سپتیک تانک چیست

سپتیک تانک به عنوان مفیدترین و در عین حال ساده ترین و شاید اقتصادی ترین دستگاه در پیش تصفیه فاضلاب اعم از خانگی , بهداشتی , کشاورزی , صنعتی , دامداری و پزشکی و… می باشد .

سپتیک تانک دستگاهی است که همچون سطل آشغال از پراکندگی جامدات درون خاک و گرفتگی سوراخ های چاه جذبی جلوگیری می نماید .

یعنی بواسطه استفاده از سپتیک تانک تمامی جامدات درون پساب فاضلاب خروجی از ساختمان تجمیع شده و از طریق فعالیت باکتری های بی هوازی که درون لایه های مختلف لجن کف سپتیک تانک موجود بوده و در حال رشد و تکثیر هستند به مایعی روان که براحتی درون سوراخ های چاه فاضلاب جذب خواهد شد تبدیل می گردد.

دراثر فعل و انفعال شیمیایی که درون سپتیک تانک درحال رخ دادن است ضمن تجزیه جامدات به مایع، گازهایی همچون سولفید هیدروژن و گاز متان تولید می شود که چنانچه به درستی تخلیه نگردد باعث انفجارهای شدیدی خواهد گردید لذا وجود ونت هدایت گازهای فوق یکی از اجزا مهم در ساختمان سپتیک تانک خواهد بود که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت.

فیلم زیر بصورت ساده و سریع به معرفی مکانیزم عملکرد سپتیک تانک می پردازد.

سپتیک تانک از نگاه زیست محیطی باعث می شود باکتری ها به آب های زیر زمینی آسیب نرسانند. پسابی که از سپتیک تانک خارج می شود قابلیت آشامیدن ندارد ولی در حالت کلی بافت های آن بقدری تجزیه شده است که با چند مکانیزم ساده عبور از فیلترهای درون خاک و چاه به راحتی می تواند به آب بیرنگ و بی بو تبئیل گردد . 

از دیر باز سپتیک تانک در تمامی اروپا مورد توجه دست اندرکاران امر تصفیه فاضلاب بوده است . سپتیک تانک برای اولین بار در ایتالیا بصورت پیش ساخته بتنی تولید گردید . امروزه با پیشرفت تکنولوژی سپتیک تانک نیز از حالت بتنی پیش ساخته به سمت سپتیک تانک فایبرگلاس و سپتیک تانک hdpe که هر دو بصورت آماده در کارخانه تولید می شوند در حال گذر است. 

سپتیک تانک همچنین می تواند بصورت آجری اجرا شود که به این نوع سپتیک تانک، سپتیک تانک آجری می گویند. سپتیک تانک آجری بصورت مکعب مستطیلی است که با ساختمان خاصی که درون آن ساخته می شود باعث ته نشینی و زلال سازی فاضلاب ساختمان می گردد. بدنه سپتیک تانک آجری حتما می باشد ایزوگام گردد.

در ادامه به تشریح ساختمان سپتیک تانک و ارائه مشخصات فنی سپتیک تانک و انواع آن می پردازیم. 


سپتیک تانک

ساختمان سپتیک تانک

در پاسخ به این که سپتیک تانک چیست ؟ باید اول با ساختمان آن آشنا شوید : ساختمان درون سپتیک تانک چگونه است ؟

برای اینکه بدانید داخل سپتیک تانک چگونه ساخته می شود این قسمت را مطالعه نمایید : اینکه برای اولین بار سپتیک تانک چگونه طراحی شده است مقوله ای متفاوت از ساختمان سپتیک تانک های حال حاضر می باشد. همواره علم مهندسی در حال پیشرفت است لذا ساختمان سپتیک تانک نیز دچار تغییراتی از جمله تبدیل سپتیک تانک از حالت عمودی به حالت افقی گردیده است. سپتیک تانک عمودی به صورت استوانه ای طراحی می گردد که بواسطه وجود چهارپر درون این دستگاه جامدات از مایع جدا شده و زمینه فعالیت باکتری های بی هوازی فراهم می گردد. در تانک های سپتیک حال حاضر که اغلب استوانه و به صورت افقی طراحی می گردند، وجود دیواره میانی باعث ته نشینی فاضلاب جامد در قسمت اول می گردد. انباشت لجن در قسمت اول سپتیک تانک افقی باعث تجزیه 55 درصد آلایندگی موجود در پساب فاضلاب می گردد.


در ذیل اجزا اصلی سپتیک تانک تشریح گردیده است.

سپتیک تانک

لوله ورودی سپتیک تانک

شامل لوله ای با سایز دلخواه که به صورت عمود برعدسی اول سپتیک تانک و دربالاترین نقطه ممکن تعبیه گردیده است. تعبیه فلنج سر لوله ورودی به سپتیک تانک بستگی به جنس لوله ای دارد که از ساختمان خارج می شود. چنانچه لوله ورودی به سپتیک تانک از جنس کاروگیت باشد می بایست از مادگی یا کوپلر در عدسی ورودی سپتیک تانک استفاده نمود.

سیفون ورودی سپتیک تانک

که با نصب زانویی 90 درجه در طرف دیگر عدسی ورودی تعبیه می گردد. این سیفون باعث جلوگیری از برگشتن بوی بد درون سپتیک تانک بهنگام عدم استفاده طولانی مدت وخشک شدن سیفون و شترگلویی چشمه سرویس بهداشتی به درون واحد می گردد. سر این لوله 90 درجه همواره داخل آب است و گاز متان حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی نمی تواند به مجاری ورودی سپتیک تانک برگردد.

دیواره میانی سپتیک تانک

در طول 2/3 از بدنه اصلی سپتیک تانک وجود دیواره ای با ارتفاعی بیشتر و بالاتر از قسمت بالایی ورودی سپتیک تانک تعبیه می شود و وجود آبرویی به قطر حدودا 300 میلیمتر جهت عبور پساب زلال شده به قسمت دوم سپتیک تانک باعث جلوگیری از عبور فاضلاب جامد می گردد. در قسمت بالایی این دیواره (بافل میانی) وجود راهرویی بسیارکوچک موجب راه یافتن گازهای سمی به سمت ونت هوا می گردد. زمانی که بخواهیم از سپتیک تانک بعنوان ایستگاه پمپاژ استفاده کنیم می توانیم زیراین دیواره را نیز در حدود 30 سانتی متر باز نگه داریم تا فاضلاب جامدی که بصورت آرام درون سپتیک تانک (لیفت استیشن) تجمیع شده است از طریق پمپ خورد کننده ای به بیرون دستگاه سپتیک تانک هدایت گردد.

ضخامت دیواره میانی درون سپتیک تانک بدلیل فشار برابر سیال دو طرف این بافل پارامتر قابل اهمیتی نیست لیکن جوش دو طرف بافل به دلیل تکانه های ناشی حرکت سیال درون سپتیک تانک بسیار مهم است.

سپتیک تانک

ونت هوا سپتیک تانک

ونت هوای سپتیک تانک باعث فراهم شدن مسیری جهت عبور گازهای حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی همچون هیدروسولفور و گاز متان درون سپتیک تانک به بالاترین نقطه ساختمان می گردد. در بعضی از پروژه ها که سپتیک تانک در وسط محوطه نصب می گردد ضرورت دارد ونت گازها از طریق لوله ای تکجداره زیر خاک به سمت کناره های ساختمان هدایت گردد و نهایتا بهمراه سایر ونت های سرویس های بهداشتی به سمت بالاترین نقطه ساختمان منتقل می گردد. ونت هوا اصولا در قسمت بدنه اصلی سپتیک تانک و در بالاترین نقطه تعبیه می شود. برخی از تولید کنندگان سپتیک تانک ونت هوا را در دیواره یا عدسی خروجی سپتیک تانک و بالاتر از لوله خروجی (سطح لوله خروجی) تعبیه می کنند. علت عصایی بودن ونت سپتیک تانک جلوگیری از بسته شدن مجرای آن بواسطه ساختن لانه توسط پرندگان روی دهانه ونت از یک سو و جلوگیری از جریان پیدا کردن آب باران بدرون سپتیک تانک می باشد. 

نکته مهم : بهیچ عنوان نباید آب باران به درون سپتیک تانک راه یابد چرا که اکسیژن فراوان موجود در آب باران باعث بهم خوردن مکانیزم درون سپتیک تانک بواسطه کشته شدن باکتری های بی هوازی می گردد. لذا می بایست آب باران بصورت مستقیم به درون جوی یا چاه آب باران هدایت گردد.

سیفون خروجی سپتیک تانک

همانطور که می دانیم در پساب خروجی از دستشویی ها همواره مقدار زیادی چربی موجود است که به درون سپتیک تانک منتقل می شوند این چربی ها بدلیل دانسیته کم در روی سطح فاضلاب تجمع می نمایند بمنظورجلوگیری از خروج این چربی ها به سمت چاه فاضلاب و گرفتگی سوراخهای چاه جذبی استفاده از سیفون خروجی ضروری می باشد. سیفون خروجی سپتیک تانک بصورت لوله و زانویی که به سمت پایین دیواره (عدسی) سپتیک تانک کشیده شده باعث روغن زدایی می شود و مکانیزم عملکرد سپتیک تانک فاضلاب را تکمیل می نماید.

لوله خروجی سپتیک تانک

بمنظور خروج پساب زلال شده درون سپتیک تانک و هدایت آن به سمت چاه جذبی مجرایی تعبیه شده است به نام خروجی سپتیک تانک سایز لوله خروجی سپتیک تانک اصولا به دلخواه مشتری و مطابق با سایز لوله خروجی ساختمان به سمت سپتیک تانک نصب می گردد. نصب یا عدم نصب فلنج درانتهای لوله خروجی بستگی به جنس لوله ای دارد که خریدار سپتیک تانک درنظر دارد ازآن برای انتقال پساب خروجی از دستگاه به سمت چاه جذبی استفاده نماید.

سپتیک تانک ناب زیست

بدنه اصلی سپتیک تانک

(بدلیل مشابه بودن مطالب قابل ذکر در بخش انواع سپتیک تانک ازلحاظ جنس بدنه , حال به تشریح مبسوط این مبحث می پردازیم) تمامی اجزاء فوق که در مورد آنها صحبت شد درون بدنه اصلی سپتیک تانک تعبیه شده اند. بدنه اصلی سپتیک تانک می تواند از جنس فایبرگلاس , بتنی و PE وحتی سنگی ساخته شود. ضخامت بدنه اصلی سپتیک که بمنظور تصفیه فاضلاب استفاده می شود بستگی به میزان خاکی دارد که قرار است روی گندانبار ریخته شود. عمودی یا افقی بودن بدنه اصلی مخزن سپتیک بستگی به فضایی دارد که خریدار , پیمانکار , کارفرما و یا مشاوری که قصد استفاده از دستگاه سپتیک تانک را دارد, می تواند در اختیار تیم نصب  قرار دهد. چنانچه فضای کمی در اختیار تیم نصب یا تولید سیستم سپتیک تانک باشد بدنه اصلی دستگاه سپتیک به شرط عدم بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی عمودی طراحی می گردد و چنانچه فضای کافی دراختیار تیم باشد (علی القاعده) انباره نگهداری فاضلاب به صورت افقی نصب می گردد و ضخامت بدنه اصلی سپتیک تانک براین اساس طراحی وتولید می گردد. درتمامی جهان بدلیل مزایای زیاد hdpe نسبت به انواع دیگر متریالی که سپتیک تانک می تواند با آنها تولید شود, سپتیک تانک hdpe بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

پایه های سپتیک تانک

پایه هایی که در پایین ترین نقطه مخزن سپتیک تعبیه می گردد و در سپتیک تانک hdpe بیشتر مشاهده می شود صرفا بدلیل کمک به حمل و نقل انباره تعفن می باشد. چرا که در سپتیک تانک با جنس بدنه PE که از لوله اسپیرال ، کاروگیت و … PE تولید میگردد خاصیت حلقوی بودن این لوله ها باعث غلتیدن سپتیک تانک و افتادن از روی تریلی و یا حتی درون چاله بهنگام نصب خواهد بود. لذا تاکیدا باید گفت این پایه ها بهیچ عنوان خاصیت مقاوم سازی و استحکام دهی به دستگاه سپتیک تانک ندارد.


مزایای اصلی استفاده از \پلی اتیلن صلب در بدنه اصلی سپتیک تانک عبارتند از :

  •  سرعت بالای تولید بدلیل استفاده از دستگاههای پیشرفته و اکسترودرهای جوش
  •  سبک بودن پلی اتیلن و سپتیک تانک HDPE نسبت به سایر انواع گند انبارها
  •  عدم انتشار بوی بد گازهای درون سپتیک تانک به بیرون بدلیل هوابند بودن درب ومجاری مخزن سپتیک پلی اتیلن
  •  عدم واکنش به هیچ یک از مواد شیمیایی که درون فاضلاب می تواند وجود داشته باشد اعم از مواد قلیایی و اسیدی
  •  قیمت مناسب سپتیک تانک پلی اتیلن نسبت به سپتیک فایبرگلاس
  •  طراحی پیشرفته و دقیق در سپتیک hdpe نسبت به سایر انواع مخازن سپتیک فاضلاب
  •  قابلیت تحمل بارهای مرده بدون استفاده از سازه نگهبان و بالا رفتن سرعت نصب واجرا
  •  قابلیت حمل و نقل سپتیک تانکی که بدنه اصلی آن از PE است بعد از بهره برداری از پروژه در پروژه هایی که از سپتیک تانک در تجهیزکارگاه مورد استفاده قرار گرفته است.

سپتیک تانک

سپتیک تانک دستگاهی است که طوری طراحی شده تا جامدات پساب خروجی از منبع فاضلاب را گرفته و آب روان تصفیه شده در حد 60% و فاقد جامدات و صد البته دارای بو را تحویل چاه جذبی دهد.

درصورتی که مکانیزم عملکرد سپتیک تانک بدلیل وارد شدن شامپوها, صابونها و موادشیمیایی آنتی باکتریال و از بین رفتن باکتری های بی هوازی کامل نباشد یا در هنگام طراحی سپتیک تانک ظرفیت مورد نیاز به درستی محاسبه نشده باشد، همواره سپتیک تانک دارای حجم زیادی لجن خواهد شد وانتقال آب از قسمت اول به دوم با مشکلاتی همراه خواهد بود . دراین صورت آب به داخل لوله ورودی برمی گردد و درحقیقت سپتیک تانک دچار گرفتگی شده و نیاز به تخلیه پیدا خواهد نمود.

دریچه ای که درقسمت ورودی سپتیک تانک تعبیه شده به شما اجازه می دهد از فضای داخل آن بازدید نمائید و درصورتی که مشکلی پیش آمده باشد با تماس با واحدهای تخلیه سپتیک تانک مشکل رابرطرف نمائید . تخلیه سپتیک درصورتی که به درستی طراحی و استفاده شده باشد دو سال یکبار نیاز خواهد بود , باید دقت نمود به هنگام تخلیه مخزن سپتیک بخشی از لجن حاوی باکتری های بی هوازی دستگاه سپتیک تانک دربخش اول سیستمسپتیک تانک باقی بماند تا شرایط لازم برای فعالیت میکروارگانیزم های بی هوازی به محض استفاده مجدد از سپتیک تانک فراهم گردد.

ما به شما پیشنهاد می نمائیم برای برخورداری از شرایط حداکثری بهره وری سپتیک تانک و بالا بردن مدت زمان تخلیه موارد زیر را رعایت نمائید.

1. محاسبه ظرفیت سپتیک تانک حتما” توسط تیم متخصص و دارای تجربه عملی کافی انجام پذیرد وحتی درصورت نیاز هزینه های این کار نیز به طراح سپتیک تانک پرداخت گردد وتضمین کافی درخصوص ظرفیت مورد نیاز سپتیک تانک ازایشان گرفته شود. تمامی مستندات مربوط به محاسبه ظرفیت وطراحی سپتیک تانک از کسی که مسئولیت اینکار را می پذیرد اخذ گردد.

2. درحد امکان استفاده از مواد شوینده آنتی باکتریال خودداری نمائید چراکه این شوینده ها حاوی موادی هستند که زندگی و فعالیت باکتری های بی هوازی را به خطر انداخته و از تکثیر آنها جلوگیری می کند.

3. بهیچ عنوان آب باران به داخل سپتیک تانک هدایت نگردد.

4. درصورتی که درمناطق سردسیر زندگی می کنید با استفاده از خاک روی سپتیک تانک را بپوشانید. علت اینکار فراهم شدن شرایط رشد و تکثیر باکتری ها یعنی محیط گرم می باشد.

5. حتما” در هنگام تولید سپتیک تانک از تولید کننده دستگاه سپتیک بخواهید ورودی را به نحوی طراحی کند که آب خروجی از ساختمان به آرامی درون مخزن گند انبار وارد شود. این موضوع خود کمک شایانی به جلوگیری از بهم خوردن لایه های لجن و در حقیقت تصفیه فاضلاب جامد و تبدیل آن به فاضلاب مایع می نماید.

6. بهنگام طراحی خط لوله انتقال پساب به داخل دستگاه دقت نمائید شیب خط بیش از حد نباشد چرا که بهنگام بالا رفتن سرعت سرریز فاضلاب به داخل مخزن سپتیک فضای آرام درون بخش اول گندانبار دچار ناآرامی خواهد شد و باکتری ها محیط آرام خود برای تکثیر را از دست خواهند داد.

7. چنانچه میسر است قبل از سپتیک تانک از دستگاه چربی گیر استفاده نمائید. البته این موضوع در پروژه هایی ممکن است که سیستم آشپزخانه آنها مجزا از سیستم سرویس های بهداشتی می باشد. 

8. قطر مخزن سپتیک در سپتیک تانک پلی اتیلن از 1.2 متر کمتر نباشد و در صورت استفاده از بدنه فایبرگلاس در تولید دستگاه سپتیک، ارتفاع را حداقل در 1.2 متر در نظر بگیرید چرا که نیاز است لایه های لجن روی همدیگر رسوب کنند و عملیات خود خوری باکتری ها دقیق تر و سریع تر انجام گیرد.


نحوه خرید سپتیک تانک

بمنظور خرید یک سیستم سپتیک تانک شما باید مراحل زیر را انجام دهید : 

1- محاسبه ظرفیت را توسط یک مهندس محاسب یا یکی از شرکت های مشاور انجام دهید.

2- بعد از آگاهی از میزان ظرفیت سپتیک تانک مورد نیاز، شما باید با مشاوره با کسی که تجربه کافی در خصوص جنس های مختلف مخزن سپتیک را دارد نسبت به انتخاب نوع دستگاه سپتیک اقدام نمائید. چنانچه شما می خواهید سپتیک تانک صنعتی تهیه و خرید کنید به احتمال زیاد مشاور برای شما سپتیک کامپوزیت را پیشنهاد خواهد نمود و در صورتی که سپتیک فاضلاب خانگی بخواهید در صورت داشتن بودجه کافی احتمالا مشاور سپتیک تانک پلی اتیلنی را به شما پیشنهاد دهد و در صورتی که بودجه شما محدود باشد قاعدتا می بایست سراغ سپتیک تانک بتنی بروید.

3- بعد از انتخاب جنس بدنه سیستم سپتیک، نوبت به اخذ پیش فاکتور و استعلام قیمت از شرکت های تولید کننده سپتیک تانک می رسد. پیشنهاد ما استعلام از حداقل 5 تولیدکننده مخزن سپتیک تانک می باشد. شما می توانید این مهم را از طریق شرکت در نمایشگاه ها و یا استفاده از سیستم جستجوی گوگل انجام دهید. نام بردن از برخی شرکت های تولید کننده سپتیک تانک با توجه به کیفیت های متفاوت محصولات تولیدی کار ساده ای نیست لیکن در سایر بخش های این سایت به معرفی برخی از این شرکت ها خواهیم پرداخت.

4- بعد از اخذ پیش فاکتور پیشنهاد ما بررسی تک تک مواردی است که درون پیش فاکتور درج شده است . این موضوع در بهترین حالت با مراجعه به سایت تولیدی و کارخانه تولید کننده سپتیک تانک قابل انجام خواهد بود.

5- در نهایت و بعد از بررسی کلیه شرکت ها و دادن امتیاز به تک تک آنها براحتی می توانید در صورت درخواست فاکتور رسمی نسبت به دریافت شماره حساب شرکتی و واریز وجه نسبت به ارسال نقشه و تعیین قطر لوله های ورودی و خروجی و … اقدام نمائید.

6- در قسمت آخر بمنظور تکمیل فرایند خرید سپتیک تانک، پیشنهاد ما به شما این است حتما از بازرس دارای گواهینامه در جهت کنترل کیفیت سپتیک تانک ارسالی اطمینان حاصل نمائید و نسبت به بارکیری محصول نهایی اقدام نمائید.

برای خرید سپتیک تانک با کارشناسان ما تماس بگیرد و طی مشاوره محصول مورد نظر را سفارش دهید. هم چنین شما مشتری محترم می توانید در تمامی مراحل طراحی و تولید سپتیک تانک در کارخانه حضور داشته باشید و از نزدیک شاهد ساخت و تولید سپتیک تانک درخواستی خود باشید. اطلاعات بیشتری در مورد این سیستم در سایت سپتیک تانک ما موجود می باشد از کمپ های محتلف تا کاربردی سپتیک تانک در جاهای مختلف.


دانلود کاتالوگ سپتیک تانک HDPE

دانلود نحوه نصب سپتیک تانک

نحوه بهینه سازی کارکرد سپتیک تانک

همانطور که میدانید میزان تصفیه فاضلاب سپتیک تانک از 40 درصد 63 درصد متغیر است. بمنظور بالا بردن کارایی عملکرد سپتیک تانک می بایست بعضی موارد توسط یوزر نهایی رعایت کردد که ذیلا به این موارد اشاره خواهیم نمود.

1- در وحله اول سپتیک تانک را می بایست درون خاک قرار دهیم تا گرمای حاصل از فعالیت باکتری ها درون مخزن سپتیک باقی بماند.

2- جنس بدنه سپتیک تانک می بایست از موادی باشد که گرمای حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی درون سپتیک تانک را ردون خود نگه دارد و در حقیقت به نوعی عایق در ساخت بدنه سپتیک تانک نیاز خواهیم داشت . در عین حال می بایست بدنه سپتیک تانک تحمل بار خاک را داشته باشد .

3- از ریختن مواد شوینده آنتی باکتریال درون سپتیک تانک باید جلوگیری شود چرا که این مواد باعث از بین رفتن باکتری های بی هوازی می گردد.

4- بهنگام طراحی سپتیک تانک شرکت سازنده سپتیک تانک باید حتما دفت کنید لوله ورودی به درون سپتیک تانک دارای زانویی باشد تا فاضلاب خروجی به درون دستگاه باعث بر هم زدن محیط امن و آرام و آماده رشد و نمو باکتری های بی هوازی درون لایه های لجن تشکیل شده در کف سپتیک تانک نگردد.

5- در طراحی سپتیک تانک مهندس محاسب باید دقت کند حجم سپتیک تانک را به اندازه بالاترین دبی روزانه در شلوغ ترین روز سال در نظر بگیرد چرا که چنانچه یک مورد شوک به دستگاه سپتیک وارد شود برقراری نظم درون سپتیک تانک نیازمند دوباره چینی لایه های لجن خواهد بود.

میزان آلایندگی پساب خروجی از سپتیک تانک

همانطور که میدانیم سپتیک تانک نوعی گندانبار است یعنی انباره است که در ان آب گندیده جمع می شود لذا می توان به جرات گفت سپتیک تانک توان تصفیه فاضلاب تا حدی که بشود از آن برای شستشوی محوطه استفاده نمود را ندارد و یا آبیاری فضای سبز با پساب خروجی از مخزن سپتیک تقریبا امری محالی است .

سیستم سپتیک از هر نوعی که باشد در نهایت توان تصفیه فاضلاب تا 63 درصد را خواهد داشت . در سپتیک تانک پیشرفته که از آن تحت عنوان پکیج ای بی آر یاد می شود (ABR PACKAGE) این عدد نهایتا تا 75 درصد قابل افزایش است ولی بوی بد فاضلاب حتی در خروجی سپتیک تانک پیشرفته را نمیتوان براحتی از بین برد. همچنین بمنظور زلال سازی پساب خروجی از سپتیک تانک باید از فیلتر شنی استفاده نمود .

لذا میتوان خلاصه و مفید گفت سپتیک تانک، توانایی تصفیه پساب تا حدی که بتوان از آن در کشاورزی، باغبانی، کارواش و برگشت به فلش تانک را “ندارد”

لذا حتما می بایست پساب خروجی از سپتیک تانک به داخل چاه جذبی یا بصورت زهکش بدرون خاک هدایت گردد. نحوه استفاده از منهول توزیع پساب خارج شده از دستگاه سپتیک تانک درون لوله های زهکش متفاوت است و بستگی به سطح آب های زیر زمینی دارد.

نحوه دفع مایع خروجی از سپتیک تانک را می توانید در شکل های زیر ملاحظه فرمائید.

سپتیک تانک
حالت اول : پساب خروجی از سپتیک تانک به چاه جذبی هدایت می گردد
سپتیک تانک چیست
حالت دوم : پساب خروجی از سپتیک تانک از طریق منبع توزیع فاضلاب بواسطه شبکه زهکش به سمت ریشه درختان هدایت می گردد.

سایت سپتیک تانک

امروزه صفحات اینترنت فضایی نامحدود برای کاربران تامین نموده است تا اطلاعات خود را در اختیار مراجعه کنندگان قرار دهند.
ناب زیست بعنوان یکی از بزرگ ترین تولید کننده سپتیک تانک در ایران از طریق سایت های متعدد خود سعی در ارائه اطلاعات مفید در زمینه های مرتبط دارد.
سایت استعلام قیمت و خرید آنلاین دستگاه سپتیک تانک نیز انشاءالله در آینده ای نزدیک راه اندازی و در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

آنچه ما در این سایت بعنوان سایت سپتیک تانک در صدد آن هستیم صرفا ارائه اطلاعاتی است مفید بمنظور آشنایی شما همکار و یا خریدار گرامی بمنظور انتخاب بهینه سپتیک تانک.

در حقیقت مثل تمامی سایت های دیگری که در مورد سپتیک تانک توضیح میدهند هدف ما اجبار شما به خرید سپتیک تانک از شرکت ناب زیست نیست، بلکه بواسطه طراحی این سایت می خواهیم کم هزینه ترین و مقرون به صرفه ترین نوع و حجم سپتیک تانک را به شما معرفی کنیم .

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک کامپوزیت، نوع دیگری از انواع گندانبار می باشد که اغلب در برخی کشورها به دلیل برخی موارد از جمله عدم امکان نصب سپتیک آماده در مکان هایی همچون زیرزمین های مجتمع های تجاری ، اداری و یا ساختمان های مسکونی یا نبود تکنولوژی تولید سپتیک تانک HDPE و گران بودن مواد PE در این کشور ها و همچنین ضرورت استفاده از سطح مقطع مکعبی در تولید به استفاده از سپتیک تانک کامپوزیت روی می آورند که این نوع سیستم تصفیه فاضلاب دارای مزایا و معایبی نیز می باشد.

بزرگترین مزیت این نوع دستگاه همانطور که ذکر شد تولید سپتیک تانک بصورت دمونتاژ در کارخانه و مونتاژ در محل می باشد. این موضوع باعث می شود هزینه حمل شدیدا کاهش یابد و در عوض هزینه مونتاژ بالا رود. استفاده از حداکثر فضا در سپتیک تانک گند انبار با جنس بدنه کامپوزیت بهترین مزیت آن می باشد.
بزرگترین ایراد این نوع سپتیک تانک، ضرورت به استفاده از دیواره نگهدارنده (نگهبان) جهت بالا بردن ایمنی دستگاه سپتیک فایبرگلاس می باشد.

ضخامت بدنه سپتیک کامپوزیت اصولا کمتر از 10 میلیمتر می باشد لذا امکان بارگزاری روی این سیستم تصفیه فاضلاب وجود نخواهد داشت. این موضوع علاوه بر اینکه خود دستگاه سپتیک تانک قیمت بالایی دارد باعث می شود قیمت تمام شده را بالاتر ببرد.

ضخامت بدنه سپتیک تانک فایبرگلاس در بالاترین قیمت آن یعنی قیمت پایین دیواره مخزن سپتیک به 12 میلیمتر می رسد. نیاز به صاف بودن داخل مخزن سپتیک فایبرگلاس نیست لذا استفاده از ورق های اس ام سی در تولید سپتیک تانک کامپوزیت اساسا هدر دادن منابع مالی می باشد. در حقیقت به این نوع متریال که در ساخت سپتیک فایبرگلاس استفاده می شود frp | اف آر پی می گویند.

برخی از مشاوران و مهندسان بهنگام جستجوی کلمه سپتیک تانک کامپوزیت صرفا دارای این هدف نیستند که از سپتیک تانک فایبرگلاس استفاده نمایند.

کامپوزیت در معنی لغوی به معنای ماده مرکب می باشد. لذا ما پیش بینی می نمائیم هدف این دسته از متقاضیان استفاده از ماده ترکیبی در بدنه سپتیک تانک می باشد که هم مقاومت بالایی در برابر فاضلاب و خوردگی آن داشته باشد و هم سریع آماده استفاده شود. لذا شاید بتوان گفت سپتیک تانک کامپوزیت دارای دسته بندی به شرح زیر است:

1- سپتیک تانک کامپوزیت فایبرگلاس 2- سپتیک تانک کامپوزیت پلی اتیلن 3- سپتیک تانک کامپوزیت جی آر پی
در ادامه عکس سپتیک تانک کامپوزیت فایبرگلاس به تصویر کشیده شده است.

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک و تفاوت آن با دستگاه پالایش فاضلاب هوازی

سپتیک تانک و پکیج تصفیه فاضلاب هر دو از انواع دستگاه های تصفیه فاضلاب هستند که هر یک کاربرد مخصوص به خود را دارند. سپتیک تانک علیرغم سادگی تقریبا پرکاربرترین وسیله در پاکسازی فاضلاب می باشد. قیمت مناسب سپتیک تانک، تولید سریع و مطابق سفارش سپتیک تانک، عدم نیاز به تجهیزات پیچیده الکتریکی، مقرون به صرفه بودن آن، نصب و راه اندازی راحت و بدون دردسر و در نهایت عدم نیاز به سرویس های تعمیر و نگهداری جز مزیت های سپتیک تانک هستند.

در مقابل مهمترین معایب این سیستم عبارتند از :
1- عدم پاکسازی فاضلاب در حدی که پساب خروجی از سپتیک تانک قابلت استفاده بمنظور آبیاری زمین های کشاورزی را داشته باشد.
2- عدم امکان استفاده از سپتیک تانک بمنظور تصفیه پساب فاضلاب های صنعتی و کارخانجات
3- نیاز به تخلیه در زمان های مقرر و بوی بدی که متاسفانه بهنگام تخلیه از آن متصاعد می گردد.
4- بدلیل دفنی بودن آن امکان بازرسی دوره ای وجود ندارد و در صورتی که سپتیک تانک پر شود می تواند در پاکسازی فاضلاب اخلال ایجاد کند. البته برای رفع این مشکل می توان از لول سنج درون سپتیک تانک استفاده نمود.

در عوض پکیج تصفیه فاضلاب علیرغم قیمت بالا در تولید و نصب دارای آبی روان، بی بو و بی رنگ است و استفاده مجدد از آب خروجی از این نوع سیستم تصفیه فاضلاب امکان پذیر است.

سیستم پالایش فاضلاب

سپتیک تانک فاضلاب خانگی

به سپتیک تانکی که بمنظور تصفیه فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار گیرد سپتیک تانک فاضلاب خانگی گفته می شود.

سپتیک تانک در منازل مسکونی اعم از آپارتمان ها و واحدهای ویلایی نقش فیلترینگ پساب فاضلاب را دارد. خانه های بسیاری در مناطق شمال کشور نیاز به سپتیک تانک دارند چرا که در این مناطق سطح آب زیرزمینی بالاست و چاه فاضلاب یک خانه مطمئنا به چاه آب خانه بغل دست ارتباط دارد.

اینکه شما مستقیم از چاه استفاده کنید یا تنها سپتیک تانک خانگی خریداری و نصب نمائید هیچ یک روش خوبی برای تصفیه فاضلاب نیستند. در صورت استفاده از سپتیک تانک بدون حفر چاه جذبی بدلیل نیاز به تخلیه مداوم سپتیک تانک هزینه بالایی به کارفرما تحمیل خواهد شد .
محاسبه حجم سپتیک تانک خانگی کار زیاد پیچیده ای نیست ولی استفاده از دانش و تجربه در این امر، باعث بالا رفتن اطمینان و کاهش هزینه های بعدی خواهد شد.

سپتیک تانک ویلایی امروزه مورد توجه تعداد زیادی از افرادی است که بای آخر خفته ها به واحد های ویلایی خود مراجعه می کنند . در واحد های ویلایی استفادهاز سپتیک تانک بسیار ضرورت دارد چرا که مکانیزم عملکرد تولید و تصفیه فاضلاب کلا دارای شوک و غیر قابل محاسبه دقیق است .
بعنوان یک قاعده ساده می توان گفت برای خانه های تک واحدی تا دو واحدی با تعداد 3 سرویس بهداشتی یک دستگاه 5 مترمکعب و یک حلقه چاه سپتیک کفایت میکند . برای محاسبه ظرفیت دقیق لطفا با شماره های دفتر ناب زیست 02188721092 و 02188722027 تماس بگیرید.
استعلام قیمت سپتیک تانک نیز کار پیچیده ای نیست به محض مشخص شدن حجم سپتیک می توانید نسبه به این موضوع اقدام نمائید.

بدلیل بالا بودن سطح آب زیرزمینی در مازندران تقریبا تمامی خانه ها در مازندران نیاز به سپتیک تانک دارند که اینگونه افراد در اینترنت با جستجوی عبارت سپتیک تانک خانگی و سپتیک تانک مازندران اهمیت خاصی به این عبارت ها داده اند.

سپتیک تانک خانگی

تفاوت سپتیک تانک و چربی گیر

سپتیک تانک و چربی گیر هر یک بصورت مجزا تجهیزاتی هستند که بواسطه استفاده از آنها تصفیه فاضلاب بصورت مقدماتی انجام میگیرد. اینکه این دو چه تفاوت هایی با هم دارند برای مشاورین و طراحان محترم حائز اهمیت خواهد بود.

سپتیک تانک سر راه سرویس های بهداشتی قرار می گیرد و وظیفه دارد تمامی جامدات را از پساب بگیرد و تبدیل به مایع نماید ولی دستگاه تله چربی همانطور که از نام آن پیداست چربی را از پساب آشپزخانه جدا مینماید و تحویل ماشین آشغالی میدهد. جنس بدنه دستگاه گریس ترپ اصولا از مواد چربی گریز است ولی جنس بدنه دستگاه سپتیک نیازی به این پارامتر ندارد.

نقشه این دو نیز با هم متفاوت است البته در نگاه اولیه نقشه هر دو بدلیل وجود یک دیواره میان بند شبیه به هم بنظر می رسند ولی در واقع بدلیل ضرورت خنک سازی آب سرریز شده به دستگاه چربی گیر جهت صعود لایه های روغن به سطح پساب، این دستگاه نسبت به دستگاه سپتیک تانک یا گندانبار طولانی تر میباشد در عوض مخزن سپتیک نیاز به عمق بیشتری دارد تا لایه های لجن درون آن تجمیع گردند و فضای لازم برای فعالیت و تخمیر باکتری های غیرهوازی آماده گردد.

سپتیک تانک عمودی

در برخی از پروژه ها بدلیل محدودیت فضایی که وجود دارد کارفرما مجبور به استفاده از سپتیک تانک بصورت عمودی می گردد. درخواست سپتیک عمودی در مناطقی که سطح آب زیرزمینی بالاست بسیار کاهش می یابد چرا که در این حالت ارتفاع گندانبار زیاد شده و بهنگام نصب با مشکلات عدیده ای مواجه خواهید شد.

نقشه سپتیک تانک عمودی متفاوت از نوع افقی دستگاه سپتیک می باشد. در این حالت دیواره میانه تقریبا از بین می رود ولی با کشاندن لوله ورودی و خروجی به سمت پایین می توان براحتی نبود بافل میانی درون سپتیک تانک عمودی را جبران نبود.

سپتیک تانک عمودی

سایز ورودی و خروجی سیستم گند انبار عمودی و لول ( سطح ارتفاع ) این لوله ها بستگی به لوله کشی ساختمان دارد چرا که قطر لوله ورودی به سپتیک تانک نباید از قطر لوله خروجی از ساختمان باشد و در ادامه قطر لوله خروجی از دستگاه سپتیک چه بحالت عمودی و چه بحالت افقی نباید از قطر لوله ورودی کمتر باشد.

در صورت عدم رعایت هر یک از این موارد این نگرانی وجود دارد که پساب به درون سپتیک تانک و یا درون ساختمان برگشت بخورد و مکانیزم عملکرد سیستم سپتیک عمودی یا افقی بهم بخورد.

تخلیه سپتیک تانک

محاسبه ظرفیت و طراحی دستگاه تصفیه فاضلاب به هر روشی که انجام شود اعم از هوازی و بی هوازی به استثناء چند روش محدود که هزینه بسیار بالایی برای تولید و نصب آنها باید پرداخت نمود، می بایست بعد از مدتی استفاده تمیزکاری گردد.

در سپتیک تانک این تمیزکاری می بایست از طریق تخلیه لجن درون بخش اول انباره تعفن انجام پذیرد . در بخش دوم دستگا تصفیه فاضلاب بی هوازی نیز مقداری لجن امکان دارد وجود داشته باشد لذا ضروری است بهنگام حضور ماشین لجن کش فاضلاب از ایشان بخواهید از دریچه بخش دوم سپتیک تانک ، چربی ها و اندک لجن این قسمت سپتیک را نیز تخلیه کند.

دستگاه های تصفیه فاضلاب هوازی بواسطه هوادهی مستمر بلوئرها فاقد لجن خواهند بود لیکن دارای تفاله ای هستند که این تفاله می تواند بعنوان کود در اختیار کشاورزان قرار گیرد. برخی روش های پیشرفته تصفیه فاضلاب وجدو دارند که با تزریق مداوم لجن و تفاله به بخش اول سپتیک تانک هوازی باعث از بین رفتن تمامی پساب ها و فضولات می گردد در حدی که برداشت 5 سالیک بار لجن نیز ضرورت پیدا نمیکند.

با توجه به اینکه در مطالب بالا در مورد دستگاه سپتیک تانک صحبت کردیم در ادامه نیز به تمیزکاری و تخلیه سپتیک تانک می پردازیم .
چنانچه سپتیک تانک بتنی در پروژه خود استفاده کرده اید بخاطر اینکه طراحی سپتیک تانک بتنی همچون ایمهاف تانک بودن و دارای یک دریچه است می بایست به ماشین تخلیه فاضلاب تنها همن یدرب سپتیک تانک را نشان دهید. ایشان با انداختن سر لوله لجن کش به داخل سیستم سپتیک تانک و روشن نمودن پمپ لجن کش می تواند به راحتی نسبت به تخلیه سپتیک تانک اقدام نماید. قیمت تخلیه سپتیک تانک در مقطه فعلی که سال 1398 است بین 110 هزار تومان در شهرهای کوچک تا 450 هزار تومان در شهرهای بزرگ و بهنگام بالا آمدن سطح آب های زیر زمینی یعنی زمستان است.

چنانچه سپتیک تانک شما کامپوزیت اعم از سپتیک تانک فایبرگلس یا سپتیک تانک پلی اتیلن است بدلیل اینکه این نوع سیستم های سپتیک دارای دو درب در بخش ابتدایی و انتهایی مخزن سپتیک می باشند، ماشین لجن کش باید درب منهول اول دستگاه را برداشته و با انداختن لوله تخلیه فاضلاب و روشن نمودن پمپ تخلیه سپتیک تانک نسبت به تمیزکاری سیستم در قسمت اول اقدام نماید. دقت کنید از ایشان بخواهید بخشی از لجن را که در قسمت ابتدایی دستگاه سپتیک تانک وجود دارد تخلیه نکند چرا که این لجن دارای مقدار زیادی باکتری بی هوازی است که به محض ورود جامدات و فضولات به تجزیه آنها اقدام می نمایند.

در صورتی که تمامی لجن تخلیه گردد باید مدتی جامداتی که به درون سپتیک تانک وارد می شوند روی همدیگر تلنبار شود تا این باکتری های هوازی تمامی اکسیژن درون فاضلاب ورودی را مصرف کنند سپس نسبت به تشکلین کلونی اقدام نمایند . این پروسه حدودا سه ماه طول می کشد و در طول این مدت متاسفانه فاضلاب به خوبی تصفیه نمی شود و احتمال گرفتگی سوراخ های چاه جذبی زیاد خواهد بود.

بعد از تخلیه قسمت اول سپتیک تانک به نحوی که اشاره شد شما باید درب دوم منهول سپتیک تانک ساختمان خودتان را به اپراتور تخلیه فاضلاب نشان دهید و از ایشان بخواهید تمامی لجن بخش دوم سپتیک تانک را خالی کند. در این صورت یعنی پس از اطمینان از اینکه لوله فاضلاب تا انتهای مخزن سپتیک رفته است، صدای کار کردن پمپ بصورت خالی به شما خواهد گفت که تمامی فاضلاب تخلیه شده است.

در صورتی که سپتیک تانک بصورت صحیح طراحی شده باشد بازه زمانی تخلیه سپتیک تانک بین 2 تا 5 سال خواهد بود و در صورتی که شما نتوانید از چاه جذبی در انتهای سیستم سپتیک تانک استفاده کنید این زمان به حداقل خود یعنی مقدار فاضلاب خروجی از ساختمان به ظرفیت سپتیک تانک برسد کاهش می یابد.

بطور مثال چنانچه شما چاه جذبی نداشته باشید و ظرفیت سپتیک تانک را 20 مترمکعب انتخاب کرده باشید مدت زمان تخلیه سپتیک تانک = مدت زمانی که 20 مترمکعب پساب از لوله خروجی ساختمان خارج شده باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه طراحی سپتیک تانک و نحوه محاسبه ظرفیت سپتیک تانک مراجعه فرمائید.

سپتیک تانک مازندران
سختی گیر
لوله کاروگیت