کاربرد و مزایای سیستم uv در تصفیه آب صنعتی

سیستم uv فاضلاب

تصفیه آب یکی از راه‌های مناسب برای خالص سازی این ماده حیاتی است و باعث می شود از منابع آب در سراسر جهان محافظت شود. با به کار بردن سیستم‌های مخصوص تصفیه آب می‌توان سلامتی انسان‌ها را نیز افزایش داد. به همین خاطر از امکانات به روز‌تری استفاده می‌کنند. یکی از این امکانات بهره گرفتن از سیستم uv در تصفیه آب است که به خالص کردن آن کمک فراوانی می‌کند، همچنین باعث می‌شود کیفیت آب بیشتر شده و آلودگی‌های آن به طور کامل از بین برود.

سیستم uv در واقع نوعی اشعه فرابنفش است که برای خالص کردن آب‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای ضد عفونی کردن آب‌ها مزایای بی‌شماری دارد. در ادامه مطلب قصد داریم تا توضیحات بیشتری در رابطه با این فناوری جدید به شما عرضه کنیم، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

سیستم uv در تصفیه آب چیست ؟

نقش uv در تصفیه فاضلاب

در سیستم uv در تصفیه آب برای از بین بردن برخی از میکرو ارگانیسم‌ها مانند کپک‌ها ، جلبک‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها و موارد دیگر اشعه ماورا بنفش را مورد استفاده قرار می‌دهند. این اشعه دارای نور ماورا بنفش است و از طول موج ۲۵۳.۷ برخوردار می‌باشد که برای ضدعفونی کردن منابع آبی گوناگون در صنایع مختلف بسیار حائز اهمیت است. میکرو ارگانیسم‌های موجود در آب به طور مداوم در حال رشد و تکثیر هستند که با کمک فناوری uv به راحتی می‌توان از رشد بیشتر آن‌ها جلوگیری کرد؛ زیرا این فناوری باعث منهدم شدن DNA میکرو ارگانیسم‌ها می‌شود که در این صورت با کشته شدن آن‌ها از تکثیر آن‌ها نیز پیشگیری خواهد شد.

پیشنهاد به شما : تجهیزات تصفیه فاضلاب

این سیستم علاوه بر DNA باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر موارد می‌تواند بر RNA آن‌ها نیز اثرات زیستی و شیمیایی وارد کند که موجب تخریب و از بین رفتن آن‌ها خواهد شد. به کمک سیستم uv می توانید بدون استفاده از مواد شیمیایی فرآیند استریلیزاسیون و ضدعفونی کردن آب را انجام دهید و این شیوه را جایگزین موارد دیگر کنید.

برای تهیه این نوع از تکنولوژی‌های پیشرو و آشنایی بیشتر با آن‌ها می‌توانید به گروه صنعتی ناب زیست مراجعه کنید؛ چون یکی از جایگزین‌های موثر و مفید در مقابل سایر ضدعفونی کننده‌های آب‌های صنعتی است. از این تکنولوژی می‌توان برای ضدعفونی کردن آب فرآوری، آب آشامیدنی، آب سطحی و آب فاضلاب نیز استفاده کرد.

نحوه کارکرد سیستم uv در تصفیه آب

سیستم uv تصفیه فاضلاب

کارکرد سیستم uv دارای مراحل گوناگونی است که در ادامه مقاله به صورت مختصر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • تولید اشعه uv : در دستگا‌های ضدعفونی کننده uv از نوعی لامپ در تعداد زیاد استفاده می‌کنند که به لامپ‌های فرابنفش معروف هستند. این لامپ‌ها دارای طول موج کوتاه uv-c می‌باشند؛ بنابراین هیچ باکتری، ویروس، اسپور و کپکی نمی‌تواند در مقابل تابش این نور دوام بیاورد، چون به DNA آن‌ها آسیب زده و موجب مرگ‌شان می‌شود.
  • عبور آب از محفظه uv : نوعی محفظه در این نوع سیستم‌ها تعبیه شده است که دارای تعداد مشخصی از لامپ‌های uv هستند، به همین خاطر اشعه‌های uv به صورت مستقیم بر روی آب تابانده می‌شوند و با عبور آب از این محفظه آلودگی‌های آن به سادگی از بین می‌رود.
  • تعامل با اشعه uv: زمانی که ذرات میکرو ارگانیسم‌های درون آب با طول موج‌های uv-c برخورد می‌کنند اثرات شیمیایی و زیستی به وجود می‌آید. این اشعه قادر است ساختار DNA و RNA ذرات آلوده مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها را مختل کند و باعث از بین رفتن آن‌ها شود.
  • از بین بردن میکرو ارگانیسم‌ها: هنگامی که برخورد اشعه uv و ارگانیسم‌ها اتفاق می‌افتد موجب به وجود آمدن اختلال در میان آن‌ها می‌شود. این موضوع به ژنتیک ارگانیسم‌ها صدمه می‌زند و باعث از هم پاشیدگی اجزای آن‌ها نیز می‌شود. به این ترتیب مرگ آن‌ها را شاهد خواهید بود. از بین رفتن میکروب‌ها باعث می‌شود آب به دست آمده فاقد هرگونه آلودگی باشد و به صورت خالص تولید شود.
  • تصفیه آب استریل شده: در این مرحله که آلودگی‌های میکروبی آب از طریق اشعه uv از بین رفته و گندزدایی آب به طور کامل انجام گرفت، زمان تخلیه و استفاده از آب می‌باشد. پس از پایان مراحل بالا می‌توانید آب به دست آمده را برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار دهید، مانند آب آشامیدنی، صنعتی، کشاورزی و موارد دیگر که برای ادامه فعالیت خود به آب استریلیزاسیون شده uv نیاز فراوانی دارند. چون در این آب اثرات جانبی مضر وجود ندارد و آسیبی به مصرف کنندگان وارد نمی‌کند.

مزایای سیستم uv در تصفیه آب

تصفیه فاضلاب با uv

زمانی که از سیستم uv در تصفیه آب استفاده می‌شود، نیازی به کار بردن سایر مواد شیمیایی مضر نیست؛ زیرا این سیستم استفاده از اغلب مواد ضدعفونی کننده را پایین می‌آورد. به همین علت صدمات کمتری به محیط زیست وارد می‌شود و اثرات جانبی ترکیبات شیمیایی نیز به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند. مراحل ضدعفونی کردن آب‌های آلوده به کمک سیستم uv بسیار سریع‌تر از حد انتظار انجام می‌شود، چون در این دستگاه اشعه uv-c وجود دارد که آلودگی‌ها و میکرو ارگانیسم‌ها را از درون آب به طور کامل پاکسازی می‌کند و اجازه واکنش اضافی را به آن‌ها نمی‌دهد. به همین علت ظرفیت تصفیه کنندگی این سیستم بالا می‌رود.

از این صفحه بازدید کنید : پکیج تصفیه فاضلاب

از جمله مزایای برجسته سیستم uv می‌توانیم به موارد دیگری نیز اشاره کنیم، به عنوان مثال هنگامی که از این سیستم استفاده می‌کنید، جای نگرانی وجود ندارد، چون پس از انجام مراحل تصفیه ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آب دچار تغییر و اختلال نخواهد شد. این مزیت در میان سایر تکنولوژی‌های پیشرو از اهمیت فراوانی برخوردار است. استفاده از این سیستم در تصفیه آب صنعتی بسیار گسترده می‌باشد، به همین خاطر از این فناوری می‌توانید به عنوان یک مجموعه تصفیه کامل استفاده کنید و یا در عوض استفاده مستقل از این سیستم، آن را به عنوان قسمتی از مجموعه تصفیه در نظر بگیرید. همچین به کمک گروه صنعتی ناب زیست می‌توانید سیستم uv را به راحتی تهیه کرده و برای مصارف مختلف از آن استفاده کنید.

کاربرد سیستم uv در تصفیه آب

در این سیستم از فناوری uv استفاده شده است و قابلیت استریل کردن آب‌های آلوده را به طور کامل دارد. در این سیستم می‌توانید لامپ‌های uv فراوانی را مشاهده کنید که اشعه فرا بنفش تولید می‌کنند و در این زمینه از قدرت بسیاری برخوردار هستند. این نوع لامپ‌ها توانایی از بین بردن انواع میکروب‌های موجود در آب‌ها مانند باکتری‌ها، کپک و ویروس‌ها را دارند. این سیستم را می‌توان در بسته بندی انواع محصولات غذایی به کار برد، به همین علت در قسمت فوقانی تونل  ریل‌های محصولات غذایی لامپ‌های uv تعبیه می‌شود. از این سیستم می‌توان برای استریل کردن درمانگاه‌ها، بیمارستان‌ها و اتاق عمل‌ها نیز استفاده کرد، چون قدرت ضدعفونی کنندگی فراوانی در آن وجود دارد.

گاهی اوقات برای اینکه مواد لبنی و گوشتی سالم بمانند و توسط میکرو ارگانیسم‌ها دچار گندیدگی و خرابی نشوند، سیستم uv را به کار می‌برند، چون این نوع فناوری از تولید مثل و تکثیر میکروب‌ها پیشگیری کرده و باعث نابودی آن‌ها می‌شود. برای استریلیزاسیون آب‌های آشامیدنی و فاضلاب‌ها باید شرایط خاصی وجود داشته باشد، به طور مثال کدورت آب باید زیر ۲۵ UNT باشد. سختی آب نیز باید پایین‌تر از ۳۰۰ میلی گرم در لیتر باشد. با وجود این شرایط می‌توانید سیستم uv را به راحتی مورد استفاده قرار دهید تا آبی سالم و ضدعفونی شده را به دست بیاورید.

کاربردهای صنعتی سیستم uv در تصفیه آب

سیستم uv همچون یک لوله و چند لامپ داخل آن ساده نیست و از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار است. یک نوع راکتور هسته‌ای در اشعه ماورا بنفش وجود دارد که به طور ویژه طراحی می‌شود. به همین خاطر باید به صورتی ساخته شود که بتواند همه میکروب‌ها را به راحتی در بر بگیرد و دوز مناسبی از نور ماورا بنفش را به آن‌ها بتاباند. طبق ویژگی‌های هیدرولیکی آب، برای هدایت جریان آب باید مدت زمان اقامت و به تلاطم رسیدن آب را به حداکثر رساند تا این راکتور هسته‌ای فرصت کافی برای بهینه سازی خود را داشته باشد. این دستگاه برای استریل کردن فاضلاب و استخرهای شنا کاربرد قابل توجهی دارد.

سیستم uv اگر با کیفیت مناسب تولید شود برای استریل کردن آب کاربردهای فراوانی به همراه خواهد داشت. یکی از کاربردهای مهم این سیستم در صنایع غذایی و نوشیدنی می‌باشد که بر اساس ویژگی‌های تعیین شده در FDA یا سازمان غذا و دارو این نوع سیستم استریل کننده می‌تواند برای رسیدن به کیفیت بالای آب بسیار کمک کننده باشد. استفاده از این دستگاه ضدعفونی در صنایع زیست دارویی نیز اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا در این صنعت باید از آبی برای تولید داروها، و محصولات بهداشتی استفاده کنند که فاقد هرگونه ترکیبات شیمیایی همچون کلر، ازن و سایر عوامل بیماری‌زا باشد. به همین علت در اغلب ارگان‌ها و شرکت‌های دارویی وابستگی بسیاری نسبت به سیستم uv مشاهده می‌شود.

قیمت سیستم uv تصفیه آب

یکی از کاربردهای دیگر این سیستم در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی است. آبی که برای تولید مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود باید از میکرو ارگانیسم‌ها به طور کامل پاکسازی شده باشد و سموم آن به خوبی تخلیه شود. هر چقدر که از آب سالم و تمیز‌تری در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده شود، موجب تضمین کیفیت محصولات خواهد بود. در اکثر نقاط دنیا برای تولید این نوع محصولات، پاکسازی آلودگی‌های آب را با سیستم uv ترجیح می‌دهند. علاوه بر موارد گفته شده از جمله مهم‌ترین کاربردهای این سیستم کمک به تهیه آب آشامیدنی سالم است. کسانی که می‌خواهند آب خالص و سالم در محل کار یا منزل خود داشته باشند، می‌توانند از این سیستم مقرون به صرفه استفاده کنند.

بهره برداری و نگهداری از سیستم uv در تصفیه آب

یکی از کارهایی که برای مراقبت از سیستم‌ uv باید انجام شود حفاظت از پوسته کوارتز است که نوعی قطعه شیشه‌ای می‌باشد و از مقاومت فراوانی برخوردار است. این شیشه شفاف در حقیقت همچون یک لوله امنیتی لامپ‌های uv را پوشش می‌دهد و نوعی مانع برای پیشگیری از خیس شدن لامپ‌ها نیز محسوب می‌شود. این پوسته شیشه‌ای از رسیدن رسوبات آلودگی‌ها به لامپ uv پیشگیری می‌کند. به همین خاطر هنگام خرید این دستگاه تصفیه آب باید مراقبت‌های لازم در رابطه با کوارتز شیشه‌ای یا لوله‌های تفلن را به خوبی انجام دهید تا بازدهی دستگاه را بالا ببرید.

محصول پیشنهادی به شما : آب شیرین کن صنعتی

تمیز کردن پوشش شیشه‌ای به سایز سیستم uv نیز بستگی دارد، در صورتی که این سیستم از سایز کوچکی برخوردار باشد می‌توانید هر ماه با یک بار شستشو با دست یا تجهیزات لازم اقدام به تمیز کردن آن کنید‌. اگر system uv بزرگ باشد باید فعالیت بیشتری برای تمیز کردن و پاکسازی پوسته کوارتز انجام دهید، چون هر هفته باید دو تا سه مرتبه مراحل تمیزکاری و شستشوی پوشش شیشه‌ای را به طور کامل تکرار کنید. با کثیف شدن کوارتز ممکن است حجم آلودگی‌ها به کیفیت آب صدمه بزند و موجب رشد و تکثیر میکرو ارگانیسم‌ها شود. تجمع آلودگی در کوارتز می‌تواند لامپ uv را نیز کدر کند و قدرت نور لامپ‌های uv را کاهش دهد، چون آلودگی این پوشش شیشه‌ای باعث تاریک شدن لامپ‌ها خواهد شد.

قیمت سیستم uv در تصفیه آب

سیستم uv در تصفیه آب مانند برخی از دستگاه‌های تصفیه دیگر فاقد تولیدات جانبی مضر در آب است و مراحل استریل کردن آن را با دقت و کیفیت بالا انجام می‌دهد. شرکت ما می‌تواند این دستگاه کاربردی را با بهترین قطعات موجود و در ابعاد گوناگون به مشتریان خود عرضه کند و نازل‌ترین قیمت‌ها را برای مصرف کنندگان در نظر بگیرد. از آنجایی که قیمت این دستگاه مانند دلار و طلا به صورت روزانه در حال نوسان می‌باشد، نمی‌توانیم بهای دقیقی برای آن تعیین کنیم. سیستم uv یک دستگاه ساده و مقرون به صرفه است که با کمک آن می‌توانید آلودگی‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها، کپک و سایر میکروب‌ها را از بین ببرید و به راحتی به آب سالم دست پیدا کنید. 

شرکت ناب زیست با استفاده از جدیدترین فناوری‌های روز دنیا و با کمک بهترین اساتید دانشگاه‌های معتبر کشور توانسته است علاوه بر سیستم تصفیه uv، بسیاری از محصولات کاربردی دیگر را نیز به مرحله تولید برساند. این شرکت بزرگ چندین سال است که در حوزه آب و فاضلاب کشور در حال فعالیت است تا مشکلات پیش آمده در این صنعت را به حداقل برساند و در این راستا به مشتریان خدمات مطلوبی ارائه کند؛ بنابراین برای اطلاع از لیست قیمت‌ بروز سیستم uv در تصفیه آب می‌توانید با سایر همکاران ما در واحد فنی و واحد فروش گروه صنعتی ناب زیست تماس حاصل کنید و محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]
۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید