ژئوتکستایل چیست؟ خرید و قیمت انواع ژئوتکستایل

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل پارچه نفوذپذیری است که در صورت استفاده در ترکیب با خاک، قابلیت جداسازی، فیلتر کردن، تقویت، محافظت یا زهکشی را دارد. این پارچه‌ها با بافتن نخ‌هایی از پلیمرهایی با چگالی‌های مختلف در زاویه مشخص به صورت رول تولید می‌شوند. ویژگی‌های کاربردی زیاد به این منسوجات کمک می‌کند تا یک ماده اولیه همه کاره باشند.

ژئوتکستایل‌ها، پارچه‌هایی هستند ایده آل برای بسیاری از کارهای زیرساختی مانند جاده، بنادر، انواع زهکشی و دیگر پروژه‌های عمرانی. در ابتدا کاربردهای این محصول در اصل الیاف طبیعی یا پوشش گیاهی بود که مستقیماً با خاک مخلوط می‌شد. این محصول مدرن معمولاً از یک پلیمر مصنوعی مانند پلی پروپیلن، پلی استر، پلی اتیلن و پلی آمید ساخته می‌شود. ترکیبات پلیمرهای قابل تغییر و فرآیندهای تولید منجر به مولفه ای از جنس مناسب برای بکار‌گیری انواع کاربردهای ساختمانی می‌شود.

در ابتدا، این پارچه‌ها فقط برای سازه‌های زهکشی و ساخت پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شد، اما پس از آن برای مصارف خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار گرفت. پارچه‌ها در حجمهای مختلف تولید می‌شوند و انواع مختلفی دارند. ژئوتکستایل به صورت رول از عرض 2 متر تا 5.5 متر به فروش می‌رسد. طول می‌تواند از 40 تا 150 متر باشد.

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل پارچه ای پلیمری است که از موادی مانند پلی استر و پلی پروپیلن تولید و در ساخت جاده‌ها، زهکشی ها، بنادر و موج شکن ها و برای احیای زمین و بسیاری دیگر از اهداف مهندسی عمران استفاده می‌شود. ویژگی‌های ژئوتکستایل می‌تواند بسته به نوع مواد اولیه مورد استفاده در ساخت آنها متفاوت باشد. اما برخی از ویژگی‌ها برای همه آنها یکسان است:

 • جوندگان و حشرات امکان آسیب زدن به آنها و زیرسازی‌های انجام گرفته را ندارند.
 • از نظر کشش متفاوت هستند.
 • عمر طولانی دارند.
 • در برابر خوردگی و پوسیدگی مقاوم هستند.
 • در برابر انواع فرایندها و تأثیرات شیمیایی که در خاک رخ می‌دهد مقاوم بوده اما اجازه عبور آب را می‌دهند.

در واقع ژئوتکستایل یک ماده نساجی نفوذپذیر مصنوعی است که با خاک، سنگ یا هرگونه مواد مرتبط با مهندسی ژئوتکنیک دیگر استفاده می‌شود. این منسوجات ژئوسنتتیک عموماً در ساخت جاده‌های تمام فصل با استاندارد بالا استفاده می‌شوند، اما می‌توانند در جاده‌های چوبی با استاندارد پایین نیز مورد استفاده قرار گیرند. پارچه ژئوتکستایل به گونه ای طراحی شده است که می‌تواند جریان سیالات در آن یا داخل آن نفوذ کند اما یک ژئوممبران برای محدود کردن جریان سیال طراحی شده است.

اجرای ژئوتکستایل

کاربردهای ژئوتکستایل

ژئوتکستایل‌ها، پارچه‌های مصنوعی مقاومی هستند که کاربردهای فراوانی در مهندسی ژئوتکنیک دارند. از جمله این کاربردها می‌توان به کنترل فرسایش، کمک به زهکشی و بهبود پایداری خاک اشاره کرد.

این پارچه‌های پلیمری می‌توانند به جلوگیری از جریان سریع روان‌آب و فرسایش خاک کمک کنند. آنها در زیر لایه‌های زمین برای تقویت بستر جاده‌ها و باند فرودگاه‌ها استفاده می‌شوند. همچنین می‌توانند خاک‌های نرم را در محل‌های ساختمانی بپوشانند و از آنها محافظت کنند.

ژئوتکستایل همچنین می‌تواند برای تقویت دیواره‌های دریا و کاهش فرسایش سواحل استفاده شود. آنها همچنین می‌توانند برای محافظت از مناطقی مانند سیستم‌های پوششی برای دفن زباله که برای ما خوشایند نیستند، استفاده شوند.

این منسوجات در انواع و وزن‌های مختلف موجود هستند. ژئوتکستایل‌های سبک‌وزن برای زهکشی، محوطه‌سازی و فیلتراسیون استفاده می‌شوند.  برخی کاربردهای ژئوتکستایل در زیر لیست شده است:

 • راهسازی و جاده سازی خصوصا باند فرودگاه
 • زیرسازی خط آهن جهت ثبات و استحکام خطهای آهن
 • سد سازی
 • پروژه‌های عمرانی خصوصا در فوندانسیون ساختمان
 • فیلتراسیون
 • زهکشی زیرزمینی و کانالهای آب رسانی
 • کنترل و نگهداری ضایعات
 • حفاظت ژئوممبران
 • زیرسازی چمن مصنوعی
 • دفن زباله‌ها

مزایای ژئوتکستایل

 • هدایت و عبور آب زیرزمینی
 • زهکشی راحت و عدم نفوذ لایه‌های ریز و درشت و عدم نفوذ این دولایه در همدیگر و جداسازی لایه‌های مختلف خاک
 • کاهش ضخامت لایه‌های گوناگون خاک در مصارف عمرانی
 • جلوگیری از ایجاد ترک در روکش آسفالت
 • استفاده به عنوان فیلتراسیون در کاربردهای مختلف
 • مقاومت و طول عمر زیاد ژئوتکستایل در خاک و افزایش عمر بنای عمرانی یا راهسازی
 • باعث افزایش مقاومت ژئوممبران در سطوح ناهموار میشود.
ژئوتکستایل

انواع ژئوتکستایل

همان طور که بیان شد، ژئوتکستایل از پلیمرهایی مانند پلی استر یا پلی پروپیلن تشکیل شده است. این محصول بر پایه طرز تهیه به 3 دسته عمده تقسیم می‌شوند:

ژئوتکستایل بافته شده

ژئوتکستایل بافته شده با اتخاذ تکنیکهایی مشابه بافت منسوجات معمولی تولید می‌شوند. ظاهر مشخصه این شبه پارچه، دو مجموعه نخ عمود بر هم است. یک نخ که در امتداد طول حرکت می‌کند تار است و دیگری عمود بر آن بافته می‌شود و پود نام دارد.

ژئوتکستایل بافته شده عملکرد جداسازی و تقویت را انجام می دهد. استحکام کششی و ظرفیت بارگذاری بسیار بالا مزیت این مدل از پارچه‌های ژئوتکستایل می‌باشد. در حالی که پارچه‌های بافته شده نسبتاً نفوذناپذیر هستند و زهکشی خوبی ندارند، اما مقاومت فشاری بالا، آنها را به انتخابی ایده آل برای جاده‌ها، پارکینگ ها و غیره تبدیل میکند.

ژئوتکستایل غیر بافته

ژئوتکستایل نبافته از نخ رشته ای پیوسته ای (الیاف کوتاه) ساخته می‌شود. پیوند الیاف با استفاده از تکنیکهای حرارتی، شیمیایی، مکانیکی یا ترکیبی از آنها انجام می‌شود. الیاف ژئو به دست آمده از اتصال مکانیکی یا پیوند شیمیایی یا حرارتی دارای ضخامت 0.5 تا 1 میلیمتری هستند، در حالی که نوع غیر بافته مولفه‌هایی با پیوند شیمیایی نسبتاً ضخیم و معمولاً تا 3 میلیمتر هستند.

ژئوتکستایل‌های نبافته مانند نمد هستند و مقاومت فشاری، کششی یا برشی زیادی ندارند. اما این موضوع، مشکلی ایجاد نمیکند زیرا عملکرد اصلی آنها جداسازی، فیلتر کردن و زهکشی است. آنها بر اساس وزن و ایده آل برای هر پروژه سختی که در آن فیلتراسیون یا زهکشی مورد نیاز است، نامیده می‌شوند. همچنین می‌توان از ژئوتکستایل‌های غیر بافته برای کنترل فرسایش خاک استفاده کرد.

انواع ژئوتکستایل

ژئوتکستایل کش باف

ژئوتکستایل نوع کش باف با فرآیند اتصال یک سری حلقه‌های نخی با یکدیگر ساخته می‌شوند. تمام محصولات ژئوسنتتیک بافته با استفاده از تکنیک خاص بافندگی و در ارتباط با برخی دیگر از روشهای ساخت تولید می‌شوند. به غیر از این سه محصول انواع دیگری مانند ژئونت ها، ژئوگریدها ، سلولهای ژئوسکوپی، ژئوغشاء ها و ژئوکامپوزیت‌ها هر کدام دارای ویژگی‌های متمایز و کاربردهای ویژه خود هستند.

ژئوتکستایل‌های نبافته خود به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

ژئوتکستایل اسپان باند

در دنیای تولید پارچه، فرآیند اسپان‌باند سریع‌ترین روش تولید پارچه‌های نبافته در نظر گرفته می‌شود. در طول فرآیند، رشته‌های اکسترود شده روی یک تسمه می چرخند و با استفاده از رولهای گرم شده به هم متصل می‌شوند.

همانند ژئوتکستایل‌های پلی اسپان، پارچه‌های اسپان باند زهکشی را فراهم میکنند اما تقویت نمیکنند. آنها بر اساس وزن نامیده می‌شوند و معمولاً به عنوان موانع رویش علف‌های هرز یا به عنوان پارچه‌های زهکشی استفاده می‌شوند.

ژئوتکستایل پلی اسپان

ژئوتکستایل پلی اسپان، پارچه‌های نبافته هستند و وظیفه اصلی آنها جداسازی است. در حالی که آنها نفوذپذیر هستند و زهکشی را فراهم میکنند، هیچ گونه خاصیت تقویت کنندگی برای خاک یک پروژه ایجاد نمی‌کنند. ژئوتکستایل‌های پلی اسپان با طول عمر شناخته می‌شوند و بیشتر به عنوان مانع علفهای هرز استفاده می‌شوند.

به طور کلی، اکثریت قریب به اتفاق ژئوتکستایل‌ها از پلی پروپیلن یا پلی استر ساخته می‌شوند که به پارچه‌های زیر تبدیل شده اند:

 1. پارچه تک رشته ای بافته شده
 2. پارچه چند رشته ای بافته شده
 3. پارچه تک رشته بافته شده با لایه شکاف
 4. پارچه چند رشته ای با لایه شکاف بافته شده
 5. پارچه‌های پیوسته با گرما پیوند خورده
 6. پارچه پیوسته نبافته با سوزن پانچ شده
 7. رشته‌های منگنه شده نبافته با سوزن سوراخ شده
 8. رزین نبافته چسبیده شده
 9. Knitted: این نوع ژئوتکستایل‌ها، با در هم تنیدگی یک سری از حلقه‌های نخ به یکدیگر ساخته می‌شوند.

کاربردهای ژئوتکستایل

پارچه‌های ژئوتکستایل پنج عملکرد اساسی دارند. با کمک آنها می‌توانید:

 • لایه‌های مواد را از هم جدا کنید و از فرو رفتن یا متلاشی شدن آنها در یکدیگر جلوگیری نمائید.
 • زهکشی آب در حالی که خاک را در جای خود حفظ میکند.
 • به عنوان فیلترهای موثر عمل میکنند و برخی از مواد را می گیرند تا از مسدود شدن زهکشی ها جلوگیری کنند.
 • با نگه داشتن لایه‌ها در محل، سازه‌های خاکی مانند زهکش ها و دایک ها را تقویت میکنند.
 • محافظت و مقاومت در برابر فرسایش در مکانهایی مانند جاده‌ها و سواحل.

این شرایط باعث میشود پارچه‌های ژئوتکستایل در بسیاری از صنایع، به ویژه ساختمان سازی و مهندسی عمران مفید باشند. پارچه‌های ژئوتکستایل‌ در خاک به دلیل استفاده از مواد پلی اتیلن به هیچ عنوان تجزیه نمیشوند از همین رو مورد توجه بسیاری از پیمانکاران در رابطه با پروژه‌های خود مثل: راهسازی، سدسازی، اجرای مخازن ذخیره آب و… می‌باشد.

این منسوجات ساخته شده با مواد مصنوعی هستند که محکم، مقاوم در برابر پوسیدگی و دارای درجات مختلف نفوذپذیری میباشند. نفوذپذیری به این معنی است که سطوح آنها دارای منافذ بسیار کوچکی است که اجازه عبور مایع یا گاز را می دهد.

وظایف ژئوتکستایل

از آنجایی که ژئوتکستایل ها در واقع می‌توانند به بهبود ویژگیهای خاک کمک کنند، مهم است که ابتدا مکانیک خاک و سه تنش اصلی که می‌تواند بر پروژه شما تأثیر بگذارد را درک کنید:

 • فشار: دو نیروی متضاد که جسمی را می‌فشارند و سعی می‌کنند آن را فشرده کنند.
 • کشش: دو نیروی متضاد که جسمی را می کشند تا آن را از هم جدا کنند.
 • برش: دو نیروی مجاور رانده یا کشنده، که نزدیک به هم عمل میکنند اما مستقیماً مخالف یکدیگر نیستند. بار برشی یک شی را با لغزش مولکولهای آن به طرفین جدا میکند.

وظایف اصلی پارچه‌های ژئوتکستایل عبارتند از:

ژئوتکستایل‌ در جداسازی انواع خاک

از نقش جداسازی ژئوتکستایل‌ها بیشتر در ساخت جاده‌ها استفاده می‌شود. این پارچه‌ها از مخلوط شدن دو نوع خاک مجاور هم جلوگیری می‌کنند. برخی از مکان‌های قابل استفاده عبارتند از:

 • بین زیرگذر و پایه‌های سنگی در جاده‌های آسفالت شده و نشده
 • بین زیرگذر در خطوط آهن
 • بین محل‌های دفن زباله و دیوارهای سنگی محاط بر آنها
 • بین ژئوغشاء‌ها و لایه‌های زهکشی شن و ماسه

استفاده از ژئوتکستایل‌ بمنظور فیلتراسیون

این ویژگی ژئوتکستایل‌ ها به خاک امکان تعادل جریان رطوبت کافی در سطح صفحات زیرین را میدهد. فیلتراسیون یکی از اصول مهم اجرای سازه‌های خاکی است که در ارتباط با جریان آب می‌باشند. هنگامی که جریان آب از یک خاک با دانه‌های نسبتاً ریز به مصالح درشت‌تر وارد می‌شود، ممکن است مصالح ریزدانه از جای خود حرکت کرده و باعث بروز ناپایداری در کل سازه گردد.

همچنین فضاهای خالی سیستم زهکش را پر کرده و در برابر حرکت آب ایجاد موانع کنند و در نتیجه باعث افزایش فشار هیدرواستاتیکی در سازه شوند. بمنظور جلوگیری از این پدیده الیاف ژئوتکستایل مانع از حرکت ریزدانه‌ها می گردد.

تقویت مقاومت کششی خاک توسط ژئوتکستایل‌

استقرار این ماده در خاک باعث افزایش مقاومت کششی خاک می‌شود به همان اندازه که فولاد در بتن ایفای نقش میکند. قدرت استحکام در خاک به دلیل معرفی توسط 3 مکانیزم زیر است:

 • رویکرد مهار جانبی از طریق اصطکاک سطحی بین محصول و خاک یا سنگدانه‌ها
 • تحت فشار قرار دادن تکیه گاه بالقوه صفحه شکست سطحی به منظور توسعه یک سطح مقاومت برشی بیشتر
 • نوع غشای پشتیبان از بارهای چرخ.

استفاده در آب بندی

یک لایه از ژئوتکستایل غیربافته معمولا بین لایه‌های آسفالت موجود و یا جدید قرار می گیرد. این پارچه پلیمری، آسفالت را جذب می‌کند و به یک غشای ضد آب تبدیل می‌شود و در نتیجه جریان نفوذ عمودی آب به داخل ساختار روسازی را به حداقل می رساند.

استفاده از ژئوتکستایل‌ در زمینه‌های مهندسی

دامنه استفاده از ژئوتکستایل در زمینه مهندسی بسیار گسترده می‌باشد از جمله استفاده‌های این پارچه‌ها در بخش‌های مختلف مهندسی عبارتند از:

 • در عملیات اجرایی در گذرگاه‌ها  و استفاده در ساخت جاده‌ها: مهندسین با افزودن ویژگی استحکام کششی به این پارچه‌ها، خاک را تقویت می‌کنند. این پارچه‌ها به عنوان یک لایه سریع آبیاری در بستر جاده استفاده می‌شوند. در این نقش لازم است که ژئوتکستایل‌ها نفوذ پذیری آن را بدون از دست دادن عملکرد جدا کننده حفظ کنند.
 • استفاده در ساخت راه آهن: پارچه‌های بافته شده یا غیر بافته برای جدا کردن سطح از خاکهای لایه‌های زیرین بدون ایجاد مانع در گردش آب زیرزمینی در مکانهایی که زمین ناپایدار است استفاده می‌شود. پوشاندن لایه‌های منفرد با پارچه از سرگردانی مواد به دلیل ضربه و لرزش‌های موجود در حرکت قطارها جلوگیری می‌کند.
 • استفاده از ژئوتکستایل در کشاورزی: برای کنترل بهتر گل و لای و همچنین برای بهبود مسیرهای گل آلود و راه‌هایی که ویژه دام یا وسایل نقلیه سبک است، از پارچه‌های غیربافته استفاده می‌شود. گاهی از آن به صورت چند لایه برای پوشش لوله یا توده‌های شنی به کار می رود.
 • استفاده بمنظور جلوگیری از فرسایش رودخانه، کانالها و کاربردهای ساحلی: ژئوتکستایل‌ها سواحل رودخانه‌ها را در مقابل فرسایش ناشی از جریان آب و هوا محافظت میکنند. هنگامی که همراه با پوششی طبیعی یا مصنوعی استفاده می‌شود، به عنوان فیلتر نیز عمل میکنند.
کاربردهای ژئوتکستایل

کاربرد ژئوتکستایل در زهکشی

استفاده از ژئوتکستایل‌ها برای فیلتر کردن خاک و مواد با اندازه‌های مختلف، و همچنین برای انتقال آب، به عنوان یک جایگزین فنی و تجاری مناسب برای سیستمهای سنتی تلقی می‌شود. این محصول مکانیزم فیلتراسیون را برای زهکشی در سدهای خاکی، جاده‌ها و بزرگراه‌ها، مخازن، دیواره‌ها و لایه‌های محافظ، ترانشه‌های زهکشی عمیق و کشاورزی را بسیار بهبود میبخشد.

ژئوتکستایل‌ها می‌توانند در طیف گسترده‌ای از کاربردهای زهکشی استفاده شوند، از جمله:

 • روسازی: برای جلوگیری از نفوذ آب به روسازی و ایجاد آسیب. برای مثال برای خط‌کشی خندق‌های زیر روسازی و محافظت از زیرسازی در برابر فرسایش.
 • لوله‌ای: استفاده در خط‌کشی لوله‌ها برای جلوگیری از گرفتگی و محافظت از لوله‌ها در برابر آسیب.
 • زهکشی خاک: برای فیلتر کردن خاک در طیف وسیعی از کاربردها، مانند محوطه‌سازی، کنترل فرسایش و دفع زباله‌های صنعتی.
 • مخازن و حوضچه‌ها: برای جلوگیری از نشت آب از مخازن و حوضچه‌ها.
 • کشاورزی: بهبود زهکشی در زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها.
ژئوتکستایل زهکشی

استفاده از ژئوتکستایل‌ها مزایای متعددی برای زهکشی دارند، از جمله:

 • جلوگیری از گرفتگی: این پارچه ها می‌توانند با جلوگیری از عبور ذرات خاک از گرفتگی سیستم‌های زهکشی کمک کنند.
 • افزایش ظرفیت زهکشی: ژئوتکستایل‌ها می‌توانند با فراهم کردن سطحی بزرگتر برای عبور آب، ظرفیت سیستم را افزایش دهند.
 • کاهش فرسایش خاک: این منسوجات می‌توانند با جلوگیری از حرکت ذرات خاک به کاهش فرسایش خاک کمک کنند.
 • حفاظت از سازه‌ها: ژئوتکستایل‌ها می‌توانند با جلوگیری از نفوذ آب به آنها از سازه‌ها در برابر آسیب محافظت کنند.

ساختار پارچه‌های ژئوتکستایل

ژئوتکستایل‌ها به دو نوع بافته شده و بافته نشده تقسیم می‌شوند و عموما باعث تقویت خاک در کاربردهای مختلف می‌شوند.

پارچه‌های ژئوتکستایل بافته شده از در هم آمیختن رشته‌های مسطح یا گرد از مواد در زوایای قائم ساخته می‌شوند. مدل نبافته، که شبیه نمد هستند، اغلب با سوزن‌زنی ساخته می‌شوند، جایی که سوزن‌های خاردار لایه‌هایی از تارهای فیبری را بارها و بارها از بین می‌برند. این عمل مکرر باعث ایجاد منسوجات بسیار نفوذپذیر میشود که به منسوجات فیلتر نیز معروف هستند.

ساختار ژئوتکستایل
ساختار ژئوتکستایل

در حال حاضر شرکت ناب زیست، تمام انواع ژئوتکستایل را با استفاده از تکنولوژی و تجهیزات مدرن اروپایی و مطابق با تمام استانداردهای معتبر دنیا (وابسته به درخواست مشتری)، تولید میکند.

تفاوت بین ژئوتکستایل بافته شده و نبافته

ژئوتکستایل بافته

یک ژئوتکستایل بافته شده از رشته‌ها یا نوارهای پیوسته ای از مواد مصنوعی ساخته شده است که برای ایجاد یک ورق یکنواخت با هم بافته شده اند. این پارچه‌ها دارای اندازه منافذ بسیار یکنواختی است که تحت بار متفاوت است و آنها را برای فیلتر کردن هر چیزی غیر از تمیز کردن خاکهای تک سایز مناسب می‌کند.

ژئوتکستایل‌های نبافته یک تار پیچیده از الیاف هستند که به صورت مکانیکی و/یا حرارتی به هم پیوند خورده و یک شبکه تصادفی غیر یکنواخت را تشکیل می دهند. مدل نبافته دارای طیف وسیعی از اندازه منافذ هستند که آنها را برای فیلتر کردن انواع مختلف مواد پر کننده از جمله مواد با درجه بندی مناسب حتی در شرایط مختلف بار مناسب می‌کند.

وزن ژئوتکستایل

مهمترین خواصی که بر عملکرد یک ژئوتکستایل تأثیر می گذارد نفوذپذیری، اندازه منافذ، مقاومت در برابر سوراخ شدن و استحکام کششی است. وزن این پارچه‌ها، یک پارامتر مفید برای اهداف کنترل کیفیت داخلی است. در ادامه جدول وزن انواع پارچه ژئوتکستایل آورده شده است.

وزن ژئوتکستایل

تولید کننده ژئوتکستایل

ناب زیست بی همتاترین تولید کننده پارچه‌های ژئوتکستایل می‌باشد که با بیش از 20 سال سابقه در زمینه کار با مواد پلیمری و وارد شدن به عرصه تولیدات محصولات ژئوسنتتیک یکی از قطبهای اصلی تولید پارچه ژئوتکستایل می‌باشد. استفاده از بروزترین تجهیزات و ماشین آلات صنعتی در کارخانه ناب زیست با استفاده از بهترین مواد اولیه کشور اقدام به تولید ژئوتکستایل می‌کند. تولید و فروش مستقیم آن از استراتژی‌های شرکت ناب زیست در رساندن محصولات خود به دست مشتریان می‌باشد.

تولیدات زیرزمینی و بی کیفیت با قیمت پایین قطعا مشکلات فراوانی را برای پروژه شما به ارمغان خواهد آورد. لذا خریداری از تولیدکنندگان معتبر ژئوتکستایل را به شما توصیه میکنیم و با تحقیق و مطالعه اقدام به خرید این پارچه‌ها کنید.

قیمت ژئوتکستایل

در رابطه با قیمت ژئوتکستایل با توجه به نوسانات بازار مواد اولیه و نرخ دلار، قرار دادن قیمتهای ثابت در وب سایت صحیح نیست چرا که قیمت پایانی این محصول با توجه به این شرایط فرق می‌کند. اما از معیارهای دیگر تاثیرگذار بر قیمت ژئوتکستایل مشخصات فنی این محصول میباشد. این پارچه‌های پلیمری برخلاف ژئو ممبران ها که براساس متراژ قیمت گزاری می‌شوند؛ این محصول براساس وزن قیمت‌گذاری می‌شد.

ژئوتکستایل با گرماژهای 300، 400، 500 و 600 گرم تولید می‌شوند. اگر بخواهیم یک بازه قیمتی برای ژئوتکستایل بیان کنیم مبلغی در حدود 4 هزار تومان تا 12 هزار تومان می‌باشد که باز تاکید میکنیم این قیمت با توجه به شرایط بالا ممکن است متفاوت باشد.

قیمت ژئوتکستایل

انواع ژئوتکستایل بلحاظ جنس مواد اولیه

برای آن دسته از علاقه مندانی که تمایل به شناخت مواد اولیه مورد استفاده در ساخت این محصول را دارند، برخی از مواد تشکیل دهنده آن به صورت خلاصه عبارت است از:

ژئوتکستایل پلی آمید

پلی آمید که در برابر آب مقاوم است، مقاومت بالایی در برابر سایش نشان می‌دهد. این محصول که به مدت طولانی در آب ماندگاری دارد، پس از مدت زمان مشخصی از خواص مکانیکی آن کاسته می‌شود. به منظور افزایش خواص مواد به میزان مطلوب، از مواد افزودنی استفاده می‌شود. هدف مواد افزودنی جلوگیری از خراب شدن محصول در اثر گرما و نور است.

ژئوتکستایل پلی استر

این یک محصول برای سطوح شیب دار بوده و از دوام بالایی برخوردار است. این ساختار برای حفظ خواص تا 200 درجه است. در عین حال نوعی ماده اولیه است که در برابر اصطکاک مقاوم بوده و از ساختار آن محافظت می‌کند. این گزینه به ویژه از فلزات و مواد شیمیایی مختلف محافظت کرده و مقاومت می‌کند.

مواد ژئوتکستایل

ژئوتکستایل پلی پروپیلن یا پلی اتیلن سنگین

این ماده اولیه در برابر کلیه مواد شیمیایی بسیار مقاوم بوده و همچنین به اصطکاک بسیار حساس است. این قلم، ماده ای با چگالی کم و مقاوم در برابر بخار است. ساختار پلی اتیلن با چگالی بالا سخت است. وقتی چگالی زیاد باشد، مقاومت شیمیایی آن افزایش می‌یابد. با مواد افزودنی مختلف این ماده اولیه را می‌توان در مکانهای بسیار خوبی استفاده نمود. اگر این ماده نور زیادی دریافت کرده، در معرض دمای بسیار گرم قرار گیرد و در محیطهای بسیار مرطوب متوقف شود، خطر خراب شدن زیاد است.

نحوه نصب پارچه ژئوتکستایل

نحوه اجرای ژئوتکستایل با توجه به نوع پروژه متفاوت است اما یکی از روشهای رایج اجرا و نصب این پارچه‌ها پهن کردن آن و استفاده از سشوارهای صنعتی در جوش و اتصال پارچه‌ها به همدیگر می‌باشد.

در زیر دستورالعمل کلی نصب پارچه‌های ژئوتکستایل را تشریح نموده ایم. شرایط و روشهای نصب ممکن است بسته به مشخصات/طرحهای محل شما متفاوت باشد.

 1. منطقه نصب را آماده کنید. آماده‌سازی استاندارد شامل فرآیندی برای برداشتن، سنگ‌ها یا اجسام نوک تیز است که ممکن است به آن منطقه نفوذ کنند. برای جاده‌ها، پوشش گیاهی، ریشه‌ها، علفهای هرز و خاک سطحی نیز ممکن است نیاز به حذف داشته باشند.
 2. مکان را صاف و هموار کنید. اگر خاک مخصوصاً نرمی در منطقه وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به حذف خاک و/یا جایگزینی با مواد درجه بالاتر باشد.
 3. پارچه ژئوتکستایل را در محل نصب قرار دهید. پارچه باید بر اساس طرحهای خاص یا توصیه‌های سایت چیده شود. پارچه باید کشیده شود تا جایی که ممکن است صاف و سفت شود. هر پارچه باید طبق دستورالعمل سایت روی هم قرار گیرد. اگر دستورالعملی وجود ندارد، حداقل 12 تا 18 اینچ برای اورلپ یا همپوشانی توصیه میشود.
 4. پارچه را با منگنه، سنجاق، خاک یا سایر مواد سنگین محکم کنید. پارچه باید در امتداد لبه‌ها و سپس دوباره روی قسمتهای اورلپ قرار گرفته از مواد محکم شود.
 5. سنگدانه‌ها و/یا دیگر پرکننده‌ها را روی پارچه قرار دهید. انباشته باید در صورت نیاز برای پروژه شما پر شود. بالابرهای انباشته باید حداقل 6 اینچ ضخامت داشته باشند. ممکن است برای زیرسازیهای نرم تر ضخامت بیشتری لازم باشد.

حال که تا حدودی با گستره محصولات این حوزه آشنا شدید، به شما مشتریان گرامی توصیه می کنیم، برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان، و همچنین رویت مشخصات و قیمتها و در نهایت سفارش و خرید با گروه صنعتی ناب زیست تماس بگیرید.

تاریخچه پیدایش ژئوتکستایل

این پارچه‌های خاص برای اولین بار در دهه 1950 مورد استفاده قرار گرفتند و اصطلاح ژئوتکستایل در سال 1977 در کنفرانس مهندسی پاریس ابداع شد. اعتقاد بر این است که اولین کاربردهای مدرن ژئوتکستایل، پارچه‌های صنعتی بافته شده در دهه 1950 بود. یکی از اولین موارد ثبت شده، سازه ای در کنار آب بود که در فلوریدا در سال 1958 ساخته شد. این نصب شامل آزمایشگاه مهندسی ساحلی در دانشگاه فلوریدا بود و در املاک خصوصی که به شدت توسط طوفان ها فرسایش یافته بود، انجام شد.

اولین ژئوتکستایل مدرن نبافته در سال 1968 توسط شرکت Rhone Poulence در فرانسه ساخته شد. این یک پلی استر نسبتاً ضخیم سوزنی بود که در ساخت سد در فرانسه در سال 1970 استفاده شد. آنچه اکنون به عنوان اولین کنفرانس بین المللی این مدل پارچه‌ها در نظر گرفته میشود در سال 1977 در پاریس برگزار شد. کلمه “ژئوتکستایل” توسط دکتر J.P. Giroud در مقاله ارائه شده در کنفرانس ابداع شد.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 13 میانگین: 4.8]
2 دیگاه
 1. avatar ناب زیست.م

  با سلام. ژئوتکستایل های شما تولید شرکت خودتون هستند؟

  • avatar ممبینی

   سلام . بله ما برای ملی ساختمان پروژه آزاد راه تهران شمال از شرکت ناب زیست خرید کردیم . واقعا کیفیت عالی . خدا قوت .

۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید