استفاده از ازن ساز در شست و شوی میوه ها

ازن زن

هنگام خرید میوه و سبزیجات تازه، اولین کاری که انجام می دهید شستن مواد غذایی در آب تمیز است. با این حال، آیا تا به حال فکر کرده اید که حتی بدون دانستن آن، ممکن است در حال تهیه غذای آلوده به خانواده خود باشید؟ از شروع محصولات ارگانیک گرفته تا سبزیجات خانگی، همه چیز با آلودگی ها پر شده است. شستن سبزیجات در آب ساده آفت کش ها را از سبزیجات دور نمی کند. اینجاست که پاک کننده سبزیجات و میوه (دستگاه ازن ژنراتور ) ناب زیست می تواند کمک شایانی کند.

برخی از خطرات سلامتی یا علائم استفاده از مواد غذایی آلوده عبارتند از:

 • حالت تهوع، اسهال و گرفتگی شکم.
 • سرگیجه و اضطراب
 • مشکلات تنفسی
 • کاهش هماهنگی بدن و مغز سالم

شیرخواران، فرزندان در حال رشد، مادران شیرده و زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای بیمار شدن در مصرف غذاهای کشت شده با استفاده از مواد شیمیایی و کود هستند. حتی غذاهای ارگانیک برای جلوگیری از خطر بیماری نیاز به تمیز کردن سطح دارند. شستن سبزیجات و میوه‌ها با آب معمولی باقیمانده مواد شیمیایی و سموم دفع آفات موجود در مواد غذایی را از بین نمی برد. به همین دلیل شما نیاز به استفاده از تمیز کننده سبزیجات و میوه ناب دارید که از فناوری قدرتمند ضد عفونی کننده ازن استفاده می کند تا مواد غذایی را برای استفاده ایمن کند.

مقایسه ازن شویی و کلر زنی میوه‌ها و سبزیجات

مصرف کنندگان و تنظیم کننده‌ها نگران امنیت میوه‌ها، سبزیجات، سالاد و سایر محصولات آماده برای خوردن هستند. این نگرانی شامل جلوگیری از آلودگی از عوامل بیماری زا و آلاینده‌های شیمیایی است. در آمریکا کلر اغلب برای ضد عفونی کردن آب شستشوی سالادها استفاده شده است. استفاده از کلر زن می تواند منجر به آلودگی محصول با مواد شیمیایی کلر شود. در حقیقت اتحادیه اروپا به همین دلیل استفاده از کلر را برای شستشوی میوه و سبزیجات به میزان قابل توجهی محدود کرده است. بسیاری از بسته بندی کننده‌های اروپایی، برای ضد عفونی کردن محصئلات خود از دستگاه ازن ژنراتورهای استفاده می کنند.

گاز خروجی از دستگاه اوزون ساز یک ضد عفونی کننده قوی تر از کلر، کلرید دی اکسید یا اسید پراستریک است. در برابر طیف گسترده ای از پاتوژن ها از جمله باکتری ها، ویروس ها، کریپتوسپوریدیم، giardia و غیره مؤثر است. از همه مهمتر، ازن تنها 10 تا 20 دقیقه در آب عمر دارد و پس از آن مدت به اکسیژن تجزیه می شود. بنابراین باعث می شود مانند محصولاتی مانند کلر یا دی اکسید کلر مضر نباشند. این امر از آلوده شدن مواد غذایی جلوگیری می کند و همچنین باعث تخلیه آسان آب شستشوی استفاده شده می شود.

ضدعفونی کردن میوه و سبزی توسط اوزون ساز

ازن یک اکسید کننده موثر و سریع است که به راحتی تمام باکتریها، سموم دفع آفات، مواد شیمیایی و ویروس ها را اکسید می کند. گاز خروجی از دستگاه ازن ساز به منظور خالص سازی میوه‌ها و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرد و مطمئن باشید که 100٪ میوه و سبزیجات بی خطر مصرف می کنید.

آب اوزونه شده در انواع عملیات برای شستن میوه و سبزیجات استفاده می شود. اوزون اغلب به همراه فیلتراسیون برای تقویت اثربخشی استفاده می شود. به طور معمول، یک جریان جانبی از ازن از طریق مجرا تزریق می شود و به منظور حفظ غلظت نسبتاً ثابت اوزون، مجدداً به داخل مجرا برمیگردد.

سیستم ازن ژنراتور باید به گونه ای طراحی شود که راندمان انتقال ازن را به حداکثر برساند. غلظت ازن از 05/0 تا 15/0 ppm در برنامه‌های شستشوی فلوم (تزریق) مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که از غلظت های 1 تا 3 ppm در برنامه‌های شستشو با اسپری استفاده شده است.

در کاربردهای اسپری، غلظت تزریق ازن در قسمت های مختلف فرآیند متفاوت است. دوز مصرفی ازن، یعنی مقدار گاز ازن تزریق شده در آب ممکن است 3 ppm باشد.

از آنجا که راندمان انتقال ازن همیشه کمتر از 100٪ است، غلظت ازن تحت فشار در نازل های پاشش کمتر از 3 ppm است و معمولا دامنه 1.5 تا 2.0 ppm می باشد. در جدول زیر داده‌های مربوط به کاهش پاتوژن با سیستم اسپری ارائه شده است:

دستگاه اوزوناسیون صدعفونی سبزیجات

پاک کننده سبزیجات و میوه (ازن ژنراتور) بسیار آسان و قابل استفاده است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که سبزیجات یا میوه‌ها را در یک کاسه پر از آب کافی قرار دهید. 

لوله اوزون ساز را در کاسه میوه و سبزیجات فرو کنید. بسته به نیاز خود، تایمر را برای زمان مشخص تنظیم کنید. پس از اتمام مراحل تصفیه، سبزیجات و میوه‌ها را در آب تمیز بشویید.

ازن ساز

فواید ازن ژنراتور برای شستشوی میوه و سبزیجات

 • طعم و ظاهر بهبود یافته: استفاده از ازن نشان داده است که ضمن کنترل پاتوژن های ناشی از مواد غذایی، طعم و ظاهر مواد غذایی تازه را بهبود می بخشد.
 • عمر مفید بیشتر: کاهش تعداد باکتری ها که منجر به فساد مواد غذایی می شوند باعث افزایش ماندگاری و مسافت حمل و نقل می شوند.
 • نیاز کمتر آب و تقویت بازیافت آب: ازن می تواند باعث افزایش مقدار زمان استفاده از آب شود. علاوه بر ضد عفونی کردن، ازن می تواند آلودگی های ارگانیک موجود در آب روان را اکسیده کند. علاوه بر این، ازن دارای یک فعالیت میکرو فلکولنت است که باعث افزایش تصفیه می شود.
 • محدود کردن THM و سایر فرآورده‌های فرعی کلرید شده
 • کاهش سموم دفع آفات و سایر مواد شیمیایی باقیمانده در مواد غذایی: عمل اکسید کنندهشیمیایی ازن می تواند مواد شیمیایی سمی مانند سموم دفع آفات روی مواد غذایی را تجزیه کند و آنها را به زیست تخریب پذیر تبدیل کند.
 • دستگاه جمع و جور و قابل حمل
 • دستگاه بیش از حد سروصدا نمی کند و استفاده از آن را بسیار راحت می باشد.

ازن روشی مناسب برای شستن میوه و سبزیجات است و مزایای زیر را نسبت به ضد عفونی کننده‌های سنتی بر پایه کلر ارائه می دهد:

 • اثر ضد عفونی کننده ازن به سطح pH آب بستگی ندارد.
 • ازن خروجی از دستگاه ازن ژنراتور هیچ گونه باقیمانده ای روی محصول باقی نمی گذارد که نمی تواند روی طعم و مزه تأثیر منفی بگذارد یا ماندگاری را کاهش دهد.
 • ازن در صورت نیاز تولید می شود و بنابراین به هیچ گونه ذخیره سازی خاصی احتیاج ندارد.
 • ازن ژنراتور هیچ گونه نیازی به خرید و دفع مواد شیمیایی مداوم ندارد
 • ازن هیچ گونه باقیمانده ای در آب باقی نمی گذارد و بنابراین استفاده مجدد از مواد تصفیه شده را به سادگی انجام می دهد.

کاربرد ازون ژنراتور در ضد عفونی میوه و سبزیجات

شستشوی میوه و سبزیجات

یکی از روشهای موثر در بالا بردن زمان نگهداری یا افزایش ایمنی آنها در برابر عوامل بیماری زا شستن آنها با استفاده از آب ازنه شده می باشد. دو نوع روش شستشوی برای از بین بردن میکروبهای موجود در سطح میوه و سبزیجات موجود است. با این روشها می توان تا 90% میکروبهای موجود را نابود نمود.

انبار کردن میوه و سبزیجات

از ازون ساز می توان در سردخانه‌های میوه استفاده نمود تا قارچها و باکتریها ی موجود در فضای سردخانه صنعتی یا بر روی سطح میوه را تا میزان بسیار بالائی از بین برد و بوی نا مطبوع موجود را بر طرف نماید. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که به عنوان مثال در سرد خانه ای با دمای c20 و میزان ازن Ppm. /3 میوه توت فرنگی تا ۱۲ روز بدون هیچگونه پوسیدگی یا صدمه دیدگی نگهداری شد.

گاز ازن می تواند یک جایگزین بسیار سودمندی برای نگهداری توت فرنگی باشد زیرا با توجه به ظاهر توت فرنگی شستشو از طریق آب می تواند به راحتی سبب صدمه دیدگی این میوه گردد.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که تنها با استفاده از ppm 3-2 گاز ازن به طور مداوم تنها چند ساعت در طول روز می توان مدت نگهداری میوه‌هایی از قبیل انگور و تمشک را دو برابر نمود. همچنین در مورد میوه سیب می توان با PPM 3-2 گاز ازن چند ساعت در روز می توان مدت نگهداری آن را چندین هفته افزایش داد. در مورد سیب زمینی نیز نتایج بدست آمده استفاده از گاز ازن بسیار جالب توجه است به گونه ای که با تزریق میزان PPM 3 گاز ازن در دمای ۱۴-۶ و رطوبت ۹۷% -۹۳ می توان بدون هیچگونه کاهش کیفی تا مدت زمان ۶ ماه سیب زمینی را انبار نمود. (۱۹۸۲ Rice)

علت اصلی افزایش مدت ماندگاری میوه‌ها در سرد خانه‌های استفاده کننده از گاز ازن تبدیل گاز اتیلن به آب و دی اکسید کربن است.

Co2 + H2o —— O3 + CH 2 = H2c

زیرا میوه‌هایی از قبیل سیب و موز با تولید گاز اتیلن سبب تسریع فرایند رسیدن می شود ولی گاز خروجی از دستگاه تزریق ازن با از بین بردن گاز مذکور فر آیند رسیدن میوه را کاهش می دهد در نتیجه ماندگاری میوه تا حد بسیار زیادی بالا می رود.

یک تحقیق انجام شده در زمینه استفاده از ازون ژنراتور در نگهداری چندین نوع میوه در سرد خانه نتایج زیر را به همراه داشته است. در این تحقیق میوه‌های توت فرنگی، هلو، تمشک، انگور و زغال اخته در سردخانه در چهار محفظه جداگانه قرار داده شدند که محفظه اول فاقد گاز ازن محفظه‌های دوم و سوم و چهارم با میزان غلظت ازن به ترتیب ,%۶ ppm , 2ppm ,1ppm بودند.

نتایج بدست آمده به شرح زیر است:

با توجه به مقادیر مندرج در جدول تفاوت عمده استفاده از ازن ژنراتور به وضوح قابل رویت می باشد و نشان دهنده کاهش سرعت فر آیند رسیدن میوه و افزایش مدت زمان ماندگاری بدون آسیب دیدگی است.

این تفاوت به گونه ای است که حتی میوه‌های توت فرنگی ضربه دیده ضد عفونی شده با گاز ازن در مقایسه با موارد سالم موجود در محفظه اول زمان ماندگاری بیشتری داشته اند. در مواردی که چند نوع محصول در سرد خانه نگهداری می شود توصیه می شود غلظت ازن بین ppm 2-1 باشد.

از دیگر مزایای ازن ساز از بین بردن بوی نا مطبوع موجود در فضای محصولات است که می تواند به طور کلی آنها را خنثی نماید. به طور مثال حتی در صورت ذخیره نمودن توت فرنگی در کنار پیاز در محفظه‌های سردخانه گاز ازن مانع از جذب بوی بد پیاز توسط توت فرنگی می گردد که این عمل در سردخانه‌های بدون اوزون ژنراتور اتفاق می افتد.

مزایای استفاده از ازن بجای کلر در ضدعفونی سبزیجات و نگهداری میوه‌ها

 1. میزان غلظت ازن مورد نیاز در آب برای ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات به دقت قابل تنظیم و کنترل است.
 2. ازن به PH آب بستگی ندارد در حالیکه کلر در رنج محدودی از PH قابل استفاده است.
 3. استفاده از ازن سبب کاهش وزن میوه نمی گرد در حالیکه که کلر این عیب را دارا است (میوه‌های مرکبات در سردخانه وزن خود را از دست می دهند.)
 4. ازن هیچگونه محصول فرعی شیمیائی یا مضری تولید نمی کند.
 5. با استفاده از سیستم فیلتراسیون آب خروجی ارائه شده قابل باز یافت و استفاده مجدد است و بسیار مقرون به صرفه است.
 6. جلوگیری از رشد میکرو ار گانیزمهای آلوده کننده در فضای سردخانه
 7. از بین بردن باکتریها و قارچها ی موجود در سطح میوه و فضای سردخانه
 8. از بین بردن گاز اتیلن تولید شده توسط میوه و کاهش فر آیند رسیدن میوه و افزایش مدت ماندگاری.

کاربردهای دستگاه ازن زن در نگهداری میوه و سبزیجات

 1. جهت استرلیزه کردن قارچ های خوراکی و میوه
 2. جهت از بین بردن میکروبهای موجود در سطح سبزیجات از قبیل سیب زمینی
 3. جهت از بین بردن قارچ های موجود در جعبه‌های بسته بندی و دیواره‌های اتاق نگهداری سیب
 4. طبق تحقیقات صورت گرفته در سال ۱۹۸۹ نگهداری کلم برای مدت ۶۰ دقیقه در آب ازنه شده تا میزان ۹۰% باکتریهای موجود را از بین برده است. همچنین در سال ۱۹۹۵ آزمایشات نشان داد که شستن تمشک و انگور به مدت ۲۰ دقیقه در آب ازنه شده باعث شد که تا مدت ۱۲ روز هیچگونه نشانه خرابی و پوسیدگی بر روی میوه‌ها دیده نشود
 5. گاز ازن جهت از بین بردن افت خرما نیز مورد استفاده قرار می گیرد.در این طرح، حشره بالغ، لارو و تخم شب پره هندی و شپش دندانه‌دار در معرض غلظت‌های مختلف ازن قرار گرفتند. نتایج در مورد حشره بالغ و لارو رضایت بخش بوده و نشان داد که در زمانهای کوتاه، ۱۰۰ درصد حشرات از بین می‌روند. این در حالی است که جهت از بین بردن تخم این حشرات غلظت‌های بالاتر ازن مورد نیاز است و با توجه به این که طبق قوانین بین‌المللی استفاده از متیل بروماید، ممنوع اعلام شده است، ازن می‌تواند جایگزین مناسبی برای این ماده جهت حشره زدایی از خرما باشد.
رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]
۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید