چربی گیر

امروزه بدلیل حساسیت بسیار زیادی که جامعه پزشکی، مهندسی، ادارات آب و فاضلاب و محیط زیست به مقوله چربی از خود نشان می دهند موضوع چربی گیری از پساب رستوران ها ، آشپزخانه های صنعتی ، تالارها ، واحدهای تولید مواد لبنی ، قسمت گوشت و مرغ هایپرمارکت ها ، کشتارگاه ها ، فود کورت ها و تمامی مکان هایی که امکان تولید چربی در آنها میسر بسیار مهم جلوه می نماید.

در این راستا ناب زیست بعنوان شرکتی که سال های سال در این عرصه فعالیت نموده است افتخار دارد با طیف وسیعی از تجهیزات تصفیه و جداسازی چربی از پساب خروجی فاضلاب کمک شایانی به مشاوریان و کارفرمایان در استفاده مجدد از پساب خروجی و یا بالا بردن سطح کیفی بمنظور جذب درون چاه جذبی یا پذیرش توسط اگوی شهری نموده است.

چربی گیر

دسته بندی های متفاوتی برای انواع چربی گیر وجود دارد . در اولین دسته بندی ، چربی گیر با توجه به جنس بدنه به چربی گیر فایبر گلاس، چربی گیر استیل و چربی گیر فایبرگلاس تقسیم می شود.

چربی گیر فایبرگلاس

فایبرگلاس بعنوان یکی از بهترین مشتقات نفت با طیف وسیعی از مزایایی که دارد امروزه مورد توجه اکثر دست اندرکاران صنعت آب و فاضلاب می باشد. تحمل دمای بالا و چربی گریزی مزایایی هستند که باعث شده است مهندسین از این فرآورده در طراحی و تولید چربی گیر استفاده نمایند.

چربی گیر

چربی گیر فایبرگلاس می تواند بصورت استوانه افقی یا مکعب مستطیل تولید گردد. چربی گیر فایبرگلاس با سطح مقطع استوانه بدلیل اینکه دارای کنج های کمتری می باشد نسبت به چربی گیر فایبرگلاس با سطح مقطع مکعب مستطیل دارای مزیت می باشد.
قیمت چربی گیر فایبرگلاس با سطح مقطع استوانه نسبت به چربی گیر فایبرگلاس با سطح مقطع مکعب بیشتر است. بعضا این تفاوت قیمت تا نسبت 1.7 و حتی 2 نیز افزایش می یابد مخصوصا در سایزهای کوچک چربی یگر فایبرگلاس این عدد به 2 نیز می رسد .
بطور مثال قیمت چربی گیر فایبرگلاس 1 مترمکعب با سطح مقطع استوانه در این مقطع زمانی 76 میلیون ریال می باشد در حالیکه چربی گیر فایبرگلاس 1 مترمکعب با سطح مقطع مکعب مستطیل 39 میلیون ریال براورد قیمت میگردد.
همچنین مقاومت مکانیکی چربی گیر فایبرگلاس با سطح مقطع استوانه بیشتر از مکعبی می باشد لذا می توان چربی گیر فایبرگلاس استوانه رو بدون سازه نگهبان درون خاک مدفون نمود.

جدول مشخصات فنی چربی گیر فایبرگلاس ناب زیست ذیلا ارائه گردیده است :
نکته مهم این بخش اینکه ابعاد دستگاه چربی گیر فایبرگلاس می تواند تغییر کند لیکن قیمت دستگاه نسبت به شرایط نرمال قطعا تغییر خواهد یافت. بطور مثال قیمت یک دستگاه چربی گیر 5 مترمکعب با ابعاد استاندارد 2.5*1.5*1.35 در این مقطع زمانی معادل 85 میلیون ریال و ابعاد 1*1*5 معادل 115 میلیون ریال خواهد بود.

چربی گیر

چربی گیر پلی اتیلن

یکی دیگر از انواع چربی گیر هایی که در سراسر جهان تولید می شود و در اختیار کارفرمایان قرار می گیرد چربی گیر با بدنه پلی اتیلن می باشد. مقاومت مکانیکی بسیار بالا مخصوص مکان هایی که تردد وسائط نقلیه روی آنها وجود دارد و دفن بدون سازه نگهبان ، سرعت تولید بسیار زیاد مزیت های اصلی چربی گیر پلی اتیلن هستند.

چربی گیر پلی اتیلن

نکته بسیار مهم در استفاده از چربی گیر پلی اتیلن ذکر این موضوع است که پلی اتیلن یک ماده چربی دوست است این بدان معناست که چربی به بدنه دستگاه چربی گیر پلی اتیلن می چسبد لذا بمنظور بالا بردن کارایی دستگاه می باید ظرفیت را نسبت به چربی گیر فایبرگلاس بالاتر در نظر گرفت. همچنین بدلیل عایق حرارتی بودن بدنه چربی گیر پلی اتیلن عملیات خنک کاری با سرعت بسیار کمتری انجام می پذیرد . تجربه به ما نشان داده است چنانچه چربی گیر فایبرگلاس 5 مترمکعبی برای یک رستوران با ظرفیت 1000 پرس غذایی طراحی گردد در صورت استفاده از چربی گیر پلی اتیلن حداقل می باید ظرفیت 15 مترمکعب در نظر گرفته شود .
ما در بدنه چربی گیر پلی اتیلن از پلی اتیلن دوجداره یا صلب که بوسیله اکسترودر به لوله های مارپیچ تبدیل شده است استفاده می نمائیم لذا مقاومت مکانیکی چربی گیر های پلی اتیلن ناب زیست آنقدر بالاست که براحتی تحمل بار خاک بدون سازه نگهدارنده و بار ترافیک را داراست .
بدنه چربی گیر پلی اتیلن می تواند با سازه کاروگیت، کوتیوب و یا اسپیرال تولید گردد. سازه اسپیرال بدلیل دوجداره بودن در تمامی سطوح از نظر این شرکت بهترین نوع سازه بمنظور استفاده در بدنه چربی گیرهای پلی اتیلن می باشد.

چربی گیر پلی اتیلن
تصویر دو دستگاه چربی گیر پلی تیلن ناب زیست

ظرفیت های چربی گیر پلی اتیلن

چربی گیر پلی اتیلن بمنظور کارایی بهینه حداقل می باید در ظرفیت 3 مترمکعب طراحی گردد. حداکثر دستگاهی که توسط این شرکت طراحی و تولید گردیده است دارای ظرفیت 93 مترمکعب برای مجموعه پتروشیمی زاگرس برای چربی گیری از پساب خروجی از کانال شستشوی دستگاه ها بهنگام اورهال کردن سیستم ها بوده است. قطر دستگاه مزبور 3.2 متر و طول این دستگاه 11.65 متر بوده است.
ظرفیت های پرکاربرد در چربی گیر پلی اتیلن 5 مترمکعب برای آشپزخانه هایی با ظرفیت سرو غذا تا 500 پرس در روز و 15 مترمکعب برای رستوران هایی با حداکثر 1500 پرس غذا در روز می باشد. ذیلا تصویر دو دستگاه چربی گیر پلی اتیلن 5 مترمکعب و یک دستگاه چربی گیر 15 مترمکعب نمایش داده شده است .

چربی گیر پلی اتیلن
تصویر دو دستگاه چربی گیر پلی اتیلن با ظرفیت 5 مترمکعب و یک دستگاه چربی گیر با ظرفیت 15 مترمکعب

دمای اوالیتی یا دو پهن شدن چربی گیر پلی اتیلن 68 درجه سانتی گراد است. پساب آشپزخانه مخصوصا زمانی که ماشین ظرفشویی نسبت به تخلیه اقدام می نماید تا 85 درجه سانتی گراد بالا می رود. این موضوع ضرورت استفاده از ظرفیت های بالای چربی گیر با جنس بدنه پلی اتیلن را محرز می کند چرا که بمنظور تعدیل دمای پساب ورودی به دستگاه چربی زدای می بایست حجم زیادی آب با دمای پایین درون مخزن چربی گیر وجود داشته باشد و در نهایت دمای آب درون چربی گیر به کمتر از 60 درجه سانتی گراد برسد.

جدول چربی گیر

سپتیک تانک
دیزل ژنراتور
لوله کاروگیت