سپتیک تانک

سپتیک تانک مخزنی است عمودی یا افقی بمنظور تصفیه فاضلاب در حدی که چاه فاضلاب در جذب پساب دچار اختلال نگردد.

این دستگاه به یکی از اشکال استوانه یا مکعبی در کارخانه سپتیک تانک تولید و با نگهداری فاضلاب جامد درون خود به عنوان مفیدترین سیستم در پیش تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی محسوب می شود.

حدودا 140 سال از کشف سپتیک تانک می گذرد. در ابتدا سپتیک تانک ها بصورت سنگی ساخته می شدند و بیشتر شبیه حوضچه ای بودند که جامدات فاضلاب درون آن رسوب می کرد و قسمت مایع پساب خروجی از مجتمع ها به قسمت خروجی آن هدایت می شد.

در آن زمان به این دستگاه انباره تعفن ، حوضچه آرامش فاضلاب و یا گندانبار می گفتند.

به مرور زمان و با پیشرفت علم مهندسی آجر جای سنگ را در ساخت سپتیک گرفت و مهندسین به تولید سپتیک تانک آجری با نقشه ای خاص بصورت مکعبی پرداختند.

در ابتدای تولید یعنی ابتدای قرن بیستم هنوز استفاده از دیواره میانی در آن نوع خاص از مخزن سپتیک فاضلاب مرسوم نشده بود .

بدلیل خوردگی های زیادی که در دیواره سپتیک تانک آجری مشاهده شد مهندسین به این فکر افتادند از ماده ای بعنوان عایق سازی سیستم سپتیک استفاده نمایند.

لذا استفاده از قیر و گونی در بدنه سیمانی یا آجری دستگاه باعث بالا رفتن عمر مخازن سپتیک آن زمان گردید.

در ادامه پیشرفت علم و دانش بشر و کشف poly ethylene که در مقابل تمامی مواد اسیدی و قلیایی از خود مقاومت نشان می داد دانشمندان به فکر استفاده از این ماده در ساخت انباره تعفن افتادند لذا سپتیک پلاستیکی در اوایل سالهای 1970 در اروپا رواج پیدا کرد.

اینکه چه کسی دیواره میانی را به ساختمان مخزن فاضلاب اضافه نمود اطلاعات دقیقی در دسترس نیست ولی چنانچه این دیواره درون سپتیک تانک تعبیه نگردد مشکلات عدیده ای بوجود خواهد آمد که در ادامه به ان اشاره خواهیم نمود.

در صورتی که فرصت مطالعه مطالب را ندارید ما در فایل صوتی زیر خلاصه مطالبی که شما باید در مورد سپتیک تانک بدانید را تشریح نموده ایم.

از شما دعوت می نمائیم به این فایل صوتی گوش فرا دهید.

برخی سپتیک را بعنوان اقتصادی ترین وسیله تصفیه فاضلاب می نامند و برخی دیگر بدلیل کارآیی پایین آن سعی در استفاده از راکتور بی هوازی بجای این دستگاه می نمایند.

بدلیل آلودگی بالای محیط زیست بواسطه استفاده از مواد شوینده بسیار قوی، جرم گیرها و … ، رشد جمعیت و در مقابل کاهش قدرت خاک در جذب پساب خروجی از مجتمع های مسکونی، تجاری، اداری و کمپ ها، امروزه ادارات محیط زیست توجه خاصی به استفاده از سپتیک تانک قبل از ورود پساب فاضلاب به درون زمین یا اگوی شهری می نمایند.

این دلیل محکمی است برای علت اهمیت بالای سپتیک در این مقطع زمانی در ایران و سراسر جهان.

ما نیز در ادامه این صفحه شما را با انواع مختلف سپتیک، قیمت، کاربرد ها، نحوه طراحی گندانبار و مزایا و معایب آن آشنا خواهیم نمود.

سپتیک تانک

سپتیک تانک دستگاهی است که بواسطه طراحی خاص آن ضمن تبدیل تمامی جامدات به مایع رقیق و بدبو، همچون سطل آشغال از پراکندگی جامدات درون خاک و گرفتگی سوراخ های چاه جذبی جلوگیری می نماید.

یعنی پس از استفاده از سپتیک تمامی جامدات درون پساب فاضلاب خروجی از ساختمان تجمیع شده و از طریق فعالیت باکتری های بی هوازی که درون لایه های مختلف لجن کف سپتیک فاضلاب موجود بوده و در حال رشد و تکثیر هستند به مایعی روان که براحتی درون سوراخ های چاه فاضلاب جذب خواهد شد تبدیل می گردد.

در اثر فعل و انفعال شیمیایی که درون سپتیک تانک درحال رخ دادن است ضمن تجزیه جامدات به مایع، گازهایی همچون سولفید هیدروژن و گاز متان تولید می شود که چنانچه به درستی تخلیه نگردد باعث انفجارهای شدیدی خواهد گردید لذا وجود ونت هدایت گازهای فوق یکی از اجزاء مهم در ساختمان گند انبار خواهد بود که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت.

فیلم زیر بصورت ساده و سریع به معرفی مکانیزم عملکرد سپتیک تانک می پردازد.

سپتیک فاضلاب از نگاه زیست محیطی باعث می شود باکتری ها به آب های زیر زمینی آسیب نرسانند. پسابی که از گند انبار خارج می شود قابلیت آشامیدن ندارد ولی در حالت کلی بافت های آن بقدری تجزیه شده است که با چند مکانیزم ساده عبور از فیلترهای درون خاک و چاه به راحتی می تواند به آب بیرنگ و بی بو تبئیل گردد . 

از دیر باز گند انبار در تمامی اروپا مورد توجه دست اندرکاران امر تصفیه فاضلاب بوده است . سیستم سپتیک برای اولین بار در ایتالیا بصورت پیش ساخته بتنی تولید گردید . امروزه با پیشرفت تکنولوژی سپتیک نیز از حالت بتنی پیش ساخته به سمت سپتیک تانک فایبرگلاس و مخزن سپتیک پلی اتیلن که هر دو بصورت آماده در کارخانه تولید می شوند در حال گذر است. 

مخزن سپتیک همچنین می تواند بصورت آجری اجرا شود که به این نوع گند انبار، سپتیک تانک آجری می گویند.

گندانبار آجری بصورت مکعب مستطیلی است که با ساختمان خاصی که درون آن ساخته می شود باعث ته نشینی و زلال سازی فاضلاب ساختمان می گردد. بدنه سیستم سپتیک آجری حتما می باید ایزوگام گردد.

در ادامه به تشریح ساختمان گند انبار و ارائه مشخصات فنی  و انواع آن می پردازیم. 

 


سپتیک تانک با جنس بدنه پلی اتیلن دوجداره

 

ساختمان سپتیک تانک

در پاسخ به این که سپتیک فاضلاب چیست ؟ باید اول با ساختمان آن آشنا شوید : ساختمان درون گند انبار چگونه است ؟

برای اینکه بدانید داخل سیستم سپتیک چگونه ساخته می شود این قسمت را مطالعه نمایید :

اینکه برای اولین بار سیستم سپتیک فاضلاب چگونه طراحی شده است مقوله ای متفاوت از ساختمان سپتیک تانک های حال حاضر می باشد.

همواره علم مهندسی در حال پیشرفت است لذا ساختمان گند انبار نیز دچار تغییراتی از جمله تبدیل از حالت عمودی به حالت افقی گردیده است.

سیستم سپتیک عمودی به صورت استوانه ای طراحی می گردد که بواسطه وجود چهارپر درون این دستگاه جامدات از مایع جدا شده و زمینه فعالیت باکتری های بی هوازی فراهم می گردد.

در تانک های سپتیک حال حاضر که اغلب استوانه و به صورت افقی طراحی می گردند، وجود دیواره میانی باعث ته نشینی فاضلاب جامد در قسمت اول می گردد. انباشت لجن در قسمت اول سپتیک تانک افقی باعث تجزیه 55 درصد آلایندگی موجود در پساب فاضلاب می گردد.


ذیلا مکانیزم عملکرد دستگاه سپتیک به تصویر کشیده شده است.

مکانیزم عملکرد سپتیک تانک

اجزای اصلی سپتیک تانک عبارتند از :

 1. لوله ورودی
 2. عدسی اولیه (مخصوص سپتیک تانک افقی)
 3. واحد ته نشینی (67% اولیه)
 4. سیفون ورودی عدم برگشت بو
 5. دیواره یا بافل میانی
 6. واحد زلال سازی (33% ثانویه)
 7. ونت تخلیه گاز
 8. سیفون خروجی جلوگیری از خروج چربی
 9. عدسی ثانویه (مخصوص سپتیک تانک های افقی)
 10. لوله خروجی هدایت پساب تصفیه شده به درون چاه جاذب
 11. بدنه اصلی دستگاه سپتیک فاضلاب
 12. پایه ها (مخصوص سپتیک های افقی)

در ادمه به تشریح موارد فوق می پردازیم . 

لوله ورودی سپتیک تانک

شامل لوله ای با سایز دلخواه که به صورت عمود برعدسی اول سیستم سپتیک و دربالاترین نقطه ممکن تعبیه گردیده است. تعبیه فلنج سر لوله ورودی به گند انبار بستگی به جنس لوله ای دارد که از ساختمان خارج می شود.

چنانچه لوله ورودی به سپتیک تانک از جنس کاروگیت باشد می بایست از مادگی یا کوپلر در عدسی ورودی مخزن سپتیک استفاده نمود.

سیفون ورودی گند انبار

که با نصب زانویی 90 درجه در طرف دیگر عدسی ورودی تعبیه می گردد.

این سیفون باعث جلوگیری از برگشتن بوی بد درون سیستم تصفیه سپتیک بهنگام عدم استفاده طولانی مدت وخشک شدن سیفون و شترگلویی چشمه سرویس بهداشتی به درون واحد می گردد.

سر این لوله 90 درجه همواره داخل آب است و گاز متان حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی نمی تواند به مجاری ورودی مخزن سپتیک برگردد.

دیواره میانی سپتیک تانک

در طول 2/3 از بدنه اصلی گندانبار وجود دیواره ای با ارتفاعی بیشتر و بالاتر از قسمت بالایی ورودی گند انبار تعبیه می شود.

وجود آبرویی به قطر حدودا 300 میلیمتر جهت عبور پساب زلال شده به قسمت دوم سیستم سپتیک باعث جلوگیری از عبور فاضلاب جامد می گردد.

در قسمت بالایی این دیواره (بافل میانی) وجود راهرویی بسیارکوچک موجب راه یافتن گازهای سمی به سمت ونت هوا می گردد.

زمانی که بخواهیم از گند انبار بعنوان سپتیک ایستگاه پمپاژ استفاده کنیم می توانیم زیر این دیواره را نیز در حدود 30 سانتی متر باز نگه داریم تا فاضلاب جامدی که بصورت آرام درون لیفت استیشن تجمیع شده است از طریق پمپ خورد کننده ای به بیرون دستگاه سپتیک هدایت گردد.

ضخامت دیواره میانی درون سپتیک بدلیل فشار برابر سیال دو طرف این بافل پارامتر قابل اهمیتی نیست لیکن جوش دو طرف بافل به دلیل تکانه های ناشی حرکت سیال درون گندانبار بسیار مهم است.

سپتیک تانک فاضلاب با جنس بدنه پلی اتیلن

ونت تخلیه گاز سپتیک تانک

ونت هوای سپتیک فاضلاب باعث فراهم شدن مسیری جهت عبور گازهای حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی همچون هیدروسولفور و گاز متان درون گند انبار به بالاترین نقطه ساختمان می گردد. در بعضی از پروژه ها که سپتیک تانک در وسط محوطه نصب می گردد ضرورت دارد ونت گازها از طریق لوله ای تکجداره زیر خاک به سمت کناره های ساختمان هدایت گردد و نهایتا بهمراه سایر ونت های سرویس های بهداشتی به سمت بالاترین نقطه ساختمان منتقل می گردد. ونت هوا اصولا در قسمت بدنه اصلی سیستم سپتیک و در بالاترین نقطه تعبیه می شود.

برخی از شرکت های تولید کننده سپتیک تانک، ونت هوا را در دیواره یا عدسی خروجی سپتیک تانک و بالاتر از لوله خروجی (سطح لوله خروجی) تعبیه می کنند.

علت عصایی بودن ونت گند انبار جلوگیری از بسته شدن مجرای آن بواسطه ساختن لانه توسط پرندگان روی دهانه ونت از یک سو و جلوگیری از جریان پیدا کردن آب باران به درون سپتیک می باشد. 

نکته مهم : بهیچ عنوان نباید آب باران به درون مخزن سپتیک فاضلاب راه یابد چرا که اکسیژن فراوان موجود در آب باران باعث بهم خوردن مکانیزم درون سپتیک تانک بواسطه کشته شدن باکتری های بی هوازی می گردد. لذا می بایست آب باران بصورت مستقیم به درون جوی یا چاه آب باران هدایت گردد.

سیفون خروجی سپتیک تانک

همانطور که می دانیم در پساب خروجی از دستشویی ها همواره مقدار زیادی چربی موجود است که به درون سیستم سپتیک منتقل می شوند این چربی ها بدلیل دانسیته کم در روی سطح فاضلاب تجمع می نمایند بمنظورجلوگیری از خروج این چربی ها به سمت چاه فاضلاب و گرفتگی سوراخهای چاه جذبی استفاده از سیفون خروجی ضروری می باشد.

سیفون خروجی سیستم سپتیک بصورت لوله و زانویی که به سمت پایین دیواره (عدسی) کشیده شده باعث روغن زدایی می شود و مکانیزم عملکرد سپتیک فاضلاب را تکمیل می نماید.

لوله خروجی سپتیک تانک

بمنظور خروج پساب زلال شده درون گند انبار و هدایت آن به سمت چاه جذبی مجرایی تعبیه شده است به نام خروجی سپتیک.

سایز لوله خروجی مخزن سپتیک تانک اصولا به دلخواه مشتری و مطابق با سایز لوله خروجی ساختمان به سمت گند انبار نصب می گردد.

نصب یا عدم نصب فلنج درانتهای لوله خروجی بستگی به جنس لوله ای دارد که خریدار سپتیک  درنظر دارد ازآن برای انتقال پساب خروجی از دستگاه به سمت چاه جذبی استفاده نماید.

"<yoastmark

بدنه اصلی سپتیک تانک

(بدلیل مشابه بودن مطالب قابل ذکر در بخش انواع سپتیک تانک ازلحاظ جنس بدنه , حال به تشریح مبسوط این مبحث می پردازیم)

تمامی اجزاء فوق که در مورد آنها صحبت شد درون بدنه اصلی سپتیک تانک تعبیه شده اند. بدنه اصلی سپتیک تانک می تواند از جنس فایبرگلاس , بتنی و PE وحتی سنگی ساخته شود. ضخامت بدنه اصلی سپتیک که بمنظور تصفیه فاضلاب استفاده می شود بستگی به میزان خاکی دارد که قرار است روی گندانبار ریخته شود.

عمودی یا افقی بودن بدنه اصلی مخزن سپتیک بستگی به فضایی دارد که خریدار , پیمانکار , کارفرما و یا مشاوری که قصد استفاده از دستگاه سپتیک تانک را دارد, می تواند در اختیار تیم نصب  قرار دهد. چنانچه فضای کمی در اختیار تیم نصب یا تولید سیستم سپتیک تانک باشد بدنه اصلی دستگاه سپتیک به شرط عدم بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی عمودی طراحی می گردد و چنانچه فضای کافی دراختیار تیم باشد (علی القاعده) انباره نگهداری فاضلاب به صورت افقی نصب می گردد و ضخامت بدنه اصلی سپتیک تانک براین اساس طراحی وتولید می گردد. درتمامی جهان بدلیل مزایای زیاد hdpe نسبت به انواع دیگر متریالی که سپتیک تانک می تواند با آنها تولید شود, سپتیک تانک hdpe بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

پایه های سپتیک تانک

پایه هایی که در پایین ترین نقطه مخزن سپتیک تعبیه می گردد و در سپتیک آماده پلی اتیلنی بیشتر مشاهده می شود صرفا بدلیل کمک به حمل و نقل انباره تعفن می باشد.

چرا که در سپتیک تانک پیش ساخته با جنس بدنه PE که از لوله اسپیرال ، کاروگیت و … PE تولید میگردد خاصیت حلقوی بودن این لوله ها باعث غلتیدن سپتیک تانک و افتادن از روی تریلی و یا حتی درون چاله بهنگام نصب خواهد بود. لذا تاکیدا باید گفت این پایه ها بهیچ عنوان خاصیت مقاوم سازی و استحکام دهی به دستگاه سپتیک ندارد.


مزایای اصلی استفاده از پلی اتیلن صلب در بدنه اصلی گندانبار :

 •  سرعت بالای تولید بدلیل استفاده از دستگاههای پیشرفته و اکسترودرهای جوش
 •  سبک بودن پلی اتیلن و سپتیک HDPE نسبت به سایر انواع گند انبارها
 •  عدم انتشار بوی بد گازهای درون سپتیک تانک به بیرون بدلیل هوابند بودن درب ومجاری مخزن سپتیک پلی اتیلن
 •  عدم واکنش به هیچ یک از مواد شیمیایی که درون فاضلاب می تواند وجود داشته باشد اعم از مواد قلیایی و اسیدی
 •  قیمت مناسب مخزن سپتیک تانک پلی اتیلن نسبت به سپتیک فایبرگلاس
 •  طراحی پیشرفته و دقیق در سپتیک hdpe نسبت به سایر انواع مخازن سپتیک فاضلاب
 •  قابلیت تحمل بارهای مرده بدون استفاده از سازه نگهبان و بالا رفتن سرعت نصب واجرا
 •  قابلیت حمل و نقل سپتیک تانکی که بدنه اصلی آن از PE است بعد از بهره برداری از پروژه در پروژه هایی که از مخزن سپتیک تانک در تجهیز کارگاه مورد استفاده قرار گرفته است.

کاربرد سپتیک تانک

همانطور که قبلا بیان شد گند انبار، دستگاهی است مشتمل بر یک مخزن یا محفظه از هر جنسی که بتوان با آن مخزن تولید نمود که طوری طراحی شده تا جامدات پساب خروجی از منبع فاضلاب را گرفته و آب روان تصفیه شده در حد 60% و فاقد جامدات و صد البته دارای بو را تحویل چاه جذبی یا اگوی شهری دهد. در حقیقت سپتیک تانک فاضلاب یک نوع پیش تصفیه (تصفیه مقدماتی) به حساب می آید.

نامهای دیگر این دستگاه مخزن نگهداری یا مخزن تصفیه فاضلاب بی هوازی همچنین انباره تعفن ، گند انبار و سپتیک تانک می باشد و کاربرد اصلی آن در مجتمع های مسکونی، اداری و مکان هایی است که فاضلاب خروجی از آنها دارای چربی، روغن ها و جامداتی است که در صورت ورود به چاه جذبی احتمالا مانع جذب پساب مایع به درون زمین گردند.

یکی دیگر از کاربردهای سپتیک تانک، استفاده بعنوان ایستگاه پمپاژ فاضلاب است بدین مفهوم که فاضلاب تولید شده در طبقات و واحد های زیر اگوی شهری را درون خود نگهداری می کند تا بواسطه رسیدن به سطح خاصی از سیال، پمپ های لجن کش مقدمات انتقال پساب به درون اگوی شهری را فراهم نمایند.

درصورتی که مکانیزم عملکرد سپتیک تانک بدلیل وارد شدن شامپوها, صابونها و موادشیمیایی آنتی باکتریال و از بین رفتن باکتری های بی هوازی کامل نباشد یا در هنگام طراحی سپتیک تانک ظرفیت مورد نیاز به درستی محاسبه نشده باشد، همواره مخزن سپتیک دارای حجم زیادی لجن خواهد شد وانتقال آب از قسمت اول به دوم با مشکلاتی همراه خواهد بود . دراین صورت آب به داخل لوله ورودی برمی گردد و در حقیقت سپتیک فاضلاب دچار گرفتگی شده و نیاز به تخلیه پیدا خواهد نمود.

دریچه ای که در قسمت ورودی سپتیک تانک تعبیه شده به شما اجازه می دهد از فضای داخل آن بازدید نمائید و درصورتی که مشکلی پیش آمده باشد با تماس با واحدهای تخلیه سپتیک تانک مشکل را برطرف نمائید.

تخلیه سپتیک درصورتی که به درستی طراحی و استفاده شده باشد دو سال یکبار نیاز خواهد بود , باید دقت نمود به هنگام تخلیه مخزن سپتیک بخشی از لجن حاوی باکتری های بی هوازی دستگاه سپتیک تانک دربخش اول سیستم سپتیک باقی بماند تا شرایط لازم برای فعالیت میکروارگانیزم های بی هوازی به محض استفاده مجدد ازگند انبار فراهم گردد.

ما به شما پیشنهاد می نمائیم برای بالا بردن بهره وری سپتیک تانک و بالا بردن مدت زمان تخلیه موارد زیر را رعایت نمائید.

1. محاسبه ظرفیت انباره تعفن حتما” توسط تیم متخصص و دارای تجربه عملی کافی انجام پذیرد وحتی درصورت نیاز هزینه های این کار نیز به طراح سپتیک پیش ساخته پرداخت گردد و تضمین کافی درخصوص ظرفیت مورد نیاز سیستم سپتیک از ایشان گرفته شود. تمامی مستندات مربوط به محاسبه ظرفیت و طراحی سپتیک تانک از کسی که مسئولیت اینکار را می پذیرد اخذ گردد.

2. درحد امکان استفاده از مواد شوینده آنتی باکتریال خودداری نمائید چراکه این شوینده ها حاوی موادی هستند که زندگی و فعالیت باکتری های بی هوازی را به خطر انداخته و از تکثیر آنها جلوگیری می کند.

3. بهیچ عنوان آب باران به داخل سپتیک آماده هدایت نگردد. بدین منظور در بسیاری از کشورها از منبع های نگهدارنده آب باران درون ساختمان ها استفاده میشود. نحوه محاسبه ظرفیت منبع آب باران در کتاب جمع آوری فاضلاب نگارش محمد تقی منزوی صفحات 97 تا 100 آورده شده است.

4. درصورتی که درمناطق سردسیر زندگی می کنید با استفاده از خاک روی سپتیک تانک را بپوشانید. علت اینکار فراهم شدن شرایط رشد و تکثیر باکتری ها یعنی محیط گرم می باشد.

5. حتما” در هنگام تولید سپتیک تانک از تولید کننده دستگاه سپتیک بخواهید ورودی را به نحوی طراحی کند که آب خروجی از ساختمان به آرامی درون مخزن گند انبار وارد شود. این موضوع خود کمک شایانی به جلوگیری از بهم خوردن لایه های لجن و در حقیقت تصفیه فاضلاب جامد و تبدیل آن به فاضلاب مایع می نماید.

6. بهنگام طراحی خط لوله انتقال پساب به داخل دستگاه دقت نمائید شیب خط بیش از حد نباشد چرا که بهنگام بالا رفتن سرعت سرریز فاضلاب به داخل مخزن سپتیک فضای آرام درون بخش اول گندانبار دچار ناآرامی خواهد شد و باکتری ها محیط آرام خود برای تکثیر را از دست خواهند داد.

7. چنانچه میسر است قبل از سپتیک تانک از دستگاه چربی گیر استفاده نمائید. البته این موضوع در پروژه هایی ممکن است که سیستم آشپزخانه آنها مجزا از سیستم سرویس های بهداشتی می باشد. 

8. قطر مخزن سپتیک در سپتیک تانک پلی اتیلن از 1.2 متر کمتر نباشد و در صورت استفاده از بدنه فایبرگلاس در تولید دستگاه سپتیک، ارتفاع را حداقل در 1.2 متر در نظر بگیرید چرا که نیاز است لایه های لجن روی همدیگر رسوب کنند و عملیات خود خوری باکتری ها دقیق تر و سریع تر انجام گیرد.


نحوه خرید سپتیک تانک

بمنظور خرید یک سیستم سپتیک تانک شما باید مراحل زیر را انجام دهید : 

1- محاسبه ظرفیت را توسط یک مهندس محاسب یا یکی از شرکت های مشاور انجام دهید.

2- بعد از آگاهی از میزان ظرفیت انباره تعفن مورد نیاز، شما باید با مشاوره با کسی که تجربه کافی در خصوص جنس های مختلف مخزن سپتیک تانک را دارد نسبت به انتخاب نوع دستگاه سپتیک اقدام نمائید. چنانچه شما می خواهید گند انبار صنعتی تهیه و خرید کنید به احتمال زیاد مشاور برای شما سپتیک کامپوزیت را پیشنهاد خواهد نمود و در صورتی که سپتیک تانک فاضلاب خانگی بخواهید در صورت داشتن بودجه کافی احتمالا مشاور سپتیک تانک پلی اتیلنی را به شما پیشنهاد دهد و در صورتی که بودجه شما محدود باشد قاعدتا می بایست سراغ سپتیک تانک بتنی بروید.

3- بعد از انتخاب جنس بدنه سیستم سپتیک تانک ، نوبت به اخذ پیش فاکتور و استعلام قیمت از شرکت های تولید کننده سپتیک تانک می رسد. پیشنهاد ما استعلام از حداقل 5 تولیدکننده مخزن سپتیک تانک می باشد. شما می توانید این مهم را از طریق شرکت در نمایشگاه ها و یا استفاده از سیستم جستجوی گوگل انجام دهید. نام بردن از برخی شرکت های تولید کننده گند انبار با توجه به کیفیت های متفاوت محصولات تولیدی کار ساده ای نیست لیکن در سایر بخش های این سایت به معرفی برخی از این شرکت ها خواهیم پرداخت.

4- بعد از اخذ پیش فاکتور پیشنهاد ما بررسی تک تک مواردی است که درون پیش فاکتور درج شده است . این موضوع در بهترین حالت با مراجعه به سایت تولیدی و کارخانه تولید کننده سپتیک تانک قابل انجام خواهد بود.

5- در نهایت و بعد از بررسی کلیه شرکت ها و دادن امتیاز به تک تک آنها براحتی می توانید در صورت درخواست فاکتور رسمی نسبت به دریافت شماره حساب شرکتی و واریز وجه نسبت به ارسال نقشه و تعیین قطر لوله های ورودی و خروجی و … اقدام نمائید.

6- در قسمت آخر بمنظور تکمیل فرایند خرید سپتیک تانک، پیشنهاد ما به شما این است حتما از بازرس دارای گواهینامه در جهت کنترل کیفیت گند انبار ارسالی اطمینان حاصل نمائید و نسبت به بارکیری محصول نهایی اقدام نمائید.

برای خرید سپتیک تانک با کارشناسان ما تماس بگیرد و طی مشاوره محصول مورد نظر را سفارش دهید. هم چنین شما مشتری محترم می توانید در تمامی مراحل طراحی و تولید گند انبار در کارخانه حضور داشته باشید و از نزدیک شاهد ساخت و تولید سپتیک تانک درخواستی خود باشید. اطلاعات بیشتری در مورد این سیستم در سایت سپتیک تانک ما موجود می باشد از کمپ های محتلف تا کاربردی سپتیک تانک در جاهای مختلف.


دانلود کاتالوگ سپتیک تانک HDPE

دانلود نحوه نصب سپتیک تانک

نحوه بهینه سازی کارکرد سپتیک تانک

همانطور که میدانید میزان تصفیه فاضلاب گند انبار از 40 درصد 63 درصد متغیر است. بمنظور بالا بردن کارایی عملکرد دستگاه سپتیک می بایست بعضی موارد توسط یوزر نهایی رعایت کردد که ذیلا به این موارد اشاره خواهیم نمود.

1- در وحله اول مخزن سپتیک را می بایست درون خاک قرار دهیم تا گرمای حاصل از فعالیت باکتری ها درون سیستم سپتیک باقی بماند.

2- جنس بدنه دستگاه سپتیک می بایست از موادی باشد که گرمای حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی درون سپتیک تانک را ردون خود نگه دارد و در حقیقت به نوعی عایق در ساخت بدنه سپتیک تانک نیاز خواهیم داشت . در عین حال می بایست بدنه گند انبار تحمل بار خاک را داشته باشد .

3- از ریختن مواد شوینده آنتی باکتریال درون سیستم سپتیک فاضلاب باید جلوگیری شود چرا که این مواد باعث از بین رفتن باکتری های بی هوازی می گردد.

4- بهنگام طراحی مخزن سپتیک، شرکت سازنده سیستم سپتیک فاضلاب باید حتما دفت کنید لوله ورودی به درون مخزن سپتیک دارای زانویی باشد تا فاضلاب خروجی به درون دستگاه باعث بر هم زدن محیط امن و آرام و آماده رشد و نمو باکتری های بی هوازی درون لایه های لجن تشکیل شده در کف دستگاه سپتیک نگردد.

5- در طراحی سیستم سپتیک مهندس محاسب باید دقت کند حجم سپتیک تانک را به اندازه بالاترین دبی روزانه در شلوغ ترین روز سال در نظر بگیرد چرا که چنانچه یک مورد شوک به دستگاه سپتیک وارد شود برقراری نظم درون دستگاه نیازمند دوباره چینی لایه های لجن خواهد بود.

میزان آلایندگی پساب خروجی از مخزن سپتیک تانک

همانطور که میدانیم مخزن سپتیک نوعی گندانبار است یعنی انباره است که در ان آب گندیده جمع می شود لذا می توان به جرات گفت گند انبار توان تصفیه فاضلاب تا حدی که بشود از آن برای شستشوی محوطه استفاده نمود را ندارد و یا آبیاری فضای سبز با پساب خروجی از مخزن سپتیک تقریبا امری محالی است .

سیستم سپتیک از هر نوعی که باشد در نهایت توان تصفیه فاضلاب تا 63 درصد را خواهد داشت . در سپتیک تانک پیشرفته که از آن تحت عنوان پکیج ای بی آر یاد می شود (ABR PACKAGE) این عدد نهایتا تا 75 درصد قابل افزایش است ولی بوی بد فاضلاب حتی در خروجی گند انبار پیشرفته را نمیتوان براحتی از بین برد. همچنین بمنظور زلال سازی پساب خروجی از سپتیک تانک باید از فیلتر شنی استفاده نمود .

لذا میتوان خلاصه و مفید گفت سپتیک تانک، توانایی تصفیه پساب تا حدی که بتوان از آن در کشاورزی، باغبانی، کارواش و برگشت به فلش تانک را “ندارد”

لذا حتما می بایست پساب خروجی از مخزن سپتیک به داخل چاه جذبی یا بصورت زهکش به درون خاک هدایت گردد. نحوه استفاده از منهول توزیع پساب خارج شده از دستگاه سپتیک تانک درون لوله های زهکش متفاوت است و بستگی به سطح آب های زیر زمینی دارد.

نحوه دفع مایع خروجی از سپتیک تانک را می توانید در شکل های زیر ملاحظه فرمائید.

دفع خروجی سپتیک تانک به چاه جذبی
دفع مایع از سپتیک تانک
دفع خروجی مخزن سپتیک بصورت زهکش زیر زمینی
دفع مایع از سپتیک تانک

سایت سپتیک تانک

امروزه صفحات اینترنت فضایی نامحدود برای کاربران تامین نموده است تا اطلاعات خود را در اختیار مراجعه کنندگان قرار دهند.
ناب زیست بعنوان یکی از بزرگ ترین تولید کننده مخزن سپتیک در ایران از طریق سایت های متعدد خود سعی در ارائه اطلاعات مفید در زمینه های مرتبط دارد.
سایت استعلام قیمت و خرید آنلاین دستگاه سپتیک نیز انشاءالله در آینده ای نزدیک راه اندازی و در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

آنچه ما در این سایت بعنوان سایت سپتیک تانک در صدد آن هستیم صرفا ارائه اطلاعاتی است مفید بمنظور آشنایی شما همکار و یا خریدار گرامی بمنظور انتخاب بهینه سپتیک تانک.

در حقیقت مثل تمامی سایت های دیگری که در مورد مخزن سپتیک توضیح میدهند هدف ما اجبار شما به خرید سپتیک تانک از شرکت ناب زیست نیست، بلکه بواسطه طراحی این سایت می خواهیم کم هزینه ترین و مقرون به صرفه ترین نوع و حجم سپتیک را به شما معرفی کنیم .

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک فایبرگلاس یا کامپوزیت ، نوع دیگری از انواع گندانبار می باشد .

اغلب در برخی کشورها به دلیل برخی موارد از جمله عدم امکان نصب سپتیک آماده در مکان هایی همچون زیرزمین های مجتمع های تجاری ، اداری و یا ساختمان های مسکونی یا نبود تکنولوژی تولید مخزن سپتیک HDPE و گران بودن مواد PE در این کشور ها و همچنین ضرورت استفاده از سطح مقطع مکعبی در تولید به استفاده از سپتیک فایبرگلاس یا کامپوزیت روی می آورند که این نوع سیستم تصفیه فاضلاب دارای مزایا و معایبی نیز می باشد.

مزیت های گندانبار کامپوزیتی

بزرگترین مزیت این نوع دستگاه همانطور که ذکر شد تولید مخزن سپتیک بصورت دمونتاژ در کارخانه و مونتاژ در محل می باشد. این موضوع باعث می شود هزینه حمل شدیدا کاهش یابد و در عوض هزینه مونتاژ بالا رود. استفاده از حداکثر فضا در سپتیک تانک با جنس بدنه کامپوزیت بهترین مزیت آن می باشد.

معایب گندانبار کامپوزیتی

بزرگترین ایراد این نوع سپتیک تانک، ضرورت به استفاده از دیواره نگهدارنده (نگهبان) جهت بالا بردن ایمنی دستگاه سپتیک فایبرگلاس می باشد.

ضخامت بدنه سپتیک کامپوزیت اصولا کمتر از 10 میلیمتر می باشد لذا امکان بارگزاری روی این سیستم تصفیه فاضلاب وجود نخواهد داشت. این موضوع علاوه بر اینکه خود دستگاه سپتیک تانک قیمت بالایی دارد باعث می شود قیمت تمام شده را بالاتر ببرد.

ضخامت بدنه سپتیک فایبرگلاس در بالاترین قسمت آن یعنی قسمت پایین دیواره مخزن سپتیک به 12 میلیمتر می رسد. نیاز به صاف بودن داخل مخزن سپتیک فایبرگلاس نیست لذا استفاده از ورق های اس ام سی در تولید سپتیک کامپوزیت اساسا هدر دادن منابع مالی می باشد. در حقیقت به این نوع متریال که در ساخت سپتیک فایبرگلاس استفاده می شود frp | اف آر پی می گویند.

برخی از مشاوران و مهندسان بهنگام جستجوی کلمه سپتیک تانک کامپوزیت صرفا دارای این هدف نیستند که از مخزن سپتیک فایبرگلاس استفاده نمایند.

کامپوزیت در معنی لغوی به معنای ماده مرکب می باشد. لذا ما پیش بینی می نمائیم هدف این دسته از متقاضیان استفاده از ماده ترکیبی در بدنه سپتیک می باشد که هم مقاومت بالایی در برابر فاضلاب و خوردگی آن داشته باشد و هم سریع آماده استفاده شود. لذا شاید بتوان گفت سپتیک کامپوزیت دارای دسته بندی به شرح زیر است:

دسته بندی های سپتیک تانک کامپوزیتی

1- سپتیک کامپوزیت فایبرگلاس
2- مخزن سپتیک پلی اتیلن
3- سپتیک کامپوزیت جی آر پی
در ادامه عکس سپتیک کامپوزیت فایبرگلاس به تصویر کشیده شده است.

مخزن فاضلاب فایبرگلاس
سپتیک تانک فایبرگلاس

تفاوت سپتیک تانک و پکیج تصفیه فاضلاب

سپتیک و پکیج تصفیه فاضلاب هر دو از انواع دستگاه های تصفیه فاضلاب هستند که هر یک کاربرد مخصوص به خود را دارند.

سپتیک فاضلاب علیرغم سادگی تقریبا پرکاربرترین وسیله در پاکسازی فاضلاب می باشد. قیمت مناسب، تولید سریع و مطابق سفارش سیستم سپتیک ، عدم نیاز به تجهیزات پیچیده الکتریکی، مقرون به صرفه بودن آن، نصب و راه اندازی راحت و بدون دردسر و در نهایت عدم نیاز به سرویس های تعمیر و نگهداری جز مزیت های سپتیک هستند.

مهمترین معایب گندانبار

1- عدم پاکسازی فاضلاب در حدی که پساب خروجی از سپتیک قابلت استفاده بمنظور آبیاری زمین های کشاورزی را داشته باشد.
2- عدم امکان استفاده از سپتیک تانک بمنظور تصفیه پساب فاضلاب های صنعتی و کارخانجات
3- نیاز به تخلیه در زمان های مقرر و بوی بدی که متاسفانه بهنگام تخلیه از آن متصاعد می گردد.
4- بدلیل دفنی بودن آن امکان بازرسی دوره ای وجود ندارد و در صورتی که گند انبار پر شود می تواند در پاکسازی فاضلاب اخلال ایجاد کند. البته برای رفع این مشکل می توان از لول سنج درون سپتیک تانک استفاده نمود.

در عوض پکیج تصفیه فاضلاب علیرغم قیمت بالا در تولید و نصب دارای آبی روان، بی بو و بی رنگ است و استفاده مجدد از آب خروجی از این نوع سیستم تصفیه فاضلاب امکان پذیر است.

دستگاه تصفیه فاضلاب هوازی
دستگاه تصفبه فاضلاب هوازی

سپتیک تانک فاضلاب خانگی

به گندانباری که بمنظور تصفیه فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار گیرد سپتیک تانک فاضلاب خانگی گفته می شود. گندانبار در منازل مسکونی اعم از آپارتمان ها و واحدهای ویلایی نقش فیلترینگ پساب فاضلاب را دارد. خانه های بسیاری در مناطق شمال کشور نیاز به سپتیک تانک دارند چرا که در این مناطق سطح آب زیرزمینی بالاست و چاه فاضلاب یک خانه مطمئنا به چاه آب خانه بغل دست ارتباط دارد.

اینکه شما مستقیم از چاه استفاده کنید یا تنها سپتیک خانگی خریداری و نصب نمائید هیچ یک روش خوبی برای تصفیه فاضلاب نیستند.

در صورت استفاده از سپتیک تانک بدون حفر چاه جذبی بدلیل نیاز به تخلیه مداوم هزینه بالایی به کارفرما تحمیل خواهد شد .
محاسبه حجم گند انبار خانگی کار زیاد پیچیده ای نیست ولی استفاده از دانش و تجربه در این امر، باعث بالا رفتن اطمینان و کاهش هزینه های بعدی خواهد شد. مخزن سپتیک تانک ویلایی امروزه مورد توجه تعداد زیادی از افرادی است که آخر هفته ها به واحد های ویلایی خود مراجعه می کنند .

برای محاسبه ظرفیت سپتیک لطفا با شماره های دفتر ناب زیست 02188721092 و 02188722027 تماس بگیرید.

استعلام قیمت سپتیک نیز کار پیچیده ای نیست به محض مشخص شدن حجم سپتیک تانک می توانید نسبت به این موضوع اقدام نمائید.

تفاوت سپتیک تانک و چربی گیر

سپتیک فاضلاب و چربی گیر فاضلاب هر یک بصورت مجزا تجهیزاتی هستند که بواسطه استفاده از آنها تصفیه فاضلاب بصورت مقدماتی انجام میگیرد. اینکه این دو چه تفاوت هایی با هم دارند برای مشاورین و طراحان محترم حائز اهمیت خواهد بود.

مخزن سپتیک سر راه سرویس های بهداشتی قرار می گیرد و وظیفه دارد تمامی جامدات را از پساب بگیرد و تبدیل به مایع نماید ولی دستگاه تله چربی همانطور که از نام آن پیداست چربی را از پساب آشپزخانه جدا مینماید و تحویل ماشین آشغالی میدهد. جنس بدنه دستگاه گریس ترپ اصولا از مواد چربی گریز است ولی جنس بدنه دستگاه سپتیک نیازی به این پارامتر ندارد.

نقشه این دو نیز با هم متفاوت است البته در نگاه اولیه نقشه هر دو بدلیل وجود یک دیواره میان بند شبیه به هم بنظر می رسند ولی در واقع بدلیل ضرورت خنک سازی آب سرریز شده به دستگاه چربی گیر جهت صعود لایه های روغن به سطح پساب، این دستگاه نسبت به گندانبار طولانی تر میباشد در عوض سپتیک تانک نیاز به عمق بیشتری دارد تا لایه های لجن درون آن تجمیع گردند و فضای لازم برای فعالیت و تخمیر باکتری های غیرهوازی آماده گردد.

سپتیک تانک عمودی

در برخی از پروژه ها بدلیل محدودیت فضایی که وجود دارد کارفرما مجبور به استفاده از مخزن سپتیک بصورت عمودی می گردد. درخواست سپتیک عمودی در مناطقی که سطح آب زیرزمینی بالاست بسیار کاهش می یابد چرا که در این حالت ارتفاع گندانبار زیاد شده و بهنگام نصب با مشکلات عدیده ای مواجه خواهید شد.

نقشه سپتیک تانک فاضلاب عمودی متفاوت از نوع افقی دستگاه سپتیک می باشد. در این حالت دیواره میانه تقریبا از بین می رود ولی با کشاندن لوله ورودی و خروجی به سمت پایین می توان براحتی نبود بافل میانی درون گند انبار عمودی را جبران نبود.

سپتیک عمودی
سپتیک تانک عمودی

سایز ورودی و خروجی سیستم گند انبار عمودی و لول ( سطح ارتفاع ) این لوله ها بستگی به لوله کشی ساختمان دارد چرا که قطر لوله ورودی به سپتیک تانک نباید از قطر لوله خروجی از ساختمان باشد و در ادامه قطر لوله خروجی از دستگاه سپتیک چه بحالت عمودی و چه بحالت افقی نباید از قطر لوله ورودی کمتر باشد.

در صورت عدم رعایت هر یک از این موارد این نگرانی وجود دارد که پساب به درون مخزن سپتیک و یا درون ساختمان برگشت بخورد و مکانیزم عملکرد سیستم سپتیک عمودی یا افقی بهم بخورد.

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک

معمولا از سپتیک تانک ها برای فاضلابهای بهداشتی استفاده می شود. بنابراین در اینجا روش محاسبه ظرفیت سپتیک برای فاضلابهای بهداشتی آمده است.

براساس استانداردهای BS6297 ظرفیت سپتیک را می توان از رابطه زیر محاسبه نمود.

E= 2.5 + N*M

که در رابطه فوق E حداقل حجم سپتیک برحسب مترمکعب، N  سرانه تولید فاضلاب در هر شبانه روز برحسب لیتر و M تعداد نفرات تحت پوشش برحسب نفر می باشد.

بنابراین جهت تعیین ظرفیت سپتیک تانک مورد نیاز ابتدا باید حجم فاضلاب تولیدی روزانه را محاسبه نمود. حجم فاضلاب بهداشتی معمولا به تعداد افرادی که در مکان مورد نظر تردد و زندگی میکنند بستگی مستقیم دارد.

در جدول زیر سرانه تولید فاضلاب به ازای هر نفر در شرایط مختلف آمده است. بنابراین برای محاسبه حجم فاضلاب تولیدی روزانه باید تعداد نفرات را در سرانه آنها مطابق جدول فوق ضرب نمود. عدد حاصل برابر حجم فاضلاب تولیدی روزانه می باشد.

جدول محاسبه فاضلاب تولیدی به ازای هر نفر

 

محل

واحد

محدوده

1

واحدهای مسکونی شهری

نفر

80-150

2

ویلاهای تفریحی

نفر

120-200

3

ساختمان های اداری

نفر پرسنل 8 ساعته

30-60

نفر پرسنل 24 ساعته

70-100

4

کارخانه ها و کارگاه های صنعتی

نفر کارگر 8 ساعته

30-60

نفر کارگر 8 ساعته با استحمام

90-120

5

کارگاه های ساختمانی

نفر پرسنل 8 ساعته

40-80

نفر پرسنل 24 ساعته

80-120

6

سرویس بهداشتی عمومی

نفر بدون فلاش تانک

5-12

نفر بدون فلاش تانک

12-20

تخلیه سپتیک تانک

به عملیاتی که باعث رفع گرفتگی مخزن سپتیک گردد تخلیه سپتیک فاضلاب می گویند.

این عملیات می تواند از طریق ماشین لجن کش فاضلاب باشد یا از طریق نصب ایستگاه پمپاژ پساب به درون چاه ذخیره.

محاسبه ظرفیت و طراحی دستگاه تصفیه فاضلاب به هر روشی که انجام شود اعم از هوازی و بی هوازی به استثناء چند روش محدود که هزینه بسیار بالایی برای تولید و نصب آنها باید پرداخت نمود، می بایست بعد از مدتی استفاده تمیزکاری گردد. در زیر به نکاتی در مورد تخلیه انواع مختلف گندانبار می پردازیم

تخلیه سپتیک تانک بی هوازی

 تمیزکاری در این مدل سپتیک می بایست از طریق تخلیه لجن درون بخش اول انباره تعفن انجام پذیرد . در بخش دوم دستگاه تصفیه فاضلاب بی هوازی نیز مقداری لجن امکان دارد وجود داشته باشد لذا ضروری است بهنگام حضور ماشین لجن کش فاضلاب از ایشان بخواهید از دریچه بخش دوم سپتیک تانک ، چربی ها و اندک لجن این قسمت سپتیک را نیز تخلیه کند.

تخلیه سپتیک تانک هوازی

دستگاه های تصفیه فاضلاب هوازی بواسطه هوادهی مستمر بلوئرها فاقد لجن خواهند بود لیکن دارای تفاله ای هستند که این تفاله می تواند بعنوان کود در اختیار کشاورزان قرار گیرد. برخی روش های پیشرفته تصفیه فاضلاب وجدو دارند که با تزریق مداوم لجن و تفاله به بخش اول سپتیک هوازی باعث از بین رفتن تمامی پساب ها و فضولات می گردد در حدی که برداشت 5 سال یک بار لجن نیز ضرورت پیدا نمیکند.

تخلیه سپتیک تانک بتنی

چنانچه مخزن سپتیک تانک فاضلاب بتنی در پروژه خود استفاده کرده اید بخاطر اینکه طراحی سپتیک بتنی همچون ایمهاف تانک بوده و دارای یک دریچه است می بایست به ماشین تخلیه فاضلاب تنها همان یک درب سپتیک را نشان دهید. ایشان با انداختن سر لوله لجن کش به داخل مخزن سپتیک و روشن نمودن پمپ لجن کش می تواند به راحتی نسبت به تخلیه لجن اقدام نماید.

تخلیه مخزن سپتیک تانک  کامپوزیت

چنانچه مخزن سپتیک شما کامپوزیت است بدلیل اینکه این نوع سیستم های سپتیک دارای دو درب در بخش ابتدایی و انتهایی می باشند، ماشین لجن کش باید درب منهول اول دستگاه را برداشته و با انداختن لوله تخلیه فاضلاب و روشن نمودن پمپ تخلیه نسبت به تمیزکاری سیستم در قسمت اول اقدام نماید.

دقت کنید از ایشان بخواهید بخشی از لجن را که در قسمت ابتدایی مخزن سپتیک وجود دارد تخلیه نکند چرا که این لجن دارای مقدار زیادی باکتری بی هوازی است که به محض ورود جامدات و فضولات به تجزیه آنها اقدام می نمایند.

در صورتی که تمامی لجن تخلیه گردد باید مدتی جامداتی که به درون سپتیک تانک فاضلاب وارد می شوند روی همدیگر تلنبار شود تا این باکتری های هوازی تمامی اکسیژن درون  فاضلاب ورودی را مصرف کنند سپس نسبت به تشکیل کلونی اقدام نمایند . این پروسه حدودا سه ماه طول می کشد و در طول این مدت متاسفانه فاضلاب به خوبی تصفیه نمی شود و احتمال گرفتگی سوراخ های چاه جذبی زیاد خواهد بود.

بعد از تخلیه قسمت اول مخزن نگهداری فاضلاب به نحوی که اشاره شد شما باید درب دوم منهول سپتیک ساختمان خودتان را به اپراتور تخلیه فاضلاب نشان دهید و از ایشان بخواهید تمامی لجن بخش دوم مخزن سپتیک را خالی کند. در این صورت یعنی پس از اطمینان از اینکه لوله فاضلاب تا انتهای سپتیک رفته است، صدای کار کردن پمپ بصورت خالی به شما خواهد گفت که تمامی فاضلاب تخلیه شده است.

قیمت تخلیه سپتیک فاضلاب

قیمت تخلیه مخزن سپتیک فاضلاب در مقطه فعلی که سال 1398 است بین 110 هزار تومان در شهرهای کوچک تا 450 هزار تومان در شهرهای بزرگ و بهنگام بالا آمدن سطح آب های زیر زمینی یعنی زمستان است.

ماشین های بزرگ که تا 10 تن فاضلاب را با خود حمل میکنند برای تخلیه محتوای درون مخزن سپتیک به صرفه تر از ماشین های و کامیونت های کوچک تر هستند لذا این میتواند راهنمایی باشد برای انتخاب ظرفیت سپتیک تانک.

یعنی چنانچه ظرفیت دستگاه شما 8 مترمکعب پیش بینی شده است شما بهنگام سفارش دستگاه به حجم 10 مترمکعب را سفارش دهید تا بهنگام تخلیه بتوانید در هزینه های تخلیه سپتیک صرفه جویی نمائید.

بازه زمانی تخلیه گند انبار

در صورتی که مخزن سپتیک بصورت صحیح طراحی شده باشد بازه زمانی تخلیه گندانبار بین 2 تا 5 سال خواهد بود.

در صورتی که شما نتوانید از چاه جذبی در انتهای سیستم سپتیک تانک استفاده کنید این زمان به حداقل خود یعنی مقدار فاضلاب خروجی از ساختمان به ظرفیت گند انبار برسد کاهش می یابد.

بطور مثال چنانچه شما چاه جذبی نداشته باشید و ظرفیت مخزن سپتیک را 20 مترمکعب انتخاب کرده باشید مدت زمان تخلیه گند انبار = مدت زمانی که 20 مترمکعب پساب از لوله خروجی ساختمان خارج شده باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه طراحی و نحوه محاسبه ظرفیت سپتیک مراجعه فرمائید.

تجربه هایی در خصوص نحوه محاسبه ظرفیت مخزن سپتیک

چند تجربه در خصوص نحوه محاسبه ظرفیت سپتیک تانک ذیلا ارائه میگردد. امید آن می رود با مطالعه موارد زیر به تجربه لازم در خصوص نحوه محاسبه حجم سپتیک دست یابید. این مثالها بصورت روزانه به سایت اضافه می گردد تا شاید رفرنسی باشد برای کسانی که تجربه چندانی در این موضوع ندارند.

امروز مراجعه کننده ای برای خرید سپتیک و اشاره داشتند به اینکه ایشان 168 واحد مسکونی دارند هر یک به مساحت 140 تا 150 مترمربع در غرب تهران یعنی وردارود و یک طبقه تجاری که حدودا 25 واحد تجاری در آن ساخته شده بود. در این طبقه 14 سرویس بهداشتی برای 65 مغازه ساخته شده بود.

نحوه محاسبه ظرفیت سپتیک تانک در حالت فوق عبارت است از : 168 * 3.5 (میانگین نفرات در هر واحد مسکونی شامل 3 نفر بزرگ سال و یک نفر بچه) * 120 (مصرف روزانه هر نفر) = 70.560 لیتر

از این مقدار حدودا 25 درصد مصارف آشامیدنی و فاقد هیچ گونه فاضلاب جامد می باشد لذا پساب فاضلاب تولیدی 168 واحد مسکونی عبارت است از : 70.560*75%=52.920 لیتر

پساب فاضلاب تولیدی در یک طبقه تجاری با 14 سرویس بهداشتی و 65 باب مغازه نیز برابر است با : تعداد نفراتی که روزانه از هر مغازه بازدید می نمایند ( هر 30 نفر بازدید کننده معادل یک نفر جمعیت مازاد در واحد های مسکونی) = 4000 نفر تقسیم بر 30 = 133 نفر ضربدر 120  = 16 مترمکعب

ظرفیت سپتیک تانک در ساختمان تجاری و مسکونی بالا = 16+53=69 مترمکعب

سپتیک تانک مازندران
لوله کاروگیت