سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک به عنوان مفیدترین و در عین حال ساده ترین و شاید اقتصادی ترین دستگاه در پیش تصفیه فاضلاب اعم از خانگی , بهداشتی , کشاورزی , صنعتی , دامداری و پزشکی و… می باشد .

سپتیک تانک دستگاهی است که همچون سطل آشغال از پراکندگی جامدات درون خاک و گرفتگی سوراخ های چاه جذبی جلوگیری می نماید .

یعنی بواسطه استفاده از سپتیک تانک تمامی جامدات درون پساب فاضلاب خروجی از ساختمان تجمیع شده و از طریق فعالیت باکتری های بی هوازی که درون لایه های مختلف لجن کف سپتیک تانک موجود بوده و در حال رشد و تکثیر هستند به مایعی روان که براحتی درون سوراخ های چاه فاضلاب جذب خواهد شد تبدیل می گردد. دراثر فعل و انفعال شیمیایی که درون سپتیک تانک درحال رخ دادن است ضمن تجزیه جامدات به مایع، گازهایی همچون سولفید هیدروژن و گاز متان تولید می شود که چنانچه به درستی تخلیه نگردد باعث انفجارهای شدیدی خواهد گردید لذا وجود ونت هدایت گازهای فوق یکی از اجزا مهم در ساختمان سپتیک تانک خواهد بود که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت.

سپتیک تانک از نگاه زیست محیطی باعث می شود باکتری ها به آب های زیر زمینی آسیب نرسانند. پسابی که از سپتیک تانک خارج می شود قابلیت آشامیدن ندارد ولی در حالت کلی بافت های آن بقدری تجزیه شده است که با چند مکانیزم ساده عبور از فیلترهای درون خاک و چاه به راحتی می تواند به آب بیرنگ و بی بو تبئیل گردد . 

از دیر باز سپتیک تانک در تمامی اروپا مورد توجه دست اندرکاران امر تصفیه فاضلاب بوده است . سپتیک تانک برای اولین بار در ایتالیا بصورت پیش ساخته بتنی تولید گردید . امروزه با پیشرفت تکنولوژی سپتیک تانک نیز از حالت بتنی پیش ساخته به سمت سپتیک تانک فایبرگلاس و سپتیک تانک پلی اتیلن که هر دو بصورت آماده در کارخانه تولید می شوند در حال گذر است. 

سپتیک تانک همچنین می تواند بصورت آجری اجرا شود که به این نوع سپتیک تانک ، سپتیک تانک آجری می گویند. سپتیک تانک آجری بصورت مکعب مستطیلی است که با ساختمان خاصی که درون آن ساخته می شود باعث ته نشینی و زلال سازی فاضلاب ساختمان می گردد. بدنه سپتیک تانک آجری حتما می باشد ایزوگام گردد.

در ادامه به تشریح ساختمان سپتیک تانک و ارائه مشخصات فنی سپتیک تانک و انواع آن می پردازیم . 


سپتیک تانک

ساختمان سپتیک تانک

در پاسخ به این که سپتیک تانک چیست ؟ باید اول با ساختمان آن آشنا شوید : ساختمان درون سپتیک تانک چگونه است ؟

برای اینکه بدانید داخل سپتیک تانک چگونه ساخته می شود این قسمت را مطالعه نمایید : اینکه برای اولین بار سپتیک تانک چگونه طراحی شده است مقوله ای متفاوت از ساختمان سپتیک تانکهای حال حاضر می باشد . همواره علم مهندسی در حال پیشرفت است لذا ساختمان سپتیک تانک نیز دچار تغییراتی از جمله تبدیل سپتیک تانک از حالت عمودی به حالت افقی گردیده است. سپتیک تانک عمودی به صورت استوانه ای طراحی می گردد که بواسطه وجود چهارپر درون این دستگاه جامدات از مایع جدا شده وزمینه فعالیت باکتری های بی هوازی فراهم می گردد. در سپتیک تانکهای حال حاضر که اغلب استوانه وبه صورت افقی طراحی می گردند. وجود دیواره میانی باعث ته نشینی فاضلاب جامد در قسمت اول می گردد. انباشت لجن در قسمت اول سپتیک تانک افقی باعث تجزیه 55 درصد آلایندگی موجود در پساب فاضلاب می گردد.


در ذیل اجزا اصلی سپتیک تانک تشریح گردیده است.

سپتیک تانک

1- لوله ورودی سپتیک تانک شامل لوله ای با سایز دلخواه که به صورت عمود برعدسی اول سپتیک تانک و دربالاترین نقطه ممکن تعبیه گردیده است. تعبیه فلنج سر لوله ورودی به سپتیک تانک بستگی به جنس لوله ای دارد که از ساختمان خارج می شود. چنانچه لوله ورودی به سپتیک تانک از جنس کاروگیت باشد می بایست از مادگی یا کوپلر در عدسی ورودی سپتیک تانک استفاده نمود.

2- سیفون ورودی که با نصب زانویی 90 درجه در طرف دیگر عدسی ورودی تعبیه می گردد. این سیفون باعث جلوگیری از برگشتن بوی بد درون سپتیک تانک بهنگام عدم استفاده طولانی مدت وخشک شدن سیفون و شترگلویی چشمه سرویس بهداشتی به درون واحد می گردد. سر این لوله 90 درجه همواره داخل آب است و گاز متان حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی نمی تواند به مجاری ورودی سپتیک تانک برگردد.

3- دیواره میانی یا بافل میانی سپتیک تانک : در طول 2/3 از بدنه اصلی سپتیک تانک وجود دیواره ای با ارتفاعی بیشتر و بالاتر از قسمت بالایی ورودی سپتیک تانک تعبیه می شود و وجود آبرویی به قطر حدودا 300 میلیمتر جهت عبور پساب زلال شده به قسمت دوم سپتیک تانک باعث جلوگیری از عبور فاضلاب جامد می گردد. در قسمت بالایی این دیواره وجود راهرویی بسیارکوچک موجب راه یافتن گازهای سمی به سمت ونت هوا می گردد. زمانی که بخواهیم از سپتیک تانک بعنوان ایستگاه پمپاژ استفاده کنیم می توانیم زیراین دیواره را نیز در حدود 30 سانتی متر باز نگه داریم تا فاضلاب جامدی که بصورت آرام درون سپتیک تانک (لیفت استیشن) تجمیع شده است از طریق پمپ خردکننده ای به بیرون دستگاه سپتیک تانک هدایت گردد.

ضخامت دیواره میانی درون سپتیک تانک بدلیل فشار برابر سیال دو طرف این بافل پارامتر قابل اهمیتی نیست لیکن جوش دو طرف بافل به دلیل تکانه های ناشی حرکت سیال درون سپتیک تانک بسیار مهم است.

سپتیک تانک

4- ونت هوا : ونت هوای سپتیک تانک باعث فراهم شدن مسیری جهت عبور گازهای حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی همچون هیدروسولفور و گاز متان درون سپتیک تانک به بالاترین نقطه ساختمان می گردد. در بعضی از پروژه ها که سپتیک تانک در وسط محوطه نصب می گردد ضرورت دارد ونت گازها از طریق لوله ای تکجداره زیر خاک به سمت کناره های ساختمان هدایت گردد و نهایتا بهمراه سایر ونت های سرویس های بهداشتی به سمت بالاترین نقطه ساختمان منتقل می گردد. ونت هوا اصولا در قسمت بدنه اصلی سپتیک تانک و در بالاترین نقطه تعبیه می شود. برخی از تولید کنندگان سپتیک تانک ونت هوا را در دیواره یا عدسی خروجی سپتیک تانک و بالاتر از لوله خروجی (سطح لوله خروجی) تعبیه می کنند. علت عصایی بودن ونت سپتیک تانک جلوگیری از بسته شدن مجرای آن بواسطه ساختن لانه توسط پرندگان روی دهانه ونت از یک سو و جلوگیری از جریان پیدا کردن آب باران بدرون سپتیک تانک می باشد. 

نکته مهم : بهیچ عنوان نباید آب باران بدرون سپتیک تانک راه یابد چرا که اکسیژن فراوان موجود در آب باران باعث بهم خوردن مکانیزم درون سپتیک تانک بواسطه کشته شدن باکتری های بی هوازی می گردد.

5- سیفون خروجی : همانطور که می دانیم در پساب خروجی از دستشویی ها همواره مقدار زیادی چربی موجود است که به درون سپتیک تانک منتقل می شوند این چربی ها بدلیل دانسیته کم در روی سطح فاضلاب تجمع می نمایند بمنظورجلوگیری از خروج این چربی ها به سمت چاه فاضلاب و گرفتگی سوراخهای چاه جذبی استفاده از سیفون خروجی ضروری می باشد. سیفون خروجی سپتیک تانک بصورت لوله و زانویی که به سمت پایین دیواره (عدسی) سپتیک تانک کشیده شده باعث چربی گیری می شود و مکانیزم عملکرد سپتیک تانک فاضلاب را تکمیل می نماید.

6- لوله خروجی سپتیک تانک : بمنظور خروج پساب زلال شده درون سپتیک تانک وهدایت آن به سمت چاه جذبی مجرایی تعبیه شده است به نام خروجی سپتیک تانک سایز لوله خروجی سپتیک تانک اصولا به دلخواه مشتری ومطابق با سایز لوله خروجی ساختمان به سمت سپتیک تانک نصب می گردد. نصب یا عدم نصب فلنج درانتهای لوله خروجی بستگی به جنس لوله ای دارد که خریدار سپتیک تانک درنظر دارد ازآن برای انتقال پساب خروجی از دستگاه به سمت چاه جذبی استفاده نماید.

سپتیک تانک ناب زیست

7- بدنه اصلی سپتیک تانک : (بدلیل مشابه بودن مطالب قابل ذکر در بخش انواع سپتیک تانک ازلحاظ جنس بدنه , حال به تشریح مبسوط این مبحث می پردازیم) تمامی اجزاء فوق که در مورد آنها صحبت شد درون بدنه اصلی سپتیک تانک تعبیه شده اند. بدنه اصلی سپتیک تانک می تواند از جنس فایبرگلاس , بتنی و پلی اتیلن وحتی سنگی ساخته شود. ضخامت بدنه اصلی سپتیک تانک که بمنظور تصفیه فاضلاب استفاده می شود بستگی به میزان خاکی دارد که قرار است روی سپتیک تانک ریخته شود. عمودی یا افقی بودن بدنه اصلی سپتیک تانک بستگی به فضایی دارد که خریدار , پیمانکار , کارفرما و یا مشاوری که قصد استفاده از سپتیک تانک را دارد, می تواند در اختیار تیم نصب سپتیک تانک قرار دهد. چنانچه فضای کمی در اختیار تیم نصب یا تولید سپتیک تانک باشد بدنه اصلی سپتیک تانک به شرط عدم بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی عمودی طراحی می گردد و چنانچه فضای کافی دراختیار تیم باشد (علی القاعده) سپتیک تانک به صورت افقی نصب می گردد و ضخامت بدنه اصلی سپتیک تانک براین اساس طراحی وتولید می گردد. درتمامی جهان بدلیل مزایای زیاد پلی اتیلن نسبت به انواع دیگر تریالی که سپتیک تانک می تواند با آنها تولید شود , سپتیک تانک پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرد .

8- پایه های سپتیک تانک : پایه هایی که در پایین ترین نقطه سپتیک تانک تعبیه می گردد و در سپتیک تانک پلی اتیلن بیشتر مشاهده می شود صرفا بدلیل کمک به حمل و نقل دستگاه سپتیک می باشد. چرا که در سپتیک تانک با جنس بدنه پلی اتیلن که از لوله اسپیرال ، کاروگیت و … پلی اتیلن تولید میگردد خاصیت حلقوی بودن این لوله ها باعث غلتیدن سپتیک تانک و افتادن از روی تریلی و یا حتی درون چاله بهنگام نصب خواهد بود. لذا تاکیدا باید گفت این پایه ها بهیچ عنوان خاصیت مقاوم سازی و استحکام دهی به سپتیک تانک ندارد.


مزایای اصلی استفاده از پلی اتیلن در بدنه اصلی سپتیک تانک عبارتند از :

  •  سرعت بالای تولید بدلیل استفاده از دستگاههای پیشرفته و اکسترودرهای جوش
  •  سبک بودن پلی اتیلن وسپتیک تانک پلی اتیلنی نسبت به سایر انواع سپتیک تانک
  •  عدم درز بوی بد گازهای درون سپتیک تانک به بیرون بدلیل هوابند بودن درب ومجاری سپتیک تانک پلی اتیلنی
  •  عدم واکنش به هیچ یک از مواد شیمیایی که درون فاضلاب می تواند وجود داشته باشد اعم از مواد قلیایی و اسیدی
  •  قیمت مناسب سپتیک تانک پلی اتیلنی نسبت به سپتیک تانک فایبرگلاس
  •  طراحی پیشرفته ودقیق در سپتیک تانک پلی اتیلنی نسبت به سایر انواع سپتیک تانک فاضلاب
  •  قابلیت تحمل بارهای مرده بدون استفاده از سازه نگهبان وبالا رفتن سرعت نصب واجرا
  •  قابلیت حمل ونقل سپتیک تانکی که بدنه اصلی آن از پلی اتیلن است بعداز بهره برداری از پروژه در پروژه هایی که از سپتیک تانک در تجهیزکارگاه مورد استفاده قرار گرفته است.

نحوه تخلیه سپتیک تانک

سپتیک تانک همانطور که بیان شد دستگاهی است که طوری طراحی شده تا جامدات پساب خروجی از منبع فاضلاب را گرفته وآب روان تحویل چاه جذبی دهد . لذا درصورتی که مکانیزم عملکرد سپتیک تانک بدلیل وارد شدن شامپوها , صابونها و موادشیمیایی آنتی باکتریال وازبین رفتن باکتری های بی هوازی کامل نباشد یا در هنگام طراحی سپتیک تانک ظرفیت مورد نیاز به درستی محاسبه نشده باشد , همواره سپتیک تانک دارای حجم زیادی لجن خواهدشد وانتقال آب از قسمت اول به دوم با مشکلاتی همراه خواهد بود . دراین صورت آب به داخل لوله ورودی برمی گردد ودرحقیقت سپتیک تانک دچار گرفتگی شده و نیاز به تخلیه پیدا خواهد نمود.

دریچه ای که درقسمت ورودی سپتیک تانک تعبیه شده به شما اجازه می دهد از فضای داخل آن بازدید نمائید ودرصورتی که مشکلی پیش آمده باشد با تماس با واحدهای تخلیه سپتیک تانک مشکل رابرطرف نمائید . تخلیه سپتیک تانک درصورتی که به درستی طراحی و استفاده شده باشد دوسال یکبار نیاز خواهد بود , باید دقت نمود به هنگام تخلیه سپتیک تانک بخشی از لجن حاوی باکتری های بی هوازی دستگاه سپتیک تانک دربخش اول سپتیک تانک باقی بماند تا شرایط لازم برای فعالیت میکروارگانیزم های بی هوازی به محض استفاده مجدد از سپتیک تانک فراهم گردد . ما به شما پیشنهاد می نمائیم برای برخورداری از شرایط حداکثری بهره وری سپتیک تانک وبالا بردن مدت زمان تخلیه موارد زیر را رعایت نمائید. 1.محاسبه ظرفیت سپتیک تانک حتما” توسط تیم متخصص و دارای تجربه عملی کافی انجام پذیرد وحتی درصورت نیاز هزینه های این کار نیز به طراح سپتیک تانک پرداخت گردد وتضمین کافی درخصوص ظرفیت مورد نیاز سپتیک تانک ازایشان گرفته شود. تمامی مستندات مربوط به محاسبه ظرفیت وطراحی سپتیک تانک از کسی که مسئولیت اینکار را می پذیرد اخذ گردد. 2.درحد امکان استفاده از مواد شوینده آنتی باکتریال خودداری نمائید چراکه این شوینده ها حاوی موادی هستند که زندگی و فعالیت باکتری های بی هوازی را به خطر انداخته واز تکثیر آنها جلوگیری می کند. 3.بهیچ عنوان آب باران به داخل سپتیک تانک هدایت نگردد. 4.درصورتی که درمناطق سردسیر زندگی می کنید با استفاده از خاک روی سپتیک تانک را بپوشانید .علت اینکار فراهم شدن شرایط رشد وتکثیر باکتری ها یعنی محیط گرم می باشد. 5.حتما” در هنگام تولید سپتیک تانک از تولید کننده سپتیک تانک بخواهید ورودی را به نحوی طراحی کند که آب خروجی از ساختمان به آرامی درون سپتیک تانک وارد شود. این موضوع خود کمک شایانی به جلوگیری از بهم خوردن لایه های لجن و در حقیقت تصفیه فاضلاب جامد وتبدیل آن به فاضلاب مایع می نماید .


نحوه خرید سپتیک تانک

برای خرید سپتیک تانک با کارشناسان ما تماس بگیرد و طی مشاوره محصول مورد نظر را سفارش دهید . هم چنین شما مشتری محترم می توانید در تمامی مراحل طراحی و تولید سپتیک تانک در کارخانه حضور داشته باشید و از نزدیک شاهد ساخت و تولید سپتیک تانک درخواستی خود باشید . اطلاعات بیشتری در مورد این سیستم در سایت سپتیک تانک ما موجود می باشد از کمپ های محتلف تا کاربردی سپتیک تانک در جاهای مختلف .


دانلود کاتالوگ سپتیک تانک پلی اتیلن

دانلود نحوه نصب سپتیک تانک

مشاوره و سفارش این محصول

نحوه بهینه سازی کارکرد سپتیک تانک

همانطور که میدانید میزان تصفیه فاضلاب سپتیک تانک از 40 درصد 63 درصد متغیر است . بمنظور بالا بردن کارایی عملکرد سپتیک تانک می بایست بعضی موارد توسط یوزر نهایی رعایت کردد که ذیلا به این موارد اشاره خواهیم نمود.

1- در وحله اول سپتیک تانک را می بایست درون خاک قرار دهیم تا گرمای حاصل از فعالیت باکتری ها درون مخزن سپتیک باقی بماند.

2- جنس بدنه سپتیک تانک می بایست از موادی باشد که گرمای حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی درون سپتیک تانک را ردون خود نگه دارد و در حقیقت به نوعی عایق در ساخت بدنه سپتیک تانک نیاز خواهیم داشت . در عین حال می بایست بدنه سپتیک تانک تحمل بار خاک را داشته باشد .

3- از ریختن مواد شوینده آنتی باکتریال درون سپتیک تانک باید جلوگیری شود چرا که این مواد باعث از بین رفتن باکتری های بی هوازی می گردد.

4- بهنگام طراحی سپتیک تانک شرکت سازنده سپتیک تانک باید حتما دفت کنید لوله ورودی به درون سپتیک تانک دارای زانویی باشد تا فاضلاب خروجی به درون دستگاه باعث بر هم زدن محیط امن و آرام و آماده رشد و نمو باکتری های بی هوازی درون لایه های لجن تشکیل شده در کف سپتیک تانک نگردد.

5- در طراحی سپتیک تانک مهندس محاسب باید دقت کند حجم سپتیک تانک را به اندازه بالاترین دبی روزانه در شلوغ ترین روز سال در نظر بگیرد چرا که چنانچه یک مورد شوک به دستگاه سپتیک وارد شود برقراری نظم درون سپتیک تانک نیازمند دوباره چینی لایه های لجن خواهد بود.

میزان آلایندگی پساب خروجی از سپتیک تانک

همانطور که میدانیم سپتیک تانک نوعی گندانبار است یعنی انباره است که در ان آب گندیده جمع می شود لذا می توان به زری قاطع گفت سپتیک تانک توان تصفیه فاضلاب تا حدی که بشود از آن برای شستشوی محوطه استفاده نمود یا آبیاری فضای سبز تقریبا امری محالی است .

سپتیک تانک از هر نوعی که باشد در نهایت توان تصفیه فاضلاب تا 63 درصد را خواهد داشت . در سپتیک تانک پیشرفته که از آن تحت عنوان پکیج ای بی آر یاد می شود (ABR PACKAGE) این عدد نهایتا تا 75 درصد قابل افزایش است ولی بوی بد فاضلاب حتی در خروجی سپتیک تانک پیشرفته را نمیتوان براحتی از بین برد. همچنین بمنظور زلال سازی پساب خروجی از سپتیک تانک باید از فیلتر شنی استفاده نمود .

لذا میتوان خلاصه و مفید گفت سپتیک تانک توانایی تصفیه پساب تا حدی که بتوان از آن در کشاورزی ، باغبانی ، کارواش و برگشت به فلش تانک را “ندارد” و حتما می بایست پساب خروجی از سپتیک تانک به داخل چاه جذبی یا بصورت زهکش بدرون خاک هدایت گردد.

نحوه دفع پساب خروجی از سپتیک تانک را می توانید در شکل های زیر ملاحظه فرمائید.

سپتیک تانک
حالت اول : پساب خروجی از سپتیک تانک به چاه جذبی هدایت می گردد
سپتیک تانک چیست
حالت دوم : پساب خروجی از سپتیک تانک از طریق منبع توزیع فاضلاب بواسطه شبکه زهکش به سمت ریشه درختان هدایت می گردد.

سایت سپتیک تانک

آنچه ما در این سایت بعنوان سایت سپتیک تانک در صدد آن هستیم صرفا ارائه اطلاعاتی است مفید بمنظور آشنایی شما همکار و خریدار گرامی بمنظور انتخاب بهینه سپتیک تانک. در حقیقت مثل تمامی سایت های دیگری که در مورد سپتیک تانک توضیح میدهند هدف ما اجبار شما به خرید سپتیک تانک از شرکت ناب زیست نیست بلکه بواسطه طراحی این سایت می خواهیم کم هزینه ترین و مقرون به صرفه ترین نوع و حجم سپتیک تانک را به شما معرفی کنیم .