منبع کویل دار

منبع کویل دار یک منبع فلزی است که به عنوان یک آبگرمکن در مصارف صنعتی سبک و نیمه سنگین، تجاری و مسکونی کاربرد دارد. منبع کویل دار را می توان یک نوع ساده تر از مبدل های حرارتی پوسته و لوله دانست که عملکردی کاملا مشابه مبدل حرارتی دارد.

منبع دوجداره هم نوعی آبگرمکن هایی هستند که است که کارکردی شبیه به منبع کویل دار دارد ولی به جای کویل از دو جداره تشکیل شده اند که در جداره بیرونی آب گرم جریان دارد که آب موجود در جداره داخلی را گرم می کند ولی معایبی نسبت به منبع کویل دار دارد در زیر به بررسی آنها می پردازیم.

مزیت منابع کویل دار نسبت به منبع دو جداره  :

  1. به دلیل وجود کویل ها در داخل مخزن افت حرارتی آن بسیار کم می باشد یعنی آب اطراف کویل ها با سطح بیشتری  در تماس است و انتقال حرارت بیشتری در مقایسه با منابع دوجداره صورت می گیرد.
  2. استفاده از از یک بدنه در منابع کویل دار در مقایسه با منابع دوجداره باعث می شود در صورت بروز مشکلاتی از قبیل ترکیدگی ، رسوب گرفتگی و … کاملا قابل تعمیر بوده که در مخازن بسیار حائذ اهمیت می باشد.

معایب منابع کویل دار :

  1. در این منابع با توجه به بالا بودن حجم مصرف انرژی زیادی دارند
  2. با توجه به هندسه ای که دارند فضای بیشتری را در بخش موتورخانه اشغال می کند .
  3. این منابع در مقایسه با منابع دوجداره به پمپ گردش با هد بالاتری نیاز دارند.

با توجه به معایب و مزیت های که در بالا به آن اشاره شد مشخصا استفاده از منبع کویل دار به صرفه تر می باشد.

اجزاء تشکیل دهنده منبع کویل دار

منبع کویل دار از یک بدنه فلزی استوانه ای، دو عدد عدسی محدب در دو انتها (بالا و پایین مخزن)، یک یا چند رشته کویل عموما از جنس مس و سایر ملحقات همچون پایه، شیر اطمینان و …. تشکیل یافته است.

بدنه منبع کویل دار

بدنه منبع کویل دار در مصارف عادی و متداول از ورق گالوانیزه (ورق فولادی با روکش گالوانیزه گرم ) ساخته می شود. ضخامت ورق مصرفی نیز از 4 میلیمتر الی 12 میلیمتر بسته به ظرفیت منبع کویل دار، فشار کاری و طراحی سیستم موتورخانه و …. متغیر می باشد.

این مجموعه با بکارگیری مرغوب ترین ورق فولادی کشور (تولید فولاد مبارکه) برای تولید منبع کویل دار، کالای خود را در برابر هرگونه فشار اضافی ناخواسته و فرسایش و خوردگی زود هنگام گارانتی می نماید.

عدسی منبع کویل دار ناب زیست

گروه ناب زیست از عدسی های تروسفریکال مرغوب برای منبع کویل دار تولیدی خود استفاده می نماید که این امر خود سبب افزایش چشم گیر عمر مفید دستگاه و حاشیه اطمینان کافی در برابر فشار اضافی می باشد. لازم به ذکر است اولین نقطه ضعیف در مقابل فشار و فرسایش، عدسی و محل اتصال آن به بدنه اصلی می باشد که علت عمده آن را می توان عملیات جوشکاری اتصال دو قطعه دانست که در نتیجه آن تنش پسماند و تمرکز تنش اضافی در محل اتصال ایجاد می گردد.

کویل منبع کویل دار

برای انتقال حرارت بین سیال گرم کننده و سیال گرم شونده در منبع کویل دار از کویل استفاده می گردد. در طراحی و تولید منبع کویل دار بهینه ترین متریال کویل مسی می باشد. مس انتقال دهنده خوبی برای گرما می باشد زیرا ضریب انتقال حرارتی مس بالا می باشد. کویل استیل و کویل گالوانیزه نیز در تولید منبع کویل دار کاربرد دارند که استفاه از آنها طبق طراحی های خاص و سفارش خریداران منبع کویل دار امکان پذیر می باشد. کویل ها معمولا به شکل یو شکل، حلزونی، مارپیچ و …. در بازار موجود بوده که عموم تولید کننده منبع کویل دار از کویل یو شکل مسی که شامل چند شاخه لوله رفت و برگشت با سطوح حرارتی مختلف که برحسب فوت مربع سنجیده می شوند استفاده می کنند. صخامت کویل مسی برای مصارف آبگرم 0.7 میلیمتر و برای مصارف بخار آب 0.9 میلیمتر در نظر گرفته می شوند. در مصارف صنعتی منبع کویل دا، ضخامت متعارف کویل مسی 1.24 میلیمتر می باشد.

این مجموعه از مس تولیدی کارخانجات معتبر کشور در تولید منبع کویل دار استفاده می نماید که مقاومت مناسبی در مقابل فرسایش، اسید شویی، ضربه و …. نسبت به سایر کویل های موجود در بازار دارد. استفاده از مواد اولیه مرغوب نقطه تمایز منبع تولیدی گروه ناب نسبت به سایر سازندگان منبع کویل دار می باشد.

استانداردهای استفاده شده در کویل ها توسط مهندسان طراح صنعتی شرکت ناب زیست:

  • ASME: American Society of Mechanical Engineer
  • BS: British Standards
  • استاندارد مورد استفاده در مخزن و عدسی های منابع کویل دار ASME می باشد.

قیمت منبع کویل دار

یکی از عوامل مهم در خرید منبع کویل دار، قیمت منبع کویل دار می باشد. ولی باید دقت نمود انتخاب صرف بر قیمت پایین منبع کویل دار، انتخاب اشتباهی خواهد بود. زیرا برخی تولید کنندگان منبع کویل دار با استفاده از متریال نامرغوب و دست دوم تعمیری، اقدام به فروش منبع کویل دار با قیمت های پایین و خارج عرف بازار می نمایند که انتخاب این گونه منبع کویل دار توسط خریداران محترم چیزی جز صرف هزینه و زمان بیشتر در نهایت کار برای آنان نخواهد داشت.

قیمت منبع کویل دار تابعی از ظرفیت منبع کویل دار، جنس و ضخامت بدنه، نوع عدسی ها، جنس و ضخامت کویل و هم چنین سطح حرارتی کویل استفاده شده در تولید منبع کویل دار می باشد. متاسفانه بر اثر عدم ثبات بازار مواد اولیه مصرفی، قیمت منبع کویل دار به شدت متغیر می باشد.

جهت اطلاع قیمت منبع کویل دار و دریافت لیست قیمت منبع کویل دار با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

منبع کویل دار تولیدی شرکت ناب زیست منبع کویل دار با ورق 4 میلیمتری فولاد مبارکه
جهت استعلام قیمت ها با کارشناسان شرکت ناب زیست تماس حاصل فرمایید
09126147685- 02188721092

منبع کویل دار

مبدل حرارتی
قیمت لوله کاروگیت
سپتیک تانک تبریز