فیلتر کربن

فیلتر کربن

فیلتر کربن یکی از تجهیزات مهم در صنعت تصفیه آب بشمار می آید. این نوع فیلتر را می توان یکی از زیر مجموعه‌ها یا هم خانواده فیلتر شنی دانست. علت این امر تشابه سیستم ساختاری آنها می باشد. به طور کلی می توان گفت بدنه و سیستم لوله کشی و زهکشی هر دو سیستم یکسان است و تنها اختلاف این دو فیلتر در موادی است که بر روی بستر داخل مخزن استفاده می گردد.

در فیلتر شنی یا سند فیلتر بروی نازل ها شن سیلیس با دانه بندی و درصد خلوص مشخص استفاده می گردد. اما در فیلتر کربن یا فیلتر کربن اکتیو از گرانول‌های کربن اکتیو در وهله اول برای حذف مواد آلی آب استفاده می نمائیم.

فیلتر کربن چیست؟

فیلتر کربن اکتیو چیست؟

فیلتر کربن یا فیلترهای کربن فعال، عضوی از سیستمهای تصفیه آب استاندارد در خانه‌ها، ساختمانها هستند و از آنها برای فیلتر کردن آلاینده‌ها مانند کلر، حلالهای آلی، علف کش ها، آفت کش ها و رادون آب استفاده می شود. بسیاری از مردم معتقدند که این فیلترها آب را سالم تر و طبیعی تر می کند.

کربن فعال در تأسیسات تصفیه آب برای کمک به بهبود کیفیت آب استفاده می شود. بسیاری از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی نیز از کربن فعال استفاده می کنند، به ویژه برای کمک به کاهش بو، رنگ و طعم آب.

کربن فعال را می توان از بسیاری از مواد معمول که دارای کربن زیاد هستند تهیه کرد. ابتدا ذغال سنگ در غیاب اکسیژن گرم می شود. سپس ممکن است در معرض سایر مواد شیمیایی مانند آرگون و نیتروژن قرار گیرد و در حضور بخار و اکسیژن دوباره گرم شود.

دومین فرآیند گرمایش یک ساختار منفذی ایجاد می کند که با افزایش سطح کربن، کربن را “فعال” می کند. یک مزیت بزرگ زیست محیطی و اقتصادی کربن فعال این است که پس از یک عملیات حرارتی برای حذف ترکیبات جذب شده قابل بازیافت است. به این فرآیند فعال سازی مجدد می گویند.

کربن فعال

زغال سنگ در بالاترین درجه حرارت از طریق یک فرآیند تجاری “فعال” می شود. به محض افزایش دما، ساختار هسته تغییر کرده و اندازه منافذ آن متراکم می شود، در حالی که کربن متخلخل تری نسبت به حالت معمولی ایجاد می کند. بافت متخلخل زغال دارای بار الکتریکی منفی است که مولکولهای با بار مثبت مانند سموم و گازها را جذب می کند. این امر به دام انداختن سموم و مواد شیمیایی کمک می کند.

فعال شدن زغال سنگ باعث ایجاد یک سطح فیلتراسیون عالی می شود و به آن اجازه می دهد تا ظرفیت بالایی برای جذب ناخالصیهای آب داشته باشد. جذب فرآیندی است که طی آن ماده به سطح یک ماده جاذب می چسبد. به واسطه این جذب، کربن فعال دارای ظرفیت نگهداری بالایی است.

کربن فعال و محصولات جانبی ضدعفونی کننده

در دهه 1970، دانشمندان شروع به شناسایی سطوح پایین ترکیبات ناخواسته در آب آشامیدنی کردند که به عنوان محصولات جانبی ضد عفونی (DBP) شناخته می شوند. DBP ها محصولات ناخواسته واکنشهای شیمیایی بین ضدعفونی کننده‌های شیمیایی از جمله کلر هستند که برای از بین بردن عوامل بیماری زا و مواد آلی موجود در آب به آب اضافه می شوند. کشف این مواد و بررسی اثرات آنها بر سلامتی منجر به تنظیم رایج ترین انواع DBP ها شد.

از دهه 1970 محققان فرآیندهای درمانی را شناسایی کردند که تشکیل DBP را به حداقل می رساند که شامل موارد زیر است:

  • قبل از ضدعفونی: کاهش میزان مواد آلی طبیعی موجود در آب منبع (پیش سازهای DBP)
  • در حین ضدعفونی: تغییر شرایط واکنش در پکیج تصفیه (pH و زمان تماس با مواد ضدعفونی کننده)
  • پس از ضدعفونی: کاهش میزان DBPهایی که پس از ضدعفونی شدن ایجاد می شوند

در نتیجه، جذب با کربن فعال یک فناوری کارآمد و مفید است؛ یکی از چندین مورد در جعبه ابزار تصفیه آب که می تواند برای ارائه بهترین کیفیت آب آشامیدنی ممکن استفاده شود و اکثر سیستمهای تصفیه آب حداقل دارای یک مرحله فیلتراسیون کربن فعال هستند.

کاربرد فیلتر کربن اکتیو

مزایای فیلتر کربن فعال

تصفیه آب شامل حذف آلاینده‌های مضر از آب است. فیلتراسیون از نظر فیزیکی آلاینده‌ها را مسدود یا از نظر شیمیایی حذف می کند. استفاده از کربن اکتیو یک روش تصفیه متفاوت از اسمز معکوس است، که آب را از طریق غشای نیمه نفوذپذیر و تقطیر، که آب را بخار می کند تا از آلودگی ها جدا شود، تصفیه می کند.

فیلترهای کربنی در حذف انواع مواد شیمیایی مضر، شامل کلر، بنزن، رادون، ترکیبات حلال تری هالومتان، مواد شیمیایی آلی فرار مانند آفت کش ها و علف کش ها طعم و بوی بد آب و صدها ماده مصنوعی دیگر است که می توانند در جریان جریان آب در سیستم لوله کشی وجود داشته باشند، بسیار مفید هستند.

همانطور که در بالا عنوان شد عمده کاربرد فیلتر کربنی حذف مواد آلی آب خام ورودی سیستم می باشد. فیلتر کرین توانایی حذف طعم، رنگ و بوی نامطبوع آب را دارا می باشند. به لحاظ تخصصی فیلتر کربن BOD و COD آب را کاهش داده و به سبب آن کدورت و ناخالصی آب حذف شده و اصطلاحا آب تصفیه می شود. هم چنین کاربرد دیگری که برای این فیلتر کربن مطرح می باشد، حذف مولکولهای کلر آزاد از آب می باشد که در استخر ها که به آب کلر اضافه می گردد بسیار کاربردی و حائز اهمیت می باشد.

مزایای فیلترهای کربن فعال

فیلترها اغلب توسط افرادی که مراقب سلامتی هستند و می خواهند از ذرات دانه دار یا بوها و طعمهای ناخوشایند از آب جلوگیری کنند، استفاده می شود. باید بدانید که فیلترهای کربن فعال باکتری ها، ویروس ها یا قارچ ها یا اسپورهای قارچی را از آب حذف نمی کند.

مکانیزم علمی فیلتر کربن

پروسه حذف مواد آلی از آب در این فیلتر کربن بدین گونه است که ابتدا مواد آلی توسط گرانولهای فیلتر اکتیو جذب می شود، سپس فرآیند جداسازی ناخالصی ها انجام می گیرد.

در توضیح فرآیند جذب مواد آلی میتوان اینگونه توضیح داد که این فرآیند بر اساس انرژی نا متقارن بین اتم ها انجام میگیرد. بین اتمهای سطحی و اتمهای سطوح درونی یک انرژی نامتوازن با انرژی حاصل از پیوند مولکولی (پیوند جاذبه واندروالسی) وجود دارد. جهت توازن این انرژی سطوح درونی کربن ناخالصی ها را جذب خواهد کرد.

مکانیزم بعدی که برای حذف مواد مضاف ضد عفونی کننده همچون کلر مورد استفاده قرار می گیرد کاهش قدرت کاتالیزوری آب می باشد. بنابر این ما در فیلتر کربنی با دو فرآیند جذب و کاهش کاتالیزوری آلودگیهای آب را حذف خواهیم نمود.

مکانیزم عملکرد فیلتر کربن

مزایای فیلترهای کربنی

فیلتر کربن فعال با استخراج مواد سنگین موجود در آب و هوا به عنوان یک غربال عمل می کند و به عنوان یک تصفیه کننده عمل می کند.
کربن فعال یک ماده بسیار متخلخل است، دارای منافذ کوچکتر از 2 نانومتر است و در پدیده‌های جذب بسیار کارآمد است. این فرآیندی است که بر اساس جذب مولکولهای سنگین به سطح جامد مانند زغال سنگ صورت می گیرد و تنها خالص ترین مولکولهای یک مایع یا گاز باقی می ماند.

کاربردهای فیلتر کربن اکتیو

آبهای صنعتی (در هر بخش)، تثبیت و منابع عمومی، نمک زدایی آب دریا، بهداشت (آزمایشگاه‌ها، بیمارستان ها، کلینیک ها و غیره)، پذیرایی (هتل ها، رستوران ها، کافه‌ها و…)، مجموعه‌ها (مدارس، فروشگاه‌ها، بستنی فروشی ها و غیره)، صنایع نوشیدنی، صنایع غذایی و تغذیه، کشاورزی و دامداری، هنرهای گرافیکی و عکاسی، پوشش ها و روکشهای ویژه، بخش شیمیایی، بخش نساجی، بخش طلا و جواهر، سیستم تصفیه آب اسمز معکوس، دیونایزر آب و…

ساختار کربن فعال مورد استفاده در فیلتر

ساختار فیلتر کربنی

کربن فعال مورد استفاده در این فیلترها غالبا کربن فعال دانه ای یا به عبارت بهتر گرانول کربن اکتیو می باشد. این ماده در ذغال سنگ نارس، ذغال چوب و پوست گردو یافت می شود. در مصارف صنعتی این ماده را با استفاده از ترکیب قیر با ذغال سنگ طی پروسه حرارت دهی در شرایط بی هوازی بدست می آورند.

مهمترین ضابطه ای که برای طراحی فیلتر کربن فعال مطرح می باشد در سال 1976 توسط بولتین به شرح زیر تبیین گردیده است:

  • دانسیته حجمی کربن باید برابر 480 کیلوگرم در متر مکعب باشد.
  • سطح کل گرانول کربن اکتیو برابر 800 الی 900 متر مربع در هر گرم باشد.

انواع کربن فعال

  1. کربن فعال پودری
  2. کربن فعال دانه ای

همانطور که در ابتدای مطلب عنوان شد کربن مورد استفاده در فیلتر شنی کربن اکتیو دانه ای یا گرانول می باشد. کربنهای پودری که با عبارت PAC در بازار شناخته می شود تنها در شرایطی صرفه اقتصادی خواهد داشت که مواد جامد معلق در آب درصد بالایی داشته باشد. علت امر هم این است که استفاده از این نوع کربن نیازمند تجهیزات جانبی برای جداسازی مواد جامد (پودر) از آب می باشد.

گرانول کربن اکتیو

مکانیزم عمل فیلتر کربن فعال

فیلتر کربن مانند فیلتر شنی در قالب مخازن فلزی تحت فشار تولید می گردد. این مخازن تصفیه آب را با فرآیند فیلتراسیون یعنی عبور آب از ذرات موجود در بستر مخزن انجام می دهند. در این فیلترها بروی بستر لایه ای از کربن اکتیو با ارتفاع مشخص که بسته به ظرفیت فیلتر تعیین می گردد قرار می گیرد.

در زیر بستر نازل ها قرار دارند که آب در نهایت از آن عبور خواهد کرد. این نازل ها یا از جنس برنج تولید می شوند و یا از جنس پلی اتیلن. آب از ورودی بالا وارد فیلتر کربنی می گردد. آب خام حین عبور از محتویات مخزن که گرانولهای کربن فعال می باشد ناخالصی ها، کدورت و کلر آزاد خود را از دست می دهد.

قیمت فیلتر کربن

قیمت فیلتر کربن

فیلترهای کربنی بر اساس ظرفیت خود قیمت گذاری می شوند. ظرفیت فیلتر کربن با ابعاد آن رابطه مستقیم دارد. بنابراین با افزایش ظرفیت قطر و ارتفاع بزرگتر شده در نتیجه وزن ورق مصرفی افزایش یافته و در نهایت قیمت تمام شده فیلتر نیز افزایش خواهد یافت. البته میزان کربن اکتیو داخل مخزن نیز با افزایش ظرفیت، افزایش خواهد داشت.

همانطور که میدانید در مخازن فلزی وزن بدنه تاثیر مستقیم در قیمت تمام شده کار دارد. یعنی ضخامت بدنه از عوامل تاثیرگذار در قیمت فیلتر کربن خواهد بود. فاکتور بعدی جنس، کیفیت و درجه خلوص کربن اکتیو مصرفی است.

در نهایت برای اطلاعات بیشتر و محصول مرتبط با این فیلترها پیشنهاد میشود صفحه سختی گیر آب را مطالعه نمایید.

در صورت تهیه مخازن تحت فشار FRP شرکت ناب زیست جهت فیلتر شنی و کربنی، میتوانید از تصویر زیر جهت راهنما استفاده نموده و جهت مشاوره و قیمت با مشاوران ما تماس بگیرید.

جدول ابعاد فیلتر کربن اکتیو

رای کاربران
[امتیاز کلی: 14 میانگین: 4.7]
۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید