Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

مخزن اسید | مخزن نگهداری اسید | مخزن ضد اسید

مخزن اسید

مخزن اسید محفظه ای است ساخته شده از مواد ضد اسید اعم از پلی اولفین ها ، استیل ، پلاتین و … که قابلیت دارد سیالات شیمیایی اعم از مواد قلیایی و اسیدی را درون خود بصورت ایمن نگه دارد. این نگهداری به شکلی است که اولا خود منبع دچار حادثه نشود و در ادامه خواص شیمیایی محلول درون مخازن ذخیره تغییر نیابد. قیمت تانکر اسید در اولین مرحله وابسته به جنس بدنه آن می باشد.

جنس مخازن ضد اسید

این منابع باید از نظر وزن مخصوص اسید، رتبه بندی شوند. نکته بسیار مهم دیگر انتخاب مناسب اتصالات و واشرها با توجه به نوع اسید و بررسی سازگاری آن با موارد اشاره شده می‌باشد. بدلیل مقاومت بالای استیل، پلی اتیلن و همچنین پلی پروپیلن در مقابل خورندگی ناشی از واکنشهای شیمیایی، جنس مخزن اسید اصولا از انواع مختلف این متریال و خانواده های آنها تهیه می گردد.

در یک قاعده کلی :

 1. چنانچه سیال درون منبع ضد اسید دارای دمایی کمتر از 68 درجه سانتی گراد باشد قاعدتا دارای جنس بدنه پلی اتیلن صلب خواهد بود.
 2. منبع یا مخزن اسید چنانچه سیال و ماده درون منبع دارای دمای پایداری بیشتر از 68 درجه تا نهایتا 108 درجه سانتی گراد باشد دارای جنس بدنه پلی پروپیلن خواهد بود.
 3. نهایتا چنانچه دمای محلولی که درون منبع ذخیره مواد قلیایی و اسیدی ریخته خواهد شد یا بدلیل واکنش های گرما زا بیش از 108 درجه تا نهایتا 148 درجه سانتی گراد باشد می بایست از مخزن استیل استفاده نمود.
 4. با توجه به خوردگی زیاد اسید ها در دمای بیشتر از این حد می بایست به سراخ فلزات گرانبها همچون پلاتین و تیتانیوم رفت.
 5. امروزه تانکرهای اسید را در برخی از کشورها از جی آر پی نیز تولید می نمایند. این شرکت تجربه خوبی در این زمینه ندارد لذا در این مقطع از تشریح کارآیی کامپوزیت در نگهداری سیالات اسیدی و قلیایی خودداری می نمائیم.

مخزن پلی اتیلنی ذخیره اسید تقریبا در تمامی صنایعی که از اسید در فرآیندهای تولید خود استفاده می‌کنند، حضور دارند. اسیدها در انواع بسیار متنوعی وجود دارند که ذخیره سازی ایمن هر کدام از آن‌ها، نیازمند امکانات خاصی می‌باشد. انتخاب مخزن نگهداری اسید مناسب برای ذخیره مستلزم تصمیم گیری در مورد مناسب ترین نوع پلاستیک است.

مخزن اسید

اغلب خوانندگان با جنس لوله پلی اتیلن تحت فشار آشنا هستند.

بمنظور تصور بهتر به این نکته اشاره می نمائیم که جنس بدنه مخزن ذخیره اسید پلی اتیلن مد نظر ما در این نوشته دقیقا همان جنس بدنه لوله های پلی اتیلن و سپتیک تانک پلی اتیلن می باشد و نه منابع و مخازن پلی اتیلن تک لایه ، دولایه و سه لایه مگر اینکه اسید مورد نظر بسیار ضعیف باشد همچون اسید سیتریک که در صنعت نوشابه سازی از آنها استفاده می شود.

قیمت مخزن اسید

قیمت مخزن نگهداری و ذخیره محلول ها و سیالات اسیدی پارامتری وابسته به فاکتورهای مختلفی است. ظرفیت مخزن، دمای سیالی که قرار است درون مخزن نگهداری شود، درجه اسیدیته سیال درون منبع، دفنی یا غیر دفنی بودن منبع و نهایتا اتصالاتی است که قرار است روی منبع بسته شود.

رتبه بندی قیمت مخزن اسید به ترتیب زیر است :

 • کمترین قیمت این مخازن مربوط است به منبع نگهداری مواد شیمیایی با جنس بدنه پلی اتیلن.
 • دومین رتبه در قیمت مربوط به منبع اسید پلی پروپیلن میباشد.
 • سومین و بالاترین قیمت از جنس بدنه استیل میباشد.

همچنین پارامترهای قیمت وابسته به مشخصات زیر است : 

 • ظرفیت منبع نگهداری اسید.
 • دمای سیالی که درون مخزن نگهداری می شود.
 • دفنی یا غیردفنی بودن منبع اسید.
 • عمودی یا افقی بودن.
 • جنس بدنه مخزن.

  مخزن نگهداری اسید

رتبه بندی منبع اسید از نظر وزن مخصوص اسید

مخازن پلاستیکی اسید با توجه به وزن مخصوص مایعی که در آن‌ها نگهداری می‌شود طراحی و طبقه بندی می‌شوند. برای مثال مخزن نگهداری اسید با رتبه وزن مخصوص 1.5 نباید برای نگهداشتن مایعی که دارای وزن مخصوص 1.8 می‌باشد، استفاده شود.

وزن مخصوص یک مایع بیان کننده میزان اختلاف چگالی آن مایع با چگالی آب است. برای تعیین وزن مخصوص هر مایع چگالی آن را بر چگالی آب تقسیم بندی می‌کنند.

مخزن ضد اسید

برای مثال برای اسید سولفوریک، با توجه به چگالی آن که برابر 1840 می‌باشد، و همچنین با توجه به چگالی آب که برابر با  1000 می‌باشد، وزن مخصوص با توجه به فرمول بالا برابر با 1.84 بدست می‌آید.

آنچه که در طراحی مخازن اسید بسیار مهم است این است که در طراحی مخزن، آن را با وزن مخصوص مایعی که در آن قرار خواهد گرفت مطابقت داد. در جداولی که در ادامه می آید استانداردهای طراحی مخازن پلاستیکی برای سه اسید بسیار متداول مورد بررسی قرار گرفته است.

مخزن اسید سولفوریک:

اسید سولفوریک یکی از پر مصرف‌ترین اسیدها در صنایع می‌باشد، همچنین یکی از خورنده‌ترین و خطرناکترین اسیدهایی است که معمولا در غلطت‌های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنچه که در انتخاب مخزن اسید سولفوریک بسیار مهم است میزان غلظت اسید است.

مخزن اسید سولفوریک

دو عامل در انتخاب مخازن برای اسید سولفوریک بسیار مهم هستند:

یکی از این عوامل واکنشی است که این اسید در تماس با آب ایجاد می‌کند که بسیار گرمازا بوده و به همین دلیل گرمای ایجاد شده ممکن است مخزن و اتصالات آن را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل مخازن پلاستیکی هرگز نباید به منظور مخلوط کردن آب با اسید سولفوریک مورد استفاده قرار گیرند. نکته مهم دیگر این است که برای ذخیره سازی اسیدها حتما باید از مخازن پلاستیکی دولایه استفاده شود.

طراحی مخزن ذخیره اسید سولفوریک

اسید سولفوریک ( (H2SO4) ماده خورنده‌ی بسیار قوی است و به طور کلی مهم‌ترین ماده شیمیایی صنعتی محسوب می شود. مخازن بزرگ ذخیره سازی حاوی اسید سولفوریک یا اولئوم در بسیاری از مناطق واقع شده است.

فولاد کربن در هنگام تماس با اسید سولفوریک غلیظ یا اولئوم ( پیرو سولفوریک اسید) به طور متوسط دچار خوردگی می‌شود. در صورت طراحی مناسب و نگهداری مناسب، استفاده از این ماده گزینه اقتصادی برای ذخیره این اسیدها در دماهای متوسط محیط است. با این حال، خوردگی با سرعت زیاد می تواند به اشکال مختلف رخ دهد و تخریب‌های فاجعه باری را ایجاد کند.

مخازن بزرگ ذخیره سازی اسید سولفوریک عمودی معمولاً با استاندارد API Standard 650 ساخته می شوند و مخازن استوانه‌ای افقی بر اساس استاندارد ASME مربوط به دیگ‌ها و مخازن تحت فشار کد (BPVC)، بخش VIII طراحی می‌شوند.

استانداردهای طراحی مخازن اسید سولفوریک

  فلزات     واشر    اتصالات  مخزن غلظت
  Hastelloy  VITON  HDPEHDPE وزن مخصوص2.275%-98%
  Hastelloy  VITON  HDPE, PP, PVCHDPE وزن مخصوص1.910% – 75%
  Hastelloy  VITON  HDPE, PP, PVCHDPE وزن مخصوص1.91% – 10%

مخزن اسید هیدروکلریک :

هیدروکلریک اسید یک اسید بسیار خورنده و بیرنگ و شفاف است. این اسید با ترکیب هیدروژن کلرید در آب ایجاد می‌شود. از این اسید برای تهیه کود و انواع رنگ‌ها استفاده می‌شود. همچنین این اسید در صنایع عکاسی، نساجی و لاستیک بسیار مهم است.

یکی از مهمترین نکاتی که در ساخت مخزن اسید هیدروکلریک باید به آن توجه شود طراحی یک جریان خروجی مناسب به شکل ونت برای مخزن در جهت خروج کامل گازهای ایجاد شده از این اسید، در مخزن است چرا که گاز تولید شده از آن به شدت می‌تواند مخزن ذخیره سازی این اسید را تحت تاثیر قرار دهد.

استانداردهای طراحی مخازن اسید هیدروکلریک

  فلزات     واشر    اتصالات  مخزن غلظت
  Hastelloy  VITON  HDPE, CPVCHDPE وزن مخصوص1.937%    

مخزن اسید نیتریک :

 اسید نیتریک، یک اسید بدون رنگ و یا با رنگ‌های زرد و قرمز شناخته می‌شود. این اسید هم مانند اسید سولفوریک در اثر برخورد با آب می‌تواند گرمای زیادی را تولید کند به همین دلیل برای اختلاط این اسید هم با آب نباید به هیچ عنوان از مخازن پلاستیکی استفاده کرد چرا که گرمای تولید شده آن می‌تواند منجر به آسیب دیدگی شدید مخازن پلاستیکی شود.

 استانداردهای طراحی مخازن اسید نیتریک

  فلزات     واشر    اتصالات  مخزن غلظت
  Stainless Steel  VITON  PVC, PP, PVDFPP, PVDF با وزن مخصوص 1.5  50%
  Stainless Steel  VITON  HDPE, PP, CPVCHDPE, PP وزن مخصوص1.520%

در جدول زیر رده بندی جنس مخازن اسید پلاستیکی برای گروه مواد شیمیایی بیان شده است

مخزن اسید هیدروکلریک

منبع نگهداری اسید

 

 

هنگام ارزیابی تأسیسات ذخیره سازی باید این عوامل را در نظر بگیرید:

 1. حجم مخزن اسید.
 2. استانداردهای طراحی و نصب.
 3. محل قرارگیری مخزن شامل جاده ها، ساختمان ها، آبراه ها و مناطق زهکشی.
 4. مکان هایی که در آن ها خطر وجود مواد شیمیایی دیگر وجود دارد.
 5. تنظیمات تخلیه و پر کردن.
 6. وجود امکان تغذیه مواد اشتباه.
 7. آموزش و نظارت بر کارگران محل.
 8. بازرسی و و نگهداری مداوم مخزن.
 

راهنمای استفاده از مخزن نگهداری اسید

رعایت مواردی که در ادامه می آید در جهت تلاش برای حفظ ایمنی کاربران و کارشناسان این محصول میباشد. لذا از آنها میتوانید برای حفظ ایمنی استفاده نمایید.

ارزیابی ریسک

ذخیره اسیدها نه تنها برای افراد در محل، بلکه برای عموم افراد و محیط زیست از خطرات جدی برخوردار است که بزرگترین خطر مخازن اسید وجود نشت و خارج شدن اسید از تانکرها است.

علل اصلی چنین حوادثی عبارتند از :

 • عدم تشخیص خوردگی ایجاد شده و جایگزینی اجزای خورده شده.
 • خسارت ناشی از برخورد وسایل نقلیه و یا اشیا دیگر.
 • سرریز شدن اسید از روی مخزن بدلیل عدم طراحی صحیح منبع اسید.
 • مخلوط کردن اسید با مواد ناسازگار درون مخزن ضد اسید.

حتی در صورت تماس کوچک با اسید و یا استنشاق گاز ایجاد شده از آن می‌تواند صدمات جدی ایجاد کند. اگر اقدامات فوری صورت نگیرد، حوادث جزئی می‌توانند به حوادث بزرگ تبدیل شوند. طبق بند قانون بهداشت و ایمنی کار، هر کارفرمایی وظیفه دارد سلامتی و ایمنی کارمندان و هر کسی که ممکن است تحت تاثیر کار قرار داشته باشد را ارزیابی کند. این امر نیازمند اجرای اقدامات پیشگیرانه و مراقبتی است.

محل استقرار منبع ذخیره اسید

هنگام نصب مخزن ، نکات زیر را در مکان استقرار مخازن در نظر بگیرید. هدف از این کارها جلوگیری از حوادث عمدی و غیر عمدی و محافظت از مردم و محیط زیست است.

 1. شرایط محیطی محل قرارگیری.
 2. بزرگراه ها و مسیرها اصلی.
 3. ساختمان های اطراف.
 4. بررسی وجود مواد ناسازگار در محیط مثل مواد قلیایی و اکسید کننده قوی.
 5. وجود مسیرهای جریان آب در محل.

در جهت کم هزینه تر بودن نصب مخزن اسید روی سطح زمین و همچنین آسانتر بودن پمپاژ از مخازن، و از طرف دیگر دسترسی آسانتر به مخزن در جهت بازرسی و نگهداری و انجام تعمیرات ناشی از خوردگی اسید، منابع اسید بهتر است روی سطح زمین نصب شده و مورد بهره برداری قرار گیرند.

تانکرهای اسید میتوانند افقی و یا عمودی باشند. منبع افقی معمولا از نظر تعمیرات و نگهداری دارای شرایط بهتری هستند اما مخازن عمودی دارای مزیت اشغال کمتر فضای کاری هستند. همچنین کنترل سطح مایع در مخازن عمودی راحتتر است. مخازن افقی باید دارای پایه های بسیار مستحکم و در صورت امکان دارای پایه های بتنی باشند.

مخزن ضد اسید پلی پروپیلن

تاثیر باندینگ در کاهش خطر نشت اسید

احتمال وقوع نشت از سیستم مخازنی که به خوبی طراحی شده اند و اقدامات مراقبتی از آن ها به خوبی صورت گرفته و سیستم جلوگیری از سرریز مناسب برای آن ها در نظر گرفته شده است بسیار کم است.

با این حال، عواقب نشت اسید به طور بالقوه بسیار جدی است و باید اقدامات لازم برای مهار نشت از مخزن ذخیره اسید ارائه شود. باندینگ یکی از روش های جلوگیری از نشت تانکر اسید است.

هدف این روش به شرح زیر است:

 • جلوگیری از ورود مایعات زهکشی و یا سیستم های آبی به سیستم.
 • از انتشار مایعات که می تواند خطری برای سایر کارخانه ها یا کارکنان نیروگاه در محل و خارج از آن باشد جلوگیری میکند.
 • جلوگیری از آلودگی زمین.
 • دیواره ها و کف مخازن باید از موادی ساخته شوند که در تماس با اسید مقاوم باشند. روکش های مقاوم در برابر اسید وجود دارند که میتوان از آن ها استفاده کرد.
 • انتخاب مواد مورد استفاده در ساخت منبع به غلظت، دما و نوع اسید بستگی دارد که باید در طراحی منابع در نظر گفته شود.
 • سیستم جلوگیری از سرریز مناسب برای این مخزنها بسیار ضروری است.
 • باند ایجاد شده در اطراف مخزن نگهداری اسید باید از مقاومت کافی برای مهار اسید برخوردار باشد (با در نظر گرفتن چگالی اسید ).

طراحی مخزن اسید

25 فاکتور اصلی در طراحی این محصول وجود دارد که مهمترین آن‌ها شامل چگالی اسید، حجم مورد نیاز برای ذخیره سازی اسید، مواد بکار رفته در ساخت و همچنین روش انتقال سیال به مخزن ذخیره اسید می‌باشد.

روش انتقال سیال به مخزن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است بطوریکه اسید می‌تواند به وسیله‌ی یکی از سه روش زیر به مخزن انتقال داده شود:

 • انتقال به وسیله‌ی پمپ
 • انتقال به وسیله‌ی پمپ با بخار برگشتی
 • انتقال به وسیله‌ی تخلیه‌ هوای فشرده شده

 اگر از پمپ‌های با فشار هوا استفاده شود باید در طراحی منابع فشار ناشی از ورود سیال به مخزن لحاظ شده باشد. برای اطمینان از امنیت مکانیکی، تانکر باید مطابق استاندارد انگلیسی یا اروپایی مناسب یا هر استاندارد ملی یا بین المللی دیگری که سطح ایمنی آن را فراهم می کند ، طراحی و ساخته شوند .

استانداردهای مربوط به مخازن نگهداری اسید که در فشار جوی کار می کنند عبارتند از:

PrEN 14015-1;

BS EN 14015:2004;

BS EN 12285-1:2003, BS EN 12285-2:2005;

BS 4994:1987.

دریچه ها و سرریزهای منابع ضد اسید

باید منافذ هوا روی مخزن ضد اسید در نظر گرفته شود که در هنگام وارد کردن اسید به داخل مخزن دچار فشار بیش از حد نشود. همچنین خروج سیال از آن باید با مکش جزئی صورت گیرد. اندازه و طراحی دریچه بستگی به نوع منبع، مواد تشکیل دهنده‌ی آن و اینکه آیا تحویل تانکر با استفاده از تخلیه پمپ یا فشار هوا انجام می شود ، بستگی دارد. به طور معمول ، دریچه حداقل 150 میلی متر (6 اینچ) قطر دارد و در بالای تانکر تعبیه می‌شود.

مخازن جوی باید دارای منافذ هوای جداگانه و همچنین دارای سرریز باشند. سرریز باید دارای اندازه مناسب باشد تا از بروز هرگونه فشار در داخل منبع در صورت سرریز جلوگیری شد.  قطر سرریز باید برابر یا بیشتر از قطر ورودی باشد. به طور معمول ، سرریز مخزن نگهداری اسید حداقل 100 میلی متر (4 اینچ) قطر و حداقل 350 میلی متر زیر پایه‌ی منفذ هوا در نظر گرفته می‌شود. آن را باید تا حد امکان در نزدیکی زمین یا در محدوده دیگر موجود خاتمه دهد. برای جلوگیری از لکه دار شدن ، می توان از پاهای فرو رفته و آب شیرین کوچک استفاده کرد. طبق استاندارد PD 5500 مخازن تحت فشار باید دارای سیستم ترکیبی سرریز و منافذ هوا باشند.

قیمت مخزن اسید

تصفیه بخارهای خروجی از مخازن

برای جلوگیری از وارد شدن بخارهای ایجاد شده از اسید به محیط زیست، باید سیستم‌های تصفیه هوا در مسیر منافذ خروج هوا در نظر گرفته شود، از آب، محلول سدیم هیدروکسید می‌توان برای تصفیه گازهای خروجی از مخزن اسید استفاده کرد.

خطوط لوله انتقال روی مخازن نگهداری اسید

 • خطوط انتقال اسید به داخل مخزن اسید حتما باید از مواد سازگار تهیه شود. همچنین در طراحی و ساخت بست‌ها و سازه‌های نگهبان سیستم ، با در نظر گرفتن این که ممکن است در معرض محیطی خورنده قرار گیرند ، باید توجه شود.
 • خطوط لوله می توانند به طور یکپارچه جوش داده شوند یا از اتصالات فلنج استفاده شود. در صورت استفاده از فلنج ها، استفاده از آن‌ها را باید به حداقل برسانید و در جایی قرار دهید که امکان چکه کردن اسید روی تجهیزات ، معابر جاده یا پیاده روها یا جایی که در آن افراد مستقر هستند.
 • باید اطمینان حاصل شود که از مواد سازگار برای پیچ فلنج، واشر و مواد آب بند استفاده می شود. واشر لاستیکی بوتیل برای اسید هیدروکلریک قابل استفاده است. مواد مبتنی بر PTFE برای اسید نیتریک مناسب هستند.
 • خطوط لوله برای انتقال سیال به مخزن اسید باید بسیار مستحکم باشند و دارای شیب مناسب برای انتقال کامل اسید باشند. به طوری که پس از تخلیه به طور کامل از خطوط لوله به داخل مخزن انتقال یابد.
 • از زانو های نامناسب و نقاطی که ممکن است مقداری اسید در آن نقاط انباشته شود، باید خودداری کرد. کلیه خطوط لوله انتقال باید در برابر ضربه وسایل نقلیه و …. محافظت شوند.

تعمیرات و نگهداری مخزن ذخیره اسید

نوع و دفعات بازرسی و نگهداری باید با استفاده از روش ارزیابی ریسک مبتنی بر کار مخزن ذخیره اسید ، تاریخچه نگهداری و میزان خوردگی شناخته شده تعیین شود. فقط پرسنلی که دارای صلاحیت و مجوز مناسب هستند و خطرات را کاملاً درک می کنند ، باید این کار را انجام دهند.

 خوب است که قطعات مورد نیاز برای نصب را در یک برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه ، شامل جزئیات بازدید و تعمیرات ذکر کنید. طبق قانون سیستم های تحت فشار ، معاینه منبع ، لوله کشی و اتصالات باید توسط شخص ذیصلاح انجام شود. این شخص می تواند یک مهندس بازرسی تخصصی باشد که توسط یک شرکت بیمه استخدام شده باشد.

اپراتور و شخص ذیصلاح باید با گزارش کتبی دوره بازدید و تعداد دفعات بررسی دقیق را ثبت کند. اسناد کلیه بازدیدها ، تست ها ، اصلاحات و نگهداری را ثبت کنید. برای نصب مخزن ضد اسید، سازنده معمولاً مطابق با کد طراحی استفاده شده در ساخت محصول ، قبل از عرضه آن را آزمایش می کند.

مخزن ضد اسید

بازرسی منابع اسید

 • قبل از پر کردن اسید، مخزن نصب شده و لوله کشی باید تمیز شوند، آزمایش نشت، زهکشی انجام شده و سپس خشک شود.
 • آزمایش هیدرولیک به دلایل ایمنی به آزمایش پنوماتیک ترجیح داده می شود ، اگرچه ممکن است هوا به عنوان وسیله فشار برای مخزن پر از آب و لوله کشی استفاده شود. قبل از استفاده از تانکر اسید ، کلیه نشتها یا ترک‌ها باید اصلاح شوند.
 • توجه داشته باشید که اسید از آب متراکم تر است. تست فشار باید چگالی مواد ذخیره شده در مخزن را شبیه سازی کند، به عنوان مثال با استفاده از محلول های آب نمک می‌توان افزایش تراکم را در آب ایجاد کرد.

نگهداری مخزن های اسید

 • اگر این کار انجام نشود، ممکن است در هنگام پر کردن اولیه مخزن نشتی پیدا شود.
 • بازرسی و نگهداری مخازن اسید یک کار خطرناک است.
 • مخازن، پمپ ها، خطوط لوله و غیره باید قبل از تعمیر، تخلیه و با آب شسته شوند.
 • کلیه پرسنل درگیر در فعالیت نگهداری باید از وسایل محافظ شخصی مناسب استفاده کنند.

برای جلوگیری از تماس باید مراقب باشید. این می تواند یک مشکل خاص در مورد اسید نیتریک باشد که به دلیل ویسکوزیته های مختلف در هنگام شستشوی مخزن به راحتی با آب مخلوط نمی شود.

اگرچه نه اسید هیدروکلریک و نه اسید نیتریک قابل اشتعال نیست، اما آنها به اکثر فلزات حمله می کنند و گاز هیدروژن تولید می کنند. به عنوان مثال، اگر لایه‌ داخلی مخزن نگهداری اسید هیدروکلریک آسیب دیده باشد، اسید به فلز در معرض خود حمله می کند. هیدروژن تولید شده می تواند درون مخزن انباشت اسید جمع شود و مخلوط انفجاری را با هوا تشکیل دهد.

قبل از انجام هر کار تعمیر و نگهداری این احتمال را در نظر بگیرید، تا زمانی که هرگونه تجمع احتمالی گاز درون مخزن توسط سیستم تهویه هوای داخل مخزن خارج نشده باشد اجازه ورود هیچ منبع احتراقی در مجاورت مخزن  را ندهید. مخزن اسید برای جلوگیری از ایجاد ایستا باید حفر شود و این نیز باید بطور مرتب بررسی شود.

نواحی کاری مرتبط با منابع، از جمله نقاط ورود و تخلیه، هنگام استفاده باید به اندازه کافی روشن شوند. حداقل میزان روشنایی 50 لوکس در سطح زمین و در پله ها ، سکوهای دسترسی و غیره توصیه می شود .

معیارهای طراحی مخازن ضد اسید

فشار طراحی نباید از حداکثر ارتفاع مایع به علاوه افت فشار در سیستم دریچه کمتر باشد. در صورتی که نگرانی یخ زدگی اسید درون مخزن وجود داشته باشد ، باید از سیستم گرمایش مناسب و عایق بندی مناسب استفاده شود. مخازن افقی نگهداری اسید باید مطابق با ASME BPVC ، بخش VIII ، طراحی و ساخته شوند.

همچنین با در نظر گرفتن کمترین دمای کارکرد و وزن مخصوص اسید سولفوریک، فشار طراحی 345 کیلو پاسکال (50 psig) برای مخازن افقی مورد نیاز است حتی اگر قرار باشد این مخازن زیر 100 کیلوپاسکال (15 psig) کار کنند.
مخازن عمودی ذخیره اسید باید مطابق با API 620 و یا API 650 و متناسب با وزن مخصوص و کمترین دمای کارکرد اسید سولفوریک (شکل A1 , A2 ) طراحی شوند.

 سازنده مخزن نگهداری اسید

فولاد کربن پرکاربردترین ماده برای ساخت مخزن ذخیره اسید در محدوده غلظت و دمایی است که تحت پوشش این استاندارد قرار دارد. در غلظت‌هایی از اسید سولفوریک به میزان 80 تا 88 درصد و 99.5 تا 100.5 درصد خورندگی به میزانی افزایش میابد که نمی‌توان از کربن استیل استفاده کرد. بنابر این در ساخت مخازن مورد نظر باید از آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی و یا پلی اولفین ها ، پلی پروپیلن و پلی اتیلن های صلب استفاده کرد.

در انتها میتوان نتیجه گرفت مخزن اسید پلی اتیلن با جنس بدنه لوله کاروگیت یا لوله های اسپیرال دوجداره پلی اتیلنی به دلایل متعدد که مهمترین آنها پیوند مولکولی قوی بین اتم های هیدروژن و کربن در بدنه این نوع خاص از مخازن می باشد و مقاومت بسیار خوبی که در مقابل اسید ها و تمامی سیال های شیمیایی از خود نشان می دهند و از سوی دیگر قیمت مناسب این نوع مخازن نسبت به مخازن اسید با جنس بدنه استیل ، پلی پروپیلن و حتی مخازن اسید جی آر پی و در انتها صلب بودن و شکننده نبودن همچون مخازن پلی اتیلن دو و سه لایه که به روش روتاری تولید می شوند ، بهترین انتخاب برای ذخیره و حمل اسیدها با رعایت دستورالعمل های و آئین نامه های ایمنی مخازن اسید می باشند.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 35 میانگین: 4.9]
4 دیگاه
 1. سلام
  من مجیدی هستم از لاوان
  مخزنی میخام جهت نگهداری اسید سولفوریک 98 درصد با دمای 80 درجه.
  درب ورودی مون حداکثر عرض 1.35 میشه مخزن ازش رد شه و ارتفاع 2.2 متر
  ولی داخل جا هست تا ده مترمکعب. از چه متریالی می تونید به من مخزن اسید بدید؟ قیمتش چقدر میشه حدودا؟
  موبایل من 09363697677 هستش لطفا تماس بگیرید.

  • مهندس مجیدی عزیز سلام با توجه به محدودیت درب ورودی به ساختمان پیشنهاد من اینه که از مخازن فایبرگلاس پنلی استفاده کنید برای کسب اطلاعات در این زمینه روی مخزن فایبرگلاس پنلی کلیک کنید .
   قیمت مخزن اسید هم بعد از مشخص شدن ابعاد براتون در قالب پیشنهاد فنی ارسال میشه .

 2. من شنیدم مواد اولیه پلی پروپیلن از پلی اتیلن تو بورس ارزون تره . چطوره قیمت مخزن پلی پروپیلن از مخزن اسید پلی اتیلن گرون تره پس ؟

  • سلام . برای تولید مخزن پ پ مواد زیادی پرت میشه از این رو بیشتر در تولید لوله های با قطر کم از پ پ براحتی می تونید استفاده کنید برای ساخت مخزن بزرگ تنها شرکت ناب زیست با تجربه میتونه این مخرن برو براتون تولید کنه .