آنتی اسکالانت

قیمت و فروش آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت یک ماده شیمیایی ضد رسوب است که در صنعت آب، فاضلاب، نفت و گاز استفاده می شود و به دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس، آب شیرین کننده ها و دستگاه های دیگر تزریق می شود.

سیستم های اسمز معکوس بعد از مدتی دچار رسوب و گرفتگی می شوند زیرا آب تصفیه نشده مملو از املاح معدنی و نمک است. برای جلوگیری از انتقال این رسوب به ممبران و کاهش عملکرد و راندمان آن، آنتی اسکالانت به آب ورودی به اسمز معکوس تزریق می شود و مانع نشست این رسوبات بر روی ممبران می شود.

امروزه آنتی اسکالانت به یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزای دستگاه های تصفیه آب و آب شیرین کننده های صنعتی تبدیل شده است.

آنتی اسکالانت رسوباتی نظیر کربنات کلسیم، سولفات استرونیوم، سولفات باریم و سولفات کلسیم را از بین می برد، از پوسته پوسته شدن غشاها جلوگیری می کند، از فیلترها و منافذ محافظت می کند و عمر ممبران را افزایش می دهد.

انواع آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت ها دارای 2 نوع می باشند: پایه فسفاته و پایه پلیمری.

آنتی اسکالانت پایه فسفاته

این نوع از آنتی اسکالانت ها دارای ساختارهای مولکولی هستند که شامل فسفات و اسید کربوکسیلیک می باشند. به طور کلی مدلهای ترکیبی از نوع تک مولکولی بهتر عمل می کنند و نتیجه عالی تری را رقم می زنند. به همین دلیل نوع دارای پایه فسفاته بهترین نوع این ماده برای جلوگیری از تشکیل رسوب و از بین بردن رسوبات ممبران می باشد.

آنتی اسکالانت پایه پلیمری

این نوع از آنتی اسکالانت ها وزن مولکولی بالاتری نسبت به نوع پایه فسفاته دارند و می توانند انواع رسوبات کربناته و سولفاته را از بین ببرند. از آنتی اسکالانت پایه پلیمری بیشتر برای آب های دارای سختی زیاد استفاده می شود مانند آب دریاها، آب چاه ها و آب های شور.

آنتی اسکالانت پایه پلیمری غلظت بالایی دارد و اجازه رسوب به هیچ نوع ماده ای نمی دهد. این ماده همچنین غیر سمی است و برای انسان مشکلی ایجاد نمی کند. با استفاده از مدل پایه پلیمری دیگر نیازی نیست که خیلی زود به زود ممبران شسته شود و می توان در فاصله های طولانی آن را شستشو داد.

نحوه عملکرد آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت به آلاینده های موجود در آب می چسبد و از ورود رسوب و چسبیدن آن به سطح ممبران جلوگیری می کند. این ماده شیمیایی تمام املاح معدنی و نمک های موجود در آب را از ممبران عبور می دهد و اجازه نمی دهد در سطح ممبران نفوذ کنند. آنتی اسکالانت روی مواد تشکیل دهنده رسوب تاثیر مستقیم می گذارد و باعث می شود رسوب تشکیل شده به سطح ممبران نفوذ نکند.

استفاده نکردن از آنتی اسکالانت باعث می شود طول عمر دستگاه و سیستم تصفیه آب کاهش یابد و آب خروجی بی کیفیت و از نظر حجمی کم باشد. این عدم استفاده همچنین به ممبران، فیلترها و غشاها صدمه می زند و هزینه های گزافی به وجود می آورد.

تزریق آنتی اسکالانت

مقدار دوز مشخص شده آنتی اسکالانت برای دستگاه تصفیه آب و آب شیرین کن را باید با مقداری آب تصفیه شده ترکیب و رقیق کرد و سپس توسط پمپ دوزینگ به داخل سیستم تزریق نمود. محل دقیق تزریق این ماده شیمیایی، بعد از فیلتر شنی و قبل از فیلتر میکرونی می باشد.

ترکیبات آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت ها با توجه به نوع خود (هر دو نوع پایه فسفاته و پایه پلیمری) از ارگانوفسفات و یا آکریلیک اسید تشکیل شده اند و گروهی از مواد شیمیایی هستند. فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت Na3PO4 می باشد.

مزایا و معایب آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت دارای مزایای زیادی است و به همین دلیل از آن استفاده های گسترده ای می شود. در زیر مزایا و معایب این ماده ارائه شده است:

مزایا

 • آنتی اسکالانت از زیاد شدن رسوب جلوگیری می کند.
 • تا حد بسیار زیادی خوردگی و از بین رفتن منافذ و تجهیزات داخلی دستگاه تصفیه آب و آب شیرین کن را کنترل می کند.
 • از غشا محافظت می کند و باعث افزایش عمر فیلترها می شود.
 • عملکرد و راندمان سیستم تصفیه آب و آب شیرین کن را بهبود می بخشد و بالا می برد.
 • مقرون به صرفه است و هزینه زیادی ندارد.
 • استفاده از آن بسیار راحت و آسان است.
 • از داخل سیستم تصفیه آب به بیرون نفوذ نمی کند و برای محیط زیست خطری ندارد.

معایب

اگر از آنتی اسکالانت مرغوب و باکیفیت استفاده نکنید، قطعا دچار مشکل می شوید. در زیر به چند مورد از معایب آنتی اسکالانت نامرغوب اشاره کردیم:

 • اگر از آنتی اسکالانت بی کیفیت استفاده شود، عمر ممبران کاهش می یابد.
 • در صورت استفاده از نوع نامرغوب این محصول ، مجبور به تعویض زود به زود ممبران خواهید شد. همچنین تعداد دفعات شستشوی ممبران افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه عمر آن کم خواهد شد.

کاربردهای آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت به دلیل افزایش عمر سیستم تصفیه آب و بالا بردن عمر مفید ممبران و فیلترهای دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است و طرفداران زیادی دارد. این ماده به یکی از اصلی ترین و کاربردی ترین مواد در صنعت آب و فاضلاب تبدیل شده است.

آب تصفیه نشده هنگام ورود به سیستم تصفیه آب و دستگاه آب شیرین کن دارای املاح معدنی نظیر کلسیم و منیزیم و نمک های محلول در آب می باشد. این املاح و نمک ها هنگام عبور آب از ممبران و غشاها، روی آنها رسوب می کنند و می نشینند و به مرور زمان باعث خرابی آنها و کاهش راندمان سیستم و دستگاه می شوند.

اگر رسوبات روی ممبران و ته نشین شده در غشاها از بین نروند، غشاها پاره می شوند و منافذ باز می شود. همچنین کیفیت و میزان آب تصفیه شده خروجی کاهش می یابد.

تزریق آنتی اسکالانت

برای از بین بردن این املاح و نمک ها از ماده ای شیمیایی به نام آنتی اسکالانت استفاده می شود. اگر از این ماده استفاده نشود، سیستم و دستگاه تصفیه آب خراب می شود . در نتیجه جریان آب خروجی کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین انرژی بیشتری مصرف می شود و هزینه ها افزایش پیدا می کند.

مطالعه مطلب دستگاه آب شیرین کن صنعتی را نیز به شما توصیه میکنیم.

تعیین مقدار دوز آنتی اسکالانت

تعیین مقدار دوز آنتی اسکالانت به عوامل زیادی نظیر حجم آب تصفیه نشده و خام ورودی، دما، PH، نوع ممبران و مقدار TDS آب ورودی بستگی دارد. معمولا مقدار دوز تزریق آنتی اسکالانت، بین 1 تا 6 ppm است.

فرمولی کلی نیز برای محاسبه مقدار دوز آنتی اسکالانت تزریقی برای یک روز وجود دارد. این فرمول عبارت است از:

میزان حجم ورودی به دستگاه تصفیه آب در 24 ساعت × دوز مصرفی پیشنهادی در زیر = مقدار آنتی اسکالانت مورد نیاز برای 24 ساعت.

دوزهای پیشنهادی برای تزریق آنتی اسکالانت به شرح زیر است:

 • برای آب دریاها و آب های شور: هر 1 لیتر از این ماده شیمیایی رسوب زدا به 10 لیتر آب خام ورودی تزریق می شود.
 • برای آب های شور حجم بالا و آب های دارای سختی زیاد: هر 1 لیتر آنتی اسکالانت به 20 لیتر آب خام ورودی تزریق می شود.

خرید و قیمت آنتی اسکالانت

قیمت آنتی اسکالانت با توجه به شرکت تولید کننده آن متغیر است و نمی توان قیمت دقیقی برای آن مشخص کرد. هرچند که هر چقدر برای تهیه این هزینه کنید ضرری ندارد و به نفع شما است. زیرا استفاده از آن باعث افزایش عمر ممبران، غشا و فیلترهای سیستم شما می شود.

سعی کنید حتما آنتی اسکالانت باکیفیت و مرغوب خریداری کنید زیرا نوع ارزان قیمت، کیفیت و مرغوبیت پایینی دارد و برای شما مشکل ساز خواهد شد و به ممبران و سیستم شما آسیب جدی وارد می کند. اگر به سیستم تصفیه آب شما و ممبران آن آسیب وارد شود، باید چند برابر برای تعمیر و یا تعویض آن هزینه کنید. هر چقدر برای تهیه محصول مرغوب و دارای کیفیت هزینه کنید، در هزینه های مربوط به تعویض ممبران صرفه جویی کرده اید.

آنتی اسکالانت

نکات مهم هنگام استفاده از آنتی اسکالانت

هنگام استفاده و یا حمل کردن آنتی اسکالانت بهتر است نکاتی را رعایت کنید:

 • این ماده را حتما در جای خشک و خنک نگه دارید و دمای محیط متعادل باشد.
 • هنگام استفاده از این ماده شیمیایی رسوب زدا حتما از ماسک، دستکش، محافظ صورت و عینک مخصوص استفاده نمایید.
 • از تماس مستقیم آن با پوست جلوگیری کنید زیرا باعث التهاب پوستی می شود.
 • ماده نباید با چشم تماس پیدا کند زیرا باعث سوختگی چشم و آسیب جدی به آن می شود.
 • بو کردن و استنشاق آن باعث التهاب بینی، سرفه و گلو درد می شود.
 • در صورت بلعیده شدن آنتی اسکالانت مشکلاتی جدی برای معده و دستگاه گوارش به وجود می آید و باعث سوزش معده می شود.
 • هنگام استفاده از این ماده شیمیایی حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. زیرا مواد ضد رسوب به شدت برای جسم افراد مضر هستند و ممکن است باعث خسارات جبران ناپذیری شوند.
رای کاربران
[امتیاز کلی: 5 میانگین: 5]
2 دیگاه
 1. avatar محمد علی

  سلام از لطف شما متشکرم رضایی خرمشهر بسیار مفید و اموزنده بود

  • avatar ناب زیست.م

   خواهش میکنم.

۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید