Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک مخزنی است دفنی ، عمودی یا افقی از جنس Hdpe ، Grp یا بتنی بمنظور تصفیه فاضلاب در حدی که چاه فاضلاب در جذب پساب دچار اختلال نگردد. این دستگاه به یکی از اشکال استوانه یا مکعبی در کارخانه تولید میشود. با نگهداری فاضلاب جامد درون خود به عنوان مفیدترین سیستم در پیش تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی محسوب می شود.

برخی سپتیک تانک را بعنوان اقتصادی ترین وسیله تصفیه فاضلاب می نامند و برخی دیگر بدلیل کارآیی پایین آن سعی در استفاده از راکتور بی هوازی بجای این دستگاه می نمایند.

سپتیک تانک

به علت آلودگی بالای محیط زیست بواسطه استفاده از مواد شوینده بسیار قوی، جرم گیرها و … ، رشد جمعیت و در مقابل کاهش قدرت خاک در جذب پساب خروجی از مجتمع های مسکونی، تجاری، اداری و کمپ ها، امروزه ادارات محیط زیست توجه خاصی به استفاده از سپتیک تانک قبل از ورود پساب فاضلاب به درون زمین یا اگوی شهری می نمایند. این دلیل محکمی است برای علت اهمیت بالای مخزن سپتیک فاضلاب در این مقطع زمانی در ایران و سراسر جهان.

سپتیک تانک چیست

سپتیک تانک دستگاه یا مخزن زیر زمینی است که به واسطه طراحی خاصش تمامی جامدات را به مایع رقیق و بدبو تبدیل میکند. همچنین مانند سطل آشغال از پراکندگی جامدات درون خاک و گرفتگی سوراخ های چاه جذبی جلوگیری می نماید.

یعنی پس از استفاده از مخزن سپتیک تمامی جامدات درون پساب فاضلاب خروجی از ساختمان تجمیع میشود. سپس از طریق فعالیت باکتری های بی هوازی، که درون لایه های مختلف لجن کف سپتیک فاضلاب موجود بوده و در حال رشد و تکثیر هستند، به مایعی روان تبدیل میشود. این مایع براحتی درون سوراخ های چاه فاضلاب جذب خواهد شد.

سپتیک تانک

مشخص است که فعل و انفعال شیمیایی که درون این مخزن رخ میدهد. این انفعلات ضمن تجزیه جامدات به مایع، گازهایی همچون سولفید هیدروژن و گاز متان تولید می کند. این گازها چنانچه به درستی تخلیه نگردد باعث انفجارهای شدیدی خواهد گردید. لذا وجود ونت هدایت گازهای فوق یکی از اجزاء مهم در ساختمان گند انبار خواهد بود که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت.

فیلم زیر بصورت ساده و سریع به معرفی مکانیزم عملکرد سپتیک تانک می پردازد.

 

تاریخچه سپتیک تانک

حدودا 140 سال از کشف سپتیک تانک فاضلاب می گذرد. در ابتدا این مخازن بصورت سنگی ساخته می شدند و بیشتر شبیه حوضچه ای بودند که جامدات فاضلاب درون آن رسوب می کرد. سپس قسمت مایع پساب خروجی از مجتمع ها به قسمت خروجی آن هدایت می شد. در آن زمان به این دستگاه انباره تعفن ، حوضچه آرامش فاضلاب و یا گند انبار می گفتند.

به مرور زمان و با پیشرفت علم مهندسی آجر جای سنگ را در ساخت سپتیک گرفت. مهندسین به تولید مدل آجری با نقشه ای خاص بصورت مکعبی پرداختند. در ابتدای تولید یعنی ابتدای قرن بیستم هنوز استفاده از دیواره میانی در آن نوع خاص از مخزن سپتیک فاضلاب مرسوم نشده بود . بدلیل خوردگی های زیادی که در دیواره آجری مشاهده شد مهندسین به این فکر افتادند از ماده ای بعنوان عایق سازی استفاده نمایند. لذا استفاده از قیر و گونی در بدنه سیمانی یا آجری دستگاه باعث بالا رفتن عمر مخازن آن زمان گردید.

در ادامه پیشرفت علم و دانش بشر و کشف poly ethylene که در مقابل تمامی مواد اسیدی و قلیایی از خود مقاومت نشان می داد کارشناسان به فکر استفاده از این ماده در ساخت آن افتادند. لذا سپتیک پلاستیکی در اوایل سالهای 1970 در اروپا رواج پیدا کرد. در فایل صوتی زیر خلاصه مطالبی که شما باید در مورد سپتیک تانک فاضلاب بدانید را تشریح نموده ایم.  

 

انواع سپتیک تانک از لحاظ کاربرد

دسته بندی های مختلفی برای انواع سپتیک تانک وجود دارد بطور مثال آنها از لحاظ نوع کاربری که در این صورت گند انبار به انواع زیر قابل تقسیم بندی است .

 1. سپتیک فاضلاب خانگی : دستگاهی است که بعنوان پیش تصفیه تمامی جامدات و چربی های خروجی از مجتمع های مسکونی را می گیرد و از کور شدن سورخ های چاه جذبی جلوگیری می کند.
 2. سپتیک تانک صنعتی : به کمک این سیستم پسابی که از واحد های صنعتی دفع می شود را می توان جدا سازی نمود . در پساب صنعنی مقدار بسیار زیادی روغن موجود است لذا جنس انباره تعفن  صنعتی بدلیل چربی گیریز بودن جی آر پی از فایبرگلاس خواهد بود.
 3. مخزن سپتیک دامداری و مرغداریها : در سیستم تصفیه فاضلاب خروجی از دامداری ها و مرغداری ها نیز می توان از گندانبار استفاده نمود. مکانیزم عملکرد سیستم تصفیه فاضلاب دامداری ها به این صورت است که گند انبار بسیار بزرگی از جنس اصولا پلی اتیلن نصب می شود تا تمامی پساب حاوی فضولات دام ها به درون آن منتقل شود و بعد از ته نشینی اولیه، پساب حاوی بوی بد به درون چاه جذبی یا اگوی شهری جریان می باشد.
 4. سپتیک فاضلاب کمپ : اعم از کمپ های کارگری و کمپ های مهندسی و …
 5. مخازن سپتیک مجتمع های تجاری
 6. سپتیک فاضلاب مجتمع های بین راهی : در مجتمع های بین راهی استفاده از این مخزن ها صرفا به منزله پیش تصفیه خواهد بود . بدلیل فضای نامحدود بمنظور حفر چاه می بایست بعد از سپتیک های فاضلاب مجتمع های بین راهی، حتما چاه جذبی حفر گردد.
 7. سپتیک تانک مجتمع های اداری : در این حالت سیستم سپتیک نقش ایستگاه پمپاژ را خواهد داشت . در این مجتمع ها بدلیل هزینه بالایی که برای ساخت زیربنا و تجهیزات بکار رفته است احتمالا کارفرما به این نتیجه برسد تا از دستگاه تصفیه فاضلاب پیشرفته استفاده نماید.
 8. مخزن سپتیک فاضلاب بیمارستان : این سیستم همانطور که از نام آن پیداست سر راه پساب خروجی از بیمارستان قرار گرفته و با فراهم کردن محیط بی هوازی بمنظور تجزیه دترجنت ها کار دستگاه تصفیه فاضلاب هوازی را راحت تر می نماید.

در تقسیم بندی دیگری ، مخازن سپتیک از لحاظ جنس بدنه به انواع مختلف پلی اتیلن، بتنی و فایبرگلاس …. تقسیم میشود که در ادامه به آن پرداخته ایم.

انواع سپتیک تانک از لحاظ جنس بدنه

تمامی اجزای سیستمهای سپتیک که در مورد آنها صحبت شد درون بدنه اصلی تعبیه شده اند. بدنه اصلی مخزن سپتیک می تواند از جنس فایبرگلاس ، بتنی و پلی اتیلن و حتی سنگی ساخته شود.

سپتیک تانک با جنس بدنه فایبرگلاس خود به دو نوع تقسیم می شود :

سپتیک کامپوزیتی که در حقیقت بصورت پیش ساخته تولید و در اختیار کارفرما قرار می گیرد. از حجم 3 تا 150 مترمکعب نیز می توان سپتیک را تولید و در اختیار خریدار قرار داد.

سپتیک فایبرگلاس SMC که با پنل های پیش ساخته 1*1 یا 1*2 تولید می شوند و بصورت حمل پنل ها به محل پروژه و نصب در مکان هایی که امکان انتقال سپتیک پیش ساخته میسر نیست تولید می گردد.

انواع سپتیک تانک

سپتیک تانک پلاستیکی

سپتیک تانک پلاستیکی مخزنی است حداقل دو قسمته یا دو انباره از جنس پلاستیکی فشرده دوجداره (HDPE) با عنوان حوضچه آرامش یا گندانبار که فاضلاب را تصفیه می کند و زمینه فعالیت باکتریهای بی هوازی را درون خود فراهم می کند. این سیستم وظیفه دارد با نگه داشتن گرمای حاصل از خودخوری باکتریهای بی هوازی در محیطی نسبتا گرم زمینه زاد و ولد آنها را فراهم نماید تا این موجودات بتوانند تمامی جامدات خروجی از ساختمان ها را به مایع تبدیل نمایند .

مخزن های سپتیک با جنس بدنه پلی اتیلن نیز به دو نوع پلی اتیلن دولایه و دوجداره تقسیم می شود. با توجه به اینکه مدل پلی اتیلن دولایه با مواد اولیه 3840 پتروشیمی تبریز تولید می گردد امکان دفن کردن زیر خاک بدون سازه نگهدارنده وجود ندارد. لذا باید از مدل پلی اتیلنی دوجداره استفاده نمود. در سپتیک پلی اتیلنی دوجداره از مواد اولیه پتروشیمی مارون ، امیرکبیر ، اراک یا جم استفاده می شود.

 این مخازن از جنس EX3-HDPE100 پلی اتیلن ساخته شده است و به عنوان جایگزینی برای مخازن بتنی با هزینه کمتر می باشد. مخازن سپتیک پلاستیکی توسط مواد شیمیایی، خاک و گازهای موجود در فاضلاب تحت تأثیر قرار نمی گیرند و در نتیجه دچار خوردگی نمی شوند و در دو نوع تک جداره و دوجداره در دسترس می باشند.

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک فایبرگلاس یا کامپوزیت ، نوع دیگری از انواع گندانبار می باشد . در برخی کشورها به دلیل برخی موارد از جمله عدم امکان نصب سپتیک فاضلاب آماده در مکان هایی همچون زیرزمین های مجتمع های تجاری ، اداری و یا ساختمان های مسکونی یا نبود تکنولوژی تولید مخزن HDPE و گران بودن مواد PE در این کشور ها و همچنین ضرورت استفاده از سطح مقطع مکعبی در تولید به استفاده از فایبرگلاس یا کامپوزیت روی می آورند. این نوع سیستم تصفیه فاضلاب دارای مزایا و معایبی نیز می باشد.

سپتیک کامپوزیت فایبرگلاس

مزیت های سپتیک تانک کامپوزیتی

بزرگترین مزیت این نوع دستگاه همانطور که ذکر شد تولید مخازن بصورت دمونتاژ در کارخانه و مونتاژ در محل می باشد. این موضوع باعث می شود هزینه حمل شدیدا کاهش یابد و در عوض هزینه مونتاژ بالا رود. استفاده از حداکثر فضا در سپتیک تانک کامپوزیت بهترین مزیت آن می باشد.

معایب سپتیک تانک کامپوزیتی

بزرگترین ایراد این نوع سپتیک تانک، ضرورت به استفاده از دیواره نگهدارنده (نگهبان) جهت بالا بردن ایمنی سپتیک فایبرگلاس می باشد. ضخامت بدنه سپتیک کامپوزیت اصولا کمتر از 10 میلیمتر می باشد. لذا امکان بارگزاری روی این سیستم تصفیه فاضلاب وجود نخواهد داشت. این موضوع علاوه بر اینکه خود دستگاه قیمت بالایی دارد باعث می شود قیمت تمام شده را بالاتر ببرد.

ضخامت بدنه مخزن سپتیک فایبرگلاس در بالاترین قسمت آن یعنی قسمت پایین دیواره مخزن به 12 میلیمتر می رسد. نیاز به صاف بودن داخل مخزن نیست. لذا استفاده از ورق های اس ام سی در تولید سپتیک کامپوزیت اساسا هدر دادن منابع مالی می باشد. در حقیقت به این نوع متریال که در ساخت سپتیکهای فایبرگلاس استفاده می شود frp | اف آر پی می گویند.

برخی از مشاوران و مهندسان به هنگام جستجوی کلمه سپتیک تانک کامپوزیت صرفا دارای این هدف نیستند که از مخزنی با جنس فایبرگلاس استفاده نمایند. کامپوزیت در معنی لغوی به معنای ماده مرکب می باشد. لذا ما پیش بینی می نمائیم هدف این دسته از متقاضیان استفاده از ماده ترکیبی در بدنه سپتیک می باشد که هم مقاومت بالایی در برابر فاضلاب و خوردگی آن داشته باشد و هم سریع آماده استفاده شود. لذا شاید بتوان گفت مدل کامپوزیتی دارای دسته بندی به شرح زیر است.

دسته بندی های سپتیک تانک کامپوزیتی

1- کامپوزیت فایبرگلاس
2- مخزن سپتیک پلی اتیلن
3- کامپوزیت جی آر پی

سپتیک تانک بتنی

مخازن سپتیک با جنس بدنه بتنی نیزخود به دو صورت تولید میگردد : مدل بتنی پیش ساخته و مدل بتنی درجا.
مدل درجا همان سپتیکی است که با آجر دیواره های آن ساخته می شود و سپس روی این آجرها با سیمان تیپ 5 پوشیده خواهد شد و در نهایت با استفاده از ایزوگام می توان نسبت به آب بندی کامل بتن پرداخت.

ساخت انواع سپتیک تانک

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته نیز در کارگاهی با میلگرد و بتن ضد سولفات از طریق قالب های آماده تولید می شود و تا حجم 15 مترمکعب بدلیل قابل حمل بودن با تریلی قابل تولید است. وزن بسیار بالای این مدل بدترین ایراد آن می باشد.

ضخامت بدنه انواع سپتیک تانک

ضخامت بدنه اصلی مخازن سپتیک که بمنظور تصفیه فاضلاب استفاده می شود بستگی به میزان خاکی دارد که قرار است روی آن ریخته شود.

عمودی یا افقی بودن بدنه اصلی انواع سپتیک تانک بستگی به فضایی دارد که خریدار ، پیمانکار ، کارفرما و یا مشاوری که قصد استفاده از آن را دارد، می تواند در اختیار تیم نصب قرار دهد.

چنانچه فضای کمی در اختیار تیم نصب یا تولید باشد بدنه اصلی دستگاه به شرط عدم بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی عمودی طراحی می گردد و چنانچه فضای کافی در اختیار تیم باشد (علی القاعده) سیستم به صورت افقی نصب می گردد و ضخامت بدنه اصلی محصول بر این اساس طراحی و تولید می گردد.

در اغلب کشورهای جهان بدلیل مزایای زیاد پلی اتیلن نسبت به انواع دیگر متریالی که گندانبار می تواند با آنها تولید شود، سپتیک پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای اصلی استفاده از پلاستیک سنگین (HDPE) در بدنه اصلی عبارتند از:

 1.  سرعت بالای تولید بدلیل استفاده از دستگاههای پیشرفته و اکسترودرهای جوش.
 2. سبک بودن مخزن پلی اتیلن نسبت به سایر انواع دیگر.
 3. عدم درز بوی بد گازهای درون مخزن به بیرون بدلیل هوابند بودن درب و مجاری.
 4. عدم واکنش به هیچ یک از مواد شیمیایی که درون فاضلاب می تواند وجود داشته باشد اعم از مواد قلیایی و اسیدی.
 5. قیمت مناسب مدل پلی اتیلنی نسبت به مدل فایبرگلاس.
 6. طراحی پیشرفته و دقیق نسبت به مدلهای دیگر.
 7. قابلیت تحمل بارهای مرده بدون استفاده از سازه نگهبان و بالا رفتن سرعت نصب و اجرا.
 8. قابلیت حمل و نقل بالاتر بعد از بهره برداری از پروژه.

تقسیم بندی انواع سپتیک تانک بر اساس فرآیند تصفیه

در یک تقسیم بندی دیگر انواع سپتیک تانک به دو نوع سپتیک بی هوازی و سپتیک هوازی تقسیم می شود.

 • سپتیک های هوازی بدلیل استفاده از تجهیزات الکترومکانیکال دارای قیمت زیادی است لذا کارفرمایان ترجیح می دهند بجای استفاده از این محصول از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده نمایند.
 • اما مدل بی هوازی همان است که در بخش سپتیک تانک اجزاء اصلی آن کاملا تشریح شد.

یک نوع دیگر از سپتیک فاضلاب نیز تحت عنوان سپتیک تانک پیشرفته یا پکیج تصفیه فاضلاب ABR در جهان مطرح است که نقشه آن ذیلا، ارائه خواهد شد. در حقیقت نوع طراحی پکیج ABR پیشرفته تر از سیستم سپتیک بوده و باعث می شود درصد آلایندگی تا مقدار زیادی کاهش یابد.

نقشه سپتیک تانک پیشرفته

نقشه سپتیک تانک

در برخی از تقسیم بندی ها پکیج تصفیه فاضلاب را نیز جزئی از انواع سپتیک تانک قلمداد می نمایند که بنظر ما این موضوع صحیح نیست چرا که این مخازن بصورت بی هوازی کار میکند و پکیج های تصفیه فاضلاب دارای سیستمی هوازی درون خود می باشند.

سپتیک تانک بتنی

ساختمان سپتیک تانک فاضلاب

در پاسخ به این که سپتیک فاضلاب چیست باید اول با ساختمان آن آشنا شوید و بدانید ساختمان درون آن چگونه است. اینکه برای اولین بار این سیستم چگونه طراحی شده است مقوله ای متفاوت از ساختمان مخزنهای حال حاضر می باشد. همواره علم مهندسی در حال پیشرفت است لذا ساختمان گند انبار نیز دچار تغییراتیشده است. از جمله از حالت عمودی به حالت افقی تبدیل شده است.

سیستم سپتیک فاضلاب عمودی به صورت استوانه ای طراحی می گردد. بواسطه وجود چهارپر درون این دستگاه جامدات از مایع جدا شده و زمینه فعالیت باکتری های بی هوازی فراهم می گردد.

مخازن حال حاضر که اغلب استوانه و به صورت افقی طراحی می گردند. وجود دیواره میانی باعث ته نشینی فاضلاب جامد در قسمت اول می گردد. انباشت لجن در قسمت اول مخزن افقی باعث تجزیه 55 درصد آلایندگی موجود در پساب فاضلاب می گردد.


در زیر مکانیزم عملکرد دستگاه سپتیک به تصویر کشیده شده است.

مکانیزم عملکرد سپتیک تانک

اجزای اصلی تشکیل دهنده سپتیک تانک

 1. لوله ورودی
  نقضه ورودی سپتیک تانک
 2. عدسی اولیه (مخصوص سپتیک تانک افقی)

  عدسی مخزن سپتیک
 3. واحد ته نشینی (67% اولیه)

  مخزن ته نشینی
 4. سیفون ورودی عدم برگشت بو

  سیفون ورودی
 5. دیواره یا بافل میانی

  دیواره یا بافل میانی سپتیک
 6. واحد زلال سازی (33% ثانویه)

  واحد زلال سازی پساب
 7. ونت تخلیه گاز

  ونت انتقال هوا
 8. سیفون خروجی جلوگیری از خروج چربی

  سیفون خروجی در سپتیک تانک
 9. عدسی ثانویه (مخصوص سپتیکهای افقی)

 10. لوله خروجی هدایت پساب تصفیه شده به درون چاه جاذب

  خروجی مخزن سپتیک
 11. بدنه اصلی

  بدنه اصلی مخزن
 12. پایه ها (مخصوص مدلهای افقی)

پایه های سپتیک تانک در واقع نقشی در خنثی نمودن نیروهای وارده از سمت سیال درون مخزن ندارند و تنها باعث می شوند بهنگام حمل و نقل و نصب روی بتنی مگر مخزن سپتیک متعادل بایستد. 

پایه های نگهدارنده سپتیک تانک

 1. منهول آدم رو 

دریچه دسترسی به درون حوضچه آرامش قاعدتا یک منهول است که قطر آن حداقل می بایست 60 سانتیمتر باشد تا یک انسان براحتی بتواند درون آن رفت و آمد نماید. جنس منهول سپتیک می تواند پلاستیکی ، جی آر پی و یا بتنی باشد لیکن طبق سفارش مشتری می توان برای این دریچه دسترسی از پله استفاده نمود.

در ادامه به بررسی و توضیح عملکرد و کاربرد هر بخش پرداخته ایم.

کاربرد بخش های تشکیل دهنده مخازن سپتیک فاضلاب

1.لوله ورودی

شامل لوله ای با سایز دلخواه که به صورت عمود بر عدسی اول سیستم سپتیک و در بالاترین نقطه ممکن تعبیه گردیده است. تعبیه فلنج سر لوله ورودی به گند انبار بستگی به جنس لوله ای دارد که از ساختمان خارج می شود. چنانچه لوله ورودی به مخزن لوله کاروگیت باشد می بایست از مادگی یا کوپلر در عدسی ورودی مخزن سپتیک استفاده نمود.

2.سیفون ورودی گند انبار

که با نصب زانویی 90 درجه در طرف دیگر عدسی ورودی تعبیه می گردد. این سیفون باعث جلوگیری از برگشتن بوی بد درون سیستم بهنگام عدم استفاده طولانی مدت و خشک شدن سیفون و شترگلویی چشمه سرویس بهداشتی به درون واحد می گردد. سر این لوله 90 درجه همواره داخل آب است و گاز متان حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی نمی تواند به مجاری ورودی مخزن سپتیک برگردد.

3.دیواره میانی

در طول 2/3 از بدنه اصلی وجود دیواره ای با ارتفاعی بیشتر و بالاتر از قسمت بالایی ورودی گند انبار تعبیه می شود. وجود آبرویی به قطر حدودا 300 میلیمتر جهت عبور پساب زلال شده به قسمت دوم سیستم سپتیک باعث جلوگیری از عبور فاضلاب جامد می گردد. در قسمت بالایی این دیواره (بافل میانی) وجود راهرویی بسیار کوچک موجب راه یافتن گازهای سمی به سمت ونت هوا می گردد.

زمانی که بخواهیم از گند انبار بعنوان سپتیک فاضلاب ایستگاه پمپاژ استفاده کنیم می توانیم زیر این دیواره را نیز در حدود 30 سانتی متر باز نگه داریم. بدین ترتیب فاضلاب جامدی که بصورت آرام درون لیفت استیشن تجمیع شده است از طریق پمپ خورد کننده ای به بیرون هدایت گردد.

ضخامت دیواره میانی بدلیل فشار برابر سیال دو طرف این بافل پارامتر قابل اهمیتی نیست. لیکن جوش دو طرف بافل به دلیل تکانه های ناشی حرکت سیال درون آن بسیار مهم است.

سازنده سپتیک تانک

4.ونت تخلیه گاز

ونت هوای سپتیک فاضلاب باعث فراهم شدن مسیری جهت عبور گازهای حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی همچون هیدروسولفور و گاز متان درون آن به بالاترین نقطه ساختمان می گردد. در بعضی از پروژه ها سپتیک تانک در وسط محوطه نصب می گردد.

در این مکانها ضرورت دارد ونت گازها از طریق لوله ای تکجداره زیر خاک به سمت کناره های ساختمان هدایت گردد. و نهایتا بهمراه سایر ونت های سرویس های بهداشتی به سمت بالاترین نقطه ساختمان منتقل می گردد. ونت هوا اصولا در قسمت بدنه اصلی و در بالاترین نقطه تعبیه می شود.

برخی از شرکت های تولید کننده، ونت هوا را در دیواره یا عدسی خروجی مخزن سپتیک و بالاتر از لوله خروجی (سطح لوله خروجی) تعبیه می کنند. علت عصایی بودن ونت جلوگیری از بسته شدن مجرای آن بواسطه ساختن لانه توسط پرندگان روی دهانه ونت از یک سو و جلوگیری از جریان پیدا کردن آب باران به درون منبع می باشد. 

نکته مهم : به هیچ عنوان نباید آب باران به درون مخزن سپتیک فاضلاب راه یابد. چرا که اکسیژن فراوان موجود در آب باران باعث بهم خوردن مکانیزم سیستم بواسطه کشته شدن باکتری های بی هوازی می گردد. لذا می بایست آب باران بصورت مستقیم به درون جوی یا چاه آب باران هدایت گردد.

5.سیفون خروجی

همانطور که می دانیم در پساب خروجی از دستشویی ها همواره مقدار زیادی چربی موجود است که به درون سپتیک تانک منتقل می شوند. این چربی ها بدلیل دانسیته کم در روی سطح فاضلاب تجمع می نمایند. بمنظور جلوگیری از خروج این چربی ها به سمت چاه فاضلاب و گرفتگی سوراخهای چاه جذبی استفاده از سیفون خروجی ضروری می باشد.

سیفون خروجی بصورت لوله و زانویی که به سمت پایین دیواره (عدسی) کشیده میشود. این ابزار باعث روغن زدایی می شود و مکانیزم عملکرد سپتیک فاضلاب را تکمیل می نماید.

6.لوله خروجی

بمنظور خروج پساب زلال شده درون گند انبار و هدایت آن به سمت چاه جذبی مجرایی تعبیه شده است به نام خروجی سپتیک. سایز لوله خروجی مخزن سپتیک اصولا به دلخواه مشتری و مطابق با سایز لوله خروجی ساختمان به سمت گند انبار نصب می گردد. نصب یا عدم نصب فلنج درانتهای لوله خروجی بستگی به جنس لوله ای دارد که خریدار در نظر دارد از آن برای انتقال پساب خروجی از دستگاه به سمت چاه جذبی استفاده نماید.

7.بدنه اصلی مخزن سپتیک

تمامی اجزاء فوق که در مورد آنها صحبت شد درون بدنه اصلی تعبیه شده اند. بدنه اصلی سپتیک تانک می تواند از جنس فایبرگلاس ، بتنی و PE و حتی سنگی ساخته شود. ضخامت بدنه اصلی که بمنظور تصفیه فاضلاب استفاده می شود بستگی به میزان خاکی دارد که قرار است روی گندانبار ریخته شود.

عمودی یا افقی بودن بدنه اصلی بستگی به فضایی دارد که خریدار , پیمانکار , کارفرما و یا مشاوری که قصد استفاده از مخزن را دارد. چنانچه فضای کمی در اختیار تیم نصب یا تولید باشد بدنه اصلی دستگاه به شرط عدم بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی عمودی طراحی می گردد.

چنانچه فضای کافی در اختیار تیم باشد (علی القاعده) انباره نگهداری فاضلاب به صورت افقی نصب می گردد. ضخامت بدنه اصلی سپتیک فاضلاب براین اساس طراحی و تولید می گردد. درتمامی جهان بدلیل مزایای زیاد hdpe نسبت به انواع دیگر متریالی که این مخازن می تواند با آنها تولید شود، نوع hdpe بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

8.پایه ها

پایه هایی که در پایین ترین نقطه مخزن تعبیه می گردد صرفا بدلیل کمک به حمل و نقل می باشد. این پایه ها در مدل آماده پلی اتیلنی بیشتر مشاهده می شود. چرا که در تانکهای پیش ساخته با جنس بدنه PE که از لوله اسپیرال ، کاروگیت و … PE تولید میگردد.

خاصیت حلقوی بودن این لوله ها باعث غلتیدن سپتیک تانک و افتادن از روی تریلی و یا حتی درون چاله بهنگام نصب خواهد بود. لذا باید گفت این پایه ها بهیچ عنوان خاصیت مقاوم سازی و استحکام دهی به دستگاه را ندارد.


مزایای اصلی استفاده از پلی اتیلن صلب در بدنه اصلی

 •  سرعت بالای تولید بدلیل استفاده از دستگاههای پیشرفته و اکسترودرهای جوش.
 •  سبک بودن پلی اتیلن و HDPE نسبت به سایر جنسها.
 •  عدم انتشار بوی بد گازهای درون تانک به بیرون بدلیل هوابند بودن درب و مجاری مخزن سپتیک پلی اتیلن.
 •  عدم واکنش به هیچ یک از مواد شیمیایی که درون فاضلاب می تواند وجود داشته باشد اعم از مواد قلیایی و اسیدی
 •  قیمت مناسب مخزن سپتیک تانک پلی اتیلن نسبت به نوع فایبرگلاس.
 •  طراحی پیشرفته و دقیق در سپتیک hdpe نسبت به سایر مدلهای دیگر.
 •  قابلیت تحمل بارهای مرده بدون استفاده از سازه نگهبان و بالا رفتن سرعت نصب واجرا.
 •  قابلیت حمل و نقل مخزنی که بدنه اصلی آن از PE است بعد از بهره برداری از پروژه در پروژه هایی که از این سیستم در تجهیز کارگاه مورد استفاده قرار گرفته است.

کاربرد سپتیک تانک فاضلاب

همانطور که قبلا بیان شد گند انبار، سیستمی است مشتمل بر یک مخزن یا محفظه از هر جنسی که بتوان با آن مخزن تولید نمود. این سیستم طوری طراحی شده تا جامدات پساب خروجی از منبع فاضلاب را گرفته و آب روان تصفیه شده در حد 60% و فاقد جامدات و صد البته دارای بو را تحویل چاه جذبی یا اگوی شهری دهد. در حقیقت سپتیک تانک فاضلاب یک نوع پیش تصفیه (تصفیه مقدماتی) به حساب می آید.

یکی دیگر از کاربردهای آن، استفاده بعنوان ایستگاه پمپاژ فاضلاب است. بدین مفهوم که فاضلاب تولید شده در طبقات و واحد های زیر اگوی شهری را درون خود نگهداری می کند. با رسیدن به سطح خاصی از سیال، پمپ های لجن کش مقدمات انتقال پساب به درون اگوی شهری را فراهم میکند.

قیمت سپتیک تانک

قیمت سپتیک تانک به پارامترهایی مانند ظرفیت مخزن سپتیک ، جنس بدنه ، تعداد پارتیشن های یا بافل های درون مخزن و مقدار خاکی که روی سپتیک خواهد آمد بستگی دارد. همچنین سپتیک تانک آماده اصطلاحی است که برای حالتی بکار میرود که این محصول به صورت پیش ساخته تولید شده و برای نصب به محل پروژه منتقل میگردد.

همانطور که میدانید سپتیک تانک دستگاهی است بمنظور تصفیه مقدماتی فاضلاب های انسانی بهداشتی و بعضا صنعتی بکار میرود. جنس بدنه آن میتواند پلاستیک فشرده ، جی آر پی ، بتنی درجا و پیش ساخته و سایر پلیمرها باشد. در این بخش سعی شده است اطلاعات کاملی در خصوص استعلام قیمت این محصول در اختیار شما قرار بگیرد. بدین منظور در ابتدا اطلاعات خلاصه ای از انواع مختلف آن و حجم هایی که برای هر یک از روش های تولید قابل تصور است در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

قیمت سپتیک تانک

فاکتورهای تعیین قیمت سپتیک تانک

قیمت سپتیک تانک پارامتری است وابسته به :

 • جنس مواد اولیه ای که در تولید بدنه دستگاه سپتیک استفاده شده است. بتنی از همه ارزان تر، پلاستیکی دوجداره در رده دوم و کامپوزیت از همه گرانتر می باشد.
 • کیفیت مواد اولیه اعم از بتن، پلاستیک و کامپوزیت. بیشترین قیمت مربوط به کامپوزیت، سپس پلاستیک سخت یا HDPE و نهایتا کمترین قیمت مربوط به نوع بتنی خواهد بود.
 • حجم مخزن سپتیک که در حقیقت ظرفیت دستگاه را بیان می نماید. هر مقدار ظرفیت سپتیک بالاتر رود نه با همان نرخ ولی با نرخی آهسته تر قیمت محصول بالاتر می رود.
 • محدودیت های فضای نصب که باعث می شود در برخی موارد، تولید سپتیک از حالت دیفالت یا اکونومی خارج شود. هر مقدار محدویت فضای نصب بیشتر باشد با توجه به اینکه ابعاد تولید از حالت اکونومی خارج می شود قیمت سپتیک تانک بالاتر می رود.
 • عمودی یا افقی بودن گند انبار. مخزن سپتیک عمودی قابلیت تحمل نیروی بیشتری دارد لذا متریال کمتری در تولید نیاز خواهد بود. در نتیجه قیمت مخزن عمودی از افقی کمتر خواهد بود.
 • دفنی یا غیر دفنی بودن حوضچه آرامش نیز پارامتر های مهمی در تعیین بهای مخزن سپتیک می باشند. متریالی که در تولید سپتیک دفنی بکار می رود بخاطر برابری نیروی خاک و سیال درون مخزن کمتر خواهد بود. لذا قیمت سپتیک تانک دفنی از غیردفنی کمتر می باشد.
 • میران خاکی که روی بدنه سپتیک تانک خواهد آمد نیز عاملی تاثیر گذار در قیمت مخزن سپتیک می باشد. هر مقدار ضرورت ایجاب نماید تا دستگاه سپتیک در ارتفاعی پایین تری از سطح زمین قرار گیرد، بدلیل بالا رفتن بار مرده روی دستگاه، نیاز به سازه بدنه محکم تر و در نتیجه قیمت محصول بیشتر خواهد شد.
 • ترافیکی که روی بدنه سپتیک خواهد آمد. طبق دستورالعمل نصب، مخزن سپتیک نباید زیر مسیر ترافیک سنگین قرار گیرد مگر در شرایطی که تمامی استانداردهای نصب تامین شده باشد. تانکی که زیر ترافیک بیشتر قرار می گیرد قطعا نیاز به رینگ استیفنس بیشتری در بدنه دارد. لذا قیمت سپتیکی که زیر ترافیک قرار می گیرد از قیمت مدلی که در معابر فاقد تردد قرار می گیرد بیشتر خواهد بود.

نمی توان قاطعانه گفت هر چقدر قیمت سیستم سپتیک فاضلاب بالاتر باشد حتما کیفیت تولید دستگاه سپتیک بالاتر بوده است. ولی:

 می توان گفت دستگاه سپتیک تانک آماده با کیفیت بالا قطعا دارای قیمت بالاتری خواهد بود. 

لیست قیمت سپتیک تانک

عوامل موثر در تعیین قیمت مخزن سپتیک

یکی از نکته های حائز اهمیت در قیمت گندانبار ، تکنولوژی تولید می باشد . هر چه تکنولوژی تولید تانک بالاتر برود و تامین مقاومت مکانیکی بالاتر با مواد کمتری انجام پذیرد قیمت مخزن سپتیک فاضلاب پایین تر خواهد آمد. گندانبار با جنس بدنه پلاستیک فشرده (HDPE) سنگین که امروزه جا افتاده ترین نوع سپتیک بین تمامی کارفرمایان و مشاوران می باشد.

این محصول از ظرفیت 2 مترمکعب تا 144 مترمکعب بصورت یکپارچه در کارخانه تولید میگردد. محدودیت اصلی در تولید سپتیک با جنس بدنه hdpe آماده عدم وجود وسیله ترافیکی در تردد جاده ای می باشد که این محدودیت در تمامی تجهیزات وجود دارد. لذا بمنظور خرید سپتیکهای آماده HDPE با ظرفیت به فرض مثال 400 مترمکعب می بایست دو دستگاه مخزن سپتیک 144 مترمکعب و یک دستگاه سپتیک 112 مترمکعبی سفارش داد و توسط ماشین ترافیکی به محل پروژه منتقل نمود.

قطر سپتیک تانک 144 مترمکعبی 3.2 متر و طول آن 18.5 متر می باشد. این قطر زیاد بدلیل ضرورت استفاده از متریال بیشتر در تامین مقاومت مکانیکی دستگاه تاثیر بسیاری روی قیمت تمام شده سپتیک تانک آماده میگذارد. مخزنهای سپتیک فایبرگلاس بدلیل نوع سازه آن بصورت پنلی تولید می شود.

این مدل در پروژه هایی استفاده می شود که محدودیت انتقال یکپارچه وجود دارد. یعنی مثلا در طبقه منفی 2 ساختمان که امکان انتقال یکپارچه مخزن فراهم نیست قرار است مورد استفاده قرارگیرد. در این حالت سیستم بصورت مونتاژ در محل ساخته خواهد شد و می بایست از سپتیک آماده فایبرگلاس استفاده نمود.

 

قیمت سپتیک تانک کامپوزیت

مخزن سپتیک فایبرگلاس بصورت پنلی ساخته می شود و در مواقعی که امکان انتقال سپتیک تانک آماده بصورت یکپارچه میسر نیست مورد تقاضا خواهد بود.

قیمت سپتیک فایبرگلاس = قیمت هر متر مربع پنل فایبرگلاس * متراژ مورد استفاده در سقف و کف و دیواره ها + هزینه مونتاژ در محل + هزینه حمل تا مقصد + سود کارخانه تولید کننده با جنس بدنه فایبرگلاس.

فروش سپتیک تانک آماده

قیمت سپتیک تانک بتنی

گندانبار بتنی آماده از ظرفیت 3 مترمکعب آغاز و تا ظرفیت 15 مترمکعب بصورت تولید در کارخانه و انتقال مستقیم به محل پروژه تولید می گردد. برای حجم های بیشتر بطور مثال 100 مترمکعب تعداد چندین دستگاه 10 و 15 مترمکعب کنار هم قرار گرفته و با هم پارالل خواهند شد.

وزن بالای سپتیک تانک بتنی پیش ساخته بزرگترین مانع سر راه تولید این محصول میباشد. بخصوص هنگامی که تولید حجم های بالاتر از 15 مترمکعب مد نظر باشد. از طرفی قیمت نسبتا بالای سپتیکهای پلی اتیلنی نیز عاملی بازدارنده بمنظور حذف سپتیک های بتنی می باشد. لذا این موانع و مشکلات در کنار هم ما را بر آن داشته است تا همه انواع این مخازن را در کارخانه تولید کنیم.

قیمت مخزن سپتیک بتنی پیش ساخته نسبت به مدلهای دیگر مناسبتر است و در پروژه های زیادی مورد تقاضاست. هر چند بدلیل معایب بسیاری که دارد بعد از 5 سال می بایست با سپتیک تانک های فوق جایگزین گردد.

قیمت سپتیک بتنی پیش ساخته = قیمت میلگرد مورد استفاده + قیمت بتن مورد استفاده + قیمت ایزوگام مورد استفاده + هزینه دستمزد تولید + هزینه حمل به محل پروژه.

قیمت سپتیک تانک آماده و پیش ساخته

برای دسترسی سریعتر در زیر قیمت انواع سپتیک تانک آماده در سایزهای پر کاربرد بیان میشود.

قیمت سپتیک پیش ساخته بتنی

 • دو متر مکعب قیمت حدودا ۱۵ میلیون ریال.
 • سه مترمکعب قیمت حدودا ۱۶ میلیون ریال.
 • چهارمترمکعب قیمت حدودا ۱۷ میلیون ریال.
 • پنج مترمکعب حدودا ۱۸ میلیون ریال.
 • شش متر مکعب حدودا ۱۹ میلیون ریال.
 • هفت مترمکعب حدودا ۱۹.۵ میلیون ریال.
 • قیمت سپتیک تانک آماده هشت مترمکعب بتنی حدودا ۲۰ میلیون ریال.
 • نه متر مکعب بتنی ۲۲ میلیون ریال.
 • ده مترمکعب معادل ۲۴ میلیون ریال می باشد.
 • قیمت سپتیک تانک آماده با جنس بدنه سیمان و ظرفیت ۱۲ هزار لیتر در مقطع فعلی ۳۲ میلیون ریال است.
 • سپتیک تانک آماده بتنی 15 مترمکعب بدلیل بیش از حد سنگین بودن کمتر مورد درخواست مشتریان می باشد.

قیمت سپتیک تانک آماده با جنس بدنه HDPE

در ادامه بصورت حدودی قیمت سپتیک تانک های HDPE ناب زیست بیان می شود.

 • 5 مترمکعب محدوده قیمتی 6.5 میلیون تومان تا 14.5 میلیون تومان.
 • قیمت سپتیک تانک  آماده 10 مترمکعب HDPE محدوده قیمتی 10.2 میلیون تومان تا 18.5 میلیون تومان.
 • 20 مترمکعب محدوده قیمتی 19.5 تا 34 میلیون تومان.
 • 30 مترمکعب محدوده قیمتی 24 تا 43 ملیون تومان.
 • 40 مترمکعب از قیمت 280 میلیون ریال تا 511.000.000 ریال.
 • 50 مترمکعب محدوده قیمتی 32 تا 58 میلیون تومان.
 • 60 مترمکعب از محدوده $3500 تا $5750 با دلار 12 هزار تومان.

برای کسب اطلاعات کامل در این زمینه لطفا با کارشناسان شرکت ناب زیست تماس بگیرید.

قیمت سپتیک تانک آماده کامپوزیت

سپتیک تانک آماده کامپوزیت از 2 مترمکعب تولید و تا 200 مترمکعب بصورت مونتاژ در محل بصورت پنلی تولید می شوند. شکل ظاهری این مخازن اصولا مکعبی است لذا ضمن اشغال فضای کمتر دارای ظرفیت بیشتری می باشند.

 • 5 مترمکعب دارای محدوه ای از 108 میلیون ریال تا 190 میلیون ریال می باشد.
 • 10 مترمکعب در محدوده 210 تا 380 میلیون ریال می باشد.
 • 20 مترمکعب نیز از 400 میلیون ریال آغاز و تا 690 میلیون ریال ادامه دارد.
 • 50 مترمکعب نیز از 85 میلیون تومان اغاز و تا 130 میلیون تومان قابل افزایش است.

قیمت سپتیک تانک خانگی

با توجه به اینکه در اغلب موارد مخزن فاضلاب بمنظور پیش تصفیه فاضلاب های خانگی استفاده می شود از مخزن سپتیک فاضلاب تحت عنوان سپتیک فاضلاب خانگی نام برده می شود.

قیمت سپتیک تانک خانگی به فاکتورهای مختلفی وابسته است. از جمله نوع مواد مورد استفاده در تولید بدنه مخزن فاضلاب توسط تولید کننده، میزان دبی پساب خروجی از ساختمان و در نهایت نوع استفاده ای که از سیستم تصفیه فاضلاب خانگی می شود. بمنظور استعلام قیمت سپتیک تانک فاضلاب خانگی با همکاران ما تماس بگیرید.

استفاده از کلمه سپتیک تانک فاضلاب بجای انباره تعفن امری است عادی لذا چنانچه شما در اسناد مناقصه یا قرارداد خود بدنبال قیمت سپتیک تانک فاضلاب هستید تمامی نوشته های این صفحه در مورد این اصطلاح صدق نموده و به شما کمک خواهد کرد برآوردی سرانگشتی از قیمت مخزن سپتیک داشته باشید .

استفاده از سپتیک بتنی یا پلاستیک سنگین ؟

تجربه سال های متمادی تولید انواع مختلف سپتیک تانک به نویسنده این مطلب اجازه میدهد اینگونه بنویسد که استفاده از سپتیک تانک با جنس بدنه پلاستیک فشرده، همچون لوله های آب تحت فشار ، علیرغم قیمت بالاتر آن در نگاه اول نسبت به قیمت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته , سایر انواع مختلف سپتیک تانک های آماده مقرون به صرفه تر است.

ساده ترین دلیل برای این نوشته شاید به سبک بودن و عمر بالای این نوع سپتیک تانک ها برگردد. چرا که از طرفی هزینه های نصب ، راه اندازی و نگهداری و تعمیرات آن نسبت به سایر انواع مخازن سپتیک کمتر است. همچنین در بلندمدت باعث صرفه جویی های زیاد در نگهداری آنها خواهد شد.

 در حالت کلی می توان گفت پایین ترین قیمت سپتیک تانک آماده متعلق به مخزن سپتیک بتنی آماده و بالاترین قیمت متعلق به سپتیک فایبرگلاس می باشد. ولی در جمله ای کامل تر اینطور میتوان گفت مقرون بصرفه ترین سپتیک تانک آماده ، سپتیک پلاستیکی و پر هزینه ترین سپتیک آماده، مدل بتنی پیش ساخته می باشد. علت این امر هزینه های بسیار زیادی است که بعد از تولید و نصب دستگاه بتنی به کارفرما تحمیل خواهد شد. 

بمنظور کاهش قیمت سپتیک تانک، نکته مهم کارشناسی برآورد حجم سپتیک تانک و انتخاب صحیح جنس بدنه مخزن  می باشد. همیشه نباید از جنس فایبرگلاس استفاده کرد تا بالاترین مزایای را بدست آورد. در برخی پروژه ها می توان با یک سپتیک بتنی به هدف رسید و کمترین قیمت را به کارفرما تحمیل نمود.

قیمت سپتیک تانک بتنی

 

سپتیک تانک آماده و پیش ساخته

همانطور که می دانید سپتیک تانک دستگاهی است که تمامی جامدات را از پساب خروجی از ساختمان های مسکونی گرفته و تبدیل به پساب مایع میکند. سپس جهت سرریز به چاه فاضلاب یا اگوی شهری تحویل لوله های انتقال فاضلاب می دهد. گندانبار می تواند بصورت درجا با مصالح بنایی شامل سنگ و آجر و سیمان ساخته شود، و یا اینکه بصورت آماده یا پیش ساخته در کارخانه تولید و به محل پروژه حمل گردد.

بهای تمام شده سپتیک تانک آماده قطعا در نگاه اول از مدل درجا بیشتر بنظر می رسد. ولی تجربه نشان داده است مزایای سپتیک تانک آماده بسیار زیاد است. برای نمونه مبلغ کل دستگاه سپتیک در همان ابتدای اخذ تصمیم پرداخت می شود و پیمانکار به افزایش قیمت مواد اولیه شامل میلگرد و غیره برخورد نمی کند. در نهایت این موارد باعث میشود قیمت سپتیک تانک آماده بصرفه گردد. همچنین سرعت تولید بالا و نصب نیز از دیگر مزایای آن می باشد .

لزوم کارکرد درست سیستم سپتیک

در صورتی که مکانیزم عملکرد سپتیک بدلیل وارد شدن شامپوها، صابونها و مواد شیمیایی آنتی باکتریال و از بین رفتن باکتری های بی هوازی کامل نباشد، یا در هنگام طراحی آن ظرفیت مورد نیاز به درستی محاسبه نشده باشد، همواره مخزن دارای حجم زیادی لجن خواهد شد و انتقال آب از قسمت اول به دوم با مشکلاتی همراه خواهد بود . دراین صورت آب به داخل لوله ورودی برمی گردد و در حقیقت سیستم تصفیه دچار گرفتگی شده و نیاز به تخلیه پیدا خواهد نمود.

دریچه ای که در قسمت ورودی سپتیک تانک تعبیه شده به شما اجازه می دهد از فضای داخل آن بازدید نمائید. درصورتی که مشکلی پیش آمده باشد با تماس با واحدهای تخلیه مشکل را برطرف نمائید. تخلیه آن در صورتی که به درستی طراحی و استفاده شده باشد دو سال یکبار نیاز خواهد بود.

باید دقت نمود به هنگام تخلیه بخشی از لجن حاوی باکتری های بی هوازی مخزن در بخش اول مخزن باقی بماند. در این صورت شرایط لازم برای فعالیت میکروارگانیزم های بی هوازی به محض استفاده مجدد فراهم میشود.

به شما پیشنهاد می کنیم برای بالا بردن بهره وری سپتیک تانک و بالا بردن مدت زمان تخلیه موارد زیر را رعایت نمائید.

 1. محاسبه ظرفیت حتما” توسط تیم متخصص و دارای تجربه عملی کافی انجام پذیرد. حتی در صورت نیاز هزینه های این کار نیز به طراح سپتیک پیش ساخته پرداخت گردد. همچنین تضمین کافی درخصوص ظرفیت مورد نیاز سیستم از ایشان گرفته شود. تمامی مستندات مربوط به محاسبه ظرفیت و طراحی از کسی که مسئولیت اینکار را می پذیرد اخذ گردد.
 2. در حد امکان استفاده از مواد شوینده آنتی باکتریال خودداری نمائید. چرا که این شوینده ها حاوی موادی هستند که زندگی و فعالیت باکتری های بی هوازی را به خطر انداخته و از تکثیر آنها جلوگیری می کند.
 3. به هیچ عنوان آب باران به داخل سپتیک آماده هدایت نگردد. بدین منظور در بسیاری از کشورها از منبع های نگهدارنده آب باران درون ساختمان ها استفاده میشود.
 4. درصورتی که درمناطق سردسیر زندگی می کنید با استفاده از خاک روی سپتیک فاضلاب را بپوشانید. علت اینکار فراهم شدن شرایط رشد و تکثیر باکتری ها یعنی محیط گرم می باشد.
 5. حتما” در هنگام تولید سپتیک تانک از تولید کننده محصول بخواهید ورودی را به نحوی طراحی کند که آب خروجی از ساختمان به آرامی درون مخزن گند انبار وارد شود. این موضوع خود کمک شایانی به جلوگیری از بهم خوردن لایه های لجن و در حقیقت تصفیه فاضلاب جامد و تبدیل آن به فاضلاب مایع می نماید.
 6. بهنگام طراحی خط لوله انتقال پساب به داخل دستگاه دقت نمائید شیب خط بیش از حد نباشد. چرا که بهنگام بالا رفتن سرعت سرریز فاضلاب به داخل مخزن فضای آرام درون بخش اول دچار نا آرامی خواهد شد. در نتیجه باکتری ها محیط آرام خود برای تکثیر را از دست خواهند داد.
 7. چنانچه میسر است قبل از این سیستم از دستگاه چربی گیر استفاده نمائید. البته این موضوع در پروژه هایی ممکن است که سیستم آشپزخانه آنها مجزا از سیستم سرویس های بهداشتی می باشد.
 8. قطر مخزن در مخازن پلی اتیلن از 1.2 متر کمتر نباشد. در صورت استفاده از بدنه فایبرگلاس در تولید دستگاه ، ارتفاع را حداقل در 1.2 متر در نظر بگیرید. چرا که نیاز است لایه های لجن روی همدیگر رسوب کنند و عملیات خودخوری باکتری ها دقیق تر و سریع تر انجام گیرد.

 


خرید سپتیک تانک

بمنظور خرید سپتیک تانک شما باید مراحل زیر را انجام دهید :

 1. محاسبه ظرفیت سپتیک را توسط یک مهندس محاسب یا یکی از شرکت های مشاور انجام دهید.
 2. بعد از آگاهی از میزان ظرفیت مورد نیاز، شما باید با مشاوره با کسی که تجربه کافی در خصوص جنس های مختلف مخزن سپتیک را دارد نسبت به انتخاب نوع دستگاه اقدام نمائید. چنانچه شما می خواهید گند انبار صنعتی تهیه و خرید کنید به احتمال زیاد مشاور برای شما مدل کامپوزیت را پیشنهاد خواهد نمود. در صورتی که سپتیک فاضلاب خانگی بخواهید در صورت داشتن بودجه کافی احتمالا مشاور مدل پلی اتیلنی را به شما پیشنهاد دهد. و در صورتی که بودجه شما محدود باشد قاعدتا می بایست سراغ سپتیک تانک بتنی بروید.
 3. بعد از انتخاب جنس بدنه ، نوبت به اخذ پیش فاکتور و استعلام قیمت از شرکت های تولید کننده سپتیک تانک می رسد. پیشنهاد ما استعلام از حداقل 5 تولیدکننده می باشد. شما می توانید این مهم را از طریق شرکت در نمایشگاه ها و یا استفاده از جستجوی گوگل انجام دهید. نام بردن از برخی شرکت های تولید کننده با توجه به کیفیت های متفاوت محصولات تولیدی کار ساده ای نیست.
 4. بعد از اخذ پیش فاکتور پیشنهاد ما بررسی تک تک مواردی است که درون پیش فاکتور درج شده است . این موضوع در بهترین حالت با مراجعه به سایت تولیدی و کارخانه تولید کننده قابل انجام خواهد بود.
 5. در نهایت و بعد از بررسی کلیه شرکت ها می توانید در صورت درخواست فاکتور رسمی نسبت به دریافت شماره حساب شرکتی و واریز وجه اقدام کنید. سپس نسبت به ارسال نقشه و تعیین قطر لوله های ورودی و خروجی و … اقدام نمائید.
 6. در قسمت آخر بمنظور تکمیل فرایند خرید سپتیک فاضلاب، پیشنهاد ما به شما این است حتما از بازرس دارای گواهینامه در جهت کنترل کیفیت محصول ارسالی اطمینان حاصل نمائید. در نهایت نسبت به بارگیری محصول نهایی اقدام نمائید.

برای خرید این محصول با کارشناسان ما تماس بگیرید و طی مشاوره محصول مورد نظر را سفارش دهید. هم چنین شما خریدار محترم می توانید در تمامی مراحل طراحی و تولید در کارخانه حضور داشته باشید.


 

 

نحوه بهینه سازی کارکرد سپتیک تانک

همانطور که میدانید میزان تصفیه فاضلاب گند انبار از 40 درصد 63 درصد متغیر است. بمنظور بالا بردن کارایی عملکرد سیستم می بایست بعضی موارد توسط کاربر نهایی رعایت گردد که ذیلا به این موارد اشاره خواهیم نمود.

 1. در وهله اول مخزن سپتیک را می بایست درون خاک قرار دهیم. علت آن این است که گرمای حاصل از فعالیت باکتری ها درون سیستم باقی بماند.
 2. جنس بدنه دستگاه می بایست از موادی باشد که گرمای حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی درون سپتیک تانک را درون خود نگه دارد. در حقیقت به نوعی عایق در ساخت بدنه نیاز خواهیم داشت . در عین حال می بایست بدنه گند انبار تحمل بار خاک را داشته باشد .
 3. از ریختن مواد شوینده آنتی باکتریال درون سیستم  باید جلوگیری شود . این مواد باعث از بین رفتن باکتری های بی هوازی می گردد.
 4. بهنگام طراحی مخزن سپتیک، شرکت سازنده باید حتما دقت کند لوله ورودی به درون مخزن دارای زانویی باشد. در نتیجه فاضلاب خروجی به درون دستگاه باعث بر هم زدن محیط امن و آرام و آماده رشد و نمو باکتری های بی هوازی درون لایه های لجن تشکیل شده در کف سیستم نگردد.
 5. در طراحی محصول مهندس محاسب باید دقت کند حجم مخزن را به اندازه بالاترین دبی روزانه در شلوغ ترین روز سال در نظر بگیرد. چرا که چنانچه یک مورد شوک به دستگاه وارد شود برقراری نظم درون دستگاه نیازمند دوباره چینی لایه های لجن خواهد بود.

میزان آلایندگی پساب خروجی از مخزن سپتیک

همانطور که گفته شد مخزن سپتیک نوعی گندانبار است یعنی انباره است که در آن آب گندیده جمع می شود. لذا می توان به جرات گفت گند انبار توان تصفیه فاضلاب تا حدی که بشود از آن برای کارهای شستشو استفاده نمود را ندارد. یا آبیاری فضای سبز با پساب خروجی از آن تقریبا امری محالی است .

این سیستم از هر نوعی که باشد در نهایت توان تصفیه فاضلاب تا 63 درصد را خواهد داشت . در مدلهای پیشرفته که از آن تحت عنوان پکیج ای بی آر یاد می شود (ABR PACKAGE) این عدد نهایتا تا 75 درصد قابل افزایش است. ولی بوی بد فاضلاب حتی در خروجی گند انبار پیشرفته را نمیتوان براحتی از بین برد. همچنین بمنظور زلال سازی پساب خروجی باید از فیلتر شنی استفاده نمود .

 لذا میتوان خلاصه و مفید گفت سپتیک تانک، توانایی تصفیه پساب تا حدی که بتوان از آن در کشاورزی، باغبانی، کارواش و برگشت به فلش تانک را “ندارد”. 

لذا حتما می بایست پساب خروجی از این سیستم به داخل چاه جذبی یا بصورت زهکش به درون خاک هدایت گردد. نحوه استفاده از منهول توزیع پساب خارج شده از تانک درون لوله های زهکش متفاوت است و بستگی به سطح آب های زیر زمینی دارد.

نحوه دفع مایع خروجی از مخزن سپتیک را می توانید در شکل های زیر ملاحظه فرمائید.

 

دفع خروجی سپتیک تانک

دفع خروجی مخزن سپتیک

تفاوت سپتیک فاضلاب و پکیج تصفیه فاضلاب

سپتیک تانک و پکیج تصفیه فاضلاب هر دو از انواع دستگاه های تصفیه فاضلاب هستند که هر یک کاربرد مخصوص به خود را دارند. مخزن سپتیک علیرغم سادگی تقریبا پرکاربرترین وسیله در پاکسازی فاضلاب می باشد. قیمت مناسب، تولید سریع و مطابق سفارش، عدم نیاز به تجهیزات پیچیده الکتریکی، مقرون به صرفه بودن آن، نصب و راه اندازی راحت و بدون دردسر و در نهایت عدم نیاز به سرویس های تعمیر و نگهداری جز مزیت های آن هستند.

مهمترین معایب سپتیک تانک فاضلاب

 1.  عدم پاکسازی فاضلاب در حدی که پساب خروجی قابلیت استفاده بمنظور آبیاری زمین های کشاورزی را داشته باشد.
 2. عدم امکان استفاده از سپتیک تانک فاضلاب بمنظور تصفیه پساب فاضلاب های صنعتی و کارخانجات.
 3. نیاز به تخلیه در زمان های مقرر و بوی بدی که متاسفانه بهنگام تخلیه از آن متصاعد می گردد.
 4. بدلیل دفنی بودن آن امکان بازرسی دوره ای وجود ندارد. در صورتی که گند انبار پر شود می تواند در پاکسازی فاضلاب اخلال ایجاد کند. البته برای رفع این مشکل می توان از لول سنج درون مخزن استفاده نمود.

در عوض پکیج تصفیه فاضلاب علیرغم قیمت بالا در تولید و نصب دارای آبی روان، بی بو و بی رنگ است. همچنین استفاده مجدد از آب خروجی از این نوع سیستم تصفیه فاضلاب امکان پذیر است.

مخزن سپتیک دفنی

سپتیک تانک فاضلاب خانگی

به گندانباری که بمنظور تصفیه فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار گیرد سپتیک تانک فاضلاب خانگی گفته می شود. گندانبار در منازل مسکونی اعم از آپارتمان ها و واحدهای ویلایی نقش فیلترینگ پساب فاضلاب را دارد.

خانه های بسیاری در مناطق شمال کشور نیاز به این سیستم دارند. چرا که در این مناطق سطح آب زیرزمینی بالاست و چاه فاضلاب یک خانه مطمئنا به چاه آب خانه کناری ارتباط دارد. اینکه شما مستقیم از چاه استفاده کنید یا تنها سپتیک خانگی خریداری و نصب نمائید هیچ یک روش خوبی برای تصفیه فاضلاب نیستند.

سپتیک تانک خانگی

در صورت استفاده از مخزن سپتیک بدون حفر چاه جذبی بدلیل نیاز به تخلیه مداوم هزینه بالایی به کارفرما تحمیل خواهد شد .
محاسبه حجم گند انبار خانگی کار زیاد پیچیده ای نیست. در عین حال استفاده از دانش و تجربه در این امر، باعث بالا رفتن اطمینان و کاهش هزینه های بعدی خواهد شد. استعلام قیمت این مخازن نیز کار پیچیده ای نیست به محض مشخص شدن حجم مورد نیاز می توانید نسبت به این موضوع اقدام نمائید.

 برای محاسبه ظرفیت سپتیک لطفا با شماره های دفتر ناب زیست 02188721092 و 02188722027 تماس بگیرید. 

 

تفاوت سپتیک تانک و چربی گیر

سپتیک فاضلاب و چربی گیر فاضلاب هر یک بصورت مجزا تجهیزاتی هستند که بواسطه استفاده از آنها تصفیه فاضلاب بصورت مقدماتی انجام میگیرد. اینکه این دو چه تفاوت هایی با هم دارند برای مشاورین و طراحان محترم حائز اهمیت خواهد بود.

مخزن سپتیک سر راه سرویس های بهداشتی قرار می گیرد و وظیفه دارد تمامی جامدات را از پساب بگیرد و تبدیل به مایع نماید. ولی دستگاه تله چربی همانطور که از نام آن پیداست چربی را از پساب آشپزخانه جدا مینماید و تحویل ماشین زباله گیر میدهد. جنس بدنه دستگاه چربی گیری اصولا از مواد چربی گریز است. ولی جنس بدنه دستگاه سپتیک نیازی به این پارامتر ندارد.

نقشه این دو نیز با هم متفاوت است البته در نگاه اولیه نقشه هر دو بدلیل وجود یک دیواره میان بند شبیه به هم بنظر می رسند. ولی در واقع بدلیل ضرورت خنک سازی آب سرریز شده به دستگاه چربی گیر جهت صعود لایه های روغن به سطح پساب، این دستگاه نسبت به گندانبار طولانی تر میباشد. در عوض سپتیک تانک نیاز به عمق بیشتری دارد تا لایه های لجن درون آن تجمیع گردند. بدین صورت فضای لازم برای فعالیت و تخمیر باکتری های غیرهوازی آماده میشود.

سپتیک تانک عمودی

در برخی از پروژه ها بدلیل محدودیت فضایی که وجود دارد کارفرما مجبور به استفاده از مخزن سپتیک عمودی می گردد. درخواست مدل عمودی در مناطقی که سطح آب زیرزمینی بالاست بسیار کاهش می یابد. چرا که در این حالت ارتفاع گندانبار زیاد شده و بهنگام نصب با مشکلات عدیده ای مواجه خواهید شد.

نقشه سپتیک تانک فاضلاب عمودی متفاوت از نوع افقی آن می باشد. در این حالت دیواره میانه تقریبا از بین می رود ولی با کشاندن لوله ورودی و خروجی به سمت پایین می توان براحتی نبود بافل میانی درون گند انبار عمودی را جبران نبود.

مخزن سپتیک عمودی

 

سایز ورودی و خروجی سیستم گند انبار عمودی و لول ( سطح ارتفاع ) این لوله ها بستگی به لوله کشی ساختمان دارد. چرا که قطر لوله ورودی به سپتیک تانک نباید از قطر لوله خروجی از ساختمان باشد. در ادامه قطر لوله خروجی از دستگاه چه بحالت عمودی و چه بحالت افقی نباید از قطر لوله ورودی کمتر باشد. در صورت عدم رعایت هر یک از این موارد این نگرانی وجود دارد که پساب به درون مخزن و یا درون ساختمان برگشت بخورد و مکانیزم عملکرد سیستم به هم بخورد.

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک

معمولا از مخزن های سپتیک برای فاضلابهای بهداشتی استفاده می شود. بنابراین در اینجا روش محاسبه ظرفیت آنها برای فاضلابهای بهداشتی آمده است. براساس استانداردهای BS6297 ظرفیت آن را می توان از رابطه زیر محاسبه نمود.

E= 2.5 + N*M

که در رابطه فوق E حداقل حجم برحسب مترمکعب، N  سرانه تولید فاضلاب در هر شبانه روز برحسب لیتر و M تعداد نفرات تحت پوشش برحسب نفر می باشد.

بنابراین جهت محاسبه ظرفیت سپتیک تانک مورد نیاز ابتدا باید حجم فاضلاب تولیدی روزانه را محاسبه نمود. حجم فاضلاب بهداشتی معمولا به تعداد افرادی که در مکان مورد نظر تردد و زندگی میکنند بستگی مستقیم دارد.

در جدول زیر سرانه تولید فاضلاب به ازای هر نفر در شرایط مختلف آمده است. بنابراین برای محاسبه حجم فاضلاب تولیدی روزانه باید تعداد نفرات را در سرانه آنها مطابق جدول فوق ضرب نمود. عدد حاصل برابر حجم فاضلاب تولیدی روزانه می باشد.

جدول محاسبه فاضلاب تولیدی به ازای هر نفر

 

محل

واحد

محدوده

1

واحدهای مسکونی شهری

نفر

80-150

2

ویلاهای تفریحی

نفر

120-200

3

ساختمان های اداری

نفر پرسنل 8 ساعته

30-60

نفر پرسنل 24 ساعته

70-100

4

کارخانه ها و کارگاه های صنعتی

نفر کارگر 8 ساعته

30-60

نفر کارگر 8 ساعته با استحمام

90-120

5

کارگاه های ساختمانی

نفر پرسنل 8 ساعته

40-80

نفر پرسنل 24 ساعته

80-120

6

سرویس بهداشتی عمومی

نفر بدون فلاش تانک

5-12

نفر بدون فلاش تانک

12-20

 

نصب سپتیک تانک

نصب سپتیک تانک یکی از مولفه های بسیار مهم است که ممکن است بسیاری از مهندسین را بهنگام بروز خطا چندین سال بعد از نصب دچار مشکا نماید. موضوع نصب این محصول امروزه مورد توجه سازمان نظام مهندسی تمامی استان های کشور می باشد.

در این راستا ما بر آن شده ایم تا دستورالعمل نصب سپتیک تانک در مدل های بتنی پیش ساخته بعنوان ارزان قیمت ترین نمونه سپتیک، و پلی اتیلنی بعنوان پرکاربردترین نمونه انباره تعفن را تشریح نمائیم. امیدواریم تا کمکی باشد برای پیمانکاران ، شرکت های مهندسین مشاور و کارفرمایان دولتی و خصوصی کشور عزیزمان ایران.

نصب سپتیک تانک بتنی آماده یا پیش ساخته

همانطور که میدانیم مدل بتنی آماده در 100% موارد بصورت استوانه عمودی تولید و جهت نصب به محل پروژه ارسال می شود. محدودیت وزن آن باعث می شود حداکثر تا ظرفیت 15 مترمکعب قابل تولید در قالب یک دستگاه باشد.
از این رو بمنظور نصب مدل بتنی پیش ساخته در ظرفیت های بیش از 15 مترمکعب نیاز به لوله کشی و استفاده از منهول ها و کلکتورهای توزیع و تجمیع فاضلاب خواهید داشت.

در هر صورت بمنظور آماده سازی مکان محل نصب سپتیکی از جنس بتن ضروری است چاله با قطری معادل 1.5 برابر قطر آن کنده شود و با ارتفاعی معادل ارتفاع سپتیک بعلاوه کد منفی لوله خروجی از مجتمع . بعد از حفاری نیاز است ابتدا بمنظور جلوگیری از کج شدن دستگاه بعد از نصب زیر دستگاه تسطیح و با بتن مگر پوشانده شود. سپس با جرثقیل به وزنی معادل 2 برابر وزن مخزن سپتیک نسبت به جایگذاری دستگاه اقدام شود تا تلنگر های مخزن باعث واژگون شدن جرثقیل بهنگام نصب نگردد.

سپس لوله های ورودی و خروجی بوسیله رینگ و فلنچ و یا در بعضی موارد اتصالات موفه به لوله های خروجی از ساختمان و در ادامه لوله ورودی به اگوی شهری یا چاه جذبی متصل می شود.

نصب سپتیک تانک

نصب سپتیک تانک با جنس بدنه پلاستیک فشرده

بدین منظور پس از دانستن ابعاد دستگاه، چاله ای به طول و عرض 1.5 برابر مخزن سپتیک حفاری می نمائیم.
ارتفاع چاله محل نصب دستگاه مطابق با کد ارتفاعی لوله خروجی از ساختمان می باشد که می بایست به ورودی سپتیک سوار باشد، تا فاضلاب بتواند بصورت ثقلی درون مخزن اولیه سپتیک پلی اتیلنی بریزد.

ریختن بتن اطراف دستگاه در صورت نیاز به تحمل ترافیک و عمیق بودن محل نصب، جلوگیری از کور شدن لوله ونت و لوله کشی ونت تا بالاترین نقطه ساختمان، بالا بردن منهول های آدم رو بمنظور آسان نمودن دسترسی در صورت نیاز و اتصال لوله خروجی از دستگاه به لوله ورودی به چاه جذبی، از نکات ضروری جهت نصب سپتیک های با جنس بدنه پلی اتیلنی می باشند.

دقت کنید بمنظور بالا بردن ضریب اطمینان و مقاومت حتما خاک اطراف دستگاه را تا حد امکان متراکم و یا کمپکت نمائید تا نیروی وارده از سطح به خاک اطراف منتقل گردد و از تخریب سپتیک تانک بعد از نصب ممانعت نماید.

تخلیه سپتیک تانک فاضلاب

به عملیاتی که باعث رفع گرفتگی مخزن سپتیک گردد تخلیه سپتیک فاضلاب می گویند. این عملیات می تواند از طریق ماشین لجن کش فاضلاب باشد یا از طریق نصب پمپ سپتیک به درون چاه ذخیره انجام بگیرد.

محاسبه ظرفیت و طراحی دستگاه تصفیه فاضلاب به هر روشی که انجام شود اعم از هوازی و بی هوازی، به استثناء چند روش محدود که هزینه بسیار بالایی برای تولید و نصب آنها باید پرداخت نمود، می بایست بعد از مدتی استفاده تمیزکاری گردد. در زیر به نکاتی در مورد تخلیه انواع مختلف گندانبار می پردازیم.

تخلیه سپتیک بی هوازی

 تمیزکاری در این مدل سپتیک می بایست از طریق تخلیه لجن درون بخش اول انباره تعفن انجام پذیرد . در بخش دوم دستگاه تصفیه فاضلاب بی هوازی نیز مقداری لجن امکان دارد وجود داشته باشد. لذا ضروری است بهنگام حضور ماشین لجن کش فاضلاب از ایشان بخواهید از دریچه بخش دوم تانک ، چربی ها و اندک لجن این قسمت را نیز تخلیه کند.

تخلیه سپتیک هوازی

دستگاه های تصفیه فاضلاب هوازی بواسطه هوادهی مستمر بلوئرها فاقد لجن خواهند بود. لیکن دارای تفاله ای هستند که این تفاله می تواند بعنوان کود در اختیار کشاورزان قرار گیرد. برخی روش های پیشرفته تصفیه فاضلاب وجود دارند که با تزریق مداوم لجن و تفاله به بخش اول سپتیک هوازی باعث از بین رفتن تمامی پساب ها و فضولات می گردد. در حدی که برداشت 5 سال یک بار لجن نیز ضرورت پیدا نمیکند.

تخلیه سپتیک بتنی

چنانچه مخزن سپتیک بتنی در پروژه خود استفاده کرده اید بخاطر اینکه طراحی آنها همچون ایمهاف تانک بوده و دارای یک دریچه است، می بایست به ماشین تخلیه فاضلاب تنها همان یک درب را نشان دهید. ایشان با انداختن سر لوله لجن کش به داخل مخزن و روشن نمودن پمپ لجن کش می تواند به راحتی نسبت به تخلیه لجن اقدام نماید.

تخلیه سپتیک تانک کامپوزیت

چنانچه مخزن سپتیک شما کامپوزیت است بدلیل اینکه این نوع سیستم ها دارای دو درب در بخش ابتدایی و انتهایی می باشند. ماشین لجن کش باید درب منهول اول دستگاه را برداشته و با انداختن لوله تخلیه فاضلاب و روشن نمودن پمپ تخلیه نسبت به تمیزکاری سیستم در قسمت اول اقدام نماید. دقت کنید از ایشان بخواهید بخشی از لجن را که در قسمت ابتدایی مخزن وجود دارد تخلیه نکند. چرا که این لجن دارای مقدار زیادی باکتری بی هوازی است که به محض ورود جامدات و فضولات به تجزیه آنها اقدام می نمایند.

در صورتی که تمامی لجن تخلیه گردد باید مدتی جامداتی که به درون سپتیک تانک فاضلاب وارد می شوند روی همدیگر تلنبار شود. این باعث میشود باکتری های هوازی تمامی اکسیژن درون  فاضلاب ورودی را مصرف کنند. سپس نسبت به تشکیل کلونی اقدام نمایند. این پروسه حدودا سه ماه طول می کشد و در طول این مدت متاسفانه فاضلاب به خوبی تصفیه نمی شود. همچنین احتمال گرفتگی سوراخ های چاه جذبی زیاد خواهد بود.

بعد از تخلیه قسمت اول مخزن نگهداری فاضلاب به نحوی که اشاره شد شما باید درب دوم منهول ساختمان خودتان را به اپراتور تخلیه فاضلاب نشان دهید. از ایشان بخواهید تمامی لجن بخش دوم مخزن را خالی کند. در این صورت یعنی پس از اطمینان از اینکه لوله فاضلاب تا انتهای منبع رفته است، صدای کار کردن پمپ بصورت خالی به شما خواهد گفت که تمامی فاضلاب تخلیه شده است.

فروش سپتیک تانک

قیمت تخلیه سپتیک فاضلاب

قیمت تخلیه مخزن سپتیک فاضلاب در مقطع فعلی که سال 1398 است بین 110 هزار تومان در شهرهای کوچک تا 450 هزار تومان در شهرهای بزرگ و بهنگام بالا آمدن سطح آب های زیر زمینی یعنی زمستان است.

ماشین های بزرگ که تا 10 تن فاضلاب را با خود حمل میکنند برای تخلیه محتوای درون سیستم به صرفه تر از ماشین های و کامیونت های کوچک تر هستند. لذا این میتواند یک راهنمایی باشد برای انتخاب ظرفیت مناسب. یعنی چنانچه ظرفیت دستگاه شما 8 مترمکعب پیش بینی شده است شما بهنگام سفارش دستگاه به حجم 10 مترمکعب را سفارش دهید تا بهنگام تخلیه بتوانید در هزینه های تخلیه صرفه جویی نمائید.

بازه زمانی تخلیه سپتیک تانک

در صورتی که مخزن فاضلاب بصورت صحیح طراحی شده باشد بازه زمانی تخلیه گندانبار بین 2 تا 5 سال خواهد بود. در صورتی که شما نتوانید از چاه جذبی در انتهای سیستم سپتیک تانک استفاده کنید این زمان به حداقل خود یعنی مقدار فاضلاب خروجی از ساختمان به ظرفیت گند انبار برسد کاهش می یابد.

بطور مثال چنانچه شما چاه جذبی نداشته باشید و ظرفیت تانک را 20 مترمکعب انتخاب کرده باشید مدت زمان تخلیه گند انبار = مدت زمانی که 20 مترمکعب پساب از لوله خروجی ساختمان خارج شده باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه طراحی و نحوه محاسبه ظرفیت سپتیک مراجعه فرمائید.

تجربه هایی در خصوص نحوه محاسبه ظرفیت مخازن

چند تجربه در خصوص نحوه محاسبه ظرفیت سپتیک تانک ذیلا ارائه میگردد. امید آن می رود با مطالعه موارد زیر به تجربه لازم در خصوص نحوه محاسبه حجم این محصول دست یابید.

خریدار یک سیستم سپتیک اشاره داشتند به اینکه ایشان 168 واحد مسکونی دارند هر یک به مساحت 140 تا 150 مترمربع در غرب تهران و یک طبقه تجاری که حدودا 25 واحد تجاری در آن ساخته شده بود. در این طبقه 14 سرویس بهداشتی برای 65 مغازه ساخته شده بود.

نحوه محاسبه ظرفیت سپتیک فاضلاب در حالت فوق عبارت است از : 168 * 3.5 (میانگین نفرات در هر واحد مسکونی شامل 3 نفر بزرگ سال و یک نفر بچه) * 120 (مصرف روزانه هر نفر) = 70.560 لیتر.

از این مقدار حدودا 25 درصد مصارف آشامیدنی و فاقد هیچ گونه فاضلاب جامد می باشد لذا پساب فاضلاب تولیدی 168 واحد مسکونی عبارت است از : 70.560*75%=52.920 لیتر.

پساب فاضلاب تولیدی در یک طبقه تجاری با 14 سرویس بهداشتی و 65 باب مغازه نیز برابر است با : تعداد نفراتی که روزانه از هر مغازه بازدید می نمایند ( هر 30 نفر بازدید کننده معادل یک نفر جمعیت مازاد در واحد های مسکونی) = 4000 نفر تقسیم بر 30 = 133 نفر ضربدر 120  = 16 مترمکعب.

ظرفیت سپتیک تانک در ساختمان تجاری و مسکونی بالا = 16+53=69 مترمکعب.

فروش سپتیک تانک در شهرهای مختلف ایران

همانطور که قبلا ذکر شد این محصول میتواند به صورت پیش ساخته و آماده ارائه شود. بنابراین امکان ارسال آن به تمام نقاط ایران وجود دارد. در این قسمت به بررسی ساخت و توضیحاتی درباره محاسبه قیمت سپتیک تانک ها و ارسال آن به چند شهر مهم کشور پرداخته ایم.

سپتیک تانک مشهد

سپتیک تانک مشهد بعنوان یکی از پرجستجو ترین تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب در خراسان رضوی مورد تقاضای تعداد بسیار زیادی از پیمانکاران می باشد. مشهد بعنوان یکی از بزرگترین بازارهای تجاری ایران دارای تعداد نامحدودی پروژه عمرانی می باشد که توسط بخش خصوصی و دولتی در حال اجرا می باشد. شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی بعنوان بزرگترین مجاری توزیع نقدینگی در خراسان و مشهد سالیانه بالغ بر میلیاردها ریال پروژه عمرانی تعریف می نماید.

سپتیک تانک مشهد

سهم بازار پلی اتیلن مشهد آنقدر زیاد است که شرکت های زیادی خود را موظف به تامین انبار در سطح شهر مشهد نموده اند. گروه صنعتی ناب نیز از این قاعده مستثنی نمانده و با دپو نمودن محصولات تولیدی در شهر مشهد جاده سنتو ، پیچ ساغروان خود را بعنوان بزرگترین تامین کننده سپتیک تانک مشهد به مشتریان معرفی نموده است. سپتیک تانک هایی که این شرکت در انبار دپو نموده است تماما پلی اتیلن دوجداره می باشد.

پروژه های سپتیک فاضلاب اجرا شده در مشهد توسط ناب زیست برخی از پروژه هایی که ناب زیست در مشهد موفق به انجام آنها شده است عبارتند از :

دستگاه سپتیک 60 مترمکعب عمران شهرداری مشهد در سال 96 نصب شده در منطقه قاسم آباد.

مخزن سپتیک 120 مترمکعب شهرداری مشهد در پارک وکیل آباد.

 • جنس بدنه پلی اتیلن دوجداره
 • قطر دستگاه مزبور 3.2 متر و طول 15 متر 
 • بصورت ترافیکی از تهران به مشهد حمل شد.

سپتیک تانک 240 مترمکعبی شهرداری دفنی.

 • برای ذخیره پساب کوهستان پارک مشهد
 • بصورت 4 دستگاه گند انبار
 • هر یک به ظرفیت 60 مترمکعب
 • دارای قطر 2.5 متر و طول 12.2 متر

مخزن سپتیک 20 مترمکعب پلی اتیلن شرکت اقلیم گستر مشهد.

 • دارای قطر 2 متر و طول 6.36 متر بمنظور نصب در پروژه فاز 2 موج های آبی مشهد.

سپتیک پلی اتیلنی با ظرفیت 140 مترمکعب برای قطار شهری مشهد بمنظور تصفیه فاضلاب ایستگاه های مختلف قطار شهری.

سپتیک فاضلاب 240 مترمکعب سازمان همیاری شهرداری مشهد در قالب سه دستگاه مخزن سپتیک فاضلاب 80 مترمکعبی که به صورت موازی توسط منهول فاضلاب در کنار هم قرار گرفته اند.

سپتیک تانک اهواز

اهواز یکی از استراتژیک ترین شهر های ایران می باشد که به دلیل وجود بودجه خاص از درآمدهای نفتی پروژه های زیادی در آن تعریف می گردد. وجود شهرهای ماهشهر که محل تجمع شرکت های پتروشیمی های عظیم همچون امیر کبیر و مارون باعث رونق بسیار خوب این شهرها شده است. یکی از معضلات این شهر دمای بسیار زیاد در تابستان و سطح آب زیر زمینی بالاست.

فروش سپتیک تانک اهواز

سپتیک تانک هایی که برای شهر اهواز تولید می شود می بایست دارای حداکثر مقاومت باشد تا در مقابل نور خورشید دفرمه نشود. شرکت لرک جهان اهواز ، شرکت زیدون کوش ، شرکت روغن کشی نوید خلیج فارس ، سازه کاو اهواز ، آب پاک سازان اهواز ، ادارات آب و گاز اهواز ، مارون بنا و …. برخی از شرکت هایی هستند که در سال 95 مشتری سپتیک تانک شرکت ناب زیست بوده اند.

بمنظور تولید سپتیک تانک در اهواز می بایست بدنه دستگاه از یکی از شهرهای مرکزی به این شهر منتقل شود و سپس با نصب عدسی های گند انبار ها نسبت به تولید آن اقدام نمود.این کار بسیار مشکل است. لذا برای تامین سپتیک پلی اتیلنی یا هر نوع گند انبار دیگری در اهواز بهترین راه این است که با شرکتی همچون ناب زیست که دارای سفارش بسیار زیادی از کارفرمایان مختلف در این شهر است تماس بگیرید تا با کمترین هزینه باربری نسبت به تحویل دستگاه اقدام گردد.

تولید کننده سپتیک در اهواز

اهواز کنونی محور ترانزیتی بسیار مهمی است که به‌ وسیلهٔ راه‌های زمینی و ریلی و هوایی سایر نقاط کشور را به بنادر مهم آبادان، خرمشهر، بندر امام خمینی و ماهشهر پیوند می‌دهد. بزرگترین تولید برای اهواز طی ده سال گذشته توسط شرکت ناب زیست ، سپتیک تانک پلی اتیلن به ظرفیت 120 مترمکعب بوده است که برای شرکت لرک جهان به آدرس اهواز ارسال شده است.

اینکه شما کدام یک از انواع مختلف سپتیک را نیاز داشته باشید بستگی به بودجه شما دارد. ولی بهترین و گران ترین انواع سپتیک، پلی اتیلنی و ارزان ترین و شاید بتوان گفت بی کیفیت ترین نوع آن بتنی می باشد.

سپتیک فاضلاب بتنی آماده حتما باید بصورت عمودی درون خاک قرار گیرد و این موجب مشکلات بسیاری برای مکان هایی مثل اهواز و اطراف رود کارون است که سطح آب زیر زمینی بالاست. بمنظور استعلام قیمت سپتیک تانک اهواز کافی است با شماره های ناب زیست تماس بگیرید. قیمت این دستگاه در هر جای ایران مساوی با قیمت کارخانه بعلاوه هزینه حمل از کارخانه تولید کننده تا شهر مقصد.

سپتیک تانک مازندران

ساری مرکز شهر مازندران امروزه یکی از پرتقاضا ترین شهرها در زمینه سپتیک تانک می باشد. علت اینکه جستجوی کلمه سپتیک تانک مازندران و از آن مهم تر مخزن سپتیک پلی اتیلنی مازندران در گوگل زیاد است چیست؟

بالا بودن سطح آب های زیر زمینی در مازندران ، راحت بودن کار با سپتیک تانک بهنگام نصب در زمین های حاصل خیز ، مقاومت بالا در برابر خوردگی پلی اتیلن نسبت به سایر مصالحی که گندانبار با آن تولید می شود همچون بتن ، قیمت مناسب سپتیک تانک مازندران و …از دلایل تقاضای بالای این محصول در این استان است.

برخی از دوستانی که در مازندران زندگی می کنند بهنگام جستجوی سپتیک تانک مازندران انتظار دارند شرکتی را بیابند که بتواند با سیستم سپتیک، پساب ایشان را تبدیل به آبی قابل استفاده بمنظور آبیاری کشاورزی یا سرریز به درون دریا نمایند. این موضوع از طریق نصب دستگاهی بنام دستگاه تصفیه فاضلاب هوازی امکان پذیر است و نه سپتیک تانک دو مرحله ای.

سپتیک پلی اتیلن مازندران

شرکت ناب زیست بعنوان یکی از تولید کننده های اصلی در زمینه سپتیک تانک مازندران سال های مدیدی نسبت به تولید نوع بتنی پیش ساخته و آماده برای استفاده در شهرهای مختلف مازندران اقدام نمود و تجربیات تلخی در این زمینه دارد. چرا که سطح آب زیر زمینی در استان مازندران بالاست. ما در تولید سپتیک تانک آماده بتنی خود از سیمان تیپ 5 استفاده می نمودیم.

در سال های ابتدایی بخاطر جلوگیری از نفوذ پساب درون گند انبار به خاک و آب اطراف با ایزوگام نمودن درون سپتیک بتنی مشکل را مرتفع می نمودیم و در ادامه حتی بیرون دستگاه را ایزوگام نمودیم. ولی باز هم مشکلاتی برای این سیستم پیش می آمد. سپتیک تانک بتنی را نمی توان افقی تولید کرد مگر اینکه این موضوع بصورت درجا انجام گیرد. در این حالت نیز بدلیل بالا بودن سطح آب زیر زمینی امکان بتن ریزی وجود ندارد. لذا در مازندران و تمامی شهر های آن باید از سپتیک تانک پلاستیکی فشرده استفاده نمود.

سپتیک تانک مازندران

تولید کننده سپتیک تانک مازندران

مزیت بعدی مخازن سپتیک پلی اتیلن برای استفاده در مازندران سرعت بالای تولید است. چرا که به محض مشخص شدن حجم سپتیک تانک و واریز مبلغ پیش پرداخت تیم تولید نسبت به تولید و ارسال دستگاه مورد نظر شما نهایتا ظرف مدت 24 ساعت اقدام خواهند نمود. نیاز به گفتن نیست که پلی اتیلن سنگین مورد استفاده در ساخت بدنه سپتیک تانک های پلی اتیلن بدلیل خواص شیمیایی که دارد بهیچ عنوان توسط هیچ جونده ای قابل سوراخ شدن نیست.

در مازندران شرکت هایی ادعا میکنند که می توانند سپتیک پلی اتیلنی تولید کنند. این موضوع زمانی می تواند صحت پیدا کند که این شرکت ها در تولید آنها از روش تولید اکسترودر و نه روش روتاری استفاده کنند. چرا که گرید مواد مصرفی در بدنه سپتیک شرکت های روتاری 3840 بوده و قابلیت تحمل بار خاک بدون سازه محافظ را ندارد.

سپتیک تانک تبریز

تبریز بعنوان یکی از با اصالت ترین شهرهای ایران و بعنوان مرکز آذربایجان شرقی دارای شهرک های صنعتی متعددی است. خاک زمین های تبریز مشکل زیادی برای نصب سپتیک تانک حتی از نوع بتنی ندارد. لیکن سپتیک تانک بتنی تبریز بدلیل اینکه در فاضلاب مقدار زیادی مواد اسیدی وجود دارد که بتن را می خورد. پیشنهاد کارشناسان این است سپتیک تانک فاضلاب در تبریز مورد استفاده قرار بگیرد.

سپتیک تانک تبریز

فروش سپتیک تانک تبریز

در موضوع تامین سپتیک تانک در تبریز بدلیل حجیم بودن دستگاه سپتیک حتما باید به هزینه حمل از کارخانه تولید کننده سپتیک تا محل نصب سیستم توجه خاص مبذول داشت.

به طور مثال چنانچه قیمت سپتیک 5 مترمکعب در محل کارخانه واقع در تهران معادل 6 میلیون تومان باشد ولی هزینه حمل از تهران تا تبریز معادل 1.5 میلیون تومان باشد، قیمت تمام شده سپتیک تانک 5 مترمکعب برای شما 7.5 میلیون خواهد بود. در حالیکه چنانچه این سپتیک را از تبریز تهیه کنید و قیمت 6.5 میلیون هم به شما پیشنهاد شود بهمراه هزینه حمل 500 هزار تومانی، قیمت تمام شده سپتیک تانک فاضلاب تبریز البته با جنس بدنه پلی معادل 7 میلیون تومان خواهد بود.

به انضمام اینکه در این صورت چون شما دستگاه را از تبریز تهیه نموده اید در صورت بروز هر گونه مشکل با سرعت کارشناس از کارخانه تولید کننده در تبریز به محل پروژه رسیده و مشکل شما را برطرف می نماید.

قیمت سپتیک تانک تبریز

قیمت سپتیک تانک در تبریز برابر است با بهای تمام شده سپتیک تانک در کارخانه تولید کننده بعلاوه سود کارخانه بعلاوه هزینه بارگیری سپتیک تانک در مبدا بعلاوه هزینه حمل از کارخانه تا تبریز بعلاوه هزینه باراندازی در تبریز.
سپتیک تانک بتنی ، فایبرگلاس و پلی اتیلن هیچ یک از این قاعده مستثنی نیستند.

 

رای کاربران
[امتیاز کلی: 35 میانگین: 5]
4 دیگاه
 1. سلام . ده تا سپتیک تانک میخام هر یک 15 مترمکعب برای عسلویه .
  قیمت همکاری چند حساب میکنید ؟
  قطرش حتما 1.6 متر باشه و طولش 5 متر . سر ونت ها به سمت پایین باشه چون واسه پالایشگاه میخام.
  دو قسمته باشه . دو تا دریچه منهول داشته باشه روش از جنس کامپوزیت .
  روی این سپتیک تانک ها گلکاری میشه و فشار ترافیکی ندارن ولی احتمال اینکه آب بیاد بالا هستش . یعنی فشار آب زیر زمینی حتما داره .
  قاعدی نیا هستم فروشگاه کوروش عسلویه .
  موبایل من هم شمارش هستش 09387779218 . اگر ممکنه به موبالیم بفرستید با وانزآپ پیش فاکتور تون رو .
  از شرکت های زیادی قیمت گرفتم لطفا پایین ترین قیمت رو بدید .

  • سلام . قطر اکونومی یا دیفالت ما برای تولید سپتیک تانک 10 مترمکعب از جنس پلی اتیلن دوجداره همون 1600 میلیمتر هست که در چهارحالت کورتیوب ، کاروگیت ، اسپیرال و اسپیرال کاروگیت قابل تولید هستش .
   طول هم قاعدتا همون 5 متری که شما فرمودید میشه . قیمت ها رو هم اگر اجازه بدید طبق محاسبه وجود آب زیر زمینی در قالب واتس اپ براتون بفرستیم .
   قیمت دریچه منهول کامپوزیت هم برای قطر 60 سانتی متر با 12.5 تن میشه 550 هزار تومان حدودا . اون رو هم بصورت مجزا تقدیم می کنم قیمتش رو .

 2. سلام، ساعدی هستم خسته نباشید.
  من یه 13 واحدی دارم اصفهان مشکل چاه جذبی پیدا کردم این منطقه هم به اگوی شهری وصل نیست.
  با مهندس ناظر صحبت کردم میگه باید سپتیک تانک جذبی استفاده کنی منم پرسیدم از همکارای شما میگن باید با پمپ سپتیک اول فاضلاب رو از منفی چهار بیارم بالا دوباره براش سپتیک فاضلاب خانگی اجرا کنیم.
  پرسیدم پلی اتیلن خیلی گرون در میاد و ندارم من 18 میلیون تومان الان هزینه کنم.
  میشه نقشه اجرایی سپتیک تانک بتنی رو برای من بفرستید حق مشاوره از من بگیرید مثلا یه تومان؟
  سپتیک بتنی مشکلش چیه؟ خیلی ارزون در میاد نسبت به کامپوزیت.
  موبایل منم 09139778388 هستش

  • سلام . جناب ساعدی میگم همکاران تماس بگیرن چون حقیقتا محاسبه ظرفیت سپتیک تانک کار آسونی نیست و صرفا هم علمی نیست باید تجربه هم در کنار علم باشه تا بتونید دقیقا محاسبه کنید ظرفیت مخزن سپتیک رو تا دو روز دیگه دچار مشکل نشید.