چربی گیر

چربی گیر

چربی گیر یا Grease Trap دستگاهی است که سر راه لوله خروجی از مراکز تولید چربی نصب می گردد. این دستگاه با کاهش سرعت و خنک نمودن چربی باعث به تله انداختن چربی ها و تصفیه پساب می گردد .

در واقع دستگاه چربی گیر فاضلاب بخشی از سیستم لوله‌کشی است که چربی‌ ها ، روغن‌ها و را به دام می‌اندازد و به فاضلاب اجازه می‌دهد تا از طریق سیستم زهکشی به‌ راحتی روان شود. به عبارت دیگر ، زباله‌های جامد و چربی‌ها  را از ضایعات مایع جدا می‌کند که رسوب آن در یک ظرف جداگانه خارجی است.

 

چربی گیر

این سیستم ها معمولاً با فیلتراسیون جامد همراه هستند. این محصول یک ظرف جعبه مانند است که از فولاد ضدزنگ ، پلاستیک ، چدن یا بتن ساخته شده است و بین سینک آشپزخانه و سیستم فاضلاب نصب شده است. این دستگاه می‌تواند در داخل آشپزخانه صنعتی (زیر پیشخوان) ، در خارج از ساختمان که می‌تواند در بالای یا زیرزمین واقع شود.

نحوه کار دستگاه چربی گیر

چربیگیر مانند یک مخزن است که اجازه می‌دهد تا فاضلاب گرم از سینک‌های آشپزخانه وارد شود و روی اصول گرانشی کار می‌کنند. با ورود فاضلاب گرم به این سیستم ، به‌عنوان مخزن عمل می‌کند و جریان آب را تا زمانی که چربی از فاضلاب جدا شود کنترل می‌کند. جریان آب توسط یک واحد که جریان فاضلاب را کند می‌کند کنترل می‌شود. در این میان ، هیدرولیز در داخل دستگاه صورت می‌گیرد. فرآیندی که ذرات جامد پیچیده در اثر واکنش با آب تجزیه می‌شوند.

 

قیمت چربی گیر

تولید کننده چربی گیر

تولید کننده سیستم چربیگیر ، کارخانه ای است که با استفاده از متریال جی آر پی ، اف آر پی و یا استیل نسبت به تولید این دستگاه در سایزهای و طرفیت های مختلف اقدام می نماید.

امروزه بدلیل حساسیت بسیار زیادی که جامعه پزشکی، مهندسی، ادارات آب و فاضلاب و محیط زیست به مقوله چربی از خود نشان می دهند موضوع چربی گیری از پساب رستوران ها ، آشپزخانه های صنعتی ، تالارها ، واحدهای تولید مواد لبنی ، قسمت گوشت و مرغ هایپرمارکت ها ، کشتارگاه ها ، فود کورت ها و تمامی مکان هایی که امکان تولید چربی در آنها وجود دارد بسیار مهم جلوه می نماید.

قیمت چربی گیر

قیمت چربیگیر یکی از مهمترین پارامترهای مورد نظر کارفرمایان و افرادی است که در حال تجهیز رستوران خود به وسیله ای هستند. بواسطه استفاده از آن مشکل گرفتگی چاه فاضلاب و اداره محیط زیست را مرتفع می نمایند.

در این راستا ناب زیست بعنوان شرکتی سال هاست در این عرصه فعالیت نموده است. ناب زیست افتخار دارد با طیف وسیعی از تجهیزات تصفیه و جداسازی چربی از پساب خروجی فاضلاب کمک شایانی به مشاوران و کارفرمایان در استفاده مجدد از پساب خروجی و یا بالا بردن سطح کیفی، بمنظور جذب درون چاه جذبی یا پذیرش توسط اگوی شهری بکند.

تولید کننده چربی گیر

اگر صاحب یک رستوران، یک کافه‌تریا، یک هتل یا شاید یک بیمارستان هستید، در مورد چالش‌های مربوط به نگهداری یک آشپزخانه تجاری می‌دانید و باید از قوانینی کاملاً دقیق پیروی کنید. با این‌حال، چالش اصلی در حل مسئله روغن و چربی فاضلاب است. اما مطمئناً با وجود Grease Trap یا دستگاه چربی گیر فاضلاب در سیستم لوله‌کشی خود می‌توانید از این مشکل خارج شوید. این یکی از راه‌حل‌های اساسی برای مشکلات مربوط به مدیریت چربی‌های صنعتی است.

انواع جمع کننده چربی از لحاظ محل نصب

 • چربی گیر رستوران
 • آشپزخانه صنعتی
 • غذا خوری ها
 • چربیگیر فست فود
 • تالارها
 • شیرینی پزی ها
 • فودکورت ها
 • غذاهای آماده
 • قصابی ها
 • مارکت های بزرگ که مرغ بسته بندی می نمایند.

مکانیزم عملکرد چربی گیر فاضلاب

به عبارت ساده ، وقتی دمای فاضلاب درون چربیگیر کاهش می‌یابد ، چربی شروع به جدا شدن می‌کند و به گلیسرول ها و اسیدهای چرب تجزیه می‌شود. از آنجا که گلیسرول ها از چگالی بالاتری نسبت به آب برخوردار هستند ، به عنوان چربی‌های جامد در پایین حل می‌شوند. اسیدهای چرب از آب سبک‌تر هستند و در قسمت بالای دستگاه شناور می‌شوند.

به‌محض اینکه گلیسرول و اسیدهای چرب از اثر گرانش جدا شوند ، سیستم اجازه می‌دهد تا بقیه پساب فاضلاب از مخزن به راحتی روان شود. میزان کارایی دستگاه جمع کننده چربی در جداسازی چربی (اسیدهای چرب و گلیسرولها) به فاکتورهایی مانند دما ، ویسکوزیته ، اندازه ذرات چربی و زمان احتباس بستگی دارد.

برای عملکرد بهینه این محصول، استفاده از لوله‌های ایستاده ، baffle های داخلی و دستگاه‌های کنترل جریان بسیار مهم است. این واحدهای اضافی مدت زمان احتباس را به حداکثر می‌رسانند و با طولانی‌تر کردن مسیر جریان فضای بیشتری را فراهم می‌کنند. در مرحله بعد ، دستگاه کنترل جریان می‌تواند مخلوط کردن هوا را برای جداسازی مؤثر چربی از پساب امکان‌پذیر کند. این واحدهای اضافی در قسمت ورودی نصب‌ شده‌اند.

انواع چربی گیر

دسته بندی های متفاوتی برای انواع چربی گیر وجود دارد. در اولین دسته بندی، با توجه به جنس بدنه به انواع فایبر گلاس، استیل و کامپوزیتی تقسیم می شود.

چربی گیر کامپوزیت

همانطور که می دانید چربی گیر کامپوزیت با مواد اولیه GRP یا HDPE یعنی پلی اتیلن سنگین ساخته میشود. دلیل آن مزایای زیاد از جمله مقاومت بالا در مقابل انواع مواد شیمیایی حاضل از شستشوی ظروف و راحتی تولید آن میباشد. به همین دلیل امروزه بسیار مورد توجه دست اندرکاران و کارشناسان تصفیه فاضلاب قرار گرفته است.

 

چربی گیر کامپوزیتی

مزیت های مدل کامپوزیت

  • بیش از 95٪ FOG را به طور خودکار از هم جدا می‌کند.
  • سطح صاف آن به تمیز کردن آسان ، کامل ، سریعتر و استفاده کمتر از آب کمک می‌کند. طول عمر مفید تا 50 سال.
  • فیلتر 95٪ مواد جامد از فاضلاب.
  • ساخت و ساز سخت با داخلی صاف برای کمک به نظافت.
  • ایده آل برای رستوران ها ، هتل ها ​​، آشپزخانه های تجاری و کلیه تهیه غذاها.
  • ساخته شده با استفاده از مواد کاملاً قابل بازیافت ، نصب بسیار آسان و بدون تعمیر و نگهداری فقط حذف کردن گاه به گاه FOG
  • پلی‌اتیلن نسبت به UV نفورناپذیر است و در برابر اسیدهای خورنده ، نمک و غیره نیز واکنش نشان نمی‌دهد ، و باعث رشد باکتری یا قارچ نمی‌شود.
  • دارای دیسک کنترل جریان ورودی قابل جابجایی ، مهر و موم مضاعف برای جلوگیری از بوی احتمالی.

چربیگیر استیل ضد زنگ

چربی گیر استیل ضد زنگ تقریبا بهترین نوع این محصول در سراسر جهان است. لیکن بدلیل هزینه بالای تولید امروزه زیاد مورد توجه خریداران نیست. ذیلا مزایای این دستگاه بصورت تیتر وار ارائه گردیده است.

دستگاه چربی گیر استیل ضد زنگ

 • هزینه های تمیز کردن یا زهکشی را به حداقل می رساند.
 • بدلیل مکانیزم بسیار قوی در جداسازی فاضلاب و مقاومت بالا در مقابل دمای پساب خروجی تقریبا بهترین نوع چربی گیر به لحاظ کیفیت محسوب می گردد.
 • مهر و موم هوا
 • از بین بردن بوی ناخواسته.
 • ساخت و ساز بدون خوردگی.
 • اتصالات استیل ضد زنگ بهیچ عنوان دچار خوردگی نمی شود لذا امکان نشت پساب به تاسیسات آشپزخانه به صفر می رسد.

چربی گیر رستوران

معایب مدل استیل

 • خوردگی : چربیگیرهای استیل در معرض زنگ زدگی و خوردگی هستند. هیدروسولفوریک اسید ایجاد شده از مخلوط آب با چربی ، مواد شوینده و مواد جامد می‌تواند به مدل استیل آسیب برساند.
 • مشکلات تمیز کردن : درست مانند مدلهای بتونی ، روغن‌ها و مواد جامد در گوشه های مدل فلزی ساخته می‌شوند ، جایی که پاک کردن آنها دشوار است و بیشتر به خوردگی کمک می‌کند.
 • نگهداری نادرست : Baffle های داخلی در مدل استیل اغلب هنگام تمیز کردن از بین می روند. اگر این موارد به درستی جایگزین نشوند، دستگاه به همان میزان کارآمد عمل نمی‌کند.
 • آسیب به قطعات : در حین پمپاژ ، ممکن است به Baffle های ورودی و خروجی آسیب وارد شود. این کار همچنین باعث کاهش بهره وری از دستگاه در طولانی مدت می‌شود.
 • ناکارآمدی : چربی گیر های فلزی کوچکتر بسیار ناکارآمد هستند. این امر احتمال اینکه چربی‌ها و روغن‌ها وارد سیستم فاضلاب شوند را افزایش میدهد و باعث ایجاد انسداد می‌شود.
 • وزن سنگین : به طور متوسط عمر مدلهای فلزی 5 تا 8 سال به طول می انجامد. آنها می‌توانند بسیار سنگین باشند ، اگر به صورت دفنی باشند، جایگزینی آن بسیار دشوار است.

چربی گیر فاضلاب

دستگاه چربی گیر بتنی

چربیگیر بتنی قدیمی ترین نوع دستگاه جمع کننده چربی است که هنوز هم در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد.

چربی گیر بتنی

معایب چربیگیر های بتنی:

 • بهره وری: تله های بتونی تنها تا زمانی که تقریباً 25٪ پر شوند ، کارآمد هستند و پس از آن به طور چشمگیری بازده را از دست می دهند. این بدان معنی است که چربی در محفظه دیگر حفظ نمی‌شود بلکه از داخل فاضلاب ها عبور می‌کند .
 • خوردگی : بتن در معرض خوردگی از اسیدهایی است که در محفظه های چریی به دام افتاده اند. چربی و مواد جامد نیز فرصت بیشتری را برای باکتری های تولید کننده اسید هیدروسولفوریک فراهم می کنند و باعث تسریع در خوردگی می‌شوند.
 • مواد لوله‌کشی: لوله‌کشی ورودی و خروجی در محفظه­ های بتونی بتونی معمولاً از فولاد (steel) ساخته می‌شود. این دقیقاً مانند بتن در معرض خوردگی است و ممکن است در هنگام تمیز کردن نیز آسیب ببیند. لوله‌های آسیب دیده منجر به نشت و سایر مشکلات می‌شوند.
 • چربیگیرهای بتونی بسته به کیفیت بتن به طور متوسط ​​بین 10 تا 30 سال دوام می آورند
 • نصب دشوار نوع بتنی که نیاز به حفاری، تجهیزات سنگین و چندین کارگر دارد و احتمالاً هرگونه فعالیت تجاری موجود را مختل می‌کند.

چربی گیر فایبرگلاس

از آنجا که بتن با خوردگی مشکل دارد ، ممکن است موادی مانند فایبرگلاس که این مشکلات را ندارد انتخاب بهتری باشد. اما در جنس فایبر گلاس چالش‌های دیگری نیز وجود دارد. فایبرگلاس بعنوان یکی از بهترین مشتقات نفت با طیف وسیعی از مزایایی که دارد امروزه مورد توجه اکثر دست اندرکاران صنعت آب و فاضلاب می باشد. تحمل دمای بالا و چربی گریزی مزایایی هستند که باعث شده است مهندسین از این فرآورده در طراحی و تولید چربی گیر فایبرگلاس استفاده نمایند.

قیمت چربی گیر

مدل فایبرگلاس می تواند بصورت استوانه افقی یا مکعب مستطیل تولید گردد. چربی گیر فایبرگلاس با سطح مقطع استوانه بدلیل اینکه دارای کنج های کمتری می باشد نسبت به مدل فایبرگلاس با سطح مقطع مکعب مستطیل دارای مزیت می باشد.

قیمت حوضچه چربی فایبرگلاس با سطح مقطع استوانه نسبت به مدل دیگر با سطح مقطع مکعب بیشتر است. بعضا این تفاوت قیمت تا نسبت 1.7 و حتی 2 نیز افزایش می یابد مخصوصا در سایزهای کوچک این عدد به 2 نیز می رسد .
بطور مثال در مقطع فعلی قیمت حوضچه چربی فایبرگلاس 1 مترمکعب با سطح مقطع استوانه در این مقطع زمانی 76 میلیون ریال می باشد در حالیکه دستگاه 1 مترمکعب با سطح مقطع مکعب مستطیل 39 میلیون ریال براورد قیمت میگردد.

همچنین مقاومت مکانیکی دستگاه با جنس فایبرگلاس با سطح مقطع استوانه بیشتر از مکعبی می باشد. لذا می توان مدل استوانه ای را بدون سازه نگهبان درون خاک مدفون نمود.

چربی گیر فایبرگلاس


نکته مهم این بخش اینکه ابعاد دستگاه فایبرگلاس می تواند تغییر کند لیکن قیمت دستگاه نسبت به شرایط نرمال قطعا تغییر خواهد یافت. بطور مثال قیمت یک دستگاه چربی گیر 5 مترمکعب با ابعاد استاندارد 2.5*1.5*1.35 در این مقطع زمانی معادل 85 میلیون ریال و ابعاد 1*1*5 معادل 115 میلیون ریال خواهد بود.

معایب مدل فایبرگلاس

 • فایبرگلاس بسیار سفت و سخت است. در نتیجه ، اگر به درستی نصب نشود ، مستعد خرابی ساختاری است و احتمال نشت از آن ایجاد می‌شود.
 • اتصالات ورودی و خروجی معمولاً از لوله‌های PVC یا فایبرگلاس جداگانه ساخته می‌شوند. اتصالات چسب یا واشر به محفظه اصلی گیرنده چربی متصل شده و جز نقاط استرس‌زا بالقوه‌ای هستند که می‌توانند باعث نشت یا شکستگی شوند.
 • چربیگیر های ساخته شده از پلاستیک بادوام ( مانند پلی‌اتیلن ) بسیاری از مزایای فایبرگلاس را دارد ، اما سخت‌تر است و کمتر در معرض نشت و شکستگی قرار دارند.

چربی گیر پلی اتیلن

یکی دیگر از انواع حوضچه های چربی که در سراسر جهان تولید می شود و در اختیار کارفرمایان قرار می گیرد با بدنه پلی اتیلن می باشد. مقاومت مکانیکی بسیار بالا مخصوص مکان هایی که تردد وسائط نقلیه روی آنها وجود دارد و دفن بدون سازه نگهبان ، سرعت تولید بسیار زیاد مزیت های اصلی چربی گیر پلی اتیلن هستند.

قیمت چربی گیر فاضلاب

نکته بسیار مهم در استفاده از دستگاه جدا سازی چربی با جنس بدنه پلی اتیلن ذکر این موضوع است که پلی اتیلن یک ماده چربی دوست است .این بدان معناست که چربی به بدنه حوضچه چربی می چسبد. لذا بمنظور بالا بردن کارایی دستگاه می باید ظرفیت را نسبت به نمونه فایبرگلاس بالاتر در نظر گرفت. همچنین بدلیل عایق حرارتی بودن بدنه چربی گیر پلی اتیلن عملیات خنک کاری با سرعت بسیار کمتری انجام می پذیرد .

تجربه به ما نشان داده است چنانچه دستگاهی از جنس فایبرگلاس با ظرفیت 5 مترمکعبی برای یک رستوران با ظرفیت 1000 پرس غذایی طراحی گردد در صورت استفاده از دستگاه پلی اتیلن حداقل می باید ظرفیت 15 مترمکعب در نظر گرفته شود .
ما در بدنه حوضچه چربی از پلی اتیلن دوجداره یا صلب که بوسیله اکسترودر به لوله های مارپیچ تبدیل شده است استفاده می نمائیم. لذا مقاومت مکانیکی آنها آنقدر بالاست که براحتی تحمل بار خاک بدون سازه نگهدارنده و بار ترافیک را داراست .

بدنه مدل پلی اتیلن می تواند با سازه کاروگیت ، کوتیوب و یا اسپیرال تولید گردد. سازه اسپیرال بدلیل دوجداره بودن در تمامی سطوح از نظر این شرکت بهترین نوع سازه بمنظور استفاده در بدنه این محصول می باشد.

چربی گیر پلی اتیلن

ظرفیت های مدل پلی اتیلن

چربی گیر پلی اتیلن بمنظور کارایی بهینه حداقل می باید در ظرفیت 3 مترمکعب طراحی گردد.

حداکثر دستگاهی که توسط این شرکت طراحی و تولید گردیده است دارای ظرفیت 93 مترمکعب برای مجموعه پتروشیمی زاگرس میباشد. این سیستم برای چربی گیری از پساب خروجی از کانال شستشوی دستگاه ها بهنگام اورهال کردن سیستم ها میباشد. قطر دستگاه مزبور 3.2 متر و طول این دستگاه 11.65 متر است.

ظرفیت های پرکاربرد در نوع پلی اتیلنی 5 مترمکعب برای آشپزخانه هایی با ظرفیت سرو غذا تا 500 پرس در روز و 15 مترمکعب برای رستوران هایی با حداکثر 1500 پرس غذا در روز می باشد. 

قیمت چربی گیر پلی اتیلن

دمای اوالیتی یا دو پهن شدن تله چربی پلی اتیلن 68 درجه سانتی گراد است. پساب آشپزخانه مخصوصا زمانی که ماشین ظرفشویی نسبت به تخلیه اقدام می نماید تا 85 درجه سانتی گراد بالا می رود. این موضوع ضرورت استفاده از ظرفیت های بالای چربی گیر با جنس بدنه پلی اتیلن را محرز می کند. چرا که بمنظور تعدیل دمای پساب ورودی به دستگاه چربی زدای می بایست حجم زیادی آب با دمای پایین درون مخزن دستگاه وجود داشته باشد و در نهایت دمای آب درون آن به کمتر از 60 درجه سانتی گراد برسد.

جدول چربی گیر فایبرگلاس

چربی گیر صنعتی

چربی گیر صنعتی نوع پیشرفته مدل رستورانی است. در این مدل بواسطه استفاده از جریان هوا در کف مخزن گریس ترپ از طریق دیفیوزرهای حباب ساز و بلوئرهای هوادهی، عملیات جداسازی چربی بسیار دقیق تر و سریع تر انجام میشود.

به این دستگاه دی ای اف (DAF) نیز می گویند که معادل فارسی آن شناورسازی با جریان هوا یا چربی گیر صنعتی نیر می گویند. شکل ظاهری این مدل نیز کاملا با نوع رستورانی متفاوت است و برخلاف مدل رستورانی دارای تجهیزات الکترومکانیکال می باشد. لیکن بدلیل قیمت بالای آن نسبت به مدل رستورانی کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.

 

قبل از نصب اندازه چربیگیر را در نظر بگیرید

اندازه یک چربی گیر صنعتی بسیار مهم است. باید کاملاً با اندازه وسایل لوله‌کشی هماهنگ باشد. دستگاه های به ابعاد بزرگ‌تر ممکن است به دلیل تولید اسیدسولفوریک درون مخزن باعث خرابی در خط لوله شود. و اگر کوچک‌تر از اندازه موردنیاز باشد ، ممکن است به‌طور مؤثری چربی‌ها را به دام نیاندازد.

 

 

تمیزکاری دستگاه چربی زدا

 • چربی گیر را هر روز تمیز کنید. مخصوصا قسمت دانه گیر ابتدای دستگاه را مرتبا تمیزکاری نمائید.
 • کلیه مؤلفه‌هایی که ممکن است بر عملکرد مناسب سیستم تأثیر بگذارد ، یک بررسی کامل داشته باشید.
 • از استفاده از آنزیم‌ها و سایر عوامل که ممکن است باعث خروج چربی از مخزن به همراه فاضلاب شوند خودداری کنید.
 • سبد فیلتر مواد جامد یا ظروف جمع آوری گریس را خالی کنید.
 • از ریختن روغن‌های استفاده شده در سینک درون دستگاه خودداری کنید. درعوض ، آن را برای بازیافت کنار بگذارید.
 • قبل از شستن غذا ، مواد را از بشقاب و ظروف جدا کنید تا دانه گیر کمتر دچار گرفتگی شود.
 • از ریختن فاضلاب گرم در سینک خودداری کنید. بهتر است درجه حرارت آن کاهش یافته و سپس دفع شود. این عمل کارایی سیستم را افزایش می‌دهد.
 • سعی کنید وسایل پیش تصفیه همچون آشغالگیر را قبل از چربی گیر نصب کنید که میزان آلودگی در فاضلاب ها را به حداقل برساند از استفاده از آب جاری برای ذوب مواد غذایی منجمد خودداری کنید.

نگهداری حوضچه چربی

 • تمیزکاری دستگاه تله چربی به این صورت است که ابتدا درب اول مخزن چربی زدا را برداشته و آشغالگیر تعبیه شده در این قسمت را بیرون می کشیم .
 • با تکان دادن این آشغالگیر بصورت برعکس تمامی درشت دانه ها از قبیل برنج ، نخود ، لوبیا و پوست مرغ یا سایر آشغال های به تله افتاده را درون کیسه زباله تخلیه می نمائیم.
 • سپس با کفگیر یا بیلچه ای که سر آن تیز نباشد و به بدنه دستگاه صدمه نزند روغن شناور در قسمت اول دستگاه را جمع آوری می نمائیم.
 • در ادامه با برداشتن درب بخش دوم دستگاه چربی گیر از پساب رستوران همین عمل را تکرار نموده تا حدی که لایه آب درون مخزن آشکار گردد.

محصولات مرتبط:

سپتیک تانک
لوله کاروگیت

رای کاربران
[امتیاز کلی: 13 میانگین: 5]