شکلها و جنسهای ساخت دریچه منهول

شکلها و جنسهای ساخت دریچه منهول

این سؤال که چرا دریچه منهول (Manhole) به طور معمول گرد است (در بعضی از کشورها) توسط مایکروسافت مشهور شد. وقتی که آنها شروع به پرسیدن آن به عنوان یک سوال مصاحبه شغلی کردند. در ابتدا به عنوان یک ارزیابی روانشناختی از چگونگی نزدیک شدن به یک سؤال با بیش از یک پاسخ صحیح منظور شده است. (“” پوشش های منهول گرد است زیرا منهول گرد است. “)

اشکال دیگری نیز برای این ابزار وجود دارد که معمولاً مربع یا مستطیل است. به دلیل طراحی آیرودینامیکی ، برخی از اتومبیل های مدرن اتومبیلرانی مدرن خلاء کافی را برای بلند کردن جلوی منهول از شکاف آن ایجاد می کنند. در طول مسابقات در خیابان های شهر ، برای جلوگیری از آسیب دیدگی ، باید روکش ها جوش داده یا قفل شوند. سرقت این دریچه ها اغلب هنگام بالا بودن قیمت قراضه افزایش می یابد.

استفاده از کامپوزیت در ساخت دریچه های منهول

مدل کامپوزیت با موادی تشکیل شده که شامل حداقل دو جزء یا اجزای بیشتر می باشد. این اجزای متفاوت معمولاً به عنوان ماتریس و تقویت کننده ها طبقه بندی می شوند. مواد می توانند پلاستیکی یا پلیمری ، فلزی یا سرامیکی باشند و تقویت کننده ها فایبر هستند. اگر کامپوزیت ها از فایبر تقویت شده باشند ، آن را FRP می گویند و این فیبر می تواند شیشه ، کربن ، آرامید و غیره باشد. اگر فیبر تقویت شده شیشه ای باشد ، کامپوزیت به عنوان پلاستیک تقویت شده با شیشه (GRP) گفته می شود.

مدلهای سنتی درب های منهول از چدن ساخته شده است که از اواسط قرن بیستم به دلیل دوام و استحکام فشاری بالا ، بعنوان پوشش منهول و فریم استفاده شده است. بمنظور تولید درب منهول چدنی ، آهن ذوب شده و سپس ریخته گری می شود و درون قالب ریخته می شود . وزن دریچه منهول چدنی می تواند به اندازه 135 کیلوگرم باشد.

این روزها سرپوش های چدنی سرقت می شود. سرقت از روکش های چدن قراضه یک تجارت سودآور برای سارقان است . حتی با نادیده گرفتن ضرر و زیانی که بابت دزدیده شدن درب های منهول چدنی به شهرداری ها و شرکت ها وارد می شود از بابت ایمنی نیز بعد از به سرقت رفتن این دریچه ها هر لحظه ممکن است وسایل نقلیه ، افراد یا حیوانات در سوراخ فرو بروند و مجروح شوند.

دریچه های کامپوزیتی دارای مقدار ضایعات صفر بوده و بدلیل بی ارزش بوده قراضه های آن ، سرقت آنها را از بین می برد و استفاده از آن را برای مدت بسیار طولانی بسیار مطمئن می کند.

همانطور که قبلا ذکر شد دریچه منهول از جنس چدن به طور معمول بین 70 تا 300+ کیلوگرم وزن دارد.

وزن دریچه های منهول کامپوزیت 63٪ تا 85٪ کمتر از چدن ساخته شده و باعث کاهش آسیبهای وارده به  کارگران مسئول بازدید و نگهداری تاسیسات شهری می شوند. نوع چدنی ممکن است از جایشان خارج شده و به یک تهدید بزرگ برای خدمات شهری و بخش هایی که منهول را حفظ می کنند تبدیل می شود. استفاده از درب منهول کامپوزیت قفل دار کمک میکند این دریچه ها در طوفان ، طغیان ، وندال ها و حتی نیروی وارده حاصل از لاستیک کامیون ها از محل خود خارج نشوند. درپوش های منهول کامپوزیت در جایی که باید قرار داشته باشند، قرار می گیرند و در محلی قفل می شوند.

درپوش چدنی برای تمامی استفاده ها از همین ترکیب ساخته شده است و در نتیجه بمنظور استفاده در هر نوع باربری ممکن است برای بعضی از درب های منهول قابل تحمل نباشد.

پوشش های منهول کامپوزیت در نسخه های با ترافیک بالا دارای 30٪ تحمل وزن بیشتر از چدن هستند. درب منهول نوع چدنی بدلیل عدم آببند بودن ، نشت دارد و کنترل کننده جریان آب اضافی فاضلاب و تصفیه خانه نخواهد بود. درپوش های منهول کامپوزیت می توانند باعث کاهش جریان ورودی و نفوذ در فاضلاب شوند.

دربهای منهول فاضلابی و مزایای آنها

دربهای با قاب به کاهش انرژی مورد استفاده برای پمپاژ آب اضافی از ایستگاه های بالابر و ایستگاه های پمپ کمک می کند. پوشش ها و قاب های منهول کامپوزیت همچنین باعث می شود آب اضافی ، لکه و روان آب از سیستم فاضلاب و طوفان ها و همچنین بیشتر روغن و آلودگی خارج از فاضلاب ، نهرها ، رودخانه ها ، دریاچه ها و اقیانوس ها نماند.

دریچه منهول چدنی برای فاضلاب و سیستم های فاضلاب می تواند بسیار خورنده باشد. گاز سولفید هیدروژن که معمولاً در این سیستم ها یافت می شود خورنده ، بسیار سمی ، سنگین تر از هوا ، قابل اشتعال و حتی مواد منفجره است. هنگامی که در آب حل می شود ، به اسید ضعیفی به نام اسید هیدرو سولفوریک یا اسید سولفیدریل تبدیل می شود. سرپوش منهول کامپوزیت برای محیط های خورنده ایده آل است.

سیستم های جمع آوری و فاضلاب ها به طور گسترده ای شناخته شده است که با هیدروژن سولفید (H2S) و سایر بوهای گاز فاضلاب مشکل دارند. بوی معمولی تخم مرغ فاسد شده نشانگر هیدروژن سولفید (H2S) است ، یک گاز بی رنگ در سیستم های فاضلاب یافت می شود. درب های کامپوزیت منهول می توانند بوها را کاهش دهند. همچنین آنها برای الزامات منهول غیر هدایت کننده مناسب هستند. منهول ها همچنین می توانند با نردبان فایبرگلاس غیر رسانا ، سکوها و نرده ها ساخته شوند. سرپوش منهول کامپوزیت برای کاربردهای غیر رسانا ایده آل است.

درپوش منهول چدنی اجازه انتقال سیگنال های رادیویی و تلفن همراه را نمی دهد ، بنابراین برقراری ارتباط کارگران فاضلاب به دلیل قطع ارتباط کار را سخت می کند. درب منهول کامپوزیت اجازه می دهد AMR و سیگنال های رادیویی به راحتی از طریق آن عبور کنند. همچنین نوع کامپوزیتی باعث کاهش هزینه های بهره برداری و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 1 میانگین: 5]