Search
Generic filters
Exact matches only

ازن ژنراتور – ازن ساز – ازن زن

ازن ژنراتور

ازن ژنراتور ، ازن ساز یا ازن زن دستگاهی است که با ترزیق مقادیر متفاوتی گاز ازن به سیالات ، دامداری ها ، مرغداری ، کارخانجات و … کمک شایانی به ضد عفونی محصول و محیط می نماید.

این دستگاه با روش های تخلیه الکتریکی (کرونا) یا اشعه یو وی با شکست اتم اکسیژن O2 به دو اتم O و پیوند آن با یک اتم اکسیژن دیگر گاز ازن نایایدار O3 را تشکیل می دهد. این دستگاه را با نامهای ژنراتور ازن، دستگاه مولد ازن نیز میشناسند. این سیستم با تکنولوژی جدید و دانش روز افزون و پویای خود روز به روز در حال گسترش در جهان می باشد.

ازن به صورت طبیعی به دو صورت تولید می شود اول در اثر پرتو UV ساطع شده از خورشید و دوم بر اثر تخلیه الکتریکی ناشی از صاعقه اکسیژن تجزیه شده و در اثر ترکیب O2 با O ازن بوجود می آید. ازن مولکول سه اتمی اکسیژن می باشد که به دلیل ناپایداری دارای خاصیت اکسندگی بسیار قوی می باشد و می تواند اکثر باکتری ها و ویروس ها را از درون متلاشی کند ، این ویژگی ها باعث می شود در موارد تصفیه و گندزدایی آب و فاضلاب ، ضد عفونی میوه ها و سبزیجات و … استفاده شود.

هم اکنون این سیستم بدون نیاز به لوازم جانبی خشک کن ، چیلر ، پمپ تولید هوا ، کپسول هوا و … فقط با یک برق 220 ولت شهری مقدار ازن مورد نیاز بصورت دائم تولید و بدون توجه به رطوبت و دما و با راندمان بالا و مصرف انرژی پایین کار میکند. ازن ساز بعنوان یکی از جدیدترین و در عین حال مقرون بصرفه ترین تجهیزات در تصفیه آب و فاضلاب کمک شایانی به ضدعفونی و گندزدایی محیط، سیالات، میوه ها و … می نماید.

تولید ازن با دستگاه ازن ساز

روش های تولید ازن : تولید ازن با دستگاه به دو روش تابانیدن پرتو ماوراء بنفش به اکسیژن و یا تخلیه الکتریکی در مجاورت هوا (اکسیژن) انجام می شود.

ازن : ازن مولکول سه اتمی اکسیژن می باشد که به دلیل ناپایداری دارای خاصیت اکسندگی بسیار قوی می باشد و می تواند اکثر باکتری ها و ویروس ها را از درون متلاشی کند ، این ویژگی ها باعث می شود در موارد تصفیه و گندزدایی آب و فاضلاب ، ضد عفونی میوه ها و سبزیجات و … استفاده شود. ازن به صورت طبیعی به دو صورت تولید می شود اول در اثر پرتو UV ساطع شده از خورشید و دوم بر اثر تخلیه الکتریکی ناشی از صاعقه اکسیژن تجزیه شده و در اثر ترکیب O2 با O ازن بوجود می آید.

مشخصات فیزیکی اکسیژن و ازن :

ویژگی اکسیژن ازن
فرمول شیمیایی    
وزن مولکولی 48 g/mol 32 g/mol
رنگ بی رنگ آبی روشن
بو بی بو بوی تند در غلظت های بالا
نقطه ذوب -218.79 deg C -192.5 deg C
نقطه جوش -1892.95 deg C -111.9 deg C
دمای بحرانی -118.56 deg C -121 deg C
فشار بحرانی 5.043 atm 54.5 atm
چگالی 1.429 g/l @ 0 deg C 2.144 g/l @ 0 deg C
حلالیت در دمای صفر درجه 0.049 g/100 ml 0.64 g/100 ml
پتانسیل الکتروشیمیایی 1.23 V 2.07 V

کاربردهای ازن

تصفیه آب و فاضلاب :

به دلیل ویژگی های ضد عفونی کنندگی و اکسیدکنندگی عالی ازن، به طور گسترده ای در بسیاری از کاربردهای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد. هر یک از این ویژگی ها دارای کاربرد مختلفی برای اجرا و استفاده از ازن است. ازن دارای طیف گسترده ای از کاربردها در تصفیه آب است. ازن می تواند به عنوان یک گند زدا، رنگ زدا، ضدعفونی کننده، سم زدا، بو گیر، و برای از بین بردن طعم استفاده شود. ازن یک جایگزین سبز برای تصفیه آب به جای مواد شیمیایی است و دارای ضایعات جانبی کمتری می باشد .

ازن از جمله ترکیباتی است که با توجه به خواص ویژه خود نزدیک به یک قرن است که به عنوان گندزدایی در آب آشامیدنی توسط کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته است . اولین کاربرد ازن در سال ۱۸۹۳ برای تصفیه خانه ای که از آب رودخانه راین تغذیه می‌شد ، صورت گرفت.

امروزه بیش از یک هزار تصفیه خانه آب از ازن به عنوان بخشی از تصفیه آب آشامیدنی استفاده می‌کنند که اغلب آن‌ها در کشورهای غربی بویژه فرانسه سوئیس و کانادا قرار دارند بزرگترین تأسیسات گندزدایی با ازن در مناطق پاریس و مونترال به کار گرفته شده است. 

مقايسه بين كلرزنی و ازن‌زنی در آب استخر :

ازن كلر پارامتر
۳۱۲۵ بار سریعتر ۱ سرعت تاثیر گذاری نسبت به کلر
۵۰% قویتر ۱ قدرت تاثیرگذاری نسبت به کلر
دارد ندارد تاثير روي پروتوزوا به خصوص آميب
دارد (فضاي مفرح و نشاط‌ آور) ندارد (به علت تصاعد گاز كلر) هواي مطبوع محوطه
ندارد دارد ناراحتی‌هاي تنفسي
ندارد دارد سوزش چشم
ندارد دارد خارش پوست
ندارد دارد ريزش مو
دارد ندارد يجاد شفافيت مضاعف
ندارد دارد ايجاد رسوبات روي كاشی‌هاي كف استخر و تجهيزات
ندارد دارد تغييرPH
ندارد دارد كاهش تاثير توسط آمونياك
بسيار كم بسيار زياد خورندگي تاسيسات
بسيار آسان دشوار بهره‌برداري و نگهداري
يك بار سرمايه‌گذاري هزينه جاري مداوم بالا هزينه‌ها
دارد (۱۰۰% رنگ‌بري در استفاده همزمان با فيلتر كربن) ندارد خاصيت رنگ‌بري
ندارد دارد (كلروآمين) توليد مواد خطرناك
اتوماتيك دستي نوع تزريق به آب

استفاده از ازن ژنراتور برای تصفیه فاضلاب به طور فزاینده ای در حال افزایش است، به خصوص هنگامی که سطح آلودگی بالا بوده و نیاز به تصفیه در سطح بالایی باشد. ازن یک ضد عفونی کننده قوی با پتانسیل اکسیداسیون بالا است و یکی از موثرترین روش های غیر فعال کردن پاتوژن ها است.

مزایای استفاده از ازن ساز در تصفیه فاضلاب

از مزایای استفاده از ازن همراه با فناوری و تکنولوژی های جدید تصفیه این است که گزینه ای قدرتمند برای گندزدایی فاضلاب از قبیل تصفیه پساب صنعتی پیچیده را امکان پذیر می سازد.

پس از آن کلر به عنوان عامل ضد عفونی کننده عمده به دلیل پایین بودن قیمت و سهولت استفاده نسبی، جایگزین ازن شد. آهن و منگنز، حذف رنگ، کاهش کدورت، حذف آفت کش ها ، کاهش SVI از لجن، به حداقل رساندن لجن مازاد و ضد عفونی فاضلاباز جمله کاربردهای ازن می باشد. اخیرا استفاده از ازن برای حذف آلاینده های میکرو، مانند مواد دارویی، آفت کش ها و EDC افزایش پیدا کرده است. ازن کمک می کند تا مواد مضر، رنگ، بو و میکروارگانیسم ها مستقیما و بدون ایجاد محصولات جانبی مضر یا مواد باقی مانده از بین روند.

ازن همچنین به حذف تانسیدس، فنل، سیانید و تغییر رنگ در فاضلاب کمک می کند. ازن محلول شناور(DOF) پیشرفت جدیدی است که باعث می شود سیستم های DAF و DGF برای تصفیه فاضلاب کارآمدتر شوند. سیستم های راه حل بر پایه ازن برای مجموعه ی گسترده ای از صنایع از جمله داروسازی، پارچه، خودرو و بسیاری از صنایع دیگر ایده آل است.

ازن ژنراتور در تصفیه فاضلاب

به صورت موردی موارد زیر به طور خلاصه به عنوان مزایای استفاده از ازن در تصفیه فاضلاب قابل ذکر است:

 • موثرتر از کلر در از بین بردن ویروس ها و باکتری ها.
 • نیاز به زمان تماس کوتاه برای اثرگذاری.
 • عدم تولید آلودگی جانبی به دلیل سرعت تجزیه بالای ازن(برخلاف کلر، فرمالین و سایر مواد شیمیایی).
 • عدم رشد میکروارگانیسم ها، به جز آنهایی که توسط ذرات موجود در جریان فاضلاب محافظت می شوند.
 • تولید در محل و در نتیجه وجود مشکلات ایمنی کمتر در ارتباط با حمل و نقل، بارگیری و تخلیه مواد.
 • افزایش اکسیژن محلول (DO).
 • می تواند نیاز به هوادهی مجدد را از بین ببرد و همچنین سطح DO در جریان دریافتی را افزایش دهد.
 • سیستمی تمیز، ایمن و قابل اعتماد و نیازمند فضا و تجهیزات کمتر نسبت به بسیاری از سیستم های تصفیه ی شیمیایی / ذخیره سازی.
 • صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه های شیمیایی در جریان.
  تمام باکتری ها را بدون ترجیح به یک نوع ارگانیسم نابود می کند. ازن هم چنین می تواند BOD، COD و بسیاری از مواد آلاینده دیگر را در جریان فاضلاب حذف کند.
 • عدم نیاز به فیلتراسیون پس از ضدعفونی شدن توسط ازن.
 • تشکیل مواد ثانویه کمتر مانند تری هالومتان ها THM در استفاده از ازن با توجه به اثرگذاری بیشتر آن.
 • اکسیداسیون ترکیبات بو در آب ممکن است یک اثر ثانویه استفاده از ازن در تصفیه فاضلاب باشد.
  کنترل بو ممکن است در طول پروسه ضد عفونی کامل شود.
 • حذف میکرو آلاینده ها و عدم نیاز به روش های حذف اضافه در جریان تصفیه فاضلاب.

سایر مزایای دستگاه تزریق ازن

 • ازن یك ماده ضد عفونی كننده مؤثر، جالب و به مراتب بهتر از كلر، دی اكسید كلر، كلروآمین ها و رادیكال های هیدروكسیل می ‌باشد.
 • مقاومت نسبی میكروارگانیسم ها در مقابل ازن به طور تقریبی بدین ترتیب است : باكتری ها، ویروس ها، تخم ها و كیست های انگلی ـ تركیبات موجود در فاضلاب در اثر ازناسیون اكسید می شوند. اكسیداسیون یون ها و گونه های: 1 ,H2S/S2 , ClO2 , CN- , NO2 , Mn2+ , Fe2+ وAsIII ، سریع است. ولی سرعت اكسیداسیون Br-, NH4 + / NH3, HOCl/OCl- ، كلرو آمین ها، برموآمین ها، H2O2 كم تا متوسط است و سرعت اكسیداسیون یون Cl- تقریباً صفر است.
 • تمامی فاضلاب ها حاوی ذرات معلق و كیست های انگلی هستند كه سبب بیماری زایی می شوند. اندازه این ذرات معلق در حدود µm 12~ 3 است.
 • بعد از ازناسیون، میزان مصرف منعقد كننده ها كاهش یافته و سرعت عمل فیلتراسیون بالا می رود.
 • میكرو آلوده كننده‌های آلی در پساب در كنار مواد آلی طبیعی (NOM ) یافت می شوند، اما غلظت آنها خیلی كمتر (در حدود µg/L 0.1 تا µg/L 100 ) می باشد، كه توسط ازن و رادیكال های ْOH به طور نسبی از بین می روند.
 • تقریباً انواع فاضلاب اعم از صنعتی و خانگی را می توان توسط ازناسیون تصفیه نمود. شرایط عملیاتی مورد استفاده در ازناسیون، به نوع صنعت و نوع فاضلاب بستگی دارد .
 • براساس این جمع بندی، پیدا شدن انواع جدید میكروارگانیسم در پساب مانند تخم و كیست های انگلی، آشكار شدن انواع بیشتری از مواد آلوده كننده در آن را به دنبال دارد. همچنین افزایش سطح كیفی مورد نیاز برای فاضلاب و پساب، طراحان را بر آن داشته است تا فرآیند ازناسیون را مورد توجه قرار دهند.

ازن ساز توانسته است در موارد زیادی مانند ضدعفونی كردن و اكسیداسیون تركیبات آلی جایگزین فرآیندهای تصفیه متعارف شود. این فرآیند جدید در موارد مختلف دیگری همانند حذف ذرات معلق نیز كارایی روش های قدیمی تصفیه را افزایش داده است.

فرآیندهای صورت گرفته توسط بخش R&D بصورت متمرکز بر روی فاضلاب کارخانجات صنایع غذایی و پساب حاصل از شستشوی خطوط مربوطه بوده است. در این راستا با نصب ازن ژنراتور در سیستم تصفیه فاضلاب نتایج حاکی از کاهش بارمیکروبی و زدایش بو از پساب حاصله به دست آمده است. علاوه بر این این مجموعه اقدامات موثری در جهت جایگزین نمودن روش های قدیمی با این تکنولوژی نوین نموده است و به نتایج مطلوبی رسیده است.

 

ازن ژنراتور

ساختمان دستگاه ازن ژنراتور:

 این دستگاه  از دو قسمت عمده Driver  و Tube تشکیل شده است.

دستگاه ازن ساز

Driver :  وظیفه تولید برق با ولتاژ بسیار بالای مورد نیاز واحد Tube را بر عهده دارد.

 

دستگاه ازن ژنراتور

 

Tube: این قسمت وظیفه تشکیل پلاسما جهت تجزیه اکسیژن موجود در هوا و تولید ازن را دارد.

دستگاه ازن ساز

عملکرد واحد درایور دستگاه ازن ساز :

این مدار سوئیچینگ از بخش های اصلی یکسوساز و مبدل AC/DC برای تبدیل برق متناوب شهر به برق مستقیم و بخش boost transformer و مدار inverter برای تبدیل ولتاژ DC به ولتاژ AC با ولتاژ بسیار بالا تعبیه شده است. در این مرحله مقدار ولتاژ مستقیم تولید شده در مرحله قبل، دوباره به ولتاژ متناوب تبدیل میشود. فركانس خروجی اینورتر بیش از 20 كیلوهرتز (خارج از محدوده شنوایی) انتخاب میشود. عمل سوئیچ معمولاً به كمك چند طبقه ماسفت  جهت رسیدن به بهره بالا انجام میشود. در مرحله بعد ترانس با تعداد دورهای پیچشی كم قرار دارد. به دلیل فركانس بالا دور سیم پیچ ترانس كم میشود و بسته به نیاز ترانس افزاینده یا كاهنده است. در مرحله نهایی هم یک طبقه یکسوکننده و فیلتر وجود دارد که وظیفه ی آن ساختن خروجی ولتاژ مستقیم در محدوده معین و مشخصات مناسب است.

 

مولد ازن

 

کارکرد : وقتی به دو صفحه رسانا در نزدیکی هم , ولتاژ بسیار بالایی اعمال شود هوای بین این دو صفحه یونیزه شده و پدیده کرونا ایجاد می شود مانند هاله هایی که در اطراف سیم های فشار قوی دیده میشود. با استفاده از دی الکتریک مناسب بین صفحات می توان تخلیه الکتریکی را در میدان بزرگتری گسترش داد. حالت پلاسمای ایجاد شده بین دو صفحه رسانا میتواند اکسیژن را به ازن تبدیل کند. 20 درصد هوا اکسیژن می باشد و می توان با اعمال اکسیژن خالص به ورودی Tube راندمان دستگاه را افزایش داد.

قیمت ازن ژنراتور

مواد مقاوم در برابر ازن :

  ازن به دلیل اکسید کنندگی قوی باعث خوردگی برخی مواد می شود بنابراین برای انتقال ازن باید از مواد مقاوم استفاده کرد.

قیمت ازن ژنراتور

چند نمونه از مواد مقاوم در برابر ازن : تفلون ، فولاد ضد زنگ ،  ویتون ، سیلیکون ، CPVC ، …

چند نمونه از مواد غیر مقاوم در برابر ازن : نایلون ، فولاد معمولی ، چدن ، لاستیک طبیعی ، …

قیمت ازن ساز

مراحل کار ازن ژنراتور

 1. هوای محیط به داخل دستگاه کشیده می شود.
 2. از فیلتر برای حذف گرد و غبار عبور می کند.
 3. یک فن هوا را به داخل محفظه تخلیه الکتریکی مکش می کند.
 4. یک ولتاژ بسیار بالا با ایجاد تخلیه الکتریکی و پدیده کرونا اکسیژن را به ازن تبدیل می کند.
 5. ازن  قابل استفاده از دستگاه خارج می شود.

نصب ازن ساز

چگونه می توان نصب موفقیت آمیز دستگاه مولد ازن را انجام داد، و مهمترین ملاحظاتی که باید هنگام بهینه سازی نصب داشته باشید چیست؟

در هنگام انتخاب دستگاه تزریق ازن ، مهم است که به هزینه سیستم کامل توجه شود، نه تنها دستگاه سازنده ازن. اگر ژنراتوری را انتخاب کنید که ازن را با غلظت کمتری تولید کند، هزینه تجهیزات و تولید اکسیژن زیاد غیر ضروری خواهد بود. بنابراین توصیه می شود ازن ساز هایی در غلظت های بالاتر از 13 درصد وزنی نصب و راه اندازی کنید. غلظت بالاتر و پیروی از جریان گاز پایین تر، از بسیاری جهات، در طراحی بقیه سیستم مقرون بصرفه تر خواهد بود.

برای به حداقل رساندن خطر ریزش آب در لوله ازن، و ایجاد خسارت احتمالی، توصیه می کنیم کلیه تاسیسات مجهز به سیستم محافظت از جریان برگشتی باشند. اگر سیستم شما به افزونگی نیاز داشته باشد ، یک کنترل کننده سیستم که به چندین واحد اجازه می دهد به عنوان یک سیستم کار کنند، نیاز به ظرفیت اضافی را به حداقل می رساند. توصیه می شود که اکسیژن در دو مرحله فیلتر شود و تنظیم کننده فشار دقیقاً قبل از ازن ژنراتور قرار بگیرد. به این ترتیب فشار گاز ورودی به وضعیت فیلتر بستگی نخواهد داشت. قبل از اتصال ورودی اکسیژن به ژنراتور باید همیشه تمیز شود.

مشخصات فیزیکی اکسیژن و ازن

ویژگی

اکسیژن

ازن

فرمول شیمیایی

   

وزن مولکولی

48 g/mol

32 g/mol

رنگ

بی رنگ

آبی روشن

بو

بی بو

بوی تند در غلظت های بالا

نقطه ذوب

-218.79 deg C

-192.5 deg C

نقطه جوش

-1892.95 deg C

-111.9 deg C

دمای بحرانی

-118.56 deg C

-121 deg C

فشار بحرانی

5.043 atm

54.5 atm

چگالی

1.429 g/l @ 0 deg C

2.144 g/l @ 0 deg C

حلالیت در دمای صفر درجه

0.049 g/100 ml

0.64 g/100 ml

پتانسیل الکتروشیمیایی

1.23 V

2.07 V

خواص فیزیکی ازن

ازن یکی از آلوتروپ‌های اکسیژن است که گازی آبی رنگ با بوی تند و ناپایدار می‌باشد. این ترکیب یک اکسنده قوی بوده و بسیار قوی تر از هیپو کلرو اسید (ماده مؤثر گندزدایی کلر در آب ) می‌باشد. حلالیت گاز خروجی از ازن ژنراتور در آب ۱۲ مرتبه کمتر از حلالیت کلر بوده و محلول آبی آن نیز ناپایدار می‌باشد.

با توجه به ناپایداری گاز ازن نمی‌توان آن را مانند کلر ذخیره نمود. با توجه به حوادث زیادی که در خصوص ترکیدن سیستم‌های ذخیره و نگهداری کلر به وقوع پیوسته است ، این محدودیت لزوماً جزء معایب استفاده از گاز ازن محسوب نمی‌شود.

کاربرد دستگاه ازن ژنراتور

 • تصفیه آب کارخانه های آب معدنی آب آشامیدنی و انواع نوشیدنیها – تصفیه و ضدعفونی اب استخرهای شنا – گندزدایی فاضلاب و پساب های صنعتی – گند زدایی آب مصرفی واحدهای پزشکی و آزمایشگاهی – تصفیه آب کشاورزی دامپروری و پرورش ماهی.
 • استخرها : ازبین بردن باکتری ویروس و جلبک حذف بو حذف رنگ.
 • پرورش طیور : کاهش هزینه واکسیناسیون و دارو اکسید کننده و استریل کننده افزایش سطح اکسیژن محلول در آب بهبود با استفاده از ازن ژنراتور مرغداری.
 • پرورش ماهی : کاهش بیماری در آبزیان کاهش مصرف آب حذف ترکیبات آلی محلول کاهش استفاده از مواد شیمیایی.
 • آب معدنی : آب نوشیدنی بدون باکتری بهبود کیفیت آب افزایش سطح اکسیژن در آب شستشوی بطری و درپوش.
 • سردخانه ها : کاهش سطح اتیلن کنترل میکروبی و قارچی محیط.

خاطر نشان میشود که ازن ساز دائم کار  صنعتی تولیدی شرکت ناب زیست با قابلیت کار 24 ساعته دارای تکنولوژی پیشرفته مجهز به میکروپروسور داخلی با قابلیت کنترل توسط سنسورها و دارای سیستم خنک کننده میباشند . بهترین دستگاه ازن زن دارای قطعاتی با دوام و طول عمر بالا ، هزینه نگهداری پایین و مصرف برق کمتر استهلاک کمتری دارند . همچنین مجهز به سیستم هشدار دهنده هواساز ، خشک کن هوای ورودی و نمایشگر دیجیتالی ازن جهت نمایش و کنترل عملکرد صحیح تولید ازن ، برق مصرفی ، برق ورودی ، آمپر ، ولت متر ، ترموستات دیجیتالی جهت هرچه آسانتر کردن کنترل اپراتور از کارکرد دستگاه میباشد. از سایر کاربرد های آن میتوان به استفاده دستگاه تولید ازن در صنعت شیلات صنعت نان صنعت دامی و طیور سردخانه ها  کشاورزی محیط های بیمارستانی تصفیه فاضلاب برج ها خنک کننده و علم پزشکی استفاده کرد .

ذیلا کاربردها و مزایای دستگاه ازن ساز یا پکیج تزریق اوزن را بیان می نمائیم.

از بين بردن كامل طعم،رنگ و بوی آب

علت بروز رنگ در آبهاي سطحي وجود مواد آلي طبيعي نظير اسيدهاي تانيك، فلويك و هيوميك مي‌باشند. ازن به اين پيوندهاي دوگانه مواد آلي حمله كرده و آنها را مي‌شكند و حذف اين پيوندهاي دوگانه باعث حذف رنگ مي‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که ازن می‌تواند آفت کش‌های مالاتیون و پاراتیون را که ترکیبات سرطان زا و خطرناک هستند به فسفریک اسید بی خطر تبدیل نماید.

ميكروب كشی سريع و وسيع

قابليت اكسيداسيون ازن بالاتر ازهمه گندزداهای رایج مانند كلر و مشتقات آن، پركلرين، آب ژاول و غیره می‌باشد. تحقيقات نشان می‌دهد كه گندزدایی توسط ازن حاصل اثر مستقيم آن بر باكتری ها و تجزيه ديواره سلولي باكتریها می‌باشد که به فرایند زوال سلولي (cell lysing) معروف است و از اين نظر با مكانيسم عمل كلر در فرايند گند زدائی متفاوت است.

کلر فقط با نفوذ به داخل سلول، آن را غیرفعال میکند و قادر به پاره کردن دیواره سلولی و از بین بردن آن نیست. با توجه به قدرت بالای گند زدائي ازن در مقايسه با كلر و ساير گندزداها ، زمان كمتری جهت تكميل فرايند گند زدایی نياز می‌باشد. بررسي ها همچنين بيانگر توانایی بيشتر ازن در از بين بردن ويروس‌ها در مقايسه با كلر می‌باشد.

مقایسه ازن با سایر مواد شیمیایی

در مقام مقايسه ازن بعنوان گندزدا ۲۵ بار قوي‌تر از اسيدهيپوكلرو (HOCl) و ۲۵۰۰ بار قوي‌تر از هيپوكلريت (OCl) و ۵۰۰۰ بار قوي‌تر از كلروآمين (NH2Cl) است. اين مسئله بوسيلة مقايسه ثابت‌هاي CT اندازه‌گيري مي‌شود كه عبارتست از غلظت و زمان لازم براي كشتن ۹۹٫۹% كل ميكروارگانيزم‌ها. ميزان ۰٫۴ppm از ازن در عرض ۴ دقيقه مي‌تواند هر باكتري، ويروس، قارچ و يا كپكي را نابود سازد.

در اين ميان قابليت ازن در از بين بردن ويروس‌ها بسيار شگفت‌ انگيز بوده و حتی در غلظت‌هاي باقي‌مانده بسيار پايين می تواند ويروس‌هاي بيماري‌زا مثل هپاتيت را از بين ببرد. در مطالعات آزمايشگاهي ثابت شده فقط ۰٫۰۱۲ ppm ازن در كمتر از ۱۰ ثانيه مي‌تواند تمام ويروس‌ها را نابود كند. همچنين كپك‌ها نيز به آساني توسط ازن در آب كنترل مي‌گردند. كيست‌ های Giardia و Cryptospoidium به سهولت توسط اوزون ساز كنترل می شوند در حاليكه مقادير طبيعي كلر بر آنها بی اثر است.

از بين بردن كامل طعم و بوی آب

ازن ژنراتور قادر است تركيبات فنوليک و ديگر تركيبات مولد طعم را در آب شرب از بين ببرد. بو و طعم در منابع آبي بطور طبيعي از آلودگی های مواد آلی انسانی بوجود می آيد. بدين ترتيب كه باكتري‌ها با مصرف اين مواد، بخصوص در آب‌هاي سطحي باعث ايجاد طعم و بو مي‌شوند. مصرف كلر براي گندزدايي سبب ايجاد تركيبات كلروفنل با بو و طعم بسيار بالايي مي‌شود. بيشتر اين تركيبات بوزا توسط تصفية ازن از بين مي‌رود حتي برخي تركيبات سولفور نظير سولفيد هيدروژن، مركاپتان‌ها يا سولفيدهاي آلي مي‌توانند توسط ازن به سولفات‌ها، اكسيد شوند.

کاربرد اوزون ژنراتور در حذف جلبک

ازن با توجه به خاصيت اكسيدكنندگي قوي قادر به از بين بردن انواع جلبك‌ها مي‌باشد. ازناسيون آب‌هاي آلوده شده با جلبك، سبب اكسيداسيون و شناور شدن جلبك در سطح مخزن مي‌شود. ازن همچنين متابوليك‌هاي محصولات جانبي توليد شده توسط جلبك را اكسيد و حذف كرده و در نتيجه باعث حذف طعم و بو خواهد شد.

عدم تولید پسماندهای مضر توسط اوزون ساز

محصولات جانبي حاصل از ازن زني شامل اسيد هايي با وزن ملكولي كم وغير هالوژن دار، آلدهيدها، كتون ها و الكل ها می‌باشند كه اين تركيبات اغلب توسط ميكرو ارگانيسم هاي موجود در آب قابل تجزيه بيولوژيكي می‌باشند و معمولاً براي مصرف كنندگان بي خطر هستند.

قدرت ازن در حذف مواد آلی

تحقيقات نشان داده است كه ازن می‌تواند آفت‌كش‌هاي مالاتيون وپاراتيون را كه تركيباتي سرطان زا وخطرناك هستند به اسيد فسفريك ( بي خطر) تبديل نمايد.

کاربردهای ازن ساز در تصفیه فاضلاب

یکی از اساسی ترین اهداف تصفیه آب، گندزدایی یا ضد عفونی نمودن آب آشامیدنی است تاکنون برای گندزدایی آب روش‌های مختلفی ارائه گردیده است که مهمترین آن‌ها کلرزنی ، ازن زنی و استفاده از دی اکسید کلر ، برم، ید و نیز اشعه UV می‌باشد.

عمومی‌ترین روش گندزدایی در جهان کلرزنی است که با توجه به این که در اثر گندزدایی با کلر، ترکیبات آلی کلردار تشکیل شده که عوارض نامطلوبی را برای مصرف کنندگان ایجاد می‌کند، استفاده از گندزدایی جدید روز به روز ابعاد وسیع تری پیدا می‌کند. ازن از جمله ترکیباتی است که با توجه به خواص ویژه خود نزدیک به یک قرن است که به عنوان گندزدایی در آب آشامیدنی توسط کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته است .

اولین کاربرد ازون ژنراتور در سال ۱۸۹۳ برای تصفیه خانه ای که از آب رودخانه راین تغذیه می‌شد ، صورت گرفت. امروزه بیش از یک هزار تصفیه خانه آب از اوزون ساز به عنوان بخشی از تصفیه آب آشامیدنی استفاده می‌کنند که اغلب آن‌ها در کشورهای غربی بویژه فرانسه سوئیس و کانادا قرار دارند بزرگترین تأسیسات گندزدایی با ازن در مناطق پاریس و مونترال به کار گرفته شده است.

سایر کاربردهای دستگاه تزریق ازن بصورت تیتروار بیان می شود.

 • حذف فلزات سنگین موجود در آب (اکسید کردن آهن ، منگنز ، سرب ، مس و …)
 • تصفیه فاضلاب
 • گند زدایی از فاضلاب
 • آبزی پروری
 • آب بسته بندی شده
 • برج خنک کننده
 • تولید شیر
 • صنایع غذایی
 • کاربرد در انبارهای غله
 • بهبود آب های زیرزمینی
 • استفاده در سیستم های لباسشویی
 • حذف بو
 • استخر و آبگرم
 • اصلاح خاک
 • آب شهری
 • آب فوق العاده خالص
 • استفاده مجدد از آب
 • از بین بردن باکتری ها

ازن خروجی از دستگاه تزریق ازون بر روی تخم باکتری ها نیز موثر است. عموما باکتری های منفی در مقایسه با باکتری های مثبت نسبت به ازن حسّاسیت بیشتری نشان می دهند. از بین بردن تخم باکتری ها از خود باکتری ها مشکل تر است.  تخم باکتری ها حتی در شرایط بسیار نامناسب محیطی نیز قادر به ادامه حیات هستند..

چگونگی کشته شدن باکتری ها توسط ازن ژنراتور

ازن باکتری های بسیاری را چه گرم مثبت و چه گرم منفی نابود می کند، ازن بر روی تخم باکتری ها نیز موثر است. عموما باکتری های گرم منفی در مقایسه با باکتری های گرم مثبت نسبت به ازن حسّاسیت بیشتری نشان می دهند. از بین بردن تخم باکتری ها از خود باکتری ها مشکل تر است.  تخم باکتری ها حتی در شرایط بسیار نامناسب محیطی نیز قادر به ادامه حیات هستند.

نقش ازن ساز در واکنش استرلیزه

مهمترین مکانیسم عمل ازن در فرایند استرلیزه کردن از بین بردن مولکولهای زنده غشاء سلولی باکتری ها با دیواره آن، پروتئین ها، فسفو لیپیدها و اسیدهای چرب اشباع نشده یافت می شود توسط اکسید کردن انجام می شود. ازن به سختی در آب حل می شود در حالیکه براحتی محلول در چربی می باشد. به همین علت از کار انداختن باکتری ها توسط ازن عمدتا از طریق ترکیب آن با چربی ها و پروتئین ها می باشد. در برخی موارد تخریب DNA نیز می تواند صورت پذیرد.

در یک سری تصاویر ثبت شده توسط میکروسکوپ الکترونی می توان مرگ باکتری Bacillus subtilis را مشاهده نمود. پس از اضافه کردن ازن، باکتری تقریبا بلافاصله از کار می افتد. ابتدا صدمات وارده بر روی غشاء و دیواره باکتری ملاحظه می شود که سرانجام متلاشی شده و منجر به مرگ باکتری می گردد.

Bacillus subtilis یک باکتری گرم منفی می باشد. دیواره خارجی سلول آن بر خلاف دیواره داخلی آن فاقد چربی است. این باکتری توسط تقسیم سلولی ازدیاد پیدا می کند. اندازه این باکتری پس از بلوغ کامل حدود ۱٫۵ میکرون بوده قابلیت تخم گذاری نیز دارد. ازن به شکل محلول در آب تقریبا زیانی برای سلامتی ندارد و در صورت گازی هم در غلظت های کم برای سلامتی پستانداران تاثیری ندارد. ولی اگر غلظت آن بالا باشد برای سلامتی مضر است و علائم موقتی مانند (تنگی نفس،سردرد،تنفس شدید،درد شدید ریه ها)

کاربرد ازن ساز در آب شیرین کن صنعتی

استفاده از دستگاه ازن ساز قبل از سیستم آب شیرین کن صنعتی سبب افزایش طول عمر فیلترهای کربن اکتیو شده و از جمع شدن میکروارگانیسم ها برروی ممبران ها جلو گیری می نماید. این دستگاه برای تزریق ازن بسیار سریعتر از کلر عمل کرده و در ضد عفونی نمودن آب و دستگاه آب شیرین کن صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. ازن یک اکسید کننده قوی و در عین حال ناپایدار است.

ازن به دلیل کوتاهی نیمه عمر قابل ذخیره کردن در هیچ نوع مخزنی  نمیباشد از این رو استفاده از ازن ژنراتور منوط به تولید ازن در محل مصرف میباشد .

ازن ساز دامداری

ازن خاصیت اکسید کنندگی بالایی دارد و قادر میباشد ترکیبات آلی را که باعث بوجود آمدن رنگ یا مزه و یا بو میشوند را نابود کرده و از بین ببرد و در یک زمان مشخص پاتوژن های بیماری زای موجود را نابود نماید. همچنین ازن تولیدی دستگاه ازن ساز از بین برنده بوهای نامطبوع ، بقایای مواد شوینده و آلاینده های هوا بوده و اکسید کننده فلزات سنگین و سمی ازجمله مس ، سرب ، منگنز ، نیکل ، روی و مواد سمی دیگر میباشد .

دستگاه تزریق ازن با تخلیه الکتریکی شروع به کار میکند در روش تخلیه الکتریکی اختلاف ولتاژ بالای زیاد مابین دو الکترود موجب تخلیه الکتریکی( روش تولید کرونا)  و تبدیل اکسیژن به ازن میشود .اوزن اکسید کننده ای بسیار قوی میباشد که تاثیرات سریع و کار آمدی را در گندزدائی آب آشامیدنی ، پساب های صنعتی و بوهای نامطبوع پیرامون محیط زیست دارد . همچنین دستگاه ازن ساز به عنوان یک روش غیر حرارتی جهت کنترل میکرو ارگانیسم ها در صنایع مختلف نظیر صنایع غذایی؛ استخرهای ورزشی کشاورزی و پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد.

دستگاه ازن ژنراتور

 

ازن ساز مرغداری

ازن ژنراتور برخلاف کلر و سایر گندزداها ترکیبات فرعی و مضر سرطانزا تولید نمی کند و بعد از ازناسیون اگر گاز اضافی باشد به حالت اکسیژن خالص در میاید و هیچگونه مواد زایدی باقی نمی گذارد که مهمترین حسن ازن به شمار میرود . این سیستم کمتر از کلر باعث خوردگی دیوار استخر و لوله ها شده و ماندگاری آب استخر را افزایش داده و باعث از بین رفتن بو و رنگ و طعم موجود در آب استخر میشود.

دستگاه ازن ساز ناب زیست از لحاظ کیفیت در مقایسه و با سایر دستگاههای مشابه در سطح عالی قرار دارد. قیمت ازن ژنراتور های شرکت ناب زیست در مقایسه با سایر شرکتهای رقیب پایین و مقرون به صرفه میباشد زیرا قیمت آن بر اساس سوبسید داخلی و تولید داخل کشور میباشد و در رقابت قیمت ازن ساز حرف اول را میزند.

ازن ژنراتور مرغداری

امروزه در صنعت مرغداری استفاده از پکیج تزریق ازن برای ضدعفونی آب و هوای فارم ها فراوان استفاده می شود. تولید کننده ازن یک ضد عفونی کننده هوشمند است و بسته به موارد استعمال ، کاربردهای بسیاری در ضدعفونی هوا ، آب ، محیط ( دیوارها ، کف زمین، سطوح) لباس های کار ، اجسام و لوازم مختلف و حتی اشخاص را داراست .

بر خلاف ضدعفونی کننده های معمول از آنجائیکه اتم های اکسیژن پس از پاکسازی و حذف آلودگی ها با یکدیگر نیز پیوند می نمایند . مجدداً به اکسیژن تبدیل شده و هیچگونه مواد سمی و مضری بر جا نمی گذارد صنعت مرغداری به عنوان یکی از صنایع مهم و قابل رشد در ایران می باشد که استفاده از تکنولوژی های جدید در این صنعت به منظور بهبود و رشد طیور را بیش از پیش الزامی می سازد.

اساساَ فضای مرغداری ها همواره تحت تاثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات طیور قرار دارد، گاز آمونیاک، اسید سولفوریک، اسید کربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و محیط فارم ها می شود، ازن ژنراتور به سادگی قادر است همه این مواد آلی را اکسیده نموده و بوهای مضر را ازبین ببرد که برای سلامتی طیور خیلی خوب است، درچنین وضعیتی هضم کامل تر و جذب مواد غذایی بهتر صورت می گیرد بنابراین ازن ژنراتور مرغداری باعث افزایش قابل ملاحظه تبدیل خوراک طیور به گوشت و تخم مرغ در نتیجه سودآوری بیشتر برای صنعتگران می شود.

استفاده از ازن ساز مرغداری به عنوان یک عامل ضد عفونی کننده بسیار قوی در آب های مصرفی فارم ها می تواند بسیار در سلامت طیور موثر باشد. آب مصرفی مزارع معمولاَ از چاه تامین می شود. آلودگی های میکروبی در آب چاه و مصرف این آب ها توسط دام و طیور و کارگران در محیط فارم باعث ایجاد بیماری و کاهش راندمان کار می شود. باکتری هایی همانند سالمونلا و اشرشیاکلی باعث اسهال در طیور می شود.

اما استفاده از ازن ژنراتور مرغداری باعث اکسید شدن و از بین رفتن این باکتری های می شود. علاوه بر ضدعفونی هوا و آب در فارم های مرغداری ، از ازن ژنراتور مرغداری برای شستشوی دستگاه ها؛ ضد عفونی سطوح، کف سالن ها می توان استفاده نمود. در مرغداری با از بین بردن میکروارگانیسم ها در این بخش ها موجب استریل شدن تجهیزات و محیط مرغداری ها می شود.

موارد خاص استفاده از ازن ژنراتور در مرغداری ها در زیر ارائه شده است :

 1. ضدعفونی آب مصرفی و آب مورد لزوم برای واكسیناسیون
 2. ضدعفونی سیستم آبرسانی در هنگام وقوع بیماری های همه گیر قارچی و . . .
 3. شستشوی سالن و تجهیزات با آب ازن دار قبل از ضدعفونی با گاز ازن دار
 4. ضدعفونی تخم مرغ در اتاق گاز ازن یا آب ازن دار
 5. اتاقك ضدعفونی بازدیدكنندگان و كاركنان مرغداری، جایگزینی مناسب برای حوضچه های ضد عفونی
 6. ضدعفونی اتاق های ستر و هچر
 7. ضدعفونی آخر دوره ای سالن و لوازم با گاز ازن در غلظت های بالا
 8. سیستم تصفیه و ضدعفونی هوای در حال گردش در سالن های مرغداری با گاز ازن
 9. حذف بوی آمونیاک و انجام میکروب زدایی و غبارگیری
 10. ضدعفونی انبار دانه و خوراک مرغ

ازن ژنراتور دامداری

امروزه در صنعت مرغداری و دامداری استفاده از ازن برای ضدعفونی آب و هوای فارم ها بسیار استفاده می شود. صنعت مرغداری و دامداری به عنوان یکی از صنایع مهم و قابل رشد در ایران می باشد که استفاده از تکنولوژی های جدید در این صنعت به منظور بهبود و رشد دام و طیور را بیش از پیش الزامی می سازد.

اساساَ فضای مرغداری ها و دامداری ها همواره تحت تاثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات دام و طیور قرار دارد، گاز آمونیاک، اسید سولفوریک، اسید کربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و محیط فارم ها می شود، گاز ازن به سادگی قادر است همه این مواد آلی را اکسیده نموده و بوهای مضر را ازبین ببرد که برای سلامتی دام و طیور خیلی خوب است.

درچنین وضعیتی هضم کامل تر و جذب مواد غذایی بهتر صورت می گیرد بنابراین باعث افزایش قابل ملاحظه تبدیل خوراک دام و طیور به گوشت و در نتیجه سودآوری بیشتر برای صنعتگران می شود.

کاربرد ازن زن در دامداری

استفاده از ازن به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده بسیار قوی در آب های مصرفی فارم ها می تواند بسیار در سلامت دام و طیور موثر باشد. آب مصرفی فارم ها معمولاَ از چاه تامین می شود. آلودگی های میکروبی در آب چاه و مصرف این آب ها توسط دام و طیور و کارگران در محیط فارم باعث ایجاد بیماری و کاهش راندمان کار می شود. باکتری هایی همانند سالمونلا و اشرشیاکلی باعث اسهال در دام و طیور می شود. اما گاز ازن باعث اکسید شدن و از بین رفتن این باکتری های می شود.

علاوه بر ضدعفونی هوا و آب در مزارع مرغداری و دامداری، از ازن برای شستشوی دستگاه های شیردوش و ضد عفونی سطوح، کف سالن ها، بطری ها و تانکرهای حمل فراورده های لبنی در دامداری ها می توان استفاده نمود. ازن با از بین بردن میکرو اورگانیسم ها در این بخش ها موجب استریل شدن تجهیزات و محیط فارم ها می شود.

به طور کلی از ازن در صنعت مرغداری و دامداری برای ضدعفونی آب، هوا و شستشوی تجهیزات استفاده می شود. موارد خاص استفاده از ازن در دامداری ها و مرغداری ها در زیر ارائه شده است :

 1. ضدعفونی آب مصرفی دام
 2. ضدعفونی هوای دامداری
 3. ضدعفونی تجهیزات و لوازم دامداری
 4. ضدعفونی سالن های دامداری
 5. ضدعفونی تانکرهای حمل شیر

قیمت دستگاه ازن ساز

قیمت ازن ساز صنعتی – قیمت ازن ژنراتور

قیمت دستگاه ازن ساز تولیدی شرکت ناب زیست نسبت به اندازه ازن تولیدی ( گراماژ دستگاه ازن زن از ۱ گرم تا یک کیلوگرم ازن تولیدی) و نوع دستگاه ازن زنی ( دستگاه ازن ساز صنعتی – دستگاه ازن زن نیمه صنعتی – دستگاه ازن زن پزشکی ) متغیر می باشد.

تعیین قیمت ازن ژنراتور بر اساس فاکتورهای زیر انجام میگیرد:

 • محاسبات ظرفیت کارشناس فنی بعد از بازدید از محیط.
 • تعیین دیتاهای دقیق مانند دبی آب مصرفی.
 • اندازه سوله های مورد استفاده.
 • نوع و نحوه گردش هوا در سوله ها.

قیمت دقیق این سیستم وابستگی مستقیم و متاثر از گراماژ تشخیص داده شده است. قیمت ازن ساز تولیدی شرکت ناب زیست که بصورت دائم کار صنعتی تولید میگردد بسیار پایین و مقرون به صرفه و پایین تر از هم نمونه های خارجی خود میباشد با همان کارایی و بازدهی.

تولیدات شرکت ناب زیست در زمینه ازن زنی و تولید این دستگاه در همه صنایع بر حسب مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت تولید میگردد. قیمت ازن ژنراتور صنعتی و غیر صنعتی تولیدی این شرکت نسبت به مشابه داخلی و خارجی مناسب و مقرون به صرفه میباشد.

خنک کاری ازن ساز

هنگام خنک کردن سیستم تولید ازن ، راه حل ارجح استفاده از یک حلقه بسته است. استفاده از یک حلقه بسته خطر ابتلا به رسوب زیستی و مقیاس آهک در ازن ژنراتور را کاهش می دهد ، که با گذشت زمان باعث ایجاد و کاهش اثر خنک کننده می شود. استفاده از آب خنک کننده برای سیستم کامل، از جمله منبع تغذیه، باعث کاهش تقاضای تهویه مطبوع اتاق ازن ژنراتور می شود.

مواردی که قبل از راه اندازی دستگاه باید چک شوند:

• اتصال مناسب خطوط لوله و چک کردن برای عدم نشتی
• خط لوله گاز ازن از ازن ژنراتور به سیال مورد نظر یا محیط مد نظر
• اتصال آب خنک کننده به دستگاه ازن ژنراتور
• نصب رگوالتور فشار در خط لوله آب خنک کننده
• لوله کشی مناسب خط خروجی آب خنک کننده
• پر کردن سیفون جلوی فیلتر کربن فعال با آب
• پر کردن عایق هیدرولیک با آب
• نصب و عملکرد مناسب ابزار جلوگیری از برگشت آب در خط لوله گاز ازن
• نصب مناسب از بین برنده گاز ازن باقیمانده (دی ایریتور)

راهنمای نصب ازن ژنراتور:

نصب ازن ژنراتور

توجه:

 • دستگاه را در محل با رطوبت بالا و گرد و غبار و تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید.
 • ولتاژ کاری دستگاه 220 ولت می باشد.
 • خروجی دستگاه ازن ژنراتور را استنشاق نکنید.

روش های تزریق ازن به آب

با چه روشهایی می توانید انحلال ازن در آب را بهینه کنید؟

از آنجا که سیستم انحلال به حجم گاز وابسته است، بسیار پر اهمیت است که حجم گاز تا حد ممکن کم نگه داشته شود. به این ترتیب، هزینه پمپ های تقویت کننده و انژکتورها به حداقل می رسد. ازن بصورت طبیعی یک گاز است. اما باید وارد آب شود تا بتواند به درستی عمل ضدعفونی و اکسیداسیون را انجام دهد. دو روش تزریق ازن به آب استفاده از دیفیوزر و انژکتور ونتوری است.

1- استفاده از دیفیوزر (تزریق کننده حبابی)

تزریق ازن با فشار از کف ستون آب، قدیمی ترین روش تزریق و ایجاد حباب ازن است. در این روش، گاز ازن خروجی از دستگاه اوزون ساز از زیر یک ستون بلند آب بوسیله “سنگ حباب” و یا لوله ای با چندین سوراخ روی آن ایجاد شده، وارد آب می شود. برای اثربخشی ازن در آب، ارتفاع ستون آب می بایست بین 6 تا 10 متر باشد.

دیفیوزر ازن ژنراتور

محل نصب دیفیوزر در ازن ژنراتور به شرح زیر است :

دستگاه تزریق ازن

2- تزریق کننده ونتوری:

با ایجاد اختلاف فشار بین ورودی وخروجی باعث مکش گاز تولید شده توسط ازن ژنراتور به داخل تزریق کننده شده و ازن را با آب مخلوط می کند. دستگاه تزریق کننده ونتوری برای تزریق ازن به خط لوله به کار می رود.

ویژگی های تزریق کننده ونتوری در دستگاه اوزون ژنراتور ناب زیست:

 • سرعت بالای انتقال ازن (حدود 90 درصد)
 • نیاز به پمپ آب برای شروع مکش
 • ثبات کارآیی و به ندرت کارآیی کاهش می یابد
 • عدم وجود بخش متحرک

  قیمت دستگاه ازن ساز
  نمودار سیستم تولید کننده ازن – ازن ساز

ازن ژنراتور استخر

محاسبات ازن ژنراتور | Ozone Generator Calculations

روش اول : تولید ازن از SLPM و wt٪O3 ، با منبع تغذیه O2 :

از این محاسبات برای تعیین خروجی ازن ژنراتور بر روی گاز خوراکی اکسیژن استفاده می شود. برای مثال ، اگر می خواهید عملکرد ازون ساز خود را بررسی کنید از این روش استفاده می شود.

برای تعیین میزان تولید ازن خود ، میزان جریان استاندارد اکسیژن و غلظت ازن را وارد کنید. این روش محاسبه فقط با گاز خوراک اکسیژن نتایج درست خواهد داشت.

SLPM x wt% O2 x 0.8571429 = g O3/hr

:Detail showing all units
std L/min O2 x 60 min/hr x 1 mol O2/L O2 x 32 g O2/mol O2 x (wt% O3 / 100) = O3/hr
Note: SLPM = your standard O2 flow rate in liters O2/min

توجه: SLPM برابر میزان جریان استاندارد O2 شما به لیتر یا O2 در دقیقه است.

روش دوم : تولید ازن از SLPM و wt٪ O3 ، با منبع تغذیه هوای خشک

از این محاسبه برای تعیین خروجی ازن ژنراتور بر روی گاز خوراک هوای خشک استفاده می شود. برای مثال ، اگر می خواهید عملکرد پکیج تزریق ازن خود را بررسی کنید. سرعت جریان هوای خشک و غلظت ازن در هوای خشک را به معادلات وارد کنید تا میزان مورد نیاز تولید ازن شما مشخص شود.

این محاسبه فقط با گاز خوراک هوای خشک کار می کند.

SLPM x wt% air x 0.77598 = g O3/hr

:Detail showing all units
std L/min air x 60 min/hr x 1 mol air/L air x 28.97 g air/mol air x (wt% air / 100) O3/hr
Note: SLPM = your standard air flow rate in liters air/min

توجه:=SLPM میزان جریان هوای استاندارد به لیتر هوا در دقیقه است.

روش سوم : تولید ازون از LPM و g / m3 O3 ، با هر نوع منبع تغذیه ای

هنگامی که میزان جریان و غلظت ازن بر گرم در هر متر مکعب هوا / اکسیژن را می دانید ، از این محاسبات برای تعیین میزان تولید ازن استفاده کنید.

این محاسبه مستقل از این است که آیا از گاز خوراک مورد استفاده برای هوای خشک یا اکسیژن استفاده می شود.

LPM x g/m3 O3 x 0.06 = g O3/hr

Detail showing all units:
L/min O3 x 60 min/hr x g O3/m3 feed-gas x 0.001 m3/L = g O3/hr
Notes: LPM = the volumentric flow rate of the feed-gas in units of liters per minute

توجه: LPM =سرعت جریان حجمی منبع گاز در واحد لیتر در دقیقه؛

g O3/m3 = the O3 concentration in units of
g O3 per m3 of feed-gas

روش چهارم : تولید اوزون از SCFM و PPM O3 ، برای هر نوع گاز خوراک

از این محاسبه برای تعیین خروجی ازن زن تجاری استفاده کنید. اگر سرعت جریان منبع و گاز را نمی دانید ، می توان آن را با یک سرعت سنج باد اندازه گیری کرد و برای شرایط استاندارد اصلاح کرد. با استفاده از سرعت جریان منبع گاز در SCFM و سطح ازن در PPM ، می توان خروجی ازن ژنراتور را در میلی گرم در ساعت تعیین کرد.

این محاسبه می تواند به عنوان مثال برای تعیین میزان ازن لازم برای تصفیه جریان گاز دودکش یا برای بسیاری دیگر از کاربردهای کنترل انتشار صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

SCFM x PPM x 3.6407 = mg O3/hr

Detail showing all units:
std ft3/min x 60 min/hr x 1728 in3/ft3 x 16.387 cm3/in3 x PPM x 10-6/PPM x 1 mol O3/22,400 cm3 x 48 g O3/mol O3 x 1000 mg O3/g O3

Notes: SCFM = feed-gas flow rate in standard cubic feet/min;
PPM = the O3 concentration in parts-per-million by volume (cm3 O3 per 1,000,000 cm3 feed-gas)

محاسبات ازن ساز

جایگاه ازن ژنراتور در تعدادی از کشورها

کانادا : اولین تأسیسات ازن زنی در کانادا در سال ۱۹۵۶ نصب و راه اندازی شد. در این کشور از ازن ساز به عنوان گندزدا و نیز حذف کننده طعم و بو ، کنترل کدورت استفاده گردیده است . هر چند جهت حفظ مقادیر باقی مانده گندزدا در شبکه سیستم کلرزنی نیز به صورت همزمان به کار گرفته شده است کاربرد عمده اوزون ساز در کانادا در حذف مشکلات طعم و بوهای فصلی به منظور کمک برای گندزدایی بوده است.

آمریکا:در سال ۱۹۴۰ نخستین واحد دستگاه ازن ساز به منظور از بین بردن طعم و بوی حاصل از مواد آلی در آمریکا تأسیس شده البته همواره از کلرزنی بصورت همزمان استفاده می‌گردید تا سیستم توزیع مقدار باقیمانده پایدار از گندزداها را داشته باشد. با افزایش آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی در دهه ۹۰ قوانین جدیدی در راستای بهبود کیفیت وضع گردیده است. از این رو تعداد تصفیه خانه‌های دارای تأسیسات تزریق ازن در این کشور بین سال‌های ۹۰ تا ۹۴ از ۲۰ به ۶۰ درصد افزایش یافته است.

فرانسه:در سال ۱۹۹۲ حدود ۷۰۰ تصفیه خانه در فرانسه با استفاده از سیستم ازن زنی مشغول به کار بوده اند که آب تمامی‌ ‌این تصفیه خانه‌ها از آب‌های سطحی تأمین می‌شده است. هدف اصلی استفاده از ازن کنترل طعم، بو، تخریب فنل و حذف مواد آلی و غیر فعال سازی ویروس‌ها و از بین بردن باکتری‌ها می‌باشد. در اکثر تصفیه خانه‌ها گزارش‌ها حاکی از آن است که ازن باعث افزایش راندمان حذف کدورت گردیده است.

سوئیس: در سوئیس ۱۵۰ تصفیه خانه بزرگ و کوچک ازن زنی برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها و حذف طعم، بو و مواد آلی استفاده می‌نماید.

استرالیا: در استرالیا نیز تعداد ۴۲ تصفیه خانه با سیستم تزریق ازن فعالیت دارند که تعدادی به عنوان گندزدایی مکمل کلر و تعدادی نیز به عنوان حذف کننده رنگ و مواد آلی به کار گرفته شده اند.

مطالب پیشنهادی :
سپتیک تانک
پکیج تصفیه فاضلاب

 

رای کاربران
[امتیاز کلی: 14 میانگین: 5]