کلر زن – قیمت دستگاه کلرزن

کلر زن

ترکیبات کلردار برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های موجود در آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. گندزدایی آب آشامیدنی با هدف کشتن عامل‌های میکروبی بیماری‌زا، کنترل میکروارگانیسم‌های مزاحم، جلوگیری از رشد دوباره میکروبی در شبکه‌های آب‌رسانی و همچنین حذف یا تقلیل رنگ، طعم و بوی آب انجام میشود.

دستگاه کلر زن چیست؟

کلر زن، کلریناتور، دستگاه یا پکیج تزریق کلر، اعم مدل مایع یا گازی، سیستمی است برای تزریق کلر در مرحله گندزدایی تصفیه آب و فاضلاب استفاده میشود. این دستگاه شامل مجموعه تجهیزاتی است که با استفاده از دوزینگ پمپ (پمپ تزریق) مقدار معینی کلر را به یک مخزن، و از آنجا به سیال یا فضای مورد نظر، برای از بین بردن بو، باکتریها و ویروسها تزریق می کند.

آب چاه‌های مسکونی اغلب حاوی باکتری‌ها، بو و مواد معدنی مضر مانند آهن و منگنز هستند. برای از بین بردن این آلودگی‌ها، می‌توان از سیستم کلرزنی استفاده کرد.

کلرزن چیست

اولین قدم در انتخاب سیستم کلرزنی، آزمایش آب چاه است. آزمایش آب، میزان مواد معدنی، قلیاییت و pH آب را مشخص می‌کند. PH آب مهم است زیرا هرچه PH بیشتر باشد، کلر بیشتری برای ضدعفونی آب لازم است.

تزریق کلر رایج‌ترین روش ضدعفونی آب است. کلر در برابر بسیاری از باکتری‌های بیماری‌زا مؤثر است، اما دوز طبیعی آن باعث از بین رفتن همه ویروس‌ها، باکتری‌ها یا کرم‌ها نمی‌شود. برای از بین بردن کامل آلودگی‌های آب، می‌توان از سیستم کلرزنی همراه با فیلتراسیون استفاده کرد.

کاربردهای دستگاه کلریناتور

کاربردهای دستگاه کلرزن عبارتند از:

  • گندزدایی آب آشامیدنی

گندزدایی آب آشامیدنی یکی از مهمترین مراحل تصفیه آب است. کلرزنی یکی از متداول‌ترین روش‌های گندزدایی آب آشامیدنی است. کلرزنی باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا را از بین می‌برد و آب را برای مصرف انسان ایمن می‌کند.

  • ضدعفونی استخرهای شنا

استخرهای شنا مکان مناسبی برای رشد باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها هستند. کلرزنی یکی از روش‌های موثر برای ضدعفونی استخرهای شنا است. کلرزنی با از بین بردن میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا از شیوع بیماری‌های ناشی از آلودگی آب جلوگیری می‌کند.

  • کنترل رشد جلبک‌ها

جلبک‌ها نیز می‌توانند در استخرهای شنا رشد کنند و باعث ایجاد مشکلاتی مانند بوی بد، کاهش شفافیت آب و حتی مسمومیت شوند. کلرزنی یکی از روش‌های موثر برای کنترل رشد جلبک‌ها در استخرهای شنا است. کلرزنی جلبک‌ها را از بین می‌برد و از رشد مجدد آنها جلوگیری می‌کند.

  • کاهش بوی آب

آب چاه‌های آب اغلب حاوی باکتری‌ها و مواد معدنی هستند که می‌توانند باعث ایجاد بوی نامطبوع در آب شوند. کلرزنی می‌تواند به کاهش بوی آب کمک کند. کلرزنی باکتری‌ها را از بین می‌برد و مواد معدنی را اکسید می‌کند که باعث از بین رفتن بوی آنها می‌شود.

کاربردهای کلریناتور

علاوه بر کاربردهای ذکر شده، پکیج تزریق کلر در کاربردهای دیگری مانند تصفیه آب صنعتی، آبیاری و کنترل آفات نیز استفاده می‌شود.

 1. ضد عفونی کردن آب مصرفی ورودی به برج خنک کننده
 2. کلرزنی آب پیش تصفیه ورودی به دستگاه های اسمز معکوس جهت جلوگیری از گرفتگی ممبرانهای RO بدلیل گرفتگی و فولینگ میکروبی
 3. اکسیداسیون و حذف آهن، منگنز، آمونیاک و سولفید آب
 4. کاهش بی او دی (BOD) موجود در آب یا پساب
 5. کنترل پدیده بالکینگ در تصفیه بیولوژیکی فاضلاب
 6. ضدعفونی و گندزدایی آب مصرفی کشتارگاه ها، دامداریها، دامپروریها
 7. از بین بردن رنگ، زیرا کلر خاصیت رنگبری دارد.
 8. تزریق کلر مایع و مواد شیمیایی جهت از بین بردن کلیفرم ها در خروجی پکیج تصفیه فاضلاب

مزایای استفاده از سیستم کلرزن

 • باکتری ها و ویروس ها را تا حد بی خطر کاهش می دهد.
 • موجودات دریایی و رشد لجن در سیستم های تغذیه شده با آب را کنترل کنید.
 • ضد عفونی فاضلاب و پساب های صنعتی و سیستم های خنک کننده آب
 • کاهش COD در سوپرناتانت هضم فاضلاب و فیلترهای لجن و کنسانتره
 • از بین بردن سیانیدها و سایر مواد شیمیایی قابل اکسیداسیون در آبهای فرایند صنعتی
 • تولید pH مساعد کلر برای استخر می‌باشد.
 • کنترل باکتریهای لژیونلا و بیماری لژیونر
 • هزینه مقرون بصرفه برای حمل و نقل، ذخیره و انتقال کلر
 • در برابر باکتریها، قارچ ها و ویروس ها بسیار مؤثر است.
 • اثر ماندگار از ساعت ها تا روزها
 • مصرف کم انرژی
 • هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد، عدم آلودگی ناشی از حمل و نقل کلر، عدم آلودگی هنگام بروز نشتی
 • با توجه به سادگی سیستم نیاز به دانش یا مهارت خاصی برای استفاده از آن ندارد.
 • دستگاه کلر زن دستگاهی بادوام است که می‌تواند سال‌ها بدون نیاز به تعمیر یا نگهداری استفاده شود.
 • این دستگاه با قیمت مناسب و مقرون به صرفه ارائه میشود.

قیمت کلر زن

دستگاه های کلریناتور اغلب به صورت سفارشی طراحی و ساخته میشوند. پارامترهای تاثیر گذار در قیمت دستگاه کلرزن مایع عبارتند از:

 1. مارک دوزینگ پمپ مورد استفاده شامل مارک های اتاترون ایتالیا، پمپیران و…
 2. مقدار تزریق کلر در دقیقه
 3. حجم کلر مایع مصرفی
 4. میزان فشار خط تزریق کلر
 5. ظرفیت مخزن مورد استفاده جهت هم‌ زدن
 6. سازه ای که دستگاه روی آن سوار میشود، که چنانچه استیل باشد قیمت بالاتر خواهد رفت.

گندزدایی آب توسط کلر

روشهای مختلفی برای گندزدایی و ضدعفونی کردن آب و پساب وجود دارند که مهم ترین آنها عبارتند از: استفاده از کلر زن، نصب ازن ژنراتور، استفاده از دی اکسید کلر، برم و اشعه ماوراء بنفش. از بین روشهای ذکر شده کلرزنی آب عمومی ترین و ارزان ترین روش گندزدایی محسوب میباشد.

دو دلیل بسیار مهم که روش کلرزنی آب را نسبت به سایر روشهای گندزدایی و استریل متمایز می کند، یکی ارزان بودن و قابل دسترس بودن کلر و دیگری اثر ابقایی و کلر آزاد باقی مانده در آب پس از ضدعفونی و گندزدایی است. به همین دلیل کاربرد وسیع تری نسبت به سایر روش های گندزدایی دارد.

استفاده از کلرزن برای تصفیه آب

قابل ذکر است که کلرزنی با هدف کنترل و از بین بردن عوامل بیماری زا، تخم انگل ها، عوامل میکروبی، حذف یا تقلیل رنگ و از بین بردن عوامل تولید طعم و بو در آب انجام می شود.

چنانچه از گاز کلر جهت گندزدایی استفاده شود آنرا کلریناتور (پکیج کلرزن گازی) و در صورتی که از کلر مایع جهت ضدعفونی کردن استفاده شود آنرا هیپوکلریناتور یا کلریناتور مایع می نامند.

انواع دستگاه تزریق کلر

در صورت استفاده از پکیج کلرزن، کلر معمولا به دو صورت کلر جامد یا پودری و کلر مایع جهت گندزدایی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی استفاده از هیپو کلریت سدیم یا همان آب ژاول و دیگری استفاده از پودر کلر (کلر جامد) که هیپوکلریت کلسیم یا پرکلرین نامیده می شود.

1 – پکیج تزریق کلر مایع

در این نوع دستگاه‌ها، کلر به صورت محلول مایع به آب تزریق می‌شود. محلول کلر مایع نسبت به گاز کلر ایمن‌تر است و کار با آن آسان‌تر است.

2 – دستگاه کلرزن گازی

در این نوع دستگاه‌ها، کلر به صورت گازی به آب تزریق می‌شود. گاز کلر ماده‌ای سمی و خطرناک است، بنابراین برای استفاده از این نوع دستگاه‌ها باید نکات ایمنی لازم را رعایت کرد.

دستگاه کلر زن مایع (هیپوکلریناتور)

هیپوکلریناتور دستگاهی است که پس از محلول سازی، کلر را بصورت مایع درون سیال تزریق میکند و به آنها دستگاه کلریناتور مایع نیز می‌گویند.

کلرزن مایع بسته به نیاز در ظرفیتهای گوناگون ساخته میشوند. با توجه به اینکه قیمت این مدل نسبت به کلرزن های گازی مناسب تر است لذا کاربری بیشتری در گندزدایی و ضدعفونی کردن آب دارند.

جهت استفاده از پرکلرین که به شکل پودر کلر است، ابتدا باید آنرا با آب ترکیب کرد و به شکل محلول کلر درآورد و پس از رقیق سازی و تهیه محلول آنرا توسط دستگاه به آب تزریق نمود.

کلریناتور مایع

دستگاه کلر زن مایع بیشتر برای کلرزنی اجتماعات کوچک، کارگاهها و کارخانجات، استخرهای شنا و کلرزنی پساب تصفیه شده پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب کاربرد دارد.

کلرزن گازی

سیستم های کلریناتور گازی اغلب برای حذف آلودگی آب در مکانهایی که میزان مصرف آب زیاد است، استفاده می شود. کلر گازی که در مخازن کلر تحت فشار پر شده است، با استفاده از وسایل و لوازم جانبی مناسب، در دوزهایی به آب اضافه می شود و در نتیجه ضد عفونی می شود. گاز کلر تقریبا 100٪ خالص است. بنابراین، فضای کمتری اشغال می کند و نسبت به کلر مایع مقرون به صرفه است.

با این وجود، داشتن کلر در حالت گاز در محیط می تواند خطرات مهمی برای سلامتی انسان به همراه داشته باشد. بنابراین باید اقدامات ایمنی لازم انجام شود و ماده با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد. در روستاها، شهرها و شهرهایی که میزان مصرف آب زیاد است، سیستم های کلریناتور گازی معمولاً ترجیح داده می شود.دستگاه کلرزن گازی

اجزای کلر زن گازی

مهمترین تجهیزات و اجزای کلر زن گازی عبارتند از:

 1. مخزن نگهداری گاز کلر
 2. تنظیم کننده های خلا (Vacuum Regulators)
 3. کلریناتور
 4. انژکتورها
 5. بوستر پمپ
 6. فیلترها و لوازم جانبی
 7. ابزار اندازه گیری کلر باقیمانده
 8. آشکارسازهای نشت گاز کلر
 9. شیرآلات
 10. شیلنگهای ارتباطی انعطاف پذیر
 11. تجهیزات ایمنی

کاربردهای کلریناتور

کلریناتور گازی دقیق یک مؤلفه اساسی برای بسیاری از کاربردهای صنعتی و عمرانی است. گاز کلر تزریق شده توسط سیستم کلر زن گازی باعث غلبه بر باکتریها می شود و آنها را کاملا از بین می برد. این گاز همچنین باعث از بین بردن بوی نامطبوع و ضدعفونی کردن کامل محیط آب استفاده می شود.

با توجه به این مسائل پیچیده، سرمایه گذاری در سیستم کلرزنی گازی خریدی هوشمندانه و ضروری برای بسیاری از کاربردها است. برخی از این کاربردها عبارتند از:

 • بهبود طعم، ایمنی و بوی آب آشامیدنی
 • ضدعفونی آب و فاضلاب فرایندهای صنعتی
 • حذف جلبک و کنترل لجن
 • ضد عفونی کردن آب استخرها
 • ضد عفونی کردن فاضلاب تصفیه شده

نصب دستگاه کلرزن گازی

به دلیل خاصیت انفجاری گاز کلر این نوع سیستم ها می بایست توسط کارشناسان متخصص نصب شوند. زیرا اشتباهات کوچک در حین نصب ممکن است باعث ایجاد ایراد و یا حتی تخریب واحدها شود.

برای نصب کلرزن گازی باید از ابزارها و راه کارهای مناسب استفاده شود. برای مثال قبل از مونتاژ، روغن کاری اجزا توسط گریس سیلیکون باعث می شود اجزا بعد از مدت زمان کار طولانی به راحتی از یکدیگر جدا شوند. وازلین برای روانکاری اجزای سیستم کلریناتور مناسب نیست.

روش تزریق کلر در دستگاه تزریق کلر گازی

تزریق گاز کلر محدود است و در دمای اتاق، حجم ثابت گاز کلری که در ساعت از یک سیلندر کلر تحویل داده می شود نباید بیش از 1٪ از محتوای اصلی باشد. در غیر این صورت اتلاف انرژی ناشی از تبخیر کلر ممکن است خطر یخ زدن سیلندر را ایجاد کند. در نتیجه، حداکثر نرخ به عنوان مثال یک سیلندر 65 کیلوگرم 650 گرم Cl2/h است.

چیدمان سیلندرهای گاز کلر

سیلندرهای گاز کلر مطابق شکل زیر به یک کلکتور نصب می شوند و سیستم به گونه ای تنظیم می شود که گاز کلر به طور همزمان از تمام سیلندرها تهیه می شود. برای اتصال سیلندرها به خط اصلی از لوله‌های مسی انعطاف پذیر استفاده می‌شود.

چیدمان سیلندرهای گاز کلر

طراحی سیستم لوله کشی

برای هدایت گاز کلر در دستگاه کلر زن گازی از لوله های فلزی و پلاستیکی استفاده می شود. در محدوده فشار بیش از حد استفاده از لوله های فلزی بدون درز (این لوله ها در برابر گاز کلر مقاوم هستند و نیازی به محافظت در برابر خوردگی داخلی لازم نیست) الزامی است، لیکن در محدوده خلاء عمدتا لوله های پلاستیکی نصب شده اند.

لوله های فشار بالا و حتی لوله های مسی انعطاف پذیر می بایست در جهت واحد اندازه گیری رو به بالا اجرا شوند چرا که ممکن است قطرات میعانات به داخل سیلندر برگردد و در نتیجه تغییرات دما ممکن است گاز کلر درون دستگاه کلر زن گازی را به کلر مایع تبدیل نماید.

برای جلوگیری از این پدیده درون پکیج تزریق گاز کلر می بایست دمای محیط را یکنواخت کرد در صورتی که شرایطی برای یکنواخت کردن دمای محیط وجود ندارد باید شیر کاهنده فشار نصب گردد.

طراحی سیستم لوله کشی کلرزن گازی

نصب وکیوم رگولاتور

سیلندر های گاز کلر باید توسط نگهدارنده به دیوار متصل شوند. از طرفی سیلندرها باید قبل از اتصال به واحد اصلی (کلریناتور گازی)، به دمای محیط رسیده باشند و گاز کلر موجود در سیلندرها به دلیل حمل ونقل باید به سکون برسند. وکیوم رگولاتور به دو صورت انجام می شود؛ یا مستقیما روی شیر سیلندر و یا روی نگهدارنده دیواری.

دستگاه کلرزن گازی

معایب دستگاه های کلرزن

کلر باقیمانده توسط دستگاه تزریق کلر در اثر ترکیب با مواد آلی موجود در آب تولید ترکیباتی سمی موسوم به تری هالومتان ها را می کند که اکثر متخصصان بر سرطان زا بودن این ترکیبات باور دارند. کلرزن باعث از بین رفتن میکروارگانیسم های موجود در آب می‌شود. این در حالی است که لاشه این میکروارگانیزمها در آب باقی می‌مانند و ممکن است خود منبع آلودگی شوند.

تماس کلر با پوست و موی انسان ممکن است باعث ایجاد حساسیت، ریزش مو، خشکی پوست؛ آسم و مشکلات دیگر گردد. قسمتی از میکرو ارگانیسمها همانند کریپتوس یرودیوم با کلرزنی از بین نمیروند. در موقع مصرف آب آشامیدنی باید کلر باقیمانده آن حذف گردد تا باعث مشکلات در انسان نگردد.

از مهمترین موانع برای استفاده از کلر زن به منظور گندزدایی آب، تولید مواد کلردار آلی است؛ که جزو آلاینده‌ها هستند و بعضی نیز جزء ترکیبات سمی می‌باشند. آبی که به آن کلر تزریق شده حاوی فنل یا ترکیبی از آن می باشد، و باعث ایجاد ترکیبات سمی با بو و مزه زننده می‌شود.

اشکال دیگر پکیج تزریق کلر، تولید تری‌ها‌لومتانها می‌باشد. ترکیب نگران کننده و خطرناک اصلی کلروفرم می‌باشد که از واکنش هیپوکلرو اسید با ماده آلی حل شده در آب تولید می‌شود.

بسیاری از پزشکان براین باورند که کلروفرم در انسان، باعث سرطان کبد می‌شود؛ برای جلوگیری از این خطرات، برخی از کشورها از ازن یا دی‌اکسید کلر برای گندزدایی استفاده می‌کنند، زیرا با این عوامل گندزدا کلروفرم تولید نمی‌شود یا به میزان ناچیز تولید می‌گردد.

با توجه به اینکه کلر زن را پرکاربردترین پکیج تزریق مواد شیمیایی می‌نامند پیشنهاد می‌نمائیم صفحه دستگاه تزریق مواد شیمیایی را نیز مطالعه کنید.

تصفیه فاضلاب با دستگاه کلریناتور

ضد عفونی فاضلاب شهری برای تأمین آب آشامیدنی سالم و برای رودخانه ها و نهرهای سالم ضروری است. کلرزنی رایج ترین روش ضد عفونی فاضلاب است و قبل از تخلیه در رودها، رودخانه‌ها یا اقیانوس ها از مواد ضد عفونی کننده بیماری ها استفاده می شود.

کلر در از بین بردن انواع باکتری ویروس و تک سلولی موثر می باشد. امروزه، کلر زن فاضلاب به طور گسترده ای برای کاهش آلودگی میکروبی و خطرات احتمالی بیماری در معرض استفاده قرار می گیرد.

کلر به راحتی با مواد شیمیایی حل شده در آب، میکروارگانیسمها، جانداران کوچک، مواد گیاهی، مزه ها، بو و رنگ ها ترکیب میشود. کلر موجود در آب که با دیگر اجزای موجود در آب ترکیب نمی شود، آزاد (باقیمانده) است و نقطه شکست آنجاست که کلر آزاد برای ضد عفونی مداوم در دسترس باشد. یک سیستم ایده آل کلر زن، آن را با غلظت 0.3-0.5 میلی گرم در لیتر تهیه می کند.

کیت های آزمایش ساده، معمولاً کیت تست رنگ سنجی DPD (به اصطلاح به این دلیل که دی متیل فنیلن دی آمین (diethyl phenylene diamine) واکنش رنگ ایجاد می کند)، برای تست نقطه شکست و مانده کلر در سیستم های خاص پکیج تزریق کلر موجود است.

دستگاه تزریق کلر

فواید کلر در تصفیه فاضلاب

کلر زن با از بین بردن عوامل بیماری زا و سایر ناخالصی های فیزیکی و شیمیایی نقش مهمی در فرآیند تصفیه فاضلاب دارد. فواید مهم کلر در تصفیه فاضلاب با پکیج تزریق کلر در زیر ذکر شده است.

 • ضد عفونی
 • کنترل بو و جلوگیری از سستی
 • کمک به برداشتن تفاله و چربی
 • کنترل انبوه لجن فعال
 • تثبیت لجن فعال زباله قبل از دفع
 • شستشوی هوای ناپاک
 • از بین بردن سیانیدها و فنل ها
 • برداشتن آمونیاک

کلر را می توان در ضد عفونی فاضلاب به عنوان عنصر کلر (گاز) یا به عنوان یک ترکیب کلر مانند محلول مایع هیپوکلریت سدیم یا هیپوکلریت کلسیم جامد در گندزدایی استفاده کرد. کلر عنصری (گاز کلر) به طور کلی مقرون به صرفه ترین گزینه است، اما فاکتورهای دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند.

اثر کلر به عنوان ضد عفونی کننده و استفاده از آن در تصفیه آب آشامیدنی به مدت یک قرن به اثبات رسیده است زیرا کارآمد، مقرون به صرفه و آسان برای استفاده است. علاوه بر این، کلرزنی آب آشامیدنی وجود یک ماده ضد عفونی کننده باقیمانده در سراسر سیستم توزیع آب از تصفیه خانه تا شیر مصرف کننده را تضمین می کند.

دستگاه کلریناتور

زمان تماس با میکروارگانیسم ها در کلر زن

زمان تماس (احتباس) (جدول 1) در کلر زن عبارت است از دوره زمانی بین ضدعفونی کننده و زمان استفاده از آب. تعامل طولانی بین کلر و میکروارگانیسم ها منجر به یک فرآیند ضد عفونی مؤثر می شود. زمان تماس کلر با سیال در سیستم کلر زن با توجه به غلظت کلر، نوع پاتوژنهای موجود، pH و دمای آب متفاوت می باشد. زمان تماس باید در شرایط دمای کم آب یا pH بالا (قلیایی) افزایش یابد.

در دستگاه کلریناتور مخلوط کردن کامل کلر و آب ضروری است و اغلب برای دستیابی به زمان تماس مناسب، مخزن نگهدارنده لازم است. در یک سیستم چاه، مخزن نگهدارنده با حداقل اندازه با ضرب کردن ظرفیت پمپ در عدد 10 تعیین می شود.

به عنوان مثال، یک پمپ 5 گالن در دقیقه (GPM) به مخزن نگهدارنده 50 گالن نیاز دارد. مخازن فشار برای این منظور توصیه نمی شود زیرا آنها معمولاً دارای یک ورودی/خروجی ترکیبی هستند و تمام آب از داخل مخزن عبور نمی کند.

 دقیقه مورد نیاز K / کلر باقیمانده (میلی گرم در لیتر)=مقادیر K برای تعیین زمان تماس با کلر است.

جدول 1. محاسبه زمان تماس در دستگاه کلر زن

حداقل دمای آب (درجه فارنهایت)

بیشترین PH

<40

45

>50

6

54

6.5

12

108

7

18

1512

7.5

24

2016

8

30

2520

8.5

363024

9

معرفی ماده کلر

گاز کلر یک گاز با رنگ زرد سبز است که در شرایط نرمال دما و فشار سنگین تر از هوا است. این ماده به عنوان یک ماده اکسید کننده سریع عمل می کند، با طعم و بو از نظر ارگانیک عمل می کند و باقیمانده کلر آزاد ایجاد می کند.

کلر ماده ضد عفونی کننده باکتریایی خوبی است که جهت از بین بردن باکتری ها و در حقیقت گندزادیی به زمان تماس کوتاه تا متوسط نیاز دارد. در علم شیمی این موضوع به خوبی درک شده است که بیش از 200 سال کلر برای ضد عفونی استفاده شده است.

انواع کلر برای گندزدایی

سیستم های آب عمومی از کلر به صورت گازی استفاده می کنند که برای مصارف خانگی بسیار خطرناک و گران است. سیستم های خصوصی از کلر مایع (هیپوکلریت سدیم) یا کلر خشک (هیپوکلریت کلسیم) استفاده می کنند. برای جلوگیری از رسوب سختی در تجهیزات، تولید کنندگان توصیه می کنند هنگام تهیه محلول های کلر از آب نرم، تقطیر شده یا ضد آب در کلر زن استفاده کنند.

کلر در دستگاه کلرزن ممکن است به یکی از اشکال زیر در دسترس باشد:

 • گاز کلر Cl2
 • کلرامین NH2 Cl و NHCl2
 • پرکلرین High Test Hypochlorit) H. T. H)
 • دی اکسید کلر Clo2

کلرزنی آب

کاربردها و مشخصات کلر مایع

 • سفید کننده خانگی رایج ترین نوع کلر موجود در کلر زن
 • 5.25٪ (سفید کننده لباسشویی خانگی)
 • 18٪ (سفید کننده لباسشویی تجاری)
 • کمی پایدارتر از محلول های کلر خشک
 • محافظت از آفتاب، هوا و گرما

کاربردها و مشخصات کلر خشک

 • پودر حل شده در آب
 • کلر موجود: 4٪
 • رسوب سنگین تولید می کند که تجهیزات کلر زن را مسدود می کند. تصفیه مورد نیاز است.
 • پودر خشک در صورت نگهداری صحیح، پایدار است.
 • خطر آتش سوزی پودر خشک در نزدیکی مواد قابل اشتعال وجود دارد.
 • محلول قدرت، به مدت 1 هفته حفظ می شود.
 • محافظت از آفتاب و گرما.

برای اطلاعات بیشتر و کامل درباره سیستمهای مشابه جهت گند زدایی و تصفیه آب پیشنهاد میکنیم ازن ژنراتور را مشاهده فرمایید.

فایل PDF آموزش استفاده از کلرزن برای دانلود کلیک کنید : طریقه استفاده از کلر زن

رای کاربران
[امتیاز کلی: 17 میانگین: 4.6]
1 دیگاه
 1. avatar شرکت مهندسین مشاور

  کاتالوگ محصولات سیستم کلرزن تون رو لطفا داخل سایت بارگذاری کنین

۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید