ژئوتکستایل

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل یک پارچه بافتنی یا بافته شده است که با استحکام قابل توجهی مشخص می‌شود. این ماده با بافتن نخهایی از پلیمرهای مختلف در زاویه مشخص ایجاد می‌شود. پارچه‌ها توسط تولید کنندگان به صورت رول ارائه می‌شود. علاوه بر این، چگالی ماده می تواند متفاوت باشد. تعداد زیادی از ویژگی‌های مثبت به ژئوتکستایل‌ها کمک می‌کند تا یک ماده اولیه همه کاره باشند.

ژئوتکستایل‌ها موادی ایده آل برای بسیاری از کارهای زیرساختی مانند جاده، بنادر، انواع زهکشی و دیگر پروژه‌های عمرانی می‌باشند. در ابتدا کاربردهای این محصول در اصل الیاف طبیعی یا پوشش گیاهی بود که مستقیماً با خاک مخلوط می‌شد.

آیا تا به حال با اصطلاح ژئوتکستایل، که یک ماده نساجی نفوذ پذیر و مصنوعی است که برای بهبود خصوصیات خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد، روبرو شده اید؟ در وب سایتها، گفتگوها و یا شبکه‌های اجتماعی؟ این ماده در ترکیب با خاک قابلیت جداسازی، فیلترایز، بهینه سازی، محافظت و تخلیه را دارد.

این محصول مدرن معمولاً از یک پلیمر مصنوعی مانند پلی پروپیلن، پلی استر، پلی اتیلن و پلی آمید ساخته می‌شود. ترکیبات پلیمرهای قابل تغییر و فرآیندهای تولید منجر به مولفه ای از جنس مناسب برای بکار‌گیری انواع کاربردهای ساختمانی می‌شود.

در ابتدا، این ماده فقط برای سازه‌های زهکشی و ساخت پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شد، اما پس از آن برای مصارف خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار گرفت. پارچه‌ها در حجمهای مختلف تولید می‌شوند و انواع مختلفی دارند. پارچه به صورت رول از عرض 2 متر تا 5.5 متر به فروش می‌رسد. طول می تواند از 40 تا 150 متر باشد.

ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل پارچه‌های پلیمری هستند که در ساخت جاده‌ها، زهکشی ها، بنادر و موج شکن ها و برای احیای زمین و بسیاری دیگر از اهداف مهندسی عمران استفاده می‌شوند.

ویژگی‌های ژئوتکستایل‌ها با مواد اولیه بسته به نوع آن ممکن است متفاوت باشد. اما برخی از ویژگی ها برای همه انواع محصولات یکسان است:

 • از جوندگان و حشرات محافظت می‌کند
 • از نظر کشش متفاوت است
 • عمر طولانی دارد
 • در برابر خوردگی و پوسیدگی مقاوم است.

ژئوتکستایل‌ها در برابر انواع فرایندها و تأثیرات شیمیایی که در خاک رخ می‌دهد مقاوم هستند. اما چنین پارچه‌ای اجازه عبور آب را می‌دهد.

نقشه ژئوتکستایل

ژئوتکستایل یک ماده نساجی نفوذپذیر مصنوعی است که با خاک، سنگ یا هرگونه مواد مرتبط با مهندسی ژئوتکنیک دیگر استفاده می‌شود. منسوجات ژئویی که ژئوسنتتیک نیز نامیده می‌شوند، عموماً با جاده‌های تمام فصل با استاندارد بالا مرتبط هستند، اما می توانند در جاده‌های چوبی با استاندارد پایین استفاده شوند.

اجرای ژئوتکستایل

یک ژئوتکستایل به گونه ای طراحی شده است که می تواند جریان سیالات در آن یا داخل آن نفوذ کند و یک ژئوممبران برای محدود کردن جریان سیال طراحی شده است.

تاریخچه پیدایش ژئوتکستایل

ژئوتکستایل ها نوعی نمد صنعتی هستند که از الیافهای بسیار ریز پلی استر پروپیلن ها تشکیل شده اند و عمده کاربرد آنها برای جداسازی لایه‌های خاک و افزایش مقاومت می‌باشد. این نوع ژئوتکستایل‌ها در خاک به دلیل استفاده از مواد پلی اتیلن به هیچ عنوان تجزیه نمیشوند از همین رو مورد توجه بسیاری از پیمانکاران در رابطه با پروژه‌های خود مثل: راهسازی، سدسازی، اجرای مخازن ذخیره آب و… می‌باشد.

برخی از منسوجات برای مقاصد صنعتی خاص مانند جداسازی سنگ ها از خاک ساخته می شوند. به آنها پارچه‌های ژئوتکستایل می گویند. این پارچه‌ها مواد مصنوعی یا ساخت بشر هستند که محکم، مقاوم در برابر پوسیدگی و درجات مختلف نفوذپذیری هستند. نفوذپذیری به این معنی است که سطوح آنها دارای منافذ بسیار کوچکی است که اجازه عبور مایع یا گاز را می دهد.

این پارچه‌ها از انواع مختلفی از مواد از جمله پلی استر و پلی پروپیلن ساخته می شوند. این پارچه‌های خاص برای اولین بار در دهه 1950 مورد استفاده قرار گرفتند و اصطلاح “ژئوتکستایل” در سال 1977 در کنفرانس مهندسی پاریس ابداع شد.

اعتقاد بر این است که اولین کاربردهای مدرن ژئوتکستایل، پارچه‌های صنعتی بافته شده در دهه 1950 بود. یکی از اولین موارد ثبت شده، سازه ای در کنار آب بود که در فلوریدا در سال 1958 ساخته شد. این نصب شامل آزمایشگاه مهندسی ساحلی در دانشگاه فلوریدا بود و در املاک خصوصی که به شدت توسط طوفان ها فرسایش یافته بود، انجام شد.

اولین ژئوتکستایل مدرن نبافته در سال 1968 توسط شرکت Rhone Poulence در فرانسه ساخته شد. این یک پلی استر نسبتاً ضخیم سوزنی بود که در ساخت سد در فرانسه در سال 1970 استفاده شد.
آنچه اکنون به عنوان اولین کنفرانس بین المللی این مدل پارچه‌ها در نظر گرفته میشود در سال 1977 در پاریس برگزار شد. کلمه “ژئوتکستایل” توسط دکتر J.P. Giroud در مقاله ارائه شده در کنفرانس ابداع شد.

کاربرد ژئوتکستایل

در حال حاضر شرکت ناب زیست، تمام محصولات ژئوتکستایل را با استفاده از تکنولوژی و تجهیزات مدرن اروپایی و مطابق با تمام استاندارداهای معتبر دنیا (وابسته به درخواست مشتری)، تولید میکند.

ژئوتکستایل‌ها به دو نوع بافته شده (Woven) و بافته نشده (Nonwoven) تقسیم می‌شوند و عموما باعث تقویت خاک در کاربردهای مختلف می‌شوند.

پارچه‌های ژئوتکستایل بافته شده از در هم آمیختن رشته‌های مسطح یا گرد از مواد در زوایای قائم ساخته می شوند. مدل نبافته، که شبیه نمد هستند، اغلب با سوزن‌زنی ساخته می‌شوند، جایی که سوزن‌های خاردار لایه‌هایی از تارهای فیبری را بارها و بارها از بین می‌برند. این عمل مکرر باعث ایجاد منسوجات بسیار نفوذپذیر میشود که به منسوجات فیلتر نیز معروف هستند.

وطایف پارچه‌های ژئوتکستایل

پارچه‌های ژئوتکستایل پنج عملکرد اساسی دارند. آنها می توانند:

 • لایه‌های مواد را از هم جدا کنید و از فرورفتن یا متلاشی شدن آنها در یکدیگر جلوگیری کنید.
 • زهکشی آب در حالی که خاک را در جای خود حفظ میکند.
 • به عنوان فیلترهای موثر عمل میکنند و برخی از مواد را می گیرند تا از مسدود شدن زهکشی ها جلوگیری کنند.
 • با نگه داشتن لایه‌ها در محل، سازه‌های خاکی مانند زهکش ها و دایک ها را تقویت میکنند.
 • محافظت و مقاومت در برابر فرسایش در مکانهایی مانند جاده‌ها و سواحل.

این شرایط باعث میشود پارچه‌های ژئوتکستایل در بسیاری از صنایع، به ویژه ساختمان سازی و مهندسی عمران مفید باشند.

ویژگیهای ژئوتکستایل

 • هدایت و عبور آب زیرزمینی
 • زهکشی راحت و عدم نفوذ لایه‌های ریز و درشت و عدم نفوذ این دولایه در همدیگر و جداسازی لایه‌های مختلف خاک توسط ژئوتکستایل
 • کاهش ضخامت لایه‌های گوناگون خاک در مصارف عمرانی
 • جلوگیری از ایجاد ترک در روکشهای آسفالت
 • استفاده به عنوان فیلتراسیون در کاربردهای مختلف
 • مقاومت و طول عمر زیاد آن در خاک و افزایش عمر بنای عمرانی یا راهسازی
 • باعث افزایش مقاومت ژئوممبران در سطوح ناهموار میشود.

ژئوتکستایل

انواع ژئوتکستایل

شاید تاکنون به دلایل شغلی خود یا دوستان با آن روبرو شده باشید، و ممکن است حداقل یک بار درباره کاربرد آن و قیمتش اطلاعاتی کسب کرده باشید. همان طور که بیان شد، ژئوتکستایل از پلیمرهایی مانند پلی استر یا پلی پروپیلن تشکیل شده است. این محصول بر پایه طرز تهیه به 3 دسته عمده تقسیم می‌شوند:

ژئوتکستایل پارچه بافته شده

این نوع محصول از انواع متداول یعنی از نوع بافته شده هستند و با اتخاذ تکنیکهایی مشابه بافت منسوجات معمولی تولید می‌شوند ظاهر مشخصه این شبه پارچه، دو مجموعه نخ عمود بر هم است. یک نخ که در امتداد طول حرکت می‌کند تار است و دیگری عمود بر آن بافته می‌شود.

این مدل از پارچه‌ها عملکرد جداسازی و تقویت را انجام می دهند. به آنها با استحکام کششی اشاره میشود و ظرفیت بارگذاری بسیار بالایی را ارائه می دهند. در حالی که پارچه‌های بافته شده نسبتاً نفوذناپذیر هستند و زهکشی خوبی ندارند، اما مقاومت فشاری بالای آنها، آنها را به انتخابی ایده آل برای جاده‌ها، پارکینگ ها و غیره تبدیل میکند.

ژئوتکستایل غیربافته

این نوع غیربافته از نخ رشته ای پیوسته ای (الیاف کوتاه) ساخته می‌شوند. پیوند الیاف با استفاده از تکنیکهای حرارتی، شیمیایی، مکانیکی یا ترکیبی از آنها انجام می‌شود. الیاف ژئو به دست آمده از اتصال مکانیکی یا پیوند شیمیایی یا حرارتی دارای ضخامت 0.5تا 1 میلی متری هستند، در حالی که نوع غیر بافته مولفه‌هایی با پیوند شیمیایی نسبتاً ضخیم و معمولاً تا 3 میلی متر هستند.

این مدل از ژئوتکستایل‌ها مانند نمد هستند و مقاومت فشاری، کششی یا برشی زیادی ندارند. اما این مشکلی ایجاد نمیکند زیرا عملکرد اصلی آنها جداسازی، فیلتر کردن و زهکشی است. آنها بر اساس وزن و ایده آل برای هر پروژه سختی که در آن فیلتراسیون یا زهکشی مورد نیاز است، نامیده می شوند. همچنین می توان از ژئوتکستایلهای غیر بافته برای کنترل فرسایش استفاده کرد.

ژئوتکستایل کش باف

نوع کش باف با فرآیند اتصال یک سری حلقه‌های نخی با یکدیگر ساخته می‌شوند. تمام ژئوسنتتیکهای بافت با استفاده از تکنیک خاص بافندگی و در ارتباط با برخی دیگر از روشهای ساخت تشکیل می‌شوند. به غیر از این سه محصول انواع دیگری مانند ژئونت ها، ژئوگریدها، سلولهای ژئوسکوپی، ژئوغشاء ها و ژئوکامپوزیت ها هر کدام دارای ویژگی‌های متمایز و کاربردهای ویژه خود هستند.

ژئوتکستایل اسپان باند

در دنیای تولید پارچه، فرآیند اسپان‌باند سریع‌ترین روش تولید پارچه‌های نبافته در نظر گرفته می‌شود. در طول فرآیند، رشته‌های اکسترود شده روی یک تسمه می چرخند و با استفاده از رولهای گرم شده به هم متصل می شوند. مانند ژئوتکستایلهای پلی اسپان، پارچه‌های اسپان باند زهکشی را فراهم میکنند اما تقویت نمیکنند. آنها بر اساس وزن نامیده می شوند و معمولاً به عنوان موانع علفهای هرز یا به عنوان پارچه‌های زهکشی استفاده می شوند.

ژئوتکستایل پلی اسپان

پارچه‌های نبافته هستند و وظیفه اصلی آنها جداسازی است. در حالی که آنها نفوذپذیر هستند و زهکشی را فراهم میکنند، هیچ گونه تقویت کننده ای برای یک پروژه ایجاد نمیکنند. ژئوتکستایلهای پلی اسپان با طول عمر شناخته می شوند و بیشتر به عنوان مانع علفهای هرز استفاده می شوند.

به طور کلی، اکثریت قریب به اتفاق ژئوتکستایل‌ها از پلی پروپیلن یا پلی استر ساخته می‌شوند که به پارچه‌های زیر تبدیل شده اند:

 1. تک رشته ای بافته شده
 2. چند رشته ای بافته شده
 3. تک رشته بافته شده با لایه شکاف
 4. چند رشته ای با لایه شکاف بافته شده
 5. رشته پیوسته بافته شده با گرما پیوند خورده
 6. رشته های پیوسته نبافته با سوزن پانچ شده
 7. منگنه نبافته با سوزن سوراخ شده
 8. رزین نبافته چسبیده شده
 9. Knitted: این نوع ژئوتکستایل ها، با در هم تنیدگی یک سری از حلقه‌های نخ به یکدیگر ساخته می شوند.

تفاوت بین ژئوتکستایل بافته شده و نبافته

یک ژئوتکستایل بافته شده از رشته‌ها یا نوارهای پیوسته ای از مواد مصنوعی ساخته شده است که برای ایجاد یک ورق یکنواخت با هم بافته شده اند. این پارچه‌ها دارای اندازه منافذ بسیار یکنواختی است که تحت بار متفاوت است و آنها را برای فیلتر کردن هر چیزی غیر از تمیز کردن خاکهای تک سایز مناسب می‌کند. ژئوتکستایل‌های نبافته یک تار پیچیده از الیاف هستند که به صورت مکانیکی و/یا حرارتی به هم پیوند خورده و یک شبکه تصادفی غیر یکنواخت را تشکیل می دهند. مدل نبافته دارای طیف وسیعی از اندازه منافذ هستند که آنها را برای فیلتر کردن انواع مختلف مواد پر کننده از جمله مواد با درجه بندی مناسب حتی در شرایط مختلف بار مناسب می‌کند.

ژئوتکستایل بافته

وزن گرم بر متر مربع یک ژئوتکستایل چقدر اهمیت دارد؟

وزن ژئوتکستایل

مهمترین خواصی که بر عملکرد یک ژئوتکستایل تأثیر می گذارد نفوذپذیری، اندازه منافذ، مقاومت در برابر سوراخ شدن و استحکام کششی است. وزن یک ژئوتکستایل یک پارامتر مفید برای اهداف کنترل کیفیت داخلی است.

تولید کنندگان ژئوتکستایل

ناب زیست در ایران یکی از تولید کنندگان ورقهای ژئوتکستایل می‌باشد که با بیش از 20 سال سابقه در زمینه پلیمر و وارد شدن به عرصه ی تولیدات محصولات ژئوسنتتیک یکی از قطبهای اصلی تولیدکنندگان ژئوتکستایل می‌باشد.

استفاده از بروزترین تجهیزات و ماشین آلات صنعتی در کارخانه ناب زیست با استفاده از بهترین مواد اولیه کشور اقدام به تولید ژئوتکستایل می‌کند. تولید و فروش مستقیم ژئوتسکتایل از استراتژی‌های شرکت ناب زیست در رساندن محصولات خود به دست مشتریان می‌باشد.

تولیدات زیرزمینی و بی کیفیت با قیمت پایین قطعا مشکلات فراوانی را برای پروژه ی شما به ارمغان خواهد آورد لذا خریداری از تولیدکنندگان معتبر ژئوتسکتایل را به شما توصیه میکنیم و با تحقیق و مطالعه اقدام به خرید ژئوتسکتایل کنید.

قیمت ژئوتکستایل

در رابطه با قیمت ژئوتکستایل با توجه به نوسانات بازار مواد اولیه و نرخ دلار، قرار دادن قیمتهای ثابت در وب سایت صحیح نیست چرا که قیمت پایانی این محصول با توجه به این شرایط فرق می‌کند. اما از معیارهای دیگر تاثیرگذار بر قیمت ژئوتکستایل مشخصات فنی این محصول میباشد. ژئوتکستایل‌ها برخلاف ژئو ممبران ها که براساس متراژ قیمت گزاری می‌شوند؛ این محصول براساس وزن قیمت‌گذاری می‌شد.

ژئوتکستایل با گرماژهای 300، 400، 500 و 600 گرم تولید می‌شوند. که اگر بخواهیم یک بازه قیمتی برای ژئوتکستایل بیان کنیم یک چیزی در حدود 4 هزار تومان تا 12 هزار تومان می‌باشد که باز تاکید میکنم این قیمت با توجه به شرایط بالا ممکن است متفاوت باشد.

قیمت ژئوتکستایل

کاربردهای ژئوتکستایل

پارچه‌های ژئوتکستایل در میان کاربردهای فراوانشان، کنترل فرسایش، کمک به زهکشی و کمک به پایداری خاک را فراهم میکنند. آیا نگران رواناب زیاد آب و فرسایش خاک هستید؟ ژئوتکستایل ها در این مورد کمک کننده هستند. آنها در زیر لایه‌های زمین برای تقویت بستر جاده‌ها و باند فرودگاه استفاده می شوند. همچنین خاکهای نرم را در مکانهای ساختمانی می پوشانند و از آنها محافظت میکنند.

ژئوتکستایل ها همچنین در مکان‌هایی که ما از آن لذت می‌بریم مانند سواحل استفاده می‌شوند، جایی که به تقویت دیواره دریا و کاهش فرسایش ساحل کمک می‌کنند. آنها همچنین می توانند در برابر مناطقی مانند سیستمهای پوششی برای دفن زباله‌ها که برای ما خوشایند نیستند، محافظت کنند.

پارچه‌های ژئوتکستایل در انواع و وزنهای مختلف پارچه وجود دارند. ژئوتکستایلهای سبک وزن در زهکشی، محوطه سازی و فیلتراسیون استفاده می شوند، جایی که به خروج آب کمک میکنند اما نیازی به حمایت از سازه‌ها ندارند. برخی کاربردهای ژئو تکستایل در زیر لیست شده است:

 • راهسازی و جاده سازی خصوصا باند فرودگاه
 • زیرسازی خط آهن جهت ثبات و استحکام خطهای آهن
 • سد سازی
 • پروژه‌های عمرانی خصوصا در فوندانسیون ساختمان
 • فیلتراسیون
 • زهکشی زیرزمینی و کانالهای آب رسانی
 • کنترل و نگهداری ضایعات
 • حفاظت ژئوممبران
 • زیرسازی چمن مصنوعی
 • دفن زباله‌ها

مواد اولیه مورد استفاده در ژئوتکستایل

برای آن دسته از علاقه مندانی که تمایل به شناخت مواد اولیه مورد استفاده در این محصول را دارند، برخی از مواد تشکیل دهنده آن به صورت خلاصه عبارت است از:

پلی آمید؛ پلی آمید که در برابر آب مقاوم است، مقاومت بالایی در برابر سایش نشان می‌دهد. این محصول که به مدت طولانی در آب ماندگاری دارد، پس از مدت زمان مشخصی از خواص مکانیکی آن کاسته می‌شود. به منظور افزایش خواص مواد به میزان مطلوب، از مواد افزودنی استفاده می‌شود. هدف مواد افزودنی جلوگیری از خراب شدن محصول در اثر گرما و نور است.

پلی استر؛ این یک محصول برای سطوح شیب دار بوده و از دوام بالایی برخوردار است. این ساختار برای حفظ خواص تا 200 درجه است. در عین حال نوعی ماده اولیه است که در برابر اصطکاک مقاوم بوده و از ساختار آن محافظت می‌کند. این گزینه به ویژه از فلزات و مواد شیمیایی مختلف محافظت کرده و مقاومت می‌کند.

مواد ژئوتکستایل

پلی پروپیلن پلی اتیلن؛ این ماده اولیه در برابر کلیه مواد شیمیایی بسیار مقاوم بوده و همچنین به اصطکاک بسیار حساس است. این قلم، ماده ای با چگالی کم و مقاوم در برابر بخار است. ساختار پلی اتیلن با چگالی بالا سخت است. وقتی چگالی زیاد باشد، مقاومت شیمیایی آن افزایش می‌یابد. با مواد افزودنی مختلف این ماده اولیه را می توان در مکانهای بسیار خوبی استفاده نمود. اگر این ماده نور زیادی دریافت کرده، در معرض دمای بسیار گرم قرار گیرد و در محیطهای بسیار مرطوب متوقف شود، خطر خراب شدن زیاد است.

وظایف ژئوتکستایل

به عنوان یک متخصص، خریدار یا… آیا با نحوه عملکرد آن اشنایی دارید؟ اگر پاسخ شما خیر است توصیه می کنیم مطالب را دنبال کنید. تا در نتیجه برای خرید آنچه لازم دارید بدانید را در اختیار داشته باشید.

یک درس سریع در مکانیک خاک

از آنجایی که ژئوتکستایل ها در واقع می توانند به بهبود ویژگیهای خاک کمک کنند، مهم است که ابتدا مکانیک خاک و سه تنش اصلی که می تواند بر پروژه شما تأثیر بگذارد را درک کنید:

 1. فشرده سازی
 2. تنش
 3. برش

در اینجا تعاریف کوتاهی برای هر کدام آورده شده است:

فشار: دو نیروی متضاد که جسمی را می‌فشارند و سعی می‌کنند آن را فشرده کنند (مثل ایستادن روی قوطی نوشابه)

کشش: دو نیروی متضاد که جسمی را می کشند تا آن را از هم جدا کنند (مثل کشیدن دو سر طناب)

برش: دو نیروی مجاور رانده یا کشنده، که نزدیک به هم عمل میکنند اما مستقیماً مخالف یکدیگر نیستند. بار برشی یک شی را با لغزش مولکولهای آن به طرفین جدا میکند (مثل کشیدن دو تکه چوب که به هم چسبیده اند یا بریدن شاخه ای با قیچی هرس)

نحوه عملکرد یک تابع در این حوزه در هر برنامه با 4 عملکرد مختلف تعریف می‌شود:

کاربرد ژئوتکستایل جداسازی

از عملکرد جداسازی بیشتر در ساخت جاده‌ها استفاده می‌شود. این نوع از مخلوط شدن دو نوع خاک مجاور هم جلوگیری می‌کند. به عنوان مثال، با جداسازی خاک ریز زیر سطحی از سنگدانه‌های کوره پایه، ژئوتکستایل زهکشی و خصوصیات مقاومت ماده را حفظ می‌کند.

برخی از مکانهای قابل استفاده عبارتند از:

 • بین زیرگذر و پایه‌های سنگی در جاده‌های آسفالت شده و نشده
 • بین زیرگذر در خطوط آهن
 • بین محلهای دفن زباله و ددیوارهای سنگی محاط بر آنها
 • بین ژئوغشاء ها و لایه‌های زهکشی شن و ماسه

استفاده از ژیوتکستایل در فیلتراسیون

این ویژگی سیستم ب خاک را که امکان تعادل جریان رطوبت کافی با از دست دادن خاک محدود در سطح صفحه را فراهم می‌کند. تخلخل و نفوذ پذیری از خصوصیات اصلی آن است که شامل عمل نفوذ نیز می‌شود. یکی از کاربردهای متداول عملکرد فیلتراسیون، استفاده از آن در تنظیم لبه روسازی است.

وظیفه ژئوتکستایل در تقویت مقاومت کششی خاک

استقرار این ماده در خاک باعث افزایش مقاومت کششی خاک می‌شود به همان اندازه که فولاد در بتن ایفای نقش میکند. قدرت استحکام در خاک به دلیل معرفی توسط 3 مکانیزم زیر است:

 • رویکرد مهار جانبی از طریق اصطکاک سطحی بین محصول و خاک یا سنگدانه‌ها
 • تحت فشار قرار دادن تکیه گاه بالقوه صفحه شکست سطحی به منظور توسعه یک سطح مقاومت برشی بیشتر
 • نوع غشای پشتیبان از بارهای چرخ.

استفاده از ژئوتکسایل در آب بندی

یک لایه از نوع غیربافته معمولا بین لایه‌های آسفالت موجود و جدید قرار می گیرد. ژئوتکستایل آسفالت را جذب می‌کند و به یک غشای ضد آب تبدیل می‌شود و در نتیجه جریان نفوذ عمودی آب به داخل ساختار روسازی را به حداقل می رساند.

کاربرد ژئوتکستایل در ساخت و ساز

دامنه استفاده از ژئوتکستایل در زمینه مهندسی بسیار گسترده بوده و کاربرد آن تحت عنوان ماهیت کارکرد آورده شده است، از جمله:

1) عملیات اجرایی در گذرگاه

از این پکیج به طور گسترده ای در ساخت جاده‌ها استفاده می‌شود. با افزودن ویژگی استحکام کششی به آن، خاک را تقویت می‌کنند. این کاربرد به عنوان یک لایه سریع آبیاری در بستر جاده استفاده می‌شود. در این جا لازم است که ژئوتکستایل‌ها نفوذ پذیری آن را بدون از دست دادن عملکرد جدا کننده حفظ کنند.

2) عملیات اجرایی در راه آهن

پارچه‌های بافته شده یا غیر بافته برای جدا کردن سطح از خاکهای لایه‌های زیرین بدون ایجاد مانع در گردش آب زیرزمینی در مکانهایی که زمین ناپایدار است استفاده می‌شود. پوشاندن لایه‌های منفرد با پارچه از سرگردانی مواد به دلیل ضربه و لرزشهای موجود در حرکت قطارها جلوگیری می‌کند.

3) کشاورزی

برای کنترل بهتر گل و لای و همچنین برای بهبود مسیرهای گل آلود و راه‌هایی که ویژه دام یا وسایل نقلیه سبک است، از پارچه‌های غیربافته استفاده می‌شود. گاهی از آن به صورت چند لایه برای پوشش لوله یا توده‌های شنی به کار می رود.

کاربردهای ژئوتکستایل

4) زهکشی

استفاده از ژئوتکستایل‌ها برای فیلتر کردن خاک و مواد با اندازه‌های مختلف، برای انتقال آب به طور فزاینده به عنوان یک جایگزین فنی و تجاری مناسب برای سیستمهای سنتی تلقی می‌شود. این محصول مکانیزم فیلتراسیون را برای زهکشی در سدهای خاکی، جاده‌ها و بزرگراه‌ها، مخازن، دیواره‌های و لایه‌های محافظ، ترانشه‌های زهکشی عمیق و کشاورزی انجام می‌دهد.

5) رودخانه، کانالها و کاربردهای ساحلی

ژئوتکستایل‌ها سواحل رودخانه‌ها را در مقابل فرسایش ناشی از جریان آب و هوا محافظت میکنند. هنگامی که همراه با پوششی طبیعی یا مصنوعی استفاده می‌شود، به عنوان فیلتر عمل میکنند.

ژئوتکستایل زهکشی

لایه‌های زهکشی و تصفیه در برنامه‌های توسعه زیر ساخت ها برای از بین بردن رطوبت یا ذرات ریز از سیستم استفاده می‌شود. ژئوسنتتیک جایگزینی مناسب، گسترده، مورد قبول و به صرفه را برای لایه‌های سنتی تصفیه سنگ و ماسه عرضه می‌کند.

مواد ژئوسنتتیک با استفاده از یک فرایند پیوندی با گرما تولید می‌شوند. بدین طریق باعث می‌شود ویژگی‌های تصفیه پایداری مورد استفاده در حوزه‌های مختلف، از جمله فیلترهای صنعتی، ژئوکامپوزیت ها یا لایه‌های زهکشی زیرزمینی ایجاد شود. ژئوسنتتیک ها بطور گسترده در کاربردهای حیاتی زهکشی ساختاری مانند لایه‌های زیرزمینی، زیرسازی پل ها و دیوارهای نگهدارنده، جایگزین بلوکهای بتونی متخلخل، بتن غیر مسلخ و سایر مواد معمولی استفاده می‌شوند.

ژئوتکستایل زهکشی

نیازهای اساسی به طراحی یک لایه تصفیه برای مصارف مهندسی عمران، ایجاد لایه فیلتر درجه بندی شده در زیر خاک برای حفظ جداسازی و از بین بردن خطر اختلاط خاک یا پمپاژ است. ژئوتکستایل‌ها توسعه چنین لایه‌های فیلتر کننده را ترویج میکنند، زیرا الیاف پیوندی منحصر به فرد آن مسیری را ایجاد میکنند که به مانند یک فیلتر کاملاً درجه بندی شده است. آنها یک ساختار فیلتر مؤثر را ارائه می دهند زیرا هم از نظر نفوذپذیری بالاتر نسبت به لایه‌های مجاور خاک در ساخت و سازها و هم توانایی حفظ ذرات ریز خاک، به حداقل رساندن لوله کشی خاکهای زیرزمینی است.

در روند ساخت، الیاف PP را به طور مداوم حرارت می دهند. رشته‌ها را تحت فشار قرار می دهند تا پارچه ژئوتکستایل ایجاد شود. پارچه‌های دارای مرز مشخص، سرعت جریان قابل پیش بینی آب را تحت فشار قرار می دهند و هرگونه بی نظمی عملکرد را در مزرعه از بین می برد. همان میزان جریان را در آزمایشگاه و یا در محل کار فراهم می‌کند، گرفتگی‌های آینده و آسیبهای پر هزینه پروژه را از بین می برد.

نحوه اجرا و نصب پارچه ژئوتکستایل

نحوه ی اجرای ژئوتکستایل با توجه به نوع پروژه متفاوت است اما یکی از روشهای رایج اجرا و نصب ژئوتکستایل پهن کردن آن و استفاده از سشوارهای صنعتی در جوش و اتصال ورقهای ژئوتسکتایل به همدیگر می‌باشد.

در زیر دستورالعمل کلی نصب پارچه‌های ژئوتکستایل را مشاهده می کنید. شرایط و روشهای نصب ممکن است بسته به مشخصات/طرحهای محل شما متفاوت باشد.

مرحله 1: منطقه نصب را آماده کنید. آماده‌سازی استاندارد شامل فرآیندی برای برداشتن، سنگ‌ها یا اجسام نوک تیز است که ممکن است به آن منطقه نفوذ کنند. برای جاده‌ها، پوشش گیاهی، ریشه‌ها، علفهای هرز و خاک سطحی نیز ممکن است نیاز به حذف داشته باشند.

مرحله 2: مکان را صاف و هموار کنید. اگر خاک مخصوصاً نرمی در منطقه وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به حذف خاک و/یا جایگزینی با مواد درجه بالاتر باشد.

مرحله 3: پارچه ژئوتکستایل را در محل نصب قرار دهید. پارچه باید بر اساس طرحهای خاص یا توصیه‌های سایت چیده شود. پارچه باید کشیده شود تا جایی که ممکن است صاف و سفت شود. هر پارچه باید طبق دستورالعمل سایت روی هم قرار گیرد. اگر دستورالعملی وجود ندارد، حداقل 12 تا 18 اینچ برای اورلپ یا همپوشانی توصیه میشود.

مرحله 4: پارچه را با منگنه، سنجاق، خاک یا سایر مواد سنگین محکم کنید. پارچه باید در امتداد لبه‌ها و سپس دوباره روی قسمتهای اورلپ قرار گرفته از مواد محکم شود.

مرحله 5: سنگدانه‌ها و/یا دیگر پرکننده‌ها را روی پارچه قرار دهید. انباشته باید در صورت نیاز برای پروژه شما پر شود. بالابرهای انباشته باید حداقل 6 اینچ ضخامت داشته باشند. ممکن است برای زیرسازیهای نرم تر ضخامت بیشتری لازم باشد.

فروش ژئوتکستایل

حال که تا حدودی با گستره محصولات این حوزه آشنا شدید، به شما مشتریان گرامی توصیه می کنیم، برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان، و همچنین رویت مشخصات و قیمتها و در نهایت سفارش و خرید با گروه صنعتی ناب زیست تماس بگیرید.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 12 میانگین: 4.8]
2 دیگاه
  • سلام . بله ما برای ملی ساختمان پروژه آزاد راه تهران شمال از شرکت ناب زیست خرید کردیم . واقعا کیفیت عالی . خدا قوت .