لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن یا لوله تحت فشار، تک جداره، فشار قوی، لوله آبیاری قطره‌ای، از اکسترود کردن پلی اتیلن گرید EX3 شامل pe80 و pe100 و بدون افزودنیهای دیگر همچون گرانول و مواد درجه دو ساخته میشود. لوله‌های پلی اتیلنی در سایزهای 1/2 اینچ تا 110 میلی متر بصورت کلاف 100 متری، و در سایزهای 125 میلیمتری تا 2400 میلیمتر در شاخه‌های 6 و 12 متری تولید می شود.

همین مواد پلی اتیلنی با دانسیته بالاست که به لوله پلی اتیلن تک جداره تحت فشار شکل، ظاهر و مقاومت در فشارهای 4 بار، 6 بار، 10 بار، 16 بار و در لوله‌های پلی اتیلن گازی تا 20 بار را میدهد. این ویژگیها باعث محبوبیت آنها برای گازرسانی، آبیاری قطره‌ای و آبرسانی و تولید لوله پلی اتیلن فاضلابی شده است. لوله HDPE در آب و هوای معتدل عملکرد بسیار مناسبی دارد. اگر ملاحظات نصب و مهندسی کامل رعایت گردد، از آنها می توان برای سالهای طولانی بدون هیچگونه مشکل و شکسته شدن لوله استفاده کرد.

"لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن چیست؟

به لوله ای که از مواد اولیه پلی اتیلنی تولید شده باشد و بمنظور انتقال انواع سیالات بهداشتی، شیمیایی و حتی هوا در کارخانه‌ها و صنایع مختلف، کشاورزی، شبکه‌های آبرسانی و… مورد استفاده قرار گیرد، لوله پلی اتیلن می گویند.

پلی اتیلن پلیمری تشکیل شده از اتمهای کربن و هیدروژن و دارای پیوند مولکولی بسیار قوی می باشد که در عین خشک بودن، انعطاف بالایی نیز دارد. این ماده با چگالی بالا که با حروف اختصاری HDPE در بازار شناخته شده است را می توان در تولید لوله آبیاری استفاده کرد. مواد پلی اتیلنی که جهت تولید این لوله‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد با انواع دیگر این ماده که برای تولید سایر محصولات پلی اتیلنی مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت می‌باشد.

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن تک‌جداره یکی از انواع لوله‌هایی است که می‌توان از آن در فشارهای بین ۲ تا ۴۰ اتمسفر (بسته به مواد اولیه و قطر و ضخامت لوله) در صنایع مختلف استفاده نمود. ویژگی‌های منحصر بفرد لوله HDPE نسبت به انواع دیگر لوله‌ها (فولادی، آزبست، و…) باعث گردیده است که سرعت رشد استفاده از این لوله‌ها در شبکه‌های انتقال و توزیع آب و سیستم‌های آبیاری تحت فشار نسبت به دیگر موارد بسیار بیشتر باشد.

مصرف لوله آبیاری پلی اتیلن تحت فشار با گذشت زمان رشد چشمگیری داشته و این رشد فزآینده به دلیل استفاده از تكنولوژیهای جدید در ساخت مواد اولیه با کیفیت بهتر، باعث شده است تا نسل جدیدی از لوله‌های HDPEهای گرید (high grade) به وجود بیاید.

قیمت لوله پلی اتیلن

مشخصات لوله پلی اتیلن تک جداره

 • وزن کم و سهولت در حمل و نقل
 • مقاوم در برابر حرارت تا ۸۰ درجه سانتیگراد
 • مقاوم در برابر برودت تا ۷۰ – درجه سانتیگراد
 • مقاوم در مقابل فشار بالا تا ۱۶ اتمسفر
 • سهولت در نصب
 • مقاوم در مقابل ضربه
 • مقاوم در مقابل انواع مواد شیمیایی
 • دارای اتصالات متنوع
 • ضمانت کیفیت و مرغوبیت جنس تولیدی
 • مقاوم در مقابل تاثیر اشعه آفتاب و ازن

لوله پلی اتیلن دو جداره

لوله پلی اتیلن دوجداره جهت انتقال فاضلاب و سیالات بدون فشار داخلی و جریان بصورت ثقلی طراحی و ساخته شده است. لوله پلی اتیلن فاضلابی توانایی تحمل فشار خارجی و نیروهای زیر سطحی و ترافیکی بسیار بالایی دارد و به دلیل دارا بودن این مزیت ممتاز و قیمت پایین تر آنها نسبت به لوله‌های تک جداره تحت فشار در صنایع دیگر نیز از این لوله‌ها استفاده می‌نمایند.

به عنوان مثال از لوله‌های اسپیرال پلی اتیلن در پل‌سازی و راه‌سازی بسیار استفاده می‌کنند. لوله‌ دوجداره پلی اتیلن غالبا با عناوین لوله‌ کاروگیت و لوله‌های اسپیرال نامیده می شوند که تکنولوژی تولید آنها یکسان و تنها تفاوت آنها در قالب اکستروژن می‌باشد.

شاید بعد از انتقال فاضلاب در زیر زمین و درون شبکه‌های جمع آوری و انتقال فاضلاب که دلیل اصلی اختراع لوله پلی اتیلن فاضلابی بوده است؛ کاربردهایی همچون تولید سپتیک تانک پلی اتیلن، مخازن اسید پلی اتیلنی و منهولهای آماده باعث رشد تقاضای لوله‌های دوجداره پلی اتیلن گردیده است.

تولید کننده اتصالات پلی اتیلنی

مهمترین مشخصات لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی

 • ضریب زبری پایین
 • عدم گرفتگی لوله در اثر رسوبات
 • مقاوم در مقابل حلال‌ها و گازهای شیمیایی
 • وزن کم در مقایسه با لوله‌های بتنی مشابه
 • عدم نیاز به ماشین آلات سنگین در موقع اجرا، صرفه جویی در هزینه‌های اجرائی
 • عمر بسیار طولانی بهره‌برداری
 • تولید با تکنولوژی جدید و به روز با کیفیت بالا

لوله پلی اتیلنی فشار قوی (تحت فشار)

لوله‌ پلی اتیلن فشار قوی تک جداره یا همان لوله‌ HDPE (تحت فشار) برای انتقال سیالات مجاز تحت فشار بکار می‌رود. انواع لوله تک جداره را نوع مواد اولیه و کاربرد آن مشخص میکند. باید توجه داشت از مفهوم فشار قوی در این لوله‌ها برداشت اشتباه نشود.

لوله پلی اتیلن فشار قوی در نظر عموم افراد به معنای لوله‌هایی با ضخامت بالا گفته می‌شود. در صورتی که این برداشت با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه ی صنعت و پلی اتیلن دیگر درست نیست. یعنی لوله‌های پلی اتیلن با مواد pe 80 و فشار کاری ۱۰ یار با لوله ای با همان فشار و سایز ولی با مواد pe 100، از لحاظ وزنی به ترتیب ۸۷۳=pe80 و مواد ۷۲۱=Pe۱۰۰ گرم بر متر می باشند. هر دو توان تحمل ۱۰ بار را دارند و از لحاظ استحکام تفاوتی ندارند. ولی در قیمت و ضخامت، لوله‌های با مواد pe 100 مناسب تر و مقرون به صرفه تر می باشند.

این نوع لوله اغلب تحت فشار مستقیم پمپ و در معرض مستقیم اشعه آفتاب قرار میگیرد. بنابراین برای حفظ استحکام و افزایش طول عمر آن باید از مواد دارای ترکیبات آنتی یو وی (ضد اشعه آفتاب) در تولید آن استفاده کرد. این لوله‌ها مشکی رنگ و دارای یک نوار آبی در کنار لوله هستند که نشان دهنده نوع مصرف آن می باشد.

کاربردهای لوله پلی اتیلن فشار قوی

لوله‌های پلی اتیلن تحت فشار یا فشار قوی دسته ای از لوله‌ها هستند که با توجه به کاربرد آنها مورد اقبال بسیار خوبی قرار گرفته اند. از کاربردهای ویژه آنها می توان به انتقال فاضلابهای شهری و روستائی، انتقال گازهای طبیعی، انتقال فاضلابهای صنعتی، در آبیاری تحت فشار چون آبیاری قطره‌ای و بارانی، سیستمهای آبیاری متحرک، شبکه‌های زهکشی، سیستمهای مایعات اشاره کرد.

از لوله پلی اتیلن فشار قوی اغلب برای انتقال آب با فشار بالا بخصوص در سطوح ناهموار و با شیب زیاد میتوان استفاده کرد. این لوله به دو شکل کلافی و شاخه ای (شاخه 6 متری و 12 متری بر اساس سفارش مشتری) و در فشارهای 10 اتمسفر و 16 اتمسفر PE80 و PE100 تولید می شود. بسته به نوع کاربرد، این لوله‌ها در متراژها و قطرهای داخلی و خارجی مختلف تولید و ارائه میشوند.

لوله تکجداره فشار قوی

انواع لوله پلی اتیلن بر حسب نوع مصرف

لوله‌های از جنس پلی اتیلن در صنایع مختلف و برای مصارف متنوعی میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. مهمترین استفاده‌های این محصول در زیر آورده شده است.

لوله پلی اتیلن فاضلابی

جنس ساخت لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی از مواد پلمیر می باشد. این لوله‌ها کاربردهای فراوانی دارند و برای جمع آوری فاضلاب‌ها و پسماندهای صنعتی میتوان از آنها بهره گرفت.

از دیگر کاربردهای آنها می توان به جمع آوری آبهای سطحی، لوله‌های زهکش، فاضلابهای شهری و بین شهری اشاره کرد. این لوله‌ها اندازه، وزن و ضخامت بسیار قابل قبولی دارند. آنها قادرند فشارهای مختلف تا 6 بار را تحمل کنند و برای بارهای بیشتر نیز قابل تولید هستند.

لوله پلی اتیلن فاضلابی از قطر 110 میلیمتر تا قطر 3.5 متر در ایران تولید می شود و در جهان در کشورهای لهستان و آلمان تا قطر 4 متر نیز تولید و برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

مهمترین وجه تمایز لوله‌های پلی اتیلن تک جداره و فاضلابی، ظاهر موجدار و لایه زرد رنگ لوله پلی اتیلن فاضلابی در مقابل لایه بیرونی صاف و لایه داخلی سیاه رنگ لوله پلی اتیلن تحت فشار می باشد.

لوله پلی اتیلنی گازی

از اولین کاربردهای لوله پلی اتیلن گازی می توان به انتقال گازهای طبیعی مخصوصا صنایع پتروشیمی نام برد. قدمت استفاده از این لوله بسیار زیاد است که میتواند دلیلی بر کیفیت و اهمیت این لوله باشد. در کشورهای غربی حدود 90% لوله‌ها برای توزیع و انتقال گاز در صنعت از لوله‌های پلاستیکی استفاده می شود که اکثر آنها از از پلی اتیلن هستند. از مهم ترین مزایای این مدل می توان به نصب آسان، مقاومت بالا در برابر آتش، خوردگی و زنگ زدگی نام برد.

حداکثر مقاومت این مدل از لوله‌ها 25 بار می باشد و حتما در تولید آنها می باست از مواد اولیه خودرنگ استفاده نمود.

لوله پلی اتیلن کابلی

لوله پلی اتیلن کابلی یا رولی یکی از بهترین گزینه‌ها برای عایق کردن و پوشش کابلهای برق، فیبرهای نوری و… محسوب میشود. از این لوله‌ها میتوان برای حفاظت کابل ها در برابر بارندگی، ضربه، رعد و برق و برق گرفتگی استفاده کرد. حتی در مواردی باغداران و کشاورزان از این لوله‌ها برای آبیاری قطره‌ای و انتقال آب استفاده می کنند. به علاوه در بعضی موارد از مدل کابلی برای سیم کشی در مناطق شهری و بین شهری استفاده می شود.

قیمت لوله آبیاری قطره‌ای

لوله پلی اتیلن آبرسانی

لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی همانطور که از نامشان پیداست برای انتقال آب شرب استفاده می شود. این لوله‌ها دارای قدمت زیادی هستند. این نوع از لوله‌ها تک جداره هستند و می توان از آنها در فشارهای بین 2.5 تا 25 استفاده کرد. از مزیتهای این محصول می توان موارد زیر را نام برد.

 • قابلیت و نصب آسان آن در مقایسه با سایر اتصالات و لوله‌ها
 • قدرت انعطاف پذیری بالا
 • نصب آسان
 • عمر طولانی، دوام بالا و قیمت مناسب
 • مقاومت در مقابل سایش و عوامل طبیعی واستحکام بالا در برابر مواد شیمیایی
 • پایین بودن میزان اصطکاک و ثابت بودن آن ها
 • عدم نیاز به پوشش و حفاظت کاتدی
 • مقاومت بالا در برابر حلالهای آلی
 • مقاومت لوله‌های پلی اتیلن در برابر اشعه‌های فرابنفش آفتاب
 • مقاومت در برابر سرما و گرمای شدید
 • مقاوم در برابر فرسایش خاک و زلزله.

تاریخچه لوله پلی اتیلن

لوله پلاستیکی تحت فشار از حدود 70 سال پیش در صنایع مختلف اروپا و سپس ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله کاربردهای لوله پلی اتیلنی می‌توان از آن برای انتقال آب و جابجایی سیالات شیمیایی، سیالات خنک‌کننده و گرم کننده، قطعات مختلف مصرفی در صنایع خودروسازی، استفاده به عنوان پوشش محافظ و عایق کابل‌های برق و فیبر نوری و مصارف گوناگون و مختلف دیگر را نام برد.

با استفاده از لوله HDPE، لوله کشی آسان و مناسب در صنایع همچون معادن، کشاورزی، صنعتی، کانال کشی را می توان استفاده کرد. لوله تحت فشار برای حالات مختلف از قبیل روی زمین، زیرزمین، شناور، زیردریایی، دفنی و… مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع مواد اولیه پلی اتیلنی

در یک دسته بندی کلی میتوان مواد پلی اتیلنی را به دو بخش تقسیم بندی کرد که در زیر به آنها پرداخته ایم.

مواد پلی اتیلن مشکی یا خودرنگ

مواد پلی اتیلنی مشکی به عنوان مواد اولیه جهت تولید لوله‌ تحت فشار کاربرد دارد. لوله‌های آبیاری تحت فشار به رنگ مشکی تولید میشوند اما بطور طبیعی رنگ آنها سفید میباشد. برای مشکی نمودن لوله‌ها از افزودنی استفاده می نمایند. استفاده از مستربچ اگر کنترل شده نباشد و به مقدار کافی به مواد پلی اتیلن سفید اضافه نشود کیفیت محصول کاهش میابد.

همچنین در مرحله اکسترود اگر یک درصدی پراکنش کامل انجام نشود از کیفیت لوله کاسته خواهد شد. این موارد باعث خواهد شد لوله پلی اتیلن در آزمایشها با خطا مواجه شود. در نتیجه از این لوله‌ها در مصارف حساس و استراتژیک نمیتوان استفاده کرد و طول عمر آنها نیز به شدت کاهش می‌یابد.

در لوله‌های پلی اتیلنی که بمنظور استفاده در شبکه‌های گازرسانی استفاده می شود از مواد اولیه پلی اتیلن خودرنگ استفاده میشود که در این صورت نیازی به استفاده از مستربچ بهنگام تولید از بین می رود.

تا قبل از سال 1393 این مواد اولیه از کمپانی بروج امارات متحده عربی و یا کارخانه سابیک عربستان وارد میشد ولی از سال 1394 کارخانه پتروشیمی شازند اراک نسبت به راه اندازی خط تولید مواد اولیه پلی اتیلن خودرنگ اقدام نمود و ایران از واردات این مواد بی نیاز گردید.

لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی

مواد پلی اتیلن سفید

مواد پلی اتیلن سفید یا نچرال از محصولات تولیدی پتروشیمی‌های داخلی می‌باشد. هر چند ظرفیت این مجتمع‌های پتروشیمی جوابگوی نیاز بازار و مصرف داخلی نمی‌باشند. همچنین محصول تولیدی آنها جهت تولید لوله‌هایی با مصارف آب شرب، شبکه گازرسانی و سیستم‌های آتش نشانی مناسب نیست.

علاوه بر این این مواد بدون رنگ می‌باشند و هنگام تولید لوله و در فرآیند اکستروژن، مستربچ به آن اضافه می‌شود. در نتیجه لوله پلی اتیلن تولید شده از این مواد در مقابل نور خورشید مقاومت بالایی نخواهد داشت و از عمر کافی برخوردار نمی‌باشد.

انواع سایز لوله پلی اتیلن

سایزهای لوله پلی اتیلن براساس میلیمتر است اما بازاریان و دیگر افراد از اینچ هم استفاده میکنند. در جدول استاندارد INSO14427 تمامی سایزهای این لوله‌ها براساس میلیمتر است و جداول را براساس میلیمتر، ضخامت و وزن تقسیم بندی کرده اند.

این لوله‌ها را می توان از سایز 16 میلیمتر تا سایز 3500 میلیمتر تولید کرد. برای تولید لوله تک جداره پلی اتیلن تا سایز 710 میلیمتر مقرون به صرفه و توجیه اقتصادی دارد و برای تولید لوله‌های دوجداره کاروگیت تا سایز 3500 را می توان تولید کرد.

سایزبندی لوله‌های پلی اتیلنی تکجداره

سایزهای لوله پلی اتیلن و کاربرد آنها

سایز ۱۶ میلیمتر

نازک ترین اندازه این محصول لوله پلی اتیلنی ۱۶ میلی متر می باشد. اغلب از این اندازه در سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده می شود. همچنین این سایز مناسب برای استفاده در گلخانه میباشد و اتصالاتی مانند قطره چکان را به راحتی می توان به آن متصل کرد. اتصال پیچی و جوش از روشهای متداول متصل کردن این نوع لوله با سایر لوله‌ها و اتصالات می باشد.

سایز ۲۰ میلی متر

لوله پلی اتیلن سایز ۲۰ میلی متر را با نام لوله تک جداره 20 نیز شناخته میشود. این اندازه نیز در انواع سیستمهای آبیاری میتواند استفاده شود. سایز 20mm در فشارهای حداقل ۶ بار تا حداکثر ۴۰ بار تولید و ارائه میشوند. انتخاب آنها بستگی به فشار آب داخل مورد نیاز باید انجام شود.

سایز ۲۵ میلی متر

سایز ۲۵ میلی متر این لوله‌ها در کلافهای ۱۰۰ و ۱۵۰ متری تولید میشود. از آنها میتوان در باغها و انتقال سیالات کم حجم و در فشار کاری ۱۰ و ۱۶ بار بهره گرفت. این لوله‌ها اغلب با استفاده از رابطهای پلی اتیلن به یکدیگر متصل شده و استحکام و آب بندی بسیار خوبی دارند.

سایز ۳۲ میلیمتر

لوله‌های پلی اتیلن ۳۲ میلی متر را میتوان در فشارهای ۶ ,۱۰ ,۱۶ و نهایتا تا ۳۲ بار تولید و ارائه کرد. این لوله‌ها بیشتر برای سیالات با دبی کم و در باغها و زمینهای کشاورزی و امور مشابه مورد استفاده قرار میگیرند. این اندازه را در کلافهای ۱۰۰ و ۱۵۰ متری بسته به نیاز مشتری میتوان تولید نمود.

سایز ۴۰ میلی متر

لوله پلی اتیلن سایز ۴۰ میلی متر را میتوان در فشارهای کاری ۶ الی ۳۲ بار به صورت شاخه و کلاف یا رولی تولید کرد. این محصول در شاخه‌های ۶ متری و یا کلافهای ۱۰۰ الی ۱۵۰ متری قابل تولید میباشد. این سایز اغلب دارای دبی کم هستند. از آنها میتوان در مصارف کشاورزی جهت انتقال آب میتوان بهره گرفت.

سایز ۵۰ میلی متر

اندازه ۵۰ میلی متر این محصول را میتواند در فشارهای کاری بین ۵ الی ۳۲ بار ساخته شود. این اندازه از لوله نیز دارای دبی کم هستند. از این سایز می توان نیز بصورت رولی میتوان در باغ ها و زمینهای کشاورزی بهترین استفاده را برد.

سایز ۶۳ میلی متر (2.5 اینچ)

میتوان گفت یکی از پر کاربردترین سایزهای لوله پلی اتیلن، سایز ۶۳ میلیمتر است. از این اندازه در بسیاری از پروژه‌ها استفاده میگردد. سایز ۶۳ میلیمتر را میتوان در فشارهای کاری ۵ بار الی ۳۲ بار تولید و ارائه داد. این اندازه از لوله را در شاخه‌های ۶ متری و کلافهای ۱۰۰ و ۱۵۰ متری ساخته میشود.

قیمت هر متر مساوی است با وزن هر متر طبق جدول مشخصات فنی ضربدر قیمت مواد اولیه در بازار آزاد (و نه قیمت پلی اتیلن در بورس کالا) بعلاوه سودی در حدود 10 درصد برای کارخانه

سایز ۷۵ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۷۵ میلیمتر میتواند جهت آبرسانی و در مصارف کشاورزی در کلیه مصارف صنعتی و آبخیزداری مورد استفاده قرار بگیرد. این اندازه میتوان در فشارهای کاری ۵ بار الی ۲۵ بار تولید و ارائه شود. این لوله‌ها درشاخه‌های ۶ متری و کلافهای ۱۰۰ و ۱۵۰ متری ساخته و ارائه میشوند.

"لوله پلی اتیلن

فرمول محاسبه قیمت روز لوله پلی اتیلن

مقدار موادی که در هر متر لوله مورد استفاده قرار گرفته است ضربدر قیمت روز مواد اولیه (PE100 or PE800) + هزینه‌های بالاسری تولید + سود کارخانه تولید کننده (حدودا 20 درصد) + هزینه‌های حمل از کارخانه تا محل پروژه.

مواد پلی اتیلنی در تولید لوله‌های آبیاری تحت فشار استفاده میشود. قیمت این مواد در بورس همواره در حال تغییر و نوسان میباشد. به همین دلیل ثبات نسبی در قیمت لوله‌های پلی اتیلن وجود ندارد.

همچنین فاکتورهای متعدد دیگری اعم از:

 • نرخ ارز
 • هزینه حمل و نقل
 • هزینه‌های برق
 • هزینه‌های پرسنلی

و بسیاری موارد دیگر ممکن است در قیمت نهایی لوله HDPE آبیاری و تهیه لیست قیمت تاثیر گذار باشد.

از این‌رو تولید کنندگان و فروشندگان قیمتهای خود را به صورت روزانه و با مدت اعتبار یک روز به مشتریان می‌دهند و شرکت در مناقصات یک ریسک بسیار پر خطر میباشد. قیمت لوله پلاستیکی تحت فشار و وزن آن رابطه مستقیم با فشار کاری لوله دارد. هرچه میزان فشار بالاتر باشد وزن و قیمت لوله پلی اتیلن بالاتر می‌رود.

برای دریافت لیست قیمت سال 1400 این مدل از لوله‌ها و مقایسه با آن با فهرست بهای سازمان مدیریت با همکاران من در واحد فروش تماس بگیرید.

چنانچه علاقمند هستید لیست قیمتهای بروز جهانی لوله‌های پلی اتیلنی را داشته باشید می توانید روی عبارت زیر کلیک کنید.

Hdpe Pipe Price

مفهوم PN و SDR در لوله‌های پلی اتیلنی

PN بیانگر فشاری که لوله قادر به تحمل آن است. اصطلاحا فشار اسمی نیز گفته می شود. PN به نام گذاری عددی هر یک از اجزا سامانه لوله گذاری با توجه به خواص مکانیکی آنها که به عنوان کمیت مرجع به کار می رود.

عبارت PN که بعد از سایز لوله پلی اتیلن استفاده می شود نشان دهنده حداکثر فشاری که آن لوله میتواند تحمل کند. برای مثال لوله DN63 ،PE100 ،PN16 یعنی یک لوله که از مواد PE100 ساخته شده و ۶۳ میلیمتر قطر دارد و ۱۶ بار فشار را هم باید تحمل کند.

SDR در لوله‌های پلی اتیلن مخفف عبارت Standard Dimension Ratio است. sdr به معنی نسبت ابعادی استاندارد گفته میشود و عبارت است از نسبت قطر خارجی به ضخامت جداره لوله. میتوان لوله‌ها را بر این اساس این مشخصه در جداول استاندارد دسته بندی نمود. مقدار SDR، فاکتور اصلی در تعیین قابلیت مقاومت لوله در برابر نیروهای وارد بر آن در هنگام نصب و فشار کاری و نهایتا قیمت لوله پلی اتیلن است.

محصولات پیشنهادی:

مخزن پلی اتیلن

رای کاربران
[امتیاز کلی: 26 میانگین: 5]
12 دیگاه
 1. سلام قیمت لوله پلی اتیلن 6 بار 75، 90 و 110 رو میخاستم از هر کدوم 10 کلاف برای آبادان. هزینه حمل رو هم بیزحمت سوال کنید از باربری.

  • سلام جدول وزنی لوله پلی اتیلن رو از بالای همین صفحه دانلود کنید ضربدر 36 هزار تومان به ازای هر کیلو کنید. قیمت مواد اولیه پلی اتیلن خیلی بالا رفته. هزینه باربری هم فردا براتون چند تا شماره می فرستم سوال کنید از قزوین تا آیادان چقدر میشه. 30 تا کلاف داخل یک تریلی لبه دار جا میشه جهت اطلاع.

 2. سلام وقتتون بخیر،من تازه میخوام وارد این کار بشم اگه امکانش هست یه شماره بهم بدین تا تماس بگیرم بیشترراهنماییم بکنین ممنون میشم

  • وارد چه کاری؟ تولید لوله پلی اتیلن؟ یه چیزی میگم بهتون بر نخوره به والله الان برید تو کار خرید ضایعات پلاستیک و تولید گرانول صرفش از این کار خیلی بیشتره. روز به روز قیمت مواد اولیه پتروشیمی ها بالتر میره و هر قراردادی می بندی توش ضرر هستش.

 3. بسیار خوب فقط مفهوم رابطه قیمت یک متر لوله را با قیمت گذلری بر اساس وزن ان متوجه نشدم