Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

ازن ژنراتور | ازن ساز | ازن زن

ازن ژنراتور | ازن ساز | ازن زن

ازن ژنراتور یا دستگاه اوزون ساز، در حقیقت یکی از تجهیزات پرکاربرد است که در ظرفیتهای گوناگون خاگی و صنعتی، به منظور گنزدایی و تصفیه آب، فاضلاب و پاکسازی هوا از آلاینده‌های مضر محیطی، از بین بردن بوهای ناخوشایند در محیط و همچنین ضدعفونی اشیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ازن ژنراتورها در ابعاد و اندازه‌های مختلف در دسترس بوده و برای کاربردهای مختلفی (دستگاه اوزن ساز تصفیه آب و استخرها، ازن ژنراتور مرغداری‌ و دامداری‌ها، صنایع غذایی، کارخانه های تولید و بسته بندی آب معدنی و …) مورد بهره قرار میگیرند.

دستگاه ازن ژنراتور به وسیله‌ی تزریق مقدار مشخصی از گاز ازون، عملیاتهای پاکسازی و ضدعفونی نمودن آب، لوازم، هوای محیط و … را انجام میدهد.

سوالات مهمی که ما در ادامه به آنها پاسخ داده ایم عبارتند از:

 • که چرا این تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرند و نحوه عملکرد اوزون سازها چگونه است؟
 • این دستگاه‌ها چه مزایای جذاب دیگری دارند؟! و البته اینکه قیمت ازن ژنراتور تابع چه پارامترهایی می‌باشد؟!

برای پاسخ دقیق و تخصصی در رابطه با این سوالها، با ما همراه باشید.

چرا از ازن ژنراتور استفاده میشود؟

ازن ژنراتور

همانطور که عنوان شد ازن ژنراتور یا دستگاه ازن ساز از جمله تجهیزاتی است که از آن برای تولید گاز ازن به منظور پاکسازی هوا و نابود نمودن انواع بوی نامطبوع در فضا و همچنین برای ضدعفونی سازی آب آشامیدنی و استخرها بهره گرفته میشود.

در حقیقت لزوم استفاده از دستگاه اوزون ساز بدین خاطر است که ازن از جمله گازهای ناپایدار به شمار رفته و به واسطه تشکیل شدن آن از سه اتم اکسیژن، دارای خاصیت اکسیداسیون ویژه‌ای می‌باشد. همین عامل موجب میشود که از این گاز ناپایدار در راستای ضدعفونی و به منظور نابودسازی انواع قارچ، باکتری و ویروس استفاده می شود. در واقع در رابطه با گاز ازن بایستی بدانید که:

 1. ازن به صورت طبیعی، توسط اشعه‌ فرابنفش و در هنگام رعد و برق تولید میگردد.
 2. همچنین اوزون را میتوان بوسیله‌ی واکنش پرتوشیمیایی، الکترولیز واکنش فتوشیمیایی و تخلیه الکتریکی تولید نمود.
 3. این گازها به این دلیل که ناپایدار هستند، امکان ذخیره سازی نداشته و از این رو، بلافاصله بایستی مورد مصرف قرار گیرند.

پیشینه استفاده از دستگاه اوزون ساز

پیشینه استفاده از دستگاه ازن ساز

به مانند هر اختراع دیگری، در روزهای ابتدایی، تولید و خرید دستگاه اوزون ساز با استقبال چندان خاصی رو به رو نشد. گرچه که قیمت ازن ژنراتور نیز با اعداد غیرمعقولی ارائه نشد؛ اما باز هم به دلیل عدم گسترش کافی و وافی صنعت، این تجهیزات مورد توجه خاصی قرار نگرفت.

البته ذکر این پیشینه ضروریست که از «اوزون» در ابتدا برای گندزدایی و تصفیه آب شرب در سال 1893 در هلند استفاده شد و سپس در یک تصفیه خانه شهری شهر صنعتی نیس فرانسه (سال 1906) به منظور گند زدایی و ضعفونی آب و محیط بهره گرفته شد.

همچنین باید گفت که در ادامه به صورت تقریبی بیش از 3500 شهر جهان (بلکه بیشتر!) از این گاز ناپایدار و دستگاه ازن ساز در صنایع و موارد مورد نیاز خود، به خصوص گندزدایی آب های آشامیدنی استفاده نموده‌اند. البته پیشتر نیز عنوان شد که ازن نوعی اکسید کننده قوی و گندزدای قدرتمند شناخته شده است و از این گاز به منظور ضد عفونی نمودن آب و پساب خروجی تمیز و باکیفیت در صنایع مختلف نیز استفاده میگردد.

مزایای دستگاه اوزون ساز

جایگزینی کلر با ازن

دستگاه ازن ژنراتور در مقایسه با سایر روش های گندزدایی و ضدعفونی دارای خاصیتهای بسیار ویژه‌ای میباشد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پیشگیری از سرایت و انتقال بیماریهای مختلف پوستی و درونی به انسانها
 • اوزون سازها اثرگذاری ویژه‌ای را بر روی انواع  میکرو ارگانیسمها همچون باکتری‌ها ، قارچها و ویروس ها دارند (در رابطه با ویروس ها 600 الی 1000 برابر سریعتر از کلر و در رابطه با باکتری ها تا 3125 برابر قدرتمندترو سریعتر از کلر عمل می‌نماید).
 • افزایش اکسیژن محیط و فضای استخرها و فراهم شدن شفافیت قابل توجه آب
 • ازن ساز در مقایسه با روش کلرزنی، دارای قابلیت ضدعفونی سازی ویژه‌ای بوده و در این روش، تغییر طعم، رنگ و بوی آب اتفاق نمی‌افتد (برخلاف روشهای دیگر که تا حدودی در این زمینه ضعیف عمل میکنند!).
 • استفاده از این دستگاه‌ها کاهش میزان بهره گیری از مواد شیمیایی و سمی را به همراه دارد؛ در نتیجه استفاده از دستگاه های اوزون ساز (و عدم مصرف مواد خورنده ای مانند: جوش شیرین یا کلر)، هزینه تعمیرات استخر به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت؛ چرا که برخلاف مواد مانند کلر، گازهای اوزون هیچگونه زنگ زدگی، خوردگی و آسیب به سطوح و دیواره های استخر وارد نمیکنند.
 • سرعت ویژه در پروسه ازناسیون (اثر گذاری در بازه زمانی 10 الی 30 دقیقه)
 • صرفه جویی در مصرف آب به دلیل گند زدایی ویژه آب
ازن ژنراتور
 • همچنین این تجهیزات به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی و زیانبار، هیچگونه خطری را برای طبیعت و محیط زیست ندارند؛ اما در سوی مقابل، کلر و مواد شیمیایی موجود در روش کلرزنی، میتواند خطرات جبران ناپذیری را برای انسان و طبیعت به همراه داشته باشد.
 • بهبود ظرفیت فیلتر و مواد منعقدکننده، کاهش استفاده از منعقدکننده‌ها و کاهش احیاء فیلتر
 • ازن طراوت و تازگی مواد غذایی را حفظ می نماید.
 • بسیاری از پاتوژن ها در برابر روش کلرزنی مقاومت قاب توجهی دارند؛ این در حالیست که این پاتوژنها در زمان استفاده از ازن ژنراتور از بین میروند.
 • عدم ایجاد پساب‌های فاضلابی زیان بار و واکنش های شیمیایی مخرب برای طبیعت و محیط زیست
 • تولید گاز ناپایدار ازن در محل انجام میشود؛ از همین رو «مشکلات ایمنی حمل و نقل» و «ذخیره سازی» این گازها به حداقل ممکن رسیده است. این امر در کاهش هزینه های مربوط به حمل و نقل و نگهداری مواد شیمیایی نیز موثر خواهد بود.
 • پس از پروسه ازن زنی و روشهای مکمل، به سبب تجزیه سریع گاز ازن، هیچگونه مواد اضافی در آب و محیط باقی نمی ‌ماند.
 • ثباتpH آب با استفاده از تجهیزات ازن ژنراتور
 • قدرت قابل توجه اکسید کنندگی ازن ( تا ۵۰ برابر قوی تر از کلر)
 • این روش استانداردهای بین المللی را در زمینه سلامت و عدم آسیب به محیط زیست داراست.
 • این تجهیزات تزریقی به هیچ عنوان به سلولهای سالم مواد غذایی و سبزیجات آسیب نمی زند.
 • کاهش ۷۰ تا ۹۰ درصدی در استفاده از مواد شیمیایی و در نتیجه عدم سوزش در بینی و چشم
 • به دلیل تخریب قدرتمند دیواره های سلولی انواع باکتری، ویروس و قارچها، دستگاه اوزون ساز بسیار کارآمد می باشد.
 • روش ازن زنی در شرایط با غلظت کم هم قدرتمند است.
مزایایی ازن ژنراتور
 • اکسیداسیون مواد معدنی نظیر آهن، منگنز، سیانیدها، سولفید‌ها و نیتریت‌ها و انعقاد جامدات محلول برای خالص نگهداشتن آب
 • روش ازن زنی همواره به عنوان مهمترین و موثرترین متد به جهت نابودسازی میکروبها و باکتریهایی از قبیل سالمونلا مطرح شده است.
 • همچنین استفاده از انواع ازن ژنراتور، موثرترین اقدام در راستای خنثی سازی و نابودسازی مواد شیمیایی حاصل از آفت کشها و افزودنیهای شیمیایی به شمار می‌رود. (در حقیقت بایستی بدانید که آفت کشها شامل مواد مواد مرکب معدنی مضر هستند که به وسیله قدرت گاز ازن، این امکان وجود دارد تا به مواد غیرسمی و کاملاَ بی ضرری تبدیل شده و سلامتی را برای انسانها (به جهت مصرف مواد غذایی ارگانیک و غیرارگانیک) به ارمغان می‌آورد).
 • گاز ازن کاملآ طبیعی و ایمن است و هیچگونه باقیمانده شیمیایی برجا نمی گذارد.
 • نحوه کار با این دستگاه ها بسیار راحت بوده و اپراتورها معمولاَ هیچگاه دچار مشکلات خاصی در استفاده از تجهیزات ازن زن نمیشوند.

ازن ژنراتور تصفیه آب و تصفیه فاضلاب

ازن ژنراتور تصفیه آب و تصفیه فاضلاب

به منظور ضد عفونی نمودن آب آشامیدنی از متدهای متنوعی همچون: کلرزنی، بهره گیری از دی اکسید کلر، اشعه فرابنفش و البته ازن زنی استفاده میشود که البته استفاده از کلر در این میان، رواج بیشتری دارد؛ اما بایستی به این نکته نیز توجه داشت که می تواند عوارض بسیار نامطلوبی را برای انسان و محیط زیست به همراه داشته باشد! استفاده از دستگاه اوزون ساز تصفیه آب به منظور ضد عفونی کردن آب آشامیدنی یکی از بهترین راه ها برای برای ضدعفونی آب می باشد که عوارض جانبی سایر روش ها را در پی ندارد، اما به دلیل اینکه هزینه بهره برداری اولیه ازن ژنراتور تصفیه آب نسبتا بالاست معمولا در مواردی که منابع آبی آلودگی بسیار بالایی داشته باشند می‌تواند بهترین گزینه باشد.

گندزدایی آب بوسیله ازن ژنراتور سریعترین روش برای این کار می‌باشد، اما برای تضمین عملکرد صحیح دستگاه، بایستی از حضور باقیمانده ازن در طی دوره زمانی طولانی اطمینان حاصل نمود؛ چرا که این امر تخریب یا غیرفعال شدن میکروارگانیسمها را تضمین می کند.

اما شاید بهتر است پیش از پرداختن به هریک از انواع مدلهای این دستگاه ها، یک شمای کلی از کاربردهای ازناتورها یا همان دستگاه اوزون زن به دست آوریم.

ازن ژنراتور خانگی

به سیستم تزریق ازن که در ساعت کمتر از 3 گرم ازن در هوا بدمد، ازن ژنراتور خانگی گفته می شود. ضدعفونی لباس‌ها، از بین بردن بوی بد برگشتی از سیفون فاضلاب، از بین بردن فوری دو سیگار و ضدعفونی وسایلی که باز بیرون خریداری نموده اید در کمترین زمان ممکن توسط ازن ژنراتور خانگی امکان پذیر است.

قیمت ازن ساز خانگی از 19 میلیون ریال برای یک دستگاه اوزون ساز خانگی با ظرفیت 1 گرم در ساعت آغاز و تا 45 میلیون ریال برای یک دستگاه ازن ژنراتور خانگی با ظرفیت 3 گرم در ساعت و بصورت دائم کار ادامه دارد.

فن‌های مورد استفاده در ساخت این مدل سیستم‌های تزریق ازن خانگی می بایست حتما از نوع کم صدا انتخاب گردد چرا که بدلیل کار مداوم در بلند مدت باعث آزار مصرف کننده های نهایی خواهد شد.

ازن ژنراتور خانگی

کاربردهای دستگاه ازن ساز

 1. ضد عفونی آب آشامیدنی بطری: از مهمترین خاصیتهای این کاربرد دستگاه های ازن زن، میتوان به صرفه جویی در هزینه‌های مواد شیمیایی، سازگاری با طبیعت، افزایش سطح اکسیژن محلول در آب و شست و شوی اصولی و گندزدایی خود بطری و درپوش آن اشاره نمود.
 2. ازن ژنراتور تصفیه آب استخر: تصفیه آب استخر به وسیله این تجهیزات دارای مزایای متعددی میباشد که از جمله آنها میتوان از: جلوگیری از رخ دادن ترکیبات شیمیایی سمی، پاکسازی آب از هرگونه رنگ، بو و مزه و نابود سازی میکروارگانیسم ها، باکتری ها و البته خزه ها و جلبکها نام برد.
 3. تصفیه آب آشامیدنی (آب شیرین کن صنعتی): این کاربرد انواع دستگاه اوزون ساز از دو بعد قابل بررسی میباشد:
  اول آنکه با کاهش بهره گیری از ترکیبات شیمیایی، هزینه نهایی کار تصفیه و گند زدایی کاهش یافته و آب باکیفیت تری به دست می‌آید.
  و دوم آنکه استفاده از این تجهیزات به منظور به وجود آوردن آب آشامیدنی سالم، نه تنها آبی با هیچگونه بو، مزه و رنگ را به ارمغان می‌آورد؛ بلکه با حذف کامل کریپتوسپوریدیم و دیگر آلاینده ها، از تشکیل فرمول های هالوفرم جلوگیری میکند.
ازن ژنراتور
 • فرآیند تصفیه فاضلاب (کاهش آلودگی فاضلاب): دستگاه ازن ژنراتور با از بین بردن هرگونه بو، رنگ و مزه و قابلیت کاستن قابل توجه از BOD و COD موجود در فاضلاب، نقش موثری در کاهش آلودگی فاضلابها در فرآیند تصفیه دارد. همچنین علاوه بر کاهش مصرف آب به دلیل به جریان انداختن دوباره پسآب خروجی، این دستگاه ها از بعد کاهش فضای مورد نیاز برای تصفیه سازی فاضلاب نیز مورد توجه هستند.
 • پاکسازی هوا از آلاینده ها و تهویه مطبوع: این مورد نیز از چندین جهت قابل اهمیت است:
 • بهبود چشمگیر کیفیت هوای محیط پیرامونی (خانه و محیط کار)
 • بوهای ناخوشایند را از بین خواهد برد.
 • تاثیر سریع ازن تزریق شده توسط ازن ژنراتور
 • حذف مواد آلرژی زا از هوا (آلرژی هایی که برخی از افراد در فصول مختلف به گرده افشانی دارند).
دستگاه ازون ژنراتور
 • صنعت کاغذ و چاپ: در حقیقت از دستگاه ازن زن به جهت بهره گیری کمتر از مواد شیمیایی در این صنعت استفاده میشود و از همین رو، با استفاده از این تجهیزات در صنعت کاغذ و چاپ، شاهد عدم شکل گیری ترکیبات شیمیایی و عدم آسیب به محیط زیست خواهیم بود. همچنین متد ازن زنی موجب حذف رنگ کاغذ شده و البته باعث افزایش کیفیت آب و هوا و حذف آلاینده های مواد چاپی در فضای محیط کار میشود.
 • مراکز درمانی، بهداشتی و خدماتی: یکی دیگر از کاربردهای گسترده این دستگاه‌ها مربوط به کاربری هایی همچون: هتلها، مسافرخانه‌ها، فضاهای رستورانی، بیمارستانها، مراکز بهداشتی و درمانی، مطب ها و … می‌باشد.

در حقیقیت مواردی چون: بوبری و ضدعفونی هوا، شست و شو و ضد عفونی ظروف و لوازم، رنگ بری و گندزدایی ملحفه و حوله، ضدعفونی هوای اتاق ها پس از تخلیه و به منظور استفاده مجدد و …، از دیگر ویژگیهای اوزون سازها برای کاربری های خدماتی – درمانی به شمار میرود.

به این دستگاه، ازن ژنراتور پزشکی نیز گفته میشود. دستگاه ازن ساز مدیکال تفاوت‌هایی با سیستم های تزریق ازن خاگ و صنعتی دارد که جهت آشنایی با این تفاوتها می توانید با همکاران من در شرکت ناب زیست مشاوره رایگان نمائید.

ازن ژنراتور
 • کاربردها در برج‌ های خنک کننده: برج‌های خنک کننده در بیش از 96% از صنایع سبک و سنگین جهان مورد استفاده قرار میگیرند. بنابراین همکاری تجهیزات ازن ژنراتور با این دستگاه ها میتواند به شدت ارزشمند باشد. در حقیقت از دستگاه ازن زن برای برجهای خنک ساز، در راستای «آنتی باکتریال کردن سطوح داخلی پکینگها و لوله های انتقال آب خنک»، «افزایش راندمان انتقال گرما»، «کاهش درصد خورده شدن فلزات»، «کاهش چشمگیر درصد آسیب و خرابی های کندانسور» و … استفاده میشود.
 • دستگاه اوزون ساز در سردخانه مواد غذایی: استفاده از این تجهیزات در سردخانه مواد غذایی به جهت کاهش بهره گیری از مواد شیمیایی و تهدید کننده سلامتی انجام میشود و البته این کار، به شدت کاهش فساد مواد غذایی را نیز در پی خواهد داشت. استفاده از انواع ازن ساز در این کاربری ها، مزایای متعددی همچون: «حذف اتیلن»، «حفظ عطر و بوی تازگی محصول»، «مقابله با باکتری ها و قارچهای موجود در محیط» و البته «کاهش سرعت فاسد شدن مواد غذایی» را در پی خواهد داشت.
 • قنادی و نانوایی ها: جالب است بدانید که انواع دستگاه تولید ازن برای استفاده در چنین کاربری هایی نیز موثر بوده و موجب:
 1. افزایش سرعت به عمل آوردن آرد
 2. رشد کیفیت آرد
 3. جلوگیری از کپک زدن خمیر در کوتاه مدت
 4. و افزایش مدت و ماندگاری محصولات میشود.
 • کاربرد در صنایع لبنیات: از دستگاه ازن زن در راستای تمیز و پاک نمودن سطوح، نابود سازی بوی محیط، افزایش کیفیت تولید شیر، تمیز سازی پستان و تجهیزات شیر دوشی، از بین بردن حدودی حشرات و بیماری هایی که در چنین بسترهای تولید صنایع لبنی تجمع میکنند و … استفاده میشود.
ازن ژنراتور در صنایع لبنیات
 • ازن ژنراتور مرغداری و کشتارگاه های دام و طیور صنعتی و دیمی: ازن ژنراتور مرغداری، دامداری و کشتارگاه ها، یکی از تجهیزاتی است که در میان صاحبان صنایع و دامداری ها به شدت محبوب میباشد. در حقیت این دستگاه‌‌ها در:
 1. کاهش قابل توجه بوهای تند نامطبوع
 2. بازدارندگی از رشد انگل ها، باکتری ها و قارچها
 3. ضدعفونی لوازم، دستگاه ها و سطوح انجام کار
 4. پاکسازی و گند زدایی ضایعات کشتارگاهی، فاضلاب ها و گندابها و …

در مرغداری‌ها کاربرد دارند. همچنین با توجه به کارایی ویژه انواع ازن ژنراتور در تهویه، حذف آلاینده های هوا و گند زدایی محیط و البته پاکسازی و ضدعفونی آب مصرفی حیوانات، از این تجهیزات در سالن های پرورش دام و احشام نیز استفاده میشود.

 • دستگاه اوزون ساز استخر آبزیان: همان طور که عنوان شد، در استخرهای شنا به دلیل مزایای فوق العاده ازن در قیاس با کلر، از این روش و تجهیزات در ضدعفونی آب و محیط استفاده میگردد. امــــــــــــا… اما از این دستگاه ها به دلیل مزایای متعددی همچون:
 1. «ایجاد شرایط محیطی مناسب برای کاهش ایجاد و سرایت بیماری در آبزیان»
 2. « حذف ترکیبات آلی و شیمیایی محلول»
 3. «کمتر شدن چشمگیر بهره گیری از مواد مضر شیمیایی»
 4. «نابود سازی بوهای بسیار ناخوشایند حاصل از پرورش ماهی»
 5. «از بین بردن میکروارگانسیم های موجود در آب»
 6. و البته «افزایش راندمان و کیفیت تولید»

در استخرها و حوضچه های پرورش ماهی و آبزیان استفاده میگردد  که بسیار ارزشمند و مقرون به صرفه خواهد بود.

ازن ژنراتور استخر
 • کاربرد در فضاهای پرورش طیور: همچنین از این دستگاه ها در فرآیند تولید و پرورش طیور و پرندگان استفاده میگردد تا بتوانیم دستگاه ازن ژنراتور را بدون شک به عنوان یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات صنعتی معرفی کنیم. جالب است بدانید که از این تجهیزات در پرورش طیور به جهت تمیزسازی محیط و کاهش بوی مرغداری، افزایش قابل توجه سطح اکسیژن محلول در آب، عاملی به عنوان اکسید کننده و استریل کننده برتر (به دلیل خاصیت اکسیداسیون ویژه گاز ازن)، سازگاری بسیار قابل توجه با طبیعت، کاهش هزینه واکسیناسیون و دارو و البته صرفه جویی مالی و … استفاده میشود.

قیمت ازن ژنراتور

در رابطه با قیمت ازن ژنراتور بایستی گفت که عوامل متعددی در این امر موثر میباشند. برای آشنایی با این عوامل، بهتر است به نکات زیر دقت داشته باشید:

 1. به مانند هر دستگاه صنعتی دیگری، استفاده یا عدم استفاده از قطعات اورجینال و برند و ابعاد و اندازه های دستگاه، در تعیین نهایی قیمت ازن ژنراتور موثر خواهد بود.
 2. کیفیت قطعات دیگر عامل مهم در تعیین قیمت نهایی مباشد.
 3. انواع دستگاه اوزون ساز در سایزهای کوچک، بسته به جنس قطعات مصرفی در آن قیمت گذاری میشوند.
 4. اینگونه تجهیزات در سایزهای بزرگ (مثلاَ یک دستگاه ازن زن 2 کیلوگرمی)، بسته به نوع تکنولوژی تولید آن، قیمت گذاری میشوند. بایستیاین نکته را در نظر قرار داد که در هنگام تلاش برای دستیابی به گرماژ بالا در تولید دستگاه ازن ساز، نیاز به «سری کاری» یا «استفاده متوالی یا موازی از چندین دستگاه با گرماژ پایین» نیست. بنابراین می بایست تکنولوژی تولید محصول را دستخوش تغییر کرد تا قیمت ازن ساز بهینه تر شده و کارفرما رغبت نماید به لحاظ مالی، نسبت به خرید آن اقدام کند.
 5. همچنین پوشش بدنه این دستگاه ها و جنس شیرهای اتصال نیز، دیگر پارامتر پراهمیت در تعیین نهایی قیمت به شمار میرود.
 6. جدا از بحث قیمت نهایی، بایستی بدانید که استفاده از ازن زنها در مقیاس کوچک، به شدت اقتصادی و مقرون بصرفه محسوب میشود.
قیمت ازن ژنراتور

البته که پیشنهاد می شود پیش از خرید هر یک از مدل های این تجهیزات، حتماَ و حتماَ با مشاوران حرفه ای و کارآزموده مجموعه ما تماس حاصل نمایید و از تمامی نکات تکمیلی خرید ازن ژنراتور، اطلاعات تکمیلی کسب نمایید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که نوع مصرفی این دستگاه ها برای کاربری های مختلف نیز در هزینه نهایی خرید این تجهیزات موثر خواهد بود.

اما حال این سوال به وجود می آید که این دستگاه ها دارای چه مدلهای کاربری مختلفی میباشد؟!

کاربرد ازن ساز در پرورش آبزیان

استخرهای پرورش آبزیان به دلابل مختلفی از جمله بیماری هایی که ممکن است در میان آبزیان و گاهاَ طیوری که وارد استخر میشوند بوجود آید، نیاز به تصفیه سازی و گندزدایی دارند و این امر به جهت حفظ سلامتی آبزیان کاملاَ ضروری میباشد. از همین رو از گاز ازن و دستگاه ازن زن به دلیل خاصیت گندزدایی و نابودسازی باکتری ها و میکرو ارگانیسم‌ها که دارد، به عنوان روشی ایده آل در تصفیه آب استخرهای آبزیان استفاده میگردد. برای پرورش دهندگان ماهی دستیابی به شرایط رشد مطلوب و شناخت عوامل موثر بر رشد بسیار حائز اهمیت است. همواره پرورش دهندگان به دنبال فراهم نمودن شرایطی هستند که در حداقل مدت زمان و با حداقل مقدار غذا، به حداکثر رشد ماهی دست یابند. ضدعفونی آب سیرکوله شده نکته بسیار مهمی در حفظ سلامتی ماهی می باشد.

دستگاه ازن ساز شیلات و آبزیان

البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که از دستگاه اوزون ساز در صنایع مختلفی چون: تصفیه آب کارخانه های آب معدنی، تصفیه و گندزدایی آب استخرهای شنا، پالایش هوای محیط های کارگاهی، گندزدایی و ضدعفونی پساب های خروجی فاضلاب های صنعتی همچون صنایع پتروشیمی، موارد درمانی و پزشکی، موارد مطب ها و شرایط آزمایشگاهی، صنایع نساجی، صنایع مواد غذایی و بسته بندی، مرغداری ها و انواع دامداری سنتی و صنعتی و…. بهره گرفته میشود.

مزایای  استفاده از دستگاه ازن ساز شیلات و آبزیان

به طور کلی علاوه بر خاصیت گندزدایی آب و پالایش هوای محیط، از دستگاه ازن ساز در صنایع شیلات به جهت:

 • افزایش اکسیژن محلول
 • تمیز سازی و شست و شوی ماهیان
 • تصفیه‌ فاضلاب واحدهای صنایع شیلات
 • جداسازی نیتریت در سامانه های مداربسته از طرق اکسایش آن
 • کاهش قابل توجه مصرف آب
 • از بین بردن جلبکها و دیگر موجودات خطرناک و مضر ریز شناور در آب
 • بهره گیری از یخ دارای ازن به منظور خنک سازی شرایط زیست آبزیان
 • افزایش کیفیت آب مورد استفاده در استخرهای پرورشی
 • کاهش چشمگیر بیماری های پوستی مربوط به ماهی ها و آب محل زیست آنها در راستای سالم سازی محل پرورش آبزیان
 • ایمن و بی خطر بودن برای اپراتورهای انسانی، ماهیان و محیط زیست

استفاده می شود که البته به دلیل خاصیت های ویژه و افزایش راندمان قابل توجه آن، در میان صاحبان صنایع و افراد مرنبط با امور پرورش به تجهیزاتی پراستفاده و محبوب بدل گشته است.

مزایای ازن ژنراتور صنعتی

ازن ژنراتور صنعتی

در سالیان اخیر با توجه به گسترش علم، تکنولوژی و صنعت در سراسر جهان، از ازن ژنراتور صنعتی در کارخانجات و صنایع تولید مختلفی همچون: صنایع غذایی و بسته بندی مواد غذایی، صنایع دارویی، دامداری ها و کشتارگاه های صنعتی و … استفاده میشود. جالب است بدانید که:

 • شاید مهمترین دلیل تولید انواع دستگاه اوزون ساز را بتوان به دو دغدغه اصلی صاحبان صنایع، یعنی «نگهداری مواد غذایی» و «افزایش طول عمر محصولات» نسبت داد.
 • از همین رو استفاده از انواع دستگاه ازن ژنراتور صنعتی به جهت برطرف سازی نیازهای متنوع صنعتی فراگیر شده است؛ چرا که گاز ازن به عنوان قدرتمندترین استریل کننده تجاری، با قدرت اکسید کنندگی در حدود 3000 بار قویتر و سریعتر از کلر، به شکل مستقیمی از طریق غشاء وارد عمل ضد عفونی نمیشود و موجب نابودسازی کامل عوامل بیماری زا خواهد شد.
 • در هنگام بسته بندی انواع محصولاتی چون: قارچ، گوشت و فرآورده های گوشتی و پروتئینی، مرغ و …، بهره گیری از انواع دستگاه ازن ژنراتور موجب «شفافیت و حفظ تازگی محصولات غذایی» می شود.
 • ازن می تواند ماندگاری مواد غذایی را در زمان بسته بندی محصول با نابودی کامل کلیه میکروارگانیسم های باقیمانده شیمیایی به بیش از 3 برابر افزایش دهد که باعث حفظ طراوت رنگ میوه جات، سبزیجات و … می شود.
 • با توجه به قدرتمندی گاز ازن در گندزدایی و پاکسازی آب، محیط و بسته بندی محصولات، از این گاز به عنوان جایگزین مناسبی به جای وکیوم نیتروژن در صنایع غذایی (به خصوص به جهت صادرات) بهره گرفته میشود.
دستگاه ازن ژنراتور صنعتی
 • دستگاه ازن ژنراتور صنعتی علاوه بر قدرتمندی در حذف بو، مزه و هرگونه رنگ، در نابود سازی هیدروژن سولفید (SH2)  و نیتریت و تخریب ساختار سیانیدها نیز بسیار قدرتمند عمل میکند.
 • همچنین این تجهیزات در اکسیداسیون  برخی مواد آلی همچون: فنول، انواع آفت کش‌ها و مواد شوینده، تخریب ساختار جلبک ها و حذف آنها و همچنین به عنوان یک منعقد کننده مورد استفاده قرار میگیرد.
 • دستگاه های اوزون ساز صنعتی برای مقادیر و نیازهای مختلف صنعتی قابل دسترس است. به عنوان مثال به منظور گندزدایی و پاکسازی آب و محیط، این گاز از چند گالن بر دقیقه در نیازهای کمتر تا مقادیر بسیار بالاتر، چندین میلیون متر مکعب بر روز، قابل دسترس صاحبان صنایع خواهد بود.

دستگاه اوزون ساز مناسب برای صنایع غذایی و بسته بندی مواد غذایی

ازن ژنراتور

این تجهیزات در نگهداری مناسب و جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی بسیار تأثیرگذار بوده و این مواد ضدعفونی شده، قابلیت عمر و طراوت بیشتری را پس از مراحل بسته بندی خواهند داشت. در حقیقت از جمله مزایای تجهیزات تولید اوزون در صنایع غذایی میتوان به:

 • گندزدایی و ضد عفونی مستمر و دقیق خطوط تولید کارخانجات (در حین پروسه انجام کار)
 • استفاده از ازن سازها به جای استفاده از مواد شیمیایی و مضر نگهدارنده همچون: کلرها، فسفین، متیل بروماید
 • بهره گیری از این تجهیزات به جای سیستمهای مضر سلامتی مانند UV
 • حفظ و افزایش طراوت مواد غذایی پس از بسته بندی
 • تصفیه و گند زدایی کامل آب در شست و شوی میوه و سبزیجات
 • نابودی کلیه میکروارگانیزم های بیماری زا با استفاده از سیستم تزریق ازن (این میکروارگانیسم ها در تسریع فاسد شدن مواد غذایی نیز به شدت موثرند!)
 • افزایش موثر در ماندگاری میوه و سبزی و دیگر مواد غذایی
 • کاهش میزان ضایعات مواد غذایی

ازن ساز مرغداری

ازن ساز مرغداری

دستگاه ازن ساز مرغداری، یکی از مهمترین تجهیزاتی است که به سبب پاکسازی و ضدعفونی سازی آب و محیط در فضاهای مرغداری، دامداری و کشتارگاه ها استفاده میشود. بایستی بدانید که فرآیند آبرسانی و ذخیره آب در محیط های مرغداری، همواره با مشکلاتی رو به رو میباشد و یکی از مهمترین آنها، ورود انواع میکروارگانیسم ها به منابع آب میباشد که میتواند موجب ایجاد و گسترش بیماری ها در میان دام و طیور پرورشی شود.

همانطور که مشخص است، در فضاهای بسته و محدودی همچون مرغداری‌ها، چنانچه یک یا چند مرغ دچار ویروس و بیماری شوند، دامنه سرایت به دیگر طیور نیز میتواند بسیار گسترده شود و باید از همان ابتدا، به امر پیشگیری و محافظت از منابع، توجه ویژه ای داشت. از همین رو بهره گیری از «اکسیژن فعال» به منظور «گندزدایی و ضدعفونی آب»، «افزایش رشد دام و طیور» و «کاهش چشمگیر بیماری‌های ناشی از آلودگیهای مختلف» در مرغداری ها، میتواند بسیار موثر باشد.

موارد کاربرد دستگاه ازن ژنراتور در صنعت مرغداری

کاربردهای مختلف گاز ازن
 • ضدعفونی آب مصرفی و آب مورد لازم برای واکسیناسیون
 • ضدعفونی سیستم آبرسانی در هنگام وقوع بیماری های همه گیر قارچی
 • شستشوی سالن و تجهیزات با آب ازن دار قبل از ضدعفونی با گاز ازن دار
 • ضدعفونی تخم مرغ در اتاق گاز ازن یا آب ازن دار
 • اتاقک ضدعفونی بازدیدکنندگان و کارکنان مرغداری
 • به عنوان آلترناتیو قدرتمندی برای حوضچه های ضدعفونی به شمار می‌آید
 • ضدعفونی آخر دوره ای سالن و لوازم با گاز ازن در غلظت های بالا
 • سیستم تصفیه و ضدعفونی هوای در حال گردش در سالن های مرغداری با گاز ازن
 • حذف بوی آمونیاک و انجام میکروب زدایی و غبارگیری
 • ضدعفونی انبار دانه و خوراک مرغ و طیور

ازن ژنراتور استخر چیست؟

دستگاه اوزون ژنراتور استخر شنا

استخرهای شنا و پرورش آبزیان یکی از محیطهایی هست که همواره وجود دستگاه های ازن زن در آنها احساس میشود. به طور کلی از دستگاه ازن ساز استخر به جهت تصفیه آب (پاکسازی آب از قارچها و باکتری ها و جلوگیری از سرایت انواع بیماری های پوستی، اسهال، ناراحتی های معده و … شناگران به یکدیگر) و گندزدایی محیط و بدنه استخرهای شنا و همچنین استخرهای پرورش ماهی و آبزیان استفاده میگردد. بد نیست بدانید که این دستگاه ها در برطرف نمودن نیازهای پارک های آبی، تجهیزات هیدرولیکی و وابسته به آب و … نیز کاربرد گسترده و موثری دارند. بنابراین هر نوع مجموعه آبی را نیز در اختیار داشته باشید، بدون شک باید به پاکسازی و ضدعفونی آب و محیط توجهی ویژه داشته باشید و در این مسیر، دستگاه اوزون ساز با توجه به ویژگی های فراوانی که دارد، میتواند به عنوان مهمترین و بهترین گزینه محسوب شود.

آیا به دستگاه جانبی برای ازن ژنراتور استخر نیاز است؟

ازن ژنراتور استخر

البته که استفاده از انواع دستگاه اوزون ساز نیز تابع شرایط خاص خود است. به عنوان مثال یکی از موارد مهمی که در تصفیه آب استخر بایستی بدان توجه داشته باشید، این است که پس از عملیات تزریق ازن در آب استخر، مقدار کمی از ازن در آب باقی می‌ماند. این اوزون باقیمانده پس از برخورد با بخش های زنگ زده لوله های تأسیساتی و انتقال آب استخر، موجب سولفیده شدن میشود و تأسیسات استخر را به در گذر زمان نابود خواهد کرد!!

بنابراین بایستی در کنار بهره گیری از تجهیزات ازن ژنراتور، یک دستگاه دی ازن (خنثی کننده ازن یا دیونایزر) نصب نمود تا مقادیر باقیمانده این گاز ناپایدار، توسط دستگاه دی ازن خنثی شود و مانع خرابی بخش های مختلف تأسیسات گردد. البته به یاد داشته باشید که در زمان بهره گیری از دستگاه‌های تولید ازن، باید لوله کشی های استخر نیز به جنس پلی اتیلنی تغییر پیدا نماید تا قابلیت نصب برای دستگاه دی ازن در انتهای سیستم ازن زنی بوجود بیاید.

مزایای دستگاه ازن ساز استخر

همانطور که عنوان شد، دستگاه ازن ژنراتور استخر (دستگاه تصفیه آب استخر به روش ازن زنی) دارای مزایای بسیار گسترده‌ای است که در ادامه به بررسی هر یکی از این ویژگیها خواهیم پرداخت:

 • در گذشته از کلر و روش تزریق گلر به جهت گند زدایی آب استخرها استفاده میشد؛ اما با ایجاد مشکلات متعددی از جمله: قرمزی چشمها، خارش های پوست دست و پاها و بدن، کمرنگ شدن لباس های شنا، حساسیت‌های پوستی و … برای سلامتی انسان ها، کارشناسان به فکر استفاده از ماده ای دیگر به جای کلر افتادند.
 • امروزه در اغلب استخرها و مجموعه های ورزشی، تجهیزات ازن ژنراتور به عنوان جایگزین قدرتمندی به جای روش کلر زنی معرفی شده است.
 • ازن حل شده در آب، چشم را نمی‌سوزاند، پــوست و بینی شمــا را تحریـک نـکرده و سبب خشکـی پـوست نمی‌شود. ازن هیچکدام از طعم‌های نامطلوب مواد شیمیـایـی و بوی بد بجـا نمی‌گذارد و تغییری در pH ایجاد نمی‌کند. البته بد نیست بدانید که گاز ازن، عناصری مانند اهن و منگنز را به راحتی اکسید می کند.
 • نابود سازی و خنثی نمودن تمامی میکرو ارگانیسم‌های مقاوم در برابر کلر
 • اکسیداسیون مواد معدنی (مواد معدنی همچون: سیانیدها، سولفیدها و نیتریت‌ها)
 • جلوگیری و یا کنترل رشد خزه ها و جلبک‌ها بر دیواره‌ها، سطوح مختلف و کف استخرهای شنا و پرورش آبزیان
 • جلوگیری از انجام هرگونه تغییر در میزان PH و افزودن مواد شیمیایی جهت تعدیل در اسیدیته آب

کلرزنی؛ روشی مکمل برای تصفیه آب استخر

جایگزینی کلر با ازن

ذکر این نکته نیز ضروریست که بر طبق مقررات و ضوابط وزارت بهداشتی، تمامی افرادی از دستگاه ازن ژنراتور در راستای ضدعفونی نمودن آب، سطوح و هوای استخرهای آب بهره میگیرند، بایستی از کلر و روش کلرزنی نیز به عنوان یک متد مکمل برای ضدعفونی هرچه بیشتر آب و هوای پیرامونی، استفاده نمایند.

البته این استفاده همزمان از اوزون ساز و کلر، موجب ایجاد شرایط خاصی میشود که بایستی از آن آگاه باشید؛ در واقع:

 • در صورت بهره گیری همزمان از این دو روش، میزان کلر زنی بسیار کمتر میشود و از همین رو، مضرات متعدد کلر به شدت کاهش یافته و ناچیز میشود.
 • نکته دیگر اینکه گاز ازن موجب شفافیت و از بین رفتن باکتریها و ویروسهای موجود در آب استخر می شود.
 • استفاده طولانی مدت از کلر، نه تنها باعث «کدر و غیرشفاف شدن سرامیک های استخر» میشود؛ بلکه این روش به هیچ عنوان در از بین بردن خزه و جلبکهای موجود در استخر، توانا نیست!
 • این پایان کار ضعفهای روش کلر زنی نیست! بلـــــــه… بایستی بدانید که برای پاکسازی استخرها از جلبک و شفاف سازی سرامیک های استخر، به خالی نمودن و تعویض آب استخر نیاز خواهیم داشت و همین عامل میتواند به شدت در مصرف چندین برابری آب موثر باشد. این در حالیست که با استفاده از دستگاه ازن ژنراتور، این دغدغه ها به کمترین میزان ممکن، کاهش خواهد یافت.
تصفیه آب استخر با ازن
 • همچنین بدون شک بوی کلر به کار گرفته شده در آب استخرهای شنا، برای بسیاری از شناگران و افراد مراجعه کننده ناخوشایند بوده و موجب ایجاد حساسیتهای پوستی و به خصوص چشمی میشود و مجموعاَ مضرات فراوانی را برای سلامتی انسان و ماهیت طبیعت در پی دارد.
 • دستگاه اوزون ساز استخر از تشکیل رسوب در کف استخرهای شنا جلوگیری نموده و میتواند مواد آلی موجود در آب را نابود سازد.

دوز تزریق ازن برای تصفیه آب استخر

دوز تزریق ازن

در حقیقت برای تعیین میزان ازن مورد نیاز برای گندزدایی و تصفیه سازی آب هر استخر، بایستی به عوامل متعددی همچون: حجم آب و فضای استخر، میزان دبی گردشی، نوع و ظرفیت دستگاه‌های موجود در مدار تصفیه، بار آلودگی استخر (میزان آلودگی)، نوع آلودگی و آلاینده های موجود، سیستم هیدرولیک استخر، تحلیل و آنالیز آب استخر و … توجه نمود. مواردی که برای هر استخر و میزان تزریق ازن مورد نیاز آن، بایستی به طور اختصاصی طراحی و محاسبه شود.

توجه داشته باشید که تزریق بیش از حد زیاد و یا تزریق بسیار کم اوزون، خود میتواند مشکلات متعددی را برای استخرها به وجود آورد؛ چرا که:

 • از یک سود دستگاه‌های با ظرفیت بسیار کمتر از میزان مورد نیاز، نه تنها نیازهای ابتدایی استخرها را برطرف نمی کند!! بلکه حتی میتواند هب شکل فزاینده ای، بر مشکلات موجود استخرها نیز بیافزاید.
 • در مقابل، چنانچه از ازن ژنراتور استخر با ظرفیت بیش از حد زیاد استفاده گردد، ازن مازاد در آب بر جای می ماند و بر این اساس، ازن مازادی که در آب باقی می‌ماند را بایستی قبل از ورود به استخر، به طور کامل از بین برد. علاوه بر موارد فوق، دستگاه ازن ژنراتور استخر با ترکیب ازن و مواد شیمایی و آلودگیهای موجود، از پوسیدگی تجهیزات مورد استفاده در استخرها نیز جلوگیری کرده و از ایجاد بوی بد در آن، جلوگیری به عمل می آورد.

خرید ازن ژنراتور

خرید ازن ژنراتور

خرید ازن ژنراتور بدلیل جدید بودن تکنولوژی مورد استفاده در ساخت آن کاری تخصصی  است.

بدون شک بسیاری از دستگاه های صنعتی در ظاهر، کاملاَ شبیه نمونه های دیگر خود میباشند؛ اما اینکه دستگاه دارای چه کیفیتی است، تا چه از قطعات اورجینال استفاده نموده و به کدامیک از تکنولوژی های روز دنیا مجهز است، همه و همه مواردی است که برای داشتن پاسخی مطمئن و قدرتمند برای آن، بایستی به مراکز معتبر خرید اوزون ساز مراجعه نمود.

اما حال این سوال به وجود می آید که در یک نگاه عمومی مثلا بمنظور خرید ازن ژنراتور خانگی باید به چه پارامترهایی دقت نمود و تفاوت های سیستم های مختلف ازن ساز دقیقاَ در چه پارامترهایی نهفته است؟!

بمنظور خرید یک دستگاه ازن ساز با ظرفیت مشابه چرا باید به تولیدکننده‌های معتبر ازن ژنراتور همچون ازن سازان پاسارگاد و ناب زیست مبلغ بیشتری پرداخت نمود؟

در پاسخ به این سوال میتوان گفت که:

 • ازن ژنراتور تولیدی شرکت ناب زیست به وسیله نصب سنسورهایی خاص، قابلیت کنترل دمای درایورهای فرکانس بالا و سیستم منبع تغذیه دیجیتال مقاوم در برابر نوسانات را دارند.
 • توانایی کار را در عمده شرایط آب و هوایی دارند (بازه دمایی 4 الی 38.5 درجه سانتی گراد و رطوبت سنگین محیطی تا 62%)
 • دستگاه‌های ازن ساز ساخت شرکت ناب زیست دارای قابلیت انجام امور و تزریق ازن با استفاده از برق تک فاز هستند.
پکیج تزریق ازن
 • دارای سیستم حفاظت از ایجاد اتصال کوتاه و سیستم نشانگر ولتاژ و جریان مصرف می باشد
 • .بهره گیری از پوشش های بدنه مقاوم در برابر خورندگی و مواد شیمیایی در این تجهیزات
 • این دستگاه ها به جهت افزایش راندمان تولید و پرورش و همچنین به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب های شدید به دستگاه، از ترانس های ولتاژ high frequency ایزوله مجزا، فن های خنک کننده درونی، سیستم خنک شونده با هوا و فیوزهای سریع قطع جریان برق بهره می برند
 • میزان تولید ازن در این دستگاه ها با کار گذاشتن چراغ سیگنال های LED نشان داده میشود و همچنین به جهت تولید موثر و باکیفیت گاز اوزون، از تکنولوژی قدرتمند corona discharge بهره میگیرند.
 • ذکر این نکات نیز ضروریست که انواع دستگاه اوزون ساز ساخت شرکت ناب زیست، دارای سیستم کنترل دمای درایورها، نمایشگر رطوبت و دما، کیس فلزی الکترو استاتیک مقاوم در برابر ازن و نهایتا دارای سیستم درایور سویچینگ high frequency می باشند.

طرز کار ازن ژنراتور

طرز کار ازن ژنراتور

بمنظور آشنایی با طرز کار ازن ژنراتور ابتدا باید تمامی قطعات مورد در کنترل پنل دستگاه اوزون ساز را بصورت کامل بشناسید. ما ضمن انتشار تصویر فوق کا تا حد زیادی قطعات مورد استفاده در کنترل ازن ساز را نشان می دهد در ادامه با معرفی تمامی قطعات و تجهیزات مورد استفاده در ساخت ازن ژنراتور، سعی خواهیم نمود تا حدی طرز کار دستگاه ازن زن را برای شما برایتان بیان نمائیم.

علاوه بر بسیاری از سیستم ها و تکنولوژی‌های عمومی که در تمامی دستگاه‌های ازن زن به صورت مشترک به کار می‌روند، این تجهیزات دارای سیستمهای خاص دیگری نیز می‌باشند که وجود یا عدم وجود این قطعات و تکنولوژیها، میتواند در تعیین نهایی قیمت ازن ژنراتور به شدت تأثیرگذار باشد.

از جمله این سیستمهای مثمر ثمر میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تکنولوژی کنترل جریان ازن: این سیستمها به منظور جلوگیری از بازگشت آب به درون دستگاه اوزون ساز، در این تجهیزات کار گذاشته میشود.
 • انژکتور مخصوص: علاوه بر کارایی در فرآیند تزریق اوزون، مهمترین ویژگی این انژکتورهای خاص مقاومت ویژه در مقابل گاز ازن است و از همین رو از متریالهای UPVC و PTFE در ساخت آنها استفاده میشود.
 • متریال پوشش بدنه: به دلیل نیاز به «مقاومت در برابر مواد شیمیایی و سیالات قلیایی»، «نیاز به مقاومت قوی در مقابل خوردگی مخازن نگهداری و قطعات» و همچنین «مقاومت در برابر انواع واکنش های گاز ازن در آب»، پیشنهاد میشود که از متریالهای قدرتمندی همچون «پلی اتیلن» در پوشش بدنه این تجهیزات استفاده گردد.
 • کمپرسور پکیج تناوبی: از این کمپرسورها به منظور تامین هوای مناسب این تجهیزات بهره گرفته میشود.
نحوه ساخت ازن ژنراتور
 • شیر یکطرفه مخصوص اوزون: از این شیرهای اتصالاتی در راستای جلوگیری از برگشت ازن به داخل این تجهیزات استفاده میشود.  (Ozone Check Valve)
 • شیلنگ تفلون: شلنگ های تفلون به جهت مقاومتی بالایی که در برابر مواد خورنده اسیدی و به طور کلی عدم خوردگی دارند، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. در حقیقت مقاوم در برابر انواع خوردگی توسط شیلنگهای تفلون، آنجایی بیشتر اهمیت دارد که بدانید از این اتصالات به منظور انتقال گاز در انواع دستگاه اوزون ساز استفاده میشود.
 • نمایشگر مقدار تولید اوزون: همچنین برخی از این دستگاه ها دارای ال ای دی هایی هستند که میزان تولید گاز ازن در ظرفیت های مختلف را به راحتی به اپراتور نشان میدهد.

مکانیزم عملکرد دستگاه ازن ژنراتور

عملکرد دستگاه ازن ژنراتور

از مکانیزم عملکرد انواع دستگاه ازن ساز هیچگونه اطلاعی دارید؟! اگر پاسختان منفی است، در رابطه با مکانیزم عملکرد انواع ازن ساز بایستی بدانید که به جهت تولید ازن، با اعمال یک ولتاژ الکتریکی بالا به دو رسانا و ایجاد جرقه و تخلیه الکتریکی بین آن دو، انرژی لازم به مولکولهای اکسیژن O2 که در اطراف جرقه قرار دارند، منتقل میگردد.

انرژی حاصل شده قادر است تا پیوند مولکولی O2 را بشکند و آن را به ۲ دو اتم اکسیژن تبدیل نماید. در ادامه هریک از این اتم های اکسیژن این قابلیت را دارند تا با یک مولکول اکسیژن O2 پیوند مولکولی برقرار کرده و به مولکول O3 یا همان گاز اوزون تبدیل شوند. هر جرقه الکتریکی میتواند مقادیری ازن تولید کند مثلا وقتی رعد و برق میزند مقادیر بسیار زیادی ازن تولید میشود. این یکی از دلایلی است که پس از یک رعد و برق توسط دستگاه ازن ژنراتور بوی تازگی و پاکی هوا حس میشود.

نحوه نصب ازن ژنراتور

همچنین باید گفت که مکانیسم عملکرد ازن ژنراتور براساس خاصیت اکسیدکنندگی گاز ازن استوار میباشد. این مولکولهای ناپایدار خاصیت اکسیدکنندگی بسیار قدرتمندی داشته و دیگر مولکولها را مورد اکسیداسیون قرار میدهند. پس میتوان به جرئت عنوان نمود که بی دلیل نیست که از این متد و روش در راستای:

 • تصفیه فاضلاب شهری
 • تهیه آب آشامیدنی و تولید آب معدنی
 • صنایع غذایی
 • صنایع بسته بندی داخلی و صادراتی
 • صنایع کاغذ و چاپ
 • باکیفیت سازی پسآب خروجی فرآیند صنعتی بسیاری از کارخانجات سنگین و سبک
 • و همچنین نساجی بهره گرفته می شود.

نکات مهم در رابطه با گاز اوزون

در رابطه با گاز ناپایدار ازن، موارد بسیار زیادی قابل تشریح میباشد که در ادامه به بررسی مهمترین، کاربردی ترین و خاص ترین این ویژگیها خواهیم پرداخت:

 1. ازن تولید شده در دستگاه ازن ژنراتور مولکول غیر آلی با سه اتم اکسیژن است.
 2. نتایج تحقیقات معتبر سازمانهای بهداشتی نشان داده است که انواع مدلهای آفت کش (خانگی، حشرات، باغداری و کشاورزی و …) از مهمترین عوامل در بروز بیماری های صعب العلاجی چون سرطان و اختلالات روانی به شمار می آیند که شدیداَ برای سلامتی اطفال و سالخوردگان تهدید کننده و مضر محسوب میشوند. از همین رو به جهت پالایش هوای محیط و خنثی سازی اثرهای مضر آفت کش‌ها از دستگاه‌های اوزون ساز استفاده میشود.
ازن ژنراتور مدیکال
 • به لحاظ علمی، گاز ازن هنگامی به وجود می آید که مولکولهای O2 بوسیله پرتوهای فرابنفش یا قوس الکتریکی به 2 اتم اکسیژن کاملاَ تفکیک شده، تقسیم شوند. در ادامه این اتم های آزاد اکسیژن قادرند تا به آرایش سه تایی در گروه های سه اتمه رسیده و در نهایت گاز ازن را تشکیل دهند.
 • پس از تشکیل ازن، این گاز عمدتاَ در لایه های فوقانی جو انباشته میشوند و به نوعی در میان کارشناسان، به نگهبانی در مقابل اشعه های خطرناک و مضر ماوراء بنفش خورشید شناخته میشوند.

ویژگی

اکسیژنازن
فرمول شیمیاییO2O3
وزن مولکولی48 g/mol32 g/mol
رنگبی رنگآبی روشن
بوبی بوبوی تند در غلظت های بالا
نقطه ذوب-218.79 deg C-192.5 deg C
نقطه جوش-1892.95 deg C-111.9 deg C
دمای بحرانی-118.56 deg C-121 deg C
فشار بحرانی5.043 atm54.5 atm
چگالی1.429 g/l @ 0 deg C2.144 g/l @ 0 deg C
حلالیت در دمای صفر درجه0.049 g/100 ml0.64 g/100 ml
پتانسیل الکتروشیمیایی1.23 V2.07 V

دستورالعمل استفاده از دستگاه ازن ساز

قاعدتا برای استفاده از هر دستگاهی اعم از صنعتی و خانگی می بایست کاتالوگ و دستورالعمل استفاده از آن وسیله و تجهیزات را مطالعه کنید.

کاتالوگ دستگاه اوزون ساز

در مورد ازن ژنراتور که خود یک تکنولوژی جدید ضدعفونی و گندزدایی حساب می شود این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که مسمومیت با ازن در برخی از مطالعات مورد تاکید قرار گرفته است.

شاید بتوان از بزرگ ترین معایب دستگاه ازن ساز به همین نکته اشاره کرد یعنی مسمومیت بدلیل استفاده نادرست از دستگاه ازن ژنراتور یا مثلا عدم استفاده از این دستگاه در استخرهایی که نوع لوله کشی آنها بصورت لوله‌های فلزی است و به محض تزریق ازن مقدار اکسید شدن آنها چندین برابر می شود.

در هر صورت بمنظور استفاده صحیح از این دستگاه حتما می بایست کاتالوگ دستگاه ازن ژنراتور را از شرکت تولید کننده دریافت نمائید.

برای دریافت کاتالوگ و دستورالعمل نحوه نصب دستگاه اوزون ساز با همکاران من در واحد فنی تماس بگیرید.

ازن ژنراتور پلاسما

سلول یا مولد دستگاههای ازن ژنراتور کرونا دیس شارژینگ به دو شیوه تولید میگردند.

روش اول همان سلول باصفحات نیمه رسانا با استفاده از ولتاژ قوی (های ولتاژ) قوص الکتریکی تشکیل داده و با شکستن مولکول اکسیژن O2 تبدیل به مولکول ازن O3 میکند و سلولها در حین کار حرارت بالایی تولید میکنند. در این روش تولید ازن حتما باید سیستم خنک کننده قوی با هوا و آب درون دستگاه اوزون ساز تعبیه شده باشد.

در دستگاه ازن ژنراتور کلد پلاسما یا پلاسمای سرد فاصله صفحات سلول مولد ازن بسیار کم میباشد در حد چند اپسیلون و این کم بودن فاصله و جنس خاص صفحات (نانو سرامیکی) باعث میگردد که گرمایی تولید نگردد.

دمای ایجاد شده در روش پلاسمای سرد حین تولید ازن از ۲۰ درجه سانتیگراد تجاوز نمی کند. این مزیت باعث میشود دستگاه ازن ساز پلاسما نیازی به سیستم خنک کننده نداشته باشد. از دستگاه اوزون ساز پلاسما برای انواع سیستمهای دائم کار، مدیکال، خانگی، صنایع لبنی و … استفاده می شود.

تفاوت ازن ژنراتورهای خانگی با صنعتی در چه چیزی میباشد؟

ازن ژنراتور خانگی با مقدار دوز پایین ازن ساخته و تولید میشوند و غلظتی که ایجاد میکنند یک صدم پی پی ام مجاز برای تزریق در محیطهای انسانی هست؛ در حالی که ازن ژنراتور صنعتی در گراماژهای بالا و غلظت بالا تولید میشوند.

قدرت یک دستگاه ازن به چه چیزی بستگی دارد؟

قدرت دستگاه ازن ژنراتور به اندازه سلول مولد ازن داخل دستگاه بستگی دارد که مقدار تولید ازن را تعیین میکند.

مواد اولیه دستگاه ازن ساز چیست؟

دستگاه ازن ساز از طریق اکسیژن (O2) موجود در هوا آنرا تبدیل به ازن (O3) مینماید؛ نیازی به ماده اولیه ندارد و با هوای معمولی یا اکسیژن خالص تولید ازن مینماید.

اندازه دستگاههای ازن ژنراتور از لحاظ فیزیکی در چه ابعادی میباشد؟

دستگاههای ازن ژنراتور در مقاسهای مدیکال و خانگی کوچک در حد ۱۰ سانتی متر در ۲۴ سانتی متر به ارتفاع ۸ سانتی متر؛ ولی در بعدهای صنعتی از کوچکترین ابعاد ۲۰ در ۳۰ در ۱۵ سانتی متر شروع میگردد و تا ابعاد ۳ متر مکعب نیز میرسد.

با سایر محصولات ما آشنا شوید :

آب شیرین کن صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب

رای کاربران
[امتیاز کلی: 32 میانگین: 5]
18 دیگاه
 1. توضیحات کامل نبود من چند تا سوال دارم
  اول اینکه شما اصلا نحوه تولید دستگاه ازن ژنراتور رو توضیح ندادین و فقط کارکردش رو توضیح دادین حتی نحوه استفاده و یا نصب رو هم توضیح ندادین.
  دوم اینکه آیا لیست قیمت دستگاه ازن ساز بروز هستن و قابل اتکا هستن یعنی بصورت روزانه قیمت ها بروزرسانی میشن ؟

  • چشم به همماران واحد فنی میگم در خصوص نحوه تولید ازن ژنراتور توضیحات بدن واحد انفورماتیک بزارم داخل سایت . در خصوص قیمت ازن ساز هم باید عرض کنم واقعا نمیشه این همه صفحه سایت رو هر روز بروز کرد چون قیمت ها وابسته هستن به قیمت دلار و بخش اعظمی از تجهیزات اولیه ساخت دستگاه ازن زن وارداتی هستن .

 2. با سلام.اگر ممکنه کمی راهنمایی بفرمایید برای استفاده خانگی از ازن ساز.آیا مقدوره داخل واحد مسکونی نصب بشه و بعد اینکه چه هزبنه ای خواهد داشت.آیا دستگاههای بخور سرد موجود که ازن ساز هم هستند برای داخل واحد مسکونی کارایی دارند؟بویژه برای کرونا ویروس؟؟؟با سپاس

  • سلام . مکانیزم تولید دستگاه ازن ساز بسیار فراتر از این هست که با دستگاه بخور سرد تزریق بشه . ازن ژنراتور های خانگی اصولا از چین وارد میشه و کیفیت مرغوبی ندارن . لطفا با همکاران من در واحد فنی ناب زیست تماس بگیرید و درخواست پروپوزال فنی برای ازن ساز 1 گرمی بفرمائید جواب میده برای خانگی این سایز و بسیار با کیفیت هم هستن . 5 سال گارانتی طلایی دارن .

 3. سلام. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید منظور از ازن سرد چیه؟ و چه ارتباطی با راندمان دستگاه ازن ژنراتور داره؟

  • سلام . فکر کنم منظور شما کلذ پلاسما یعنی پلاسمای سرد باشه . لطفا به تلگرام 09101717554 پیام بدید و درخواست کنید مقاله تفاوت ها و مزایای کلد پلاسما به ازن ژنراتور براتون ارسال بشه .

  • برای تزریق ازن توسط ازن زن در آب اشامیدنی ۲ صدم پی پی ام مجاز هستن شرکتهای آب معدنی بزنن
   برای صدعفونی آب هر چقدر آلایندگی بیشتر باشه درصد پی پی ام ازن هم بالاتر میره . میگم همکاران تماس بگیرن اگر شماره بفرمائید.

   • سلام و عرض ادب
    برای تصفیه و ضد عفونی کردن ۷۰ هزار لیتر آب (هر ۲ روز یکبار و هر ۳ روز یکبار) دستگاه ازن چند گرمی لازم هست؟

    • سلام. غلظت ازن مورد نیاز بستگی‌ به آب داره. در جدولی در همین صفحه اطلاعاتی در این مورد ارائهش ده است.

 4. سلام لطفا بفرمائید آیا دستگاه شما مقدار ازن تولیدی را اندازه گیری و نمایش میدهد؟قابلیت اندازه گیری ازن را دارد؟

  • بله امکان ساخت دستگاه ها به صورت سفارشی با امکان نمایش مقدار ازن وجود دارد . برای اندازه گیری ازن میتوانید کیت های ازن موجود در بازار تهیه بفرمایید .

 5. سلام ایا این دستگاه برای از بین بردن افات سیلوهای غلات به وسیله گاز اوزون مناسب هست؟
  جایی خوندم تو کشورهای اروپایی از گاز اوزون واسه از بین بردن افات استفاده میکنن.. ک ن به محیط زیست اسیب میرسونه و نیازی به ساشه های فستوکسین و نه کیفیت ماده ذخیره شده تغییری میکنه.. ممنون میشم کمکم کنید…

 6. سلام .. در حیاط خونه چندتا گوسفند نگهداری میکنیم. آیا این دستگاه برای دفع بو وضد عفونی ناشی از این دامها به درد میخورد؟ اگر امکان دارد قیمت تقریبی هم بفرمایید.. ممنون

  • سلام . یکی از مهمترین کاربردهای ازن ساز همین بحث بوبری هستش . قطعا خیلی کاربرد داره . قیمتش هم حدودا 7.5 میلیون تومان هستش یک دستگاه که 15 گرم ازن در ساعت تولید کنه .

 7. با سلام از آنجا که گاز ازن فوق العاده سمی و خطرناک برای سلامتی انسان می باشد آیا شما مجوز و یا تاییدیه ای برای استفاده از مراجع معتبر دارید؟؟؟

  • سلام . بله مرکز تحقیقات ازن در ایران با مدیریت دکتر بهشتی، مدیر عامل شرکت ازن سازان پاسارگاد . ایشون در این مورد به اندازه کافی زحمت کشیده و مدارک معتبری بدین منظور میتونه در اختیارتون بزاره