لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن

 

لوله پلی اتیلن چیست ؟

لوله پلی اتیلن به لوله ای گفته می شود که از جنس پلی اتیلن و بدون افزودنی های دیگر تولید شده باشد. همین مواد پلی اتیلنی است که به لوله HDPE شکل و ظاهر میدهد و باعث مزایای زیاد لوله تحت فشار و محبوبیت آن برای آبرسانی شده است. لوله HDPE در آب و هوای معتدل عملکرد بسیار مناسبی دارد. اگر نیازهای مربوط به نصب و مهندسی کامل انجام گردد، از آنها می توان برای سالهای طولانی استفاده کرد بدون هیچگونه مشکل و شکسته شدن لوله.

لوله پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین نوع از انواع لوله های جهان می باشد که از جنس پلی اتیلن با دانسیته بالا (HDPE) گریدهای PE100 و PE80 تولیدی شرکتهای پتروشیمی اراک، مارون، امیرکبیر، جم و ایلام ساخته می شود. این لوله ها در انتقال آب، گاز، فاضلاب و هر گونه سیال یا گازی که بخواهد با طی کردن راهی مشخص از یک منبع تولید سیال به سمت مقصد نهایی جریان یابد، مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن در اصل به دو نوع تک جداره و دوجداره تولید و عرضه می شوند. هرکدام از این نوع لوله مناسب در اجرای پروژه های مختص به خود به کار گرفته می شوند. لوله تکجداره در مصارف انتقال آب و زهکشی در زمینه کشاورزی، محافظت از کابل های برق و مخابرات کاربرد دارند. لوله های دوجداره در شبکه های کوچک و بزرگ انتقال آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله تک جداره تحت فشار

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله تک جداره یکی از این نوع لوله هایی که می‌توان از آن در فشارهای بین ۲ تا ۴۰ اتمسفر ( بسته به مواد اولیه و قطر و ضخامت لوله ) در صنایع مختلف استفاده نمود. ویژگی‌های منحصر بفرد لوله HDPE نسبت به انواع دیگر لوله‌ها ( فولادی، آزبست، و … ) باعث گردیده است که سرعت رشد استفاده از این لوله‌ها در شبکه‌های انتقال و توزیع آب و سیستم‌های آبیاری تحت فشار نسبت به دیگر موارد بسیار بیشتر باشد. مصرف لوله آبیاری تحت فشار با گذشت زمان رشد چشمگیری داشته و این رشد فزآینده به دلیل استفاده از تكنولوژی های جدید در ساخت مواد اولیه با کیفیت بهتر، باعث شده است تا نسل جدیدی از لوله‌های HDPE های گرید (high grade) به وجود بیاید.

قیمت لوله پلی اتیلن فاضلابی

مشخصات لوله پلی اتیلن تک جداره

 • وزن کم و سهولت در حمل و نقل
 • مقاوم در برابر حرارت تا ۸۰ درجه سانتیگراد
 • مقاوم در برابر برودت تا ۷۰ – درجه سانتیگراد
 • مقاوم در مقابل فشار بالا تا ۱۶ اتمسفر
 • سهولت در نصب
 • مقاوم در مقابل ضربه
 • مقاوم در مقابل انواع مواد شیمیایی
 • دارای اتصالات متنوع
 • ضمانت کیفیت و مرغوبیت جنس تولیدی
 • مقاوم در مقابل تاثیر اشعه آفتاب و ازن

لوله پلی اتیلن دوجداره

لوله پلی اتیلن دوجداره جهت انتقال فاضلاب و سیالات بدون فشار داخلی طراحی و ساخته شده است. این نوع از لوله پلی اتیلن توانایی تحمل فشار خارجی بسیار بالایی دارد و به دلیل دارا بودن این مزیت ممتاز در صنایع دیگر نیز از این لوله‌ها استفاده می‌نمایند. به عنوان مثال از لوله‌های اسپیرال پلی اتیلن در پل‌سازی و راه‌سازی بسیار استفاده می‌کنند. لوله‌ دوجداره پلی اتیلن غالبا لوله‌های دوجداره کاروگیت و لوله‌های اسپیرال هستند که تکنولوژی تولید آنها تنها تفاوت در غالب می‌باشد.

لوله فاضلاب پلی اتیلنی

مهمترین مشخصات لوله پلی اتیلن دوجداره

 • ضریب زبری پایین
 • عدم گرفتگی لوله در اثر رسوبات
 • مقاوم در مقابل حلال‌ها و گازهای شیمیایی
 • وزن کم در مقایسه با لوله‌های بتنی مشابه
 • عدم نیاز به ماشین آلات سنگین در موقع اجراء، صرفه جویی در هزینه‌های اجرائی
 • عمر بسیار طولانی بهره‌برداری
 • در آخر می توان گفت تولید با تکنولوژی جدید و به روز باکیفیت بالا

لوله پلی اتیلنی تحت فشار

لوله‌ پلی اتیلن تک جداره یا همان لوله‌ HDPE ( تحت فشار ) فشار قوی برای انتقال سیالات مجاز تحت فشار بکار می‌رود. انواع لوله‌ پلی اتیلن تک جداره را نوع مواد اولیه و کاربرد آن مشخص میکند.

به عنوان مثال جهت مصارف کشاورزی و آبیاری قطره‌ای و آبیاری تحت فشار در باغات از لوله‌هایی با قطر کم و یا نوار تیپ آبیاری استفاده می‌کنند. این لوله‌ها از مواد PE80 و یا مواد سفید PE100 به همراه مستربچ تولید می‌شود. برای انتقال آب شرب حتما از مواد PE100 خودرنگ و همینطور لوله‌‌های سیستم‌ آتش نشانی هر چند میتوان از این نوع لوله برای انتقال فاضلاب استفاده نمود اما صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

پلی اتیلن چیست

پلی اتیلن ماده ای بسیار قوی می باشد که در عین خشک بودن، انعطاف بالاتری نیز دارد. این ماده با چگالی بالا که با حروف اختصاری HDPE در بازار شناخته شده است را می توان در تولید لوله آبیاری استفاده کرد. مواد پلی اتیلنی که جهت تولید این لوله‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد با انواع دیگر این ماده که برای تولید سایر محصولات پلی اتیلنی مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت می‌باشد.

لوله پلی اتیلن

تاریخچه لوله پلی اتیلن

لوله پلاستیکی تحت فشار از حدود 70 سال پیش در صنایع مختلف اروپا و سپس ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله کاربردهای لوله پلی اتیلنی می‌توان از آن برای انتقال آب و جابجایی سیالات شیمیایی، سیالات خنک‌کننده و گرم کننده، قطعات مختلف مصرفی در صنایع خودروسازی، استفاده به عنوان پوشش محافظ و عایق کابل‌های برق و فیبر نوری و مصارف گوناگون و مختلف دیگر را نام برد. با استفاده از لوله HDPE، لوله کشی آسان و مناسب در صنایع همچون معادن، کشاورزی، صنعتی، کانال کشی را می توان استفاده کرد. لوله تحت فشار برای حالات مختلف از قبیل روی زمین، زیرزمین، شناور، زیردریایی، دفنی و … مورد استفاده قرار می گیرند.

تولید کننده لوله پلی اتیلن

انواع مواد پلی اتیلن

در یک دسته بندی کلی میتوان مواد پلی اتیلنی را به دو بخش تقسیم بندی کرد که در زیر به آنها پرداخته ایم.

مواد پلی اتیلن مشکی

مواد پلی اتیلنی مشکی به عنوان مواد اولیه جهت تولید لوله‌ تحت فشار کاربرد دارد. لوله های آبیاری تحت فشار به رنگ مشکی تولید میشوند اما بطور طبیعی رنگ آنها سفید میباشد. برای مشکی نمودن لوله‌های پلی اتیلن از افزودنی استفاده می نمایند. استفاده از مستربچ اگر کنترل شده نباشد و به اندازه به مواد پلی اتیلن سفید اضافه نشود کیفیت محصول کاهش میباد.همچنین در مرحله اکسترود اگر یک درصدی پراکنش کامل انجام نشود از کیفیت لوله کاسته خواهد شد. این موارد باعث خواهد شد لوله پلی اتیلن در آزمایشها با خطا مواجه شود. در نتیجه از این لوله‌ها در مصارف حساس و استراتژیک نمیتوان استفاده کرد و طول عمر آنها نیز به شدت کاهش می‌یابد.

لوله پلی اتیلن فاضلابی

مواد پلی اتیلن سفید

مواد پلی اتیلن سفید یا نچرال از محصولات تولیدی پتروشیمی‌های داخلی می‌باشد. هرچند ظرفیت این مجتمع‌های پتروشیمی جوابگوی نیاز بازار و مصرف داخلی نمی‌باشند. همچنین محصول تولیدی آنها جهت تولید لوله‌هایی با مصارف آب شرب، شبکه گازرسانی و سیستم‌های آتش نشانی مناسب نیست. علاوه بر این این مواد بدون رنگ می‌باشند و هنگام تولید لوله و در فرآیند اکستروژن، مستربچ به آن اضافه می‌شود. در نتیجه لوله پلی اتیلن تولید شده از این مواد در مقابل نور خورشید مقاومت بالایی نخواهد داشت و از عمر کافی برخوردار نمی‌باشد.

قیمت لوله پلی اتیلن

انواع سایز لوله پلی اتیلن

سایز های لوله پلی اتیلن براساس میلیمتر است اما بازاریان و دیگر افراد از اینچ هم استفاده میکنند . در جدول استاندارد INSO14427 تمامی سایز های این لوله هل براساس میلیمتر است و جداول را براساس میلیمتر، ضخامت و وزن تقسیم بندی کرده اند.
این لوله ها را می توان از سایز 16 میلیمتر تا سایز 3500 میلیمتر تولید کرد. برای تولید لوله های پلی اتیلن تک جداره تا سایز 710 میلیمتر مقرون به صرفه و توجیه اقتصادی دارد و برای تولید لوله های دوجداره کاروگیت تا سایز 3500 را می توان تولید کرد.

سایزهای لوله پلی اتیلن

اتصالات لوله های پلی اتیلنی

اتصال پذیری لوله پلی اتیلنی ، ارزانتر و سريعتر از لوله فولادی است. چون سریعتر آب بندی می شود و نشتی ندارد و سرعت پروژه را افزایش می دهد. با استفاده از مواد پلی اتیلنی امکان ساخت انواع اتصالات وجود دارد که با استفاده از انواع روشهای جوشکاری می تواند خط لوله مطمئنی را طراحی و اجرا نمود. در زیر به بررسی انواع این اتصالات میپردازیم.

اتصالات پیچی

از اتصالات پلی اتیلن پیچی بیشتر برای لوله های تا قطر 110 میلیمتر به صورت رزوه ای که می توان لوله ها رو به یکدیگر وصل کرد استفاده می شود. به طوری که از این نوع اتصالات می توان برای چندین بار، باز و بسته شوند بدون اینکه به لوله و اتصالات آسیبی برسد. از انواع این اتصالات میتوان به: رابط مساوی ، رابط تبدیل ، اتصال نر و ماده ، اتصال فلنچ دار ، زانو مساوی ( 90 درجه ) ، زانو نر و ماده ( 90 درجه ) ، سه راه مساوی ، سه راه تبدیل ، سه راه نر و ماده ، درپوش انتهایی و انواع کمربند های انشعاب اشاره کرد.

اتصالات جوشی

این نوع اتصالات بیشترین استفاده رو در اتصال دهی لوله های پلی اتیلن دارند. اتصالات جوشی از قطر 25 تا 1000 میلیمتر را می توان به صورت تزریقی و قالبی در رده های فشاری 6 بار ، 10 بار و 16 بار تولید کرد. البته 4 بار هم برای اتصال دهی در لوله های فاضلاب تولید می شوند. از انواع این اتصالات میتوان به: فلنچ پایه کوتاه و بلند ، تبدیل ، سه راه مساوی ، سه راه تبدیل ، زانو 45 و 90 درجه ، گپ ، موفه ، سه راه 45 درجه ، سیفون اشاره کرد. دیگر اتصالات نیز به صورت سفارشی توسط شرکت ناب زیست با استفاده از به روزترین دستگاه های آلمانی تولید میشود.

ویژگی اتصالات لوله HDPE

اتصالات این دسته از لوله ها با توجه به کاربردهای گوناگون شان متفاوت است. اتصالات الکتروفیوژن برای پروژه های گازرسانی و اتصالات پیچی برای پروژه های آبرسانی تا فشار 10 اتمسفر استفاده می شود. برای بقیه پروژه ها از اتصالات جوشی پلی اتیلن طبق استاندارد DIN 16963 آلمان استفاده می شود.

فروش لوله های پلی اتیلنی

لوله پلی اتیلن دارای انواع استانداردهای مختلف برای کاربرد ‌های متفاوت است که معتبر ترین آنها، استاندارد DIN 8074 آلمان جهت لوله پلی اتیلن تک جداره و DIN 16963 جهت اتصالات و استاندارد ASTM و استاندارد Isiri 1331 ایران است.

مزایای لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن می‌تواند بهترین گزینه برای سیستم‌های انتقال سیالات در پروژه‌های مختلف صنعتی، نیروگاه ها، خطوط انتقال فاضلاب، سیستم‌های آبیاری تحت فشار قطره‌ای و بارانی، خطوط انتقال گاز، خطوط انتقال آب و شبکه‌های آبرسانی باشد. از مزایای آن میتوان موارد زیر را برشمرد:

 • قابلیت اتصال آسان
 • استحکام بالا، عدم نشتی و در عین حال انعطاف پذیری بالا
 • مقاومت بالا در برابر تغییرات دما
 • مقاومت عالی در برابر زمین لرزه و رانش زمین
 • مقاومت در برابر خوردگی، و در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید
 • مقاومت در برابر جوندگان، موریانه‌ها و میکروارگانیسم‌ها
 • هزینه پایین تعمیرات و نگهداری، صرفه جویی در هزینه‌های تسویه سیال منتقل شونده به دلیل عدم نشتی در اتصالات پلی اتیلن.
 • تطابق محصول با دماهای مختلف.
 • تولید لوله‌ها براساس فشار کاری مورد انتظار و تولید لوله براساس طول عمر مورد نیاز از جمله مزایای لوله‌ HDPE هستند.

کاربرد لوله پلی اتیلن فاضلابی

کاربرد اصلی لوله پلی اتیلن جهت آبرسانی برای انتقال آب در خارج از شهرها و یا در داخل شهرها برای انشعابات اصلی می باشد. مواد پلی اتیلنی که در تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد باید نوع این مواد ، که برای تولید سایر محصولات پلی اتیلنی مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت باشد. پلی اتیلن در گرید‌های مختلفی تولید و عرضه میگردد که هر کدام از این نوع مواد پلی اتیلن جهت کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوله دوجداره تحت فشار

لوله پلی اتیلن عمر طولانی تر، نصب آسان و بدون مشکل، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و نور خورشید، وجود انواع اتصالات متفاوت جهت به کاربردن این نوع اتصالات در شرایط محیطی متفاوت است. سیستم های آبیاری، انتقال فاضلاب، انتقال آبهای گل آلود، دفع آب های شیمیایی، پسماند های خطرناک و گاز های فشار بالا بدون فشار به لوله و راهکاری مناسب استفاده کرد که یکی از بهترین نقاط قوت این نوع لوله ها فشار تحمل است.

نحوه تولید لوله های پلی اتیلن

 • برای تولید لوله پلی اتیلن می بایست از روش اکسترودر استفاده نمود.
 • به این صورت که مواد اولیه از طریق مکش به داخل اکسترودر وارد می شود.
 • در اکسترودر با حرارت مواد پلی اتیلن آب می شوند و یک حالت خمیری مانند به خود می گیرند.
 • مواد ذوب شده به وسیله ماردون که مارپیچ شکل هستند به جلو رانده می شوند .
 • بعد به قالب وارد شده و در مرحله بعد هنگامی که مواد خوب پخته شدند
 • هنگام خروج از کالیبراتور عبور می کنند و در تانک وکیوم با اعمال فشار مناسب شکل داده می شود.
 • سطح لوله به محض خروج از کالیبراتور به وسیله لایه هایی از جریان آب سرد، خنک می شود.
 • حرارت لالای مواد مذاب شده پلی اتیلن بعد از خروج از قالب به تدریج در تانک وکیوم و پس از آن در تانک های خنک کننده با استفاده از آب سرد کاهش می یابد .

لوله پلی اتیلن تولید شده به وسیله دستگاه کشنده به تدریج از درون تانک های خلع و خنک کننده کشیده می شود و به وسیله مازک زن ها، مشخصات بر روی آن ثبت می گردد. و سپس به وسیله دستگاه برش در متراژ های مختلف و معین بریده می شود.

تولید کننده لوله پلی اتیلن

تولید کننده لوله پلی اتیلن موظف است جهت تولید لوله تحت فشار از مواد درجه یک پتروشیمی در تولیدات خود استفاده کند تا لوله های تولید شده در مقابل ضربه و فشارهای وارده مقاومت اتمسفری کامل را داشته باشند. این کار باعث میشود محصول دچار شکستگی و ترک خوردن و در نهایت گرفتگی مسیر آب یا فاضلاب نشود. متاسفانه بعضی از شرکت ها از گرانول و ضایعات و حتی از خرد کردن لوله های کهنه در تولیدات خود استفاده می کنند که این امر باعث تولید لوله کم مقاومت و درجه 3 میشود و به عنوان لوله HDPE درجه یک به بازار عرضه می کنند.

شرکت ناب زیست تولید کننده لوله HDPE تک جداره تحت فشار تولیدات خود را از سایز 16 میلیمتر تا سایز 1000 میلیمتر با بهترین مواد درجه یک ( گرید A) پتروشیمی با مقاومت مکانیکی اتمسفری از 4 تا 25 بار فشار تولید می نماید. بمنظور بررسی کیفیت تولیدات شرکت های تولید کننده لوله پلی اتیلن تحت فشار از نظر ما ضروری است به کارخانه تولید کننده مراجعه فرمائید و از نزدیک با مواد اولیه و روند تولید را بازرسی فرمائید.

لوله آبیاری پلی اتیلنی

تمامی تولیدات لوله آبیاری این شرکت طبق استاندارد و جدولی وزنی تولید و عرضه می گردند که از آن می توان در زمینه شبکه‌های آبرسانی شهری و روستایی، شبکه‌های فاضلاب شهری و روستایی، شبکه‌های گازرسانی، شبکه‌های زهکشی، سیستم‌های مایعات و فاضلاب صنعتی، شبکه‌های آبیاری تحت‌فشار (قطره‌ای و بارانی)، سیستم‌های آبیاری متحرک، پوشش کابل‌های مخابراتی و فیبر نوری، پوشش کابل‌های برق، پوشش لوله‌های فلزی و استفاده به عنوان کانال تهویه کاربرد دارند. لوله های تحت فشار آبیاری از 2.5 بار تا 20 بار تولید و عرضه بازار میگردد.

خم کردن لوله یا تغییر مسیر زاویه بدون اتصالات

خم کردن لوله HDPE به روش سرد

برای خم کردن لوله پلی اتیلن که که قطر کمی دارند، در زوایای بزرگ به ابزار خاصی نیاز نیست. این کار به دلیل انعطاف‌پذیری این لوله‌ها به آسانی قابل انجام است. البته می‌بایست دقت کرد که شعاع قوس به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد تا از آسیب دیدن لوله جلوگیری شود. مقدار مجاز برای خم کردن لوله به این شکل متغیر است . همچنین لازم است فاصله‌ی لازم پس از خم شدگی با اتصالات و شیرآلات در نظر گرفت شود.

خم کردن لوله HDPE به روش گرم

اگر قوس مورد نیاز برای خم کردن لوله HDPE کمتر از مقدار مجاز و قابل تحمل برای لوله باشد، می‌بایست با روش گرم کردن بدون شعله مانند گرم کردن با هوای داغ یا روغن داغ این کار به انجام برسد. مقدار داغ شدن می‌بایست در محدوده‌ی استاندارد باشد تا به لوله آسیب نرسد. همچنین گرم شدن باید به صورت یکنواخت باشد.

برای جلوگیری از آسیب دیدن لوله در هنگام خم شدن، لازم است تا داخل آن با ماسه یا مواد دیگری پر شود. پر نکردن داخل لوله ممکن است باعث شود تا لوله صاف شود و تغییر شکل دهد. استفاده از روش گرم برای ایجاد خم در لوله پلی‌اتیلن به تجربه زیاد نیازمند است. خم غیراصولی و بدون رعایت نکات لازم باعث کاهش کیفیت لوله پلی اتیلن یا‌ آسیب‌دیدگی و کاهش عمر آن خواهد شد.

قیمت لوله پلی اتیلن

تولید کننده لوله فاضلاب تحت فشار

قیمت لوله پلی اتیلن وابسته به موادی است که در تولید آن نوع خاص از لوله مورد استفاده قرار گرفته است. لوله پلی اتیلن از مواد pe80, pe63, pe40 و pe100 ساخته می شود. به نسبت خلوص مواد اولیه تولید لوله، قیمت نهایی این لوله ها متفاوت هستند. منظور از خلوص مواد میزان ترکیب مواد اولیه با مواد ضایعاتی هست.

مواد اولیه ضایعاتی از آسیاب کردن لوله های پلی اتیلن مصرف شده ساخته میشوند. لوله هایی که با مواد ضایعاتی مثل گرانول یا کامپاند ساخته میشوند کاربردهای خاص خود را دارند. مثلا” برای غلاف کابل های برق یا فیبر نوری استفاده میشوند. اما برای کاربردهای حساس و تحت فشار و یا پروژه ای که جوش پلی اتیلنی در آن نیاز هست باید از لوله های با کیفیت بالا استفاده کرد. اغلب تولید کنندگان لوله تحت فشار از ضایعات خط تولید خودشان در لوله های تولیدی خود استفاده میکنند.

دلیل تغییر قیمت لوله پلی اتیلن ؟

مواد پلی اتیلنی که در تولید لوله های آبیاری تحت فشار استفاده میشود. قیمت این مواد در بورس همواره در حال تغییر و نوسان میباشد. به همین دلیل ثبات نسبی در قیمت لوله‌های پلی اتیلن وجود ندارد.

همچنین فاکتورهای متعدد دیگری اعم از:

 • نرخ ارز
 • هزینه حمل و نقل
 • هزینه های برق
 • هزینه‌های پرسنلی
 • بسیاری موارد دیگر ممکن است در قیمت نهایی لوله HDPE آبیاری و تهیه لیست قیمت تاثیر گذار باشد.

از این‌رو تولید کنندگان و فروشندگان قیمتهای خود را به صورت روزانه و با مدت اعتبار یک روز به مشتریان می‌دهند و شرکت در مناقصات یک ریسک بسیار پر خطر میباشد. قیمت لوله پلاستیکی تحت فشار و وزن آن رابطه مستقیم با فشار کاری لوله دارد. هرچه میزان فشار بالاتر باشد وزن و قیمت لوله بالاتر می‌رود.

مطالب پیشنهادی:

مخزن پلی اتیلن

لوله کاروگیت

سپتیک تانک

 

رای کاربران
[امتیاز کلی: 14 میانگین: 5]