لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین نوع از انواع لوله های جهان می باشد که از جنس پلی اتیلن با دانسیته بالا (HDPE) ساخته می شود و در انتقال آب، فاضلاب و هر گونه سیالی که بخواهد با طی کردن راهی مشخص از یک منبع تولید سیال به سمت مقصد نهایی، مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی اتیلن ماده ای بسیار قوی می باشد که در عین خشک بودن ، انعطاف بالاتری نیز دارد . لوله پلی اتیلن عمر طولانی تر ، نصب آسان و بدون مشکل ، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و نور خورشید ، وجود انواع اتصالات متفاوت جهت به کاربردن این نوع اتصالات در شرایط محیطی متفاوت است .

لوله پلی اتیلن

لوله های ساخته شده از پلی اتیلن که با نام های اختصاری PE در بازار و در بین مردم شناخته می شود. لوله پلی اتیلن که با عمری نزدیک به 100 سال زیر زمین می تواند هزینه های دفن لوله که 60 تا 70 در صد هزینه لوله کشی را به خود اختصاص می دهد کاهش بدهد . مواد اولیه لوله پلی اتیلن در گرید های گوناگون تولید می گردد ، در حال حاضر در ایران مواد اولیه پلی اتیلن با گرید  PE 80  و  PE 100 تولید می شود و در جهان لوله پلی اتیلن با مواد اولیه با گرید  PE 120  نیز شروع شده است  .

لوله‌ پلی اتیلن تشکیل شده از مواد پلی اتیلن می‌باشند ، که قیمت این مواد در بورس همواره در حال تغییر و نوسان میباشد و ثبات نسبی در قیمت لوله‌های پلی اتیلن وجود ندارد همچنین فاکتورهای متعدد دیگری اعم از نرخ ارز ( مواد وارداتی ) , هزینه حمل و نقل , هزینه های برق و هزینه‌ های پرسنلی و بسیاری موارد دیگر ممکن است در قیمت نهایی لوله پلی اتیلن و تهیه لیست قیمت تاثیر گذار باشد . از این‌ رو تولید کنندگان و فروشندگان قیمتهای خود را به صورت روزانه و با مدت اعتبار یک روز به مشتریان می‌دهند و شرکت در مناقصات یک ریسک بسیار پر خطر میباشد . چون در مناقصات قیمت را بر اساس لیست قیمت روز پلی اتلین ارائه میدهید و پاکتها در چند روز آینده باز و تائید میشود و پروژه و تولید لوله‌ها آغاز میشود و امور مالی و تسویه حساب در این چنین پروژه‌هایی بسیار طولانی و بلند مدت میباشد که عملا سود دهی پروژه را منتفی میکند . از این رو در تهیه لیست قیمت لوله پلی اتیلن برای مناقصات باید آینده نگری خاصی در نظر داشت و بسیاری از فاکتورها را مد نظر قرار داد تا از ضررهای احتمالی جلوگیر کرد .

لوله پلی اتیلن

اتصال پذیری لوله پلی اتیلن ، ارزانتر و سريعتر از لوله فولادی است . چون سریعتر آب بندی می شود و نشتی ندارد و سرعت پروژه را افزایش می دهد با استفاده از مواد پلی اتیلن امکان ساخت انواع اتصالات وجود دارد که با استفاده از انواع روشهای جوشکاری می تواند خط لوله مطمئنی را طراحی و اجرا نمود . اتصالات این دسته از لوله ها با توجه به کاربردهای گوناگون شان متفاوت است . اتصالات الکتوفیوژن برای پروژه های گازرسانی و اتصالات پیچی برای پروژه های آبرسانی تا فشار 10 اتمسفر استفاده می شود . برای بقیة پروژه ها از اتصالات جوشی پلی اتیلن طبق استانداردDIN16963  آلمان استفاده می شود . فاضلاب خانگی از قوانین اشاره شده تبعیت نمی کنند .

لوله پلی اتیلن از حدود 70 سال پیش در صنایع مختلف اروپا و سپس ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفته است . از جمله کاربرد ‌های لوله پلی اتیلن می‌توان از آن برای انتقال آب ( سیستم‌ های آبرسانی ، آبیاری تحت فشار و … ) ، انتقال و جابجایی سیالات شیمیایی ، سیالات خنک‌کننده و گرم کننده ، قطعات مختلف مصرفی در صنایع خودروسازی ، استفاده به عنوان پوشش محافظ و عایق کابل‌های برق و فیبر نوری و مصارف گوناگون و مختلف دیگر را نام برد .

با استفاده از لوله پلی اتیلن ، لوله کشی آسان و مناسب در صنایع همچون معادن ، کشاورزی ، صنعتی ، کانال کشی را می توان استفاده کرد . لوله پلی اتیلن برای حالات مختلف از قبیل روی زمین ، زیرزمین ، شناور ، زیردریایی ، دفنی و … مورد استفاده قرار می گیرند  .

پلی اتیلن با چگالی بالا که با حروف اختصاری  HDPE  در بازار شناخته شده است ، را می توان در سیستم های آبیاری ، انتقال فاضلاب ، انتقال آبهای گل آلود ، دفع آب های شیمایی ، پسماند های خطرناک و گاز های فشار بالا بدون فشار به لوله و راهکاری مناسب استفاده کرد  که یکی از بهترین نقاط قوت این نوع لوله ها فشار تحمل است .

لوله پلی اتیلن

 پلی اتیلن ماده ای بسیار قوی می باشد که در عین خشک بودن ، انعطاف بالاتری نیز دارد . لوله پلی اتیلن عمر طولانی تر ، نصب آسان و بدون مشکل ، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و نور خورشید ، وجود انواع اتصالات متفاوت جهت به کاربردن این نوع اتصالات در شرایط محیطی متفاوت است .

لوله های ساخته شده از پلی اتیلن که با نام های اختصاری PE در بازار و در بین مردم شناخته می شود پاسخی است جهت هزینه هایی که در لوله کشی صرف می گردد . لوله پلی اتیلن که با عمری نزدیک به 100 سال زیر زمین می تواند هزینه های دفن لوله که 60 تا 70 در صد هزینه لوله کشی را به خود اختصاص می دهد کاهش بدهد . مواد اولیه لوله پلی اتیلن در گرید های گوناگون تولید می گردد ، در حال حاضر در ایران مواد اولیه پلی اتیلن با گرید  PE 80  و  PE 100 تولید می شود و در جهان لوله پلی اتیلن با مواد اولیه با گرید  PE 120  نیز شروع شده است  .

امروزه لوله‌ پلی اتیلن جایگاه خود را در کاربردهای تحت فشار به خوبی یافته‌ است و محصولات پلی اتیلن با بهبود خواص و ویژگی‌های منحصر به فرد جایگزین مناسبی برای انواع لوله‌ها از قبیل لوله‌های فلزی ، پی وی سی ، و چدنی می باشد که یکی از برجسته‌ترین مزیت‌های منحصر به فرد این دسته از لوله‌ها ، توان تولید محصول متناسب با خواسته‌های مشتریان است .

لوله پلی اتیلن تکجداره

لوله پلی اتیلن تکجداره یکی از این نوع لوله هایی که می‌توان از آن در فشارهای بین ۲ تا ۴۰ اتمسفر ( بسته به مواد اولیه و قطر و ضخامت لوله ) در صنایع مختلف استفاده نمود . ویژگی‌های منحصر بفرد لوله پلی اتیلن نسبت به انواع دیگر لوله‌ها ( فولادی ، آزبست ، و  … ) باعث گردیده است که سرعت رشد استفاده از این لوله‌ها در شبکه‌های انتقال و توزیع آب و سیستم‌های آبیاری تحت فشار نسبت به دیگر موارد بسیار بیشتر باشد . مصرف لوله پلی اتیلن با گذشت زمان رشد چشمگیری داشته و این رشد فزآینده به دلیل استفاده از تكنولوژی های جدید در ساخت مواد اولیه با کیفیت بهتر ، باعث شده است تا نسل جدیدی از لوله‌های پلی اتیلن های گرید (high grade)  به وجود بیاید.

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن تحت فشار

لوله‌ پلی اتیلن تک جداره یا همان لوله‌ پلی اتیلن ( تحت فشار ) فشار قوی برای انتقال سیالات مجاز تحت فشار بکار می‌رود . انواع لوله‌ پلی اتیلن تک جداره را نوع مواد اولیه و کاربرد آن مشخص میکند , به عنوان مثال جهت مصارف کشاورزی و آبیاری قطره‌ای و آبیاری تحت فشار در باغات از لوله‌هایی با قطر کم و یا نوار تیپ آبیاری استفاده می‌کنند و این لوله‌ها از مواد PE80 و یا مواد سفید PE100 به همراه مستربچ تولید می‌شود . برای انتقال آب شرب حتما از مواد PE100 خودرنگ و همینطور لوله‌‌های سیستم‌ آتش نشانی هر چند میتوان از این نوع لوله برای انتقال فاضلاب استفاده نمود اما صرفه اقتصادی نخواهد داشت .

مواد پلی اتیلن که جهت تولید لوله‌ پلی اتیلن مورد استفاده قرار می‌گیرد با  نوع مواد پلی اتیلن که برای تولید سایر محصولات پلی اتیلنی مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت می‌باشد . پلی اتیلن در گرید‌های مختلفی موجود می‌باشد و هر کدام از این انواع مواد پلی اتیلن جهت کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند .

لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن

اتصال پذیری لوله پلی اتیلن ، ارزانتر و سريعتر از لوله فولادی است . چون سریعتر آب بندی می شود و نشتی ندارد و سرعت پروژه را افزایش می دهد با استفاده از مواد پلی اتیلن امکان ساخت انواع اتصالات وجود دارد که با استفاده از انواع روشهای جوشکاری می تواند خط لوله مطمئنی را طراحی و اجرا نمود .

بررسی اتصالات لوله

اتصالات این دسته از لوله ها با توجه به کاربردهای گوناگون شان متفاوت است . اتصالات الکتروفیوژن برای پروژه های گازرسانی و اتصالات پیچی برای پروژه های آبرسانی تا فشار 10 اتمسفر استفاده می شود . برای بقیه پروژه ها از اتصالات جوشی پلی اتیلن طبق استاندارد DIN 16963 آلمان استفاده می شود . فاضلاب خانگی از قوانین اشاره شده تبعیت نمی کنند .

تولید لوله پلی اتیلن

این شرکت در شروع فعالیت تولید خود به سَمت ارائه محصولاتی مطابق با نیازهای بومی و منطقه‌ای حرکت کرده و در این راه با استفاده از جدیدترین تکنولوژی اعم از ماشین آلات ، مشاوران و پرسنل آموزش دیده تمامی محدودیتها را بر طرف ساخته و آماده ارائه محصول به مشتریان می باشد .

ما با تکیه بر ویژگی لوله پلی اتیلن ، محصولی را تولید می‌کنیم که علاوه بر داشتن تمامی فاکتورهای استاندارد ، کاملاً منطبق با نیاز مشتری باشد . این شرکت در بخش تولید محصولات پلی اتیلن ، این امکان را برای مشتری فراهم می‌کند تا هر نوع محصول و خدماتی که به آن نیاز دارد را سفارش داده و مناسب‌ترین خروجی را دریافت کند .

لوله پلی اتیلن این شرکت با استانداردهای مشخص هستند که در زمینه شبکه‌های آبرسانی شهری و روستایی ، شبکه‌های فاضلاب شهری و روستایی ، شبکه‌های گازرسانی ، شبکه‌های زهکشی ، سیستم‌های مایعات و فاضلاب صنعتی ، شبکه‌های آبیاری تحت‌فشار (قطره‌ای و بارانی) ، سیستم‌های آبیاری متحرک ، پوشش کابل‌های مخابراتی و فیبر نوری ، پوشش کابل‌های برق ، پوشش لوله‌های فلزی و استفاده به عنوان کانال تهویه کاربرد دارند .

استاندارد لوله پلی اتیلن | لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن تک جداره دارای انواع استانداردهای مختلف برای کاربرد ‌های متفاوت است که معتبر ترین آنها , استاندارد  DIN 8074  آلمان جهت لوله پلی اتیلن تک جداره و DIN 16963 جهت اتصالات و استاندارد ASTM و استاندارد Isiri 1331 ایران است که جزئیات هر کدام را جداگانه در بخش استاندارد‌ها می توانید مطالعه نمائید .

لوله پلی اتیلن یکی از این نوع لوله هایی که می‌توان از آن در فشارهای بین ۲ تا ۴۰ اتمسفر ( بسته به مواد اولیه و قطر و ضخامت لوله ) در صنایع مختلف استفاده نمود . ویژگی‌های منحصر بفرد لوله پلی اتیلن نسبت به انواع دیگر لوله‌ها ( فولادی ، آزبست ، و  … ) باعث گردیده است که سرعت رشد استفاده از این لوله‌ها در شبکه‌های انتقال و توزیع آب و سیستم‌های آبیاری تحت فشار نسبت به دیگر موارد بسیار بیشتر باشد . مصرف لوله پلی اتیلن با گذشت زمان رشد چشمگیری داشته و این رشد فزآینده به دلیل استفاده از تكنولوژی های جدید در ساخت مواد اولیه با کیفیت بهتر ، باعث شده است تا نسل جدیدی از لوله‌های پلی اتیلن های گرید (high grade) به وجود بیاید .

مزایای لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن می‌تواند بهترین گزینه برای سیستم‌های انتقال سیالات در پروژه‌های مختلف صنعتی ، نیروگاه ها ، خطوط انتقال فاضلاب ، سیستم‌های آبیاری تحت فشار قطره‌ای و بارانی ، خطوط انتقال گاز ، خطوط انتقال آب و شبکه‌های آبرسانی می‌باشد .

قابلیت اتصال آسان ، استحکام بالا ، عدم نشتی و در عین حال انعطاف پذیری بالا ، مقاومت بالا در برابر تغییرات دما ، مقاومت عالی در برابر زمین لرزه و رانش زمین ، مقاومت در برابر خوردگی ، پوسیدگی و سایش ، مقاومت در برابر ضربه ، مقاومت بالا در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید ، مقاومت در برابر جوندگان ، موریانه‌ها و میکروارگانیسم‌ها ، وزن کم ، هزینه پایین تعمیرات و نگهداری ، صرفه‌جویی در هزینه‌های تقویت محل اتصال به دلیل استحکام محل جوش لوله‌ پلی اتیلن ، صرفه جویی در هزینه‌های تسویه سیال منتقل شونده به دلیل عدم نشتی در اتصالات پلی اتیلن ، تطابق محصول با دماهای مختلف ، تولید لوله‌ها براساس فشار کاری مورد انتظار و تولید لوله براساس طول عمر مورد نیاز از جمله مزایای لوله‌ پلی اتیلن هستند که محصولات شرکت نیز از همین دست هستند .

روش تولید لوله پلی اتیلن

برای تولید لوله پلی اتیلن می بایست از روش اکسترودر استفاده نمود، به این صورت که مواد اولیه از طریق مکش به داخل اکسترودر وارد می شود، در اکسترودر با حرارت مواد پلی اتیلن آب می شوند و یک حالت خمیری مانند به خود می گیرند، مواد ذوب شده به وسیله ماردون که مارپیچ شکل هستند به جلو رانده می شوند و بعد به قالب وارد شده و در مرحله بعد هنگامی که مواد خوب پخته شدند هنگام خروج از کالیبراتور عبور می کنند و در تانک وکیوم با اعمال فشار مناسب شکل داده می شود، سطح لوله به محض خروج از کالیبراتور به وسیله لایه هایی از جریان آب سرد، خنک می شود، حرارت لالای مواد مذاب شده پلی اتیلن بعد از خروج از قالب به تدریج در تانک وکیوم و پس از آن در تانک های خنک کننده با استفاده از آب سرد کاهش می یابد .

لوله پلی اتیلن تولید شده به وسیله دستگاه کشنده به تدریج از درون تانک های خلع و خنک کننده کشیده می شود و به وسیله مازک زن ها، مشخصات فنی، تاریخ، علامت استاندارد، ایزو ها، نام شرکت بر روی آن ثبت می گردد. و سپس به وسیله دستگاه برش در متراژ های مختلف و معین بریده می شود کلیه مراحل تولید توسط دستگاه های کاملا” اتوماتیک کنترل و مانیتورینگ می شوند که کیفیت محصول نهایی قابل قبول و در حد نام شرکت و استاندارد می باشد.

شرایط اقلیمی در فلات ایران به گونه ای می باشد که برای تولیدات کشاورزی نیازمند به آبیاری هستیم و عملا” نمی توان از روش های آبیاری دیمی استفاده نمود. آب به عنوان یکی از ارزشمندترین منابع طبیعی، جایگاه خاصی در توسعه پایدار کشاورزی دارد. امنیت آب و غذا از مهمترین راهبرد های توسعه در جهان و دستیابی به اهداف آن از نگرانی های عمده دولت مردان، به ویژه در کشور های در حال توسعه در قرن 21 می باشد. از چهل هزار کیلومتر مکعب منابع آب تجدید پذیر سالانه دنیا، درحال حاضر فقط سه هزار و هشت صد کیلومتر مکعب آن یعنی 10 درصد برای مصارف گوناگون استحصال می گردد. حدود نیم قرن پیش در آمریکا به منظور افزایش راندمان مصرف آب، از طریق بهبود یکنواختی پخش آب و کاربرد جریان آب و کاربرد جریان یکنواخت و پیوسته، آبیاری بارانی ابداع گردید .

پلی اتیلن یک مولکول بزرگ است که از پیوند کوالانسی مونومتر ها اتیلن به دست آمده است و از ابزار های مهم برای ایجاد و توسعه آبیاری ها نوین می باشد، لوله پلی اتیلن می تواند هم به صورت شاخه ای و هم به صورت کلافی تولید گردد، البته لوله پلی اتیلن کلافی در سایز های پایین مقرون به صرفه تر می باشد ولی در صورت نیاز مشتری توانایی تولید لوله پلی اتیلن کلافی در تمامی سایز ها را می توان تولید نمود.

قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن وابسته به موادی است که در تولید آن نوع خاص از لوله مورد استفاده قرار گرفته است.

لوله پلی اتیلن از مواد pe80, pe63, pe40 و pe100 ساخته می شود. به نسبت خلوص مواد اولیه تولید لوله، قیمت نهایی این لوله ها متفاوت هستند. منظور از خلوص مواد میزان ترکیب مواد اولیه با مواد ضایعاتی هست. مواد اولیه ضایعاتی از آسیاب کردن لوله های پلی اتیلن مصرف شده ساخته میشوند. لوله های پلی اتیلن که با مواد ضایعاتی مثل گرانول یا کامپاند ساخته میشوند کاربردهای خاص خود را دارند. مثلا” برای غلاف کابل های برق یا فیبر نوری استفاده میشوند. اما برای کاربردهای حساس و تحت فشار و یا پروژه ای که جوش پلی اتیلن در آن نیاز هست باید از لوله های با کیفیت بالا استفاده کرد. اغلب تولید کنندگان لوله پلی اتیلن از ضایعات خط تولید خودشان در لوله های تولیدی خود استفاده میکنند.

مواد پلی اتیلن که در تولید لوله های پلی اتیلن استفاده میشود، قیمت این مواد در بورس همواره در حال تغییر و نوسان میباشد و ثبات نسبی در قیمت لوله‌های پلی اتیلن وجود ندارد. همچنین فاکتورهای متعدد دیگری اعم از نرخ ارز, هزینه حمل و نقل, هزینه های برق و هزینه‌های پرسنلی و بسیاری موارد دیگر ممکن است در قیمت نهایی لوله پلی اتیلن و تهیه لیست قیمت تاثیر گذار باشد. از این‌رو تولید کنندگان و فروشندگان قیمتهای خود را به صورت روزانه و با مدت اعتبار یک روز به مشتریان می‌دهند و شرکت در مناقصات یک ریسک بسیار پر خطر میباشد.

همچنین قیمت لوله پلی اتیلن بستگی به قطر و فشار لوله بستگی دارد. لوله های پلی اتیلن از قطر 20 میلیمتر شروع شده و نهایتا به 2400 میلیمتر در طرح‌های عظیم منتهی می‌شوند. لوله های پلی اتیلن در فشارهای مختلفی در بازار عرضه می شود و خریداران با توجه به نیاز خود اقدام به خرید می کنند. این مزیت ها موجب شده لوله پلی اتیلن آبرسانی جای لوله هایی از جنس فلزی و بتنی را بگیرد. کاربرد اصلی لوله های پلی اتیلن آبرسانی برای انتقال آب در خارج از شهرها و یا در داخل شهرها برای انشعابات اصلی می باشد.

قیمت لوله پلی اتیلن و وزن آن رابطه مستقیم با فشار کاری لوله دارد, هرچه میزان فشار بالاتر باشد وزن و قیمت لوله بالاتر می‌رود. لوله های پلی اتیلن از 2.5 بار تا 20 بار تولید و عرضه بازار می گردد. در خرید لوله های پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن مواد اولیه مصرفی, تجهیزات کارخانه تولید کننده, اعتبار و شهرت کارخانه باید مورد توجه قرار گیرد.
لوله کاروگیت
سپتیک تانک
دیزل ژنراتور 

قیمت لوله پلی اتیلن و لیست قیمت لوله پلی اتیلن بر اساس متر طول محاسبه می‌شود , برای کارخانه فرق نمی‌کند که شما چه لوله‌ای و در چه قطری خرید کرده‌اید بلکه مقدار مواد اولیه مصرف شده برای ساخت هر متر طول لوله پلی اتیلن مهم است.