مخزن استیل

مخزن استیل

مخزن استیل یکی از مخازن فلزی مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی میباشد که جهت ساخت بدنه آن از جنس ورق‌های استیل 316 و 304 استفاده می‌شود. قیمت مخزن استیل بر اساس مورد استفاده و ملحقاتی همچون همزن الکتریکی (الکتروموتور)، مبدل حراراتی و… تعیین می‌گردد.

مخازن استیل برای نگهداری شیر، فراورده‌های دارویی و لبنی، سیالات شیمیایی، مواد خوراکی و… کاربرد دارد و بسته به تجهیزات، گرید استیل و کیفیت جوشهایی که در تولید آن استفاده می‌شود دارای تنوع قیمت در ظرفیتهای مشابه می‌باشد.

مخزن استیل چیست؟

مخزن استیل یکی از انواع مخازن فلزی است که با استفاده از ورق استیل با گریدهای 304 و 316 در اشکال مکعبی و استوانه (عمودی یا افقی) بصورت تک، 2 و 3 جداره (پروسس تانک) تولید می‌شود. مخازن استیل در برابر خوردگی و مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند و اصلی‌ترین کاربرد آنها در صنایع شیر، لبنیات و حمل مواد شیمیایی می‌باشد.

مخزن استیل عموما به حالت استوانه ایستاده ساخته می‌شود و بیشترین تیراژ تولید را این مدل از مخازن استیل شامل می‌شوند. اما میتوان شکل هندسی این مخازن را بصورت زیر دسته بندی نمود:

 • استوانه ای
 • مکعبی
 • هرمی
 • کروی
 • مخروطی

علاوه بر اشکال هندسی فوق، گروه صنعتی ناب زیست به عنوان یکی از بزرگترین شرکتهای سازنده مخزن استیل در کشور قادر است این محصول را با هر گونه جزئیات و نقشه درخواستی کارفرمایان محترم با بهترین کیفیت ممکن تولید نماید.

انواع مخزن استیل

انواع مخزن استیل

مخازن استیل به علت کثرت کاربرد، دسته بندیهای مختلفی خواهد داشت. در دسته بندی مخزن‌های استیل میتوان آنها را براساس تعداد جداره و همچنین نوع ورق مصرفی دسته بندی کرد.

از لحاظ تعداد جداره این مخازن به انواع تک، دو و سه جداره یا پروسس تانک تقسیم بندی می شوند. از لحاظ نوع کاربرد این تانکرها به مخازن ذخیره، حمل و مخازن استیل فرآیندی تقسیم بندی می شوند. از لحاظ شکل ظاهری به انواع استوانه، مکعبی، مخروطی، عمودی، افقی، کروی و هرمی تقسیم بندی می شود.

از لحاظ نوع ورق بکار رفته در ساخت؛ این مخازن به مدل‌های مخزن استیل 304، 316، 316L تقسیم بندی می‌شوند. از لحاظ موادی که درون این مخزن‌ها نگهداری می‌شود به انواع مخزن استیل صنایع شیری، نگهداری عرقیات گیاهی، سیلوهای غلات، مخازن صنایع غذایی و مخازن ذخیره و حمل مواد شیمیایی تقسیم بندی می‌شوند. در ادامه به معرفی تک تک آنها می پردازیم.

مخزن استیل تک جداره

مخازن تک جداره استیل یکی از پر مصرف‌ترین نوع این محصول می‌باشد که در واقع از یک لایه استیل 304 یا 316 ساخته میشوند. این مخازن از ظرفیت 500 لیتر تحت عنوان تانکر استیل الی ظرفیتهای بالای 150 متر مکعب قابل تولید می‌باشند. جنس ورق مخازن استیل نسبت به نیاز کارفرما تعیین و تولید میشود به دو دسته کلی زیر تقسیم‌بندی می‌شوند.

 • مخزن استیل تک جداره با ورق 304
 • مخازن استیل تک جداره با ورق 316 یا 316L

در حالت کلی شرکت ناب زیست “مخزن استیل” را بصورت استوانه ای تولید مینماید. در صورت درخواست خریدار امکان تولید در انواع اشکال هندسی میسر می‌باشد. اما طبیعتا اجرت تولید در مخزنهای استوانه ای نسبت به سایر انواع آن پایین می‌باشد. همچنین افقی یا عمودی بودن مخزن نیز بر اساس نیاز مشتری می‌باشد. در برخی مصارف، نیاز به وجود الکتروموتور یا همزن وجود دارد.

مخزن استیل افقی

مخزن استیل دو جداره

مخزن استیل دو جداره دسته دیگری از این مخازن می‌باشد که در ساختار دو لایه با فاصله از هم (دو جداره) از این جنس ساخته میشود که در موارد ویژه کاربرد دارد و در ظرفیتهای گوناگون قابل تولید است. برخلاف مخزن پلی اتیلن یا مشابه آن که دو جداره بودن بدنه به مقاومت مخزن مرتبط است، در منابع استیل دوجداره یا سه جداره بودن بدنه ارتباطی با فشار کاری و مقاومت بدنه و… ندارد. بلکه علت اضافه شدن جداره دوم صرفا به قصد عملیاتی خاصی خواهد بود.

رآکتور استیل همان مخزن عادی است که بروی آن یک الکتروموتور با شفت و پولی مربوطه نصب شده که وظیفه چرخش همزن را برعهده دارد. هدف از جداره دوم در رآکتور استیل جلوگیری از هدررفت حرارتی مطرح است. استفاده از پشم شیشه، پشم سنگ، کویل حرارتی (سرمایشی یا گرمایشی) و سایر عایقهای حرارتی در بین جداره‌های اول و دوم مخزن استیل برای این هدف می‌باشد.

در نوع دیگری از مخزن‌های استیل دوجداره نیز با نصب یک بوشن برای ورودی و یک بوشن برای برگشت آب داغ از دیگ آبگرم نصب می‌گردد. در این حالت سیال گرم کننده بین دو جداره جریان می‌یابد و سیال گرم شونده در جداره داخلی قرار خواهد داشت.

بدنه تانکرهای استیل دو جداره از هر دو ورق 304 و 316 قابل ساخت است. البته برای کارهای خاص که برای آن سایر رده‌های استیل در نظر گرفته میشود نیز قابل اجرا می‌باشد.

ضخامت بدنه مخزن دوجداره استیل بدین صورت است که عموما جداره خارجی به عنوان روکش و کاور بوده که نیازی به طراحی نداشته و در عموم کارها ضخامت 1.5 میلیمتر در نظر گرفته میشود. ضخامت جداره داخلی اما در ارتباط مستقیم با فشار کاری، وزن سیال و… است که بسته به نیاز و طراحی انجام گرفته از 2 میلیمتر تا هر ضخامت مورد نیاز قابل تولید است.

مخزن‌های استیل دو جداره 10.000 لیتری در صنایع بسیاری همچون صنایع لبنی، داروسازی، مواد شیمیایی و صنایع غذایی کاربرد دارند. سایر ظرفیتهای پرکاربرد عبارتند از:

 • مخزن استیل دوجداره 500 تا 10 هزار لیتری بسیار پرکاربرد هستند.
 • مخازن استیل 11000 تا 40000 لیتری
 • ظرفیتهای 40000 تا 150000 لیتر خیلی کم کاربرد می باشند و بسیار گرانقیمت
مخزن استیل دوجداره

مخزن سه جداره استیل

پیچیده‌ترین نوع مخزن استیل، پروسس تانک یا مخزن سه جداره می‌باشد. این مخازن همانند سایر انواع مخازن این دسته، از گریدهای استیل 304 و 316 بسته به طراحی و نیاز پروژه قابل تولید می‌باشد. این مخازن از ظرفیت 500 لیتر قابل تولید بوده و بسته به سفارش کارفرما تا ظرفیتهای بالای 10 هزار لیتر ساخته و عرضه می‌گردد. به علت استفاده از تجهیزات اضافی و و لوازم مصرفی در پروسس تانک‌ها در ظرفیت مشابه این محصول نسبت به مخازن دوجداره و تک جداره قیمت بالاتری خواهد داشت.

مخزن استیل سه جداره در حالت کلی در مواردی کاربرد دارد که خریدار تغییر در خواص فرآورده و سیال درون مخزن مد نظرش باشد. کاربردهای مخازن استیل سه جداره عبارتند از:

 • تبادل حرارتی
 • مخلوط سازی
 • فرآوری محصول
 • نگهداری و ذخیره محصول

عمده‌ترین محل کاربرد مخازن سه جداره استیل در صنایع لبنی می‌باشد که هدف تغییر ماهیت شیر از طریق فرآوری و تولید محصولات لبنی دیگر می‌باشد. یکی از پرکاربردترین نوع این مخازن، پروسس تانک میباشد که برای تولید کره یا خامه از شیر خام از آن استفاده میگردد. مخزن بلورسازی، مخزن خامه زنی، مخازن استارتر، مخازن فرآوری کشت (جهت تولید ماست و…) از جمله مهمترین انواع مخازن استیل سه جداره می‌باشند.

مخازن استیل سه جداره (پروسس تانک)

تجهیزات مخازن استیل سه جداره

 • شیر نمونه برداری محصول
 • سیستم دیجیتال انتقال دما
 • ژاکت تخم مرغی
 • PH متر
 • گیج دما
 • گیج فشار
 • درب منهول
 • حجم سنج
 • سایدگلاس
 • لودسل
 • عایق حرارتی
 • همزن
 • CIP
 • اگزوز فن یا اگزاست فن
 • شیر اطمینان

البته برخی از این تجهیزات اختیاری بوده و بسته به نیاز به مخزن اضافه خواهد شد.

مخزن استیل ضد اسید

این دسته از مخازن استیل، در صنایع مختلفی همچون صنایع داروسازی، صنایع غذایی، صنایع نظامی، صنایع شیمیایی و بسیاری تولید کنندگان دیگر که سر و کار آنها با اسیدها و مواد خورنده می‌باشد کاربرد دارد. برای نگهداری اسید در یک مخزن که به عنوان مخزن نگهداری اسید شناخته می‌شود متریال زیادی میتواند مورد استفاده قرار گیرد که استیل 304 و 316 یکی از آنها می‌باشند. ولی به جرأت میتوان گفت که استیل بهترین و ماندگارترین ماده برای بدنه اینگونه مخازن می‌باشد.

اصلی‌ترین مشخصه استیل، خاصیت ضد اکسیداسیون و ضد خورندگی آن است که آنرا از سایر مواد متمایز میسازد. این عوامل به طور کلی در همه رده‌های استیل مشترک است. اما مقدار مقاومت آن در برابر خورندگی ناشی از اسید و کلیه مواد شیمیایی در گریدهای مختلف این محصول متفاوت می‌باشد.

مخزن استیل ضد اسید

پرکاربردترین گرید استیل که در مصارف ضد اسید استفاده می‌گردد، استیل گرید 316 و 316L می‌باشد. استیل 316 بدلیل دارا بودن مقادیر بالای مولبیدن در ترکیب آلیاژ خود دارای مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی بخصوص خوردگیهای سطحی دارد. این امر سبب مقاومت بالای آن در برابر اسیدهای قوی و دماهای بالا می‌باشد.

علت بعدی که مخزن استیل ضد اسید را در مقابل سایر مخزن‌ها متمایز می‌کند این است که در این نوع مخازن استیل، امکان نصب تجهیزات و ملحقات بسیاری وجود دارد که در سایر تانکرها بخصوص مخازن پلاستیکی این امر میسر نیست. در حقیقت سازه این نوع مخزن دارای تحمل نیروهای وارده از طرف تجهیزات زیر می‌باشد ولی سازه پلی اتیلنی و پلی پروپیلن این مقاومت را ندارند.

از این تجهیزات میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نصب همزن یا میکسر (مخزن میکسر دار)
 • نصب کویل جهت سرمایش یا گرمایش
 • نصب المنت برقی جهت گرمایش
 • نصب ساید گلاس و آبنما به سادگی

سازنده مخزن استیل

شرکتها و کارگاه‌های سازنده مخزن استیل در کشور بسیار زیاد هستند لیکن مهارت آنها در طراحی و بهینه سازی ضخامت ورق و نهایتا قیمت و همچنین کیفیت جوش‌ها و برخورداری از استانداردهای بین المللی جوشکاری مخازن استیل و در نهایت تجربه و رزومه ساخت مخزن استیل است که می تواند راهنمای شما بعنوان خریدار باشد تا بهترین سازنده را انتخاب کنید و خیالتان را هنگام بهره برداری آنها راحت کند.

آنچه شرکت‌های سازنده مخزن استیل درجه یک را از سایر سازنده‌ها جدا میکند اول وجود واحد فنی قوی جهت طراحی سه بعدی و آنالیز مخازن قبل از ساخت می‌باشد و در ادامه وجود پرسنل آموزش دیده در زمینه جوشکاری آرگون و نهایتا استقرار تیم بازرسی و وجود آزمایشگاه می‌باشد.

این موارد دقیقا نکاتی هستند که همیشه سازندگان مخازن استیل بی کیفیت را خیلی سریع به حاشیه می‌راند. اما ناب زیست بعنوان نامی نیکو در صنعت استیل کشور، برندی است که سالیان سال در این زمینه فعالیت میکند و به عنوان یکی از برترین شرکتهای سازنده مخزن استیل 304 و 316 در کشور شناخته میشود.

تولید و ساخت مخزن استیل علاوه بر متریال درجه یک، به مهندسین و طراحان خبره و کادر مجرب جوشکاری نیاز دارد که تیم تولید ناب زیست تمامی این موارد را دارا بوده و با تولید و ساخت مخازن استیل 304 و 316 درجه 1 همیشه در صدر تقاضای شرکت‌های خریدار این مخازن میباشد.

مخزن استیل ایزوله چیست؟

مخزن استیل ایزوله به سبب داشتن مقاومت بالا در برابر آتش، اشعه ماوراء بنفش، خورندگی و زنگ زدگی در کاربری نگهداری محصولات با هدف حفظ و ثبات دما مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله صنایعی که از این مخزن‌ها استفاده می‌کنند میتوان به صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی، شیمیایی، نفت و گاز، نگهداری شیر و گلاب و آب و آبلیمو، سرکه، روغن، کنسانتره، رب، گلوکز و… اشاره نمود. این مدل از نوع مخزن دوجداره استیل می‌باشد که از پشم شیشه و یا سنگ و یا ژاکت بخار، آب سرد، روغن داغ در جداره داخلی استفاده می‌شود.

مخزن استیل ایزوله

مخازن استیل حمل شیر

مخزن استیل حمل شیر به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شود که توانایی تامین تمامی نیازهای لبنی، دامداریها و نگهداری صنایع لبنی را دارد. کیفیت شیر تحویل شونده به صنایع لبنی یکی از مهمترین شاخصهای واحد پرورش دام به شمار می‌آید.

یکسان بودن دمای شیر از مبداء تا مقصد دارای اهمیت بالایی می‌باشد. با توجه به تاخیر در تحویل شیر از مبداء تا مقصد (کارخانه) احتمال رشد میکروب سرما دوست بسیار بالاست. مخازن استیل حمل و نگهداری شیر به گونه ای طراحی می‌شوند که مانع از فعالیت میکروبها و تغییر کیفیت شیر گردند. این مخازن در سایزهای مختلف و استاندارد که بتوان به راحتی توسط نیسان یا خاور و یا کامیون حمل گردند قابل تولید می‌باشند.

بسته به فاصله مبدا تا مقصد میتوان این مخازن را بصوت تک جداره یا دو جداره طراحی و تولید نمود. در برخی موارد برای فرآوری و تبدیل حرارتی از پروسس تانکهای نگهداری شیر در کارخانجات نیز استفاده می‌گردد. شما میتوانید با کیفیت‌ترین مخازن حمل شیر را از گروه صنعتی ناب زیست تهیه و خریداری نمایید.

شاید برای شما مفید باشد: مخزن فایبرگلاس

مخزن استیل ایزوتانک

مخازن استیل ایزوتانک در گروه و ساختار دوجداره قرار دارند و از آنها بمنظور انتقال و ارسال گاز و مایعات مختلف اعم از محصولات آرایشی – بهداشتی، گلوکز، گلیسیرین و… استفاده می‌شود.

مشخصات فنی مخازن استیل ایزوتانک عبارتند از:

 1. در گروه مخازن افقی می‌باشند.
 2. جنس ورق استیل جداره داخلی استیل گرید 316 و یا 304 می‌باشد.
 3. جنس جداره بیرونی ساخته شده از ورق 304 می‌باشد.
 4. نوع ورق استیل مورد استفاده اصولا از Bahru اسپانیا و یا پوسکو کره جنوبی می‌باشد.
 5. دارای جعبه تخلیه و نردبان و پله
 6. نوع عدسی 500R
 7. طول مخزن از 6 تا 12 میلیمتر
 8. بر روی پایه نصب می‌گردد.
 9. جداره ژاکت حرارتی، ژاکت حرارتی عدسی کف، کویل خارجی در جداره میانی طبق سفارش و درخواست مشتری خواهند داشت.
 10. ضخامت عدسی جداره داخلی 4 میلیمتر و عدسی جداره خارجی 2 میلیمتر می‌باشد.
 11. دارای منهول، هواکش، ایزولاسیون، سیستم نمایش دما، سیستم نمایش و کنترل سطح، ورودی ضد کف، خروجی مناسب، سیستم سرریز،نردبان با حفاظ و گارد بالا
 12. نوع اتصالات SMS ،Flange ،Clamp

مزایای مخزن استیل

مخزن‌های استیل به عنوان ظروفی برای ذخیره‌سازی مایعات یا گازها از جمله مواد سمی، حامل‌های شیمیایی، نفت، آب و عرقیات گیاهی، گازهای گوناگون و غیره استفاده می‌شوند. مهمترین مزایای آن عبارتند از:

 • مقاومت به زنگ زدگی و خوردگی: این ویژگی مخازن استیل را برای مخازنی که در تماس با مایعاتی همچون آب، نفت و مواد شیمیایی قرار دارند، مناسب می‌کند.
 • استیل به دلیل قدرت خود در مقابل فشار، ضربه و تنش‌های مکانیکی، به‌ خوبی به عنوان ماده‌ای مناسب برای ساخت مخازن بزرگ و تحت فشار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • مخزن استیل قابلیت تحمل سیالات با دماهای بسیار بالا را دارد.
 • تانکرهای استیل با گرید 304 و 316 بدلیل فرم پذیری زیاد، قابل ساخت به انواع شکل‌ها و ظرفیت‌ها هستند.
 • مخازن استیل 304 و 316 نسبت به تغییرات شیمیایی در محیط‌های مختلف مقاوم است و در بسیاری از شرایط نسبت به اکسیداسیون و خوردگی کمترین حساسیت را دارند.
 • در صورت لزوم، مخازن استیل 304 و 316 قابلیت تعمیر و بازسازی دارند که این امر می‌تواند عمر مفید آنها را افزایش دهد.
 • این مخازن از مایعات درون خود نسبت به تغییرات دما، فشار، رطوبت و شرایط محیطی محافظت دقیقی انجام میدهند. بطوریکه نه خواص شیمیایی و نه خواص فیزیکی سیال بدون تغییر باقی می‌ماند.
 • مخزن استیل 304 یا 316 به دلیل ظاهر خود که به‌ راحتی تمیز می‌شود و تغییرات کمی در ظاهر نشان می‌دهد در بسیاری از محیط‌ها قابل استفاده است.

در کل، استیل به دلیل مزایای فوق‌الذکر به‌عنوان یک فلز انتخابی برای ساخت مخازن استفاده می‌شود، به‌ خصوص در برابر موادی که ممکن است به سلامت مخازن و محیط اطراف آنها آسیب برسانند یا خود دچار تغییر در خواص شیمیایی، بو یا رنگ شوند.

مزایای مخزن استیل

استانداردهای مخازن استیل 304 و 316

دامنه کاربرد مخازن استیل بسیار گسترده است و در هر کاربردی بسته به اهمیت و کارایی مطابق استانداردهای متفاوتی طراحی می‌شوند. جهت طراحی این مخازن از مولفه‌ها و پارامترهای منحصر بفردی استفاده می‌گردد که مهمترین آنها به شرح زیر می‌باشد:

 • فشار کاری و فشار طراحی
 • دمای کاری و دمای طراحی
 • میزان خصلت اسیدی یا قلیایی سیال
 • محل نصب مخزن
 • شکل ظاهری مخزن
 • نوع کاربرد
 • نوع موادی که داخل مخزن نگهداری می‌شوند.
 • شرایط جوی اتمسفری داخل و اطراف مخزن.
 • حجم مواد داخل مخزن و…
 • ظرفیت مورد نیاز
 • نیاز یا عدم نیاز به هم زدن سیال داخل مخزن استیل
 • سایدگلس
 • ارتفاع پایه‌ها
 • تعداد و سایز ورودی
 • تعداد و سایز خروجی
 • دریچه بازدید (هندهول یا منهول)
 • قطر دریچه بازدید
 • وجود یا عدم نیاز به نردبان
استاندارد طراحی مخازن استیل

بنابراین برای طراحی و تولید مخازن گروهی از استانداردها وجود دارد که به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

 • فشار محیطی از بالای مخازن فولادی IPS-E-ME-100-92
 • مخزنهای بزرگ با فشار کاری کم IPS-E-ME-110-92
 • مخزن ذخیره سوخت IPS-E-ME-120-92
 • مخازن با فشار بالا (ال پی جی) IPS-E-ME-130-92

مهارتهای مورد نیاز در ساخت مخازن استیل

طراحی و ساخت مخزن استیل نیازمند بکارگیری و ترکیب چندین تخصص مختلف می‌باشد که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

مهندسی متالوژی و مواد

انتخاب مناسب‌ترین مواد و متریال به شیوه مهندسی نیازمند شناخت دقیق از ویژگیهای عناصر و آلیاژهای مختلف است که این مهم محقق نمی‌گردد مگر به کمک علم مهندسی مواد و متالوژی. در طراحی مخازن استیل یکی از اصلی‌ترین موارد، تصمیم در مورد گرید مورد استفاده برای ساخت جداره‌های مختلف آنها می‌باشد.

جنس پوسته و به طور کلی تمام پلیتهای به کار رفته در ساخت مخزن عمدتا از جنس کربن استیل هستند اما از فیبر کربن، استیل، گالوانیزه و… نیز در ساخت پوسته مخازن استیل استفاده می‌شود. مناسب‌ترین گزینه برای انتخاب جنس اجزای مخزن استفاده از استاندارد ASTM است. البته این سازمان یک هیئت استاندارد ملی نیست ولی بزرگترین ارگان توسعه دهنده استاندارد در جهان است که مورد قبول تمامی سازمانهای نظام مهندسی جهان می‌باشد.

این صفحه هم بازدید کنید: مخزن گالوانیزه

مهندسی مکانیک جامدات

همانطور که میدانیم این مخزنها معمولا برای ذخیره سازی مایعات در حجم بالا مورد استفاده قرار میگیرند که باعث می‌شود تنشها و لود و تخلیه‌های زیادی در مخزن ایجاد گردد. بنابراین در طراحی مخازن استیل باید تمامی این تنشها، که از جمله آن میتوان به فشار وارده به پوسته (SHELL) هم از نوع داخلی و هم خارجی اشاره نمود.

برآیند تمامی فشارهای وارده به مخزن استیل تاثیر مستقیم در ضخامت جداره‌های دارد. محاسبه این فشارها و تنشها به کمک علم مهندسی مکانیک جامدات امکان پذیر است و یک مهندس مکانیک بهترین گزینه برای انجام این محاسبات است. البته استفاده از روابط موجود در هندبوک مخازن تحت فشار نیز برای محاسبات طراحی مخازن فولادی ضد زنگ مناسب است. شایان ذکر است که در طراحی فقط تمرکز بر روی اعداد و ارقام همیشه نتیجه ای عالی به همراه نخواهد داشت و تلفیق علم با تجربه اغلب نتیجه ای به مراتب بهتر به عمل خواهد آورد.

روشهای محافظت از مخازن در برابر خوردگی

محافظت از مخازن فلزی در برابر خوردگی یک موضوع مهم است، زیرا خوردگی می‌تواند باعث آسیب دیدگی، ضعف ساختاری و کاهش عمر مفید مخازن شود. برای محافظت از مخازن در برابر خوردگی، می‌توان از روش‌ها و استراتژی‌های زیر استفاده کرد:

 1. استفاده از استیل ضد زنگ: استیل ضد زنگ به علت حاوی نسبت بازدارنده از کربن، کروم و عناصر دیگر، مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد. در محیط‌هایی که در آن‌ها خوردگی مشکل است، انتخاب استیل ضد زنگ مناسب است.
 2. پوشش محافظتی: اعمال پوشش‌های محافظتی مانند رنگ‌ها، رزین‌ها یا پوشش‌های چسبی می‌تواند مخازن را در برابر تماس مستقیم با مایعات خورنده و عوامل محیطی محافظت کند.
 3. کاتدیک حفاظت: در این روش، یک الکترود منفی (کاتد) به مخازن اتصال داده می‌شود تا فرآیند اکسیداسیون (خوردگی) را به کاتد منحرف کند. این روش مخزن استیل را از خوردگی در محیط‌های خورنده محافظت می‌کند.
 4. استفاده از آنندازینگ: در برخی موارد، آندوز (Anodes) که از موادی مانند روی، منیزیم یا آلومینیوم تشکیل شده‌اند، به مخازن اتصال داده می‌شوند تا از مخازن به‌عنوان آند (الکترود مثبت) جلوگیری کنند و خوردگی را به خود جذب کنند.
 5. مانع‌گذاری و مدیریت محیط: ایجاد محیطی که باعث تماس کمتر مخازن با مایعات خورنده می‌شود یا کاهش اثرات شیمیایی و فیزیکی محیط بر مخازن، می‌تواند از خوردگی جلوگیری کند.
 6. تعیین مواد مناسب: در طراحی و ساخت مخازن استیل، انتخاب گریدی که با شرایط محیطی متناسب باشند و در برابر خوردگی مقاومت داشته باشند، بسیار مهم است.
 7. تعمیر و نگهداری منظم: بررسی و تعمیرات منظم مخازن برای کشف زودهنگام علائم خوردگی و اعمال ترمیمات لازم، می‌تواند از تخریب و شیوع خوردگی جلوگیری کند.

در کل، محافظت از مخزن استیل در برابر خوردگی نیازمند یک استراتژی چندگانه است که با توجه به نوع مایعات، شرایط محیطی و نیازهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جوشکاری مخزن استیل 316 و 304

هر طراحی هر چقدر هم علمی باشد تا به مرحله اجرا نرسد عیارش مشخص نمی‌شود. طرحی کامل و بهینه است که در آن روش اجرا و خط مشی تولید نیز مشخص شده باشد لذا در طراحی مخزن استیل نیز مانند طراحی دیگر تجهیزات صنعتی باید روش تولید در نظر گرفته شود.

 • در تولید و ساخت مخزن استیل پس از نوع گرید، مهمترین نکته نوع اتصالات یا همان جوشکاریها و روشهای آن است.
 • بهترین راه حل برای ساخت مهندسی یک مخزن استیل نوشتن مشخصات روش جوشکاری (WPS) می‌باشد.
 • هدف از نوشتن WPS بسط و تعریف مولفه‌های تاثیر گذار در جوشکاریست تا جوشکاری بصورت صحیح و با رعایت اصول استاندارد انجام گیرد.
 • برای نوشتن WPS میتوان از استانداردهای ASME IX و ASME II استفاده نمود این استاندارد مربوط به مهندسان مکانیک آمریکا است.
 • فرآیندهای جوشکاری باید در طراحی و WPS مشخص شود.
 • فرآیندهای جوشکاری مانند SMAW , GTAW , SAW , GMAW و… که البته ممکن است در ساخت یک مخزن استیل از یک یا چند روش بصورت تلفیقی استفاده شود.

به عنوان مثال در حالتی که جوشکاری در دو روش انجام میگیرد هر دو را ذکر میکنیم به این شکل: GTAW+SMAW و سپس نوع انجام آن را که دستی یا اتوماتیک است مشخص می‌نماییم. به همین شکل تمامی جزئیات لازم برای جوشکاری از جهت جوشها، نوع الکترودها و فیلرها، ضخامت هر لایه از جوش و… در WPS مشخص می‌گردد تا هیچگونه ابهامی برای جوشکار در زمان انجام جوشکاری پیش نیاید.

تانکر استیل ضد اسید

مراحل ساخت مخزن استیل

تولید و ساخت مخزن استیل 304 و 316 فرآیندی کاملا تخصصی می‌باشد که توسط سازنده و تیم متبحر و با استفاده دستگاه و ابزارآلات پیشرفته و دقیق مهندسی در گروه صنعتی ناب زیست صورت می‌پذیرد. مرحله اول در خط تولید و مونتاژ، نوشتن برنامه و طرح اولیه مخزن می‌باشد که توسط برنامه نویسان با کمک محاسبات مهندسین مکانیک و با بهره مندی از نرم افزارهای خاصی برنامه نویسی صورت می‌پذیرد.

طراحان ما آگاه به دانش مکانیک جامدات و سیالات بوده و در مرحل طراحی به بررسی جنس ورق استیل، ضخامت ورق، نوع جوشکاری (تیگ، میگ، زیر پودری و…)، سایز اتصالات، ضخامت عدسیها و… می‌پردازند. طراحان پس از بررسی تمامی پارامترهای ویژه ساخت مخزن استیل 304 و 316 اقدام به کشیدن نمای کلی مخزن می‌نمایند.

در ادامه ورق استیل که بر مبنای دیتا شیت به تائید کارفرما رسیده است را توسط دستگاه براکت و گیوتین برش می‌زنند و وارد دستگاه نورد می‌نمایند (البته در مخزن استیل گرد یا استوانه) و بعد از نوردکاری ورق به شکل مورد نظر در می‌آید.

نوع دستگاه نورد و به روز و کاملا استاندارد بودن آن از مهمترین قسمت در خط تولید مخزن استیل می‌باشد؛ چرا که تعیین ضخامت مناسب در تمام بدنه مخزن امری مهم به هنگام استفاده مخزن در کاربریهای تحت فشار و سیالات خورنده به شمار می‌آید و چنانچه دستگاه نورد درست عمل ننماید ضخامتهای مختلف در سطح بدنه مخزن و جداره‌ها آسیبهای جبران ناپذیری برای کارفرمایان به همراه خواهد داشت.

بعد از نورد و ساخت بدنه، برش عدسی‌ها، آماده نمودن درب منهول و… نوبت به مونتاژ و جوشکاری قطعات مخزن استیل میرسد. نوع جوشکاری توسط مهندسین مکانیک در پیش برنامه تعیین گردیده است. در مونتاژ این مخزن ها، بخصوص در مخازن استیل 304 و 316 نگهداری و پروسس تانک‌ها با فشار ثقلی از جوش آرگون با دستگاه تیگ استفاده می‌گردد. علت آن نیز این است که گاز آرگون حوضچه جوش را ایزوله و جوشی یکپارچه و بدون عیب را انجام میدهد. این نوع جوش مناسب مخازن استیل ویژه صنایع حساس به مسائل بهداشتی می‌باشد.

سازنده مخزن استیل

بعد از مونتاژ و جوشکاری مخزن استیل بطور دقیق پولیش می‌شود تا ظاهری براق و زیبا داشته باشد و علاوه بر این، ناهمواریهای هنگام جوش از بین برود. برخی از صنایع اعم از صنایع دارویی و غذایی نوعی ویژه از پولیشکاری را از ما درخواست می‌نمایند که بسیار متفاوت بوده و بسیار میکروسکوپی به بررسی سطح مخزن می‌پردازیم و هزینه آن نیز مازاد می‌باشد. در پولیش از نوع گلس نمودن چیزی حدود 400 الی 600 میکرون از سطح مخزن استیل برداشته می‌شود.

در پایان پس از پولیش نمودن، مخزن ساخته شده وارد پروسه تعیین کیفیت و انجام آزمایشات هیدرواستاتیک و پنوماتیک می‌شود. جوشکاری مخزن استیل تقریبا تا حد بسیاری توسط تکنسین‌ها صورت میپذیرد که زیر نظر کادر مهندسی کاملا متخصص و با تجربه این فرآیند را انجام میدهند تا جلوی هرگونه خطای انسانی گرفته شود. در مرحله آخر مخازن وارد فرایند تست می‌گردند که پس از تحمل فشار ناشی از دستگاه‌های تست، که چیزی بیش از فشار کاری می‌باشد آماده تحویل به خریداران می‌گردند. نکته مهم در این مرحله این است که بعضی از خریداران تستهای خاصی را از ما درخواست می‌نمایند که این بخش نیز قطعا هزینه مازاد خواهد داشت.

خرید مخزن استیل

مخازن استیل با گریدهای 304 و 316 دارای یک شناسامه محتوی ویژگیها و مشخصات فنی آنها اعم از متریال مورد استفاده در ساخت بدنه، درجه و کیفیت ورق استیل، ورق تولید داخل و یا وارداتی بودن آن، نوع اتصالات و جوشها، نوع تجهیزات مورد استفاده و… می‌باشند.

بسیاری از خریداران به هنگام خرید مخزن استیل سریعا بعد از عنوان کردن نوع کاربری و ظرفیت مورد نیاز خود به بحث قیمت می‌پردازند که این عمل کمی غیراصولی بنظر میرسد و ممکن است پس از خرید مخزن استیل بر مبنای این مولفه به نتیجه دلخواه خود نرسند. در این صورت شرکت سازنده را مقصر این امر میدانند. تقاضا داریم در زمان خرید مخزن استیل حتما به نکات فنی و موارد تکنیکال محصول مورد نظر دقت داشته باشید.

گروه صنعتی ناب زیست در تمامی مراحل ساخت مخزن استیل تمامی استانداردهای ایمنی و کیفی تولید را بطور کامل رعایت نموده و در خط تولید خود از دانش مهندسان مواد و متالوژی و مهندسین مکانیک و تیم کنترل کیفیت استفاده می‌نماید. خریداران مخازن استیل 304 و 316 علاوه بر مدنظر قرار دادن حجم، ابعاد، قیمت و محل نصب مخزن باید به گرید استیل، مراحل طراحی، نحوه ساخت مخزن، نوع جوشکاری، تعداد تجهیزات جانبی و… نیز توجه ویژه نمایند.

خرید مخزن استیل

قیمت مخزن استیل

قیمت مخزن استیل یکی از دغدغه‌های اصلی خریداران این محصول می‌باشد. از آنجایی که استیل نسبت به نمونه‌های مشابه فلزی و پلاستیکی خود دارای قیمت بالاتری می‌باشد، هر کارفرمایی قادر به تامین مخزن استیل نمی‌باشد. باید توجه نمود قیمت یک منبع استیل با نمونه مشابه پلی اتیلنی خود حداقل تفاوت قیمت 6 برابری خواهد داشت.

برای مثال یک نمونه مخزن پلی اتیلن 1000 لیتری در حدود 45 میلیون ریال قیمت گذاری می‌گردد که همین نمونه با متریال استیل 304 قیمت 380 میلیون ریال خواهد داشت. توجه به این نکته خالی از لطف نیست که برخی آلیاژهای استیل همچون 316L قیمت بسیار بالاتری خواهند داشت.

ذکر این نکته بسیار مهم هست که بدانید در کشور ما متاسفانه قیمت مواد اولیه نرخ ثابتی ندارد و ممکن است قیمت دیروز با امروز فرق کند لذا استیل هم از این قاعده مستثنی نیست و قیمت آن هر چند روز تغییر پیدا میکند.

اما به طور کلی فاکتورهای دخیل در قیمت مخزن استیل به شرح زیر خواهد بود:

 • قیمت روز ورق استیل
 • ظرفیت مخزن
 • تک جداره یا دو جداره بودن
 • ضخامت بدنه و عدسی‌ها
 • وجود تجهیزات جانبی همچون: منهول، سایدگلاس، همزن، گیربکس، آبنما، نردبان، الکتروگیربکس و…

و اما لیست قیمت مخزن استیل (بدلیل تغییر بسیار زیاد نرخ ارز و وارداتی بودن تمامی گریدهای استیل چنانچه به دنبال قیمت بروز هستید لطفا با شماره 09101717554 تماس بگیرید.)

ردیفظرفیت (لیتر) – گرید 316 مد نظر قرار گرفته شده است.قیمت (تومان)
1تک جداره 500 لیتر42,000,000
2دوجداره با حجم 500 لیتر85,000,000
3یک جداره هزار لیتری59,000,000
4دوجداره با حجم هزار لیتری105,000,000
5یکجداره حجم 2000 لیتر79,000,000
6مخزن استیل دوجداره با حجم 2000 لیتر147,000,000
7قیمت مخزن استیل یک جداره با حجم 3000 لیتر98,000,000
8قیمت مخزن استیل دوجداره با حجم 3000 لیتر172,000,000
9قیمت مخزن استیل با حجم 5000 لیتر139,000,000
10دوجداره با حجم 5000 لیتر215,000,000
11قیمت مخزن استیل با حجم 10,000 لیتر190,000,000
12دوجداره با حجم 10,000 لیتر350,000,000
13قیمت مخزن استیل با حجم 15,000 لیتر320,000,000
14دوجداره با حجم 15,000 لیتر390,000,000

مخزن استیل دست دوم

متاسفانه بدلیل بالا رفتن قیمت این مخازن، از اواسط سال 96 تقاضا برای مخزن استیل دست دوم مخصوصا در شهرهای صنعتی ایران همچون تهران، مشهد، اصفهان و تبریز بسیار زیاد شده است. در جستجوهای گوگل هم عبارات مخزن استیل دست دوم اصفهان، مشهد و تهران بسیار پر جستجو گردیده است. لیکن بدلیل اینکه ناب زیست تولید کننده این مخازن می‌باشد و نه تامین کننده، ما هیچ کمکی نمی‌توانیم به این دسته از مشتریان ارجمند بنمائیم.

در مورد این موضوع نیز نظر ما بعنوان یکی از فنی‌ترین واحدهای تولید کننده یا سازنده مخزن استیل در کنار شرکتهایی همچون استیل سبلان، اخوان جعفری، ماشین وزین و پاکمن؛ چنانچه شما قصد دارید از این مخازن در نگهداری سیالات شیمیایی اعم از مواد قلیایی و اسیدها استفاده نمائید، مثبت می‌باشد. لیکن استفاده از مخزن استیل دست دوم برای مقاصد ذخیره مواد خوراکی، بستنی، لبنیات، آب در کارخانجات تولید نوشیدنی و عرقیات گیاهی و… تصمیم عاقلانه ای بنظر نمی‌رسد.

قیمت مخزن استیل

مخازن استیل کوچک

درخواستهای بسیار زیادی برای مخازن استیل کوچک (از 20 تا 500 لیتری) از سوی کارفرمایان و مشتریان به این شرکت واصل می‌شود. لیکن با توجه به اینکه ساخت این نوع مخازن بدلیل طولانی بوده پروسه تولید و ریزه کاریهای جوشکاری مقرون به تولید نیست. لیکن امید آن میرود با همت پرسنل بازنشسته این شرکت در ماه‌های آتی بمنظور اشتغال آفرینی و درآمدزایی این همکاران نسبت به استقرار خطوط برش و جوش سی ان سی CNC شرایط تولید مخزن استیل کوچک فراهم شود.

این مخازن از حجم 20 لیتر بصورت استوانه و مکعبی آغاز و تا 500 لیتر ادامه دارد و چنانچه درخواست شما مشتریان عزیز در تیراژ بالا باشد بطور مثال تعداد 20 عدد مخزن استیل 200 لیتری قطعا در رویه تولید تمهیداتی فراهم خواهد شد تا با کار متوالی (سری کاری) این امکان فراهم شود که در سریعترین زمان ممکن سفارش آماده تحویل گردد.

انواع ورق استیل

کاربردهای مخازن استیل

ورق استیل برای ساخت مخازن استفاده می‌شود و معمولاً از جنس استیل 300، 316 یا 316L ،304 یا استیل 400 ساخته می‌شوند. در واقع، نوع ورق استیل مورد استفاده برای ساخت مخزن، بسته به نوع مخزن و شرایط کاربردی آن متفاوت است. به طور کلی، ورق استیل شانه تخم مرغی نیز برای تولید مخازن 3 جداره و مخزن‌های تحت فشار استفاده می‌شود.

 • ورق 304
 • ورق 316 و البته 316L
 • ورق 307

ضخامت ورق استیل، بسته به نوع مخزن و شرایط کاربردی آن متفاوت است. برای مخازن تحت فشار، ضخامت ورق استیل باید به گونه‌ای باشد که بتواند فشار را تحمل کند. همچنین، برای مخازنی که در شرایط خاصی مانند دمای بالا یا مواد شیمیایی خاصی کار می‌کنند، ورق استیل باید از جنس مناسبی با ضخامت مناسب تولید شود. در کل، ضخامت ورق استیل برای ساخت مخزن بسته به نوع مخزن و شرایط کاربردی آن متفاوت است و معمولاً بین 2 تا 10 میلی‌متر است.

رده بندی ورق مورد استفاده نیز بسته به کاربرد مخزن استیل، سفارش کارفرما، طراحی انجام گرفته و در نهایت مشخصات سیال مورد استفاده مشخص خواهد شد. در ادامه در مورد خواص و مشخصات شیمیایی و فیزیکی استیل و آلیاژهای مختلف آن توضیحاتی ارائه شده است.

ورق مخزن استیل

مواد تشکیل دهنده استیل

 1. کربن: 0.08 درصد
 2. منگنز: 2 درصد
 3. فسفر: 0.045 درصد
 4. سولفور: 0.03 درصد
 5. سیلیسیوم: 1 درصد
 6. کروم: 18 الی 20 درصد
 7. نیکل: 8 الی 10 درصد

در تعریف کلی استیل 304 و 316 آمده است: استیل یک آلیاژ آهنی می‌باشد که در ترکیبات آن لزوما 10% کروم وجود داشته باشد.

استیل‌ها بر اساس نرخ آلیاژ و درصد ترکیبهای مختلف به رده‌های زیادی اعم از 300، 301، 302، 304، 305، 306، 307، 308، 309، 310، 311، 312، 313، 314، 315، 316 و… تقسیم بندی می‌شود. از بین آلیاژهای مختلف استیل رده‌های 304 و 316 بیشترین مصرف را داشته و برای اهداف منابع ذخیره سیالات اسیدی، قلیایی، آشامیدنی‌ها و… مناسب می‌باشند.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 33 میانگین: 4.9]
11 دیگاه
 1. avatar روح اله مظفری

  سلام
  مخازن ۱۰۰۰ لیتری
  قیمتش چند هست برای تولید شوینده ها

  • avatar ناب زیست.م

   سلام، بستگی به ۳۰۴ یا ۳۱۶ بودن مخزن از ۱۵ میلیون تا ۳۵ میلیون تومان .

 2. avatar علی حبیبی

  با سلام من علی حبیبی از شرکت آروین پولاد هستم وارد کننده و فروشنده اقلام جوشکاری استیل و آهن از قبیل صفحه سنگ و الکترود و سیم جوش در قطرها و جنسهای مختلف ۳۰۸ و ۳۱۶ و ۳۰۹ و۳۴۷ برندهای هیوندا و ایساب و بهلر و فیلارک و هندیهای معتبر با قیمتهای کاملا رقابتی در خدمتتان هستیم. تلفن ۰۲۱۸۸۹۹۸۴۵۰و۰۹۱۲۳۳۵۶۰۶۳

  • avatar ناب زیست.م

   سلام. بسیار متشکرم. چشم. شمارتون رو به واحد خرید خواهم داد تا در صورت نیاز به استعلام قیمت و درخواست نمونه با شما تماس بگیرن.

 3. avatar ba

  سلام
  وقت به خیر
  هزینه ساخت راکتور ۵،۱۵، ۱۰۰ و ۳۰۰ لیتری چه میزان است با جنس ۳۱۶.
  ممنون

  • avatar ناب زیست.م

   سلام برای مخازن استیل کوچک لطفا با سایر شرکتهای سازنده مخزن استیل تماس بگیرید.

 4. avatar حیدری

  سلام: قیمت ساخت مخزن استیل ۱۵۰۰ لیتری از بهترین ورق کره ای (ورق کد دار) که هم مخزن آتش نشانی باشد و هم برای آب آشامیدنی در آپارتمان استفاده شود چقدر است. در ضمن از چه گرید استیلی استفاده می شود و ورق آن چه ضخامتی داشته باشد. با تشکر

  • avatar ناب زیست.م

   با توجخه به تغییر روزانه قیمت ورق استیل و تاثیر شدید و مستقیم آن بر قیمت مخازن استیل به منظور دریافت قیمت به روز با همکاران در واحد بازرگانی تماس بگیرید.

 5. avatar میثم سمنانی

  سلام سمنانی هستم فروشنده انواع ورق استیل با نازلترین قیمت

 6. avatar دح

  سلام . قیمت مخزن استیل حدود ۴۰‌یا ۵۰ لیتررابفرمایید

  • avatar ناب زیست.م

   سلام. مخزن کوچک تولید نداریم قربان.

۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید