Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

پکیج تصفیه فاضلاب

سازنده پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب یا دستگاه تصفیه فاضلاب سیستمی است با جنس بدنه فلزی، پلی اتیلنی و یا کامپوزیتی که دارای توانایی تصفیه فاضلاب های جامد و مایع خارج شده از مجتمع های مسکونی، تجاری، بیمارستان ها، پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و … می باشد.

ساخت شبکه های جمع و آوری و انتقال فاضلاب از این واحدها به محل تصفیه خانه های بزرگ مستلزم صرف هزینه های بسیار زیاد اولیه و همچنین مشکلات عدیده ی نگهداری می باشد. بنابراین کارشناسان آب و فاضلاب اقدام به طراحی و تولید سیستمهای تصفیه فاضلاب به شکل پکیج و در محل (LOCAL) نموده اند.

این سیستم با تکمیل فرآیند تصفیه مقدماتی این امکان را ایجاد می کند که از فاضلاب تصفیه شده بمنظور استفاده مجدد در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی و … بهره برد. این عملکرد دستگاه تصفیه فاضلاب با فراهم نمودن شرایط استفاده مجدد و حتی سه باره از پساب خروجی از پکیج یا دستگاه، باعث صرفه جویی در مصرف آب به میزان زیادی می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

در واقع یک پکیج تصفیه فاضلاب دستگاهی است که پساب خروجی از مجتمع های مسکونی، ادارای، تجاری، بیمارستان و … را دریافت میکند. سپس با تجمیع چندین عملیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی مواد آلی و بیماری‏زای موجود در فاضلاب این واحد ها را کاهش می دهد. پس از اتمام عملیات تصفیه در نهایت این سیستم پسابی زلال و بی بو و قابل تخلیه در طبیعت به عنوان خروجی ارائه میکند.

سیستم تصفیه فاضلاب از آنجایی دارای اهمیت فراوان می باشد که با توجه به بالا رفتن تراکم واحد های مسکونی، اداری، تجاری و … در شهرها نیاز به احداث مجتمع های مسکونی جدید و واحد های تصفیه فاضلاب خروجی از این واحدها بیشتر شده است.

لزوم استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب یکی از مهمترین پارامترهایی است که به جبران کمبود منابع آبی در کشورهای مختلف با توجه به بحران جهانی آب کمک می کند. آب برگشتی از منابع تولید پساب فاضلاب که توسط پکیج تصفیه فاضلاب به چرخه مصرف باز می گردد را می توان مجددا در چرخه تولید مورد استفاده قرار داد. این سیستم های تصفیه به انواع انسانی، بهداشتی و صنعتی تقسیم می شوند که نوع آن بستگی به نوع فاضلاب خروجی از منبع تولید آن را دارد.

در فیلم زیر نحوه عملکرد این دستگاه توضیح داده شده است.

عوامل مؤثر در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب

ذیلا پارامترهای تاثیر گذار در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب و نوع فرآیندی که بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد آورده شده است. جهت دریافت پروپوزال و استعلام قیمت می توانید با واحد مهندسی ناب زیست تماس بگیرید.

 • کیفیت یا میزان آلایندگی فاضلاب ورودی طبق شاخص های BOD و COD (بر حسب ppm).
 • کیفیت فاضلاب خروجی یا به عبارت بهتر نحوه استفاده از پساب خروجی از پکیج.
 • میزان فاضلاب ورودی به پکیج (دبی حجمی) و هم چنین اطلاعات زمین شناسی و محل استقرار.
 • برند تجهیزات مورد استفاده در ساخت دستگاه تصفیه فاضلاب اعم از تجهیزات مکانیکال و الکترومکانیکال.
 • متراژ زمینی که شرکت در اختیار تولید کننده سیستم قرار می دهد.
 • جنس بدنه دستگاه ( پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، پلی اتیلنی و یا کامپوزیتی)
 • فرآیند تصفیه فاضلاب که مورد استفاده قرار میگیرد.

در این قسمت به تشریح پکیج تصفیه فاضلاب بعنوان یکی از مهمترین تجهیزات در صرفه جویی انرژی و استفاده مجدد از آب، عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن، مزایا، نحوه طراحی، تولید و نصب انواع پکیج ها می پردازیم.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب

اجزاء مشترک پکیج‌های فاضلاب اعم از پکیج فاضلاب انسانی، بهداشتی، صنعتی و … عبارتند از :

 • واحد آشغالگیری و دانه گیری تصفیه خانه فاضلاب
 • بخش متعادل سازی و تنظیم جریان ورودی به پکیج
 • ایستگاه پمپاژ یکنواخت فاضلاب
 • واحد کنترل pH
 • واحد بیولوژیکی (هوازی با غیر هوازی)
 • سیستم هوادهی از طریق بلوئرها و دیفیوزرها
 • مخزن ته نشینی توده های بیولوژیکی
 • واحد ذخیره و هاضم لجن
 • قسمت ضدعفونی از طریق نصب کلریناتور و یا ازن ژنراتور
 • واحدی بمنظور کنترل بخش های مختلف الکتریکی از طریق نصب تابلو کنترل

جهت آشنایی بیشتر با پکیج‌های تصفیه فاضلاب و اجزای تشکیل دهنده آنها می توانید کاتالوگ پکیج تصفیه فاضلاب ناب زیست را از منوی کاتالوگ محصولات دانلود نمائید.

 

سازنده پکیج تصفیه فاضلاب

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

پارامترهای تاثیر گذار در محاسبه قیمت این سیستم ها به شرح زیر می باشد.

 1. کیفیت فاضلاب ورودی: کیفیت فاضلاب ورودی به دستگاه به چهار گروه عمده فاضلاب بهداشتی، کارواش، صنعتی و ترکیبی تقسیم بندی می شود. بالاترین قیمت مربوط به سیستمی است که فاضلاب صنعتی را تصفیه می نماید.
 2. دبی فاضلاب ورودی: دبی ورودی به دستگاه تصفیه فاضلاب از 5 مترمکعب در شبانه روز آغاز و تا 1500 مترمکعب در روز قابل برنامه ریزی می باشد. برای دبی بیشتر از 2000 مترمکعب در روز یا باید بصورت بتنی ساخته شود یا در چند مدول توسط سازه های فلزی، کامپوزیتی و … می بایست تولید شوند. هرچه دبی بالاتر باشد ابعاد مخازن تصفیه بالاتر می رود و به همان نسبت قیمت سیستم نیز بیشتر می شود. مزیت اصلی ساخت مدولار، قابلیت جابه جایی و کنترل شوک هیدرولیکی می باشد.
 3. کیفیت آبی که کارفرما به آن نیاز دارد: کیفیت آبی که کارفرما از ما خواهد خواست به خروجی چاه جذبی، قابل سر ریز به رودخانه ها، استفاده بمنظور آبیاری فضای سبز و شستشوی محوطه و ماشین ها قابل تقسیم است. هر چه استاندارد پساب خروجی از دستگاه سختگیرانه تر باشد هزینه ساخت و قیمت پکیج تصفیه فاضلاب نیز افزایش می یابد.
  مثلا قیمت پکیج تصفیه فاضلاب برای رسیدن به استاندارد آبیاری فضای سبز پایین تر از رسیدن به استاندارد تخلیه به آبهای سطحی می باشد. ناگفته نماند تکنولوژی های جدیدی به منظور کیفیت های بالاتر جهت ریسایکل پساب در موتورخانه، فلاش تانک و حتی شست و شو در پکیج های تصفیه فاضلاب ناب زیست به کار گرفته می شود.
 4. خشک یا مرطوب بودن مکان محل نصب: خشک یا مرطوب بودن محیط محل نصب نیز در جنس بدنه و نهایتا قیمت سیستم مورد استفاده در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب تاثیر خواهد گذاشت.
  در مناطق شمالی کشور به علت رطوبت زیاد، نیاز به تدبیر لازم جهت حفاظت بدنه از خوردگی های زیرسطحی ( مانند افزایش ضخامت رنگ) می باشد. همچنین در مناطق سردسیر جهت حفاظت از یخ زدگی فاضلاب نیاز به پوشش مناسب بدنه می باشد.
 5. نوع فرآیند تصفیه : این فاکتور نیز در برآورد قیمت تاثیر گذار است. از جمله ملاک‏های انتخاب فرآیند پکیج های تصفیه فاضلاب می‏توان به نوع و کیفیت فاضلاب ورودی، استانداردهای کیفی پساب خروجی (نوع مصرف)، مسائل اقتصادی و مدیریت پسماندهای تولیدی اشاره کرد.
  به عنوان مثال فرآیند هوازی MBR به دلیل استفاده از ماژول های MBR قیمت بالاتری نسبت به سایر فرآیندهای هوازی دارد. همچنین فرآیند MBBR به دلیل کاهش ابعاد مخازن هوادهی قیمت پایین تری نسبت به فرآیند تصفیه فاضلاب EAAS دارد.
 6. جنس بدنه: در نهایت یکی از مهمترین پارامترها در قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب نوع سازه ای است که قرار است تجهیزات الکترومکانیکال درون آن قرار گیرد. استفاده از سازه های کامپوزیت، پلی اتیلنی، فلزی و بتنی عاملی تاثیرگذار در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب خواهد بود. انتخاب نوع سازه بدنه وابسته است به فضایی که کارفرما در اختیار تیم سازنده قرار خواهد داد.

در صورتی که کارفرما فضای کافی نداشته باشد قطعا می بایست پکیج فاضلاب را بصورت دفنی درون زمین قرار داد. در این صورت جنس کامپوزیتی و یا پلی اتیلنی گزینه ی مناسبی خواهد بود. زیرا پکیج تصفیه فاضلاب فلزی زنگ میزند و مقاومت مکانیکی مورد نیاز برای تحمل بارهای مرده درون خاک را ندارد.

همچنین در ظرفیت های بسیار بزرگ تصفیه خانه فاضلاب ضرورتا می بایست از پکیج تصفیه فاضلاب بتنی استفاده نمود. چرا که ایجاد مخازن هوادهی و … در حجم های بسیار بزرگ با مصالح پلی اتیلنی و فایبرگلاس محدودیت های جابجایی و مونتاژ خواهد داشت.

انواع فاضلاب

فاضلاب بهداشتی : به فاضلاب خروجی از منازل مسکونی، مراکز اداری و تجاری، بیمارستان ها و …فاضلاب بهداشتی یا انسانی می گویند.

 فاضلاب صنعتی : به فاضلاب حاصل فعالیت مراکز صنعتی، کارخانجات، پالایشگاه ها، نیروگاه ها و … فاضلاب صنعتی تلقی می شود. برای این پسابها نیاز به استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی میباشد.

تقریبا در تمامی موارد بار آلی و آلایندگی فاضلاب صنعتی بسیار بالاتر از فاضلاب بهداشتی می باشد. همچنین مکانیزم انتخاب نوع فرایند تصفیه فاضلاب به نوع فاضلاب ورودی به دستگاه وابسته است. معمولا برای تصفیه فاضلاب بهداشتی از فرآیندهای بیولوژیکی هوازی استفاده می شود. برای تصفیه پساب صنعتی به دلیل بار آلی بالاتر ترکیبی از فرآیند هوای بیولوژیکی هوازی و بیهوازی، شیمیایی و فیزیکی استفاده می شود.

مثلا در تصفیه فاضلاب کارواش استفاده از روش های فیزیکی و شیمیایی جواب کار را می دهد و کمتر به روش های پیچیده تصفیه نیاز خواهد بود. بدبن ترتیب می توان نتیجه گرفت قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی بالاتر از قیمت سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشد.

سایر عوامل موثر در برآورد قیمت این سیستمها تجهیزات الکترومکانیکال از قبیل پمپ های انتقال، بلوئرهای هوادهی و … می باشد.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب

بزرگترین مزیت استفاده از دستگاه های تصفیه فاضلاب، جلوگیری از آلودگی محیط زیست می باشد. از سوی دیگر با استفاده از پساب جهت مصارف آبیاری کشاورزی کمک شایانی به منظور کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی و حفظ این ذخایر ارزشمند می نماید. سیستم تصفیه خانه فاضلاب با توجه به پرتابل بودن آن می تواند در هر نقطه، احداث و نصب شود و از وارد شدن فاضلاب بصورت مستقیم و  به محیط زیست جلوگیری کنند.

در زیر به شکل خلاصه مزیتهای استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب آورده شده است.

 • کارایی بسیار بالا در تصفیه فاضلاب مطابق استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست
 • آنالیز قیمت پکیج تصفیه فاضلاب در قیاس با تصفیه خانه های بتنی فاضلاب، حاکی از قیمت مناسب تر پکیج در دبی های کمتر از ۵۰۰m³/d می باشد. این مهم با بهینه سازی های مهندسی انجام شده در طراحی این محصول در شرکت ناب زیست سبب پر رنگ تر شدن این اختلاف قیمت شده است.
 • پرتابل بودن و امکان جابجایی پکیج حتی پس از نصب و راه اندازی.
 • سرعت بالا در ساخت و نصب و راه اندازی. مشکلات نصب و عدم وجود امکانات مناسب کارگاهی در محل اجرای پکیج در بسیاری موارد، روند راه اندازی را به تاخیر می اندازد. به منظور ارتقاء استانداردها و تسریع روند نصب و راه اندازی، این شرکت اقدام به تجمیع اتاقک کنترل و پکیج نموده است.
 • کمترین فضا و بو در پکیج تصفیه پساب. با توجه به توضیحات بخش قیمت و نصب آسان پکیج، بهینه سازی و تجمیع انجام شده، سبب کارکرد پکیج در بهینه ترین حالت خواهد شد. در این حالت بویی از سیستم متصاعد نمی گردد و فضای اشغال شده به حداقل ممکن می رسد.
 • برخورداری از کلیه تجهیزات و سیستمهای مورد نیاز تصفیه و عدم نیاز به هیچ گونه لوازم و تجهیزات جانبی دیگر.
 • امکان بهره برداری ساده و کم هزینه از دستگاه تصفیه فاضلاب.
 • سهولت ارتقاء ظرفیت پکیج و اعمال هرگونه تغییر حتی در زمان بهره برداری.
 • قیمت پایین‌تر در ظرفیتهای 60-5 مترمکعب در شبانه روز نسبت به سیستمهای بتنی.
 • دسترسی به کلیه لوازم یدکی پکیج و هزینه کم تعمیر و نگهداری از سیستم.
 • امکان ساخت در تمامی ابعاد دلخواه با توجه به فضای در دسترس.
 • عدم تولید بوی نامطبوع به سبب کارکرد مداوم سیستم‌های هوادهی.
 •  عدم نیاز به انجام عملیات ساختمانی سنگین در محل اجرای پروژه.
 • سازگاری با آب و هوای اکثر مناطق کشور.

تعریف تصفیه فاضلاب

زدودن مواد آلاینده از فاضلاب به کمک فرآیندهای خاص و متنوع، تصفیه فاضلاب نامیده می‌شود که به سه دسته اصلی زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

 1. تصفیه فاضلاب از طریق فرآیندهای فیزیکی شامل: آشغال‌گیری، ته نشینی و شناورسازی
 2. تصفیه فاضلاب با فرآیندهای شیمیایی شامل: خنثی‌سازی و تنظیم PH
 3. تصفیه فاضلاب به کمک فرآیندهای بیولوژیکی

 

تصفیه خانه فاضلاب صنعتی
تصفیه خانه فاضلاب صنعتی

انواع فرآیندهای بیولوژیکی در پکیج تصفیه فاضلاب

به صورت کلی تصفیه فاضلاب به دو روش هوازی و بی هوازی از لحاظ نوع فعالیت باکتری ها تقسیم می شود. روش هوازی بعنوان روش پیشرفته تر محسوب می شود چون خروجی آن بدون رنگ و بو است. در فرایندهای بیولوژیکی تصفیه فاضلاب با میکروارگانیسم‌ها و فرایندهای بیولوژیکی مرتبط با آن‌ها استفاده می‌شود. این روش از نظر حضور و یا عدم حضور اکسیژن در فرآیند به دو دسته کلی روش‌های هوازی (در حضور اکسیژن) و بی‌هوازی (عدم حضور اکسیژن) تقسیم‌بندی می‌شود.

طراحی دستگاه تصفیه فاضلاب با فرآیند لجن فعال اختلاط کامل (CMAS)

فرآیند لجن فعال با اختلاط کامل (CMAS) یکی از انواع فرآیند لجن فعال است که جریان فاضلاب در آن بصورت ناپیوسته می­ باشد. در این فرآیند به منظور حذف مواد درشت قابل ته­ نشینی و جلوگیری از اعمال باراضافه به سیستم تصفیه قبل از مخزن هوادهی از یک مخزن ته­ نشینی استفاده می­ شود که به آن مخزن ته­ نشینی اولیه می­ گویند. جریان فاضلاب در فرایند لجن فعال با اختلاط کامل بصورت مداوم و پیوسته می­‌باشد.

در این فرآیند جهت حذف حذف مواد درشت و معلق قابل ته نشینی از یک مخزن ته نشینی اولیه استفاده می­شود. جهت ثابت نگه داشتن غلظت مواد محلول در فاضلاب در بخش های مختلف مخزن هوادهی، توسط یک همزن یا میکسر، اختلاط فاضلاب صورت می گیرد . از فواید وجود همزن و اختلاط همگن در این فرایند می توان به این نکته اشاره کرد که درصورت ورود دبی بالای فاضلاب ناگهانی به سیستم، از هرگونه بروز شوک آلی به سیستم جلوگیری شده و نوسانات جریانی، خنثی خواهد شد.

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند متعارف جریان نهرگونه (CPFAS)

از میان تمام انواع فرآیندهای لجن فعال مورد استفاده در دستگاه تصفیه فاضلاب ، فرآیند لجن فعال متعارفی با جریان قالبی بیشترین کاربرد را در تصفیه انواع فاضلاب­ ها و به خصوص فاضلاب­ های شهری دارد. به همین سبب گاهی به اختصار به آن لجن فعال متعارفی می­ گویند.

در این فرآیند همانند فرآیند اختلاط کامل (CMAS) ، قبل از مخزن هوادهی از یک واحد ته­ نشینی اولیه استفاده می­ شود. به علاوه در مخزن هوادهی دیوارهایی تعبیه می­ گردد که به کمک آنها مخزن هوادهی بصورت یک کانال با عرض کم و طول زیاد درمی­ آید. همین مسئله سبب می­ شود که رژیم جریان در مخزن هوادهی از اختلاط کامل به قالبی (نهرگونه) تبدیل شود.

طی این فرآیند فاضلاب از ابتدای کانال پکیج تصفیه فاضلاب وارد شده و پس از گذر از طول کانال وارد مخزن ته­ نشینی نهایی می­ شود. به همین دلیل در ابتدای مسیر به علت بالا بودن مواد آلی و الاینده نیاز به اکسیژن زیاده بوده و به تدریج با جذب این مواد در طی مسیر کانال اکسیژن خواهی نیز کاهش می­ یابد. در طراحی سیستم هوادهی باید این نکته در نظر گرفته شود که امکان تنظیم میزان تزریق هوا در طول کانال فراهم باشد. در عمل به این دلیل که سیستم هوادهی باعث ایجاد اختلاط نسبی می­ شود، جریان قالبی ایده ­آل وجود ندارد. در واقع رژیم جریان در فرآیند لجن فعال متعارفی ترکیبی از اختلاط کامل و قالبی است.

از عمده­ ترین مزایای فرآیند لجن فعال متعارفی با جریان قالبی (CPFAS)  میتوان به نکات زیر اشاره کرد:

 • در انواع سیستم های تصفیه فاضلاب قابل استفاده است.
 • در اکثر فرایندهای سیستم لجن فعال، به عنوان فرایند پایه محسوب می شود.
 • قابلیت تبدیل به بسیاری از انواع فرآیندهای لجن فعال را داراست.

اصلی­ ترین محدودیت­ ها و معایب استفاده این فرآیند نیز عبارتند از:

 • طراحی آن در شرایط هوادهی جریان قالبی پیچیده ­تر و مشکل­ تر از فرآیند اختلاط کامل است.
 • تنظیم مقدار اکسیژن تزریقی با مقدار اکسیژن مورد نیاز به سادگی امکان­پذیر نیست.
 • بهره ­برداری از آن نسبت به فرآیند اختلاط کامل مشکل­ تر است.

ذکر این نکته ضروری می باشد که از نظر عملی در تصفیه خانه ها دستیابی به جریان اختلاط کامل و یا نهرگونه به صورت 100 درصد امکان پذیر نمی باشد. لذا همواره در محاسبات هیدرولیکی تصفیه خانه ها حالت بینابین لحاظ می گردد.

عملکرد پکیجهای تصفیه فاضلاب

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS)

 این روش تصفیه یکی از انواع فرآیندهای اصلاح‏ شده فرآیند لجن فعال است که در آن جهت کاهش میزان لجن تولید شده، اصلاحاتی صورت گرفته است. از جمله این موارد می‏توان به حذف واحد ته نشینی اولیه اشاره کرد. فرایند لجن فعال هوادهی گسترده که غالباً در تصفیه خانه های کوچک به کار گرفته می شود شامل یک استخر هوادهی و استخر ته نشینی است. مخلوط لجن از استخر هوادهی به استخر ته نشینی، که در آن لجن از پساب جدا می شود، منتقل می گردد.

اساس کار در فرآیند لجن فعال هوازی، شامل هوادهی فاضلاب خام در مجاورت میکروارگانیسم ها در حوضچه هوادهی و سپس جداسازی جرم میکروبی از فاضلاب هوادهی شده در حوض های ته نشینی و به دست آوردن پساب تصفیه شده است. در این نوع دستگاه تصفیه فاضلاب برای جلوگیری از ورود ذرات خارجی به هوادهی و سایر واحدهای تصفیه خانه آشغالگیر به آن افزوده گردیده است و حجم مخزن هوادهي حدود دو تا چهار برابر بزرگتر شده که به تبع آن زمان ماند هیدرولیکی (HRT) و عمر لجن (SRT) افزایش یافته است.

این تغییرات باعث کاهش قابل ملاحظه مقدار لجن دفعی گردیده است. انعطاف پذيري و پايداری اين سيستم سبب شده است كه امروزه در كشور ما بطور گسترده‏اي از اين روش براي تصفية انواع فاضلاب‏هاي بهداشتي و صنعتی استفاده شود.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی از روش های هوازی استفاده میکند و اساس کار آن اکسیژن رسانی به فاضلاب به منظور فعالیت هرچه بهتر میکرو ارگانیزم های موجود در فاضلاب است.

هوادهی در پکیج تصفیه فاضلاب

هوادهی فاضلاب فرایند اضافه کردن هوا به فاضلاب است تا تخریب زیستی هوازی اجزای آلاینده را فراهم کند. این بخشی جدایی ناپذیر در اکثر سیستم های تصفیه فاضلاب بیولوژیکی است. برخلاف تصفیه شیمیایی که از مواد شیمیایی برای واکنش و تثبیت آلاینده ها در جریان فاضلاب استفاده می کند ، تصفیه بیولوژیکی از میکروارگانیسم هایی که بطور طبیعی در فاضلاب ها وجود دارند برای تخریب آلاینده های فاضلاب استفاده می کند.

پمپ لجن کش

هر چه پکیجهای تصفیه خانه فاضلاب بزرگتر و پیشرفته تر شوند، تقاضا برای مقابله با مقادیر زیادی لجن نیز افزایش میابد که این یک عمل با هزینه و پیچیده است. پمپ ها باید تجمع مواد جامد را کنترل کنند و انتظار می رود عملکرد مداوم ، قابلیت اطمینان و بازده انرژی بالا را فراهم کند.

شرکت ناب زیست دارای تجربه و تجهیزات اثبات شده برای ارائه راه حل های قابل اعتماد و کارآمد برای مدیریت لجن در فرآیند تصفیه فاضلاب است. پمپاژ لجن ثانویه بخشی از فرآیند تصفیه خانه است. تصفیه لجن فاضلاب ممکن است ترکیبی از فرآیند ضخیم شدن ، هضم و آبگیری باشد.

ضخیم شدن لجن

ضخیم شدن معمولاً اولین قدم برای تصفیه لجن است زیرا کار با لجن نازک ، دوغاب جامدات معلق در آب غیر عملی است. ضخیم شدن در مخزنی به نام ضخیم کننده انجام می شود. یک ضخیم کننده می تواند حجم کل لجن را به کمتر از نیمی از حجم اصلی کاهش دهد. در این روش حباب های هوا مواد جامد را به سطح منتقل می کنند ، جایی که لایه ای از لجن ضخیم تشکیل می شود.

هضم لجن درون سیستم تصفیه فاضلاب

هضم لجن یک فرآیند بیولوژیکی است که در آن مواد جامد آلی به مواد پایدار تجزیه می شوند. هضم باعث کاهش جرم کل مواد جامد و از بین رفتن پاتوژن ها می شود و آبگیری یا خشک کردن لجن را آسان تر می کند. لجن هضم شده از نظر ظاهری و ویژگی های یک خاک غنی را دارد.

آبگیری لجن فاضلاب

لجن فاضلاب هضم شده معمولاً قبل از دفع آبگیری می شود. لجن آب شیرین هنوز حاوی مقدار قابل توجهی آب است – غالباً 70 درصد – اما لجن با وجود این رطوبت دیگر به عنوان یک مایع رفتار نمی کند و می توان به عنوان یک ماده جامد از آن استفاده کرد. تخت های خشک کردن لجن ساده ترین روش آبگیری را ارائه می دهد. گزینه های دیگر برای خشک کردن لجن شامل فیلتر خلاء استوانه چرخشی ، سانتریفیوژ و فیلتر پرس می باشد.

بلوئر هوا

هوادهی مناسب و انتخاب دمنده (بلوئر) دو مورد از مهمترین ملاحظات در یک فاضلاب است. مصرف انرژی هوادهی در تصفیه خانه فاضلاب به طور معمول 60٪ از کل مصرف برق را مصرف می کند. دمنده ها می توانند برخی از نیازهای انرژی را جبران کند. در حالی که هدف از بلوئر ایجاد جریان هوا اضافی است ، هدف از کنترل های دمنده فراهم کردن جریان صحیح هوا در هر زمان است که به نوبه خود باعث افزایش راندمان هوادهی می شود.

علاوه بر تطبیق جریان هوا با تقاضای موجود با کارآمدترین روش ، سیستم کنترل دمنده همچنین تنظیمات بیشتری را انجام می دهد ، مانند اجرای کمترین تعداد ماشین و اجرای آنها در بهترین راندمان. ارائه سطح صحیح اکسیژن در هر لحظه نیاز به تنظیم خودکار جریان دارد. بنابراین سیستم های دمنده باید کارآمدتر ، پایدار و سازگار با شرایط متغیر باشند. راه حل های مختلفی می تواند این نوسانات را برطرف کند ، از جمله مکش برقی ، تنظیم درایوهای سرعت یا چرخه دمنده های مختلف. هدف کلی ارائه اکسیژن سازگاری با انرژی مقرون به صرفه است.

[/su_spoiler][/su_accordion]

دستگاه تصفیه فاضلاب با فرآیند لجن فعال تثبیت تماسی (CSAS)

در این فرآیند از دو مخزن تماس و تثبیت برای انجام فعالیت­ های بیولوژیکی استفاده می­ شود. فاضلاب پس از ته­ نشینی اولیه ابتدا وارد مخزن تماس شده و در دسترس باکتری­­ ها قرار می­ گیرد.  به منظور جلوگیری از رشد باکتری­ های رشته­ ای غلظت لجن مخزن تماس کمتر از مخزن تثبیت است. در مخزن تماس BOD محلول تجزیه شده و همچنین کلوئیدها و مواد معلق جذب لخته میکروارگانیسم­ ها می­ شوند تا در مخزن تثبیت تجزیه گردند.

با تنظیم دبی لجن برگشتی، در مخزن تثبیت غلظت باکتری­ها افزایش می­ یابد. به دلیل کاهش غلظت باکتری­ ها در فرآیند تثبیت تماسی بیش از غلظت مورد استفاده در فرآیندهای لجن فعال متعارفی ، حجم مورد نیاز برای واحد هوادهی کاهش می یابد. در جدول زیر موارد کاربرد فرآیند تثبیت تماسی به همراه علت کاربرد آن آمده است. در فرآیند تماس تثبیت اگر حجم کافی در مخزن تثبیت فراهم گردد تا سن بالای لجن قابل دستیابی باشد، امکان انجام نیتریفیکاسیون نیز در این فرایند وجود خواهد داشت.

پکیج تصفیه فاضلاب براساس صفحات بیولوژیکی چرخان (RBC)

برخلاف فرآیند لجن فعال که در آن باکتری­ها در درون فاضلاب غوطه ­ورند در این فرآیند باکتری­ها به یکسری از صفحات چرخان چسبیده و بر روی آنها فعالیت­های بیولوژیکی خود را که منجر به تصفیه فاضلاب می­شوند، انجام می­دهند. سیستم RBC از چندین صفحه یا دیسک موازی با هم که به وسیله شفتی به موتور متصل می‌شوند تشکیل شده است. اساس کار این روش “فرآیند رشد چسبیده” است که ممکن است به صورت هوازی یا بی هوازی مورد استفاده و بهره برداری قرار بگیرد.

طراحی RBC ها بر اساس میزان بار آلی (BOD) فاضلاب ورودی انجام می‌شود و هزینه بهره برداری از آن نسبت به دیگر سیستم‌های متعارف بالاتر است. در این سیستم تنها 35 الی 45 درصد از سطح صفحه ها داخل فاضلاب قرار می‌گیرد و همچنین سرعت چرخش دیسک ها و صفحه ها با توجه به ماهیت فاضلاب ورودی بین 1 الی 5 دور در دقیقه انتخاب می شود.

از مهم‌ترین مزایا و ویژگی های روش RBC می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش زمین مورد استفاده
 • کاهش برق مصرفی
 • افزایش مقاومت در برابر شوک‌های هیدرولیکی، شوک‌های آلی و سمی
 • تسریع در شکل‌گیری توده‌ی بیولوژیکی جهت عملیات تصفیه
 • پایین بودن شاخص حجمی لجن (SVI) در واحد ته‌نشینی ثانویه
 • مورد استفاده در تصفیه فاضلاب های صنعتی

طراحی دستگاه تصفیه فاضلاب با فرآیند راکتور ناپیوسته متوالی (SBR)

در پکیج های تصفیه فاضلاب با سیستم SBR تمامی مراحل عمل تصفیه در يك مخزن و در قالب 5 مرحله زیر به‌صورت متوالی انجام می‌شود.

 • پر شدن
 • واکنش هوادهی
 • ته‌نشینی (رسوب‌گذاری و زلال سازی)
 • تخلیه (حذف مکانیکی آب از جامد)
 • آرامش و سکون

بهره برداری از SBR راکتور (sbr reactor) بدون ته نشینی ثانویه می باشند و در نتیجه برگشت لجن وجود ندارد. انواع راکتورهای چرخه ای که در طی دو دهه اخیر به بازار آمده اند از لحاظ سیستم تغذیه و روش های تخلیه طبقه بندی می شوند. سه طبقه بندی رایج عبارتند از : تغذیه پیوسته، تخلیه متناوب، تغذیه متناوب، تخلیه متناوب. در میان این سه مورد ذکر شده دو مورد اول از لحاظ اصول اجرایی مشابه بوده و در آسیا متداول می باشند.

راکتورهای سیستم تغذیه پیوسته در قسمت ورودی فاضلاب تصفیه نشده در مرحله تخلیه می باشد که در نتیجه ممکن است راکتور به صورت جلوگیری از خروج دو محفظه در نظر گرفته شود. تجهیزات به کار رفته در دو نوع راکتور اول مشابه است. گرچه جزئیات چیدمان و تعداد اجزا مورد نیاز ممکن است متفاوت باشند. راکتور SBR از دو جهت به نظر تجهیزات مورد استفاده با سایر فرآیندهای لجن فعال متفاوت است.

پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند بیوراکتور غشایی (MBR)

بیوراکتور غشایی ترکیبی از یک فرآیند غشایی مانند میکروفیلتراسیون یا الترافیلتراسیون با یک راکتور رشد معلق بوده که امروزه به‌طور گسترده‌ای در تصفیه پساب های شهری و صنعتی استفاده می‌شود MBR ها به دو نوع اصلی تقسیم می‌گردند. داخلی (مستغرق): که در آن ممبران ها در داخل سیستم بوده و جزئی از خود راکتور می‌باشند. خارجی (جانبی): که در آن ممبران ها واحد فرآیندی مستقل بوده و نیازمند مرحله پمپاژ می‌باشد.

در اين فرايند با جايگزينی واحد ته نشيني ثقلی و همچنین فیلتر شنی با سيستم جدا كننده ممبرانی ، مزایای زيادی از قبيل پايداری در بهره برداری، كاهش لجن مازاد تولیدی و كيفيت بسيار بالاتر پساب خروجي و کاهش فضای اشغالی به میزان یک سوم لجن فعل متعارف، بدست مي آيد. بنابراين اين سيستم ، فرآيند مناسبي است كه مي تواند در محدوده وسيعی برای سيستم های استفاده مجدد از پساب تصفيه شده بكارگرفته شود.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب به روش بیوراکتور غشایی MBR

 •  نیاز به فضای کمتر
 • تصفیه باکیفیت‌تر که مهم ترین ویژگی آن است.( BOD کمتر از 5 میلی گرم در لیتر)
 • بروزرسانی تصفیه‌ خانه‌ فاضلاب های قدیمی توسط آن.

دستگاه تصفیه فاضلاب براساس فرآیند IFAS

فرآیند (Integrated Fixes Film Activated Sludge) مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب نوعی فرآیند لجن فعال است. در آن علاوه بر رشد معلق، باکتریها میتوانند با چسبیدن بر روی یک سطح (مدیا) رشد چسبیده نیز داشته باشند. به همین دلیل به فرآیند IFAS  فرآیند دوگانه نیز گفته می شود چرا که در این سیستم هم رشد معلق و هم رشد چسبیده صورت می پذیرد.

مدیاها معمولاً از قطعات اسفنجی یا مواد پلاستیکی ساخته میشوند که دارای چگالی نزدیک به آب هستند که به آنها مدیا یا حامل بیوفیلم گفته میشود. چگالی مدیاهای مورد استفاده درون تصفیه خانه فاضلاب کمتر از چگالی آب است بطوریکه به راحتی امکان غوطه ور شدن در فاضلاب را دارند. نیروی لازم جهت اختلاط و غوطه وری این مدیاها توسط سیستم هوادهی عمقی یا همزنهای مکانیکی تأمین میشود. البته برخی از مدیاها در ابعاد بزرگ به گونه ای ساخته میشوند که میتوان آنها را در مخزن هوادهی بصورت ثابت نصب کرد که به آنها مدیاهای ثابت گفته می شود.

ویژگی مهم این فرآیند مقاومت بالای آن در مقابل شوک مواد آلی به جهت بیوفیلم تشکیل شده برروی سطح مدیا می باشد که انتخاب بسیار مناسبی در پکیج های تصفیه فاضلاب بیمارستانی می باشد.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند UASB

فرایند UASB  مخفف Upflow Anaerobic Sludge Blanket و به معنای (پتوی لجن بی هوازی با جریان رو به بالا) است که یکی از مهمترین روشهای بی هوازی بیولوژیکی در تصفیه انواع سیستم های تصفیه فاضلاب‌ به خصوص فاضلاب‌های صنعتی است. راندمان تصفیه این روش 95-85 درصد در پارامتر COD در دمای 40-30 درجه سانتیگراد می‌باشد. از راکتور UASB برای تصفیه انواع فاضلاب های صنعتی به خصوص صنایع لبنی، خمیرمایه، نوشابه‌ سازی و فرآوری شکر استفاده می‌شود.

پکیج تصفیه فاضلاب UASB شامل یک راکتور بی هوازی است که جریان فاضلاب از قسمت پایین آن وارد شده و در حین حرکت رو به بالای خود با پتوی لجن (شامل توده میکروارگانیسمها) تماس می یابد. این تماس سبب جذب مواد آلی فاضلاب توسط میکروارگانیسم ها و تجزیه آنها طی فرآیندهای بیولوژیکی می شود. به علت عدم وجود اکسیژن محلول در راکتور UASB کلیه فرآیندهای بیولوژیکی در آن از نوع بی‌هوازی خواهد بود.

یکی از مهمترین نتایج انجام فرآیندهای بیولوژیکی بی‌هوازی تولید مقادیر زیادی از انواع گازها به خصوص گاز متان (CH4) می‌باشد. از این رو در هر راکتور UASB سیستمی برای جمع آوری گازهای تولیدی در اثر فرایند بی هوازی وجود دارد. به علت آنکه این گازها در نتیجه فعالیتهای بیولوژیکی است به آنها بیوگاز نیز گفته می‌شود. در راکتورهای بزرگ درون پکیج تصفیه فاضلاب به سبب آنکه حجم بیوگاز تولیدی بالا است، گاهی از آنها به عنوان سوخت جهت تامین انرژی استفاده می‌شود.

بطور کلی به ازای هر کیلو COD حذف شده در فرآیند UASB حدود 4/0 مترمکعب گاز متان تولید می‌شود که این مقدار قابل توجه بوده و از آن میتوان جهت تامین انرژی در صنایع مختلف استفاده نمود.

این فرآیند نیاز به تصفیه تکمیلی جهت حصول استاندارد های محیط زیستی دارد. کارشناسان اغلب با فرآیند ازن زنی در کنار UASB بیشترین راندمان تصفیه را در دستگاه های تصفیه فاضلاب صنعتی ایجاد نموده اند.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند رشد چسبیده برروی بستر معلق MBBR

در بین روش‏های معمول تصفیه بیولوژیکی، روش MBBR مختصر کلمات Moved Bed Bio Reactor  روشی بسیار موثر در تصفیه فاضلاب به شمار می ‏آید. استفاده از این روش تصفیه فاضلاب برای حذف مواد آلی در پکیج تصفیه فاضلاب دارای کاربرد بالایی است و فرآیند مذکور به سرعت مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیکی را کاهش می‏دهد. نیاز هرچه بیشتر به کیفیت بالاتر برای پساب خروجی جهت حفاظت و نگهداری آب‏های سطحی موجب گرایش هر چه بیشتر به این سیستم گشته است.

سیستم تصفیه فاضلاب MBBR  که يك راكتور بيوفيلم با بستر متحرك می باشد شامل افزودن قطعات كوچك حامل به شكل استوانه از جنس تكنولوژي پلي اتيلن  (مانند MF یا UF) در حوض هاي هوادهي يا غير هوادهي است كه به رشد بیوفیلم کمک می کند. حاملهای بيوفيلم با استفاده از يك صفحه سوراخدار در خروجي تانك حفظ مي شود. تلاطم هوا يا اختلاط دهنده ها بنحوي بكار برده مي شود كه بستر بطور پيوسته در حال گردش باشد. بستر ممكن است 25 تا 50 درصد حجم تانك را اشغال كند. مساحت سطح ويژه بستر تقريباً 500 متر مربع به ازاي هر متر مكعب حجم بستر حجيم مي باشد.

دستگاه تصفیه فاضلاب MBBR  به جريان لجن برگشتي يا بکواش نياز ندارد. همچنین در این روش با كاهش بارگذاري مواد معلق جامد در بسترهای زلال ساز موجود، امکان ارتقاء طرح را فراهم مي كند. حضور مواد بستر باعث مي شود از تجهيزات هوادهي شامل دیفیوزر های Fine bubble استفاده نشود زيرا نيازمند تخليه دوره اي هواده و حذف بستر براي تميز كردن ديفيورز است. اولين مورد كاربرد متداول تصفیه فاضلاب MBBR ، طراحي براي حذف BOD ، نيتريفكاسيون و دنيتريفيكاسيون مي باشد.

طی فرآیند نیتریفیکاسیون و دنیتریفیکاسیون شاهد حذف نیتروژن آلی به صورت خروج گاز ازت از فاضلاب می باشیم.

مقدار هوای مورد نیاز جهت تصفیه فاضلاب هوازی

بطور معمول، اکسیژن مورد نیاز برای تجزیه محتویات آلی فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب  با استفاده از هوادهی سطحی یا هوادهی عمقی (پخشی) تامین می شود.

به طور تئوری مقدار هوای مورد نیاز در دمای t با استفاده از رابطه زیر محاسبه می شود:

مقدار هوادهی دستگاه تصفیه فاضلاب

این نکته را باید اضافه کنیم که مقدار هوای واقعی مورد نیاز بر اساس بازده انتقال جرم در سیستم هوادهی در پکیج ها محاسبه می شود و این مطلب برای سیستم های مختلف هوادهی در زیر آمده است.

حالت اول: سیستم های هوادهی عمقی (پخشی)

در مورد سیستم های هوادهی عمقی در پکیج تصفیه فاضلاب معمولا بازده انتقال جرم 8% و فاکتور اطمینان 2 برای هواده ها در نظر گرفته می شود. بنابراین برای این نوع سیستم هوادهی، مقدار هوای مورد نیاز از رابطه زیر محاسبه می شود.

فرمول مقدار هوادهی در پکیج های تصفیه فاضلاب با روش هوادهی عمقی

بازده پخش کننده ها برای انتقال اکسیژن از هوای محیط به درون فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب به عواملی مانند اندازه و نوع پخش کننده، کیفیت فاضلاب، شدت جریان هوا، عمق فرو روی، بازده دمنده، پیکربندی لوله ها، جنس لوله، نوع تشکیل حباب ها و … بستگی دارد. لوله های پلی اتیلن سنگین سوراخ دار لوله هایی هستند که بطور معمول برای هوادهی با حباب درشت مورد استفاده قرار می گیرند.

حالت دوم: سیستم های هوادهی سطحی

در این مورد، هوادهی بطور مستقیم و با استفاده از دستگاه های مکانیکی انجام می گیرد. مقدار اکسیژن منتقل شده از هوا به درون فاضلاب به ازای هر واحد هوای تزریق شده به عوامل بسیاری بستگی دارد. بنابراین در عمل این نوع سیستم ها در پکیج تصفیه فاضلاب طوری طراحی می شوند که هواده های لازم بر اساس ویژگی های اظهار شده توسط تولید کننده در مورد سرعت انتقال اکسیژن، که در شرایط استاندارد دمایی (20 درجه سانتیگراد) در آب بدون اکسیژن محلول آزمایش شده است، فراهم شوند.

مقدار اکسیژنی که تحت شرایط عملیاتی انتقال پیدا می کند از رابطه زیر قابل محاسبه است.

فرمول میزان هوادهی در پکیج تصفیه فاضلاب با روش تصفیه هوادهی سطحی

که در رابطه بالا

(O2(act = سرعت واقعی انتقال اکسیژن تحت شرایط عملیاتی تصفیه.

(O2(theo = سرعت تئوری انتقال اکسیژن تحت شرایط استاندارد (20 درجه سانتیگراد و مقدار اکسیژن محلول برابر صفر).

α = ضریب تصحیح سرعت انتقال اکسیژن برای فاضلاب مورد نظر.

F = فاکتور گرفتگی مربوط به پخش کننده ها در هوادهی عمقی که معمولا بین 0.65 تا 0.9 است.

β= فاکتور تصحیح شوری که معمولا برابر یک است.

(CS(tempalt =غلظت اشباع اکسیژن محلول در دما و ارتفاع مورد نظر.

CL = غلظت اکسیژن محلول درون راکتور.

T = دمای عملیاتی بر حسب درجه سلسیوس.

(20)CS = غلظت اشباع اکسیژن محلول در 20 درجه سانتیگراد و فشار 1 اتمسفر.

سازنده انواع پکیج تصفیه فاضلاب

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب

میزان تولید فاضلاب شهری و بهداشتی در هر جامعه ای به میزان مصرف آب در آن جامعه و پارامتر های اقلیمی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سطح بهداشت و زندگی مردم وابسته است و به دنبال افزایش مصرف آب، میزان تولید فاضلاب نیز افزایش می یابد.

به دلایلی مانند جلوگیری از آلودگی محیط زیست و لزوم استفاده مجدد از آب سبب شده است که امروزه تصفیه فاضلاب های بهداشتی از اهیمت ویژه ای برخوردار شوند و فاضلاب جمع آوری شده و پساب از خانه ها، ادارات و صنایع، قبل از ورود به آب، زمین یا استفاده مجدد آن، به تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب تخلیه می شوند.

یکی از مهم ترین بخش های طراحی یک سیستم تصفیه فاضلاب ، انتخاب نوع فرایند تصفیه و ظرفیت مورد نیاز می باشد که اشتباه در آن باعث خسارات مالی و زمانی جبران ناپذیر می شود. از این رو باید به عوامل موثر در آن توجه شود. از مهم ترین عوامل می توان به حجم فاضلاب، آنالیز کیفیت فاضلاب های بهداشتی (مخصوصا دو شاخص مهم BOD5 وCOD ، راندمان مورد نیاز جهت تصفیه و…. اشاره کرد.

برای محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب باید از حجم تولیدی فاضلاب در طول شبانه روز اطلاعات کافی در اختیار باشد. می توان با توجه به نوع کاربری ساختمان و تعداد افراد ساکن در آن با استفاده از جداول ذیل این اطلاعات را استخراج کرد.

 

متوسط تولید فاضلاب خانگی

سرانه تولید فاضلاب در ایران

انواع پکیج‌های تصفیه فاضلاب بر اساس جنس بدنه

پکیج های تصفیه فاضلاب تولیدی شرکت ناب زیست به لحاظ جنس بدنه ای که تجهیزات هوادهی و تصفیه درون آن قرار می گیرد به سه دسته کلی تقسیم می گردد.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

در این نوع سیستم تصفیه فاضلاب بدنه اصلی دستگاه از ورق فولادی سیاه به همراه سه لایه رنگامیزی اپوکسی تولید می گردد. ضخامت بدنه و ضخامت ورق کف بر اساس درخواست کارفرما قابل تغییر می باشد.

بزرگ ترین مزیت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی نسبت به نمونه‌های بتنی، پلی اتیلنی و کامپوزیت قیمت مناسب تر و همچنین هوادهی یکنواخت فاضلاب می باشد.

ایراد اصلی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی که هم اکنون بسیاری از کارفرمایان، مهندسین مشاور و خریداران سیستم های تصفیه فاضلاب هوازی را به سمت نمونه دیگر سوق داده است زگ زدن بدنه دستگاه بدلیل اسیدی بودن پساب می باشد.

برای این منظور اصولا شرکت های سازنده پکیج تصفیه فاضلاب فلزی از سه لایه زنگ اپوکسی در بیرون دستگاه و سند بلاست نمودن قسمت درونی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی اکتفا می نمایند.

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

در این دستگاه از لوله های دوجداره پلی اتیلن با قطر های 2 متر و 2.5 متر و حتی 3 متر استفاده می گردد. ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی به تولید کننده خواهد گفت از چه نوع لوله ای و با چه قطری بمنظور ساخت بدنه استفاده نماید.

بزرگ ترین مزیت طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن شاید مقاومت بالای پلی اتیلن در برابر خاصیت اسیدی فاضلاب و مدفون شدن آن و نهایتا کاهش فضای مورد نیاز برای راهبری از پکیج باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

مخازن این پکیجها از مواد کامپوزیتی به همراه رزین و الیاف و به صورت مدولار در ابعاد و حجم های مختلف تهیه می گردد. قیمت سیستم تصفیه فاضلاب کامپوزیتی نسبت به نمونه های بتنی، فلزی و پلی اتیلنی گران تر است و کاربرد اصلی آن ها زمانی که مکان محل نصب دستگاه دارای آب و هوایی شرجی و یا بسیار گرم باشد.

همچنین چنان در فهرست بهای سازمان مدیریت الزام به طرحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیت نماید شم موظف به خرید پکیج کامپوزیتی خواهید بود.

بهره برداری و نگهداری تصفیه خانه فاضلاب (sewage treatment plant)

اگر مالک تصفیه خانه فاضلاب هستید، مسئولیت عملکرد و نگهداری مناسب آن را بر عهده دارید. بهره برداری صحیح و نگهداری از سیستم تصفیه اطمینان می دهد که این کار به صورت طراحی شده برای تصفیه و رعایت ایمن فاضلاب از محل کار شما انجام می شود. همچنین کارایی دستگاه تصفیه فاضلاب شما را به حداکثر می رساند. تعمیر و نگهداری پکیج ها به نوع، اندازه و طول عمر سیستم بستگی دارد.

شرکت ناب با ارایه انواع STP های مسکونی و تجاری و یا تعمیر و نگهداری پکیج های تصفیه خانه فاضلاب، اطمینان کامل را از عملکرد موثر پکیج ها می دهد. همچنین حفظ انطباق با استانداردهای متنوع و مقررات مربوط به بهداشت ، ایمنی ، کیفیت و محیط زیست را ضروری شمرده و بهترین و مطمئن ترین کارشناسان را به مشتریان خود ارایه می دهد.

با گذشت سالها، این شرکت در ارائه سیستمهای استاندارد و سفارشی برای طیف متنوعی از بخش ها، پیشگام می باشد. علاوه بر این، در زمینه طراحی، ساخت و تهیه محصولات خود از فناوری های جدید استقبال می کند.

فعالیت های مرتبط با راهبری پکیج تصفیه فاضلاب 

 • عملکرد دمنده ها رو بصورت دوره ای را بررسی کنید.
 • عملکرد دیفیوزرها را برای هر گونه حباب بررسی کنید.
 • بررسی کنید مناطق ورودی و خروجی از زباله ها پاک بوده و هرگونه انسداد را برطرف کنید.
 • بررسی کنید تهویه هوا بدون مانع است.
 • رشد زیست توده را در محیط فیلتر بررسی کنید. زیست توده باید به رنگ قهوه ای روشن باشد ، نه سفید یا خاکستری.
 • بوی موجود در پکیج تصفیه فاضلاب باید خاک مانند باشد. و نباید بويی مانند تخم مرغ پوسيده باشد.
 • پساب نهایی خروجی از دستگاه تصفیه فاضلاب را بررسی کنید. اگر ابر مانند باشد یا حاوی ذرات معلق زیادی باشد، احتمالاً مخزن ته نشینی نهایی نیاز به desludging دارد.
 • فیلتر دمنده هوای بلوئر ها باید هر 3 ماه یکبار بررسی شود و در صورت لزوم تمیز یا جایگزین شود، به خصوص در مکان هایی که مستعد شرایط گرد و غبار هستند.
 • دیافراگم ها باید هر 18 ماه تعویض شوند.
 • توصیه می شود که برای حفظ عملکرد بهینه ، هر سه سال یکبار جعبه های سوپاپ تعویض شود.
 • سرویس کامل در تصفیه خانه فاضلاب باید هر 24 ماه یک بار انجام شود.

برای خدمات کامل، باید اطمینان حاصل شود که جنبه های زیر سیستم به درستی کار می کند:

 1. چک کردن تمام اتاقها برای آسیب.
 2. بررسی سیستم کامل هوا از جمله دمنده هوا و دیفیوزرها.
 3. بررسی مهر و موم درب و محفظه دمنده هوا.
 4. بررسی سیستم تهویه اتاقک پکیج تصفیه فاضلاب
 5. بررسی اتصالات الکتریکی در کارخانه.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

فاضلاب صنعتی در نتیجه ساخت و تولید یک محصول تجاری ایجاد می شود. اکثر کارخانه های صنعتی و کارگاه های تولیدی انواع پساب صنعتی تولید می کنند و فاضلاب خروجی آنها همان فاضلاب صنعتی نامیده می شود. یکی از بهترین راهکارها برای تصفیه پسابهای تولید شده در صنایع، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی است.

از سالهای قبل تصفیه و گندزدایی انواع فاضلاب صنعتی مورد توجه بوده است؛ زیرا حجم فاضلاب صنعتی تولیدی توسط کارخانه ها و کارگاه ها بسیار زیاد است و پس از تصفیه شدن و گندزدایی میتوان از پساب تصفیه شده استفاده مجدد نمود. با تصفیه فاضلاب صنعتی میزان زیادی از آلودگی آن حذف شده و همچنین میکروب ها، باکتری ها، آلاینده ها و مواد آلی مضر موجود در فاضلاب حذف و از بین می روند.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

به طور کلی صنایع و مشاغل از نظر میزان تولید فاضلاب به 3 دسته کلی صنایع بدون فاضلاب (مانند صنایع تولید لوازم خانگی)، صنایع دارای فاضلاب متوسط (مانند صنایع نساجی) و صنایع دارای فاضلاب زیاد (مانند صنایع تولید مواد غذایی) دسته بندی می شوند.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

در کشورهای پیشرفته و نیمه پیشرفته نیمی از آب توسط کارخانجات و کارگاه های صنعتی مصرف می شود. آب به عنوان ماده اولیه، برای گرم کردن و سرد کردن، انتقال و شستشو مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی نقش بسیار مهمی در صنعت دارد. با تصفیه و گندزدایی فاضلاب صنعتی در بسیاری از هزینه ها و انرژی صرفه جویی می شود. همچنین فلزات سنگین و مواد آلی مضر برای طبیعت و سلامت انسان ها که در فاضلاب ها وجود دارند، نیز از بین می روند.

فلزات سنگین اگر با فاضلاب صنعتی وارد طبیعت و محیط زیست شوند، سلامت انسان ها و جانداران را به خطر می اندازند و از طرفی باعث رسوب دهی و تولید لجن فعال می شوند. مواد آلی نیز همین طور است، اگر تصفیه نشوند و وارد طبیعت شوند، تهدید بزرگی برای سلامت انسان ها و جانداران می باشند و ممکن است آب های آشامیدنی را آلوده کنند.

کاربردهای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی در صنایع و تولیدی های بسیاری کاربرد دارد که در زیر به تعدادی از این صنایع اشاره شده است.

 • صنعت کاغذ سازی و مقوا سازی
 • معدن
 • نفت و پتروشیمی
 • صنایع غذایی
 • آهن و فولاد
 • چرم سازی
 • نساجی
 • کارخانه های تولید لبنیات (اطلاعات کامل در پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی)
 • کارواش ها
 • کارگاه ها و کارخانه های تولید مواد شوینده و بهداشتی
 • کارخانجات تولید دارو (اطلاعات کامل در پکیج تصفیه فاضلاب داروسازی)
 • کارخانه های تولید فرآورده های گوشتی مانند سوسیس و کالباس و …

تصفیه فاضلاب صنعتی

ویژگی‌های فاضلاب صنعتی

انواع تولیدات صنعتی باعث ایجاد انواع مختلفی از پساب می شود که بسته به نوع صنعت دارای ویژگی ها و سطوح متفاوتی از آلاینده ها هستند. تصفیه این فاضلاب ها می تواند بسیار دشوار و یا هزینه بر باشد. علاوه بر این جریان، دما و ترکیب فاضلاب‌های صنعتی می تواند بصورت روزانه و ساعتی تغییر کند. شاخص‌های عمومی تصفیه فاضلابهای صنعتی عموماً به سه بخش مشخصه های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تقسیم بندی می شود.

 1. مشخصه های فیزیکی شامل رنگ، کدورت، دما، بو و مواد جامد.
 2. مشخصه های شیمیایی شامل مواد آلی، کربوهیدراتها، روغن و گریس، سموم، فنل ها، پروتئین ها، سورفاکتانتها و مواد غیر آلی شامل قلیاها، کلریدها، فلزات سنگین، نیتروژن، فسفر، گوگرد و گازها شامل هیدروژن سولفید، متان و اکسیژن می باشد.
 3. مشخصه های بیولوژیکی شامل کل باکتریها، کل کلیفرمها، تخم انگلها و عوامل بیماریزا.

لزوم تصفیه پساب صنعتی

پساب‌های صنعتی مایع با توجه به ویژگی های زیر برای دفع تقسیم بندی می شوند:

 • اکسیژن مورد نیاز زیستی (BOD)
 • اکسیژن مورد نیاز شیمیایی (COD)
 • کل کربن آلی (TOC)
 • روغن و گریس آزاد (FOG)
 • غلظت ترکیبات آلی خاص همچون بنزن، تولوئن، اتیل بنزن، گزیلن، سوخت دیزل، و بی فنول های پلی کلره.

مواردی که در بالا به آنها اشاره شد میتوانند به شکل مایع، ماده آبکی یا گل و لای بوده و بیش از یک نوع فرایند تصفیه ای نیاز داشته باشند.

پیشنهاد برای شما: فیلتر شنی

روش های تصفیه فاضلاب صنعتی

فاضلابهای صنعتی اصولا به 3 روش تصفیه می شوند که در زیر این روش ها را بررسی کرده ایم:

1. روش های شیمیایی

در فرآیند تصفیه فاضلاب صنعتی به روش شیمیایی برای از بین بردن آلاینده ها و آلودگی ها از واکنش های شیمیایی و مواد شیمیایی استفاده می شود. اصلاح PH، سختی گیری، انعقاد، تبادل یونی، اکسیداسیون و احیا از روش های شیمیایی تصفیه فاضلاب صنعتی می باشند.

2. روش های فیزیکی

در تصفیه فیزیکی فاضلاب صنعتی از روشهای فیزیکی استفاده شده و خبری از مواد شیمیایی در این بخش نیست. آشغالگیری، دانه گیری، صاف سازی، ته نشینی، انجماد، سوزاندن، خشک کردن و فیلتراسیون روش های فیزیکی تصفیه فاضلاب هستند.

3. روش های بیولوژیکی

در این روش برای تصفیه فاضلاب صنعتی از روش بیولوژیکی استفاده می شود که این روش ها به دو دسته هوازی و بی هوازی تقسیم می شوند.

در روش هوازی از اکسیژن محلول استفاده می گردد. هوادهی گسترده و RBC از روش های بیولوژیکی هوازی هستند.
در روش بی هوازی از میکروارگانیسم ها استفاده می شود و اکسیژن محلول کاربردی ندارد. UASB و FBR از روش های بیولوژیکی بی هوازی می باشند.

برای تولید پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به حجم فاضلاب، میزان آلودگی های موجود، نوع آلاینده های موجود، میزان چربی و روغن موجود و میزان ذرات جامد معلق در فاضلاب روش تصفیه انتخاب می شود. در برخی موارد از هر 3 روش بالا برای تصفیه و گندزدایی فاضلاب صنعتی استفاده می گردد.

مراحل تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی دارای مراحلی می باشد که در زیر به اختصار توضیح داده شده است:

 1. ابتدا ذرات چربی و ذرات جامد موجود در فاضلاب جدا می شوند.
 2. ذرات محلول و حل شده در فاضلاب حذف می شوند.
 3. ذرات جامد معلق موجود در فاضلاب از طریق انعقاد شیمیایی ته نشین و سپس حذف می شوند.
 4. مواد رنگی و سمی موجود با استفاده از انعقاد الکتریکی از بین می روند.
 5. در نهایت برای تصفیه دقیق تر و کامل تر از اکسیداسیون پیشرفته استفاده می شود تا تمام مواد و ذرات باقی مانده از مراحل قبلی، از بین بروند.

مراحل تصفیه فاضلاب صنعتی

طراحی و ساخت دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی

فاضلاب‌های صنعتی بسته به نوع صنعت ، نحوه تولید و چگونگی مصرف آب از نظر کمیت و کیفیت بسیار متنوع و متغیر هستند. به همین دلیل فرایندهای تصفیه پساب صنعتی تنوع و پیچیدگی بیشتری نسبت به روشهای تصفیه فاضلاب بهداشتی دارند. با این توضیح مشخص است که طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی پس از بررسی دقیق کمی و کیفی فاضلاب، و بر اساس نتایج نمونه برداری ها و آزمایشات انجام میشود.

در صورتی که پساب به لحاظ بیولوژیکی قابل تجزیه توسط باکترها باشد، به ویژه در اغلب صنایع غذایی از قبیل کشتارگاها، فراورده های پروتئینی، صنایع شیر و لبنیات؛ پکیج های تصفیه فاضلاب بهترین گزینه از لحاظ اقتصادی و کیفیت محسوب میشوند.

اما در صنایع شیمیایی، کارخانجات رنگرزی، آبکاری ، تولید رنگ و مانند آن، به دلیل ماهیت شیمیایی و سمی محصولات و فاضلاب تولیدی، نیاز است از فرایندهای تصفیه شیمیایی به منظور پاکسازی آلاینده ها استفاده شود. گاهی ممکن است جهت تصفیه مقدماتی و تکمیلی پساب های صنعتی از روش های کمکی دیگری نظیر چربی گیری، نیترات زدایی، فیلتراسیون استفاده کرد. همچنین میتوان از روش های پیشرفته ای از قبیل اکسیداسیون با گاز ازن، یا جذب توسط کربن فعال و مواردی از این قبیل نیز بهره گرفت.

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

از دیگر موارد بسیار مهم در طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، جنس و متریال به کار رفته در ساخت اجزا و قطعات مختلف آن می باشد. در ساختار این دستگاه ها در حالت کلی می توان مخزن، آشغالگیر مکانیکی، سیستم های جمع آوری لجن، موتورهای الکتریکی، تابلوهای برق، لوله ها و اتصالات وجود دارد.

با توجه به تماس زیاد مخزن با فاضلابی که دارای آلاینده های شیمیایی زیادی است، در ساخت بدنه آنها از پروفیل های فلزی کربن استیل استفاده میشود. این مخازن به دلیل دارا بودن پوشش های اپوکسی کاملا در برابر خوردگی مقاوم هستند.

باید در نظر داشت که با توجه به ظرفیت مخزن و مقدار پساب تولید شده در صنایع گوناگون، جنس ساخت مخازن متفاوت خواهد بود . برای مثال در تصفیه خانه های کوچک برای بدنه مخزن پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی ممکن است از فایبرگلاس نیز استفاده شود.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مزایای زیادی را برای صاحبان صنایع و همچنین محیط زیست به همراه خواهد داشت. در زیر به چند مورد از این مزایا اشاره کرده ایم:

 1. استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی باعث می شود آب مورد نیاز صنایع و مشاغل در مصارف غیر شرب تامین شود.
 2. تصفیه پسابهای صنعتی باعث خواهد شد فاضلاب آلوده و سمی کمتری وارد طبیعت شده و آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود.
 3. طراحی کاملا متناسب با محیط و فضای نصب.
 4. قابلیت استفاده در محیط هایی با دما و شرایط آب و هوایی مختلف
 5. دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی موجب میشود لجن کمتری در حین تصفیه فاضلاب تولید شود.
 6. کارایی بالا در محیط های صنعتی با مواد آلاینده متنوع
 7. مقاومت بالای مخازن و لوله و اتصالات در برابر خوردگی و پوسیدگی
 8. قابلیت حمل و نقل بالا
 9. نصب، راه اندازی، تعمیر و نگهداری در مدت زمان کوتاه و هزینه کم
 10. بازیافت و تولید آب برای تولیدات مختلف در صنایع شیمیایی، نفت و گاز.
 11. ذخیره انرژی و کاهش هزینه ها در بلند مدت.
 12. صنایع و مشاغل با تصفیه فاضلاب صنعتی تولیدی خود می توانند هزینه های کلی و جانبی خودشان را کمتر کنند.

چنانچه به دنبال پراکندگی جغرافیایی شرکت های سازنده پکیج تصفیه فاضلاب فلزی در سراسر ایران همچون اصفهان، تبریز، مشهد و … هستید عبارت های زیر را در گوگل جستجو کنید :

سازنده پکیج تصفیه فاضلاب در اصفهان ، سازنده پکیج تصفیه فاضلاب فلزی در مشهد و …

رای کاربران
[امتیاز کلی: 25 میانگین: 4.8]
17 دیگاه
 1. سلام . تفاوت پکیج تصفیه فاضلاب با تصفیه خانه فاضلاب چیه . من متوجه نشدم .
  در هر حال من کارخانه تولید عرقیات گیاهی دارم بعد از اینکه علوفه و گیاهان شسته میشن آب زیادی هدر میره .
  چیکار کنیم بتونیم دوباره از اون پساب خروجی از کارخانه جهت شسشتشو استفاده کنیم و حداقل بتونیم گل و لای سبزه ها رو بگیریم ؟
  من شیخ بگلو هستم از ارومیه
  09141886152 شماره موبایل من هستش .

  • جناب شیخ بگلوی عزیز سلام . تصفیه خانه فاضلاب میشه ظرفیت های بالای پکیج های تصفیه فاضلاب . به کار شما همون پکیج تصفیه فاضلاب می خوره که من میگم همکاران دفتر فنی با شما تماس بگیرن .
   استفاده از پساب خروجی از کارخانه مخصوصا برای شما که حجم آب مصرفی تون بالاست قطعا به مرور زمان هزینه های سرمایه گذاری اولیه رو مستهلک میکنه و قطعا به نفع شماست از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده کنید .

 2. سلام. ما قالیشویی داریم در یزد. دم روز عید هستش و کلی سفارش گرفتیم. میخام آب خروجی رو تصفیه کنم. راهش چیه؟
  مهاجرانی هستم من.
  اگر ممکنه بفرمایید برای روزانه 100 مترمکعب آب من چقدر باید هزینه کنم تا بتونم از پسابش مجددا استفاده کنم؟
  ممنونم
  حتما تماس بگیرید و قیمت بفرمائید حیفه این همه آب هدر میره.

  • جناب مهاجرانی سلام . ممنون که احساس مسئولیت میکنی در خصوص آب مصرفی و مصرف رو بهینه میکنید . استفاده از پساب قالیشویی بهترین فکری هست که میتونی انجام بدی برای سرمایه گذاری در زمینه آب . آب بهای مصرفی روز به روز در حال افزایش هست و مطمئن باش بعد از دو سال پولی که قراره بزاری برای این کار بهت بر میگرده و تو میتونی بعد از اون از سود این کار هم منتفع بشی . علی ایحال کار تخصصی هست من هم شمارتون رو میدم واحد فنی در خصوص تصفیه خانه فاضلاب قالیشویی بهتون کمک کنن . ارادت کامله قربان .

 3. سلام . در خصوص نحوه هوادهی و چیدمان دیفیوزرها در پکیجهای تصفیه فاضلاب سوال دارم . امکان داره با من تماس بگیرید.
  انوری – کرمان – 09171993999
  آیا مخازن پلی اتیلنی دوجداره که سطح مقطع گرد دارن واقعا در هوادهی مشکل دارن یا تبلیغات منفی هست که سازندگان پکیج تصفیه فلزی علیه پکیج پلی اتیلنی فاضلاب می کنن ؟

  • سلام چشم میگم تماس بگیرن همکاران . ولی تا قبل از مشاوره با همکاران دفتر فنی که رایگان هست لطفا تصمیم نگیرید.

 4. سلام
  در خصوص احداث سیستم تصفیه فاضلاب مجموعه ورزشی آزادی نیاز به مشاوره و همفکری و در نهایت طرح و اجرا داریم
  زینال زاده
  ۰۹۱۲۶۴۰۵۷۶۲

 5. سلام
  تقی پور هستم از شهرداری نیشابور
  ظرفیت پیشنهادی پکیج تصفیه فاضلاب در مناطق مختلف شهری تفاوت دارند در این زمینه چه مطالعاتی باید انجام بدیم؟ و آیا ملاحظات زیست محیطی خاصی رو باید مد نظر قرار بدیم؟خروجی آب سیستم تصفیه رو برای آبیاری فضای سبز شهری نیاز داریم
  شماره تماس 09151504485

 6. باسلام،
  من درحال احداث کارخانه لبنیات هستم ،برای نصب وجانمایی پکیج وحجم تصفیه فاضلاب با لیتراژ بالای۸۵۰۰مترمکعب درسال این دستگاه جواب میدهد،
  شماره تماس بنده09155218867
  (نوروزی)
  باتشکر از شما.

 7. سلام، مراحل تصفیه فاضلاب بهداشتی رو هم عنایت کنید توضیح بدید.
  دیدم در مورد مراحل تصفیه فاضلاب صنعتی نوشته بودید.

 8. سلام در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی من تو مقالات تحقیقاتی خوندم میزان هوادهی و ماند رو دو برابر بهداشتی میگیریم. میشه این نتیجه رو گرفت میزان آلایندگی فاضلاب بیمارستان دو برابر پساب بهداشتی؟

 9. سلام
  احمدی هستم کارشناس بهداشت محیط
  اگه امکانش هست لطفا بفرمایید برای کارخانه صنایع غذایی با وسعت بالا و دارای چهار خروجی متفاوت با محصولات مختلف سالن های تولید با حجم فاضلاب حدودا 500 متر مکعب در روز با مشخصات چرب-اسیدی-Cod بالا(میانگین 40000 ) چه نوع تصفیه خانه ای مطلوبه و اینکه هزینه احداث چقدر هستش؟

  • قاعدتا باید به سراغ تصفیه خانه فاضلاب صنعتی برید شما. ولی من میگم همکارانم در واحد فنی با شما تماس بگیرن.