Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

فیلتر شنی

فیلتر شنی

فیلتر شنی یا سند فیلتر مخزنی است اغلب عمودی و در ظرفیتهای بالا بصورت افقی با جنس بدنه فلزی و یا فایبرگلاس كه با فیلتراسیون فیزیكی آب کدر از درون سیلیس و بستر شنی باعث حذف ذرات جامد معلق می‌شود. فیلترهای شنی برای تصفیه اولیه آب دارای ناخالصی و کدورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روش یک فرآیند تصفیه آب و فاضلاب سازگار با محیط زیست، نسبتاً ساده و ارزان قیمت است. محیط تصفیه شامل چند لایه سیلیس با درجه بندیهای مختلف درون مخزن تحت فشار می‌باشد.

فیلتراسیون شنی یکی از فرآیندهای اساسی در علم تصفیه آب می‌باشد که به منظور جداسازی مواد جامد غیر قابل ته نشینی از آب از طریق عبور آن از یک بستر متخلخل شن یا سیلیس صورت می‌پذیرد. در تصفیه آب میتوان فیلتراسیون را با عبور از روزنه‌های در حد متوسط جهت حذف مواد جامد معلق آن در نظر گرفت. این فیلتراسیون سازگاری بسیار بالایی با فرآیندهای طبیعی دارد.

فیلتر شنی با فیلتراسیون فیزیکی آب، کلیه ذرات معلق موجود در آب، رنگ، باکتریها، پلانکتونها و در حالت کلی ذرات جامد معلق بزرگتر از 50 میکرون را جذب می‌نماید.

فیلتر شنی

فیلتر شنی چیست؟

فیلتر شنی مخزنی است تحت فشار، پر شده با سیلیس در دانه بندیهای متفاوت در دو تیپ افقی و بیشتر عمودی که وظیفه صاف نمودن آبی که از بستر آن می‌گذرد را دارد. این دستگاه به عنوان مرحله‌ای از روند تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

انواع فیلتر شنی

 • تند یا سریع (گرانشی)
 • صافی شنی تحت فشار
 • فیلتر شنی آهسته (کند)

هر سه نوع فیلترها در سراسر جهان در صنعت آب به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو مورد اول نیاز به استفاده از مواد شیمیایی فلوکولانت دارند تا بتوانند با راندمان بالا کار کنند. در حالی که فیلتر شنی کند میتواند آب بسیار با کیفیتی با حذف عوامل بیماری زا و میکروبی از 90٪ به 99٪ (بسته به فشارها)، طعم و بوی نامطبوع آب را بدون نیاز به مواد شیمیایی حذف نمایند.

این دستگاه‌ها به جز کاربرد آن در تصفیه خانه‌های صنعتی میتوانند در تصفیه خانه‌های کوچک و خانگی نیز بدلیل در دسترس بودن متریال مصرفی آن مورد استفاده قرار گیرند.

 

ساخت فیلتر شنی

فیلتر شنی شامل یک مخزن از جنس فولاد، کربن استیل، فایبرگلاس و… می‌باشد. عموما بصورت مخزن تحت فشار با شکل ظاهری استوانه‌ای و در برخی موارد مکعبی به عنوان فیلتراسیون فیزیکی آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم از گذشته دور به عنوان روشی موثر برای زلال سازی آب مورد استفاده قرار میگرفت. در این فیلترها از شن سیلیس استفاده می‌شود که ناخالصیهای موجود در آب را از آن جدا میکند.

تفاوت کارکرد فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس

تفاوت در نوع کارکرد فیلتر شنی و کربنی فلزی با فیلترهای مشابه از جنس فایبرگلاس همواره برای خریداران این محصول جای سئوال داشته است. هر کدام از این فیلترها دارای مزیتها و معایبی در انجام فرآیند و طول عمر آنها می‌باشد.

از تفاوتهای فیلترهای فلزی و FRP سطح فیلتراسیون در آنها می‌باشد. فیلتر شنی فلزی دارای صفحه نازل است و نازلها بر روی آن نصب می‌‌شوند. در نتیجه همواره سطح فیلتراسیون بیشتری به دلیل پخش بودن نازل نسبت به فیلترهای فایبرگلاس دارد. در نتیجه همواره آب تصفیه شده در فیلترهای فلزی زلال تر می‌باشد.

فیلتر شنی فلزی

در مقابل یکی از مزیتهای بزرگ فیلتر شنی فایبرگلاس FRP ضد زنگ بودن آنها به دلیل داشتن لایه پلی اتیلن داخلی می‌باشد. این مزیت هم برای فروشنده و هم برای خریدار بسیار مهم محسوب میشود. نکته قابل توجه در رنگ آمیزی آنها این است که پس از سند بلاست و با دقت رنگ آمیزی شود. در این صورت حداقل تا 15 سال مخزن بدون مشکل کار خواهد کرد.

مفهوم فیلتراسیون با بستر ماسه‌ای

فیلتر با بستر شن و ماسه‌ای نوعی فیلتر عمیق است. به طور گسترده، دو نوع فیلتر برای جداسازی جامدات از مایعات وجود دارد:

 • فیلترهای سطحی، که در آن ذرات بر روی یک سطح قابل نفوذ درگیر می‌‌شوند.
 • فیلترهای عمیق، که در آن ذرات درون یک بستر متخلخل از مواد قرار می‌گیرند.

علاوه بر این مورد، دستگاه‌های غیرفعال و فعال برای ایجاد فیلتراسیون مایعات از جامد همانند فیلترهای مجهز به سیستم خود نظافت اسکرینی، فیلتر هیدروسیکلون و سانتریفیوژها وجود دارد.

انواع مختلفی از فیلترهای عمقی وجود دارد. برخی از آنها از مواد فیبری و برخی دیگر از مواد گرانولی برای تصفیه آب استفاده میکنند. فیلتر شنی نمونه‌ای از فیلتر عمقی با موارد گرانولی می‌باشد. از این نوع فیلتر عموما برای جداسازی مقادیر کوچک (10 پی پی ام یا 10 گرم در هر متر مکعب) مواد جامد ریز (کمتر از 100 میکرومتر) در محلولهای آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشترین کاربرد این نوع صافی در تصفیه پساب فاضلاب می‌باشد.

کاربرد فیلترهای شنی

 • آماده سازی آب برای برج خنک کننده
 • تصفیه فاضلاب
 • تولید آب آشامیدنی
 • تصفیه در استخرها
 • پیش فیلتراسیون برای سیستمهای غشایی
 • تصفیه آب خاکستری یا سطحی

فرایند تفکیک آلاینده‌های آب با استفاده از این فیلترها به واسطه ترکیبی دو فرایند زیر انجام میگیرد:

 1. ذرات جامد و ذرات معلق موجود در آب در فاصله کوچک بین دانه‌های ریز شن به دام می‌افتد.
 2. مواد ژلاتینی و لزج و چربی‌ها تمایل زیادی به چسبیدن به دانه‌های شن دارند. به همین جهت است که در فیلتر شنی برای افزایش هر چه بیشتر بازدهی فیلتر به آن مواد منعقد کننده و لخته کننده افزوده می‌شود.
 3. به‌ این ‌ترتیب این صافی به واسطه دو فرایند یاد شده آلاینده‌های موجود در آب را تفکیک می‌کنند. به تدریج با افزایش حجم آلاینده‌های تفکیک شده از آب، افت فشار ایجاد شده به واسطه فیلتر نسبت به افت فشار اولیه دائماً افزایش میابد. این فیلتراسیون را میتوان به عنوان اولین مرحله از تصفیه آب بر شمرد.

فیلتر شنی تحت فشار

رایج ترین نوع این نوع فیلتر در کشور می‌باشد. علت این انتخاب سرعت بالا در فیلتراسیون آب می‌باشد. دستگاه فیلتر شنی تحت فشار برای حذف مواد جامد معلق تا 100 میکرون میتواند استفاده شود. شکل مخزنها به صورت استوانه می‌باشد و در موارد با دبی بالا به صورت افقی ساخته میشود. طراحی این محصول به شکلی انجام میشود که در زمان تولید یا شستشوی معکوس گذر آب از میان سیلیسهای داخل فیلتر به صورت یکنواخت پخش شود. (tdgjv akd)

سازنده فیلتر شنی

اصولا” جنس آب پخش کن و آب جمع کنهای درون فیلتر شنی تحت فشار را از مواد پلی پروپیلن فشرده انتخاب میکنند. همچنین ماکزیمم ارتفاع مفید سیلیس در سَند فیلترها 100cm در نظر گرفته میشود. در این سیستمها اغلب 1/3 مخزن را خالی نگه می دارند. این باعث میشود تا سطح آزاد کافی جهت شناور بودن املاح معلق وجود داشته باشد. در صورتی که حجم بالای مخزن خالی باشد کمک زیادی به زمان بین 2 احیای دستگاه خواهد نمود.

عملکرد فیلتر شنی تحت فشار

در فیلتر شنی تحت فشار آب از بالای فیلتر وارد مخزن می‌شود. سپس به وسیله نازلهای آب پخش کن در کل سطح فیلتر به صورت یکنواخت پخش میشود. این کار باعث موجب خواهد شد تا کل سطح فیلتر درگیر عمل تصفیه گردد. به علاوه از تجمع مواد معلق جلوگیری شود.

پس از گذر آب از لایه‌های سیلیس وارد قسمت پایینی فیلتر شنی میشود. در این قسمت یک صفحه نازل تعبیه شده است که کل سطح صفحه نازل به وسیله نازلهایی با ضخامت 5/0 پوشش داده شده است. این صفحه نازل باعث میشود آب به صورت یکنواخت از کف مخزن جمع آوری شود. در زمان بک واش هم آب را به صورت یکنواخت به سمت بالای دستگاه هدایت کند. در فیلترهای FRP یا مان فایبرگلاس، نازل آب جمع کن به شکل خورشیدی است.

فیلتر شنی تند

فیلتر شنی تند (Rapid Sand Filter) یک واحد کاملا فیزیکی برای تصفیه آب آشامیدنی است. این فیلترها ذرات معلق نسبتا بزرگ را حذف میکنند و از بازدهی بالایی برخوردارند. دو نوع متداول آنها شامل فیلترهای شنی سریع ثقلی و فشاری میباشد. این فیلترها برای تولید آب شرب قابل اطمینان همواره به پیش تصفیه (معمولا انعقاد – لخته سازی) و تصفیه تکمیلی (معمولا گندزدایی با کلر) نیازمند میباشد. ساخت و راهبری این دستگاه‌ها نیز دارای هزینه می‌باشد. در عین حال برای استفاده از آنها نیاز به پمپهای قدرتمند، بک واش و شستشوی منظم و کنترل دقیق جریان خروجی پمپ خواهید داشت.

در کشورهای توسعه یافته از این مدل برای تصفیه آب در حجمهای بسیار بالا، به خصوص در حالتهایی که محدویت فضا وجو داشته باشد استفاده میشود. همچنین مواد مورد نیاز، نیروی کار ماهر و تامین همیشگی انرژی از دیگر ملزومات آن میباشد. بک واش (back washing) کردن یا همان تمیز کردن سیستم، که نیازمند معکوس کردن جهت آب است، در این دستگاه به طور مکرر باید استفاده شود.

مکانیزم عملکرد فیلتر شنی سریع

طراحی فیلتر شنی تند یا سریع بر مبنای دو اصل فیزیکی اساسی می‌باشد.

 1. ذرات معلق تقریبا بزرگ با عبور از میانه ی فیلتر بین دانه‌های ماسه و شن گیر میکنند (تنش مکانیکی).
 2. مواد و ذراتی با اندازه‌های کوچکتر تحت تاثیر نیروی واندروالس بر روی سطوح دانه‌های شن میچسبند (جذب فیزیکی). در صورت نیاز به چسبندگی بیشتر میتوان از مواد شیمیایی کمکی (کواگولانت یا فلوکولانت) استفاده کرد.

در طول این فرآیندها به مرور زمان ذرات بیشتر و بیشتری در محیط داخلی فیلتر جمع میشود. این مورد باعث گرفتگی میشود راندمان دستگاه افت میکند. رسیدن دوباره به عملکرد استاندارد سیستم فیلتراسیون توسط شستشو و پاکسازی بستر فیلتر به وجود خواهد آمد. این فرآیند “بک واش” یا همان شستشوی معکوس نام دارد. در طی این مرحله جریان آب تصفیه شده به صورت برعکس و در جهت مخالف در دستگاه جریان پیدا میکند. شن مجددا معلق میشود و مواد جامد در سطح آب جدا و تفکیک میشوند.

فیلتر شنی تند

در بیشتر مواقع برای ایجاد سهولت در فرآیند شستشو، هوای اضافی نیز به سیستم تزریق می‌شود. بلافاصله پس از این که بخش زیادی از ذرات از سیستم خارج شود آب بک‌واش تمیز خواهد شد. در نتیجه عملکرد و بازدهی فیلتر شنی به حالت اول باز خواهد گشت. بدیهی است که میزان تقریبا قابل توجهی از لجن در طول این فرآیند تولید می‌شود که قبل از تخلیه به محیط نیاز به تصفیه دارد.

فیلتر شنی کند

دو نوع فیلترهای شنی اول نیاز به پمپ و استفاده از مواد شیمیایی دارند (اصل لخته سازی). فلکولانت (flocculent) استفاده شده که از طریق یک اصل شیمیایی، مواد معلق و ذرات معلق را به دام می‌اندازد تا پوسته‌های بزرگی را تشکیل دهد که رسوبگذاری می‌‌شوند. رسوب گذاری به معنای این است که ذرات معلق حرکت را متوقف کرده و مستقر می‌‌شوند.

فیلتر شنی کند

بر خلاف سایر روشهای تصفیه فیزیکی، فیلتر شنی کند از فرآیندهای بیولوژیکی برای تمیز کردن آب استفاده میکنند و سیستمهایی بدون فشار هستند. آنها میتوانند آب را تصفیه کنند و وجود میکروارگانیسم‌ها (باکتریها، ویروس‌ها، میکروب‌ها و غیره) را بدون نیاز به مواد شیمیایی و در صورت لزوم با استفاده از لایه‌ای از کربن فعال کاهش دهند. این مدل از فیلترها برای کار به برق نیاز ندارند.

یکی از سایر انواع مخازن تحت فشار که همانند این محصول در دو حالت فلزی و فایبرگلاس تولید شده و برای تصفیه آبهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد سختی گیر نام دارد.

شرکت مهندسی ناب زیست بنا به نیاز خریداران و کارفرمایان محترم آماده تولید انواع صافی شنی، فیلتر کربنی، فیلتر کربن اکتیو و… در سایزها و ابعاد مختلف استاندارد و یا سفارشی کارفرمایان، با استفاده از مرغوب ترین متریال موجود در کشور می‌باشد.

طرز کار فیلتر شنی

طرز کار فیلتر شنی به این صورت است که آب حاوی ناخالصی را از بستری که دارای دانه‌های شن و سنگ سیلیس می‌باشد عبور می دهیم. در اثر عبور آب از بستر شنی، ذرات معلق آب بین ذرات شن و ماسه گیر کرده و آب تقریبا عاری از مواد معلق و کدورت، خارج می‌شود.

استفاده از فیلتر شنی یکی از بهترین روشهای تصفیه برای کاهش غلظت جامدات معلق در آب میباشند. این فیلترها دارای بستری شامل یک یا چند نوع لایه میباشند. که هر لایه شامل ذراتی از جنس سنگ، گرانیت و یا دانه‌های آنتراسیت هستند. دانه بندی و اندازه این ذرات نیز متفاوت است.

پروسه کار بدین ترتیب است که ابتدا آب کثیف یا تصفیه نشده از طریق لوله ورودی یا Inlet وارد مخزن می‌شود. این ورودی در بالای مخزن قرار دارد. آب توسط فشار ایجاد شده توسط پمپ به پایین حرکت می‌کند.

طرز کار سیستم فیلتراسیون ماسه ای

در حین همین حرکت آب از بین شن و سیلیس موجود در مخزن، مواد جامد معلق و ناخالصی‌ها در بین دانه‌ها باقی می ماند. در نهایت آبی بدون ناخالصی و مواد اضافی از نازلهای تعبیه شده در پایین ترین قسمت دستگاه خارج می‌شود.

مکانیسم عملکرد فیلتر ماسه‌ای

فیلتر شنی با فراهم آوردن مقدار زیادی از مواد جامد ذره‌ای، امکان بالایی برای گرفتن سطح دانه شن را دارند. از آنجا که مایع در طول مسیر پر پیچ و خم از درون ماسه‌های متخلخل جریان می‌یابد، ذرات نزدیک به دانه‌های شن درگیر می‌‌شوند. این ذرات میتوانند توسط یکی از روشهای زیر احاطه شوند:

 • برخورد مستقیم
 • نیروی واندر والس یا جذب نیروی لندن
 • جاذبه بار سطحی
 • انتشار

علاوه بر این، ذرات جامد میتوانند مانع درگیر شدن توسط سطح گرانولها گردند، اگر چه این مورد میتواند در عمق لایه شنی مجددا اتفاق بیافتد. سرانجام، یک دانه شن که قبلاً توسط مواد جامد آلوده یا احاطه شده است ممکن است جاذب شده یا مواد جامد ذره‌ای اضافی را دفع کند.

در بعضی از کاربردهای فیلتر شنی، لازم است که قبل از تصفیه آب، جریان به سمت یک بستر ماسه‌ای هدایت شود تا اطمینان حاصل گردد که ذرات جامد حذف خواهند شد. این امر میتواند با یکی از چندین روش زیر حاصل شود:

 1. با تغییر pH میزان بار سطحی روی ذرات و ماسه‌ها را تنظیم کنید.
 2. انعقاد – اضافه کردن کاتیونهای بسیار پر بار (معمولاً آلومینیوم 3+ یا کلسیم 2+)
 3. لخته سازی – اضافه کردن مقادیر کمی زنجیرهای پلیمری شارژ که یا پل ارتباطی بین ذرات جامد و شن و ماسه ایجاد می‌کند.

پروسه‌های عملیاتی در فیلتراسیون با بستر شنی

فرآیند صاف نمودن آب درون بستر شنی را میتوان با جریان رو به بالا و یا جریان رو به پایین انجام داد که حالت دوم معمول تر است. برای مدلهای با جریان رو به پایین، مایعات میتوانند تحت فشار یا تنها به وسیله نیروی جاذبه جریان داشته باشند.

فیلترهای با بستر شن و ماسه‌ای در مصارف صنعتی کاربرد دارد و اغلب از آن به عنوان فیلتر شنی سریع استفاده می‌شود. واحدهای تغذیه شونده با جاذبه در تصفیه آب بویژه آب آشامیدنی استفاده می‌‌شوند. این فیلترها در کشورهای در حال توسعه کاربردهای گسترده‌ای پیدا کرده اند.

ساختار فیلترهای شنی

این طرح ساختار کلی یک فیلتر با فشار سریع را نشان میدهد. شن و یا ماسه بیشتر فضای مخزن را در بر می‌گیرد. در کف مخزن نازل یا در بالای سیستم زهکشی قرار دارد که اجازه میدهد آب فیلتر شده خارج شود. آب خام از قبل تصفیه شده وارد مخزن در بالا شده، از طریق فیلتر جریان می‌یابد و پساب از طریق سیستم زهکشی در قسمت پایین تخلیه می‌شود.

برای سیستمهای تصفیه بزرگ تر سیستمی تعبیه شده که برای توزیع یکنواخت آب خام در دستگاه به کار میروند. علاوه بر این، معمولاً یک سیستم توزیع که کنترل جریان هوا را کنترل می‌کند، در نظر گرفته شده است. این بخش امکان توزیع هوا و آب ثابت را فراهم می‌کند و از جاری شدن بیش از حد آب در مناطق خاص جلوگیری می‌کند.

در مورد دانه بندی سیلیس و یا شن موجود در صافی باید گفت توزیع دانه بندی یکنواخت به دلیل شستشوی مکرر از بین میرود. ریز دانه‌ها در قیمت بالا مناسب است و درشت دانه‌ها در پایین دانه بندی قرار می‌گیرند.

فرآیندهای مؤثر در عملکرد سیستم فیلتراسیون

دو فرآیند مؤثر بر عملکرد یک فیلتر شنی، اشباع شدن و احیا هستند. در شروع بکار یک صافی شنی جدید، بازده فیلتر به طور همزمان با تعداد ذرات احاطه شده در محیط آن افزایش می‌یابد. این پروسه شروع اشباع نامیده می‌شود. در هنگام رسیدن سیستم به مرحله اشباع ممکن است آب کیفیت لازم را نداشته باشد. در این حین لازم است آب مجدد به سیکل فیلتراسیون فرستاده شود.

روشهای احیا، امکان مجدد استفاده از دستگاه را فراهم می‌آورد. در این مرحله مواد جامد انباشته شده از بستر جدا می‌‌شوند. در هنگام شستشو، آب (و هوا) به عقب پمپ می‌شود (بکواش). آب شستشوی برگشتی تا حدی ممکن است در جلوی فرآیند صافی مجدداً مورد استفاده قرار گیرد و فاضلاب تولید شده باید دور ریخته شود. زمان بکواش توسط مقدار کدورت در پشت فیلتر تعیین می‌شود. این مقدار نباید از یک آستانه تعیین شده تجاوز کند.

ساخت فیلتر شنی سریع تحت فشار

دانه‌های ماسه و شن کوچکتر سطح بیشتری را فراهم میکنند و بنابراین نیاز بیشتری به شدت آب ورودی دارند. بنابر این به انرژی پمپاژ بیشتر برای انتقال مایعات در بستر شنی نیاز دارد. یکی از استانداردها این است که اکثر فیلتر شنی‌ها با فشار بالا، از دانه‌ها در محدوده 0.6 تا 1.2 میلی متر استفاده میکنند. اگرچه برای کاربردهای تخصصی اندازه‌های دیگری نیز ممکن است مشخص شود.

ساختار صافی شنی

ذرات بزرگتر (> 100 میکرومتر) تمایل دارند که منافذ بستر را مسدود کرده و آن را به یک فیلتر سطحی تبدیل کنند که به سرعت کور شده و جریان آن قطع می‌گردد. برای غلبه بر این مشکل از دانه‌های بزرگتر شن و ماسه استفاده می‌شود. اما در صورت وجود مقادیر قابل توجهی مواد جامد بزرگ در بستر، باید با فرآیندی مانند آپ استریم یا فشار رو به بالا این کور شدگی را برطرف نمود.

نکاتی درباره محاسبه ظرفیت فیلتر شنی

عمق بستر شن و ماسه توصیه می‌شود بدون توجه به نوع کاربرد در حدود 0.6 الی 1.8 متر (2-6 فوت) باشد. این مورد به حداکثر توان مورد نیاز دستگاه مرتبط می‌باشد. آیین نامه در مورد طراحی فیلترهای سریع بستر شن و ماسه نشان میدهد که آنها باید با حداکثر سرعت 9 متر مکعب در مترمربع در ساعت (220 آمپر در گالن / فوت 2 در ساعت) کار کنند. با استفاده از توان مورد نیاز و حداکثر سرعت جریان، ظرفیت فیلتر شنی محاسبه می‌گردد.

نکته اصلی طراحی این سیستم این است که اطمینان حاصل کنید که سیال به درستی در بستر توزیع شده و مسیرهای خروجی برای مایع وجود نداشته باشد که ماسه‌ها در آن شسته شوند و عملکرد فیلتر مختل شود.

فیلتر شنی تند معمولاً با فشار کاری 2 تا 5 بار (28 تا 70 PSI) عمل می‌کنند. افت فشار در بستر شن و ماسه تمیز معمولاً بسیار کم است. با تشکیل مواد جامد روی بستر، این افت فشار اتفاق خواهد افتاد. این نوع فیلتر ذرات را به اندازه‌های بسیار کوچک ضبط و احاطه می‌کند و دارای اندازه قطع واقعی نیست که ذرات همیشه از آن عبور میکنند. منحنی برای راندمان کار و اندازه ذرات فیلتر، یک منحنی U شکل می‌باشد که رابطه بین اندازه ذرات و قدرت جذب ذرات توسط دستگاه را نشان میدهد.

ساخت فیلتر شنی کند

سیستم فیلتراسیون ماسه ای فلزی کند

همانطور که از عنوان پیداست، سرعت تصفیه در فیلتر شنی کند تغییر می‌کند. اما بزرگترین تفاوت بین صافیهای آهسته و سریع، این است که لایه بالایی بستر شنی از نظر بیولوژیکی فعال است، زیرا در اینجا مباحث میکروبی مد نظر قرار دارد. عمق یا ارتفاع سیلیس ریزی توصیه شده و معمول در فیلتر شنی کند یا مدل آهسته 0.9 تا 1.5 متر است. لایه میکروبی در طی 10-20 روز از شروع عملیات تشکیل می‌شود. در طی فرآیند فیلتراسیون، آب خام میتواند از طریق محیط متخلخل شن و ماسه نفوذ کند و مواد آلی، باکتریها، ویروس‌ها و کیستهایی مانند Giardia و Cryptosporidium را متوقف و به دام بیندازد.

روش احیاء در این نوع، خراش دادن نامیده می‌شود و برای از بین بردن ذرات خشک شده روی فیلتر بصورت مکانیکی استفاده می‌شود. با این حال بسته به سیستم نوعی، این روند میتواند در زیر آب انجام شود. یکی دیگر از عوامل محدود کننده آب فیلتر شده کدورت است. این مورد برای صافیهای کند، به 10 NTU (واحدهای کدورت نففومتریک) محدود شده است.

مدل فیلتراسیون کند گزینه مناسبی برای عملیات با بودجه مالی محدود است. زیرا این روش تصفیه از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی‌کند و به تجهیزات مکانیکی کمی احتیاج دارد. با این حال، به دلیل رشد مداوم جمعیت در جوامع، فیلترهای شنی کند در حال جایگزینی با مدل نوع سریع هستند که بیشتر به دلیل طول دوره سرویس آن است.

مقایسه فیلتر شنی تند و کند

انواع سیلیس صافی شنی

درون فیلتر شنی چهار لایه مختلف از سیلیس با ضریب یکنواختی 35/1 با دانه بندی زیر از نوع سنگهای مخصوص و درجه خلوص بالای 95% باید وجود داشته باشد.

 • سیلیس نمره یک از قطر 0.5 تا 1.5 میلی متر
 • سیلیس نمره دو از قطر 2 تا 3.5 میلی متر
 • سیلیس نمره سه از قطر 4 تا 8 میلی متر
 • سیلیس نمره چهار از قطر 8 م.م تا 12 م.م

کلیه سیلیسهای ریخته شده در دستگاه جمعاً به ارتفاع یک متر خواهد رسید تا بهنرین عملکرد را در سیستم شاهد باشیم.

ساخت فیلتر شنی تصفیه آب

که این عدد به ظرفیت دستگاه ربطی ندارد. چون پس از آزمایشاتی که روی این محصول انجام شده است این موضوع به اثبات رسیده که از یک ارتفاعی به بعد مواد بکار برده شده در فیلترها توانایی تصفیه بیشتر آب را ندارند و ماکزیمم ارتفاع 1.5 متر برآورد شده است که بالاترین راندمان را نتیجه خواهد داد.

با در نظر گرفتن بستر و پخش کننده آب ارتفاع فیلتر در حالت ماکزیمم به 1.5 متر میرسد. شنهایی با دانه بندی ریزتر سطح بیشتری را فراهم می‌کنند درنتیجه بیشتر آلودگی آب را می‌گیرند. اما به انرژی پمپاژ بیشتری برای انتقال سیال نیاز دارند. که خود این موضوع در طراحی فیلتراسیون سیستم باید در نظر گرفته شود.

انواع شن مورد استفاده در فیلتراسیون

 • ایلمینات‌ها که نوعی سیلیس فشرده است که در ترکیبات آن علاوه بر سیلیس مقداری تیتانیوم نیز یافت می‌شود که به طرقی با هم ترکیب شده اند.
 • سیلیس‌ها که متداول ترین نوع شن مورد استفاده می‌باشد.
 • آنتراسیت‌ها یا Anthracite نوعی کربن سخت و براق مشکی رنگ می‌باشد که مقدار بسیار زیادی کربن دارند. در بازار به آنتراسیت‌ها، شن مشکی اطلاق می‌گردد.

سیلیس

استفاده از فیلترهای شنی در استخر پرورش ماهی

در استخرهای پرورش ماهی به علت تولید فضولات آبزیان و همچنین وجود باقی مانده غذایی ماهی‌ها در آب کیفیت آب استخر به شدت کاهش خواهد یافت. لذا به علت حساسیت شرایط آب در استخر پرورش ماهی، وجود فیلتر شنی استخر پرورش ماهی از ارکان اساسی محسوب میشود.

در استخرهای پرورش ماهی، خط تخلیه اصلی با یک لایه سنگریزه، سنگهای ریز و شن پوشانده می‌شود. با مکش آب به داخل خط تخلیه، جریان آب به ناچار باید از میان بستر شن و سنگریزه ایجاد شده عبور می‌کند که طی آن، ناخالصیهای موجود در آب نیز تفکیک می‌شود.

در صورت استفاده از این فیلترها در استخرهای پرورش ماهی، فضولات ماهی‌ها، مواد آلی فاسد شده و جلبک‌ها و خزه‌های استخر پس از گذشت چند هفته ماده‌ای مشابه با صابون را در بستر فیلتر ایجاد می‌کنند. آنزیمهای موجود در این ماده ناخالصیهای انباشته شده در بستر صافی شنی را تجزیه می‌کند. بنابراین صافیهای این استخرها طی یک فرایند طبیعی دائما تمیز می‌شود. از این مدلها گاهی به فیلتر بیولوژیکی نیز تعبیر میشود.

بهبود عملکرد دستگاه فیلتر شنی

در فیلترهای شنی از ماسه الک شده، خرده کوارتز و شن برای تصفیه آب استفاده میشود. همانطور که قبلا اشاره شد وظیفه این دستگاه‌ها به دام انداختن ذرات جامد معلق در بین ذرات شن و ماسه میباشد. معمولا در این نوع دستگاه‌ها برای افزایش بازدهی سیستم از مواد منعقد کننده استفاده میشود. زیرا در صورت عدم بکارگیری یک ماده منعقد کننده این سیستم تنها برای جدا کردن مواد جامد درشت از آب در گردش موثر است.

بهبود عملکرد سیستم فیلتراسیون تصفیه آب با بستر ماسه ای

برای بهبود قابلیت این محصول در جذب ناخالصی‌ها، به ازای هر یک دهم متر مکعب، مقدار 125 میلی گرم ماده شیمیایی “آلوم” به آن اضافه می‌شود. آلوم در واقع همان سولفات آلومینیوم است که در بازار به نام زاج سفید نیز فروخته می‌شود. با افزودن آلوم به شن، ناخالصیهای بسیار ریزتری در داخل فیلتر به دام می‌افتد و منجر به بهبود عملکرد بهتر سیستم فیلتراسیون و در نتیجه تولید آب صاق تر و شفاف تر میشود.

بکواش فیلتر شنی

پس از گذشت مدتی از کارکرد سیستم میزان آلاینده‌های انباشته شده در بستر فیلترشنی افزایش یافته و شدت جریان عبوری از آن به واسطه افزایش افت فشار کاهش میابد. هنگامی که در دستگاه افت فشار یا کاهش سرعت جریان در حد غیر قابل قبول باشد، فیلتر دیگر به طور موثری کار نخواهد کرد.

بستر برای شستن ذرات جمع شده شستشو داده می‌شود یا به عبارتی باید بکواش صورت بگیرد. این مورد هنگامی انجام میشود که افت فشار در حد 0.5 بار باشد. در مقابل، اگر فیلتر تمیز و آماده بهره برداری باشد، مقاومت ایجاد شده در برابر جریان حداقل و در نتیجه شدت جریان آب حداکثر است.

بکواش فیلتر شنی

 

برای تمیز کردن یا همان بکواش فیلتر شنی از روش شستشوی معکوس یا “بای پس” استفاده می‌شود. برای این کار آب با فشار بالا در خلاف جهت معمول از فیلتر عبور داده میشود. لذا رسوبات و ناخالصیهای انباشته شده در فیلتر از آن خارج می‌شود. بکواش زمانی انجام میشود که اختلاف فشار ورودی و خروجی فیلتر به محدوده تعیین شده توسط شرکت سازنده فیلتر شنی برسد.

جریان شستشوی معکوس از طریق پمپ‌ها از بستر وارد فیلتر می‌شود تا حدی که 30 درصد دانه‌های شن و ماسه شروع به مخلوط شدن نمایند. مواد جامد ایجاد شده در عملیات بکواش شست و شو شده و از طریق مهنول موجود در پایین به بیرون هدایت می‌‌شوند. جریان سیال مورد نیاز برای بکواش بستر معمولاً 3 تا 10 متر مکعب در ساعت است اما مدت طولانی (چند دقیقه) اجرا نمی‌شود. در فرآیند شستشوی مجدد مقادیر کمی شن از بین میرود و ممکن است بستر به صورت دوره‌ای نیاز به بهسازی داشته باشد.

نکات مهم در رابطه با بکواش

هرگز در هنگام کارکرد پمپ فیلتراسیون نباید وضعیت شیر بکواش را تغییر داد چرا که این عمل فشار زیادی را به پمپ، موتور و واشر حلقوی آن وارد می‌کند. شدت جریان آب برای بکواش فیلترهای شنی معمولا به ازای هر متر مربع از سطح فیلتر 1/10 لیتر بر ثانیه ( به ازای هر فوت مربع 15 گالن در دقیقه ) در نظر گرفته میشود.

بکواش مکرر فیلترها کمکی به افزایش کارایی آن نمیکند بلکه تاثیر منفی نیز بر عملکرد آن بر جای میگذارد. زیرا برای تفکیک ذرات ریزتر آب لازم است تا بخشی از ناخالصی‌ها در بستر دستگاه باقی مانده و منافذ آن را کوچکتر کند.

انواع فیلتر شنی از نظر نوع قرار گیری

این سیستمها از نظر نوع قرار گیری مخزن به 2 دسته تقسیم بندی میشوند:

فیلتر شنی افقی

از مدل فیلتر شنی افقی یا خوابیده معمولا برای کارهای صنعتی بزرگ مانند تصفیه خانه‌های آب شهری و کارخانجات صنعتی تولید نوشیدنی‌ها استفاده میشود. به طور معمول برای تصفیه آب با حجم بالاتر از مقدار دبی بیشتر از 63 متر مکعب در هر ساعت از این نوع فیلتر استفاده میشود. استفاده از مدل افقی از نظر کارایی برای حجمهای بالا و همچنین از نظر اقتصادی بصرفه تر از مدل عمودی میباشد.

در فیلتر شنی افقی به دلیل اینکه ظرفیت و حجم سیستم بالا میباشد و در نتیجه حجم سیلیس بکار برده شده در این نوع نیز زیاد میباشد به تبع آن ضخامت بدنه فیلتر برای تحمل فشار، بیشتر در نظر گرفته شود. به خاطر مسائل بیان شده وزن این سیستم نسبت به مدلهای عمودی بیشتر است. در نتیجه فونداسیونی که دستگاه روی آن قرار میگیرد باید از نظر مقاومت و تحمل وزن توسط متخصصان این رشته طراحی و اجرا گردد.

بکواش فیلترهای شنی افقی

در هنگام بکواش سیستم، آب در جهت مخالف حرکت آب، یعنی از پایین به بالا وارد فیلتر میشود و باعث فاصله گرفتن ذرات بستر شنی از هم میشود. این باعث آزاد شدن ذرات آلاینده گرفتار شده در میان شن و سیلیس میشود.

به طورکلی در بکواش فیلتر شنی از دو روش بکواش فقط با آب و بکواش آب همراه با هوا استفاده میشود. در فیلترهای افقی به دلیل اینکه در حجمهای بالا مورد استفاده قرار میگیرد، آب به تنهایی نمیتواند عملیات بکواش را به خوبی انجام دهد. به همین خاطر از آب و هوا برای بکواش این سیستم استفاده میشود.

فیلتر شنی عمودی (ایستاده)

فیلتر شنی عمودی همانطور که از نام آن پیداست، به حالت ایستاده به روی زمین قرار می‌گیرد و پایه‌ها بروی عدسی جوش می‌‌شوند. مدل ایستاده بالاترین تیراژ تولید را نسبت به نمونه‌های مشابه خود دارد و در بسیاری از کاربریها مورد استفاده قرار میگیرد. اساسا مدل افقی برای ظرفیتهای بسیار بالا تولید می‌گردد اما فیلتر شنی ایستاده برای ظرفیتهای سبک و نیمه سنگین (حداکثر تا 85 متر مکعب در ساعت نهایتا) تولید و عرضه می‌گردد.

فیلتر شنی عمودی یا ایستاده

هر تولید کننده ابعاد خاصی برای تولید خود در نظر می‌گیرد تا مخزن خود را با حداقل پرت ممکن تولید نماید. صافیهای شنی عموما به شکل استوانه می‌باشند که در طراحی آنها حداکثر ارتفاع به یک و نیم متر محدود شده است. دلیل این امر عدم کارایی و بازده بیشتر در ارتفاعهای بالاتر است.

ابعاد فیلترهای عمودی

برای مثال یک فیلتر با ظرفیت گذر 5 متر مکعب در ساعت، دارای قطر 0.75 و ارتفاع 1.5 متر می‌باشد. فیلتر شنی عمودی 18 متر مکعب در ساعت دارای قطر 1.5 و ارتفاع 1.5 متر می‌باشد. با افزایش ظرفیت به جای افزایش ارتفاع جهت بزرگ تر شدن مخزن، قطر افزایش می‌یابد. به طوری که فیلتر تحت فشار ایستاده با ظرفیت آبدهی 33 متر مکعب در ساعت دارای قطر 2 متر و ارتفاع 1.5 متر خواهد بود. این مدل با دو نوع شیر کنترلی ساده و اتوماتیک با سایز لوله کشی متناسب سرعت جریان تولید می‌گردد.

تقسیم بندی فیلترهای شنی از نظر نوع لایه بندی بستر

در صورتی که در بستر از مواد با چگالی متفاوت استفاده شود ذرات لایه بندی شده و چند لایه مختلف تشکیل میدهند که باعث افزایش کارایی سیستم فیلتراسیون میشود. در زیر به بیان لایه بندی مرسوم در ساخت فیلتر شنی پرداخته میشود.

 1. بستر یک لایه: اگر بستر فیلتر فقط از سیسلیس و شن ساخته شود و ماده دیگری برای جدا کردن مواد آلاینده از از آب استفاده به غیر از سیسلیس و شن در بستر وجود نداشته باشد.
 2. بستر دو لایه: در صورتی در بستر علاوه بر سیلیس ماده دیگری مانند گارنت یا آنتراسیت استفاده شود به بستر شنی، بستر دو لایه گفته میشود. آنتراسیت یه نوع ذغال طبیعی میباشد که از معادن به صورت یک کانی برداشت میشود و بعد از آسیاب و شسته شدن مورد استفاده قرار میگیرد. آنتراسیت آهن، منگنز، چربی، روغن، کدورت و مواد آلی را ازآب میگیرد و یا باعث کاهش غلظت این مواد در آب میشود. گارنت یک نوع سنگ میباشد که خاصیت شبیه به سیسلیس دارد. همچنین به علت دارا بودن سختی و پایداری بالا، در برابر فرسایش مقاوم میباشد.
 3. بستر سه لایه و یا بیشتر: همانطور که گفته شد هرچقدر نوع ذرات تشکیل دهنده بستر بیشتر باشد کیفیت آب فیلتر شنی افزایش میابد. در بستر سه لایه که از سیلیس، آنتراسیت، گارنت و یا کربن اکتیو استفاده میشود، کیفیت آب به مراتب نسبت به فیلترهای یک یا دو لایه بیشتر میشود.

انواع شیرهای مورد استفاده در فیلترهای شنی

 • شیرهای پروانه‌ای و فلکه‌ای به صورت چهار فلکه خطی یا موازی
 • شیرهای دستی چهار کاره با قابلیت نصب از بالای مخزن فیلتر و یا بغل دستگاه
 • شیرهای سند فیلتر چند کاره تمام اتوماتیک با قابلیت تنظیم زمانی و دبی آب گذری از شیر

قیمت فیلتر شنی

محاسبه قیمت انواع فیلتر شنی پارامتری است وابسته به عوامل زیر:

 1. نوع بدنه مورد استفاده در تولید محصول که میتواند استیل یا گالوانیزه و فایبرگلاس باشد. در هر مقطع با توجه به قیمت دلار قیمت فیلتر شنی با جنس بدنه فایبرگلاس نسبت به نمونه گالوانیزه می‌تواند بالاتر و یا پایین تر باشد چرا که مخازن اف آر پی تحت فشار مورد استفاده در ساخت فیلتر شنی وارداتی بوده و با بالا رفتن قیمت دلار در حوالی 25 هزار تومان قیمت فیلتر شنی فایبرگلاس از نمونه فلزی فراتر رفته است.
 2. مکان یا محل استفاده از فیلترها اعم از استخرهای شنا، صنعتی، استخر پرورش ماهی و…
 3. تحت فشار یا ثقلی بودن فرآیند عملیات
 4. عمودی با افقی بودن دستگاه که همواره قیمت فیلتر شنی افقی از قیمت فیلتر ماسه‌ای ایستاده بیشتر است.
 5. ظرفیت دستگاه که بدیهی است هر مقدار دبی آب عبوری از سیستم بیشتر باشد قیمت نیز بالاتر خواهد رفت.
 6. کند یا تند بودن مکانیزم عملیات درون فیلتر نیز پارامتر مهمی در قیمت می‌باشد.

در هر صورت با توجه به تخصصی بودن عملیات محاسبه ظرفیت فیلترهای شنی پیشنهاد می‌شود برای استعلام قیمت و دریافت لیست قیمت بروز فیلتر شنی با همکاران من در واحد فنی و سپس واحد فروش ناب زیست تماس بگیرید.

محاسبه ظرفیت فیلتر شنی

برای محاسبه ظرفیت این دستگاه باید بدانیم در هر ساعت، از هر مترمربع سطح سیلیس درون سیستم فیلتراسیون چه حجم آبی میتواند عبور نماید تا بصورت شفاف و فاقد کدورت از خروجی دستگاه خارج شود.

هر چقدر آب ورودی به زلال تر و دارای کدورت پایین تری باشد انتظار میرود که با سرعت بالاتری از میان بستر سیلیس عبور نماید لذا ظرفیت دستگاه پایین تر طراحی خواهد شد.

محاسبه ظرفیت فیلتر شنی

برای آگاهی بیشتر در خصوص نحوه محاسبه ظرفیت فیلترهای شنی لطفا بعد از گرفتن نتیجه آزمایش میزان آلودگی آبی که در اختیار دارید و دبی مورد نیاز جهت فیلتراسیون با کارشناسان ناب زیست تماس بگیرید.

راهنمای نصب و راه اندازی فیلتر شنی

اولین نکته بهنگام راه اندازی و نصب فیلتر شنی دانستن این نکته است که در هیچ یک از مراحل ریختن سیلیس و یا مقاطع زمانی تعویض سیلیس نباید پمپ فیلتراسیون روشن باشد.

دومین نکته مهم در هنگام ریختن سیلیس این است که دانه‌های سیلیس به لوله وسط وارد نشود و همچنین نازل‌ها آسیب نبینند.

نصب فیلتر شنی

بعد از باز کردن دوخت بسته‌های سیلیس آنها را داخل صافی بریزید و بشوئید. سپس سیلیسهای دانه بندی درشت را در زیر ریخته و بترتیب به سمت بالا دانه بندی ریزتر را روی آن بریزید و 33% از ظرفیت مخزن را خالی بگذارید.

با توجه به تخصصی بودن عملیات نصب ما به شما پیشنهاد مینمائیم با همکاران ما در این خصوص تماس بگیرید و یا از قسمت دانلود کاتالوگ‌ها دستورالعمل نصب را دانلود نمائید.

نحوه استفاده از شیر چند راهه سند فیلتر

حالت پر استفاده FILTERATION زمان عملیات را نشان میدهد. حالت بکواش که بمنظور شستشو مورد استفاده قرار می‌گیرد و چند دقیقه بیشتر طول نمیکشد. حالت RINSE که بمنظور بیرون راندن آبهای آلوده شیر فیلتر شنی در حدود دو دقیقه در این حالت قرار می‌گیرد.

حالت WASTE که بمنظور تخلیه آب دارای جامدات فراوان یا آلوده به داخل فاضلاب مورد استفاده می‌شود. باز هم دقت کنید در هر مرحله که حالت شیر را تعویض می‌کنید پمپ را خاموش کنید و وقتی به حالت مورد نظر سوئیچ شد پمپ را مجدد روشن کنید.

حالت RECIRCULATE که زمانی این حالت شیر استفاده می‌شود که نیاز به فیلتراسیون نداریم و قرار است فیلتر از مدار خارج شود. در حقیقت هدف صرفا ضدعفونی آب است و یا احتمالا گرم کردن آب.

حالت CLOSED که بمنظور جلوگیری از هدر رفتن آب بهنگام خاموش بودن پمپ است. چرا که اصولا فیلتر شنی پایین تر از استخر سیالی است که قرار است تصفیه شود و بهنگام بودن پمپ سیال تمایل دارد به سطح پایین جریان پیدا کند. در این حالت شیر فیلترها را می‌بایست به حالت بسته گذاشت.

انواع نازل پخش کننده و جمع کننده آب

بمنظور جمع کردن آب درون فیلترهای شنی از نازلهای عموما پلی پروپیلن و در موارد نادر برنجی و پلی اتیلنی استفاده می‌شود. درون فیلترهای فلزی، نازل‌ها روی صفحه نازل قرار میگیرند و فاصله آنها از همدیگر 10 سانتیمتر می‌باشد. لیکن در فیلتر شنی فایبرگلاس بدلیل عدم وجود صفحه نازل، نازلها بصورت خورشیدی قرار می‌گیرند و کمی بلندتر از نازلهای سند فیلترهای فلزی هستند. لذا گرفتگی سند فیلتر فایبرگلاس از نمونه فلزی بسیار بیشتر است.

جهت خرید نازل فیلتر شنی با همکاران ما در دفتر مرکزی شرکت ناب زیست تماس بگیرید.

فیلتر شنی فایبرگلاس (FRP)

مخازن تصفیه آب فایبرگلاس با جنس هسته پلاستیک و پوشش فایبر ملقب به Fibre-reinforced plastic با مخفف frp یا به بیان بهتر فیلتر شنی فایبرگلاس بطور گسترده در سیستمهای فیلتراسیون آب، تولید فیلترهای کربنی و سختیگیری از آب در کاربردهای صنعتی، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مخازن اف آر پی با مقاومت بالا در برابر خوردگی در تولید فیلترهای شنی بعد از پر شدن با سیلیس یا شن و مجهز شدن به شیرهای کنترل مکانیکی و اتوماتیک می توانند نقش بسزایی در تصفیه آب بازی کنند.

عموم دستگاه‌های فیلتر شنی برای حذف کدورات تا 50 میکرون (برخی استانداردها 100 میکرون) مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع جنس بدنه تاثیری در عملکرد دستگاه ندارد، ولی هر کدام تفاوت، مزایا و معایبی دارند.

مخازن FRP مورد استفاده در ساخت فیلترشنی

لوله کشی در فیلتر شنی فایبرگلاس

سیستم لوله کشی در فیلترهای شنی FRP تحت فشار در سایزهای مختلف بسته به ظرفیت آن و سرعت عبور جریان آب از فیلتر، تعیین می‌شود. این کار به دو صورت سیستم دستی و سیستم لوله کشی اتوماتیک انجام می‌گیرد. همچنین سیستم لوله کشی در فیلتر شنی فایبرگلاس، به دو صورت نصب از بالای مخزن و نصب از دیواره کناری (بغل مخزن) انجام می‌گیرد. اما این محل نصب در سیستم کلی لوله کشی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

برای مثال در سیستم لوله کشی از بغل، حتما باید یک عدد ساید کانکتور در محل نصب لوله کشی قرار گیرد. اما در لوله کشی با نصب از بالا لزومی به وجود این کانکتور احساس نمی‌شود. به طور کلی لوله‌کشی‌ها در هر دو حالت با لوازم UPVC انجام خواهد گرفت.

ویژگیهای مخازن فیلتر شنی FRP

فیلتر شنی FRP ساخته شده با بدنه فایبرگلاس یا کامپوزیت، قابلیت استفاده برای مصارف تصفیه آب شرب، صنایع غذایی و سایر صنایع مشابه و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مخازن FRP قابلیت تحمل فشارهای بالا مثل 6 بار در مصارف عادی، 10 بار در مصارف صنعتی و همچنین فشارهای بالاتر را طبق نیاز کارفرما دارد. از طرفی این مخازن تحمل گرمایی بین 5 درجه تا 160 درجه سلسیوس را دارا می‌باشند اما نسبت به یخ زدگی ضعف داشته و باید بدنه در مقابل یخ زدگی عایق و مصون گردد.

نازل فیلتر شنی فایبرگلاس

نازلهای این نوع از فیلترها در دو مدل زیر ساخته و استفاده می‌شود:

 1. نازل فلزی
 2. نازل پلاستیکی

نازلهای فلزی عموما از جنس برنج بوده و دارای قیمت بالاتری نسبت به مشابه پلاستیکی خود می‌باشند. در برخی صنایع حساس از نازل استیل نیز استفاده می‌شود که بصورت دستی تراش داده می‌شود و قیمت بسیار بالایی خواهد داشت.

نازلهای پلاستیکی انواع مختلفی داشته که مهترین آنها نازلهای پلی اتیلن، نازل پلی پروپیلن، نازل Frp می‌باشد که نسبت به نمونه‌های فلزی قیمت متعادل و پایین تری دارند.

در فیلتر شنی فایبرگلاس نازل‌ها بصورت منفرد عمل می‌کنند اما در فیلترهای فلزی با بستر شن و ماسه‌ای بصورت خورشیدی کار می‌کنند.

مزایای مخازن تحت فشار فایبرگلاس FRP

 • ساخته شده از مواد کامپوزیت با کارایی بالا از الیاف رشته‌ای با رزین اپوکسی
 • انتخاب کامل مخازن تحت فشار تا قطر 72 اینچ با ارتفاع 94 اینچ
 • دهانه‌های بالا و پایین دسترسی از 16 اینچ تا 63 اینچ
 • حداکثر فشار عملکرد 10.5 کیلوگرم بر سانتی متر مربع (150 psi)
 • حداکثر دمای کارکرد 49 درجه سانتیگراد (120 فارنهایت)
 • 100 درصد مقاوم در برابر خوردگی
 • فشار انفجار مخزن 42 بار در 4 مرتبه
 • چرخه خستگی مخزن 100.000 مرتبه
 • هزینه‌های نصب و نگهداری پایین

 

فیلتر شنی فایبرگلاس

ویژگی مخازن تحت فشار فیلتر شنی FRP فایبرگلاس

 • بدون زنگ و نیاز به رنگ آمیزی اپوکسی ندارد.
 • مشکلات کمتری نسبت به گرما، تنش، رسانایی و شرایط آب و هوایی دارد.
 • مقاومت در برابر خوردگی بالا در بسیاری از کاربردها در مقابل لاستیک و فلز.
 • نیمی از قیمت فولاد ضد زنگ و در عین حال تا 5-10 برابر بیشتر در محیطهای بسیار خورنده ماندگار است.
 • وزن پایین -3/2 وزن آلومینیوم و 4/1 وزن فولاد – بنابراین راحت تر میتوان آن را کنترل کرد.
 • پیشرفتهای اخیر در خصوص مقاومت نسبت به گرما، ضربه و ترک در استفاده گسترده از FRP در مقابل فلز توسط شرکتهای بزرگ را ایجاد می‌کند.
 • مقاومت لغزشی بیشتر و شاسی مقاوم نسبت به فلز.
 • آزادی قابل توجه در طراحی مخزن.
 • غیر رسانا (از اتصال کوتاه شدن تجهیزات الکتریکی جلوگیری می‌کند)
 • همچنین با افزودن مواد برنجی میتواند مقاوم در برابر احتراق باشد.
 • مواد عایق مناسب با خاصیت انبساط حرارتی مناسب.
 • میتوان راندمان انتقال حرارت از زیر مخزن (Plasta-Therm®) را به درستی تنظیم کرد و FRP با FDA 177.2420 مطابقت دارد.
 • هیچ مشکلی در مورد اشتعال و جوش وجود ندارد.
 • اثری از آلودگی فلز در مواد ضد عرق، شستشو دهنده و غیره باقی نمی‌گذارد.
 • استحکام چسبندگی و کشیدگی رزین‌ها میتواند به جذب لرزش تجهیزات کمک کند.

مشخصات فیلتر شنی تحت فشار فایبرگلاس (FRP)

مشخصات فیلتر شنی فایبرگلاس

مراحل ساخت فیلتر شنی FRP

فیلتراسیون شن و ماسه اغلب در تصفیه آبهای زیرزمینی برای از بین بردن آهن محلول استفاده می‌شود. آهن و منگنز موجود در آبهای زیرزمینی توسط هوادهی اکسیده می‌‌شوند و لخته‌های تشکیل شده متعاقباً در فیلتر شنی به دام می‌افتند. پس از مدت زمان مشخصی، فیلتر با ذرات اشباع می‌شود و باید تمیز شود تا از انسداد کامل آن جلوگیری شود. سند فیلترها با شستشوی هوا / یا آب تمیز می‌‌شوند.

قیمت فیلتر شنی FRP

میانگین ارتفاع مفید شن یا سیلیس درون فیلترهای نوع فایبرگلاس که بدلیل عدم نیاز به سطح وسیع فیلتراسیون مزیت نسبی در سایزهای کوچک تر دارد در سند فیلترهای تحت فشار 105 سانتیمتر می‌باشد. در فیلترهای با ظرفیت کمتر این ارتفاع تا 70 سانتیمتر قابل کاهش است و در دبیهای بالاتر تا 1.5 متر هم استفاده می‌شود.

در فیلترهای شنی اعم از تحت فشار و ثقلی تک لایه (Single layer) استفاده از 3 یا 4 سایز سیلیس مورد توصیه کارشناسان ناب زیست می‌باشد.

دانه بندی سنگهای سیلیس به شرح ذیل است:

 • سایز درشت 8-10 میلیمتر
 • سایز درشت بین 5 تا 8 میلیمتر
 • سایز متوسط 3-5 م.م
 • سایز ریز با اندازه 0/5 تا 1/5 میلیمتر

شیوه درست شارژ مخزن فایبرگلاس مورد استفاده در تولید فیلترهای شنی FRP به این صورت است که ابتدا لایه‌های درشت سیلیس ریخته می‌شود و سپس لایه‌های متوسط و در آخر سایزهای ریز. عملا لایه‌های درشت و لایه‌های متوسط وظیفه زهکشی آب از فیلتر را انجام می‌دهند و وظیفه اصلی فیلتراسیون با سایزهای ریز سیلیس‌ها درون مخزن فایبرگلاس می‌باشد.

نکته بسیار مهم اینکه فیلتر شنی فایبرگلاس به هیچ عنوان بصورت افقی قابل استفاده نیستند. چرا که در این صورت قیمت آن بسیار بالا خواهد رفت. صافیهای شنی عمودی تا 65 مترمکعب در شبانه روز را پاسخگو خواهند بود و بعد از آن می‌بایست به سراغ مدل افقی رفت.

فیلتر شنی استخر

یکی از پرکاربرد ترین مصارف فیلترهای شنی، استفاده از آن به عنوان فیلتراسیون استخرها می‌باشد. فیلتر شنی استخر یکی از مناسب ترین و بهینه ترین انتخابها در زمینه تصفیه آب استخر می‌باشد. کلیه استخرها اعم از عمومی، خصوصی، روباز، سر پوشیده و… جهت نظافت و زیبایی هر چه بیشتر به فیتراسیون احتیاج دارد. برای درک بهتر موضوع شما خود را به عنوان یک شناگر حتی آماتور در نظر بگیرید. طبیعتا شما به شنا در یک استخر تمیز و عاری از هرگونه آلودگی رغبت بیشتری خواهید داشت.

گروه صنعتی ناب زیست آمادگی مشاوره، طراحی ساخت و اجرای فیلتر شنی برای هر نوع استخر با هر ابعادی را دارد که بسته به مشخصات آب و ابعاد استخر و موتور خانه بهترین و ایده آل ترین گزینه را به شما پیشنهاد خواهد داد.فیلتر شنی استخر

طراحی فیلتر شنی استخری

جهت طراحی بهینه و مهندسی جهت فیلتراسیون آب استخر چند عامل مورد بررسی قرار می‌گیرد. اولین فاکتور مشخصات آب استخر می‌باشد که بهترین گزینه برای آن آزمایش آب می‌باشد. مورد بعدی و مهم در طراحی، حجم کلی آب استخر است. زیرا فیلترشنی بر اساس دبی آب در واحد زمان طراحی می‌گردد.

برای مثال فیلتر شنی 5 متر مکعب در ساعت. سرعت جریان فاکتور اساسی دیگر در طراحی سند فیلتر تند محسوب می‌شود. سرعت جریان یا به عبارت بهتر سرعت خطی آب استخر عامل مهم در کیفیت آب خروجی فیلتراسیون ما می‌باشد. برای استخرها به طور عمومی سرعت خطی آب مقدار 20 متر در ساعت در نظر گرفته می‌شود. مگر در کارهایی که کاربری خاصی مد نظر باشد. که در این حالت از آیین نامه‌ها و دستورالعملهای معتبر بین المللی و داخلی همچون BS و ASME و… برای طراحی فیلتر شنی استفاده می‌شود.

اما معنای این سرعت جریان چیست؟ در یک استخر بصورت کلی میتوان گفت فیلتر طراحی شده بایستی کل حجم آب استخر را در بازه زمانی 8 الی 10 ساعته یک بار بطور کامل از خود عبور دهد. برای مثال برای یک استخر با حجم آب 80 متر مکعب، یک سند فیلتر با ظرفیت گذر 8 متر مکعب در ساعت مناسب می‌باشد. این فیلتر می‌تواند کل آب استخر را در مدت زمان 10 ساعته فیلتر کند.

مزایای استفاده از فیلتر شنی در استخر

سیستم فیلتراسیون شنی بخش مهمی از تاسیسات استخر شما است. انتخاب صافی مناسب براساس تجربیات سالهلی متمادی، ناب زیست همیشه به کارفرمایان خود، فیلترهای شنی جهت فیلتر آب استخر پیشنهاد میدهد. زیرا این فیلترها عملکرد خود را طی سالها استفاده اثبات نموده اند.

فیلتر شنی استخری یک سیستم فیلتراسیون با کیفیت بالا است. برخلاف دیگر سیستمهای فیلتراسیون، این نوع فیلتر هر دو نوع ذرات بزرگدانه و ریزدانه را به خود جلب می‌کند. ذرات بزرگ شامل کدوراتی مانند مو، حشرات و برگها است. اغلب فیلتر شنی‌ها این بقایای درشت دانه را کاملاً خوب جذب می‌کنند. تفاوت در ذرات خاک کوچکتر، آلاینده‌های واقعی استخر شنا نهفته است. این دسته شامل جلبکها و فسفاتها است. صافی شنی تنها راه برای حذف آلودگیهای کوچک نامرئی از استخر است.

با انتخاب فیلتر شنی مناسب برای استخر خود می‌توانید از رشد بی رویه جلبکها به مقدار زیادی جلوگیری نمایید. اگر استخر شما مجهز به پمپ آب نباشد، فیلترشنی کار نخواهد کرد. برای اطمینان از اینکه آب استخر شما دوباره شفاف شود، به هر دو مؤلفه سیستم نیاز دارید. وظیفه این پمپ هدایت جریان آب از استخر به محفظه سیستم فیلتراسیون شما می‌باشد. آب استخر از طریق اسکیمرها، سرریز یا زیر جریان به سمت صافی شنی استخر حرکت می‌کند. این آب، آبی سطحی می‌باشد.

اگر استخر شما اسکیمر داشته باشد، سیستم اسکیمر به احتمال زیاد دارای سبد پیش فیلتر یا فیلتر است. در این مرحله اغلب ذرات بزرگ جذب و حذف می‌‌شوند. حذف اولیه مواد بزرگ، سبب افزایش عمر سیستم فیلتراسیون اصلی شما خواهد شد.

هنگامی که آب به فیلتر شنی استخر برسد، از طریق دریچه از بالا به پایین پمپ می‌شود. این صافی با یک بستر تصفیه پر شده است. ما همیشه علی رغم در دسترس بودن بسترهای دیگر همچون گرانولهای شیشه‌ای، شن سیلیس را انتخاب می‌کنیم.

آب در بالای شن قرار دارد و از طریق آن نفوذ کرده و به سمت پایین حرکت می‌کند. ناخالصی‌ها جذب شن و ماسه بستر شده و آب تمیز و تازه از فیلتر استخر خارج می‌شود. سپس آب به استخر شنا هدایت می‌شود و گاهی اوقات بسته به نیاز مصرف کننده آب ابتدا به تاسیسات گرمایشی رفته و سپس وارد استخر اصلی می‌گردد.

تعمیر و نگهداری فیلتر استخری

فیلتر شنی استخری به طور کلی نیاز به نگهداری بسیار کمی دارد. شما باید هر هفته با انجام یک بکواش برای حدود 5 دقیقه فیلتر را تمیز کنید. برای اینکار شما باید سیستم شیر کنترلی آن را بروی حالت شست و شو قرار دهید.

بعد از 5 سال شما نیاز به تعویض شن و ماسه در بستر فیلتر خود دارید. این امر هنگامی مورد نیاز است که فشار داخلی مخزن افزایش داشته و سرعت حرکت آب به علت انسداد منافذ بستر کاهش پیدا کرده است. بنابراین منافذ فیلتر استخر میتواند مسدود شود و با افزایش فشار داخل، سرعت جریان کاهش پیدا خواهد کرد. عدم تعویض به موقع بستر سیلیس میتواند سبب خرابی کامل فیلتر شنی شما گردد.

پارامترهای طراحی فیلتر شنی؟

برای طراحی فیلتر شنی استخر می‌بایست به فاکتور سرعت خطی آب توجه کنیم. برای آب استخر معمولا سرعت خطی آب را 20 متر در ساعت در نظر میگیرم و برای استخرهای مختلف با توجه به نوع استخر و خصوصی یا عمومی بودنش بین 8-3 ساعت در نظر می‌گیریم. به بیان دیگر فیلتر شنی باید ظرفیت فیلتر نمودن کل آب استخر را در 3 تا 6 ساعت داشته باشد.

کاربردهای فیلتر شنی گالوانیزه و فایبرگلاس؟
 1. تصفیه آب استخر
 2. پیش تصفیه اسمز معکوس
 3. تصفیه پساب فاضلاب
 4. تصفیه آب شرب
 5. تصفیه آب کشاورزی
 6. ورودی آب برج خنک کننده
لیست قیمت فیلترهای شنی خانگی؟

با توجه به تغییرات مداوم قیمت سیلیس و ورق گالوانیزه و وارداتی بودن مخازن frp امکان ارائه لیست قیمت وجود ندارد. برای دریافت قیمت به روز با همکاران فروش ما در تماس باشید.

دانلود کاتالوگ فیلتر شنی؟

به منظور دانلود کاتالوگ فیلتر شنی و سایر محصولات گروه صنعتی ناب زیست به منوی بالای صفحه سایت ناب زیست به عنوان دانلود کاتالوگها مراجعه فرمائید.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 33 میانگین: 4.7]
10 دیگاه
 1. ما یک استخر داریم 244 مترمکعب آب توش جا میشه چطوری ظرفیت فیلترشنی رو براش محاسبه کنم؟
  فایبرگلاس بخرم یا فلزی که اذیت نشیم بعد از راه اندازی؟

  • سلام میگم تماس بگیرن خدمت شما . محاسبه ظرفیت باید انجام بشه برای فیلتر شنی . اینکه فایبرگلاس باشه یا فلزی چون اصولا فیلترهای شنی استخری کوچک هستند فایبرگلاس بهتر فلزی کارایی داره مزایای دیگری هم داره فیلتر شنی فایبرگلاس . ولی در طرفیت های بالا اصولا فلزی و در تصفیه خانه آب شهری فلزی افقی کارایی داره .

 2. با سلام
  موتورخانه ساختمون ما یه فیلتر شنی از جنس آهن هست با قطر 1.5 متر که شدیدا فرسوده شده، برا این چی کار میتونیم بکنیم راه بیوفته ؟

  • سلام جناب اسدی .
   تعمیر فیلتر شنی موتورخانه تخصص ما نیست ولی تماس بگیرید با شماره دفتر و از همکاران من شماره شرکتهای تعمیر فیلتر شنی و سختی گیر و یا حتی منبع کویل دار رو بگیرید.
   پیشنهاد من به شما اینه حتما از فیلتر شنی فایبرگلاس یعنی FRP استفاده کنید تا واسه همیشه خلاص بشید از شر پوسیدگی . قیمتش هم از قیمت سند فیلتر گالوانیزه کمتره فکر کنم .

 3. سلام و عرض احترام
  بنده رضائیان هستم
  در سیستم فیلتر شنی استخر ما که قطر ۷۵ داره، بعد از نیم ساعت استفاده ، گیج فشار مقدار ۶ بار رو نشون میده و بعدش صدای پمپ عوض میشه و اتوماتیک خاموش میکنه
  میتونید راهنمایی کنید ؟

  • سلام . بله این نشون دهنده اشباع شدید بستر شنی داخل مخزن شما هستش که باعث افزایش فشار داخلی مخزن میشه. علت هم دبی پایین گذر آب از بستر هستش.
   شما باید سیلیس داخل مخزن رو تعویض و سیستم فیلتراسیون رو آورهال کنید تا مشکل رفع شه. با توجه به قطر فیلتر شنی شما برای اینکار به ۳۶۰ کیلو سیلیس با دانه بندی مخلوط احتیاج دارید.

 4. سلام برای لابه بندی فیلتر شنی میشه یه کاتالوگ بفرستید؟ من از همدان سیلیس خریدم در همه سایزهای ریز، متوسط و درشت ولی نمی دونم از هر کدوم لایه با چه ارتفاعی بریزم؟