پمپ هیدرولیک دستی | پمپ هیدرولیک پدالی

قیمت پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک دستی یا پمپ هیدرولیک پدالی ابزاری است که با نیروی وارده از سمت نیرویی مکانیکی شبیه پدال یا هندل یا…. انرژی مکانیکی را به انرژی هیدرولیکی تبدیل می کند تا باعث ایجاد یک جریان درون یک محفظه تحت فشار گردد.

پمپهای هیدرولیکی جریان پرفشار در مدار ایجاد میکنند و بدین صورت سطح انرژی سیال افزایش پیدا میکند. در واقع این فشار توسط این پمپ ها درست نمی شود. از آنجا که جریان سیال باید بر بارهای مقاوم عمل کننده های هیدرولیکی ( همانند سیلندرها یا موتورهای هیدرولیک )  برتری پیدا کند، فشار جریان افزایش پیدا میکند.

بنیان عملکرد این ابزار، اعمال متناوب نیروی رانش به بسته های تفکیک شده سیال محبوس شده در فضای بین تیغه های پمپ و پوسته آن، و کاهش حجم این بسته ها به هنگام حرکت از سمت مکش به سمت تخلیه و در نتیجه افزایش فشار جریانی است. با توضیحات بالا بر اساس تغییر حجم فیزیکی محفظه پمپ کار می کند که سیال در آن آب بندی شده است.

مزایای پمپ هیدرولیک دستی

مهندسین طراح ماشین آلات، همیشه درگیر انتخاب مناسب ترین سیستم جهت انتقال و کنترل انرژی از بین سیستم های الکتریکی ، مکانیکی ، بادی یا هیدرولیک می باشند. البته در بسیاری از کاربردها ترکیب سیستم های فوق، مؤثرتر و اقتصادی تر است. پس بنابراین باید در خرید و فروش پمپ هیدرولیک به موارد زیر دقت کرد. در همین راستا می توان جهت تشخیص بهتر موارد استفاده از هیدرولیک مزایای عمومی آنرا مورد بررسی قرار داد.

 1. سادگی طراحی:
  یک پمپ هیدرولیک دستی یا پدالی در مقایسه با انواع مکانیکی مشابه، قطعات متحرک کمتری دارد. بسیار ساده و کارآمد می باشد و با انتقال روغن توسط خطوط انتقال به هر نقطه مورد نظر می توان خطی یا دورانی با قدرت بالا و کنترل مناسب دست یافت. در صورتیکه در یک سیستم مکانیکی جهت انتقال قدرت و حرکت، به مجموعه ای از چرخدنده، بادامک، کلاچ، اهرم و … نیاز دارد .
 2. قابلیت افزایش نیرو:
  طرز کار پمپ هیدرولیک به گونه ای است که در هنگام نیاز می توان به سادگی نیروها را تا صدها برابر افزایش داد.
 3. سادگی و دقت کنترل:
  کنترل نیروهای بزرگ با اعمال کمترین نیرو قابل انجام است. همچنین امکان دست یابی به گشتاور با توان ثابت در سرعتهای متغیر وجود دارد.
 4. انعطاف پذیری:
  استفاده از لوله ها و شلنگ ها بجای اجزاء مکانیکی (مانند زنجیر، تسمه، کوپلینگ، گاردان و …) مشکلات و محدودیتهای موقعیتی را به حداقل رسانده، بگونه ای که اجزاء یک پمپ هیدرولیک دستی را می توان بصورت کاملا انعطاف پذیر (از نظر موقعیت) طراحی نمود.
 5. بازده بالا:
  این پمپها بازده بالا و تلفات اصطکاکی کم برخوردار بوده و هزینه انتقال قدرت در آن پائین است. سازگاری این سیستم با اجزاء کنترلی دیگر مانند اجزاء برقی، الکترونیکی و مکانیکی، مزیت اقتصادی بالایی را بوجود آورده است. همچنین از نقطه نظر کاهش هزینه های نگهداری نیز مزایای فراوانی دارد.
 6. قابلیت اطمینان:
  استفاده از شیرهای اطمینان و سوئیچ های فشاری و حرارتی ، پمپ هیدرولیک را نسبت به افزایش ناگهانی بار از قابلیت اطمینان کافی برخوردار نموده است.

پمپ هیدرولیک دستی

اجزاء تشکیل دهنده پمپ هیدرولیک

عوامل تشکیل دهنده این ابزار هیدرولیک، صرف نظر از کاربرد آنها، به چهار بخش اصلی تقسیم می شوند.

 1. مخزن، جهت نگهداری سیال
 2. پمپ، جهت به جریان انداختن سیال در سیستم که توسط الکتروموتور و یا محرکه دیگری بکار انداخته می شود.
 3. شیرها، بمنظور کنترل فشار، جریان و جهت حرکت سیال
 4. عملگرها (سیلندر برای ایجاد حرکت خطی و یا موتور برای تولید حرکت دورانی). جهت تبدیل انرژی سیال تحت فشار به نیروی مکانیکی مولد کار بسته به نوع کاربرد، سیستم های هیدرولیک از پیچیدگی های متفاوتی برخوردار می باشند.

سامانه هیدرولیک یکی از دو زیر مجموعه سامانه های انرژی سیالات است:

 •  هیدرولیک
 • پنوماتیک

مزیتهای پمپهای هیدرولیک نسبت به پنوماتیک

 • افزایش نیرو در حین انتقال
 • تغییر سریع جهت حرکت
 • استفاده در مسیرهای دلخواه بواسطه شکل پذیر بودن سیال

انواع پمپ هیدرولیک

انواع پمپ های هیدرولیکی را میتوان به شکل زیر تقسیم بندی نمود.

 • پمپ دستی (hand pump)
 • پمپ پایی یا پدالی (feet pump)
 • هیدروپمپ (hydro pump)
 • پمپ برقی (electric driven hydraulic pump)
 • پمپ پره ای
 • پمپ هیدرولیک پرس
 • پمپ پیستونی فشار قوی

پمپ هیدرولیک دستی

پمپ هیدرولیک دستی یا پدالی برای استفاده در محل هایی که امکان استفاده از یونیت هیدرولیک بواسطه نیاز به برق یا باد ندارد کاربرد دارد. امکان جابجایی داشته و بسیار سبک است. این پمپ ها به کمک جک هیدرولیکی امکان بالا نگه داشتن یک شی از اوزان کم تا 200 تن و یا بیشتر را دارد.

پمپ های خارجی (مانند پمپ هیدرولیک دستی enerpac و پمپ هیدرولیک دستی Hi-force) بواسطه استفاده از لوازم و استانداردهای اینچی چنانچه که در داخل کشور به مشکل برخورد کنند تعمیرات آنها به سختی انجام خواهد شد. پس بنابراین باید قبل از خرید این محصول به این نکات توجه کرد.

پمپ هیدرولیک پدالی

در تمامی پمپ های خارجی از متریال چدن (بواسطه قیمت پایین) برای ساخت استفاده می شود. ولی در پمپ های هیدرولیک دستی ساخت این شرکت در مقایسه با نمونه خارجی این پمپ ها از بهترین نوع فولاد با مقاومت کششی و تنش تسلیم بالا برای مقاومت در مقابل نیروها و فشارهای بالا استفاده شده است. در ساخت پمپ هیدرولیک دستی و پمپ هیدرولیک پایی کشش نهایی باعث می شود تحمل فشار بر روی پمپ افزایش یابد. دقت به این موارد در تولید این محصول باعث شده است که فروش آن در این شرکت روز بروز بیشتر شود.

این شرکت با توجه به توان بالای متخصصین خود به عنوان اولین تولید کننده پمپ هیدرولیک دستی فشار بالا (پمپ هیدرولیک دستی 700 بار) در ایران ضمن بررسی دقیق محصولات موجود در بازار ، برترین نمونه های موجود را انتخاب و با انجام تحلیل های مهندسی، اقدام به طراحی و تولید آنها نمود.

قیمت پمپ هیدرولیک دستی

٭ مقاومت کششی نهایی یا مقاومت کششی یا کشش نهایی عبارت است از بیشینه تنشی که یک جسم در هنگام کشیده شدن از طرفین، تا قبل از اینکه مقطع نمونه بصورت قابل توجهی باریک شود ، می تواند تحمل کند. مقاومت کششی ، متضاد مقاومت فشاری بوده و مقاومتشان نیز ممکن است کاملا متفاوت باشد. واحد مقاومت کششی پاسکال(pa) که معادل نیوتن بر متر مربع (N/m2) می باشد.

٭ تنش تسلیم یا استحکام تسلیم (Yield stress ) در جامدات به میزان تنش مربوط به انتهای بخش خطی منحنی تنش – کرنش در آزمون کشش تک محوره و در سیالات به مقدار تنشی که با کاهش آن سیال رفتار شبه جامد (تغییر شکل ناپیوسته) پیدا می کند گفته می شود.

انواع پمپ هیدرولیک دستی و پدالی

 1. پمپ هیدرولیک تک سرعته
 2. پمپ هیدرولیک دوسرعته

در ادامه به مزایا و همچنین مشخصات این دو نوع پمپ اشاره گردیده است.

ساخت پمپ هیدرولیک دستی

خصوصیات پمپ های هیدرولیک دستی و پدالی ناب زیست

 1. قابلیت تولید فشار 10000 psi (700 Bar)
 2. دارای شیر تخلیه فشار بیرونی (External release valve)
 3. بدنه فولادی محکم (durable steel construction)
 4. دارای شیر تخلیه فشار در فشار 700 بار (safety relieve valve)

ساختار پمپ های هیدرولیک

WeightHandel

effort

Usable oil capacityDisplacement

Per stock

Valve

type

model
2nd

stage

1st

stage

5.6 KG45 KG1.0 litr02.9 cc2 wayHP 110
10.5382.32.312.92 wayHP 227

اندازه ها:

FEDCBAmodel
40145134128566558HP 110
53145135168597544HP 227

پمپ های هیدرولیک پدالی (feet pump)

خصوصیات پمپ هیدرولیک پدالی از نظر فنی شبیه پمپ های دستی است فقط در مورد شکل و عملگر تفاوتهایی دارند.

پمپ هیدرولیک پدالی

materialHandel

effort

Usable oil capacityDisplacement

Per stock

cc

Valve

type

model
2nd

stage

1st

stage

steel45 KG1.0 litr02.92 wayHP 110 fp
steel39 KG2.3 litr2.312.92 wayHP227 fp

اندازه ها:

EDCBAmodel
145134128566598HP 110 fp
78200185715544HP227 fp

طریقه نصب و راه اندازی پمپ هیدرولیک دستی/پدالی

1. ابتدا شیر تخلیه فشار را در جهت عقربه های ساعت بسته تا پمپ بتواند سیال هیدرولیک را متراکم سازد.
2. شلنگ اتصال را به خروجی پمپ وصل می کنیم.
3. با استفاده از اهرم (یا پدال در پمپ های پدالی) پمپ جهت مکش سیال به داخل سیلندر تراکم (به علت ایجاد خلا در این وضعیت سیال به داخل سیلندر تراکم مکش می شود) پیستون تزریق را به سمت بالا حرکت داده تا سیال وارد سیلندر تراکم شود.
4. با پایین آوردن اهرم (یا پدال در پمپ های پدالی) تزریق سیال انجام می شود. با انجام موارد 3و4 در هر سیکل 2.3 cc سیال وارد مدار می شود.
5. با پمپ هیدرولیک دستی تزریق سیال به محل مورد نظر ( اعم از جک ها ، تورک شکن و … ) تا زمانی که فشار به 700 bar برسد انجام خواهد شد. و به واسته مجهز بودن پمپ به شیر تخلیه فشار در فشار 700 bar به پمپ اجازه افزایش فشار بیش از این مقدار را نخواهد داد و سیال را به داخل مخزن برگشت می دهد.
6. جهت برگشت سیال به مخزن، شیر تخلیه فشار را باز کرده تا سیال به داخل مخزن برگردد.

 

قیمت پمپ هیدرولیک پدالی
اخطارها:

1. در صورت کاهش سطح سیال در مخزن پمپ الزاما مطابق دستورالعمل سازنده پمپ اقدام شود.
2. در هنگام پرکردن سیال به مخزن دقت شود گرد و خاک ، شن و یا مواد این چنینی وارد مخزن نشود.
3. هیچ گاه نباید پمپ به وسیله شلنگ (Hose) حمل شود. این کار باعث آسیب به پمپ و شلنگ می شود.

انتخاب پمپ هیدرولیک مناسب

همانطور که می دانیم پمپ های هیدرولیک صنعتی تنوع زیادی دارند. بنابراین انتخاب از بین این همه پمپ در ابتدا مشکل به نظر می آید. پس لازم است به چند نکته در انتخاب این هیدروپمپ ها توجه کنیم. برای سفارش کالای خود باید به سه نکته مهم توجه کرد:
1. حجم سیال
2. فشار کاری
3. دبی پمپ.

ابتدا حجم سیال مورد استفاده در مدار را در نظر می گیریم. بعد از مشخص شدن این حجم بر واحد لیتر به دقیقه لازم می باشد. در مرحله بعد فشار کاری هیدروموتور خود را تخمین بزنیم، و سومین مرحله مشخص کردن دبی پمپ می باشد که با توجه به نیاز، ساختار پمپ را مشخص می نماییم. بعد از مشخص شدن این پارامتر ها با بررسی دقیق پمپ های ذکر شده نمونه پمپ را انتخاب می نماییم.

بطور کل امروزه در بسیاري از فرآیندهاي صنعتی، انتقال قدرت آن هم به صورت کم هزینه و با دقت زیاد مورد نظر است، به همین خاطر بکارگیري سیال تحت فشار در انتقال و کنترل قدرت در تمام شاخه های صنعت رو به گسترش می باشد. استفاده از قدرت سیال به دو شاخه مهم طبقه بندی می شود:
الف) هیدرولیک
ب) نیوماتیک

مایعات تقریباً تراکم ناپذیر می باشند. این ویژگی باعث گردیده است که از مایعات به عنوان وسیله مناسبی براي تبدیل و انتقال کار استفاده شود. پس می توان از آنها برای طراحی ماشینهایی که در عین سادگی، با نیروی محرك خیلی کم بتواند نیروي مقاوم فوق العاده زیادی را جابجا نماید، استفاده کرد. به این ویژگی و همچنین دانش مطالعه این ویژگی هیدرولیک گفته می شود.

از نیوماتیک در مواردی که نیروهاي نسبتا پایین (حدود یک تن) و سرعت هاي حرکتی بالا مورد نیاز باشد (مانند سیستمهایی که در قسمتهاي محرك رباتها بکار می رود) استفاده می کنند در صورتیکه کاربردهاي سیستمهاي هیدرولیک عمدتا در مواردی است که قدرتهای بالا و سرعت هاي کنترل شده دقیق مورد نظر باشد(مانند جک های هیدرولیک ، ترمز و فرمان هیدرولیک).

در سیستم های هیدرولیک و نیوماتیک نسبت به سایر سیستمهاي مکانیکی قطعات محرك کمتري وجود دارد و می توان در هر نقطه به حرکت های خطی یا دورانی با قدرت بالا و کنترل مناسب دست یافت. بنابراین انتقال قدرت توسط جریان سیال پر فشار در خطوط انتقال (لوله ها و شیلنگ ها) صورت می گیرد ولی در سیستمهای مکانیکی دیگر، براي انتقال قدرت از اجزایی مثل بادامک ، چرخ دنده ها ، گاردان ، اهرم ، کلاچ و … استفاده می شود. در این سیستم ها با اعمال نیروي کم می توان نیروي بالا و دقیقی به دست آورد. می توان نیروهاي بزرگ خروجی را با اعمال کردن نیروي کمی (مانند بازو بسته کردن شیرها و …) کنترل کرد.

استفاده از شیلنگ هاي انعطاف پذیر، سیستم هاي هیدرولیک و نیوماتیک را به سیستمهای انعطاف پذیری تبدیل کرده است که در آنها خبری از محدودیت هاي مکانی که براي نصب سیستمهاي دیگر به چشم می خورد نمی باشد. سیستم هاي هیدرولیک و نیوماتیک به خاطر اصطکاك کم و هزینه پایین از راندمان بالایی برخوردار می باشند. علاوه بر آن با استفاده از شیرهاي اطمینان و سوئیچهاي فشاري و حرارتی میتوان سیستمی مقاوم در برابر بارهاي ناگهانی، حرارت یا فشار بیش از حد ساخت که نشان دهنده اطمینان بالاي این سیستمها می باشد. حالا که مزیت سیستم هاي هیدرولیک و نیوماتیکی را متوجه شدیم، به راحتی می توانیم به طرز کار این سیستم ها هم بپردازیم.

اکنون براي انتقال قدرت، به یک سیال تحت فشار احتیاج داریم که توسط پمپ هاي هیدرولیک می توان نیروي مکانیکی را به قدرت سیال تحت فشار تبدیل نمود. مرحله بعد انتقال نیرو به نقطه دلخواه می باشد که این وظیفه را لوله ها، شیلنگ ها و بست ها به عهده می گیرند. سیلندرها یا موتور هاي هیدرولیک بعد از کنترل فشار و تعیین جهت جریان توسط شیرها، سیال تحت فشار را به سمت عملگرها هدایت می کنند تا قدرت سیال به نیروي مکانیکی مورد نیاز (به صورت خطی یا دورانی) تبدیل گردد.

پس سنجش میزان فشار و جریان سیال مورد نیاز در مدار و همچنین تعیین همزمانی مصرف در المان های مختلف از موارد مهم در انتخاب پمپ هیدرولیک می باشند. بنابر این باید منحنی های جریان و فشار در یک دوره زمانی به طور دقیقی بررسی شوند و بدین صورت حداکثر جریان مورد نیاز مشخص می گردد .

برای تعیین یک مدار تغذیه مناسب توجه به موارد زیر ضروری است :
1. در محاسبات انجام شده ی پمپ ها، عملا باید حدود ۱۰ درصد به دبی تعیین شده از طریق محاسبات تئوریک مان اضافه نماییم .
2. در انتخاب شیر اطمینان (فشار شکن) دقت نماییم.

قیمت پمپ هیدرولیک دستی | قیمت پمپ هیدرولیک پدالی

قیمت پمپ های هیدرولیک دستی و پدالی تابع موارد زیر می باشد:

 1. مواد اولیه (material)
 2. ماشین آلات با دقت بالا (consideration machine tools)
 3. قطعات آب بندی (sealing)
 1. مواد اولیه:

با توجه به اینکه قیمت مواد اولیه با قیمت کالای نهایی در تمامی موارد و صنایع رابطه مستقیم دارد لذا قیمت پمپ هیدرولیک که با فولاد با کیفیت ساخته شده باشد بالاتر خواهد بود. (اکثر تولید کنندگان خارجی به منظور کاهش قیمت از متریالی به مانند چدن بواسطه پایین بودن قیمت آن استفاده می کنند اما در پمپ های ساخت این شرکت از فولاد های آب دیده برای مقاومت در برابر فشار استفاده می شود).

 1. ماشین آلات با دقت بالا:

ار آنجایی که استفاده از ماشین آلات دقیق برای تولید این پمپها هزینه بالایی دارد از این رو این موضوع بر روی قیمت پمپهای هیدرولیکی به صورت مستقیم موثر خواهد بود. در این شرکت از دستگاههای فرز و تراش با دقت 5 میکرون برای عملیات ماشین کاری استفاده شده است . این کار باعث بالا رفتن کیفیت می شود و متعاقبا عمر کاری پمپ ها را افزایش می دهد.

 1. قطعات آب بندی:

استفاده از پکینگ و اورینگ با کیفیت باعث افزایش عمر و کارایی پمپ شده و طبیعتا انتخاب انواع آن بر روی قیمت موثر می باشد.

 • مانومتر و شیلنگ هیدرولیک تجهیزاتی هستند که با سفارش مشتری به همراه پمپ هیدرولیک عرضه می گردد و بدیهی است قیمت پمپ هیدرولیک دستی و پدالی متاثر از این دو آیتم نیز خواهد شد.

شیلنگ هیدرولیک

 

مانومتر

ویژگی پمپ دو سرعته نسبت به تک سرعته

زمانی که پمپ نیاز ندارد در فشار بالا کار کند ولی دبی سیال بالایی مورد نیاز است سیستم دو سرعته کارایی بیشتری را خواهد داشت. به عنوان مثال زمانی که پمپ به یک جک هیدرولیک متصل است با توجه به اینکه جک تا رسیدن به جسمی که نیاز است تحت فشار قرار گیرد، نیروی بالایی لازم ندارد و فقط سرعت رسیدن به جسم در کمترین زمان برای انجام کار مد نظر است.

در این حالت پمپ بر روی کمترین فشار و بیشترین دبی سیال فعال است. همین که جک به جسم رسید پمپ شروع به تحمل فشار می کند و سرعت دوم پمپ فعال می شود تا وزن جسم را مهار کند. در این حالت ماکسیمم توان (بیشترین فشار) و دبی تعریف شده پمپ (2.3 cc)  در دسترس خواهد بود.

پمپهای دو سرعته در گستره عظیمی از جک ها (تناژ متفاوت) قابل استفاده است. این خاصیت با توجه به نوع ساختار باعث می شود قیمت پمپ هیدرولیک دو سرعته نسبت به تک سرعته افزایش یابد.

مختصری درباره سیستمهای هیدرولیک

هیدرولیک در واقع سامانه استفاده از سیالات تحت فشار به روش کاربردی میباشد. سیستم هیدرولیک فناوری تولید، کنترل و انتقال قدرت تحت فشار می باشد. بطور مثال در پمپ هیدرولیک خودرو ها نیز اساس کار به همین منوال است ولی در کاربرد یکسان نیستند.

بطور کلی سیستم هیدرولیک چهار کار اساسی را انجام می دهد:

 1. تبدیل انرژی مکانیکی به قدرت سیال تحت فشار بوسیله پمپ هیدرولیک
 2. انتقال سیال به نقطه مورد نظر توسط لوله ها و شلنگ ها
 3. کنترل فشار، جهت و جریان توسط شیرها
 4. انجام کار توسط عملگرها

اساس علم هیدرولیک

اساس علم هیدرولیک با بکارگیری سیال تحت فشار در انتقال و کنترل قدرت در تمام شاخه های صنعت روز به روز در حال افزایش میباشد. استفاده از قدرت سیال تحت فشار، سبب بوجود آمدن دو شاخه مهم هیدرولیک و پنوماتیک در صنعت گردیده است.

در پنوماتیک هوای فشرده و در هیدرولیک از روغن و دیگر مایعات بعنوان سیال عامل استفاده میشود. مایعات به لحاظ تراکم ناپذیری همانند جامدات هستند و در عین حال از قابلیت پمپاژ و جریان یافتن از درون لوله ها و انتقال قدرت انعطاف پذیر برخوردار میباشد.

تولید انواع پمپ هیدرولیک

از پنوماتیک در مواردی که نیروهای نسبتا پایین (تا حدود ۱ تن) و سرعتهای حرکتی بالا مورد نیاز باشد استفاده می شود. در صورتیکه کاربرد سیستم های هیدرولیک عمدتا در مواردی است که قدرتهای بالا و سرعتهای کنترل شده دقیق مورد نظر باشد ، مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین مزایای استفاده از پمپ هیدرولیک نسبت به پمپهای پنوماتیک نیز در اواسط همین مطلب بررسی شد.

 

مطالب پیشنهادی:

مخزن ضد اسید

سپتیک تانک

رای کاربران
[امتیاز کلی: 30 میانگین: 4.9]