دستگاه یخ ساز صنعتی , قیمت یخساز قالبی بزرگ

یخساز پودری

یخ ساز صنعتی دستگاهی است که با کمک فرآیند انجماد، یخ در حجم بالا و بزرگ با اشکال مختلف تولید می نماید. مهمترین مدل یخساز های تجاری عبارتند از: یخ سازهای پودری، قالبی، پولکی، میله ای و حبه ای. صنعتی ترین مدل یخساز که چیزی شبیه کارخانه یخ سازی است مدل قالبی می باشند که قابلیت دارد تا ظرفیت 50 تن در 12 ساعت یخ در قالبهای 25 کیلویی تولید نماید.

دستگاه یخسازهای صنعتی قالبی به عنوان کارخانه‌های یخسازی در تناژهای بالا ساخته می شوند و بیشتر برای فروش یخ احداث و راه اندازی می شوند. متاسفانه این مدل دستگاه‌های یخ سازی به دلیل سیستم خاص تولید یخ درون آنها که به صورت ماند انجام می شود یخ با کیفیت و بهداشتی تولید نمی کنند، زیرا برای حمل و جابه جایی و همچنین خورد کردن یخ، پروتکل های بهداشتی آن به درستی رعایت نمی شود.

یخ ساز صنعتی چیست؟

دستگاه بزرگی است که با چرخش مداوم گازهای مبرد بین کمپرسور، کندانسور و اواپراتور بصورت پیوسته و در حجم زیاد انواع یخ پودری، سکه ای، قالبی یا حبه ای جهت کاربردهای مختلف تولید می کند. یخسازهای صنعتی با مکانیزم تونل انجماد بصورت مداوم عملیات یخسازی را انجام میدهند لذا باید قطعات مورد استفاده در ساخت یخسازهای تجاری از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

یکی از چالشهای انسان اولیه در سال های دور نگهداری مواد غذایی به مدت طولانی بود. به تبع آن انسان متوجه شد که می تواند در مجاورت سرما مواد غذایی را به مدت طولانی تر و با کیفیت بهتری نگه دارد. در ابتدا انسان ها از یخچال های طبیعی و سرداب‌ها برای نگهداری مواد فاسد شدنی استفاده می کردند.

با گسترش تکنولوژی و احساس نیاز نمودن مردم به برودت و یخ ساخت ابتدایی ترین نوع یخساز ها شکل گرفت. برای تولید یخ در مقادیر زیاد نیاز به دستگاه یخ ساز صنعتی خواهید داشت.

همزمان با کشف انرژی الکتریسیته و ساخت دستگاه‌های مختلف متکی به انرژی برق نخستین دستگاه‌های یخساز صنعتی نیز اختراع شد. ابتدایی ترین طرح یخچال مصنوعی توسط ویلیام کولن در دانشگاه گلاسکو به نمایش گذاشته شد که انقلابی در صنعت سرمایش به وجود آورد. اما همانطور که در دیگر صنایع انسان به دنبال پیشرفت بود صنعت یخساز ها نیز وارد پروسه جدیدی شد. اولین مدل از دستگاه‌های یخساز صنعتی، یخساز های قالبی بودند.

یخساز صنعتی

در گذشته همین کارخانه‌های یخساز صنعتی اقدام به تولید یخ می کردند و کارخانجات و کارگاه‌هایی که نیاز به یخ داشتند با خریداری یخهای قالبی بزرگ و خرد کردن آن برای نوشیدنی یا استفاده‌های دیگر مورد مصرف قرار می دادند.

کاربردهای دستگاه یخ ساز صنعتی

دستگاه‌های یخساز صنعتی، تجهیزاتی کارآمد برای تولید یخ در حجم بالا هستند که در مصارف گوناگون صنعتی و تجاری به کار می‌روند. تنوع در ظرفیت تولید، ابعاد و شکل یخ‌های تولیدی، این دستگاه‌ها را به انتخابی ایده‌آل برای طیف وسیعی از کسب و کارها تبدیل کرده است.

در ادامه به برخی از کاربردهای مهم یخ سازهای صنعتی در صنایع مختلف اشاره می‌کنیم:

 1. صنایع غذایی
  • نگهداری مواد غذایی: یخ نقش حیاتی در حفظ تازگی و کیفیت مواد غذایی فاسد شدنی مانند گوشت، مرغ، ماهی، میوه و سبزیجات دارد. یخساز صنعتی با تولید یخ در حجم بالا، امکان نگهداری این مواد را در رستوران‌ها، هتل‌ها، قصابی‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی و سایر مراکز مرتبط فراهم می‌کند.
  • تهیه نوشیدنی‌های خنک: یخ یک عنصر ضروری در تهیه نوشیدنی های با طراوت مانند آبمیوه ها، اسموتی ها، کوکتل ها و نوشابه ها. کافه‌ها، رستوران‌ها، بارها و سایر مراکز خدمات غذایی برای پاسخگویی به تقاضای بالای نوشیدنی‌های سرد، به‌ویژه در فصول اوج مصرف، به یخ‌سازها متکی هستند.
  • تولید بستنی و دسر: یخ یکی از مواد اولیه اصلی در تهیه بستنی و دسرهای یخی محسوب می‌شود.
 1. صنایع پزشکی
  • نگهداری داروها و مواد بیولوژیک: بسیاری از داروها و مواد بیولوژیک برای حفظ کیفیت و اثربخشی خود نیاز به نگهداری در دمای پایین دارند. یخساز صنعتی در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، داروخانه‌ها و مراکز درمانی برای تولید یخ و حفظ دمای یخچال‌ها و فریزرها به کار می‌رود.
  • انتقال و جابجایی مواد و نمونه‌های آزمایشگاهی: در جابجایی مواد و نمونه‌های آزمایشگاهی حساس به دما، از یخ برای حفظ دمای مناسب و جلوگیری از فساد آنها استفاده می‌شود.
 1. صنایع شیمیایی
  • سرد کردن فرآیندهای شیمیایی: در برخی از فرآیندهای شیمیایی، نیاز به خنک‌سازی و کنترل دما وجود دارد. یخساز صنعتی با تولید یخ، امکان خنک‌سازی و حفظ دمای مطلوب در این فرآیندها را فراهم می‌کند.
  • تولید مواد شیمیایی: در برخی از صنایع شیمیایی، یخ به عنوان یک ماده اولیه در تولید برخی از محصولات به کار می‌رود.
 1. سایر کاربردها
  • صنایع شیلات: یخ در صید و نگهداری ماهی و سایر آبزیان نقش حیاتی دارد.
  • صنایع کشاورزی: در حمل و نقل و نگهداری محصولات کشاورزی فاسد شدنی مانند میوه و سبزیجات از یخ استفاده می‌شود.
  • مراکز تفریحی و ورزشی: در استادیوم‌ها، سالن‌های ورزشی و مراکز تفریحی برای خنک کردن نوشیدنی‌ها و ارائه خدمات به مشتریان از یخ استفاده می‌شود.

کاربردهای یخساز صنعتی

ساختار و عملکرد دستگاه یخساز صنعتی

معمولا دستگاه‌های یخ ساز (ice maker) از یک پمپ برای ریختن آب بر روی یک سینی یا صفحه درون یخ ساز استفاده می کند و پس از منجمد شدن توسط قطعه ای در درون خود دستگاه به تکه‌های مکعبی یا شکسته تبدیل می گردد.

در این دستگاه‌ها یک سوئیچر وجود دارد و به ما این امکان را می دهد تا آن اندازه که به یخ احتیاج داریم تولید یخ کنیم. اندازه این دستگاه‌ها بسیار مهم می باشد. باید به این نکته توجه کنیم به چه حجمی از این دستگاه نیازمندیم و روزانه چه مقدار حجم یخ مصرف داریم تا بتوانیم بهترین انتخاب ممکن در هنگام خرید تجهیزات آشپزخانه انجام دهیم.

وجود یک دستگاه فیلتر در درون یخساز صنعتی می تواند کمک فراوانی به این نوع از تجهیزات انجام دهد زیرا آبها معمولا دارای املاح و آلاینده می باشند که این خود باعث می شود به مرور زمان روی عملکرد دستگاه تاثیر بگذارد و نیز باعث ایجاد بوی نامطبوع از یخ گردد و به مرور زمان باعث خرابی دستگاه نیز می گردد.

از مزایای وجود فیلتر در اینگونه تجهیزات این است که باعث می شود که بوی نامطبوعی از یخ به مشام کسی نرسد و یخ دارای آلودگی و املاح اضافه ای نباشد و باعث می گردد که دستگاه در ماکسیمم حالت ممکنه ی خود کار کند و عملکرد آن در هنگام انجام کار کاهش پیدا نکند و همچنین باعث می گردد که هزینه تعمیر و نگداری دستگاه تا حد زیاد و قابل قبولی کاهش یابد.

از آنجایی که با وجود داشتن دستگاه یخ ساز، یخ در ابعاد و اندازه گوناگون در دسترس می باشد شما باید با سنجیدن کسب و کار خود مقدار یخ مصرفی خود را بدانید که به طور معمول در کسب و کارهای مختلف میزان یخ مصرفی معمولا به اینگونه می باشد:

 • فست فود: 0.3. تا 1 کیلو گرم در ساعت
 • رستوران: 0.6 تا 1.5 کیلو گرم در ساعت
 • کافی شاپ و آبمیوه فروشی ها: 1 تا 1.5 کیلوگرم در ساعت

گروه صنعتی ناب زیست با وارد کردن بهترین و به روزترین تجهیزات تولید لوازم آشپزخانه صنعتی اقدام به تولید انواع یخساز صنعتی در ظرفیتهای مختلف نموده است. این شرکت، یخ سازهایی با بالاترین کیفیت ممکن در بازار داخلی و جهانی را در بازار کشور عزیزمان عرضه می نماید و کشورهای همسایه نظیر عراق، افغانستان، عمان، قطر، امارات و… صادر می نماید. این مجموعه توانسته اعتماد مشتریان که با اهمیت ترین گزینه برای خرید یخساز صنعتی می باشد را جلب نماید.

یخ ساز

مزایای یخ سازهای صنعتی

از مزایای دستگاه‌های یخ ساز صنعتی تولید شده در شرکت ناب زیست می توان چند مورد زیر را ذکر کرد:

 • جنس بیرونی دستگاه از استیل های 304 مات و یا خش دار با گرید NO-4 می باشد.
 • بدنه ضد خش و ضد ضربه
 • دارای تجهیزت فیلتراسیون برای فیلتر کردن آب مورد استفاده
 • تماماً اتوماتیک و بدون نیاز به وجود اوپراتور
 • مجهز به مخزن نگهدارنده یخ
 • کاهش مصرف انرژی و راندمان بالا
 • دارای ظرفیت درست کردن یخ از 100 تا 200.000 کیلوگرم

همچنین مزایای این تجهیزات برودتی به صورت کلی به شکل زیر میباشد:

 • تولید یخ در حجم بالا: این دستگاه‌ها قادر به تولید یخ در حجم‌های مختلف هستند که نیازهای مختلف صنعتی و تجاری را به طور کامل برآورده می‌کنند.
 • بهداشت و کیفیت بالا: یخسازهای صنعتی با استفاده از آب تصفیه شده و با رعایت کامل بهداشت، یخ‌های باکیفیت و بهداشتی تولید می‌کنند.
 • صرفه جویی در زمان و هزینه: استفاده از این دستگاه‌ها به دلیل اتوماسیون فرآیند تولید یخ، سبب صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود.
 • تنوع در مدل و ظرفیت: تنوع گسترده‌ای در مدل‌ها و ظرفیت‌های یخسازهای صنعتی وجود دارد که امکان انتخاب دستگاه مناسب با نیاز هر کسب و کار را فراهم می‌کند.

یخ ساز اتوماتیک صنعتی

یخسازهای اتوماتیک صنعتی جدید از یک پکیج کامل برودتی که روی یک شاسی فلزی سوار می شوند و با یک کاور فلزی پوشانده می شوند تشکیل می شوند.

پکیح برودتی شامل:

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • اواپراتور
 • مخزن گاز مبرد و… می باشد

که نوع و اپراتور آن بسته به نوع یخ تولیدی تغییر می کند.

انواع یخ های مورد استفاده در نوشیدنی ها

یخ

یخ ساز های اتوماتیک در ظرفیتهای مختلفی تولید میشوند که هر کدام بسته به نوع نیاز مشتری قابل ساخت میباشد.

انواع یخساز صنعتی

انواع یخسازهای صنعتی تولیدی شرکت ناب زیست بسته به نوع یخ تولیدی به دسته‌های زیر تقسیم می شوند:

 • یخساز حبه ای رستورانی
 • پودری
 • یخساز صنعتی پولکی
 • دستگاه یخ ساز لوله ای
 • و کارخانه تولید یخ قالبی

انواع یخساز صنعتی

یخساز صنعتی حبه ای

یکی از پر کاربردترین یخسازهای صنعتی، مدل حبه ای می باشد که معمولا در تمامی رستورانها و فود کورت ها مورد نیاز است. یخ ساز حبه ای با تولید یخ در اندازه‌های 26 تا 39 میلیمتر و وزن 14 تا 41 گرم توانایی یخ در ظرفیتهای مختلف را دارا می باشند.

کیفیت یخ حبه ای تولید شده در دستگاه یخساز حبه ای را در این تصویر می بینید.

در یخ ساز های صنعتی حبه ای بسته به شکل اواپراتور که مکعبی یا گرد باشد می توان یخ های استوانه ای یا مکعبی تولید نمود. بهترین متریال برای استراکچر و کاور دستگاه به دلیل تماس مداوم با آب و همچنین رعایت مسائل بهداشتی استنلس استیل 304 می باشد. زیرا به دلیل دارا بودن خاصیت ضد زنگ اکسید نمی شود و هیچگونه آلودگی به یخ وارد نمی نماید و از طرفی عمر بالایی نیز دارد.

یخساز حبه ای صنعتی

یخسازهای حبه ای دارای اواپراتور مسطح می باشند و چون بصورت دیفراستی هستند اگر از آلیاژ درست ساخته نشوند، پس از مدتی دچار خمش شده و سطح تماس کمتری با کویل برودتی خواهند داشت. در نتیجه یخساز در برخی نقاط اواپراتور یخ تولید نمی کند و ظرفیت تولید یخ ساز صنعتی کاهش می یابد.

یخساز صنعتی پودری

یخسازهای پودری صنعتی خود به دو بخش تقسیم می شوند:

یخسازهای پودری خارجی: که صرفا در آزمایشگاه‌ها و مراکز تهیه سوسیس و کالباس کوچک کاربرد دارند. یخ سازهای پودری خارجی در ظرفیتهای خاصی مانند 100 و 200 کیلو گرمی که بیشتر مورد سفارش خریداران هستند وارد کشور می شوند.

یخ سازهای پولکی: با ظرفیت بالای 1 تن در شبانه روز هستند که با تغییر گام تیغه‌ها یخ پودری تولید مینمایند.

یخساز صنعتی پودری

یخساز صنعتی پولکی

یخسازهای پولکی در واقع صنعتی ترین نوع یخساز در جهان می باشند. این یخسازها دارای اواپراتوری به نام درام می باشند. یخ در جداره داخلی درام تشکیل می شود و توسط تیغه ای که در داخل درام تعبیه گردیده خراشیده می شود و به مخزن زیر یخساز ریخته می شود.

در مدلهای قدیمی یخ ساز صنعتی پولکی تیغه دستگاه ثابت بود و درام میچرخید، ولی به دلیل ایجاد استهلاک بالا مخصوصا نشت گاز مبرد، مهندسین اقدام به طراحی دستگاه یخساز پولکی با درام ثابت و تیغه دوار متحرک نمودند. تکنولوژی ساخت درام های دو جداره یخساز در اختیار شرکتهای انگشت شماری در جهان قرار دارد که گروه صنعتی ناب مفتخر است که یکی از این تولید کنندگان باشد. درام و تیغه دستگاه یخساز پولکی از جنس استنلس استیل 304 می باشد تا در تماس با آب دچار زنگ آب نشده و یخ تولیدی آلوده نگردد.

یخ ساز پولکی به دلیل تولید یخ در دمای 10- درجه یخی کاملا خشک و با شک سرمای سه برابری تولید می کند که برای کشتارگاه‌های مرغ و بچینگ سیمان بسیار مناسب می باشد.

یخساز پولکی

یخساز صنعتی قالبی

یخ تولید شده در این دستگاه به صورت قالبی می باشد که معمولا به شکل قالب‌های بزرگ در سایزهای 20*20 و در طول 100 سانتیمتر تولید می شوند. وزن این قالبها معمولا 25 کیلوگرمی است و در اکثر کارخانه‌های تولید یخ قالبی به نام یخ 25 کیلویی معرفی می‌شود.

در یخساز قالبی، قالب‌های پر از آب بهداشتی در مخزنی از آب نمک (مخزن براین) قرار می‌گیرند. دمای این مخزن توسط سیستم سرمایشی به 10- تا 15- درجه سانتیگراد می‌رسد و آب نمک با کمک یک همزن (آجیتاتور) به دور قالب‌ها می‌چرخد. این فرآیند باعث یخ زدن آب درون قالب‌ها و تبدیل آن به یخ با دمای 5- تا 8- درجه سانتیگراد می‌شود.

پس از یخ زدن کامل آب، قالب‌ها توسط اپراتور و با کمک جرثقیل یخساز از مخزن براین خارج شده و یخ‌ها تخلیه می‌شوند. یخ‌های تولید شده بسته به نیاز مصرفی به کار گرفته شده یا برای مصارف بعدی بسته‌بندی و در سردخانه نگهداری می‌شوند.

کاربردهای یخ ساز قالبی بسیار گسترده است و در صنایع مختلف از جمله موارد زیر کاربرد دارد:

 • تولید و فروش یخ بهداشتی در قالب کارخانه یخ
 • صنایع لبنی درون مخازن نگهداری شیر و آب پنیر
 • صنایع شیلات جهت تازه نگه داشتن ماهی و میگوهای صید شده
 • خنک‌سازی بتن در پروژه‌های عمرانی و سدسازی
 • صنایع حمل و نقل جهت تازه نگه داشتن دام، مرغ و ماهی‌ها بین شهرها
 • صنایع تهویه و آیس بانک
 • کارگاه‌های تولیدی بچینگ بتن
 • کشتارگاه‌ها
 • کارخانجات صنعتی در آشپزخانه های سرو غذا برای پرسنل
 • لنج‌ها و کشتی‌های تفریحی جهت سرو نوشیدنی های خنک
 • تالارهای پذیرایی و عروسی
 • مجموعه‌های تولیدی شیرینی‌جات و فرآورده‌های پروتئینی
 • بازارهای فروش ماهی و آبزیان
 • مجتمع‌ها و مغازه‌های بین راهی

مزایای یخ سازهای قالبی

 • کیفیت بالا: یخ‌های تولید شده شفاف، بدون ناخالصی و طعم و بو هستند و از کیفیت بالایی برخوردارند.
 • بهداشت: یخسازهای قالبی مجهز به سیستم‌های تصفیه آب هستند که یخ تولیدی را عاری از هرگونه آلودگی و میکروب می‌کنند.
 • تنوع: یخ‌ها در ابعاد و وزن‌های مختلفی تولید می‌شوند که می‌توان از آنها در مصارف مختلف استفاده کرد.
 • قابلیت حمل و نقل: یخ‌های با شکل قالبی به دلیل شکل هندسی و ابعاد مناسب به راحتی قابل حمل و نقل هستند.
 • ذخیره‌سازی: یخ‌های قالبی را می‌توان برای مدت طولانی در سردخانه نگهداری کرد.

قطعات یخ‌ساز صنعتی

بررسی اجزاء سازنده هر دستگاهی ما را در تصمیم گیری درست راهنمایی می کند. به همین دلیل در این قسمت به بررسی دقیق تر بخش های مختلف یخ ساز های صنعتی می پردازیم.

دستگاه یخ ساز صنعتی از اجزای مختلفی به شرح ذیل تشکیل شده است که برای ظرفیتهای مختلف یخساز متفاوت می باشد اما این اجزا در تمامی یخ سازها به طور مشترک وجود دارد.

بدنه یخ ساز (قسمت بیرونی)

این قسمت از یخساز های صنعتی فلزی هستند و بسته به کیفیت تولیدی و برند سازنده متریال این بخش می تواند ورق رنگ شده، گالوانیزه، استیل 201 و استیل 304 باشد. بهترین انتخاب برای این بخش بی شک استیل 304 است که در برابر سایش و خوردگی و رطوبت بالا مقاومت خوبی دارد. پس از آن می توان استیل 201 را انتخاب کرد. لازم به ذکر است که گروه صنعتی ناب زیست به دلیل رعایت تمامی نکات بهداشتی و اهمیتی که برای سلامتی قائل است برای تولید تمامی یخ ساز های خود از ورق استیل 304 خش دار، مات و یا براق استفاده می نماید که اغلب این استیل ها از برندهای معتبر خارجی می باشد.

استراکچر داخلی

متریال این قسمت حتما می بایست از جنس استیل 304 باشد چرا که این بخش در تماس مستقیم و زیاد با رطوبت است و امکان ایجاد زنگ زدگی و ایجاد مشکلات بهداشتی در یخ تولیدی را سبب می شود. این قسمت از دستگاه قابل رویت نیست و خود می تواند یکی از علل اختلاف قیمت در برخی برندهای متفرقه باشد. وظیفه اصلی این سازه نگهداری تجهیزات و انتقال وزن و نیروی آنها به زمین می باشد.

قالب یخسازی

جنس قالبهای یخ می تواند از گالوانیزه، مس، استنلس استیل 304 و 316 باشد که بهترین نوع آن قالبهای استیل 316 می باشد زیرا با گذشت زمان و استفاده پی در پی رسوب نمی گیرد و ضد اسید و مواد قلیایی همچون نمک می باشد و همچنین در صورت نیاز قابلیت اسید شویی دارد و از بین نمی رود.

اجزا و کارکرد یخ ساز

کمپرسور

قلب تپنده هر سیستم برودتی بی شک کمپرسور آن است و می توان آن را مهمترین جزء هر سیستم برودتی دانست، چرا که کمپرسور با مکش و فشرده سازی گاز گرم و هدایت آن به کندانسور سیکل برودتی را ایجاد کند. این عمل مکش و دهش یک سیکل پایان ناپذیر است لذا کیفیت کمپرسور بسیار مهم در انتخاب درست یخساز صنعتی می باشد.

از برندهای معروف، معتبر و با کیفیت کمپرسور که در تولید یخ سازهای این شرکت استفاده می شود، می توان به دانفوس، تکامسه، سکاپ، بیتزر اشاره کرد که بهترین نوع کمپرسورهای موجود در دنیا می باشند. البته این که برای ساخت هر سفارش از کدام برند و ظرفیت کمپرسور استفاده می شود، بسته به ظرفیت دستگاه یخ ساز متغیر می باشند.

اواپراتور

دستگاهی است که برای تبخیر آب یا دیگر مایعات به کار می‌رود. اواپراتور در ساخت یخچال، فریزر، یخساز، تهویه مطبوع و… بسیار پرکاربرد است. اواپراتور با دریافت حرارت، سیالی را از فاز مایع به فاز گاز تبدیل نماید و شامل انواع مختلفی می ‌باشد که می ‌توان به کتل، فالینگ فیلم عمودی، فالینگ فیلم افقی و پلیت تایپ اشاره نمود.

کندانسور

قطعه ای است که وظیفه خنک کردن سیال و عمدتاً تبدیل بخار به مایع را بر عهده دارد. از این وسیله در نیروگاه‌ها برای خنک‌کردن سیال در فرایند تولید برق استفاده می‌شود. همچنین در تأسیسات پالایشگاهی و تهویه مطبوع ساختمانی نیز از مبردهای صنعتی استفاده می‌شود. کندانسورها انواع مختلفی دارند و در صنایع مختلف کاربردی هستند یکی از انواع پر کاربرد آن‌ها نوع هواخنک است و در صنایع تبریدی (سرمایشی) استفاده می‌شود. یخسازهای قالبی نسل جدید اغلب هواخنک می باشند.

قیمت یخساز صنعتی

قیمت یخساز صنعتی بسته به مدلهای مختلف متفاوت است که شما می توانید جهت اطلاع از قیمت انواع مدل ها با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. قیمت دستگاه یخساز صنعتی به برند دستگاه، ظرفیت، مدل کمپرسور و بقیه مشخصات تجهیزات مورد استفاده در تولید این دستگاه بستگی دارد. شما عزیزان با توجه به تغییر قیمت و بروز بودن قیمتها حتما با کارشناسان این بخش تماس حاصل فرمایید.

قیمت یخساز صنعتی

برای بدست آوردن قیمت دستگاه یخ ساز صنعتی ابتدا باید میزان ظرفیت دستگاه را مد نظر قرار داد. در مرحله بعد نوع یخ (قالبی، حبه ای، پودری، پولکی، لوله ای و…)، سپس به برند، میزان قدرت، توان و نوع تجهیزات درونی یخساز مانند کمپرسور، کندانسور، آلیاژ قالب یا درام و سپس به جنس استراکچر و بدنه یخساز توجه شود که استفاده از متریال های مختلف می تواند تاثیر چشم گیری در قیمت یخ ساز صنعتی داشته باشد.

در گروه صنعتی ناب زیست، کارشناسان ابتدا تمامی راهنمایی‌های فنی مربوط به مشخصات دستگاه یخساز را به مشتری ارائه می نمایند و سپس با در نظر گرفتن سلیقه و بودجه مدنظر ایشان نسبت به تنظیم پروپوزال فنی و پیشنهاد قیمت اقدام می‌شود.

روش تولید یخ در دستگاه یخساز صنعتی

دانستن روند شکل گیری یخ می تواند در حفظ و نگهداری از دستگاه‌های یخساز و همچنین استفاده از یخ برای ما مفید باشد. عملیات و یا روند تولید و یا ساخته شدن یخ در دستگاه یخساز صنعتی در چند مرحله صورت می گیرد که این مراحل عبارتند از موارد زیر:

 1. در بخش اول این گاز مبرد است که به داخل کویل یا همان سیستم تبرید وارد می شود تا عملیات تبخیر و تقطیر بر روی آن صورت می گیرد. کویل یا سیستم تبرید از جمله مهمترین بخش های یخساز صنعتی می باشد، به طوری که میتوان این قسمت را قلب یک سیستم تولید یخ صنعتی نام برد.
 2. بعد از تزریق گاز مبرد به داخل سیستم تبرید، دستگاه یخساز از طریق کمپرسور این گاز را در داخل سیستم تبرید می چرخاند که در ابتدا به صورت گاز است و با فشار از طریق کمپرسور به داخل کندانسور وارد می شود. گاز مبرد با گذشتن از این بخش تبدیل به مایع می گردد و از طریق مجاری هدایت شونده وارد اواپراتور می گردد.
 3. در داخل اواپراتور با یک سیستم دوشش و مغناطیسی گرمای محیط که همان تونل انجماد است را جذب می کند و به خاطر خاصیت این گاز از حالت مایع به گاز تبدیل شده و با گذر از لوله‌های اواپراتور که این مکش از طریق کمپرسور ایجاد می گردد به سمت کندانسور حرکت می کند. (یکی از مهمترین بخشهای دستگاه یخساز که نیاز به محاسبات مهندسی دقیق دارد همین بخش می باشد) و در این محل با خنک شدن این گاز مجدد تبدیل به مایع می شود. طراحی دقیق این بخش از دستگاه یخساز بسیار کار مهم و دقیقی می باشد و کیفیت ساخت این ناحیه می تواند تعیین کننده کیفیت نهایی سیستم یخساز صنعتی باشد.
 4. یک مخزن آب در داخل دستگاه یخساز صنعتی وجود دارد که از وجود جریان آب در مجاورت اواپراتور دستگاه اطمینان حاصل می کند و وقتی این سطح آب به نقطه معینی برسد سیستم شروع به سرد کردن آب و سپس تبدیل کردن آب به یخ می کند و فرایند تولید یخ شروع می شود.
  یک نکته مهم در مورد آبی که در فرآیند دستگاه یخساز صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، وجود دارد و آن استفاده از آب خالص می باشد چرا که خالص بودن آب به دستگاه اجازه می دهد تا آب را دقیقا در دمای صفر درجه سانتیگراد تبدیل به یخ نماید. آب درون دستگاه‌های یخساز تولیدی گروه صنعتی ناب زیست اعم از صنعتی، حبه ای، پودری، قالبی، پولکی و بقیه دستگاه‌های یخساز از طریق یک فرآیند تصفیه دو بخشی تصفیه می شود که باعث از بین رفتن ناخالصی های آب گردیده و با کیفیت ترین آب در داخل سیستم یخساز باقی می ماند.
 5. در پنجمین مرحله نیز زمانی که مشاهده می کنیم آب به یک نقطه خاص در اواپراتور دستگاه یخساز می رسد، روند یخسازی متوقف شده و برداشت یخ از دستگاه شروع می شود. (البته این موضوع در یخساز پودری، پولکی و همچنین یخساز قالبی متفاوت میشود زیرا روش تامین آب در این قسمتها متفاوت می باشد.)
 6. نوبت به شیر برقی می رسد. یک شیر برقی با تغیر جهت دادن و با راندن گاز مبرد را اکنون گرمای محیط را گرفته و تبدیل به گاز شده را به داخل اواپراتور دستگاه یخساز جهت سرد کردن با فشار می فرستد و مکعب های یخ تشکیل شده در بخش تونل انجماد به داخل مخزن دستگاه رها می شوند.
 7. فرآیند کار دستگاه یخساز صنعتی ادامه می یابد تا مخزن پر شود و یک سیگنال از طریق فلوتری که در داخل مخزن دستگاه تعبیه شده است به ماشین آلات ارسال می شود و روند یخسازی متوقف شود و تا زمانی که شرایط موجود ادامه داشته باشد دستگاه در همین حالت خاموش باقی می ماند و انرژی و آب ذخیره می گردد تا این سیگنال از بین برود.

خرید یخساز صنعتی

انتخاب یخساز صنعتی مناسب، با توجه به تنوع مدل‌ها، ظرفیت‌ها و کاربردهای مختلف، می‌تواند چالش برانگیز باشد. برای انتخاب و خرید این تجهیزات بهتر است نکات زیر را حتما بررسی کنید و در نظر داشته باشید.

 1. انتخاب نوع یخ مورد نیاز
  • یخ قالبی: این نوع یخساز، یخ‌های مکعبی یا قالبی با ضخامت‌های مختلف تولید می‌کند و برای مصارف خاص مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و قصابی‌ها مناسب است. برای مثال، هتل‌ها برای سرو نوشیدنی‌های خنک در رستوران یا کافی شاپ خود از یخ‌های قالبی استفاده می‌کنند.
  • یخ حبه‌ای: این نوع یخساز، یخ‌های حبه‌ای کوچک و شفاف تولید می‌کند و برای مصارف عمومی مانند آبمیوه فروشی‌ها مناسب است. به عنوان مثال، رستوران‌ها و کافه‌ها برای خنک کردن نوشیدنی‌های مشتریان خود از یخ‌های حبه‌ای استفاده می‌کنند.
  • یخ پودری: این نوع یخساز، یخ را به صورت پودر یا دانه‌های ریز تولید می‌کند و برای مصارف خاص مانند بستنی فروشی‌ها، آبمیوه فروشی‌ها و صنایع تبدیلی مواد غذایی مناسب است. برای مثال، بستنی فروشی‌ها برای تهیه بستنی‌های خنک و خوشمزه از یخ پودری استفاده می‌کنند.
 2. ظرفیت تولید یخ
  • نیاز روزانه خود را به یخ تخمین بزنید. برای مثال، یک رستوران با 100 مشتری در روز، به طور متوسط به 50 کیلوگرم یخ در روز نیاز دارد.
  • ظرفیت تولید یخ را در واحد زمان (ساعت یا روز) بررسی کنید.
  • به تناسب ظرفیت یخساز با فضای موجود در محل کار خود توجه کنید.
 3. میزان مصرف انرژی
  • به رتبه بندی مصرف انرژی دستگاه توجه کنید. انتخاب مدل‌های کم مصرف، به شما در کاهش هزینه‌های برق کمک می‌کند. بنابراین بهتر است مدل‌های مجهز به سیستم‌های کنترل مصرف انرژی را انتخاب کنید.
 4. جنس بدنه
  • بدنه‌های استیل ضد زنگ به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت و خوردگی، برای یخسازهای صنعتی مناسب‌تر هستند.
  • بدنه‌های گالوانیزه نیز برای مصارف معمولی و در محیط‌های خشک مناسب هستند.
 5. امکانات و تجهیزات
  • برخی از یخسازها مجهز به امکاناتی مانند فیلتر تصفیه آب، سیستم شستشوی خودکار، نمایشگر دیجیتال، تنظیمات اتوماتیک، سیستم توزین یخ و اتصال به آب شهری هستند. انتخاب این امکانات به نیاز و بودجه شما بستگی دارد.
 6. برند و خدمات پس از فروش
  • برندهای معتبر را انتخاب کنید که خدمات پس از فروش و گارانتی ارائه می‌کنند. سابقه و تجربه شرکت سازنده را در نظر بگیرید.

معروف‌ترین سازندگان یخساز صنعتی جهان

یخساز صنعتی Vevor

شاید اطلاع داشته باشید که برما، زانوسی و الکترواستیل جزء قدیمی‌ترین یخسازهای صنعتی در جهان محسوب می شوند. علی‌ای‌حال طبق رده‌بندی بین‌المللی مطرحترین یخساز های صنعتی در جهان، پنج برند زیر در سال 2022 بعنوان شاخصترین سازندگان شناخته شدند:

 • هوشیزاکی
 • مانیتووک
 • اسکات من
 • Ice-O-Matic
 • Vevor.

در ادامه به معرفی خلاصه‌وار برخی از برندهای نامبرده، خواهیم پرداخت.

یخساز صنعتی اسکات من؛ مدل Prodigy Plus

یخساز صنعتی مدل «Prodigy Plus»، بعنوان بهترین سری برند اسکاتمن (Scotsman) شناخته میشود. این سیستم‌ها در ابعاد مختلف: 22، 30، و 40 اینچ (در ارتفاع‌های مختلف) عرضه می‌شوند. همچنین به لطف تعبیه‌ی کندانسورهای خنک کننده هوا و آب در آنها، در زمره‌ی بهترین یخ سازهای مدولار قرار دارند. دستگاه‌های یخ ساز مدولار، سیستم‌هایی هستند که حجم زیادی یخ را به سرعت تولید می‌کنند. اما دارای سطل ذخیره سازی نمی‌باشند. بنابراین شما معمولاَ باید یک سطل را جداگانه خریداری کنید. (مناسب برای مشاغلی که به‌طور منظم، نیاز به تولید یخ زیادی دارند)

یخساز صنعتی اسکاتمن

یخساز اسکاتمن مدل «Prodigy Plus» مناسبترین گزینه برای استفاده در بیمارستان‌ها و بارهای کوچک می‌باشد. زیرا علاوه‌بر عملکرد پرسرعت و عالی، دارای حسگرهایی بمنظور برنامه‌ریزی سطح یخ روزانه هستند. (قیمت حدودی: از 4000 دلار به بالا)

برند Ice-O-Matic تولید یخ ساز

سلطان بلامنازع تولید یخ در بارها و رستوران‌های بزرگ، بدون‌شک مدل «آیس» و «ELEVEN» برند Ice-O-Matic می‌باشد. این برند همچنین برای استفاده در فروشگاه‌های مواد غذایی، گزینه‌ای ایده‌آل بشمار میرود. انواع یخساز صنعتی مدولار Ice-O-Matic، قابلیت‌های ویژه‌ای نظیر:

 • تولید توده‌های یخی مکعبی و نیم‌مکعبی
 • گارانتی طولانی‌مدت،
 • بدنه استیل،
 • برنامه‌پذیری گسترده/و هوشمند،
 • سرعت تولید یخ بالا،
 • قابلیت طراحی در ابعاد و سبک‌های عملکردی مختلف،

و… را دارا می‌باشند. لازم بذکر است که برند «Ice-O-Matic» با ارائه‌ی سری «Gem»، در بارها و رستورانهای کوچکتر نیز خودنمایی نمود.

یخساز صنعتی برند Vevor

با قابلیت کارکرد 24 ساعته و پرقدرت، یخساز صنعتی Vevor قادرست تا حدود 250 پوند یخ در روز تولید کند و میتواند حدود 100 پوند یخ را با ضخامت قابل‌تنظیم ذخیره کند. وجود شاخصه‌هایی نظیر:

 • یک پنل LDC،
 • بدنه ضدخش/و ضدزنگ،
 • تنظیمات کنترل زمان/دما،
 • کمپرسور قدرتمند،
 • آلودگی صوتی پایین،
 • توانایی کار طولانی‌مدت،

و…، همه‌و‌همه یخساز صنعتی وِوُر را به دستگاهی پرقدرت و محبوب تبدیل نموده است.

محصولات مرتبط: ماشین ظرفشویی صنعتی

رای کاربران
[امتیاز کلی: 12 میانگین: 4.6]
7 دیگاه
 1. avatar ابراهیم باوی

  با سلام
  بنده میخوام یک کارگاه تولید یخ بسته بندی با ضرفیت ۵ تن دارم .لطفا راهنمایی بفرمایید.باتشکر

  • avatar ناب زیست.م

   ضمن عرض سلام . لطفا با آقای قاسمی به شماره ۰۹۱۲۷۰۵۱۶۷۴ تماس بگیرید کارشناس مستقیم این کار هسش .

 2. avatar مجید

  من یه کارخونه تولید یخ راه انداختم
  بازار کاری خوبی داریم مخصوصا توی فصل گرما
  الان می‌خوام کارم رو گسترش بدم و در کنار یخساز پولکی یه دستگاه یخساز حبه ای ۵۰۰ کیلویی هم بگیرم
  ابعاد دستگاه های شما چقدر هست ؟
  می‌خوام ببینم توی کارگاهم جا میشه یا نه
  و مصرف برقش چقدره که مشکل تامین برق نداشته باشم

  • avatar ناب زیست.م

   ابعاد دستگاه ۱۷۰ سانتی متر طول ۸۵ سانتی متر عرض و ۱۵۵ سانتی متر ارتفاع دستگاه می باشد
   در صورت وجود برق مناسب این دستگاه ۱۱۰۰ وات مصرف انرژی برقی دارد

 3. avatar قلی پور

  سلام بزرگواران، هییت حضرت رقیه (س) شهر یاسوج برای رفاه حال عزاداران در ایام محرم و صفر و دیگر مراسمات احتیاج به دستگاه (کارخانه) یخساز قابل حمل (پرتابل) با وزن تولید ۳۰۰ ،۵۰۰ یا۷۰۰ کیلو در ۲۴ ساعت دارد، لطفا جهت راهنمایی خرید با بنده (خادم الحسین) تماس بگیرید، اجرکم عندالله

 4. avatar علی پارسی

  سلام بنده پارسی هستم تصادفا اومدم و این سایت رو دیدم و پیغام شما رو. ما دستگاه یخ سازی داریم که در طول ۲۴ ساعت ۱تن یخ تولید میکنه و در هر ۸ دقیقه ۲۰ کیلو تولید میشه و میتونید برنامه بدین که ۲۰۰ کیلو یا ۴۰۰ کیلو تولید کنه و در انبار نگه داره. تمام کارهاش هم از طریق کامپیوتر انجام میشه و اصلا نیاز به اپراتور نداره.

  • avatar ناب زیست.م

   سلام بسیار عالی. قیمت رو عنایت کنید اگر مشتری تماس گرفت بتونیم به ایشون ارائه کنیم.

۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید