتیک تانک آماده کامپوزیت

سپتیک تانک آماده کامپوزیت از 2 مترمکعب تولید و تا 200 مترمکعب بصورت مونتاژ در محل بصورت پنلی تولید می‌شوند. شکل ظاهری این مخازن اصولا مکعبی است لذا ضمن اشغال فضای کمتر دارای ظرفیت بیشتری می‌باشند.

 • 5 مترمکعب دارای محدوه ای از 270 میلیون ریال تا 490 میلیون ریال می‌باشد.
 • 10 مترمکعب در محدوده 450 تا 850 میلیون ریال می‌باشد.
 • 20 مترمکعب نیز از 1480 میلیون ریال آغاز و تا 2200 میلیون ریال ادامه دارد.
 • 50 مترمکعب نیز از 390 میلیون تومان اغاز و تا 700 میلیون تومان قابل افزایش است.

قیمت سپتیک تانک خانگی

با توجه به اینکه در اغلب موارد مخزن فاضلاب بمنظور پیش تصفیه فاضلاب‌های خانگی استفاده می‌شود از آنها تحت عنوان سپتیک فاضلاب خانگی نام برده می‌شود. قیمت سپتیک تانک خانگی به فاکتورهای مختلفی وابسته است. از جمله نوع مواد مورد استفاده در تولید بدنه مخزن فاضلاب توسط تولید کننده، میزان دبی پساب خروجی از ساختمان و در نهایت نوع استفاده ای که از سیستم تصفیه فاضلاب خانگی می‌شود. بمنظور استعلام قیمت سپتیک تانک فاضلاب خانگی با همکاران ما تماس بگیرید.

استفاده از کلمه سپتیک تانک فاضلاب بجای انباره تعفن امری است عادی لذا چنانچه شما در اسناد مناقصه یا قرارداد خود بدنبال قیمت سپتیک تانک فاضلاب هستید تمامی نوشته‌های این صفحه در مورد این اصطلاح صدق نموده و به شما کمک خواهد کرد برآوردی سرانگشتی از قیمت مخزن سپتیک داشته باشید.

استفاده از سپتیک بتنی یا پلاستیک سنگین؟

تجربه سال‌های متمادی تولید انواع مختلف سپتیک تانک به نویسنده این مطلب اجازه میدهد اینگونه بنویسد که استفاده از سپتیک تانک با جنس بدنه پلاستیک فشرده، همچون لوله‌های آب تحت فشار، علیرغم قیمت بالاتر آن در نگاه اول نسبت به قیمت مدل بتنی پیش ساخته و سایر انواع مختلف مخازن سپتیک آماده مقرون به صرفه تر است.

ساده ترین دلیل برای این نوشته شاید به سبک بودن و عمر بالای این نوع سپتیک تانک‌ها برگردد. چرا که از طرفی هزینه‌های نصب، راه اندازی و نگهداری و تعمیرات آن نسبت به سایر انواع مخازن سپتیک کمتر است. همچنین در بلندمدت باعث صرفه جویی‌های زیاد در نگهداری آنها خواهد شد.

در حالت کلی می‌توان گفت پایین ترین قیمت سپتیک تانک آماده متعلق به مخزن سپتیک بتنی آماده و بالاترین قیمت متعلق به سپتیک فایبرگلاس می‌باشد. ولی در جمله ای کامل تر اینطور میتوان گفت مقرون بصرفه ترین سپتیک تانک آماده، سپتیک پلاستیکی و پر هزینه ترین سپتیک آماده، مدل بتنی پیش ساخته می‌باشد. علت این امر هزینه‌های بسیار زیادی است که بعد از تولید و نصب دستگاه بتنی به کارفرما تحمیل خواهد شد.

بمنظور کاهش قیمت سپتیک تانک، نکته مهم کارشناسی برآورد حجم و انتخاب صحیح جنس بدنه مخزن سپتیک می‌باشد. همیشه نباید از جنس فایبرگلاس استفاده کرد تا بالاترین مزایای را بدست آورد. در برخی پروژه‌ها می‌توان با یک سپتیک بتنی به هدف رسید و کمترین قیمت را به کارفرما تحمیل نمود.

قیمت سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک آماده و پیش ساخته

همانطور که می‌دانید سپتیک تانک دستگاهی است که تمامی جامدات را از پساب خروجی از ساختمان‌های مسکونی گرفته و تبدیل به پساب مایع میکند. سپس جهت سرریز به چاه فاضلاب یا اگوی شهری تحویل لوله‌های انتقال فاضلاب می‌دهد. گندانبار می‌تواند بصورت درجا با مصالح بنایی شامل سنگ و آجر و سیمان ساخته شود، و یا اینکه بصورت آماده یا پیش ساخته در کارخانه تولید و به محل پروژه حمل گردد.

بهای تمام شده سپتیک تانک آماده قطعا در نگاه اول از مدل درجا بیشتر بنظر می‌رسد. ولی تجربه نشان داده است مزایای سپتیک تانک آماده بسیار زیاد است. برای نمونه مبلغ کل دستگاه سپتیک در همان ابتدای اخذ تصمیم پرداخت می‌شود و پیمانکار به افزایش قیمت مواد اولیه شامل میلگرد و غیره برخورد نمی‌کند. در نهایت این موارد باعث میشود قیمت سپتیک تانک آماده بصرفه گردد. همچنین سرعت تولید بالا و نصب نیز از دیگر مزایای آن می‌باشد.

لزوم کارکرد درست سیستم سپتیک

در صورتی که مکانیزم عملکرد سپتیک بدلیل وارد شدن شامپوها، صابونها و مواد شیمیایی آنتی باکتریال و از بین رفتن باکتری‌های بی هوازی کامل نباشد، یا در هنگام طراحی آن ظرفیت مورد نیاز به درستی محاسبه نشده باشد، همواره مخزن دارای حجم زیادی لجن خواهد شد و انتقال آب از قسمت اول به دوم با مشکلاتی همراه خواهد بود. دراین صورت آب به داخل لوله ورودی برمی‌گردد و در حقیقت سیستم تصفیه دچار گرفتگی شده و نیاز به تخلیه پیدا خواهد نمود.

دریچه ای که در قسمت ورودی سپتیک تانک تعبیه شده به شما اجازه می‌دهد از فضای داخل آن بازدید نمائید. درصورتی که مشکلی پیش آمده باشد با تماس با واحدهای تخلیه مشکل را برطرف نمائید. تخلیه آن در صورتی که به درستی طراحی و استفاده شده باشد دو سال یکبار نیاز خواهد بود.

باید دقت نمود به هنگام تخلیه بخشی از لجن حاوی باکتری‌های بی هوازی مخزن در بخش اول مخزن باقی بماند. در این صورت شرایط لازم برای فعالیت میکروارگانیزم‌های بی هوازی به محض استفاده مجدد فراهم میشود.

به شما پیشنهاد می‌کنیم برای بالا بردن بهره وری سپتیک تانک و بالا بردن مدت زمان تخلیه موارد زیر را رعایت نمائید.

 1. محاسبه ظرفیت حتما” توسط تیم متخصص و دارای تجربه عملی کافی انجام پذیرد. حتی در صورت نیاز هزینه‌های این کار نیز به طراح سپتیک پیش ساخته پرداخت گردد. همچنین تضمین کافی درخصوص ظرفیت مورد نیاز سیستم از ایشان گرفته شود. تمامی مستندات مربوط به محاسبه ظرفیت و طراحی از کسی که مسئولیت اینکار را می‌پذیرد اخذ گردد.
 2. در حد امکان استفاده از مواد شوینده آنتی باکتریال خودداری نمائید. چرا که این شوینده‌ها حاوی موادی هستند که زندگی و فعالیت باکتری‌های بی هوازی را به خطر انداخته و از تکثیر آنها جلوگیری می‌کند.
 3. به هیچ عنوان آب باران به داخل سپتیک آماده هدایت نگردد. بدین منظور در بسیاری از کشورها از منبع‌های نگهدارنده آب باران درون ساختمان‌ها استفاده میشود.
 4. درصورتی که درمناطق سردسیر زندگی می‌کنید با استفاده از خاک روی سپتیک فاضلاب را بپوشانید. علت اینکار فراهم شدن شرایط رشد و تکثیر باکتری‌ها یعنی محیط گرم می‌باشد.
 5. حتما” در هنگام تولید سپتیک تانک از تولید کننده محصول بخواهید ورودی را به نحوی طراحی کند که آب خروجی از ساختمان به آرامی درون مخزن گند انبار وارد شود. این موضوع خود کمک شایانی به جلوگیری از بهم خوردن لایه‌های لجن و در حقیقت تصفیه فاضلاب جامد و تبدیل آن به فاضلاب مایع می‌نماید.
 6. بهنگام طراحی خط لوله انتقال پساب به داخل دستگاه دقت نمائید شیب خط بیش از حد نباشد. چرا که بهنگام بالا رفتن سرعت سرریز فاضلاب به داخل مخزن فضای آرام درون بخش اول دچار نا آرامی خواهد شد. در نتیجه باکتری‌ها محیط آرام خود برای تکثیر را از دست خواهند داد.
 7. چنانچه میسر است قبل از این سیستم از دستگاه چربی گیر استفاده نمائید. البته این موضوع در پروژه‌هایی ممکن است که سیستم آشپزخانه آنها مجزا از سیستم سرویس‌های بهداشتی می‌باشد.
 8. قطر سپتیک تانک پلی اتیلن از 1.2 متر کمتر نباشد. در صورت استفاده از بدنه فایبرگلاس در تولید دستگاه، ارتفاع را حداقل در 1.2 متر در نظر بگیرید. چرا که نیاز است لایه‌های لجن روی همدیگر رسوب کنند و عملیات خودخوری باکتری‌ها دقیق تر و سریع تر انجام گیرد.

خرید سپتیک تانک

بمنظور خرید سپتیک تانک شما باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. محاسبه ظرفیت سپتیک را توسط یک مهندس محاسب یا یکی از شرکت‌های مشاور انجام دهید.
 2. بعد از آگاهی از میزان ظرفیت مورد نیاز، شما باید با مشاوره با کسی که تجربه کافی در خصوص جنس‌های مختلف مخزن سپتیک را دارد نسبت به انتخاب نوع دستگاه اقدام نمائید. چنانچه شما می‌خواهید گند انبار صنعتی تهیه و خرید کنید به احتمال زیاد مشاور برای شما مدل کامپوزیت را پیشنهاد خواهد نمود. در صورتی که سپتیک فاضلاب خانگی بخواهید در صورت داشتن بودجه کافی احتمالا مشاور مدل پلی اتیلنی را به شما پیشنهاد دهد. و در صورتی که بودجه شما محدود باشد قاعدتا می‌بایست سراغ سپتیک تانک بتنی بروید.
 3. بعد از انتخاب جنس بدنه، نوبت به اخذ پیش فاکتور و استعلام قیمت از شرکت‌های تولید کننده سپتیک تانک می‌رسد. پیشنهاد ما استعلام از حداقل 5 تولیدکننده می‌باشد. شما می‌توانید این مهم را از طریق شرکت در نمایشگاه‌ها و یا استفاده از جستجوی گوگل انجام دهید. نام بردن از برخی شرکت‌های تولید کننده با توجه به کیفیت‌های متفاوت محصولات تولیدی کار ساده ای نیست.
 4. بعد از اخذ پیش فاکتور پیشنهاد ما بررسی تک تک مواردی است که درون پیش فاکتور درج شده است. این موضوع در بهترین حالت با مراجعه به سایت تولیدی و کارخانه تولید کننده قابل انجام خواهد بود.
 5. در نهایت و بعد از بررسی کلیه شرکت‌ها می‌توانید در صورت درخواست فاکتور رسمی نسبت به دریافت شماره حساب شرکتی و واریز وجه اقدام کنید. سپس نسبت به ارسال نقشه و تعیین قطر لوله‌های ورودی و خروجی و… اقدام نمائید.
 6. در قسمت آخر بمنظور تکمیل فرایند خرید سپتیک فاضلاب، پیشنهاد ما به شما این است حتما از بازرس دارای گواهینامه در جهت کنترل کیفیت محصول ارسالی اطمینان حاصل نمائید. در نهایت نسبت به بارگیری محصول نهایی اقدام نمائید.

برای خرید این محصول با کارشناسان ما تماس بگیرید و طی مشاوره محصول مورد نظر را سفارش دهید. هم چنین شما خریدار محترم می‌توانید در تمامی مراحل طراحی و تولید در کارخانه حضور داشته باشید.

نحوه بهینه سازی کارکرد سپتیک تانک

همانطور که میدانید میزان تصفیه فاضلاب گند انبار از 40 درصد 63 درصد متغیر است. بمنظور بالا بردن کارایی عملکرد سیستم می‌بایست بعضی موارد توسط کاربر نهایی رعایت گردد که ذیلا به این موارد اشاره خواهیم نمود.

 1. در وهله اول مخزن سپتیک را می‌بایست درون خاک قرار دهیم. علت آن این است که گرمای حاصل از فعالیت باکتری‌ها درون سیستم باقی بماند.
 2. جنس بدنه دستگاه می‌بایست از موادی باشد که گرمای حاصل از فعالیت باکتری‌های بی هوازی درون سپتیک تانک را درون خود نگه دارد. در حقیقت به نوعی عایق در ساخت بدنه نیاز خواهیم داشت. در عین حال می‌بایست بدنه گند انبار تحمل بار خاک را داشته باشد.
 3. از ریختن مواد شوینده آنتی باکتریال درون سیستم باید جلوگیری شود. این مواد باعث از بین رفتن باکتری‌های بی هوازی می‌گردد.
 4. بهنگام طراحی مخزن سپتیک، شرکت سازنده باید حتما دقت کند لوله ورودی به درون مخزن دارای زانویی باشد. در نتیجه فاضلاب خروجی به درون دستگاه باعث بر هم زدن محیط امن و آرام و آماده رشد و نمو باکتری‌های بی هوازی درون لایه‌های لجن تشکیل شده در کف سیستم نگردد.
 5. در طراحی محصول مهندس محاسب باید دقت کند حجم مخزن را به اندازه بالاترین دبی روزانه در شلوغ ترین روز سال در نظر بگیرد. چرا که چنانچه یک مورد شوک به دستگاه وارد شود برقراری نظم درون دستگاه نیازمند دوباره چینی لایه‌های لجن خواهد بود.

میزان آلایندگی پساب خروجی از مخزن سپتیک

همانطور که گفته شد مخزن سپتیک نوعی گندانبار است یعنی انباره است که در آن آب گندیده جمع می‌شود. لذا می‌توان به جرات گفت گند انبار توان تصفیه فاضلاب تا حدی که بشود از آن برای کارهای شستشو استفاده نمود را ندارد. یا آبیاری فضای سبز با پساب خروجی از آن تقریبا امری محالی است.

این سیستم از هر نوعی که باشد در نهایت توان تصفیه فاضلاب تا 63 درصد را خواهد داشت. در مدلهای پیشرفته که از آن تحت عنوان پکیج ای بی آر یاد می‌شود (ABR PACKAGE) این عدد نهایتا تا 75 درصد قابل افزایش است. ولی بوی بد فاضلاب حتی در خروجی گند انبار پیشرفته را نمیتوان براحتی از بین برد. همچنین بمنظور زلال سازی پساب خروجی باید از فیلتر شنی استفاده نمود.

لذا میتوان خلاصه و مفید گفت سپتیک تانک، توانایی تصفیه پساب تا حدی که بتوان از آن در کشاورزی، باغبانی، کارواش و برگشت به فلش تانک را “ندارد”.

لذا حتما می‌بایست پساب خروجی از این سیستم به داخل چاه جذبی یا بصورت زهکش به درون خاک هدایت گردد. نحوه استفاده از منهول توزیع پساب خارج شده از تانک درون لوله‌های زهکش متفاوت است و بستگی به سطح آب‌های زیر زمینی دارد.

تفاوت سپتیک فاضلاب و پکیج تصفیه فاضلاب

سپتیک تانک و پکیج تصفیه فاضلاب هر دو از انواع دستگاه‌های تصفیه فاضلاب هستند که هر یک کاربرد مخصوص به خود را دارند. مخزن سپتیک علیرغم سادگی تقریبا پرکاربرترین وسیله در پاکسازی فاضلاب می‌باشد. قیمت مناسب، تولید سریع و مطابق سفارش، عدم نیاز به تجهیزات پیچیده الکتریکی، مقرون به صرفه بودن آن، نصب و راه اندازی راحت و بدون دردسر و در نهایت عدم نیاز به سرویس‌های تعمیر و نگهداری جز مزیت‌های آن هستند.

مهمترین معایب سپتیک تانک فاضلاب

 1.  عدم پاکسازی فاضلاب در حدی که پساب خروجی قابلیت استفاده بمنظور آبیاری زمین‌های کشاورزی را داشته باشد.
 2. عدم امکان استفاده از سپتیک تانک فاضلاب بمنظور تصفیه پساب فاضلاب‌های صنعتی و کارخانجات.
 3. نیاز به تخلیه در زمان‌های مقرر و بوی بدی که متاسفانه بهنگام تخلیه از آن متصاعد می‌گردد.
 4. بدلیل دفنی بودن آن امکان بازرسی دوره ای وجود ندارد. در صورتی که گند انبار پر شود می‌تواند در پاکسازی فاضلاب اخلال ایجاد کند. البته برای رفع این مشکل می‌توان از لول سنج درون مخزن استفاده نمود.

در عوض پکیج تصفیه فاضلاب علیرغم قیمت بالا در تولید و نصب دارای آبی روان، بی بو و بی رنگ است. همچنین استفاده مجدد از آب خروجی از این نوع سیستم تصفیه فاضلاب امکان پذیر است.

مخزن سپتیک دفنی

سپتیک تانک فاضلاب خانگی

به گندانباری که بمنظور تصفیه فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار گیرد سپتیک تانک فاضلاب خانگی گفته می‌شود. گندانبار در منازل مسکونی اعم از آپارتمان‌ها و واحدهای ویلایی نقش فیلترینگ پساب فاضلاب را دارد.

خانه‌های بسیاری در مناطق شمال کشور نیاز به این سیستم دارند. چرا که در این مناطق سطح آب زیرزمینی بالاست و چاه فاضلاب یک خانه مطمئنا به چاه آب خانه کناری ارتباط دارد. اینکه شما مستقیم از چاه استفاده کنید یا تنها سپتیک خانگی خریداری و نصب نمائید هیچ یک روش خوبی برای تصفیه فاضلاب نیستند.

نقشه سپتیک تانک خانگی

در صورت استفاده از مخزن سپتیک بدون حفر چاه جذبی بدلیل نیاز به تخلیه مداوم هزینه بالایی به کارفرما تحمیل خواهد شد.

تفاوت سپتیک تانک و چربی گیر

سپتیک فاضلاب و چربی گیر فاضلاب هر یک بصورت مجزا تجهیزاتی هستند که بواسطه استفاده از آنها تصفیه فاضلاب بصورت مقدماتی انجام میگیرد. اینکه این دو چه تفاوت‌هایی با هم دارند برای مشاورین و طراحان محترم حائز اهمیت خواهد بود.

مخزن سپتیک سر راه سرویس‌های بهداشتی قرار می‌گیرد و وظیفه دارد تمامی جامدات را از پساب بگیرد و تبدیل به مایع نماید. ولی دستگاه تله چربی همانطور که از نام آن پیداست چربی را از پساب آشپزخانه جدا مینماید و تحویل ماشین زباله گیر میدهد. جنس بدنه دستگاه چربی گیری اصولا از مواد چربی گریز است. ولی جنس بدنه دستگاه سپتیک نیازی به این پارامتر ندارد.

نقشه این دو نیز با هم متفاوت است البته در نگاه اولیه نقشه هر دو بدلیل وجود یک دیواره میان بند شبیه به هم بنظر می‌رسند. ولی در واقع بدلیل ضرورت خنک سازی آب سرریز شده به دستگاه چربی گیر جهت صعود لایه‌های روغن به سطح پساب، این دستگاه نسبت به گندانبار طولانی تر میباشد. در عوض سپتیک تانک نیاز به عمق بیشتری دارد تا لایه‌های لجن درون آن تجمیع گردند. بدین صورت فضای لازم برای فعالیت و تخمیر باکتری‌های غیرهوازی آماده میشود.

سپتیک تانک عمودی

در برخی از پروژه‌ها بدلیل محدودیت فضایی که وجود دارد کارفرما مجبور به استفاده از مخزن سپتیک عمودی می‌گردد. درخواست مدل عمودی در مناطقی که سطح آب زیرزمینی بالاست بسیار کاهش می‌یابد. چرا که در این حالت ارتفاع گندانبار زیاد شده و بهنگام نصب با مشکلات عدیده ای مواجه خواهید شد.

نقشه سپتیک تانک فاضلاب عمودی متفاوت از نوع افقی آن می‌باشد. در این حالت دیواره میانه تقریبا از بین می‌رود ولی با کشاندن لوله ورودی و خروجی به سمت پایین می‌توان براحتی نبود بافل میانی درون گند انبار عمودی را جبران نبود.

ضخامت بدنه اصلی مخازن سپتیک که بمنظور تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود بستگی به میزان خاکی دارد که قرار است روی آن ریخته شود. عمودی یا افقی بودن بدنه اصلی انواع سپتیک تانک بستگی به فضایی دارد که خریدار، پیمانکار، کارفرما و یا مشاوری که قصد استفاده از آن را دارد، می‌تواند در اختیار تیم نصب قرار دهد.

چنانچه فضای کمی در اختیار تیم نصب یا تولید باشد بدنه اصلی دستگاه به شرط عدم بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی عمودی طراحی می‌گردد و چنانچه فضای کافی در اختیار تیم باشد (علی القاعده) سیستم به صورت افقی نصب می‌گردد و ضخامت بدنه اصلی محصول بر این اساس طراحی و تولید می‌گردد.

مخزن سپتیک عمودی

سایز ورودی و خروجی سیستم گند انبار عمودی و لول (سطح ارتفاع) این لوله‌ها بستگی به لوله کشی ساختمان دارد. چرا که قطر لوله ورودی به سپتیک تانک نباید از قطر لوله خروجی از ساختمان باشد. در ادامه قطر لوله خروجی از دستگاه چه بحالت عمودی و چه بحالت افقی نباید از قطر لوله ورودی کمتر باشد.

در صورت عدم رعایت هر یک از این موارد این نگرانی وجود دارد که پساب به درون مخزن و یا درون ساختمان برگشت بخورد و مکانیزم عملکرد سیستم به هم بخورد.

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک

معمولا از مخزن‌های سپتیک برای فاضلابهای بهداشتی استفاده می‌شود. بنابراین در اینجا روش محاسبه ظرفیت آنها برای فاضلابهای بهداشتی آمده است. براساس استانداردهای BS6297 ظرفیت آن را می‌توان از رابطه زیر محاسبه نمود.

E= 2.5 + N*M

که در رابطه فوق E حداقل حجم برحسب مترمکعب، N سرانه تولید فاضلاب در هر شبانه روز برحسب لیتر و M تعداد نفرات تحت پوشش برحسب نفر می‌باشد.

بنابراین جهت محاسبه ظرفیت سپتیک تانک مورد نیاز ابتدا باید حجم فاضلاب تولیدی روزانه را محاسبه نمود. حجم فاضلاب بهداشتی معمولا به تعداد افرادی که در مکان مورد نظر تردد و زندگی میکنند بستگی مستقیم دارد.

در جدول زیر سرانه تولید فاضلاب به ازای هر نفر در شرایط مختلف آمده است. بنابراین برای محاسبه حجم فاضلاب تولیدی روزانه باید تعداد نفرات را در سرانه آنها مطابق جدول فوق ضرب نمود. عدد حاصل برابر حجم فاضلاب تولیدی روزانه می‌باشد.

جدول محاسبه فاضلاب تولیدی به ازای هر نفر

ردیفمحلواحدمحدوده
1واحدهای مسکونی شهرینفر80-150
2ویلاهای تفریحینفر120-200
3ساختمان‌های ادارینفر پرسنل 8 ساعته30-60
نفر پرسنل 24 ساعته70-100
4کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتینفر کارگر 8 ساعته30-60
نفر کارگر 8 ساعته با استحمام90-120
5کارگاه‌های ساختمانینفر پرسنل 8 ساعته40-80
نفر پرسنل 24 ساعته80-120
6سرویس بهداشتی عمومینفر بدون فلاش تانک5-12
نفر بدون فلاش تانک12-20

تجربه‌هایی در خصوص نحوه محاسبه ظرفیت مخازن

چند تجربه در خصوص نحوه محاسبه ظرفیت سپتیک تانک ذیلا ارائه میگردد. امید آن می‌رود با مطالعه موارد زیر به تجربه لازم در خصوص نحوه محاسبه حجم این محصول دست یابید.

خریدار یک سیستم سپتیک اشاره داشتند به اینکه ایشان 168 واحد مسکونی دارند هر یک به مساحت 140 تا 150 مترمربع در غرب تهران و یک طبقه تجاری که حدودا 25 واحد تجاری در آن ساخته شده بود. در این طبقه 14 سرویس بهداشتی برای 65 مغازه ساخته شده بود.

نحوه محاسبه ظرفیت سپتیک فاضلاب در حالت فوق عبارت است از: 168 * 3.5 (میانگین نفرات در هر واحد مسکونی شامل 3 نفر بزرگ سال و یک نفر بچه) * 120 (مصرف روزانه هر نفر) = 70.560 لیتر.

از این مقدار حدودا 25 درصد مصارف آشامیدنی و فاقد هیچ گونه فاضلاب جامد می‌باشد لذا پساب فاضلاب تولیدی 168 واحد مسکونی عبارت است از: 70.560*75%=52.920 لیتر.

پساب فاضلاب تولیدی در یک طبقه تجاری با 14 سرویس بهداشتی و 65 باب مغازه نیز برابر است با: تعداد نفراتی که روزانه از هر مغازه بازدید می‌نمایند (هر 30 نفر بازدید کننده معادل یک نفر جمعیت مازاد در واحد‌های مسکونی) = 4000 نفر تقسیم بر 30 = 133 نفر ضربدر 120 = 16 مترمکعب.

ظرفیت سپتیک تانک در ساختمان تجاری و مسکونی بالا = 16+53=69 مترمکعب.

نصب سپتیک تانک

نصب سپتیک تانک یکی از مولفه‌های بسیار مهم است که ممکن است بسیاری از مهندسین را بهنگام بروز خطا چندین سال بعد از نصب دچار مشکل نماید. موضوع نصب این محصول امروزه مورد توجه سازمان نظام مهندسی تمامی استان‌های کشور می‌باشد.

در این راستا ما بر آن شده ایم تا دستورالعمل نصب سپتیک تانک در مدل‌های بتنی پیش ساخته بعنوان ارزان قیمت ترین نمونه سپتیک، و پلی اتیلنی بعنوان پرکاربردترین نمونه انباره تعفن را تشریح نمائیم. امیدواریم تا کمکی باشد برای پیمانکاران، شرکت‌های مهندسین مشاور و کارفرمایان دولتی و خصوصی کشور عزیزمان ایران.

دانلود کاتالوگ سپتیک تانک همراه با راهنمای نصب

نصب سپتیک تانک بتنی آماده یا پیش ساخته

همانطور که میدانیم مدل بتنی آماده در 100% موارد بصورت استوانه عمودی تولید و جهت نصب به محل پروژه ارسال می‌شود. محدودیت وزن آن باعث می‌شود حداکثر تا ظرفیت 15 مترمکعب قابل تولید در قالب یک دستگاه باشد. از این رو بمنظور نصب مدل بتنی پیش ساخته در ظرفیت‌های بیش از 15 مترمکعب نیاز به لوله کشی و استفاده از منهول‌ها و کلکتورهای توزیع و تجمیع فاضلاب خواهید داشت.

در هر صورت بمنظور آماده سازی مکان محل نصب سپتیکی از جنس بتن ضروری است چاله با قطری معادل 1.5 برابر قطر آن کنده شود و با ارتفاعی معادل ارتفاع سپتیک بعلاوه کد منفی لوله خروجی از مجتمع. بعد از حفاری نیاز است ابتدا بمنظور جلوگیری از کج شدن دستگاه بعد از نصب زیر دستگاه تسطیح و با بتن مگر پوشانده شود. سپس با جرثقیل به وزنی معادل 2 برابر وزن مخزن سپتیک نسبت به جایگذاری دستگاه اقدام شود تا تلنگر‌های مخزن باعث واژگون شدن جرثقیل بهنگام نصب نگردد.

سپس لوله‌های ورودی و خروجی بوسیله رینگ و فلنچ و یا در بعضی موارد اتصالات موفه به لوله‌های خروجی از ساختمان و در ادامه لوله ورودی به اگوی شهری یا چاه جذبی متصل می‌شود.

نصب سپتیک تانک

نصب سپتیک تانک با جنس بدنه پلاستیک فشرده

بدین منظور پس از دانستن ابعاد دستگاه، چاله ای به طول و عرض 1.5 برابر مخزن سپتیک حفاری می‌نمائیم.
ارتفاع چاله محل نصب دستگاه مطابق با کد ارتفاعی لوله خروجی از ساختمان می‌باشد که می‌بایست به ورودی سپتیک سوار باشد، تا فاضلاب بتواند بصورت ثقلی درون مخزن اولیه سپتیک پلی اتیلنی بریزد.

ریختن بتن اطراف دستگاه در صورت نیاز به تحمل ترافیک و عمیق بودن محل نصب، جلوگیری از کور شدن لوله ونت و لوله کشی ونت تا بالاترین نقطه ساختمان، بالا بردن منهول‌های آدم رو بمنظور آسان نمودن دسترسی در صورت نیاز و اتصال لوله خروجی از دستگاه به لوله ورودی به چاه جذبی، از نکات ضروری جهت نصب سپتیک‌های با جنس بدنه پلی اتیلنی می‌باشند.

دقت کنید بمنظور بالا بردن ضریب اطمینان و مقاومت حتما خاک اطراف دستگاه را تا حد امکان متراکم و یا کمپکت نمائید تا نیروی وارده از سطح به خاک اطراف منتقل گردد و از تخریب سپتیک تانک بعد از نصب ممانعت نماید.

تخلیه سپتیک تانک فاضلاب

به عملیاتی که باعث رفع گرفتگی مخزن سپتیک گردد تخلیه سپتیک فاضلاب می‌گویند. این عملیات می‌تواند از طریق ماشین لجن کش فاضلاب باشد یا از طریق نصب پمپ سپتیک به درون چاه ذخیره انجام بگیرد.

محاسبه ظرفیت و طراحی دستگاه تصفیه فاضلاب به هر روشی که انجام شود اعم از هوازی و بی هوازی، به استثناء چند روش محدود که هزینه بسیار بالایی برای تولید و نصب آنها باید پرداخت نمود، می‌بایست بعد از مدتی استفاده تمیزکاری گردد. در زیر به نکاتی در مورد تخلیه انواع مختلف گندانبار می‌پردازیم.

تخلیه سپتیک بی هوازی

 تمیزکاری در این مدل سپتیک می‌بایست از طریق تخلیه لجن درون بخش اول انباره تعفن انجام پذیرد. در بخش دوم دستگاه تصفیه فاضلاب بی هوازی نیز مقداری لجن امکان دارد وجود داشته باشد. لذا ضروری است بهنگام حضور ماشین لجن کش فاضلاب از ایشان بخواهید از دریچه بخش دوم تانک، چربی‌ها و اندک لجن این قسمت را نیز تخلیه کند.

تخلیه سپتیک هوازی

دستگاه‌های تصفیه فاضلاب هوازی بواسطه هوادهی مستمر بلوئرها فاقد لجن خواهند بود. لیکن دارای تفاله ای هستند که این تفاله می‌تواند بعنوان کود در اختیار کشاورزان قرار گیرد. برخی روش‌های پیشرفته تصفیه فاضلاب وجود دارند که با تزریق مداوم لجن و تفاله به بخش اول سپتیک تانک هوازی باعث از بین رفتن تمامی پساب‌ها و فضولات می‌گردد. در حدی که برداشت 5 سال یک بار لجن نیز ضرورت پیدا نمیکند.

تخلیه سپتیک بتنی

چنانچه مخزن سپتیک بتنی در پروژه خود استفاده کرده اید بخاطر اینکه طراحی آنها همچون ایمهاف تانک بوده و دارای یک دریچه است، می‌بایست به ماشین تخلیه فاضلاب تنها همان یک درب را نشان دهید. ایشان با انداختن سر لوله لجن کش به داخل مخزن و روشن نمودن پمپ لجن کش می‌تواند به راحتی نسبت به تخلیه لجن اقدام نماید.

تخلیه سپتیک تانک کامپوزیت

چنانچه مخزن سپتیک شما کامپوزیت است بدلیل اینکه این نوع سیستم‌ها دارای دو درب در بخش ابتدایی و انتهایی می‌باشند. ماشین لجن کش باید درب منهول اول دستگاه را برداشته و با انداختن لوله تخلیه فاضلاب و روشن نمودن پمپ تخلیه نسبت به تمیزکاری سیستم در قسمت اول اقدام نماید. دقت کنید از ایشان بخواهید بخشی از لجن را که در قسمت ابتدایی مخزن وجود دارد تخلیه نکند. چرا که این لجن دارای مقدار زیادی باکتری بی هوازی است که به محض ورود جامدات و فضولات به تجزیه آنها اقدام می‌نمایند.

در صورتی که تمامی لجن تخلیه گردد باید مدتی جامداتی که به درون سپتیک تانک فاضلاب وارد می‌شوند روی همدیگر تلنبار شود. این باعث میشود باکتری‌های هوازی تمامی اکسیژن درون فاضلاب ورودی را مصرف کنند. سپس نسبت به تشکیل کلونی اقدام نمایند. این پروسه حدودا سه ماه طول می‌کشد و در طول این مدت متاسفانه فاضلاب به خوبی تصفیه نمی‌شود. همچنین احتمال گرفتگی سوراخ‌های چاه جذبی زیاد خواهد بود.

بعد از تخلیه قسمت اول مخزن نگهداری فاضلاب به نحوی که اشاره شد شما باید درب دوم منهول ساختمان خودتان را به اپراتور تخلیه فاضلاب نشان دهید. از ایشان بخواهید تمامی لجن بخش دوم مخزن را خالی کند. در این صورت یعنی پس از اطمینان از اینکه لوله فاضلاب تا انتهای منبع رفته است، صدای کار کردن پمپ بصورت خالی به شما خواهد گفت که تمامی فاضلاب تخلیه شده است.

فروش سپتیک تانک

قیمت تخلیه سپتیک فاضلاب

قیمت تخلیه مخزن سپتیک فاضلاب در مقطع فعلی که سال 1398 است بین 110 هزار تومان در شهرهای کوچک تا 450 هزار تومان در شهرهای بزرگ و بهنگام بالا آمدن سطح آب‌های زیر زمینی یعنی زمستان است.

ماشین‌های بزرگ که تا 10 تن فاضلاب را با خود حمل میکنند برای تخلیه محتوای درون سیستم به صرفه تر از ماشین‌های و کامیونت‌های کوچک تر هستند. لذا این میتواند یک راهنمایی باشد برای انتخاب ظرفیت مناسب. یعنی چنانچه ظرفیت دستگاه شما 8 مترمکعب پیش بینی شده است شما بهنگام سفارش دستگاه به حجم 10 مترمکعب را سفارش دهید تا بهنگام تخلیه بتوانید در هزینه‌های تخلیه صرفه جویی نمائید.

بازه زمانی تخلیه سپتیک تانک

در صورتی که مخزن فاضلاب بصورت صحیح طراحی شده باشد بازه زمانی تخلیه گندانبار بین 2 تا 5 سال خواهد بود. در صورتی که شما نتوانید از چاه جذبی در انتهای سیستم سپتیک تانک استفاده کنید این زمان به حداقل خود یعنی مقدار فاضلاب خروجی از ساختمان به ظرفیت گند انبار برسد کاهش می‌یابد.

بطور مثال چنانچه شما چاه جذبی نداشته باشید و ظرفیت تانک را 20 مترمکعب انتخاب کرده باشید مدت زمان تخلیه گند انبار = مدت زمانی که 20 مترمکعب پساب از لوله خروجی ساختمان خارج شده باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه طراحی و نحوه محاسبه ظرفیت سپتیک مراجعه فرمائید.

سپتیک تانک پلی اتیلن

از آنجایی که مخازن سپتیک پلی اتیلنی جایگاه ویژه ای در بین انواع دیگر این سیستم‌ها داشته و بسیار بیشتر مورد اقبال قرار گرفته اند در این بخش به طور مفصل به آنها پرداخته ایم. سپتیک تانک پلی اتیلن مخزنی است حداقل دو قسمته یا دو انباره از جنس پلاستیکی دوجداره (HDPE) با عنوان حوضچه آرامش یا گندانبار که فاضلاب را تصفیه می‌کند و زمینه فعالیت باکتریهای بی هوازی را درون خود فراهم می‌کند.

این سیستم وظیفه دارد با نگه داشتن گرمای حاصل از خودخوری باکتریهای بی هوازی در محیطی نسبتا گرم زمینه زاد و ولد آنها را فراهم نماید تا این موجودات بتوانند تمامی جامدات خروجی از ساختمان‌ها را به مایع تبدیل نمایند. در حقیقت وظیفه سپتیک تانک پلی اتیلن تصفیه فاضلاب و حل مشکل گرفتگی چاه‌های فاضلاب می‌باشد چرا که وقتی جامدی وارد چاه جذبی نگردد قطعا گرفتگی وجود نخواهد داشت.

سپتیک تانک پلی اتیلن

این مخزن از جنس EX3-HDPE100 پلی اتیلن ساخته شده است و به عنوان جایگزینی برای مخازن بتنی با هزینه کمتر می‌باشد. مخازن سپتیک پلی اتیلنی توسط مواد شیمیایی، خاک و گازهای موجود در فاضلاب تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند و در نتیجه دچار خوردگی نمی‌شوند و در دو نوع تک جداره و دوجداره در دسترس می‌باشند.

کاتالوگ سپتیک پلی اتیلن

توصیه میشود ابتدا نسبت به مطالعه صفحه مربوط به سپتیک تانک یا گند انبار، ایمهاف تانک، چربی گیر، مکانیزم عملکرد، انواع و… اقدام نمایید. لذا از تشریح مجدد آنها پرهیز نموده و با بیان مشخصات فنی، فرمول محاسبه ظرفیت و مزیت‌های سپتیک تانک پلی اتیلن بعنوان یکی از انواع مدلهای انباره‌های تعفن که امروزه تقاضای بسیار زیادی دارد، در ادامه به معرفی کامل تر این محصول می‌پردازیم.

بمنظور کسب اطاعات بیشتر در خصوص نحوه تولید و اجزای داخلی آن می‌توانید کاتالوگ سپتیک تانک پلی اتیلن را از لینک زیر دریافت نمائید. در کاتالوگ مربوطه مواردی همچون نحوه محاسبه حجم سپتیک بر اساس تعداد نفراتی که در یک مجتمع زندگی میکنند، ظرفیت‌های مختلف تولیدی و ابعاد مخزن را می‌توانید بیابید.

دانلود کاتالوگ سپتیک تانک

کاربرد سپتیک تانک پلی اتیلن

مهمترین کاربرد سپتیک تانک پلی اتیلن، تصفیه مقدماتی فاضلاب‌های انسانی و خانگی می‌باشد. این مخزن در حالت کلی دارای یک بدنه از جنس لوله کاروگیت پلی اتیلن، لوله اسپیرال دوجداره و یا لوله پلی اتیلن کورتیوب می‌باشد. جوش عدسی به بدنه در این دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است. نوع موادی که در تولید مخزن دوجداره استفاده می‌شود می‌تواند از مواد اولیه تهیه شده از پتروشیمی مارون، جم، امیرکبیر، شازند اراک و پتروشیمی ایلام باشد.

سپتیک تانک

سپتیک تانک پلی اتیلن سازه ای افقی در 95 درصد و عمودی در 5 درصد موارد و یکی از انواع مختلف انباره‌های تعفن یا مخازن نگهداری و تصفیه فاضلاب است. این مخزن توانایی دارد جامدات خروجی از سیستم فاضلاب ساختمان‌ها را گرفته و تبدیل به مایعی کدر و بدبو نماید که البته بدلیل عاری از جامدات بودن پساب خروجی به راحتی قابل جذب توسط چاه‌های جذبی می‌باشد.

برخی از مکان‌هایی که سپتیک پیش ساخته پلی اتیلنی در آنها کاربرد دارد به شرح ذیل می‌باشند: رستوران‌ها، فاضلاب خانگی، مخزن سپتیک فاضلاب‌های صنعتی، مخزن سپتیک فاضلاب کارخانجات، ساختمانهای مسکونی و اداری.

یکی دیگر از کاربردهای آن، استفاده بعنوان ایستگاه پمپاژ فاضلاب است. بدین مفهوم که فاضلاب تولید شده در طبقات و واحد‌های زیر اگوی شهری را درون خود نگهداری می کند. با رسیدن به سطح خاصی از سیال، پمپ‌های لجن کش مقدمات انتقال پساب به درون اگوی شهری را فراهم میکند.

تولید کننده سپتیک تانک پلی اتیلن

تصفیه فاضلاب کمپ‌های کارگری، پالایشگاه‌ها، مجتمع‌های ورزشی، گاوداری‌ها، هتل‌ها، جهت ساخت ایستگاه پمپاژ فاضلاب، در تصفیه فاضلاب صنایع لبنی، تصفیه پساب خروجی از ویلاهای شخصی. پایانه‌های مسافربری، سرویس‌های بهداشتی عمومی، جهت پیش تصفیه و کمک به اگوی شهری، به عنوان مخزن ذخیره و تخلیه با ماشین‌های تخلیه فاضلاب از دیگر استفاده کنندگان مخازن سپتینگ پلی اتیلنی هستند.

استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن در شهرک‌های صنعتی، تصفیه فاضلاب شهرکهای مسکونی، مسکن مهر، در کمپ‌های کارگری، جایگاههای نفتی، کافی شاپ‌ها، فود کورتها و پاساژهای تجاری نیز بسیار پرکاربرد است.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

فواید زیاد پلی اتیلن باعث گردیده است که استفاده از مخازن سپتیک با جنس بدنه پلاستیک فشرده روز به روز افزایش یابد. از جمله ویژگی‌های سپتیک تانک پلی اتیلن میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • سرعت بالا و سهولت ساخت و نصب مخازن.
 • دارای رنگ و ابعاد استاندارد و سفارشی.
 • مقاومت در برابر ترک خوردن، خوردگی و شرایط محیطی.
 • پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش.
 • سیلینگ کامل و عدم انتشار هرگونه آلودگی در خارج از آن.
 • جدار بسیار مقاوم در برابر فشارهای خاک اطراف.
 • برای مخزن سپتیک پلی اتیلن نیازی به حفره‌های بزرگ نیست. حفر یک حفره کوچکتر به معنای زمان کمتر برای حفر خاکی، زمان کمتری برای پوشاندن، نصب سریعتر و صرفه جویی در هزینه است.
 • از آنجا که این مخزن متخلخل نیست، ریشه‌های درخت از بین دیواره‌ها به داخل مخزن نفوذ نمی­کنند. این مخازن کاملاً در برابر آسیب ریشه درخت مصون نیستند، اما احتمال بروز چنین صدماتی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.
 • این مخزن‌ها در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض فاضلاب‌ها آسیب نمی‌بینند.
 • برخلاف اتصالات با ملات، که نیاز به زمان خشک شدن طولانی دارند، اتصالات داخل و خارج مخزن در عرض چند دقیقه خشک می‌شوند، بنابراین زمان نصب کوتاه تر می‌شود.
 • بهره برداری آسان و کارایی بالا بعد از راه اندازی.
 • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی اسیدها و مواد شیمیایی و تحمل شرایط نامناسب محیطی.
 • آب بندی کامل در زیر زمین و عدم انتشار آلودگی به فضای اطراف در صورت استفاده از متریال مناسب در هنگام تولید.
 • جداره بیرونی و درونی بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف بدون استفاده از سازه نگهبان.
 • سرعت بسیار بالا در ساخت نسبت به انباره تعفن بتنی پیش ساخته، و نصب و راه اندازی آسان.
 • امکان دفن در زیر زمین تا عمق‌های بسیار زیاد با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک پلی اتیلنی و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید درون پروژه.
 • سبکی وزن و سهولت در حمل و نقل و نصب دستگاه.
 • امکان جابجایی سپتیک پلی اتیلنی چندین سال پس از نصب و راه اندازی اولیه و انتقال به پروژه‌های در دست اجرای دیگر کارفرما.
 • سهولت تخلیه لجن از محزن به سبب دارا بودن دریچه‌های بازدید و تخلیه لجن
 • دارا بودن پوشش ضد اشعه ماورا بنفش Anti UV
 • ایزولاسیون کامل و بدون بو درون خاک.
 • مقاومت مکانیکی بالا در مقابل نیروهای وارده حاصل از فشار آب زیر زمینی در مناطقی همچون مناطق شمالی کشور و شهرهای ساحلی.

تولید مخزن سپتیک فاضلاب پلی اتیلن

فیلم زیر نحوه تولید بدنه این محصول را نشان می‌دهد. تولید سپتیک تانک پلی اتیلنی در کارخانه به این صورت است که لوله‌های تکجداره پلی اتیلنی با شکلی که قالب پروفیل به آن میدهد به صورت دورانی به دور مندریل می‌چرخد تونلی با قطر مخزن مورد نظر را می‌سازد.

در این هنگام دو عدد دستگاه جوش اکستروژن از درون و بیرون بین این لوله‌های تکجداره را به صورت همزمان جوش می‌زنند. این موضوع انقدر ادامه پیدا میکند تا طول مخزن مورد استفاده در تولید بدنه سپتیک مورد نظر تامین گردد و در این لحظه با خاموش کردن خط و یا قطع و وصل کردن سیستم نسبت به تولید بدنه سپتیک پلی اتیلن بعدی اقدام می‌گردد.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک آماده پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین انواع مدل‌های مخازن سپتیک آماده می‌باشد. این مدل حوضچه آرامش در ظرفیت‌های 3 تا 150 مترمکعب بصورت آماده قابل تولید می‌باشد. قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن یکی از مهم ترین فاکتور‌ها در انتخاب این دستگاه توسط کارفرمایان می‌باشد.

با توجه به محدوده وسیع ظرفیت مخازن و همچنین جنس متفاوت بدنه سپتیک‌ها که نتیجه آن متمایز بودن قیمت بین تولیدکنندگان مختلف می‌باشد، داشتن دید مناسب نسبت به نحوه تعیین قیمت حائز اهمیت می‌باشد.

در حالت کلی در بین انواع سپتیک فاضلاب خانگی این قاعده در خصوص مقایسه قیمت حکمفرما می‌باشد. قیمت نمونه بتنی پیش ساخته < قیمت مدل فایبرگلاس < قیمت سپتیک تانک پلی اتیلنی.

قیمت سپتیک تانک پیش ساخته پلی اتیلن و آماده از جنس پلاستیک فشرده با فرمول زیر محاسبه میشود.

وزن سپتیک پلاستیکی * قیمت مواد اولیه EX3 در بازار بر حسب کیلو + سود کارخانه تولید کننده گندانبار آماده + هزینه حمل تا مقصد.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

با توجه به نصب بسیار راحت سپتیک تانک‌های آماده اصولا در بهای تمام شده این هزینه را مد نظر قرار نمی‌دهند. لیکن هزینه‌های خاکبرداری، رگلاژ و خاکریزی اطراف سپتیک می‌تواند توسط پیمانکار مورد ارزیابی قرار گیرد. لیست قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن با جنس بدنه پلاستیک فشرده یا صلب را در جدول زیر قابل مشاهده است.

این جدول با توجه به میزان مقاومت مکانیکی لوله مورد استفاده در ساخت بدنه مخزن ایجاد شده است. اینکه شما به چه ظرفیتی از سپتیک نیاز دارید و کدام مقاومت مکانیکی به کار شما خواهد آمد را با همکاران ما در میان بگذارید. سپس میتوانید بهترین نوع مدل دوجداره نمودن بدنه دستگاه اعم از کورتیوب، کاروگیت، اسپیرال و یا اسپیرال کاروگیت را انتخاب کنید. در نهایت بهترین قیمت را انتخاب و نسبت به خرید اقدام نمائید.

بدلیل تغییر بسیار سریع قیمت مواد اولیه پلی اتیلنی امکان بروزرسانی مداوم قیمتها وجود ندارد. به منظور دریافت لیست قیمت دقیق با شماره‌های شرکت تماس بگیرید. قیمت مخزن سپتیک آماده پلی اتیلنی

در ادامه لیست قیمت مخازن سپتیک دوجداره پلی اتیلنی که در ساخت بدنه آن از لوله اسپیرال استفاده شده است نمایش داده می‌شود. به جرات می‌توان گفت بهترین نوع سازه مورد استفاده در ساخت مخزن فاضلاب همین سازه‌های اسپیرال هستند. آنها هم به لحاظ قیمت مقرون به صرفه هستند و هم دارای استحکام بسیار بالا می‌باشند.

قیمت سپتیک تانک کاروگیت

و در ادامه لیست قیمت سپتیکهای تولید شده با لوله اسپیرال پلی اتیلنی که جزء قوی ترین و در عین حال سبک ترین مدل گندانبارها بوده و برای دفن زیر ترافیک جاده و اتوبان‌ها مناسب می باشند، آورده شده است.

لیست قیمت سپتیک تانک اسپیرال

عوامل مؤثر در تعیین قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

مهمترین پارامترهای موثر در قیمت سپتیک پلی اتیلنی عبارتند از:

 • ظرفیت
 • ابعاد دستگاه
 • جنس بدنه
 • مقاومت مورد نیاز بدنه
 • نوع، سایز و تعداد ورودی و خروجی.

برای تولید بدنه سپتیک تانک پلی اتیلن می‌توان از روش‌هایی همچون استفاده از لوله کاروگیت، لوله اسپیرال و یا لوله کورتیوب بهره جست. استفاده از هرکدام از روش‌های فوق در قیمت تمام شده این محصول تاثیر خواهند داشت. قیمت سپتیک اسپیرال تا اندازه ای از قیمت نوع کاروگیت و کورتیوب بیشتر است. علت این موضوع مواد بیشتری است که در بدنه مدل اسپیرال استفاده شده است.

از آنجایی که در تولید لوله‌های ساختمان اصلی منبع سپتیک، قطر لوله و مقاومت حلقوی در تعیین قیمت حائز اهمیت است، در نتیجه ابعاد طراحی عاملی تاثیر گذار در قیمت نهایی خواهد بود. برای مثال برای تولید یک مخزن دوجداره 5 متر مکعبی میتوان از لوله کاروگیت با قطرهای 1.2، 1.4 و یا 1.6 متر استفاده نمود که هر کدام دارای قیمت تمام شده منحصر بفردی خواهد بود.

لازم به ذکر است قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن در یک جمع بندی در حدود 90 درصد وابسته است به بدنه مخزن و دو عدسی ابتدایی و انتهایی. سایر مشخصات فنی ارائه شده توسط خریدار شامل تعداد ورودی و خروجی، قطر ولوهای ابتدایی و انتهایی و… تنها 10 درصد در قیمت دستگاه تاثیر گذار خواهند بود.

مزایای سپتیک پلی اتیلنی نسبت به بتنی

مخزن سپتیک پلی اتیلن مزایای بسیاری نسبت به مدل بتنی دارد. هزینه پایین و نصب بسیار آسانتر و کم هزینه تر از جمله مزایایی است که با مخازن سپتیک پلاستیکی حاصل می‌شود. به جای استفاده از یک بالابر گرانقیمت که به طور معمول برای بتن مورد نیاز است، مدل پلی اتیلنی توسط چند نفر بلند شده و به قسمت نصب منتقل می‌شود.

مزایای بسیاری برای نصب سپتیک تانک پلی اتیلن وجود دارد. چه شما صاحب زمین باشید و چه نصب کننده، پلی اتیلن انتخاب برتر برای نصب آسان، طول عمر و عمر مفید بدون حادثه است. همچنین، مزایای مخزن با جنس پلی اتیلن همیشه به نسبت، مقرون به صرفه تر خواهد بود. بنابراین همواره توصیه می‌شود که در صورت نیاز به سپتیک تانک، نوع پلی اتیلن آن را خریداری و نصب کنید.

مخزن سپتیک پلی اتیلنی

مواد اولیه منبع سپتیک پلی اتیلن (Polyethylene Septic Tank) می‌تواند دارای گرید 100 یا 80 باشد که با آرم تجاری EX3 – HDPE100 و یا EX3 -HDPE80 نشان داده می‌شود.

مشخصات فنی پلی اتیلن مصرفی به منظور تولید این مدل از گندانبارها بصورت فایل پی دی اف در اختیار شما قرار گرفته است. 

خواص شیمیایی پلی اتیلن سنگین

سازنده سپتیک تانک پلی اتیلن

خط تولید سپتیک تانک پلی اتیلن

خط تولید سپتیک تانک پلی اتیلن کارخانه ناب زیست از نوع اسپیرال پیوسته است. تصاویر فوق و ادامه به شما کمک میکند تا حد زیادی بتوانید موارد مهم در تولید این محصول را درک کنید. برای تولید سپتیک تانک پلی اتیلن ابتدا باید مواد اولیه را درون اکسترودرها ریخت تا به دمای 200 درجه سانتی گراد رسیده و ذوب گردد.

در ادامه با چرخیدن مندریل لوله ای تکجداره به دور آن می‌چرخد و تونلی پلی اتیلنی تولید می‌شود که دستگاه جوش این لوله‌های تکجداره رو به هم جوش می‌دهد.

این تونل در حقیقت همان بدنه سپتیک خواهد بود که می‌بایست توسط دو عدسی سر و ته آن بسته شود تا بصورت مخزن افقی در آید. در ادامه با اخذ نقشه دستگاه از مشتری شروع به سوراخ کاری ورودی و خروجی و دریچه‌های بازدید می‌نماییم. 

نصب دیواره درون تانک کار دشواری است که حتما می‌باید توسط دستگاه خاص بنام سی ان سی انجام پذیرد. این دستگاه را می‌توان از کشور لهستان و آلمان وارد نمود و قیمت این دستگاه حدودا 120 هزار دلار می‌باشد.

نصب پایه‌ها، پله، ونت و… روی سپتیک تانک پلی اتیلنی کار سختی نیست ولی تعداد و سایز هر یک از این پارامترها باعث تغییر در قیمت نهایی محصول تولید شده در کارخانه سپتیک تانک پلی اتیلن خواهد شد.

استفاده از مواد اولیه درجه یک کمک شایانی به عمر طولانی مدت سپتیک تانک پلی اتیلن دو قسمته خواهد نمود. همانطور که همه ما میدانیم گندانبار ماهیتا زیر خاک دفن می‌شود. از این رو خرید سیستمی که بتواند سال‌های متمادی بدون هیچگونه دردسری درون خاک مدفون گردد مطمئنا بزرگترین خواسته ی هر کارفرمایی خواهد بود. در این راستا بازدید از خط تولید این محصول می‌تواند تا حد زیادی دغدغه‌های شما را در کاهش ریسک خرید آن کاهش دهد.

قیمت لوله جهت ساخت سپتیک تانک پلی اتیلن

تفاوت سپتیک تانک پلی اتیلن اسپیرال، کاروگیت و کورتیوب

سیستم سپتیک پلی اتیلنی ناب زیست در ظرفیت‌های 3 تا 145 مترمکعب در قطر‌های 1.2 متر تا 3.5 متر و طول 2 متر تا 18.5 متر تولید و جهت اجرا به پروژه‌های پیمانکاران در سراسر کشور ارسال می‌گردد. این سیستم بدلیل کاربرد زیاد در پروژه‌های عمرانی امروزه مورد توجه بسیاری از کارفرمایان قرار گرفته است.

قیمت پایین این مخازن در سازه کورتیوب و کاروگیت امکان پذیرتر از نوع اسپیرال می‌باشد. ولی در بحث دو جداره بودن گند انبار پلی اتیلن می‌توان به وضوح گفت مدل اسپیرال تولید شده از مواد اولیه پتروشیمی امیر کبیر EX3 و HDPE 100 در تمامی سطوح دوجداره می‌باشد ولی بدنه اصلی سپتیک کورتیوب و نوع کاروگیت پلی اتیلن بین شیارها دوجداره نیست. ذیلا بمنظور درک مطلب فوق دو برش از سطح مقطع سپتیک کورتیوب و اسپیرال آورده خواهد شد.

برش بدنه سازه اسپیرال مورد استفاده در ساخت مخزن سپتیک پلی اتیلن

برش لوله اسپیرال پلی اتیلنی

همانطور که مشاهده می‌فرمائید در سراسر بدنه دوجداره می‌باشد. این سازه در حقیقت تونلی است از یک لوله پلی اتیلن تحت فشار که بصورت خرطومی به دور خود پیچیده است و بوسیله دستگاه جوش اکستروژن بین این لوله‌ها جوش خورده است.

سازه اسپیرال مورد استفاده در ساخت بدنه و عدسی سپتیک تانک پلی اتیلنی همانطور که ملاحظه می‌کنید در سراسر سطح دستگاه دوجداره است و حتی در صورتی که لایه یا جداره بیرون دچار سوراخ شدگی بوسیله اشیا و سنگ‌های نوک تیز گردد هیچ مشکلی در عملکرد سیستم بوجود نخواهد آمد و نشتی دیده نخواهد شد.

همچنین در صورت استفاده از سازه اسپیرال در ساخت بدنه مخازن سپتیک در صورت ترد شدن جداره داخل بدلیل وجود فاضلاب‌های اسیدی بدلیل عدم دسترسی انسان و سنگ‌های اطراف به جداره داخل نگرانی از بابت تخریب سپتیک تانک پلی اتیلن وجود نخواهد داشت.

برشی از سطح مقطع یک لوله پلی اتیلن با سازه کورتیوب و کاروگیت

برش مقطعی لوله کورتیوب پلی اتیلنی

کاملا مشهود است که مقاومت مکانیکی تامین شده در بدنه دستگاه در این حالت بدلیل استفاده از لوله‌های شیاردار دور بدنه می‌باشد و سازه لوله در تمامی بدنه مخزن دوجداره نیست.
در حقیقت این سپتیک کورتیوب بواسطه علم مهندسی صرفا به منظور بالا بردن مقاومت مکانیکی مخازن سپتیک پلی اتیلن در مقابل بارهای مرده وارده از سطح خاک اختراع شده اند. عملکرد این نوع از سپتیک‌ها در 90 درصد موارد فاقد هیچگونه مشکلی خواهد بود ولی در حالت کلی این دستگاه دوجداره در تمامی سطح بیرون محسوب نمی‌شود.

ایراد بزرگ دیگر سپتیک تانک پلی اتیلن کورتیوب عدم تولید این نوه سازه بیشتر از 6 متر بصورت یکپارچه است و در صورت نیاز به بدنه مخزنی با قطر به فرض مثال 2.5 و طول 8 متر می‌بایست یک لوله 6 متری و یک لوله 2 متری به هم جوش بخورند تا تا بتوان سازه ای 8 متری در اختیار داشت و مخزنی پلی اتیلنی با ظرفیت 40 مترمکعب تولید نمود.

شرکت ناب زیست بواسطه وجود نرم افزار محاسبه میزان مقاومت مکانیکی مورد نیاز در بدنه مخزن سپتیک – خریداری شده از شرکت وهولیت لهستان – با فرض دانستن میزان خاک روی سطح دستگاه، سطح آب زیر زمینی و ظرفیت سپتیک تانک پلی اتیلنی، آمادگی خود را برای تولید انوع مخازن سپتیک اعلام می‌نماید.

طراحی سپتیک پلی اتیلنی

ابعاد سپتیک تانک پلی اتیلن

برخی از ظرفیت‌ها و ابعاد در سپتیک پلی اتیلن بسیار پر کاربرد هستند. شرکت ناب زیست این ظرفیت‌ها را سعی میکند بصورت آماده همواره در کارخانه داشته باشد. مهمترین ظرفیت‌های پرکاربرد این سیستم عبارتند از:

 • سپتیک تانک پلی اتیلنی 5 مترمکعب: با قطر 1.4 و طول 3.5 متر – یک دیواره میانی از جنس پلی اتیلن دوجداره با فاصله 2.5 متر از عدسی ورودی. از این دستگاه برای تصفیه فاضلاب واحدهای ویلایی با زیربنای 200 متر به بالا، مجتمع‌های مسکونی دارای حداکثر 5 واحد قابل استفاده خواهد بود.
  در صورت درخواست می‌توان ابعاد دیفالت این مخازن را تغییر داد و به صورت اختصاصی متناسب با ابعاد و فضای موجود در محل پروژه کارفرما ان را طراحی و تولید نمود.
 • مخزن سپتیک پلی اتیلن 10 مترمکعب: با قطر 1.6 و طول 5 متر – دو عدسی در دو طرف دستگاه و یک بافل میانی با فاصله 3.5 متر از عدسی ورودی، میزان خاکبرداری برای نصب سپتیک 10 مترمکعب در طول 6 متر و در عرض 2 متر می‌باشد. ارتفاع خاکی که روی آن خواهد امد در وحله اول بستگی به لول (سطح) خروجی از ساختمان دارد و در وحله دوم نوع دیزاین که در بدنه گندانبار انجام میگیرد.
 • سپتیک تانک پلی اتیلن 15 مترمکعب: با قطر 1.6 متر، 1.8 متر و 2 متر و در شرایطی که فضای کافی برای نصب وجود نداشته باشد با قطر 2.2 متر تولید می‌گردد. در این صورت طول مخزن 15 مترمکعب معادل خواهد بود با 7.5 متر، 5.9 متر، 4.77 متر و یا نهایتا 4 متر.
 • سپتیک تانک پلی اتیلنی 20 مترمکعب که در حالت طراحی اکونومی دارای قطر 2 متر و طول 6.36 متر می‌باشد. وجود 4 پایه در اطراف مخزن، دو دریچه بازدید با قطر 600 میلیمتر در تاج دستگاه، لوله ورودی و خروجی 6 اینچ در دو سر مخزن و یک ونت با قطر 3 اینچ از پیش فرضهای شرکت ناب زیست در تولید سپتیک تانک پلی اتیلنی 20 مترمکعب می‌باشد.
  در صورت نیاز به تغییرات در طول، قطر، تعداد دریچه‌های بازدید، سایز لوله‌های ورودی و خروجی و… می‌توان به راحتی با ارائه نقشه نسبت به این موضوع اقدام نمود. این دستگاه برای ساختمانی با تعداد 25 واحد مسکونی تا حداکثر 30 واحد نرمال و قابل استفاده می‌باشد. چنانچه از این سیستم در تصفیه فاضلاب واحدهای تجاری استفاده کنید می‌تواند پساب تعداد 40 تا 50 مغازه با 5 سرویس بهداشتی را تصفیه و تحویل اگوی شهری و یا چاه جذبی دهد.
 • مخزن سپتیک پلی اتیلن 30 مترمکعب: که برای تصفیه فاضلاب تا 60 واحد مسکونی بصورت ناقص با قدرت تصفیه تا 63 درصد کفایت میکند. مهمترین مشخصه‌های این دستگاه ضخامت بدنه 10 سانتی متر، ضخامت عدسی 6 سانتی متر و قدرت تحمل خاک تا عمق 75 سانتیمتر بدون سازه نگهبان می‌باشد.
  وجود دو عدسی در دو طرف و یک بافل میانی، یک ورودی با قطر 160 و یک خروجی با همین سایز بصورت رینگ و فلنج و ونت هوا با قطر دهانه 63 میلیمتر، دیگر ویژگی‌های سپتیک پلی اتیلنی 30 مترمکعب می‌باشند.
 • سپتیک تانک پلی اتیلن 40 مترمکعب: از این دستگاه برای تصفیه فاضلاب خانگی حداکثر 80 واحد مسکونی با میانگین هر واحد 4 نفر و سرانه مصرف آب هر نفر 150 لیتر می‌توان استفاده نمود. قطر این دستگاه در حالت اقتصادی یعنی ابعاد اکونومی یا دیفالت 2.5 متر در طول 8.2 متر می‌باشد.
  مقاومت مکانیکی لوله کاروگیت پلی اتیلنی مورد استفاده در این دستگاه حداقل 12 کیلو نیوتن خواهد بود و حتما می‌بایست بصورت سپتیک دو قسمته ساخته شود. چنانچه از این دستگاه در تصفیه فاضلاب رستوران و یا مجتمع‌های بین راهی استفاده می‌شود باید دقت نمود با کنترل کردن قبض آب دوره ای نباید دبی روزانه بیش از 35 مترمکعب مصرف داشته باشید. در غیر اینصورت بدلیل عملکرد ناقص سپتیک تانک 40 مترمکعب سوراخهای چاه جذبی شما قطعا کور خواهد شد هر چند تا اندازه ای با تاخیر.

ابعاد سپتیک تانک پلی اتیلن ناب زیست

معایب مخزن سپتیک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن بدلیل استفاده روز افزون دارای حاشیه‌های زیادی است. برخی از تخریب آن توسط جوندگان صحبت می‌کنند و برخی عدم مقاومت آن در مقابل پساب‌های اسیدی را مطرح می‌کنند. ولی واقعیت به شکل دیگری است. چنانچه شما در تولید گند انبار پلی اتیلنی از HDPE 100 – EX3 استفاده نمائید مطمئنا هیچ یک از مواردی که در بالا به آن اشاره شد شما را تهدید نخواهد نمود.

بافت‌های هیدروژن و کربن درون پلی اتیلن صلب آنقدر محکم است که تنها عاملی همچون دمای بالاتر از 80 درجه قادر خواهد بود باعث کاهش مقاومت آن شود.

در هر صورت تقاضای ما بر این است بمنظور جلوگیری از اتفاقات احتمالی موارد زیر بهنگام استفاده از حوضچه آرامش پلی اتیلنی رعایت گردد. حتما در هنگام نصب تمامی شرایط قبل از نصب مخزن سپتیک پلی اتیلن از جمله تراکم بالای خاک زیر دستگاه، تراکم بالای خاک اطراف مخزن، آب ریختن همزمان با خاکریزی اطراف آن و… رعایت گردد. 

دقت نمائید در حد امکان از تردد وسائط نقلیه روی سیستم ممانعت بعمل آورید. در صورت ضرورت بر قرار گرفتن مخزن زیر محل تردد ماشین‌های سنگین رعایت دستورالعمل نصب سپتیک در زیر معابر عمومی الزامی است. تولید کننده محصول باید دقت نماید در حد امکان در این مواقع مقاومت مکانیکی دستگاه را بالا ببرد تا در هنگام وارد شدن نیروهای نقطه ای باعث دفرمه شدن مخزن نگردد.

تولید کننده سپتیک تانک پلی اتیلن

رقیب اصلی این مخازن، سپتیک تانک فایبرگلاس می‌باشد که بدلیل قیمت بالاتر و کارایی تقریبا مشابه سازه پلی اتیلنی، ما هیچ مزیتی برای استفاده از آن را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم.

لیکن در برخی موارد که شما مجبور به اجرای سپتیک بصورت مونتاژ در محل هستید به اجبار نیاز خواهد شد با سازه حوضچه آرامش فایبرگلاس یا گند انبار کامپوزیت آشنا شوید. ناب زیست در زمینه تکنولوژی تولید و بهینه کردن قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس جزء پیشرفته ترین کارخانه‌های کشور می‌باشد.

اجرا و نصب سپتیک تانک پلی اتیلنی

در هنگام انتخاب محل نصب باید از مراقبت ویژه ای اطمینان حاصل شود. برای شروع نصب در محل، یک گام مهم بررسی سایت محل نصب سپتیک تانک پلی اتیلن است. نصب کننده باید سایت پیشنهادی را با توجه به شرایط محیطی – زمین شناسی موجود، قبل از استفاده از زمین، دامنه‌ها، جاهای گود و مرطوب، تالاب‌ها، مناطق بالقوه سیل، چشم انداز، پوشش گیاهی، ریشه‌ها، چاه‌های آب، خطوط آب و برق سایت سپتیک تانک پلی اتیلنی ارزیابی کند. سپتیک تانک‌های پلی اتیلنی تولیدی گروه صنعتی ناب زیست امکان نصب به حالت دفنی و غیر دفنی را دارند.

فایل pdf زیر دستورالعمل نحوه اجرای سپتیک تانک پلی اتیلن وقتی آب در سه حالت نرمال، وجود آب زیر زمینی و ترافیک می باشد.

دستورالعمل جامع اجرای سپتیک پلی اتیلنی

راهنمای انتخاب سپتیک تانک

پروسه احساس نیاز تا خرید دستگاهی به منظور تصفیه فاضلاب در هر یک از مکان‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد موضوعی تخصصی و نیازمند تجربه فراوان می‌باشد. بدین منظور پیشنهاد ما مشاوره با کارشناسان ناب زیست جهت خرید سپتیک تانک می‌باشد. برای راهنمایی شما در این قسمت به بیان تجربیات خود در این زمینه می‌پردازیم.

در ابتدای پروسه خرید سپتیک باید ظرفیت دستگاه تشخیص داده شود. در ادامه میزان بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته شده است مورد بحث قرار گیرد. چرا که نمونه بتنی بدلیل قیمت پایین در صورت وجود بودجه کم می‌بایست مورد انتخاب شما جهت خرید باشد. هر چند ایرادات بسیاری هم دارد. در ادامه این روند بعد از استعلام قیمت از کارخانه‌های تولید کننده و تامین کنندگان در شهرهای مختلف ایران نسبت به پایین ترین قیمت در مقابل بالاترین کیفیت مطمئن شد. خرید سپتیک تانک پلی اتیلن

اطمینان از کیفیت را لطفا در سرلوحه انتخاب خود جهت خرید سپتیک تانک پلی اتیلن قرار دهید. چرا که این دستگاه قرار است زیر زمین دفن گردد و چنانچه بعد از مثلا یک سال استفاده بهنگام تردد یک انسان یا وسیله نقیه از محل دفن سپتیک اتفاقی برای آن بیفتد و تخریب گردد، قطعا باعث بروز خطرات جدی خواهد شد.

بمنظور حصول اطمینان از کیفیت تولید سپتیک پلی اتیلنی آماده ما پیشنهاد میکنیم حتما از کارخانه تولید کننده بازدید کنید. پس از بازدید از تمامی کارخانه‌های تولید کننده شما قطعا براحتی می‌توانید در خصوص خرید آن از کارخانه یا فروشنده یا تامین کننده تصمیم بگیرید.

فروش سپتیک تانک

فروش سپتیک تانک از تماس تلفنی یک متقاضی با دفتر فروش ناب زیست آغاز می‌شود. زمانی که شما به مخزن سپتیک احساس نیاز می‌کنید بدلیل اختصاصی بودن محصول شما به جستجوگر گوگل سر می‌زنید و چند شرکت تولید کننده سپتیک تانک را می‌یابید.

در ادامه طی تماس تلفنی مشخصات پروژه خود را برای دفتر فنی شرکت تولید کننده و یا فروشنده سپتیک بیان می‌نمائید و ایشان با تجربه و دانشی که در اختیار دارد بهترین و کارآمدترین سیستم گندانبار هم به لحاظ ابعاد و هم به لحاظ ظرفیت را در اختیار شما قرار می‌دهد.

فروش سپتیک تانک دقیقا بعد از انتخاب شما از میان انواع گندانبارهای پیش فاکتور شده توسط شرکت ناب زیست آغاز می‌شود.

همانطور که قبلا ذکر شد این محصول میتواند به صورت پیش ساخته و آماده ارائه شود. بنابراین امکان ارسال آن به تمام نقاط ایران وجود دارد. در این قسمت به بررسی ساخت و توضیحاتی درباره محاسبه قیمت سپتیک تانک‌ها و ارسال آن به چند شهر مهم کشور پرداخته ایم.

سپتیک تانک مشهد

سپتیک تانک مشهد بعنوان یکی از پرجستجوترین تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب در خراسان رضوی مورد تقاضای تعداد بسیار زیادی از پیمانکاران می‌باشد. مشهد بعنوان یکی از بزرگترین بازارهای تجاری ایران دارای تعداد نامحدودی پروژه عمرانی می‌باشد که توسط بخش خصوصی و دولتی در حال اجرا می‌باشد. شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی بعنوان بزرگترین مجاری توزیع نقدینگی در خراسان و مشهد سالیانه بالغ بر میلیاردها ریال پروژه عمرانی تعریف می‌نماید.

سهم بازار پلی اتیلن مشهد آنقدر زیاد است که شرکت‌های زیادی خود را موظف به تامین انبار در سطح شهر مشهد نموده اند. گروه صنعتی ناب نیز از این قاعده مستثنی نمانده و با دپو نمودن محصولات تولیدی در شهر مشهد جاده سنتو، پیچ ساغروان خود را بعنوان بزرگترین تامین کننده سپتیک تانک مشهد به مشتریان معرفی نموده است. سپتیک تانک‌هایی که این شرکت در انبار دپو نموده است تماما پلی اتیلن دوجداره می‌باشد.

سپتیک تانک اهواز

اهواز یکی از استراتژیک ترین شهر‌های ایران می‌باشد که به دلیل وجود بودجه خاص از درآمدهای نفتی پروژه‌های زیادی در آن تعریف می‌گردد. وجود شهرهای ماهشهر که محل تجمع شرکت‌های پتروشیمی‌های عظیم همچون امیر کبیر و مارون باعث رونق بسیار خوب این شهرها شده است. یکی از معضلات این شهر دمای بسیار زیاد در تابستان و سطح آب زیر زمینی بالاست.

سپتیک تانک‌هایی که برای شهر اهواز تولید می‌شود می‌بایست دارای حداکثر مقاومت باشد تا در مقابل نور خورشید دفرمه نشود. شرکت لرک جهان اهواز، شرکت زیدون کوش، شرکت روغن کشی نوید خلیج فارس، سازه کاو اهواز، آب پاک سازان اهواز، ادارات آب و گاز اهواز، مارون بنا و… برخی از شرکت‌هایی هستند که در سال 95 مشتری سپتیک تانک شرکت ناب زیست بوده اند.

سازنده سپتیک تانک

بمنظور تولید سپتیک تانک در اهواز می‌بایست بدنه دستگاه از یکی از شهرهای مرکزی به این شهر منتقل شود و سپس با نصب عدسی‌های گند انبار‌ها نسبت به تولید آن اقدام نمود.این کار بسیار مشکل است. لذا برای تامین سپتیک پلی اتیلنی یا هر نوع گند انبار دیگری در اهواز بهترین راه این است که با شرکتی همچون ناب زیست که دارای سفارش بسیار زیادی از کارفرمایان مختلف در این شهر است تماس بگیرید تا با کمترین هزینه باربری نسبت به تحویل دستگاه اقدام گردد.

تولید کننده سپتیک در اهواز

اهواز کنونی محور ترانزیتی بسیار مهمی است که به‌ وسیلهٔ راه‌های زمینی و ریلی و هوایی سایر نقاط کشور را به بنادر مهم آبادان، خرمشهر، بندر امام خمینی و ماهشهر پیوند می‌دهد. بزرگترین تولید برای اهواز طی ده سال گذشته توسط شرکت ناب زیست، سپتیک تانک پلی اتیلن به ظرفیت 120 مترمکعب بوده است که برای شرکت لرک جهان به آدرس اهواز ارسال شده است.

اینکه شما کدام یک از انواع مختلف سپتیک را نیاز داشته باشید بستگی به بودجه شما دارد. ولی بهترین و گران ترین انواع سپتیک، پلی اتیلنی و ارزان ترین و شاید بتوان گفت بی کیفیت ترین نوع آن بتنی می‌باشد.

سپتیک فاضلاب بتنی آماده حتما باید بصورت عمودی درون خاک قرار گیرد و این موجب مشکلات بسیاری برای مکان‌هایی مثل اهواز و اطراف رود کارون است که سطح آب زیر زمینی بالاست. بمنظور استعلام قیمت سپتیک تانک اهواز کافی است با شماره‌های ناب زیست تماس بگیرید. قیمت این دستگاه در هر جای ایران مساوی با قیمت کارخانه بعلاوه هزینه حمل از کارخانه تولید کننده تا شهر مقصد.

سپتیک تانک مازندران

ساری مرکز شهر مازندران امروزه یکی از پرتقاضا ترین شهرها در زمینه سپتیک تانک می‌باشد. علت اینکه جستجوی این کلمه و از آن مهمتر مخزن سپتیک پلی اتیلنی مازندران در گوگل زیاد است چیست؟

بالا بودن سطح آب‌های زیر زمینی در مازندران، راحت بودن کار با سپتیک تانک بهنگام نصب در زمین‌های حاصل خیز، مقاومت بالا در برابر خوردگی پلی اتیلن نسبت به سایر مصالحی که گندانبار با آن تولید می‌شود همچون بتن، قیمت مناسب سپتیک تانک مازندران و… از دلایل تقاضای بالای این محصول در این استان است.

برخی از دوستانی که در مازندران زندگی می‌کنند بهنگام جستجوی سپتیک تانک مازندران انتظار دارند شرکتی را بیابند که بتواند با سیستم سپتیک، پساب ایشان را تبدیل به آبی قابل استفاده بمنظور آبیاری کشاورزی یا سرریز به درون دریا نمایند. این موضوع از طریق نصب دستگاهی بنام دستگاه تصفیه فاضلاب هوازی امکان پذیر است و نه گندانبار دو مرحله ای.

شرکت ناب زیست بعنوان یکی از تولید کننده‌های اصلی در زمینه سپتیک تانک مازندران سال‌های مدیدی نسبت به تولید نوع بتنی پیش ساخته و آماده برای استفاده در شهرهای مختلف مازندران اقدام نمود و تجربیات تلخی در این زمینه دارد. چرا که سطح آب زیر زمینی در استان مازندران بالاست. ما در تولید سپتیک تانک آماده بتنی خود از سیمان تیپ 5 استفاده می‌نمودیم.

در سال‌های ابتدایی بخاطر جلوگیری از نفوذ پساب درون گند انبار به خاک و آب اطراف با ایزوگام نمودن درون سپتیک بتنی مشکل را مرتفع می‌نمودیم و در ادامه حتی بیرون دستگاه را ایزوگام نمودیم. ولی باز هم مشکلاتی برای این سیستم پیش می‌آمد. سپتیک تانک بتنی را نمی‌توان افقی تولید کرد مگر اینکه این موضوع بصورت درجا انجام گیرد. در این حالت نیز بدلیل بالا بودن سطح آب زیر زمینی امکان بتن ریزی وجود ندارد. لذا در مازندران و تمامی شهر‌های آن باید از سپتیک تانک پلاستیکی فشرده استفاده نمود.

سپتیک تانک مازندران

مزیت بعدی مخازن سپتیک پلی اتیلن برای استفاده در مازندران سرعت بالای تولید است. چرا که به محض مشخص شدن حجم سپتیک تانک و واریز مبلغ پیش پرداخت تیم تولید نسبت به تولید و ارسال دستگاه مورد نظر شما نهایتا ظرف مدت 24 ساعت اقدام خواهند نمود. نیاز به گفتن نیست که پلی اتیلن سنگین مورد استفاده در ساخت بدنه سپتیک تانک‌های پلی اتیلن بدلیل خواص شیمیایی که دارد بهیچ عنوان توسط هیچ جونده ای قابل سوراخ شدن نیست.

در مازندران شرکت‌هایی ادعا میکنند که می‌توانند سپتیک پلی اتیلنی تولید کنند. این موضوع زمانی می‌تواند صحت پیدا کند که این شرکت‌ها در تولید آنها از روش تولید اکسترودر و نه روش روتاری استفاده کنند. چرا که گرید مواد مصرفی در بدنه سپتیک شرکت‌های روتاری 3840 بوده و قابلیت تحمل بار خاک بدون سازه محافظ را ندارد.

سپتیک تانک تبریز

تبریز بعنوان یکی از با اصالت ترین شهرهای ایران و بعنوان مرکز آذربایجان شرقی دارای شهرک‌های صنعتی متعددی است. خاک زمین‌های تبریز مشکل زیادی برای نصب سپتیک تانک حتی از نوع بتنی ندارد. لیکن مدل بتنی بدلیل اینکه در فاضلاب این شهر مقدار زیادی مواد اسیدی وجود دارد که بتن را می‌خورد. پیشنهاد کارشناسان این است سپتیک تانک فاضلاب در تبریز مورد استفاده قرار بگیرد.

سپتیک تانک تبریز

فروش سپتیک تانک تبریز

در موضوع تامین سپتیک تانک در تبریز بدلیل حجیم بودن دستگاه سپتیک حتما باید به هزینه حمل از کارخانه تولید کننده سپتیک تا محل نصب سیستم توجه خاص مبذول داشت.

به طور مثال چنانچه قیمت سپتیک 5 مترمکعب در محل کارخانه واقع در تهران معادل 6 میلیون تومان باشد ولی هزینه حمل از تهران تا تبریز معادل 1.5 میلیون تومان باشد، قیمت تمام شده سپتیک تانک 5 مترمکعب برای شما 7.5 میلیون خواهد بود. در حالیکه چنانچه این سپتیک را از تبریز تهیه کنید و قیمت 6.5 میلیون هم به شما پیشنهاد شود بهمراه هزینه حمل 500 هزار تومانی، قیمت تمام شده سپتیک تانک فاضلاب تبریز البته با جنس بدنه پلی معادل 7 میلیون تومان خواهد بود.

به انضمام اینکه در این صورت چون شما دستگاه را از تبریز تهیه نموده اید در صورت بروز هر گونه مشکل با سرعت کارشناس از کارخانه تولید کننده در تبریز به محل پروژه رسیده و مشکل شما را برطرف می‌نماید.

قیمت سپتیک تانک تبریز

قیمت سپتیک تانک در تبریز برابر است با بهای تمام شده تولید محصول در کارخانه تولید کننده بعلاوه سود کارخانه بعلاوه هزینه بارگیری در مبدا بعلاوه هزینه حمل از کارخانه تا تبریز بعلاوه هزینه باراندازی در تبریز. سپتیک تانک بتنی، فایبرگلاس و پلی اتیلن هیچ یک از این قاعده مستثنی نیستند.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 64 میانگین: 4.8]
6 دیگاه
 1. سلام . ده تا سپتیک تانک میخام هر یک 15 مترمکعب برای عسلویه .
  قیمت همکاری چند حساب میکنید ؟
  قطرش حتما 1.6 متر باشه و طولش 5 متر . سر ونت ها به سمت پایین باشه چون واسه پالایشگاه میخام.
  دو قسمته باشه . دو تا دریچه منهول داشته باشه روش از جنس کامپوزیت .
  روی این سپتیک تانک ها گلکاری میشه و فشار ترافیکی ندارن ولی احتمال اینکه آب بیاد بالا هستش . یعنی فشار آب زیر زمینی حتما داره .
  قاعدی نیا هستم فروشگاه کوروش عسلویه .
  موبایل من هم شمارش هستش 09387779218 . اگر ممکنه به موبالیم بفرستید با وانزآپ پیش فاکتور تون رو .
  از شرکت های زیادی قیمت گرفتم لطفا پایین ترین قیمت رو بدید .

  • سلام. قطر اکونومی یا دیفالت ما برای تولید سپتیک تانک 10 مترمکعب از جنس پلی اتیلن دوجداره همون 1600 میلیمتر هست که در چهارحالت کورتیوب، کاروگیت، اسپیرال و اسپیرال کاروگیت قابل تولید هستش.
   طول هم قاعدتا همون 5 متری که شما فرمودید میشه. قیمت ها رو هم اگر اجازه بدید طبق محاسبه وجود آب زیر زمینی در قالب واتس اپ براتون بفرستیم.
   قیمت دریچه منهول کامپوزیت هم برای قطر 60 سانتی متر با 12.5 تن میشه 550 هزار تومان حدودا. اون رو هم بصورت مجزا تقدیم می کنم قیمتش رو.

 2. سلام، ساعدی هستم خسته نباشید.
  من یه 13 واحدی دارم اصفهان مشکل چاه جذبی پیدا کردم این منطقه هم به اگوی شهری وصل نیست.
  با مهندس ناظر صحبت کردم میگه باید سپتیک تانک جذبی استفاده کنی منم پرسیدم از همکارای شما میگن باید با پمپ سپتیک اول فاضلاب رو از منفی چهار بیارم بالا دوباره براش سپتیک فاضلاب خانگی اجرا کنیم.
  پرسیدم پلی اتیلن خیلی گرون در میاد و ندارم من 18 میلیون تومان الان هزینه کنم.
  میشه نقشه اجرایی سپتیک تانک بتنی رو برای من بفرستید حق مشاوره از من بگیرید مثلا یه تومان؟
  سپتیک بتنی مشکلش چیه؟ خیلی ارزون در میاد نسبت به کامپوزیت.
  موبایل منم 09139778388 هستش

  • سلام . جناب ساعدی میگم همکاران تماس بگیرن چون حقیقتا محاسبه ظرفیت سپتیک تانک کار آسونی نیست و صرفا هم علمی نیست باید تجربه هم در کنار علم باشه تا بتونید دقیقا محاسبه کنید ظرفیت مخزن سپتیک رو تا دو روز دیگه دچار مشکل نشید.

  • بستگی به جنس بدنه دستگاه داره. بتنی با اجرا حدودا ده میلیون تومان. پلی اتیلن که خب مقاومتش خیلی بیشتره و کارش سریع تر و راحت تر انجام میشه حدودا 17 میلیون تومان.