مخزن اسید

مخزن اسید

مخزن اسید محفظه ای است ساخته شده از مواد ضد اسید اعم از پلی اولفین‌ها، استیل، پلاتین و… که قابلیت دارد سیالات شیمیایی اعم از مواد قلیایی و اسیدی را درون خود بصورت ایمن نگه دارد. این نگهداری به شکلی است که اولا خود منبع دچار حادثه نشود و در ادامه خواص شیمیایی محلول درون مخازن ذخیره تغییر نیابد. قیمت تانکر اسید در اولین مرحله وابسته به جنس بدنه آن می باشد.

پر کاربردترین نوع مخازن اسید، مخزن ذخیره اسید سولفوریک با دماهای متفاوت می باشد چرا که این نوع اسید هم کاربرد بسیار زیادی در صنعت و کشاورزی دارد و هم نگهداری آن بسیار خطرناک و حساس است.

در ادامه مزایا و معایب انواع فلزها و پلیمرهایی که با استفاده از آنها می‌توان سیالات شیمیایی را ذخیره و نگهداری کرد را بیان می نمائیم.

مخزن ضد اسید

مخازن ضد اسید با توجه به پارامترهای متفاوتی دسته بندی و تولید می شوند. این منابع باید از نظر وزن مخصوص اسید، رتبه بندی شوند. نکته بسیار مهم دیگر انتخاب مناسب اتصالات و واشرها با توجه به نوع اسید و بررسی سازگاری آن با موارد اشاره شده می‌باشد. بدلیل مقاومت بالای استیل، پلی اتیلن و همچنین پلی پروپیلن در مقابل خورندگی ناشی از واکنشهای شیمیایی، جنس مخزن اسید اصولا از انواع مختلف این متریال و خانواده‌های آنها تهیه می گردد.

در یک قاعده کلی:

 1. چنانچه سیال درون مخزن ضد اسید دارای دمایی کمتر از 68 درجه سانتیگراد باشد قاعدتا دارای جنس بدنه پلی اتیلن صلب خواهد بود.
 2. منبع یا مخزن اسید چنانچه سیال و ماده درون منبع دارای دمای پایداری بیشتر از 68 درجه تا نهایتا 108 درجه سانتیگراد باشد دارای جنس بدنه پلی پروپیلن خواهد بود.
 3. نهایتا چنانچه دمای محلولی که درون منبع ذخیره مواد قلیایی و اسیدی ریخته خواهد شد یا بدلیل واکنشهای گرما زا بیش از 108 درجه تا نهایتا 148 درجه سانتیگراد باشد می بایست از مخزن استیل استفاده نمود.
 4. با توجه به خوردگی زیاد اسیدها در دمای بیشتر از این حد می بایست به سراخ فلزات گرانبها همچون پلاتین و تیتانیوم رفت.
 5. امروزه تانکرهای اسید را در برخی از کشورها از جی آر پی نیز تولید می نمایند. این شرکت تجربه خوبی در این زمینه ندارد لذا در این مقطع از تشریح کارآیی کامپوزیت در نگهداری سیالات اسیدی و قلیایی خودداری می نمائیم.

مخزن پلی اتیلنی ذخیره اسید تقریبا در تمامی صنایعی که از اسید در فرآیندهای تولید خود استفاده می‌کنند، حضور دارند. اسیدها در انواع بسیار متنوعی وجود دارند که ذخیره سازی ایمن هر کدام از آن‌ها، نیازمند امکانات خاصی می‌باشد. انتخاب مخزن نگهداری اسید مناسب برای ذخیره مستلزم تصمیم گیری در مورد مناسب ترین نوع پلاستیک است.

مخزن ضد اسید

اغلب خوانندگان با جنس لوله پلی اتیلن تحت فشار آشنا هستند. بمنظور تصور بهتر به این نکته اشاره می نمائیم که جنس بدنه مخزن ذخیره اسید پلی اتیلن مد نظر ما در این نوشته دقیقا همان جنس بدنه لوله‌های پلی اتیلن تحت فشار و سپتیک تانک پلی اتیلن می باشد و نه منابع و مخازن پلی اتیلن تک لایه، دولایه و سه لایه مگر اینکه اسید مورد نظر بسیار ضعیف باشد همچون اسید سیتریک که در صنعت نوشابه سازی از آنها استفاده می شود.

قیمت مخزن اسید

قیمت مخزن نگهداری و ذخیره محلولها و سیالات اسیدی پارامتری وابسته به فاکتورهای مختلفی است. ظرفیت مخزن، دمای سیالی که قرار است درون مخزن نگهداری شود، درجه اسیدیته سیال درون منبع، دفنی یا غیر دفنی بودن منبع و نهایتا اتصالاتی است که قرار است روی منبع بسته شود.

رتبه بندی قیمت مخزن اسید به ترتیب زیر است:

 • کمترین قیمت این مخازن مربوط است به منبع نگهداری مواد شیمیایی با جنس بدنه پلی اتیلن.
 • دومین رتبه در قیمت مربوط به منبع اسید پلی پروپیلن میباشد.
 • سومین و بالاترین قیمت از جنس بدنه استیل میباشد.

همچنین پارامترهای قیمت وابسته به مشخصات زیر است: 

 • ظرفیت مخزن نگهداری اسید.
 • دمای سیالی که درون مخزن نگهداری می شود.
 • دفنی یا غیردفنی بودن مخزن اسید.
 • عمودی یا افقی بودن.
 • جنس بدنه مخزن.

  مخزن نگهداری اسید

رتبه بندی منبع اسید از نظر وزن مخصوص اسید

مخازن پلاستیکی اسید با توجه به وزن مخصوص مایعی که در آن‌ها نگهداری می‌شود طراحی و طبقه بندی می‌شوند. برای مثال مخزن نگهداری اسید با رتبه وزن مخصوص 1.5 نباید برای نگهداشتن مایعی که دارای وزن مخصوص 1.8 می‌باشد، استفاده شود.

وزن مخصوص یک مایع بیان کننده میزان اختلاف چگالی آن مایع با چگالی آب است. برای تعیین وزن مخصوص هر مایع چگالی آن را بر چگالی آب تقسیم بندی می‌کنند.

وان اسید

برای مثال برای اسید سولفوریک، با توجه به چگالی آن که برابر 1840 می‌باشد و همچنین با توجه به چگالی آب که برابر با 1000 می‌باشد، وزن مخصوص با توجه به فرمول بالا برابر با 1.84 بدست می‌آید.

آنچه که در طراحی مخازن اسید بسیار مهم است این است که در طراحی مخزن، آن را با وزن مخصوص مایعی که در آن قرار خواهد گرفت مطابقت داد. در جداولی که در ادامه می آید استانداردهای طراحی مخازن پلاستیکی برای ذخیره سازی و حمل سه اسید بسیار متداول مورد بررسی قرار گرفته است.

مخزن اسید سولفوریک

اسید سولفوریک یکی از پر مصرف‌ترین اسیدها در صنایع می‌باشد، همچنین یکی از خورنده‌ترین و خطرناکترین اسیدهایی است که معمولا در غلطت‌های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنچه که در انتخاب مخزن اسید سولفوریک بسیار مهم است میزان غلظت اسید است.

مخزن اسید سولفوریک

دو عامل در انتخاب مخازن برای اسید سولفوریک بسیار مهم هستند:

یکی از این عوامل واکنشی است که این اسید در تماس با آب ایجاد می‌کند که بسیار گرمازا بوده و به همین دلیل گرمای ایجاد شده ممکن است مخزن و اتصالات آن را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل مخازن پلاستیکی هرگز نباید به منظور مخلوط کردن آب با اسید سولفوریک مورد استفاده قرار گیرند. نکته مهم دیگر این است که برای ذخیره سازی اسیدها حتما باید از مخازن پلاستیکی دولایه استفاده شود.

طراحی مخزن ذخیره اسید سولفوریک

اسید سولفوریک (H2SO4) ماده خورنده‌ بسیار قوی است و به طور کلی مهم‌ترین ماده شیمیایی صنعتی محسوب می شود. مخازن بزرگ ذخیره سازی حاوی اسید سولفوریک یا اولئوم در بسیاری از مناطق واقع شده است.

فولاد کربن در هنگام تماس با اسید سولفوریک غلیظ یا اولئوم (پیرو سولفوریک اسید) به طور متوسط دچار خوردگی می‌شود. در صورت طراحی مناسب و نگهداری مناسب، استفاده از این ماده گزینه اقتصادی برای ذخیره این اسیدها در دماهای متوسط محیط است. با این حال، خوردگی با سرعت زیاد می تواند به اشکال مختلف رخ دهد و تخریب‌های فاجعه باری را ایجاد کند.

مخازن بزرگ ذخیره سازی اسید سولفوریک عمودی معمولاً با استاندارد API Standard 650 ساخته می شوند و مخازن استوانه‌ای افقی بر اساس استاندارد ASME مربوط به دیگ‌ها و مخازن تحت فشار کد (BPVC)، بخش VIII طراحی می‌شوند.

استانداردهای طراحی مخازن اسید سولفوریک

فلزاتواشراتصالاتمخزنغلظت
HastelloyVITONHDPEHDPE وزن مخصوص 2.275% – 98%
HastelloyVITONHDPE , PP , PVCHDPE وزن مخصوص 1.910% – 75%
HastelloyVITONHDPE , PP , PVCHDPE وزن مخصوص 1.91% – 10%

در این قسمت فایل پی دی اف استاندارد طراحی و محاسبات مخازن استوانه‌ای عمودی ترموپلاستیکی – بخش دوم (مخازن ترموپلاستیکی ایستایی جوشکاری شده با شرایط کارکرد فشار ثقلی) را برای شما عزیزان آپلود می نمائیم. با مطالعه این فایل ما به شما اطمینان می دهیم بهترین مخزن برای نگهداری اسید سولفوریک را انتخاب خواهید نمود.

استاندارد طراحی و محاسبات مخازن استوانه ای ایستایی ترموپلاستیکی

مخزن ذخیره اسید کلریدریک

هیدروکلریک اسید یک اسید بسیار خورنده و بیرنگ و شفاف است. این اسید با ترکیب هیدروژن کلرید در آب ایجاد می‌شود. از این اسید برای تهیه کود و انواع رنگ‌ها استفاده می‌شود. همچنین این اسید در صنایع عکاسی، نساجی و لاستیک بسیار مهم است.

یکی از مهمترین نکاتی که در ساخت مخزن نگهداری اسید کلریدریک باید به آن توجه شود طراحی یک جریان خروجی مناسب به شکل ونت برای مخزن در جهت خروج کامل گازهای ایجاد شده از این اسید، در مخزن است چرا که گاز تولید شده از آن به شدت می‌تواند مخزن ذخیره سازی این اسید را تحت تاثیر قرار دهد.

استانداردهای طراحی مخازن ذخیره اسید کلریدریک

فلزات واشراتصالاتمخزن غلظت
HastelloyVITONHDPE , CPVCHDPE وزن مخصوص 1.937%

مخزن ذخیره اسید نیتریک

ساخت مخزن ذخیره اسید نیتریک یکی از سخت ترین کارها در صنعت میباشد. چرا؟

همانطور که می دانید اسید نیتریک، یک اسید بدون رنگ و یا با رنگ‌های زرد و قرمز شناخته می‌شود. این اسید هم مانند اسید سولفوریک در اثر برخورد با آب می‌تواند گرمای زیادی را تولید کند به همین دلیل برای اختلاط این اسید هم با آب نباید به هیچ عنوان از مخازن پلاستیکی گرید 3840 استفاده کرد چرا که گرمای تولید شده آن می‌تواند منجر به آسیب دیدگی شدید مخازن پلاستیکی شود.

از طرفی اسید نیتریک، پایه بسیاری از مواد منفجره همچون TNT می باشد لذا در ساخت و تولید مخزن اسید نیتریک باید از تبحر خاصی برخوردار بود و تجربه زیادی برای این کار نیاز است.

شرکت ناب زیست بعنوان با تجربه ترین هلدینگ صنعتی در ساخت مخزن نگهداری و حمل اسید نیتریک برای تمامی مجموعه‌های پگاه از آذربایجان غربی گرفته تا پگاه تهران و شیراز، آمادگی خود را برای ساخت مخازن ذخیره و نگهداری اسید نیتریک شما از ظرفیت 200 لیتر گرفته تا 100 مترمکعب اعلام می نماید.

 استانداردهای طراحی مخازن نگهداری و حمل اسید نیتریک

فلزات واشراتصالاتمخزن غلظت
Stainless SteelVITONPVC, PP, PVDFPP, PVDF با وزن مخصوص 1.550%
Stainless SteelVITONHDPE, PP, CPVCHDPE, PP وزن مخصوص1.520%

در جدول زیر رده بندی جنس مخازن اسید پلاستیکی برای گروه مواد شیمیایی بیان شده است

جدول راهنمای مقاومت شیمیایی مخازن مختلف پلاستیکی

منبع نگهداری اسید

هنگام ارزیابی مخازن ذخیره سازی اسیدها باید این عوامل را در نظر بگیرید:

 1. حجم مخزن اسید.
 2. استانداردهای طراحی و نصب.
 3. محل قرارگیری مخزن شامل جاده‌ها، ساختمان‌ها، آبراه‌ها و مناطق زهکشی.
 4. مکانهایی که در آنها خطر وجود مواد شیمیایی دیگر وجود دارد.
 5. تنظیمات تخلیه و پر کردن.
 6. وجود امکان تغذیه مواد اشتباه.
 7. آموزش و نظارت بر کارگران محل.
 8. بازرسی و و نگهداری مداوم مخزن.

راهنمای استفاده از مخزن نگهداری اسید

رعایت مواردی که در ادامه می آید در جهت تلاش برای حفظ ایمنی کاربران و کارشناسان این محصول میباشد. لذا از آنها میتوانید برای حفظ ایمنی استفاده نمایید.

ارزیابی ریسک

ذخیره اسیدها نه تنها برای افراد در محل، بلکه برای عموم افراد و محیط زیست از خطرات جدی برخوردار است که بزرگترین خطر مخازن اسید وجود نشت و خارج شدن اسید از تانکرها است.

علل اصلی چنین حوادثی عبارتند از:

 • عدم تشخیص خوردگی ایجاد شده و جایگزینی اجزای خورده شده.
 • خسارت ناشی از برخورد وسایل نقلیه و یا اشیا دیگر.
 • سرریز شدن اسید از روی مخزن بدلیل عدم طراحی صحیح منبع اسید.
 • مخلوط کردن اسید با مواد ناسازگار درون مخزن ضد اسید.

حتی در صورت تماس کوچک با اسید و یا استنشاق گاز ایجاد شده از آن می‌تواند صدمات جدی ایجاد کند. اگر اقدامات فوری صورت نگیرد، حوادث جزئی می‌توانند به حوادث بزرگ تبدیل شوند. طبق بند قانون بهداشت و ایمنی کار، هر کارفرمایی وظیفه دارد سلامتی و ایمنی کارمندان و هر کسی که ممکن است تحت تاثیر کار قرار داشته باشد را ارزیابی کند. این امر نیازمند اجرای اقدامات پیشگیرانه و مراقبتی است.

محل استقرار منبع ذخیره اسید

هنگام نصب مخزن، نکات زیر را در مکان استقرار مخازن در نظر بگیرید. هدف از این کارها جلوگیری از حوادث عمدی و غیر عمدی و محافظت از مردم و محیط زیست است.

 1. شرایط محیطی محل قرارگیری.
 2. بزرگراهها و مسیرها اصلی.
 3. ساختمانهای اطراف.
 4. بررسی وجود مواد ناسازگار در محیط مثل مواد قلیایی و اکسید کننده قوی.
 5. وجود مسیرهای جریان آب در محل.

در جهت کم هزینه تر بودن نصب مخزن اسید روی سطح زمین و همچنین آسانتر بودن پمپاژ از مخازن، و از طرف دیگر دسترسی آسانتر به مخزن در جهت بازرسی و نگهداری و انجام تعمیرات ناشی از خوردگی اسید، منابع اسید بهتر است روی سطح زمین نصب شده و مورد بهره برداری قرار گیرند.

تانکرهای اسید میتوانند افقی و یا عمودی تولید شوند. منبع افقی معمولا از نظر تعمیرات و نگهداری دارای شرایط بهتری هستند اما مخازن عمودی دارای مزیت اشغال کمتر فضای کاری و در عین حال انتقال نیروی زیادی از سیال درون مخزن به کف و نهایتا بتن زیر مخزن اسید هستند. همچنین کنترل سطح مایع در مخازن عمودی راحت‌تر است. مخازن افقی باید دارای پایه‌های بسیار مستحکم و در صورت امکان دارای پایه‌های بتنی باشند.

مخزن ضد اسید پلی پروپیلن

تاثیر باندینگ در کاهش خطر نشت اسید

احتمال وقوع نشت از سیستم مخازنی که به خوبی طراحی شده اند و اقدامات مراقبتی از آنها به خوبی صورت گرفته و سیستم جلوگیری از سرریز مناسب برای آنها در نظر گرفته شده است بسیار کم است.

با این حال، عواقب نشت اسید به طور بالقوه بسیار جدی است و باید اقدامات لازم برای مهار نشت از مخزن ذخیره اسید ارائه شود. باندینگ یکی از روشهای جلوگیری از نشت تانکر اسید است.

هدف این روش به شرح زیر است:

 • جلوگیری از ورود مایعات زهکشی و یا سیستمهای آبی به سیستم.
 • از انتشار مایعات که می تواند خطری برای سایر کارخانه‌ها یا کارکنان نیروگاه در محل و خارج از آن باشد جلوگیری میکند.
 • جلوگیری از آلودگی زمین.
 • دیواره‌ها و کف مخازن باید از موادی ساخته شوند که در تماس با اسید مقاوم باشند. روکش‌های مقاوم در برابر اسید وجود دارند که میتوان از آنها استفاده کرد.
 • انتخاب مواد مورد استفاده در ساخت منبع به غلظت، دما و نوع اسید بستگی دارد که باید در طراحی منابع در نظر گفته شود.
 • سیستم جلوگیری از سرریز مناسب برای این مخزنها بسیار ضروری است.
 • باند ایجاد شده در اطراف مخزن نگهداری اسید باید از مقاومت کافی برای مهار اسید برخوردار باشد (با در نظر گرفتن چگالی اسید).

طراحی مخزن اسید

25 فاکتور اصلی در طراحی مخزن اسید وجود دارد که مهمترین آن‌ها شامل چگالی اسید، حجم مورد نیاز برای ذخیره سازی اسید، مواد بکار رفته در ساخت و همچنین روش انتقال سیال به مخزن ذخیره اسید می‌باشد.

روش انتقال سیال به مخزن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است بطوریکه اسید می‌تواند به وسیله‌ی یکی از سه روش زیر به مخزن انتقال داده شود:

 • انتقال به وسیله پمپ
 • انتقال به وسیله پمپ با بخار برگشتی
 • انتقال به وسیله تخلیه‌ هوای فشرده شده

 اگر از پمپ‌های با فشار هوا استفاده شود باید در طراحی منابع فشار ناشی از ورود سیال به مخزن لحاظ شده باشد. برای اطمینان از امنیت مکانیکی، تانکر باید مطابق استاندارد انگلیسی یا اروپایی مناسب یا هر استاندارد ملی یا بین المللی دیگری که سطح ایمنی آن را فراهم می کند، طراحی و ساخته شوند.

استانداردهای مربوط به مخازن نگهداری اسید که در فشار جوی کار می کنند عبارتند از:

 • استاندارد BS EN 14015 :2004
 • استاندارد BS EN 12285-1:2003
 • استاندارد BS EN 12285-2 :2005
 • استاندارد PREN 14015-1 :2001
 • استاندارد BS 4994 :1987

دریچه‌ها و سرریزهای منابع ضد اسید

باید منافذ هوا روی مخزن ضد اسید در نظر گرفته شود که در هنگام وارد کردن اسید به داخل مخزن دچار فشار بیش از حد نشود. همچنین خروج سیال از آن باید با مکش جزئی صورت گیرد. اندازه و طراحی دریچه بستگی به نوع منبع، مواد تشکیل دهنده‌ آن و اینکه آیا تحویل تانکر با استفاده از تخلیه پمپ یا فشار هوا انجام می شود، بستگی دارد. به طور معمول، دریچه حداقل 150 میلی متر (6 اینچ) قطر دارد و در بالای تانکر تعبیه می‌شود.

مخازن جوی باید دارای منافذ هوای جداگانه و همچنین دارای سرریز باشند. سرریز باید دارای اندازه مناسب باشد تا از بروز هرگونه فشار در داخل منبع در صورت سرریز جلوگیری شد. 

قطر سرریز باید برابر یا بیشتر از قطر ورودی باشد. به طور معمول، سرریز مخزن نگهداری اسید حداقل 100 میلی متر (4 اینچ) قطر و حداقل 350 میلی متر زیر پایه‌ منفذ هوا در نظر گرفته می‌شود.

لوله سرریز مخازن اسید باید تا حد امکان تا نزدیکی زمین یا در محدوده دیگر موجود ادامه یابد و در این نقطه اسید مازاد و سرریز شده رها شود. برای جلوگیری از لکه دار شدن، می توان از پاهای فرو رفته و آب شیرین کوچک استفاده کرد. طبق استاندارد PD 5500 مخازن تحت فشار باید دارای سیستم ترکیبی سرریز و منافذ هوا باشند.

تصفیه بخارهای خروجی از مخازن

برای جلوگیری از وارد شدن بخارهای ایجاد شده از اسید به محیط زیست، باید سیستم‌های تصفیه هوا در مسیر منافذ خروج هوا در نظر گرفته شود، از آب و محلول سدیم هیدروکسید می‌توان برای تصفیه گازهای خروجی از مخزن اسید استفاده کرد.

خطوط لوله انتقال روی مخازن نگهداری اسید

 • خطوط انتقال اسید به داخل مخزن اسید حتما باید از مواد سازگار تهیه شود. همچنین در طراحی و ساخت بست‌ها و سازه‌های نگهبان سیستم، با در نظر گرفتن این که ممکن است در معرض محیطی خورنده قرار گیرند، باید توجه شود.
 • خطوط لوله می توانند به طور یکپارچه جوش داده شوند یا از اتصالات فلنج استفاده شود. در صورت استفاده از فلنجها، استفاده از آن‌ها را باید به حداقل برسانید و در جایی قرار دهید که امکان چکه کردن اسید روی تجهیزات، معابر جاده یا پیاده روها یا جایی که در آن افراد مستقر هستند.
 • باید اطمینان حاصل شود که از مواد سازگار برای پیچ فلنج، واشر و مواد آب بند استفاده می شود. واشر لاستیکی بوتیل برای اسید هیدروکلریک قابل استفاده است. مواد مبتنی بر PTFE برای اسید نیتریک مناسب هستند.
 • خطوط لوله برای انتقال سیال به مخزن اسید باید بسیار مستحکم باشند و دارای شیب مناسب برای انتقال کامل اسید باشند. به طوری که پس از تخلیه به طور کامل از خطوط لوله به داخل مخزن انتقال یابد.
 • از زانوهای نامناسب و نقاطی که ممکن است مقداری اسید در آن نقاط انباشته شود، باید خودداری کرد. کلیه خطوط لوله انتقال باید در برابر ضربه وسایل نقلیه و… محافظت شوند.

تعمیرات و نگهداری مخزن ذخیره اسید

نوع و دفعات بازرسی و نگهداری باید با استفاده از روش ارزیابی ریسک مبتنی بر کار مخزن ذخیره اسید، تاریخچه نگهداری و میزان خوردگی شناخته شده تعیین شود. فقط پرسنلی که دارای صلاحیت و مجوز مناسب هستند و خطرات را کاملاً درک می کنند، باید این کار را انجام دهند.

 خوب است که قطعات مورد نیاز برای نصب مخازن اسید را در یک برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، شامل جزئیات بازدید و تعمیرات ذکر کنید. طبق قانون سیستمهای تحت فشار، معاینه منبع، لوله کشی و اتصالات باید توسط شخص ذیصلاح انجام شود. این شخص می تواند یک مهندس بازرسی تخصصی باشد که توسط یک شرکت بیمه استخدام شده باشد.

اپراتور و شخص ذیصلاح باید با گزارش کتبی دوره بازدید و تعداد دفعات بررسی دقیق را ثبت کند. اسناد کلیه بازدیدها، تستها، اصلاحات و نگهداری را ثبت کنید. برای نصب مخزن ضد اسید، سازنده معمولاً مطابق با کد طراحی استفاده شده در ساخت محصول، قبل از فروش مخزن اسید آن را آزمایش می کند.

مخزن اسید نیتریک

بازرسی منابع اسید

 • قبل از پر کردن اسید، مخزن نصب شده و لوله کشی باید تمیز شوند، آزمایش نشت، زهکشی انجام شده و سپس خشک شود.
 • آزمایش هیدرولیک به دلایل ایمنی به آزمایش پنوماتیک ترجیح داده می شود، اگرچه ممکن است هوا به عنوان وسیله فشار برای مخزن پر از آب و لوله کشی استفاده شود. قبل از استفاده از تانکر اسید، کلیه نشتها یا ترک‌ها باید اصلاح شوند.
 • توجه داشته باشید که اسید از آب متراکم تر است. تست فشار باید چگالی مواد ذخیره شده در مخزن را شبیه سازی کند، به عنوان مثال با استفاده از محلولهای آب نمک می‌توان افزایش تراکم را در آب ایجاد کرد.

نگهداری مخزن های اسید

 • اگر این کار انجام نشود، ممکن است در هنگام پر کردن اولیه مخزن نشتی پیدا شود.
 • بازرسی و نگهداری مخازن اسید یک کار خطرناک است.
 • مخازن، پمپها، خطوط لوله و غیره باید قبل از تعمیر، تخلیه و با آب شسته شوند.
 • کلیه پرسنل درگیر در فعالیت نگهداری باید از وسایل محافظ شخصی مناسب استفاده کنند.

برای جلوگیری از تماس باید مراقب باشید. این می تواند یک مشکل خاص در مورد اسید نیتریک باشد که به دلیل ویسکوزیته‌های مختلف در هنگام شستشوی مخزن به راحتی با آب مخلوط نمی شود.

اگرچه نه اسید هیدروکلریک و نه اسید نیتریک قابل اشتعال نیست، اما آنها به اکثر فلزات حمله می کنند و گاز هیدروژن تولید می کنند. به عنوان مثال، اگر لایه‌ داخلی مخزن نگهداری اسید هیدروکلریک آسیب دیده باشد، اسید به فلز در معرض خود حمله می کند. هیدروژن تولید شده می تواند درون مخزن انباشت اسید جمع شود و مخلوط انفجاری را با هوا تشکیل دهد.

قبل از انجام هر کار تعمیر و نگهداری این احتمال را در نظر بگیرید، تا زمانی که هرگونه تجمع احتمالی گاز درون مخزن توسط سیستم تهویه هوای داخل مخزن خارج نشده باشد اجازه ورود هیچ منبع احتراقی در مجاورت مخزن را ندهید. مخزن اسید برای جلوگیری از ایجاد ایستا باید حفر شود و این نیز باید بطور مرتب بررسی شود.

نواحی کاری مرتبط با منابع، از جمله نقاط ورود و تخلیه، هنگام استفاده باید به اندازه کافی روشن شوند. حداقل میزان روشنایی 50 لوکس در سطح زمین و در پله‌ها، سکوهای دسترسی و غیره توصیه می شود.

معیارهای طراحی مخازن ضد اسید

فشار طراحی نباید از حداکثر ارتفاع مایع به علاوه افت فشار در سیستم دریچه کمتر باشد. در صورتی که نگرانی یخ زدگی اسید درون مخزن وجود داشته باشد، باید از سیستم گرمایش مناسب و عایق بندی مناسب استفاده شود. مخازن افقی نگهداری اسید باید مطابق با ASME BPVC، بخش VIII، طراحی و ساخته شوند.

همچنین با در نظر گرفتن کمترین دمای کارکرد و وزن مخصوص اسید سولفوریک، فشار طراحی 345 کیلو پاسکال (50 psig) برای مخازن افقی مورد نیاز است حتی اگر قرار باشد این مخازن زیر 100 کیلوپاسکال (15 psig) کار کنند.
مخازن عمودی ذخیره اسید باید مطابق با API 620 و یا API 650 و متناسب با وزن مخصوص و کمترین دمای کارکرد اسید سولفوریک (شکل A1 , A2) طراحی شوند.

 طراحی مخزن نگهداری اسیدفولاد کربن پرکاربردترین ماده برای ساخت مخزن ذخیره اسید در محدوده غلظت و دمایی است که تحت پوشش این استاندارد قرار دارد. در غلظت‌هایی از اسید سولفوریک به میزان 80 تا 88 درصد و 99.5 تا 100.5 درصد خورندگی به میزانی افزایش میابد که نمی‌توان از کربن استیل استفاده کرد. بنابراین در ساخت مخازن مورد نظر باید از آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی و یا پلی اولفینها، پلی پروپیلن و پلی اتیلن‌های صلب استفاده کرد.

در انتها میتوان نتیجه گرفت مخزن اسید پلی اتیلن با جنس بدنه لوله کاروگیت یا لوله‌های اسپیرال دوجداره پلی اتیلنی، به دلایل متعدد که مهمترین آنها پیوند مولکولی قوی بین اتمهای هیدروژن و کربن در بدنه این نوع خاص از مخازن می باشد یکی از بهترین انتخابها محسوب میشود.

این مخزنها مقاومت بسیار خوبی که در مقابل اسیدها و تمامی سیالهای شیمیایی از خود نشان می دهند. از سوی دیگر قیمت مناسب این نوع مخازن نسبت به مخازن اسید با جنس بدنه استیل، پلی پروپیلن و حتی مخازن اسید جی آر پی، و در انتها صلب بودن و شکننده نبودن همچون مخازن پلی اتیلن دو و سه لایه که به روش روتاری تولید می شوند، بهترین انتخاب برای ذخیره و حمل اسیدها با رعایت دستورالعملها و آئین نامه‌های ایمنی مخازن اسید می باشند.

تانکر حمل اسید

شرکت ناب زیست با داشتن متخصصان مجرب و تجهیزات مناسب بزرگترین تولید کننده تانکرهای حمل اسید و مواد شیمیایی است. طراحی و ساخت تانکر حمل اسید با جداره پلی اتیلن بهمراه کاور فلزی برای اولین بار در ایران توسط این شرکت انجام میشود.

تانکرهای حمل اسید تولیدی این شرکت در سه حجم 15، 20 و 22.5 متر مکعب با استانداردهای جهانی در حال ساخت است. برای تانکرهای 20 متر مکعبی 4 عدد مخزن پلی اتیلن 5 متر مکعب از نوع HDPE، با دانسیته بالا و درجه یک که با روش روتومولدینگ تولید میشوند تعبیه شده است. قطر هر مخرن 1600 میلیمتر و طول هر مخزن نیز 2.5 متر است. هرمخزن 5 متر مکعبی دارای یک عدد دریچه بازدید آدم رو به قطر 400 میلیمتر است همچنین برای ورودی سیال نیز از این دریچه استفاده میشود.

مخزن اسید فایبرگلاس
مخزن اسید کامپوزیت

بواسطه طراحی خاص تانکرهای انتقال اسید در شرکت ناب زیست، به کارفرما این اجازه داده میشود که یک تانکر به طور همزمان بتواند 4 نوع سیال را در مخازن جداگانه 5 متر مکعبی حمل کند یا از همه حجم مخازن برای حمل یک نوع سیال استفاده کند.

این مخازن پلی اتیلن توسط یک کاور فلزی پوشش داده میشوند. این کاور فلزی با ایجاد یک پوشش مقاوم از لحاظ شیمیایی و مکانیکی، صد درصد بدون نشتی و با دوام در مقابل خوردگی با پوشش رنگ اپوکسی ضد اسید ساخته میشود. تمامی اتصالات بسته به سفارش از دو نوع استیل یا پلی اتیلن ساخته میشود. البته برای حمل اسید سولفوریک از اتصالات استیل استفاده میشود.

بعد از اتمام تولید تانکر فلزی بوسیله 5 عدد پایه فلزی به صورت پیچ و مهره بر روی تریلی نصب میگردد. همچنین بین مخازن پلی اتیلن ورق فلزی برای موج گیری تعبیه شده است.

شرکت ناب زیست با تخصص و فن آوری منحصر بفرد خود راهکار صد در صد ایمن، کار آمد و مقرون بصرفه استفاده از این تانکر را به جای استفاده از تانکرهای تمام استیل جایگزین کرده است. تانکرهای استیل دارای مشکلاتی چون سخت تعمیر بودن در زمان خرابی، در دسترس نبودن متریال مورد مصرفی این تانکرها و جذب سرما و گرمای شدید میباشند.

موارد کاربرد تانکرهای حمل مواد شیمیایی

 • صنایع تولید مواد شیمیایی (اسید- باز – مواد خورنده و…)
 • صنایع نفتی و حفاری چاه‌های نفت
 • صنایع مس و معادن
 • صنایع آبکاری فلزات
 • صنعت پتروشیمی
 • پالایشگاه و سایر صنایع مرتبط

نکات مهم در خرید تانکر حمل اسید و مواد شیمیایی

 1. نکته مهم در اینجا بحث چگالی مایع درون مخزن اسید است. اصولا مخازن پلاستیکی یا پلی اتیلنی تک جداره از یک لایه گرفته تا سه لایه برای نگهداری سیالات با چگالی یک (چگالی آب) تولید می شوند، چگالی اسید سولفوریک غلیظ تا قریب به ۲ برابر آب و یا اسید فسفریک غلیظ تا ۱٫۵ برابر آب می باشد. بنابراین مخزن حمل مواد شیمیایی می بایست از استحکام کافی برخوردار باشد.
 2. ذخیره و نگهداری طولانی مدت (چندین ساله) اسید نیتریک در غلظتهای بالا را در مخازن پلی اتیلنی با مواد اولیه ۳۸۴۰ توصیه نمی کنیم. به دلیل تاثیر خاصی که اسید نیتریک روی پلی اتیلن ۳۸۴۰ دارد، دیواره مخزن خشک و شکننده شده و در طولانی مدت احتمال شکست و نشتی از مخزن وجود خواهد داشت.
 3. مخزن ذخیره اسید سولفوریک از جنس پلی اتیلن صلب یا RIGID PE، به گونه ای طراحی و تولید شده است که بتواند به خوبی این ماده بسیار خورنده را ذخیره سازی کند و در برابر فشار ناشی از چگالی بالای این ماده مقاومت کافی را داشته باشد.

  تانکر حمل اسید
 4. مخازن پلی اتیلن ضد اسید ناب زیست به همراه اتصالات سازگار با اسید سولفوریک می توانند به راحتی برای ذخیره این اسید مورد استفاده قرار گیرد.
 5.  نگهداری ماده بسیار خورنده کلریدریک اسید و بخارات سمی ناشی از آن، نیازمند سیستم بخصوصی است که با تولید مخازن محکم و مقاوم به خوردگی، این مشکلات حل می­شود.
 6. نصب مخزن اسید باید بر روی بتن با سطح نرم و صاف، آسفالت و یا فولاد باشد. هیچگونه طناب و یا وسیله ای برای ثابت کردن به دور مخزن نباید استفاده شود و همینطور از اتصال نردبان به مخزن جلوگیری شود.
 7. دمای پایدار (دمایی که بیش از 4 ساعت سیال در آن دما بماند) بهنگام حمل و نقل و نگهداری اسید سولفوریک درون مخازن پلی اتیلنی طبق استاندارد نباید از ۳۷ درجه سانتیگراد تجاوز کند.

مخزن اسید دست دوم

مخزنهای اسید به علت خاصیت شیمیایی و خورنده اسید عمر نسبتا کوتاهی دارند. این مخازن اگر به صورت مداوم مورد بازرسی و نظارت قرار نگیرند ممکن است در اثر سوراخ شدن یا نشت کردن خطرات جبران ناپذیری را در پی داشته باشند. به دلیل افزایش قیمت مخازن اسید مخصوصا مخازن اسید از جنس استیل، تعمیر و نگهداری این مخازن در اولویت قرار گرفته است.

بدلیل قیمت بالای مخزن اسید، نیاز به دانش خاص در مراقبت از این مخازن و عمر کوتاه بسیاری از شرکتها از عهده خرید و یا نگهداری مخزن حمل اسید بر نمی آیند. از این رو در تلاش هست تا برای اولین تجربه نسبت به خرید مخزن اسید دست دوم اقدام کنند تا ضمن آشنا شدن با این مدل مخازن، دانش و تجربه کافی بمنظور کار کردن و نگهداری از مخزن اسیدی که برای خرید آن مبلغ زیادی باید پرداخت نمایند را بدست آورند.

متاسفانه شرکت ناب زیست بدلیل شلوغ بودن خطوط تولید امکان درگیر شدن در امر خرید و فروش مخزن اسید دست دوم را ندارد. تقاضا دارد بدین منظور با همکاران شرکت ناب زیست تماس نگیرید.

 تعمیر و نگهداری مخازن اسید بستگی به نوع مخزن مورد استفاده دارد:

مخازن اسید استیل تعمیر و نگهداری سخت تری دارند و در زمان کوتاهی دوباره مشکل قبل در مخزن اسید ظاهر میشود. برای رفع مشکل این مخرن اسید استیل به صورت اساسی امروزه عایق کاری این مخازن توسط ورقه‌های پلی اتیلن مورد توجه قرار گرفته است.

مخزن اسید پلی اتیلن اگر به صورت تک جداره تولید شده باشد عمر مفید بسیار کوتاهی دارد ولی اگر دوجداره باشد به علت دیواره ساختمند بسیار مقاوم و عمر طولانی دارد.

مخازن دوجداره پلی اتیلن مخصوص اسید متناسب با نوع اسید و دمای آن اسید طراحی و تولید میشود. در حقیقت بهترین مدل مخزن ذخیره اسید و یا تانکر حمل اسید مدلی است که هسته درونی با پلی اتیلن دوجداره و کاور محافظ بوسیله فلز آشته با رنگ ضد اسید ساخته شده باشد.

 اجاره تانکر حمل اسید

ما معمولا مخازن و تانکرهای حمل اسید را در جاده‌های بین شهری، بزرگراهها یا مناطق صنعتی دیده ایم. مخازن حمل برای جابجایی موادی که امکان جابجایی آنها بوسیله کامیونت‌های باری روباز و چادری میسر نمیباشد، طراحی و ساخته میشوند.

شاید هر کدام از ما به انواع آنها برخورده باشیم، از مخازن حمل برای نقل و انتقال پودرها مانند سیمان فله و آردهای صنایع غذایی گرفته تا تانکرهای حمل برای مایعات از قبیل آب آشامیدنی، روغنهای خوراکی، شیر خام، اسید و مشتقات نفتی.

شرکت ناب زیست به دلیل عدم نگهداری درست و نظارت دقیق بعضی از راننده‌ها از اجاره تانکرهای حمل اسید تولیدی این شرکت خودداری کرده و فقط در امر تولید و فروش این تانکرها فعالیت دارد.

لذا تقاضا دارد از همکاران من در شرکت ناب زیست تقاضای اجاره تانکر حمل اسید نفرمائید.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 40 میانگین: 4.9]
19 دیگاه
 1. avatar مجیدی

  سلام
  من مجیدی هستم از لاوان
  مخزنی میخام جهت نگهداری اسید سولفوریک ۹۸ درصد با دمای ۸۰ درجه.
  درب ورودی مون حداکثر عرض ۱.۳۵ میشه مخزن ازش رد شه و ارتفاع ۲.۲ متر
  ولی داخل جا هست تا ده مترمکعب. از چه متریالی می تونید به من مخزن اسید بدید؟ قیمتش چقدر میشه حدودا؟
  موبایل من ۰۹۳۶۳۶۹۷۶۷۷ هستش لطفا تماس بگیرید.

  • avatar ناب زیست.م

   مهندس مجیدی عزیز سلام با توجه به محدودیت درب ورودی به ساختمان پیشنهاد من اینه که از مخازن فایبرگلاس پنلی استفاده کنید برای کسب اطلاعات در این زمینه روی مخزن فایبرگلاس پنلی کلیک کنید .
   قیمت مخزن اسید هم بعد از مشخص شدن ابعاد براتون در قالب پیشنهاد فنی ارسال میشه .

 2. avatar مکری

  من شنیدم مواد اولیه پلی پروپیلن از پلی اتیلن تو بورس ارزون تره . چطوره قیمت مخزن پلی پروپیلن از مخزن اسید پلی اتیلن گرون تره پس ؟

  • avatar ناب زیست.م

   سلام . برای تولید مخزن پ پ مواد زیادی پرت میشه از این رو بیشتر در تولید لوله های با قطر کم از پ پ براحتی می تونید استفاده کنید برای ساخت مخزن بزرگ تنها شرکت ناب زیست با تجربه میتونه این مخرن برو براتون تولید کنه .

 3. avatar محمد

  با سلام. بنده بیگلری هستم از تهران.یک مخزن می خواستم که قابلیت تحمل محلول اسید کلریدریک ۳۷ درصد و نیتریک اسید ۶۵ درصد را داشته باشد که در دمای نهایتا تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد کارایی داشته باشد. لطفا راهنمایی فرمایید.
  با تشکر

  • avatar ناب زیست.م

   چشم حتما خدمت شما تماس خواهیم گرفت .
   مهندس همکاران میگن شماره ای درج نشده اگر ممکنه شماره موبایل بفرمائید تا تماس بگیرن .

 4. avatar رضا محمدی

  عرض سلام و ادب

  بنده میخام برای مخازن اسیدکلریدریک ۳۳% و ۵% سطح سنج sight glass استفاده کنم
  ایا استفاده از شیشه مناسب هست؟ یا از لوله های پلاستیکی شفاف استفاده بشود؟
  آیا شیشه خاصی باید استفاده بشه؟
  در صورت پیشنهاد پلاستیک چه نوع پلاستیکی مناسب هستش؟
  ممنون میشم پیشنهاد شما رو بشنوم
  با تشکر

  • avatar ناب زیست.م

   مهندس عزیز سلام . وقت بخیر . واقعیت بهترین ساید گلس همین آب نماهای شیشه ای هستش ولی واقعیت اینه خطرناکه . چرا ؟ چون بشکنه کل اسید میریزه رو تجهیزات . واسه همین ما از سیلنگ های آبنما استفاده می کنیم . ابنی که عرض کردم تجربه شده برامون . نفت تهران مخزن اسید دادیم به اصرار خودشون شیشه ای نصب کردیم و بعد از ۶ ماه هم از هم ناراحت شدیم .

 5. avatar علی

  سلام علیکم.ببخشید سوالی داشتم در مورد نوع تست های مورد نیاز بر روی مخزن استیل اسید سولفوریک.
  آیا تست آنها فقط یا آب انجام میشه یا تست هیدرو استاتیک یا تستهای دیگری مورد نیاز هستش؟

 6. avatar محمد سعید صفری مقدم

  سلام
  ما یه کارخونه اماده خریدیم و ۳ تا مخزن دفنی اهنی داره ، چون میخواییم برای نگهداری اسید سولفوریک ۹۸ و اسید نیتریک ۵۳ و اسید استیک استفاده کنیم به فکر عایق بندی با یک یا دو لایه پلی اتیلن هستیم شما این کارو انجام میدین یا میتونید فردی رو معرفی کنید
  ممنون از راهنمایی شما

  • avatar ناب زیست.م

   عایق بندی مخازن با پلی اتیلن امکان پذیر نیست چون اول باید مخزن پلی اتیلن تولید بشه و با مخزن فلزی کاور شود. اما می شود با روش هند لی اوت از طریق آستر کشی با رزین فایبرگلاس این کار را انجام داد. برای این کار لطفا درخواست خود را به شماره واتزاپ ۰۹۱۲۴۲۶۵۷۵۰ بفرستید.

 7. avatar شعبانی

  سلام
  برای اسید کلردریک ۲۲ درصد و دمای حدودا ۹۰ درجه سانتیگراد ، جنس مخزن چه چیزی پیشنهاد می دید که عمر بالاتری نسبت به بقیه جنس ها داشته باشه ؟
  حجم مخزن ۲۰ مترمکعب هست.

  • avatar ناب زیست.م

   سلام. مهندس پلی پروپیلن با مستربچ پلی اتیلن باید استفاده کنید. پلی پروپیلن خالی خطا میده متاسفانه

 8. avatar میثم

  سلام.عرض ادب
  دلیل اینکه لاین ورودی مخزن h2so4 باید از بالای مخزن باشه چی هست ؟؟؟؟

  • avatar ناب زیست.م

   خطر بسیار زیاد اسید سولفوریک هم برای انسان و هم برای تجهیزات، چرا که در این حالت یعنی ورودی از بالا، احتمال پس زدن اسید و پاشیدن آن را به حداقل می رساند.

 9. avatar محمد

  با سلام
  جهت ذخیره ۱۵ تن اسید نیتریک ۵۰ درصد و کاستیک ۵۵ درصد نیازمند مخزن میباشم.
  حالت مخازن بصورت عمودی باشه-حداقل روی زمین نباشه-کف کار شاسی کشی شده و ورق ۳۱۶ استفاده شده
  میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم.
  ممنون میشم تماس بگیرید
  ۰۹۱۲-۲۱۲-۶۳۴۹
  مرادی

  • avatar ناب زیست.م

   سلام. همکارم خدمت شما تماس میگیرن.

 10. avatar محمد

  باسلام و احترام
  من یک مخزن ۲۰۰ لیتری ضد اسید میخوام که تا دمای ۲۰۰ درجه را تحمل کنه. پیشنهاد شما چیه؟ متشکرم

  • avatar ناب زیست.م

   استیل و اگر خورندگی سیال بالا باشه و استیل ۳۱۶L جواب نده، باید از پلاتین استفاده کنید.

۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید