پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن به عنوان یکی از انواع پکیج تصفیه فاضلاب ، دارای تمامی واحدها و تجهیزات تصفیه ، در یک پکیج به صورت پیش ساخته می باشد. انواع پکیج های تصفیه  پساب بر حسب مواد ساخت آنها به سه دسته: فلزی، پلی اتیلنی و کامپوزیتی تقسیم میشوند. با توجه به پيشرفت‌های صورت گرفته در ساخت مواد پلیمری و همچنين مزاياي ويژه پلی‌اتيلن، استفاده از آن در ساخت پكيج‌های تصفيه فاضلاب بهداشتی – انسانی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

از تجربیات موفق گروه صنعتی ناب زیست در دهه اخیر ، استفاده از مخازن پلی اتیلن برای ساخت پکیج‌های پیش ساخته تصفیه فاضلاب می‌باشد. این پکیج ها با راندمان تصفیه بسیار بالا، یک خروجی استاندارد برای تخلیه پساب به محیط زیست، یا استفاده مجدد جهت مصارف کشاورزی ارائه می‌کنند.

از این سیستم‌ها میتوان برای تصفیه پساب از 5 تا 500 متر مکعب فاضلاب استفاده کرد. در صورت نیاز به حجم های بالاتر میتوان چند پکیج را به صورت موازی طراحی و اجرا کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

جنس بدنه و اجزای پکیج تصفیه پلی اتیلن دارای چگالی بسیار بالا است. یعنی با وجود اینکه اجزای داخلی اش از جنس پلاستیک فشرده میباشد، ولی دارای دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به فلز دارد. همین موضوع باعث وزن سبک‌تر و در نتیجه امکان نصب و راه اندازی سریعتر خواهد شد. به علاوه بهره برداری و نگهداری از پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتلین دارای هزینه های کمتری است و این فاکتور مهم ترین مزیت آن محسوب میشود.

پکیج های ساخته شده از جنس پلی اتیلن در محل کارخانه طراحی و به صورت ماژولار ساخته می شوند. سپس به به محل پروژه حمل و نصب میشوند و حتی در صورت لزوم در زیر زمین مدفون می شوند. برای نقاطی که دارای رطوبت بالاتری هستند، به دلیل عدم وجود مشکلات زنگ زدگی و خوردگی، استفاده از این پکیج‌ها بسیار مفید خواهد بود.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

سازمان حفاظت محیط زیست جهت دفع پساب تصفیه شده، محل تخلیه پساب را در سه دسته های زیر تقسیم میکند:

۱- تخلیه به آب های سطحی

۲- تخلیه به چاه جاذب

۳- مصارف کشاورزی و آبیاری

پساب تصفیه شده در خروجی پكيج‌های تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی مورد تایید سازمان حفاظت محيط زيست می باشد و پساب میتواند برای هر سه مورد ذکر شده در بالا هدایت شود.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

پکیج‌های تصفیه فاضلاب پلی اتیلن بسته به کیفیت و نوع فاضلاب طراحی و ساخته می‌شوند. بطور کلی پساب های تولید شده به دو نوع فاضلابهای بهداشتی (انسانی) و فاضلاب صنعتی تقسیم می‌شوند. از پکیجهای تصفیه پلی اتیلنی میتوان برای تصفیه هر دو نوع این پساب‌ها استفاده کرد.

 • پساب‌های بهداشتی شامل فاضلاب‌های جوامع شهری و روستایی، ادارات، مدارس، کمپ‌های مسکونی، ویلاها و مراکز تفریحی، رستورانها، هتل ها می‌باشد.
 • پساب‌های صنعتی شامل پساب واحدهای صنایعی چون صنایع داروسازی ،غذایی، اتومبیل سازی، شیمیایی، ریسندگی، صنایع تولیدات فلزات و غیره می‌باشد. فاضلاب های صنعتی معمولا دارای آلودگی بیشتری نسبت به فاضلاب انسانی می باشند. برای تصفیه این پساب ها از فرآیندهای تکمیلی در کنار پکیج‌های این شرکت باید استفاده کرد.

ویژگی و مزایای پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

 • عمر بسیار بالای پکیج های پلی اتیلن (بیش از ۵۰ سال)
 • بهره برداری و نگهداری آسان
 • عدم نیاز به ساخت فونداسیون ، اتاقک و ساپورت جهت دفن مخزن
 • قابلیت طراحی و ساخت در ظرفیت های مختلف
 • هزینه پایین‌تر خرید و نگهداری نسبت به انواع دیگر سیستمهای تصفیه فاضلاب
 • عدم نیاز به ایستگاه پمپاژ به علت مدفون بودن پکیچ تصفیه فاضلاب پلی اتیلن
 • قابل استفاده جهت انواع فاضلاب هاب انسانی و صنعتی
 • امکان مدفون کردن پکیج در زیر زمین
 • عدم نیاز به هزینه های رنگ آمیزی
 • سرعت ساخت، نصب و راه اندازی بالا
 • بدون نیاز به استفاده از مصالح بنایی
 • عدم انتشار بوی نامطبوع
 • از آن جایی که فاضلاب دارای مواد شیمیایی و گازهای خورنده است باعث ایجاد هزینه مجدد برای تعویض قطعات و اجزای فلزی میشود. اما اجزای داخلی و بدنه پکیج فاضلاب پلی اتیلن از جنس پلاستیک فشرده و با دوام است. به همین دلیل دچار زنگ زدگی و پوسیدگی نمیشود. این موضوع باعث جلوگیری از فرسودگی و خراب شدن آن میشود و نیازی به تعمیرات هزینه بر مجدد ندارد. این سیستم در مقایسه با تصفیه خانه های بتنی و پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب، بسیار سبک تر ، مقاوم تر ، همچنین دارای طول عمر بیشتر و بهره برداری آسانتر میباشد.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

بخش‌های مختلف دستگاه تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

همانطور که در ابتدا توضیح داده شد این پکیج‌ها به صورت مجتمع ساخته میشوند و مانند یک تصفیه خانه واقعی دارای بخش‌های مختلفی هستند. در ادامه به معرفی و کارکرد هر کدام از این واحدها پرداخته ایم

واحد متعادل کننده

پساب جمع آوری شده از منابع تولید فاضلاب ابتدا در یک واحد متعادل کننده با هم مخلوط می‌شود. این واحد که به عنوان ایستگاه پمپاژ نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد ، عملیات پمپاز و انتقال فاضلاب به محل ورودی پکیج را بر عهده دارد. استفاده از یک واحد آشغال‌گیر نیز برای حذف زباله و جامدات درشت بسیار مفید خواهد بود. در برخی از پروژه ها واحد متعادل کننده قابل حذف است و پساب میتواند به صورت مستقیم به واحد بیولوژیکی منتقل شود.

فاضلاب پس از انجام آشغال‌گیری می‌تواند به یک واحد انوکسیک منتقل گردد. در این بخش با پایین نگاه داشتن سطح اکسیژن ، یون نیترات موجود شکسته و تبدیل به گاز نیتروژن می‌شود. بعد از واحد انوکسیک، پساب به یک راکتور بیولوژیکی منتقل می‌شود.

واحد هوادهی

در این بخش با اکسیژن دهی به فاضلاب و با استفاده از پکینگ مدیا های چسبیده (IFAS) ، میکروارگانیسم ها رشد کرده و توده لجن تشکیل می‌شود. توده لجن تولید‌ شده از مواد غذایی فاضلاب استفاده کرده و باعث کاهش بار آلودگی پساب می‌شود.

واحد ته‌نشینی

در این قسمت توده‌های لجن تشکیل شده با کمک پمپ‌های مناسب به واحد هوادهی بازگشت داده می‌شود. لجن مازاد نیز به واحد هضم لجن منتقل می‌شود.

واحد ضدعفونی کننده

پساب خروجی از واحد ته‌نشینی جهت استریل شدن و حذف میکروب‌های باقی مانده، با استفاده از کلر زن یا ازن ژنراتور، و یا در تماس با اشعه UV ، ضد عفونی میشود تا آماده تخلیه به محیط زیست شود. همانطور که اشاره شد، پساب خروجی از این پکیج ها در محدوده استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست است.

مراحل تصفیه پساب در پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

یک پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن شامل واحد متعادل کننده، واحد هوادهی، ته نشینی و ضدعفونی کننده می باشد.

در ابتدا پساب توسط واحد متعادل کننده مخلوط شده ؛ پمپاژ و انتقال فاضلاب به محل ورودی پکیج انجام می شود. در این مرحله استفاده از آشغالگیر جهت حذف آشغال و ذرات دانه درشت تاثیرگذار می باشد. و سپس در واحد انوکسیک با کمبود اکسیژن ، یون نیترات موجود شکسته و تبدیل به گاز نیتروژن می‌شود. سپس، پساب به یک راکتور بیولوژیکی منتقل می‌شود.

مراحل تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

در واحد هوادهی پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن با ورود اکسیژن میکروارگانیسم ها رشد کرده و توده لجن تشکیل شده و باعث کاهش بار آلودگی پساب می‌شود. توده‌های لجن تشکیل شده توسط پمپ‌ به واحد هوادهی بازگشت داده می‌شود. لجن مازاد نیز به واحد هضم لجن منتقل می‌شود. پساب خروجی از واحد ته‌نشینی جهت حذف میکروب‌های باقی مانده، در تماس با کلر، ازن و یا اشعه UV قرار داده می‌شود تا آماده تخلیه به محیط زیست گردد.

طراحی دستگاه تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

جمعیت معادل (Population equivalent) در تصفیه فاضلاب، یک عدد است که بیان کننده نسبت مجموع بار آلودگی تولید شده طی 24 ساعت توسط تأسیسات و خدمات صنعتی به بار آلودگی فردی در فاضلاب خانگی است که توسط یک فرد در زمان مشابه تولید می شود.

برای محاسبات عملی ، فرض بر این است که یک واحد برابر است با 54 گرم BOD در هر 24 ساعت است.

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

معادل جمعيت فاضلاب برخی از صنايع

نوع فعالیت BOD PE [inhab/(unit/d)]
غذا کنسرو (میوه و سبزیجات) 500
نخود فرنگی 400-85
گوجه فرنگی 185-50
هویج 390-160
سیب زمینی 545-215
مرکبات 55
گوشت مرغ 1600-70
گوشت گاو 600-20
ماهی 2300-300
شیرینی / آب نبات 150-40
نیشکر 50
لبنیات (بدون پنیر) 100-20
لبنیات (با پنیر) 800-100
گره گیاهی 500
کشتارگاه 100-10
تولید مخمر 21000
تولید مثل حیوانات خوک 100-35
گاو شیری (اتاق شیردوشی) 2-1
گاو 150-65
اسب 150-65
مرغ 20-15
شکر-الکل تقطیر الکل 4000
آشامیدنی الکلی 350-150
نوشابه 100-50
تولید مثل حیوانات خوک 100-35
گاو شیری (اتاق شیردوشی) 2-1
گاو 150-65
اسب 150-65
منسوجات پنبه 2800
پشمی 5600
ریون 550
نایلون 800
پلی استر 3700
شستشوی پشم 4500-2000
رنگرزی 3500-2000
سفید کننده پارچه 350-250
چرم و تانر دباغی کردن 3500-1000
کفش 300
خمیر کاغذ و کاغذ خمیر 600
کاغذ 300-100
خمیر کاغذ و جمع آوری کاغذ 10000-1000
صنایع شیمیایی رنگ 20
صابون 1000
پالایشگاه نفت 1
PVC 200
صنایع فلزی ریخته گری 30-12
ورقه ورقه 50-8

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

مانند تمام دستگاه های تصفیه آب یا فاضلاب، برای تعیین قیمت فاکتورهای مختلفی باید در نظر گرفته شوند. در تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن موارد زیر از مهمترین این عوامل محسوب میشوند.

 1. کیفیت پلی اتیلن مورد استفاده در ساخت
 2. ضخامت دیواره پکیج
 3. روش و فرآیند مورد نیاز برای تصفیه
 4. استاندارد خروجی فاضلاب
 5. میزان کیفیت و برند قطعات و تجهیزات مورد استفاده
 6. ظرفیت ورودی فاضلاب
رای کاربران
[امتیاز کلی: 4 میانگین: 5]
2 دیگاه
 1. سلام و عرض ادب و احترام .
  قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی با ظرفیت 10 مترمکعب در روز چقدر میشه ؟ ابعاد پکیج رو هم لطفا بفرمائید.
  میشه پکیج فاضلاب پلی اتیلن رو زیر زمین دفن کرد ؟ دسترسی به پمپ ها و بلوئر ها اگر خراب شد چطوریه ؟
  عملکردش نسبت به پکیج تصفیه فاضلاب فلزی یا گالوانیزه بهتره ؟ گرون تره نسبت به نمونه فلزی ؟
  اگر ممکنه با من تماس بگیرین . جاهد هستم از ارومیه
  09144468224