مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن بیشتر برای نگهداری و ذخیره سازی آب و سیالات سازگار با پلی اتیلن و همچنین حمل مواد که با این ماده سازگاری دارند مورد استفاده قرار می گیرند.مخزن پلی اتیلن در صنعت ساختمان، کشاورزی و صنایع شیمیایی برای ذخیره سازی و حمل و نقل آب و دیگر مایعات استفاده می شوند.در حال حاضر جهت ذخیره سازی و حمل و بسته بندی انواع مخازن برای مواد آفت کش و برای بسیاری از مواد شیمیایی و اسیدی از مخازن پلی اتیلن به عنوان نگهداری استفاده می شود.مخزن آب شرب پلی اتیلن به صورت عمده دارای مقاومت محیطی و نوری بسیار بالایی می باشندمخزن پلی اتیلن در مقایسه با مخزن گالوانیزه مزایای عمده ای دارند.عایق حرارت و مقاومت بالا در برابر خوردگی از جمله این مزایا می باشد.
مخزن پلی اتیلن

انواع مخزن پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن را می توان در انواع و اشکال مختلف طراحی کرد.مخازن عمودی یا ایستاده، مخازن افقی یا خوابیده، انواع مخازن کتابی و مکعبی، مخازن پلی اتیلن زیرپله و مخازن قیفی یا زوک و کروی و مادولار و مخزن سم پاش که بیشتر برای ذخیره سازی و یا در مواردی حمل و نقل و برنامه های کاربردی استفاده می شوند.همچنین می توان مخزن پلی اتیلن را در اندازه های مختلف با درجه بندی های متفاوت برای نگهداری مواد با چگالی های متفاوت تولید کرد. برای مثال مخازن پلی اتیلن را با ضخامت های متفاوت برای نگهداری سیالات با وزن مخصوص ۱٫۰ تا ۱٫۹ یا بیشتر طراحی و تولید کرد.جرم و وزن مخزن در کنار افزودن مواد تقویت کننده و بهبود دهنده به ماده اولیه مخزن موجب می شود توانایی مخزن برای مقاومت در برابر تنشهای هیدرواستاتیک ناشی از مواد ذخیره شده در آن است.
مخزن پلی اتیلن
مخزن پلی اتیلن

مزایای مخزن پلی اتیلن

تفاوت طراحی بین مخازن عمودی و افقی، نحوه استفاده از آنها را تعیین می کند.مخازن عمودی یا مخازن استوانه ای به صورت مسطح یا مخروطی طراحی شده است.مخصوصا برای قرار دادن به صورت ثابت روی سطحی نسبتا صاف و سطحی طراحی شده اند.در این مخازن با پر شدن مخزن، فشار مایع باعث می شود دیواره ها به بیرون انعطاف پذیری نشان داده و مجددا با خالی شدن مخزن دیواره ها به حالت عادی باز می گردند.همانطور که مخزن تخلیه می شود، دیوارها به شکل اصلی خود باز می گردند.حرکت دیواره های این مخازن به وسیله عمق و وزن مخصوص مایع تعیین می شود.به این صورت که سازندگان، تانک ها را با کنترل ضخامت آن در جایی که طرفین به پایین می رسد تقویت می کنند.مخازن پلی اتیلن به دلیل مزایای بسیاری که نسبت به سایر مخازن دارند روزبه روز بیشتر مورد توجه عموم قرار می گیرند.در این بین مخازن پلی اتیلن توانسته اند از سایر مخازن پلاستیکی که عموماً از جنس فایبرگلاس و کامپوزیت هستند بیشتر مورد استفاده خریداران و استفاده کنندگان گردد.

موارد استفاده از مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتيلن برای نگهداری موادی نظير آب آشاميدنی که مسائل بهداشتی و زيست محيطی نظير عدم تغيير بو، مزه و خصوصيات برای آنها بسيار مهم است وچون پلی اتيلن ماده ای است که از لحاظ شيميايی غير فعال بوده و با مواد ديگر واکنش نمی دهد.اين خصوصيت باعث شده پلی اتیلن بهترين گزينه برای تولید مخازن باشند.مخزن پلی اتيلن به علت مقاومت مناسب در برابر شرايط جوی مختلف و انعطاف پذيری از دوام بالايی برخوردار بوده و زمان کاربری نسبتاً طولانی دارند.ضمناً در مواردی که نياز به مدفون نمودن تانک وجود دارد (نظير تانکهای سپتيک) انعطاف پذيری پلی اتيلن مقاومت آن را در مقابل فشار ها و نيروهاي اعمالی بالا می برد.به علاوه، به علت خاصيت ضد خوردگی پلی اتيلن، تانک های پلی اتيلنی (مخزن) در زمين های مرطوب از دوام بسيار بالايی برخوردار هستند.

نحوه تولید مخزن پلی اتیلن به روش روتومولدینگ

فرآیند قالب گیری دورانی ( روتومولدینگ ) یکی از فرآیندهای شکل دهی پلاستیک هاست که در دمای بالا، فشار پایین و به صورت قالب باز جهت تولید قطعات توخالی، یکپارچه و بدون تنش های پسماند به کار می رود.در این پروسه ساخت مخزن پلی اتیلن با حداقل هزینه، اشکال بسیار پیچیده با کمترین میزان ضایعات تولید می شوند.قالب گیری چرخشی در فشار اتمسفر انجام می شود و به جای استفاده از ذوب کردن و تزریق مواد به داخل قالب، مواد در داخل قالب ذوب می شوند. در این فرآیند برای انتقال حرارت مناسب در قالب معمولاً از ماده قالب گیری شونده پودری استفاده می گردد.در قالب گیری دورانی نیاز به استفاده از اکسترودر نیست. در این فرآیند پلیمر که معمولاً پودر پلی اتیلن (PE) با دانه های بسیار ریز است در داخل قالب که معمولاً بزرگ نیز هست ریخته می شود و سپس در حالی که قالب در حول دو محور می چرخد گرم می شود. حرارت بتدریج پلی اتیلن را ذوب می کند و باعث جریان آن می شود و سطح داخلی قالب را بطور یکنواخت می پوشاند.در حالی که هنوز قالب می چرخد سرد شدن مذاب انجام می گیرد و در خاتمه قالب باز شده و قطعه حاصل خارج می شود.
تولید مخزن پلی اتیلن
تولید مخزن پلی اتیلن

مزیت تولید مخزن پلی اتیلن به روش روتومولدینگ

یکی از بزرگ ترین مزایای این روش پایین بودن هزینه تولید و ماشین آلات می باشدزیرا از آنجا که قالب گیری چرخشی یک فرآیند فشاری نیست، نیازی به قالب های بسیار محکم و سنگین نبوده و معمولاً از ورق های فولادی به هم جوش خورده استفاده می شود.البته باید گفته مزیت پایین بودن هزینه ها برای محصولات کوچک خیلی به چشم نمی آید.زیرا سرعت تولید بسیار پایین و انرژی لازم برای تولید بسیار بالا استولی صرفه اقتصادی برای ساخت محصولات بزرگ و بسیار بزرگ کاملاً مشهود است.یکی دیگر از مزایای این روش تولید قطعه ای توخالی بدون هیچ گونه دهانه و روزنه تولید است.
مخزن پلی انیلن

آزمون نهایی محصول تولید شده

پس از مراحل تولید نیاز است تا آزمون هایی برای اطمینان از کیفیت محصولات تولید شده گرفته شود.معمولاً بر اساس استانداردهای تدوین شده جهانی مانند استاندارد انجمن آمریکایی مواد (ASTM) و استاندارد استرالیا نیوزلند (AS/NZ) کنترل می شود. ماده اولیه مورد استفاده در تولید مخزن پلی اتیلن شرکت ناب زیست کاملی با میعاتی همچون آب دارند.ضمن اینکه کلیه مخازن پلی اتیلن این شرکت دارای استاندارد و پروانه بهداشتی بوده و بدون هیچگونه مشکل و نگرانی قابل استفاده هستند.نکته ای که وجود دارد این است که در محیط هایی که امکان تابش نور خورشید وجود دارد باید حتماً از مخزن پلی اتیلن سه لایه استفاده کرد. در غیر این صورت داخل مخزن جلبک خواهد زد و آب درون آن بو و طعم نا مطلوبی پیدا خواهد کرد.

نقاط ضعف مخازن پلی اتیلن

همان طور که همه می دانند هیچ محصولی همیشگی نیست و مخازن و تانکرهای نگهداری و حمل مواد همه پس از مدتی از بین می روند. مخازن پلی اتیلن نسبت به انواع دیگر مخازن طول عمر بسیار بالاتری دارند. یکی نقاط ضعف این مخازن نسبت به مخازن فلزی آسیب پذیری آنها در برابر ضربات شدید مکانیکی است که به یک نقطه وارد می شود.اگر یک مخزن پلی اتیلن در طول یک دوره طولانی زمانی بیش از ۱۰ سال در محیط باز قرار گیرد و دارای لایه محافظ در برابر یووی نباشد، یا تراکم آنتی یو وی در لایه بیرونی آن کم باشد، تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید می تواند ترکیبات پلی اتیلنی موجود در آن را از بین ببرد و آن را از یک ماده سخت و انعطاف پذیر به یک ماده سخت و شکننده تبدیل می کند و این احتمال شکستگی مخازن را افزایش می دهد.

تحمل دمایی مخازن پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن به گونه ای طراحی شده اند تا از گسترش و انقباض ناشی از شدت سرما جلوگیری کنند. نتایج آزمایش قطعات سازنده شرکت ناب زیست در دمای منفی ۴۰ درجه سانتیگراد نشان می دهد که انجماد به مخازن پلی اتیلن آسیب نمی رساند. البته اگر مخزن پر از آب باشد نیروی ناشی از انبساط آب هنگام یخ زدن می تواند به مخزن آسیب بزند. اگر آب داخل مخزن پلی اتیلن دائما در حال استفاده است برای جلوگیری از این مسئله کافی است لوله های ورودی و خروجی به مخزن به خوبی عایق پیچی شوند.آبی که توسط لوله شبکه آبرسانی شهری به منزل شما می رسد به خاطر عبور از عمق خاک به دمای حدود ۱۰ الی ۱۵ درجه سانتیگراد می رسد. بنابراین در صورت عایق پیچی استاندارد لوله ها مرتبا آب بالای دمای صفر درجه به حجم آب مخزن افزوده می شود و مانع از یخ زدگی آن می گردد.اگر آب برای مدت طولانی داخل مخزن بدون استفاده می ماند مانند خانه های ییلاقی که در زمستان خالی می مانند بهتر است قبل از ترک ساختمان آب داخل لوله ها و مخزن تا حد امکان تخلیه گردد.دمای بالاتر از ۵۵ درجه سانتیگراد ممکن است مخازن را تضعیف کند، اما رسیدن به این دما برای مدت طولانی به ندرت اتفاق می افتد و شبها مخزن فرصت خنک شدن پیدا می کند. البته بهتر است در مناطق جنوبی و بسیار گرمسیر کشور برای مخزن پلی اتیلن سایه بان مناسب هم تعبیه کنید. این مسئله علاوه بر کنترل دمای مخزن باعث کاهش چشمگیر رسیدن اشعه یووی آفتاب به سطح مخزن و عمر چند ده ساله آن می گردد.
مخزن پلی اتیلن

مزایای مخازن پلی اتیلن شرکت ناب زیست

 • امکان تولید به صورت بی رنگ، دو لایه، سه لایه و چهار لایه فوم دار بنا بر درخواست مشتری
 • امکان نصب انواع اتصالات ورودی و خروجی بر دیواره مخازن توسط گردبرهای نجاری،جهت نصب اتصالات و لوله کشی
 • دارای مواد اولیه و رنگهای فود گرید و دارای تاییدیه بهداشتی
 • دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نشان سیب سلامت
 • قابلیت حفظ کیفیت آب آشامیدنی برای مدت طولانی بدونن تغییر رنگ و بو و مزه ی آن
 • سبکی و عایق گرما بودن(ثابت ماندن دمای مایعات) مخازن فوم دار به دلیل وجود لایه فوم
 • ضد جلبک بودن مخازن سه و چهار لایه به دلیل فیلتر نور مرئی خورشید
 • محافظت در برابر اشعه مخرب ماورای بنفش نور خورشید به دلیل افزودنی های به کار رفته در مواد اولیه پلیمری
 • استحکام وزیبایی به دلیل وجود ریبهای روی بدنه

تولید کننده مخزن پلی اتیلن

شرکت ناب زیست یکی از باتجربه ترین تولید کنندگان مخازن پلی اتیلن در سطح کشور می باشد.این شرکت جزء با سابقه ترین تولیدکنندگان محصولات پلی اتیلنی در ایران میباشد.به دلیل اهمیت ویژه به کیفیت محصولات خود توانسته استبه عنوان یکی از بهترین تولید کنندگان مطرح در حوزه محصولات پلی اتیلنی و پلاستیکی تبدیل شود.شرکت ناب زیست توانسته است در تولید مخازن پلی اتیلن از طراحی های بروز، مواد اولیه درجه یک و همچنین مواد فود گرید استفاده کند و به دلیل رعایت استانداردها و نکات بهداشتی توانسته اند گواهی نامه های مربوطه در این خصوص را کسب نمایند. کسب این گواهینامه ها بسیار دشوار بوده و تنها تعداد معدودی از شرکت هایی که در زمینه تولید محصولات پلی اتیلنی فعال هستند موفق به اخذ این گواهینامه ها شده اند.مخازن پلی اتیلن تولیدی شرکت ناب زیست شامل:
 • انواع مخزن افقی ( از 50 لیتر تا 11000 لیتر )
 • مخازن عمودی ( از 50 لیتر تا 65000 لیتر )
 • مخزن مکعبی ( از 50 لیتر تا 30000 لیتری )
 • مخزن ته قیفی ( از 100 لیتر تا 66000 لیتر )
 • انواع وان پلی اتیلن ( از 35 لیتر تا 30000 لیتر )
سپتیک تانک