کلاسیفایر

کلاسیفایر چیست

کلاسیفایر { Classifier } یکی از لوازم و تجهیزاتی است که در تصفیه فاضلاب ها به کار گرفته می شود. از دستگاه دانه گیر برای سپریت انواع مواد جامد در پساب های فاضلابی مثل شن و ماسه و سایر دانه های جامدی که در آب موجود است استفاده می شود.

اگر بخواهیم کابرد فنی این دستگاه را ذکر کنیم باید بگوییم که، انواع کلاسیفایر ها به افزودن توان و کیفیت محصولات معدنی و تصفیه فاضلاب کمک می کند. اگر در حال تصمیم گیری برای خرید تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب هستید و در مورد آن تحقیق می کنید یکی از دستگاه هایی که خرید آن ضروری است؛ این محصول کاربردی است. البته فاضلاب تنها صنعتی نیست که می توان از این دستگاه جداسازی در آن استفاده کرد بلکه عملکرد خوبی در سایر صنایع نیز دارند. 

کلاسیفایر چیست؟

کلاسیفایر

کلاسیفایر یکی از ابزارهایی است که جایگاه ویژه ای در پکیج تصفیه فاضلاب دارد و در ابتدای ورودی دستگاه تصفیه قرار می‌گیرد. این محصول تحت عناوین مختلفی شناخته می‌شود. دانه گیر، دانه بند، لجن گیر از جمله نام هایی است که ممکن است در بین کارشناسان این حوزه به عنوان نام این قطعه بشنوید. کار اصلی سیستم کلاسیفایر جداسازی است که در صنایع بسیاری هم به عنوان نقطه کلیدی به آن نگاه می‌شود. اگر در صنعتی فعالیت می‌کنید که نیاز به یک کلاسیفایر مواد آلی و جامد از آب دارید، بهتر است ادامه مطلب را بخوانید. زیرا این مطلب شما را با ویژگی ها  و نحوه کار و خرید انواع کلاسیفایر آشنا خواهد کرد. 

کلاسیفایر تصفیه خانه فاضلاب نقش مهمی را در طول فرآیند تصفیه برعهده دارد و به منظور جلوگیری از ساییش و خوردگی دستگاه های مکانیکی به کار گرفته می‌شود. حذف ذرات شن و ماسه در پروسه تصفیه آب اهمیت بالایی دارد و برای اینکار حتما نیاز به استفاده از یک سیستم جداکننده مناسب است. به دلیل حساسیت بالای فیلتراسیون در فاضلاب ها تاکید بر استفاده از سیستمی است که حداکثر راندمان را داشته باشد. گفته می‌شود که Classifier این نیاز را بدون هیچ کم و کسری برآورده می‌کند. راندمان حذف این محصول 95% برآورد شده است که در نوع خود بی نظیر است. این ویژگی ها جای هیچ شکی برای خرید کلاسیفایر در تصفیه خانه ها باقی نمی گذارد. 

پیشنهاد به شما : پکیج تصفیه فاضلاب

نحوه عملکرد و طراحی کلاسیفایر چگونه است؟

مکانیزیمی که برای کلاسیفایرها در نظر گرفته شده  و در طراحی آن به کار رفته به این صورت عمل می‌کند. برای ته نشین سازی ذرات، این سیستم یک جریان آرام را ایجاد کرده و شرایط ته نشین شدن را برای شن ها ایجاد می‌کند. مایعی که حاوی میزان زیادی ماده جامد مثل شن، ماسه و سایر عناصر شناور در آن هستند از طریق ورودی دستگاه کلاسیفایر وارد شده و فرآیند جداسازی آغاز به کار می کند. در این پروسه هرکدام از مواد جامد که دارای چگالی بالایی باشند؛ ته نشین می‌شوند. نکته قابل توجهی که در مورد کلاسیفایرها وجود دارد این است که همه انواع مختلف این دستگاه فقط دوغاب هایی با 1 تا 3 درصد مواد جامد را درون خود راه می‎دهند. 

کلاسیفایر تصفیه فاضلاب

زمانی که شن و سایر لجن ها درون مخزن ته نشین شدند دستگاه کلاسیفایر به کمک یک پیچی که بدون محور است از قسمت پایین مواد ته نشین شده را به سمت قیف تخلیه هدایت می‌کند. این پروسه بار دیگر شن و ماسه ها را پاکسازی کرده و با اجازه دادن به مواد آلی سبک وزن برای خروج از قیف، آب حاصل را به پکیج تصفیه برمی‌گرداند. 

استفاده از کلاسیفایر فاضلاب چه مزیتی دارد؟

استفاده از جداکننده دانه های جامد مزیت های زیادی در فرآیند تصفیه فاضلاب ها دارد که از قرار زیر است:

 • کلاسیفایر ها را می‌توان در اندازه ها و ظرفیت های مختلف طراحی کرد. 
 • قابلیت حذف کردن و دانه گیری تا 95 درصد 
 • این سیستم مجهز به ماژول زهکشی خود تمیزش ونده است که از پلمیرهای مهندسی شده ساخته شده است. 
 • راندمان بالا به منظور تسریع فرآیند جداسازی
 • پیشگیری از مسدود شدن لوله ها 
 • پیشگیری از ساییده شدن و خوردگی پمپ ها و سایر تجهیزات مکانیکی 
 • مصرف انرژی در این سیستم ( کلاسیفایر ) بسیار پایین است. 
 • قطعات کلاسیفایر از جنس فولاد ضد زنگ ساخته شده است و در برابر رطوب و دما و ضرب خوردگی مقاومت فوق العاده ای دارد. 
 • عمر تجهیزات و پمپ ها را افزایش می‌دهد. 
 • نیاز به هزینه بالایی برای نگهداری و تعمیر ندارد.
 • حمل و نقل راحت 
 • قابلیت نصب آسان 

پیشنهادی می کنیم از این صفحه بازدید کنید : آشغالگیر

نحوه انتخاب انواع کلاسیفایرها

به طور کلی کلاسیفایرهای مورد استفاده در صنعت در انواع مختلفی تولید می‌شوند. حتی در طراحی تولید آنها برخی موارد به صورت سفارشی به دستگاه اضافه می‌شود. هرکدام از این محصولات دارای ویژگی ها و کاربردهای بخصوصی است که باعث شده است که هرکدام در صنعت خاصی بازدهی بهتری داشته باشند. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که در انتخاب و خرید کلاسیفایر دقت به خرج داده شود. از تاثیرگذارترین فاکتورهایی که برای خرید این محصول باید در نظر گرفت می توان به حجم ماده ای که قصد دارید فیلتر کنید اشاره کرد. خیلی مهم است که محاسبه دقیقی از حجم ماده ای قصد جداسازی آن را دارید، انجام دهید. چرا که اگر این میزان کم یا زیاد محاسبه شود باعث می‌شود خروجی شما با میزانی که انتظار دارید برابری نداشته باشد. 

کلاسیفایر هوایی

فاکتور دیگری که باید در نظر گرفته شود نوع ماده ای است که میخواهید توسط کلاسیفایر جدا کنید. مشخصات ماده را باید به طور دقیق و کامل بدانید و در اختیار تولید کننده قرار دهید. برای برآرود دقیق تر و صحیح تر این این اطلاعات بهتر است که یک واحد آزمایشگاهی راه اندازی کرده و بر اساس نتایج به دست آمده نسبت به انتخاب تجهیزات سپریت اقدام کرد. انتخاب تجهیزات بر اساس نتایج حاصل شده از فرآیند آزمایشگاهی کاهش میزان زیادی از هزینه برای خریدار در پی خواهد داشت.

مورد دیگری که باید برای انتخاب یک کلاسیفایر مناسب بدانید این است که این دستگاه در دو نوع تر و خشک طراحی می‌شود و کاربردهایی متفاوت دارند. با توجه به موادی که قصد فیلتراسیونش را دارید می بایست نوع آن را برگزینید. از نوع تر برای جداسازی دانه های ریز استفاده می‌شود و از نوع خشک برای دان درشت که روش های جداگانه ای هم دارند. 

کلاسیفایر مارپیچی

کلاسیفایر اسپیرال یا دانه گیر مارپیچی یکی از انواع این دستگاه ها است که کاربرد زیادی در صنعت فرآوری دارد. این محصول با ایجاد نیروی گریز از مرکز که توسط قطعاتی چون: گیربکس و شفت مارپیچی ایجاد می‌کند؛ به فرآیند جداسازی شن و سایر مواد در فاضلاب ها کمک می کند. مکانیزم عملکرد کلاسیفایر مارپیچی به این صورت است که با بکارگیری یک مارپیچ یا اسکرو سایز بزرگ، به طور یکنواخت در داخل پوسته به شکل یو یا اُ می‌چرخد.

کلاسیفایر مارپیچی

طراحی کلاسیفایر مارپیچی به گونه ای است که 20% شیب دارد و از یک حوضچه در قسمت ورودی دستگاه بهره برده است. در واقع این مخزن در قسمت ورودی تعبیه شده تا وظیفه ورود آب فاضلابی را به درون دستگاه انجام دهد. آب ورودی، همان آب اولیه است که ناخالصی های زیادی را ممکن است به همراه داشته باشد. مایع درون کلاسیفایر مارپیچی طی عملیاتی فرصت پیدا می‌کند تا از مواد چگالی دار جدا شده و از خروجی تعبیه شده در بخش پایینی کلاسیفایر خارج شود. این آب نسبتا شفاف است ولی هنوز تصفیه نشده است. در این بین، موادی که ته نشین شده است نیز با چرخیدن مارپیچی که با شیب کمی دارد از قسمت زیرین مخزن به بالا هدایت شده و در پایان از خروجی ماردون خارج می‌شود. 

پیشنهاد میکنیم از این صفحه بازدید کنید : فیلتر شنی

ایر کلاسیفایر یا هوایی

نوع دیگری از کلاسیفایر ها که در صنایعی که ، نیاز است دانه بندی انجام شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از کلاسیفایرها خود دنیای گسترده ای دارند و در انواع مختلفی با کاربری های متنوع تولید می‌شوند. همچنین روش کار این دستگاه ها به انواع مارپیچی به کل متفاوت بوده و خروجی های آن ها نیز کیفیت یکسانی ندارد. همانطور که گفته شد خود کلاسیفایرهای هوایی نیز در انواع مختلفی تولید و روانه بازار شده اند.

هرکدام از نسخه های این محصول را نمی تواند به عنوان نسخه همه کاره استفاده کرد. زیرا روش کار هر یک متمایز بوده و برای جداکردن یک سری مواد خاص کاربرد دارند. این دسته از کلاسیفایر ها را می‌توان با توجه به روش های فید شدنشان طبقه بندی کرد. بنیان کار کلاسیفایر هوایی بر اساس جداساسزی با متعادل سازی ذرات با هوا است که می‌توان گفت از طبیعت و روش کار سنتی قدیمی ها برای دانه بندی الهام گرفته شده است. در ادامه رایج ترین انواع این محصولات را نام برده ایم. 

 1. کلاسیفایر هوایی تحت جاذبه
 2. کلاسیفایر سانترفیوژی 

این دو گروه در واقع دسته بندی کلی است که برای این مدل ایر کلاسیفایرها در نظر گرفته شده است و هر کدام از آنها بیش از پنج مدل زیرمجموعه دارند که تفاوت های اصلی آنها در روش جداسازیشان است. مثلا، کلاسیفایر هوا معکوس زیرمجموعه ای از انواع دانه بندی تحت جاذبه است که در آن یک جریان هوا از پایین به بالا وجود دارد و در مدل های چمبره عمودی ساخته می‌شوند. 

انواع روش های دانه گیری کلاسیفایر

دانه گیری همان کاری است که کلاسیفایر انجام می‌دهد و موادی که تجزیه نمی شوند را جدا می‌کند. در اصل یک پروسه ابتدایی است و روند مثبتی در زمینه کاهش آلاینده های جامد درشت است. این کلاسیفایر ها طراحی ساده ای دارند و در راستای بهبود فرآیند تصفیه در کلاسیفایرها تعبیه شده‌اند. دانه هایی که در این روش جدا می‌شوند شسته شده و در مرحله بعدی دفع می‌شود. دفع این نوع دانه ها توسط کلاسیفایر اگر حاوی مواد آلی نباشد از طریق دفن بهداشتی انجام می شود. در ادامه این بخش انواع روش های دانه گیری کلاسیفایر را توضیح داده ایم. 

خرید کلاسیفایر

دانه گیری با جریان ناقص 

این دانه گیرها به طور معمول بین آشغالگیر و حوضچه ای که برای ته نشینی در کلاسیفایر تعبیه شده است قرار می‌گیرد. در دانه گیر افقی روال کار به این صورت است که سیال به شکل افقی در کانال حرکت یکنواختی را تجربه می‌کند. سرعت حرکت در کلاسیفایر به گونه ای تنظیم شده که زمان کافی برای ته نشین شدن مواد وجود داشته باشد. مدت زمان استاندارد که در طراحی این دانه گیرها در نظر گرفته می‌شود 3 میلی ثانیه است. این زمان استانداردی مناسب برای ته نشین شدن دانه هاست. 

دانه گیر گردابی vortex

این دانه گیرها غالبا به شکل مقطع مربع یا استوانه ای طراحی و تولید می‌شوند. در کلاسیفایرهای فاضلاب گردابی، پساب از قسمت بالا وارد شده و بعد از جداسازی دوباره از قسمت دیگر کلاسیفایر از بالا خارج می‌شود. اساس کار این دانه گیرها به این صورت است که با تعبیه یک همزن قادر است یک گرداب مصنوعی ایجاد می‌کند. گرداب به بالا آمدن مواد سبک کمک می‌کند. در این کلاسیفایر ، دانه های سنگین به دلیل اینکه چگالی بالاتری دارند به سمت پایین می‌روند. دانه گیرهای گردابی از مزایای زیادی برخوردارند که ارزش خرید آنها را افزایش می دهد. مثلا این نوع کلاسیفایر نیاز به فضای زیادی ندارند و گزینه خوبی برای صنایعی که محدودیت مکانی دارند می‌باشد. 

کلاسیفایر

دانه گیری با هوادهی 

یکی دیگر از دانه گیرها دستگاه هایی هستند که در مقطع مستطیلی طراحی و ساخته می‌شوند. سیستم کنترل سرعت در این نوع از دانه گیرها کلاسیفایر متفاوت است و از طریق هوا انجام می‌شود. روش کار این سیستم به گونه ای متفاوت عمل می‌کند؛ هوای فشرده شده از طریق یک لوله انتقال به دیفیوزرها می‌رسد و در فواصل منظمی تزریق می‌شود. فرآیند حرکت سیال ها نیز به این شکل است که، از طرفی به سمت بالا رفته و از طرف دیگر به سمت پایین حرکت می‌کند. در واقع کار اصلی که تزریق هوا در این سیستم انجام می‎دهد این است که جهت چرخش سیال ها را مشخص می کند و سرعت چرخش نیز به تعداد دیفیوزرها بستگی خواهد داشت. این روش نیز مزیت های زیادی را نسبت به روش های ذکر شده دیگر دارد که در ذیل آورده ایم. 

 • راندمان بالاتر به نسبت روش جریان افقی
 • اختلاط مواد افزودنی شیمیایی را بهتر از دیگر روش ها انجام می‌دهد. 
 • در این روش گریس ها و چربی ها بهتر حذف می‌شوند این مورد در فضاب های صنعتی حائز اهمیت و فوکوس زیادی روی آن قرار دارد.
 • مزیت ویژه‌ی این روش این است که امکان بی هوازی شدن فاضلاب در آن وجود ندارد. بی هوازی نشدن فاضلاب در فرآیند تصفیه بسیار مهم است چرا که در مرحله نه مشینی می تواند موجب تولید بوی نامطبوع شدیدی می‌شود که ممکن است محیط اطراف را نیز به بو آلوده کند. این بو به دلیل تولید مقدار زیادی سولفیدهیدروژن به وجود می‌آید که ممکن اس در مراحل بعدی موجب ممنوعیت فعالیت مجموعه نیز بشود. 
 • انعطاف پذیری این روش بسیار بالاتر از روش های دانه گیری دیگر است. در این روش می‌توان اندازه فیلتراسیون را تنظیم کرد. اینکار به کمک شیرهای تنظیم هوا و دبی انجام می‌شود. 

کدام کلاسیفایر در صنعت آب و فاضلاب راندمان بالاتری دارد؟

کلاسیفایر مارپیچی فرآیند کارامدی در فیلتراسیون شن، ماسه و انواع مواد جامد دیگری است که در پساب های فاضلابی وجود دارد. در واقع این فرآیند همان مرحله پیش تصفیه است که در تصفیه فاضلاب های صنعتی به عنوان عاملی کلیدی ذکر می‌شود. این مرحله را مرحله تصفیه فیزیکی نیز می‌نامند که توسط یک عدد حوض جداسازی، مخزن دانه گیری و روتکس انجام می‌شود.

پیشنهاد میکنیم : انواع روش های تصفیه فاضلاب

بنابراین، کلاسیفایر مورد استفاده در صنعت آب و فاضلاب از نوع مارپیچی است. در این روش جداسازی، شافت ماردون در طیفی از قطرها که دهانه پیچی دارند با 16 الی 25 درجه در دسترس قرار دارند. این نوع طراحی باعث شده است که مکانیزم دانه گیری به شکل مطلوب و قابل قبولی صورت گیرد. از کاربردهای این نوع کلاسیفایر در صنعت فاضلاب پیشگیری از به وجود آمدن رسوب در لوله ها است. همچنین استفاده از چنین سیستم این مزیت را به همراه دارد که دانه های ریز را می توان در پیش تصفیه فیلتر کرده و از ورود آنها به پمپ و دستگاه اصلی جلوگیری کرد. 

قطعات کلاسیفایر

هر مجموعه صنعتی از تجهیزات مختلفی تشکیل شده است که خود کلاسیفایر ابزاری به منظور تسهیل تصفیه فاضلاب های صنعتی با مواد سنگین است. حال اینکه برای ساخت خود این دستگاه نیز به قطعاتی نیاز است. قطعات اصلی به کار رفته برای ساخت کلاسیفایر به شرح ذیل است.

 1. گیربکس از اصلی ترین قطعاتی است در تجهیز کلاسیفایر استفاده شده است. الکتروگیربکسی که در این دستگاه ها استفاده می‌شود با توجه به حجم و ظرفیتی که برای دستگاه کلاسیفایر در نظر گرفته شده است؛ متفاوت است. دور موتور و گشتاور گیربکس از مواردی است که باید به آن توجه داشت. 
 2. مخزن قیفی نیز عضو مهمی از کلاسیفایر ها هست که با انتهای مخروطی طراحی شده است. مخزن جایی است که مایع با کل موادی که ترکیب دارد در آن جمع آوری می‌شود. 
 3. مارپیچ یا ماردون دلیل اصلی نام گذاری این کلاسیفایرها است. ماردون ها در اشکال شافت و شافت لس ساخته می‌شود. نکته اینجاست که این قطعه در شرایط مختلف می تواند متغییر باشد. 

قیمت کلاسیفایر دانه گیر فاضلاب

قیمت کلاسیفایر

اهمیت این دستگاه را در صنایعی مانند فاضلاب به کرات بیان کردیم و حالا می توانیم بگوییم کلاسیفایر یک پای پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی است. از آنجایی که گروه صنعتی ناب زیست، فعالیت گسترده ای در زمینه تولید پکیج ها و تجهیزات مربوط به امرو آب و فاضلاب دارد. تولید کلاسیفایر با قیمت مناسب را نیز در زمره محصولات تولیدی خود قرار داده است.

شما عزیزان از سراسر کشور می توانید به منظور خرید کلاسیفایر مارپیچی و انواع دانه گیرهای صنعتی با ما تماس گرفته و مطابق با نیاز مجموعه خود دستگاه مدنظرتان را سفارش دهید. محصولات تولیدی مجموعه ما طبق استانداردهای بین المللی و توسط مهندسان برجسته کشور طراحی و ساخته می‌شود. در صورتی که در رابطه با قیمت انواع کلاسیفایر سوالی دارید یا نیاز به مشاوره خرید برای اطمینان از محصول انتخابی خود دارید می توانید از خدمات مشاوره رایگان ناب زیست بهره مند شوید. 

از مطالب زیر هم بازدید کنید :

اسمز معکوس چیست

فیلتر پرس

پارچه فیلتر پرس

رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]
۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید