دستگاه تولید یون منفی ، راهنمای خرید یون ساز منفی

دستگاه تولید یون منفی

در این پست از سایت گروه صنعتی ناب زیست به این موضوع می پردازیم که دستگاه تولید یون منفی چه کاربردی دارد و در شرایطی که استفاده و نیاز به هوای پاک و تصفیه شده است یون ساز منفی چطور به ما کمک میکند .

با توجه به این موضوع، از بین بردن آلاینده های موجود در هوا، از اهمیت به نسبت بالایی برخوردار است و باید در بسیاری از مکان ها با هوای آلوده مدنظر گرفته شود. دستگاه تولید یون منفی، از جمله دستگاه هایی است که به فراوانی برای کاهش آلاینده های هوا و تصفیه آن مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه تولید یون منفی چیست؟

همانطور که قبل تر به آن اشاره شد، دستگاه تولید یون منفی برای کاهش آلاینده های موجود در هوا و تصفیه آن مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی، دستگاه های تصفیه هوا با مکانیزم های متفاوتی فعالیت می کنند، اما دستگاه تولید یون منفی، مزایای بسیار زیادی دارد که سبب می شود انتخاب آن در مکان های مختلف برای تصفیه هوا، یک اولویت باشد.

یون ساز منفی

همانطور که از نام آن بر می آید، این دستگاه سبب تولید یون های منفی در هوای تحت تنفس خواهد شد و از این رو، به کاهش آلاینده های موجود در هوا نیز کمک خواهد کرد. به دستگاه های تولید یون منفی، دستگاه یونیزر نیز گفته می شود.

نحوه کار دستگاه تولید یون منفی ساز

دستگاه های تولید یون منفی، از انرژی الکتریکی برای فعالیت استفاده می کنند. انرژی الکتریکی مورد نیاز برای این دستگاه ها، یا از طریق سیستم برق شهری یا از طریق باتری های مخصوص تأمین می شود. با مصرف انرژی الکتریکی، دستگاه تولید کننده یون منفی می تواند الکترون هایی را شارژ کند که به هوای محیط افزوده می شوند. این الکترون ها، می توانند در مقابل ذرات آلاینده موجود در هوا قرار بگیرند. ویروس ها، ذرات گرد و غبار و… از جمله آلاینده هایی هستند که در هوا وجود دارند. این ذرات، بار مثبت دارند و الکترون هایی که توسط دستگاه تولید یون منفی تولید می شوند، بار منفی دارند. 

یون منفی تولید شده توسط یون ساز، در فرآیندی که آن را با عنوان یونیزاسیون می شناسند، سبب جدا شدن ذرات آلاینده از هوا خواهند شد. این ذرات آلاینده به دلیل بار مثبتی که دارند، در هوای تحت تنفس معلق می شوند و یون های منفی تولید شده، سبب می شوند که بار مثبت این ذرات خنثی شود. در نتیجه، ذرات از هوا جدا خواهند شد و به تدریج به سمت زمین جریان پیدا می کنند. لازم به ذکر است که دستگاه تولید یون منفی، تنها در تصفیه هوا استفاده نمی شود و یون های منفی تولید شده توسط آن، دارای مزایای دیگری نیز هستند که در ادامه مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد. 

در درون دستگاه های تولید یون منفی، با استفاده از انرژی الکتریکی فرآیند یونیزاسیون به راه می افتد و یون های منفی به شکلی سریع شروع به تولید شدن می کنند. ساز و کاری در این دستگاه ها وجود دارد که سبب ایجاد جرقه های کوچک خواهد شد. در اطراف این جرقه ها، ذراتی وجود دارند که به یون منفی تبدیل خواهند شد و سپس سبب تصفیه هوا خواهند شد. لازم به ذکر است که هوای ورودی به دستگاه، به شکل مستقیم وارد فرآیند یونیزاسیون نمی شود و برای آماده سازی آن، نیاز است که هوا از لایه های خاصی از فیلتراسیون موجود در دستگاه عبور کند. 

دستگاه یون منفی ساز

تاریخچه دستگاه تولید یون ساز منفی

می توان گفت که اثر یون های منفی بر روی تصفیه هوا و همچنین عملکرد مناسب و شادابی انسان، به شکلی کاملا اتفاقی کشف شد. دکتر هانسل، اولین فردی بود که توانست تأثیر یون های منفی موجود در هوا را بر روی شادی و عملکرد همکاران خود تشخیص دهد. در سال 1932 میلادی، هانسل در محیط کار، متوجه شد افرادی که در مجاورت مولد برق قرار دارند، به نسبت شادابی بیشتری از خود نشان می دهند و در انجام دادن کار های خود، عملکرد بهتری را از خود نشان می دهند. این در حالی است که همکاران دیگر او که در مجاورت مولد برق نبودند، بی حوصلگی بیشتری از خود نشان می دادند.

مشاهدات دکتر هانسل، سبب شد که در سال های بعد، محققان بیشتری بر روی این موضوع تحقیق کنند. این محققان دریافتند که به دلیل فعالیت مولد برق و تولید جریان الکتریکی، یون های منفی در هوا تولید می شوند. در نتیجه این محققان با کمک مهندسان توانستند دستگاهی را تولید کنند که با استفاده از فرآیند یونیزاسیون، سبب تولید یون های منفی در هوا می شود. آزمایش ها نشان دادند که این دستگاه نه تنها سبب شادابی بیشتر افراد می شود، بلکه سبب از بین رفتن بخش قابل توجهی از آلودگی ها و آلاینده های موجود در هوا خواهد شد. از جمله مهم ترین این آلودگی ها، باکتری هایی بودند که بر روی ذرات گرد و غبار زندگی می کردند.

انواع دستگاه تولید یون منفی

دستگاه های تولید یون منفی، انواع گوناگونی دارند و توسط برند های گوناگون تولید می شوند. لازم به ذکر است که ساز و کار تمام این دستگاه ها، به طور کلی با یکدیگر یکسان است و تمام آن ها با استفاده از فرآیند یونیزاسیون، تصفیه آب را انجام می دهند و به هوای اطراف یون منفی می افزایند. از جمله مهم ترین جنبه های تفاوت دستگاه های تولید یون منفی با یکدیگر، ابعاد آن ها و میزان هوایی است که می توانند در واحد زمان تصفیه کنند. برخی از این دستگاه ها، برای اتاق های کوچک تهیه شده اند و برخی دیگر، برای مراکز بسیار بزرگ تر مورد استفاده قرار می گیرند. هر چه میزان تصفیه هوا در واحد زمان در یک دستگاه تولید یون منفی بیشتر باشد، میزان مصرف انرژی آن نیز بیشتر خواهد بود.

یون ساز منفی

در چه مکان هایی می توان از دستگاه یون ساز استفاده کرد؟

دستگاه های تولید یون منفی در مکان های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی، این دستگاه ها بیشتر برای فضا های بسته طراحی شده اند و استفاده از آن ها در مناطق باز، کمتر مرسوم است. مهم ترین کاربرد دستگاه یون ساز منفی، تصفیه کردن هوا و زدودن ذرات گرد و غبار از آن است. از جمله دیگر کاربرد های دستگاه تولید یون منفی، تأثیرات آن بر روی رفتار و کیفیت کار افراد است. از این رو، استفاده از این دستگاه ها به ویژه در محیط های فعال مانند دفاتر و اداره ها، می تواند بسیار مؤثر و مفید باشد. در ادامه، به معرفی برخی از مکان هایی خواهیم پرداخت که استفاده از دستگاه یون ساز در آن ها کاربرد دارد.

اتاق شخصی

از جمله مهم ترین مکان هایی که می توان در آن ها از دستگاه تولید منفی یون استفاده کرد، اتاق های شخصی افراد است. معمولا هوای موجود در شهر های شلوغ بسیار آلوده است و این آلودگی حتی به اتاق های منزل نیز نفوذ خواهد کرد. افراد زمان بسیار زیادی را در اتاق های خود می گذرانند و از این رو، نیاز است که هوای موجود در اتاق تصفیه شود تا تنفس سبب ایجاد مشکلات گوناگون برای افراد نشود. معمولا از دستگاه های کوچک در اتاق های شخصی استفاده می شود، زیرا میزان هوایی که نیاز است در آن ها تصفیه شود، به نسبت کمتر است. 

مدارس

کودکان و نوجوانان، نسبت به آلودگی هوا و آلاینده های موجود در آن حساس تر هستند و از این رو، نیاز است مدارسی که در مناطق آلوده وجود دارند نیز از دستگاه های تولید یون منفی استفاده کنند. همچنین لازم به ذکر است که یون های منفی موجود در هوا، می توانند عملکرد و شادابی دانش آموزان را نیز تحریک کنند و به فرآیند آموزش به شکل مستقیم کمک کنند. معمولا برای محیط هایی نظیر مدرسه، از دستگاه های یون منفی ساز بزرگ استفاده می شود. این دستگاه ها در کلاس ها و همچنین راهرو های مدرسه قابل استفاده هستند. 

دستگاه تولید یون منفی

دفاتر و ادارات

دفاتر و ادارات مختلف دولتی و غیر دولتی، شامل کارکنانی هستند که مدت زمان زیادی را در این مکان ها سپری می کنند. با توجه به این مورد، تصفیه کردن هوای موجود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در بهبود وضعیت سلامت کارکنان مؤثر خواهد بود. از سوی دیگر، وجود یون های منفی در هوای تنفسی می تواند عملکرد کارکنان را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. در نتیجه، کارکنان سریع تر فعالیت خواهند کرد و در زمان و همچنین مصرف منابع، صرفه جویی خواهد شد. دفاتر و ادارات، دارای فضا های بسته بزرگ هستند و از این رو، باید از دستگاه های بزرگ تولید کننده یون منفی در آن ها استفاده کرد.

پیشنهاد به شما : دستگاه زنت

مزایای دستگاه تولید یون منفی

استفاده از دستگاه تولید یون منفی، دارای مزایای بسیار زیادی است که سبب شده است استفاده از آن به نسبت سایر دستگاه های تصفیه کننده هوا، بسیار بیشتر باشد. این دستگاه، به عنوان یکی از جدید ترین دستگاه هایی شناخته می شود ( در کنار دستگاه های ازن ژنراتور ) که در زمینه تصفیه هوا کاربرد دارد. همانطور که کمی قبل تر به آن اشاره شد، دستگاه های تولید یون منفی علاوه بر تصفیه هوا، تأثیر شگرفی بر روی اخلاق و روحیات افراد دارند. به همین دلیل است که استفاده از این دستگاه ها نسبت به دستگاه های دیگر بسیار بیشتر شده است. در ادامه، برخی از مزایای مهم دستگاه تولید یون منفی را معرفی و بررسی خواهیم کرد. 

یون منفی

از بین بردن انواع آلاینده های هوا

یون منفی ساز ، توانایی از بین بردن انواع گوناگونی از آلاینده ها و آلودگی های موجود در هوای تحت تنفس را دارند. این دستگاه ها، نه تنها می توانند ذرات گرد و غبار را از هوا حذف کنند، بلکه می توانند ذرات ریز تری از جمله باکتری ها و همچنین ویروس های بیماری زا را نیز حذف کنند. این ویژگی، سبب می شود که قسمت قابل توجهی از آلاینده های موجود حذف شوند و دیگر نیازی به نگرانی درباره هوای تصفیه شده وجود نداشته باشد. البته لازم به ذکر است دستگاه های تولید یون منفی، تمام آلاینده های موجود در هوا را نمی توانند از بین ببرند.

استفاده از انرژی الکتریکی

تمام دستگاه های تولید کننده منفی یون، با استفاده از انرژی الکتریکی کار می کنند. انرژی الکتریکی، امروزه به عنوان یکی از رایج ترین منابع انرژی شناخته می شود و به راحتی در بسیاری از مناطق جهان در دسترس است. از سوی دیگر، استفاده از انرژی الکتریکی، سبب ایجاد ردپای سنگین زیست محیطی نخواهد شد. استفاده از انرژی الکتریکی هم به صورت برق کشی شهری ممکن است و هم می توان از باتری استفاده کرد. برخی از دستگاه های تولید یون منفی، با استفاده از سیستم برق شهری کار می کنند، در حالی که برخی دیگر به صورت قابل حمل طراحی شده اند و از باتری برای تأمین انرژی استفاده می کنند. 

کاهش استرس

وجود یون های منفی در هوا، تأثیر شگرفی بر روی رفتار و همچنین روان انسان ها دارد. یون ساز می توانند به میزان قابل توجهی استرس انسان را کاهش دهند. وجود یون های منفی در مناطقی از جمله لب دریا، جنگل ها و… سبب کاهش استرس خواهد شد. این در حالی است که در مناطق شهری امروزه از مراکز طبیعی تولید یون های منفی دور هستند و معمولا مردمی که در این شهر ها زندگی می کنند، استرس بیشتری را تجربه می کنند. این دستگاه ، یک منبع مصنوعی برای تولید یون منفی شناخته می شود و میزان استرس را در شهر های شلوغ کاهش خواهد داد.

پیشنهاد به شما : کولر گازی ایستاده

پیشگیری از بیماری های گوناگون

بسیاری از بیماری های واگیر دار که انسان ها را درگیر می کنند، با استفاده از هوا، از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. برخی از این بیماری ها بسیار خطرناک هستند و سلامت انسان را به شکلی جدی تهدید می کنند. دستگاه های یون ساز منفی ، با جدا کردن باکتری ها و ویروس هایی که در هوا معلق هستند، می توانند ابتلا به بیماری هایی که از طریق هوا منتقل می شوند را به شکل قابل توجهی کاهش دهند. لازم به ذکر است که برخی از این باکتری ها و ویروس ها، به ذرات گرد و غبار چسبیده اند و با جدا شدن این ذرات از هوا، عوامل بیماری زا نیز از هوا جدا خواهند شد.

خرید یون ساز منفی

بهبود کیفیت هوا

کیفیت هوای تنفسی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. امروزه در بسیاری از مناطق جهان، وجود ریزگرد ها و ذرات گرد و غبار سبب شده است که کیفیت هوا بسیار کاهش پیدا کند و حتی در برخی از مواقع، تنفس سخت یا حتی غیر ممکن شود. در چنین شرایطی، استفاده از دستگاه های تولید کننده یون منفی در مناطق بسته، شرایط را برای تنفس انسان بسیار راحت تر می کند. این دستگاه ها شرایط زندگی را در مناطقی که از وجود ریزگرد ها رنج می برند، بسیار مؤثر واقع می شوند و کیفیت هوای تنفسی را در مناطق بسته بهبود می بخشند. 

تنظیم و بهبود کیفیت خواب

خواب، از جمله مهم ترین مواردی است که در سلامت انسان تأثیر دارد. افرادی که نمی توانند خواب با کیفیت و کافی داشته باشند، معمولا دچار بی حوصلگی می شوند و روحیه شادابی ندارند. از سوی دیگر، خواب ناکافی سلامت بدن را نیز به خطر خواهد انداخت. استفاده از دستگاه تولید یون منفی در اتاق خواب، سبب بهبود کیفیت هوای تنفسی و همچنین افزایش یون های منفی خواهد شد. یون های منفی، به تنهایی سبب کاهش استرس و همچنین کاهش فشار خون خواهند شد. این عوامل، دست به دست یکدیگر می دهند تا فرد خواب با کیفیتی را تجربه کند و زمانبندی خواب او تنظیم شود. 

استفاده آسان و به دور از پیچیدگی

با توجه به گفته های قبلی، مشخص شد که این دستگاه با استفاده از فرآیند یونیزاسیون سبب تولید یون های منفی می شود. با این وجود که فرآیند یونیزاسیون، پدیده ای به نسبت پیچیده است، اما این امر سبب دشواری در استفاده از این دستگاه ها نخواهد شد. برای استفاده از این محصول، تنها کافی است که آن را به منبع برق متصل کنید تا انرژی الکتریکی آن فراهم شود. طرز کار با این دستگاه ها بسیار راحت است و نیازی به هیچگونه تخصص ندارد. لازم به ذکر است که برخی دیگر از دستگاه های تولید یون منفی، با استفاده از باتری کار می کنند و قابل حمل هستند. 

پیشنهاد به شما : ازن ژنراتور

معایب دستگاه تولید یون منفی ساز

همانطور که کمی قبل تر به آن اشاره کردیم، دستگاه های تولید یون منفی دارای مزایای بسیار زیادی هستند و از این رو، کاربرد گسترده ای در مناطق و محیط های گوناگون دارند. این در حالی است که ، می توانند معایبی نیز داشته باشند و در موارد نادری، استفاده از آن ها توصیه نشود. شناخت معایب این دستگاه ها، باعث می شود که استفاده از آن ها به شکلی کنترل شده انجام شود. البته لازم به ذکر است که استفاده از این محصول، محدودیت های بسیار زیادی ندارد و مزایای استفاده از آن بیشتر است. در ادامه، بعضی از معایب مهم دستگاه های تولید یون منفی را مورد بررسی قرار می دهیم. 

قیمت یون ساز منفی

نیازمندی به انرژی

با این وجود که دستگاه تولید یون منفی از انرژی الکتریکی استفاده می کند، اما لازم به ذکر است که انرژی الکتریکی در تمام مناطق جهان در دسترس نیست و ممکن است در برخی از مناطق، دسترسی به این انرژی ممکن نباشد. همچنین، قطع شدن برق سبب می شود که این دستگاه ها دیگر توانایی کار کردن نداشته باشند و نتوانند یون های منفی تولید کنند. دستگاه های که با استفاده از باتری کار می کنند، در واحد زمان انرژی بالایی مصرف می کنند و نیاز است که باتری آن ها در بازه های زمانی به نسبت کوتاه تعویض شوند. 

ایجاد حساسیت در بعضی افراد

معمولا بسیاری از افراد هنگام دریافت یون های منفی از هوای تنفسی، احساس سرخوشی و شادابی بیشتری خواهند کرد. این در حالی است که در مواقع نادر، ممکن است افراد به یون های منفی موجود در هوا واکنش نشان دهند و دچار مشکل شوند. تحقیقات نشان داده اند که عده کمی از افراد هنگام استفاده از دستگاه تولید یون منفی ساز، با مشکل مواجه می شوند و نه تنها وجود یون منفی در هوا سبب شادابی و کاهش استرس آن ها نمی شود، بلکه باعث ایجاد علائمی همچون تنگی نفس، استرس، بالا رفتن فشار خون و… در آن ها خواهد شد. از این رو، بهتر است که علائم مضر هنگام استفاده از دستگاه تولید یون منفی شناسایی شوند. 

مصرف بالای انرژی

نسخه های بزرگ دستگاه تولید یون منفی که می توانند حجم بزرگی از هوای تنفسی را در واحد زمان تصفیه کنند، معمولا انرژی بیشتری مصرف می کنند. این دستگاه ها نمی توانند از باتری برای فعالیت استفاده کنند و تنها با استفاده از برق شهری کار می کنند. روشن بودن این دستگاه ها به صورت پیوسته می تواند انرژی بسیار زیادی را مصرف کند. برای کاهش مصرف انرژی، بهتر است که این دستگاه ها تنها در زمانی استفاده شوند که فردی در محل حضور داشته باشد. در غیر این صورت، انرژی به نسبت زیادی هدر خواهد رفت و هزینه ها بیشتر خواهند شد.

عدم کاربرد در فضا های باز

استفاده از دستگاه های تولید کننده یون منفی در فضا های باز، کارکرد مناسبی ندارد و حتی در برخی از موارد ممکن نیست. همانطور که حضور یون های منفی در هوا سبب از بین رفتن ذراتی مانند گرد و غبار با بار مثبت می شود، وجود آلاینده های فراوان با بار مثبت نیز سبب کاهش یون های منفی تولید شده توسط دستگاه و در نتیجه، کاهش چشمگیر کارکرد و عملکرد دستگاه خواهد شد. با توجه به این نکته، استفاده از دستگاه های تولید یون منفی در فضا های باز پیشنهاد نمی شود و تنها مصرف انرژی را بالا تر خواهد برد. 

امروزه استفاده از یون ساز منفی به شکل قابل توجه و معنی داری افزایش پیدا کرده است. همانطور که در این متن خواندید، این دستگاه ها علاوه بر تصفیه کردن هوای تنفسی و کاهش آلاینده های موجود در آن، می توانند در حالت روانی و میزان شادابی افراد نیز مؤثر باشند و عملکرد انسان را در فعالیت های گوناگون افزایش دهند. مزایای استفاده از این دستگاه به اندازه ای است که کاربرد آن روز به روز در مراکز گوناگون و حتی منازل رو به افزایش است. همچنین مدل های گوناگون از دستگاه تولید یون منفی، سبب می شود که استفاده از آن ها در فضا های متفاوت ممکن باشد. 

رای کاربران
[امتیاز کلی: 1 میانگین: 5]
۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید