Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

لوله زهکش

لوله زهکشی

لوله زهکش نوعی لوله با سوراخ های ریز است که در سطح و یا زیر زمین نصب شده و رطوبت اضافی را به خود جذب می کند. لوله زهکشی یکی از انواع لوله‌های پرکاربرد برای مزارع کشاورزی، اطراف ساختمانها، پل ها، جاده ها، زمین های ورزشی و … است. با نصب این لوله ها در داخل خاک یا در سطح زمین می توان آب اضافی را خارج کرده و آسیب های ثانویه وارد شده به زمین به دلیل خیس ماندن طولانی مدت را کاهش داد.

لوله های زهکش (Perforated Drain Pipe) معمولا از جنس پی وی سی و پلی اتیلن تولید می شوند و بصورت مشبک و یا نیمه مشبک هستند.

لوله زهکشی در مدل‌های مختلف بر اساس نیاز مشتری و محیط پروژه تولید و عرضه می‌شود. لوله زهکشی اغلب به‌صورت کلاف تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بین انواع لوله زهکشی می‌توان 4 دسته اصلی را نام برد: ساده، مشبک، نیم مشبک و الیاف دار است.

لوله زهکشی

همین ابتدا باید بگوییم که نحوه سوراخ‌کاری لوله زهکشی اهمیت زیادی دارد. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی در خصوص انواع لوله زهکشی به‌ صورت جامع داشته باشیم، کاربرد هر یک را بررسی کنیم و در نهایت نحوه قیمت‌گذاری لوله زهکشی بر اساس عوامل مختلف را بازگو کنیم. نحوه سوراخ‌کاری لوله زهکشی از دیگر موارد بررسی در مقاله زیر است که مطالعه آن سبب می‌شود تا انتخابی هوشمندانه‌تر باشید.

کاربرد لوله زهکشی

لوله زهکشی در اراضی کشاورزی کاربرد زیادی دارد. در اراضی کشاورزی برای خروج آب اضافه که اغلب حاصل از آبیاری یا بارندگی شدید است از لوله های زهکشی استفاده می‌شود. سیستم زهکشی اغلب به‌صورت زیرزمینی طراحی می‌شود و هدف اصلی از طراحی این سیستم توازن بین آب و اکسیژن خاک است.

در کشاورزی بهبود رشد گیاهان اهمیت زیادی دارد به این ترتیب محصولات نیز با تولیدات بالاتری همراه هستند و سیستم لوله زهکشی سبب شده تا این هدف به دست آید. موضوع دیگری که در اراضی دیده می‌شود خاک‌های شور و قلیایی است. زمانی که فرآیند آبشویی صورت گرفت نیاز است که آب حاوی املاح مضر برای خاک و گیاه بیرون کشیده شود. لوله های زهکشی برای این کار اغلب از نوع مشبک هستند و طراحی لوله زهکشی مشبک به نوبه خود می‌تواند ارزش زیادی داشته باشد.

کاربرد لوله زهکشی

لوله زهکشی برای خروج آب‌هایی که در طول دوره طولانی در اطراف ساختمان‌ها جمع می‌شود نیز مورد استفاده قرار بگیرد. اگر دقت کنید در اطراف ساختمان‌ها و یا پل‌ها جمع شدگی آب بسیار زیاد است. به این ترتیب نیاز است که در یک زمان کوتاه این روند به‌طور دقیق دنبال شود و آب از اطراف ساختمان جمع شود، لوله‌های زهکشی می‌توانند یک یاری‌رسان قوی باشند.

در مناطق مرطوب و پر از بارندگی کشور آب‌های زیادی بر روی سطح خیابان جمع می‌شود. این رویکرد برای مناطق خشک که بدون رودخانه و سد هستند بیشتر خطرساز است و عامل تخریب سطح جاده‌ها شده و موارد زیرسطحی را در معرض خطر قرار می‌دهند. مشخص است که این موضوع در زمستان سبب یخ‌زدگی سطح جاده نیز می‌شود و در صورتی که یخ‌زدگی طولانی مدت باشد قطعاً سطح جاده تخریب می‌شود.

لوله زهکشی در محیط‌های ورزشی و تفریحی برای خروج سریع آب باران و یا آب جمع شده بر اساس آبیاری استفاده می‌شود. لوله‌های زهکشی سریع می‌توانند از آسیب به زمین‌های تفریحی تا حد زیادی جلوگیری نمایند و در نهایت هزینه‌های مصرفی و استهلاکی را کاهش دهند.

انواع لوله زهکشی

لوله زهکشی مشبک

لوله زهکشی مشبک در مدل‌هایی که دارای پوشش مصنوعی هستند تقاضای بالایی داشته و قطعاً از کیفیت خوبی نیز برخوردار هستند. یکی از بهترین سبک‌های لوله زهکشی مشبک خرطومی است. این محصول در سال 1960 و در کشور آلمان تولید و وارد بازار شد و امروزه در فضای زیرزمینی بسیار مورد حمایت قرار می‌گیرد.

استفاده از تکنولوژی‌های خاص مانند ترکیب فیبرهای مصنوعی می‌تواند ضخامت مناسبی ایجاد کند. لوله های زهکشی اغلب برای بسیاری از انواع خاک مناسب است و طبق استاندارد komo طراحی شده است. طول عمر لوله زهکشی مشبک زیاد است و بازدهی بالایی را فراهم می‌سازد.

لوله زهکشی که دارای پوشش مصنوعی از نوع pp است می‌تواند شرایط نفوذپذیری را فراهم سازد به‌طوری که با هر نوع شرایط خاص سازگار است. این نوع از پوشش‌ها دارای شرایط طراحی ویژه‌ای هستند به‌طوری که سبب می‌شود میزان جمع‌آوری آب اضافه تا حد زیادی فراهم شود.

لوله زهکش مشبک

قابلیت کارگزاری لوله‌های زهکشی با پوشش مصنوعی بسیار سریع است و نیاز به بسترسازی خاصی نخواهد بود. برای کارگزاری برخی از مدل‌های لوله زهکشی نیاز است که شن و ماسه دانه‌بندی شده در نظر گرفته شود که خوشبختانه لوله های زهکشی مشبک با پوشش مصنوعی PP از هزینه زیاد مربوط به این بخش در امان است.

نفوذ ریشه گیاهان مقاوم به لوله زهکشی از مشکلات همیشگی آن محسوب می‌شود، خوشبختانه لوله های زهکشی به صورتی است که سوراخ‌های آن به‌راحتی مسدود نمی‌شود و از بازدهی کار کاسته نمی‌شود.

لوله زهکشی پلی‌اتیلن

لوله زهکشی پلی‌اتیلن در سیستم‌های لوله‌گذاری فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد استفاده از این محصول به 50 سال گذشته بر می‌گردد. لوله های زهکشی پلی‌اتیلن در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند.

می‌دانیم که یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در فضای فاضلابی دیده می‌شود خوردگی است. این موضوع در گذشته برای زهکشی آب توسط لوله‌های فلزی نیز بسیار دیده می‌شد. خوردگی هم در داخل و هم خارج از لوله‌ها رخ می‌دهد. در گذشته از حفاظت کاتدی برای کندی زنگ‌زدگی استفاده می‌شد و یا پوشش‌های پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گرفت که بسیار هزینه‌بر بود. لوله های زهکشی پلی‌اتیلن برخلاف محصولات فلزی مشکل زنگ‌زدگی ندارند و میزان پوسیدگی این محصول بسیار کم است.

لوله زهکش پلی اتیلن

لوله زهکش پلی‌اتیلن در برابر فرسودگی بسیار مقاوم است. میزان انعطاف‌پذیری و چکش‌خواری این محصول خوب است و بر اثر فشار ناگهانی از بین نمی‌رود.

لوله زهکشی پلی‌اتیلن دارای طول عمر بالایی است و در فضای زیرساختی یک انتخاب خوب محسوب می‌شود. البته که طول عمر لوله زهکشی پلی‌اتیلن بر اساس کاربرد و نوع نصب تعیین می‌شود اما تخمین طول عمر آن بین 50 الی 100 سال است. لوله زهکشی پلی‌اتیلن دارای اتصالات “بون نشت” است به ‌طوری که می‌تواند در برابر تلف شدن زه بسیار ایمن باشد.

لوله زهکش پلی‌اتیلن با محیط سازگاری زیادی دارد به‌طوری که انرژی کمتری به نسبت مدل‌های دیگر برای ساخت آن صرف می‌شود. اتصالات لوله زهکشی پلی‌اتیلن به صورتی است که میزان نشتی به حداقل می‌رسد. در زمان تولید لوله زهکشی پلی‌اتیلن مواد سمی در هوا منتشر نمی‌شود. این محصول برای شرایطی که نیاز به بازیافت دارد بسیار ارزشمند است.

لوله زهکشی پی وی سی

لوله زهکشی پی وی سی یکی از بهترین لوله‌های مناسب زه آب محسوب می‌شود. لوله زهکشی پی وی سی در مدل‌های ساده و مشبک و گاه به ‌صورت نیمه مشبک در بازار عرضه می‌شود. این محصول به‌صورت کلاف‌هایی که سایزبندی دارند توزیع شده است.

در بین انواع لوله زهکشی، این سبک توانسته مقاومت 16 کیلو نیوتن را تحمل کند و در لیست ماندگارترین و پرمصرف‌ترین نوع لوله محسوب می‌شود. مقاومت لوله زهکشی پی وی سی بسیار بالا است به‌طوری که احتمال گرفتگی سوراخ‌های لوله بسیار کم بوده و ابعاد شیارهای این محصول نیز بدون تغییر باقی می‌ماند.

لوله زهکشی پی وی سی

عمر مفید لوله زهکشی پی وی سی طولانی است و وزن سبکی هم دارد. حمل ‌و نقل لوله زهکشی پی وی سی بسیار آسان‌تر از سایر موارد مشابه است. از سوی دیگر نصب و کارگزاری لوله زهکشی پی وی سی بسیار آسان است. منافذ ورودی این سبک از لوله‌ها یکنواخت بوده و سبب می‌شود که تغییرات طول و عرض بسیار نادرتر از مدل‌های مشابه به نظر برسد.

لوله زهکشی پی وی سی الیاف دار

لوله زهکشی پی وی سی در مدل‌های پوشش‌دار نیز عرضه شده است و با هدف ایجاد یک حائل بین لوله و خاک استفاده می‌شود. این پوشش‌ها از ورود ذرات به درون لوله جلوگیری می‌کند. برای این پوشش از تراشه‌های کوچک‌تری استفاده می‌شود و در نهایت هزینه نصب بسیار پایین می‌آید. دوام لوله زهکشی پی وی سی زیاد است و یکنواختی جالبی دارد.

لوله زهکش الیاف دار

لوله زهکش پی وی سی که دارای پوشش فیلتر (ژئوتکستایل) هستند می‌بایست دور از تماس خورشید قرار بگیرند. این سبک از لوله‌ها نیاز به در نظر گرفتن زمانی برای انبارداری دارند و دوره سه ماه برای این عمل در نظر گرفته شده است. باید دقت شود که لوله زهکشی پی وی سی اغلب به‌صورت افقی در انبار نگهداری می‌شود تا میزان آسیب به حداقل برسد.

لوله زهکشی خرطومی

لوله زهکشی خرطومی اغلب از جنس یو پی وی سی هستند که با افزودنی‌ها ترکیب شده‌اند. این لوله‌ها توسط دستگاه سوراخ‌کن سوراخ شده و محصول نهایی لوله مشبک نامیده می‌شود. افزودنی‌هایی که برای تولید این سبک از لوله دیده می‌شود اغلب شامل روان کننده‌ها، رنگ و همین‌طور پایدارکننده حرارتی است.

لوله زهکش خرطومی

لوله‌های خرطومی در سایز 100 و 120 میلی‌متر اغلب دارای طول 100 متر هستند و در صورتی که سایز لوله 160 میلی‌متر باشد طول 70 متر را پوشش می‌دهد. انواعی که سایز 200 میلی‌متر دارند برای طول 40 متر استفاده می‌شوند.
این سبک از لوله‌ها اغلب دارای رنگ شفافی هستند به‌طوری که حالت مات به خود نمی‌گیرند. مقاومت لوله خرطومی در برابر اشعه یو وی زیاد است و سطح آن نیز صیقلی طراحی شده است.

لوله زهکش کاروگیت دوجداره

لوله زهکش مدل‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها لوله زهکشی کاروگیت نامیده می‌شود. لوله‌های کاروگیت در مدل‌های دوجداره که از نوع UPVC هستند با توجه به شیارهای خاصی که دارند در لیست نیازهای روز قرار می‌گیرند.

لوله‌ کاروگیت دوجداره نسل جدیدی از لوله‌های زهکشی هستند که در مقایسه با سایر لوله‌های پلیمری از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند به‌ طوری که مقاومت بار خارجی این محصول به مراتب زیاد است.

از سوی دیگر طول عمر بهره‌برداری لوله‌های زهکشی کاروگیت نیز بالا است. این سبک از لوله‌ها در بر انواع املاح شیمیایی و همین‌طور مواد ناسالم زه آب‌ها دارای مقاومت بالایی هستند. لوله زهکشی کاروگیت مسطح است و این موضوع سبب می‌شود که زه آب به‌ سادگی از آن عبور نماید. هزینه تعمیر لوله‌های زهکشی و همین‌طور نگهداری از آن نیز ارزان بوده و سبب می‌شود که محبوبیت این مدل از لوله‌های زهکشی بسیار بیشتر شود.

لولوه زهکشی کاروگیت

لوله زهکشی کاروگیت کاربرد زیادی دارد به عنوان مثال: این محصول سبب افزایش پایداری زمین شده و برای فونداسیون انواع سازه و همین‌طور در بخش راه‌سازی مورد استفاده و اعتماد قرار می‌گیرد. در جاهایی که نیاز به پایین آوردن سطح آب نیاز است، استفاده از لوله زهکشی کاروگیت سبب می‌شود که هدف محقق شود. این محصول برای کاهش فشار آب زمینی کارایی بسیار بالایی دارد.

لوله زهکش کاروگیت برای مقاوم‌سازی خاک در مکان‌هایی که نیاز به راه‌سازی دارد بسیار قابل‌قبول بوده و این موضوع در ساختمان‌سازی نیز مورد تأیید قرار گرفته است. در باندهای فرودگاهی و یا فضای باغ و زمین‌های کشاورزی نیز استفاده از لوله کاروگیت می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای محسوب شود.

در طراحی لوله نیاز است سطح زمین و فاصله‌بندی دقیق تا سطح بررسی شود. مشخص است که گاه لوله در منطقه دقیق خود نصب نمی‌شود. در سال‌های اخیر استفاده از هر بخش لوله سبب شده تا بخش دیگر به صورت جداگانه بررسی شود. برخی از لوله‌ها هستند که می‌توانند در سطح عمیق استفاده شود و برخی دیگر نیز در سایز استانداردی استفاده می‌شود.

دلایل محبوبیت لوله زهکش پلی‌اتیلن

لوله زهکشی در انواع مختلفی طراحی و عرضه می‌شود که یکی از این موارد در خانواده لوله پلی‌اتیلن قرار دارد. البته که لوله پلی‌اتیلن تنها برای زهکشی استفاده نمی‌شود و موارد استفاده گسترده‌ای دارد. لوله پلی‌اتیلن اغلب به رنگ سیاه شناخته می‌شود به‌طوری که یک سری خطوط آبی رنگ را شامل می‌شود که برای آب‌رسانی هستند.

لوله پلی‌اتیلن که برای گازرسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد با خطوط زرد نمایش داده شده و برای موارد مربوط به فاضلاب نیز اغلب از رنگ قهوه‌ای برای خطوط لوله استفاده می‌شود. برای تولید لوله پلی‌اتیلن از نوعی پلیمر مصنوعی استفاده می‌شود و دارای ساختار شیمیایی مخصوصی است.

مقاومت بالای لوله پلی‌اتیلن سبب شده تا وارد دنیای لوله های زهکشی شود. طراحی لوله پلی‌اتیلن به صورتی است که در برابر مواد خورنده و همین‌طور فشار، بسیار مقاومت است. این محصول در برابر سایش و دما دارای مقاومت ویژه‌ای است. مشخص است که لوله پلی‌اتیلن می‌تواند زاویه خمش مناسبی ایجاد نماید و البته که مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشار، حتی در دمای بسیار پایین از خود نشان می‌دهد.

لوله پلی اتیلن زهکشی

لوله پلی‌اتیلن با عنوان اختصاری PE شناخته می‌شود و طبق واکنش پلیمریزاسیون دسته‌بندی می‌شود. استفاده از این جنس در محصولات پلاستیکی بسیار دیده می‌شود. لوله پلی‌اتیلن در مدل‌های یک جداره و دوجداره دسته‌بندی می‌شود. در عرضه بازار مدل تک جداره آن شناخته شده است و لوله پلی‌اتیلن دوجداره اغلب با عنوان کاروگیت شناخته می‌شود.
لوله پلی‌اتیلن در مدل‌هایی که دارای دانسیته بالایی هستند نیز به فروش می‌رسند.

این محصولات دارای مقاومت شیمیایی عالی هستند و در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت به خوبی مقاومت می‌کنند. همین‌طور این لوله‌ها در برابر پارگی و فشار بسیار مقاوم هستند و در راستای ترک‌خوردگی ناشی از تنش نیز می‌توانند تحمل بالایی داشته باشند.

میزان اصطکاک این لوله‌ها کم است و می‌توانند به عنوان عایق گرما و الکتریسیته مورد استفاده قرار گیرند. در طراحی لوله زهکشی نیاز است در ابتدا جنس لوله مشخص باشد و با شرایط محیطی بررسی شود. مقاومت لوله نیز اهمیت خاصی دارد.

تفاوت لوله کاروگیت با لوله اسپیرال کاروگیت

سؤالی که بارها در خصوص تفاوت لوله کاروگیت با نوع اسپیرال آن پرسیده می‌شود با این پاسخ همراه است. لوله کاروگیت نیاز به استفاده از قالب‌های از پیش ساخته دارد به‌طوری که مواد اولیه مخصوص در قالب ریخته می‌شود و روند خنک کاری فوری بر اساس سایز قالب‌ها صورت می‌گیرد.

این موضوع در خصوص لوله کاروگیت اسپیرال با تفاوت‌هایی همراه است. مثلاً نیاز است که مواد اولیه اکسترود شود و از ” گالوانیزه” در این امر استفاده می‌شود. سپس نیاز به قالب‌های از پیش ساخته شده است تا میزان سفتی حلقوی مشخص شود. سایزهای تولید لوله کاروگیت نهایتاً به 1200 میلی‌متر می‌رسد اما برای لوله کاروگیت اسپیرال تا سایز 4000 بر اساس سرعت پایین تولید صورت می‌گیرد و از نظر هزینه ارزان‌تر از نوع لوله کاروگیت هستند.

آزمون ضریب اطمینان لوله زهکشی

لوله زهکشی از جهات مختلف تست می‌شوند تا ضریب اطمینان‌شان مشخص شود. یکی از آزمون‌هایی که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد آزمون مقاومت به ضربه است. این آزمون در دو بخش صورت می‌گیرد و مقاومت محصول مشخص می‌شود.

نیاز است که میزان سفتی لوله زهکشی با در نظر گرفتن مقاومت آن در برابر دو پهن شدن بررسی شود و شامل آزمون مخصوص به خود است. از دیگر آزمون‌های مهم برای لوله زهکشی تست منافذ آبکش است تا میزان کشش شیار لوله بررسی شود. همین‌طور لوله از نظر کشش با اتصالات دیگر ارزیابی می‌شود و می‌بایست سطح ابعاد لوله نیز مورد بررسی قرار بگیرد. از یاد نبرید که برای لوله زهکشی از آزمون وضعیت ظاهری نیز استفاده می‌شود تا شناسایی این لوله در عمق زمین قابل‌قبول باشد.

لوله زهکشی کنگره‌دار دارای عمر مفید و طولانی‌تر نسبت به لوله‌های سیمانی و سفالی قدیمی دارد و دارای دسته‌بندی مناسبی است. این محصول نیز می‌تواند بر طبق آزمون ضریب اطمینان ارزیابی شود.

نحوه سوراخ‌کاری لوله زهکشی

لوله زهکشی در مدل‌های پی وی سی برای جلوگیری از ماندگاری آب در سطح زیر خاک استفاده می‌شود. لوله‌های خرطومی زهکشی شده دارای انعطاف‌پذیری زیادی بوده و اغلب بر اساس فرایند سوراخ‌کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. سوراخ‌ها در جداره‌ها اعمال می‌شود به‌طوری که به عنوان محل ورود آب به داخل لوله می‌شود.

سوراخ‌ها باید در ابعاد متناسب بر اساس سایز لوله مشخص شود و در نهایت نحوه اندازه‌گیری سوراخ‌ها بر مبنای پانچ است. سوراخ‌کاری لوله زهکشی می‌تواند به‌صورت 180 درجه یا 360 درجه صورت بگیرد. طول کلاف‌ها و تعداد سوراخی که برای هر ردیف استفاده می‌شود برحسب سفارش مشتری قابلیت تغییر دارد اما نباید از وضعیت استاندارد محصول دور شود.

برای سوراخ‌کاری لوله زهکشی نیاز است که شرایط محیطی بررسی شود. از سوی دیگر شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که قرار است نصب لوله در آن صورت بگیرد بسیار مهم است. این سبک از لوله‌های پلیمری به ‌طور کلی بر اساس طول لوله نیز سوراخ گذاری می‌شود. نحوه سوراخ‌کاری لوله زهکشی بسیار مهم است و توسط شخص کاربلد صورت می‌گیرد. برای سوراخ‌کاری نیاز است یک سری تست های اولیه صورت بگیرد. مثلاً تست آبکش، تست استحکام، تست فشار، وضعیت ابعاد و همین طور میزان ضریب اطمینان نیز بررسی می‌شود.

سوراخکاری لوله زهکش

به عنوان مثال یک لوله زهکش به قطر 200 میلی‌متر نیاز به 6 سوراخ برای هر ردیف دارد. این در حالی است که اگر قطر لوله 160 ، 125 و یا 100 میلی‌متر هم باشد 6 سوراخ برای هر ردیف استاندارد است. در این شرایط یکی از ابعاد مناسب برای هر سوراخ 3.1 *8 میلی‌متر است.

برای لوله زهکش به قطر 200 میلی‌متر سطح آبکشی هر سوراخ 10/4 میلی‌متر است و سطح آبکشی در هر یک متر نیز 3806 میلی‌متر اعلام شده است. این تنها یک مثال برای شفاف‌سازی مقوله سوراخ‌کاری لوله زهکشی است.
وزنی که برای یک متر طول در نظر گرفته می‌شود 1400 گرم است. ضخامت لوله به‌طور میانگین 0.65 میلی‌متر است.

میزان متراژی که برای قطر 200 میلی‌متر لوله زهکشی در نظر گرفته می‌شود 40 متر است. البته که لوله های زهکشی برای غلاف کابل‌های برق نیز استفاده می‌شود.

نصب و کارگزاری لوله زهکشی

در ابتدا باید خصوصیات خاک بررسی شود، ریخت‌شناسی و موقعیت‌شناسی از موارد مهمی است که برای نصب بررسی می‌شود. نیاز است که حفر ترانشه با توجه به ابعاد درخواست شده ارزیابی شود. میزان شیب زمین و همین‌طور میزان ریخته‌گری بستر بتنی در گودال بسیار مهم است.

نصب لوله زهکشی

این‌طور که مشخص است مهندسان در طراحی و پردازش لوله‌های زهکشی رضایت بالایی اعلام کرده و معتقد هستند این محصول می‌تواند قابلیت پردازش بسیار قوی‌تری داشته باشد. قطر لوله‌های زهکش بر اساس محیط پروژه دسته‌بندی می‌شود. میزان مقاومت استاتیکی و دینامیکی لوله های زهکشی به‌منظور برخورد با شوک جریان‌های آبی بسیار خوب است و این محصول در وضعیت گسترش قرار دارد. استاندارد لوله‌های زهکشی نیز هرساله بر اساس روند بازبینی مشخصی دنبال می‌شود.

قیمت‌ لوله زهکشی

لوله زهکشی در انواع مختلف و در قیمت بندی متفاوتی دیده می‌شود. در بین لوله زهکشی موجود در بازار نوع پلی‌اتیلن بیشتر از سایر موارد کاربرد و فروش دارد که این موضوع به دلیلی کیفیت بالا و قیمت مناسب این محصول است. قیمت‌گذاری لوله زهکشی بر اساس عوامل مختلفی ارزیابی می‌شود.

یکی از موارد، کیفیت لوله است که بر اساس مواد اولیه ساخته شده و یا شامل مواد درجه دوم است. طول عمر لوله از دیگر مواردی است که به نوعی تضمین محصول نیز محسوب می‌شود. از یاد نبرید که هرچه طول عمر محصول خریداری شده بالاتر اعلام شود به این معنی است که محصول از بهترین کیفیت استفاده کرده است.

قیمت لوله زهکش

وزن سَبُک لوله‌های زهکشی سبب می‌شود که قیمت نهایی کمی گران‌تر باشد. لوله‌هایی که بسیار سنگین هستند از نظر وزن اغلب دچار مشکل هستند. میزان انعطاف‌پذیری لوله زهکشی از دیگر موارد بسیار مهم در تعیین قیمت نهایی محصول است. میزان متراژی که برای لوله سفارش داده می‌شود در تعیین نرخ نهایی تأثیر دارد. برخی از انواع لوله زهکشی دارای مقاومت مکانیکی بالایی هستند و البته که از نظر شیمیایی نیز بسیار شکست‌ناپذیر هستند.

به این ترتیب در هزینه نهایی برای این محصولات نیز شرایط خاصی در نظر گرفته می‌شود. این‌طور که آمارها نشان داده است قیمت نهایی لوله زهکشی بر اساس کیفیت، گرید، سایز، متراژ و همین‌طور به میزان کیفیت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

در انتها چنانچه علاقه دارید در مورد نحوه نصب لوله‌های زهکشی بیشتر بدانید، رفرنس اصلی مطلب به زبان انگلیسی در لینک زیر در دسترس شما می باشد.

How to Install a Perforated Drain Pipe

رای کاربران
[امتیاز کلی: 3 میانگین: 5]
6 دیگاه
  1. استفاده کردم . شبیه تدریس دانشگاهی نوشته شده بود . لیست قیمت هم اگر داشته باشه بهتر میشه .

    • این در حالتی هستش که تمام دور سوراخ باشه. اگر پلاستیک قرار نگیره آبی که از بالا وارد لوله میشه از پایین خارج میشه و عملا کارایی لوله زهکش از بین می رود.

  2. سلام بسیار عالی
    اگه خواسته باشیم لوله ۱۱۰ PE بگیریم و در ۱۸۰ درجه سوراخ کنیم فاصله سوراخ ها باید چقدر باشد؟؟