کلر مایع

پودر کلر

کلر یا پرکلرین یک ماده شیمیایی بسیار پرکاربرد در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است که به عنوان گندزدا و ضدعفونی کننده قوی مورد استفاده قرار می گیرد. از این ماده به طور گسترده ای در صنعت تصفیه آب و فاضلاب استفاده می شود. نماد کلر Cl و عدد اتمی آن 17 است. کلر از هوا سنگین تر می باشد و بویی بسیار بد و خفه کننده دارد. این ماده هالوژن است و در ترکیبات زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.

کلر خالص گازی به شدت سمی و خطرناک است ولی در عین حال به شدت پرکاربرد می باشد و مفیدترین و پراستفاده ترین ماده شیمیایی در ضدعفونی محیط، استخرهای شنا و پساب خروجی از پکیجهای تصفیه فاضلاب محسوب می شود.

انواع کلر

کلر به 3 شکل جامد، مایع و گاز وجود دارد و هر یک کاربرد خاص خود را دارد. اینکه پودر کلر چیست در ادامه به آن خواهیم پرداخت ولی در کل انواع کلی کلر در سه نوع توضیح داده شده است لذا شناخت هر کدام از انواع کلر شما را در راهنمایی کرده برای خرید درستر راجب کلر کمک خواهد کرد . غالبا سوالات زیادی برای برای مخاطب این صفحه پیش می اید که مثلا از کجا پودر کلر را تهیه و خریداری کنیم یا هر کیلو کلر چطور هست . نگران نباشید در این صفحه به جواب همه ی سوالاتتان خواهید رسید

ابتدا و در مقدمه شما باید انواع کلر را بشناسید و یک دیدگاه کلی داشته باشید سپس با توجه به کاربری که شما دارید نوع مخصتص خود را تهیه کنید . همیشه یادتان باشد خرید بدون آگاهی کاملا به ضرر شما تمام میشود لذا همیشه و به خصوص در خرید های اینترنتی که حضوری جنس را از نزدیک نمی بینید توصیه میکنیم اطلاعات کافی راجب اون محصول بدست آورید .

شناختن انواع کلر شما را در انتخاب بهترین مدل و بهترین خرید راهنمایی فراوانی میکنید پس با ما باشید تا به انواع این محصول بپردازیم :

کلر جامد

کلر جامد بیشتر به شکل پودر است و از آن برای ضدعفونی کردن آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی و شستشوی لباس ها در خشک شویی ها استفاده می شود. این نوع برای تصفیه و گندزدایی آب، ضدعفونی کردن استخرها و پارک های آبی نیز مناسب است و کاربرد دارد.

کلر جامد

جامد بودن کلر مزایا و معایب مخصوص خود را دارد به عنوان مثال کلر جامد دارای کلیسیم بالایی هست . اصلی ترین کاربرد کلر جامد برای تصفیه فاضلاب هست که تاثیر بسیار بالایی دارد . برای خرید کلر جامد می توانید با کارشناسان شرکت ناب زیست تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند .

کلر جامد را می توانید از سایت ما تهیه کنید برای این کار تماس بگیرید.

کلر مایع

کلر مایع پرمصرف ترین شکل این ماده شیمیایی پرکاربرد می باشد و به وسیله تانکرهای مخصوص و در استوانه های آهنی حمل و جا به جا می شود. از این نوع بیشتر برای ضدعفونی کردن استخرها استفاده می شود. کلر مایع به صورت کم کم و با استفاده از پمپ های تزریقی وارد آب استخر می شود و تمام باکتری ها و میکروب های داخل آن را از بین می برد.

یکی از معایب شکل مایع این ماده این است که در زمان طولانی خاصیت خود را از دست می دهد و نگهداری از آن سخت است. همچنین به سرعت با اسیدها و اکثر مواد شیمیایی واکنش می دهد.

کلر مایع

کلر مایع نیز کاربردی و استفاده زیادی دارد . از معایب کلر مایع می توان به این مورد اشاره کرد که با توجه به بوی شدیدی که دارد ممکن است فرد استفاده کننده دچار مصمومیت شود لذا بایستی حتما هنگام استفاده از کلر مایع از ماسک استفاده نمود .

گاز کلر

از گاز کلر بیشتر برای ضدعفونی کردن حوضچه های تصفیه آب استفاده می شود. گاز کلر اگر با آب ترکیب شود، خاصیت اسیدی آن را افزایش می دهد. این ماده ضدعفونی کننده قوی و پرکاربرد را به شکل گاز را در مخازن و کپسول های تحت فشار نگهداری می کنند و استفاده می نمایند. هر کپسول حاوی گاز کلر تا شش ماه مورد استفاده قرار می گیرد، به همین دلیل بسیار از نظر هزینه مناسب و مقرون به صرفه است.

یکی از معایب این نوع کلر این است که احتمال نشتی از کپسول وجود دارد و این بسیار خطرناک است. برای حمل کپسول های حاوی این ماده شیمیایی حتما باید از جرثقیل سقفی و تجهیزات مناسب استفاده شود و مخازن در اتاقی مخصوص مجهز به نشتی یاب نگهداری شوند.

مزایا و ویژگی‌های کلر

کلر ویژگی های خاص خود را دارد و به همین دلیل به شدت مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد دارد. این مزایا و ویژگی‌ها عبارتند از:

 • قیمت مناسبی دارد و مقرون به صرفه است.
 • همیشه در دسترس است و راحت تهیه می شود.
 • تاثیرگذاری و کارآمدی بالایی دارد.
 • باکتری ها و میکروب های موجود در آب را از بین می برد.
 • طعم و بوی آب را تغییر نمی دهد.
 • از رشد جلبک و لجن در آب جلوگیری می کند.

کاربردهای کلر

کلر به دلیل خواص و ویژگی های منحصر به فرد خود، کاربردهای فراوانی دارد و در زمینه‌های مختلفی از آن استفاده می شود. در زیر به چند مورد از این کاربردها اشاره کرده ایم:

خرید پودر کلر
 • تصفیه و گندزدایی آب های آشامیدنی. (برای اطلاعات تکمیلی صفحه دستگاه کلرزن را مطالعه نمایید.)
 • ضدعفونی کردن آب استخرها
 • تصفیه و گندزدایی فاضلاب های وارد شده به رودخانه ها و محیط زیست
 • تولید محصولات کاغذی
 • تولید مواد غذایی
 • خشک شویی ها
 • نساجی ها
 • تولید دارو و حلال ها
 • فرآورده های نفتی
 • تولید مواد ضدعفونی کننده
 • رنگ سازی و تولید رنگدانه
 • تولید پلاستیک
 • تولید گاز خردل
 • تولید کبریت و مواد آتش زا
 • تولید حشره کش ها
 • تولید مواد جرم گیر، سفید کننده و پاک کننده
تزریق کلر

نکات ایمنی هنگام استفاده از پودر کلر

پودر کلر خطرناک و سمی است و می تواند آسیب های جدی به انسان وارد کند. به همین دلیل هنگام استفاده از پودر کلر باید نکاتی را رعایت کنید تا دچار مشکل و آسیب نشوید. این نکات مهم عبارتند از:

 • هنگام استفاده از این ماده شیمیایی ( پودر کلر ) حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید.
 • پودر پرکلرین به پوست ، چشم و ریه آسیب می رساند و آنها را تحریک می کند.
 • فضایی که در آن از کلر به عنوان ماده ضدعفونی کننده استفاده می کنید باید حتما تهویه مناسب داشته باشد.
 • اگر پودر کلر با پوست شما تماس پیدا کرد ، سریعا ناحیه مورد نظر را با آب فراوان بشویید. تماس پودر پرکلرین باعث سوختگی پوست می شود.
 • اگر کلر مایع یا جامد یا کلر گازی را استنشاق کردید، سریعا به هوای آزاد بروید و تنفس کنید. این ماده شیمیایی ریه را تحریک می کند و باعث تورم و آسیب جدی به آن می شود.
 • اگر به دلیل استنشاق زیاد گاز کلر ، فرد مسموم شده قادر به تنفس نبود، حتما تنفس مصنوعی را اعمال کنید.
 • در صورت بروز مشکلات جدی و وسیع با پزشک و اورژانس تماس بگیرید.

در واقع موارد بالا را هم میتوان به عنوان مضرات کلر در نظر گرفت پس حواستان باشد که کلر میتوان مضر نیز باشد لذا در استفاده از پودر کلر بسیار احتیاط کنید .

قرص کلر

نحوه تولید کلر

یکی از روش های ارزان و رایج برای تولید کلر این است که از محلول نمک طعام برق عبور می دهند و پرکلرین خالص به دست می آید.

روش دیگر، روش شیمیایی تولید کلر است. در این روش محلول سدیم کلراید را الکترولیز می کنند و کلر به دست می آید. محلول سدیم کلراید را بین دو الکترود قرار می دهند و جریان الکتریکی برقرار می شود. سپس کلراید آزاد می شود و سدیم رسوب می کند. سدیم مجددا با آب فعال می شود و کلر به دست می آید. این روش شیمیایی انرژی زیادی مصرف می کند.

قیمت کلر

قیمت کلر بسیار مناسب و ارزان است. این ماده پرکاربرد و پرمصرف راحت در دسترس قرار می گیرد و قابل خرید است. هنگام خرید به کیفیت کلر دقت نمایید و سعی کنید محصولی باکیفیت و مرغوب خریداری کنید. برای اطلاع دقیق از قیمت پودر پرکلرین و ثبت سفارش با همکاران ما در بخش فروش تماس بگیرید.

کلرهای نامرغوب قیمت ارزان تر و پایین تری دارند. شما می توانید از روی رنگ این ماده شیمیایی پرکاربرد، مرغوب بودن یا نامرغوب بودن آن را تشخیص دهید. کلر مرغوب و باکیفیت سفید رنگ است، در حالی که مدل نامرغوب این ماده شیمیایی رنگی متمایل به زرد دارد. از سوی دیگر نمونه مرغوب این ماده، دارای بویی شبیه گاز است.

قیمت کلر جامد

امروزه کلر به دلیل قیمت مناسب و راحت در دسترس بودنش، طرفداران زیادی دارد و در زمینه های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین استفاده از پرکلرین، برای تصفیه و گندزدایی آب و فاضلاب و ضدعفونی کردن استخرها است. کلر خاصیت پاک کنندگی و سفید کنندگی بالایی نیز دارد، از این رو در خشک شویی‌ها و نساجی ها زیاد از آن استفاده می شود.

نتیجه نهایی اینکه؛ کلر ماده ای سمی و خطرناک است و هنگام استفاده از آن باید حتما نکات ایمنی رعایت شود. به طور کلی امروزه این ماده پرمصرف، به یکی از مهمترین و بهترین ابزار مورد استفاده انسان تبدیل شده است که می توان از آن در همه جا استفاده کرد.

امروزه در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب از گاز ازن و دستگاه اوزون ساز بیشتر استفاده میشود. دلیل این موضوع را شاید بتوان در کارایی بیشتر ازن ژنراتور و هزینه‌های تعمیر و نگهداری بسیار کم اوزون توجیه نمود.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]
۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید