کلر زن

کلر زن

کلر زن، کلریناتور، دستگاه یا پکیج تزریق کلر اعم مدل مایع یا گازی بعنوان پر کاربردترین پکیج تزریق مواد شیمیایی شامل مجموعه تجهیزاتی است که با استفاده از دوزینگ پمپ (پمپ تزریق) مقدار معینی کلر جهت کاربردی مشخص به یک مخزن و از آنجا به سیال یا فضای مورد نظر به منظور از بین بردن بو، باکتریها و ویروسها تزریق می کند.

ترکیبات کلردار برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های موجود در آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. گندزدایی آب آشامیدنی با هدف کشتن عامل‌های میکروبی بیماری‌زا، کنترل میکروارگانیسم‌های مزاحم، جلوگیری از رشد دوباره میکروبی در شبکه‌های آب‌رسانی و همچنین حذف یا تقلیل رنگ، طعم و بوی آب به انجام می‌رسد.

جهت حصول نتیجه، تمهیدات خاصی از حوضه‌ آبریز تا مصرف‌کننده را طلب می‌کند و اولین شرط تحقق آن، پیش‌بینی تمهیدات مدیریتی و فنی برای جلوگیری و یا کاهش ورود آلاینده‌ها به منابع آب است.

در اشل‌های نوین مدیریت کیفیت آب نیز، حفاظت از منابع آب، انواع شیوه های حفاظت از آب تولید شده در مراحل ذخیره‌‌ و توزیع و گندزدایی آب، به عنوان راهکارهای رسیدن به سلامت آب آشامیدنی اعلام و برای کنترل کیفیت آب در منابع تأمین، شاخص‌های کدورت آب، رشد جلبک‌ها، رنگ، هدایت الکتریکی و حوادث هواشناسی و در تصفیه‌خانه‌ها، شاخص‌های غلظت و زمان تماس عامل گندزدا، pH، کدورت و رنگ و در شبکه‌ توزیع، شاخص‌های کلر باقی‌مانده، کدورت، شمارش جمعیت میکروبی (HPC) و فشار آب توصیه شده است.

کلر زن چیست؟

کلر زن دستگاهی است بمنظور از بین بردن مواد عفونی، بو، باکتریها و رفع مشکلاتی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. بسیاری از چاه های آب مسکونی، برای از بین بردن باکتری ها، از بین بردن بو، پیش تصفیه آب برای حذف آهن یا برای تصفیه باکتری های آهن و تهیه آب ضد عفونی شده نیاز به یک سیستم کلرزنی دارند. در بعضی از آب ها، باکتریهای آهن یا گوگرد می توانند باعث ایجاد بوی تخم مرغ فاسد و زنگ زدگی تجهیزات شوند.

اولین قدم در انتخاب کلریناتور یا پکیج تزریق کلر این است که شیمی آب خود را بشناسید و آب چاه را آزمایش کنید. آنالیز آب، لیستی از مواد معدنی رایج (کلسیم، منیزیم، آهن، منگنز، جامدات حل شده)، قلیاییت و pH را ارائه می دهد.

PH آب از آن جهت مهم است که هرچه pH بیشتر باشد، کلر بیشتری لازم است. اگر چه چندین روش، میکروارگانیسم های ایجادکننده بیماری را در آب از بین می برد، اما تزریق کلر رایج ترین روش مورد استفاده است که به سیستم کلر زن مشهور است. کلر در برابر بسیاری از باکتری های بیماری زا مؤثر است، اما دوز طبیعی آن باعث از بین رفتن همه ویروس ها، باکتریها یا کرم ها نمی شود. هنگام ترکیب با فیلتراسیون، تزریق کلر یک روش عالی برای ضد عفونی کردن منابع آب آشامیدنی می شود.

استفاده از کلرزن برای تصفیه آب

دستگاه کلر زن مایع (هیپوکلریناتور)

روشهای مختلفی برای گندزدایی و ضدعفونی کردن آب و پساب وجود دارند که مهم ترین آنها عبارتند از: نصب دستگاه کلر زن، نصب ازن ژنراتور، استفاده از دی اکسید کلر، برم و اشعه ماوراء بنفش که از بین روشهای ذکر شده کلرزنی آب عمومی ترین و ارزان ترین روش گندزدایی محسوب میباشد.

دو دلیل بسیار مهم که روش کلرزنی آب را نسبت به سایر روشهای گندزدایی و استریل متمایز می کند، یکی ارزان بودن و قابل دسترس بودن کلر و دیگری اثر ابقایی و کلر آزاد باقی مانده در آب پس از ضدعفونی و گندزدایی است. به همین دلیل کاربرد وسیع تری نسبت به سایر روش های گندزدایی دارد. قابل ذکر است که کلرزنی با هدف کنترل و از بین بردن عوامل بیماری زا، تخم انگل ها، عوامل میکروبی، حذف یا تقلیل رنگ و از بین بردن عوامل تولید طعم و بو در آب انجام می شود.

کلر زنی ممکن است برای گندزدایی آب آشامیدنی باشد یا جهت گندزدایی و ضدعفونی کردن آب استخرهای شنا و یا گندزدایی فاضلاب و پساب تصفیه شده. نکته مهم اینکه:

چنانچه از گاز کلر جهت گندزدایی استفاده شود آنرا کلریناتور (پکیج کلرزن گازی) و در صورتی که از کلر مایع جهت ضدعفونی کردن استفاده شود آنرا هیپوکلریناتور یا کلریناتور مایع می نامند.

دستگاه کلر زن مایع بیشتر برای کلرزنی اجتماعات کوچک، کارگاهها و کارخانجات، استخرهای شنا و کلرزنی پساب تصفیه شده پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب کاربرد دارد.

کلریناتور مایع

قیمت کلر زن مایع

پارامترهای تاثیر گذار در قیمت دستگاه کلرزن مایع عبارتند از:

 1. مارک دوزینگ پمپ مورد استفاده در پکیج تزریق کلر شامل مارک های اتاترون ایتالیا، پمپیران و…
 2. مقدار تزریق سیستم تزریق کلر در دقیقه
 3. حجم کلر مایع مصرفی
 4. میزان فشار خط تزریق کلر
 5. ظرفیت مخزن مورد استفاده جهت هم‌زدن
 6. سازه ای که دستگاه روی آن سوار میشود که چنانچه استیل باشد قیمت کلرزن بالاتر خواهد رفت.

کاربردهای دستگاه کلر زن مایع

 1. تزریق کلر مایع و مواد شیمیایی جهت از بین بردن کلیفرم ها در خروجی پکیج تصفیه فاضلاب
 2. گندزدایی و ضدعفونی آب استخرهای شنا و تفریحی
 3. تزریق سایر مواد شیمیایی و آنتی اسکالانت جهت باز شدن منافذ ممبران ها درون دستگاه تصفیه آب صنعتی و خانگی
 4. تزریق اسید جهت جلوگیری از رسوب زدایی مبدل های حرارتی و رادیاتورها
 5. حذف میگروارگانسیم های و باکتریها و جلوگیری از تشکیل جلبک و قارچ درون مخازن نگهداری آب آشامیدنی

انواع حالت های مختلف کلر

در صورت استفاده از پکیج کلرزن، کلر معمولا به دو صورت کلر جامد یا پودری و کلر مایع جهت گندزدایی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی استفاده از هیپو کلریت سدیم یا همان آب ژاول و دیگری استفاده از پودر کلر (کلر جامد) که هیپوکلریت کلسیم یا پرکلرین نامیده می شود. هیپوکلریناتور دستگاهی است که پس از محلول سازی، کلر را بصورت مایع درون سیال تزریق میکند و به آنها دستگاه کلریناتور مایع نیز می‌گویند.

کلرزن مایع بسته به نیاز در ظرفیتهای گوناگون ساخته میشوند. با توجه به اینکه قیمت این مدل نسبت به کلرزن های گازی مناسب تر است لذا کاربری بیشتری در گندزدایی و ضدعفونی کردن آب دارند. جهت استفاده از پرکلرین که به شکل پودر کلر است، ابتدا باید آنرا با آب ترکیب کرد و به شکل محلول کلر درآورد و پس از رقیق سازی و تهیه محلول آنرا توسط دستگاه به آب تزریق نمود.

این سیستمها کاربردهای متنوعی دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

 1.  گندزدایی و ضدعفونی کردن آب شرب و آشامیدنی جهت از بین بردن عوامل بیماری زا
 2. ضد عفونی کردن آب مصرفی و Make up ورودی به برج های خنک کننده یا کولینگ تاور
 3. کلرزنی آب پیش تصفیه ورودی به دستگاه های اسمز معکوس جهت جلوگیری از گرفتگی ممبرانهای RO بدلیل گرفتگی و فولینگ میکروبی
 4. گندزدایی و ضدعفونی کردن آب استخرهای شنا
 5. اکسیداسیون و حذف آهن، منگنز، آمونیاک و سولفید آب
 6. کاهش بی او دی (BOD) موجود در آب یا پساب
 7. کنترل پدیده بالکینگ در تصفیه بیولوژیکی فاضلاب
 8. ضدعفونی و گندزدایی آب مصرفی کشتارگاه ها، دامداریها، دامپروریها
 9. برای کنترل بو و مزه آب
 10. از بین بردن رنگ زیرا کلر خاصیت رنگبری دارد.

کلرزن گازی

سیستم های کلریناتور گازی اغلب برای حذف آلودگی آب در مکانهایی که میزان مصرف آب زیاد است، استفاده می شود. گاز کلر یک گاز با رنگ زرد سبز است که در شرایط نرمال دما و فشار سنگین تر از هوا است. این ماده به عنوان یک ماده اکسید کننده سریع عمل می کند، با طعم و بو از نظر ارگانیک عمل می کند و باقیمانده کلر آزاد ایجاد می کند. کلر گازی که در مخازن کلر تحت فشار پر شده است، با استفاده از وسایل و لوازم جانبی مناسب، در دوزهایی به آب اضافه می شود و در نتیجه ضد عفونی می شود. گاز کلر تقریبا 100٪ خالص است. بنابراین، فضای کمتری اشغال می کند و نسبت به کلر مایع مقرون به صرفه است.

با این وجود، داشتن کلر در حالت گاز در محیط می تواند خطرات مهمی برای سلامتی انسان به همراه داشته باشد. بنابراین باید اقدامات ایمنی لازم انجام شود و ماده با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد. در روستاها، شهرها و شهرهایی که میزان مصرف آب زیاد است، سیستم های کلریناتور گازی معمولاً ترجیح داده می شود.دستگاه کلرزن گازی

اجزای سیستم تزریق کلر گازی

مهمترین تجهیزات و اجزای کلر زن گازی عبارتند از:

 1. مخزن نگهداری گاز کلر
 2. تنظیم کننده های خلا (Vacuum Regulators)
 3. کلریناتور
 4. انژکتورها
 5. بوستر پمپ
 6. فیلترها و لوازم جانبی
 7. ابزار اندازه گیری کلر باقیمانده
 8. آشکارسازهای نشت گاز کلر
 9. شیرآلات
 10. شیلنگهای ارتباطی انعطاف پذیر
 11. تجهیزات ایمنی

کاربردهای کلریناتور گازی

کلریناتور گازی دقیق یک مؤلفه اساسی برای بسیاری از کاربردهای صنعتی، عمرانی و دولتی است. گاز کلر تزریق شده توسط سیستم کلر زن گازی باعث غلبه بر باکتریها می شود و آنها را کاملا از بین می برد. این گاز همچنین باعث از بین بردن بوی نامطبوع و ضدعفونی کردن کامل محیط آب استفاده می شود. با توجه به این مسائل پیچیده، سرمایه گذاری در سیستم کلرزنی گازی خریدی هوشمندانه و ضروری برای بسیاری از کاربردها است. برخی از این کاربردها عبارتند از:

 • بهبود طعم، ایمنی و بوی آب آشامیدنی
 • ضدعفونی آب و فاضلاب فرایندهای صنعتی
 • حذف جلبک و کنترل لجن
 • ضد عفونی کردن آب استخرها
 • ضد عفونی کردن فاضلاب تصفیه شده

مزایای استفاده از گاز کلر

کلر ماده ضد عفونی کننده باکتریایی خوبی است که جهت از بین بردن باکتری ها و در حقیقت گندزادیی به زمان تماس کوتاه تا متوسط نیاز دارد. در علم شیمی این موضوع به خوبی درک شده است که بیش از 200 سال کلر برای ضد عفونی استفاده شده است.

معایب استفاده از گاز کلر

کلر یک ماده شیمیایی بسیار فرار و خطرناک است و احتیاج به اقدامات احتیاطی خاص برای حمل و نقل، نگهداری و استفاده بی خطر از آن می باشد. دستگاه های کلر زن که از گاز کلر استفاده می کنند نیز مضرات تولید فرآورده های ضد عفونی کننده سمی را دارند. برای رعایت استانداردهای تخلیه فاضلاب، اکثر سیستم های تصفیه فاضلاب بعد از سیستم کلرزن باید از یک فناوری تجزیه کننده برای حذف کلر باقیمانده قبل از تخلیه استفاده کنند و هزینه درمان را افزایش دهند.

از طرفی دیگر تماس کلر باقی مانده در آب لوله کشی شهری با پوست و موی انسان موجب ایجاد حساسیت، ریزش مو و مشکلات دیگر می گردد.

استنشاق گاز کلر در استخر ها یا حمام ها برای ریه انسان بسیار مضر بوده و اثرات بدی را برای سلامتی انسان به همراه دارد. اثرات زیانباری که کلر باقیمانده بر روی سلامتی انسان دارد موجب نگرانی بسیار در میان عموم مردم گردیده است. لذا کارشناسان توصیه مینمایند بمنظور مقابله با اثرات زیانبار کلر در آب آشامیدنی، کلر باقیمانده در آب قبل از مصرف توسط دستگاه تصفیه آب از آب مصرفی حذف گردیده و در نهایت اقدام به نوشیدن و استفاده از آب سالم نماییم.

نصب دستگاه کلریناتور گازی

به دلیل خاصیت انفجاری گاز کلر این نوع سیستم ها می بایست توسط کارشناسان متخصص نصب شوند. زیرا اشتباهات کوچک در حین نصب ممکن است باعث ایجاد ایراد و یا حتی تخریب واحدها شود. برای نصب کلرزن گازی باید از ابزارها و راه کارهای مناسب استفاده شود. برای مثال قبل از مونتاژ، روغن کاری اجزا توسط گریس سیلیکون باعث می شود اجزا بعد از مدت زمان کار طولانی به راحتی از یکدیگر جدا شوند. وازلین برای روانکاری اجزای سیستم کلریناتور مناسب نیست.

روش تزریق کلر در دستگاه کلر زن گازی

تزریق گاز کلر محدود است و در دمای اتاق، حجم ثابت گاز کلری که در ساعت از یک سیلندر کلر تحویل داده می شود نباید بیش از 1٪ از محتوای اصلی باشد. در غیر این صورت اتلاف انرژی ناشی از تبخیر کلر ممکن است خطر یخ زدن سیلندر را ایجاد کند. در نتیجه، حداکثر نرخ به عنوان مثال یک سیلندر 65 کیلوگرم 650 گرم Cl2/h است.

چیدمان سیلندرهای گاز کلر در دستگاه کلریناتور گازی

سیلندرهای گاز کلر مطابق شکل زیر به یک کلکتور نصب می شوند و سیستم به گونه ای تنظیم می شود که گاز کلر به طور همزمان از تمام سیلندرها تهیه می شود. برای اتصال سیلندرها به خط اصلی از لوله‌های مسی انعطاف پذیر استفاده می‌شود.

طراحی سیستم لوله کشی کلرزن گازی

برای هدایت گاز کلر در دستگاه کلر زن گازی از لوله های فلزی و پلاستیکی استفاده می شود. در محدوده فشار بیش از حد استفاده از لوله های فلزی بدون درز (این لوله ها در برابر گاز کلر مقاوم هستند و نیازی به محافظت در برابر خوردگی داخلی لازم نیست) الزامی است، لیکن در محدوده خلاء عمدتا لوله های پلاستیکی نصب شده اند. لوله های فشار بالا و حتی لوله های مسی انعطاف پذیر می بایست در جهت واحد اندازه گیری رو به بالا اجرا شوند چرا که ممکن است قطرات میعانات به داخل سیلندر برگردد و در نتیجه تغییرات دما ممکن است گاز کلر درون دستگاه کلر زن گازی را به کلر مایع تبدیل نماید.

برای جلوگیری از این پدیده درون پکیج تزریق گاز کلر می بایست دمای محیط را یکنواخت کرد در صورتی که شرایطی برای یکنواخت کردن دمای محیط وجود ندارد باید شیر کاهنده فشار نصب گردد.

نصب وکیوم رگولاتور کلریناتور گازی

سیلندر های گاز کلر باید توسط نگهدارنده به دیوار متصل شوند. از طرفی سیلندرها باید قبل از اتصال به واحد اصلی (کلریناتور گازی)، به دمای محیط رسیده باشند و گاز کلر موجود در سیلندرها به دلیل حمل ونقل باید به سکون برسند. وکیوم رگولاتور به دو صورت انجام می شود؛ یا مستقیما روی شیر سیلندر و یا روی نگهدارنده دیواری.

مزایای فرآیند کلرزنی در دستگاه تزریق کلر

 1. کلرزنی فرآیندی ارزان و کم هزینه جهت ضدعفونی کردن آب مصرفی انسان است.
 2. کلر درون دستگاه تزریق کلر دارای اثر باقیمانده در آب است که باعث تضمین نسبی سلامتی آب در تمام مسیر شبکه آب رسانی می شود که برای ضدعفونی آلودگیهای ثانویه بسیار مفید میباشد.

دستگاه کلرزن

معایب پکیج تزریق کلر

کلر باقیمانده توسط دستگاه تزریق کلر در اثر ترکیب با مواد آلی موجود در آب تولید ترکیباتی سمی موسوم به تری هالومتان ها را می کند که اکثر متخصصان بر سرطان زا بودن این ترکیبات باور دارند. کلرزن باعث از بین رفتن میکروارگانیسم های موجود در آب می‌شود. این در حالی است که لاشه این میکروارگانیزمها در آب باقی می‌مانند و ممکن است خود منبع آلودگی شوند.

تماس کلر با پوست و موی انسان ممکن است باعث ایجاد حساسیت، ریزش مو، خشکی پوست؛ آسم و مشکلات دیگر گردد. قسمتی از میکرو ارگانیسمها همانند کریپتوس یرودیوم با کلرزنی از بین نمیروند. در موقع مصرف آب آشامیدنی باید کلر باقیمانده آن حذف گردد تا باعث مشکلات در انسان نگردد.

از مهمترین موانع برای استفاده از کلر زن به منظور گندزدایی آب، تولید مواد کلردار آلی است؛ که جزء آلاینده‌ها هستند و بعضی نیز جزء ترکیبات سمی می‌باشند. اگر آبی که از کلرزن برای تصفیه استفاده می گردد، حاوی فنل یا ترکیبی از آن باشد، کلر، جانشین اتمهای حلقه شده، باعث ایجاد ترکیبات سمی با بو و مزه زننده می‌شود.

اشکال دیگر پکیج تزریق کلر، تولید تری‌ها‌لومتانها می‌باشد. ترکیب نگران کننده و خطرناک اصلی کلروفرم می‌باشد که از واکنش هیپوکلرو اسید با ماده آلی حل شده در آب تولید می‌شود.

بسیاری از پزشکان براین باورند که کلروفرم در انسان، باعث سرطان کبد می‌شود؛ برای جلوگیری از این خطرات، برخی از کشورها از ازن یا دی‌اکسید کلر برای گندزدایی استفاده می‌کنند، زیرا با این عوامل گندزدا کلروفرم تولید نمی‌شود یا به میزان ناچیز تولید می‌گردد. با توجه به دبی آب و حجم مورد گندزدایی و ابعاد پروژه، روشهای تزریق کلر و نوع دستگاه کلریناتور تعیین می‌شود.

با توجه به اینکه کلر زن را پرکاربردترین پکیج تزریق مواد شیمیایی می‌نامند پیشنهاد می‌نمائیم صفحه دستگاه تزریق مواد شیمیایی را نیز مطالعه کنید.

انواع روش های کلر زنی در دستگاه کلر زن

کلر در دستگاه کلرزن ممکن است به یکی از اشکال زیر در دسترس باشد:

 • گازکلر Cl2
 • کلرامین NH2 Cl و NHCl2
 • پرکلرین High Test Hypochlorit) H. T. H)
 • دی اکسید کلر Clo2

تصفیه فاضلاب با دستگاه کلریناتور

ضد عفونی فاضلاب شهری برای تأمین آب آشامیدنی سالم و برای رودخانه ها و نهرهای سالم ضروری است. ریزگردها در تعداد زیادی از فاضلابهای تصفیه خانه وجود دارند و شیوع بیماری ناشی از آب با منابع آب آلوده به فاضلاب یا آبهای تفریحی همراه بوده است.

کلرزنی رایج ترین روش ضد عفونی فاضلاب است و قبل از تخلیه در رودها، رودخانه‌ها یا اقیانوس ها از مواد ضد عفونی کننده بیماری ها استفاده می شود. کلر در از بین بردن انواع باکتری ویروس و تک سلولی موثر می باشد. امروزه، کلر زن فاضلاب به طور گسترده ای برای کاهش آلودگی میکروبی و خطرات احتمالی بیماری در معرض استفاده قرار می گیرد.

کلر به راحتی با مواد شیمیایی حل شده در آب، میکروارگانیسمها، جانداران کوچک، مواد گیاهی، مزه ها، بو و رنگ ها ترکیب میشود. کلر موجود در آب که با دیگر اجزای موجود در آب ترکیب نمی شود، آزاد (باقیمانده) است و نقطه شکست آنجاست که کلر آزاد برای ضد عفونی مداوم در دسترس باشد. یک سیستم ایده آل کلر زن، آن را با غلظت 0.3-0.5 میلی گرم در لیتر تهیه می کند.

کیت های آزمایش ساده، معمولاً کیت تست رنگ سنجی DPD (به اصطلاح به این دلیل که دی متیل فنیلن دی آمین (diethyl phenylene diamine) واکنش رنگ ایجاد می کند)، برای تست نقطه شکست و مانده کلر در سیستم های خاص پکیج تزریق کلر موجود است.

دستگاه تزریق کلر

فواید کلر در تصفیه فاضلاب با سیستم کلر زن

کلر زن با از بین بردن عوامل بیماری زا و سایر ناخالصی های فیزیکی و شیمیایی نقش مهمی در فرآیند تصفیه فاضلاب دارد. فواید مهم کلر در تصفیه فاضلاب با پکیج تزریق کلر در زیر ذکر شده است.

 • ضد عفونی
 • کنترل بو و جلوگیری از سستی
 • کمک به برداشتن تفاله و چربی
 • کنترل انبوه لجن فعال
 • تثبیت لجن فعال زباله قبل از دفع
 • شستشوی هوای ناپاک
 • از بین بردن سیانیدها و فنل ها
 • برداشتن آمونیاک

کلر را می توان در ضد عفونی فاضلاب به عنوان عنصر کلر (گاز) یا به عنوان یک ترکیب کلر مانند محلول مایع هیپوکلریت سدیم یا هیپوکلریت کلسیم جامد در گندزدایی استفاده کرد. کلر عنصری (گاز کلر) به طور کلی مقرون به صرفه ترین گزینه است، اما فاکتورهای دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند.

اثر کلر به عنوان ضد عفونی کننده و استفاده از آن در تصفیه آب آشامیدنی به مدت یک قرن به اثبات رسیده است زیرا کارآمد، مقرون به صرفه و آسان برای استفاده است. علاوه بر این، کلرزنی آب آشامیدنی وجود یک ماده ضد عفونی کننده باقیمانده در سراسر سیستم توزیع آب از تصفیه خانه تا شیر مصرف کننده را تضمین می کند.

دستگاه کلریناتور

کاربردهای دستگاه کلریناتور (کلر زن)

سیستم های کلریناتور برای ضد عفونی کردن آب شرب و استخر شنا، کنترل بو از لجن و رشد دریایی به عنوان مثال در برج های خنک کننده آب، گردش آب و سیستمهای خدمات آب طراحی شده اند. پکیج تزریق کلر در کشتی های مسافربری، اردوگاه ها، مراکز ورزشی و مراکز درمانی نیز استفاده می شوند.

مزایای کلرزن عبارتند از:

 • باکتری ها و ویروس ها را تا حد بی خطر کاهش می دهد.
 • موجودات دریایی و رشد لجن در سیستم های تغذیه شده با آب را کنترل کنید.
 • ضد عفونی فاضلاب و پساب های صنعتی و سیستم های خنک کننده آب
 • کاهش COD در سوپرناتانت هضم فاضلاب و فیلترهای لجن و کنسانتره
 • از بین بردن سیانیدها و سایر مواد شیمیایی قابل اکسیداسیون در آبهای فرایند صنعتی
 • تولید pH مساعد کلر برای استخر می‌باشد.
 • کنترل باکتریهای لژیونلا و بیماری لژیونر

فواید استفاده از پکیج تزریق کلر

 • هزینه مقرون بصرفه برای حمل و نقل، ذخیره و انتقال گاز کلر یا سفیدکننده تجاری با کنسانتره.
 • در برابر باکتریها، قارچ ها و ویروس ها بسیار مؤثر است.
 • اثر ماندگار از ساعت ها تا روزها در نتیجه عمل انبار ضد عفونی کننده.
 • مصرف کم انرژی؛ استفاده از باتری اتومبیل یا پنل خورشیدی که برای بسیاری از برنامه ها امکان پذیر است.
 • هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد، عدم آلودگی ناشی از حمل و نقل کلر، عدم آلودگی هنگام بروز نشتی
 • فاقد دود و بوی سخت، هیچ گونه قرمزی چشم یا خارش پوست ناشی از شنا در آب غنی از محصولات جانبی کلر وجود ندارد.

زمان تماس با میکروارگانیسم ها در کلر زن

زمان تماس (احتباس) (جدول 1) در کلر زن عبارت است از دوره زمانی بین ضدعفونی کننده و زمان استفاده از آب. تعامل طولانی بین کلر و میکروارگانیسم ها منجر به یک فرآیند ضد عفونی مؤثر می شود. زمان تماس کلر با سیال در سیستم کلر زن با توجه به غلظت کلر، نوع پاتوژنهای موجود، pH و دمای آب متفاوت می باشد. زمان تماس باید در شرایط دمای کم آب یا pH بالا (قلیایی) افزایش یابد.

در دستگاه کلریناتور مخلوط کردن کامل کلر و آب ضروری است و اغلب برای دستیابی به زمان تماس مناسب، مخزن نگهدارنده لازم است. در یک سیستم چاه، مخزن نگهدارنده با حداقل اندازه با ضرب کردن ظرفیت پمپ در عدد 10 تعیین می شود.

به عنوان مثال، یک پمپ 5 گالن در دقیقه (GPM) به مخزن نگهدارنده 50 گالن نیاز دارد. مخازن فشار برای این منظور توصیه نمی شود زیرا آنها معمولاً دارای یک ورودی/خروجی ترکیبی هستند و تمام آب از داخل مخزن عبور نمی کند.

 دقیقه مورد نیاز K / کلر باقیمانده (میلی گرم در لیتر)=مقادیر K برای تعیین زمان تماس با کلر است.

جدول 1. محاسبه زمان تماس در دستگاه کلر زن

حداقل دمای آب (درجه فارنهایت)

بیشترین PH

<40

45

>50

6

5

4

6.5

12

10

8

7

18

15

12

7.5

24

20

16

8

30

25

20

8.5

36

30

24

9

انواع کلر مورد استفاده

سیستم های آب عمومی از کلر به صورت گازی استفاده می کنند که برای مصارف خانگی بسیار خطرناک و گران است. سیستم های خصوصی از کلر مایع (هیپوکلریت سدیم) یا کلر خشک (هیپوکلریت کلسیم) استفاده می کنند. برای جلوگیری از رسوب سختی در تجهیزات، تولید کنندگان توصیه می کنند هنگام تهیه محلول های کلر از آب نرم، تقطیر شده یا ضد آب در کلر زن استفاده کنند.

کلرزنی آب

کاربردها و مشخصات کلر مایع

 • سفید کننده خانگی رایج ترین نوع کلر موجود در کلر زن
 • 5.25٪ (سفید کننده لباسشویی خانگی)
 • 18٪ (سفید کننده لباسشویی تجاری)
 • کمی پایدارتر از محلول های کلر خشک
 • محافظت از آفتاب، هوا و گرما

کاربردها و مشخصات کلر خشک

 • پودر حل شده در آب
 • کلر موجود: 4٪
 • رسوب سنگین تولید می کند که تجهیزات کلر زن را مسدود می کند. تصفیه مورد نیاز است.
 • پودر خشک در صورت نگهداری صحیح، پایدار است.
 • خطر آتش سوزی پودر خشک در نزدیکی مواد قابل اشتعال وجود دارد.
 • محلول قدرت، به مدت 1 هفته حفظ می شود.
 • محافظت از آفتاب و گرما.

برای اطلاعات بیشتر و کامل درباره سیستمهای مشابه جهت گند زدایی و تصفیه آب پیشنهاد میکنیم ازن ژنراتور را مشاهده فرمایید.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 17 میانگین: 4.6]
1 دیگاه