میزان رشد بازار جهانی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

میزان رشد بازار جهانی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تخمین ها در رابطه با میزان رشد بازار جهانی تجهیزات آشپزخانه صنعتی، برای تولید کنندگان، سهامداران، سرمایه گذاران و البته صاحبان کسب و کارهای رستورانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. البته نگاه بنگاه های آماری نسبت به میزان پیشرفت بازار جهانی این تجهیزات، متفاوت است. بطوریکه:

 • در برخی از موسسات تحلیلی، رشد سالانه مرکب این گلوبال مارگت (CAGR) 6.4 درصد برآورد شده است. (روند صعودی از سال 2022 تا 2030)
 • برخی دیگر از بنگاه های انالیز جهانی نیز بر طبق پیش بینی های خود، نرخ رشد بازار آنها را 5.5 % (CAGR) تخمین زده‌اند. یعنی معتقدند بازار جهانی لوازم مذکور با پیشرفت 19137 میلیون دلاری تا سال 2030، نسبت به ارقام اولیه 11820 میلیون دلاری در سال 2021 رشد خواهد داشت. (با CAGR 5.5 درصد)

در مجموع نتایج و یافته ها نشان میدهد که در سال 2023، عمده‌ی اثرات منفی کرونا بر مارکت جهانی از بین خواهد رفت. سپس شاهد پیشرفت تدریجی ارزش بازار جهانی این ملزومات خواهیم بود.

تغییر نیاز؛ عاملی برای تغییر اندازه بازار جهانی

تغییر اندازه بازار جهانی لوازم آشپزخانه صنعتی

بازار جهانی تجهیزات آشپزخانه صنعتی به دنبال تغییر نیازهای مشتریان برای تجهیز فضای آشپزخانه خود، به سرعت تکامل یافته است. عواملی مهمی مانند:

 • تغییر آداب و رسوم اجتماعی
 • و پیشرفت های سریع و گسترده فناوری،

بازاری پویا برای تجهیزات مورد استفاده در بخش مصرف نهایی ایجاد کرده است. از کشف ادوات الزامی و ابتدایی برای تهیه و نگهداری مواد غذایی مانند اجاق‌های پخت و پز، اجاق گاز و فریزرها و یخچال‌های برقی گرفته؛ تا در دسترس بودن دستگاه‌های سفارشی خدمات غذایی برای طبخ غذاهای مختلف، طیف وسیعی از محصولات با فناوری پیشرفته و نوآورانه در طول سال‌ها وارد بازار شده اند. انتظار می‌رود همین تنوع محصولات و البته تنوع تمام نشدنی غذاها در سرتاسر جهان، در بلندمدت به نفع رشد بازار باشد. علاوه بر این، پیشرفت‌های سریع فناوری نیز با کمک فعالیت‌های تحقیق و توسعه مستمر (R&D) به‌دست آمده است. تحقیقاتی که به تولیدکنندگان لوازم صنعتی کمک نموده تا کارایی‌های مبتنی بر فناوری را به عموم ارائه دهند.

تأثیر پاندمی کرونا بر بازار جهانی ملزومات آشپزخانه صنعتی

تأثیر پاندمی کرونا بر بازار جهانی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

همه‌گیری CORONA یا همان کووید-19، به دلیل:

 • فاصله‌گذاری اجتماعی سختگیرانه،
 • هنجارهای ایجاد شده و ترس مردم از حضور در اماکن عمومی
 • و اعلامیه‌های متعدد بستن کسب و کارهای خدماتی (از جمله رستورانها) که توسط دولت‌ها در سرتاسر جهان تحمیل شده بود،

منجر به تعطیلی موقت مراکز خدمات غذایی و افت شدید بازار جهانی فروش تجهیزات راه اندازی رستوران شد. در واقع این سلسله عوامل، شرایط رشد منفی صنعت موردنظر را فراهم آورد. زیرا هم تولید و هم فروش در طول سال 2020 ناچیز بود. انتظار می‌رود ترافیک رستوران‌های غذاخوری، به تدریج به عالت عادی و قبلی خود بازگردد. اما برای رسیدن به شرایط قبل از کرونا، بهترست همه چیز به زمان سپرده نشود. بلکه تلاشهای بیشتری برای افزایش خدمات و جذب مشتریان با استفاده از:

 • ارائه غذاهای بیرون بر (از طریق سرو غذا در خارج از محل سلف و تجمع)،
 • عرضه‌ی غذاهای آماده و باکیفیت؛
 • و خدمات تحویل آنلاین،

صورت گیرد؛ تا اعتمادهای از دست رفته مردم به سلامت خوراک محیط های بیرونی، بار دیگر بهبود یابد. باتوجه به افزایش متعاقب ورود به رستوران‌های خدمات غذایی و آشپزخانه‌های سازمانی، انتظار می‌رود که بازار تجهیزات آشپزخانه صنعتی در سال‌های آینده شکوفا شود. مارکتی که طی چندین سال، تحت محاصره‌ی شدید کووید 19 قرار داشت!!.

تولید محصولاتی کارآمد با مصرف انرژی پایین، یکی از محرکهای ویژه‌ی بازار جهانی همه لوازم صنعتی شناخته میشود. عواملی نظیر:

 • افزایش تقاضا برای محصولات کم مصرف و مقرون به صرفه،
 • گرانتر شدن تعرفه‌های انرژی در سراسر دنیا؛
 • و افزایش روند احداث و محبوبیت آشپزخانه های ابری،

فرصت های زیادی را در بازار جهانی لوازم آشپزی تجاری ایجاد کرده است. افزایش تقاضا برای محصولات کم مصرف، تا حدی مربوط به آگاهی بیشتر مردم از اهمیت صرفه جویی در آب و برق می‌باشد. به‌همین دلیل، به تولیدکنندگان گفته شده است که تجهیزات پخت و پز تجاری، مانند فرها را بسازند؛ تا از آب و انرژی کمتری نسبت به موارد موجود در بازار استفاده کنند. مدلهای جدید حدود 20 درصد انرژی کمتری در کوره های خود نسبت به مدل های استاندارد پیشین مصرف می کنند. در نتیجه دستاورد بزرگی در مسیر کاهش هزینه‌های کسب و کارهای رستورانی در درازمدت، تحقق یافته است.

امروزه در صنعت خدمات غذایی، آندست از تجهیزاتی که انرژی کمتری مصرف نموده و هزینه کمتری دارند، محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. این به نوبه خود، رقابت جذابتری را میان تولید کنندگان در طراحی و ساخت محصولات جدید وکم مصرف تر بوجود می‌آورد و مسلماَ به بازار ملزومات آشپزی تجاری، فرصت بزرگی برای رشد در چند سال آینده می دهد)

محصول پیشنهادی: ماشین ظرفشویی صنعتی

آنالیز منطقه ای بازار جهانی

آنالیز منطقه ای بازار جهانی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

بازار جهانی لوازم مذکور عمدتاً به سه منطقه‌ی فعال‌تر تقسیم می شود:

 • آمریکای شمالی،
 • منطقه اروپا و
 • آسیا و اقیانوسیه.

از این میان، آمریکای شمالی به مراتب بزرگترین بازار را در اختیار دارد. اما بازارهای اروپایی به دلیل کشش بیشتر پیشرفت های نوین به سبک زندگی مردم، همواره به مانند آغوش بازی برای هر نوع فناوری جدید عمل میکنند. بازار منطقه آسیا و اقیانوسیه نیز در سالیان اخیر، ظرفیت های گسترده ای را به نمایش گذاشته است. بخصوص بدلیل سرمایه گذاری های فراوان بر روی صنعت توریسم.

بازار جهانی تجهیزات آشپزی در آمریکای شمالی

بازار جهانی تجهیزات آشپزی در آمریکای شمالی

آمریکای شمالی پیشرو در بازار جهانی این تجهیزات است، زیرا بیشتر بازار در آنجا فعالیت می کند. همواره بخش عمده ای از لوازم آشپزی صنعتی در بازار مهمان نواز و گردشگرپذیر آمریکای شمالی استفاده می‌شود. برای بازار تجهیزات آشپزی تجاری در آمریکای شمالی، تمامی کشورهای:

 • ایالات متحده،
 • کانادا و
 • مکزیک،

مورد بررسی قرار می گیرند. گفته میشود با وجود پیشرفت ها و سرمایه گذاری های گسترده آسیا در بخش گردشگری خود، باز هم آمریکای شمالی تا سال 2028 و حتی 2030، پیشتاز بازار جهانی لوازم مورد نیاز برای راه اندازی آشپزخانه‌های صنعتی باشد. بنگاه های آماری به نتایج جالبی نیز در تحقیقات خود بر روی این خطه دست یافته اند.

بعنوان مثال نتایج یافته ها نشان میدهد که آمریکایی‌های شمالی، چیزهای جدید زیادی را می‌خرند و قدرت ریسک پذیری بالایی دارند. مانند اجاق‌های هوشمند و سرخ‌کن‌های لمسی و هوشمند؛ و یا طعم دهنده‌های چندمنظوره. ضمناَ نسبت به سایر نقاط جهان، فست فود بیشتری می‌خورند. تعداد بالای رستوران ها و افرادی که در خارج از خانه غذا می خورند، رشد زیادی را در بازار تجهیزات آشپزی تجاری این خطه بوجود اورده است. بطوری که به تنهایی منجر به شاخص رشد CAGR 4.3٪ در منطقه شده است.

بازار جهانی لوازم آشپزی صنعتی در اروپا

بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا و همچنین بقیه اروپا، بازارهای مهمی برای تجهیزات آشپزی تجاری هستند. رشد صنعت خدمات غذایی، به رشد کلی بازار در اروپا کمک کرده است. هنوز بخش زیادی از گردشگران به جهت بازدید از ویژگی های تاریخی به ایتالیا، فرانسه و یونان سفر می کنند. دراین میان ایتالیا دارای خلاقیت غذایی بسیار بالایی نیز می باشد. بطوریکه به عنوان مهد انواع پیتزا و لازانیا و بسیاری از غذاهای جذاب و پر زرق و برق شناخته می شود. کارشناسان معتقدند: بازارهای اروپایی در حال رشد می باشد، زیرا افراد بیشتری در مورد مزایای آن یاد می گیرند؛ خرید آن آسان است و در مکان های بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد. بعلاوه به دلیل آمار بالای تحصیل در اروپا، پیوستگی مناسبی بین مردم و مدرنیته وجود دارد.

بازار جهانی لوازم آشپزی صنعتی در اروپا

براساس مجموعه‌ی پارامترهای فوق، انتظار می‌رود ارزش بازار این منطقه در سال 2030 به 4162.1 میلیون دلار برسد. شاخص رشد برای منطقه اروپا در رابطه با بازار تجهیزات مزبور، CAGR 5.2 درصد ثبت شده است. یعنی بعد از آمریکای شمالی، دومین منطقه است. البته که بسیاری از کارشناسان معتقدند، منطقه آسیا میتواند در بازه‌ی پیش بینی، از اروپا پیشی بگیرد.

وضعیت بازار آسیا و اقیانوسیه

در بازه زمانی پیش‌بینی، انتظار می‌رود بازار این تجهیزات در آسیا و اقیانوسیه سریع‌ترین رشد را داشته باشد. آسیا و اقیانوسیه یکی از بهترین مکان‌ها برای فروش لوازم مزبور محسوب میشوند. زیرا:

 • چین و هند در حال رشد اقتصادی برای طراحی و تولید و حتی مونتاژ این لوازم هستند. بنابراین نزدیکترین بازار پیرامونی خود را مورد هدف قرار می دهند.
 • آشپزخانه‌های تجاری در این منطقه، شدیداَ حال خودکار شدن هستند. زیرا تا سده ها، همه چیز به حالت سنتی در بسیاری از نقاط این قاره پیش رفته است!. (و حالا زمان دگرگونی و تطبیق پذیری بیشتر با دهکده جهانی است)

همچنین سرمایه گذاری گردشگری در منطقه آسیا، بیش از هر قاره ای در کل جهان است. عربستان سعودی و امارات و قطر، شدیداَ در بخش خاورمیانه در حال رشد صنعت توریسم خود هستند. تایلند، اندونزی، مالدیو و سنگاپور نیز از جمله پیشتازان گردشگری در بخش آسیای شرقی هستند. وجود رستورانها و خدمات غذایی جذاب و متنوع، مشخصاَ کمک چشمگیری به گردشگرپذیری هرچه بیشتر میکند. فلذا برای چنین هدفی، بایستی خرید انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی در دستور کار قرار گیرد؛ و همین امر نیز محرک جذابی برای افزایش تقاضا در منطقه آسیا و اقیانوسیه خواهد بود.

راه اندازی آشپزخانه های ابری

انواع کلود کیچن یا همان آشپزخانه های ابری، بیشتر در حوزه‌ی تولیدات فست فودی متمرکز هستند. ازهمین رو همواره با تهیه‌ی انواع تجهیزات مرتبط (بخصوص در حوزه‌ی فست فودها)، سعی در آماده‌سازی غذاهای لذیذ و متنوع دارند. حجم سفارش ها برای رستوران های ابری، همواره بالاست و همگان انتظار دریافت غذاهای خوشمزه‌ای را دارند

لازم به ذکر است، ادوات آماده سازی غذا میتواند ساده و یا دارای سیستم های الکتریکی باشد. یعنی از میزهای کار و کابینت صنعتی استیل گرفته؛ تا کانترهای پیتزا، سبزی خردکن و میکسر و غیره. آشپزخانه های ابری که به آنها آشپزخانه تاریک یا آشپزخانه مشترک نیز می گویند، کاربریهایی نسبتاَ نوظهور هستند که فقط مواد غذایی و خوراک را برای تحویل درست می کنند. آنها می توانند متعلق به یک برند بوده؛ و یا توسط یک شخص ثالث اداره شوند. مراکز «Cloud Kitchen» اکثراً فست فودهایی تولید می کند که به دلیل:

 • طعم و مزه،
 • پیشنهادات منحصر به فرد و سس های پیرامونی؛
 • و آسان بودن سفارش و دریافت آن ها،

شناخته شده است. همه این موارد برای بازار هدف مهم هستند. روند آشپزخانه ابری نیز با محبوبیت فزاینده‌ی تحویل راحت غذا به صورت آنلاین، تقویت شده است. در واقع اینگونه محبوبیت، بدین دلیلست که مردم زندگی پرمشغله ای دارند و گزینه‌های غذایی آسان می خواهند. (فارغ از طعم عالی غذاهای کلود کیچن‌های معتبر)

پیش بینی‌ها نشان دهنده‌ی اینست که آشپزخانه های ابری در صنعت خدمات غذایی، پیشرفت های بیشتری داشته باشند. زیرا با گذشت زمان، افراد بیشتری به اینترنت دسترسی داشته و رسانه های اجتماعی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. در نتیجه همه‌ این موارد، احتمالاً رشد بازار تجهیزات تجاری را در دوره‌ی تحت پوشش آسان تر نماید.

افزایش تقاضاها از سوی رستوران های خدمات سریع

افزایش تقاضاها از سوی رستوران های خدمات سریع

رستوران های خدمات سریع، از برجسته ترین مشتریان این ملزومات بشمار می‌روند. هدف یک رستوران خدمات سریع این است که غذا را در سریع ترین و آسان ترین زمان ممکن به دست مشتریان برساند. این رستوران ها معمولاَ با دو ویژگی بارز شناخته می شوند:

 • طیف گسترده ای از غذاهای رسمی و fast food را به مشتریان ارائه می کنند.
 • غذا در مدت کوتاهی پس از ثبت سفارش شما آماده می شود و عمدتاَ دارای فضای نشیمن برای سرو خوراک هستند.

به‌همین دلیل معمولاَ چنین کاربری هایی، به خرید انواع تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی آشپزخانه صنعتی اقدام میکنند تا شعاع عملکردی گسترده ای را برای تیم های آشپزی خود فراهم نمایند. نکته حائز اهمیت اینجاست که اکثر رستوران‌های خدمات سریع، خدماتی غیر از نشستن و غذاخوردن را ارائه می‌کنند. خدماتی مانند حمل و نقل خوراک به نقاط مختلف و تحویل در درب خانه‌ها. ایندست از خدمات، هم از منظر اعتمادزایی در دوران پساکرونای مشتریان بسیار پراهمیت است. و هم برای سبک زندگی امروزی ایده‌آل محسوب می شود. از جمله برندهای معروف رستوران‌های خدمات سریع میتوان به:

 • مترو،
 • مک دونالد،
 • برگر کینگ،
 • کی اف سی،
 • تاکو بل،
 • وندی

و… اشاره نمود. تغییر در نحوه غذا خوردن مردم، میزان مشغله آنها و همچنین گسترش درآمد قابل تصرف، منجر به افزایش تعداد رستوران های خدمات سریع شده است. همچنین افزایش تعداد زنان شاغل و دیجیتالی شدن سبکهای زندگی رایج، از دیگر عوامل مهم بشمار می‌رود. برخلاف زمانهای قدیم که خبری از انواع تجهیزات آشپزی تجاری تایمردار و متنوع نظیر: گریل، فر و یا سرخ کن نبود!!. رستوران های خدمات سریع همواره در فکر ربودن گوی سبقت از رقبای خود و ارائه خدمات متنوع هستند. به‌همین دلیل دسترسی به انواع تجهیزات خاص آشپزی را همواره در اولویت‌های اصلی خود قرار داده‌اند. موضوعی که تاثیر بسزایی در رشد کلی بازار تجهیزات فوق الذکر داشته است.

دقت به ایمنی در طراحی انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی بسیار حائز اهمیت بوده و باعث می شود روز به روز به تغییر رستورانهای سنتی به صنعتی منجر شود.

اندازه بازار جهانی تجهیزات خدمات غذا در سال 2021، 34.49 میلیارد دلار ارزش گذاری شد. انتظار می‌رود نرخ رشد سالانه مرکب و مثبتی از سال 2022 تا2030 برای این گلوبال مارکت ثبت شود. تغییر الگوی مصرف مواد غذایی، افزایش تقاضا برای غذای آماده و گسترش بخشهای گردشگرپذیری، برخی از عوامل کلیدی و محرک بازار هستند. علاوه بر این، عواملی مانند:

 • افزایش دیجیتالی شدن،
 • نیاز به تجهیزات پایدار و سازگار با محیط زیست؛
 • و البته هنجارهای سختگیرانه ایمنی مصرف کننده،

نیز انتظارهای امیدوار کننده ای را برای رشد بازار جهانی این ملزومات ایجاد نموده است. تقاضای بازار بخصوص در واکنش به ظهور چندین رستوران زنجیره ای معمولی در آمریکای شمالی و اروپا، به طور قابل توجهی افزایش یافته است. در نتیجه شرکت ها موظف به فروش لوازم آشپزخانه تجاری تایید شده و آزمایش شده شدند. تأییدیه هایی که بر اساس قوانین ایمنی تعیین شده توسط چندین نهاد نظارتی در سراسر جهان، اعطا میشوند.

هدف این استانداردهای ایمنی، ایجاد محیطی محافظت شده برای اپراتورهای رستوران و همچنین مصرف کنندگان است. بنیاد ملی بهداشت (NSF)، یک سازمان غیرانتفاعی آزمایش، بازرسی و صدور گواهینامه محصول آمریکایی است. استانداردهای ایمنی تجهیزات معمولاَ از سوی NSF برای اطمینان از:

 • رعایت الزامات ایمنی مواد غذایی؛ و
 • رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط بخش مصرف نهایی،

وضع میشود. باتوجه به اینکه ایمنی مواد غذایی در اولویت قرار دارد، استانداردهایی براساس مواد مورد استفاده، برای طراحی و معماری تجهیزات آشپزی تجاری تعیین گردیده است.

نکته: گاهاَ رعایت ایمنی در تولید محصولات میتواند بسیار ساده باشد. همانند تعبیه‌ی ترمز بر روی چرخ های انواع ترولی.

نقش ویژه لوازم چندمنظوره

نقش ویژه لوازم آشپزخانه فشرده و چندمنظوره

خرید تجهیزات چندمنظوره با توجه به حجم گرانی های جهانی، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد. زیرا از یکسو خرید چندین دستگاه برای انجام امور مختلف، هزینه‌های زیادی را روی دستتان باقی خواهد گذاشت.و از سوی دیگر دستگاه های چندمنظوره، غالباَ دارای سایز کوچکتری هستند. درنتیجه به صرفه جویی در فضاهای کوچک رستوران های امروزی کمک می‌کنند. علاوه بر این، رستوران ها به دلیل افزایش اجاره فضاهای تجاری، به آشپزخانه های کوچکتر روی آورده اند. این امر تولید کنندگان تجهیزات خدمات غذایی را وادار می کند تا طرح های محصولات خود را ارتقا دهند و آنها را:

 • فشرده‌تر و با ابعاد کوچکتر،
 • چند منظوره
 • و با عملکردی سریع تر،

تولید و عرضه کنند. بخش تجهیزات برودتی در سال 2021 سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده است. مواردی همچون یخساز صنعتی و انواع یخچال و فریزر صنعتی در صدر لیست پرفروش ترین تجهیزات برودتی آشپزخانه‌های صنعتی قرار دارند. افزایش محبوبیت اقلام آماده، رستوران های زنجیره ای را وادار کرده است که خود را به یخچال های مدرن مجهز کنند. همین امر سازندگان معتبر را مجبور کرده است که اتصال دوطرفه اینترنت اشیاء (Iot) را در یخچال های تجاری بگنجانند. بنابراین با تعبیه‌ی چنین ویژگی، نظارت از دور برای تنظیم دما و اعلام موجودی محصولات فراهم میشود.

فرها سهم عمده ای از بازار رستوران داری و فودکورت ها را بر عهده دارند. چنانکه پیش بینی می شود ارزش فروششتان تا سال 2030 با CAGR 6.8 درصد رشد کند. رستوران‌های خدمات سریع نیز سهم بازار عمده‌ای را در میان تمام بخش‌های دیگر در اختیار دارند. مطابق پیش بینی‌ها، شاخص رشد رستوران های خدمات سریع تا سال 2030 با CAGR 6.2 درصد رشد می‌کند.

توجه ! از مطلب زیر بازدید کنید

قوانین کار رستوران ها در کشور آمریکا

رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]
۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید