مخزن فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس

فایبرگلاس ها در زیر مجموعه کامپوزیت های ترموست قرار می گیرند. مخزن فایبرگلاس نیز با استفاده از رزین و الیاف شیشه تولید می شود. ایجاد ساختار سه بعدی رزین و الیاف های شیشه در هم تنیده و چسبندگی بالای الیاف به رزین، توانایی بالای شکل دهی ساختاری مستحکم و با مقاومت ویژه را امکان پذی میکند. در تولید واقعی ، ساختار دیواره مخازن FRP عموماً از سه لایه تشکیل شده است: یک لایه داخلی ، یک لایه استحکام و یک لایه سطح بیرونی. به صورت کلی این محصول به مخازن ذخیره سازی عمودی و مخازن ذخیره سازی افقی تقسیم می شود. 

کاربرد مخزن فایبرگلاس

مخازن FRP را می توان برای ذخیره مواد مختلف استفاده کرد. FRP (اف ار پی) در لغت مخفف کلمه Fiber Reinforced Polymer به معنی پلیمرهای تقویت شده با فیبر است. FRP (اف آر پی) از دو جزء ماتریس (رزین) و فیبر (الیاف) تشکیل می‌شود و کاربردهای متفاوتی در صنایع مختلف و ساختمان دارد. ببیشترین کاربرد این مصالح در مقاوم سازی سازه ها، جهت ترمیم، تقویت و مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی بوده و در صنعت کامپوزیت جهت ساخت قطعات صنایع مختلف است.

به طور خلاصه از ویژگی های مخزن فایبر گلاس میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عمر طولانی
 • وزن سبک
 • استحکام بالا
 • نفوذپذیری
 • عایق گرما
 • غیر سمی
 • سطح صاف
 • مقاومت در برابر فشار، خوردگی، پیری

مخزن فایبرگلاس

این ماده به طور گسترده ای در پوشش ها ، داروسازی ها ، مصالح ساختمانی ، مواد شیمیایی ، رنگدانه ها ، رزین ها ، مواد غذایی ، تحقیقات علمی و سایر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. انعطاف پذیری مخازن فایبرگلاس ، باعث می شود تا آنها با طیف گسترده ای از نیازهای آب و فاضلاب سازگار شوند.

مزایای مخزن فایبرگلاس

در مورد جنس مخازن چندین گزینه وجود دارد. بتن یک ماده بسیار متداول است که ده ها سال است که در مخازن ذخیره سازی مورد استفاده قرار می گیرد ، اما دارای محدودیت هایی است. شاید بارزترین محدودیت وزن باشد. بتن بسیار سنگین است ، حمل و نقل را دشوار می کند و به هزینه های نصب اضافه می کند. به همین دلیل مخازن بتونی بهتر است به جای تولید در محیط کنترل شده کارخانه، در محل ساخته شوند. مخازن بتنی همچنین در معرض ترک خوردگی قرار دارند که این مساله سازه را به خطر می اندازد.

استیل همچنین یک استاندارد قدیمی در ساخت مخازن ذخیره سازی است اما به همین ترتیب با محدودیت های خاصی همراه است. در مخازن استیل نیز خوردگی موردی نگران کننده است. به خصوص برای مخازن زیرزمینی که نیاز به روکش در این مخازن ، به هزینه آن می افزاید و نگرانی هایی در مورد نگهداری طولانی مدت ایجاد می کند. استیل نیز مانند بتن ، بسیار سنگین است و وزن آن عاملی نگران کننده است.

 مخزن فایبرگلاس تا چهار برابر سبک تر از مخازن استیل و به مراتب سبک تر از مخازن بتونی است. 

آنها همچنین در برابر زنگ زدگی و خوردگی نسبت به فولاد و بتن بسیار مقاومت بیشتری دارند. این مخزن ها همچنین می تواند در یک کارخانه به صورت یک تکه ساخته شود ، به سایت ارسال شود و در زمان بسیار کمتری و با هزینه کمتری نصب شود.

مخزن دفنی یا زیر زمینی

این مخازن زیرزمینی، از جنس فایبرگلاس است که یک ماده غیر خورنده است. آنها بسیار متنوع هستند ، بنابراین جای تعجب ندارد که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. مخازن زیرزمینی آب برای صرفه جویی در فضا بسیار مناسب هستند.

مخزن فایبرگلاس دفنی اجازه می دهد تا در هنگام ترک اتاق برای ساختمانها یا سایر نیازهای سطح زمین ، مقدار زیادی آب ذخیره شود. برخی موارد استفاده این مدل شامل نگه داشتن آب قابل شرب ، فاضلاب و stormwater  ها است.

مخزن سطحی ( روی زمین )

  این دسته از مخزنها ممکن است میلیون ها گالن مایع را ذخیره کنند ، اما آنها دقیقاً کاری را که باید یک مخزن انجام دهد انجام می دهند.

قیمت مخزن فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس سطحی برای ذخیره آب های قلیایی مورد استفاده قرار میگیرد که شامل ذخیره ضایعات ، آب آشامیدنی و آب باران است. اگر به ذخیره مایعات به غیر از آب نیاز دارید ، این مخزنها نیز برای آن مناسب هستند.

مقاومت مخزن فایبرگلاس در برابر مواد شیمیایی

فایبرگلاس در سراسر جهان برای کاربردهای کلر ، اسید سولفوریک ، اسید هیدروکلریک ، واکنش بیولوژیکی ، کود ، پتروشیمی و معادن و گیاهان معدنی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی در بسیاری از فرایندهای شیمیایی مانند جداسازی ، تصفیه ، رسوبگذاری ، استخراج یا شستشو ، تقطیر ، تبلور مجدد یا ته نشینی، خشک شدن و جذب سطحی با موفقیت به کار گرفته شده است.

در صنایع فرآوری شیمیایی (CPI) از فایبرگلاس برای ساخت طیف کاملی از محصولات از جمله لوله ، مجرای نگهدارنده ، مخازن ذخیره سازی شیمیایی ، برج جذب ، برج خشک کن ، مخازن استخراج حلال ، اسکرابر گاز ، مخازن تحت فشار ، مخازن واکنش فرآیند و … استفاده می شود.

هر محیطی منحصر به فرد است و به ملاحظات مهندسی ویژه ای نیازمند است. برای اطمینان از بهینه سازی محصول ساخته شده برای افزایش کارایی و مطابقت با نیازها باید ملاحظات خاصی را در نظر گرفت. از جمله غلظت ، دما ، فشار و خلاء . تا حد زیادی محیط محصولات و مشخصات محصول شما بر بسیاری از عناصر مهم طراحی مانند انتخاب رزین ، جنس لایه ها و ضد خوردگی بودن تأثیر می گذارد.

برخی از کاربردهای شیمیایی فایبرگلاس:

 • فسفات های دیامونیوم
 • آمونیاک
 • پتاسیم هیدروکسید
 • اسید فسفریک
 • اسید هیدروکلریک
 • کلر
 • هیپوکلریت سدیم

آستر خوردگی به طور معمول با آستر غنی از رزین ساخته می شود. به دنبال آن یک دیوار ساختاری غنی از شیشه ساخته می شود. آستر خوردگی یکی از اجزای کل لایه ها است. این یک لایه مهم است که باید به درستی طراحی شود تا از اثربخشی ، ایمنی و عملکرد محصول فایبرگلاس شما اطمینان حاصل شود. همیشه باید در مورد انتخاب رزین با سازنده رزین یا تیم مهندسی خود صحبت کنید. اگرچه آستر خوردگی خیلی از خواص مکانیکی را تأمین نمی کند، اما از نظر طراحی کلی محصول کامپوزیت شما بسیار مهم است.

از میان بسیاری از محصولاتی که می توان از فایبرگلاس ساخت ، مخازن مقاوم در برابر خوردگی هستند. مخزن های فایبرگلاس مقاوم در برابر خوردگی به دلیل مقرون به صرفه بودن ، چرخه های طولانی عمر ، خصوصیات عایق الکتریکی ، نسبت مقاومت به وزن بالا ، پایداری و انعطاف پذیری در طراحی آنها بسیار شناخته شده اند. علاوه بر این ، عملکرد مقاومت در برابر خوردگی فایبرگلاس در مقایسه با آلیاژهای فلزی سنتی یا متداول مانند فولاد ضد زنگ 2205 و آلیاژ C-2706 استثنایی است. این امر در محیط های پردازش شیمیایی رایج است. فایبرگلاس عملکرد خوبی در اسید هیدروکلریک و اسیدهای سولفوریک دارد.

مخازن مقاوم در برابر خوردگی و کاربردهای پردازش شیمیایی مخازن

 • دسته بندی
 • برقی
 • سوخت
 • آبکاری
 • ترشی
 • پردازش
 • بازیافت
 • ترمیم
 • ذخیره سازی
 • منتقل کردن
 • فاضلاب
 • پساب

هنگامی که فایبرگلاس به درستی طراحی شود ، می تواند قابلیت مقاومت دمای عالی و مقاومت در برابر حلال را فراهم کند. بسته به انتخاب رزین و سایر فاکتورهای طراحی ، ویژگی های منحصر به فرد ممکن است افزایش یابد. به طور کلی ، فایبرگلاس در برابر بسیاری از اسیدها ، قلیاها و مواد شیمیایی اکسید کننده مقاومت می کند.

قابلیت ساخت و انعطاف پذیری در طراحی ، فایبرگلاس را برای تعداد زیادی از فرصتهای CPI مانند پرورش گیاه ، گسترش فرآیندها ، واحدهای اضافی و تجهیزات ، به روزرسانی ها ، تبدیل ها ، نوسازی ها ، بازسازی ها ، مقاوم سازی ها و چرخه های اصلی تعمیر و نگهداری ، ایده آل می کند.

مخزن آب فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس با پانل SMC  نوع جدیدی از مخزن است که از پانل های SMC با کیفیت بالا ساخته شده است. Sheet molding compound (SMC) نوعی پلاستیک تقویت شده با فایبرگلاس است که ترکیبی از رزین پلی استر اشباع نشده با مواد تقویت کننده آغشته ، مواد پر کننده و فیبر شیشه است. 

مخزن آب فایبرگلاس

از مشخصات مخزن آب SMC میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

 • غیر سمی
 • با دوام
 • سبک
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • خوش منظر

در همین حال ، حفظ و ماندگاری آن مناسبتر و آسانتر است. مخازن SMC در انبارهای آب در ساختمانهای مسکونی ، مدارس هتل ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. مخزن آب فایبرگلاس SMC علاوه بر مصارف خانگی در تمامی مصارفی که نیاز به نگهداری آب با کیفیت همچون صنایع داروسازی و .. داشته باشد مورد مصرف قرار می گیرد.

مشخصات فنی مخزن فایبرگلاس ذخیره آب آشامیدنی

ساختار کلی:

مخزن از نوع مخازن کامپوزیت مکعبی پنلی ماژولار (SMC) دارای قابلیت نصب سطحی و مسقف بوده و شامل بخشهای زیر می باشد.

1. فونداسیون بتنی :

1.1. فونداسیون بتنی به شکل بتن مگر مسطح دارای سطح صاف که نقشه آن توسط این شرکت در اختیار پیمانکار قرار خواهد گرفت.

2. فریم فولادی گالوانیزه گرم :

2.1. فریم فولادی ماژولار پیچ و مهره ای از نوع فولاد ساختمانی و با پوشش گالوانیزه گرم با تحمل 500 ساعت تست سالت اسپری.

.2.2 کلیه پیچ و مهره های فولادی استفاده شده در اتصالات اجزای فریم فولادی می بایست دارای گرید 8.8 و پوشش داکرومات با قابلیت پایداری 500 ساعت تست سالت اسپری باشند.

3. پنلهای کامپوزیت :

.3.1 پنلهای کامپوزیت تشکیل دهنده جداره مخزن جی آر پی الزاما می بایست از نوع پنلهای GRP مجهز به فلنج اتصال پیچ و مهره ای بوده و توسط روش قالب گیری تحت فشار SMC و به صورت کارخانه ای و تحت نیروی حداقل 80~100 Kg/cm2 و در دمای بالای 130 درجه سانتیگراد به صورت خود رنگ و به رنگ طوسی روشن با کد رنگ RAL7035 تولید شده باشند. همچنین جداره بیرونی آنها دارای پوشش پلیمری ثانویه به رنگ طوسی روشن با کد رنگ RAL7035 جهت محافظت در برابر اشعه UV باشد. همچنین پنلهای فوق الذکر می بایست دارای خواص مکانیکی زیر باشند:

واحدمقدارشرح
Mpa>100Tensile Strength
Mpa>165Flexural Strenght
Mpa>8000Flexural Modulus of Elastisity
gr/cm31.83Density
°C>200HDT
mg/1day<50Water Absorption

.3.2 پنلهای کامپوزیت می بایست دارای تاییدیه مطابقت با استاندارد BS 6920 باشند.

.3.3 سطوح داخلی و بیرونی پنلهای جداره مخزن می بایست کاملا صیقلی و بدون خلل فرج قابل روئیت باشد.

.3.4 کلیه پیچ و مهره های فولادی استفاده شده در اتصالات بیرونی پنلها می بایست دارای گرید 8.8 و پوشش داکرومات با قابلیت پایداری 500 ساعت تست سالت اسپری باشند.

.3.5 کلیه پیچ و مهره های استفاده شده در اتصالات داخلی پنلها می بایست از نوع استینلس استیل 304 با پوشش محافظ باشند.

.3.6 آب بندی پنلهای مخزن جی آر پی الزاما می بایست توسط عایق پلیمری EPDM یا PVC دارای تاییدیه مطابقت با استاندارد BS 6920 انجام شود.

قیمت مخزن آب فایبرگلاس4. روش مهاربندی

.4.1 مهاربندی مخزن فایبرگلاس می بایست به صورت مهار دیواره های جانبی مخزن انجام شود.

.4.2 اجزای داخلی سامانه مهار بندی جداره های مخزن می بایست از نوع استینلس استیل 360 ماژولار با پوشش محافظ باشند.

.4.3 جداره سقف مخزن می بایست توسط ساپورتهای UPVC یا GRP بر اساس بار برف منطقه محل نصب مخزن مهار شوند.

الزامات عمومی :

 1. طراحی و اجرای مخزن می بایست مطابق آخرین ویرایش “ضوابط و معیارهای طرح و محاسبه ی مخازن آب “مندرج در نشریه 123 سازمان برنامه برنامه و بودجه انجام شود.
 2. مخزن فایبرگلاس می بایست دارای دریچه بازدید قابل باز و بسته شدن آدم رو با امکان نصب قفل و نردبانهای خارجی فولادی با پوشش گالوانیزه گرم با تحمل 660 ساعت تست سالت اسپری و نردبان داخلی GRP جهت دسترسی به داخل مخزن باشد.
 3. مخزن می بایست دارای دریچه های تهویه جهت ورود و خروج هوا بر اساس استاندارد باشد.
 4. جداره های مخزن جی آر پی می بایست طوری ساخته شده باشند که به طور کامل جلوی عبور نور به داخل مخزن کامپوزیت را بگیرند.
 5. مخزن می بایست مجهز به گیج آب نما جهت کنترل سطح آب داخل مخزن باشد به نحوی که از بیرون مخزن امکان کنترل سطح آب داخل مخزن وجود داشته باشد
 6. الزاما باید روی جداره های مخازن فایبرگلاس مطابق نقشه های ارایه شده لوله های دوسر فلنج انتظار جهت اتصال لوله های ورودی و خروجی، سرریز و تخلیه نصب گردد.
 7. آب بندی پنلهای کف و دیواره مخزن فایبرگلاس باید به گونه ای باشد که هیچگونه نشتی آب از محلهای اتصال مخزن وجود نداشته باشد.
 8. آب بندی سقف مخزن باید به گونه ای باشد که به هیچ عنوان امکان نفوذ مایعات خارجی ناشی از نزولات آسمانی و .. به داخل مخزن وجود نداشته باشد.

ویژگی های مخازن فایبرگلاس SMC

 • دوام عالی: تطابق مناسب مواد اطمینان می دهد که مخزن آب SMC ضد زنگ و بادوام است.
 • عدم نشت آب: واشرهای موجود بین پانل ها ، نفورناپذیری کامل آب را تضمین می کند.
 • طراحی ظرفیت منطقی: پنل های مختلف امکان طراحی مخازن را با توجه به نیازهای خاص مشتریان ما امکان پذیر می سازد.
 • نصب راحت و سریع: از قطعات استاندارد برای نصب در محل استفاده می شود. شما می توانید مخزن آب SMC را تحت راهنمایی ما نصب کنید.
 • ظاهر مرتب و زیبا : سطح مخزن آب SMC صاف و تمیز است. با مسدود کردن کامل نور خورشید ، از باکتری یا تشکیل و رشد میکروب جلوگیری می شود.
 • اطمینان از حفظ کیفیت آب دخیره شده: ایمن برای ذخیره آب آشامیدنی به عنوان مخازن از مواد تأیید شده FDA ساخته می شوند
 • ضد آب، ضد رطوبت و مقاوم در برابر باد
 • افزایش یا کاهش اندازه آسان است

 

قیمت مخزن آب فایبرگلاس

 

کاربرد مخزن های SMC

مخازن آب SMC به طور گسترده در کاربردهای تجاری ، مسکونی ، صنعتی یا کشاورزی برای ذخیره سازی آب سرد یا گرم استفاده می شود.

کاربرد های دقیق به شرح زیر است:

 • ذخیره آب در برابر آتش.
 • ذخیره آب آشامیدنی.
 • آبرسانی مدرسه
 • ذخیره آب آبیاری.
 • سیستم گردش آب
 • سیستم تصفیه آب.

شرکت مهندسی ناب در زمینه تولید ، تهیه ، عمده و خرده فروشی و تجارت مخازن پانل SMC با کیفیت بالا تخصص کسب کرده است. از مخازن ارائه شده به طور گسترده برای ذخیره ایمن آب آشامیدنی استفاده می شود.

متخصصان این مخازن را با استفاده از متریال با کیفیت بالا و پیروی از دستورالعملهای تعیین شده در صنعت ، تولید می کنند. علاوه بر این ، ما اطمینان حاصل می کنیم که محموله ها با استفاده از روشهای پرداخت آسان و در مقصد مشتری به موقع تحویل داده می شوند.

مخزن GRP چیست؟

پلاستیک های تقویت شده با الیاف شیشه ( GRP یا فایبرگلاس) که در حقیقت یک ماتریس پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه ویژه است. امروزه در ساخت مخزن آب شرب با عنوان مخزن GRP یا مخزن آب شرب جی آر پی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. GRP یا کامپوزیت فایبرگلاس یک ماده با قیمت مناسب، سبک وزن، بسیار قوی و مستحکم است که می تواند با روش های شکل دهی به هر شکلی در آید. به همین دلایل بسیاری از مخازن آب شرب قدیمی با مخزن فایبرگلاس GRP جایگزین می شود.

مخزن GRP (Glass Reinforced Plastic) مخازن قطعه ای GRP ساخته شده از پانل های GRP با قالب داغ و تقویت کننده های استیل در ظرفیت ، ارتفاع و شکل های مختلف ارائه می شود. آنها میتوانند در هر فضایی برای کاربردهای مختلف (ساختمانهای مسکونی / تجاری ، تصفیه خانه ها، ، آتش نشانی ، آبیاری و غیره) مورد استفاده قرار گیرد.

این یک روش ایمن، اقتصادی و تمیز برای ذخیره آب است. مخزن GRP محکم و در عین حال سبک وزن هستند. این مخزنها می توانند در برابر سختی و در فضای باز مقاومت کنند.

مخزن فایبرگلاس grp

تولید کننده مخزن GRP

گروه صنعتی ناب زیست به عنوان تولید کننده مخزن GRP از فرآیند Sheet Moulding Composite (SMC) جهت تولید مخازن با کیفیت بالا استفاده می کنند. این روند مستلزم موارد زیر است.

 • قرار دادن مقدار مناسب شیشه فیبر روی صفحات پلاستیکی نازک.
 • قرار دادن آن در یک پرس قالب هیدرولیک.
 • استفاده از گرما و فشار تنظیم شده برای یخ زدگی و فشرده سازی آن.
 • در طی این چرخه تجهیزات های مختلفی از قبیل دنده ها و سایر الحاقیات به صورت مطلوب شکل می گیرد.
 • سپس فریم از دستگاه پرس خارج شده و سرد می شود.
 • لایه ای از رزین و کاتالیزور به فریم های GRP اضافه می شود و ماشین بین دو ورقه GRP پخش می شود و باعث استحکام فریم میشود.
 • نتیجه نهایی یک پنل GRP Tank پیچیده و با استحکام بالا است.
 • این فریم ها اکنون می توانند در طرفین دریل شوند و با پیچ و مهره به هم وصل میگردد.
 • در نهایت مخزن جی آر پی تشکیل خواهد شد.

تولید کننده مخازن فایبرگلاس

مزایای مخزن فایبرگلاس GRP تولید شده به روش SMC

 • پانل های قوی اما بسیار سبک ، برای کاهش وزن کلی مخزن.
 • ترکیبات رنگی قابل تنظیم برای مخزن
 • استفاده از گرما و فشار تنظیم شده برای یخ زدگی و فشرده سازی آن.
 • این فرآیند باعث انعطاف پذیری می شود.
 • به راحتی می تواند بیشترین شکل ، ساختار و پیچیدگی های هندسی را در خود جای دهد.

مزایای استفاده از مخازن GRP

1- ساخت آسان و سریع:

پانل های استاندارد GRP و اعضای تقویت کننده ، بهره وری عملیاتی در حمل و نقل ، نصب و راه اندازی در محل را دارند.

2- کیفیت قابل اعتماد در مقاومت و دوام:

این برتری از طریق تفسیر پیچیده بهداشت ، دوام ، معیارهای طراحی دقیق ، مدیریت کیفیت و قدرت ساختار قابل اطمینان  توسط شرکت ناب کنترل می شود. اساس تجزیه و تحلیل ساختار طراحی در مخزن GRP، ضریب ایمنی را در محدوده تضمین می کند.

ساخت مخزن GRP فایبرگلاس

3- خواص بهداشتی:

کلیه مواد پانل های GRP ، اعضای تقویت کننده و درزگیر و غیره دارای کارآیی بهداشتی معادل مخزن استیل هستند. بنابراین برای آب آشامیدنی مناسب می باشند. همچنین مخزن GRP با انسداد نور خورشید از رشد جلبک ها ، قارچ ها و باکتری ها جلوگیری می کند.

4- عدم نشت آب:

اتصالات هر پانل کاملاً با نوار از جنس فوم کاملاً مهر و موم شده است. و از فرسایش در اثر هوا بخوبی مقاوم بوده و نسبت به نشت آب نفوذ ناپذیر می باشد.

5- عایق حرارتی برجسته:

پانل عایق حرارتی با ساختار 3 لایه (پانل GRP + فوم PU + پوشش پلاستیکی) تغییر دما را در آب ذخیره شده به حداقل می رساند و از تراکم شبنم جلوگیری می کند.

حجم مخزن ذخیره آب فایبرگلاس

یکی از مهمترین سوالات در ذهن کسانی که می خواهند مخزن فایبرگلاس تهیه نمایند این است که به چه ظرفیتی یا چه حجمی از مخازن فایبرگلاس نیاز خواهم داشت؟

در ادمه با ارائه دو جدول استانداردهای مخازن فایبرگلاس مورد نیاز در بخش های مختلف درمانی، مسکونی، ورزشگاه ها، رستوران ها ، مجتمع های اداری و … را به تصویر خواهیم کشید.

حجم مخزن ذخیره آب بهداشتی فایبرگلاس مورد نیاز در شبانه روز در دامداری

حجم آب مورد نیاز بر حسب لیتر

عنوان مکان

40 – 50

اسب ، قاطر ، گاو هر راس در شبانه روز

60 – 100

شستشوی گاو هر راس هر بار شستشو

6 – 8

گوسفند و بز هر راس در شبانه روز

0.15 – 0.25

طیور (جوجه و مرغ ) هر راس در شبانه روز

حجم مخزن ذخیره آب بهداشتی فایبرگلاس مورد نیاز در شبانه روز در تاسیسات برودتی

حجم آب مورد نیاز بر حسب لیتر

عنوان مکان

7 – 9

برج خنک کن سیستم تراکمی هرتن برودتی در هرساعت

14 – 18

برج خنک کن سیستم جذبی هرتن برودتی در هرساعت

10 – 15

ترمینال ها و فرودگاه ها هر مسافر در شبانه روز

حجم مخزن ذخیره آب بهداشتی فایبرگلاس مورد نیاز در شبانه روز در ساختمان های درمانی

حجم آب مورد نیاز بر حسب لیتر

عنوان مکان

500 – 300

بیمارستان های عمومی و درمانگاه ها هر تخت در شبانه روز

120 – 60

بیمارستان هاو درمانگاه ها هر بیمار سرپائی و کارمند در روز

900 – 500

بیمارستان های خصوصی هر تخت در شبانه روز

حجم مخزن ذخیره آب بهداشتی فایبرگلاس مورد نیاز در شبانه روز در مراکز تفریحی و ورزشی

حجم آب مورد نیاز بر حسب لیتر

عنوان مکان

100 – 200

اردوگاه های توریستی هر مسافر در شبانه روز

15 – 30

پارک های تفریحی خارج از شهر هر نفر در شبانه روز

10 – 15

پارک های عمومی داخل شهر هر نفر در شبانه روز

6 – 4

سینما و تئاتر هر نفر هر سانس در روز

15 – 10

اتو سینما ها هر اتومبیل هر سانس در شب

70 – 40

پلاژهای ساحلی هر نفر هر بار استفاده در روز

60 – 30

زمین های ورزشی با دوش و استخر هر نفر هر بار استفاده در روز

2 – 1

زمین های ورزشی و استخر هر تماشاچی در روز

30 – 20

رستوران های مراکز توریستی و تفریحی هر نفر هر وعده غذا

250 – 150

مسافرخانه ها و هتل های معمولی با رستوران هر مسافر در شبانه روز

400 – 250

هتل های لوکس با رستوران هر مسافر در شبانه روز

200 – 150

متل با رستوران هر مسافر در شبانه روز

60 – 40

رستورانهای لوکس هر نفر هر وعده غذا

40 – 30

رستورانهای معمولی هر نفر هر وعده غذا

حجم مخزن ذخیره آب بهداشتی فایبرگلاس مورد نیاز در شبانه روز در آبیاری و شستشو

حجم آب مورد نیاز بر حسب لیتر

عنوان مکان

7 – 10

باغچه منازل و پارکها با چمن کاری زیاد هر متر مربع فضای سبز در روز

5 – 8

باغچه منازل و پارکها با چمن کاری متوسط هر متر مربع فضای سبز در روز

2 – 6

باغچه منازل و پارکها با چمن کاری کم هر متر مربع فضای سبز در روز

1 – 1.5

باغها هر مترمربع در روز 2 – 4 شستشوی خیابان و پیاده رو هر متر مربع در روز

حجم مخزن ذخیره آب بهداشتی فایبرگلاس مورد نیاز در شبانه روز در مجتمع ها و ساختمانهای مسکونی

حجم آب مورد نیاز بر حسب لیتر

عنوان مکان

200 – 250

منازل مسکونی یک یا دو طبقه شهری هر نفر در شبانه روز

150 – 200

آپارتمانها هر نفر در شبانه روز

100 – 150

ساختمانهای مجردی هر نفر در شبانه روز

120 – 180

پانسیون ها هر نفر در شبانه روز

80 – 100

خانه های روستائی هر نفر در شبانه روز

حجم مخزن ذخیره آب بهداشتی فایبرگلاس مورد نیاز در شبانه روز در ساختمانهای اداری و کارگری

حجم آب مورد نیاز بر حسب لیتر

عنوان مکان

30 – 20

ساختمانهای اداری هر کارمند در روز

120 – 60

کارخانجات با احتساب مصارف صنعتی عادی هر کارگر هر 8 ساعت در شبانه روز

40 – 30

فروشگاه ها هر کارمند در روز

250 – 150

آرایشگاه های مردانه هر صندلی در روز

600 – 400

آرایشگاه های زنانه هر صندلی در روز

250 – 200

کارواش هر ماشین

45 – 30

رخت شوی خانه ها هر کیلو لباس

150 – 100

رخت شوی خانه های سلف سرویس هر مشتری هر بار شستشو

150 – 100

اردوگاه های موقت کارگری هر کارگر در شبانه روز

30 – 20

رستوران های واقع در مراکز اداری و کارگری هر نفر هر وعده غذا

حجم مخزن ذخیره آب بهداشتی فایبرگلاس مورد نیاز در شبانه روز در ساختمانهای آموزشی

حجم آب مورد نیاز بر حسب لیتر

عنوان مکان

40 – 30

مدارس و دانشگاه های بدون استادیوم ورزشی هر محصل در روز

60 – 50

مدارس و دانشگاه های با استادیوم ورزشی هر محصل در روز

300 – 250

مدارس و دانشگاه های شبانه روزی هر محصل درشبانه روز

30 – 20

کارمندان مدارس و دانشگاه ها هر کارمند در روز

30 – 20

رستوران های واقع در مراکز آموزشی هر نفر هر وعده غذا

قیمت مخزن فایبرگلاس

قیمت مخزن فایبرگلاس در نگاه اول به حجم مخزن بستگی دارد. بدین معنی که هر چه مخزن نگهداری ما بزرگتر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. اما وقتی به طور تخصصی بخواهیم قیمت این محصول را بررسی کنیم به فاکتور های فنی دیگری برخواهیم خورد. در اینجا سعی می گردد قیمت گذاری این محصول را بطور تخصصی تحلیل نماییم.

عوامل دخیل در تعیین قیمت مخازن

 • میزان ظرفیت
 • دفنی یا غیر دفنی بودن
 • ابعاد
 • استاندارد ساخت
 • یکپارچه بودن یا پنلی بودن محصول
 • SMC یا GRP بودن مخزن

تمامی فاکتور های فوق در تعیین قیمت نهایی مخزن تاثیر بسزایی خواهند داشت. اما برخی از این عوامل به شرایط محیطی پروژه و شرایط محل قرار گیری آن نیز بستگی دارند. در این شرایط دست تولید کننده و یا کارفرما در تعیین نوع آن بسته خواهد بود. برای مثال هنگامی که حجم نگهداری مخزن بالا باشد طبعا نیاز خواهد بود که مخزن بصورت پانلی ساخته شود. سپس در محل پروژه مونتاژ گردد و عکس آن ممکن نخواهد بود. زیرا حمل مخازن بزرگ عملا امری هزینه بر و طاقت فرسا می باشد.

جهت استعلام قیمت مخزنهای فایبرگلاس با کارشناسان واحد سیالات ناب زیست تماس بگیرید تا بعد از انجام کارشناسی لازم نسبت به ارائه بهترین پیشنهاد قیمت اقدام گردد.

معایب مخازن فایبرگلاس

علیرغم مزایای بسیار زیادی که از این نوع مخزن در تمامی محافل بیان می شود می بایست به نقاط ضعف این نوع مخازن نیز دقت شود. بدین ترتیب با ملاحظه در برخورد با این نوع مخزن ها از مشکلات بعدی جلوگیری بعمل آید. مهمترین معایب مخزن فایبرگلاس عبارتند از :

 1. بدلیل ساختار کریستالی بدنه، این مخازن نسبت به ضربه اجسام نوک تیز بسیار حساس هستند. در صورت عدم رعایت این پارامتر ممکن است باعث بروز حوادث گردد. از این رو این محصول را در ارتفاع دور از دسترس کودکان نصب و یا زیر زمین دفن می نمایند.
 2. بهنگام دفن زیر زمین قطعا نباید از مخزن پنلی (SMC) استفاده گردد چرا که در گوشه ها این مخازن دچار شکست خواهند شد.
 3. در صورت تاکید کارفرما بر این موضوع مخزن می بایست توسط سازه نگهبان مورد محافظت قرار گیرد. این باعث میشود تا نیروی خاک و سایر نیروهای مرده و زنده بصورت مستقیم به بدنه دستگاه صدمه نزند. این مخازن در تمامی مدل ها اعم از جی آر پی، اف آر پی، اس ام سی نسبت به مخزن پلی اتیلنی از قیمت بالاتری برخوردار هستند.
 4. بهنگام نصب مخزن فایبرگلاس رزینی و نه کامپوزیت پنلی، در مقابل نور خورشید با دمای بالا، امکان نفوذ طعم و ‌بوی رزین به درون مخازن و برگشتن طعم آب درون آن ساخته شده با رزین و پلی استر وجود دارد. لذا در حالتی که قرار است مخزن در مقابل نور مستقیم خورشید قرار گیرد و آب درون آن برای بیش از ۲ هفته گردش نداشته باشد حتما از نوع SMC استفاده نمایید.

ساخت انواع مخزن فایبرگلاس

تولید کننده مخازن فایبرگلاس

یکی از معتبرترین سازندگان مخازن مختلف گروه صنعتی ناب زیست می باشد. این شرکت با 25 سال سابقه تولید این نوع مخازن از فایبرگلاس دستی گرفته تا مخازن جی آر پی و GFRP امروز بعنوان معتبرترین کارخانه تولید کننده مخزن فایبرگلاس می باشد.

در صورتی که شما در اجرای مخزن آب مکعبی خود با محدودیت فضا مواجه هستید قطعا نیاز دارید با همکاران ما در این خصوص مشورت کنید.  با ارسال نقشه موتورخانه یا جایی که برای نصب مخزن آب مکعبی از جنس FRP یا GRP و یا GFRP را در نظر گرفته اید برای کارشناسان ما، میتوانید قیمت آنها را استعلام کنید .

کارخانه تولید کننده این مخزنها به شرکتی گفته می شود که با ترکیب رزین، الیاف فایبرگلاس، سیلیس و پلی استر نسبت به تولید منابع در ظرفیت های 200 لیتری تا 3000 مترمکعبی در اسکیل های مکعبی، مخروطی و استوانه به هر دو صورت عمودی و افقی برای دفن زیر خاک یا بصورت اکسپوز اقدام می نماید.
بزرگترین تولید کننده مخزن فایبرگلاس در ایران بعد از شرکت فراسان که اصولا در تولید لوله فایبرگلاس تخصص دارد تا مخازن جی آر پی، گروه کارخانجات ناب زیست می باشد.

مخزن کامپوزیت

مخزن کامپوزیت به مخزنی اطلاق می شود که دارای دیواره ای از جنس کامپوزیت باشد . مخازن آب کامپوزیت ماژولار مکعبی از کامپوزیتهای با فاز تقویت کننده از نوع الیاف شیشه و فاز ماتریس از نوع رزینهای پلی استر غیراشباع وبه روشSMC تولید می شوند.

این مخزنها عمدتا برای حفظ و نگهداری آب آشامیدنی ، مواد سوختی (نفت ، گازوئیل ، بنزین ، … ) مواد شیمیایی (اسید، باز) انواع سیالات ، انواع مواد غذایی و کودهای مایع است. طراحی و تحلیل این محصول بر اساس ES4994 ، ASTM3299 ، ASME SEC صورت می گیرد. باید توجه کرد که می توان چندین منبع را به به صورت سری به یکدیگر متصل کرد و حجم بسیار بالایی را در مکان مورد نظر نگه داری کرد .

 این مخازن در یک دسته بندی ساده به دو نوع تقسیم می شوند.

الف : مخزن کامپوزیت استوانه ای

این مخازن که به صورت استوانه ای می باشند تا حجم 40 متر مکعب را می توانند به خوبی پوشش دهند. ( برای حجم های بیشتر باید نوع سیال و شرایط محیطی را با کارشناسان شرکت ناب زیست در میان بگذارید تا بهترین پیشنهاد را با شما داشته باشند ). بدنه مخازن فایبر گلاس کامپوزیت گروه صنعتی ناب زیست به روش فیلامنت وایندینگ تولید می شوند و برای کپ ها از روش بسیار مطمئن و استاندارد قالب گیری استفاده می شود.

مخزن کامپوزیتی که به این روش تولید می شوند در نهایت قادر به تحمل فشاری تا حدود 30 بار می باشند. برای اطمینان بیشتر این شرکت محصول خود را به مدت یک سال و در صورت نیاز به مدت بیشتری ضمانت می کند .

این مخازن برای سیال های مختلفی در بازه PH از 2 تا 12.5 قابل استفاده است . در صورتی که میزان اسیدیته سیال شما در این بازه قرار ندارد خواهشمند است قبل از انجام هرکاری با کارشناسان شرکت ناب زیست مشورت نمایید .

ب: مخزن کامپوزیت مکعبی

این مدل نسل جدیدی از مخزن فایبرگلاس میباشد که عمر ورود آنها به صنعت کشور به دو دهه هم نمی رسد. مخزن کامپوزیت مکعبی برای نگه داری حجم گسترده ای از آب و یا سیال هایی که PH متعادلی دارند در نظر گرفته می شود . البته می توان با مشاوره با کارشناسان گروه صنعتی ناب زیست سیال های دیگری را نیز درون این منابع نگه داری کرد.

مخزن کامپوزیت مکعبی که دارای دیواره ای مستحکم از جنس پنل های کامپوزیت می باشند که به همان صورت پنلی در کنار یکدیگر قرار گرفته و حجم بسیار گسترده ای را تا 3000 متر مکعب و حتی بیشتر در اختیار شما قرار می دهند .

از بزرگترین محاسن این مخازن می توان به نصب بسیار ساده و آسان آنها ، قابلیت دمونتاژ و جابجایی در صورت نیاز ، بهای اقتصادی و طول عمر بسیار بالای آنها ، اشاره کرد .

مخزن فایبرگلاس frp

خصوصیات فنی و خاص مخازن کامپوزیت

 1. استحکام مکانیکی بالا به دلیل تولید یکپارچه (پیچش الیاف ) در فشارهای مختلف.
 2. قسمت های اتصال مخزن ( ورودی و خروجی ) را می توان از فلنچ ، رزوه و اتصالات دیگر از جنس های مختلف ( فولادی ، پلاستیکی ، کامپوزیت ) تولید نمود .
 3. طراحی و ساخت مخزن FRP بنا به سفارش مشتری در سایزها و کلاس های فشاری مختلف به صورت یکپارچه.
 4. سبکب وزن و شکیل بودن به دلیل استفاده از تکنولوژی رشته پیچی نسبت به نوع تولید به صورت جوشی و دستی در کشور
 5. در سختی گیر و فیلتر شنی ، استفاده از لایه درونی از جنس FRP نسبت به PE (پلی اتیلن) مخزن را در فشارهای معکوس مقاومتر می نماید.

خصوصیات عمومی مخزن کامپوزیت

 1. مقاومت شیمیایی ( ضد خوردگی )
 2. هدایت گرمایی و الکتریکی بسیار کم
 3. مقاومت دمایی
 4. ضد UV

موارد کاربرد مخزن فایبرگلاس کامپوزیتی

 1. ذخیره مواد سوختی ( نفت ، گازوئیل ، گاز و … )
 2. انبارش مواد شیمیایی ( اسید سولفوریک ، اسید فسفریک و … )
 3. صنعت کشتی رانی
 4. مخازن تصفیه آب صنعتی ( سختی گیر و فیلترشنی )
 5. صنایع رنگ سازی

 

رای کاربران
[امتیاز کلی: 24 میانگین: 5]