10 دلیل برای محبوبیت زیاد لوله های پلی اتیلن

10 دلیل برای محبوبیت زیاد لوله های پلی اتیلن

برای انتقال سیالات در مصارف صنعتی و غیر صنعتی، کشاورزی و … از لوله پلی اتیلن بسیار زیاد استفاده میشود. در این مطلب 10 دلیلی که این لوله ها را بسیار محبوب کرده است بررسی کرده ایم.

1 – وزن کم

لوله های پلی اتیلن بسیار سبک و دارای چگالی بین 93/0 تا 96/0 گرم در سانتی متر مکعب هستند ، بنابراین میتوانند بر روی آب شناور باشند و حمل و نقل آسان و راحتی دارند. برای نصب به منابع مکانیکی کمتری نسبت به سایر لوله های سنگین تر نیاز است که نصب آن را را ارزان‌تر می کند.

2 – بدون پوسیدگی

لوله های پلی اتیلن دارای پلی الیفین های مولکولی بالا هستند ، بنابراین از ساختار غیر قطبی برخوردار هستند که مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد شیمیایی ایجاد می کند. به لطف عدم داشتن واکنش شیمیایی ، آنها در برابر اسیدهای آلی (هیدروکلریک ، سولفوریک و غیره) ، مواد قلیایی، مواد شوینده ، روغن های معدنی و فرآورده های تخمیری مقاوم هستند.

مزایای لوله های پلی اتیلن

3 – عدم خوردگی

خصوصیات لوله های PE در حضور خاک های خورنده ، خاک اسیدی با pH پایین و میزان سولفات زیاد تغییر نمی کند. آنها مشکل پوسیدگی ، خوردگی، کپک زدگی ندارند و  جلبک ها ، باکتری ها و قارچ ها نیز  به آنها آسیب نمی رسانند. ضعف بزرگ لوله های فلزی خوردگی است که پیش بینی زمان این اتفاق غیرممکن است.

4 – نصب آسان

لوله های PE در رول های 50 یا 100 متر با قطر تا 110 میلی متر تهیه می شوند، که طول آن ها در شرایط حمل و نقل مختلف میتواند متفاوت باشد. این بدان معنی است که اتصالات کمتری نسبت به سایر انواع لوله های کوتاهتر خواهیم داشت. اگرچه نصب و راه اندازی لوله PE آسان است ، اما نصب کنندگان نیاز دارند آموزش های مناسب را در این زمینه دیده باشند.

5 – نصب اقتصادی

لوله های پلی اتیلن انعطاف پذیر هستند. آنها میتوانند در سرما هم خم شوند ، که این امر باعث تسریع و ارزان شدن نصب می شود ، که در غیر این صورت بی نظمی های زیادی ممکن است در هنگام نصب اتفاق بیفتد. همیشه باید قیمت لوله های مختلف مواد به علاوه هزینه نصب مقایسه شود. نصب لوله هاب PE به طور کلی ارزان تر است.

6.- عمر طولانی (50 تا 100 سال)

لوله های PE به گونه ای طراحی شده اند که حداقل 20 سال در زیر دمای 20 درجه سانتیگراد کار کنند ، با حداقل ضریب ایمنی برای لوله های آب 1،25 و حداقل برای شبکه های گاز حداقل 2. با توجه عمق دفن شدن و شرایط دمای محیط ، می توان گفت که دوره کل عمر آنها میتواند به 100 سال هم برسد.

7 – هزینه تعمیر و نگهداری کم

لوله های پلی اتیلنی نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند . در واقع پس از نصب آنها می توانیم آنها را فراموش کنیم! از طرف دیگر ، سختی و مقاومت لوله مسئله بسیار مهمی است ، زیرا در مصرف انرژی در بلند مدت تاثیرگذار است. به عنوان مثال ، از آنجا که برای خرید و نصب لوله ها یک بار هزینه میشود، هزینه صرفه جویی در انرژی در بلند مدت مقرون به صرفه خواهد بود.

8 – عدم ایجاد افت فشار

سطح صیقلی داخلی که باعث میشود افت فشار بطور قابل توجهی پایین تر از لوله های سنتی باشد. این سطح داخلی با کیفیت همچنین مانع از ایجاد رسوب کربناتها یا سایر مواد داخل لوله می شود.

9 – قابلیت پیوند و اتصال آسان

لوله های PE که با جوش با لبه یا الکتروفیوژن به هم وصل می شوند ، در نقطه اتصال هر دو سمت لوله از نزدیک در سطح مولکولی یکسان قرار می گیرند. سایر سیستمهای اتصال از طریق اتصالات مکانیکی یا فلنج هستند. لوله های PE نباید پیچ خورده و چسبانده شوند.

10 – پلاستیک ها قابل بازیافت هستند

لوله های پلی اتیلن پس از اتمام عمر مفیدشان با استفاده از فرآیند تریاژ قابل بازیافت و تبدیل به یک ماده اولیه جدید هستند که می تواند برای سایر محصولات تولیدی نیز مورد استفاده قرار گیرد و بدین ترتیب عمر مفید جدیدی پیدا میکنند.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]
2 دیگاه
  1. سلام. خوبید؟ میدونم اینجا جاش نیست ولی واسه کمک به شیرخوارگاه ما 140 متر لوله پلی اتیلن سایز 630 میلیمتر pn10 و مدل pe80 میخایم.
    لوله ها رو کارشناس گفته باید 6 متری باشن.
    دستگاه جوش اکستروژن رو شرکت بارینکو بهمون هدیه داده اینم شما بدید ممنون میشیم. عجرکم عندالله.