Search
Generic filters
Exact matches only

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن چیست؟

سپتیک تانک پلی اتیلن مخزنی است از جنس پلی اتیلنی که تحت عنوان حوضچه آرامش، فاضلاب خروجی از مجتمع های مسکونی را در خود نگه می دارد و زمینه فعالیت باکتری های بی هوازی را درون خود فراهم می کند .

این سیستم وظیفه دارد با نگه داشتن گرمای حاصل از خودخوری باکتری های بی هوازی در محیطی نسبتا گرم زمینه زاد و ولد آنها را فراهم نماید تا این موجودات بتوانند تمامی جامدات خروجی از ساختمان ها را به مایع تبدیل نمایند .  در حقیقت وظیفه سپتیک تانک پلی اتیلن حل مشکل گرفتگی چاه های فاضلاب می باشد چرا که وقتی جامدی وارد چاه جذبی نگردد قطعا گرفتگی وجود نخواهد داشت .

همانطور که ذکر شد این مخزن از جنس رزین های پلی اتیلن ساخته شده است و به عنوان جایگزینی برای مخازن بتنی با هزینه کمتری می باشد. از این رو مهندسی امروزه محصولات پلاستیکی تولید کرده است که ماندگار است. این مخازن سپتیک پلاستیکی توسط مواد شیمیایی خاک و مواد شیمیایی و گازهای موجود در فاضلاب تحت تأثیر قرار نمی گیرند. و در نتیجه دچار خوردگی نمیشوند و در دو نوع تک جداره و دوجداره در دسترس می باشند.

حدس ما بر این است که شما ابتدا نسبت به مطالعه صفحه مربوط به سپتیک تانک یا گند انبار ، ایمهاف تانک ، چربی گیر ، مکانیزم عملکرد، انواع و … اقدام نموده اید. لذا از تشریح مجدد آنها پرهیز نموده و با بیان مشخصات فنی، فرمول محاسبه ظرفیت و مزیت های سپتیک پلی اتیلن بعنوان یکی از انواع مدلهای انباره های تعفن که امروزه تقاضای بسیار زیادی دارد، در ادامه به معرفی کامل تر این محصول می پردازیم.

بمنظور کسب اطاعات بیشتر در خصوص نحوه تولید مخزن سپتیک پلی اتیلن و اجزای داخلی دستگاه سپتیک پلاستیکی می توانید کاتالوگ سپتیک تانک پلی اتیلن را از لینک زیر دریافت نمائید. در کاتالوگ مربوطه مواردی همچون نحوه محاسبه حجم سپتیک بر اساس تعداد نفراتی که در یک مجتمع زندگی میکنند، ظرفیت های مختلف تولیدی دستگاه را می توانید بیابید.

 

کارکرد سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن سازه ای افقی در 95 درصد موارد و عمودی در 5 درصد موارد و یکی از انواع مختلف انباره های تعفن یا مخازن نگهداری و تصفیه فاضلاب است. این مخزن توانایی دارد جامدات خروجی از سیستم فاضلاب ساختمان ها را گرفته و تبدیل به مایعی کدر و بدبو نماید که البته بدلیل عاری از جامدات بودن پساب خروجی از منبع به راحتی قابل جذب توسط چاه های جذبی می باشد.

سپتیک پلی اتیلن دارای ساختمان ساده ای است. مهمترین اجزاء آن که در 95 درصد موارد بصورت افقی تولید می شود همچون سایر انواع مختلف انباره های تعفن می باشد. سپتیک تانک پلی اتیلن در حالت کلی دارای یک بدنه از جنس لوله کاروگیت پلی اتیلن، لوله اسپیرال دوجداره و یا لوله پلی اتیلن کورتیوب می باشد.

جوش عدسی به بدنه در این دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است. نوع موادی که در تولید مخزن سپتیک پلی اتیلن دوجداره استفاده می شود می تواند از پتروشیمی مارون ، جم ، امیرکبیر ، شازند اراک و پتروشیمی ایلام باشد. برای نمونه مخزن سپتیک تانک 60 مترمکعب در حال بارگیری برای شرکت سایپای کاشان در تصویر زیر نمایش داده شده است.

سپتیک تانک پلی اتیلن

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

 • بهره برداری آسان و کارایی بالا بعد از راه اندازی.
 • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی اسیدها و مواد شیمیایی و تحمل شرایط نامناسب محیطی
 • آب بندی کامل در زیر زمین و عدم انتشار آلودگی به فضای اطراف در صورت استفاده از متریال مناسب در هنگام تولید.
 • جداره بیرونی و درونی بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف بدون استفاده از سازه نگهبان.
 • سرعت بسیار بالا در ساخت نسبت به انباره تعفن بتنی پیش ساخته، و نصب و راه اندازی آسان.
 • امکان دفن در زیر زمین تا عمق های بسیار زیاد با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید درون پروژه.
 • سبکی وزن و سهولت در حمل و نقل.
 • امکان جابجایی سپتیک تانک پلی اتیلن چندین سال پس از نصب و راه اندازی اولیه و انتقال به پروژه های در دست اجرای دیگر کارفرما.
 • سهولت تخلیه لجن از محزن به سبب دارا بودن دریچه های بازدید و تخلیه لجن
 • دارا بودن پوشش ضد اشعه ماورا بنفش .Anti UV
 • ایزولاسیون کامل و بدون بو درون خاک .

فیلم زیر نحوه تولید بدنه سپتیک فاضلاب پلی اتیلنی را نشان می دهد.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن یکی از مهم ترین فاکتور ها در خرید سپتیک می باشد. با توجه به محدوده وسیع ظرفیت مخازن و همچنین جنس متفاوت بدنه سپتیک ها که نتیجه آن متمایز بودن قیمت بین تولیدکنندگان سپتیک تانک می باشد، داشتن دید مناسب نسبت به نحوه تعیین قیمت آن حائز اهمیت می باشد.

در تعیین قیمت مخزن سپتیک عوامل مهمی هم چون :
• ظرفیت مخزن
• ابعاد دستگاه
• جنس بدنه مخزن
• مقاومت مورد نیاز بدنه مخزن
• نوع، سایز و تعداد ورودی و خروجی
و…. دخیل می باشند.

همانطور که می دانید برای تولید بدنه دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلنی می توان از روش هایی همچون استفاده از لوله کاروگیت، لوله اسپیرال و یا لوله کورتیوب بهره جست که استفاده از هرکدام از روش های فوق در قیمت تمام شده این محصول تاثیر خواهند داشت. قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن اسپیرال تا اندازه ای از قیمت نوع کاروگیت و کورتیوب بیشتر است علت این موضوع مواد بیشتری است که در بدنه سیستم سپتیک اسپیرال استفاده شده است.

از آنجایی که در تولید لوله های ساختمان اصلی منبع سپتیک ، قطر لوله و مقاومت حلقوی در تعیین قیمت حائز اهمیت است، درنتیجه ابعاد طراحی عاملی تاثیر گذار در استعلام قیمت مخزن سپتیک پلی اتیلن خواهد بود. برای مثال برای تولید یک منبع 5 متر مکعبی میتوان از قطر 1.2،1.4،و یا 1.6 متر استفاده نمود که هر کدام دارای قیمت تمام شده منحصر بفردی خواهد بود.

ویژگی و خواص مخازن سپتیک پلی اتیلن

فواید عظیم پلی اتیلن، استفاده از این مخازن سپتیک را افزایش داده است. از جمله ویژگی های سپتیک تانک پلی اتیلن میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • سهولت کار و کارایی بالا.
 • سرعت بالا و سهولت ساخت و نصب مخازن سپتیک.
 • دارای رنگ و ابعاد استاندارد و سفارشی.
 • مقاومت در برابر ترک خوردن، خوردگی و شرایط محیطی.
 • پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش.
 • سیلینگ کامل مخازن سپتیک پلی اتیلن و عدم انتشار هرگونه آلودگی در خارج از آن.
 • سهولت کار و تخلیه لجن از مخزن.
 • امکان دفن در زیر زمین و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید.
 • وزن سبک و سهولت حمل و نقل.
 • امکان جابجایی مخزن سپتیک حتی پس از نصب اولیه.
 • ایزولاسیون کامل و بدون بو.
 • جدار بسیار مقاوم در برابر فشارهای خاک اطراف مخازن سپتیک.
 • برای مخزن سپتیک پلی اتیلن نیازی به حفره های بزرگ نیست؛ حفر یک حفره کوچکتر به معنای زمان کمتر برای حفر خاکی ، زمان کمتری برای پوشاندن ، نصب سریعتر و صرفه جویی در هزینه است.
 • از آنجا که این مخزن متخلخل نیست ، ریشه های درخت از بین دیواره ها به داخل مخزن نفوذ نمی­کنند. این مخازن کاملاً در برابر آسیب ریشه درخت مصون نیستند ، اما احتمال بروز چنین صدماتی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
 • مخازن سپتیک در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض فاضلاب ها آسیب نمی بینند.
 • برخلاف اتصالات با ملات ، که نیاز به زمان خشک شدن طولانی دارند ، اتصالات داخل و خارج مخزن در عرض چند دقیقه خشک می شوند ، بنابراین زمان نصب کوتاه تر می شود.

فروش سپتیک پلی اتیلن

مزایای سپتیک پلی اتیلن نسبت به سپتیک بتنی

مخزن سپتیک پلی اتیلن مزایای بسیاری نسبت به بتن دارد. هزینه پایین و نصب بسیار آسانتر و کم هزینه تر از جمله مزایایی است که با مخازن سپتیک پلاستیکی حاصل می شود. به جای استفاده از یک بالابر گرانقیمت که به طور معمول برای بتن مورد نیاز است، مخازن سپتیک پلی اتیلن توسط چند نفر بلند شده و به قسمت نصب منتقل می شود.

در هنگام انتخاب محل نصب باید از مراقبت ویژه ای اطمینان حاصل شود. برای شروع نصب سپتیک تانک پلی اتیلن در محل ، یک گام مهم بررسی سایت است. نصب کننده باید سایت پیشنهادی را با توجه به شرایط محیطی – زمین شناسی موجود ، قبل از استفاده از زمین ، دامنه ها ، جاهای گود و مرطوب ، تالاب ها ، مناطق بالقوه سیل ، چشم انداز ، پوشش گیاهی ، ریشه ها ، چاه های آب ، خطوط آب و برق سایت ارزیابی کند.

مزایای بسیاری برای نصب مخزن سپتیک پلی اتیلن وجود دارد. چه شما صاحب زمین باشید و چه نصب کننده ، پلی اتیلن انتخاب برتر برای نصب آسان ، طول عمر و عمر مفید بدون حادثه است. همچنین ، مزایای مخزن با جنس پلی اتیلن همیشه به نسبت ، مقرون به صرفه تر خواهد بود. بنابراین همواره توصیه می شود که در صورت نیاز به سپتیک تانک ، نوع پلی اتیلن آن را خریداری و نصب کنید.

سپتیک تانک

مواد اولیه منبع سپتیک پلی اتیلن (Polyethylene Septic Tank) می تواند دارای گرید 100 یا 80 باشد که با آرم تجاری EX3 – HDPE100 و یا EX3 -HDPE80 نشان داده می شود . مشخصات فنی مواد اولیه مصرفی در تولید این محصول در جدول زیر آورده شده است.

خواص شیمیایی پلی اتیلن سنگین (HDPE100 – EX3)

اطلاعات فنی پلی اتیلن سنگین (HDPE100 – EX3) بعنوان مواد اولیه مصرفی در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن

EX3 پلی اتیلنی با چگالی بالا به همراه 1- بوتن (Butene-1 ) بعنوان کومنومر آن معرفی می شود. این ماده بصورت PE 100 و PE80 طبقه بندی می شود و از خصوصیات مقاومت در برابر رشد ترک (ESCR)  مناسبی برخوردار بوده که با استحکام ضربه­ ای خوبی همراه شده­ است.

خصوصیات پلی اتیلن سنگین مصرفی در تولید مخزن سپتیک پلی اتیلن ناب زیست واحد معیار روش آزمون
نرخ جریان مذاب (در دمای 190 درجه سانتیگراد
توسط وزنه 5 کیلوگرمی)
گرم بر 10 دقیقه 0.45±0.05 ISO 1133
نرخ جریان مذاب در دمای 190 درجه سانتیگراد توسط وزنه 21.6 کیلوگرمی) 12 ± 3 ISO 1133
چگالی گرم بر سانتیمتر مکعب 0.945 ± 0.002 ISO 1133
خصوصیات مکانیکی پلی اتیلن سنگین
حداقل استحکام موردنیاز مگاپاسکال 10 ISO/TR9080
مقاومت هیدرواستاتیکی (اعمال نیروی 5 نیوتن بر میلیمتر مربع در دمای 80 درجه سانتیگراد) ساعت >1000 ISO 1167, DIN8074, DIN8075
مدول کششی (با سرعت یک میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد) مگاپاسکال 850 ISO 527-1,2type 5A
تنش تسلیم (سرعت انجام آزمایش 50 میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد) مگاپاسکال >22 ISO 527-1,2type 5A
افزایش طول در نقطه تسلیم (سرعت انجام آزمایش 50 میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد) درصد >8 ISO 527-1,2type 5A
تنش شکست (سرعت انجام آزمایش 50 میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد) مگاپاسکال >35 ISO 527-1,2type 5A
میزان افزایش طول در نقطه ی شکست (سرعت انجام آزمایش 50 میلیمتر بر دقیقه در دمای 23 درجه سانتیگراد) درصد 850 ISO 527-1,2type 5A
استحکام ضربه ای (به روش شیار چارپی) در دمای 23 درجه سانتیگراد میلی ژول بر میلیمتر مربع >12 ISO 179/1eA
سختی (به روش آزمون Shore D) —– >60 ISO 868

ویژگی های حرارتی پلی اتیلن صلب (RIGID PE)

دمای نرم شدگی ویکات سانتیگراد >67 ISO 306/B50
زمان القا اکسایش (در دمای 210) درجه سانتیگراد) دقیقه >20 EN 728
نقطه ذوب سانتیگراد 129 DIN 53765-06

شرایط فرآیندی مواد اولیه مورد استفاده در تولید بدنه

 • دمای ذوب پیشنهادی : 190 تا 220 درجه سانتیگراد

 • اکسترودر برایی تولید لوله : Dr.Collin E 45 M

 • دمای مذاب چرخشی درون اکسترودر : 180 – 200 – 200

 • دمای هد (کلگی) اکسترودر : 200 – 200

 • دمای دهانه خروجی : 200 – 210

 • سرعت چرخش ماردون از 60 تا 80 دور بر دقیقه

 • پروفیل خروجی از اکسترودر با آب با دمای 35 تا 45 درجه  با سیستم (Cooling Water Supply/ CWS ) و (Cooling Water Return/CWR ) سرد شود.

 • استفاده از مواد اولیه درجه یک در تولید مخزن فاضلاب پلی اتیلن کمک شایانی به عمر طولانی مدت سپتیک تانک خواهد نمود.

 • همانطور که همه ما میدانیم گند انبار ماهیتا زیر خاک دفن می شود از این رو خرید سپتیک تانک پلی اتیلنی که بتواند سال های متمادی بدون هیچگونه درد سری درون خاک مدفون گردد مطمئنا یکی از آرزوهای هر کارفرمایی خواهد بود.

بازدید از خط تولید گند انبارهای پلی اتیلنی می تواند تا حد زیادی دغدغه های شما را در کاهش ریسک خرید آن کاهش دهد .

سازنده سپتیک تانک پلی اتیلن

خط تولید سپتیک تانک پلی اتیلن

خط تولید سپتیک تانک پلی اتیلن شرکت ناب زیست از نوع اسپیرال پیوسته است. تصاویر فوق و ادامه به شما کمک میکند تا حد زیادی بتوانید موارد مهم در تولید سپتیک را درک کنید.

بمنظور تولید این محصول ابتدا باید مواد اولیه را درون اکسترودرها ریخت تا به دمای 200 درجه سانتی گراد رسیده و ذوب گردد . در ادامه با چرخیدن مندریل لوله ای تکجداره به دور آن می چرخد و تونلی پلی اتیلنی تولید می شود که دستگاه جوش  این لوله های تکجداره رو به هم جوش می دهد. این تونل در حقیقت همان بدنه سپتیک خواهد بود که می بایست توسط دو عدسی سر و ته آن بسته شود تا بصورت مخزن افقی در آید. در ادامه با اخذ نقشه دستگاه از مشتری شروع به سوراخ کاری ورودی و خروجی و دریچه های بازدید می نماییم. 

نصب دیواره درون دستگاه کار دشواری است که حتما می باید توسط دستگاه خاص بنام سی ان سی انجام پذیرد. این دستگاه را می توان از کشور لهستان و آلمان وارد نمود و قیمت این دستگاه حدودا 120 هزار دلار می باشد. نصب پایه ها و پله و ونت و … روی سپتیک کار سختی نیست ولی تعداد و سایز هر یک از این پارامترها باعث تغییر در قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن خواهد شد.

سپتیک تانک پلی اتیلن

مخزن سپتیک تولیدی ناب زیست

سیستم سپتیک پلی اتیلنی ناب زیست در ظرفیت های 3 تا 145 مترمکعب در قطر های 1.2 متر تا 3.5 متر و طول 2 متر تا 18.5 متر تولید و جهت اجرا به پروژه های پیمانکاران در سراسر کشور ارسال می گردد.

این سیستم بدلیل کاربرد زیاد در پروژه های عمرانی امروزه مورد توجه بسیاری از کارفرمایان قرار گرفته است. قیمت پایین سپتیک پلی اتیلنی در سازه کورتیوب و کاروگیت امکان پذیرتر از نوع اسپیرال می باشد. ولی در بحث دو جداره بودن گند انبار پلی اتیلن می توان به وضوح گفت انباره تعفن پلی اتیلن اسپیرال تولید شده از مواد اولیه پتروشیمی امیر کبیر EX3 و HDPٍٍE100 در تمامی سطوح دوجداره می باشد ولی بدنه اصلی سپتیک کورتیوب و سپتیک تانک کاروگیت پلی اتیلن بین شیارها دوجداره نیست .

ذیلا بمنظور درک مطلب فوق دو برش از سطح مقطع سپتیک پلی اتیلن کورتیوب و سپتیک پلی اتیلن اسپیرال آورده خواهد شد.

الف – برش بدنه سازه اسپیرال مورد استفاده در ساخت مخزن : همانطور که مشاهده می فرمائید در سراسر بدنه دوجداره می باشد.

ساخت سپتیک تانک پلی اتیلن

 

ب – برشی از سطح مقطع یک لوله پلی اتیلن با سازه کورتیوب و کاروگیت : کاملا مشهود است که مقاومت بدنه بدلیل استفاده از لوله های شیاردار دور بدنه می باشد و سازه لوله در تمامی نقاط دوجداره نیست . 

طراحی سپتیک تانک پلی اتیلن

ابعاد سپتیک تانک پلی اتیلن

برخی از ظرفیت ها و ابعاد در سپتیک تانک پلی اتیلن بسیار پر کاربرد هستند . شرکت ناب زیست این ظرفیت ها را سعی میکند بصورت آماده همواره در کارخانه داشته باشد مهمترین ظرفیت های پرکاربرد این سیستم عبارتند از :

 • سپتیک تانک پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب 5 مترمکعب با قطر 1.4 و طول 3.5 متر – یک دیواره میانی از جنس پلی اتیلن دوجداره با فاصله 2.5 متر از عدسی ورودی.
 • سپتیک پلی اتیلن 10 مترمکعب با قطر 1.6 و طول 5 متر – دو عدسی در دو طرف دستگاه و یک بافل میانی با فاصله 3.5 متر از عدسی ورودی ، میزان خاکبرداری برای نصب سپتیک 10 مترمکعب در طول 6 متر و در عرض 2 متر می باشد . ارتفاع خاکی که روی آن خواهد امد در وحله اول بستگی به لول (سطح) خروجی از ساختمان دارد و در وحله دوم نوع دیزاین که در بدنه گندانبار انجام میگیرد.
 • سپتیک پلی اتیلن 15 مترمکعب با قطر 1.6 متر ، 1.8 متر و 2 متر و در شرایطی که فضای کافی برای نصب وجود نداشته باشد با قطر 2.2 متر تولید می گردد. در این صورت طول مخزن 15 مترمکعب معادل خواهد بود با 7.5 متر ، 5.9 متر ، 4.77 متر و یا نهایتا 4 متر . این دستگاه برای ساختمانی با تعداد 25 واحد مسکونی تا حداکثر 30 واحد نرمال و قابل استفاده می باشد.
 • چنانچه از این سیستم در تصفیه فاضلاب واحدهای تجاری استفاده کنید می تواند پساب تعداد 40تا 50 مغازه با 5 سرویس بهداشتی را تصفیه و تحویل اگوی شهری و یا چاه جذبی دهد.

ابعاد سپتیک تانک پلی اتیلن

تخریب مخزن سپتیک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن بدلیل استفاده روز افزون دارای حاشیه های زیادی است. برخی از تخریب آن توسط جوندگان صحبت می کنند و برخی در خصوص عدم تحمل آن در مقابل پساب های اسیدی را مطرح می کنند. ولی واقعیت این است که این موارد تنها مطالبی است که تولید کنند گان سایر انواع مخازن فاضلاب با آن دل خود را خوش می نمایند . 

چنانچه شما در تولید گند انبار پلی اتیلنی از HDPE100 – EX3 استفاده نمائید مطمئنا هیچ یک از مواردی که در بالا به آن اشاره شد شما را تهدید نخواهد نمود . بافت های هیدروژن و کربن درون پلی اتیلن صلب آنقدر محکم است که تنها عاملی همچون دمای بالاتر از 80 درجه قادر خواهد بود باعث کاهش مقاومت آن شود . 

در هر صورت تقاضای ما بر این است بمنظور جلوگیری از اتفاقات احتمالی موارد زیر بهنگام استفاده از حوضچه آرامش پلی اتیلنی رعایت گردد . حتما بهنگام نصب تمامی شرایط قبل از نصب سپتیک تانک های پلی اتیلن از جمله تراکم بالای خاک زیر دستگاه ، تراکم بالای خاک اطراف مخزن ، آب ریختن همزمان با خاکریزی اطراف سپتیک و … رعایت گردد . دقت نمائید در حد امکان از تردد وسائط نقیله روی دستگاه ممانعت بعمل آورید . در صورت ضرورت بر قرار گرفتن سیستم سپتیک HDPE زیر محل تردد ماشین های سنگین رعایت دستورالعمل نصب سپتیک در زیر معابر عمومی الزامی است .

تولید کننده سپتیک تانک پلی اتیلن باید دقت نماید در حد امکان در این مواقع مقاومت مکانیکی دستگاه را بالا ببرد تا بهنگام وارد شدن نیروهای نقطه ای باعث دفرمه شدن مخزن نگردد .

رای کاربران
[امتیاز کلی: 8 میانگین: 5]