ازن ژنراتور – قیمت ازن ساز مرغداری

ازن ژنراتور ( ژنراتور ازن ؛ دستگاه مولد ازن ؛ ازن زن ؛ ازن ساز ) با تکنولوژی جدید و خاص خود با دانش روز افزون و پویای خود روز به روز در حال گسترش و همه گیری این صنعت در جهان میباشد هم اکنون ازن ژنراتور بدون نیاز به لوازم جانبی خشک کن ، چیلر ، پمپ تولید هوا ، کپسول هوا و … فقط با یک برق 220 ولت شهری مقدار ازن مورد نیاز بصورت دائم تولید و بدون توجه به رطوبت و دما و با راندمان بالا و مصرف انرژی پایین کار میکند.

در این نوشته در صدد هستیم به تشریح عملکرد دستگاه ازن ساز بپردازیم. ازن ساز بعنوان یکی از جدید ترین و در عین حال مقرون بصرفه ترین تجهیزات در تصفیه آب و فاضلاب کمک شایانی به ضدعفونی و گندزدایی محیط، سیالات، میوه ها و … می نماید.

کاربرد از ازن ژنراتور

استفاده از دستگاه ازن ژنراتور قبل از سیستم RO سبب افزایش طول عمر فیلترهای کربن اکتیو شده و از جمع شدن میکروارگانیسم ها برروی ممبران ها جلو گیری مینماید . ازن ژنراتور برای تزریق ازن بسیار سریعتر از کلر عمل کرده و در ضد عفونی نمودن فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد.ازن یک اکسید کننده قوی و در عین حال ناپایدار است،ازن به دلیل کوتاهی نیمه عمر قابل ذخیره کردن در هیچ نوع مخزنی  نمیباشد از این رو استفاده از ازن ژنراتور منوط به تولید ازن در محل مصرف میباشد .

ازن ژنراتور

ازن خاصیت اکسید کنندگی بالایی دارد و قادر میباشد ترکیبات آلی را که باعث بوجود آمدن رنگ یا مزه و یا بو میشوند را نابود کرده و از بین ببرد و در یک زمان مشخص پاتوژن های بیماری زای موجود را نابود نماید.

همچنین ازن تولیدی دستگاه ازن ساز از بین برنده بوهای نامطبوع ، بقایای مواد شوینده و آلاینده های هوا بوده و اکسید کننده فلزات سنگین و سمی ازجمله مس ، سرب ، منگنز ، نیکل ، روی و مواد سمی دیگر میباشد .

دستگاه ازن ژنراتور با تخلیه الکتریکی شروع به کار میکند در روش تخلیه الکتریکی اختلاف ولتاژ بالای زیاد مابین دو الکترود موجب تخلیه الکتریکی( روش تولید کرونا)  و تبدیل اکسیژن به ازن میشود . ازن ژنراتور اکسید  کننده ای بسیار قوی میباشد که تاثیرات سریع و کار آمدی را در گندزدائی آب آشامیدنی ، پساب های صنعتی و بوهای نامطبوع پیرامون محیط زیست دارد . همچنین ازن ژنراتور به عنوان یک روش غیر حرارتی جهت کنترل میکرو ارگانیسم ها در صنایع مختلف نظیر صنایع غذایی؛ استخرهای ورزشی کشاورزی و پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد .

ازن ژنراتور ناب زیست

عمده ترین کاربردهای دستگاه ازن ژنراتور و دستگاه ازن زن

تصفیه آب کارخانه های آب معدنی آب آشامیدنی و انواع نوشیدنیها – تصفیه و ضدعفونی اب استخرهای شنا – گندزدایی فاضلاب و پساب های صنعتی – گند زدایی آب مصرفی واحدهای پزشکی و آزمایشگاهی – تصفیه آب کشاورزی دامپروری و پرورش ماهی

استخرها : ازبین بردن باکتری ویروس و جلبک حذف بو حذف رنگ

پرورش طیور : کاهش هزینه واکسیناسیون و دارو اکسید کننده و استریل کننده افزایش سطح اکسیژن محلول در آب بهبود با استفاده از ازن ساز مرغداری

پرورش ماهی : کاهش بیماری در آبزیان کاهش مصرف آب حذف ترکیبات آلی محلول کاهش استفاده از مواد شیمیایی

آب معدنی : آب نوشیدنی بدون باکتری بهبود کیفیت آب افزایش سطح اکسیژن در آب شستشوی بطری و درپوش

سردخانه ها : کاهش سطح اتیلن کنترل میکروبی و قارچی محیط

خاطر نشان میشود که ازن ژنراتور دائم کار  صنعتی تولیدی شرکت ناب زیست با قابلیت کار 24 ساعته دارای تکنولوژی پیشرفته مجهز به میکروپروسور داخلی با قابلیت کنترل توسط سنسورها و دارای سیستم خنک کننده میباشند . بهترین دستگاه ازن دارای قطعاتی با دوام و طول عمر بالا ، هزینه نگهداری پایین و مصرف برق کمتر استهلاک کمتری دارند . دستگاه ازن ژنراتور مجهز به سیستم هشدار دهنده هواساز ، خشک کن هوای ورودی و نمایشگر دیجیتالی ازن جهت نمایش و کنترل عملکرد صحیح تولید ازن ، برق مصرفی ، برق ورودی ، آمپر ، ولت متر ، ترموستات دیجیتالی جهت هرچه آسانتر کردن کنترل اپراتور از کارکرد دستگاه ازن ژنراتور میباشد از سایر کاربرد های ازن ژنراتور میتوان به استفاده ازن ژنراتور در صنعت شیلات صنعت نان صنعت دامی و طیور سردخانه ها  کشاورزی محیط های بیمارستانی تصفیه فاضلاب برج ها خنک کننده و علم پزشکی استفاده کرد .

ازن ساز مرغداری

ازن ژنراتور برخلاف کلر و سایر گندزداها ترکیبات فرعی و مضر سرطانزا تولید نمی کند و بعد از ازناسیون اگر گاز اضافی باشد به حالت اکسیژن خالص در میاید و هیچگونه مواد زایدی باقی نمی گذارد که مهمترین حسن ازن به شمار میرود . ازن ژنراتور کمتر از کلر باعث خوردگی دیوار استخر و لوله ها شده و ماندگاری آب استخر را افزایش داده و باعث از بین رفتن بو و رنگ و طعم موجود در آب استخر میشود.

دستگاه ازن ساز ناب زیست از لحاظ کیفیت در مقایسه و با سایر ازن ژنراتورها در سطح عالی قرار دارد.

قیمت ازن ژنراتور های شرکت ناب زیست در مقایسه با سایر شرکتهای رقیب پایین و مقرون به صرفه میباشد زیرا قیمت ازن ژنراتور ناب زیست بر اساس سوبسید داخلی و تولید داخل کشور میباشد و در رقابت قیمت ازن ساز حرف اول را میزند.

کاربرد ازن زن ازن ساز ازن ژنراتور ( ژنراتور ازن ) در صنعت مرغداری:

امروزه بهترین روش ضدعفونی مواد و حذف آلودگیها استفاده از اکسیژن فعال (مولد ازن) می باشد . این گاز بی رنگ با خاصیت اکسید کنندگی فوق العاده خود به طرز حیرت آوری کلیه آلودگی ها از جمله باکتریها ، ویروسها ، میکروبها ، کپکها ، انگلها ، کرمها ، گازها ، بوهای نامطبوع و … را نابود می کند .اکسیژن فعال ( ژنراتور ازن ) یک ضد عفونی کننده هوشمند است و بسته به موارد استعمال ، کاربردهای بسیاری در ضدعفونی هوا ، آب ، محیط ( دیوارها ، کف زمین، سطوح) لباس های کار ، اجسام و لوازم مختلف و حتی اشخاص را داراست . بر خلاف ضدعفونی کننده های معمول از آنجائیکه اتم های اکسیژن پس از پاکسازی و حذف آلودگی ها با یکدیگر نیز پیوند می نمایند . مجدداً به اکسیژن تبدیل شده و هیچگونه مواد سمی و مضری بر جا نمی گذارد.

ازن ژنراتور در مرغداری

امروزه در صنعت مرغداری استفاده از ازن ژنراتور برای ضدعفونی آب و هوای فارم ها فراوان استفاده می شود. ژنراتور ازن یک ضد عفونی کننده هوشمند است و بسته به موارد استعمال ، کاربردهای بسیاری در ضدعفونی هوا ، آب ، محیط ( دیوارها ، کف زمین، سطوح) لباس های کار ، اجسام و لوازم مختلف و حتی اشخاص را داراست .
بر خلاف ضدعفونی کننده های معمول از آنجائیکه اتم های اکسیژن پس از پاکسازی و حذف آلودگی ها با یکدیگر نیز پیوند می نمایند . مجدداً به اکسیژن تبدیل شده و هیچگونه مواد سمی و مضری بر جا نمی گذارد صنعت مرغداری به عنوان یکی از صنایع مهم و قابل رشد در ایران می باشد که استفاده از تکنولوژی های جدید در این صنعت به منظور بهبود و رشد طیور را بیش از پیش الزامی می سازد.
اساساَ فضای مرغداری ها همواره تحت تاثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات طیور قرار دارد، گاز آمونیاک، اسید سولفوریک، اسید کربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و محیط فارم ها می شود، گاز ازن به سادگی قادراست همه این مواد آلی رااکسیده نموده و بوهای مضر را ازبین ببرد که برای سلامتی طیور خیلی خوب است، درچنین وضعیتی هضم کامل تر و جذب مواد غذایی بهتر صورت می گیرد بنابراین ازن ژنراتور مرغداری باعث افزایش قابل ملاحظه تبدیل خوراک طیور به گوشت و تخم مرغ در نتیجه سودآوری بیشتر برای صنعتگران می شود.

استفاده از ازن ژنراتور در مرغداری به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده بسیار قوی در آب های مصرفی فارم ها می تواند بسیار در سلامت طیور موثر باشد. آب مصرفی فارم ها معمولاَ از چاه تامین می شود. آلودگی های میکروبی در آب چاه و مصرف این آب ها توسط دام و طیور و کارگران در محیط فارم باعث ایجاد بیماری و کاهش راندمان کار می شود. باکتری هایی همانند سالمونلا و اشرشیاکلی با عث اسهال در طیور می شود. اما استفاده از ازن ژنراتور مرغداری باعث اکسید شدن و از بین رفتن این باکتری های می شود. علاوه بر ضدعفونی هوا و آب در فارم های مرغداری ، از ازن ژنراتور مرغداری برای شستشوی دستگاه ها؛ ضد عفونی سطوح، کف سالن ها می توان استفاده نمود. ازن با از بین بردن میکروارگانیسم ها در این بخش ها موجب استریل شدن تجهیزات و محیط فارم ها می شود.
موارد خاص استفاده از ازن ژنراتور در مرغداری ها در زیر ارائه شده است :

-ضدعفونی آب مصرفی و آب مورد لزوم برای واكسیناسیون
-ضدعفونی سیستم آبرسانی در هنگام وقوع بیماری های همه گیر قارچی و . . .
-شستشوی سالن و تجهیزات با آب ازن دار قبل از ضدعفونی با گاز ازن دار
-ضدعفونی تخم مرغ در اتاق گاز ازن یا آب ازن دار
-اتاقك ضدعفونی بازدیدكنندگان و كاركنان مرغداری، جایگزینی مناسب برای حوضچه های ضدعفونی
-ضدعفونی اتاق های ستر و هچر
-ضدعفونی آخر دوره ای سالن و لوازم با گاز ازن در غلظت های بالا
-سیستم تصفیه و ضدعفونی هوای در حال گردش در سالن های مرغداری با گاز ازن
-حذف بوی آمونیاک و انجام میکروب زدایی و غبارگیری
-ضدعفونی انبار دانه و خوراک مرغ

قیمت ازن ژنراتور مرغداری براساس کارشناسی فنی ؛ کارشناسان شرکت ناب زیست از محیط مرغداری؛ تعیین دیتاهای دقیق مانند دبی آب مصرفی؛ اندازه سوله های مورد استفاده؛ نوع و نحوه گردش هوا در سوله ها؛…..انجام میگیرد که قیمت دقیق دستگاه ازن ژنراتور مرغداری متاثر از گراماژ تشخیص داده شده است؛ قیمت ازن ژنراتور مرغداری تولیدی شرکت ناب زیست که بصورت دائم کار صنعتی تولید میگردد بسیار پایین و مقرون به صرفه و پایین تر از هم رده های خارجی خود میباشد با همان کارایی و بازدهی؛ که اولین تولید کننده دستگاه ازن ژنراتور مرغداری در داخل خاک ایران میباشد

کاربرد ازن ساز در دامداری و مرغداری

امروزه در صنعت مرغداری و دامداری استفاده از ازن برای ضدعفونی آب و هوای فارم ها بسیار استفاده می شود. صنعت مرغداری و دامداری به عنوان یکی از صنایع مهم و قابل رشد در ایران می باشد که استفاده از تکنولوژی های جدید در این صنعت به منظور بهبود و رشد دام و طیور را بیش از پیش الزامی می سازد. اساساَ فضای مرغداری ها و دامداری ها همواره تحت تاثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات دام و طیور قرار دارد، گاز آمونیاک، اسید سولفوریک، اسید کربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و محیط فارم ها می شود، گاز ازن به سادگی قادراست همه این مواد آلی رااکسیده نموده و بوهای مضر را ازبین ببرد که برای سلامتی دام و طیور خیلی خوب است، درچنین وضعیتی هضم کامل تر و جذب مواد غذایی بهتر صورت می گیرد بنابراین باعث افزایش قابل ملاحظه تبدیل خوراک دام و طیور به گوشت و در نتیجه سودآوری بیشتر برای صنعتگران می شود. استفاده از ازن به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده بسیار قوی در آب های مصرفی فارم ها می تواند بسیار در سلامت دام و طیور موثر باشد. آب مصرفی فارم ها معمولاَ از چاه تامین می شود. آلودگی های میکروبی در آب چاه و مصرف این آب ها توسط دام و طیور و کارگران در محیط فارم باعث ایجاد بیماری و کاهش راندمان کار می شود. باکتری هایی همانند سالمونلا و اشرشیاکلی با عث اسهال در دام و طیور می شود. اما گاز ازن باعث اکسید شدن و از بین رفتن این باکتری های می شود. علاوه بر ضدعفونی هوا و آب در فارم های مرغداری و دامداری، از ازن برای شستشوی دستگاه های شیردوش و ضد عفونی سطوح، کف سالن ها، بطری ها و تانکرهای حمل فراورده های لبنی در دامداری ها می توان استفاده نمود. ازن با از بین بردن میکرو اورگانیسم ها در این بخش ها موجب استریل شدن تجهیزات و محیط فارم ها می شود.

دستگاه ازن ژنراتور

به طور کلی از ازن در صنعت مرغداری و دامداری برای ضدعفونی آب، هوا و شستشوی تجهیزات استفاده می شود. موارد خاص استفاده از ازن در دامداری ها و مرغداری ها در زیر ارائه شده است :

1)ضدعفونی آب مصرفی دام

2)ضدعفونی هوای دامداری

3)ضدعفونی تجهیزات و لوازم دامداری

4)ضدعفونی سالن های دامداری

5)ضدعفونی تانکرهای حمل شیر

كاربرد ازن در صنعت مرغداری:

1)ضدعفونی آب مصرفی و آب مورد لزوم برای واكسیناسیون

2)ضدعفونی سیستم آبرسانی در هنگام وقوع بیماری های همه گیر قارچی و . . .

3)شستشوی سالن و تجهیزات با آب ازن دار قبل از ضدعفونی با گاز ازن دار

4)ضدعفونی تخم مرغ در اتاق گاز ازن یا آب ازن دار

5)اتاقك ضدعفونی بازدیدكنندگان و كاركنان مرغداری، جایگزینی مناسب برای حوضچه های ضدعفونی

6)ضدعفونی اتاق های ستر و هچر

7)ضدعفونی آخر دوره ای سالن و لوازم با گاز ازن در غلظت های بالا

8)سیستم تصفیه و ضدعفونی هوای در حال گردش در سالن های مرغداری با گاز ازن

9)حذف بوی آمونیاک و انجام میکروب زدایی و غبارگیری

10)ضدعفونی انبار دانه و خوراک مرغ

قیمت ازن ژنراتور – ازن زن

قیمت دستگاه ازن زن تولیدی شرکت ناب زیست نسبت به اندازه ازن تولیدی ( گراماژ دستگاه ازن زن از ۱ گرم تا یک کیلوگرم ازن تولیدی) و نوع دستگاه ازن زنی ( دستگاه ازن زن صنعتی – دستگاه ازن زن نیمه صنعتی – دستگاه ازن زن پزشکی ) متغییر میباشد.

تولیدات شرکت ناب زیست در زمینه ازن زنی و تولید دستگاه ازن ژنراتور در همه صنایع بر حسب مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت تولید میگردد. قیمت دستگاه ازن ژنراتور تولیدی این شرکت نسبت به مشابه داخلی و خارجی مناسب و مقرون به صرفه میباشد.

دستگاه ازن ساز

روش های تولید ازن : تولید ازن با دستگاه به دو روش تابانیدن پرتو ماوراء بنفش به اکسیژن و یا تخلیه الکتریکی در مجاورت هوا (اکسیژن) انجام می شود.

موارد استفاده دستگاه : در اندازه های مختلف صنعتی و خانگی برای تصفیه هوا و آب و ضدعفونی میوه ها و سبزیجات و …

مراحل کار :

1-هوای محیط به داخل دستگاه کشیده می شود.

2-از فیلتر برای حذف گرد و غبار عبور می کند.

3-یک فن هوا را به داخل محفظه تخلیه الکتریکی مکش می کند.

4-یک ولتاژ بسیار بالا با ایجاد تخلیه الکتریکی و پدیده کرونا اکسیژن را به ازن تبدیل می کند.

5-ازن  قابل استفاده از دستگاه خارج می شود.
دیزل ژنراتور

ازن :

  ازن مولکول سه اتمی اکسیژن می باشد که به دلیل ناپایداری دارای خاصیت اکسندگی بسیار قوی می باشد و می تواند اکثر باکتری ها و ویروس ها را از درون متلاشی کند ، این ویژگی ها باعث می شود در موارد تصفیه و گندزدایی آب و فاضلاب ، ضد عفونی میوه ها و سبزیجات و … استفاده شود.

  ازن به صورت طبیعی به دو صورت تولید می شود اول در اثر پرتو UV ساطع شده از خورشید و دوم بر اثر تخلیه الکتریکی ناشی از صاعقه اکسیژن تجزیه شده و در اثر ترکیب O2 با O ازن بوجود می آید.

مراحل تولید :

وقتی گاز اکسیژن موجود در هوا به روش UV یا تخلیه الکتریکی تجزیه و به نوزاد اتمی بدل شود و عنصر دیگری برای واکنش نیابد به مولکول خود حمله کرده و مولکول سه اتمی یعنی ازن تشکیل می دهد.

 → 2

  +2  →  

مشخصات فیزیکی اکسیژن و ازن :

ویژگی اکسیژن ازن
فرمول شیمیایی
وزن مولکولی 48 g/mol 32 g/mol
رنگ بی رنگ آبی روشن
بو بی بو بوی تند در غلظت های بالا
نقطه ذوب -218.79 deg C -192.5 deg C
نقطه جوش -1892.95 deg C -111.9 deg C
دمای بحرانی -118.56 deg C -121 deg C
فشار بحرانی 5.043 atm 54.5 atm
چگالی 1.429 g/l @ 0 deg C 2.144 g/l @ 0 deg C
حلالیت در دمای صفر درجه 0.049 g/100 ml 0.64 g/100 ml
پتانسیل الکتروشیمیایی 1.23 V 2.07 V

کاربردهای ازن:

 1. تصفیه آب و فاضلاب :

به دلیل ویژگی های ضد عفونی کنندگی و اکسیدکنندگی عالی ازن، به طور گسترده ای در بسیاری از کاربردهای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد. هر یک از این ویژگی ها دارای کاربرد مختلفی برای اجرا و استفاده از ازن است.

ازن دارای طیف گسترده ای از کاربردها در تصفیه آب است. ازن می تواند به عنوان یک گند زدا، رنگ زدا، ضدعفونی کننده، سم زدا، بو گیر، و برای از بین بردن طعم استفاده شود.

ازن یک جایگزین سبز برای تصفیه آب به جای مواد شیمیایی است و دارای ضایعات جانبی کمتری می باشد .

ازن از جمله ترکیباتی است که با توجه به خواص ویژه خود نزدیک به یک قرن است که به عنوان گندزدایی در آب آشامیدنی توسط کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته است . اولین کاربرد ازن در سال ۱۸۹۳ برای تصفیه خانه ای که از آب رودخانه راین تغذیه می‌شد ، صورت گرفت. امروزه بیش از یک هزار تصفیه خانه آب از ازن به عنوان بخشی از تصفیه آب آشامیدنی استفاده می‌کنند که اغلب آن‌ها در کشورهای غربی بویژه فرانسه سوئیس و کانادا قرار دارند بزرگترین تأسیسات گندزدایی با ازن در مناطق پاریس و مونترال به کار گرفته شده است.

حذف فلزات سنگین موجود در آب (اکسید کردن آهن ، منگنز ، سرب ، مس و …)

سایر خواص و مزایای استفاده از ازن

·                از بين بردن كامل طعم،رنگ و بوي آب

·                ميكروب كشي سريع و وسيع

·                از بين بردن كامل طعم و بوي آب

·                حذف جلبك

·                عدم تولید پسماندهای مضر

·                حذف مواد آلی

جایگاه استفاده از ازن در تعدادی از کشورها :

کانادا:اولین تأسیسات ازن زنی در کانادا در سال ۱۹۵۶ نصب و راه اندازی شد. در این کشور از ازن به عنوان گندزدا و نیز حذف کننده طعم و بو؛ کنترل کدورت استفاده گردیده است .هر چند جهت حفظ مقادیر باقی مانده گندزدا در شبکه سیستم کلرزنی نیز به صورت همزمان به کار گرفته شده است کاربرد عمده ازن در کانادا در حذف مشکلات طعم و بوهای فصلی به منظور کمک برای گندزدایی بوده است.

آمریکا:در سال ۱۹۴۰ نخستین واحد ازن زنی به منظور از بین بردن طعم و بوی حاصل از مواد آلی در آمریکا تأسیس شده البته همواره از کلرزنی بصورت همزمان استفاده می‌گردید تا سیستم توزیع مقدار باقیمانده پایدار از گندزداها را داشته باشد. با افزایش آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی در دهه ۹۰ قوانین جدیدی در راستای بهبود کیفیت وضع گردیده است. از این رو تعداد تصفیه خانه‌های دارای تأسیسات ازن زنی در این کشور بین سال‌های ۹۰تا ۹۴ از ۲۰ به ۶۰ درصد افزایش یافته است.

فرانسه:در سال ۱۹۹۲ حدود ۷۰۰ تصفیه خانه در فرانسه با استفاده از سیستم ازن زنی مشغول به کار بوده اند که آب تمامی‌ ‌این تصفیه خانه‌ها از آب‌های سطحی تأمین می‌شده است. هدف اصلی استفاده از ازن کنترل طعم، بو، تخریب فنل و حذف مواد آلی و غیر فعال سازی ویروس‌ها و از بین بردن باکتری‌ها می‌باشد. در اکثر تصفیه خانه‌ها گزارش‌ها حاکی از آن است که ازن باعث افزایش راندمان حذف کدورت گردیده است.

سوئیس: در سوئیس ۱۵۰ تصفیه خانه بزرگ و کوچک ازن زنی برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها و حذف طعم، بو و مواد آلی استفاده می‌نماید.

استرالیا: در استرالیا نیز تعداد۴۲ تصفیه خانه با سیستم ازن زنی فعالیت دارند که تعدادی به عنوان گندزدایی مکمل کلر و تعدادی نیز به عنوان حذف کننده رنگ و مواد آلی به کار گرفته شده اند.

 • آبزی پروری :

ازن در برنامه های آبزی پروری برای بهبود کیفیت آب، کاهش بیماری ها و افزایش کارایی سیستم تصفیه آب استفاده می شود

 • برج خنک کننده :

ازن به عنوان یک ضدرسوب می تواند در فرآیند برج های خنک کننده استفاده می شود. استفاده از ازن در برج های خنک کننده مزایای متعددی دارد که در ذیل اشاره شده :

 • کاهش هزینه های شیمیایی برای برج خنک کننده
 • هزینه های عملیاتی پایین تر
 • کاهش مواد شیمیایی خروجی
 • جلوگیری از فرسایش چگالنده
 • سبز بودن ، جایگزین شیمیایی سازگار با محیط زیست
 • هزینه های پایین انرژی

  ازن به عنوان جایگزین مواد شیمیایی موجود به عنوان یک ضدرسوب استفاده می شود. بنابراین کاهش مصرف مواد شیمیایی و همچنین کاهش ترکیبات شیمیایی مزیت قابل توجه این روش می باشد . صرفه جویی در هزینه را می توان با کاهش مصرف مواد شیمیایی و کاهش هزینه ها برای تصفیه ی آب خروجی انجام داد.

 • تولید شیر :

در مقایسه ی شستشو و ضد عفونی دستگاه شیردوش و پستان دام توسط آب داغ و آب ازن دار نتیجه گیری شده که فرآیند شستشو با آب ازن دار هم ازنظر بهداشتی و هم تاثیری که بر رویی محیط زیست دارد بسیار مناسب است زیرا در این فرآیند حداقل میزان مصرف آب ، انرژی و مواد شیمیایی استفاده می شود.

 • خشکشویی ها :

در سیستم های شسشتشوی لباس صنعتی در هتل ها ، زندان ها ، بیمارستان ها برای کاهش مصرف انرژی ازن بسیار کاربردی می باشد و می تواند برای سیستم های خانگی هم مؤثر باشد .

چگونگی کارکرد آن به این صورت است که ازن به آبی که در فرآیند شستشو استفاده می شود اضافه می شود و برای حل آن آب باید سرد باشد بنابراین، به جای استفاده از آب گرم از آب سرد استفاده شده و مصرف انرژی کاهش یافته و به دلیل خواص ضد عفونی کننده ازن مصرف مواد شیمیایی نیز کاهش می یابد. همچنین می توان ازن را به صورت گاز در فرآیند شستشو اضافه کرد تا در آب حل شده و به شستشو کمک کند.

 • میوه و سبزیجات :

       شستشوی میوه و سبزیجات :

توسعه و کاربرد روش های کارآمد برای حفظ محصولات غذایی همیشه نگرانی های صنعت بوده است. جستجو برای فن آوری های جدید که امنیت و کیفیت محصولات را تضمین می کند، یک چالش در حال رشد است. در این زمینه، ازن معرفی شده است، ازن دارای مجموعه ای از ویژگی هاست که باعث می شود بسیار مناسب برای نگهداری و تیمار میوه ها و سبزیجات باشد. با توجه به پتانسیل تیمار های مبتنی بر اوزون برای به دست آوردن محصولات ایمن با عمر طولانی مدت، پژوهشگران متعددی روی این موضوع تمرکز کرده اند.

به علت اینکه برخی میوه ها از خود گاز اتیلن متصاعد می کنند و این گاز باعث رشد سریع میوه ها می شود و همین موضوع باعث زود خراب شدن میوه ها می شود از این رو میتوان میوه ها را با آب ازن دار شستشو داد و در اینصورت ازن باعث کاهش اتیلن متصاعد شده از میوه شده و به ماندگاری آن کمک شایانی می کند.

دیگر موارد استفاده از گاز ازن در میوه و سبزیجات:

۱- جهت استرلیزه کردن قارچ های خوراکی و میوه

۲- جهت از بین بردن میکروبهای موجود در سطح سبزیجات از قبیل سیب زمینی

۳- جهت از بین بردن قارچ های موجود در جعبه های بسته بندی و دیواره های اتاق نگهداری سیب

۴- طبق تحقیقات صورت گرفته در سال ۱۹۸۹ نگهداری کلم برای مدت ۶۰ دقیقه در آب ازنه شده تا میزان ۹۰% باکتریهای موجود را از بین برده است.همچنین در سال ۱۹۹۵ آزمایشات نشان داد که شستن تمشک و انگور به مدت ۲۰ دقیقه در آب ازنه شده باعث شد که تا مدت ۱۲ روز هیچگونه نشانه خرابی و پوسیدگی بر روی میوه ها دیده نشود

۵- گاز ازن جهت از بین بردن افت خرما نیز مورد استفاده قرار می گیرد.در این طرح، حشره بالغ، لارو و تخم شب پره هندی و شپش دندانه‌دار در معرض غلظت‌های مختلف ازن قرار گرفتند. نتایج در مورد حشره بالغ و لارو رضایت بخش بوده و نشان داد که در زمانهای کوتاه، ۱۰۰ درصد حشرات از بین می‌روند. این در حالی است که جهت از بین بردن تخم این حشرات غلظت‌های بالاتر ازن مورد نیاز است و با توجه به این که طبق قوانین بین‌المللی استفاده از متیل بروماید، ممنوع اعلام شده است، ازن می‌تواند جایگزین مناسبی برای این ماده جهت حشره زدایی از خرما باشد.

مقايسه بين كلرزني و ازن‌زني در آب استخر :

ازن كلر پارامتر
۳۱۲۵ بار سریعتر ۱ سرعت تاثیر گذاری نسبت به کلر
۵۰% قویتر ۱ قدرت تاثیرگذاری نسبت به کلر
دارد ندارد تاثير روي پروتوزوا به خصوص آميب
دارد (فضاي مفرح و نشاط‌آور) ندارد (به علت تصاعد گاز كلر) هواي مطبوع محوطه
ندارد دارد ناراحتی‌هاي تنفسي
ندارد دارد سوزش چشم
ندارد دارد خارش پوست
ندارد دارد ريزش مو
دارد ندارد يجاد شفافيت مضاعف
ندارد دارد ايجاد رسوبات روي كاشی‌هاي كف استخر و تجهيزات
ندارد دارد تغييرPH
ندارد دارد كاهش تاثير توسط آمونياك
بسيار كم بسيار زياد خورندگي تاسيسات
بسيار آسان دشوار بهره‌برداري و نگهداري
يك بار سرمايه‌گذاري هزينه جاري مداوم بالا هزينه‌ها
دارد (۱۰۰% رنگ‌بري در استفاده همزمان با فيلتر كربن) ندارد خاصيت رنگ‌بري
ندارد دارد (كلروآمين) توليد مواد خطرناك
اتوماتيك دستي نوع تزريق به آب

تاثیر ازن بر سلامتی :

  ازن به شکل محلول در آب تقریبا زیانی برای سلامتی ندارد و در صورت گازی هم در غلظت های کم برای سلامتی پستانداران تاثیری ندارد. ولی اگر غلظت آن بالا باشد برای سلامتی مضر است و علائم موقتی مانند (تنگی نفس،سردرد،تنفس شدید،درد شدید ریه ها)

ساختمان دستگاه ازن ژنراتور:

  از دو قسمت عمده Driver  و Tube تشکیل شده است.

Driver :  وظیفه تولید برق با ولتاژ بسیار بالای مورد نیاز واحد Tube را بر عهده دارد.

 عملکرد واحد درایور دستگاه ازن ساز : این مدار سوئیچینگ از بخش های اصلی یکسوساز و مبدل AC/DC برای تبدیل برق متناوب شهر به برق مستقیم و بخش boost transformer و مدار inverter برای تبدیل ولتاژ DC به ولتاژ AC با ولتاژ بسیار بالا تعبیه شده است. در این مرحله مقدار ولتاژ مستقیم تولید شده در مرحله قبل، دوباره به ولتاژ متناوب تبدیل میشود. فركانس خروجی اینورتر بیش از 20 كیلوهرتز (خارج از محدوده شنوایی) انتخاب میشود. عمل سوئیچ معمولاً به كمك چند طبقه ماسفت  جهت رسیدن به بهره بالا انجام میشود. در مرحله بعد ترانس با تعداد دورهای پیچشی كم قرار دارد. به دلیل فركانس بالا دور سیم پیچ ترانس كم میشود و بسته به نیاز ترانس افزاینده یا كاهنده است. در مرحله نهایی هم یک طبقه یکسوکننده و فیلتر وجود دارد که وظیفه ی آن ساختن خروجی ولتاژ مستقیم در محدوده معین و مشخصات مناسب است.

وظیفه واحد Tube در ازن ژنراتور :

این قسمت وظیفه تشکیل پلاسما جهت تجزیه اکسیژن موجود در هوا و تولید ازن را دارد.

کارکرد : وقتی به دو صفحه رسانا در نزدیکی هم , ولتاژ بسیار بالایی اعمال شود هوای بین این دو صفحه یونیزه شده و پدیده کرونا ایجاد می شود مانند هاله هایی که در اطراف سیم های فشار قوی دیده میشود. با استفاده از دی الکتریک مناسب بین صفحات می توان تخلیه الکتریکی را در میدان بزرگتری گسترش داد.

حالت پلاسمای ایجاد شده بین دو صفحه رسانا میتواند اکسیژن را به ازن تبدیل کند.

20 درصد هوا اکسیژن می باشد و می توان با اعمال اکسیژن خالص به ورودی Tube راندمان دستگاه را افزایش داد.

مواد مقاوم در برابر ازن :

  ازن به دلیل اکسید کنندگی قوی باعث خوردگی برخی مواد می شود بنابراین برای انتقال ازن باید از مواد مقاوم استفاده کرد.

 ترک های ایجاد شده توسط ازن روی لاستیک طبیعی   

چند نمونه از مواد مقاوم در برابر ازن : تفلون ، فولاد ضد زنگ ،  ویتون ، سیلیکون ، CPVC ، …

چند نمونه از مواد غیر مقاوم در برابر ازن : نایلون ، فولاد معمولی ، چدن ، لاستیک طبیعی ، …

مطالب پیشنهادی :
سپتیک تانک
تفاوت ایمهاف تانک و سپتیک تانک
پکیج تصفیه فاضلاب