پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

انواع پکیج های تصفیه پساب بر حسب مواد ساخت آنها به سه دسته: فلزی، پلی اتیلنی و کامپوزیتی تقسیم میشوند. با توجه به پيشرفت‌های صورت گرفته در ساخت مواد پلیمری و همچنين مزاياي ويژه پلی‌اتيلن، استفاده از آن در ساخت پكيج‌های تصفيه فاضلاب بهداشتی – انسانی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

از تجربیات موفق گروه صنعتی ناب زیست در دهه اخیر، استفاده از مخزن پلی اتیلن برای ساخت پکیج‌های پیش ساخته تصفیه فاضلاب می‌باشد. این پکیج ها با راندمان تصفیه بسیار بالا، یک خروجی استاندارد برای تخلیه پساب به محیط زیست، یا استفاده مجدد جهت مصارف کشاورزی ارائه می‌کنند.

از این سیستم‌ها میتوان برای تصفیه پساب از 5 تا 500 متر مکعب فاضلاب استفاده کرد. در صورت نیاز به حجمهای بالاتر میتوان چند پکیج را به صورت موازی طراحی و اجرا کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

جنس بدنه و اجزای پکیج تصفیه پلی اتیلن دارای چگالی بسیار بالا است. یعنی با وجود اینکه اجزای داخلی اش از جنس پلاستیک فشرده میباشد، ولی دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به فلز دارد. همین موضوع باعث وزن سبک‌تر و در نتیجه امکان نصب و راه اندازی سریعتر خواهد شد. به علاوه بهره برداری و نگهداری از پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن دارای هزینه های کمتری است و این فاکتور مهم ترین مزیت آن محسوب میشود.

پکیج های ساخته شده از جنس پلی اتیلن در محل کارخانه طراحی و به صورت ماژولار ساخته می شوند. سپس به محل پروژه حمل و در آنجا نصب میشوند و حتی در صورت لزوم در زیر زمین مدفون می شوند. برای نقاطی که دارای رطوبت بالاتری هستند، به دلیل عدم وجود مشکلات زنگ زدگی و خوردگی در بدنه پلی اتیلنی دستگاه، استفاده از این پکیج‌ها بسیار مفید خواهد بود.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

سازمان حفاظت محیط زیست جهت دفع پساب تصفیه شده، محل تخلیه پساب را در سه دسته زیر تقسیم میکند:

 • تخلیه به آب های سطحی
 • تخلیه به چاه جاذب
 • مصارف کشاورزی و آبیاری

پساب تصفیه شده در خروجی پكيج‌های تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی مورد تایید سازمان حفاظت محيط زيست می باشد و پساب میتواند برای هر سه مورد ذکر شده در بالا هدایت شود.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

پکیج‌های تصفیه فاضلاب پلی اتیلن بسته به کیفیت و نوع فاضلاب طراحی و ساخته می‌شوند. بطور کلی پساب های تولید شده به دو نوع فاضلابهای بهداشتی (انسانی) و فاضلاب صنعتی تقسیم می‌شوند. از پکیجهای پلی اتیلنی میتوان برای تصفیه هر دو نوع این پساب‌ها استفاده کرد.

 • پساب‌های بهداشتی شامل فاضلاب‌های جوامع شهری و روستایی، ادارات، مدارس، کمپ‌های مسکونی، ویلاها و مراکز تفریحی، رستورانها، هتل ها می‌باشد.
 • پساب‌های صنعتی شامل پساب واحدهای صنایعی چون صنایع داروسازی، غذایی، اتومبیل سازی، شیمیایی، ریسندگی، صنایع تولیدات فلزات و غیره می‌باشد. فاضلابهای صنعتی معمولا دارای آلودگی بیشتری نسبت به فاضلاب انسانی می باشند. برای تصفیه این پساب ها از فرآیندهای تکمیلی در کنار پکیج‌های این شرکت باید استفاده کرد.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

 • عمر بسیار بالا (بیش از ۵۰ سال)
 • بهره برداری و نگهداری آسان
 • عدم نیاز به ساخت فونداسیون، اتاقک و ساپورت جهت دفن مخزن
 • قابلیت طراحی و ساخت در ظرفیتهای مختلف
 • هزینه پایین‌تر خرید و نگهداری نسبت به انواع دیگر سیستمهای تصفیه فاضلاب
 • عدم نیاز به ایستگاه پمپاژ به علت مدفون بودن پکیچ
 • قابل استفاده جهت انواع فاضلابهای انسانی و صنعتی
 • امکان مدفون کردن پکیج در زیر زمین
 • عدم نیاز به هزینه های رنگ آمیزی
 • سرعت ساخت، نصب و راه اندازی بالا
 • بدون نیاز به استفاده از مصالح بنایی
 • عدم انتشار بوی نامطبوع
 • از آن جایی که فاضلاب دارای مواد شیمیایی و گازهای خورنده است باعث ایجاد هزینه مجدد برای تعویض قطعات و اجزای فلزی میشود. اما اجزای داخلی و بدنه پکیج فاضلاب پلی اتیلن از جنس پلاستیک فشرده و با دوام است. به همین دلیل دچار زنگ زدگی و پوسیدگی نمیشود. این موضوع باعث جلوگیری از فرسودگی و خراب شدن آن میشود و نیازی به تعمیرات هزینه بر مجدد ندارد. این سیستم در مقایسه با تصفیه خانه های بتنی و پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب، بسیار سبک تر، مقاوم تر، همچنین دارای طول عمر بیشتر و بهره برداری آسانتر میباشد.
مزایای پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

بخش‌های مختلف دستگاه تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

همانطور که در ابتدا توضیح داده شد این پکیج‌ها به صورت مجتمع ساخته میشوند و مانند یک تصفیه خانه واقعی دارای بخش‌های مختلفی هستند. در ادامه به معرفی و کارکرد هر کدام از این واحدها پرداخته ایم

واحد متعادل کننده

پساب جمع آوری شده از منابع تولید فاضلاب ابتدا در یک واحد متعادل کننده با هم مخلوط می‌شود. این واحد که به عنوان ایستگاه پمپاژ فاضلاب نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، عملیات پمپاژ و انتقال فاضلاب به محل ورودی پکیج را بر عهده دارد. استفاده از یک واحد آشغال‌گیر نیز برای حذف زباله و جامدات درشت بسیار مفید خواهد بود. در برخی از پروژه ها واحد متعادل کننده قابل حذف است و پساب میتواند به صورت مستقیم به واحد بیولوژیکی منتقل شود.

فاضلاب پس از انجام آشغال‌گیری می‌تواند به یک واحد انوکسیک منتقل گردد. در این بخش با پایین نگاه داشتن سطح اکسیژن، یون نیترات موجود شکسته و تبدیل به گاز نیتروژن می‌شود. بعد از واحد انوکسیک، پساب به یک راکتور بیولوژیکی منتقل می‌شود.

واحد هوادهی

در این بخش با اکسیژن دهی به فاضلاب و با استفاده از پکینگ مدیا های چسبیده (IFAS)، میکروارگانیسم ها رشد کرده و توده لجن تشکیل می‌شود. توده لجن تولید‌ شده از مواد غذایی فاضلاب استفاده کرده و باعث کاهش بار آلودگی پساب می‌شود.

واحد ته‌نشینی

در این قسمت توده‌های لجن تشکیل شده با کمک پمپ‌های مناسب به واحد هوادهی بازگشت داده می‌شود. لجن مازاد نیز به واحد هضم لجن منتقل می‌شود.

واحد ضدعفونی کننده

پساب خروجی از واحد ته‌نشینی جهت استریل شدن و حذف میکروب‌های باقی مانده، با استفاده از کلر زن یا ازن ژنراتور، و یا در تماس با اشعه UV، ضد عفونی میشود تا آماده تخلیه به محیط زیست شود. همانطور که اشاره شد، پساب خروجی از این پکیج ها در محدوده استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست است.

مراحل تصفیه پساب در پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

یک پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن شامل واحد متعادل کننده، واحد هوادهی، ته نشینی و ضدعفونی کننده می باشد.

در ابتدا پساب توسط واحد متعادل کننده مخلوط شده ؛ پمپاژ و انتقال فاضلاب به محل ورودی پکیج انجام می شود. در این مرحله استفاده از آشغالگیر جهت حذف آشغال و ذرات دانه درشت تاثیرگذار می باشد. سپس در واحد انوکسیک با کمبود اکسیژن، یون نیترات موجود شکسته و تبدیل به گاز نیتروژن می‌شود و پساب به یک راکتور بیولوژیکی منتقل می‌شود.

مراحل تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

در واحد هوادهی پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن با ورود اکسیژن میکروارگانیسم ها رشد کرده و توده لجن تشکیل شده و باعث کاهش بار آلودگی پساب می‌شود. توده‌های لجن تشکیل شده توسط پمپ‌ به واحد هوادهی بازگشت داده می‌شود. لجن مازاد نیز به واحد هضم لجن منتقل می‌شود. پساب خروجی از واحد ته‌نشینی جهت حذف میکروب‌های باقی مانده، در تماس با کلر، ازن و یا اشعه UV قرار داده می‌شود تا آماده تخلیه به محیط زیست گردد.

طراحی دستگاه تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

جمعیت معادل در تصفیه فاضلاب، یک عدد است که بیان کننده نسبت مجموع بار آلودگی تولید شده طی 24 ساعت توسط تأسیسات و خدمات صنعتی به بار آلودگی فردی در فاضلاب خانگی است که توسط یک فرد در زمان مشابه تولید می شود.

برای محاسبات عملی، فرض بر این است که یک واحد برابر است با 54 گرم BOD در هر 24 ساعت است.

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

معادل جمعيت فاضلاب برخی از صنايع

نوعفعالیتBOD PE [inhab/(unit/d)]
غذاکنسرو (میوه و سبزیجات)500
نخود فرنگی400-85 
گوجه فرنگی185-50 
هویج390-160 
سیب زمینی545-215 
مرکبات55 
گوشت مرغ1600-70 
گوشت گاو600-20 
ماهی2300-300 
شیرینی / آب نبات150-40 
نیشکر50 
لبنیات (بدون پنیر)100-20 
لبنیات (با پنیر)800-100 
گره گیاهی500 
کشتارگاه100-10 
تولید مخمر21000 
تولید مثل حیواناتخوک100-35
گاو شیری (اتاق شیردوشی)2-1 
گاو150-65 
اسب150-65 
مرغ20-15 
شکر-الکلتقطیر الکل4000
آشامیدنی الکلی350-150 
نوشابه100-50 
تولید مثل حیواناتخوک100-35
گاو شیری (اتاق شیردوشی)2-1 
گاو150-65 
اسب150-65 
منسوجاتپنبه2800
پشمی5600 
ریون550 
نایلون800 
پلی استر3700 
شستشوی پشم4500-2000 
رنگرزی3500-2000 
سفید کننده پارچه350-250 
چرم و تانردباغی کردن3500-1000
کفش300 
خمیر کاغذ و کاغذخمیر600
کاغذ300-100 
خمیر کاغذ و جمع آوری کاغذ10000-1000 
صنایع شیمیاییرنگ20
صابون1000 
پالایشگاه نفت1 
PVC200 
صنایع فلزیریخته گری30-12
ورقه ورقه50-8 

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

مانند تمام دستگاه های تصفیه آب یا فاضلاب، برای تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی فاکتورهای مختلفی باید در نظر گرفته شوند. در تعیین قیمت موارد زیر از مهمترین این عوامل محسوب میشوند.

 1. کیفیت پلی اتیلن مورد استفاده در ساخت
 2. ضخامت دیواره پکیج
 3. روش و فرآیند مورد نیاز برای تصفیه
 4. استاندارد خروجی فاضلاب
 5. میزان کیفیت و برند قطعات و تجهیزات مورد استفاده
 6. ظرفیت ورودی فاضلاب
رای کاربران
[امتیاز کلی: 4 میانگین: 5]
2 دیگاه
 1. avatar جاهد

  سلام و عرض ادب و احترام .
  قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی با ظرفیت ۱۰ مترمکعب در روز چقدر میشه ؟ ابعاد پکیج رو هم لطفا بفرمائید.
  میشه پکیج فاضلاب پلی اتیلن رو زیر زمین دفن کرد ؟ دسترسی به پمپ ها و بلوئر ها اگر خراب شد چطوریه ؟
  عملکردش نسبت به پکیج تصفیه فاضلاب فلزی یا گالوانیزه بهتره ؟ گرون تره نسبت به نمونه فلزی ؟
  اگر ممکنه با من تماس بگیرین . جاهد هستم از ارومیه
  ۰۹۱۴۴۴۶۸۲۲۴

  • avatar ناب زیست.م

   سلام تعداد سوالات تون زیاده . میگم همکارم واحد فنی تماس بگیره .

۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید