پکیج تصفیه فاضلاب

سازنده پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب یا سیستم تصفیه فاضلاب دستگاهی است با جنس بدنه فلزی، پلی اتیلنی و یا کامپوزیتی که دارای توانایی تصفیه فاضلاب های جامد و مایع خارج شده از مجتمع های مسکونی، تجاری، بیمارستان ها، پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و … می باشد.

این سیستم با تکمیل فرآیند تصفیه این امکان را ایجاد می کند که از فاضلاب تصفیه شده بمنظور استفاده مجدد در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی و … بهره برد.

این عملکرد سیستم تصفیه فاضلاب با فراهم نمودن شرایط استفاده مجدد و حتی سه باره از پساب خروجی از پکیج یا دستگاه، باعث صرفه جویی در مصرف آب به میزان زیادی می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب دستگاهی است که پساب خروجی از مجتمع های مسکونی، ادارای، تجاری، بیمارستان و … را می گیرد سپس با تجمیع چندین عملیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی مواد آلی و بیماری‏زای موجود در فاضلاب این واحد ها را کاهش می دهد.

پس از اتمام عملیات تصفیه فاضلاب در نهایت این سیستم پسابی زلال و بی بو و قابل تخلیه در طبیعت به عنوان خروجی ارائه میکند.

پکیج تصفیه فاضلاب شهری

دستگاه تصفیه فاضلاب از آنجایی دارای اهمیت فراوان می باشد که با توجه به بالا رفتن تراکم واحد های مسکونی، اداری، تجاری و … در شهرها نیاز به احداث مجتمع های مسکونی جدید و واحد های تصفیه فاضلاب خروجی از این واحدها بیشتر شده است.

تصفیه فاضلاب یکی از مهمترین پارامترهایی است که به جبران کمبود منابع آبی در کشورهای مختلف با توجه به بحران جهانی آب کمک می کند.

آب برگشتی از منابع تولید پساب فاضلاب که توسط پکیج تصفیه فاضلاب به چرخه مصرف باز می گردد را می توان مجددا در چرخه تولید مورد استفاده قرار داد.

سیستم های تصفیه فاضلاب به انواع انسانی، بهداشتی و صنعتی تقسیم می شوند که نوع آن بستگی به نوع فاضلاب خروجی از منبع تولید فاضلاب دارد.

فیلم زیر مکانیزم عملکرد این سیستم را بصورت شماتیک نشان می دهد . 

عوامل مؤثر در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب:

 • کیفیت یا میزان آلایندگی فاضلاب ورودی طبق شاخص های BOD و COD (بر حسب ppm).
 • کیفیت فاضلاب خروجی یا به عبارت بهتر نحوه استفاده از پساب خروجی از پکیج.
 • میزان فاضلاب ورودی به پکیج و هم چنین اطلاعات زمین شناسی و محل استقرار.

در این قسمت به تشریح پکیج تصفیه فاضلاب بعنوان یکی از مهمترین تجهیزات در صرفه جویی انرژی و استفاده مجدد از آب بعنوان مایه حیات بشریت، عوامل تاثیر گذار بر قیمت این دستگاه، مزایا، نحوه طراحی، تولید و نصب انواع پکیج های تصفیه فاضلاب می پردازیم.

اجزاء پکیج تصفیه فاضلاب

اجزاء مشترک پکیج های فاضلاب اعم از پکیج فاضلاب انسانی، پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی و … عبارتند از :

 • واحد آشغالگیری تصفیه خانه فاضلاب
 • بخش متعادل سازی و تنظیم جریان ورودی به پکیج
 • سیستم هوادهی از طریق بلوئرها و دیفیوزرهای سیستم تصفیه فاضلاب
 • مخزن ته نشینی توده های بیولوژیکی
 • واحد ذخیره و هاضم لجن دستگاه تصفیه فاضلاب
 • قسمت ضدعفونی از طریق کلر و یا ازن
 • در انتها واحدی بمنظور کنترل بخش های مختلف الکتریکی از طریق نصب تابلو کنترل

سازنده پکیج تصفیه فاضلاب

بخشهای تشکیل دهنده پکیج تصفیه فاضلاب

بسته به نوع فاضلاب ، اجزای و قسمت های تصفیه خانه فاضلاب متفاوت است . اجزای مرتبط با تصفیه خانه فاضلاب ، قبل از انتشار آن به محیط زیست ، آلودگی های مضر را از فاضلاب و فاضلاب خانگی حذف می کنند . مؤلفه های ارائه شده شرکت ناب برای پکیج تصفیه فاضلاب (STP) جهت تصفیه آلاینده های فاضلاب که از بخش های مختلف تجاری ، صنعتی و خانگی استفاده می شود ، ایده آل می باشد .

اجزای اصلی پکیج تصفیه فاضلاب اعم از انسانی ، بهداشتی ، صنعتی و بیمارستانی شامل موارد زیر است :

 • صفحه نمایش
 • محفظه شن
 • Comminutors
 • مخزن پیش از هوادهی
 • مخزن تصفیه اولیه
 • مخزن هوادهی
 • مخزن تصفیه ثانویه
 • فیلترهای بیولوژیکی
 • کنترل لجن و غیره

شرکت ناب اجزای تصفیه خانه فاضلاب را طبق نیاز پکیج های خود طراحی و تولید می کند.

خنثی سازی pH

خنثی سازی pH شامل مخزن مخروطی ، پایه مخزن ، پمپ ، کنترلر قابل برنامه ریزی با صفحه نمایش و کلیه تجهیزات لازم جهت تنظیم نیازهای مورد نظر است . واحدها به صورت خودکار و آماده نصب قرار می گیرند.

سیستم هضم بی هوازی دستگاه تصفیه فاضلاب

سیستم هضم بی هوازی یک سیستم دو مرحله ای برای تصفیه مواد زاید آلی با حجم مواد جامد بالا (20 درصد مواد جامد یا بیشتر) بدون مخلوط کردن است. این سیستم می تواند در مدت زمان 15 روز یا مدت زمان نگهداری کوتاه تر ، 75 درصد مواد جامد را از بین ببرد. عدم اختلاط به معنای کم هزینه بودن عملیات و هزینه های نگهداری می باشد.

تصفیه اولیه (مکانیکی) مواد جامد با اندازه بزرگ شناور در فاضلاب خام را تشکیل می دهد. این امر با استفاده از توری ها ، صفحات مشبک و آشغاگیرها حاصل می شود که اجسام جامد را از فاضلاب به دام می اندازند و جدا می کنند. این می تواند تقاضای بیولوژیکی اکسیژن (BOD) از فاضلاب ورودی را بیست تا سی درصد کاهش دهد.

مواد جامد معلق به ذرات جامد کوچکی که در حالت تعلیق در آب به عنوان کلوئیدی یا به دلیل حرکت آب در آن باقی مانده اند ، اطلاق می شود. تصفیه ثانویه (بیولوژیکی) با هدف از بین بردن مواد آلی محلول در آب بسیار مناسب است. محتوای بیولوژیکی در فاضلاب های منابعی که از انسان و مواد غذایی استفاده می شود با استفاده از میکروب ها و فرآیندهای بیولوژیکی هوازی حذف می شود. میکروبها به اکسیژن کافی و مواد غذایی (به شکل اجزای تجزیه پذیر در فاضلاب) وابسته هستند. به طور ترکیبی ، این دو فرآیند می تواند حدود هشتاد و پنج درصد از مواد جامد معلق را از بین ببرد و میزان نیاز اکسیژن بیولوژیکی پکیج تصفیه فاضلاب به طور کامل با یک سیستم تصفیه ثانویه کارآمد و مؤثر حذف می شود.

تصفیه سوم به عنوان روشی فراتر از سطح ثانویه (شیمیایی یا فیزیکی) تعریف شده است و اغلب در مواردی که محیط تخلیه بسیار حساس است ، استفاده می شود. مقادیر قابل توجهی ازت و فسفر قابل حذف است. فلزات سنگین ، باکتری ها و ویروس ها نیز ممکن است از بین بروند. در اکثر موارد ضد عفونی کردن ، با کلر یا با استفاده از اشعه ماوراء بنفش مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند بیشتر ناخالصی های باقیمانده در فاضلاب را از بین ببرد.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

هوادهی در پکیج تصفیه فاضلاب

هوادهی فاضلاب فرایند اضافه کردن هوا به فاضلاب است تا تخریب زیستی هوازی اجزای آلاینده را فراهم کند. این بخشی جدایی ناپذیر در اکثر سیستم های تصفیه فاضلاب بیولوژیکی است. برخلاف تصفیه شیمیایی که از مواد شیمیایی برای واکنش و تثبیت آلاینده ها در جریان فاضلاب استفاده می کند ، تصفیه بیولوژیکی از میکروارگانیسم هایی که بطور طبیعی در فاضلاب ها وجود دارند برای تخریب آلاینده های فاضلاب استفاده می کند.

پمپ لجن کش

هرچه پکیج های تصفیه خانه فاضلاب بزرگتر و پیشرفته تر شوند ، تقاضا برای مقابله با مقادیر زیادی لجن نیز افزایش میابد که این یک عمل با هزینه و پیچیده است. پمپ ها باید تجمع مواد جامد را کنترل کنند و انتظار می رود عملکرد مداوم ، قابلیت اطمینان و بازده انرژی بالا را فراهم کند.

شرکت ناب دارای تجربه و تجهیزات اثبات شده برای ارائه راه حل های قابل اعتماد و کارآمد برای مدیریت لجن در فرآیند تصفیه فاضلاب است. پمپاژ لجن ثانویه بخشی از فرآیند تصفیه خانه است. تصفیه لجن فاضلاب ممکن است ترکیبی از فرآیند ضخیم شدن ، هضم و آبگیری باشد.

ضخیم شدن لجن

ضخیم شدن معمولاً اولین قدم برای تصفیه لجن است زیرا کار با لجن نازک ، دوغاب جامدات معلق در آب غیر عملی است. ضخیم شدن معمولاً در مخزنی به نام ضخیم کننده انجام می شود. یک ضخیم کننده می تواند حجم کل لجن را به کمتر از نیمی از حجم اصلی کاهش دهد. در این روش حباب های هوا مواد جامد را به سطح منتقل می کنند ، جایی که لایه ای از لجن ضخیم تشکیل می شود.

هضم لجن درون دستگاه تصفیه فاضلاب

هضم لجن یک فرآیند بیولوژیکی است که در آن مواد جامد آلی به مواد پایدار تجزیه می شوند. هضم باعث کاهش جرم کل مواد جامد و از بین رفتن پاتوژن ها می شود و آبگیری یا خشک کردن لجن را آسان تر می کند. لجن هضم شده از نظر ظاهری و ویژگی های یک خاک غنی را دارد.

آبگیری لجن فاضلاب

لجن فاضلاب هضم شده معمولاً قبل از دفع آبگیری می شود. لجن آب شیرین هنوز حاوی مقدار قابل توجهی آب است – غالباً 70 درصد – اما لجن با وجود این رطوبت دیگر به عنوان یک مایع رفتار نمی کند و می توان به عنوان یک ماده جامد از آن استفاده کرد. تخت های خشک کردن لجن ساده ترین روش آبگیری را ارائه می دهد. گزینه های دیگر برای خشک کردن لجن شامل فیلتر خلاء استوانه چرخشی ، سانتریفیوژ و فیلتر پرس می باشد.

بلوئر هوا

هوادهی مناسب و انتخاب دمنده (بلوئر) دو مورد از مهمترین ملاحظات در یک فاضلاب است. مصرف انرژی هوادهی در تصفیه خانه فاضلاب به طور معمول 60٪ از کل مصرف برق را مصرف می کند. دمنده ها می توانند برخی از نیازهای انرژی را جبران کند. در حالی که هدف از بلوئر ایجاد جریان هوا اضافی است ، هدف از کنترل های دمنده فراهم کردن جریان صحیح هوا در هر زمان است که به نوبه خود باعث افزایش راندمان هوادهی می شود.

علاوه بر تطبیق جریان هوا با تقاضای موجود با کارآمدترین روش ، سیستم کنترل دمنده همچنین تنظیمات بیشتری را انجام می دهد ، مانند اجرای کمترین تعداد ماشین و اجرای آنها در بهترین راندمان. ارائه سطح صحیح اکسیژن در هر لحظه نیاز به تنظیم خودکار جریان دارد. بنابراین سیستم های دمنده باید کارآمدتر ، پایدار و سازگار با شرایط متغیر باشند. راه حل های مختلفی می تواند این نوسانات را برطرف کند ، از جمله مکش برقی ، تنظیم درایوهای سرعت یا چرخه دمنده های مختلف. هدف کلی ارائه اکسیژن سازگاری با انرژی مقرون به صرفه است.

پکیج تصفیه فاضلاب
پکیج پرتال تصفیه فاضلاب

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

جهت استعلام قیمت پکیج های تصفیه فاضلاب و درخواست کارشناسی رایگان بمنظور بازدید از پروژه خود در شهر تهران و یا انعقاد قرارداد مشاوره در خصوص طراحی، تولید و نصب هر یک از انواع مختلف دستگاه تصفیه فاضلاب با شماره های شرکت تماس بگیرید. پارامترهای تاثیر گذار در محاسبه قیمت این سیستمها به شرح زیر می باشد.

1. کیفیت فاضلاب ورودی: کیفیت فاضلاب ورودی به دستگاه به چهار گروه عمده فاضلاب بهداشتی، کارواش، صنعتی و ترکیبی تقسم بندی می شود.

2. دبی فاضلاب ورودی: دبی ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب از 5 مترمکعب در شبانه روز آغاز و تا 1500 مترمکعب در روز قابل برنامه ریزی می باشد. برای دبی بیشتر از 250 مترمکعب در روز یا باید بصورت بتنی ساخته شود یا در چند مدول توسط سازه های فلزی، کامپوزیتی و … می بایست تولید شوند. هرچه دبی بالاتر باشد ابعاد مخازن تصفیه بالاتر می رود و به همان نسبت قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب نیز بیشتر می شود.

3. کیفیت آبی که کارفرما به آن نیاز دارد: کیفیت آبی که کارفرما از ما خواهد خواست به خروجی چاه جذبی، قابل سر ریز به رودخانه ها، استفاده بمنظور آبیاری فضای سبز و شستشوی محوطه و ماشین ها قابل تقسیم است. هرچه استاندارد پساب خروجی از دستگاه سختگیرانه تر باشد هزینه ساخت نیز افزایش می یابد. مثلا قیمت پکیج تصفیه برای رسیدن به استاندارد آبیاری فضای سبز پایین تر از رسیدن به استاندارد تخلیه به آبهای سطحی می باشد.

4. خشک یا مرطوب بودن مکان محل نصب دستگاه تصفیه فاضلاب: خشک یا مرطوب بودن محیط محل نصب نیز در جنس بدنه و نهایتا قیمت سیستم مورد استفاده در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب تاثیر خواهد گذاشت.

5. نوع فاضلاب:

5.1. فاضلاب بهداشتی : به فاضلاب خروجی از منازل مسکونی، مراکز اداری و تجاری، بیمارستان ها و …فاضلاب بهداشتی یا انسانی می گویند.

5.2.فاضلاب صنعتی : به فاضلاب حاصل فعالیت مراکز صنعتی، کارخانجات، پالایشگاه ها، نیروگاه ها و … فاضلاب صنعتی تلقی می شود.

تقریبا در تمامی موارد بار آلی و آلایندگی فاضلاب صنعتی بسیار بالاتر از فاضلاب بهداشتی می باشد. همچنین مکانیزم انتخاب نوع فرایند تصفیه فاضلاب به نوع فاضلاب ورودی به دستگاه وابسته است. معمولا برای تصفیه فاضلاب بهداشتی از فرآیندهای بیولوژیکی هوازی استفاده می شود. برای تصفیه فاضلاب صنعتی به دلیل بار آلی بالاتر ترکیبی از فرآیند هوای بیولوژیکی هوازی و بیهوازی، شیمیایی و فیزیکی استفاده می شود.

مثلا در تصفیه فاضلاب کارواش استفاده از روش های فیزیکی و شیمیایی تصفیه فاضلاب جواب کار را می دهد و کمتر به روش های پیچیده تصفیه فاضلاب نیاز خواهد بود. بدبن ترتیب می توان نتیجه گرفت قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی بالاتر از قیمت سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشد.

6. نوع فرآیند تصفیه فاضلاب: این فاکتور نیز در برآورد قیمت تاثیر گذار است. از جمله ملاک‏های انتخاب فرآیند پکیج های تصفیه فاضلاب می‏توان به نوع و کیفیت فاضلاب ورودی، استانداردهای کیفی پساب خروجی (نوع مصرف)، مسائل اقتصادی و مدیریت پسماندهای تولیدی اشاره کرد. به عنوان مثال فرآیند هوازی MBR به دلیل استفاده از مدول های MBR قیمت بالاتری نسبت به سایر فرآیند های هوازی دارد. همچنین فرآیند MBBR به دلیل کاهش ابعاد مخازن هوادهی قیمت پایین تری پایین تری نسبت به فرآیند تصفیه فاضلاب EAAS دارد.

7. جنس بدنه: در نهایت یکی از مهمترین پارامترها در قیمت سیستم تصفیه فاضلاب نوع سازه ای است که قرار است تجهیزات الکترومکانیکال درون آن قرار گیرد. استفاده از سازه های کامپوزیت، پلی اتیلنی، فلزی و بتنی عاملی تاثیرگذار در قیمت نهایی خواهد بود . انتخاب نوع سازه بدنه وابسته است به فضایی که کارفرما در اختیار تیم سازنده پکیج تصیه فاضلاب قرار خواهد داد.

در صورتی که کارفرما فضای کافی نداشته باشد قطعا می بایست پکیج را بصورت دفنی درون زمین قرار داد در این صورت جنی کامپوزیتی و یا پلی اتیلنی گزینه مناسب خواهد بود. زیرا سازه فلزی زنگ میزند و مقاومت مکانیکی مورد نیاز برای تحمل بارهای مرده درون خاک را ندارد. همچنین در ظرفیت های بسیار بزرگ تصفیه خانه فاضلاب ضرورتا می بایست از سازه بتنی استفاده نمود چرا که ایجاد مخازن هوادهی و … در حجم های بسیار بزرگ با مصالح پلی اتیلنی و فایبرگلاس محدودیت های جابجایی و مونتاژ خواهد داشت.

سایر عوامل موثر در برآورد قیمت پکیج تصفیه فاضلاب تجهیزات الکترومکانیکال از قبیل پمپ های انتقال، بلوئرهای هوادهی و … می باشد.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب

از جمله مزایای استفاده از این پکیجها می‏توان به تامین بهداشت عمومی، حفظ محیط زیست، تولید کود طبیعی و تولید انرژی (بیوگاز) اشاره کرد. فرآیندهای تصفیه فاضلاب شامل فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک می‏شود که معمولا ترکیبی از این روش‏ها جهت تصفیه فاضلاب استفاده می‏ گردد.

سیستم تصفیه خانه فاضلاب با توجه به سیار بودن آن می تواند در هر نقطه، احداث و نصب شود و از وارد شدن فاضلاب بصورت مستقیم و  به محیط زیست جلوگیری کنند. پکیج تصفیه فاضلاب انسانی جزء روش های هوازی بوده و اساس کار آن اکسیژن رسانی به فاضلاب به منظور فعالیت هرچه بهتر میکرو ارگانیزم های موجود در فاضلاب است.

تعریف تصفیه فاضلاب

زدودن مواد آلاینده از فاضلاب به کمک فرآِیندهای خاص و متنوع، تصفیه فاضلاب نامیده می‌شود که به سه دسته اصلی زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

 1. فرآیندهای فیزیکی شامل: آشغال‌گیری،  ته نشینی و شناورسازی
 2. فرآیندهای شیمیایی شامل: خنثی‌سازی و تنظیم PH
 3. فرآیندهای بیولوژیکی
تصفیه خانه فاضلاب صنعتی
تصفیه خانه فاضلاب صنعتی

انواع فرایندهای بیولوژیکی پکیج تصفیه فاضلاب:

به صورت کلی تصفیه به دو روش هوازی و بی هوازی از لحاظ نوع فعالیت باکتری ها تقسیم می شود. روش هوازی بعنوان روش پیشرفته تر محسوب می شود چون خروجی آن بدون رنگ و بو است. در فرایندهای بیولوژیکی تصفیه سیستم تصفیه فاضلاب از میکروارگانیسم‌ها و فرایندهای بیولوژیکی مرتبط با آن‌ها استفاده می‌شود. این روش از نظر حضور و یا عدم حضور اکسیژن در فرآیند به دودسته کلی روش‌های هوازی (در حضور اکسیژن) و بی‌هوازی (عدم حضور اکسیژن) تقسیم‌بندی می‌شود.

پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند لجن فعال با اختلاط کامل (CMAS)

فرآیند لجن فعال با اختلاط کامل (CMAS) یکی از انواع فرآیند لجن فعال است که جریان فاضلاب در آن بصورت پیوسته می­ باشد. در این فرآیند به منظور حذف مواد درشت قابل ته­ نشینی و جلوگیری از اعمال باراضافه به سیستم تصفیه قبل از مخزن هوادهی از یک مخزن ته­ نشینی استفاده می­ شود که به آن مخزن ته­ نشینی اولیه می­ گویند. جریان فاضلاب در فرایند لجن فعال با اختلاط کامل بصورت مداوم و پیوسته می­‌باشد.

در این فرآیند جهت حذف حذف مواد درشت و معلق قابل ته نشینی از یک مخزن ته نشینی اولیه استفاده می­شود. جهت ثابت نگه داشتن غلظت مواد محلول در فاضلاب در بخش های مختلف مخزن هوادهی، توسط یک همزن یا میکسر، اختلاط فاضلاب صورت می گیرد . از فواید وجود همزن و اختلاط همگن در این فرایند می توان به این نکته اشاره کرد که درصورت ورود دبی بالای فاضلاب ناگهانی به سیستم، از هرگونه بروز شوک آلی به سیستم جلوگیری شده و نوسانات جریانی، خنثی خواهد شد.

پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند لجن فعال متعارفی با جریان قالبی (CPFAS)

از میان تمام انواع فرآیندهای لجن فعال مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب، فرآیند لجن فعال متعارفی با جریان قالبی بیشترین کاربرد را در تصفیه انواع فاضلاب­ ها و به خصوص فاضلاب­ ها شهری دارد و به همین سبب گاهی به اختصار به آن لجن فعال متعارفی می­ گویند.

در این فرآیند همانند فرآیند اختلاط کامل (CMAS) ، قبل از مخزن هوادهی از یک واحد ته­ نشینی اولیه استفاده می­ شود. به علاوه در مخزن هوادهی دیوارهایی تعبیه می­ گردد که به کمک آنها مخزن هوادهی بصورت یک کانال با عرض کم و طول زیاد درمی­ آید. همین مسئله سبب می­ شود که رژیم جریان در مخزن هوادهی از اختلاط کامل به قالبی (نهرگونه) تبدیل شود.

طی این فرآیند فاضلاب از ابتدای کانال تصفیه خانه فاضلاب وارد شده و پس از گذر از طول کانال وارد مخزن ته­ نشینی نهایی می­ شود. به همین دلیل در ابتدای مسیر به علت بالا بودن مواد آلی و الاینده نیاز به اکسیژن زیاده بوده و به تدریج با جذب این مواد در طی مسیر کانال اکسیژن خواهی نیز کاهش می­ یابد و در طراحی سیستم هوادهی باید این نکته در نظر گرفته شود که امکان تنظیم میزان تزریق هوا در طول کانال فراهم باشد. در عمل به این دلیل که سیستم هوادهی باعث ایجاد اختلاط نسبی می­ شود، جریان قالبی ایده ­آل وجود ندارد. در واقع رژیم جریان در فرآیند لجن فعال متعارفی ترکیبی از اختلاط کامل و قالبی است.

از عمده­ ترین مزایای فرآیند لجن فعال متعارفی با جریان قالبی (CPFAS)  میتوان به نکات زیر اشاره کرد:

 • در انواع سیستم های تصفیه فاضلاب قابل استفاده است.
 • در اکثر فرایندهای سیستم لجن فعال، به عنوان فرایند پایه محسوب می شود.
 • قابلیت تبدیل به بسیاری از انواع فرآیندهای لجن فعال را داراست.

اصلی­ ترین محدودیت­ ها و معایب استفاده این فرآین نیز عبارتند از:

 • طراحی آن در شرایط هوادهی جریان قالبی پیچیده ­تر و مشکل­ تر از فرآیند اختلاط کامل است.
 • تنظیم مقدار اکسیژن تزریقی با مقدار اکسیژن مورد نیاز به سادگی امکان­پذیر نیست.
 • بهره ­برداری از آن نسبت به فرآیند اختلاط کامل مشکل­ تر است.

پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS)

این روش تصفیه یکی از انواع فرآیندهای اصلاح‏ شده فرآیند لجن فعال است که در آن جهت کاهش میزان لجن تولید شده، اصلاحاتی صورت گرفته است. از جمله این موارد می‏توان به حذف واحد ته نشینی اولیه اشاره کرد. فرایند لجن فعال هوادهی گسترده که غالباً در تصفیه خانه های کوچک به کار گرفته می شود شامل یک استخر هوادهی و استخر ته نشینی است که مخلوط لجن از استخر هوادهی به استخر ته نشینی، که در آن لجن از پساب جدا می شود، منتقل می گردد.

اساس کار در فرآیند لجن فعال هوازی، شامل هوادهی فاضلاب خام در مجاورت میکروارگانیسم ها در حوضچه هوادهی و سپس جداسازی جرم میکروبی از فاضلاب هوادهی شده در حوض های ته نشینی و به دست آوردن پساب تصفیه شده است. در این نوع سیستم تصفیه فاضلاب برای جلوگیری از ورود ذرات خارجی به هوادهی و سایر واحدهای تصفیه خانه آشغالگیر به آن افزوده گردیده است و حجم مخزن هوادهي حدود دو تا چهار برابر بزرگتر شده که به تبع آن زمان ماند هیدرولیکی (HRT) و عمر لجن (SRT) افزایش یافته است.

این تغییرات باعث کاهش قابل ملاحظه مقدار لجن دفعی گردیده است. انعطاف پذيري و پايداري اين سيستم سبب شده است كه امروزه در كشور ما بطور گسترده‏اي از اين روش براي تصفية انواع فاضلاب‏هاي بهداشتي و صنعتي استفاده شود.

پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند لجن فعال با تثبیت تماسی (CSAS)

در این فرآیند از دو مخزن تماس و تثبیت برای انجام فعالیت­ های بیولوژیکی استفاده می­ شود. همانطور که در شکل مقابل نشان داده شده است، فاضلاب پس از ته­ نشینی اولیه ابتدا وارد مخزن تماس شده و در دسترس باکتری­­ ها قرار می­ گیرد.  به منظور جلوگیری از رشد باکتری­ های رشته­ ای غلظت لجن مخزن تماس کمتر از مخزن تثبیت است. در مخزن تماس BODمحلول تجزیه شده و همچنین کلوئیدها و مواد معلق جذب لخته میکروارگانیسم­ ها می­ شوند تا در مخزن تثبیت تجزیه گردند.

با تنظیم دبی لجن برگشتی، در مخزن تثبیت غلظت باکتری­ها افزایش می­ یابد. به دلیل کاهش غلظت باکتری­ ها در فرآیند تثبیت تماسی بیش از غلظت مورد استفاده در فرآیندهای لجن فعال متعارفی ، حجم مورد نیاز برای واحد هوادهی کاهش می یابد. در جدول زیر موارد کاربرد فرآیند تثبیت تماسی به همراه علت کاربرد آن آمده است. در فرآیند تماس تثبیت اگر حجم کافی در مخزن تثبیت فراهم گردد تا سن بالای لجن قابل دستیابی باشد، امکان انجام نیتریفیکاسیون نیز در این فرایند وجود خواهد داشت.

پکیج تصفیه فاضلاب بر اساس صفحات بیولوژیکی چرخان (RBC)

برخلاف فرآیند لجن فعال که در آن باکتری­ها در درون فاضلاب غوطه ­ورند در این فرآیند باکتری­ها به یکسری از صفحات چرخان چسبیده و بر روی آنها فعالیت­های بیولوژیکی خود را که منجر به تصفیه فاضلاب می­شوند، انجام می­دهند. سیستم RBC از چندین صفحه یا دیسک موازی با هم که به وسیله شفتی به موتور متصل می‌شوند تشکیل شده است. اساس کار این روش “فرآیند رشد چسبیده” است که ممکن است به صورت هوازی یا بی هوازی مورد استفاده و بهره برداری قرار بگیرد.

طراحی RBCها بر اساس میزان بار آلی (BOD) فاضلاب ورودی انجام می‌شود و هزینه بهره برداری از آن نسبت به دیگر سیستم‌های متعارف بالاتر است. در این سیستم تنها 35 الی 45 درصد از سطح صفحه ها داخل فاضلاب قرار می‌گیرد و همچنین سرعت چرخش دسیک ها و صفحه ها با توجه به ماهیت فاضلاب ورودی بین 1 الی 5 دور در دقیقه انتخاب می شود.

از مهم‌ترین مزایا و ویژگی های روش RBC می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش زمین مورد استفاده
 • کاهش برق مصرفی
 • افزایش مقاومت در برابر شوک‌های هیدرولیکی، شوک‌های آلی و سمی
 • تسریع در شکل‌گیری توده‌ی بیولوژیکی جهت عملیات تصفیه
 • پایین بودن شاخص حجمی لجن (SVI) در واحد ته‌نشینی ثانویه
 • مورد استفاده در تصفیه فاضلاب های صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند راکتور ناپیوسته متوالی (SBR)

در سیستم‌های SBR تمامی مراحل عمل تصفیه در يك مخزن و در قالب 5 مرحله زیر به‌صورت متوالی انجام می‌شود.

 • پر شدن
 • واکنش هوادهی
 • ته‌نشینی (رسوب‌گذاری و زلال سازی)
 • تخلیه (حذف مکانیکی آب از جامد)
 • آرامش و سکون

بهره برداری از راکتور SBR بدون ته نشینی ثانویه می باشند و در نتیجه برگشت لجن وجود ندارد. انواع راکتورهای چرخه ای که در طی دو دهه اخیر به بازار آمده اند از لحاظ سیستم تغذیه و روش های تخلیه طبقه بندی می شوند. سه طبقه بندی رایج عبارت اند از : تغذیه پیوسته، تخلیه متناوب، تغذیه متناوب، تخلیه متناوب. در میان این سه مورد ذکر شده دو مورد اول از لحاظ اصول اجرایی مشابه بوده و در آسیا متداول می باشند.

راکتورهای سیستم تغذیه پیوسته در قسمت ورودی فاضلاب تصفیه نشده در مرحله تخلیه می باشد که در نتیجه ممکن است راکتور به صورت جلوگیری از خروج دو محفظه در نظر گرفته شود. تجهیزات به کار رفته در دو نوع راکتور اول مشابه است. گرچه جزئیات چیدمان و تعداد اجزا مورد نیاز ممکن است متفاوت باشند. راکتور SBR از دو جهت به نظر تجهیزات مورد استفاده با سایر فرآیندهای لجن فعال متفاوت است.

پکیج فاضلاب فرآیند راکتور بیولوژیکی غشایی (MBR)

MBR ترکیبی از یک فرآیند غشایی مانند میکروفیلتراسیون یا الترافیلتراسیون با یک راکتور رشد معلق بوده که امروزه به‌طور گسترده‌ای در تصفیه پساب های شهری و صنعتی استفاده می‌شود MBR ها به دو نوع اصلی تقسیم می‌گردند: داخلی(مستغرق) که در آن ممبران ها در داخل سیستم بوده و جزئی از خود راکتور می‌باشند و خارجی(جانبی) که در آن ممبران ها واحد فرآیندی مستقل بوده و نیازمند مرحله پمپاژ می‌باشد.

در اين فرايند با جايگزينی واحد ته نشيني ثقلی و همچنین فیلتر شنی با سيستم جدا كننده ممبراني ، مزایای زيادي از قبيل پايداري در بهره برداري، كاهش لجن مازاد تولیدی و كيفيت بسيار بالاتر پساب خروجي و کاهش فضای اشغالی به میزان یک سوم لجن فعل متعارف، بدست مي آيد. بنابراين اين سيستم ، فرآيند مناسبي است كه مي تواند در محدوده وسيعی براي سيستم هاي استفاده مجدد از پساب تصفيه شده بكارگرفته شود.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب MBR

 • نیاز به فضای کمتر
 • تصفیه باکیفیت‌تر که مهم ترین ویژگی آن است.
 • بروزرسانی تصفیه‌ خانه‌ فاضلاب های قدیمی توسط آن.

طراحی دستگاه تصفیه فاضلاب بر اساس فرایند IFAS

فرآیند (Integrated Fixes Film Activated Sludge) مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب نوعی فرآیند لجن فعال است که در آن علاوه بر رشد معلق، باکتریها میتوانند با چسبیدن بر روی یک سطح (مدیا) رشد چسبیده نیز داشته باشند. به همین دلیل به فرآیند IFAS  فرآیند دوگانه نیز گفته می شود چرا که در این سیستم هم رشد معلق و هم رشد چسبیده صورت می پذیرد.

مدیاها معمولاً از قطعات اسفنجی یا مواد پلاستیکی ساخته میشوند که دارای چگالی نزدیک به آب هستند که به آنها مدیا یا حامل بیوفیلم گفته میشود. چگالی مدیاهای مورد استفاده درون تصفیه خانه فاضلاب کمتر از چگالی آب است بطوریکه به راحتی امکان غوطه ور شدن در فاضلاب را دارند. نیروی لازم جهت اختلاط و غوطه وری این مدیاها توسط سیستم هوادهی عمقی یا همزنهای مکانیکی تأمین میشود. البته برخی از مدیاها در ابعاد بزرگ به گونه ای ساخته میشوند که میتوان آنها را در مخزن هوادهی بصورت ثابت نصب کرد که به آنها مدیاهای ثابت گفته می شود.

دستگاه تصفیه فاضلاب با فرایند UASB

فرایند UASB  مخفف Upflow Anaerobic Sludge Blanket و به معنای (پتوی لجن بی هوازی با جریان رو به بالا) است که یکی از مهمترین روشهای بی هوازی بیولوژیکی در تصفیه انواع سیستم های تصفیه فاضلاب‌ به خصوص فاضلاب‌های صنعتی است. راندمان تصفیه این روش 95-85 درصد در پارامتر COD در دمای 40-30 درجه سانتیگراد می‌باشد. از راکتور UASB برای تصفیه انواع فاضلاب های صنعتی به خصوص صنایع لبنی، خمیرمایه، نوشابه‌ سازی و فرآوری شکر استفاده می‌شود.

پکیج تصفیه فاضلاب UASB شامل یک راکتور بی هوازی است که جریان فاضلاب از قسمت پایین آن وارد شده و در حین حرکت رو به بالای خود با پتوی لجن (شامل توده میکروارگانیسمها) تماس می یابد. این تماس سبب جذب مواد آلی فاضلاب توسط میکروارگانیسم ها و تجزیه آنها طی فرآیندهای بیولوژیکی می شود. به علت عدم وجود اکسیژن محلول در راکتور UASB کلیه فرآیندهای بیولوژیکی در آن از نوع بی‌هوازی خواهد بود.

یکی از مهمترین نتایج انجام فرآیندهای بیولوژیکی بی‌هوازی تولید مقادیر زیادی از انواع گازها به خصوص گاز متان (CH4) می‌باشد. از این رو در هر راکتور UASB سیستمی برای جمع آوری گازهای تولیدی در اثر فرایند بی هوازی وجود دارد. به علت آنکه این گازها در نتیجه فعالیتهای بیولوژیکی است به آنها بیوگاز نیز گفته می‌شود. در راکتورهای بزرگ درون پکیج تصفیه فاضلاب به سبب آنکه حجم بیوگاز تولیدی بالا است، گاهی از آنها به عنوان سوخت جهت تامین انرژی استفاده می‌شود.

بطور کلی به ازای هر کیلو COD حذف شده در فرآیند UASB حدود 4/0 مترمکعب گاز متان تولید می‌شود که این مقدار قابل توجه بوده و از آن میتوان جهت تامین انرژی در صنایع مختلف استفاده نمود.

تولید پکیج فاضلاب به روش MBBR

در بین روش‏های معمول تصفیه بیولوژیکی، روش MBBR مختصر کلمات Moved Bed Bio Reactor  روشی بسیار موثر در تصفیه فاضلاب به شمار می ‏آید. استفاده از این روش تصفیه فاضلاب برای حذف مواد آلی در پکیج تصفیه فاضلاب دارای کاربرد بالایی است و فرآیند مذکور به سرعت مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیکی را کاهش می‏دهد. نیاز هرچه بیشتر به کیفیت بالاتر برای پساب خروجی جهت حفاظت و نگهداری آب‏های سطحی موجب گرایش هر چه بیشتر به این سیستم گشته است.

سیستم تصفیه فاضلاب MBBR  که يك راكتور بيوفيلم با بستر متحرك می باشد شامل افزودن قطعات كوچك حامل به شكل استوانه از جنس تكنولوژي پلي اتيلن  (مانند MF یا UF) در حوض هاي هوادهي يا غير هوادهي است كه به رشد بیوفیلم کمک می کند. حاملهای بيوفيلم با استفاده از يك صفحه سوراخدار در خروجي تانك حفظ مي شود. تلاطم هوا يا اختلاط دهنده ها بنحوي بكار برده مي شود كه بستر بطور پيوسته در حال گردش باشد. بستر ممكن است 25 تا 50 درصد حجم تانك را اشغال كند. مساحت سطح ويژه بستر تقريباً 500 متر مربع به ازاي هر متر مكعب حجم بستر حجيم مي باشد.

سیستم تصفیه فاضلاب MBBR  به جريان لجن برگشتي يا بکواش نياز ندارد. همچنین در این روش با كاهش بارگذاري مواد معلق جامد در بسترهای زلال ساز موجود، امکان ارتقاء طرح را فراهم مي كند. حضور مواد بستر باعث مي شود از تجهيزات هوادهي شامل دیفیوزر های Fine bubble استفاده نشود زيرا نيازمند تخليه دوره اي هواده و حذف بستر براي تميز كردن ديفيورز است. اولين مورد كاربرد متداول سیستم تصفیه فاضلاب MBBR ، طراحي براي حذف BOD ، نيتريفكاسيون و دنيتريفيكاسيون مي باشد.

مقدار هوای مورد نیاز برای فرآیندهای هوازی

بطور معمول، اکسیژن مورد نیاز برای تجزیه محتویات آلی فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب  با استفاده از هوادهی سطحی یا هوادهی عمقی (پخشی) تامین می شود.

به طور تئوری مقدار هوای مورد نیاز در دمای t با استفاده از رابطه زیر محاسبه می شود:

مقدار هوادهی دستگاه تصفیه فاضلاب

این نکته را باید اضافه کنیم که مقدار هوای واقعی مورد نیاز بر اساس بازده انتقال جرم در سیستم هوادهی در پکیج ها محاسبه می شود و این مطلب برای سیستم های مختلف هوادهی در زیر آمده است.

حالت اول: سیستم های هوادهی عمقی (پخشی)

در مورد سیستم های هوادهی عمقی در پکیج تصفیه فاضلاب معمولا بازده انتقال جرم 8% و فاکتور اطمینان 2 برای هواده ها در نظر گرفته می شود. بنابراین برای این نوع سیستم هوادهی، مقدار هوای مورد نیاز از رابطه زیر محاسبه می شود.

فرمول مقدار هوادهی در پکیج های تصفیه فاضلاب با روش هوادهی عمقی

بازده پخش کننده ها برای انتقال اکسیژن از هوای محیط به درون فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب به عواملی مانند اندازه و نوع پخش کننده، کیفیت فاضلاب، شدت جریان هوا، عمق فرو روی، بازده دمنده، پیکربندی لوله ها، جنس لوله، نوع تشکیل حباب ها و … بستگی دارد. لوله های پلی اتیلن سنگین سوراخ دار لوله هایی هستند که بطور معمول برای هوادهی با حباب درشت مورد استفاده قرار می گیرند.

حالت دوم: سیستم های هوادهی سطحی

در این مورد، هوادهی بطور مستقیم و با استفاده از دستگاه های مکانیکی انجام می گیرد. مقدار اکسیژن منتقل شده از هوا به درون فاضلاب به ازای هر واحد هوای تزریق شده به عوامل بسیاری بستگی دارد. بنابراین در عمل این نوع سیستم ها در پکیج تصفیه فاضلاب طوری طراحی می شوند که هواده های لازم بر اساس ویژگی های اظهار شده توسط تولید کننده در مورد سرعت انتقال اکسیژن، که در شرایط استاندارد دمایی (20 درجه سانتیگراد) در آب بدون اکسیژن محلول آزمایش شده است، فراهم شوند.

مقدار اکسیژنی که تحت شرایط عملیاتی انتقال پیدا می کند از رابطه زیر قابل محاسبه است.

فرمول میزان هوادهی در پکیج تصفیه فاضلاب با روش تصفیه هوادهی سطحی

که در رابطه بالا

(O2(act= سرعت واقعی انتقال اکسیژن تحت شرایط عملیاتی تصفیه.

(O2(theo= سرعت تئوری انتقال اکسیژن تحت شرایط استاندارد ( 20 درجه سانتیگراد و مقدار اکسیژن محلول برابر صفر).

α = ضریب تصحیح سرعت انتقال اکسیژن برای فاضلاب مورد نظر.

F = فاکتور گرفتگی مربوط به پخش کننده ها در هوادهی عمقی که معمولا بین 0.65 تا 0.9 است.

β= فاکتور تصحیح شوری که معمولا برابر یک است.

(CS(tempalt =غلظت اشباع اکسیژن محلول در دما و ارتفاع مورد نظر.

CL= غلظت اکسیژن محلول درون راکتور.

T= دمای عملیاتی بر حسب درجه سلسیوس.

(20)CS= غلظت اشباع اکسیژن محلول در 20 درجه سانتیگراد و فشار 1 اتمسفر.

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب

میزان تولید فاضلاب شهری و بهداشتی در هر جامعه ای به میزان مصرف آب در آن جامعه و پارامتر های اقلیمی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سطح بهداشت و زندگی مردم وابسته است و به دنبال افزایش مصرف آب، میزان تولید فاضلاب نیز افزایش می یابد.

به دلایلی مانند جلوگیری از آلودگی محیط زیست و لزوم استفاده مجدد از آب سبب شده است که امروزه تصفیه فاضلاب های بهداشتی از اهیمت ویژه ای برخوردار شوند و فاضلاب جمع آوری شده و پساب از خانه ها، ادارات و صنایع، قبل از ورود به آب، زمین یا استفاده مجدد آن، به تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب تخلیه می شوند.

یکی از مهم ترین بخش های طراحی یک سیستم تصفیه فاضلاب، انتخاب نوع فرایند تصفیه و ظرفیت مورد نیاز می باشد که اشتباه در آن باعث خسارات مالی و زمانی جبران ناپذیر می شود. از این رو باید به عوامل موثر در آن توجه شود. از مهم ترین عوامل می توان به حجم فاضلاب، آنالیز کیفیت فاضلاب های بهداشتی (مخصوصا دو شاخص مهم BOD5 وCOD) ، راندمان مورد نیاز جهت تصفیه و…. اشاره کرد.

برای محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب باید از حجم تولیدی فاضلاب در طول شبانه روز اطلاعات کافی در اختیار باشد. می توان با توجه به نوع کاربری ساختمان و تعداد افراد ساکن در آن با استفاده از جداول ذیل این اطلاعات را استخراج کرد.

متوسط تولید فاضلاب خانگی

سرانه تولید فاضلاب در ایران

تقسیم بندی انواع مختلف پکیج های تصفیه فاضلاب بر اساس جنس بدنه

پکیج های تصفیه فاضلاب تولیدی شرکت ناب زیست به لحاظ جنس بدنه ای که تجهیزات هوادهی و تصفیه درون آن قرار می گیرد به دو دسته کلی تقسیم می گردد.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

در این نوع سیستم تصفیه فاضلاب بدنه اصلی دستگاه از ورق گالوانیزه سیاه تولید می گردد. ضخامت بدنه و ضخامت ورق کف بر اساس درخواست کارفرما قابل تغییر می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

در این دستگاه از لوله های دوجداره پلی اتیلن با قطر های 2 متر و 2.5 متر و حتی 3 متر استفاده می گردد. ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی به تولید کننده خواهد گفت از چه نوع لوله ای و با چه قطری بمنظور ساخت بدنه استفاده نماید .

نگهداری تصفیه خانه فاضلاب (sewage treatment plant)

اگر مالک تصفیه خانه فاضلاب هستید ، مسئولیت عملکرد و نگهداری مناسب آن را بر عهده دارید. بهره برداری صحیح و نگهداری از تصفیه خانه فاضلاب اطمینان می دهد که این کار به صورت طراحی شده برای تصفیه و رعایت ایمن فاضلاب از محل کار شما انجام می شود و کارایی سیستم تصفیه فاضلاب شما را به حداکثر می رساند. تعمیر و نگهداری پکیج ها به نوع، اندازه و طول عمر سیستم بستگی دارد.

شرکت ناب با ارایه انواع STP های مسکونی و تجاری و یا تعمیر و نگهداری پکیج های تصفیه خانه فاضلاب، این اطمینان را از عملکرد موثر پکیج ها می دهد و حفظ انطباق با استانداردهای متنوع و مقررات مربوط به بهداشت ، ایمنی ، کیفیت و محیط زیست را ضروری می شمارد و بهترین و مطمئن ترین نصاب را به مشتریان خود ارایه می دهد.

با گذشت سالها ، این شرکت در ارائه سیستمهای استاندارد و سفارشی برای طیف متنوعی از بخش ها، پیشگام می باشد . علاوه بر این ، در زمینه طراحی ، ساخت و تهیه محصولات خود از فناوری های جدید استقبال می کند.

فعالیت های نگهداری از پکیج تصفیه فاضلاب که باید انجام شود:

 •  عملکرد دمنده ها رو بصورت دوره ای را بررسی کنید.
 • عملکرد دیفیوزرها را برای هر گونه حباب بررسی کنید.
 • بررسی کنید مناطق ورودی و خروجی از زباله ها پاک بوده و هرگونه انسداد را برطرف کنید.
 • بررسی کنید تهویه هوا بدون مانع است.
 • رشد زیست توده را در محیط فیلتر بررسی کنید. زیست توده باید به رنگ قهوه ای روشن باشد ، نه سفید یا خاکستری.
 • بوی موجود در پکیج تصفیه فاضلاب باید خاک مانند باشد. و نباید بويی مانند تخم مرغ پوسيده باشد.
 • پساب نهایی خروجی از دستگاه تصفیه فاضلاب را بررسی کنید. اگر ابر مانند باشد یا حاوی ذرات معلق زیادی باشد ، احتمالاً مخزن ته نشینی نهایی نیاز به desludging دارد.
 • فیلتر دمنده هوای بلوئر ها باید هر 3 ماه یکبار بررسی شود و در صورت لزوم تمیز یا جایگزین شود، به خصوص در مکان هایی که مستعد شرایط گرد و غبار هستند.
 • دیافراگم ها باید هر 18 ماه تعویض شوند.
 • توصیه می شود که برای حفظ عملکرد بهینه ، هر سه سال یکبار جعبه های سوپاپ تعویض شود.
 • سرویس کامل در تصفیه خانه فاضلاب باید هر 24 ماه یک بار انجام شود.

برای خدمات کامل، باید اطمینان حاصل شود که جنبه های زیر سیستم به درستی کار می کند:

 1. چک کردن تمام اتاقها برای آسیب.
 2. بررسی سیستم کامل هوا از جمله دمنده هوا و دیفیوزرها.
 3. بررسی مهر و موم درب و محفظه دمنده هوا.
 4. بررسی سیستم تهویه اتاقک پکیج تصفیه فاضلاب
 5. بررسی اتصالات الکتریکی در کارخانه.
رای کاربران
[امتیاز کلی: 17 میانگین: 4.8]