ازن ژنراتور , قیمت ازن ساز , ازن زن

ازن ژنراتور دستگاهی است که با روش های تخلیه الکتریکی (کرونا) یا اشعه یو وی با شکست اتم اکسیژن O2 به دو اتم O و پیوند آن با یک اتم اکسیژن دیگر گاز ازن نایایدار O3 را تشکیل می دهد.

ازن ژنراتور (ژنراتور ازن، دستگاه مولد ازن، ازن زن، ازن ساز) با تکنولوژی جدید و دانش روز افزون و پویای خود روز به روز در حال گسترش در جهان می باشد.

هم اکنون ازن ژنراتور بدون نیاز به لوازم جانبی خشک کن ، چیلر ، پمپ تولید هوا ، کپسول هوا و … فقط با یک برق 220 ولت شهری مقدار ازن مورد نیاز بصورت دائم تولید و بدون توجه به رطوبت و دما و با راندمان بالا و مصرف انرژی پایین کار میکند.

در این نوشته در صدد هستیم به تشریح عملکرد دستگاه ازن ساز بپردازیم.

ازن ساز بعنوان یکی از جدیدترین و در عین حال مقرون بصرفه ترین تجهیزات در تصفیه آب و فاضلاب کمک شایانی به ضدعفونی و گندزدایی محیط، سیالات، میوه ها و … می نماید.

ازن ژنراتور

روش های تولید ازن : تولید ازن با دستگاه به دو روش تابانیدن پرتو ماوراء بنفش به اکسیژن و یا تخلیه الکتریکی در مجاورت هوا (اکسیژن) انجام می شود.

موارد استفاده دستگاه ازن ساز : در اندازه های مختلف صنعتی و خانگی برای تصفیه هوا و آب و ضدعفونی میوه ها و سبزیجات و …

ازن ژنراتور

مراحل کار ازن ژنراتور :

 1. هوای محیط به داخل دستگاه کشیده می شود.
 2. از فیلتر برای حذف گرد و غبار عبور می کند.
 3. یک فن هوا را به داخل محفظه تخلیه الکتریکی مکش می کند.
 4. یک ولتاژ بسیار بالا با ایجاد تخلیه الکتریکی و پدیده کرونا اکسیژن را به ازن تبدیل می کند.
 5. ازن  قابل استفاده از دستگاه خارج می شود.

ازن :

  ازن مولکول سه اتمی اکسیژن می باشد که به دلیل ناپایداری دارای خاصیت اکسندگی بسیار قوی می باشد و می تواند اکثر باکتری ها و ویروس ها را از درون متلاشی کند ، این ویژگی ها باعث می شود در موارد تصفیه و گندزدایی آب و فاضلاب ، ضد عفونی میوه ها و سبزیجات و … استفاده شود.

  ازن به صورت طبیعی به دو صورت تولید می شود اول در اثر پرتو UV ساطع شده از خورشید و دوم بر اثر تخلیه الکتریکی ناشی از صاعقه اکسیژن تجزیه شده و در اثر ترکیب O2 با O ازن بوجود می آید.

مراحل تولید :

وقتی گاز اکسیژن موجود در هوا به روش UV یا تخلیه الکتریکی تجزیه و به نوزاد اتمی بدل شود و عنصر دیگری برای واکنش نیابد به مولکول خود حمله کرده و مولکول سه اتمی یعنی ازن تشکیل می دهد.

مشخصات فیزیکی اکسیژن و ازن :

ویژگی

اکسیژن

ازن

فرمول شیمیایی

   

وزن مولکولی

48 g/mol

32 g/mol

رنگ

بی رنگ

آبی روشن

بو

بی بو

بوی تند در غلظت های بالا

نقطه ذوب

-218.79 deg C

-192.5 deg C

نقطه جوش

-1892.95 deg C

-111.9 deg C

دمای بحرانی

-118.56 deg C

-121 deg C

فشار بحرانی

5.043 atm

54.5 atm

چگالی

1.429 g/l @ 0 deg C

2.144 g/l @ 0 deg C

حلالیت در دمای صفر درجه

0.049 g/100 ml

0.64 g/100 ml

پتانسیل الکتروشیمیایی

1.23 V

2.07 V

 

کاربردهای ازن:

 • تصفیه آب و فاضلاب :

یکی از اساسی ترین اهداف تصفیه آب، گندزدایی یا ضد عفونی نمودن آب آشامیدنی است تاکنون برای گندزدایی آب روش‌های مختلفی ارائه گردیده است که مهمترین آن‌ها کلرزنی ، ازن زنی و استفاده از دی اکسید کلر ، برم، ید و نیز اشعه UV می‌باشد.عمومی‌ترین روش گندزدایی در جهان کلرزنی است که با توجه به این که در اثر گندزدایی با کلر، ترکیبات آلی کلردار تشکیل شده که عوارض نامطلوبی را برای مصرف کنندگان ایجاد می‌کند، استفاده از گندزدایی جدید روز به روز ابعاد وسیع تری پیدا می‌کند.

ازن از جمله ترکیباتی است که با توجه به خواص ویژه خود نزدیک به یک قرن است که به عنوان گندزدایی در آب آشامیدنی توسط کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته است . اولین کاربرد ازن در سال ۱۸۹۳ برای تصفیه خانه ای که از آب رودخانه راین تغذیه می‌شد ، صورت گرفت. امروزه بیش از یک هزار تصفیه خانه آب از ازن به عنوان بخشی از تصفیه آب آشامیدنی استفاده می‌کنند که اغلب آن‌ها در کشورهای غربی بویژه فرانسه سوئیس و کانادا قرار دارند بزرگترین تأسیسات گندزدایی با ازن در مناطق پاریس و مونترال به کار گرفته شده است.

خواص فیزیکی ازن:

ازن یکی از آلوتروپ‌های اکسیژن است که گازی آبی رنگ با بوی تند و ناپایدار می‌باشد. این ترکیب یک اکسنده قوی بوده و بسیار قوی تر از هیپو کلرو اسید ( ماده ی مؤثر گندزدایی کلر در آب ) می‌باشد. حلالیت ازن در آب ۱۲ مرتبه کمتر از حلالیت کلر بوده و محلول آبی آن نیز ناپایدار می‌باشد. با توجه به ناپایداری گاز ازن نمی‌توان آن را مانند کلر ذخیره نمود. با توجه به حوادث زیادی که در خصوص ترکیدن سیستم‌های ذخیره و نگهداری کلر به وقوع پیوسته است ، این محدودیت لزوماً جزء معایب استفاده از گاز ازن محسوب نمی‌شود.

سایر خواص و مزایای استفاده از ازن ژنراتور

از بين بردن كامل طعم،رنگ و بوي آب:

علت بروز رنگ در آبهاي سطحي وجود مواد آلي طبيعي نظير اسيدهاي تانيك، فلويك و هيوميك مي‌باشند. ازن به اين پيوندهاي دوگانه مواد آلي حمله كرده و آنها را مي‌شكند و حذف اين پيوندهاي دوگانه باعث حذف رنگ مي‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که ازن می‌تواند آفت کش‌های مالاتیون و پاراتیون را که ترکیبات سرطان زا و خطرناک هستند به فسفریک اسید بی خطر تبدیل نماید.

ميكروب كشي سريع و وسيع:

قابليت اكسيداسيون ازن بالاتر ازهمه گندزداهای رایج مانند كلر و مشتقات آن، پركلرين، آب ژاول و غیره می‌باشد.

تحقيقات نشان می‌دهد كه گندزدائي توسط ازن حاصل اثر مستقيم آن بر باكتري‌ها و تجزيه ديواره سلولي باكتریها می‌باشد که به فرایند زوال سلولي (cell lysing) معروف است و از اين نظر با مكانيسم عمل كلر در فرايند گند زدائي متفاوت است.

کلر فقط با نفوذ به داخل سلول، آن را غیرفعال میکند و قادر به پاره کردن دیواره سلولی و از بین بردن آن نیست. با توجه به قدرت بالاي گند زدائي ازن در مقايسه با كلر و ساير گندزداها ، زمان كمتري جهت تكميل فرايند گند زدائي نياز می‌باشد. بررسي‌ها همچنين بيانگر توانائي بيشتر ازن در از بين بردن ويروس‌ها در مقايسه با كلر می‌باشد. در مقام مقايسه ازن بعنوان گندزدا ۲۵ بار قوي‌تر از اسيدهيپوكلرو (HOCl) و ۲۵۰۰ بار قوي‌تر از هيپوكلريت (OCl) و ۵۰۰۰ بار قوي‌تر از كلروآمين (NH2Cl) است. اين مسئله بوسيلة مقايسة ثابت‌هاي CT اندازه‌گيري مي‌شود كه عبارتست از غلظت و زمان لازم براي كشتن ۹۹٫۹% كل ميكروارگانيزم‌ها. ميزان ۰٫۴ppm از ازن در عرض ۴ دقيقه مي‌تواند هر باكتري، ويروس، قارچ و يا كپكي را نابود سازد. در اين ميان قابليت ازن در از بين بردن ويروس‌ها بسيار شگفت‌انگيز بوده و حتي در غلظت‌هاي باقي‌مانده بسيار پايين مي‌تواند ويروس‌هاي بيماري‌زا مثل هپاتيت را از بين ببرد. در مطالعات آزمايشگاهي ثابت شده فقط ۰٫۰۱۲ ppm ازن در كمتر از ۱۰ ثانيه مي‌تواند تمام ويروس‌ها را نابود كند. همچنين كپك‌ها نيز به آساني توسط ازن در آب كنترل مي‌گردند. كيست‌هاي Giardia و Cryptospoidium به سهولت توسط ازن كنترل مي‌شوند در حاليكه مقادير طبيعي كلر بر آنها بي‌اثر است.

از بين بردن كامل طعم و بوی آب:

ازن ژنراتور قادر است تركيبات فنوليک و ديگر تركيبات مولد طعم را در آب شرب از بين ببرد. بو و طعم در منابع آبي بطور طبيعي از آلودگي‌هاي مواد آلي انساني بوجود مي‌آيد.

بدين ترتيب كه باكتري‌ها با مصرف اين مواد، بخصوص در آب‌هاي سطحي باعث ايجاد طعم و بو مي‌شوند. مصرف كلر براي گندزدايي سبب ايجاد تركيبات كلروفنل با بو و طعم بسيار بالايي مي‌شود. بيشتر اين تركيبات بوزا توسط تصفية ازن از بين مي‌رود حتي برخي تركيبات سولفور نظير سولفيد هيدروژن، مركاپتان‌ها يا سولفيدهاي آلي مي‌توانند توسط ازن به سولفات‌ها، اكسيد شوند.

حذف جلبک:

ازن با توجه به خاصيت اكسيدكنندگي قوي قادر به از بين بردن انواع جلبك‌ها مي‌باشد. ازناسيون آب‌هاي آلوده شده با جلبك، سبب اكسيداسيون و شناور شدن جلبك در سطح مخزن مي‌شود. ازن همچنين متابوليك‌هاي محصولات جانبي توليد شده توسط جلبك را اكسيد و حذف كرده و در نتيجه باعث حذف طعم و بو خواهد شد.

عدم تولید پسماندهای مضر:

محصولات جانبي حاصل از ازن زني شامل اسيد هايي با وزن ملكولي كم وغيرها لوژن دار، آلدهيد ها، كتون ها و الكل ها می‌باشند كه اين تركيبات اغلب توسط ميكرو ارگانيسم هاي موجود در آب قابل تجزيه بيولوژيكي می‌باشند ومعمولاً براي مصرف كنندگان بي خطر هستند.

حذف مواد آلی:

تحقيقات نشان داده است كه ازن می‌تواند آفت‌كش‌هاي مالاتيون وپاراتيون را كه تركيباتي سرطان زا وخطرناك هستند به اسيد فسفريك ( بي خطر) تبديل نمايد.

جایگاه استفاده از ازن ژنراتور در تعدادی از کشورها :

کانادا:اولین تأسیسات ازن زنی در کانادا در سال ۱۹۵۶ نصب و راه اندازی شد. در این کشور از ازن به عنوان گندزدا و نیز حذف کننده طعم و بو؛ کنترل کدورت استفاده گردیده است .هر چند جهت حفظ مقادیر باقی مانده گندزدا در شبکه سیستم کلرزنی نیز به صورت همزمان به کار گرفته شده است کاربرد عمده ازن در کانادا در حذف مشکلات طعم و بوهای فصلی به منظور کمک برای گندزدایی بوده است.

آمریکا:در سال ۱۹۴۰ نخستین واحد ازن زنی به منظور از بین بردن طعم و بوی حاصل از مواد آلی در آمریکا تأسیس شده البته همواره از کلرزنی بصورت همزمان استفاده می‌گردید تا سیستم توزیع مقدار باقیمانده پایدار از گندزداها را داشته باشد. با افزایش آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی در دهه ۹۰ قوانین جدیدی در راستای بهبود کیفیت وضع گردیده است. از این رو تعداد تصفیه خانه‌های دارای تأسیسات ازن زنی در این کشور بین سال‌های ۹۰تا ۹۴ از ۲۰ به ۶۰ درصد افزایش یافته است.

فرانسه:در سال ۱۹۹۲ حدود ۷۰۰ تصفیه خانه در فرانسه با استفاده از سیستم ازن زنی مشغول به کار بوده اند که آب تمامی‌ ‌این تصفیه خانه‌ها از آب‌های سطحی تأمین می‌شده است. هدف اصلی استفاده از ازن کنترل طعم، بو، تخریب فنل و حذف مواد آلی و غیر فعال سازی ویروس‌ها و از بین بردن باکتری‌ها می‌باشد. در اکثر تصفیه خانه‌ها گزارش‌ها حاکی از آن است که ازن باعث افزایش راندمان حذف کدورت گردیده است.

سوئیس: در سوئیس ۱۵۰ تصفیه خانه بزرگ و کوچک ازن زنی برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها و حذف طعم، بو و مواد آلی استفاده می‌نماید.

استرالیا: در استرالیا نیز تعداد۴۲ تصفیه خانه با سیستم ازن زنی فعالیت دارند که تعدادی به عنوان گندزدایی مکمل کلر و تعدادی نیز به عنوان حذف کننده رنگ و مواد آلی به کار گرفته شده اند.

سایر کاربرد های ازن ژنراتور بصورت تیتروار بیان می شود.

 • حذف فلزات سنگین موجود در آب (اکسید کردن آهن ، منگنز ، سرب ، مس و …)
 • تصفیه فاضلاب
 • گند زدایی از فاضلاب
 • آبزی پروری
 • آب بسته بندی شده
 • برج خنک کننده
 • تولید شیر
 • صنایع غذایی
 • کاربرد در انبارهای غله
 • بهبود آب های زیرزمینی
 • استفاده در سیستم های لباسشویی
 • حذف بو
 • استخر و آبگرم
 • اصلاح خاک
 • آب شهری
 • آب فوق العاده خالص
 • استفاده مجدد از آب
 • از بین بردن باکتری ها

ازن باکتری های بسیاری را چه مثبت و چه منفی نابود می کند،

ازن بر روی تخم باکتری ها نیز موثر است. عموما باکتری های منفی در مقایسه با باکتری های مثبت نسبت به ازن حسّاسیت بیشتری نشان می دهند. از بین بردن تخم باکتری ها از خود باکتری ها مشکل تر است.  تخم باکتری ها حتی در شرایط بسیار نامناسب محیطی نیز قادر به ادامه حیات هستند.

 • میوه و سبزیجات :

شستشوی میوه و سبزیجات :

یکی از روشهای موثر در بالا بردن زمان نگهداری یا افزایش ایمنی آنها در برابر عوامل بیماری زا شستن آنها با استفاده از آب ازنه شده می باشد. دو نوع روش شستشوی برای از بین بردن میکروبهای موجود در سطح میوه و سبزیجات موجود است. با این روشها می توان تا ۹۰% میکروبهای موجود را نابود نمود .

انبار کردن میوه و سبزیجات :

از ازون ساز می توان در سرد خانه های میوه استفاده نمود تا قارچها و باکتریها ی موجود در فضای سرد خانه یا بر روی سطح میوه را تا میزان بسیار بالائی از بین برد و بوی نا مطبوع موجود را بر طرف نماید . تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که به عنوان مثال در سرد خانه ای با دمای c20 و میزان ازن

Ppm. /3 میوه توت فرنگی تا ۱۲ روز بدون هیچگونه پوسیدگی یا صدمه دیدگی نگهداری شد.

گاز ازن می تواند یک جایگزین بسیار سودمندی برای نگهداری توت فرنگی باشد زیرا با توجه به ظاهر توت فرنگی شستشو از طریق آب می تواند به راحتی سبب صدمه دیدگی این میوه گردد.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که تنها با استفاده از ppm 3-2 گاز ازن به طور مداوم تنها چند ساعت در طول روز می توان مدت نگهداری میوه هایی از قبیل انگور و تمشک را دو برابر نمود . همچنین در مورد میوه سیب می توان با PPM 3-2 گاز ازن چند ساعت در روز می توان مدت نگهداری آن را چندین هفته افزایش داد . در مورد سیب زمینی نیز نتایج بدست آمده استفاده از گاز ازن بسیار جالب توجه است به گونه ای که با تزریق میزان PPM 3 گاز ازن در دمای ۱۴-۶ و رطوبت ۹۷% -۹۳ می توان بدون هیچگونه کاهش کیفی تا مدت زمان ۶ ماه سیب زمینی را انبار نمود . ( ۱۹۸۲ Rice )

علت اصلی افزایش مدت ماندگاری میوه ها در سرد خانه های استفاده کننده از گاز ازن تبدیل گاز اتیلن به آب و دی اکسید کربن است

Co2 + H2o —— O3 + CH 2 = H2c

زیرا میوه هایی از قبیل سیب و موز با تولید گاز اتیلن سبب تسریع فرایند رسیدن می شود ولی گاز ازن با از بین بردن گاز مذکور فر آیند رسیدن میوه را کاهش می دهد در نتیجه ماندگاری میوه تا حد بسیار زیادی بالا می رود .

یک تحقیق انجام شده در زمینه استفاده از ازون ژنراتور در نگهداری چندین نوع میوه در سرد خانه نتایج زیر را به همراه داشته است . در این تحقیق میوه های توت فرنگی , هلو , تمشک , انگور و زغال اخته در سردخانه در چهار محفظه جداگانه قرار داده شدند که محفظه اول فاقد گاز ازن محفظه های دوم و سوم و چهارم با میزان غلظت ازن به ترتیب ,%۶ ppm , 2ppm ,1ppm بودند .

نتایج بدست آمده به شرح زیر است :

با توجه به مقادیر مندرج در جدول تفاوت عمده استفاده از ازن ژنراتور به وضوح قابل رویت می باشد و نشان دهنده کاهش سرعت فر آیند رسیدن میوه و افزایش مدت زمان ماندگاری بدون آسیب دیدگی است . این تفاوت به گونهای است که حتی میوه های توت فرنگی ضربه دیده ضد عفونی شده با گاز ازن در مقایسه با موارد سالم موجود در محفظه اول زمان ماندگاری بیشتری داشته اند.

در مواردی که چند نوع محصول در سرد خانه نگهداری می شود توصیه می شود غلظت ازن بین ppm 2-1 باشد .

از دیگر مزایای ازن ساز از بین بردن بوی نا مطبوع موجود در فضای محصولات است که می تواند به طور کلی آنها را خنثی نماید . به طور مثال حتی در صورت ذخیره نمودن توت فرنگی در کنار پیاز در محفظه های سردخانه گاز ازن مانع از جذب بوی بد پیاز توسط توت فرنگی می گردد که این عمل در سردخانه های بدون اوزون ژنراتور اتفاق می افتد .

مقایسه گاز ازن با کلر در گند زدائی میوه و سبزیجات :

۱- ازن در آب : یکی از روشهای موثر در ضدعفونی نمودن میوه و سبزیجات آب ازنه شده است .

مزایا :

۱- میزان غلظت ازن مورد نیاز در آب برای ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات به دقت قابل تنظیم و کنترل است

۲- ازن به PH آب بستگی ندارد در حالیکه کلر در رنج محدودی از PH قابل استفاده است .

۳- استفاده از ازن سبب کاهش وزن میوه نمی گرد در حالیکه که کلر این عیب را دارا است ( میوه های مرکبات در سردخانه وزن خود را از دست می دهند .)

۴- ازن هیچگونه محصول فرعی شیمیائی یا مضری تولید نمی کند .

با استفاده از سیستم فیلتراسیون آب خروجی ارائه شده قابل باز یافت و استفاده مجدد است و بسیار مقرون به صرفه است .

۲- ازن در هوا:

روش مفید دیگر استفاده از ازن در هوای سردخانه های نگهدارنده میوه و سبزیجات است .

مزایا:

۱- جلوگیری از رشد میکرو ار گانیزمهای آلوده کننده در فضای سردخانه

۲- از بین بردن باکتریها و قارچها ی موجود در سطح میوه و فضای سردخانه

۳- از بین بردن گاز اتیلن تولید شده توسط میوه و کاهش فر آیند رسیدن میوه و افزایش مدت ماندگاری.

چگونگی کشته شدن باکتری ها توسط ازن ساز

ازن باکتری های بسیاری را چه گرم مثبت و چه گرم منفی نابود می کند، ازن بر روی تخم باکتری ها نیز موثر است. عموما باکتری های گرم منفی در مقایسه با باکتری های گرم مثبت نسبت به ازن حسّاسیت بیشتری نشان می دهند. از بین بردن تخم باکتری ها از خود باکتری ها مشکل تر است.  تخم باکتری ها حتی در شرایط بسیار نامناسب محیطی نیز قادر به ادامه حیات هستند.

نقش ازن ساز در واکنش استرلیزه

مهمترین مکانیسم عمل ازن در فرایند استرلیزه کردن از بین بردن مولکولهای زنده غشاء سلولی باکتری ها با دیواره آن، پروتئین ها، فسفو لیپیدها و اسیدهای چرب اشباع نشده یافت می شود توسط اکسید کردن انجام می شود. ازن به سختی در آب حل می شود در حالیکه براحتی محلول در چربی می باشد. به همین علت از کار انداختن باکتری ها توسط ازن عمدتا از طریق ترکیب آن با چربی ها و پروتئین ها می باشد. در برخی موارد تخریب DNA نیز می تواند صورت پذیرد.

در یک سری تصاویر ثبت شده توسط میکروسکوپ الکترونی می توان مرگ باکتری Bacillus subtilis را مشاهده نمود. پس از اضافه کردن ازن، باکتری تقریبا بلافاصله از کار می افتد. ابتدا صدمات وارده بر روی غشاء و دیواره باکتری ملاحظه می شود که سرانجام متلاشی شده و منجر به مرگ باکتری می گردد.

Bacillus subtilis یک باکتری گرم منفی می باشد. دیواره خارجی سلول آن بر خلاف دیواره داخلی آن فاقد چربی است. این باکتری توسط تقسیم سلولی ازدیاد پیدا می کند. اندازه این باکتری پس از بلوغ کامل حدود ۱٫۵ میکرون بوده قابلیت تخم گذاری نیز دارد.

دیگر موارد استفاده از دستگاه ازن زن در میوه و سبزیجات:

۱- جهت استرلیزه کردن قارچ های خوراکی و میوه

۲- جهت از بین بردن میکروبهای موجود در سطح سبزیجات از قبیل سیب زمینی

۳- جهت از بین بردن قارچ های موجود در جعبه های بسته بندی و دیواره های اتاق نگهداری سیب

۴- طبق تحقیقات صورت گرفته در سال ۱۹۸۹ نگهداری کلم برای مدت ۶۰ دقیقه در آب ازنه شده تا میزان ۹۰% باکتریهای موجود را از بین برده است.همچنین در سال ۱۹۹۵ آزمایشات نشان داد که شستن تمشک و انگور به مدت ۲۰ دقیقه در آب ازنه شده باعث شد که تا مدت ۱۲ روز هیچگونه نشانه خرابی و پوسیدگی بر روی میوه ها دیده نشود

۵- گاز ازن جهت از بین بردن افت خرما نیز مورد استفاده قرار می گیرد.در این طرح، حشره بالغ، لارو و تخم شب پره هندی و شپش دندانه‌دار در معرض غلظت‌های مختلف ازن قرار گرفتند. نتایج در مورد حشره بالغ و لارو رضایت بخش بوده و نشان داد که در زمانهای کوتاه، ۱۰۰ درصد حشرات از بین می‌روند. این در حالی است که جهت از بین بردن تخم این حشرات غلظت‌های بالاتر ازن مورد نیاز است و با توجه به این که طبق قوانین بین‌المللی استفاده از متیل بروماید، ممنوع اعلام شده است، ازن می‌تواند جایگزین مناسبی برای این ماده جهت حشره زدایی از خرما باشد.

 

  ازن به شکل محلول در آب تقریبا زیانی برای سلامتی ندارد و در صورت گازی هم در غلظت های کم برای سلامتی پستانداران تاثیری ندارد. ولی اگر غلظت آن بالا باشد برای سلامتی مضر است و علائم موقتی مانند (تنگی نفس،سردرد،تنفس شدید،درد شدید ریه ها)

 

ساختمان دستگاه ازن ژنراتور:

  از دو قسمت عمده Driver  و Tube تشکیل شده است.

ازن ژنراتور

Driver :  وظیفه تولید برق با ولتاژ بسیار بالای مورد نیاز واحد Tube را بر عهده دارد. این

ازن ژنراتور

عملکرد واحد درایور دستگاه ازن ساز :

این مدار سوئیچینگ از بخش های اصلی یکسوساز و مبدل AC/DC برای تبدیل برق متناوب شهر به برق مستقیم و بخش boost transformer و مدار inverter برای تبدیل ولتاژ DC به ولتاژ AC با ولتاژ بسیار بالا تعبیه شده است. در این مرحله مقدار ولتاژ مستقیم تولید شده در مرحله قبل، دوباره به ولتاژ متناوب تبدیل میشود. فركانس خروجی اینورتر بیش از 20 كیلوهرتز (خارج از محدوده شنوایی) انتخاب میشود. عمل سوئیچ معمولاً به كمك چند طبقه ماسفت  جهت رسیدن به بهره بالا انجام میشود. در مرحله بعد ترانس با تعداد دورهای پیچشی كم قرار دارد. به دلیل فركانس بالا دور سیم پیچ ترانس كم میشود و بسته به نیاز ترانس افزاینده یا كاهنده است. در مرحله نهایی هم یک طبقه یکسوکننده و فیلتر وجود دارد که وظیفه ی آن ساختن خروجی ولتاژ مستقیم در محدوده معین و مشخصات مناسب است.

ازن ژنراتور

وظیفه واحد Tube در ازن ژنراتور :

این قسمت وظیفه تشکیل پلاسما جهت تجزیه اکسیژن موجود در هوا و تولید ازن را دارد.

ازن ژنراتور

کارکرد : وقتی به دو صفحه رسانا در نزدیکی هم , ولتاژ بسیار بالایی اعمال شود هوای بین این دو صفحه یونیزه شده و پدیده کرونا ایجاد می شود مانند هاله هایی که در اطراف سیم های فشار قوی دیده میشود. با استفاده از دی الکتریک مناسب بین صفحات می توان تخلیه الکتریکی را در میدان بزرگتری گسترش داد.

حالت پلاسمای ایجاد شده بین دو صفحه رسانا میتواند اکسیژن را به ازن تبدیل کند.

20 درصد هوا اکسیژن می باشد و می توان با اعمال اکسیژن خالص به ورودی Tube راندمان دستگاه را افزایش داد.

ازن

مواد مقاوم در برابر ازن :

  ازن به دلیل اکسید کنندگی قوی باعث خوردگی برخی مواد می شود بنابراین برای انتقال ازن باید از مواد مقاوم استفاده کرد.

ازن ژنراتور

چند نمونه از مواد مقاوم در برابر ازن : تفلون ، فولاد ضد زنگ ،  ویتون ، سیلیکون ، CPVC ، …

چند نمونه از مواد غیر مقاوم در برابر ازن : نایلون ، فولاد معمولی ، چدن ، لاستیک طبیعی ، …

کاربرد ازن ژنراتور در آب شیرین کن

استفاده از دستگاه ازن ژنراتور قبل از سیستم RO سبب افزایش طول عمر فیلترهای کربن اکتیو شده و از جمع شدن میکروارگانیسم ها برروی ممبران ها جلو گیری مینماید .

ازن ژنراتور برای تزریق ازن بسیار سریعتر از کلر عمل کرده و در ضد عفونی نمودن فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد.ازن یک اکسید کننده قوی و در عین حال ناپایدار است،ازن به دلیل کوتاهی نیمه عمر قابل ذخیره کردن در هیچ نوع مخزنی  نمیباشد از این رو استفاده از ازن ژنراتور منوط به تولید ازن در محل مصرف میباشد .

ازن ژنراتور

ازن خاصیت اکسید کنندگی بالایی دارد و قادر میباشد ترکیبات آلی را که باعث بوجود آمدن رنگ یا مزه و یا بو میشوند را نابود کرده و از بین ببرد و در یک زمان مشخص پاتوژن های بیماری زای موجود را نابود نماید.

همچنین ازن تولیدی دستگاه ازن ساز از بین برنده بوهای نامطبوع ، بقایای مواد شوینده و آلاینده های هوا بوده و اکسید کننده فلزات سنگین و سمی ازجمله مس ، سرب ، منگنز ، نیکل ، روی و مواد سمی دیگر میباشد .

دستگاه ازن ژنراتور با تخلیه الکتریکی شروع به کار میکند در روش تخلیه الکتریکی اختلاف ولتاژ بالای زیاد مابین دو الکترود موجب تخلیه الکتریکی( روش تولید کرونا)  و تبدیل اکسیژن به ازن میشود . ازن ژنراتور اکسید  کننده ای بسیار قوی میباشد که تاثیرات سریع و کار آمدی را در گندزدائی آب آشامیدنی ، پساب های صنعتی و بوهای نامطبوع پیرامون محیط زیست دارد . همچنین ازن ژنراتور به عنوان یک روش غیر حرارتی جهت کنترل میکرو ارگانیسم ها در صنایع مختلف نظیر صنایع غذایی؛ استخرهای ورزشی کشاورزی و پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد .

ازن ژنراتور ناب زیست

عمده ترین کاربردهای دستگاه ازن زن

تصفیه آب کارخانه های آب معدنی آب آشامیدنی و انواع نوشیدنیها – تصفیه و ضدعفونی اب استخرهای شنا – گندزدایی فاضلاب و پساب های صنعتی – گند زدایی آب مصرفی واحدهای پزشکی و آزمایشگاهی – تصفیه آب کشاورزی دامپروری و پرورش ماهی

استخرها : ازبین بردن باکتری ویروس و جلبک حذف بو حذف رنگ

پرورش طیور : کاهش هزینه واکسیناسیون و دارو اکسید کننده و استریل کننده افزایش سطح اکسیژن محلول در آب بهبود با استفاده از ازن ساز مرغداری

پرورش ماهی : کاهش بیماری در آبزیان کاهش مصرف آب حذف ترکیبات آلی محلول کاهش استفاده از مواد شیمیایی

آب معدنی : آب نوشیدنی بدون باکتری بهبود کیفیت آب افزایش سطح اکسیژن در آب شستشوی بطری و درپوش

سردخانه ها : کاهش سطح اتیلن کنترل میکروبی و قارچی محیط

خاطر نشان میشود که ازن ژنراتور دائم کار  صنعتی تولیدی شرکت ناب زیست با قابلیت کار 24 ساعته دارای تکنولوژی پیشرفته مجهز به میکروپروسور داخلی با قابلیت کنترل توسط سنسورها و دارای سیستم خنک کننده میباشند . بهترین دستگاه ازن دارای قطعاتی با دوام و طول عمر بالا ، هزینه نگهداری پایین و مصرف برق کمتر استهلاک کمتری دارند . دستگاه ازن ژنراتور مجهز به سیستم هشدار دهنده هواساز ، خشک کن هوای ورودی و نمایشگر دیجیتالی ازن جهت نمایش و کنترل عملکرد صحیح تولید ازن ، برق مصرفی ، برق ورودی ، آمپر ، ولت متر ، ترموستات دیجیتالی جهت هرچه آسانتر کردن کنترل اپراتور از کارکرد دستگاه ازن ژنراتور میباشد از سایر کاربرد های ازن ژنراتور میتوان به استفاده ازن ژنراتور در صنعت شیلات صنعت نان صنعت دامی و طیور سردخانه ها  کشاورزی محیط های بیمارستانی تصفیه فاضلاب برج ها خنک کننده و علم پزشکی استفاده کرد .

ازن ساز مرغداری

ازن ژنراتور برخلاف کلر و سایر گندزداها ترکیبات فرعی و مضر سرطانزا تولید نمی کند و بعد از ازناسیون اگر گاز اضافی باشد به حالت اکسیژن خالص در میاید و هیچگونه مواد زایدی باقی نمی گذارد که مهمترین حسن ازن به شمار میرود . ازن ژنراتور کمتر از کلر باعث خوردگی دیوار استخر و لوله ها شده و ماندگاری آب استخر را افزایش داده و باعث از بین رفتن بو و رنگ و طعم موجود در آب استخر میشود.

دستگاه ازن ساز ناب زیست از لحاظ کیفیت در مقایسه و با سایر ازن ژنراتورها در سطح عالی قرار دارد.

قیمت ازن ژنراتور های شرکت ناب زیست در مقایسه با سایر شرکتهای رقیب پایین و مقرون به صرفه میباشد زیرا قیمت ازن ژنراتور ناب زیست بر اساس سوبسید داخلی و تولید داخل کشور میباشد و در رقابت قیمت ازن ساز حرف اول را میزند.

کاربرد ازن زن ازن ساز ازن ژنراتور ( ژنراتور ازن ) در صنعت مرغداری:

امروزه بهترین روش ضدعفونی مواد و حذف آلودگیها استفاده از اکسیژن فعال (مولد ازن) می باشد . این گاز بی رنگ با خاصیت اکسید کنندگی فوق العاده خود به طرز حیرت آوری کلیه آلودگی ها از جمله باکتریها ، ویروسها ، میکروبها ، کپکها ، انگلها ، کرمها ، گازها ، بوهای نامطبوع و … را نابود می کند .اکسیژن فعال ( ژنراتور ازن ) یک ضد عفونی کننده هوشمند است و بسته به موارد استعمال ، کاربردهای بسیاری در ضدعفونی هوا ، آب ، محیط ( دیوارها ، کف زمین، سطوح) لباس های کار ، اجسام و لوازم مختلف و حتی اشخاص را داراست . بر خلاف ضدعفونی کننده های معمول از آنجائیکه اتم های اکسیژن پس از پاکسازی و حذف آلودگی ها با یکدیگر نیز پیوند می نمایند . مجدداً به اکسیژن تبدیل شده و هیچگونه مواد سمی و مضری بر جا نمی گذارد.

پیشنهاد  : قیمت فیلتر پرس

ازن ژنراتور در مرغداری

امروزه در صنعت مرغداری استفاده از ازن ژنراتور برای ضدعفونی آب و هوای فارم ها فراوان استفاده می شود. ژنراتور ازن یک ضد عفونی کننده هوشمند است و بسته به موارد استعمال ، کاربردهای بسیاری در ضدعفونی هوا ، آب ، محیط ( دیوارها ، کف زمین، سطوح) لباس های کار ، اجسام و لوازم مختلف و حتی اشخاص را داراست .
بر خلاف ضدعفونی کننده های معمول از آنجائیکه اتم های اکسیژن پس از پاکسازی و حذف آلودگی ها با یکدیگر نیز پیوند می نمایند . مجدداً به اکسیژن تبدیل شده و هیچگونه مواد سمی و مضری بر جا نمی گذارد صنعت مرغداری به عنوان یکی از صنایع مهم و قابل رشد در ایران می باشد که استفاده از تکنولوژی های جدید در این صنعت به منظور بهبود و رشد طیور را بیش از پیش الزامی می سازد.
اساساَ فضای مرغداری ها همواره تحت تاثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات طیور قرار دارد، گاز آمونیاک، اسید سولفوریک، اسید کربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و محیط فارم ها می شود، گاز ازن به سادگی قادراست همه این مواد آلی رااکسیده نموده و بوهای مضر را ازبین ببرد که برای سلامتی طیور خیلی خوب است، درچنین وضعیتی هضم کامل تر و جذب مواد غذایی بهتر صورت می گیرد بنابراین ازن ژنراتور مرغداری باعث افزایش قابل ملاحظه تبدیل خوراک طیور به گوشت و تخم مرغ در نتیجه سودآوری بیشتر برای صنعتگران می شود.

استفاده از ازن ژنراتور در مرغداری به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده بسیار قوی در آب های مصرفی فارم ها می تواند بسیار در سلامت طیور موثر باشد. آب مصرفی فارم ها معمولاَ از چاه تامین می شود. آلودگی های میکروبی در آب چاه و مصرف این آب ها توسط دام و طیور و کارگران در محیط فارم باعث ایجاد بیماری و کاهش راندمان کار می شود. باکتری هایی همانند سالمونلا و اشرشیاکلی با عث اسهال در طیور می شود. اما استفاده از ازن ژنراتور مرغداری باعث اکسید شدن و از بین رفتن این باکتری های می شود. علاوه بر ضدعفونی هوا و آب در فارم های مرغداری ، از ازن ژنراتور مرغداری برای شستشوی دستگاه ها؛ ضد عفونی سطوح، کف سالن ها می توان استفاده نمود. ازن با از بین بردن میکروارگانیسم ها در این بخش ها موجب استریل شدن تجهیزات و محیط فارم ها می شود.
موارد خاص استفاده از ازن ژنراتور در مرغداری ها در زیر ارائه شده است :

-ضدعفونی آب مصرفی و آب مورد لزوم برای واكسیناسیون
-ضدعفونی سیستم آبرسانی در هنگام وقوع بیماری های همه گیر قارچی و . . .
-شستشوی سالن و تجهیزات با آب ازن دار قبل از ضدعفونی با گاز ازن دار
-ضدعفونی تخم مرغ در اتاق گاز ازن یا آب ازن دار
-اتاقك ضدعفونی بازدیدكنندگان و كاركنان مرغداری، جایگزینی مناسب برای حوضچه های ضدعفونی
-ضدعفونی اتاق های ستر و هچر
-ضدعفونی آخر دوره ای سالن و لوازم با گاز ازن در غلظت های بالا
-سیستم تصفیه و ضدعفونی هوای در حال گردش در سالن های مرغداری با گاز ازن
-حذف بوی آمونیاک و انجام میکروب زدایی و غبارگیری
-ضدعفونی انبار دانه و خوراک مرغ

قیمت ازن ژنراتور مرغداری براساس کارشناسی فنی ؛ کارشناسان شرکت ناب زیست از محیط مرغداری؛ تعیین دیتاهای دقیق مانند دبی آب مصرفی؛ اندازه سوله های مورد استفاده؛ نوع و نحوه گردش هوا در سوله ها؛…..انجام میگیرد که قیمت دقیق دستگاه ازن ژنراتور مرغداری متاثر از گراماژ تشخیص داده شده است؛ قیمت ازن ژنراتور مرغداری تولیدی شرکت ناب زیست که بصورت دائم کار صنعتی تولید میگردد بسیار پایین و مقرون به صرفه و پایین تر از هم رده های خارجی خود میباشد با همان کارایی و بازدهی؛ که اولین تولید کننده دستگاه ازن ژنراتور مرغداری در داخل خاک ایران میباشد

کاربرد ازن ساز در دامداری

امروزه در صنعت مرغداری و دامداری استفاده از ازن برای ضدعفونی آب و هوای فارم ها بسیار استفاده می شود. صنعت مرغداری و دامداری به عنوان یکی از صنایع مهم و قابل رشد در ایران می باشد که استفاده از تکنولوژی های جدید در این صنعت به منظور بهبود و رشد دام و طیور را بیش از پیش الزامی می سازد. اساساَ فضای مرغداری ها و دامداری ها همواره تحت تاثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات دام و طیور قرار دارد، گاز آمونیاک، اسید سولفوریک، اسید کربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و محیط فارم ها می شود، گاز ازن به سادگی قادراست همه این مواد آلی رااکسیده نموده و بوهای مضر را ازبین ببرد که برای سلامتی دام و طیور خیلی خوب است، درچنین وضعیتی هضم کامل تر و جذب مواد غذایی بهتر صورت می گیرد بنابراین باعث افزایش قابل ملاحظه تبدیل خوراک دام و طیور به گوشت و در نتیجه سودآوری بیشتر برای صنعتگران می شود. استفاده از ازن به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده بسیار قوی در آب های مصرفی فارم ها می تواند بسیار در سلامت دام و طیور موثر باشد. آب مصرفی فارم ها معمولاَ از چاه تامین می شود. آلودگی های میکروبی در آب چاه و مصرف این آب ها توسط دام و طیور و کارگران در محیط فارم باعث ایجاد بیماری و کاهش راندمان کار می شود. باکتری هایی همانند سالمونلا و اشرشیاکلی با عث اسهال در دام و طیور می شود. اما گاز ازن باعث اکسید شدن و از بین رفتن این باکتری های می شود. علاوه بر ضدعفونی هوا و آب در فارم های مرغداری و دامداری، از ازن برای شستشوی دستگاه های شیردوش و ضد عفونی سطوح، کف سالن ها، بطری ها و تانکرهای حمل فراورده های لبنی در دامداری ها می توان استفاده نمود. ازن با از بین بردن میکرو اورگانیسم ها در این بخش ها موجب استریل شدن تجهیزات و محیط فارم ها می شود.

دستگاه ازن ژنراتور

به طور کلی از ازن در صنعت مرغداری و دامداری برای ضدعفونی آب، هوا و شستشوی تجهیزات استفاده می شود. موارد خاص استفاده از ازن در دامداری ها و مرغداری ها در زیر ارائه شده است :

1)ضدعفونی آب مصرفی دام

2)ضدعفونی هوای دامداری

3)ضدعفونی تجهیزات و لوازم دامداری

4)ضدعفونی سالن های دامداری

5)ضدعفونی تانکرهای حمل شیر

كاربرد ازن در صنعت مرغداری:

1)ضدعفونی آب مصرفی و آب مورد لزوم برای واكسیناسیون

2)ضدعفونی سیستم آبرسانی در هنگام وقوع بیماری های همه گیر قارچی و . . .

3)شستشوی سالن و تجهیزات با آب ازن دار قبل از ضدعفونی با گاز ازن دار

4)ضدعفونی تخم مرغ در اتاق گاز ازن یا آب ازن دار

5)اتاقك ضدعفونی بازدیدكنندگان و كاركنان مرغداری، جایگزینی مناسب برای حوضچه های ضدعفونی

6)ضدعفونی اتاق های ستر و هچر

7)ضدعفونی آخر دوره ای سالن و لوازم با گاز ازن در غلظت های بالا

8)سیستم تصفیه و ضدعفونی هوای در حال گردش در سالن های مرغداری با گاز ازن

9)حذف بوی آمونیاک و انجام میکروب زدایی و غبارگیری

10)ضدعفونی انبار دانه و خوراک مرغ

قیمت ازن ژنراتور – ازن زن

قیمت دستگاه ازن زن تولیدی شرکت ناب زیست نسبت به اندازه ازن تولیدی ( گراماژ دستگاه ازن زن از ۱ گرم تا یک کیلوگرم ازن تولیدی) و نوع دستگاه ازن زنی ( دستگاه ازن زن صنعتی – دستگاه ازن زن نیمه صنعتی – دستگاه ازن زن پزشکی ) متغییر میباشد.

تولیدات شرکت ناب زیست در زمینه ازن زنی و تولید دستگاه ازن ژنراتور در همه صنایع بر حسب مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت تولید میگردد. قیمت دستگاه ازن ژنراتور تولیدی این شرکت نسبت به مشابه داخلی و خارجی مناسب و مقرون به صرفه میباشد.

دستگاه ازن ساز

روش های تولید ازن : تولید ازن با دستگاه به دو روش تابانیدن پرتو ماوراء بنفش به اکسیژن و یا تخلیه الکتریکی در مجاورت هوا (اکسیژن) انجام می شود.

موارد استفاده دستگاه : در اندازه های مختلف صنعتی و خانگی برای تصفیه هوا و آب و ضدعفونی میوه ها و سبزیجات و …

مراحل کار :

1-هوای محیط به داخل دستگاه کشیده می شود.

2-از فیلتر برای حذف گرد و غبار عبور می کند.

3-یک فن هوا را به داخل محفظه تخلیه الکتریکی مکش می کند.

4-یک ولتاژ بسیار بالا با ایجاد تخلیه الکتریکی و پدیده کرونا اکسیژن را به ازن تبدیل می کند.

5-ازن  قابل استفاده از دستگاه خارج می شود.
دیزل ژنراتور

ازن :

  ازن مولکول سه اتمی اکسیژن می باشد که به دلیل ناپایداری دارای خاصیت اکسندگی بسیار قوی می باشد و می تواند اکثر باکتری ها و ویروس ها را از درون متلاشی کند ، این ویژگی ها باعث می شود در موارد تصفیه و گندزدایی آب و فاضلاب ، ضد عفونی میوه ها و سبزیجات و … استفاده شود.

  ازن به صورت طبیعی به دو صورت تولید می شود اول در اثر پرتو UV ساطع شده از خورشید و دوم بر اثر تخلیه الکتریکی ناشی از صاعقه اکسیژن تجزیه شده و در اثر ترکیب O2 با O ازن بوجود می آید.

مراحل تولید :

وقتی گاز اکسیژن موجود در هوا به روش UV یا تخلیه الکتریکی تجزیه و به نوزاد اتمی بدل شود و عنصر دیگری برای واکنش نیابد به مولکول خود حمله کرده و مولکول سه اتمی یعنی ازن تشکیل می دهد.

 → 2

  +2  →  

مشخصات فیزیکی اکسیژن و ازن :

ویژگی اکسیژن ازن
فرمول شیمیایی    
وزن مولکولی 48 g/mol 32 g/mol
رنگ بی رنگ آبی روشن
بو بی بو بوی تند در غلظت های بالا
نقطه ذوب -218.79 deg C -192.5 deg C
نقطه جوش -1892.95 deg C -111.9 deg C
دمای بحرانی -118.56 deg C -121 deg C
فشار بحرانی 5.043 atm 54.5 atm
چگالی 1.429 g/l @ 0 deg C 2.144 g/l @ 0 deg C
حلالیت در دمای صفر درجه 0.049 g/100 ml 0.64 g/100 ml
پتانسیل الکتروشیمیایی 1.23 V 2.07 V

کاربردهای ازن:

 1. تصفیه آب و فاضلاب :

به دلیل ویژگی های ضد عفونی کنندگی و اکسیدکنندگی عالی ازن، به طور گسترده ای در بسیاری از کاربردهای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد. هر یک از این ویژگی ها دارای کاربرد مختلفی برای اجرا و استفاده از ازن است.

ازن دارای طیف گسترده ای از کاربردها در تصفیه آب است. ازن می تواند به عنوان یک گند زدا، رنگ زدا، ضدعفونی کننده، سم زدا، بو گیر، و برای از بین بردن طعم استفاده شود.

ازن یک جایگزین سبز برای تصفیه آب به جای مواد شیمیایی است و دارای ضایعات جانبی کمتری می باشد .

ازن از جمله ترکیباتی است که با توجه به خواص ویژه خود نزدیک به یک قرن است که به عنوان گندزدایی در آب آشامیدنی توسط کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته است . اولین کاربرد ازن در سال ۱۸۹۳ برای تصفیه خانه ای که از آب رودخانه راین تغذیه می‌شد ، صورت گرفت. امروزه بیش از یک هزار تصفیه خانه آب از ازن به عنوان بخشی از تصفیه آب آشامیدنی استفاده می‌کنند که اغلب آن‌ها در کشورهای غربی بویژه فرانسه سوئیس و کانادا قرار دارند بزرگترین تأسیسات گندزدایی با ازن در مناطق پاریس و مونترال به کار گرفته شده است.

حذف فلزات سنگین موجود در آب (اکسید کردن آهن ، منگنز ، سرب ، مس و …)

مقايسه بين كلرزني و ازن‌زني در آب استخر :

ازن كلر پارامتر
۳۱۲۵ بار سریعتر ۱ سرعت تاثیر گذاری نسبت به کلر
۵۰% قویتر ۱ قدرت تاثیرگذاری نسبت به کلر
دارد ندارد تاثير روي پروتوزوا به خصوص آميب
دارد (فضاي مفرح و نشاط‌ آور) ندارد (به علت تصاعد گاز كلر) هواي مطبوع محوطه
ندارد دارد ناراحتی‌هاي تنفسي
ندارد دارد سوزش چشم
ندارد دارد خارش پوست
ندارد دارد ريزش مو
دارد ندارد يجاد شفافيت مضاعف
ندارد دارد ايجاد رسوبات روي كاشی‌هاي كف استخر و تجهيزات
ندارد دارد تغييرPH
ندارد دارد كاهش تاثير توسط آمونياك
بسيار كم بسيار زياد خورندگي تاسيسات
بسيار آسان دشوار بهره‌برداري و نگهداري
يك بار سرمايه‌گذاري هزينه جاري مداوم بالا هزينه‌ها
دارد (۱۰۰% رنگ‌بري در استفاده همزمان با فيلتر كربن) ندارد خاصيت رنگ‌بري
ندارد دارد (كلروآمين) توليد مواد خطرناك
اتوماتيك دستي نوع تزريق به آب

 

مطالب پیشنهادی :
سپتیک تانک
تفاوت ایمهاف تانک و سپتیک تانک
پکیج تصفیه فاضلاب