دستگاه فیلتر پرس چیست؟ قیمت فیلترپرس دستی و هیدرولیک

فیلتر پرس

فیلتر پرس دستگاهی است که در فرآیند تصفیه و جداسازی مواد جامد و مایعات از هم استفاده میشود. فرایند جداسازی و تصفیه در این سیستم با استفاده از فشاری که توسط پمپ بر صفحات وارد میشود، انجام میگیرد. شرکت ناب زیست تولید کننده فیلترهای فشاری مختلف با ابعاد و ظرفیتهای متفاوت می‌‌باشد.

فیلترپرس یک دستگاه پرکاربرد در صنعت تصفیه پساب می‌‌باشد که با توجه به کاربری‌های متنوع، مدلهای مختلفی دارد. در هر نوع از دوغابهایی که آب مازاد دیده شود و نیاز به کاهش رطوبت در آنها وجود دارد، از این دستگاه استفاده میشود. این فیلترهای پرسی غالباَ با توجه به مکانیزم تحت فشار خود، بیشترین میزان آب‌گیری را ارائه میدهند.

فیلتر پرس چیست؟

فیلتر پرس یک دستگاه صنعتی است که با اعمال فشار بصورت هیدرولیک (دستی یا برقی)، پشت صفحاتی مشبک و موازی از جنس پلی پروپیلن که روی آنها پارچه کشیده شده است، امکان جداسازی ذرات جامد و تصفیه پساب سوسپانسیون خروجی از کارخانجات، معادن، صنایع و… فراهم میکند. این سیستم پس از انجام تصفیه امکان استفاده مجدد از آب و کیک تشکیل شده را فراهم می نماید.

بدلیل استفاده از نیروی فشار جهت جداسازی ذرات معلق درون پساب به آنها فیلتر فشاری نیز گفته می شود. به شکل ساده میتوان گفت دستگاه فیلترپرس ، لجن را به صورت یک کیک خشک فشرده میکند. این فشرده سازی بسته به چگالی، فشار تراکم و ویژگیهای خاص هر لجن، متفاوت خواهد بود.

به خروجی پساب تصفیه شده که به صورت جامد است به اصطلاح کیک گفته میشود. بخش تخلیه کیک به سه صورت دستی ، زنجیری و تخلیه اتومات یا رباتیک می باشد. معمولا برای دستگاه‌های بزرگ همچون سایزهای 100، 120 و 150 بدلیل سنگین شدن صفحه به همراه کیک و مشکل بودن جابجایی آن توسط اپوراتور، از سیستم اتومات یا plc استفاده میشود.

فیلتر پرس چیست

همچنین دستگاه های فیلترپرس از نظر میزان آبگیری کیک به دو دسته چمبری و ممبرانی ساخته میشوند. فیلتر فشاری چمبری صفحاتی از جنس پلی پروپیلن هستند که در یک مرحله آبگیری انجام میدهند. در صفحات ممبرانی، علاوه بر این آبگیری دو کیسه انعطاف پذیر در دو طرف هر کیک تشکیل شده وجود دارند که با فشار آب یا هوا از دو طرف کیک فشاری مضاعف به کیک وارد می نمایند و باعث می شود آبگیری بیشتری انجام شود (کیک خشک تری تولید شود).

فیلتر پرس ممبرانی به علت اختلاف قیمت بالا، معمولا برای زمانی استفاده میشود که مواد جامد خشک تر نیاز باشد، یا فاز محلول یا مایع ارزش ریالی بالایی داشته باشد.

کاربردهای فیلتر پرس

کاربرد فیلترهای فشاری در صنایع بسیار متفاوتی کاربرد دارد. از صنایع تولید مواد غذایی گرفته تا صنعت آبکاری و فلزات سنگین. در زیر عمده صنایعی که فیلترپرس در آنها مورد استفاده قرار میگیرد آورده شده است:

 • جهت تصفیه و پاکسازی و فیلتراسیون در تولیدات صنعتی مختلف
 • صنایع نساجی و رنگرزی
 • صنعت قند و شکر سازی
 • صنایع کاشی و سرامیک
 • آبکاری و تولید فلزات سنگین
 • محصولات غذایی و نوشیدنی.
 • در صنعت داروسازی برای داشتن فرایندهای کنترل شده و دقیق و محیطهای تمیز.

مهمترین موارد کاربردی دستگاه فیلتر پرس تصفیه فاضلاب، برای جداسازی و تصفیه لجن‌ها از آب است. ضمناَ در صنعت پالایش و پتروشیمی برای تولید مواد با کیفیت، به فیلترهایی با حجم و فشار بالا و مکانیسم اتوماتیک نیاز خواهد بود. انواع صنایع معدنی و تولید سرامیک نیز به فیلترهای عظیم مدرن نیاز دارند تا فرآیندهای جداسازی را به‌خوبی پی‌ریزی کنند. از میان استفاده‌های دیگر این فیلترها می‌‌توان به آبکاری، متالوژی و کارخانه‌های سنگ مرمر به منظور جدا کردن آب از گل برای استفاده مجدد از آب در طول روند برش سنگ مرمر، اشاره کرد.

موارد کاربرد فیلتر پرس

انواع فیلتر پرس

سه نوع اصلی از این نوع فیلتر پرس وجود دارد:

 • دستی
 • اتوماتیک
 • هیدرولیک

هر کدام از انواع مدل‌های تولیدی بر اساس نیاز میتواند در صنعت مشخصی به کار گرفته شود. بدیهی است که قیمتهای این دستگاه براساس دستی یا اتوماتیک بودن و حجم کارکرد آنها متفاوت خواهد بود. در ادامه به بررسی و تشریح هر کدام پرداخته شده است.

فیلتر پرس دستی

ارزانترین نوع این سیستمها فیلتر پرس دستی می‌‌باشد. حرکات صفحات، تخلیه کیک و فیلتراسیون در این مدل، به صورت دستی انجام میشود. در نتیجه بیشتر برای کاربردهای محدودی از جمله تصفیه و فرآوری در حجمهای کم استفاده میشود. جنس شاسی این دستگاه‌ها اغلب از آهن، چدن یا استیل میباشد.

این مدل از فیلتر پرس‌ها معمولا با صفحات به سایز 20*20، 40*40 و 60*60 با تعداد صفحات محدود (معمولا کمتر از 15 صفحه) تولید میشوند. در فرایند ساخت این دستگاه فیلتر پرس دستی، از پمپ و مخزن هیدرولیک استفاده نمیشود و اپراتور به وسیله پیچی که روی دستگاه تعبیه شده است، عملیات آب‌بند شدن صفحات را تکمیل می‌کند.

فیلتر پرس دستی

فیلتر پرس هیدرولیک

دستگاه فیلتر پرس هیدرولیک، از رایجترین فیلترهای فشاری می‌‌باشند. فیلترپرس هیدرولیک به طور گسترده‌ای در کاربردهای مختلف صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند و در شرایط زیر نصب می‌شوند:

 1. سیستم‌های کوچک و با تعداد صفحات کم؛ که کارفرما بخواهد عملیات آب‌بندی محلول در دستگاه را بدون نیروی انسانی و با فشار پمپ هیدرولیکی انجام دهد.
 2. درون دستگاه‌های بزرگ یا با تعداد صفحات زیاد؛ که عملا آب بندی محلول در دستگاه بوسیله نیروی انسانی، غیرممکن یا بسیار سخت باشد.

به‌دلیل فشار یکنواختی که بین صفحات در فیلتر پرس هیدرولیک نسبت به فیلترهای فشاری دستی ایجاد میشود، رطوبت کیک تخلیه‌ شده خیلی کم خواهد بود. بطوریکه کیک‌های خروجی از این نوع فیلترها، تنها بین 18-25.5% رطوبت به‌ همراه دارند. همچنین ظرفیت تصفیه نیز بیشتر میگردد. تخلیه کیک در این دستگاه‌ها هم به‌ طریق دستی توسط اپراتور و هم بصورت اتوماتیک توسط دستگاه، انجام می‌شود.

نکته: مدلهای فیلتر پرس هیدرولیک، دارای بخشهای کنترل الکتریکی اضافه‌تری هستند.

فیلتر پرس اتوماتیک

فیلتر پرس اتوماتیک

دستگاه‌های فیلتر پرس اتوماتیک در دو نوع زیر تولید میشوند:

 • چمبر
 • ممبران

تفاوت آنها در انواع صفحات، عمل فشرده سازی سوسپانسیونها و نحوه قرارگیری صفحات است. فیلتر پرس های کاملاً اتوماتیک با فیلترهای فشاری معمولی تفاوت زیادی دارند. عملیات جداسازی/ آبگیری در این دستگاه‌ها، بدون حضور کاربر و اپراتور با بالاترین سرعت و کیفیت انجام میشود. چنانکه در این سیستمها عملیات زیر کاملا بصورت اتوماتیک و ماشینی و بدون دخالت اپراتور انجام میشود.

 • باز و بسته شدن جک،
 • جابجایی صفحات فیلترپرس،
 • بارگیری و تخلیه کیک،
 • شستشوی صفحات
 • آماده شدن دستگاه برای سیکل بعدی

دستگاه‌های فیلتر پرس اتوماتیک میتوانند شامل سیستم ویبره باشند. بدین صورت که پس از اتمام عملیات آبگیری و تشکیل کیک و باز شدن صفحات دستگاه، کار ویبریشن دستگاه شروع میشود تا کیکهای تشکیل شده بین صفحات کاملا جدا شوند و تخلیه با دقت بالا صورت گیرد. از مزایای فیلترپرس اتوماتیک میتوان موارد زیر را برشمرد:

 • سطح بالایی از اتوماسیون و در عین حال عملیاتی پربازده ارائه میشود.
 • حداکثر تطبیق‌پذیری از طریق ماژولهای توسعه و سایر گزینه‌های اتوماسیون
 • فیلتراسیون ساده و اقتصادی به‌دلیل بالاترین درجه آبگیری و کوتاه شدن زمان چرخه
 • هزینه‌های کمتر بکارگیری پرسنل؛ به دلیل اجرای کاملا اتوماتیک
 • امنیت بالا از طریق استفاده از جدیدترین فناوری امنیتی
 • انجام عمل فیلتراسیون به صورت دقیق در حجم بالا و فضای کوچک
 • سرعت فیلتراسیون بالا
 • رعایت استانداردهای صنعتی و عمومی.
 • تولید کیک با درصد رطوبت پایینتر (مانع هدر رفتن مواد).

فیلتر پرس ممبران

فیلترپرس ممبران

دستگاه فیلتر پرس ممبران معروف به فیلتر با حجم متغیر نیز میباشد. این مدل به دلیل اعمال فشار هوا یا آب مضاعف، از درصد خشک کنندگی بالایی نسبت به دستگاه فیلتر چمبر برخوردار است و بیشتر در تصفیه فاضلاب کاربرد دارد. درصد بالای آبگیری در این روش، در حالت ماکزیمم حدود 90% می‌‌باشد. در این دستگاه‌ها حرکات صفحات فیلترپرس و پالایش و تخلیه کیک به صورت کامل اتوماتیک با سیستم کنترل plc انجام میشود. اگر احیانا کیکی مانده باشد، در مرحله لرزش صفحات فیلتر از بین میرود.

در دستگاه فیلترپرس ممبران اتوماتیک بخاطر کاهش زمان بین مراحل فیلتراسیون، زمان تصفیه و همچنین نیروی انسانی مورد نیاز کاهش پیدا میکند. ضمن اینکه ظرفیت فیلتراسیون و حجم ماده فیلتر شده افزایش می‌یابد.

فیلتر پرس چمبر

سیستم‌های فیلترپرس چمبر به دستگاه فیلتر با حجم ثابت نیز شناخته میشوند. مدل چمبر اغلب در صنایع غذایی و دارویی کاربرد دارد و آبگیری در بهترین حالت ممکن تا حدود 60% می‌‌باشد. بایستی بدانید که: صفحات فیلتر پرس چمبر فاقد قاب دورتادوری هستند. به جای قابل، لبه‌های هر یک از صفحات دارای شیار و تو رفتگی است و فلیترهای چمبر درون گوشه‌های تو رفته، فرو میروند. کیکها نیز در همین شکافها انباشت میگردند و نهایتاَ به کمک لبه‌های برجسته، فرو می‌افتند.

مکانیزم عملکرد فیلتر پرس

برای بیان یک خلاصه عملکرد از طرز کار سیستم فیلتر پرس، میتوان کارکرد را به چهار مرحله زیر تقسیم کرد:

 1. صفحات توسط جک هیدرولیک تحت فشار قرار داده میشوند. به صورت کلی فیلتر پرس ها تشکیل یافته از تعدادی صفحه متحرک و ثابت هستند. برای ایجاد فشار برای عملیات آبگیری، بین هر صفحه‌ ثابت، یک صفحه متحرک قرار داده میشود. صفحات قابل حرکت (غیرثابت) به جک هیدرولیک اتصال دارند و به کمک همین جک، منجر به فشردگی صفحات میشوند.
 2. پساب که حاوی ذرات معلق می‌باشد با فشار وارد صفحات شده و ذرات معلق موجود در آن از صفحات جدا می‌شود. سپس مایع باقی‌مانده که ذرات معلق از آن گرفته شده است، به بیرون هدایت میشود.
 3. پس از تشکیل شدن کیک، ورود سیال قطع میشود. سپس صفحات به وسیله جک هیدرولیک باز میشوند و مواد جامد تخلیه میشود.
 4. در آخرین مرحله صفحات مجددا توسط جک هیدرولیک بسته میشوند. با تکرار همین سیکل، فرآیند چندین باره ادامه می‌یابد.

مزایای دستگاه فیلتر پرس

برخی از مهمترین مزیت های دستگاه فیلتر پرس عبارتست از:

 • آبگیری کردن انواع لجن‌های بیولوژیک و ضایعات، شامل لجنهای فعال شهری کارخانجات مواد غذایی و کارخانجات تولید دارو، آبگیری از پساب کشتارگاه.
 • کمک به توسعه صنایع معدنی از طریق جایگزینی فیلتر پرس در خطوط تولید
 • تصفیه قابل قبول پسابهای صنعتی.
 • تصفیه انواع مواد سمی و مضر صنعتی که همراه با آب یا دیگر سیالات وارد طبیعت می‌شوند.
 • جلوگیری از اتلاف منابع آبی
 • صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب با استفاده مفید از بازیافت آب از پسابهای صنعتی.
 • کاهش آلاینده‌های زیست محیطی.
 • استقرار دستگاه فیلترپرس، موجب عدم نیاز به فرآیندهای گل‌کشی بوسیله استخرها میشود.
 • کم‌شدن خرج‌کردهای ناشی از استخدام پرسنل. (با بکارگیری مدلهای اتوماتیک)
 • به‌سبب حذف بسیاری از عناصر مضر و جمع‌آوری لجنها و توده‌های مضر فاضلابی، دیگر سیستم‌های موجود در خطوط تولید/پالایش در خطر آسیب پذیری کمتری قرار میگیرند.
 • دارای استانداردهای ایمنی هستند.
 • وجود سیستم‌های فیلتر پرس شدیداَ از هدررفت تجهیزاتی نظیر: ابزارهای پولیش‌کاری، SEGMENT و دیسکهای قله‌بر جلوگیری می‌نماید.
 • گل‌هایی با حجم رطوبت بسیار کم ارائه میدهند و به سهولت میتوانید آنها را از محل استقرار فیلترهای فشاری به هر نقطه‌ای که میخواهید، بارگیری نموده و انتقال دهید.

معایب فیلتر پرس

 • یکی از مهمترین معایب فیلتر پرس این است که در صورت استفاده از این فیلتر برای آبگیری از دوغاب‌های خیلی اسیدی و لزج، صفحات و پارچه‌ها بصورت مرتب آسیب می بیند و عملیات آبگیری به درستی انجام نمیشود. یا اینکه هزینه تعویض پارچه خیلی زیاد است و برای تعیین بهترین پارچه با متناسب‌ترین قطر منفذ (1 میکرون تا 5 میکرون) می بایست بارها و بارها پارچه‌های مختلف را خریداری و امتحان نمائید. در این موارد شاید به شما دستگاه اسکرو پرس (فیلتر مارپیچی) پیشنهاد شود.
 • یکی دیگر از عیب‌های فیلتر پرس، جداسازی پر دردسر کیک از پارچه‌ها می باشد و به گفته تمامی کاربران سخت‌ترین کار در این مدل از سیستمهای فیلتراسیون، همین موضوع تمیزکاری پارچه‌ها و صفحات و راه اندازی مجدد سیستم است. چنانچه بلافاصله بعد از اتمام عملیات آبگیری نسبت به جدا کردن کیک‌ها اقدام نکنید چه بسا کیک به پارچه بچسبد و هزینه‌های هنگفت تعویض پارچه به شما تحمیل شود.
 • صدای خیلی زیاد پمپ هیدرولیک نیز توسط بسیاری از کاربران بعنوان عیب این دستگاه گزارش شده است.

اجزای اصلی فیلتر پرس

مزایای فیلترپرس

شاسی فیلتر پرس بمنظور کنار هم قرار دادن صفحه‌ها و محافظت از فشار وارده به صفحات فیلترپرس تعبیه میشود. جک و یونیت هیدورلیک نیز از اجزای مهمی هستند که در دو نوع دستگاه دستی و هیدرولیک، مونتاژ می‌شوند. پمپ فیلتر پرس از اصلی‌ترین قسمتهای دستگاه است که در 4 نوع در بازار عرضه می‌گردد:

 • پمپهای دیافراگمی
 • مدل‌ها سانتریفیوژ
 • پمپهای دنده‌ای
 • منو پمپ

صفحات فیلترپرس در ابعاد مختلف از 10×10 تا 250×250 سانتیمتر و اغلب از جنس پلی پروپیلن موجود می‌‌باشند. پارچه‌های فیلتر پرس نیز از جنسهای مختلف که در زیر آمده است قابل سفارش هستند:

 • پلی آمید
 • پلی پروپیلن PP
 • پلی استر
 • پنبه
 • کتان
صفحه فیلتر پرس

مرغوبترین نوع آن به دلیل کیفیت بالاتر جنس pp میباشد. فارغ از مدارها، الکترموتور و دیگر اجزای الکتریکی، دستگاه فیلترپرس دارای سیستم‌های تخلیه و شستشوی کارآمدی نیز می‌باشد. بعنوان مثال سیستم شستشو در فیلتر و مخزن تعبیه شده است. ضمناَ سیستم تخلیه کیک در سه نوع دستی، صفحه بازکن زنجیری، صفحه باز کن رباتیک (اتومات) قابل طراحی است.

کلیه فیلتر پرس‌های هیدولیکی شرکت ناب زیست شامل تابلو برق، تجهیزات ایمنی، لوازم برقی و صفحات پلی پروپیلن از مواد R200 کره جنوبی می‌باشد. سایر تجهیزات قابل استفاده در ساخت فیلترهای فشاری به شرح زیر است:

 • تابلو برق و لوازم برقی مانند کنتاکتور، کلید حرارتی، کنترل فاز، تایمر، رله ها و…
 • پرشرسوییچ، میکروسوییچ، مانومتر، فشار شکن و …
 • لندر قابل تعبیه در صورت طراحی سیستم بصورت مدار باز از جنس St52
 • فیتینگ ورودی پلی پروپیلن
 • پمپ و مخزن هیرولیک در صورت درخواست کارفرما

مراحل ساخت دستگاه فیلترپرس

مراحل زیر شرح مختصری از طراحی و ساخت یک دستگاه فیلترپرس میباشد:

 • طراحی، تهیه و آماده سازی قطعات فولادی و ریخته‌گری شده.
 • برشکاری قطعات فولادی شامل بازوهای دستگاه فیلتر فشاری
 • ماشین کاری قطعات فولادی و بازوها.
 • مونتاژ بازوها و قسمتهای ابتدایی و انتهایی دستگاه فیلترپرس.
 • سنگ کاری قطعات ریخته گری‌شده
 • کنترل کیفیت قطعات از نظر مرغوبیت قطعه ریخته گری شده.
 • ساخت مجموعه یونیت هیدرولیک.
 • نصب یونیت هیدرولیک بر روی شاسی.
 • کف‌تراشی صفحات و قابها.
 • سوراخ کاری و نصب دسته بر روی صفحات و قابها.
 • مونتاژ صفحات فیلتر پرس بر روی شاسی.
 • روشن نمودن سیستم هیدرولیک و تست قسمتهای مختلف.
 • دمونتاژ صفحات و یونیت هیدرولیک؛ و در آخر مونتاژ مجدد و تست نهایی.

مشکلات احتمالی در فیلتر فشاری

فیلتر پرس معدن

مشکلاتی که ممکن هست در دستگاه فیلتر پرس بوجود بیاید عبارتند از:

 • تولید کیک نامناسب: یعنی کیک دارای رطوبت باشد و جامد نباشد که ناشی از کثیف بودن یا گرفتگی پارچه یا عیب پمپ فیلترپرس است. (بایستی پارچه‌ها را تمیز یا تعویض و پمپ را هم سرویس نمائید.)
 • ذرات جامد در مایع تصفیه شده: ناشی از وجود سوراخ یا پارگی در پارچه یا بیرون رفتگی پارچه از درز صفحات که بایستی پارچه تعویض گردد.
 • پاشیده شدن مواد از میان صفحات: زمانیکه مواد به دستگاه پرس تزریق میشود، امکان پاشیدگی به دلیل وجود مشکلات آب بندی صفحات وجود دارد. بنابراین باید قسمتهای آب‌بند را سرویس و تعمیر یا تعویض نمود.
 • انباشته شدن ذرات جامد در قسمت آب بندی: میتواند به گرفتگی پارچه‌های فیلتر پرس مربوط باشد. بمنظور رفع، از کاردک پلاستیکی یا واردسازی فشار هیدرولیک، بهره گرفته میشود.
 • چکیدن روغن هیدرولیک: جهت رفع این معضل، باید مخزن را اندکی خالی کنید.

محاسبات فیلترپرس

در صنایع به‌ دلایل مختلف نیاز است فاز جامد (یا به اصلاح کیک تشکیل شده) بعد از رد شدن از دستگاه فیلترپرس، از محلول سوسپانسون جدا شود. بسته به نوع صنعت، جنس، چگالی، غلظت، دما، دبی و محلول ورودی، نیاز به انجام طراحی برای انتخاب اجزای مناسب دستگاه و ظرفیت آن می‌‌باشد. بنابراین نیاز است در هنگام خرید فیلتر پرس و مشاوره با کارشناسان مربوطه، اطلاعات دقیق پارامترها را در اختیار طراح قرار دهید. این کار باعث میشود مراحل زیر با بهترین طراحی و بالاترین بازده صورت گیرد:

 • بررسی و محاسبات
 • ظرفیت دستگاه (تعداد و ابعاد صفحات)،
 • انتخاب نوع پمپ (بسته به دما، ویسکوزیته، PH سیال و…)،
 • دبی پمپ (وابسته به دبی ورودی، دبی جریان برگشتی و سطح فیلتراسیون)،
 • نوع صفحات و جنس پارچه (باتوجه به نوع سیال و میزان رطوبت کیکهای خروجی)
مراجل عملیات فیلتر پرس

جدول زیر میانگین وزن خشک سه لجن معمولی را نشان میدهد. برای محاسبه اندازه فیلتر پرس خود از معادله زیر استفاده کنید. ابتدا مقدار لجن مورد پردازش در هر چرخه را تعیین نمایید. (درصورت استفاده از صفحات ممبرانی، حداقل 8 ساعت در هر چرخه توصیه میشود. چرخه فشار 75 تا 80٪ کاهش می‌یابد)

سپس مقدار مواد جامد را درج کنید. ppm باید تقسیم بر1.000،000 یا درصد بر 100 تقسیم شود. وزن در هر گالن مایع بر حسب پوند و وزن خشک، پوند مکعب (از جدول). معادله را برای محاسبه ظرفیت فیلترهای‌پرس تکمیل کنید. زمان چرخه به هر دو ویژگی لجن آبگیری و محتوای جامد بستگی دارد.

محاسبات فیلتر پرس

در ادامه جدول مشخصات انواع لجن ورودی به دستگاه‌های فیلترپرس را لیست نموده‌ایم.

نوع لجندرصد مواد جامد وزن خشک کیکپوند متوسط وزن خشک / در هر فوت مکعب
لجن بیولوژیکی115-2515
لجن هیدروکسید فلزی25-4025

قیمت فیلتر پرس

قیمت دستگاه های فیلتر پرس با توجه فاکتورهای زیر مشخص میشود:

 • جنس، سایز و تعداد صفحات،
 • متریال استفاده شده در ساخت دستگاه،
 • کیفیت قطعات فیلتر پرس (الکتروموتور، تابلو برق و میزان کنترل‌پذیری آن، پمپها و…)
 • مدل و سایز دستگاه
 • هیدرولیک و دستی بودن سیستم و تجهیزات جانبی مانند پمپ، پارچه، لندر، سیستم تخلیه
 • ظرفیت محلول در ساعت، میزان مواد جامد، اندازه ذرات جامد و نوع کار با دستگاه از جهت تخلیه کیک. و…

دقت نمائید بدلیل تغییرات مداوم و بعضاً لحظه ای قیمت قطعات و لوازم مورد استفاده در ساخت فیلتر پرس، قبل از تصمیم گیری در مورد میزان بودجه مورد نیاز و خرید، برای دریافت لیست قیمت بروز فیلتر پرس‌های تولیدی شرکت ناب زیست حتما با واحد فروش تماس بگیرید.

قیمت فیلتر پرس

با توجه به در خواست متقاضیان مبنی بر مشخص بودن‌ قیمت حدودی فیلتر پرس، لیستی از قیمت حدودی دستگاه‌های فیلتر فشاری با صفحات پلی پروپیلن R200 کشور کره جنوبی ارائه میگردد:

 • قیمت دستگاه فیلتر پرس 20×20:

این دستگاه در گروه دستگاه‌های ازمایشگاهی قرار میگیرد و میتواند علاوه بر پمپ و پارچه شامل شاسی، مخزن ذخیره یا اختلاط نیز باشد. بسته به تعداد صفحات، قیمت این دستگاه میتواند حدود 20 میلیون تومان باشد.

 • قیمت فیلتر پرس 40×40:

شاسی این دستگاه قادر به نگهداری بین 10 تا 30 عدد صفحه می‌باشد. بدین‌ترتیب توانایی جداسازی 30 تا 90 لیتر ماده جامد را در هر بچ دارد. نظر به سیستم آب بند شدن دستی یا هیدرولیک (هیدرولیک دستی یا برقی)، میتواند رنج قیمتی در حدود 65 تا 100 میلیون تومان داشته باشد. (توان مصرفی 3 کیلووات)

 • قیمت فیلتر فشاری 60×60:

جزء پر فروش‌ترین سایزبندی دستگاه‌ها می‌باشد و به طور متوسط میتواند 80 تا 300 لیتر مواد جامد را در هر بچ جدا کند. همانند سایز 40 میتواند سیستم دستی یا هیدرولیک داشته باشد و قیمتی حدودی 90 تا 170 میلیون تومان دارند. (توان مصرفی فیلتر پرس 60×60 معادل 4 کیلووات)

 • قیمت فیلتر پرس سایز 80×80:

بدلیل سایز و وزن بالای این سیستم، بر خلاف دستگاه‌های قبل امکان دستی شدن ندارد و فقط سیستم هیدرولیک، جوابگوی آب‌بند شدن صفحات آن می‌باشد. روی شاسی این دستگاه از 20 تا 65 عدد صفحه قرار میگیرد که در بالاترین میزان میتواند 1000 لیتر ماده جامد (کیک) را در هر بچ فیلتر کند. قیمت فیلتر پرس سایز 80، بسته به تعداد صفحات از 260 تا 360 میلیون تومان می‌باشد. (توان مصرفی 5.5KW)

 • قیمت دستگاه فیلتر پرس 100×100:

جزء دستگاه‌های صنعتی و پرفروش به حساب می‌آید و باتوجه به حجم بالای جداسازی کیک، بسیار به‌صرفه میباشد. روی شاسی فیلتر پرس سایز 100*100 از 30 تا 75 صفحه قرار میگیرد. قیمت حدودی آن بسته به کیفیت لوازم مورد استفاده، از 330 تا 490 میلیون تومان است.

توان مصرفی فیلترهای فشاری 100×100: 11 کیلووات

 • قیمت فیلتر پرس سایز 120 و 150:

این دستگاه‌ها، در رده فیلترپرس های فوق سنگین طبقه بندی می‌شوند و به سبب حجم بالای متریال به‌کار رفته در آنها، معمولا بصورت سفارشی برآورد هزینه خواهند شد. (برای سیستم‌های سایز 120×120 و 150×150، مشترکاَ توانهای مصرفی 11 به ثبت رسیده است)

لیست قیمت فیلترپرس ناب زیست

تولید کننده فیلتر پرس

تولید دستگاه‌های فیلتر پرس از مهمترین فعالیتهای گروه صنعتی ناب زیست به عنوان یکی از باسابقه‌ترین تیمهای طراحی و تولید تجهیزات تصفیه آب بشمار میرود. مجموعه ما براساس طراحی مبتنی بر ویژگیهای موردنیاز در محل هر پروژه، تا امروز موفق به تولید و ساخت انواع فیلتر پرس برای محیطهای صنعتی و نیمه صنعتی داخلی و خارجی شده است.

برای اطلاع از ویژگیهای سیستمهای فیلترپرس تولیدشده توسط این مجموعه و کسب مشاوره و راهنمایی حرفه‌ای، می‌‌توانید با کارشناسان گروه صنعتی ناب زیست در ارتباط باشید. برای راحتی در محاسبات فیلتر پرس، مشخصات دستگاه‌های تولیدی شرکت ناب زیست در جدول زیر قابل مشاهده است:

مشخصات فنی فیلتر پرس های شرکت ناب زیست

با توجه به محدودیت وقت شما عزیزان یک فایل پی دی اف در مورد همه سوالات مرتبط با فیلتر پرس جهت دانلود در اختیار شما قرار میگیرد. در این فایل pdf (دانلود فایل فیلتر پرس) سوالاتی در رابطه با موارد زیر پاسخ داده شده است:

 • فیلتر پرس چیست؟ و آشنایی با مفاهیم اولیه آن
 • فیلترهای فشاری صنعتی و کاربرد آنها در سنگبری، معدن و تصفیه فاضلاب.
 • کاربردهای آنها در صنایع مختلف
 • ظرفیتهای مختلف دستگاه‌های فیلترپرس معدن
 • پارامترهای تاثیر گذار در قیمت این دستگاه‎ها
 • تشریح کامل جنس‌های متفاوت صفحات فیلترهای فشاری و مزایا و معایب هر یک از آنها نسبت به همدیگر
 • مقایسه مدلهای دستی و اتوماتیک
 • مزایا و معایب نمونه‌های اتوماتیک
 • و آشنایی با قطعات و اجزای فیلتر فشاری و نحوه عیب یابی، تعمیر و تمیزکاری آنها.

فیلترهای فشاری دست دوم

برای پایین آوردن هزینه‌ها، ما به شما فیلتر پرس دست دوم هم را هم پیشنهاد میکنیم. نکات مهم بهنگام استفاده از فیلترهای فشاری دسته دوم این است که:

 1. هر بار پس از استفاده باید از لحاظ نشتی و قطعات معیوب چک شود
 2. روغنکاری دستگاه توسط تکنسین انجام شود.
 3. پیش از خرید، از یک متخصص برای بررسی دستگاه مورد نظر کمک بگیرید.
 4. بخاطر داشته باشید که فیلتر پرس دست دوم میتواند شبیه به یک هندوانه دربسته باشد!. زیرا شما نمیدانید که صاحب پیشین دستگاه، چگونه از فیلتر فشاری کار کشیده است!! و یا در نگهداری از آن تا چه حد کوشا بوده است.

چنانچه از مطالعه این صفحه خسته شده اید مطلب پکیج تصفیه فاضلاب را مطالعه کنید.

تعویض و سرویس فیلترپرس

تعویض پارچه فیلترپرس

احتمال دارد یکی از دلایل زیر موجب کاهش کیفیت کیک یا مایع خروجی (ذرات جامد در مایع فیلتر شده) از دستگاه باشد:

 • پارچه کثیف یا گرفته شده؛ که راه حل آن شستشو یا تعویض پارچه می‌‌باشد.
 • عملکرد نامناسب پمپ تغذیه که راه حل آن تمیز کاری و تنظیم آن می‌‌باشد.
 • بیرون زدگی پارچه از درز آن در صفحات واشردار. با تمیز کردن درز و سطح چکیدن پشت پارچه و نصب مجدد آن، برطرف میگردد.

حال با دو گزینه تعویض یا شستشوی این پارچه‌ها روبرو هستیم. اما زمان تعویض پارچه‌های فیلتر پرس چه زمانیست؟!

عمر پارچه‌های فیلتر پرس به عوامل مختلفی مانند روند کار، مواد مورد استفاده در فیلتر، دفعات استفاده و نوع نگهداری پارچه بستگی دارد. معمولا پارچه‌های فیلتر فشاری در موارد زیر تعویض میشوند:

 • ایجاد خوردگی
 • فرسایش
 • سوراخ
 • پارگی
 • دریافت مایع فیلترشده کثیف

در غیر اینصورت کیک بدست آمده ناخالص و کثیف و دارای رطوبت خواهد بود که منجر به تولید مواد با کیفیت پایین‌تر میشود. اما به طور کلی پارچه‌ها باید حداقل 6 ماه و حداکثر 2 سال عمر کنند. شستشوی پارچه فیلتر پرس با مواد شیمیایی نیز راه بسیار موثری در بهبود کارایی آن میباشد. پارچه‌های از جنس پلی پروپیلن را میتوان با هر دو نوع مواد اسیدی و سوزآور (تمیز کننده‌ها) تمیز کرد. ولی در شستشوی پارچه‌های پلی استر و نایلونی، دقت بیشتری داشته باشید (بدلیل مقاومت اسیدی کمتر).

فیلتر پرس معدن

برای جداسازی مخلوط‌های باز مایع و جامد و سوسپانسیون‌ها در معادن، استفاده از دستگاه فیلتر فشاری بسیار کارامد می‌‌باشد. فیلتر پرس معدن عموما در سایز بزرگ و با سیستم تخلیه مدرن انتخاب میشود. این نوع از فیلترپرس‌ها یک انتخاب اقتصادی و مناسب برای صنایع سرامیک و معادن می‌‌باشند. انواع دستگاه‌های فیلتراسیون مختص صنایع معدنی و سرامیک عموما در تصفیه موادی مانند لیست زیر استفاده میشوند.

 1. مواد معدنی کنسانتره
 2. مواد شناور
 3. زغال سنگ
 4. خاک رس (کائولن، بتونیت، سرامیک)
 5. دولومیت، کلسیت، کوارتز، بازالت، باریت، فلدسپار، سنگ ریزه، گچ، زغال سنگ، گرانیت و…

از این مطالب هم بازدید کنید

فیلتر شنی

رزین میکس بد

سپتیک تانک

رای کاربران
[امتیاز کلی: 22 میانگین: 4.6]
24 دیگاه
 1. avatar رضایی

  ممنون از توضیحات عالی .
  برای ۵۰۰ لیتر در ساعت روغن کنجد با ۱۰درصد ماده جامد چه فیلترپرسی پیشنهاد میکنید ؟

  • avatar ناب زیست.م

   سلام و احترام
   فیلترپرس با صفحات پلی پروپیلن ، در سایز های ۴۰*۴۰ یا ۶۰ * ۶۰ برای شما مناسب هست . لطفا برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 2. avatar تیموری

  سلام وقت شما بخیر
  لطفا در مورد زمان تعویض روغن و فیلتر هیدرولیک ، در فیلترپرس های هیدرولیکی توضیح میدهید

  • avatar ناب زیست.م

   سلام و احترام .
   در حالت عادی زمان تعویض روغن هیدرولیک در فیلتر پرس ، به ازای هر ۲۰۰۰ ساعت کار کرد ( یا سالی یکبار) می‌باشد . پیشنهاد میشود فیلتر هیدرولیک را نیز در زمان تعویض روغن ، تعویض کنید .

 3. avatar پوریزدیان

  سلام برای ۲ تن تفاله گوجه فرنگی با رطوبت ۹۰ درصد چه دستگاهی رو پیشنهاد میکنید؟ اگر محدوده قیمت دستگاه رو هم بگید ممنون میشم

  • avatar ناب زیست.م

   سلام دستگاه فیلترپرس ۱۰۰*۱۰۰ با تعداد ۷۵ صفحه توانایی جداسازی ۲۰۰۰ لیتر ماده جامد بر ساعت رو دارد.
   اطلاعات شما کافی نیست لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید .

 4. avatar جواد

  سلام وقت بخیر
  برای جدا سازی محلول اسید سولفوریک، پودر آلومینیوم ،سود ،کلر و ذرات آهن اکسید شده از آب
  با میانگین مصرف ۳۰۰۰لیتر در ساعت چه دستگاهی رو پیشنهاد میدهید و رِنج قیمتی به چه صورتی هست
  ممنون از لطفتون

 5. avatar پوریا

  سلام،

  برای تصفیه آب حاصل از حفر تونل چه فیلتر پرسی رو پیشنهاد میدید؟
  چه نوع منعقد کننده ای پیشنهاد میدین؟

  حجم آب تصفیه ۳ متر مکعب در ساعت

  • avatar ناب زیست.م

   سلام .
   ظرفیت فیلترپرس با توجه به میزان مواد جامد در هر بچ بدست میآید‌.
   بفرمایید چند درصد از اب مواد جامد دارد ؟

 6. avatar کورش فتح اللهی

  سلام. بزرگترین و مهمترین هدر رفت آب در معادن شن و ماسه می باشد و متاسفانه اصلا از فیلتر پرس استفاده نمیکنن. باید صنعت معدن این رو اجباری بکنن.

 7. avatar درباری

  قیمت فیلتر پرس ۶۰ در ۶۰ هیدرولیک را عنایت کنید لطفا.

  • avatar ناب زیست.م

   سلام و احترام
   دستگاه های سایز ۶۰*۶۰ از ۱۰ تا ۴۵ صفحه امکان تولید دارد و با توجه به آپشن‌های دستگاه میتواند قیمت متفاوت باشد، قیمت از حدود ۹۰ میلیون شروع می شود.

 8. avatar زهتاب

  مدت زمان هر سیکل تصفیه توسط دستگاه فیلتر فشاری چقدر است؟

  • avatar ناب زیست.م

   عملیات آبگیری کاملا تجربی میباشد و به سایز و نوع دستگاه و نوع محلول ورودی بستگی دارد. اما بطورکلی از ۱۵ دقیقه تا ۵ ساعت متفاوت است.

 9. avatar هوشمند

  آیا میتوان بر روی فیلتر پرس، فشاری بالاتر از فشار طراحی دستگاه اعمال کرد؟

  • avatar ناب زیست.م

   فیلترپرس معمولاً برای همان فشار اعلام‌شده طراحی شده است. فشار بیش از حد باعث چکیدن مواد و واردسازی صدمات جدی به صفحات و یا سیستم هیدرولیک میشود. چنانچه به فشاری بیش از فشاری که توسط دستگاه‌تان قابل تامین است نیاز دارید، حتما فیلتری با فشار بالاتر خریداری کنید.

 10. avatar منهوبی

  نشانه پر بودن فیلترپرس چیست؟

  • avatar ناب زیست.م

   در صورت پر شدن دستگاه، مایع به صورت ضعیف مثل شیر سماور خارج میشود.

 11. avatar گرمه ای

  آیا بعد از ساخت دستگاه، افزایش و کاهش تعداد پلیتها ممکن است؟

  • avatar ناب زیست.م

   افزایش تعداد صفحه‌ها بستگی به نوع و طول دستگاه فیلتر فشاری شما دارد. می‌‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در این زمینه شما را راهنمایی کنند. برای کاهش شما میتوانید تعداد صفحات مورد استفاده خود را با یک صفحه کور تنظیم نمائید.

 12. avatar گارانتی

  مدت گارانتی دستگاه‌های فیلتر پرس تولیدی ناب زیست چقدر است و شامل چه مواردی میباشد؟

  • avatar ناب زیست.م

   مدت گارانتی فیلترهای فشاری این گروه صنعتی ۱ سال است و شامل سیستم هیدرولیک و برقی دستگاه میباشد.

 13. avatar ناظمی

  مدت زمان تقریبی ساخت دستگاه فیلترپرس از لحظه ثبت سفارش تا تحویل دستگاه چقدر است؟

  • avatar ناب زیست.م

   بسته به نوع و اندازه دستگاه، از ۷ روز تا ۲ ماه متغیر هست. مثلا ۳ دستگاه فیلتر پرس ۱۰۰ در ۱۰۰ – ۷۵ صفحه ای برای شرکت پالایش نفت آفتاب در مدت زمان د هفته تولید و در اختیار ایشان قرار گرفت.

۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید