لوله کاروگیت

لوله کاروگیت یا لوله دوجداره پلی اتیلن که به لوله پلی اتیلن فاضلابی هم شناخته میشود از پلی اتیلن EX3 – HDPE80 or HDPE100 تولید میگردد.

لوله کروگیت دارای دو جداره بیرونی با شکل ظاهری شیار شیار یا کنگره دار جهت استحکام لوله در برابر خاک های بالاسری و بارهای مرده و زنده وارد شده از روی سطح زمین و جداره داخلی با رنگی در اغلب موارد زرد که دارای سطحی کاملا صاف و صیقلی میباشد و برای انتقال سیالات فاضلابی، اسیدی، بازی و پسابهای صنعتی و حتی انتقال آب دریا و رودخانه ها بصورت ثقلی بکار میرود.

جداره بیرونی لوله فاضلابی دوجداره با استفاده از مواد آنتی UV در برابر اشعه های فرابنفش محافظت میشود.
لوله پلی اتیلن دوجداره از سایز 110 میلیمتر تا سایز 3500 میلیمتر تولید میگردد که بسته به نیاز خریداران محترم در شاخه های 3 و 6 و 12 متری و در مقاومت های 8 و 16 و 31.5 و 64 کیلو نیوتن بر متر مربع طراحی و تولید می شوند.
لوله کاروگیت تحمل فشار داخلی را ندارد بدینصورت که جریان انتقال سیالات در داخل لوله کاروگیت فقط به حالت ثقلی میباشد و فشار بالای 1.5 بار داخلی را تحمل نمیکند.

مشخصات فنی لوله کاروگیت

این شرکت با استاندارد های DIN16961-2 برای کنترل ابعاد و مقاومت حلقوی لوله و EN13476 برای سایر آزمون های مربوط به مشخصات کیفیت محصول کنترل میشود.
استاندارد DIN16961-2 برای تعیین حداقل مقاومت حلقوی وبه عبارتی RING STIFFNESS انجام میپذیرد.
برای تعیین نوع و کیفیت اتصالات لوله‌ کاروگیت باید مطابق با مشخصات ارائه شده دراستانداردهای DIN16961-2, EN13476, ASTM-849 عمل کنیم.

لولههای دوجداره پلی اتیلن

لوله کاروگیت
لوله کاروگیت

شاخه های لوله کاروگیت از سایز 110 تا 1200 میلیمتر با استفاده از کوپلر و واشر بهم متصل و آبندی میگردند، لوله ها بصورت یکسر کوپلر تولید میشوندو در هنگام اجرا با کمک واشر بصورت نر و مادگی بهم اتصال پیدا میکنند.
از سایز 1400 تا 3000 میلیمتر بصورت جوشی بهم متصل میشوند و دو نوع جوش اکستروژن و الکتروفیوژن برای جوشکاری لوله های پلی اتیلن دوجداره استفاده میشود.

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت

سایزهای لوله کاروگیت :
لوله کروگیت 110 میلیمتر
لوله پلی اتیلن دوجداره 125 میلیمتر
لوله دوجداره پلی اتیلن فاضلابی 160 میلیمتر (دانلود مشخصات فنی )
لوله کاروگیت 200 میلیمتر ( دانلود مشخصات فنی PDF )
لوله فاضلاب پلی اتیلنی دوجداره 250 میلیمتر ( دانلود مشخصات فنی PDF )
لوله کروگیت فاضلابی 315 میلیمتر ( دانلود مشخصات فنی PDF )
لوله کاروگیت پلی اتیلن 400 میلیمتر ( دانلود مشخصات فنی PDF )
لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره 500 میلیمتر ( دانلود مشخصات فنی PDF )
لوله دوجداره پلی اتیلن 600 میلیمتر ( دانلود مشخصات فنی PDF )
لوله کاروگیت 700 میلیمتر ( دانلود مشخصات فنی PDF )
لوله کروگیت 800 میلیمتر ( دانلود مشخصات فنی PDF )
لوله فاضلاب پلی اتیلنی 900 میلیمتر ( دانلود مشخصات فنی PDF )
لوله دوجداره کروگیت 1000 میلیمتر ( دانلود مشخصات فنی PDF )

سایز لوله های اسپیرال کاروگیت :
لوله اسپیرال کروگیت 800 میلیمتر
لوله اسپیرال کاروگیت 1000 میلیمتر
لوله اسپیرال پلی اتیلنی کاروگیت 1200 میلیمتر
لوله اسپیرال کاروگیت 1400 میلیمتر
لوله کاروگیت اسپیرال 1600 میلیمتر
لوله اسپیرال کاروگیت 1800 میلیمتر
لوله اسپیرال کاروگیت 2000 میلیمتر
لوله اسپیرال کاروگیت 2500 میلیمتر
لوله اسپیرال کاروگیت 3000 میلیمتر

کاروگیت
کاروگیت

کارخانه لوله کاروگیت

بمنظور خرید لوله کاروگیت درمقدار وسیع ما پیشنهاد مینمائیم حتما خریدتان را از کارخانه لوله کاروگیت انجام دهید ولی در صورتی که مقدار خرید اندک باشد می توانید از تامین کننده های جزء لوله کاروگیت را تهیه نمائید.
ناب زیست بعنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان لوله کاروگیت در ایران همچون کارخانه قدر و کارخانه گاز لوله، طیف وسیعی از سایزهای لوله کاروگیت را تولید و با مقاومت مکانیکی 4 کیلو نیوتن تا 128 کیلو نیوتن در اختیار کارفرمایان قرار می دهد.
لوله پلی اتیلن فاضلاب بدلیل اینکه حجم زیادی دارند ولی در عوض وزن زیادی ندارند هزینه حمل و نقل بالایی را شامل می شوند لذا خرید لوله کاروگیت بطور مثال برای شهر مشهد از تولید کننده ای در شهر تبریز با قیمتی کمتر در صورتی که هزنیه حمل را در آن لحاظ ننمائید کاری اشتباه خواهد بود.
موضوع قیمت تمام شده و تامین یک شاخه لوله کاروگیت علاوه بر ضرورت بر تاکید کیفیت بالای مواد اولیه مصرفی در تولید دوجداره حتما می باید دربرگیرنده قیمت پایین و تعداد بالای شاخه های بارگیری شده درون یک تریلی معیاری مناسب برای خریدی بصرفه باشد.

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت گروه تولیدی ناب زیست به عنوان پرکاربردترین لوله جهت جمع‌آوری و انتقال فاضلاب در ایران و سایر نقاط جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه کاربرد این نوع خاص لوله بقدری زیاد شده است که بجرات می توان گفت تمامی کارخانه های تولیدی این صنف بصورت 24 ساعته در حال تولید و پاسخگویی به نیاز مشتریان هستند ولی همچنان صف های طویلی برای خرید سایز های مختلف لوله کاروگیت وجود دارد و اغلب مشتریان به این خاطر از تولید کنندگان ناراضی هستند.

کشورهای اصلی تولید کننده خط و تجهیزات تولید لوله کروگیت عبارتند از آمریکا، آلمان (سینسیناتی، اشنباخ و بااوکو)، چین و لهستان

تجهیزاتی که شرکت ناب زیست در تولید لوله کاروگیت از آنها استفاده می نماید اکثرا از کشور آلمان وارد شده اند لذا کیفیت بالا در کنار وزن پایین امکان رقابت را به ما داده است تا حتی در جمع برترین صادر کنندگان لوله های کاروگیت در سایزهای مختلف باشیم.

لوله کاروگیت تبریز

تبریز مرکز آذربایجان شرقی است که اصولا کارخانجات تولیدی و تامین کننده تجهیزات مورد نیاز شرکت ها و مردم استان در این شهر تولید و توزیع می شود.

بطور مثال کسی که در شهرستان مرند یا صوفیان و یا مراغه زندگی می کند و نیاز به لوله کروگیت دارد در صورت عدم تامین این نوع خاص از لوله در شهر خود توسط بازاری های شهرستان، قطعا در گوگل “لوله کاروگیت تبریز” را جستجو خواهد نمود.

در نهایت با توجه به حداقل هزینه ای که در بحث هزینه های حمل و نقل وجود خواهد داشت از یکی از شرکت های تولید کننده لوله پلی اتیلن فاضلابی تبریز این مشکل را مرتفع خواهد نمود.

لوله کاروگیت اصفهان

اصفهان نیز همچون تبریز دارای شرکت های صنعتی بسیار زیادی است که بواسطه مرکزیت این استان و وجود شرکت هایی همچون فولاد مبارکه اصفهان و ذوب اهن اصفهان و حجم تقاضای زیاد محصولات صنعتی امروزه بعنوان یکی از قطب های صنعتی ایران معرفی می شود.

لوله کاروگیت اصفهان نه تنها در خود شهر و استان اصفهان بلکه در استان های کرمان، کهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، اراک و …. توسط متقاضیان در جستجوگر گوگل بارها search می گردد.

خاک اصفهان همچون خاک سراسر ایران دارای تنوع زیادی است لذا باید دقت نمود در هنگام نصب لوله کاروگیت در هر یکی از انواع مختلف خاک حداقل مقاومت مکانیکی 31.5 کیلونیوتن بر متر مربع را داشته باشد.

برای استفاده از لوله کاروگیت با مقاومت مکانیکی پایین تر در هر پروزه حتما می بایست دور لوله کاروگیت را با بتن پوشاند تا نیروی نقطه ای یا سطحی که به بدنه لوله وارد می سود باعث شکستن و از بین رفتن آن نگردد.

شرکت ناب زیست بزرگترین توزیع کننده لوله کاروگیت اصفهان می باشد و برای استعلام قیمت با هزینه حمل به اصفهان می توانید با شماره های شرکت تماس بگیرید و از این مهم اطلاع یابید.

لوله کاروگیت شیراز

شهر شیراز مرکز استان فارس می باشد. فاصله این شهر تا تهران 895 کیلومتر و تا اصفهان 481 کیلومتر و تا بندر بوشهر 320 کیلومتر است. این فاصله ها باعث شده بسیاری از شرکت هایی که در استان فارس در حال فعالیت هستند برای تامین مایحتاج خود نسبت راه اندازی شهرک صنعتی در شهر شیراز اقدام نمایند.

لوله کاروگیت شیراز نیز بدلیل نیاز به جمع آوری و انتقال فاضلاب صنعتی و انسانی بسیار زیادی که در مناطق ویژه اقتصادی همچون عسلویه تولید می شود عبارتی بسیار حائز اهمیت از نظر گوگل می باشد.

بمنظور تهیه لوله کاروگیت در شیراز می توانید با بزرگترین تولید کننده لوله فاضلاب پلی اتیلنی تماس بگیرید و کارشناسان ما قیمت و مدت زمان تولید و ارسال لوله کروگیت به شهر شیراز را به شما اعلام نمایند.

لوله کاروگیت مشهد

مشهد بدلیل همجواری با افغانستان از یک سو و ترکمنستان از سوی دیگر بعنوان یکی از مبادی اصلی صادرات لوله کاروگیت به خارج از کشور می باشد.

مشهد همچنین بدلیل وجود تعداد بسیار زیاد پروژه عمرانی و استفاده از بودجه های خاص عمرانی امروزه مورد توجه تمامی پیمانکاران دارای صلاحیت کشور می باشد. بدلیل تراکم بالای آپارتمان سازی در شهر اهمیت لوله کاروگیت مشهد نیز زیاد است لذا ناب زیست تصمیم گرفته است تا با احداث بزرگترین انبار لوله کاروگیت مشهد تامین کننده سطح وسیعی از نیاز شرکت ها و حتی ادارات آب و فاضلاب استان خراسان باشد.

قیمت لوله کاروگیت مشهد = بهای تمام شده + هزینه حمل به شهر مشهد 

در سایزهای کوچک لوله فاضلابی دوجداره تا 400 میلیمتر هزینه سرانه حمل برای هر متر معادل 3 هزار تومان خواهد بود ولی در سایزهای بالاتر می بایست قیمت لوله را هزینه حمل تجمیع نموده و تقسیم بر مقدار لوله ای که درون ماشین بارگیری شده است نمود/

لوله کاروگیت قزوین

لوله کاروگیت قزوین یکی از معتبرترین مارک های تولیدی در ایران می باشد. بدلیل مرکزیت قزوین در کشور اغلب تولید کنندگان علاقه دارند لوله کاروگیت را در این شهر تولید کنند.

مهمترین فاکتور در این تصمیم گیری هزینه حمل به سراسر کشور است.

استان قزوین با دارا بودن تنها یک درصد از مساحت ایران نزدیک به ده درصد در اقتصاد و تولیدات کشور نقش دارد.

قزوین یکی از صنعتی ترین شهرهای ایران دارای 5 شهرک صنعتی به نام های شهرک صنعتی لیا قدیم، شهرک صنعتی لیا جدید ، شهرک صنعتی کاسپین ، شهرک صنعتی البرز و … می باشد.

بمنظور تامین لوله پلی اتیلن فاضلابی (لوله کاروگیت قزوین) بهترین روش این است که شما به یکی از شهرک های صنعتی قزوین سر بزنید و یکی از تولید کنندگان را انتخاب کنید. سایزهای متنوع تولیدی دست شما را در تامین این نوع خاص از لوله باز خواهد گذاشت.

لوله کاروگیت اهواز

تولید لوله کاروگیت

برای تولید لوله کاروگیت ابتدا مواد اولیه تحت فرآیند اکستروژن، در اکسترودر و تحت حرارت بالا ذوب میشود.

در این مرحله تنظیم دمایی بسیار اهمیت دارد زیرا در نواحی دمایی مختلف، نوع محصول و نوع پلی اتیلن متفاوت خواهد بود.

سپس پلی اتیلن حاصل، از داخل محفظه ای تحت عنوان قالب عبور می کند و به شکل لوله کاروگیت در می آید.

 برای ایجاد حلقه در سطح خارجی لوله (کاروگیت نمودن لوله)، این فرآیند تحت خلأ و به وسیله قالب های دوار و پیوسته انجام می گیرد. در این مرحله هم تنظیم دما بسیار مهم است. در پایان خط تولید لوله کاروگیت، نازل های آب قرار دارد تا بتواند محصول خروجی را خنک کند. مراحل کنترل کیفیت محصول تولیدی در آزمایشگاه کارخانه انجام می شود.

کنترل کیفیت لوله کاروگیت

آزمایشگاه کنترل کیفیت از بخش‌های اصلی و حیاتی هر کارخانه تولید لوله کاروگیت می‌باشد که تجهیزات آزمایشگاهی باید همیشه مورد بازنگری قرار گیرند و آزمایشگاه باید گواهینامه NACI 17025  را دارا باشد.

لوله‌ کاروگیت از دو جنبه مورد بازرسی و کنترل قرار می‌گیرند در مرحله اول لوله‌ کاروگیت تولیدی شرکت ناب زیست توسط پرسنل واحد کنترل کیفیت از لحاظ طول، قطر، شکل پروفیل، زبری داخل لوله و وزن هر متر لوله مورد بازرسی ظاهری قرار می‌گیرد.

سپس برای بررسی بیشتر به واحد آزمایشگاه کنترل کیفیت مجهز به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی می‌باشد ارسال می‌گردد و واحد کنترل کیفیت با انجام آزمایشهای دقیق بر روی تولیدات خود بر اساس استانداردهای داخلی و خارجی توانسته است محصولات خود را با کیفیت بالا به بازار داخلی و خارجی عرضه نماید.

 اداره استاندارد جهانی تولید لوله کاروگیت با مقاومت مکانیکی بین 16 تا 31.5 کیلو نیوتن بر متر مربع را تاکید می‌کند.

 در ایران لوله کاروگیت حتما باید 31.5 کیلو نیوتن بر متر مربع مقاومت مکانیکی داشته باشد. تمامی بازرسان تاکید دارند مقاومت مکانیکی لوله کاروگیت تولیدی هر شرکتی در مرحله اول باید دارای مقاومت مکانیکی 31.5 کیلو نیوتن بر متر مربع باشد.

تست رینگ استیفنس لوله کاروگیت

تست رینگ استیفنس یکی از آزمون‌های کنترل کیفیت لوله های پلی اتیلنی دوجداره کاروگیت  است که با استفاده از آن می‌توان سفتی حلقوی کوتاه مدت و بلند مدت را برای این لوله ها مشخص کرد. از آنجا که لوله‌های پلی اتیلنی در اعماق مختلف زمین دفن می‌شوند و با توجه به این که محل دفن آن‌ها می‌تواند محل عبور وسایل نقلیه باشد، لوله های پلی اتیلنی از نظر میزان بار خارجی که می‌توانند تحمل کنند، به کلاس‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند:

Class A: 31.5KN                Class B:64KN               Class C:125KN

تست لوله کاروگیت

طبق استاندارد 9116 part3 ، لوله های فاضلابی دوجداره نباید تحت بار خارجی اعمالی روی آن‌ها بیشتر از 3 درصد قطر تغییر طول داشته باشند. تست رینگ استیفنس با اعمال یک بار به وسیله‌ی فک متحرک خود باعث ایجاد انحراف در لوله شده و با اندازه گیری میزان تغییر قطر لوله، به محض اینکه تغییر قطر 3 درصدی رخ دهد میزان بار اعمالی خود را ثبت میکند. با استفاده از میزان بار اعمالی در تغییر قطر 3 درصدی میتوان مقدار SN(nominal stiffness)  لوله را محاسبه کرد و از این طریق لوله تولیدی پلی اتیلنی را در کلاس های کاری مختلف قرار داد.

نقشه لوله کاروگیت

تیم طراحی گروه صنعتی ناب زیست قبل از اقدام به تولید لوله های خود، با استفاده از شبیه سازی های مکانیکی سیستم رینگ استیفنس، به بررسی سفتی حلقوی لوله های پلی اتیلنی دوجداره قبل از تولید آن‌ها پرداخته است.

مقاومت لوله کاروگیت

آزمون مقاومت لوله کاروگیت

سپتیک تانک

روش نصب لوله کاروگیت

طیف گسترده ای از لوله با جنس های مختلف وجود دارد که بصورت دفنی برای انتقال یا ذخیره سازی فاضلاب استفاده می شود.

تمامی لوله ها به دو گروه اصلی لوله های صلب و انعطاف پذیر تقسیم می شوند. در حالیکه لوله های صلب و انعطاف پذیر رفتارهای کاملا متفاوتی در شرایط نصب از خود نشان می دهند اما روش نصب و کیفیت آن برای هر دو گروه از اهمیت یکسانی برای عملکرد موفقیت آمیز در بلند مدت برخودار است. زمانی که لوله ها با جنس های مختلف را بررسی می کنیم، نتیجتا استحکام سیستم به خود لوله و خاک دربرگیرنده آن بعنوان دو مولفه ای که با یکدیگر در اندرکنش هستند و تحت عنوان سیستم خاک-لوله تعریف می شوند وابسته است و خاک و لوله جمعا باهم بارهای وارده را تحمل می کنند. توصیه های موجود در این دستورالعمل نصب بر پایه استاندارد ASTM D2321  ”  روش استاندارد برای نصب و کارگذاری دفنی لوله های ترموپلاستیک برای مصارف فاضلابی و سایر کاربردهای ثقلی ” می باشد. در این بخش ما در باره ی جابجایی و حمل در محل نصب (کارگاه)، حفر ترانشه، انتخاب خاکریز و جایگذاری و همچنین چند جنبه ی دیگر از مشخصات فنی نصب   لوله ها کاروگیت بحث می کنیم.

نصب لوله کاروگیت

حمل و نقل، جابجایی و انبار لوله  کاروگیت :

لوله های ترموپلاستیک از قبیل لوله کاروگیت پلی اتیلنی و پلی پروپیلنی دارای ویژگی هایی هستند که آن ها را به گزینه ای ایده ال جهت کاربری های دفنی تبدیل کرده است. لوله ترموپلاستیک سبک وزن است و بهمین علت براحتی می توان با دست یا با ماشین آلات سبک آن ها را جابجا کرد. این لوله ها همچنین بسیار با دوام بوده و معمولا از مقاومت بالایی در برابر ضربه، تخریب اشعه ماورابنفش و اکثر مواد شیمیایی برخوردار هستند. اما با این وجود همانند تمامی لوله های دیگر برای لوله کاروگیت مجموعه ای از اقدامات اساسی احتیاطی وجود دارد که برای کاهش احتمال هرگونه آسیب و اطمینان از عملکرد بدون نقص آن ها باید  مدنظر قرار گیرد. در این دستورالعمل روش هایی برای حصول اطمینان از عدم آسیب دیدگی قبلی، در حین و بعد از نصب معرفی می شود.

بازرسی لوله کاروگیت

زمانی که لوله کاروگیت به محل پروژه می رسد قبل از تایید نهایی و تحویل بار، یک مرحله بازرسی باید صورت پذیرد تا صحت تمام لوله، هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ عدم آسیب دیدگی  بررسی شود. تمام لوله کاروگیت تولیدی شرکت ناب زیست دارای یک برچسب شناسایی هستند که بر روی آن نام محصول تولیدی، سایز اسمی لوله و استانداردی که بر طبق آن لوله ساخته شده است درج شده است.

تخلیه و انبارش لوله کاروگیت

قبل از تخلیه لوله ها باید یک محوطه مناسب در کارگاه در نظر گرفته شود تا لوله ها و متعلقات آن انبار شوند. این محوطه باید کاملا مسطح بوده و عاری از هرگونه آوار و مخاطراتی از قیبل سنگ های درشت، نخاله های ساختمانی و مواد شیمیایی خطرناک باشد. همچنین محوطه در نظر گرفته شده برای انبار باید به اندازه ی کافی ترافیک ماشین آلات ساختمانی دورباشد تا از احتمال هرگونه برخورد جلوگیری شود.

لوله کاروگیت ناب زیست با توجه به نوع و تعداد لوله به یکی از دو حالت زیر در محل پروژه تحویل داده می شوند:

  • بدون پالت
  • بسته بندی و به همراه پالت

لوله های بدون بسته بندی پالتی با غلتاندن دقیق و با احتیاط لوله بر روی چنگال های یک لودر تخلیه از جلو و سپس قرار دادن بر روی زمین می توان تخلیه کرد. روش جایگزین دیگر ، تخلیه لوله ها با استفاده از سطح شیبدار یا تسمه می باشد.

لوله های بسته بندی پالتی نیز به کمک بیل مکانیکی و با تسمه های پلاستیکی یا کابل یا به استفاده از شاخ های لیفتراک تخلیه می شوند. پالت ها را باید با کابل های پیچیده شده در اطراف پالت ها برداشت.  شاخهای لیفتراک را بیش از حد زیر پالت ها قرار ندهید ، زیرا ممکن است انتهای شاخ ها به پالت های مجاور آسیب وارد کند ، یا سایر پالت ها را به طرف مقابل کامیون فشار دهید. لوله هایی که با پالت هستند می توانند تا زمانی که نصب شوند روی پالت ها باقی بمانند. لوله هایی که کوپلر سرخود هستند در زمان انبار کردن باید سرها بصورت تناوبی در جهت مخالف یکدیگر بر روی هم قرار گیرند تا از تغییر شکل کوپلر ها ممانعت شود.

نصب لوله کاروگیت

همچنین لوله هایی با واشرهای نصب شده در کارخانه باید به گونه ای قرار بگیرند که واشرها در محل فرورفتگی کنگره های لوله مجاور آن قرار بگیرند. اتصالات اضافی ، واشر و سایر لوازم جانبی دیگر نیز باید در یک مکان امن و مناسب  ذخیره شود.

جابه جایی و قرار دادن لوله کاروگیت در مسیر ترانشه قبل از کارگذاری:

لوله کاروگیت پلی اتیلنی در مقایسه با لوله های دیگر از مزیت سبکی وزن برخوردارند اما با این وجود تخلیه و جابه جایی آن ها می تواند مخاطره آمیز باشد. بلند کردن و جابجایی قطر های پایین (سایز 110 تا  400 میلیمتر ) براحتی با دست قابل انجام است (شکل 2).

نصب لوله کاروگیت

بلند کردن لوله کاروگیت با قطر بزرگتر (500 میلیمتر و بالاتر) نیاز به استفاده از بیل مکانیکی یا تجهیزات  دیگر دارد. لوله باید به طور تراز و  با تسمه برداشته شود تا لوله روی زمین کشیده نشود. استفاده از زنجیر یا کابلهای فلزی می تواند به طور بالقوه لوله را خراب کند و استفاده از آنها توصیه نمی شود.

روش نصب لوله کاروگیت

لوله کاروگیت ناب زیست

قرار دادن لوله کاروگیت در امتداد ترانشه مورد نظر عملیاتی است که معمولا همزمان با بلند کردن لوله  انجام می شود. لوله کاروگیت باید بنحوی در امتداد ترانشه قرار بگیرند که در عملیات حفر ترانشه خللی وارد نکنند. جهت جلوگیری از غلطیدن لوله ها به داخل ترانشه و ایجاد تغییر شکل های ناخواسته در لوله باید از یکسری ساپورت ها و موانع برای فیکس کردن لوله ها استفاده شود.

حفر ترانشه بمنظور قرار دادن لوله کاروگیت

با توجه به مخاطرات ذاتی حفر ترانشه، باید اقدامات احتیاطی ویژه ای در زمان حفر صورت پذیرد. اولین و مهمترین  اقدام این است که ترانشه باید به گونه ای حفاری شود که دیوارهای آن تحت هر شرایط عملیاتی پایدار بماند. دیوارهای ترانشه باید مطابق با تمام دستورالعمل های ایمنی شیب دار بوده یا توسط یک سری ساپورت تقویت شوند. بمنظور رعایت ملاحضات ایمنی ، عرض ترانشه را تا حدی که دیواره های آن پایدار باشد می توان بزرگتر حفر کرد. عرض ترانشه باید تا حد امکان باریک باشد تا از مزیت مقاومت طبیعی خاک متراکم درجا استفاده شود و در عین حال به اندازه ای عریض باشد که فضای لازم برای ایجاد خاک ریز مناسب و استفاده از تجهیزات متراکم کردن خاک (کمپکتور) را فراهم کند.

با استفاده از دستورالعمل های ارائه شده در استاندارد ASTM D2321  و ASHTO Bridge Construction Specifications Section 30  شرکت ناب زیست برای حفر ترانشه عرض های زیر را بر اساس قطر لوله کاروگیت پیشنهاد می کند:

 

حداقل عرضه ترانشه (mm)

قطر لوله (mm)

500

110

550

125

600

160

650

225

700

300

750

315

850

400

1000

500

1250

600

1500

700

1650

800

2000

1000

2250

1200

2600

1400

 

عرض ترانشه برای قطرهای کوچک (قطر 300 و کمتر از آن) کاملا وابسته به کوچکترین باکت بیل مکانیکی موجود برای حفر ترانشه می باشد و معمولا عرض ترانشه بیش از موارد توصیه شده ی فوق خواهد شد.

ترانشه با دیواره های ناپایدار:

با توجه به طبیعت ناپایدار برخی از خاکها ، برای جلوگیری از ریزش دیواره ها، ممکن است خاکبرداری بیش از حد لازم داشته باشد. در این موارد عرض ترانشه باید بر اساس ارزیابی خاک درجا و میزان بار پیش بینی شده تعیین شود. راهکار دیگر امکان استفاده از ساپورت های جعبه ای برای نگهداری دیواره های ترانشه است تا محیط کار ایمنی را در مرحله لوله گذاری فراهم آورد. باتوجه به طراحی ساپورت جعبه ای ممکن است نیاز به ایجاد Sub-Trench باشد تا از هرگونه برخوردی بین ساپورت و خط لوله جلوگیری شود. نمونه ای از Sub-Trench در شکل شماره 5 نمایش داده شده است.

لوله کاروگیت

ترانشه با دیواره های ناپایدار:

با توجه به طبیعت ناپایدار برخی از خاکها ، برای جلوگیری از ریزش دیواره ها، ممکن است در زمان حفر ترانشه خاکبرداری بیش از حد نیاز باشد. در این موارد عرض ترانشه باید بر اساس ارزیابی های انجام شده از خاک درجا و میزان بار پیش بینی شده بر روی لوله تعیین شود. راهکار دیگر استفاده از ساپورت های جعبه ای برای نگهداری دیواره های ترانشه است تا محیط کار ایمنی را در مرحله لوله گذاری فراهم آورد. باتوجه به طراحی ساپورت جعبه ای ممکن است نیاز به ایجاد Sub-Trench باشد تا از هرگونه برخوردی بین ساپورت و خط لوله کاروگیت جلوگیری شود. نمونه ای از Sub-Trench در شکل شماره 5 نمایش داده شده است.

هنگام کار با ساپورت های جعبه ای ، جلوگیری نمودن از اختلال در نصب لوله به هنگام جابجایی ساپورت  بسیار مهم است. اگر ساپورت ترانشه بدون ایجاد اختلال در خط لوله یا خاکریز اولیه قابل برداشتن نیست ، باید مرحله به مرحله و بصورت  بخش بخش برداشته شود.
قبل و در حین نصب لوله کاروگیت آب درون ترانشه باید کنترل شود. لوله های کاروگیت فقط تحت شرایط خشک؛  بدون جاری شدن هر گونه آب سطحی یا غیر سطحی و یا آب جمع شده و ساکن در ترانشه باید نصب شوند. به همین علت برای کنترل منابع آب های سطحی و غیر سطحی می توان یکی از روش های زیر را بکار بست:

استفاده از پمپ های لجن کش – استفاده از فرش زهکش / پهنه زهکش –حفر چاه یا چاهک های زهکشی – بکارگیری سپرهای مقاوم در برابر نفوذ آب

کنترل منابع آب باید تا زمانی که مرحله خاکریزی اولیه بطور کامل و همچنین بخش قابل قبولی از مرحله خاکریزی نهایی اجرا می شود ادامه یابد تا از شناور شدن لوله کاروگیت جلوگیری شود. حتی در صورت لزوم ممکن است به موانعی که از شناور شدن لوله ی کاروگیت جلوگیری می کنند مانند ستون ها یا لنگرها نیاز باشد.

فونداسیون ( بستر  نصب لوله کاروگیت)

به خاک زیر لوله کاروگیت (بستر) فونداسیون اطلاق می شود و همانند دیواره های ترانشه از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و یکی از کلیدی ترین پارامتر های نصب لوله های کاروگیت می باشد. مصالح  فونداسین باید به گونه ای انتخاب شوند که از پایداری و ثبات کافی برخودار بوده و بتواند نقش تقویت کننده برای لوله کاروگیت را ایفا نماید تا از نشست های اضافی جلوگیری بعمل آید. در بسیاری از موقعیت ها خاک در جا (خاک موجود در محل) پایدار بوده و می تواند یک فونداسیون مناسب را فراهم کند. مشخصا به خاکی پایدار گفتی می شود که فردی بتواند بر روی آن راه برود بدون اینکه در آن اثری از ردپای فرد باقی بماند یا حتی فرد احساس کن که خاک زیرپایش جابه جا می شود. اگر با خاک های ناپایدار همانند خاک آلی (خاک متشکل از شاخ و برق و ریشه درختان) مواجه هستید یکی از راه های معمول اصلاحی برداشتن و جایگزین کردن آن با خاک پایدار می باشد. با این وجود قبل از نصب لوله های کاروگیت برای بهبود و مقاوم سازی فونداسیون چندین روش وجود دارد که با توجه به شرایط خاک یکی از آن ها باید اجرا شود:

تقویت : خاک های نرم با افزودن خاک خشک، ژئوتکستایل های پایدارساز یا مواد ژئوگرید و یا اضافه کردن آهک و سپس کمپکت کردن پایدار می شوند.

جابجا کردن : خاک های مرطوب را با برداشتن و قرار دادن مصالح رویی مانند مصالح با دانه بندی درشت در کف تا حدی که فونداسیون کاملا مستحکم و پایدار شود پایدار می کنند.

ترمیم کردن: خاک های سست را می توان با کمپکت کردن و در نتیجه افزایش چگالی ترمیم نمود.

برداشتن : خاک هایی که غیر قابل استفاده هستند باید بطور کامل حفر شوند و با مواد مناسب جایگزین شوند.

فندانسیون لوله کاروگیت

با توجه به منحصر بفرد بودن شرایط هر پروژه روش و نوع مصالح مصرفی برای ساخت فونداسیون باید توسط مهندس زئوتکنیک انتخاب گردد.

عکس دو

فونداسیون های صلب / سخت

مصالح صلب در کف ترانشه، از قبیل سنگ ، مشکلاتی بهمراه دارد. برای محافظت از لوله کاروگیت در برابر مضرات این شرایط باید به ضخامت لایه زیرین تحت نظارت مهندس ژئوتکنیک 160 تا 250 میلیمتر اضافه شود. برای قرار دادن این افزایش ضخامت لایه زیرین در ترانشه و دستیابی به سطح تراز و شیب مورد نظر در خط لوله ممکن است نیاز شود که که ترانشه با عمق بیشتری حفر شود.

فونداسیون ناهمگن

در حالتی که یک فونداسیون صلب/سخت در مجاورت فونداسیون نرم قرار دارد احتمال آسیب دیدن لوله کاروگیت وجود دارد. این فوندانسیون های ناهمگن با نرخ های متفاوتی نشست می کنند و درنتیجه ایجاد فرورفتگی (گودال) می کنند. به منظور متعادل کردن و بهبود شرایط، بخش های کوتاهی از لوله که دارای اتصالات و یا کوپلر هستند باید در این نقاط بینابینی (نقطه ی تغییر از حالت صلب به نرم و برعکس) قرار گیرند تا این نشست های ناهمگن را دفع کنند.

فونداسیون در نزدیکی منهول ها و ساختمان های چاهک جمع آوری

برای ایجاد ترانشه در شبکه هایی که ساختارهای اتصال انشعبات از قبیل منهول ها و چاهک های جمع آوری را دربر دارد نیاز به حفاری بیشتری دارد. در این شرایط برای ساخت فونداسیون نیاز یه  مصالح پر کننده ی متراکم ساختاری یا مصالحی که قابلیت کنترل مواد با مقاومت کمتر را دارند می باشد. همچنین باید از یک مبدل پلی اتیلنی برای ایجاد امکان نشست های ناهمگن بدون اینکه تغییری در ساختار لوله ی کاروگیت بوجود آید استفاده شود. اولین اتصال باید در فاصله ای 0.5  تا 1 متری از از نقطه ی انشعاب نصب شود.لوله کاروگیت ناب زیست

لایه ی زیرین

مصالح لایه زیرین در کف ترانشه و مابین فونداسیون و کف لوله قرار می گیرند. لایه ی زیرین دو وظیفه ی اصلی زیر را به عهده دارد:

وظیفه ی اول:  فراهم کردن یک ساپورت طولی یکنواخت برای لوله کاروگیت
وظیفه دوم:  توزیع یکنواخت بار های وارده به کف لوله

حداقل ضخامت مورد نیاز لایه ی زیرین برابر با 110 میلیمتر برای لوله های با سایزهای 315 تا 1000 و 160 میلیمتر برای سایز 1200 تا 1400 می باشد. مصالحی که برای لایه زیرین پیشنهاد می گردد شامل مصالح کلاس I  ، کلاس II و کلاس III مطابق طبقه بندی انجام شده در جدول زیر می باشد. بزرگترین سایز دانه های مصالح لایه زیرین نباید از 30 میلیمتر تجاوز کند.  اگر قرار است لایه زیرین بعنوان زهکش نیز مورد استفاده قرار گیرد می توان از مصالح با دانه بندی بزرگتر و تمیز تر استفاده نمود به شرط آنکه اندازه دانه ها از اندازه مجاز بیشینه (یعنی 30 میلیمتر) تجاوز نکند.جدول لوله کاروگیت

لایه زیرین به سه بخش تقسیم می شود که دو بخش کناری باید متراکم (کمپکت) شوند ولی بخش میانی که دقیقا در زیر لوله کاروگیت قرار دارد و کفبند (کف کانال) نامیده می شود نباید متراکم شود (شکل زیر). هدف از کفبند فراهم کردن ساپورت یکنواخت در زیر لوله کاروگیت است.لوله کاروگیت

لایه ی زیرین باید به نحوی اجرا شود که کف کانال در زمان خاکریزی بر روی لوله کاروگیت در شیب مناسبی قرار داشته باشد. باید به این نکته توجه نمود که احتمال بروز نشست لوله زمانی که بر روی خاک کمپکت نشده و یا خاک سست قرار می گیرد وجود دارد. برای تراز کردن لوله نباید از فشار باکت بیل مکانیکی استفاده شود. همچنین در لایه ی زیرین نباید خاک بصورت توده ای و یا کلوخه وجود داشته باشد زیرا منجر به ایجاد بار نقطه ای برای لوله ی کاروگیت می شود.

شماره 6