Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل یک پارچه بافتنی یا بافته شده است که با استحکام قابل توجهی مشخص می‌شود. این ماده با بافتن نخ هایی از پلیمرهای مختلف در زاویه مشخص ایجاد می‌شود. پارچه‌ها توسط تولید کنندگان به صورت رول ارائه می‌شود. علاوه بر این، چگالی ماده می تواند متفاوت باشد. تعداد زیادی از ویژگی‌های مثبت به ژئوتکستایل‌ها کمک می‌کند تا یک ماده اولیه همه کاره باشند.

ژئوتکستایل‌ها موادی ایده آل برای بسیاری از کارهای زیرساختی مانند جاده، بنادر، انواع زهکشی و دیگر پروژه‌های عمرانی می‌باشند. در ابتدا کاربردهای این محصول در اصل الیاف طبیعی یا پوشش گیاهی بود که مستقیماً با خاک مخلوط می‌شد.

آیا تا به حال با اصطلاح ژئوتکستایل، که یک ماده نساجی نفوذ پذیر و مصنوعی است که برای بهبود خصوصیات خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد، روبرو شده اید؟ در وب سایتها، گفتگوها و یا شبکه‌های اجتماعی؟ این ماده در ترکیب با خاک قابلیت جداسازی، فیلترایز، بهینه سازی، محافظت و تخلیه را دارد.

این محصول مدرن معمولاً از یک پلیمر مصنوعی مانند پلی پروپیلن، پلی استر، پلی اتیلن و پلی آمید ساخته می‌شود. ترکیبات پلیمرهای قابل تغییر و فرآیندهای تولید منجر به مولفه ای از جنس  مناسب برای بکار‌گیری انواع کاربردهای ساختمانی می‌شود.

در ابتدا، این ماده فقط برای سازه‌های زهکشی و ساخت پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شد، اما پس از آن برای مصارف خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار گرفت. پارچه‌ها در حجم های مختلف تولید می‌شوند و انواع مختلفی دارند. پارچه به صورت رول از عرض 2 متر تا 5.5 متر به فروش می‌رسد. طول می تواند از 40 تا 150 متر باشد.

ژئوتکستایل پارچه‌های پلیمری هستند که در ساخت جاده‌ها، زهکشی ها، بنادر و موج شکن ها و برای احیای زمین و بسیاری دیگر از اهداف مهندسی عمران استفاده می‌شوند.

ویژگی‌های ژئوتکستایل‌ها با مواد اولیه بسته به نوع آن ممکن است متفاوت باشد. اما برخی از ویژگی ها برای همه انواع محصولات یکسان است:

 • از جوندگان و حشرات محافظت می‌کند
 • از نظر کشش متفاوت است
 • عمر طولانی دارد
 • در برابر خوردگی و پوسیدگی مقاوم است.

ژئوتکستایل‌ها در برابر انواع فرایندها و تأثیرات شیمیایی که در خاک رخ می‌دهد مقاوم هستند. اما چنین پارچه ای اجازه عبور آب را می‌دهد.

نقشه ژئوتکستایل

ژئوتکستایل یک ماده نساجی نفوذپذیر مصنوعی است که با خاک، سنگ یا هرگونه مواد مرتبط با مهندسی ژئوتکنیک دیگر استفاده می‌شود. منسوجات ژئویی که ژئوسنتتیک نیز نامیده می‌شوند، عموماً با جاده‌های تمام فصل با استاندارد بالا مرتبط هستند، اما می توانند در جاده‌های چوبی با استاندارد پایین استفاده شوند.

اجرای ژئوتکستایل

یک ژئوتکستایل به گونه ای طراحی شده است که می تواند جریان سیالات در آن یا داخل آن نفوذ کند و یک ژئوممبران برای محدود کردن جریان سیال طراحی شده است.

انواع پارچه‌های ژئوتکستایل

به طور کلی، اکثریت قریب به اتفاق ژئوتکستایل‌ها از پلی پروپیلن یا پلی استر ساخته می‌شوند که به پارچه‌های زیر تبدیل شده اند:

 1. Woven monofilament
 2. Woven multifilament
 3. Woven slit-film monofilament
 4. Woven slit-film multifilament
 5. Nonwoven continuous filament heat bonded
 6. Nonwoven continuous filament needle-punched
 7. Nonwoven staple needle-punched
 8. Nonwoven resin bonded
 9. Knitted

ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل ها نوعی نمد صنعتی هستند که از الیاف های بسیار ریز پلی استر پروپیلن ها تشکیل شده اند و عمده کاربرد آنها برای جداسازی لایه‌های خاک و افزایش مقاومت می‌باشد. این نوع ژئوتکستایل‌ها در خاک به دلیل استفاده از مواد پلی اتیلن به هیچ عنوان تجزیه نمیشوند از همین رو مورد توجه بسیاری از پیمانکاران در رابطه با پروژه‌های خود مثل: راهسازی، سدسازی، اجرای مخازن ذخیره آب و…. می‌باشد.

گروه تولیدی ناب زیست، اولین محصول ژئوسنتتیک خودر را بنام ژئوتکستایل ناب از سال 1378 تولید کرده است. تولید با کیفیت ترین نوع ژئوتکستایل در ایران با گراژهای متفاوت باعث شده است که مشتریان ما در خرید ژئوتکستایل همراهی همیشگی با ما داشته باشند.

کاربرد ژئوتکستایل

در حال حاضر شرکت ناب زیست، تمام محصولات ژئوتکستایل را با استفاده از تکنولوژی و تجهیزات مدرن اروپایی و مطابق با تمام استاندارداهای معتبر دنیا (وابسته به درخواست مشتری)، تولید میکند.

ژئوتکستایل‌ها به دو نوع بافته شده (Woven) و بافته نشده (Nonwoven) تقسیم می‌شوند و عموما باعث تقویت خاک در کاربردهای مختلف می‌شوند.

ویژگیهای ژئوتکستایل

 • هدایت و عبور آب زیرزمینی بر روی ژئوتکستایل
 • زهکشی راحت و عدم نفوذ لایه‌های ریز و درشت و عدم نفوذ این دولایه در همدیگر و جداسازی لایه‌های مختلف خاک توسط ژئوتکستایل
 • کاهش ضخامت لایه‌های گوناگون خاک در مصارف عمرانی
 • جلوگیری از ایجاد ترک در روکشهای آسفالت
 • استفاده به عنوان فیلتراسیون در کاربردهای مختلف
 • مقاومت و طول عمر زیاد آن در خاک و افزایش عمر بنای عمرانی یا راهسازی
 • باعث افزایش مقاومت ژئوممبران در سطوح ناهموار میشود.

ژئوتکستایل

انواع ژئوتکستایل

شاید تاکنون به دلایل شغلی خود یا دوستان با آن روبرو شده باشید، و ممکن است حداقل یک بار درباره کاربرد آن و قیمتش اطلاعاتی کسب کرده باشید. همان طور که بیان شد، ژئوتکستایل از پلیمرهایی مانند پلی استر یا پلی پروپیلن تشکیل شده است. این محصول بر پایه طرز تهیه به 3 دسته عمده تقسیم می‌شوند:

ژئوتکستایل پارچه بافته شده

این نوع محصول از انواع متداول یعنی از نوع بافته شده هستند و با اتخاذ تکنیک هایی مشابه بافت منسوجات معمولی تولید می‌شوند ظاهر مشخصه این شبه پارچه، دو مجموعه نخ عمود بر هم است. یک نخ که در امتداد طول حرکت می‌کند تار است و دیگری عمود بر آن بافته می‌شود.

ژئوتکستایل  غیربافته

این نوع غیربافته از نخ رشته ای پیوسته ای (الیاف کوتاه) ساخته می‌شوند. پیوند الیاف با استفاده از تکنیک های حرارتی، شیمیایی، مکانیکی یا ترکیبی از آنها انجام می‌شود. الیاف ژئو به دست آمده از اتصال مکانیکی یا پیوند شیمیایی یا حرارتی دارای ضخامت 0.5تا 1 میلی متری هستند، در حالی که نوع غیر بافته مولفه‌هایی با پیوند شیمیایی نسبتاً ضخیم و معمولاً تا 3 میلی متر هستند.

ژئوتکستایل کش باف

نوع کش باف با فرآیند اتصال یک سری حلقه‌های نخی با یکدیگر ساخته می‌شوند. تمام ژئوسنتتیک های بافت با استفاده از تکنیک خاص بافندگی و در ارتباط با برخی دیگر از روش های ساخت تشکیل می‌شوند. به غیر از این سه محصول انواع دیگری مانند ژئونت ها، ژئوگریدها، سلول های ژئوسکوپی، ژئوغشاء ها و ژئوکامپوزیت ها هر کدام دارای ویژگی‌های متمایز و کاربردهای ویژه خود هستند.

تفاوت بین ژئوتکستایل بافته شده و نبافته

یک ژئوتکستایل بافته شده از رشته‌ها یا نوارهای پیوسته ای از مواد مصنوعی ساخته شده است که برای ایجاد یک ورق یکنواخت با هم بافته شده اند. یک ژئوتکستایل بافته شده دارای اندازه منافذ بسیار یکنواختی است که تحت بار متفاوت است و آنها را برای فیلتر کردن هر چیزی غیر از تمیز کردن خاکهای تک سایز مناسب می‌کند. ژئوتکستایل‌های نبافته یک تار پیچیده از الیاف هستند که به صورت مکانیکی و/یا حرارتی به هم پیوند خورده و یک شبکه تصادفی غیر یکنواخت را تشکیل می دهند. ژئوتکستایل‌های غیر بافته دارای طیف وسیعی از اندازه منافذ هستند که آنها را برای فیلتر کردن انواع مختلف مواد پر کننده از جمله مواد با درجه بندی مناسب حتی در شرایط مختلف بار مناسب می‌کند.

ژئوتکستایل بافته

وزن گرم بر متر مربع یک ژئوتکستایل چقدر اهمیت دارد؟وزن ژئوتکستایل

مهمترین خواصی که بر عملکرد یک ژئوتکستایل تأثیر می گذارد نفوذپذیری، اندازه منافذ، مقاومت در برابر سوراخ شدن و استحکام کششی است. وزن یک ژئوتکستایل یک پارامتر مفید برای اهداف کنترل کیفیت داخلی است.

نحوه اجرای ژئوتکستایل

نحوه ی اجرای ژئوتکستایل با توجه به نوع پروژه متفاوت است اما یکی از روش های رایج اجرا و نصب ژئوتکستایل پهن کردن آن و استفاده از سشوارهای صنعتی در جوش و اتصال ورق های ژئوتسکتایل به همدیگر می‌باشد.

ژئوتکستایل
ژئوتکستایل

تولید کنندگان ژئوتکستایل

ناب زیست در ایران یکی از تولید کنندگان ورق های ژئوتکستایل می‌باشد که با بیش از 20 سال سابقه در زمینه پلیمر و وارد شدن به عرصه ی تولیدات محصولات ژئوسنتتیک یکی از قطب های اصلی تولیدکنندگان ژئوتکستایل می‌باشد.

استفاده از بروزترین تجهیزات و ماشین آلات صنعتی در کارخانه ناب زیست با استفاده از بهترین مواد اولیه کشور اقدام به تولید ژئوتکستایل می‌کند. تولید و فروش مستقیم ژئوتسکتایل از استراتژی‌های شرکت ناب زیست در رساندن محصولات خود به دست مشتریان می‌باشد.

تولیدات زیرزمینی و بی کیفیت با قیمت پایین قطعا مشکلات فراوانی را برای پروژه ی شما به ارمغان خواهد آورد لذا خریداری از تولیدکنندگان معتبر ژئوتسکتایل را به شما توصیه میکنیم و با تحقیق و مطالعه اقدام به خرید ژئوتسکتایل کنید.

قیمت ژئوتکستایل

در رابطه با قیمت ژئوتسکتایل با توجه به نوسانات بازار مواد اولیه و نرخ دلار قرار دادن قیمت های ثابت ژئوتکستایل در وب سایت صحیح نیست چرا که قیمت پایانی این محصول با توجه به این شرایط فرق می‌کند. اما از معیارهای دیگر قیمت ژئوتکستایل مشخصات فنی این محصول میباشد. ژئوتکستایل‌ها برخلاف ژئو ممبران ها که براساس متراژ قیمت گزاری می‌شوند؛ این محصول براساس وزن قیمت‌گذاری می‌شد.

ژئوتکستایل با گراژ های 300، 400، 500 و 600 گرم تولید می‌شوند. که اگر بخواهیم یک بازه قیمتی برای ژئوتکستایل بیان کنیم یک چیزی در حدود 4 هزار تومان تا 12 هزار تومان می‌باشد که باز تاکید میکنم این قیمت با توجه به شرایط بالا ممکن است متفاوت باشد.

قیمت ژئوتکستایل
قیمت ژئوتکستایل

کاربردهای ژئوتکستایل

 • راهسازی و جاده سازی خصوصا باند فرودگاه
 • زیرسازی خط آهن جهت ثبات و استحکام خط های آهن
 • سد سازی
 • پروژه‌های عمرانی خصوصا در فوندانسیون ساختمان
 • فیلتراسیون
 • زهکشی زیرزمینی و کانالهای آب رسانی
 • کنترل و نگهداری ضایعات
 • حفاظت ژئوممبران
 • زیرسازی چمن مصنوعی
 • دفن زباله‌ها

مواد اولیه مورد استفاده در ژئوتکستایل

برای آن دسته از علاقه مندانی که تمایل به شناخت مواد اولیه  مورد استفاده در این محصول را دارند، برخی از مواد تشکیل دهنده آن به صورت خلاصه عبارت است از:

پلی آمید؛ پلی آمید که در برابر آب حساس و مقاوم است، مقاومت بالایی در برابر سایش نشان می‌دهد. این محصول که به مدت طولانی در آب ماندگاری دارد، پس از مدت زمان مشخصی از خواص مکانیکی آن کاسته می‌شود. به منظور افزایش خواص مواد به میزان مطلوب، از مواد افزودنی استفاده می‌شود. هدف مواد افزودنی جلوگیری از خراب شدن محصول در اثر گرما و نور است.

پلی استر؛ این یک محصول برای سطوح شیب دار بوده و از دوام بالایی برخوردار است. این ساختار برای حفظ خواص تا 200 درجه است. در عین حال نوعی ماده اولیه است که در برابر اصطکاک مقاوم بوده و از ساختار آن محافظت می‌کند. این گزینه به ویژه از فلزات و مواد شیمیایی مختلف محافظت کرده و مقاومت می‌کند.

مواد ژئوتکستایل

پلی پروپیلن پلی اتیلن؛ این ماده اولیه در برابر کلیه مواد شیمیایی بسیار مقاوم بوده و همچنین به اصطکاک بسیار حساس است. این قلم، ماده ای با چگالی کم و مقاوم در برابر بخار است. ساختار پلی اتیلن با چگالی بالا سخت است. وقتی چگالی زیاد باشد، مقاومت شیمیایی آن افزایش می‌یابد. با مواد افزودنی مختلف این ماده اولیه را می توان در مکانهای بسیار خوبی استفاده نمود. اگر این ماده نور زیادی دریافت کرده، در معرض دمای بسیار گرم قرار گیرد و در محیط های بسیار مرطوب متوقف شود، خطر خراب شدن زیاد است.

وظایف  ژئوتکستایل

به عنوان یک متخصص، خریدار یا… آیا با نحوه عملکرد آن اشنایی دارید؟ اگر پاسخ شما خیر است توصیه می کنیم مطالب را دنبال کنید. تا در نتیجه برای خرید آنچه لازم دارید بدانید را در اختیار داشته باشید. نحوه عملکرد یک تابع در این حوزه در هر برنامه با 4 عملکرد مختلف تعریف می‌شود:

1) جداسازی

از عملکرد جداسازی بیشتر در ساخت جاده‌ها استفاده می‌شود. این نوع از مخلوط شدن دو نوع خاک مجاور هم جلوگیری می‌کند. به عنوان مثال، با جداسازی خاک ریز زیر سطحی از سنگدانه‌های کوره پایه، ژئوتکستایل زهکشی و خصوصیات مقاومت ماده را حفظ می‌کند.

برخی از مکانهای قابل استفاده عبارتند از:

 • بین زیرگذر و پایه‌های سنگی در جاده‌های آسفالت شده و نشده
 • بین زیرگذر در خطوط آهن
 • بین محل های دفن زباله و ددیوارهای سنگی محاط بر آنها
 • بین ژئوغشاء ها و لایه‌های زهکشی شن و ماسه

2) فیلتراسیون

این ویژگی سیستم ب خاک را که امکان تعادل جریان رطوبت کافی با از دست دادن خاک محدود در سطح صفحه را فراهم می‌کند. تخلخل و نفوذ پذیری از خصوصیات اصلی آن است که شامل عمل نفوذ نیز می‌شود. یکی از کاربردهای متداول عملکرد فیلتراسیون، استفاده از آن در تنظیم لبه روسازی است.

3)  تقویت

استقرار این ماده در خاک باعث افزایش مقاومت کششی خاک می‌شود به همان اندازه که فولاد در بتن ایفای نقش میکند. قدرت استحکام در خاک به دلیل معرفی توسط 3 مکانیزم زیر است:

 • رویکرد مهار جانبی از طریق اصطکاک سطحی بین محصول و خاک یا سنگدانه‌ها
 • تحت فشار قرار دادن تکیه گاه بالقوه صفحه شکست سطحی به منظور توسعه یک سطح مقاومت برشی بیشتر
 • نوع غشای پشتیبان از بارهای چرخ.

4) آب بندی

یک لایه از نوع غیربافته معمولا بین لایه‌های آسفالت موجود و جدید قرار می گیرد. ژئوتکستایل آسفالت را جذب می‌کند و به یک غشای ضد آب تبدیل می‌شود و در نتیجه جریان نفوذ عمودی آب به داخل ساختار روسازی را به حداقل می رساند.

کاربرد ژئوتکستایل در ساخت و ساز

دامنه استفاده از ژئوتکستایل در زمینه مهندسی بسیار گسترده بوده و کاربرد آن تحت عنوان ماهیت کارکرد آورده شده است، از جمله:

1) عملیات اجرایی در گذرگاه

از این پکیج به طور گسترده ای در ساخت جاده‌ها استفاده می‌شود. با افزودن ویژگی استحکام کششی به آن، خاک را تقویت می‌شود. این کاربرد به عنوان یک لایه سریع آبیاری در بستر جاده استفاده می‌شود. در این جا لازم است که ژئوتکستایل‌ها نفوذ پذیری آن را بدون از دست دادن عملکرد جدا کننده حفظ کنند.

2) عملیات اجرایی در راه آهن

پارچه‌های بافته شده یا غیر بافته برای جدا کردن سطح از خاک های لایه‌های زیرین بدون ایجاد مانع در گردش آب زیرزمینی در مکانهایی که زمین ناپایدار است استفاده می‌شود. پوشاندن لایه‌های منفرد با پارچه از سرگردانی مواد به دلیل ضربه و لرزش های موجود در حرکت قطارها جلوگیری می‌کند.

3) کشاورزی

برای کنترل بهتر گل و لای و همچنین برای بهبود مسیرهای گل آلود و راه‌هایی که ویژه دام یا وسایل نقلیه سبک است، از پارچه‌های غیربافته استفاده می‌شود. گاهی از آن به صورت چند لایه برای پوشش لوله یا توده‌های شنی به کار می رود.

کاربردهای ژئوتکستایل

4) زهکشی

استفاده از ژئوتکستایل‌ها برای فیلتر کردن خاک و مواد با اندازه‌های مختلف، برای انتقال آب به طور فزاینده به عنوان یک جایگزین فنی و تجاری مناسب برای سیستم های سنتی تلقی می‌شود. این محصول مکانیزم فیلتراسیون را برای زهکشی در سدهای خاکی، جاده‌ها و بزرگراه‌ها، مخازن، دیواره‌های و لایه‌های محافظ، ترانشه‌های زهکشی عمیق و کشاورزی انجام می‌دهد.

5) رودخانه، کانالها و کاربردهای ساحلی:

ژئوتکستایل‌ها سواحل رودخانه‌ها را در مقابل فرسایش ناشی از جریان آب و هوا محافظت می کنند. هنگامی که همراه با پوششی طبیعی یا مصنوعی استفاده می‌شود، به عنوان فیلتر عمل می کنند.

ژئوتکستایل زهکشی

لایه‌های زهکشی و تصفیه در برنامه‌های توسعه زیر ساخت ها برای از بین بردن رطوبت یا ذرات ریز از سیستم استفاده می‌شود. ژئوسنتتیک جایگزینی مناسب، گسترده، مورد قبول و به صرفه را برای لایه‌های سنتی تصفیه سنگ و ماسه عرضه می‌کند.

مواد ژئوسنتتیک با استفاده از یک فرایند پیوندی با گرما تولید می‌شوند. بدین طریق باعث می‌شود ویژگی‌های تصفیه پایداری مورد استفاده در حوزه‌های مختلف، از جمله فیلترهای صنعتی، ژئوکامپوزیت ها یا لایه‌های زهکشی زیرزمینی ایجاد شود. ژئوسنتتیک ها بطور گسترده در کاربردهای حیاتی زهکشی ساختاری مانند لایه‌های زیرزمینی، زیرسازی پل ها و دیوارهای نگهدارنده، جایگزین بلوک های بتونی متخلخل، بتن غیر مسلخ و سایر مواد معمولی استفاده می‌شوند.

ژئوتکستایل زهکشی

نیاز های اساسی به طراحی یک لایه تصفیه برای مصارف مهندسی عمران، ایجاد لایه فیلتر درجه بندی شده در زیر خاک برای حفظ جداسازی و از بین بردن خطر اختلاط خاک یا پمپاژ است. ژئوتکستایل‌ها توسعه چنین لایه‌های فیلتر کننده را ترویج می کنند، زیرا الیاف پیوندی منحصر به فرد آن مسیری را ایجاد می کنند که به مانند یک فیلتر کاملاً درجه بندی شده است.  آنها یک ساختار فیلتر مؤثر را ارائه می دهند زیرا هم از نظر نفوذپذیری بالاتر نسبت به لایه‌های مجاور خاک در ساخت و سازها و هم توانایی حفظ ذرات ریز خاک، به حداقل رساندن لوله کشی خاک های زیرزمینی است.

در روند ساخت، الیاف PP را به طور مداوم حرارت می دهند. رشته‌ها را تحت فشار قرار می دهند تا پارچه ژئوتکستایل ایجاد شود. پارچه‌های دارای مرز مشخص، سرعت جریان قابل پیش بینی آب را تحت فشار قرار می دهند و هرگونه بی نظمی عملکرد را در مزرعه از بین می برد. همان میزان جریان را در آزمایشگاه و یا در محل کار فراهم می‌کند، گرفتگی‌های آینده و آسیب های پر هزینه پروژه را از بین می برد.

فروش ژئوتکستایل

حال که تا حدودی با گستره محصولات این حوزه آشنا شدید، به شما مشتریان گرامی توصیه می کنیم، برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان، و همچنین رویت مشخصات و قیمتها و در نهایت سفارش و خرید با گروه صنعتی ناب زیست تماس بگیرید.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 9 میانگین: 4.8]
2 دیگاه
  • سلام . بله ما برای ملی ساختمان پروژه آزاد راه تهران شمال از شرکت ناب زیست خرید کردیم . واقعا کیفیت عالی . خدا قوت .