10 دلیل برای محبوبیت زیاد لوله های پلی اتیلن

10 دلیل برای محبوبیت زیاد لوله های پلی اتیلن

برای انتقال سیالات در مصارف صنعتی و غیر صنعتی، کشاورزی و… از لوله پلی اتیلن بسیار زیاد استفاده میشود. در این مطلب 10 دلیلی که این لوله‌ها را بسیار محبوب کرده است بررسی کرده ایم.

 1. وزن کم: لوله‌های پلی اتیلن بسیار سبک و دارای چگالی بین 93/0 تا 96/0 گرم در سانتیمتر مکعب هستند، بنابراین میتوانند بر روی آب شناور باشند و حمل و نقل آسان و راحتی دارند. برای نصب به منابع مکانیکی کمتری نسبت به سایر لوله‌های سنگین تر نیاز است که نصب آن را را ارزان‌تر می کند.
 2. بدون پوسیدگی: لوله‌های پلی اتیلن دارای پلی الیفینهای مولکولی بالا هستند، بنابراین از ساختار غیر قطبی برخوردار هستند که مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد شیمیایی ایجاد می کند. به لطف عدم داشتن واکنش شیمیایی، آنها در برابر اسیدهای آلی (هیدروکلریک، سولفوریک و غیره)، مواد قلیایی، مواد شوینده، روغنهای معدنی و فرآورده‌های تخمیری مقاوم هستند.
 3. عدم خوردگی: خصوصیات لوله‌های PE در حضور خاکهای خورنده، خاک اسیدی با pH پایین و میزان سولفات زیاد تغییر نمی کند. آنها مشکل پوسیدگی، خوردگی، کپک زدگی ندارند و  جلبک ها، باکتری ها و قارچ ها نیز  به آنها آسیب نمی رسانند. ضعف بزرگ لوله‌های فلزی خوردگی است که پیش بینی زمان این اتفاق غیرممکن است.
 4. نصب آسان: لوله‌های PE در رولهای 50 یا 100 متر با قطر تا 110 میلی متر تهیه می شوند، که طول آن ها در شرایط حمل و نقل مختلف میتواند متفاوت باشد. این بدان معنی است که اتصالات کمتری نسبت به سایر انواع لوله‌های کوتاهتر خواهیم داشت. اگرچه نصب و راه اندازی لوله PE آسان است، اما نصب کنندگان نیاز دارند آموزشهای مناسب را در این زمینه دیده باشند.
 5. نصب اقتصادی: لوله‌های پلی اتیلن انعطاف پذیر هستند. آنها میتوانند در سرما هم خم شوند، که این امر باعث تسریع و ارزان شدن نصب می شود، که در غیر این صورت بی نظمیهای زیادی ممکن است در هنگام نصب اتفاق بیفتد. همیشه باید قیمت لوله‌های مختلف مواد به علاوه هزینه نصب مقایسه شود. نصب لوله‌هاب PE به طور کلی ارزان تر است.
 6. عمر طولانی (50 تا 100 سال): لوله‌های PE به گونه ای طراحی شده اند که حداقل 20 سال در زیر دمای 20 درجه سانتیگراد کار کنند، با حداقل ضریب ایمنی برای لوله‌های آب 1،25 و حداقل برای شبکه‌های گاز حداقل 2. با توجه عمق دفن شدن و شرایط دمای محیط، می توان گفت که دوره کل عمر آنها میتواند به 100 سال هم برسد.
 7. هزینه تعمیر و نگهداری کم: لوله‌های پلی اتیلنی نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند . در واقع پس از نصب آنها می توانیم آنها را فراموش کنیم! از طرف دیگر، سختی و مقاومت لوله مسئله بسیار مهمی است، زیرا در مصرف انرژی در بلند مدت تاثیرگذار است. به عنوان مثال، از آنجا که برای خرید و نصب لوله‌ها یک بار هزینه میشود، هزینه صرفه جویی در انرژی در بلند مدت مقرون به صرفه خواهد بود.
 8. عدم ایجاد افت فشار: سطح صیقلی داخلی که باعث میشود افت فشار بطور قابل توجهی پایین تر از لوله‌های سنتی باشد. این سطح داخلی با کیفیت همچنین مانع از ایجاد رسوب کربناتها یا سایر مواد داخل لوله می شود.
  مزایای لوله‌های پلی اتیلن
 9. قابلیت پیوند و اتصال آسان: لوله‌های PE که با جوش با لبه یا الکتروفیوژن به هم وصل می شوند، در نقطه اتصال هر دو سمت لوله از نزدیک در سطح مولکولی یکسان قرار می گیرند. سایر سیستمهای اتصال از طریق اتصالات مکانیکی یا فلنج هستند. لوله‌های PE نباید پیچ خورده و چسبانده شوند.
 10. پلاستیکها قابل بازیافت هستند: لوله‌های پلی اتیلن پس از اتمام عمر مفیدشان با استفاده از فرآیند تریاژ قابل بازیافت و تبدیل به یک ماده اولیه جدید می‌گردند که می تواند برای سایر محصولات تولیدی نیز مورد استفاده قرار گیرد و بدین ترتیب عمر مفید جدیدی پیدا میکنند.
رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]
2 دیگاه
 1. avatar شیرخوارگاه نینوا

  سلام. خوبید؟ میدونم اینجا جاش نیست ولی واسه کمک به شیرخوارگاه ما ۱۴۰ متر لوله پلی اتیلن سایز ۶۳۰ میلیمتر pn10 و مدل pe80 میخایم.
  لوله ها رو کارشناس گفته باید ۶ متری باشن.
  دستگاه جوش اکستروژن رو شرکت بارینکو بهمون هدیه داده اینم شما بدید ممنون میشیم. عجرکم عندالله.

  • avatar ناب زیست.م

   سلام . چشم میگم واخد پشتیبانی و تدارکات تماس بگیرن .

۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید