دستگاه یخ ساز – یخساز صنعتی

یخساز پودری

یکی از چالشهای انسان اولیه در سال های دور نگهداری مواد غذایی به مدت طولانی بود. به طبع آن انسان متوجه شد که می تواند در مجاورت سرما مواد غذایی را به مدت طولانی تر و با کیفیت بهتری نگه دارد. در ابتدا انسان ها از یخچال های طبیعی و سرداب ها برای نگهداری مواد فاسد شدنی استفاده می کردند. ولی با گسترش تکنولوژی واحساس نیاز نمودن مردم به برودت و یخ ساخت ابتدایی ترین نوع یخساز ها شکل گرفت.

ماهیت یخ ساز

یخ در واقع حالت جامد آب است که به دلیل دارا بودن چگالی کمتر نسبت به شکل مایع آب روی سطح آب شناور میماند. تقریبا حدود 1 درصد سطح کره زمین توسط یخ پوشیده شده است. در برخی نقاط مانند قطب جنوب ضخامت آن ها به بیش از 2000 متر می رسد.

در ابتدای قرن بیستم تولید یخ به صورت صنعتی شروع شد ولی در سال 1350 شمسی به ایران وارد شد.

در ابتدا تولید یخ با استفاده از آب چاه و با استفاده از کمپرسور های مبرد آمونیاک و حوضچه های آب نمک انجام می گرفت آب چاه فقط با اضافه نمودن کلر ضد عفونی می شد که با افزایش روز افزون جمعیت و آلوده شدن آب های سطحی و زیر سطحی دیگر کلر برای ضدعفونی نمودن آب کارایی نداشت و یخ های تولیدی از این آب ها آلوده بودند. از طرفی با شیوع بیماری های واگیردار مخصوصا در فصل های گرم سال لزوم ساخت دستگاه هایی با توان تولید یخ بصورت اتوماتیک و بدون دخالت دست بیش از پیش احساس می گردید تا یخ را بصورت اتوماتیک و بدون دخالت دست و در اندازه های کوچک تولید نمایند.

دستگاه های یخ ساز اتوماتیک دروازه ی جدیدی را به روی صنعت برودت گشودند. و انحصار ساخت یخ را که فقط در یک شکل و آن هم بصورت قالب های بزرگ 25 کیلویی بود از بین بردند.

یخ قالبی – قالب 25 کیلویی

یخ قالبی 25 کیلویی

یخ ساز اتوماتیک صنعتی

یخساز های اتوماتیک صنعتی جدید از یک پکیج کامل برودتی که روی یک شاسی فلزی سوار می شوند و با یک کاور فلزی پوشانده می شوند تشکیل می شوند.

پکیح برودتی شامل:

  • کمپرسور
  • کندانسور
  • اواپراتور
  • مخزن گاز مبرد و… می باشد

که نوع واپراتور آن بسته به نوع یخ تولیدی تغییر می کند.

انواع یخ های مورد استفاده در نوشیدنی ها

یخ

یخ ساز های اتوماتیک در ظرفیت های مختلفی تولید میشوند که هرکدام بسته بنوع نیاز مشتری قابل ساخت میباشد.

انواع یخساز

انواع یخساز های تولیدی گروه صنعتی ناب زیست بسته به نوع یخ تولیدی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • یخساز حبه ای رستورانی
  • یخساز پودری
  • یخساز پولکی
  • یخساز لوله ایی
  • یخساز قالبی

یخساز حبه ای

یکی از پر کاربردترین یخساز های صنعتی یخساز حبه ای می باشد که معمولا در تمامی رستوران ها و فود کورت ها مورد نیاز است. یخساز حبه ای با تولید یخ در اندازه های 26 تا 39 میلی متر و وزن 14تا 41 گرم توانایی یخ در ظرفیت های مختلف را دارا می باشد.

در یخ ساز های صنعتی حبه ای بسته به شکل اواپراتور که مکعبی یا گرد باشد می توان یخ های استوانه ای یا مکعبی تولید نمود. بهترین متریال برای استراکچر و کاور دستگاه به دلیل تماس مداوم با آب و همچنین رعایت مسائل بهداشتی استنلس استیل 304 می باشد. زیرا به دلیل دارا بودن خاصیت ضد زنگ اکسید نمی شود و هیچگونه آلودگی به یخ وارد نمی نماید و از طرفی عمر بالایی نیز دارد.

یخساز های حبه ای دارای اواپراتور مسطح می باشند و چون بصورت دیفراستی هستند اگر از آلیاژ درست ساخته نشوند پس از مدتی دچار خمش شده و سطح تماس کمتری با کویل برودتی خواهند داشت در نتیجه یخساز در برخی نقاط اواپراتور یخ تولید نمی کند و ظرفیت تولید یخ ساز صنعتی کاهش می یابد.

یخساز صنعتی پودری

یخساز های پودری خود به دو بخش تقسیم می شوند:

یخساز های پودری خارجی: که صرفا در آزمایشگاه ها و مراکز تهیه سوسیس و کالباس کوچک کاربرد دارند. یخ ساز های پودری خارجی در ظرفیت های خاصی مانند 100 و 200 کیلو گرمی که بیشتر مورد سفارش خریداران هستند وارد کشور می شوند .

یخ ساز های پولکی: با ظرفیت بالای 1 تن در شبانه روز هستند که با تغییر گام تیغه ها یخ پودری تولید مینمایند.

یخساز صنعتی پودری

یخساز صنعتی پولکی

یخساز های پولکی در واقع صنعتی ترین نوع یخساز در جهان می باشند. این یخساز ها دارای اواپراتوری به نام درام می باشند یخ در جداره داخلی درام تشکیل می شود و توسط تیغه ای که در داخل درام تعبیه گردیده خراشیده می شود و به مخزن زیر یخساز ریخته می شود.

در مدل های قدیمی یخ ساز پولکی تیغه ی دستگاه ثابت بود و درام میچرخید ولی به دلیل ایجاد استهلاک بالا مخصوصا نشت گاز مبرد مهندسین اقدام به طراحی دستگاه یخساز پولکی با درام ثابت و تیغه ی دوار متحرک نمودند تکنولوژی ساخت درام های دو جداره یخساز در اختیار شرکت های انگشت شماری در جهان قرار دارد که گروه صنعتی ناب مفتخر است که یکی از این تولید کنندگان می باشد .درام و تیغه دستگاه یخ ساز پولکی از جنس استنلس استیل 304 می باشد تا در تماس با آب دچار زنگ آب نشده و یخ تولیدی آلوده نگردد.

یخ ساز پولکی به دلیل تولید یخ در دمای 10- درجه یخی کاملا خشک و با شک سرمای سه برابری تولید می کند که برای کشتارگاه های مرغ و بچینگ سیمان بسیار مناسب می باشد.

یخساز پولکی

 

سایر محصولات:

ماشین ظرفشویی صنعتی

رای کاربران
[امتیاز کلی: 5 میانگین: 4.6]