اکسیژن ساز

شرکت ناب زیست بعنوان اولین طراح و تولید کننده دستگاه اکسیژن ساز صنعتی ؛ نیمه صنعتی و خانگی در ایران فعالیت میکند که کاربردهای فراوانی در زمینه پزشکی ؛ بیمارستانی ؛درمانی و صنعتی دارد .

اکسیژن ساز چیست؟
اکسیژن ساز یک دستگاه پزشکی است که به منظور متمرکز کردن اکسیژن موجود در هوای محیط طراحی شده تا گاز اکسیژن غنی شده را به صورت مستمر برای بیمارانی که سطح اکسیژن خونشان پایین است، تامین کند. بسیاری از افراد از جمله بیماران حاد ریوی ، آسمی ، پونومونی ، قلبی و نیز در برخی موارد افراد سالم نیز جهت رفع خستگی روزانه می توانند از این دستگاه استفاده کنند .
هوای محیط اطراف ما از ترکیب حدود ۷۸‎٪ نیتروژن، ۲۱‎٪ اکسیژن و ۱‎٪ آرگون تشکیل شده است.
دستگاه اکسیژن ساز برای جدا کردن اکسیژن از نیتروژن و آرگون و ارائه ی تا ۹۶‎٪ اکسیژن خالص طراحی شده است . این جداسازی توسط یک کمپرسور هوا به همراه دو مخزن پر شده از زئولایت انجام میشود . کمپرسور هوای محیط را به داخل دستگاه می اورد و مواد معدنی متخلخل زئولایت مولکول های نیتروژن را از هوای تحت فشار جذب میکنند و به گاز اکسیژن اجازه عبور میدهند . هنگامی که اکسیژن استخراج شد ، فشار هوا کم میشود و نیتروژن از مخازن زئولایت به هوا بازگردانده میشود.این فرایند آرام به دستگاه اجازه میدهد تا دوز بالایی از اکسیژن(۹۶‎٪) را به عنوان خروجی ارائه دهد که تقریبا پنج برابر بیشتر از درصد اکسیژن موجود درهوا است.
دو نوع اصلی از اکسیژن سازها به نام های رایج :

اکسیژن ساز


اکسیژن ساز ثابت و قابل حمل ( پرتابل)
برای کاربرد های مختلف موجودند . اکسیژن ساز های خانگی با ظرفیت های مختلفی تولید میشوند . اکسیژن ساز ۳ لیتری، ۵،۸و ۱۰ لیتری در دقیقه موجودند.اکسیژن ساز ها عموما دارای لوازم جانبی از جمله : فیلترها ، مرطوب کننده ، سوند نازال و… هستند.
از یک دستگاه پالس اکسیمتر به منظور بررسی سطح واقعی اکسیژن خون بیمار استفاده میشود .
اکسیژن ساز اصطلاحی است که به جای کلمه ی لاتین oxygen Concentrator استفاده میشود. اما معنای لغوی این واژه “ تغلیظ اکسیژن ” است که بدلیل رایج بودن اکسیژن ساز از این واژه استفاده میشود.

ازن ژنراتور مرغداری
لوله پلی اتیلن
سپتیک تانک مازندران